Қылмыстық жазаны және қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын органдар мен мекемелер қызметіне жәрдемдесу жөніндегі, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 шілдедегі № 808 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық жазаны және қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын органдар мен мекемелер қызметіне жәрдемдесу жөніндегі, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. «Қылмыстық жазаны және қылмыстық-құқықтық ықпал етудің өзге де шараларын атқаратын мекемелердің қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазасын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру жөніндегі консультативтік-кеңесші орган туралы үлгі ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 маусымдағы № 766 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 56, 762-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 21 шілдедегі
№ 808 қаулысымен
бекітілген
Қылмыстық жазаны және қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын
орындайтын органдар мен мекемелер қызметіне жәрдемдесу
жөніндегі, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға
әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру жөніндегі
жергілікті атқарушы органдар жанындағы консультациялық-кеңесші
орган туралы үлгілік ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық жазаны және қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын органдар мен мекемелер қызметіне жәрдемдесу жөніндегі, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгілік ереже «Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы» 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы облысының (республикалық маңызы бар қаласы, астанасы), ауданының (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары жанынан құрылатын консультациялық-кеңесші органның (бұдан әрі - консультациялық-кеңесші орган) мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайды.

Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности органов и учреждений, исполняющих уголовные наказания и меры уголовно-правового воздействия, а также по организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2014 года № 808. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 16) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о консультативно- совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности органов и учреждений, исполняющих уголовные наказания и меры уголовно-правового воздействия, а также по организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2012 года № 766 «Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе по содействию деятельности учреждений, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также по организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 56, ст. 762).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2014 года № 808
Типовое положение о консультативно-совещательном органе при
местных исполнительных органах по содействию деятельности
органов и учреждений, исполняющих уголовные наказания и меры
уголовно-правового воздействия, а также по организации
социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности органов и учреждений, исполняющих уголовные наказания и меры уголовно-правового воздействия, а также по организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания определяет статус и полномочия консультативно-совещательного органа, создаваемого в соответствии с подпунктом 16) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» при местных исполнительных органах области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) Республики Казахстан (далее -консультативно-совещательный орган).

2. Консультациялық-кеңесші орган қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмек көрсету, оларды оңалту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне жатқызылған қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің қызметі бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін құрылады.
2. Консультациялық-кеңесші органның міндеттері
3. Консультациялық-кеңесші органның негізгі міндеттері:
1) қылмыстық жазаны және қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің қызметіне жәрдемдесу;
2) заңнамаға сәйкес қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындарында тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға тапсырыстар орналастыру;
3) сотталғандардың еңбегін, оның ішінде бас бостандығынан айыру түрінде қылмыстық жазаларын өтеп жатқан адамдарды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатында коммуналдық қызметтер мен кәсіпорындардың қажеттілігі үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жанындағы өндірісті дамытуды ұйымдастыру;
4) заңнамаға сәйкес сотталғандарды еңбекте пайдалану жолымен қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері мен кәсіпорындарын өңірлік және жергілікті маңызы бар проблемаларды шешуге тарту;
5) бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
6) қайырымдылық концерттерін, кездесулер, дәрістер, сотталғандарға заң консультациялары мен өзге де құқықтық көмекті, спорттық, ағартушылық және мәдени іс-шараларды ұйымдастыруға, мекемелердің кітапхана қорларын толықтыруға жәрдемдесу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
4. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары жанындағы консультациялық-кеңесші органның міндеттеріне:
1) босатылатын сотталғандарды еңбекке және тұрмыстық орналастыруға жәрдемдесу бойынша жергілікті атқарушы органдардың қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасуын үйлестіру;
2) қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті, оның ішінде мүгедектер мен зейнеткерлерді мүгедектер және қарттар үйлеріне орналастыруды ұйымдастыру;
3) сотталғандардың шағымдары мен өтініштерін қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері әкімшілігінің уақтылы және дұрыс шешуіне жәрдемдесу;
4) жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері комиссиясының қызметіне қатысуы;
5) сотталғандарды ұстаудың коммуналдық-тұрмыстық және медициналық-санитариялық жағдайларын жақсартуға көмек көрсету;
6) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерді ұйымдастыру бойынша ұсыныстарды қарау жатады.

2. Консультативно-совещательный орган образуется для выработки предложений по вопросам социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, их реабилитации, а также деятельности органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, отнесенным к компетенции местных исполнительных органов Республики Казахстан.
2. Задачи консультативно-совещательного органа
3. Основными задачами консультативно-совещательного органа является выработка предложений по:
1) оказанию содействия в деятельности органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, исполняющих уголовные наказания и меры уголовно-правового воздействия;
2) размещению заказов на приобретение товаров (работ, услуг) на предприятиях уголовно-исполнительной системы в соответствии с законодательством;
3) организации труда осужденных, в том числе развития производства при учреждениях уголовно-исполнительной системы для нужд коммунальных служб и предприятий с целью обеспечения занятости лиц, отбывающих уголовные наказания в виде лишения свободы;
4) привлечению учреждений и предприятий уголовно-исполнительной системы к решению проблем регионального и местного значения путем трудового использования осужденных в соответствии с законодательством;
5) организации воспитательной работы с осужденными к лишению свободы;
6) оказанию содействия в организации благотворительных концертов, встреч, лекций, юридических консультаций и иной правовой помощи осужденным, спортивных, просветительских и культурных мероприятий, пополнении библиотечных фондов учреждений;
7) иным вопросам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. К задачам консультативно-совещательного органа при местных исполнительных органах области (города республиканского значения, столицы) также относится рассмотрение предложений по:
1) координации взаимодействия местных исполнительных органов с учреждениями уголовно-исполнительной системы по содействию в трудовом и бытовом устройстве освобождаемых осужденных;
2) организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, в том числе устройства инвалидов и пенсионеров в дома инвалидов и престарелых;
3) оказанию содействия в своевременном и правильном разрешении администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы жалоб и заявлений осужденных;
4) участию представителей местных исполнительных органов в деятельности комиссии учреждения уголовно-исполнительной системы;
5) оказанию помощи в улучшении коммунально-бытовых и медико-санитарных условий содержания осужденных;
6) организации общеобразовательных и профессиональных школ в учреждениях уголовно-исполнительной системы.

