"Қылмыстық істерді апелляциялық тәртіппен қарау тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 13 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының кейбір нормативтік қаулыларының күші жойылды деп тану туралы"
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 1 нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының "Қылмыстық істерді апелляциялық тәртіппен қарау тәжірибесі туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 13 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2010 жылғы 25 маусымдағы № 18 нормативтік қаулысымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге) нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексінің (әрі қарай - ҚІЖК)" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"396-бабының 1-бөлігінде, 403-бабының 5-бөлігінде" деген сөздер "414-бабының 1 және 3-бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Апелляциялық шағымдарды, наразылықты қабылдау туралы мәселені шешкен кезде бірінші сатыдағы соттар ҚПК-нің 423-бабы 2-бөлігінің талаптарын орындауға міндетті. Егер апелляциялық сатыдағы сот шағымның, наразылықтың аталған баптың бірінші бөлігінің талаптарына сәйкессіздігін анықтаса, ол үкім шығарған сотқа кейіннен беру мүмкіндігін түсіндіре отырып, тиісінше ресімдеу үшін өз қаулысымен оларды авторларына қайтарады, іс бірінші сатыдағы сотқа жіберіледі.
Бірінші сатыдағы соттың іс түпкілікті шешілгенге дейін сот талқылауы кезінде шығарылған қаулысына жеке шағымдар, наразылық апелляциялық сатыға түскен кезде олардың жедел қаралуын қамтамасыз ету қажет, өйткені апелляциялық сатының олар бойынша шешімі бірінші сатыдағы сотта іс бойынша іс жүргізудің одан арғы барысына едәуір ықпал етуі мүмкін.
Бірінші сатыдағы сот шағым беру, наразылық келтіру нысанасына қатысты бөлінген материалды апелляциялық сатыға шағыммен, наразылықпен бірге жіберуге тиіс.";
2) 2-тармақта:
бірінші абзацта:
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚПК-нің 418-бабында көрсетілген мерзім өткізіліп берілген шағым, наразылық оны қалпына келтіру туралы өтінішхат болмаған кезде осы негіздеме көрсетіліп қайтарылуға жатады. Бірінші сатыдағы сот бұл туралы қаулы шығарады, ол оған шағымданудың, наразылық келтірудің тәртібі мен мерзімдері түсіндіріліп, авторға жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші сөйлемдермен толықтырылсын:
"Осы ретте апелляциялық сатының судьясы істі мәні бойынша қарау үшін кедергі келтіретін мән-жайларды істі қарауға дайындау барысында анықтау жөнінде шаралар қабылдауға тиіс. Егер бірінші сатыдағы сот қабылдаған апелляциялық (жеке) шағымдарды, наразылықты беру мерзімінің өтіп кету фактісі істі апелляциялық сатыда қарау барысында анықталса, онда судья (сот) оларды қараусыз қалдыру туралы қаулы шығаруға және істі тиісінше ресімдеу үшін сотқа қайтаруға тиіс.";
екінші абзацта:

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан "О практике рассмотрения уголовных дел в апелляционном порядке" от 19 декабря 2003 года № 13 и признании утратившими силу некоторых постановлений Пленума Верховного Суда Республики Казахстан и нормативных постановлений Верховного Суда Республики Казахстан"
Нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 1.
В связи с изменениями законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
1. Внести следующие изменения и дополнения в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан "О практике рассмотрения уголовных дел в апелляционном порядке" от 19 декабря 2003 года № 13 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 18):
1) в пункте 1:
слова "части первой статьи 396, части 5 статьи 403 УПК" заменить словами "частях 1 и 3 статьи 414 УПК";
дополнить абзацами четвертым, пятым, шестым следующего содержания:
"При решении вопроса о принятии апелляционных жалоб, протеста суды первой инстанции обязаны выполнять требования части 2 статьи 423 УПК. Если несоответствие жалобы, протеста требованиям части первой указанной статьи установлено судом апелляционной инстанции, суд своим постановлением возвращает их авторам для надлежащего оформления с разъяснением возможности последующей подачи в суд, постановивший приговор, дело направляет в суд первой инстанции.
