Электрондық түрде жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 818 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 23 шілдедегі № 573 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 23.07.2015 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2014 бастап қолданысқа енгізіледі.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 263-бабының 1-2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Электрондық түрде жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 23 шілдедегі
№ 818 қаулысымен
бекітілген
Электронды түрде жазып берілетін шот-фактуралардың құжат
айналымының қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Электронды түрде жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 263-бабының 1-2-тармағына, «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда:
1) шот-фактура нысаны;
2) электронды түрде жазып берілетін шот-фактураларды (бұдан әрі – ЭШФ) жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібі;
3) ЭШФ куәландыру тәртібі;
4) түзетілген, қосымша ЭШФ алынғанын растау ерекшелігі;
5) ЭШФ сақтау тәртібі;
6) бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган мен салық қызметі органдары арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі айқындалады.
3. Салық кодексінің 256 және 263-баптары мен осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген және ЭШФ АЖ-де тіркелген ЭШФ қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) есепке жатқызу үшін негіз болып табылады. Егер шот-фактура қағаз тасығышта да, электронды түрде де жазып берілген жағдайда, онда электронды түрде жазып берілген шот-фактура тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының ҚҚС есепке жатқызуы үшін негіз болып табылады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйесі, ол арқылы ЭШФ жазып беру, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылады;

Об утверждении Правил документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронном виде
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 818. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 573
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 573 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 июля 2014 года
В соответствии с пунктом 1-2 статьи 263 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронном виде.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июля 2014 года № 818
Правила
документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронном виде
1. Общие положения
1. Настоящие Правила документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронном виде (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1-2 статьи 263 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи».
2. Настоящие Правила определяют:
1) форму счета-фактуры;
2) порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения счетов-фактур, выписываемых в электронном виде (далее – ЭСФ);
3) порядок заверения ЭСФ;
4) особенности подтверждения получения исправленных, дополнительных ЭСФ;
5) порядок хранения ЭСФ;
6) порядок взаимодействия между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и органами налоговой службы.
3. ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьями 256 и 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами, и зарегистрированный в ИС ЭСФ, является основанием для отнесения в зачет налога на добавленную стоимость (далее – НДС). В случае, если счет-фактура, выписан как на бумажном носителе, так и в электронном виде, то основанием для отнесения в зачет НДС получателем товаров, работ, услуг является счет-фактура, выписанный в электронном виде.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система электронных счетов-фактур (далее - ИС ЭСФ) – информационная система центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение ЭСФ;

2) ЭШФ жазып беретін адам – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес шот-фактура жазып беру міндеттемесі жүктелген өзге де адамдар;
3) ЭШФ АЖ операторы – ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган;
4) ЭШФ АЖ қатысушы – ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге қол қойған және ЭШФ АЖ-де тіркелген адам;
5) ЭШФ АЖ қатысушының есепке алу жүйесі – салық міндеттемесін орындау мақсатында жүргізілетін бастапқы есептік құжаттардың деректерін, бухгалтерлік есеп тіркелімдерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және салық есебінің жүйесі;
6) уәкілетті адам – ЭШФ АЖ-де осындай заңды тұлғаның атынан сенімхет негізінде операцияларды жүзеге асыруға құқық, оның ішінде заңды тұлғаның атынан ЭШФ қол қою құқығы берілген заңды тұлғаның қызметкері;
7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
8) электрондық құжат – ақпараты электрондық-цифрлық нысанда табыс етілген және ЭЦҚ арқылы куәландырылған құжат;
9) тіркеу куәлігі – куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін беретін қағаз тасығыштағы құжат немесе электрондық құжат;
10) уәкілетті органның нормативтік-анықтамалық ақпараты – салық қызметі органдарының дерекқорынан берілетін және салық заңнамасына сәйкес салық құпиясы болып табылмайтын ақпарат;
11) ЭШФ – ЭШФ АЖ арқылы электрондық түрде жазып берілетін және салық заңнамасы нормаларының талаптарына және осы Қағидаларға сәйкес келетін шот-фактура;
12) ЭШФ-ні өңдеу – ЭШФ Салық кодексінің 256 және 263-баптарында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру, мұндай талаптарға сәйкес келмейтін ЭШФ кейіннен қайтарып алу;
13) ЭШФ-ні қайтарып алу – түзетілген ЭШФ үзінді көшірмесін жазып бермей, бұрын жазып берілген ЭШФ жою;
14) ЭШФ-ні ЭШФ АЖ-ны тіркеу – құжаттың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі, тіркеу куәлігінің шынайылығы мәніне тексеруді қамтитын шот-фактура құжатын ЭШФ АЖ-де өңдеу және бірегей тіркеу нөмірін беру процесі.

2) лицо, выписывающее ЭСФ, – поставщик товаров, работ, услуг, а также иные лица, на которые возложена обязанность выписывать счета-фактуры в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) оператор ИС ЭСФ – центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, являющийся администратором ИС ЭСФ;
4) участник ИС ЭСФ – лицо, подписавшее Соглашение о пользовании ИС ЭСФ и зарегистрированное в ИС ЭСФ;
5) учетная система участника ИС ЭСФ – система бухгалтерского и налогового учета, содержащая данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, которая ведется в целях исполнения налогового обязательства;
6) уполномоченное лицо - работник юридического лица, наделенный правами осуществлять операции от имени такого юридического лица в ИС ЭСФ на основании доверенности, в том числе правом подписи ЭСФ от имени юридического лица;
7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
8) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством ЭЦП;
9) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом Республики Казахстан «Об электронном документе и электронно-цифровой подписи»;
10) нормативно-справочная информация уполномоченного органа – информация, передаваемая из базы данных органов налоговой службы и не являющаяся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством;
11) ЭСФ – счет-фактура, выписанный в электронном виде посредством ИС ЭСФ и соответствующий требованиям норм налогового законодательства и настоящим Правилам;
12) обработка ЭСФ – проверка ЭСФ на соответствие требованиям, установленным статьями 256 и 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами, с последующим отзывом ЭСФ, не соответствующей таким требованиям;
13) отзыв ЭСФ – аннулирование ранее выписанного ЭСФ без его выписки исправленного ЭСФ;
14) регистрация ЭСФ в ИС ЭСФ – процесс обработки документа счета-фактуры в ИС ЭСФ, включающий проверку на соответствие документа требованиям настоящих Правил, на предмет действительности регистрационного свидетельства и присвоение уникального регистрационного номера.

5. ЭШФ құжат айналымын ЭШФ АЖ-де тек ЭШФ АЖ қатысушысы ретінде тіркелген салық төлеушілер жүзеге асырады.
6. ЭШФ АЖ-де тіркелген кезде ЭШФ АЖ-ге қатысушыға мынадай мәртебе беріледі:
1) жеке тұлға;
2) дара кәсіпкер;
3) заңды тұлға.
7. Жеке тұлға – ЭШФ АЖ-ге өзге де қатысушы мұндай жеке тұлға ЭШФ АЖ-не басқа қатысушы заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің уәкілетті тұлғасы болып табылатын жағдайды қоспағанда, ЭШФ жазып беруге құқығы жоқ.
8. Әрбір мәртебе бойынша тіркеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бөлек ЭШФ АЖ-ны пайдалану туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) қол қою негізінде жүргізіледі.
9. ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісім салық төлеушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
ЭШФ АЖ-ға қатысушыны авторландыру үшін және ЭШФ АЖ-де электрондық құжаттарды куәландыру үшін Ұлттық куәландырушы орталықтың (бұдан әрі – ҰКО) тіркеу куәлігі қолданылады.
10. Заңды тұлға, оның ішінде осындай заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электронды түрде жасалатын сенімхат негізінде ЭШФ АЖ-де жұмыс істеу үшін уәкілетті адамды айқындауға құқылы. Бұл ретте, заңды тұлғаның басшысы уәкілетті адамға осындай заңды тұлғаның атынан ЭШФ АЖ-де операцияларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтар береді, осындай құқықтардың қолданылу мерзімін көрсетеді.
Заңды тұлғаның басшысы уәкілетті тұлғаға берілген құқықтарды түзете алады не оны осы құқықтардан айыра алады.
Заңды тұлғаның басшысы ЭШФ АЖ жүйесінде уәкілетті адамдардың және заңды тұлға атынан оларға іс-әрекетті орындауға берілген құқықтар тізбесінің өзектілігін бақылауды жүзеге асыруға тиіс.
11. ЭШФ АЖ құжат айналымы барысында мынадай операциялар жүзеге асырылады:
1) ЭШФ құру;
2) ЭЦҚ куәландыру;
3) жазып берілген ЭШФ жөнелту;
4) ЭШФ қабылдау;
5) ЭШФ тіркеу;
6) ЭШФ өңдеу;
7) ЭШФ беру.
12. ЭШФ осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген операцияларды жүзеге асыру кезінде мынадай мәртебеге ие болады:
1) жазып берілген ЭШФ – Салық кодексінің 263-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген, оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (ЭЦҚ) куәландырылған ЭШФ;
2) өңделген ЭШФ – осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізілген ЭШФ;
3) тіркелген ЭШФ – ЭШФ АЖ бірегей тіркеу нөмірі берілген ЭШФ;
4) жөнелтілген ЭШФ – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға ЭШФ АЖ арқылы жіберілген ЭШФ;
5) алынған ЭШФ – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға ЭШФ АЖ арқылы келген және ол қараған ЭШФ;

