"Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 160 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілерінің күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және
есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан
Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау
органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер
мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген
өзге де наградалары туралы» Қазақстан Республикасы
Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы
Президентінің кейбір актілерінің күші жойылды деп тану туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 55, 783-құжат; 2012 ж., № 36, 476-құжат; № 69, 997-құжат; 2013 ж., № 17, 294-құжат; № 31, 465-құжат; 2014 ж., № 4, 29-құжат; № 28, 227-құжат; № 55-56, 538-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О ведомственных и иных, приравненных к ним, наградах некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований» и признании утратившими силу некоторых актов Президента Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 160
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 «О ведомственных и иных, приравненных к ним, наградах некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований» и признании утратившими силу некоторых актов Президента Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики
Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 «О ведомственных и
иных, приравненных к ним, наградах некоторых государственных
органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту
Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики
Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил,
других войск и воинских формирований» и признании утратившими
силу некоторых актов Президента Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 «О ведомственных и иных, приравненных к ним, наградах некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 55, ст. 783; 2012 г., № 36, ст. 476; № 69, ст. 997; 2013 г., № 17, ст. 294; № 31, ст. 465; 2014 г., № 4, ст. 29; № 28, ст. 227; № 55-56, ст. 538) следующие изменения и дополнения:

1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы жөніндегі мәселелер»;
2) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес құрамда Мемлекеттік рәміздер және ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.»;
3) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамаларына:
«1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі» деген бөлімде:
«Медальдар:» деген кіші бөлімде:
6-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі:»;
1) тармақша алып тасталсын;
12-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы:»;
13-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті:»;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) «Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін»;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) «Суға батқандарды құтқарғаны үшін»;»;
14-тармақ алып тасталсын;
«Төсбелгілер:» деген кіші бөлімде:
1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1-2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі:
1) «Үздік мемлекеттік қызметші»;
2) I, II дәрежелі «Үздік қызметші»;
3) I, II дәрежелі «Үздік қызметкер».»;
6-тармақ алып тасталсын;
12-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы:»;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) I, II дәрежелі «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі»;»;
13-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

1) заголовок изложить в следующей редакции:
«Вопросы по государственным символам и геральдике ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований»;
2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Образовать Республиканскую комиссию по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград (далее - Комиссия) в составе согласно приложению 1 к настоящему Указу.»;
3) в перечне и описаниях ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
в разделе «1. Перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований»:
в подразделе «Медали:»:
в пункте 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«6. Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции:»;
подпункт 1) исключить;
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:
«12. Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан:»;
в пункте 13:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«13. Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан:»;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) «Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» («За отвагу на пожаре»);»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) «Суға батқандарды кұтқарғаны үшін» («За спасение утопающих»);»;
пункт 14 исключить;
в подразделе «Нагрудные знаки:»:
пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
«1-2. Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции:
1) «Үздік мемлекеттік қызметші» («Отличник государственной службы»);
2) «Үздік қызметші» («Отличный работник») I, II степеней;
3) «Үздік қызметкер» («Отличный сотрудник») I, II степеней.»;
пункт 6 исключить;
в пункте 12:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«12. Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан:»;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» («Отличник службы Национальной гвардии») I, II степеней;»;
в пункте 13:
абзац первый изложить в следующей редакции:

«13. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті:»;
1), 2), 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) «Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері»;
2) «Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін»;
3) «Үздiк өрт сөндіруші-құтқарушы»;»;
14-тармақ алып тасталсын;
«2. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі – сипаттамалар)» деген бөлімде:
«Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының медальдары» деген бөлімде:
«Прокуратура ардагері» (6-қосымша)» деген кіші бөлімнің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Прокуратура ардагері» медалі екі құрамды (негізі мен қондырмасы) құрылымнан тұрады және диаметрі 40 мм сегіз бұрышты жұлдыз түрінде жасалған.»;
«Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) медальдары» деген бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің медальдары»;
«I дәрежелі «Miнciз қызметі үшін» (28-қосымша)» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«I дәрежелі «Miнciз қызметі үшін» (28-қосымша)
I дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» медалі алтын түстес металдан жасалады. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында реңіне көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген. Эмблема алтын түстес етіп жасалған.
Эмблеманың үстінде «Мінсіз қызметі үшін» деген жазу ойып жазылған.
Эмблеманың төменгі жағынан сыртқы сұлбасын бойлай Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдары эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнекпен көмкерілген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің жиегі ернеумен көмкерілген.
Медальдің сыртқы жағында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ» деген жазу ойып жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 50 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.

«13. Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан:»;
подпункты 1), 2), 3) изложить в следующей редакции:
«1) «Азаматтық қорғау органдарының кұрметті қызметкері» («Почетный сотрудник органов гражданской защиты»);
2) «Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» («За вклад в развитие системы гражданской защиты»);
3) «Үздік өрт сөндіруші-құтқарушы» («Лучший пожарный-спасатель»);»;
пункт 14 исключить;
в разделе «2. Описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - описания)»:
в разделе «Медали Генеральной прокуратуры Республики Казахстан»:
абзац первый подраздела «Прокуратура ардагері» (приложение 6)» изложить в следующей редакции:
«Медаль «Прокуратура ардагері» имеет двухсоставную конструкцию (основа и накладка) и выполнена в виде восьмиугольной звезды диаметром 40 мм.»;
в разделе «Медали Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции)»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Медали Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции»;
подраздел «Мінсіз қызметі үшін» I степени (приложение 28)» изложить в следующей редакции:
«Мінсіз қызметі үшін» I степени (приложение 28)
Медаль «Мінсіз қызмет үшін» I степени изготавливается из металла золотистого цвета. Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ». Эмблема выполнена золотистым цветом.
Над эмблемой выгравирована надпись «Мінсіз қызмет үшін».
Снизу эмблему вдоль наружного контура обрамляет орнамент, идентичный орнаменту эмблемы органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ».
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.

Медаль тағанының сол жағында ені 2 мм екі қызыл жолақша бар. Қызыл жолақшалардың арасында медальдің І дәрежесін айқындайтын ені 2 мм бір сары жолақша бар. Оң жағында ені 26 мм көк жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.»;
«II дәрежелі «Miнciз қызметі үшін» (29-қосымша)» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«II дәрежелі «Miнciз қызметі үшін» (29-қосымша)
II дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» медалі күміс түстес металдан (мельхиор) жасалады. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында реңіне көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген. Эмблема күміс түстес етіп жасалған.
Эмблеманың үстінде «Мінсіз қызметі үшін» деген жазу ойып жазылған.
Эмблема төменгі жағынан сыртқы сұлбасын бойлай Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдары эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнекпен көмкерілген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің жиегі ернеумен көмкерілген.
Медальдің сыртқы жағында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ» деген жазу ойып жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 50 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.
Медаль тағанының сол жағында ені 2 мм үш қызыл жолақша бар. Қызыл жолақшалардың арасында медальдің ІІ дәрежесін айқындайтын ені 2 мм екі сары жолақша бар. Оң жағында ені 22 мм көк жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.»;
«III дәрежелі «Miнciз қызметі үшін» (30-қосымша)» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«III дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» (30-қосымша)
III дәрежелі «Мінсіз қызметі үшін» медалі қола түстес металдан жасалады. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында реңіне көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген. Эмблема қола түстес етіп жасалған.
Эмблеманың үстінде «Мінсіз қызметі үшін» деген жазу ойып жазылған.
Эмблеманың төменгі жағынан сыртқы сұлбасын бойлай Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдары эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнекпен көмкерілген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің жиегі ернеумен көмкерілген.
Медальдің сыртқы жағында «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ» деген жазу ойып жазылған.