При поступлении в апелляционную инстанцию частных жалоб, протеста на постановления суда первой инстанции, вынесенные во время судебного разбирательства до окончательного разрешения дела, необходимо обеспечивать их оперативное рассмотрение ввиду того, что решение апелляционной инстанции по ним может существенно повлиять на дальнейшее рассмотрение дела в суде первой инстанции.
Суд первой инстанции вместе с жалобой, протестом должен направить в апелляционную инстанцию выделенный материал, касающийся предмета обжалования, опротестования.";
2) в пункте 2:
в абзаце первом:
второе предложение изложить в следующей редакции:
"Жалоба, протест, поданные с пропуском срока, указанного в статье 418 УПК, при отсутствии ходатайства о его восстановлении, подлежат возвращению с указанием этого основания. Об этом судом первой инстанции выносится постановление, которое направляется автору с разъяснением порядка и срока его обжалования, опротестования.";
дополнить предложениями третьим и четвертым следующего содержания:
"При этом судья апелляционной инстанции в ходе подготовки дела к рассмотрению обязан принять меры к выявлению обстоятельств, препятствующих рассмотрению дела по существу. Если факт пропуска срока подачи апелляционных (частных) жалоб, протеста, принятых судом первой инстанции, выявлен в ходе рассмотрения дела в апелляционной инстанции, то судья (суд) должен вынести постановление об оставлении их без рассмотрения и возвратить дело в суд для надлежащего оформления.";
в абзаце втором:

"400" деген цифрлар "419" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші сөйлемдермен толықтырылсын:
"Апелляциялық шағымдарды, наразылықты берудің өтіп кеткен мерзімін қалпына келтіру туралы қаулы бөлек шағымдануға, наразылық келтіруге жатпайды, бірақ ҚПК-нің 419-бабының 2-бөлігінде көзделген жағдайда апелляциялық саты оны қайта қарайды. Апелляциялық сатыға өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіру туралы өтінішхат түскен кезде іс шағымдармен, наразылықпен және өтінішхаттармен бірге бірінші сатыдағы сотқа оларды қарау үшін жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Әркімнің өз құқықтары мен бостандықтарының сот арқылы қорғалуына құқығы туралы қылмыстық процестің қағидатын сақтау мақсатында соттар өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіруден бас тарту туралы қаулыға берілген шағымдарды және апелляциялық шағым беру мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхаттарды қараған кезде негізсіз бас тарту жағдайларын болдырмауға тиіс.";
3) 4-тармақта:
үшінші абзацта:
"402-бабының 3-бөлігіне" деген сөздер "423-бабының 5-бөлігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"97" деген цифрлар "94" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Іс ҚПК-нің 425-бабында белгіленген мерзімдерде апелляциялық тәртіпте қаралуға тиіс. Бұл ретте сот жаңа материалдар мен дәлелдемелерді зерттеген немесе үкімнің күші жойылған және іс бірінші сатыдағы сот үшін көзделген тәртіпте қаралған кездегі жағдайлар үшін екі айлық мерзім белгіленген. Мерзім ерекше жағдайларда ұзартылуы керек, ұзартудың уәждері қаулыда негізделуге тиіс.";
5) 6-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық сатыдағы сот қылмыстық іс шағымдармен, наразылықпен бірге келіп түсісімен істі тыңдауға тағайындауға кедергі болатын мән-жайлардың жоқ екенін анықтап, сот отырысын тағайындайды, ҚПК-нің 414-бабына сәйкес апелляциялық сатыдағы сотқа қатысуға құқығы бар адамдарды, олардың үкімге (қаулыға) дау айтқанына - айтпағанына қарамастан, істі қараудың уақыты мен орны туралы хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қылмыстық сот ісін жүргізу саласына тартылған адамдардың құқықтарын сақтау және кеңейту үшін, апелляциялық сатыдағы соттың сот төрелігін іске асыруын жеңілдету мақсатында ақпараттық технологиялар қолданылуға тиіс.";
төртінші абзацта:
"408", "71", "408" деген цифрлар тиісінше "428", "67", "428" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) 7-тармақта:
екінші абзацта:
"408" деген цифрлар "428" деген цифрлармен ауыстырылсын;

цифры "400" заменить цифрами "419";
дополнить предложениями вторым и третьим следующего содержания:
"Постановление о восстановлении пропущенного срока на подачу апелляционных жалоб, протеста не подлежит отдельному обжалованию, опротестованию, но может быть пересмотрено апелляционной инстанцией в случае, предусмотренном частью 2 статьи 419 УПК. При поступлении ходатайств о восстановлении пропущенного срока в апелляционную инстанцию, дело с жалобами, протестом и ходатайствами направляется в суд первой инстанции для их рассмотрения.";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"С целью соблюдения принципа уголовного процесса о праве каждого на судебную защиту своих прав и свобод суды при рассмотрении ходатайств о восстановлении срока апелляционного обжалования и жалоб на постановления об отказе в восстановлении пропущенного срока должны исключить случаи необоснованных отказов.";
3) в пункте 4:
в абзаце третьем:
слова "части 3 статьи 402 УПК" заменить словами "части 5 статьи 423 УПК";
в абзаце четвертом:
цифры "97" заменить цифрами "94";
4) пункт 5 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В апелляционном порядке дело должно быть рассмотрено в сроки, установленные статьей 425 УПК. При этом двухмесячный срок рассмотрения установлен для случаев, когда исследуются новые материалы и доказательства либо отменяется приговор и дело рассматривается в порядке, предусмотренном для суда первой инстанции. Продление срока рассмотрения должно носить исключительный характер, основания продления должны быть мотивированы в постановлении.";
5) в пункте 6:
в абзаце первом:
слова "обязан проверить наличие в деле сведений о надлежащем извещении лиц, имеющих" заменить словами "по поступлении уголовного дела с жалобами, протестом, установив отсутствие обстоятельств, препятствующих назначению дела к слушанию, назначает судебное заседание, извещает стороны, имеющие";
слова "в соответствии со статьями 396, 403 УПК" заменить словами "в соответствии со статьей 414 УПК";
дополнить предложением следующего содержания:
"Для соблюдения и расширения прав лиц, вовлеченных в сферу уголовного судопроизводства, в целях упрощения процесса отправления правосудия судами апелляционной инстанции должны применяться информационные технологии.";
в абзаце четвертом:
цифры "408", "71", "408" заменить цифрами "428", "67", "428" соответственно;
6) в пункте 7:
в абзаце втором:
цифры "408" заменить цифрами "428";

7) 8-тармақта:
бірінші абзацта:
"405-бабының" деген сөздер "424-бабы 1-бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтарда:
"404" деген цифрлар "426" деген цифрлармен ауыстырылсын;
8) 9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Апелляциялық сатыда істерді қарау кезінде соттың құрамы ҚПК-нің 52-бабының 2-бөлігіне сәйкес анықталады. Егер үкім, қаулы аса ауыр қылмыс бойынша қабылданған не егер қылмыстардың жиынтығында ең болмағанда бір аса ауыр қылмыс болған жағдайда, сондай-ақ алқабилердің қатысуымен қаралған істер алқалы түрде қаралады. Егер аса ауыр қылмыстарды жасаған деп айыпталған адамның әрекеті сот үкімімен ауырлығы төмендеу баптар бойынша сараланса, мұндай іс апелляциялық сатыда судьяның жеке-дара қарауына жатады.";
9) 10-тармақта:
"409" деген цифрлар "429" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"116" деген цифрлар "112" деген цифрлармен ауыстырылсын;
10) 11-тармақта:
"409" деген цифрлар "429" деген цифрлармен ауыстырылсын;
11) 12-тармақта:
"317", "405" деген цифрлар тиісінше "337", "424" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"420, 421-баптарын" деген сөздер "442, 663-баптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 14-тармақта:
бірінші абзацта:
"немесе өзінің бастамасы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
"410" деген цифрлар "430" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Апелляциялық сатыдағы сот келісімдік іс жүргізуде қаралған істер бойынша сот актілерінің заңдылығын процестік келісімді жасаған кезде заңның сақталуы және сотта іс бойынша іс жүргізу тәртібі бөлігінде ғана тексереді. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі - ҚК) 68-бабында көзделген негіздер бойынша істі қысқарту туралы қаулыға берілген шағымдарды, наразылықты қараған кезде апелляциялық сатыдағы сот істі дұрыс шешу үшін мәні бар басқа да мән-жайлармен қатар тараптардың татуласуға қол жеткізілгені туралы келісімнің заңдылығын тексереді.";
үшінші абзацта:
"409" деген цифрлар "429" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"409-бабының 7-бөлігінде көзделген" деген сөздер "429-бабының 8-бөлігінде көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 15-тармақта:
бірінші абзацта:
"411" деген цифрлар "431" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"411-бабы бірінші бөлігінің 1)-3), 7)-8) тармақтарында" деген сөздер "431-бабы 1-бөлігінің 1)-3), 6)-8) тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"411-бабы бірінші бөлігінің 4)-6) тармақтарында" деген сөздер "431-бабы 1-бөлігінің 4), 5) тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"44-тарауының" деген сөздер "46-тарауының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"377-383-баптарының" деген сөздер "395-401-баптарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта:

7) в пункте 8:
в абзаце первом:
слова "статьи 405 УПК" заменить словами "части 1 статьи 424 УПК";
в абзацах втором и третьем:
цифры "404" заменить цифрами "426";
8) пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Состав суда при рассмотрении дел в апелляционной инстанции определяется в соответствии с частью 2 статьи 52 УПК. Коллегиальное рассмотрение дел допускается только в случаях, если приговор, постановление вынесены по особо тяжкому преступлению либо, если совокупность преступлений включает хотя бы одно особо тяжкое преступление, а также по делам, рассмотренным с участием присяжных заседателей. Если действия лица, обвиняемого в совершении особо тяжких преступлений, приговором суда квалифицированы по менее тяжким статьям, такое дело подлежит рассмотрению в апелляционной инстанции судьей единолично.";
9) в пункте 10:
цифры "409" заменить цифрами "429";
цифры "116" заменить цифрами "112";
10) в пункте 11:
цифры "409" заменить словами "429 УПК";
11) в пункте 12:
цифры "317", "405" заменить цифрами "337", "424" соответственно;
слова "статей 420, 421 УПК" заменить словами "статей 442, 663 УПК";
12) в пункте 14:
в абзаце первом:
слова "или по собственной инициативе" исключить;
цифры "410" заменить цифрами "430";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"По делам, рассмотренным в согласительном производстве, суд апелляционной инстанции проверяет законность судебных актов только в части соблюдения закона при заключении процессуального соглашения и порядка производства по делу в суде. При рассмотрении жалоб, протеста на постановление о прекращении дела по основаниям, предусмотренным статьей 68 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК), суд апелляционной инстанции проверяет законность соглашения о достижении примирения сторонами наряду с другими обстоятельствами, имеющими значение для правильного разрешения дела.";
в абзаце третьем:
цифры "409" заменить цифрами "429";
в абзаце четвертом:
слова "предусмотренных частью 7 статьи 409" заменить словами "предусмотренных частью 8 статьи 429";
13) в пункте 15:
в абзаце первом:
цифры "411" заменить цифрами "431";
в абзаце втором:
слова "пунктами 1)-3), 7)-8) части первой статьи 411 УПК" заменить словами "пунктами 1)-3), 6)-8) части 1 статьи 431 УПК";
слова "пунктами 4)-6) части первой статьи 411 УПК" заменить словами "пунктами 4), 5) части 1 статьи 431 УПК";
слова "главы 44 УПК" заменить словами "главы 46 УПК";
слова "статей 377-383 УПК" заменить словами "статей 395-401 УПК";
в абзаце третьем:

"412" деген цифрлар "433" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"сот үкімін" деген сөздердің алдында "алқабилердің қатысуымен қабылданған" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің (әрі қарай - ҚК)" деген сөздер "ҚК-нің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қылмыстық құқық бұзушылық құрамы болмағандықтан істі қысқартқан кезде апелляциялық саты ҚПК-нің 35-бабы 9-бөлігінің талаптарын орындауға міндетті.";
14) 16-тармақта:
бірінші абзацта:
"және істі соттың жаңадан қарауына жіберуге" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
"істі жаңадан сот талқылауына жібере отырып сот үкімін бұзуға не" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Айыптаудың жекелеген көріністері бойынша немесе жеке адамдарға қатысты үкімнің қалған бөлігін өзгеріссіз қалдыра отырып оның күшін жойған кезде апелляциялық сатыдағы сот істі осы бөлікте қарау үшін бірінші сатыдағы соттың қағидалары бойынша сот талқылауын тағайындайды.