5. Документооборот ЭСФ осуществляется в ИС ЭСФ исключительно налогоплательщиками, зарегистрированными в качестве участника ИС ЭСФ.
6. При регистрации в ИС ЭСФ участнику ИС ЭСФ присваиваются следующие статусы:
1) физическое лицо;
2) индивидуальный предприниматель;
3) юридическое лицо.
7. Физическое лицо – участник ИС ЭСФ не вправе выписывать ЭСФ, за исключением случая, когда такое физическое лицо является уполномоченным лицом иного участника ИС ЭСФ – юридического лица или индивидуального предпринимателя.
8. Регистрация по каждому статусу производится на основании подписания отдельного Соглашения о пользовании ИС ЭСФ (далее – Соглашение) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Соглашение о пользовании ИС ЭСФ заверяется ЭЦП налогоплательщика.
Для авторизации участников ИС ЭСФ и заверения электронных документов в системе ИС ЭСФ применяется регистрационное свидетельство Национального удостоверяющего центра (далее – НУЦ).
10. Юридические лица вправе определить уполномоченное лицо, в том числе структурное подразделение такого юридического лица, для работы в ИС ЭСФ на основании доверенности, составляемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан в электронном виде. При этом руководитель юридического лица наделяет уполномоченное лицо правами, позволяющими осуществлять операции от имени такого юридического лица в ИС ЭСФ, с указанием срока действия таких прав.
Руководитель юридического лица может корректировать предоставленные уполномоченному лицу права либо лишить его этих прав.
Руководитель юридического лица должен осуществлять контроль за актуальностью перечня уполномоченных лиц и предоставленных им прав на выполнение действий от имени юридического лица в системе ИС ЭСФ.
11. В ходе документооборота в ИС ЭСФ осуществляются следующие операции:
1) создание ЭСФ;
2) заверение ЭЦП;
3) отправка выписанных ЭСФ;
4) прием ЭСФ;
5) регистрация ЭСФ;
6) обработка ЭСФ;
7) передача ЭСФ.
12. При осуществлении операций, указанных в пункте 11 настоящих Правил, ЭСФ приобретает следующие статусы:
1) выписанный ЭСФ – ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьей 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами, в том числе заверенный электронной цифровой подписью (ЭЦП);
2) обработанный ЭСФ – ЭСФ, по которому проведена проверка на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) зарегистрированный ЭСФ – ЭСФ, которому присвоен уникальный регистрационный номер ИС ЭСФ;
4) отправленный ЭСФ – ЭСФ, переданный через ИС ЭСФ получателю товаров, работ, услуг;
5) полученный ЭСФ – ЭСФ, поступивший через ИС ЭСФ получателю товаров, работ, услуг и просмотренный им;

6) импортталған ЭШФ – ЭШФ АЖ қатысушының есептік жүйесінен ЭШФ АЖ-де жүктелген ЭШФ;
7) қабылданған ЭШФ – осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру табысты жүргiзілген импортталған ЭШФ.
13. Түзетілген ЭШФ Салық кодексінің 263-бабы 14-тармағында белгіленген жағдайларда жазып беріледі.
Қосымша ЭШФ Салық кодексінің 265-бабында белгіленген жағдайларда жазып беріледі.
Түзетілген және/немесе қосымша ЭШФ жазып беру ЭШФ жазып берілген күнге белгіленген 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі
14. Шот-фактура ЭШФ АЖ арқылы жазып берілген жағдайда ЭШФ АЖ-дегі электронды құжат ЭШФ түпнұсқасы (телнұсқасы) болып табылады.
Бұл ретте, ЭШФ-ның мазмұны ЭШФ мазмұнына қайшы келмейтін қағаз тасығышта немесе электронды түрде көшірмесі болуы мүмкін.
15. ЭШФ АЖ қатысушы электронды түрде жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымы мақсатында ЭШФ АЖ мынадай қосымшаларын пайдаланады:
1) on-line режимінде ЭШФ АЖ-де жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Web-қосымша;
2) off-line режимінде ЭШФ АЖ-де жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Desktop-қосымша (интернет-қосылыс болмаған және/немесе тұрақсыз болған жағдайда);
3) сыртқы есепке алу жүйелеріне ЭШФ АЖ-нің ЭШФ АЖ қатысушылардың есептік жүйелерімен бірігуі жолымен Web-қосымша мен desktop-қосымшасындағы бизнес-процестерде көзделген ЭШФ АЖ-дегі барлық операцияларды орындауға мүмкіндік беретін API-интерфейсі.
16. ЭШФ АЖ оның ішінде мыналарды жүзеге асыруға мүмкіндік береді:
1) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін салық төлеушінің есептік жүйелерінде жазып берілген шот-фактураларды қабылдау;
2) ЭШФ АЖ-де ЭШФ АЖ қатысушылар арасында хабарламалар алмасу;
3) бұрын жазып берілген ЭШФ-ні қайтарып алу.
17. ЭШФ қайтарып алу ЭШФ-ні ЭШФ АЖ-нен жою мақсатында жүргізіледі.
18. Шетел валютасында көрсету мүмкін болатын мынадай жағдайларды қоспағанда, ЭШФ Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жазып беріледі:
1) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жасалған мәмілелер (операциялар) бойынша;
2) Салық кодексінің 242276-11276-13-баптарына сәйкес ҚҚС нөлдік мөлшерлемесі бойынша салық салынатын экспортқа тауар өткізу жөніндегі мәмілелер (операциялар) бойынша;
3) Салық кодексінің 244-бабына сәйкес ҚҚС нөлдік мөлшерлемесі бойынша салық салынатын халықаралық тасымалдар бойынша қызметтерді өткізу жөніндегі айналымдар бойынша;
4) Салық кодексінің 245-бабы 1-2-тармағына сәйкес ҚҚС нөлдік мөлшерлемесі бойынша салық салынатын өткізу жөніндегі айналымдар бойынша.
2. ЭШФ жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру
және алу тәртібі

6) импортированный ЭСФ – ЭСФ, загруженный в ИС ЭСФ из учетной системы участника ИС ЭСФ;
7) принятый ЭСФ – импортированный ЭСФ, по которому успешно проведена проверка на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами.
13. Исправленный ЭСФ выписывается в случаях, установленных пунктом 14 статьи 263 Налогового кодекса.
Дополнительный ЭСФ выписывается в случаях, установленных статьей 265 Налогового кодекса.
Выписка исправленного и/или дополнительного ЭСФ производится по форме, согласно приложению 2, установленной на дату выписки ЭСФ.
14. В случае выписки счета-фактуры посредством ИС ЭСФ, оригиналом (подлинником) ЭСФ является электронный документ, содержащийся в ИС ЭСФ.
При этом, ЭСФ может иметь копии на бумажном носителе или в электронном виде, содержание которого не противоречит содержанию ЭСФ.
15. Участник ИС ЭСФ использует следующие приложения ИС ЭСФ в целях документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронном виде:
1) Web-приложение – позволяющее осуществлять работу в ИС ЭСФ в режиме on-line;
2) Desktop-приложение – позволяющее осуществлять работу с ЭСФ в режиме off-line (в условиях отсутствия и/или нестабильного интернет-соединения);
3) API-интерфейс – позволяющее внешним учетным системам выполнять все операции в ИС ЭСФ, предусмотренные бизнес-процессами в Web-приложении и desktop-приложении, путем интеграции ИС ЭСФ с учетными системами участников ИС ЭСФ.
16. ИС ЭСФ позволяет, в том числе, осуществлять:
1) прием счетов-фактур, выписанных в учетных системах налогоплательщика, после их проверки на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) обмен сообщениями в ИС ЭСФ между участниками ИС ЭСФ;
3) отзыв ранее выписанного ЭСФ.
17. Отзыв ЭСФ производится в целях удаления ЭСФ из ИС ЭСФ.
18. ЭСФ выписывается в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением следующих случаев, при которых возможно указание в иностранной валюте:
1) по сделкам (операциям), заключенным (совершенным) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) по сделкам (операциям) по реализации товаров на экспорт, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии со статями 242276-11276-13 Налогового кодекса;
3) по оборотам по реализации услуг по международным перевозкам, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
4) по оборотам по реализации, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии с пунктом 1-2 статьи 245 Налогового кодекса.
2. Порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения ЭСФ

19. ЭШФ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысанда жазып беріледі.
20. ЭШФ мынадай бөлімдерден тұрады:
1) жалпы бөлім;
2) жеткізушінің деректемелері;
3) алушының деректемелері;
4) жүкті жіберушінің және жүкті алушының деректемелері;
5) жеткізу шарттары;
6) мемлекеттік мекеменің деректемелері;
7) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер;
8) бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер;
9) қосымша мәліметтер;
10) ЭЦҚ бойынша мәліметтер.
21. А «Жалпы бөлім» деген бөлімде:
1) «Тіркеу нөмірі» деген 1-жолда ЭШФ АЖ-дегі ЭШФ бірегей тіркеу нөмірі көрсетіледі (жол ЭШФ АЖ жүйесінде құжатты тіркеу кезінде ЭШФ АЖ автоматты түрде толтырылады және ЭШФ АЖ қатысушының толтыруына және (немесе) редакциялауына арналмаған);
2) «Есепке алу жүйесінің нөмірі» деген 1.1-жолда салық төлеушінің салық есебінде берілетін және Салық кодексінің 263-бабы 5-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші дербес айқындайтын шот-фактуралардың реттік нөмірі көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
3) «Жазып берілген күн» деген 2-жолда ЭШФ алушыға жөнелту күні көрсетіледі, бұл ретте ЭШФ АЖ қатысушының оны түзетуге құқығы жоқ (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
4) «Айналым жасалған күн» деген 3-жолда Салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасалған күн көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
Бұл ретте, түзетілген шот-фактура бойынша өткізу бойынша айналымды жасау күні жойылатын шот-фактурада көрсетілген айналым жасалған күн бойынша айқындалады.
Қосымша шот-фактура бойынша өткізу бойынша айналым жасалған күн Салық кодексінің 239-бабында көзделген жағдайлар басталған күн бойынша айқындалады.
Қосымша шот-фактура Салық кодексінің 265-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалған өткізу бойынша айналым жасалған күнінен ерте емес және өткізу бойынша айналым жасалған күнінен кейінгі күнтізбелік он күннен кешіктірмей жазып беріледі.
22. «Түзетілген» деген 4-жол түзетілген ЭШФ жазып беру жүзеге асырылған жағдайда белгілеуге жатады. Бұл ретте бұл жолды, егер «Қосымша» деген 5-жол белгіленбеген жағдайда белгілеуге болады.
«Түзетілген» деген 4-жолды белгілеген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар міндетті түрде толтырылуға тиіс:
1) «Күні» деген 4.1-жолда жойылатын (түзетілетін) ЭШФ күні көрсетіледі;
2) «Есептік жүйе нөмірі» деген 4.2-жолда жойылатын ЭШФ реттік нөмірі көрсетіледі, бұл ретте, егер жойылатын шот-фактура 2014 жылдың 1 шілдесіне дейін жазып берілген жағдайда, онда түзетілген ЭШФ-ні жазып берген кезде тіркеу нөмірі мен есептік жүйе нөмірін көрсету талап етілмейді, ал егер жойылатын ЭШФ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні ЭШФ АЖ-де тіркегеннен кейін жазып берілген жағдайда, онда түзетілген ЭШФ жазып берген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдарды толтыру қажет;

