Кепіл нысанасын қабылдау, бағалау, сақтау, қайтару, өткізу, оған өндіріп алуды қолдану және кепілді мемлекет кірісіне айналдыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 1219 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі.
2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 145-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кепіл нысанасын қабылдау, бағалау, сақтау, қайтару, өткізу, оған өндіріп алуды қолдану және кепілді мемлекет кірісіне айналдыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 21 қарашадағы
№ 1220 қаулысымен
бекітілген
Кепіл нысанасын қабылдау, бағалау, сақтау, қайтару, өткізу, оған өндіріп алуды қолдану және кепілді мемлекет кірісіне айналдыру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Кепіл нысанасын қабылдау, бағалау, сақтау, қайтару, өткізу, оған өндіріп алуды қолдану және кепілді мемлекет кірісіне айналдыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 145-бабына сәйкес әзірленді және кепіл нысанасын қабылдау, бағалау, сақтау, қайтару, өткізу, оған өндіріп алуды қолдану және кепілді мемлекет кірісіне айналдыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1- тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) кепіл – күдіктінің, айыпталушының, сотталушының сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамға, прокурорға немесе сотқа олардың шақыртуы бойынша келуi жөнiндегi мiндеттерiн орындауын қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ олардың жаңа қасақана қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасауының алдын алу мақсатында күдіктінің, айыпталушының, сотталушының өзiнің не басқа тұлғаның сот депозитiне ақша не қылмыстық процесті жүргізетін органға құндылықтарды, жылжымалы және жылжымайтын мүлікті енгізуінен тұратын бұлтартпау шарасы;

Об утверждении Правил принятия, оценки, хранения, возврата, реализации, обращения взыскания на предмет залога и обращения залога в доход государства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2014 года № 1219.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2015 года.
В соответствии со статьей 145 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила принятия, оценки, хранения, возврата, реализации, обращения взыскания на предмет залога и обращения залога в доход государства.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2014 года № 1219
Правила принятия, оценки, хранения, возврата, реализации, обращения взыскания на предмет залога и обращения залога в доход государства
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила принятия, оценки, хранения, возврата, реализации, обращения взыскания на предмет залога и обращения залога в доход государства (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 145 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (далее – УПК) и определяют порядок принятия, оценки, хранения, возврата, реализации, обращения взыскания на предмет залога и обращения залога в доход государства.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) залог – мера пресечения, которая состоит во внесении самим подозреваемым, обвиняемым, подсудимым либо другим лицом на депозит суда денег, либо в орган, ведущий уголовный процесс, ценностей, движимого и недвижимого имущества, принимаемых в обеспечение выполнения подозреваемым, обвиняемым, подсудимым обязанностей по явке к лицу, осуществляющему досудебное расследование, прокурору или в суд по их вызову, а также в целях предупреждения совершения ими новых умышленных уголовных правонарушений;

2) кепіл беруші – күдіктінің, айыпталушының, сотталушының сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамға, прокурорға немесе сотқа олардың шақыртуы бойынша келуi жөнiндегi мiндеттерiн орындауын қамтамасыз ету үшін кепіл енгізген күдікті, айыпталушы, сотталушы не басқа да әрекетке қабілетті жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
3) сот депозитi – келуi жөнiндегi мiндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылатын ақшаны уақытша орналастыру шоты;
4) құндылықтар – бағалы заттар, антиквариат және ерекше тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылығы бар басқа да заттар.
Бағалы заттарға бағалы металдар (кез келген күйдегі және түрдегі алтын, күміс, платина және платина тобындағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий) және асыл тастар (табиғи алмастар, зүбәржаттар, лағылдар, жақұттар және александриттер, сондай-ақ шикі (табиғи) және өңделген түрдегі табиғи інжу) жатады. Бірегей кәріптас түзілімдері асыл тастарға теңестіріледі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Кепіл ретінде:
1) жылжымайтын мүлiктен – жер учаскелері, ғимараттар, құрылыстар және жермен тығыз байланысты өзге де мүлік, яғни мақсатына шамадан тыс нұқсан келтірмей көшіруге болмайтын объектілер;
2) жылжымалы мүліктен – ақша, құндылықтар, көлік құралдары және құнды қағаздар қабылдануы мүмкін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Кепілді қабылдау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Бұлтартпау шарасы ретінде кепілді таңдап алған қылмыстық процесті жүргізетін орган (бұдан әрі – орган) сот алдында осы шараны қолдануға санкция беру жөнінде өтінішхат қозғау туралы қаулы қабылданғанға дейін кепіл берушіні әрекетке қабілетті және әрекетке қабілеті шектеулі деп тану туралы мәліметтердің болмауы тұрғысынан Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің есептері бойынша тексереді.