На колодке медали с левой стороны имеются две красные полоски шириной 2 мм. Между красными полосками находится одна желтая полоска шириной 2 мм, определяющая I степень медали. С правой стороны расположена синяя полоса шириной 26 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Мінсіз қызмет үшін» II степени (приложение 29)» изложить в следующей редакции:
«Мінсіз қызмет үшін» II степени (приложение 29)
Медаль «Мінсіз қызмет үшін» II степени изготавливается из металла серебристого цвета (мельхиор). Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ». Эмблема выполнена в серебристом цвете.
Над эмблемой выгравирована надпись «Мінсіз қызмет үшін».
Снизу эмблему вдоль наружного контура обрамляет орнамент, идентичный орнаменту эмблемы органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ».
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.
На колодке медали с левой стороны имеются три красные полоски шириной 2 мм. Между красными полосками находятся две желтые полоски шириной 2 мм, определяющие II степень медали. С правой стороны расположена синяя полоса шириной 22 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Мінсіз қызмет үшін» III степени (приложение 30)» изложить в следующей редакции:
«Мінсіз қызмет үшін» III степени (приложение 30)
Медаль «Мінсіз қызмет үшін» III степени изготавливается из металла бронзового цвета. Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ». Эмблема выполнена в бронзовом цвете.
Над эмблемой выгравирована надпись «Мінсіз қызмет үшін».
Снизу эмблему вдоль наружного контура обрамляет орнамент, идентичный орнаменту эмблемы органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ».

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 50 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.
Медаль тағанының сол жағында шеткілерінің ені 1 мм, ортасындағыларының ені 2 мм төрт қызыл жолақша орналасқан. Қызыл жолақшалардың арасында медальдің ІІІ дәрежесін айқындайтын ені 2 мм үш сары жолақша орналасқан. Оң жағында ені 20 мм көк жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.»;
«Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» (31-қосымша)» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» (31-қосымша)
«Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» медалі алтын түстес металдан жасалады. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында реңіне көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген. Эмблема алтын түстес етіп жасалған.
Эмблеманың сыртқы сұлбасы «Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» деген жазу ойып жазылған қызыл лентамен көмкерілген.
Лентаның беті күңгірттелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің жиегі ернеумен көмкерілген. Медальдің сыртқы жағында «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі» деген жазу ойып жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 33 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.
Тағанның шеттерінде және ортасында шеткілерінің ені 1 мм, ортасындағыларының ені 2 мм алты қызыл жолақша орналасқан. Ортасындағы қызыл жолақшалардың арасында ені 1 мм үш көк жолақша орналасқан. Шеткі және ортасындағы қызыл жолақшалардың арасындағы қашықтық – 9,5 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.»;
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлерінің Бас қолбасшылығы – Ішкі әскерлер комитетінің медалі» деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Бас қолбасшылығының медалі»;
«Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің медальдары» деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің медальдары»;
«Төтенше жағдайлар органдарының ардагері» (65-қосымша)» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» (65-қосымша)
«Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» медалі мельхиордан жасалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдің беткі жағының ортасында өртке оранған үй бейнесінің аясында қолына сәби ұстаған өрт сөндіруші бейнеленген. Медальдің жиегі ернеумен көмкерілген, жоғарғы жиегінде «ӨРТТЕ КӨРСЕТКЕН ҚАЙСАРЛЫҒЫ ҮШІН» деген жазу жазылған, ал төменгі ішкі жиегінде лавр мен емен бұтақтарынан өрілген десте бейнеленген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.

Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.
На колодке медали с левой стороны имеются четыре красные полоски, крайние из которых шириной 1 мм, средние шириной 2 мм. Между красными полосками находятся три желтые полоски шириной 2 мм, определяющие III степень медали. С правой стороны расположена синяя полоса шириной 20 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» (приложение 31)» изложить в следующей редакции:
«Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» (приложение 31)
Медаль «Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» изготавливается из металла золотистого цвета. Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ».
Эмблема по наружному контуру обрамлена красной лентой, на которой выгравирована надпись «Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін».
Поверхность ленты матированная. Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком. На оборотной стороне медали выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ».
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 33 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.
По краям и посередине колодки расположены шесть полос красного цвета, крайние из которых шириной 1 мм, средние шириной 2 мм. Между средними красными полосками расположены 3 синие полоски шириной 1 мм. Расстояния между крайними и средними красными полосками 9,5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
заголовок подраздела «Медаль Главного командования Внутренних войск - Комитета Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Медаль Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан»;
заголовок раздела «Медали Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Медали Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан»;
подраздел «Төтенше жағдайлар органдарының ардагері» (приложение 65)» изложить в следующей редакции:
«Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» (приложение 65)
Медаль «Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
В центральной части лицевой стороны медали изображение пожарного с ребенком на руках, на заднем фоне изображение горящего дома. Края медали окаймлены бортиком, по верхнему краю расположена надпись «ӨРТТЕ КӨРСЕТКЕН ҚАЙСАРЛЫҒЫ ҮШІН», по нижнему внутреннему краю изображен венок из лаврового и дубового веток.
Все изображения и надписи на медали рельефные.

Медаль шығыршықтар арқылы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Ортасында ені 6 мм қызыл түсті лента орналасады, ал лентаның шет жақтарында ені 2 мм қызыл түсті жолақтар болады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.»;
І дәрежелі «Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін» (69-қосымша)» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Суға батқандарды құтқарғаны үшін» (69-қосымша)
«Суға батқандарды құтқарғаны үшін» медалі мельхиордан жасалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағының ортасында құтқарушы суға батқанды құтқарып жатқан адамдардың бейнесі, ортасында азаматтық қорғаныстың халықаралық белгісі бар «жел бағыты» (шеңбер ішіндегі үшбұрыш) орналасқан. Медальдің жиегі ернеумен көмкерілген, жоғарғы жиегінде «СУҒА БАТҚАНДАРДЫ ҚҰТҚАРҒАНЫ ҮШІН» деген жазу жазылған, ал төменгі ішкі жиегінде лавр мен емен бұтақтарынан өрілген десте бейнеленген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.
Медаль шығыршықтар арқылы қызғылт сары түсті жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Ортасында ені 10 мм көк түсті жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.»;
ІІ дәрежелі «Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін» (70-қосымша)» және ІІІ дәрежелі «Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін» (71-қосымша)» деген кіші бөлімдер алып тасталсын;
«Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кеден бақылау комитетінің медальдары» деген бөлім алып тасталсын;
«Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төсбелгісі» деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төсбелгілері»;
«Үздік мемлекеттік қызметші» (79-2-қосымша)» деген кіші бөлімнен кейін мынадай мазмұндағы кіші бөлімдермен толықтырылсын:
«І дәрежелі «Үздік қызметші» (79-3-қосымша)
І дәрежелі «Үздік қызметші» төсбелгісі алтын түстес металдан (жезден) жасалады және сегіз бұрышты көп қырлы жұлдыз нысанында болады. Төсбелгінің реңі жылтырақ. Жұлдыздың қарама-қарсы ұштарының арасындағы белгінің мөлшері 45 мм.
Белгінің бет жағында көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген.
Эмблеманың сыртқы сұлбасы қызыл лентамен жиектелген, оның жоғары жағында «Үздік қызметші» деген жазу ойып жазылған. Лентаның астында, оның орталық бөлігінде қырланған алаңша шығып тұрады, оның қызыл түсінің аясында белгінің дәрежесіне сәйкес келетін «І» рим цифры жазылған. Жазу мен алаңшаның арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдары эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнек орналасқан.
Барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Белгінің сыртқы жағында «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі» деген жазу ойып жазылған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.