19. ЭСФ выписывается по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. ЭСФ состоит из следующих разделов:
1) общий раздел;
2) реквизиты поставщика;
3) реквизиты получателя;
4) реквизиты грузоотправителя и грузополучателя;
5) условия поставки;
6) реквизиты государственного учреждения;
7) данные по товарам, работам, услугам;
8) данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности;
9) дополнительные сведения;
10) сведения по ЭЦП.
21. В разделе А «Общий раздел»:
1) в строке 1 «Регистрационный номер» указывается уникальный регистрационный номер ЭСФ в ИС ЭСФ (поле заполняется автоматически ИС ЭСФ при регистрации документа в системе ИС ЭСФ и не предназначено для заполнения и (или) редактирования участником ИС ЭСФ);
2) в строке 1.1 «Номер учетной системы» указывается порядковый номер счета-фактуры, который присваивается в налоговом учете налогоплательщика и определяется поставщиком товаров, работ, услуг самостоятельно в соответствии с пунктом 5 статьи 263 Налогового кодекса (строка подлежит обязательному заполнению);
3) в строке 2 «Дата выписки» указывается дата отправки ЭСФ получателю, при этом Участник ИС ЭСФ не вправе ее корректировать (cтрока подлежит обязательному заполнению);
4) в строке 3 «Дата совершения оборота» указывается дата совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, определенная в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса (cтрока подлежит обязательному заполнению).
При этом, дата совершения оборота по реализации по исправленному счету-фактуре определяется по дате совершения оборота, указанной в счете-фактуре, который аннулируется.
Дата совершения оборота по реализации по дополнительному счету-фактуре определяется по дате наступления случаев, предусмотренных статьей 239 Налогового кодекса.
Дополнительный счет-фактура выписывается не ранее даты совершения оборота по реализации, определенной в соответствии с пунктом 3 статьи 265 Налогового кодекса, и не позднее десяти календарных дней после даты совершения оборота по реализации.
22. Строка 4 «Исправленный» подлежит отметке при выписке исправленного ЭСФ. При этом отметка данной строки возможна в случае, если не отмечена строка 5 «Дополнительный».
При отметке строки 4 «Исправленный» обязательному заполнению подлежат строки 4.1, 4.2 и 4.3:
1) в строке 4.1 «Дата» указывается дата аннулируемого (исправляемого) ЭСФ;
2) в строке 4.2 «Номер учетной системы» указывается номер учетной системы аннулируемого ЭСФ при этом, в случае, если счет-фактура, который будет аннулирован, был выписан до 1 июля 2014 года, то при выписке исправленного ЭСФ указывать регистрационный номер и номер учетной системы не требуется, а в случае, если ЭСФ, который будет аннулирован, был выписан после регистрации поставщика товаров, работ, услуг в ИС ЭСФ, то при выписке исправленного ЭСФ необходимо заполнить строки 4.1, 4.2 и 4.3;

3) «Тіркеу нөмірі» деген 4.3-жолда жойылатын ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Түзетілген ЭШФ жазып беру кезінде өзгерістер енгізілетін мәтін жолдары мен жиынтық бағандарында дұрыс мәліметтер мен сомалары көрсетіледі, ЭШФ-нің өзгерістер енгізілмейтін жолдары мен бағандарында бұрынғы мәліметтер өзгеріссіз көрсетіледі.
23. Егер бұрын жазып берген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ бар болса, онда түзетілген ЭШФ жазып берген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдарда бұрын жазып берген ЭШФ күні, тіркеу және реттік нөмірі көрсетіледі. Бұл жағдайда бұрын жазып берілген ЭШФ да, қосымша ЭШФ да жойылады. Бұл ретте, бұрын жазып берілген, жойылған қосымша ЭШФ қалпына келтіру үшін түзетілген ЭШФ жазып берілген күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазып беру қажет.
24. «Қосымша» деген 5-жол Салық кодексінің 265-бабына сәйкес қосымша ЭШФ жазып берілген кезде белгіленуге тиіс. Бұл ретте, аталған жолды «Түзетілген» деген 4-жол белгіленбеген жағдайда белгілеуге болады.
25. «Қосымша» деген 5-жолды белгілеген кезде 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша жазып берілетін бастапқы шот-фактураның деректемелері көрсетіледі:
1) «Жазып берілген күн» деген 5.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ күні көрсетіледі;
2) «Есептік жүйе нөмірі» деген 5.2-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте, егер қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ 2014 жылдың 1 шілдесіне дейін жазып берілген жағдайда, онда қосымша ЭШФ жазып берген кезде тіркеу нөмірі мен есептік жүйе нөмірін көрсету талап етілмейді, ал егер қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші ЭШФ АЖ-де тіркелгеннен кейін жазып берілген жағдайда, онда қосымша ЭШФ жазып берген кезде 5.1, 5.2 және 5.3-жолдардың міндетті түрде толтырылуын тексеру жүзеге асырылады.
Бұл ретте теріс белгісі бар жиынтық мән толықтырулар енгізілетін бұрын жазып берілген ЭШФ-да көрсетілген жиынтық мәннен асып кетпеуге тиіс;
3) «Тіркеу нөмірі» деген 5.3-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
26. Түзетілген ЭШФ-на қосымша ЭШФ жазып берілген жағдайда 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша ЭШФ жазып берілетін түзетілген ЭШФ-ның жазып берілген күні, ЭШФ АЖ-не қатысушының есептік жүйесіндегі тіркеу нөмірі көрсетіледі.
«Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер» деген G және «Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер» деген H бөлімдерінің 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15 жиынтық бағандарында көрсетілген бағандардың бұрынғы мәндерінің артуын немесе кемуін көрсететін айырмасы (оң немесе теріс) көрсетіледі.

3) в строке 4.3 «Регистрационный номер» указывается регистрационный номер аннулируемого ЭСФ.
При выписке исправленного ЭСФ в текстовых строках и суммовых графах ЭСФ, в которые вносятся изменения, указываются правильные сведения и суммы, а строках и графах ЭСФ, в которые изменения не вносятся, указываются прежние сведения без изменений.
23. В случае, если к ранее выписанному ЭСФ имеется дополнительный ЭСФ, то при выписке исправленного ЭСФ в строках 4.1, 4.2 и 4.3 указываются дата, регистрационный номер и номер учетной системы ранее выписанного ЭСФ. В данном случае аннулируются, как ранее выписанный ЭСФ, так и дополнительный ЭСФ. При этом, для восстановления ранее выписанного дополнительного ЭСФ, который был аннулирован, необходимо выписать дополнительный ЭСФ к исправленному ЭСФ в течение семи календарных дней с даты выписки исправленного ЭСФ.
24. Строка 5 «Дополнительный» подлежит отметке при выписке дополнительного ЭСФ. При этом отметка данной строки возможна, в случае, если не отмечена строка 4 «Исправленный».
25. При отметке строки 5 «Дополнительный» в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются реквизиты исходного счета-фактуры, к которому выписывается дополнительный:
1) в строке 5.1 «Дата выписки» указывается дата ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ;
2) в строке 5.2 «Номер учетной системы» указывается номер ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ. При этом, в случае, если ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ, был выписан до 1 июля 2014 года, то при выписке дополнительного ЭСФ указывать регистрационный номер и номер учетной системы не требуется, а, в случае, если ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ, был выписан после регистрации поставщика товаров, работ, услуг в ИС ЭСФ, то при выписке дополнительного ЭСФ осуществляется проверка на обязательное заполнение строк 5.1, 5.2 и 5.3.
При этом суммовые значения с отрицательным знаком не должны превышать суммовые значения, указанные в ранее выписанных ЭСФ, к которым вносятся дополнения.
3) в строке 5.3 «Регистрационный номер» указывается регистрационный номер ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
26. В случае выписки дополнительного ЭСФ к исправленному ЭСФ, в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются дата выписки, регистрационный и номер ЭСФ в учетной системе участника ИС ЭСФ исправленного ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
В суммовых графах 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15 разделов G «Данные по товарам, работам, услугам» и H «Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности» указывается разница (положительная или отрицательная), отражающая увеличение или уменьшение прежних значений указанных граф.

27. Түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берілген күн қосымша немесе түзетілген ЭШФ жазып берілетін ЭШФ жазып берілген күннен бастап салық заңнамасында белгіленген талап ету мерзімінен аспауға тиіс.
28. «Жеткізушінің деректемелері» деген В бөлімінде:
1) «ЖСН/БСН» деген 6-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі, осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда түзетілген ЭШФ жазып беруді қоспағанда, жол міндетті түрде толтыруға жатады;
2) «Қайта ұйымдастырылған тұлғаның СТН» деген 6.1-жолда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның қайта ұйымдастыру сәтінде бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаса, мұндай тұлғаның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) «Жеткізуші» деген 7-жолда ЭШФ АЖ Салық кодексінің 263-бабының талаптарына сәйкес ЭШФ жазып беретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің атауы көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
4) «Орналасқан орнының мекенжайы» деген 8-жолда Салық кодексінің 560-бабының 7-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің заңды мекенжайы немесе орналасқан орнының мекенжайы көрсетіледі (дерекқорда заңды мекенжайы немесе орналасқан орнының мекенжайы болмаған жағдайда жол, толтырылмай қалдырылады оны қолмен толтыру құқығы болмайды);
5) «ҚҚС төлеушінің куәлігі» деген 9-жолда ЭШФ жазып беретін тұлғаның ҚҚС бойынша куәлігінің деректемелері көрсетіледі. «Сериясы» деген 9.1 және «Нөмірі» деген 9.2-жолдарда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ҚҚС төлеуші куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші резидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі (филиал немесе өкілдік) болып табылса, онда бұл жолда құрылымдық бөлімшесі болып табылатын ҚҚС төлеуші заңды тұлға куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады). Егер жеткізуші ҚҚС төлеуші болып табылмаған жағдайда, 9.1 және 9.2-жолдар толтырылмайды;
6) «Жеткізушінің санаты» деген 10-жолда егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші комитент, комиссионер, экспедитор, лизинг беруші, бірлескен қызметке қатысушы, экспорттаушы немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы болып табылса, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің санаты көрсетіледі. Егер жеткізуші жоғарыда аталған санаттың ешқайсысына жатпаса, жол толтырылмайды.

27. Дата выписки исправленного или дополнительного ЭСФ не должна превышать срока исковой давности, установленного налоговым законодательством, с даты выписки ЭСФ, к которому выписывается дополнительный или исправленный ЭСФ.
28. В разделе В «Реквизиты поставщика»:
1) в строке 6 «ИИН/БИН» указываются индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер поставщика товаров, работ, услуг, строка подлежит обязательному заполнению, за исключением выписки исправленного ЭСФ в случае, указанном в подпункте 2) настоящего пункта;
2) в строке 6.1 «РНН реорганизованного лица» указывается регистрационный номер юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ, если у такого лица на момент реорганизации отсутствовал бизнес-идентификационный номер;
3) в строке 7 «Поставщик» ИС ЭСФ указывается наименование поставщика товаров, работ, услуг, выписывающего ЭСФ, в соответствии с требованиями статьи 263 Налогового кодекса (строка подлежит обязательному заполнению);
4) в строке 8 «Адрес места нахождения» указываются юридический адрес или адрес места нахождения поставщика товаров, работ, услуг в соответствии с пунктом 7 статьи 560 Налогового кодекса (в случае отсутствия в базе данных юридического адреса или адреса места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную);
5) в строке 9 «Свидетельство плательщика НДС» указываются реквизиты свидетельства по НДС лица, выписывающего ЭСФ. В строках 9.1 «серия» и 9.2 «номер» указываются серия и номер свидетельства плательщика НДС поставщика товаров, работ, услуг. В случае, если поставщиком товаров, работ, услуг является структурное подразделение (филиал или представительство) юридического лица-резидента, то в данной строке указываются серия и номер свидетельства юридического лица-плательщика НДС, структурным подразделением которого оно является (строка подлежит обязательному заполнению). В случае, если поставщик не является плательщиком НДС, то строки 9.1 и 9.2 не заполняются.
6) в строке 10 «Категория поставщика» указывается категория поставщика, товаров, работ, услуг, если поставщик товаров, работ, услуг является комитентом, комиссионером, экспедитором, лизингодателем, участником совместной деятельности, экспортером или участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП). В случае, если поставщик не относится ни к одной из перечисленных категорий, строка не заполняется.

29. ЭШФ бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде жазып берілген жағдайда «Жеткізушінің деректемелері» деген В бөлімінде:
1) Салық кодексінің 235-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес оның атынан ЭШФ жазып берілетін сенім білдірілген адамның (оператордың, уәкілетті өкілдің) немесе бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысының деректемелері;
2) Салық кодексінің 271-1-бабының 3-тармағында көзделген жағдайда оператордың деректемелері;
3) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері көрсетіледі.
ЭШФ тапсырыс шарты шеңберінде жазып берілген жағдайда, «Жеткізушінің деректемелері» деин В бөлімінде Салық кодексінің 233-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
Экспорттаушы, өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы болып табылатын, сондай-ақ Салық кодексінің 245-бабы
1-2-тармағына сәйкес тауарларды немесе Салық кодексінің 244-бабына сәйкес халықаралық тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша ҚҚС нөлдiк мөлшерлемесін қолданатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші «экспорттаушы немесе ӨБК қатысушы» F торкөзін белгілейді. Бұл торкөзді белгілеген кезде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші ЭШФ-ні шетел валютасында жазып бере алады.
«Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы» деген торкөзді белгілеген кезде бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілетін «саны» деген 10.1-жол толтырылуға тиіс, бұл бірлескен қызметтің әрбір қатысушысы үшін толтырылатын «Жеткізушінің деректемелері» деген В және «Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері» деген Н бөлімдерінің санын арттырады;
4) «Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттар» деген 11-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, «Нөмірі» деген 11.1 және «Күні» деген 11.2-жолдардан тұрады (егер 11.1 және 11.2-жолдар толтырылған жағдайда, жол міндетті түрде толтыруға жатады);
5) «Қосымша мәліметтер» деген 12-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің қосымша мәліметтері көрсетіледі, мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды;
6) «КБЕ» деген 13-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бенефициары коды екі цифр көрсетіледі: бенефициардың резиденттік белгісі және бенефициардың экономика секторы (бұл жол «Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысына сәйкес толтырылады);

29. В случае выписки ЭСФ в рамках договоров о совместной деятельности в разделе В «Реквизиты поставщика» указываются:
1) реквизиты поверенного (оператора, уполномоченного представителя) или участника договора о совместной деятельности, от имени которого выписывается ЭСФ, в соответствии с подпунктом 1)  пункта 1 статьи 235 Налогового кодекса;
2) реквизиты оператора в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 271-1 Налогового кодекса;
3) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности.
В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения, в разделе В «Реквизиты поставщика» указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса.
Поставщик товаров, работ, услуг, являющийся экспортером, участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП), а также применяющий нулевую ставку НДС по оборотам по реализации товаров в соответствии с пунктом 1-2 статьи 245 Налогового кодекса или услуг по международным перевозкам в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса, отмечает ячейку F «экспортер или участник СРП». При отметке данной ячейки поставщик товаров, работ, услуг может выписывать ЭСФ в иностранной валюте.
При отметке ячейки «участник договора о совместной деятельности» должна быть заполнена строка 10.1 «количество», в которой указывается количество участников договора о совместной деятельности, что увеличивает количество разделов В «Реквизиты поставщика» и Н «Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности», которые заполняются для каждого участника совместной деятельности.
4) в строке 11 «Документы, подтверждающие поставку товаров, работ услуг» указываются номер и дата документа, подтверждающего поставку товаров, работ, услуг, которая содержит строки 11.1 «Номер» и «Дата» (в случае, если заполнены строки 11.1 и 11.2, то строка подлежит обязательному заполнению);
5) в строке 12 «Дополнительные сведения» указываются дополнительные сведения поставщика товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки, состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно;
6) в строке 13 «КБЕ» - код бенефициара поставщика товаров, работ, услуг указывается две цифры: признак резидентства бенефициара и сектор экономики бенефициара (данная строка заполняется в соответствии с постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан «Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними»);

7) «ЖСК» деген 14-жолда банк шотының нөмірі көрсетіледі;
8) «БСК» деген 15-жолда 14-жолда көрсетілген жеткізушінің есеп шоты ашық жеткізуші банкінің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
9) «Банктің атауы» деген 16-жолда «БСК» деген 15-жолға сәйкес келетін жеткізушіге қызмет көрсетілетін банктің атауы көрсетіледі.
Егер «Алушының санаты» деген 21-жолда «мемлекеттік мекемелер» деген Е торкөзі белгіленсе, 13 – 16-жолдар міндетті түрде толтыруға жатады.
30 «Алушының деректемелері» деген С бөлімінде:
1) «ЖСН/БСН» деген 17-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Жол міндетті түрде толтыруға жатады.
Егер «Алушының санаты» деген 21-жолда «резидент емес» F торкөзі белгіленсе, онда бұл жол толтыруға міндетті болып табылмайды.
«Қайта ұйымдастырылған тұлғаның СТН» деген 17.1-жолда, егер түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берген кезде  қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның қайта ұйымдастыру сәтінде бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаса, мұндай тұлғаның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) «Алушы» деген 18-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының атауы көрсетіледі. Жол міндетті түрде толтыруға жатады;
3) «Орналасқан орнының мекенжайы» деген 19-жолда Салық кодексінің 560-бабының 7-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының орналасқан орнының мекенжайы көрсетіледі (жеке тұлғаға ЭШФ жазып берілген жағдайда, жол толтыру үшін міндетті емес);
4) «Қосымша мәліметтер» деген 20-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қосымша мәліметтері көрсетіледі мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды;
5) «Алушының санаты» деген 21-жолда егер ЭШФ жазып беру комитентке, комиссионерге, лизинг алушыға, бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысына, мемлекеттік мекемеге немесе резидент емеске жүзеге асырылса, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының санаты көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы жоғарыда аталған санаттың ешқайсысына жатпаған жағдайда, жол толтырылмайды.
«Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы» торкөзі белгіленген кезде бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілетін «саны» деген 21.1-жол толтырылады. «Алушының деректемелері» С және «Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректемелері» деген Н бөлімдер бұл жағдайда әрбір бірлескен қызметке қатысушы үшін толтырылады;
Бірлескен қызмет туралы шарттар шеңберінде ЭШФ жазып берілген жағдайда «Алушының деректемелері» деген С бөлімінде:

7) в строке 14 «ИИК» указывается номер банковского счета;
8) в строке 15 «БИК» указывается банковский идентификационный код банка поставщика, в котором открыт расчетный счет поставщика, указанный в строке 14;
9) в строке 16 «Наименование банка» указывается наименование банка, в котором обслуживается поставщик, соответствующий строке 15 «БИК».
Строки 13-16 подлежат обязательному заполнению, в случае, если в строке 21 «Категория получателя» отмечена ячейка Е «государственные учреждения».
30. В разделе С «Реквизиты получателя»:
1) в строке 17 «ИИН/БИН» указываются индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер получателя товаров, работ, услуг. Строка подлежит обязательному заполнению.
В случае, если в строке 21 «Категория получателя» отмечена ячейка F «нерезидент», то данная строка является необязательной для заполнения.
В строке 17.1 «РНН реорганизованного лица» указывается регистрационный номер юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ, если у такого лица на момент реорганизации отсутствовал бизнес-идентификационный номер.
2) в строке 18 «Получатель» указывается наименование получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит обязательному заполнению);
3) в строке 19 «Адрес места нахождения» указывается адрес места нахождения получателя товаров, работ, услуг в соответствии с пунктом 7 статьи 560 Налогового кодекса (строка не обязательна для заполнения в случае выписки ЭСФ в адрес физического лица);
4) в строке 20 «Дополнительные сведения» указываются дополнительные сведения получателя товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки, состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно;
5) в строке 21 «Категория получателя» указывается категория получателя товаров, работ, услуг, если выписка ЭСФ осуществляется комитенту, комиссионеру, лизингополучателю, участнику договора о совместной деятельности, государственному учреждению или нерезиденту. В случае, если получатель товаров, работ, услуг не относится ни к одной из перечисленных категорий, то строка не заполняется.
При отметке ячейки «участник договора о совместной деятельности» заполняется строка 21.1 «количество», в которой указывается количество участников договора о совместной деятельности. Разделы С «Реквизиты получателя» и Н «Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности» в этом случае заполняются для каждого участника совместной деятельности.
В случае выписки ЭСФ в рамках договоров о совместной деятельности в разделе С «Реквизиты получателя» указываются:

1) Салық кодексінің 235-бабы 3-тармағы 1) тармақшасына сәйкес ЭШФ жазып берілетін сенім білдірілген адамның (оператордың, уәкілетті өкілдің) немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының деректемелері;
2) Салық кодексінің 271-1-бабының 3-тармағында көзделген жағдайда оператордың деректемелері;
3) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері көрсетіледі.
ЭШФ тапсырыс шартының шеңберінде жазып берілген жағдайда «Алушының деректемелері» С бөлімінде Салық кодексінің 233-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
31. «Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері» деген D бөлімінде жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының (олар болған кезде) мынадай деректемелері көрсетіледі:
1) «ЖСН/БСН» деген 22.1-жолда жүкті жөнелтушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) «Атауы» деген 22.2-жолда жүкті жөнелтушінің атауы көрсетіледі;
3) «Жөнелту мекенжайы» деген 22.3-жолда тауарды жөнелту орынының мекенжайы көрсетіледі;
4) «ЖСН/БСН» деген 23.1-жолда жүкті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
5) «Атауы» деген 23.2-жолда жүкті алушының атауы көрсетіледі;
6) «Жеткізу мекенжайы» деген 23.3-жолда тауарды жеткізу орынының мекенжайы көрсетіледі.
32. «Жеткізу шарттары» деген Е бөлімінде:
1) «Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуге шарт (келісімшарт)» деген 24-жол тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шарттың (келісімшарттың) нөмірі көрсетілетін «нөмірі» деген 24.1-жолдан және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге шарттың (келісімшарттың) күні көрсетілетін «күні» деген 24.2-жолдан тұрады. Бұл жолдар өзара тәуелді жолдар болып табылады;
2) «Шарт бойынша төлем талаптары» деген 25-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес төлем талаптары көрсетіледі;
3) «Жөнелту тәсілі» деген 26-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес жөнелту тәсілі көрсетіледі;
4) «Тауарларды жеткізу сенімхат бойынша жүзеге асырылды» деген 27-жол оның негізінде тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың нөмірі көрсетілетін «нөмірі» деген 27.1-жолдан және оның негізінде осындай тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың күні көрсетілетін «күні» деген 27.2-жолдан тұрады. Бұл жолдар өзара тәуелді жолдар болып табылады;
5) «Межелі пункті» деген 28-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің межелі пункті көрсетіледі.

1) реквизиты поверенного (оператора, уполномоченного представителя) или участника договора о совместной деятельности, которому выписывается ЭСФ, в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 235 Налогового кодекса;
2) реквизиты оператора в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 271-1 Налогового кодекса;
3) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности.
В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения в разделе С «Реквизиты получателя» указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса.
31. В разделе D «Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя» указываются следующие реквизиты грузоотправителя и грузополучателя (при их наличии):
1) в строке 22.1 «ИИН/БИН» указываются индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер грузоотправителя;
2) в строке 22.2 «Наименование» указывается наименование грузоотправителя;
3) в строке 22.3 «Адрес отправки» указывается адрес места отправки товара;
4) в строке 23.1 «ИИН/БИН» указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер грузополучателя;
5) в строке 23.2 «Наименование» указывается наименование грузополучателя;
6) в строке 23.3 «Адрес доставки» указывается адрес места доставки товара.
32. В разделе Е «Условия поставки»:
1) строка 24 «Договор (контракт) на поставку товаров, работ, услуг» содержит строки 24.1 «номер», в которой указывается номер договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг, и 24.2 «дата», в которой указывается дата договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг. Данные строки являются взаимозависимыми строками.
2) в строке 25 «Условия оплаты по договору» указываются условия оплаты согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг;
3) в строке 26 «Способ отправления» указывается способ отправления согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг;
4) строка 27 «Поставка товаров осуществлена по доверенности» содержит строки 27.1 «номер», в которой указывается номер доверенности, на основании которой осуществлена поставка товаров, и 27.2 «дата», в которой указывается дата доверенности, на основании которой осуществлена такая поставка товаров. Данные строки являются взаимозависимыми строками.
5) в строке 28 «Пункт назначения» указывается пункт назначения товаров, работ, услуг согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг.

33. «Мемлекеттік мекеменің деректемелері» деген F бөлімінде:
1) «ЖСК» деген 29-жолда мемлекеттік мекеменің жеке сәйкестендіру коды көрсетіледі;
2) «Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды» деген 30-жолда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 25 мамырдағы № 215 бұйрығымен бекітілген Республикалық немесе жергiлiктi бюджеттiң есебiнен ұсталатын, сатудан түсетiн ақша өздерiнiң иелiгiнде қалатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, көрсетiлетiн қызметтерi) тiзбесiнiң сыныптауышына сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды көрсетіледі (бұл жол егер 29-жолда ақылы көрсетілетін қызметтердің бюджеттен тыс шоты (мемлекеттік мекемеге тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден олардың иелігінде қалатын ақша) көрсетілген жағдайда толтыру үшін міндетті болып табылады;
3) «Төлем мақсаты» деген 31-жолда осы шот-фактура бойынша мемлекеттік мекеме сатып алған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге, айналымға ақы төлеу үшін төлем мақсаты көрсетіледі;
4) «БСК» деген 32-жолда ЭШФ АЖ автоматты түрде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру нөмірін көрсетеді.
Осы тармақта көрсетілген деректемелер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес толтырылады.
«Мемлекеттік мекеменің деректемелері» деген F бөлімін толтыру ЭШФ-ны мемлекеттік мекеменің атына жазып берген кезде міндетті болып табылады.
34. «Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер» деген G бөлімінде:
1) «Валюта коды» деген 33.1-жолда Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген «Валюталар жіктеуіші» деген 23-қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі (егер «Жеткізушінің санаты» деген 10-жолда «экспорттаушы немесе ӨБК қатысушы» деген F торкөзі белгіленсе, жол толтырылады);
2) «Валюта бағамы» деген 33.2-жолда:
егер жеткізуші ол үшін 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзырлы орган мен жер қойнауын пайдаланушы арасында жасалған және міндетті салық сараптамасынан өткен өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта айқындалған салық режимі салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер үшін сақталатын жер қойнауын пайдаланушы болып табылған жағдайда – осы өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) сәйкес қолданылатын валюта бағамы;
өзге жағдайларда – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасау күнінде белгіленген валютаның нарықтық бағамы көрсетіледі.

33. В разделе F «Реквизиты государственного учреждения»:
1) в строке 29 «ИИК» указывается индивидуальный идентификационный код государственного учреждения;
2) в строке 30 «Код товаров, работ, услуг» указывается код товаров, работ, услуг в соответствии с классификатором перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденным приказом Министра финансов от 25 мая 2009 года № 215 (данная строка является обязательным для заполнения, в случае, если в строке 29 указан внебюджетный счет платных услуг (деньги от реализации государственному учреждению товаров, работ, услуг остающихся в их распоряжении);
3) в строке 31 «Назначение платежа» указывается назначение платежа для оплаты товаров, работ, услуг, оборот, приобретенных государственным учреждением по данному счету-фактуре;
4) в строке 32 «БИК» ИС ЭСФ автоматически указывает банковский идентификационный код центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Реквизиты, указанные в настоящем пункте, заполняются в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220.
Заполнение раздела F «Реквизиты государственного учреждения» является обязательным при выписке ЭСФ в адрес государственных учреждений.
34. В разделе G «Данные по товарам, работам, услугам»:
1) в строке 33.1 «код валюты» указывается код валюты в соответствии с приложением 23 «Классификатор валют», утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (строка заполняется в случае, если в строке 10 «Категория поставщика» отмечена ячейка F «экспортер или участник СРП»);
2) в строке 33.2 «курс валюты» указываются:
в случае, если поставщиком является недропользователь, для которого налоговый режим, определенный в соглашении (контракте) о разделе продукции, заключенном между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем до 1 января 2009 года и прошедшем обязательную налоговую экспертизу, а также контракте на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, сохраняется для налогов и других обязательных платежей в бюджет – курс валюты, применяемый в соответствии с таким соглашением (контрактом) о разделе продукции;
в иных случаях – рыночный курс валюты, установленный на дату совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг.