Алқабилердің қатысуымен қаралған іс бойынша үкімнің күшін жойған кезде іс бірінші сатыдағы сотқа істі алдын ала тыңдау сатысынан не басты сот талқылауы сатысынан бастап қарау үшін жаңадан сот қарауына жіберіледі.";
15) 17-тармақта:
екінші абзацта:
"істі жаңа сот талқылауына жібермей-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
16) 18-тармақта:
бірінші абзацта:
"415" деген цифрлар "436" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"37", "38" деген цифрлар тиісінше "35", "36" деген цифрлармен ауыстырылсын;
17) 19-тармақта:
"37", "38" деген цифрлар тиісінше "35", "36" деген цифрлармен ауыстырылсын;
18) 20-тармақта:
бірінші абзацта:
"416, 421-баптарына" деген сөздер "437, 442, 662-баптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 21-тармақта:
екінші абзацта:
"421" деген цифрлар "442" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"421-бабының 1-бөлігінің 4)-9) тармақтарында" деген сөздер "442-бабы 1-бөлігінің 3)-8) тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 23-тармақта:
"37" деген цифрлар "35" деген цифрлармен ауыстырылсын;
21) 24-тармақта:
"ҚК-нің 37-бабының" деген сөздер "ҚПК-нің 35-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 26-тармақта:
бірінші абзацта:
"24, 404-бабының, 421-бабының 1-бөлігінің 1) және 2) тармақтарына" деген сөздер "24, 426-бабының және 442-бабы 1-бөлігінің 1) және 2) тармақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"қылмыс", "қылмыстың", "қылмыстық" деген сөздер тиісінше "қылмыстық құқық бұзушылық", "қылмыстық құқық бұзушылықтың", "қылмыстық құқық бұзушылық" деген сөздермен ауыстырылсын;

цифры "412" заменить цифрами "433";
в абзаце четвертом:
после слов "приговор суда" дополнить словами ", постановленный с участием присяжных заседателей,";
слова Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК) заменить словами "УК";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При прекращении дела за отсутствием состава уголовного правонарушения апелляционная инстанция обязана выполнить требования части 9 статьи 35 УПК.";
14) в пункте 16:
в абзаце первом:
слова "и направлению дела на новое судебное рассмотрение" исключить;
в абзаце втором:
слова "отменить приговор суда в полном объеме с направлением дела на новое судебное разбирательство либо" исключить;
дополнить абзацами третьим и пятым следующего содержания:
"При отмене приговора по отдельным эпизодам обвинения или в отношении отдельных лиц с оставлением его без изменения в остальной части суд апелляционной инстанции назначает судебное разбирательство по правилам суда первой инстанции для рассмотрения дела в этой части.