Медаль с помощью колец соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. По центру располагается красная лента шириной 6 мм, по краям ленты располагаются красные полосы шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін» I степени (приложение 69)» изложить в следующей редакции:
«Суға батқандарды құтқарғаны үшін» (приложение 69)
Медаль «Суға батқандарды құтқарғаны үшін» изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
В центральной части лицевой стороны медали изображение людей, где спасатель спасает утопающего, по центру изображение «розы ветров» с вписанным международным знаком гражданской обороны (круг, внутри которого треугольник) Края медали окаймлены бортиком, по верхнему краю расположена надпись «СУҒА БАТҚАНДАРДЫ ҚҰТҚАРҒАНЫ ҮШІН», по нижнему внутреннему краю изображен венок из лаврового и дубового веток.
Все изображения и надписи на медали рельефные.
Медаль с помощью колец соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой оранжевого цвета. По центру располагается полоса синего цвета шириной 10 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подразделы «Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін» II степени (приложение 70)» и «Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін» III степени (приложение 71)» исключить;
раздел «Медали Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан» исключить;
заголовок подраздела «Нагрудный знак Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы» изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции»;
после подраздела «Үздік мемлекеттік қызметші» (приложение 79-2)» дополнить подразделами следующего содержания:
«Үздік қызметші» I степени (приложение 79-3)
Нагрудный знак «Үздік қызметші» I степени изготавливается из металла золотистого цвета (латуни) и имеет форму восьмиконечной многогранной звезды. Фон знака блестящий. Размеры знака между противолежащими концами звезды 45 мм.
На лицевой стороне знака расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, залитая эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚКА ҚЫЗМЕТ».
Эмблема по наружному контуру обрамлена красной лентой, на которой в верхней части выгравирована надпись «Үздік қызметші». Под лентой в центральной ее части выступает граненая площадка, на красном фоне которой выполнена римская цифра «I», соответствующая степени знака. Между надписью и площадкой размещен орнамент, идентичный орнаменту эмблемы органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан.
Все изображения и надписи выпуклые.
На оборотной стороне знака выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ MEMЛEKETTIK ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ».
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.

ІІ дәрежелі «Үздік қызметші» (79-4-қосымша)
ІІ дәрежелі «Үздік қызметші» төсбелгісі күміс түстес металдан (мельхиор) жасалады және сегіз бұрышты көп қырлы жұлдыз нысанында болады. Төсбелгінің реңі жылтырақ. Жұлдыздың қарама-қарсы жатқан ұштарының арасындағы белгінің мөлшері 45 мм.
Белгінің бет жағында көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген.
Эмблеманың сыртқы сұлбасы қызыл лентамен жиектелген, оның жоғары жағында «Үздік қызметші» деген жазу ойып жазылған. Лентаның астында, оның орталық бөлігінде қырланған алаңша шығып тұрады, оның қызыл түсінің аясында белгінің дәрежесіне сәйкес келетін «ІІ» рим цифры жазылған. Жазу мен алаңшаның арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдары эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнек орналасқан.
Белгінің сыртқы жағында «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агентТігі» деген жазу ойып жазылған.
Барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
І дәрежелі «Үздік қызметкер» (79-5-қосымша)
І дәрежелі «Үздік қызметкер» төсбелгісі алтын түстес металдан (жезден) жасалады. Төсбелгінің реңі жылтырақ.
Белгінің негізі ортасынан жан-жаққа тараған бедерлі үшкір сәулелерді лавр дестесі жиектеп тұратын биіктігі 55 мм, ені 41 мм сопақша болып келеді.
Белгінің бет жағында көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген.
Жұлдыздың артында семсер тігінен орналасқан. Жұлдыздың төменгі сәулелері «Үздік қызметкер» деген жазу жазылған көк лентаға тіреледі. Лентаның астында, оның орталық бөлігінде қырланған алаңша шығып тұрады, оның көк түсінің аясында белгінің дәрежесіне сәйкес келетін «І» рим цифры жазылған.
Белгінің сыртқы жағында «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі» деген жазу ойып жазылған.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.

«Үздік қызметші» II степени (приложение 79-4)
Нагрудный знак «Үздік қызметші» II степени изготавливается из металла серебристого цвета (мельхиора) и имеет форму восьмиконечной многогранной звезды. Фон знака блестящий. Размеры знака между противолежащими концами звезды 45 мм.
На лицевой стороне знака расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, залитая эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚҚА ҚЬІЗМЕТ».
Эмблема по наружному контуру обрамлена красной лентой, на которой в верхней части выгравирована надпись «Үздік қызметші». Под лентой, в центральной ее части, выступает граненая площадка, на красном фоне которой выполнена римская цифра «II», соответствующая степени знака. Между надписью и площадкой размещен орнамент, идентичный орнаменту эмблемы органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан.
Все изображения и надписи выпуклые.
На оборотной стороне знака выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ MEMЛEKETTIK ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ».
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
«Үздік қызметкер» I степени (приложение 79-5)
Нагрудный знак «Үздік қызметкер» I степени изготавливается из металла золотистого цвета (латуни). Фон знака блестящий.
Основа знака представляет собой овал высотой 55 мм, шириной 41 мм с исходящими от центра рельефными остроконечными лучами, которые окаймляет лавровый венок.
На лицевой стороне знака расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, залитая эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ».
За звездой вертикально расположен меч. Нижние лучи звезды опираются на синюю ленту, на которой расположена надпись «Үздік қызметкер». Под лентой, в центральной ее части, выступает граненая площадка, на синем фоне которой выполнена римская цифра «I», соответствующая степени знака.
На оборотной стороне знака выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІ».
Все изображения и надписи на нагрудном знаке выпуклые.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.