Егер «Жеткізушінің санаты» деген 10-жолда «экспорттаушы немесе ӨБК қатысушы» деген F торкөзі белгіленсе және «Валюта коды» деген 33.1-жолда «КZT»-ден өзгеше мән көрсетілсе, осы жол толтырылады;
3) «Р\с №» деген 1-бағанда тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әрбір атауы бойынша жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
4) «Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы» деген 2-бағанда өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауы көрсетіледі;
5) «Тауар коды (СЭҚ ТН)» деген 3-бағанда Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 54 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасының жіктеуішіне сәйкес сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды (ол болған кезде) көрсетіледі (жол тауарлар экспортталған кезде толтырылады);
6) «Өлшем бірлігі» деген 4-бағанда өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өлшем бірлігі (шартты белгі) (ол болған кезде) көрсетіледі;
7) «Саны (көлемі)» деген 5-бағанда осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің ЭШФ бойынша өткізілетін, қабылданған өлшем бірліктеріне сүйене отырып саны (көлемі) (оларды көрсету мүмкін болған кезде) көрсетіледі;
8) «Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бір бірлігі үшін бағасы (тариф)» деген 6-бағанда ҚҚС мен акцизді есепке алмағандағы тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің шарт (келісімшарт) бойынша бірлігі үшін бағасы (тариф) (оны көрсету мүмкіндігі болған кезде) көрсетіледі;
9) «Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны» деген 7-бағанда ҚҚС мен акцизді есепке алмағандағы ЭШФ бойынша жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
10) «Акциздің мөлшерлемесі» деген 8-бағанда акцизделетін тауарларды өткізген жағдайда акциздің мөлшерлемесі көрсетіледі;
11) «Акциз сомасы» деген 9-бағанда 8-жолда көрсетілген мөлшерлеме бойынша есептелген акцизделетін тауарлар бойынша сома көрсетіледі;
12) «Өткізу бойынша айналымның мөлшері» деген 10-бағанда Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалған өткізу бойынша айналым мөлшері көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
13) «ҚҚС мөлшерлемесі» деген 11-бағанда ҚҚС мөлшерлемесі көрсетіледі. Салық салынбайтын айналымдар бойынша ЭШФ жазып берілген, сондай-ақ ҚҚС төлеуші болып табылмайтын салық төлеушіге ЭШФ жазып берілген жағдайда, «ҚҚС-сыз» белгісі көрсетіледі.
Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуші ҚҚС төлеуші болып табылмайтын болса, жол «ҚҚС-сыз» мәнімен түзету мүмкіндігінсіз толтырылады;

Строка заполняется в случае, если в строке 10 «Категория поставщика» отмечена ячейка F «экспортер или участник СРП» и строке 33.1 «код валюты» указано значение, отличное от «КZT».
3) в графе 1 «№ п\п» указывается порядковый номер строки по каждому наименованию товаров, работ, услуг;
4) в графе 2 «Наименование товаров, работ, услуг» указывается наименование реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг;
5) в графе 3 «Код товара (ТН ВЭД)» указывается код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности в соответствии с классификатором Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (при наличии), утвержденным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 16 июля 2012 года № 54 (поле заполняется в случае экспорта товаров);
6) в графе 4 «Ед. изм.» указывается единица измерения (условное обозначение) количества реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг(при наличии);
7) в графе 5 «Кол-во (объем)» указывается количество (объем) реализуемых по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг, исходя из принятых единиц измерения (при возможности их указания), предусмотренных подпунктом 4) настоящего пункта;
8) в графе 6 «Цена (тариф) за единицу товара, работы, услуги без косвенных налогов» указывается цена (тариф) товара, выполненной работы, оказанной услуги за единицу измерения (при возможности ее указания) по договору (контракту) без учета НДС и акциза;
9) в графе 7 «Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов» указывается стоимость всего количества (объема) отгруженных (поставляемых) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг без учета НДС и акциза (строка подлежит обязательному заполнению);
10) в графе 8 «Ставка акциза» указывается ставка акциза в случае реализации подакцизных товаров;
11) в графе 9 «Сумма акциза» указывается сумма по подакцизным товарам, исчисленная по ставке, указанной в строке 8;
12) в графе 10 «Размер оборота по реализации» указывается размер оборота по реализации, определенный в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса (строка подлежит обязательному заполнению);
13) в графе 11 «Ставка НДС» указывается ставка НДС. В случае выписки ЭСФ по необлагаемым оборотам, а также ЭСФ налогоплательщиком, не являющимся плательщиком НДС, указывается отметка «Без НДС».
Если поставщик товаров, работ и услуг не является плательщиком НДС, поле заполняется значением «Без НДС» без возможности корректировки.

14) «ҚҚС сомасы» деген 12-бағанда осы тармақтың 13) тармақшасында көрсетілген мөлшерлеме бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
15) «Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны» деген 13-бағанда ҚҚС мен акцизді есепке алмағандағы ЭШФ бойынша жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
16) «КО шеңберінде өтініштің немесе Тауарларға арналған декларация нөмірі» деген 14-бағанда оның негізінде өткізілетін тауарлар сатып алынған тауарлар әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 18 мәнді тіркеу нөмірі немесе тауарларға арналған декларацияның 20 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі. Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің немесе тауарларға арналған декларацияның әртүрлі тіркеу нөмірлері бойынша біртектес импортталған тауарлар осы бөлімнің жекелеген жолдарында көрсетіледі;
17) «Қосымша деректер» деген 15-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті қосымша мәліметтер көрсетіледі. Бұл бағанда мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
35. «Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері» деген Н бөлімінде:
1) «Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының ЖСН/БСН» деген 34.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
«Қайта ұйымдастырылған тұлғаның СТН» деген 34.2-жолда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берген кезде  қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның қайта ұйымдастыру сәтінде  бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаса, мұндай тұлғаның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Бұл бөлім бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы бойынша бірлескен қызмет туралы шартта айқындалған олардың қатысу үлесіне қарай осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес толтырылады;
2) «Қосымша мәліметтер» деген I бөлімінде 35-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті мәліметтер көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды;
36. «ЭЦҚ бойынша мәліметтер» деген J бөлімінде:
1) «Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің ЭЦҚ» деген 36-жолда егер шот-фактураға қол қою заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің ҰКО тіркеу куәлігінің көмегімен орындалған жағдайда заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) ЭЦҚ көрсетіледі;
2) «Шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ» деген 37-жолда егер шот-фактураға қол қою ЭШФ қатысушы атынан шот-фактура жазып беруге құқылы жеке тұлғаның ҰКО жеке тіркеу куәлігінің көмегімен орындалған жағдайда шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылады.

14) в графе 12 «Сумма НДС» указывается сумма НДС, исчисленная по ставке, указанной в подпункте 13) настоящего пункта (строка подлежит обязательному заполнению);
15) в графе 13 «Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов» указывается стоимость всего количества отгруженных (поставленных) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг с учетом НДС и акциза (строка подлежит обязательному заполнению);
16) в графе 14 «Номер заявления в рамках ТС или Декларации на товары» указывается 18-ти значный регистрационный номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов или 20-значный регистрационный номер декларации на товары, на основании которых были приобретены реализуемые товары. Однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов или деклараций на товары указываются в отдельных строках настоящего раздела.
17) в графе 15 «Дополнительные данные» указываются дополнительные данные, необходимые участникам сделки. Состав сведений в данной графе определяется сторонами сделки самостоятельно.
35. В разделе Н «Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности»:
1) в строке 34.1 «ИИН/БИН участника договора о совместной деятельности» указываются индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника договора о совместной деятельности;
в строке 34.2 «РНН реорганизованного лица» указывается регистрационный номер юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ, если у такого лица на момент реорганизации отсутствовал бизнес-идентификационный номер.
Данный раздел заполняется в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил по каждому участнику договора о совместной деятельности в зависимости от их доли участия, определенной в договоре о совместной деятельности.
2) В разделе I «Дополнительные сведения» в строке 35 указываются дополнительные сведения, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
36. В разделе J «Сведения по ЭЦП»:
1) в строке 36 «ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя» указывается ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) в случае если подпись счета-фактуры выполнялась с помощью регистрационного свидетельства НУЦ юридического лица или индивидуального предпринимателя;
2) в строке 37 «ЭЦП лица, уполномоченного подписывать счета-фактуры» проставляется ЭЦП лица, уполномоченного подписывать счета-фактуры, в случае, если подпись счета-фактуры выполняется с помощью личного регистрационного свидетельства НУЦ физического лица, имеющего право выписывать счета-фактуры от имени участника ЭСФ.