Егер кепіл беруші заңды тұлға болған жағдайда, орган оны әділет органдарының немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорацияның есептері бойынша тіркелуі тұрғысынан тексереді.

2) залогодатель - подозреваемый, обвиняемый, подсудимый либо другое дееспособное физическое или негосударственное юридическое лицо, внесшее залог для обеспечения выполнения подозреваемым, обвиняемым, подсудимым обязанностей по явке к лицу, осуществляющему досудебное расследование, прокурору или в суд по их вызову;
3) депозит суда - счет временного размещения денег, открываемый в территориальном подразделении казначейства в обеспечение исполнения обязательств по явке;
4) ценности - драгоценности, антиквариат и другие предметы, имеющие особую историческую, научную, художественную или культурную ценность.
К драгоценностям относятся драгоценные металлы (золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений и осмий) в любом состоянии и виде) и драгоценные камни (природные алмазы, изумруды, рубины, сапфиры и александриты, а также природный жемчуг в сыром (естественном) и обработанном виде). К драгоценным камням приравниваются уникальные янтарные образования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В качестве залога могут быть приняты:
1) из недвижимого имущества - земельные участки, здания, сооружения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно;
2) из движимого имущества – деньги, ценности, транспортные средства и ценные бумаги.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок принятия залога
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Орган, ведущий уголовный процесс (далее – орган), который избрал залог в качестве меры пресечения, проверяет залогодателя до вынесения постановления о возбуждении ходатайства перед судом о даче санкции на применение данной меры по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан на предмет отсутствия сведений о признании его судом недееспособным и ограниченно дееспособным.
В случае, если залогодателем выступает юридическое лицо, орган проверяет его на предмет регистрации по учетам органов юстиции или Государственной корпорации "Правительство для граждан".

Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Кепіл ретіндегі ақша сот депозитіне аумақтылығы бойынша енгізіледі, ол туралы жергілікті және басқа да соттарды ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі кепілдің енгізілгенін растайтын құжат береді.
5-1. Кепіл ретінде кепіл берушінің келісімімен ҚПК-нің 145-бабының 3-бөлігіне сәйкес құны қылмыстың тиісті санаты бойынша кепілдің ең жоғары мөлшерінен асатын өзге мүлік берілуі мүмкін.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-2. Кепілдің құндылығын және ауыртпалықтардың жоқ екенін дәлелдеу кепіл берушіге жүктеледі.
Ескерту. Қағида 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қажет болған жағдайда кепіл мүліктің құнын айқындайтын құжаттарды уәкілетті органдар береді не Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен беріледі.
Бағалы қағаздың құны кепіл енгізілген сәтте бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Кепіл ретіндегі мүлік, егер онымен мәмілелер жасасуға тыйым салынбаған және оны ұсынған адам осы мүлікке меншік құқығын растайтын дәлелдемелер (құжаттар) ұсынған жағдайда ғана ресімделеді.
Бірлескен меншіктегі мүлік иеленушінің (иеленушілердің) нотариалды жазбаша келісімі болған кезде кепіл ретінде қабылданады.
8. Құнды қағаздарды кепілге беру кезінде кепіл беруші салық органдарынан Бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнің ұлттық тізілімінде қамтылған бағалы қағаздардың эмитенті тарату процесінде тұрмағаны және өз қызметін тоқтатпағаны туралы мәліметтерді де ұсынады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Деньги в качестве залога вносятся на депозит суда по территориальности, о чем территориальным подразделением уполномоченного органа, осуществляющим организационное и материально-техническое обеспечение деятельности местных и других судов, выдается документ, подтверждающий внесение залога.