ІІ дәрежелі «Үздік қызметкер» (79-6-қосымша)
ІІ дәрежелі «Үздік қызметкер» төсбелгісі күміс түстес металдан (мельхиордан) жасалады. Төсбелгінің реңі жылтырақ.
Белгінің негізі ортасынан жан-жаққа тараған бедерлі үшкір сәулелерді лавр дестесі жиектеп тұратын биіктігі 55 мм, ені 41 мм сопақша болып келеді.
Белгінің бет жағында көк түсті эмаль құйылған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының эмблемасы орналасқан. Эмблеманың ортасында күннің аясында – шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Жоғарғы жағынан – «Біздің міндет» деген жазумен, төменгі жағынан «Халыққа қызмет» деген жазумен көмкерілген.
Жұлдыздың артында семсер тігінен орналасқан. Жұлдыздың төменгі сәулелері «Үздік қызметкер» деген жазу жазылған көк лентаға тіреледі. Лентаның астында, оның орталық бөлігінде қырланған алаңша шығып тұрады, оның көк түсінің аясында белгінің дәрежесіне сәйкес келетін «ІI» рим цифры жазылған.
Белгінің сыртқы жағында «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі» деген жазу ойып жазылған.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.»;
«Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) төсбелгісі» деген кіші бөлім алып тасталсын;
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлерінің Бас қолбасшылығы – Ішкі әскерлер комитетінің төсбелгілері» деген кіші бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Бас қолбасшылығының төсбелгілері»;
«I дәрежелі «Ішкі әскерлер қызметінің үздігі» (110-қосымша)» және «II дәрежелі «Ішкі әскерлер қызметінің үздігі» (111-қосымша)» деген кіші бөлімдер мынадай редакцияда жазылсын:
«І дәрежелі «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» (110-қосымша)
І дәрежелі «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» төсбелгісі алқа мен планкадан тұрады. Белгінің бедері шығыңқы жылтырақ. Белгінің беті жылтырақ. Алқа сары түсті металдан жасалған, сипатталған диаметрі 38 мм өрнектелген сегіз бұрышты жұлдыз болып табылады. Жұлдыз сәулелері – шығыңқы. Сәулелердің бетінде айқастырылған семсерлер бейнесі салынған. Жұлдыздың ортасында реңіне көгілдір түсті эмаль құйылған диаметрі 14 мм шеңбер орналасқан. Шеңбердің ортасында шаңырақ пен күн сәулелерінің аясында найзалы салт аттының сұлбасы бейнеленген. Сәулелерден төменірек «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН» деген жазу және қалықтаған қыранның бедері орналасқан. Салт аттының сұлбасы күрең түсті эмаль құйылған. Шеңбердің жиегін бойлай (14 мм диаметрден 19 мм диаметрге дейін шеңбер ішінде) «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ» деген жазу дөңгелете жазылады. Шығыршықтың астында І рим цифры жазылады. Шығыршықтың реңіне күрең эмаль құйылған.
Белгі шығыршық арқылы ені 28 мм, биіктігі 17 мм жезден жасалған мәнерлі планкаға бекітіледі. Планканың орталық бөлігіне күрең түсті эмаль құйылған.
Белгі мөлдір лакпен боялған.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
ІІ дәрежелі «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» (111-қосымша)
ІІ дәрежелі «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» төсбелгісі алқа мен планкадан тұрады.
Белгінің бедері шығыңқы жылтырақ. Белгінің беті жылтырақ. Алқа күміс түстес металдан (мельхиор) жасалған, сипаттағы диаметрі 38 мм өрнектелген сегіз бұрышты жұлдыз болып табылады. Жұлдыз сәулелері – шығыңқы. Сәулелердің бетінде айқастырылған семсерлер бейнесі салынған. Жұлдыздың ортасында реңіне көгілдір түсті эмаль құйылған диаметрі 14 мм шеңбер орналасқан. Шеңбердің ортасында шаңырақ пен күн сәулелерінің аясында найзалы салт аттының сұлбасы бейнеленген. Сәулелерден төменірек «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН» деген жазу және қалықтаған қыранның бедері орналасқан. Салт аттының сұлбасы күрең түсті эмаль құйылған. Шеңбердің жиегін бойлай (14 мм диаметрден 19 мм диаметрге дейін шеңбер ішінде) «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ» деген жазу дөңгелете жазылады. Шығыршықтың астында ІІ рим цифры жазылады. Шығыршықтың реңіне күрең эмаль құйылған.
Белгі шығыршықтың көмегімен ені 28 мм, биіктігі 17 мм мельхиордан жасалған мәнерлі планкаға бекітіледі. Планканың орталық бөлігі күрең түсті эмаль құйылған.
Белгі мөлдір лакпен боялған.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.»;
«Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің төсбелгілері» деген бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің төсбелгілері»;
«Төтенше жағдайлар органдарының құрметті қызметкері» (115-қосымша)» деген кіші бөлімде:
тақырыбы және бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері» (115-қосымша)

«Үздік қызметкер» II степени (приложение 79-6)
Нагрудный знак «Үздік қызметкер» II степени изготавливается из металла серебристого цвета (мельхиор). Фон знака блестящий.
Основа знака представляет собой овал высотой 55 мм, шириной 41 мм, с исходящими от центра рельефными остроконечными лучами, которые окаймляет лавровый венок.
На лицевой стороне знака расположена эмблема органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, залитая эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним - парящий орел. Сверху обрамляет надпись «БІЗДІҢ МІНДЕТ», снизу - надпись «ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ».
За звездой вертикально расположен меч. Нижние лучи звезды опираются на синюю ленту, на которой расположена надпись «Үздік қызметкер». Под лентой в центральной ее части выступает граненая площадка, на синем фоне которой выполнена римская цифра «II», соответствующая степени знака.
На оборотной стороне знака выгравирована надпись «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТІГІ».
Все изображения и надписи на нагрудном знаке выпуклые.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Нагрудный знак Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции)» исключить;
в разделе «Нагрудные знаки Главного командования Внутренних войск - Комитета Внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан»;
подразделы «Ішкі әскерлер қызметінің үздігі» I степени (приложение 110)» и «Ішкі әскерлер қызметінің үздігі» II степени (приложение 111)» изложить в следующей редакции:
«Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» I степени (приложение 110)
Нагрудный знак «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» I степени состоит из подвески и планки. Рельеф знака выступающий блестящий. Поверхность знака блестящая. Подвеска представляет собой орнаментальную восьмиконечную звезду описанным диаметром 38 мм, выполненную из металла желтого цвета. Лучи звезды - выпуклые. На лучи наложено изображение скрещенных мечей. В центре звезды выполнен круг диаметром 14 мм, фон которого залит эмалью голубого цвета. В центре круга помещено силуэтное изображение всадника с копьем на фоне шанырака и солнечных лучей. Ниже лучей помещена надпись «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН» и рельеф парящего орла. Силуэт всадника закрашен эмалью крапового цвета. По периферии круга (в кольце от диаметра 14 мм до диаметра 19 мм) выполнена по кругу надпись «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ». Внизу кольца нанесена римская цифра I. Фон кольца залит краповой эмалью.
Знак с помощью кольца крепится к фигурной планке шириной 28 мм, высотой 17 мм, выполненной из латуни. Центральная часть планки залита эмалью крапового цвета.
Знак покрыт тонирующим лаком.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» II степени (приложение 111)
Нагрудный знак «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» II степени состоит из подвески и планки.
Рельеф знака выступающий блестящий. Поверхность знака блестящая. Подвеска представляет собой орнаментальную восьмиконечную звезду описанным диаметром 38 мм, выполненную из металла серебристого цвета (мельхиора). Лучи звезды - выпуклые. На лучи наложено изображение скрещенных мечей. В центре звезды выполнен круг диаметром 14 мм, фон которого залит эмалью голубого цвета. В центре круга помещено силуэтное изображение всадника с копьем на фоне шанырака и солнечных лучей. Ниже лучей помещена надпись «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН» и рельеф парящего орла. Силуэт всадника закрашен эмалью крапового цвета. По периферии круга (в кольце от диаметра 14 мм до диаметра 19 мм) выполнена по кругу надпись «ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ». Внизу кольца нанесена римская цифра II. Фон кольца залит краповой эмалью.
Знак с помощью кольца крепится к фигурной планке шириной 28 мм, высотой 17 мм, выполненной из мельхиора. Центральная часть планки залита эмалью крапового цвета.
Знак покрыт тонирующим лаком.
Знак крепится к одежде с помощью винта.»;
в разделе «Нагрудные знаки Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан»;
в подразделе «Төтенше жағдайлар органдарының құрметті қызметкері» (приложение 115)»:
заголовок и часть первую изложить в следующей редакции:
«Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері» (приложение 115)