При отмене приговора по делу, рассмотренному с участием присяжных заседателей, дело направляется на новое судебное рассмотрение в суд первой инстанции для рассмотрения со стадии предварительного слушания дела либо со стадии главного судебного разбирательства.";
15) в пункте 17:
в абзаце втором:
слова ", не направляя дело на новое судебное рассмотрение" исключить;
16) в пункте 18:
в абзаце первом:
цифры "415" заменить цифрами "436";
в абзаце втором:
цифры "37", "38" заменить цифрами "35", "36" соответственно;
17) в пункте 19:
цифры "37", "38" заменить цифрами "35", "36" соответственно;
18) в пункте 20:
в абзаце первом:
слова "статьями 416, 421 УПК" заменить словами "статьями 437, 442, 662 УПК";
19) в пункте 21:
в абзаце втором:
цифры "421" заменить цифрами "442";
в абзаце четвертом:
слова "в пунктах 4)-9) части 1 статьи 421 УПК" заменить словами "в пунктах 3)-8) части 1 статьи 442 УПК";
20) в пункте 23:
цифры "37" заменить цифрами "35";
21) в пункте 24:
слова "статьи 37 УК" заменить словами "статьи 35 УПК";
22) в пункте 26:
в абзаце первом:
слова "статьями 24, 404 и пунктами 1) и 2) части 1 статьи 421 УПК" заменить словами "статьями 24, 426 и пунктами 1) и 2) части 1 статьи 442 УПК";
в абзаце втором:
слова "преступления", "преступлений", "преступление" заменить соответственно словами "уголовного правонарушения", "уголовных правонарушений", "уголовное правонарушение";

23) 27-тармақта:
"72", "75" деген цифрлар тиісінше "74", "77" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"94", "95" деген цифрлар тиісінше "97", "98" деген цифрлармен ауыстырылсын;
24) 28-тармақта:
"421" деген цифрлар "442" деген цифрлармен ауыстырылсын;
25) 29-тармақта:
бірінші абзацта:
"5" деген цифр "6" деген цифрмен ауыстырылсын;
екінші абзац алып тасталсын;
26) 32-тармақта:
бірінші абзацта:
"37-бабының 1-бөлігінің 11) тармағына және 418-бабына" деген сөздер "35-бабы 1-бөлігінің 11) тармағына және 439-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта:
"113" деген цифрлар "109" деген цифрлармен ауыстырылсын;
27) 33-тармақта:
бірінші және екінші абзацтарда:
"422" деген цифрлар "443" деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
бірінші сөйлемде "өзгеріс" деген сөзден кейін ", шағым жасау тәртібі мен мерзімдері" деген сөздермен толықтырылсын;
"411-бабында" деген сөздер "431-бабының 1-бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 34-тармақта:
бірінші абзацта:
"423" деген цифрлар "444" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"күннің" деген сөз "тәуліктің" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"ҚПК-нің 444-бабы 2 және 3-бөліктерінің ережелері жеке қаулыларға қолданылмайды.";
үшінші абзацта:
бірінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық сатыдағы соттың қаулысы оның толық мәтіні жария етілген сәттен бастап заңды күшіне енеді, бұл ретте тиісті түрде хабардар етілген процеске қатысушылардың тағайындалған уақытта келмеуі апелляциялық қаулының толық мәтінін жария етуге кедергі келтірмейді.";
"49" деген цифрлар "51" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"ҚІЖК-нің 423-1-бабының 2 және 3-бөліктерінің ережелері жеке қаулыларға қолданылмайды." деген сөйлем алып тасталсын;
төртінші абзацта:
"423-1" деген цифрлар "445" деген цифрлармен ауыстырылсын;
25) 35-тармақта:
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаңадан қабылданған үкім, қаулы апелляциялық сатының бұрын қабылдаған үкіміне, қаулысына қарама-қайшы келген жағдайда алқа төрағасы кассациялық сатыға туындаған қарама-қайшылықтарды жою туралы ҚПК-нің 446-бабының 3-бөлігіне сәйкес ұсыным енгізеді.".