5-1. В качестве залога с согласия залогодателя может быть предоставлено иное имущество, стоимость которого превышает максимальный размер залога по соответствующей категории преступления, согласно части 3 статьи 145 УПК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Доказывание ценности залога и отсутствие обременений возлагаются на залогодателя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При необходимости документы, определяющие стоимость залогового имущества, могут выдаваться уполномоченными органами либо в порядке, установленном законодательством об оценочной деятельности Республики Казахстан.
Стоимость ценных бумаг определяется в соответствии с законодательством о рынке ценных бумаг на момент внесения залога.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Имущество в качестве залога оформляется только в случае, если не наложен запрет на совершение сделок с ним и лицо, предложившее его, представляет доказательства (документы), подтверждающие право собственности на данное имущество.
Находящееся в совместной собственности имущество принимается в качестве залога при наличии нотариального письменного согласия совладельца (совладельцев).
8. При передаче в залог ценных бумаг залогодатель также представляет содержащиеся в Национальном реестре бизнес-идентификационных номеров сведения из налоговых органов о том, что эмитент ценных бумаг не находится в процессе ликвидации и не прекратил свою деятельность.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Кепілді қабылдау туралы хаттама іс материалдарына қоса тігіледі, ал кепіл берушіге хаттаманың көшірмесі беріледі. Егер кепіл берушілер бірнешеу болса, онда лауазымды адам растаған хаттаманың көшірмесі олардың әрқайсысына беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Кепіл нысанасы қабылданғаннан кейін соңғысы сақтауға беріледі.
3-тарау. Кепілді сақтау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Енгізілген кепіл бойынша міндеттемелер мерзімі кепіл түріндегі бұлтартпау шарасы таңдалған сәттен бастап ол жойылғанға немесе өзгергенге дейін сотқа дейін тергеп-тексерудің, сотта қараудың, сондай-ақ сот үкімінің, қаулысының заңды күшіне енуінің барлық уақытына созылады.
12. Кепіл нысаналары мынадай тәртіппен:
1) ақша – сот депозитінде;
2) жылжымайтын мүлік – объектінің орналасқан жері бойынша;
3) антиквариат және тарихи, көркемдік немесе мәдени құндылығы бар, ерекше сақтау жағдайларын талап ететін басқа да заттар – мұражайларда, қалған жағдайларда – органда;
4) автомашиналар, мотоциклдер және өзге де көлік құралдары (оның ішінде жүзетін және ұшатын аппараттар) – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншік болып табылатын арнайы күзетілетін үй-жайларда, алаңдарда немесе тұрақтарда;
5) бағалы қағаздар – оларды кепіл ретінде қабылдаған органда не екінші деңгейдегі банктерде;
6) бағалы заттар – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 1291 қаулысымен бекітілген Соттың, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптамасы органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді, алып қойылған құжаттарды, ұлттық және шетелдік валютадағы ақшаны, есірткіні, психотроптық заттарды алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою қағидаларында белгіленген заттай дәлелдемелерді сақтау үшін көзделген тәртіппен органда сақталады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.04.2018 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Протокол о принятии залога приобщается к материалам дела, а залогодателю вручается заверенная копия протокола. Если залогодателей несколько, то заверенная должностным лицом копия протокола вручается каждому из них.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. После принятия предмета залога, последний передается на хранение.
Глава 3. Порядок хранения залога
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Срок обязательств по внесенному залогу длится с момента избрания меры пресечения в виде залога до ее отмены или изменения на всем протяжении досудебного расследования, судебного рассмотрения, а также вступления приговора, постановления суда в законную силу.
12. Предметы залога хранятся в следующем порядке:
1) деньги - на депозите суда;
2) недвижимое имущество - по месту нахождения объекта;
3) антиквариат и другие предметы, имеющие особую историческую, художественную или культурную ценность, требующих особых условий хранения - в музеях, в остальных случаях - в органе;
4) автомашины, мотоциклы и иные транспортные (в том числе плавучие и летательные аппараты) средства - на специальных охраняемых помещениях, площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и являющихся коммунальной собственностью;
5) ценные бумаги – в органе, который принял их в качестве залога, либо банках второго уровня;
6) драгоценности – в органе согласно Правилам изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, изъятых документов, денег в национальной и иностранной валюте, наркотических средств, психотропных веществ по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 1291.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.04.2018 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Кепіл мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді өзіне алатын жауапты адамның қатысуымен оны сақтауға тапсыру туралы тапсыру-қабылдау актісі жасалады.