37. Жазып берілген ЭШФ-да толтыру үшін міндетті болып табылатын деректемелер және салық төлеуші өзі дербес толтырған деректемелер көрсетіледі.
38. ЭШФ, егер осы Қағидаларға сәйкес оған ЭШФ АЖ қатысушы ЭЦҚ құралдарымен қол қойса, сондай-ақ осындай ЭШФ-на тіркеу нөмірі берілсе, ЭШФ жазып берген адам жіберген деп саналады.
3. ЭШФ куәландыру тәртібі
39. Құжат айналымы жұмысын қамтамасыз ету, жүйедегі сәйкестендіру, электронды құжаттарға қол қою, электрондық құжаттардың түпнұсқалығын растау үшін ЭШФ АЖ-де ҰКО тіркеу куәліктерімен міндетті түрде қол қою көзделген.
40. ЭШФ заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің немесе уәкілетті адамның ЭЦҚ куәландырылады.
41. ЭШФ куәландыру кезінде ЭШФ АЖ тіркеу куәлігін осы тіркеу куәлігінің жарамдылағы (қолданылу мерзімі, тіркеу куәлігі иесінің сәйкестендіру деректері және т.б.) мәніне тексеруді жүзеге асырылады.
4. Түзетілген, қосымша ЭШФ алынғанын және (немесе) оны
қайтарып алуды растау ерекшеліктері
42. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші жазып берген түзетілген, қосымша және (немесе) қайтарып алынған ЭШФ тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы ЭШФ АЖ құралдарымен растайды.
43. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының түзетілген, қосымша және (немесе) қайтарып алынған ЭШФ растауының болуы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ҚҚС бойынша салық салынатын айналымын өзгерту үшін негіз болып табылады.
5. ЭШФ сақтау тәртібі
44. Осы Қағидаларда көзделген электрондық құжаттар салық заңнамасында белгіленген талап ету мерзімі ішінде ЭШФ АЖ-де сақталады.
45. Сақтауға:
1) осы Қағидаларға сәйкес куәландырылған ЭШФ;
2) осы Қағидаларға сәйкес ресімделген басқа да электрондық құжаттар жатады.
46. Тіркеуден өткен және ЭШФ АЖ-де сақталған электрондық құжаттар:
1) түзетуге жатпайды, бірақ ЭШФ АЖ қатысушының қарауы үшін қол жетімді болады;
2) санкцияланбаған қол жеткізуден қорғалады.
6. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган мен
салық қызметі органдары арасындағы өзара іс-қимыл жасау тәртібі
47. Салық қызметі органдары автоматты режимде ЭШФ операторына ЭШФ АЖ-не қатысушылардың нормативтік-анықтамалық ақпаратын береді.
48. ЭШФ АЖ операторы тіркелуі және сақталуы осы Қағидаларда белгіленген ЭШФ автоматты режимде салық қызметі органдарына береді.
Электрондық түрде
жазып берілетін шот-фактуралардың
құжат айналымының қағидаларына
1-қосымша
Электронды түрде жазып берілетін шот-фактуралардың ақпараттық
жүйесін пайдалану туралы келісім
1. Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) – ол арқылы ЭШФ жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылатын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;
ЭШФ АЖ операторы – ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган;
ЭШФ АЖ қатысушы – мынадай мәртебелермен ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге қол қойған адам:

37. В выписанном ЭСФ отображаются реквизиты, являющиеся обязательными для заполнения, и которые налогоплательщик заполнил самостоятельно.
38. ЭСФ считается отправленным лицом, выписавшим ЭСФ, если он подписан участником ИС ЭСФ средствами ЭЦП, в соответствии с настоящими Правилами, а также такому ЭСФ присвоен регистрационный номер.
3. Порядок заверения ЭСФ
39. Для обеспечения работы документооборота, аутентификации в системе, подписи электронных документов, подтверждения подлинности электронных документов в ИС ЭСФ предусмотрено обязательное подписание регистрационными свидетельствами НУЦ.
40. ЭСФ заверяется ЭЦП юридического лица, индивидуального предпринимателя или уполномоченного лица.
41. При заверении ЭСФ, ИС ЭСФ осуществляет проверку регистрационного свидетельства на предмет действительности данного регистрационного свидетельства (срока действия, идентификационных данных владельца регистрационного свидетельства и другое).
4. Особенности подтверждения получения исправленных, дополнительных и (или) отзыва ЭСФ
42. Исправленный, дополнительный и (или) отозванный ЭСФ, который выписан поставщиком товаров, работ, услуг, подтверждается получателем товаров, работ, услуг средствами ИС ЭСФ.
43. Наличие подтверждения получателем товаров, работ, услуг по исправленному, дополнительному и (или) отозванному ЭСФ является основанием для изменения облагаемого оборота по НДС поставщика товаров, работ, услуг.
5. Порядок хранения ЭСФ
44. Электронные документы, предусмотренные настоящими Правилами, хранятся в ИС ЭСФ в течение срока исковой давности, установленного налоговым законодательством.
45. Хранению подлежат:
1) ЭСФ, заверенные в соответствии с настоящими Правилами;
2) другие электронные документы, оформленные в соответствии с настоящими Правилами.
46. Электронные документы, прошедшие регистрацию и сохраненные в ИС ЭСФ:
1) не подлежат корректированию, но доступны для просмотра участником ИС ЭСФ;
2) защищены от несанкционированного доступа.
6. Порядок взаимодействия между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и органами налоговой службы
47. Органы налоговой службы в автоматическом режиме передают оператору ИС ЭСФ нормативно-справочную информацию участников ИС ЭСФ.
48. Оператор ИС ЭСФ в автоматическом режиме передает в органы налоговой службы ЭСФ, регистрация и хранение которых установлены настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам документооборота
счетов-фактур, выписываемых в
электронном виде
Соглашение о пользовании информационной системой
электронных счетов-фактур
1. Понятия, используемые в настоящем Соглашении
Информационная система электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) – информационная система центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение ЭСФ;
оператор ИС ЭСФ – центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, являющийся администратором ИС ЭСФ;
участник ИС ЭСФ – лицо, подписавшее Соглашение о пользовании ИС ЭСФ под следующими статусами:

1) жеке тұлға;
2) дара кәсіпкер;
3) заңды тұлға;
электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
ЭШФ - ЭШФ АЖ арқылы электронды түрде жазып берілетін және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 263-бабының талаптарына және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен ЭШФ құжат айналымының қағидаларына (бұдан әрі – ЭШФ құжат айналымы қағидалары) сәйкес келетін шот-фактура;
уәкілетті адам – ЭШФ АЖ-де осындай заңды тұлғаның атынан сенімхет негізінде операцияларды жүзеге асыруға құқық, оның ішінде заңды тұлғаның атынан ЭШФ қол қою құқығы берілген заңды тұлғаның қызметкері;
ЭШФ жазып беретін адам – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес шот-фактура жазып беру міндеті жүктелген өзге де адамдар.
2. Келісімнің нысанасы
1. Осы Келісім бойынша ЭШФ АЖ қатысушы өзіне ЭШФ жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылатын ЭШФ АЖ пайдалану бойынша міндеттерді қабылдайды.
2. ЭШФ операторы ЭШФ АЖ қатысушыға ЭШФ АЖ-не рұқсат беруді қамтамасыз етеді.
3. Осы Келісім бойынша ЭШФ жазып беріледі, ЭШФ АЖ арқылы жөнелтіледі және қабылданады, ЭЦҚ қол қойылады және ЭШФ АЖ-де сақталады.
3. Қатысушының құқықтары мен міндеттері
1. ЭШФ АЖ қатысушыға Салық кодексінде, ЭШФ құжат айналымы қағидаларында, сондай-ақ осы Келісімде көзделген құқықтар беріледі және ол өзіне міндеттерді қабылдайды.
2. ЭШФ АЖ қатысушы жеке тұлға осы Келісімге және ЭШФ құжат айналымы қағидаларына сәйкес ЭШФ АЖ-де өзі және оның контрагенттері жазып берген ЭШФ қарауға құқылы.
3. ЭШФ АЖ қатысушы электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасының Заңын сақтай отырып ЭШФ жазып беруге міндеттенеді.
4. Заңды тұлғаның басшысы ауысқан жағдайда, ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлғаның уәкілетті өкілі:
1) ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша салық органына заңды тұлғаның басшысы туралы мәліметтерді өзгерту үшін тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішпен үш жұмыс күні ішінде;

1) физическое лицо;
2) индивидуальный предприниматель;
3) юридическое лицо;
электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
ЭСФ – счет-фактура, выписываемый в электронном виде посредством ИС ЭСФ и соответствующий требованиям статьи 263 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и Правилам документооборота ЭСФ, утвержденным Правительством Республики Казахстан (далее – Правила документооборота ЭСФ);
уполномоченное лицо–работник юридического лица, наделенный правами осуществлять операции от имени такого юридического лица в ИС ЭСФ на основании доверенности, в том числе наделенный правом подписи ЭСФ от имени юридического лица;
лицо, выписывающее ЭСФ, – поставщик товаров, работ, услуг, а также иные лица, на которые возложена обязанность выписывать ЭСФ в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Предмет Соглашения
1. По настоящему Соглашению участник ИС ЭСФ принимает на себя обязательство по использованию ИС ЭСФ, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение ЭСФ.
2. Оператор ИС ЭСФ обеспечивает участнику ИС ЭСФ доступ к ИС ЭСФ.
3. По настоящему Соглашению ЭСФ выписывается, передается и принимается посредством ИС ЭСФ, подписывается ЭЦП и хранится в ИС ЭСФ.
3. Права и обязанности Участника
1. Участник ИС ЭСФ наделяется правами и принимает на себя обязанности, предусмотренные Налоговым кодексом, Правилами документооборота ЭСФ, а также настоящим Соглашением.
2. Участник ИС ЭСФ – физическое лицо, которое в соответствии с настоящим Соглашением и Правилами документооборота ЭСФ обладает правом просмотра ЭСФ в ИС ЭСФ, выписанных им самим и его контрагентами.
3. Участник ИС ЭСФ обязуется выписывать ЭСФ с соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
4. В случае смены руководителя юридического лица, уполномоченный представитель участника ИС ЭСФ – юридического лица обязан обратиться:
1) в налоговый орган по месту нахождения участника ИС ЭСФ – юридического лица с налоговым заявлением о постановке на регистрационный учет для изменения сведений о руководителе юридического лица в течение трех рабочих дней;

