"Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1248 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
«Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан
Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы» Қазақстан
Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381
Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 27, 310-құжат; 2008 ж., № 42, 465-құжат; 2009 ж., № 27-28, 234-құжат; 2012 ж., № 12, 224-құжат; № 36, 476-құжат; 2013 ж., № 22, 351-құжат; 2014 ж., № 4, 29-құжат; № 28, 227-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы»;
2) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы және Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы тағайындалсын.»;
3) 2-тармақтың 1), 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже;
2) Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;»;
4) Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;»;
4) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1248
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 «О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений в Указ Президента
Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381
«О государственных премиях Республики Казахстан в области науки
и техники, литературы и искусства»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 «О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 27, ст. 310; 2008 г., № 42, ст. 465; 2009 г., № 27-28, ст. 234; 2012 г., № 12, ст. 224; № 36, ст. 476; 2013 г., № 22, ст. 351; 2014 г., № 4, ст. 29, № 28, ст. 227) следующие изменения:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
«О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства»;
2) пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственную премию Республики Казахстан в области литературы и искусства.»;
3) подпункты 1), 2) и 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства;
2) Положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби;»;
4) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби;»;
4) Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;

5) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын (бұдан әрі – Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу мақсатында құрылады.»;
6) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
7) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамында, мына:
«Нүсіпжанова
Бибігүл Нұрғалиқызы
-
«Ж. Елебеков атындағы Республикалық эстрада-цирк колледжі» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, педагогика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Нүсіпжанова
Бибігүл Нұрғалиқызы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы» мемлекеттік мекемесінің ректоры, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, педагогика ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)»;
8) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен омырау белгісінің сипаттамасында:
1-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы:»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жапсырма бет баспаханалық әдіспен арнайы, қорғау дәрежелері бар, көгілдір түсті қағазда басылып шығарылады.
Жапсырманың бет жағында:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында – мемлекеттік тілде:
«Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ»
деген жазу орналасады (2-қосымша).
Жапсырманың ішкі жақтарының екеуінің де ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының фондық бейнесі салынған.
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі сол жағында мемлекеттік тілде:
«Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
«жұмыстың атауы»
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ
_______________ САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ _____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ»
деген мәтін жазылған.
Төменде:
«Қазақстан Республикасының
Президенті Н.Назарбаев»
деген сөздер орналасқан.
Одан төмен сол жағында дипломның нөмірі көрсетілген.
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі оң жағында орыс тілінде:
«Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ _________________
______ ГОДА
за работу «наименование работы»
ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО
ученая степень»
деген сәйкес мәтін жазылған.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен омырау белгісінің сипаттамасына 2-қосымшада «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломына жапсырма беттің ішкі жағының бейнесі» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі жағының бейнесі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
жылғы  №  Жарлығымен
«жұмыстың атауы»
жұмысы үшін ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ
________________ САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
___ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Президенті Н.Назарбаев
Указом Президента
Республики Казахстан
от    года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ
ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ _______________
_____ ГОДА за работу
«наименование работы»
ФАМИЛИЯ ИМЯ ОТЧЕСТВО
ученая степень
110
мм
320 мм
».

5) в Положении о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (далее - Государственная премия).»;
6) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
7) в составе Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства, утвержденном вышеназванным Указом, строку:
«Нусипжанова
Бибигуль Нургалиевна
-
директор республиканского государственного казенного предприятия «Республиканский эстрадно-цирковой колледж имени Ж. Елебекова», заслуженный деятель Казахстана, кандидат педагогических наук (по согласованию)»
изложить в следующей редакции:
«Нусипжанова
Бибигуль Нургалиевна
-
ректор Государственного учреждения «Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова» Министерства образования и науки Республики Казахстан, заслуженный деятель Казахстана, кандидат педагогических наук (по согласованию)»;
8) в описании диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
абзац первый части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Диплом лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства, состоит из:»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Вкладыш печатается типографским способом на специальной, со степенями защиты, бумаге голубого цвета.