14. Көлік құралын сақтауға беру кезінде кепіл беруші мен маманның міндетті қатысуымен оның техникалық жай-күйі туралы акті қосымша жасалады.
15. Кепіл нысанасын сақтау орнына дейін жеткізуді кепіл беруші жүзеге асырады.
4-тарау. Кепілді қайтару тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Мынадай:
1) егер күдікті, айыпталушы өзіне жүктелген міндеттерді бұзбаса, бірақ күдіктіге, айыпталушыға қатысты неғұрлым қатаң бұлтартпау шарасы қолданылса;
2) күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қатысты қылмыстық істі не қылмыстық қудалауды тоқтату туралы үкім немесе қаулы шығарылған;
3) күдікті, айыпталушы үшін кепіл енгізген адам күдіктінің, айыпталушының қылмыстық процесті жүргізуші органға келу жөніндегі міндеттерін одан әрі орындауын қамтамасыз етуге шамасы жоқ екені және күдікті, айыпталушы аталған міндеттерді бұзбағандығы туралы жазбаша өтініш берген;
4) бұлтартпау шарасын неғұрлым қатаң түріне өзгерген жағдайларда кепіл нысанасы кепіл берушіге дереу қайтарылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қағидалардың 16-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда кепілді қайтару ҚПК-нің 153-бабының бесінші бөлігіне сәйкес кепіл түріндегі бұлтартпау шарасының күшін жою немесе өзгерту кезінде сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының немесе тергеу судьясының қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеру сатысында қылмыстық іс немесе қылмыстық қудалау тоқтатылған кезде кепілді қайтару прокурордың келісімімен сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның қаулысы бойынша жүзеге асырылады.
Қылмыстық іс сот талқылауы сатысында тоқтатылған жағдайда кепілді қайтару сот қаулысы бойынша жүзеге асырылады.
Сот депозитінен кепілді қайтару кепіл берушінің сот кеңсесі басшысының атына кепілді қайтару туралы өтініші негізінде жүзеге асырылады.
Өтінішке:
1) кепіл берушінің жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
2) ағымдағы шоттың бар-жоғы туралы екінші деңгейдегі банктен анықтаманың түпнұсқасы;
3) сот үкімінің немесе бұлтартпау шарасының күшін жою немесе өзгерту туралы тергеу судьясы қаулысының, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның прокурормен келісілген бұлтартпау шарасының күшін жою немесе өзгерту не жекелеген күдіктілерге қатысты қылмыстық істі немесе қылмыстық қудалауды тоқтату туралы прокурор бекіткен қаулысының көшірмесі қоса беріледі.
Кепілді қайтару туралы өтінішті сот үш жұмыс күні ішінде қарайды.
Кепілді қайтару (аудару) бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Сот бұлтартпау шарасын жойған айыптау үкімі шығарылған жағдайда, кепіл нысаны үкім заңды күшіне енгеннен кейін қайтарылады.
Бұл ретте сот депозитінен кепілді қайтару осы тармақта көзделген тәртіппен жүзеге асырылады. Мүліктен тыйым салуды алып тастау және өзге мүлікті қайтару үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

13. О сдаче залогового имущества на хранение составляется акт приема-передачи с участием ответственного лица, принимающего на себя обязательства по обеспечению его сохранности.
14. При передаче на хранение транспортного средства дополнительно составляется акт его технического состояния с обязательным участием залогодателя и специалиста.
15. Доставка предмета залога до места хранения осуществляется залогодателем.
Глава 4. Порядок возврата залога
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Предмет залога немедленно возвращается залогодателю в случаях:
1) если подозреваемый, обвиняемый не нарушили возложенные на них обязанности, но в отношении подозреваемого, обвиняемого применена более строгая мера пресечения;
2) вынесения приговора или постановления о прекращении уголовного дела либо уголовного преследования в отношении подозреваемого, обвиняемого, подсудимого;
3) письменного обращения лица, внесшего залог за подозреваемого, обвиняемого, о том, что он не в состоянии в дальнейшем обеспечивать выполнение подозреваемым, обвиняемым обязанностей по явке в орган, ведущий уголовный процесс, и подозреваемый, обвиняемый не нарушили указанные обязанности;
4) изменения меры пресечения на менее строгую.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Возврат залога в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 3) и 4) пункта 16 Правил, осуществляется на основании постановления органа досудебного расследования или следственного судьи при отмене или изменении меры пресечения в виде залога в соответствии с частью пятой статьи 153 УПК.