2) жаңа тіркеу куәлігін алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық куәландырушы орталыққа жүгінуге міндетті.
Егер ЭШФ жазып берілген аталған заңды тұлғаның басшысы болып табылмаған заңды тұлғаның басшысы жазып берген жағдайда, онда жазып берілген ЭШФ-ға жаңа басшы жауаптылықта болады.
5. Заңды тұлғалар ЭШФ АЖ-де жұмыс істеу үшін осы Келісімге қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды түрде жасалған сенімхат негізінде уәкілетті адамды айқындауға құқылы.
Заңды тұлғаның басшысы қолданылу мерзімін көрсете отырып, уәкілетті адамға осындай заңды тұлғаның атынан ЭШФ АЖ-де операцияларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін белгілі бір құқықтар береді.
6. Заңды тұлғаның басшысы уәкілетті адамға берілген құқықтарды түзетуге, қарауға не болмаса оны осы құқықтардан айыруға құқылы.
7. ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлға заңды тұлғаның атынан заңды тұлғаның бірнеше қызметкеріне бір мезгілде ЭШФ қол қою құқығын беруге құқылы.
8. ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлға осы Келісімнің 5-тармағында көзделген сенімхатты жою туралы шешім қабылданған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңынамасында белгіленген тәртіппен осындай шешім қабылданған уақыттан бастап күнтізбелік бір күннен кешіктірмей оны қайтарып алады.
9. ЭШФ АЖ қатысушы ЭШФ АЖ пайдаланудан бас тартқан жағдайда, ЭШФ АЖ операторына кейіннен түпнұсқасы жеткізіліп берілетін жазбаша хабарламаны хатпен, жеделхатпен немесе факспен жіберуге міндетті.
4. Жауаптылық
1. ЭШФ АЖ қатысушы, сондай-ақ уәкілетті адамдар ЭШФ-дағы мәлiметтердiң дұрыстығы мен толықтығына жауапты болады.
2. ЭШФ АЖ қатысушы ЭШФ-ға ЭЦҚ қойылу заңдылығы, сондай-ақ ЭШФ жазып беру нәтижесінде пайда болған салдар үшін жауапты болады.
3. ЭШФ АЖ қатысушы осы Келісімде көрсетілген деректемелердің түпнұсқалығы үшін жауапты болады.
4. ЭШФ АЖ қатысушы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жауаптылықта болады.
5. Егер осы Келісім шарттарының бұзылуы ЭШФ АЖ қатысушына байланысты емес мән-жайлар бойынша ЭШФ АЖ ақаулықтар нәтижесінде болса, ол көрсетілген бұзылу үшін жауапты болмайды.
6. Егер осы Келісім шарттарының бұзылуы форс-мажор мән-жайларының нәтижесі болса, бұл үшін ЭШФ АЖ қатысушы жауапты болмайды.
Осы Келісімнің мақсаты үшін «форс-мажор» Қатысушы және ЭШФ операторының және күтпеген сипаттағы тарапынан бақылауға бағынбайтын оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғалар ұрыс қимылдары, табиғи немесе зілзала апаттары, індет, карантин және басқаны қамтуы мүмкін, бірақ олармен шектелмейді.

2) в Национальный удостоверяющий центр за получением нового регистрационного свидетельства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае, если ЭСФ выписан руководителем юридического лица, который на дату выписки не являлся руководителем указанного юридического лица, то ответственность за выписанный ЭСФ несет новый руководитель.
5. Юридические лица вправе определить уполномоченное лицо для работы в ИС ЭСФ на основании доверенности, составляемой в электронном виде по форме согласно приложению к настоящему Соглашению.
Руководитель юридического лица наделяет уполномоченное лицо определенными правами, позволяющими осуществлять операции от имени такого юридического лица в ИС ЭСФ, с указанием срока действия таких прав.
6. Руководитель юридического лица вправе корректировать, просматривать предоставленные уполномоченному лицу права либо лишить его этих прав.
7. Участник ИС ЭСФ – юридическое лицо вправе предоставить право подписи ЭСФ от имени юридического лица нескольким работникам юридического лица одновременно.
8. Участник ИС ЭСФ – юридическое лицо, в случае принятия решения об отмене доверенности, предусмотренной пунктом 5 настоящего Соглашения, отзывает ее в срок не позднее одного календарного дня с момента принятия такого решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Участник ИС ЭСФ в случае отказа в использовании ИС ЭСФ обязан направить письменное уведомление в виде письма, телеграммы или факса с последующим представлением оригинала оператору ИС ЭСФ.
4. Ответственность
1. Участник ИС ЭСФ, а также уполномоченные лица несут ответственность за достоверность и полноту сведений, содержащихся в ЭСФ.
2. Участник ИС ЭСФ несет ответственность за правомерность проставления ЭЦП на ЭСФ, а также последствия, возникшие в результате выписки ЭСФ.
3. Участник ИС ЭСФ несет ответственность за подлинность реквизитов, указанных в настоящем Соглашении.
4. Участник ИС ЭСФ несет иную ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
5. Участник ИС ЭСФ не несет ответственность за нарушения условий настоящего Соглашения, если указанные нарушения произошли в результате неисправности ИС ЭСФ по независящим от него обстоятельствам.
6. Участник ИС ЭСФ не несет ответственность за неисполнение условий настоящего Соглашения, если они явились результатом форс-мажорных обстоятельств.
Для целей настоящего Соглашения «форс-мажор» означает событие, неподвластное контролю Участника и Оператора ЭСФ и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать, но не исключительно: военные действия, природные или стихийные бедствия, эпидемию, карантин и другие.

5. Қатысушының деректемелері
Жеке тұлға
1. ЖСН _______________________________________
2. Т.А.Ә. ____________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжат:
паспорт жеке куәлік
нөмірі _______________________________________
кім берген ___________________________________
қашан берген 201__ жылғы «____» ______________
4. Тұрғылықты жерінің мекенжайы ______________
______________________________________________
______________________________________________
Дара кәсіпкер
1. ЖСН _______________________________________
2. Атауы (болған жағдайда) ___________________
3. Жеке басын куәландыратын құжат:
паспорт жеке куәлік
нөмірі _______________________________________
кім берген ___________________________________
қашан берген 201__ ж. «____» _________________
4. Қызметін жүзеге асыру мекенжайы ___________
______________________________________________
______________________________________________
Заңды тұлға
1. ЖСН _______________________________________
2. Атауы ___________________________________
3. Басшының Т.А.Ә. ___________________________
4. Басшының ЖСН ______________________________
4. Заңды мекенжайы ___________________________
______________________________________________
______________________________________________
Мен ___________________ осы Келісімнің шарттарымен келісемін.
ЭЦҚ _____________________________
Күні 201__ ж. «____» _______________
Электронды түрде жазып берілетін
шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін
пайдалану туралы келісімге
қосымша
СЕНІМХАТ
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
БСН __________________________________________________________ атынан
_____________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін ____________________________________________
(басшы немесе құрылтай құжаттарымен уәкiлеттiк
берiлген өзге тұлға)
осы сенімхатпен ____________________________________________________
Т.А.Ә. _____________________________________________________________
ЖСН ________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат:
паспорт
жеке куәлік
кім және қашан берілді _____________________________________________
________________________________________________________ тұлға атынан
(заңды тұлғаның атауы)
мынадай іс-қимылдарды:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. _______________________________ жүзеге асыруға уәкілеттік береді.
Өкілге сенім білдірушінің атынан жазылған электрондық
шот-фактураларға электрондық цифрлық қолтаңбамен (ЭЦҚ) қол қою құқығы
беріледі.
Сенімхат басқа біреуге сенім білдіру құқығынсыз ___ мерзімге берілді.
Сенім білдірушінің ЭЦҚ __________________________________
Күні 20__ ж. «___» ____________
Электрондық түрде
жазып берілетін шот-фактуралардың
құжат айналымының қағидаларына
2-қосымша
ШОТ-ФАКТУРА

5. Реквизиты участника
Физическое лицо
1. ИИН_______________________________________
2. Ф.И.О.____________________________________
3. Документ, удостоверяющий личность:
паспорт удостоверение личности
номер _______________________________________
кем выдан ___________________________________
когда выдан «___» _________20___ г.
4. Адрес места жительства ___________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Индивидуальный предприниматель
1. ИИН_______________________________________
2. Наименование (при его наличии)________________________________________________
3. Документ, удостоверяющий личность:
паспорт удостоверение личности
номер _______________________________________
кем выдан ___________________________________
когда выдан «___» _________20___ г.
4. Адрес осуществления деятельности_________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Юридическое лицо
1. ИИН ______________________________________
2. Наименование _____________________________
3. Ф.И.О. руководителя ______________________
4. ИИН руководителя ________________________
4. Юридический адрес ________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Я ___________________ с условиями настоящего Соглашения согласен
ЭЦП _____________________________
Дата «___» ___________20___ г.
Приложение
к Соглашению о пользовании
информационной системой
электронных счетов-фактур
ДОВЕРЕННОСТЬ
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Юридический адрес____________________________________________________ _____________________________________________________________________
БИН__________________________________________________________________
в лице (руководитель или иное лицо, уполномоченное учредительными документами)
____________________________________________________________________,
действующего на основании __________________________________________,
настоящей доверенностью уполномочивает:
Ф.И.О._______________________________________________________________
ИИН__________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность:
паспорт
удостоверение личности
кем и когда выдан____________________________________________________
осуществить от лица__________________________________________________
(наименование юридического лица)
следующие действия:
1.____________________________________________________________
2.____________________________________________________________
3.____________________________________________________________
Представитель наделяется правом подписывать электронной цифровой подписью (ЭЦП)
электронные счета-фактуры, выписанные от имени доверителя.
Доверенность выдана сроком на __________ без права передоверия.
ЭЦП доверителя _________________________________
Дата «___»____________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам документооборота
счетов-фактур, выписываемых
в электронном виде
ЭЛЕКТРОННЫЙ СЧЕТ-ФАКТУРА