Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1082 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 586 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.07.2023 № 586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 2-1-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 9 қазандағы
№ 1082 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы және перспективалық жоспарларын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 2-1-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың ағымдағы жоспарын (бұдан әрі – ағымдағы жоспар) және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың перспективалық жоспарларын (бұдан әрі – перспективалық жоспар) әзірлеу тәртібін айқындайды.
2. Ағымдағы жоспар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы жылға жасалады. Перспективалық жоспар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кейінгі үш жыл мерзімге жасалады.
2. Ағымдағы және перспективалық жоспарларды әзірлеу тәртібі
3. Ағымдағы және перспективалық жоспарлардың жобаларын (бұдан әрі – жоспарлар жобалары) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) орталық мемлекеттік органдар ұсынған халықаралық шарттарды жасасу тұжырымдамасының (бұдан әрі - тұжырымдама) негізінде әзірлейді.
4. Орталық мемлекеттік органдар тиісінше ағымдағы немесе перспективалық жоспарлардың жобаларына қосу үшін келесі күнтізбелік жылы не одан кейінгі үш жылда жасасу көзделетін халықаралық шарттар бойынша тұжырымдамаларды жыл сайын 25 қыркүйектен кешіктірмей Министрлікке енгізеді.

Об утверждении Правил разработки текущего и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1082. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 586
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.07.2023 № 586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 2-1 Закона Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки текущего и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 октября 2014 года № 1082
Правила разработки
текущего и перспективного планов заключения
международных договоров Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила разработки текущего и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 2-1 Закона Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан" и определяют порядок разработки текущего плана заключения международных договоров Республики Казахстан (далее – текущий план) и перспективного планов заключения международных договоров Республики Казахстан (далее – перспективный план).
2. Текущий план составляется на предстоящий год по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Перспективный план составляется на последующие три года по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
2. Порядок разработки текущего и перспективного планов
3. Проекты текущего и перспективного планов (далее – проекты планов) разрабатываются Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) на основании концепций заключения международных договоров (далее - концепция), представленных центральными государственными органами.
4. Центральные государственные органы ежегодно, не позднее 25 сентября, вносят в Министерство концепции по международным договорам, которые предполагается заключить в следующем календарном году либо последующие за ним три года для включения в проекты соответственно текущего или перспективного планов.

5. Тұжырымдамалар Министрлікке қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.
6. Орталық мемлекеттік органдар жоспарлардың жобаларына қосу үшін тұжырымдамаларды уақтылы ұсынбаған жағдайда, Министрлік оларды қарамай кері қайтарады.
7. Жоспарлардың жобаларына қосу үшін халықаралық шарттарды жасасу бойынша ұсыныстар болмаған жағдайда, тиісті мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде Министрліктің атына аталған мерзімнен кешіктірмей ұсыныстардың жоқ екені туралы хат жібереді.
8. Министрлік ұсынылған тұжырымдамаларды 25 қазанға дейін қарап, халықаралық шарттарды жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытынды береді.
9. Халықаралық шарт жасасудың сыртқы саяси орындылығы болмаған жағдайда, Министрлік бұл туралы тұжырымдаманы ұсынған орталық мемлекеттік органды хабардар етеді.
10. Халықаралық шарт жасасудың сыртқы саяси орындылығы болған жағдайда, Министрлік оны халықаралық шарт жасасудың ұсынылатын мерзіміне байланысты тиісті жоспар жобасына енгізеді.
11. Жоспарлардың жобаларын әзірлеу кезінде Министрлік жоғары дәрежедегі халықаралық іс-шаралар барысында қол жеткізілген уағдаластықтарды, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің қатысуымен өтетін халықаралық іс-шаралар кестелерін ескереді.
12. Жоспарлардың жобалары жыл сайын 10 қарашадан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына шығарылады.
13. Жоспарлардың жобалары Комиссия туралы ережеде көзделген тәртіппен Комиссия шешімімен мақұлданады.
14. Комиссия мақұлдаған ағымдағы және перспективалық жоспарлар 25 қарашадан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Президентіне келісуге жіберіледі.
15. Қазақстан Республикасының Президентімен келісілген ағымдағы және перспективалық жоспарлар (бұдан әрі – келісілген жоспарлар) он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Парламентіне жіберіледі.
16. Келісілген жоспарларға өзгерістер:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Комиссияның шешімі негізінде енгізіледі.
Орталық мемлекеттік орган келісілген ағымдағы жоспарда көзделмеген халықаралық шартты жасасу туралы Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасына бастамашылық жасағанға дейін, аталған орталық мемлекеттік орган Министрлікке келісілген ағымдағы жоспарға өзгеріс енгізу шұғылдығының негіздемесін және тиісті тұжырымдаманы алдын ала жібереді.
Министрлік ұсынылған негіздеме мен тұжырымдаманы қарап, оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде халықаралық шарт жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытынды береді.
Орталық мемлекеттік орган тиісті өтінішті Қазақстан Республикасының Президентіне жіберген кезде Министрліктің халықаралық шартты жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытындысын қоса береді.