Возврат залога при прекращении уголовного дела или уголовного преследования на стадии досудебного расследования осуществляется по постановлению лица, осуществляющего досудебное расследование, с согласия прокурора.
В случае прекращения уголовного дела на стадии судебного разбирательства возврат залога осуществляется по постановлению суда.
Возврат залога с депозита суда осуществляется на основании заявления залогодателя на имя руководителя канцелярии суда о возврате залога.
К заявлению прилагаются:
1) копия документа, подтверждающего личность залогодателя;
2) оригинал справки из банка второго уровня о наличии текущего счета;
3) копия приговора суда или постановления следственного судьи об отмене или изменении меры пресечения, постановления лица, осуществляющего досудебное расследование, об отмене или изменении меры пресечения, согласованного с прокурором, либо постановления о прекращении уголовного дела или уголовного преследования в отношении отдельных подозреваемых, утвержденного прокурором.
Заявление о возврате залога рассматривается судом в течение трех рабочих дней.
Возврат залога (перечисление) осуществляется в течение пяти рабочих дней.
В случае вынесения обвинительного приговора, которым суд отменил меру пресечения, предмет залога возвращается после вступления приговора в законную силу.
При этом, возврат залога с депозита суда осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим пунктом. Снятие ареста с имущества и возврат иного имущества осуществляется в течение трех рабочих дней.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Кепіл нысанын өткізу, оған өндіріп алуды қолдану және кепілді мемлекет кірісіне айналдыру тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағида 5-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.04.2020 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Егер күдікті, айыпталушы кепіл беруші болып табылса, сот азаматтық талап қою, процестік шығындар және өзге де мүліктік өндіріп алу қажеттігі болған кезде кепіл тағдыры туралы мәселені қарай отырып, прокурордың өтінішхаты бойынша кепіл нысанына не оның бір бөлігіне өндіріп алуды қолдану туралы шешім қабылдауға құқылы.
Күдікті, айыпталушы болып табылмайтын кепіл беруші енгізген кепіл нысанына өндіріп алуды қолдану оның келісімімен ғана жүргізілуі мүмкін.
19. Күдікті, айыпталушы кепілмен қамтамасыз етілген міндеттерін дәлелді себептерсіз орындамаған жағдайда прокурор тергеу судьясына кепілді мемлекет кірісіне айналдыру туралы өтінішхат жібереді.
Сот прокурордың өтінішхатын қарау нәтижелері бойынша тиісті шешім қабылдайды, оған кепіл беруші ҚПК-нің 107-бабында көзделген тәртіппен жоғары тұрған сотқа шағым жасауы мүмкін.
20. Кепіл мүлкін мемлекет кірісіне өткізу сот актісінің негізінде жүзеге асырылады. Кепіл мүлкін мемлекет кірісіне айналдыру туралы сот актісін орындауды атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен сот орындаушылары жүргізеді.

Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок реализации, обращения взыскания на предмет залога и обращения залога в доход государства
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2022 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены главой 5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.04.2020 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случаях, если залогодателями являются подозреваемый, обвиняемый, суд, рассматривая вопрос о судьбе залога при наличии гражданского иска, процессуальных издержек и необходимости иных имущественных взысканий, вправе по ходатайству прокурора принять решение об обращении взыскания на предмет залога либо его часть.
Обращение взыскания на предмет залога, внесенного залогодателем, не являющимся подозреваемым, обвиняемым, может быть произведено только с его согласия.
19. В случае неисполнения без уважительных причин подозреваемым, обвиняемым обязательств, обеспеченных залогом, прокурор направляет следственному судье ходатайство об обращении залога в доход государства.
По результатам рассмотрения ходатайства прокурора суд принимает соответствующее решение, которое может быть обжаловано залогодателем в вышестоящий суд в порядке, предусмотренном статьей 107 УПК.
20. Реализация залогового имущества в доход государства осуществляется на основании судебного акта. Исполнение судебного акта об обращении залогового имущества в доход государства производится судебными исполнителями в порядке, установленном законодательством об исполнительном производстве.