сипаттамаларға 6, 28, 29, 30, 31, 65, 69, 110, 111, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123 және 124-қосымшалар осы Жарлыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Жарлыққа 20, 21, 22, 23-қосымшаларға сәйкес сипаттамаларға 79-3, 79-4, 79-5, 79-6-қосымшалармен толықтырылсын;
сипаттамаларға 27, 70, 71, 73, 74, 75, 76, 77, 92, 93 және 125-қосымшалар алып тасталсын;
4) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларында:
«3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздері» деген бөлімде:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. «Мінсіз қызметі үшін» медалімен қызметі бойынша оң мінездемеге ие және өзінің қызметтік борышын үлгілі орындайтын Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, судьялар, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, прокуратура, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің өртке қарсы қызметінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының қызметшілері (қызметкерлері) марапатталады.»;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«26. «Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» медалімен қызметі бойынша оң мінездемеге ие, заңдылықты және құқық тәртібін қамтамасыз етуде өзінің қызметтік міндеттерін үлгілі орындайтын ішкі істер органдарының қызметкерлері, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының қызметшілері, қызметкерлері сондай-ақ құқық тәртібін қорғауға белсенді қатысқаны үшін басқа да адамдар марапатталады.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. «Прокуратура ардагері» медалімен ұзақ жылғы және жемісті еңбегі үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес прокуратура органдарында күнтізбелік есептеуде 25 және одан да көп жыл мінсіз қызмет еткен прокуратура органдарының қызметкерлері және зейнеткерлері марапатталады.»;
«Қаржы полициясының ардагері» медалі» деген кіші бөлім алып тасталсын;
«Төтенше жағдайлар органдарының ардагері» медалі» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» медалі

приложения 6, 28, 29, 30, 31, 65, 69, 110, 111, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123 и 124 к описаниям изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему Указу;
дополнить приложениями 79-3, 79-4, 79-5, 79-6 к описаниям согласно приложениям 20, 21, 22, 23 к настоящему Указу;
приложения 27, 70, 71, 73, 74, 75, 76, 77, 92, 93 и 125 к описаниям исключить;
4) в Правилах награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
в разделе «3. Основания награждения ведомственными наградами»:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Медалью «Мінсіз қызметі үшін» награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, судьи, работники Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан и его территориальных подразделений, сотрудники органов прокуратуры, внутренних дел, противопожарной службы Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, сотрудники (работники) органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой служебный долг.»;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
«26. Медалью «Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін» награждаются сотрудники органов внутренних дел, сотрудники, работники органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе, образцово выполняющие свой служебный долг по обеспечению законности и правопорядка, а также другие лица за активное участие в охране правопорядка.»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. Медалью «Прокуратура ардагері» награждаются сотрудники и пенсионеры органов прокуратуры за многолетнюю и плодотворную работу, безупречно проработавшие в органах прокуратуры 25 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.»;
подраздел «Медаль «Қаржы полициясының ардагері» исключить;
подраздел «Медаль «Төтенше жағдайлар органдарының ардагері» изложить в следующей редакции:
«Медаль «Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін»

47. «Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» медалімен Қазақстан Республикасының азаматтары өрт сөндіру, адамдарды және азаматтардың меншігін өрттен құтқару кезінде көрсеткен батылдығы, ерлігі және қайсарлығы үшін марапатталады.»;
«Төтенше жағдайлар органдарының ардагері» медалі» деген кіші бөлімнен кейін мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
«Суға батқандарды құтқарғаны үшін» медалі
47-1. «Суға батқандарды құтқарғаны үшін» медалімен адамдарды суда құтқару кезіндегі батылдығы, қайсарлығы және жанқиярлығы үшін, аса қырағылығы мен тапқырлығының нәтижесінде суда адамдармен болатын жазатайым оқиғалардың алдын алғаны үшін Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.»;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«48. «Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін» медалімен:
1) тұрғындарды авариялардан, апаттардан, өрттен және табиғи зілзалалардан қорғауда өзінің борышын үлгілі орындайтын азаматтық қорғаныс органдарының қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының азаматтық қорғаныс әскери бөлімшелерінің әскери қызметшілері;
2) төтенше жағдайларды, олардың алдын алу және оларды жою жөніндегі іс-шараларға белсенді қатысатын және ерлік пен жанқиярлық көрсеткен өзге де адамдар марапатталады.»;
«Кеден қызметінің ардагері» медалі», «I, II, III дәрежелі «Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін» медалі», «Кедендік ынтымақтастықты дамытқаны үшін» медалі» деген кіші бөлімдер алып тасталсын;
«Үздік мемлекеттік қызметші» төсбелгісі» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы 53-3 және 53-4-тармақтармен толықтырылсын:
«53-3. «Үздік қызметші» төсбелгісімен өзінің қызметтік міндеттерін үлгілі орындайтын, қызметтік іс-қимылындағы жоғары көрсеткіштері және мінсіз қызметі үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері марапатталады.
«Үздік қызметші» төсбелгісі екі дәрежеден тұрады:
1) мемлекеттік органдарда бес және одан да көп жыл, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарында кемінде екі жыл қызмет өтілі үшін марапаттауға – І дәрежелі «Үздік қызметші» төсбелгісі;
2) мемлекеттік органдарда үш және одан да көп жыл, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарында кемінде бір жыл қызмет өтілі үшін марапаттауға – II дәрежелі «Үздік қызметші» төсбелгісі.
53-4. «Үздік қызметкер» төсбелгісімен өзінің қызметтік міндеттерін үлгілі орындайтын, қызметтік іс-қимылындағы жоғары көрсеткіштері және мінсіз қызметі үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл органдарының қызметкерлері марапатталады.
«Үздік қызметкер» төсбелгісі екі дәрежеден тұрады:

47. Медалью «Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін» награждаются граждане Республики Казахстан за смелость, отвагу и самоотверженность, проявленные при тушении пожаров, спасении людей и имущества граждан от огня.»;
после подраздела «Медаль «Төтенше жағдайлар органдарының ардагері» дополнить подразделом следующего содержания:
«Медаль «Суға батқандарды құтқарғаны үшін»
47-1. Медалью «Суға батқандарды құтқарғаны үшін» награждаются граждане Республики Казахстан и иностранных государств за смелость, отвагу и самоотверженность, проявленные при спасении людей на воде, за высокую бдительность и находчивость, в результате чего были предупреждены несчастные случаи с людьми на воде.»;
пункт 48 изложить в следующей редакции:
«48. Медалью «Төтенше жағдайлардың алдыналуда және жоюда үздік шыққаны үшін» награждаются:
1) сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей гражданской обороны Национальной гвардии Республики Казахстан, образцово выполняющие свой долг по защите населения от аварий, катастроф, пожаров и стихийных бедствий;
2) другие лица, активно участвующие в мероприятиях по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и проявившие при этом мужество и самоотверженность.»;
подразделы «Медаль «Кеден қызметінің ардагері», «Медаль «Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін» I, II, III степеней», «Медаль «Кедендік ынтымақтастықты дамытқаны үшін» исключить;
подраздел «Нагрудный знак «Үздік мемлекеттік қызметші» дополнить пунктами 53-3 и 53-4 следующего содержания:
«53-3. Нагрудным знаком «Үздік қызметші» награждаются административные государственные служащие органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, образцово выполняющие свои служебные обязанности, за высокие показатели в служебной деятельности и безупречную службу.
Нагрудный знак «Үздік қызметші» состоит из двух степеней:
1) нагрудный знак «Үздік қызметші» I степени - для награждения за стаж службы пять и более лет в государственных органах, из них не менее двух лет в органах по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан;
2) нагрудный знак «Үздік қызметші» II степени — для награждения за стаж службы не менее трех лет в государственных органах, из них не менее одного года в органах по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан.
53-4. Нагрудным знаком «Үздік қызметкер» награждаются сотрудники органов по делам государственной службы и противодействию коррупции Республики Казахстан, образцово выполняющие свои служебные обязанности, за высокие показатели в служебной деятельности и безупречную службу.
Нагрудный знак «Үздік қызметкер» состоит из двух степеней:

1) құқық қорғау органдарында бес және одан да көп жыл, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте кемінде екі жыл еңбек сіңіргені үшін марапаттауға – І дәрежелі «Үздік қызметкер» төсбелгісі;
2) құқық қорғау органдарында үш және одан да көп жыл, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте кемінде бір жыл еңбек сіңіргені үшін марапаттауға – II дәрежелі «Үздік қызметкер» төсбелгісі.»;
«I, II дәрежелі «Қаржы полициясының үздігі» төсбелгісі» деген кіші бөлім алып тасталсын;
74, 75, 76-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«74. «Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері» төсбелгісімен:
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аға және жоғары басшы құрамының, Ұлттық ұланның аға және жоғары офицерлік құрамының ішкі істер органдарында, Ұлттық ұланда кемінде 20 жыл қызметте болған, марапаттаудан бұрын бір жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, қызметінде жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген және Ішкі істер министрінің орынбасарлары, Ішкі істер министрлігінің аппарат басшысы, комитеттердің төрағалары мен олардың орынбасарлары, Ұлттық ұлан құрамаларының командирлері және олардың орынбасарлары, Ішкі істер министрлігі департаменттерінің бастықтары және олардың орынбасарлары, дербес басқармаларының бастықтары және олардың орынбасарлары, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің, қылмыстық атқару жүйесінің, Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарының бастықтары және олардың орынбасарлары лауазымдарында кемінде бір жыл болған адамдар;
ерекше жағдайларда Ішкі істер министрінің шешімі бойынша – 25 және одан көп жыл мінсіз қызмет атқарған, марапаттаудан бұрын бір жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, қызметінде жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген, қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті сақтау, қылмысқа қарсы күрес жөніндегі қызметтік міндеттерін орындау кезінде көрсеткен ерлігі мен ержүректігі үшін ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ұлттық ұланның әскери қызметшілері марапатталады.»;
«75. Ішкі істер органдарының үздігі» төсбелгісімен марапаттаудан бұрын бір жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі жедел-қызметтік жұмыста жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген, қызметтік борышын атқару кезінде көрсеткен бастамасы, батылдығы, жанқиярлығы үшін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері және Ұлттық ұланның әскери қызметшілері марапатталады.
76. «Ішкі істер органдарының үздігі» төсбелгісі екі дәрежеден тұрады:

1) нагрудный знак «Үздік қызметкер» I степени - для награждения за выслугу пять и более лет в правоохранительных органах, из них не менее двух лет в антикоррупционной службе;
2) нагрудный знак «Үздік қызметкер» II степени - для награждения за выслугу не менее трех лет в правоохранительных органах, из них не менее одного года в антикоррупционной службе.»;
подраздел «Нагрудный знак «Қаржы полициясының үздігі» I, II степеней» исключить;
пункты 74, 75, 76 изложить в следующей редакции:
«74. Нагрудным знаком «Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері» награждаются:
лица старшего и высшего начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, старшего и высшего офицерского состава Национальной гвардии, состоящие на службе в органах внутренних дел, Национальной гвардии не менее 20 лет, в течение одного года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в служебной деятельности и находящиеся не менее одного года в должностях заместителей Министра внутренних дел, руководителя аппарата Министерства внутренних дел, председателей комитетов и их заместителей, командиров соединений Национальной гвардии и их заместителей, начальников департаментов Министерства внутренних дел и их заместителей, начальников самостоятельных управлений и их заместителей, начальников департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте, уголовно-исполнительной системы, высших учебных заведений Министерства внутренних дел и их заместителей;
в исключительных случаях по решению Министра внутренних дел - сотрудники органов внутренних дел и военнослужащие Национальной гвардии, прослужившие безупречно 25 и более лет, в течение одного года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в служебной деятельности, за мужество и отвагу, проявленные при исполнении служебных обязанностей по охране общественного порядка и общественной безопасности, борьбе с преступностью.»;
«75. Нагрудным знаком «Ішкі істер органдарының үздігі» награждаются сотрудники органов внутренних дел Республики Казахстан и военнослужащие Национальной гвардии, в течение одного года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в оперативно-служебной деятельности по охране общественного порядка, за инициативу, смелость, самоотверженные действия, проявленные при исполнении служебного долга.
76. Нагрудный знак «Ішкі істер органдарының үздігі» состоит из двух степеней:

1) ішкі істер органдарында, Ұлттық ұланда 10 жыл үздіксіз қызметі үшін марапаттауға – І дәрежелі «Ішкі істер органдарының үздігі» төсбелгісі;
2) ішкі істер органдарында, Ұлттық ұланда 5 жыл үздіксіз қызметі үшін марапаттауға – II дәрежелі «Ішкі істер органдарының үздігі» төсбелгісі.»;
«І, ІІ дәрежелі «Ішкі әскерлер қызметінің үздігі» төсбелгісі», «Төтенше жағдайлар органдарының құрметті қызметкері» төсбелгісі», «Төтенше жағдайлар жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» төсбелгісі», «Оқу орнын үздік бітіргені үшін» төсбелгісі» деген кіші бөлімдер мынадай редакцияда жазылсын:
«І, ІІ дәрежелі «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» төсбелгісі
79. «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» төсбелгісімен:
1) жеке тұлғаның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қылмыстан және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау ісіне сіңірген еңбегі үшін бұрын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлерінде әскери қызмет өткерген, Ұлттық ұланда кемінде 5 жыл қызмет атқарған Ұлттық ұланның әскери қызметшілері, Ұлттық ұлан алдына қойылған қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындауда, жеке құрамның әскери-патриоттық тәрбиесіне белсенді қатысқан өзара іс-қимыл жасайтын органдар мен құрылымдардың қызметкерлері, Қазақстан Республикасының азаматтары – І дәрежелі төсбелгімен марапатталады.
Марапаттау Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығы негізінде іске асырылады;
2) жеке тұлғаның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қылмыстан және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау ісіне сіңірген еңбегі үшін Ұлттық ұланның әскери қызметшілері, Ұлттық ұлан алдына қойылған қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындауда, жеке құрамның әскери-патриоттық тәрбиесіне белсенді қатысқан өзара іс-қимыл жасайтын органдар мен құрылымдардың қызметкерлері, Қазақстан Республикасының азаматтары – ІІ дәрежелі төсбелгімен марапатталады.
Марапаттау Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы Бас қолбасшысының, өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, бригада (бірлестіктер) командирлері мен Әскери институт бастығының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
«Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері» төсбелгісі
80. «Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері» төсбелгісімен көп жылғы, жемісті еңбегі үшін азаматтық қорғау мемлекеттік жүйесін дамыту мен нығайтуға ерекше үлес қосқан, кемінде 10 жыл жұмыс (қызмет) өтілі бар азаматтық қорғаныс органдарының басшылығы мен қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының азаматтық қорғанысы әскери бөлімшелерінің әскери қызметшілері марапатталады.
«Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін» төсбелгісі

1) нагрудный знак «Ішкі істер органдарының үздігі» I степени - для награждения за 10 лет непрерывной службы в органах внутренних дел, Национальной гвардии;
2) нагрудный знак «Ішкі істер органдарының үздігі» II степени - для награждения за 5 лет непрерывной службы в органах внутренних дел, Национальной гвардии.»;
подразделы «Нагрудный знак «Ішкі әскерлер қызметінің үздігі» I, II степеней», «Нагрудный знак «Төтенше жағдайлар органдарының кұрметті қызметкері», «Нагрудный знак «Төтенше жағдайлар жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін», «Нагрудный знак «Оқу орнын үздік бітіргені үшін» изложить в следующей редакции:
«Нагрудный знак «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» I, II степеней
79. Нагрудным знаком «Ұлттық ұлан қызметінің үздігі» награждаются:
1) I степени — военнослужащие Национальной гвардии, прослужившие не менее 5 лет в Национальной гвардии, ранее проходившие воинскую службу во Внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за заслуги в деле обеспечения безопасности личности, общества и государства, защиты прав и свобод человека и гражданина от преступных и иных противоправных посягательств, сотрудники взаимодействующих органов и структур, граждане Республики Казахстан, принимавшие активное участие в решении служебно-боевых задач, поставленных перед Национальной гвардией, военно-патриотическом воспитании личного состава.
Награждение осуществляется на основании приказа Главнокомандующего Национальной гвардией.
2) II степени - военнослужащие Национальной гвардии за заслуги в деле обеспечения безопасности личности, общества и государства, защиты прав и свобод человека и гражданина от преступных и иных противоправных посягательств, а также сотрудники взаимодействующих органов и структур, граждане Республики Казахстан, принимавшие активное участие в решении служебно-боевых задач, поставленных перед Национальной гвардией, военно- патриотическом воспитании личного состава.
Награждение осуществляется на основании приказа Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан, командующих региональных командований, командиров бригад (соединений) и начальника Военного института.
Нагрудный знак «Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері»
80. Нагрудным знаком «Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері» награждаются руководство и сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей гражданской обороны Национальной гвардии Республики Казахстан за многолетнюю, плодотворную работу, внесшие особый вклад в развитие и укрепление государственной системы гражданской защиты, имеющие стаж работы (службы) не менее 10 лет.
Нагрудный знак «Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін»

Сипаттамаларға 79-3-қосымша
І дәрежелі "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің үздік қызметшісі" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығына
21-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға 79-4-қосымша
ІІ дәрежелі "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің үздік қызметшісі" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығына
22-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға 79-5-қосымша
І дәрежелі "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің үздік қызметкері" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығына
23-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға 79-6-қосымша
ІІ дәрежелі "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің үздік қызметкері" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығына
24-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген
өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі
республикалық комиссияның құрамы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы
Комиссияның төрағасы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Комиссия төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің жауапты хатшысы
хатшы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентiнің Әкiмшiлiгi Iшкi саясат бөлiмiнiң меңгерушiсі
Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнің Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі
Мұқашев
Төлеубек Төлеуұлы
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Әлиев
Жұматай
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Әлин
Меңдібай Қойшыбайұлы
суретші-дизайнер (келісім бойынша)
Еркімбеков
Серік Жексембекұлы
музыкант, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Есім
Ғарифолла
философия ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, профессор (келісім бойынша)
Нұртөре
Жүсіп
«Айқын» газетінің бас редакторы (келісім бойынша)
Мәлібеков
Жандарбек Мәлібекұлы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының авторы (келісім бойынша)
Мұратаев
Құрман Қалиұлы
өнертанушы, профессор (келісім бойынша)
Өмірбеков
Байтұрсын Есжанұлы
Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының төрағасы (келісім бойынша)
Сүлейменов
Тимур Бимашұлы
Қазақстан Дизайнерлер одағының төрағасы (келісім бойынша)
Туғанбаев
Фарит Сапарғалиұлы
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан теңге сарайы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Уәлиханов
Шота Ыдырысұлы
сәулетшi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының авторы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығына
25-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға
теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері
жөніндегі республикалық комиссия туралы ереже 1. Жалпы ережелер