На лицевой стороне вкладыша размещаются:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
«Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ» (приложение 2).
На обеих внутренних сторонах вкладыша в центре выполнены фоновые изображения Государственного Герба Республики Казахстан.
На левой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства напечатан текст на государственном языке:
«Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
«жұмыстың атауы»
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ
______________________ САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ».
Внизу расположены слова:
«Қазақстан Республикасының
Президенті Н. Назарбаев».
Слева под ними указан номер диплома.
На правой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства напечатан идентичный текст на русском языке:
«Указом Президента Республики Казахстан
от    года    №     »
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ _______________
______ ГОДА
за работу «наименование работы»
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
ученая степень».
в приложении 2 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан подраздел «Изображение внутренней стороны вкладыша диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Изображение внутренней стороны вкладыша диплома
лауреата Государственной премии Республики Казахстан
в области науки и техники имени аль-Фараби,
литературы и искусства
Қазақстан Республикасы
Президентінің
жылғы № Жарлығымен «жұмыстың атауы»
жұмысы үшін ғылыми дәрежесі
ТЕГІ АТЫ ӘКЕСІНІҢ АТЫ ________________ САЛАСЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
___ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаев
Указом Президента
Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ _______________
_____ ГОДА
за работу «наименование работы»
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
ученая степень

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың 7) тармақшасын қоспағанда, 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы «   »
№   Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
№ 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер
саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары
туралы ереже
1. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы және Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі – Мемлекеттік сыйлық және мемлекеттік сыйлықтар) ғылым, техника, әдебиет пен өнер қайраткерлерінің еңбегін қоғам мен мемлекет алдында жоғары тану болып табылады.
2. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы Қазақстан Республикасының азаматтарына:
1) республиканың экономикалық және әлеуметтік дамуын айтарлықтай жеделдетуге, қазақстандық ғылым мен техниканың әлемдегі озық жетістіктер деңгейіне шығуына әкелетін іргелі және қолданбалы зерттеулер саласындағы аса үздік нәтижелер үшін;
2) қоғамға кеңінен танылған бір саладағы ғылыми жаңалықтар, монографиялар мен ғылыми жұмыстар үшін;
3) техниканың, материалдардың және технологиялардың әлемдік аналогтар деңгейіндегі немесе одан жоғары деңгейдегі жаңа түрлерін әзірлегені және өндіруді ұйымдастырғаны үшін;
4) экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар мүлдем жаңа бұйымдар, технологиялық процестер әзірлегені және жасағаны үшін;
5) мүлдем жаңа өнімдер мен технологияларды жасау және оларды экономиканың әртүрлі салаларына енгізу бойынша экономикалық және (немесе) әлеуметтік әсерді қамтамасыз ететін ғылыми-технологиялық қызметтің танылған нәтижелері;
6) басым әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуді және ішкі және сыртқы нарықта Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілеттілігінің өсуін қамтамасыз ететін технологияларды өндіріске енгізу бойынша расталған инновациялық қызметтің нәтижелері үшін беріледі.
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы Қазақстан Республикасының азаматтарына отандық мәдениетті дамытуға ерекше бағалы үлес деп танылған әдебиет пен өнер саласындағы аса үздік шығармалары үшін беріледі.
3. Мемлекеттік сыйлықтарды Қазақстан Республикасының Президенті Тәуелсіздік күніне береді.
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы 2008 жылдан бастап беріледі.
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы 2015 жылдан бастап беріледі.
Екі жылда бір рет жеті әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы және үш Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығы беріледі.

2. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением подпункта 7) пункта 1, который вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 28 ноября 2014 года № 1248
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года № 381
Положение
о государственных премиях Республики Казахстан в области науки
и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства
1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства (далее – Государственная премия и государственные премии) являются высшим признанием заслуг деятелей науки, техники, литературы и искусства перед обществом и государством.
2. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби присуждается гражданам Республики Казахстан за:
1) выдающиеся результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, приводящие к значительному ускорению экономического и социального развития республики, выходу казахстанской науки и техники на уровень передовых достижений в мире;
2) научные открытия, монографии и научные работы в одной области, получившие широкое общественное признание;
3) разработку и организацию производства новых видов техники, материалов и технологий на уровне или выше мировых аналогов;
4) разработку и создание принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
5) признанные результаты научно-технологической деятельности по созданию принципиально новой продукции и технологий и их внедрению в различные отрасли экономики, обеспечившие экономический и (или) социальный эффект;
6) подтвержденные результаты инновационной деятельности по внедрению в производство технологий, обеспечившие решение приоритетных социально-экономических задач и рост конкурентоспособности Республики Казахстан на внутреннем и внешнем рынках.
Государственная премия в области литературы и искусства присуждается гражданам Республики Казахстан за выдающиеся произведения в области литературы и искусства, признанные особо ценным вкладом в развитие отечественной культуры.
3. Государственные премии присуждаются Президентом Республики Казахстан ко Дню Независимости.
Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства присуждается с 2008 года.
Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби присуждается с 2015 года.
Один раз в два года присуждаются семь государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и три государственные премии Республики Казахстан в области литературы и искусства.

4. Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды әл-Фараби атындағы Ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия және Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссиялар) қарайды.
Комиссиялардың құрамы мен олар туралы ережелер Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік сыйлық ақшалай сыйақыдан, Мемлекеттік сыйлық лауреатының дипломынан және омырау белгісінен тұрады. Мемлекеттік сыйлық лауреаты дипломының және омырау белгісінің сипаттамасы Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен бекітіледі.
Комиссиялар мемлекеттік сыйлықтардың ақшалай сыйақы мөлшерлерін олар берілетін жылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сома шегінде айқындайды.
Дипломдар мен омырау белгілерін дайындауға, сараптама жүргізуге байланысты шығыстар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
6. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылатын ғылыми еңбектер жариялануы, ал техниканың жаңа түрлері, материалдар мен технологиялар Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған сәтке қарай кемінде екі жыл бойы өндірісте игерілуі тиіс.
Әдебиет пен өнер саласындағы Мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау аяқталғанға дейін бес жылдан әрі емес және кемінде бір жыл бұрын көпшілік айналым үшін орындалған бір автордың немесе авторлар ұжымының жұмыстары ұсыныла алады.
Жұмыс Мемлекеттік сыйлық алуға бір рет ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасы сыйлықтарына ие болған жұмыстар Мемлекеттік сыйлық алу конкурсына қатысуға жіберілмейді.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының жаңа жетістіктері болған кезде бұл сыйлық оған қайтадан, бірақ көрсетілген сыйлық осының алдында берілгеннен кемінде бес жылдан кейін берілуі мүмкін.
Бір автор немесе авторлар ұжымы Мемлекеттік сыйлыққа қатарынан екі рет ұсыныла алмайды.
7. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын ізденушілер ұжымы 8 адамнан аспауға тиіс.
Әдебиет пен өнер саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығына ұсынылатын ізденушілер ұжымы 5 адамнан аспауға тиіс.
Бір ізденушінің кандидатурасы Мемлекеттік сыйлыққа екі және одан да көп жұмыстар бойынша ұсыныла алмайды.

4. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, рассматриваются Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства (далее – комиссии).
Состав комиссий и положения о них утверждаются Указом Президента Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства – Министерством культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Государственная премия состоит из денежного вознаграждения, диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии. Описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии утверждается актом Президента Республики Казахстан.
Размеры денежного вознаграждения государственных премий определяются комиссиями в год их присуждения в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Расходы, связанные с изготовлением дипломов и нагрудных знаков, проведением экспертизы, финансируются за счет средств Министерства образования и науки Республики Казахстан и Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
6. Научные труды, выдвигаемые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, должны быть опубликованы, а новые виды техники, материалы и технологии освоены в производстве в течение не менее двух лет к моменту представления на соискание Государственной премии.