5. Концепции представляются в Министерство на казахском и русском языках.
6. В случае несвоевременного представления центральными государственными органами концепций для включения в проекты планов, Министерство возвращает их без рассмотрения.
7. В случае отсутствия предложений по заключению международных договоров для включения в проекты планов, соответствующий государственный орган направляет в адрес Министерства в указанный срок письмо об отсутствии предложений.
8. Министерство до 25 октября рассматривает представленные концепции и дает заключение о внешнеполитической целесообразности заключения международных договоров.
9. В случае отсутствия внешнеполитической целесообразности заключения международного договора, Министерство информирует об этом центральный государственный орган, представивший концепцию.
10. В случае наличия внешнеполитической целесообразности заключения международного договора, Министерство включает его в проект соответствующего плана в зависимости от предлагаемого срока заключения международного договора.
11. При разработке проектов планов Министерством учитываются договоренности, достигнутые в ходе международных мероприятий на высшем уровне, графики международных мероприятий с участием Президента Республики Казахстан и Премьер-Министра Республики Казахстан.
12. Проекты планов ежегодно, не позднее 10 ноября, выносятся на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам международных договоров Республики Казахстан при Правительстве Республики Казахстан (далее – Комиссия).
13. Проекты планов одобряются решением Комиссии в порядке, предусмотренном положением о Комиссии.
14. Одобренные Комиссией текущий и перспективный планы не позднее 25 ноября направляются Президенту Республики Казахстан на согласование.
15. Текущий и перспективный планы, согласованные с Президентом Республики Казахстан, (далее – согласованные планы) в течение десяти рабочих дней направляются в Парламент Республики Казахстан.
16. Изменения в согласованные планы вносятся на основании:
1) поручения Президента Республики Казахстан;
2) решения Комиссии по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
До инициирования центральным государственным органом поручения Президента Республики Казахстан о заключении международного договора, не предусмотренного в согласованном текущем плане, данным центральным государственным органом предварительно направляются в Министерство обоснование срочности внесения изменения в согласованный текущий план и соответствующая концепция.
Министерство рассматривает представленные обоснование и концепцию и в течение 10 рабочих дней с даты их получения дает заключение о внешнеполитической целесообразности заключения международного договора.
Центральный государственный орган при направлении соответствующего обращения Президенту Республики Казахстан прилагает заключение Министерства о внешнеполитической целесообразности заключения международного договора.

17. Орталық мемлекеттік органдардың ағымдағы және перспективалық жоспарларды орындауын жалпы бақылауды және ақпараттық қамтамасыз етуді Министрлік жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттарын
жасасудың ағымдағы және
перспективалық жоспарларын
әзірлеу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың 2014 жылға арналған ағымдағы жоспары
Р/с
Халықаралық шарт жасасуды ұсынатын орталық мемлекеттік органның атауы
Жасасу ұсынылатын халықаралық шарттың атауы
Халықаралық шарт жасасудың болжамды мерзімдері
Халықаралық шарттың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындаудың болжамды мерзімдері
Ескертпелер
Қазақстан Республикасының атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар
(мемлекетаралық)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар
(үкіметаралық)
Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар
(ведомствоаралық)
Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттарын
жасасудың ағымдағы және
перспективалық жоспарларын
әзірлеу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың 2015 – 2017 жылдарға арналған перспективалық жоспары
Р/с
Халықаралық шарт жасасуды ұсынатын орталық мемлекеттік органның атауы
Жасасу ұсынылатын халықаралық шарттың атауы
Халықаралық шарт жасасудың болжамды мерзімдері
Халықаралық шарттың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындаудың болжамды мерзімдері
Ескертпелер
Қазақстан Республикасының атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар
(мемлекетаралық)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар
(үкіметаралық)
Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары атынан жасасу ұсынылатын халықаралық шарттар (ведомствоаралық)

17. Общий контроль за выполнением центральными государственными органами текущего и перспективного планов и информационное обеспечение осуществляются Министерством.
Приложение 1
к Правилам разработки
текущего и перспективного
планов заключения международных
договоров Республики Казахстан
Текущий план заключения международных договоров
Республики Казахстан на 2014 год
п/п
Наименование
центрального
государственного органа,
предлагающего
заключение
международного
договора
Наименование
международного
договора, который
предлагается
заключить
Предполагаемые
сроки
заключения
международного
договора
Предполагаемые
сроки выполнения
внутри-
государственных
процедур,
необходимых для
вступления
международного
договора в силу
Примечания
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени
Республики Казахстан (межгосударственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени Правительства
Республики Казахстан (межправительственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени центральных
государственных органов Республики Казахстан (межведомственные)
Приложение 2
к Правилам разработки
текущего и перспективного
планов заключения международных
договоров Республики Казахстан
Перспективный план заключения международных договоров
Республики Казахстан на 2015 – 2017 годы
п/п
Наименование
центрального
государственного
органа,
предлагающего
заключение
международного
договора
Наименование
международного
договора,
который
предлагается
заключить
Предполагаемые
сроки
заключения
международного
договора
Предполагаемые
сроки
выполнения
внутри-
государственных процедур,
необходимых
для вступления
международного
договора в
силу
Примечания
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени
Республики Казахстан (межгосударственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени Правительства Республики Казахстан (межправительственные)
Международные договоры, которые предлагается заключить от имени центральных
государственных органов Республики Казахстан (межведомственные)