5. Ауданның (облыстық және республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары жанындағы консультациялық-кеңесші органның міндеттеріне:
1) қылмыстық жаза қолдану тәртібінде қоғамдық жұмыстарға тартылған адамдар үшін қоғамдық жұмыс объектілерін айқындау бойынша жергілікті атқарушы органдардың жұмысын ұйымдастыру;
2) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, сондай-ақ қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларын өтеп жүрген адамдарға еңбекке және тұрмыстық орналасуға, әлеуметтік және өзге де көмектің басқа түрлерін ұйымдастыруға көмек көрсету бойынша ұсыныстарды қарау жатады.
3. Консультациялық-кеңесші органының өкілеттіктері
6. Консультациялық-кеңесші орган:
1) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізеді;
2) мемлекеттік органдардан консультациялық-кеңесші органның міндеттерін іске асыру үшін қажетті ақпаратты, материалдарды сұратады және алады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне, түзеу жұмыстарына сотталғандардың, мерзімінен бұрын шартты түрде, шартты түрде босатылғандардың және бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазалау шараларына сотталған басқа да адамдардың жұмыс орындарына барады;
4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің басшыларын, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың басшыларын консультациялық-кеңесші органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жылына кемінде екі рет тыңдайды.
4. Консультациялық-кеңесші органның жұмысын ұйымдастыру
7. Жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган әкімдіктің қаулысымен құрылады.
8. Консультациялық-кеңесші органның құрамы денсаулық сақтау, жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар, мәдениет, білім беру, кәсіпкерлік, өнеркәсіп, жер қатынастары, дене шынықтыру салаларында басқаруды және үйлестіруді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар басшыларының қатарынан қалыптастырылады.
9. Консультациялық-кеңесші органның құрамына лауазымы бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органының бастығы кіреді.
10. Консультациялық-кеңесші органның құрамына орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшылары да, сондай-ақ келісім бойынша прокуратура өкілдері, мәслихат депутаттары кіреді.
11. Консультациялық-кеңесші органды жергілікті атқарушы орган басшысының орынбасары басқарады.
12. Консультациялық-кеңесші органның дербес құрамын жергілікті атқарушы орган айқындайды және мәслихат бекітеді.
13. Консультациялық-кеңесші органның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.

5. К задачам консультативно-совещательного органа при местных исполнительных органах района (города областного и республиканского значения, столицы) также относится рассмотрение предложений по:
1) организации работы местных исполнительных органов по определению объектов общественных работ для лиц, привлеченных к ним в порядке применения уголовного наказания;
2) оказанию содействия в трудовом и бытовом устройстве и организации других видов социальной и иной помощи лицам, освободившимся из учреждений уголовно-исполнительной системы, а также отбывающим наказания, не связанные с изоляцией от общества.
3. Полномочия консультативно-совещательного органа
6. Консультативно-совещательный орган:
1) вносит в государственные органы предложения по вопросам, входящим в его компетенцию;
2) запрашивает и получает от государственных органов информацию, материалы, необходимые для реализации задач консультативно-совещательного органа;
3) посещает учреждения уголовно-исполнительной системы в установленном законодательством порядке, места работы осужденных к исправительным работам, условно, освобожденных условно-досрочно, и других лиц, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы;
4) заслушивает руководителей учреждений уголовно-исполнительной системы, а также руководителей местных исполнительных органов по вопросам, входящим в компетенцию консультативно-совещательного органа, не более двух раз в год.
4. Организация работы консультативно-совещательного органа
7. Консультативно-совещательный орган при местных исполнительных органах образовывается постановлением акимата.
8. Состав консультативно-совещательного органа формируется из числа руководителей местных исполнительных органов, осуществляющих управление и координацию в сферах здравоохранения, занятости, социальных программ, культуры, образования, предпринимательства, промышленности, земельных отношений, физической культуры.
9. В состав консультативно-совещательного органа по должности входит начальник территориального органа уголовно-исполнительной системы.
10. В состав консультативно-совещательного органа также включаются руководители территориальных подразделений центральных исполнительных органов, а также по согласованию представители прокуратуры, депутаты маслихата.
11. Консультативно-совещательный орган возглавляет заместитель руководителя местного исполнительного органа.
12. Персональный состав консультативно-совещательного органа определяется местным исполнительным органом и утверждается маслихатом.
13. Заседания консультативно-совещательного органа проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.

14. Консультациялық-кеңесші орган жыл сайын мәслихат алдында өз қызметінің нәтижесі туралы есеп береді.
15. Консультациялық-кеңесші органның кезекті отырысының күн тәртібін, сондай-ақ оның өткізілетін орнын, уақытын, тәртібін және мерзімін консультациялық-кеңесші органның басшысы айқындады.
16. Консультациялық-кеңесші органның шешімдері ұсынымдық сипатта болады.

14. Консультативно-совещательный орган ежегодно отчитывается перед маслихатом о результатах своей деятельности.
15. Повестка очередного заседания консультативно-совещательного органа, а также место, время, порядок и сроки его проведения определяются руководителем консультативно-совещательного органа.
16. Решения консультативно-совещательного органа носят рекомендательный характер.