На соискание Государственной премии в области литературы и искусства могут выдвигаться работы одного автора или коллектива авторов, исполненные для публичного обращения не ранее чем за пять лет и не позднее чем за один год до окончания приема работ.
Работа на соискание Государственной премии выдвигается один раз.
Работы, ранее удостоенные премий Республики Казахстан, к участию в конкурсе на соискание Государственной премии не допускаются.
При наличии новых достижений лауреата Государственной премии Республики Казахстан эта премия может быть присуждена ему повторно, но не раньше чем через пять лет после предыдущего присуждения указанной премии.
Один и тот же автор или коллектив авторов не могут выдвигаться на соискание Государственной премии два раза подряд.
7. Коллектив соискателей, выдвигаемых на Государственную премию в области науки и техники имени аль-Фараби, не должен превышать 8 человек.
Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию в области литературы и искусства, не должен превышать 5 человек.
Одна и та же кандидатура соискателя не может представляться на Государственную премию по двум и более работам.

8. Жұмыстарды Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынуды мемлекеттік органдарының алқалары, ғылыми, оқу ұйымдарының ғылыми, ғылыми-техникалық, ғалымдар кеңестері мен басқа да алқалы органдары, шығармашылық одақтар мен ұжымдар жүргізеді.
9. Мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландырулар мен оларды ресімдеу жөніндегі талаптар бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
10. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізіледі.
11. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі:
1) әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстарды сыйлық берілетін жылдың 1 наурызына дейін қабылдайды;
2) мемлекеттік сыйлықтарды алуға ұсынылған, келіп түскен жұмыстарды комиссиялардың қарауына ұсынады.
12. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік сыйлықтар беру туралы Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасын қарайды және олар берілетін жылдың 1 қарашасына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
13. Мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті салтанатты жағдайда тапсырады.
14. Мемлекеттік сыйлық ұжымға берілген кезде оның ақшалай сыйақысы авторлары арасында теңдей бөлінеді.
15. Адам мемлекеттік сыйлық алуға ұсынғаннан кейін қайтыс болған жағдайды қоспағанда, Мемлекеттік сыйлық қайтыс болғаннан кейін берілмейді.
Бұл жағдайда қайтыс болған лауреаттың дипломы, омырау белгісі мен ақшалай сыйақысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұра бойынша беріледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы «   »
№    Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 13 тамыздағы
№ 381 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы – төраға
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары – төрағаның бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі – төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі – хатшы
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Экономикалық мәселелер жөніндегі көмекшісі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Әлеуметтік-экономикалық мониторинг бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
«Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы» республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
«Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымының президенті (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Мұтанов
Ғалымқайыр Мұтанұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ректоры (келісім бойынша)
Сыдықов
Ерлан Батташұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ректоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Ақшолақов
Серік Қуандықұлы
-
«Республикалық нейрохирургия ғылыми орталығы» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы, медицина ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Бектұрғанов
Нұралы Сұлтанұлы
-
Қазақстан ұлттық жаратылыстану ғылымдары академиясының бірінші вице-президенті, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, профессор, техника ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Әдекенов
Серғазы Мыңжасарұлы
-
«Фитохимия» халықаралық ғылыми-өндірістік холдингі» акционерлік қоғамының президенті, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, химия ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Саданов
Аманкелді Құрбанұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Микробиология және вирусология институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас директоры, биология ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Аяған
Бүркітбай Ғелманұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Мемлекет тарихы институты» мемлекеттік мекемесінің директоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Молдабеков
Мейірбек Молдабекұлы
-
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, техника ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Қадыржанов
Қайрат Камалұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ректорының кеңесшісі, физика-математика ғылымдарының докторы, құрметті профессор (келісім бойынша)
Сағадиев
Кенжеғали Әбенұлы
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, экономика ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Кәлменов
Тынысбек Шәріпұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Математика және математикалық модельдеу институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Медеу Ахметқал
-
«География институты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, география ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)

8. Выдвижение работ на соискание Государственной премии производится коллегиями государственных органов, научными, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных организаций, творческими союзами и коллективами.