"Төраға ҚІЖК-нің 423-2-бабының 3-бөлігіне сәйкес қадағалау сатысына апелляциялық қаулылардың бірін бұзу жөнінде ұсыныс енгізуге міндетті." деген сөйлем алып тасталсын.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Жаза тағайындағанда соттардың заңдарды дұрыс қолдануы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1993 жылғы 24 маусымдағы № 2 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1994 жылғы 23 желтоқсандағы № 9 қаулысы;

23) в пункте 27:
цифры "72", "75" заменить цифрами "74", "77" соответственно;
цифры "94", "95" заменить цифрами "97", "98" соответственно;
24) в пункте 28:
цифры "421" заменить цифрами "442";
25) в пункте 29:
в абзаце первом:
цифру "5" заменить цифрой "6";
абзац второй исключить;
26) в пункте 32:
в абзаце первом:
слова "с пунктом 11) части 1 статьи 37 и статьей 418 УПК" заменить словами "с пунктом 11) части 1 статьи 35 и статьей 439 УПК";
в абзаце третьем:
цифры "113" заменить цифрами "109";
27) в пункте 33:
в абзацах первом и втором:
цифры "422" заменить цифрами "443";
в абзаце четвертом:
в первом предложении после слова "приговор" дополнить словами ", указывается порядок и сроки обжалования";
слова "в статье 411 УПК" заменить словами "в части 1 статьи 431 УПК";
28) в пункте 34:
в абзаце первом:
цифры "423" заменить цифрами "444";
в абзаце втором:
слово "дней" заменить словом "суток";
цифры "423" заменить цифрами "444";
в абзаце третьем:
первое предложение изложить в следующей редакции:
"Постановление суда апелляционной инстанции вступает в законную силу с момента оглашения его полного текста, при этом неявка надлежащим образом извещенных участников процесса к назначенному времени не препятствует оглашению полного текста апелляционного постановления.";
цифры "49" заменить цифрами "51";
в абзаце четвертом:
цифры "423-1" заменить цифрами "445";
29) в пункте 35:
Предложение второе изложить в следующей редакции:
"В случае, если вновь вынесенные приговор, постановление войдут в противоречие с ранее вынесенными приговором, постановлением апелляционной инстанции, председатель коллегии в соответствии с частью 3 статьи 446 УПК вносит в кассационную инстанцию представление об устранении возникших противоречий.".
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 23 декабря 1994 года № 9 "О внесении изменений в Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 24 июня 1993 года № 2 "О соблюдении судами законности при назначении наказания";

2) "Қорқытып алушылық туралы істер бойынша сот практикасы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1995 жылғы 22 желтоқсандағы № 11 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1996 жылғы 25 шілдедегі № 10 қаулысы;
3) "Қазақ ССР Жоғарғы Соты Пленумының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1996 жылғы 20 желтоқсандағы № 11 қаулысы;
4) "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1997 жылғы 5 мамырдағы № 3 қаулысы;
5) "Қазақстан Республикасында Құқықтық реформа жөнінде (2-інші кезең) мемлекеттік бағдарламаның жобасы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының 1999 жылғы 9 шілдедегі № 11 қаулысы;
6) "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының кейбір қаулыларына және Жоғарғы Соттың нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 12 нормативтік қаулысының 1, 2, 5, 6-тармақтары.
3. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына енгізіледі, жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының
Төрағасы
Қ. Мәми
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Қ. Шаухаров

2) постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 25 июля 1996 года № 10 "О внесении изменений в постановление № 11 Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года "О судебной практике по делам о вымогательстве";
3) постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 20 декабря 1996 года № 11 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Пленума Верховного Суда Казахской ССР и Пленума Верховного Суда Республики Казахстан";
4) постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 5 мая 1997 года № 3 "О внесении изменений в некоторые постановления Пленума Верховного Суда Республики Казахстан";
5) постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 9 июля 1999 года № 11 "О проекте Государственной программы правовой реформы в Республике Казахстан (2-й этап)";
6) пункты 1, 2, 5, 6 нормативного постановления Верховного Суда Республики Казахстан от 25 декабря 2006 года № 12 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Пленума и нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан".
3. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Верховного Суда Республики Казахстан
К. Мами
Судья
Верховного Суда Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
К. Шаухаров