9. Объявления о приеме работ на соискание Государственной премии и требования по их оформлению размещаются в средствах массовой информации.
10. По работам, выдвинутым на соискание Государственной премий в области науки и техники имени аль-Фараби, проводится государственная научно-техническая экспертиза.
11. Министерство образования и науки Республики Казахстан и Министерство культуры и спорта Республики Казахстан:
1) принимают работы, выдвинутые на соискание государственных премий в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства до 1 марта года присуждения премий;
2) поступившие работы, выдвинутые на соискание государственных премий, представляют на рассмотрение комиссий.
12. Правительство Республики Казахстан рассматривает проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении государственных премий и вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 ноября года их присуждения.
13. Государственная премия вручается Президентом Республики Казахстан в торжественной обстановке.
14. При присуждении Государственной премии коллективу ее денежное вознаграждение делится поровну между авторами.
15. Государственная премия не присуждается посмертно, за исключением случая смерти лица после его выдвижения на соискание Государственной премии.
В этом случае диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата передаются по наследству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 28 ноября 2014 года № 1248
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 августа 2007 года № 381
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии Республики
Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби
Государственный секретарь Республики Казахстан – председатель
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан – первый заместитель председателя
Министр образования и науки Республики Казахстан – заместитель председателя
вице-министр образования и науки Республики Казахстан – секретарь
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
помощник Президента Республики Казахстан по экономическим вопросам
заведующий Отделом социально-экономического мониторинга Администрации Президента Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
президент Республиканского общественного объединения «Национальная академия наук Республики Казахстан» (по согласованию)
председатель правления акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (по согласованию)
президент автономной организации образования «Назарбаев Университет» (по согласованию)
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Казахстана (по согласованию)
Мутанов
Галымкаир Мутанович
-
ректор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахский национальный университет имени аль-Фараби» Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Сыдыков
Ерлан Батташевич
-
ректор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева» Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор исторических наук, профессор (по согласованию)
Акшулаков
Серик Куандыкович
-
председатель правления акционерного общества «Республиканский научный центр нейрохирургии», доктор медицинских наук, профессор (по согласованию)
Бектурганов
Нуралы Султанович
-
первый вице-президент Казахстанской национальной академии естественных наук, академик Национальной академии наук Республики Казахстан, профессор, доктор технических наук (по согласованию)
Адекенов
Сергазы Мынжасарович
-
президент акционерного общества «Международный научно-производственный холдинг «Фитохимия», академик Национальной академии наук Республики Казахстан, доктор химических наук, профессор (по согласованию)
Саданов
Аманкелди Курбанович
-
генеральный директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Институт микробиологии и вирусологии» Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор биологических наук, профессор (по согласованию)
Аяған
Бүркітбай Ғелманұлы
-
директор государственного учреждения «Институт истории государства» Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор исторических наук, профессор (по согласованию)
Молдабеков
Мейрбек Молдабекович
-
заместитель председателя Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, академик Национальной академии наук Республики Казахстан, доктор технических наук, профессор (по согласованию)
Кадыржанов
Кайрат Камалович
-
советник ректора республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева» Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор физико-математических наук, почетный профессор (по согласованию)
Сагадиев
Кенжегали Абенович
-
академик Национальной академии наук Республики Казахстан, доктор экономических наук, профессор (по согласованию)
Кальменов
Тынысбек Шарипович
-
директор Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Институт математики и математического моделирования» Комитета науки Министерства образования и науки
Республики Казахстан, доктор физико-математических наук, профессор, академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Медеу Ахметқал
-
директор товарищества с ограниченной ответственностью «Институт географии», доктор географических наук, профессор (по согласованию)