Приложение 79-3 к описаниям
Нагрудный знак «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
агенттігінің үздік қызметші» I степени
ПРИЛОЖЕНИЕ 21
к Указу Президента
Республики Казахстан
от «  »     2015 года №
Приложение 79-4 к описаниям
Нагрудный знак «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
агенттігінің үздік қызметші» II степени
ПРИЛОЖЕНИЕ 22
к Указу Президента
Республики Казахстан
от «  »     2015 года №
Приложение 79-5 к описаниям
Нагрудный знак «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
агенттігінің үздік қызметкер» I степени»
ПРИЛОЖЕНИЕ 23
к Указу Президента
Республики Казахстан
от «  »     2015 года №
Приложение 79-6 к описаниям
Нагрудный знак «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
агенттігінің үздік қызметкер» II степени»
ПРИЛОЖЕНИЕ 24
к Указу Президента
Республики Казахстан
от «  »     2015 года №
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
СОСТАВ
Республиканской комиссии по вопросам
государственных символов и геральдики ведомственных
и иных, приравненных к ним, наград
Государственный секретарь Республики Казахстан
-
председатель Комиссии
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
-
заместитель председателя Комиссии
ответственный секретарь Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
-
секретарь
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
заведующий Отделом секретариата Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан
Мукашев
Тулеубек Тулеуович
-
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Алиев
Жуматай
-
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Алин
Мендыбай Койшибаевич
-
художник-дизайнер (по согласованию)
Еркимбеков
Серик Жексембекович
-
музыкант, заслуженный деятель Республики Казахстан (по согласованию)
Есим
Гарифолла
-
доктор философских наук, академик Национальной академии наук Республики Казахстан, профессор (по согласованию)
Нурторе
Жусип
-
главный редактор газеты «Айкын» (по согласованию)
Малибеков
Жандарбек Малибекович
-
автор Государственного герба Республики Казахстан (по согласованию)
Муратаев
Курман Калиевич
-
искусствовед, профессор (по согласованию)
Омирбеков
Байтурсын Есжанович
-
председатель Союза художников Республики Казахстан (по согласованию)
Сулейменов
Тимур Бимашевич
-
председатель Союза дизайнеров Казахстана (по согласованию)
Туганбаев
Фарит Сапаргалиевич
-
директор Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахстанский монетный двор Национального Банка Республики Казахстан» (по согласованию)
Валиханов
Шота Идрисович
-
архитектор, автор Государственного герба Республики Казахстан (по согласованию)
ПРИЛОЖЕНИЕ 25
к Указу Президента
Республики Казахстан
от «  »     2015 года №
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
Положение
о Республиканской комиссии по вопросам государственных
символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных
к ним, наград 1. Общие положения

1. Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
2.рКомиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері
3. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) мемлекеттік рәміздерді зерделеу, насихаттау және қолдану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеу, мемлекеттік стиль қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарауын қалыптастыру;
3) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану, мемлекеттік стиль қалыптастыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша Мемлекет басшысы үшін ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
4) мемлекеттің өзін-өзі сәйкестендіру процестерін зерделеу, мемлекеттік сәйкестендіру рәміздері мен геральдикалық белгілерді насихаттау және енгізу бойынша ұсынымдар әзірлеу;
5) ведомстволық наградалардың және оларға теңестірілген өзге де наградалардың (бұдан әрі – ведомстволық наградалар) геральдикалық сипаттамасын жетілдіру бойынша ұсыныстарды зерттеу болып табылады.
3. Комиссияның функциялары
4. Осы Ережеде айқындалған негізгі міндеттерді іске асыру үшін Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік өзін-өзі сәйкестендіру рәміздері мен Қазақстан Республикасы қатысатын және консультациялық қорытынды беретін халықаралық ұйымдар рәміздерінің жобаларын қарайды;
2) орталық атқарушы органдарға мемлекеттік стиль қалыптастыру проблемалары жөнінде зерттеулер жүргізу туралы ұсыныстар енгізеді;
3) қоғам қызметінің әртүрлі салаларында ресми іс-шараларды жүргізу кезінде, сондай-ақ әскери және басқа да атрибутикада мемлекеттік рәміздерді қолданудың рәсімдік қағидаларын әзірлеуге қатысады;
4) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану бойынша жұмыс процесінде туындайтын мәселелерді шешуде орталық және жергілікті атқарушы органдарға консультациялық көмек көрсетеді;
5) геральдикалық белгілердің жобаларын талқылауға қатысады және олар бойынша қорытынды береді;
6) мемлекеттік билік органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен,
сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдармен белгіленген тәртіппен өзара іс-қимыл жасайды;
7) Комитет құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламаларын, азаматтардың өтініштерін қарайды;

1. Республиканская комиссия по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) разработка предложений по реализации государственной политики в области изучения, пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
2) формирование у граждан Республики Казахстан уважительного отношения к государственным символам;
3) подготовка для Главы государства рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
4) изучение процессов самоидентификации государства, выработка рекомендаций по пропаганде и внедрению символов государственной идентификации и геральдических знаков;
5) изучение предложений по совершенствованию геральдического описания ведомственных наград и иных, приравненным к ним, наград (далее - ведомственные награды).
3. Функции Комиссии
4. Для реализации основных задач, определенных настоящим Положением, Комиссия осуществляет следующие функции:
1) рассматривает проекты символов государственной самоидентификации и символов международных организаций, в которых участвует Республика Казахстан, и дает по ним консультативные заключения;
2) вносит центральным исполнительным органам предложения о проведении исследований по проблемам формирования государственного стиля;
3) участвует в разработке процедурных правил применения государственных символов при проведении официальных мероприятий в различных сферах деятельности общества, а также воинской и иной атрибутике;
4) оказывает консультативную помощь центральным и местным исполнительным органам в решении вопросов, возникающих в процессе работы по пропаганде и применению государственных символов;
5) участвует в обсуждении проектов геральдических знаков и дает по ним заключения;
6) в установленном порядке взаимодействует с органами государственной власти, неправительственными организациями, а также средствами массовой информации;
7) рассматривает обращения граждан, сообщения средств массовой информации по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;

8) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды, конференцияларға, кеңестерге, семинарларға қатысады.
4. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия белгіленген тәртіппен және өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Мемлекет басшысына мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану саласындағы заңнамананы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Үкіметіне ведомстволық наградалар мәселелері бойынша заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
3) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін насихаттау және қолдану жөніндегі қызметін уәкілетті мемлекеттік органдардың тексеруіне бастама жасауға;
4) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері жөнінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмыс қорытындыларын зерттеуге, талдауға және жинақтауға;
5) тиісті мемлекеттік органдардың жетекшілеріне мемлекеттік рәміздерді қолдану бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілері бойынша тексеру және қызметтік тергеп-тексеру жүргізуді ұсынуға;
6) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялардың қызметін үйлестіруге және бақылауға, олардың қызметі туралы есептерін тыңдауға;
7) қоғамдық бастамалар негізінде жұмыс істейтін ғылыми мекемелер, білім беру ұйымдары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінен:
сараптамалық-талдамалық зерттеу жүргізу үшін сарапшылық кеңес;
Комиссия құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді қарау үшін жұмыс топтарын құруға;
8) мемлекеттік рәміздерді қолдану мен насихаттау тәжірибесіне байланысты мәселелерді талқылау үшін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің, сондай-ақ өзге де мемлекеттердің ұқсас құрылымдарымен ынтымақтастық жасауға;
9) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін мүдделі мемлекеттік органдардың, шығармашылық, ғылыми, білім беру және басқа да ұйымдардың мамандарын тартуға;
10) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер жөнінде мемлекеттік органдардан, ведомстволардан, лауазымды адамдар мен ұйымдардан тиісті ақпарат сұратуға;
11) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың жауапты өкілдерін Комиссия отырыстарында тыңдауға құқылы.
5. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
7. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия мүшелері отырыстарға алмастыру құқығынсыз қатысады.

8) сотрудничает с международными организациями, участвует в конференциях, совещаниях, семинарах по вопросам пропаганды и применения государственных символов.
4. Права Комиссии
5. Комиссия в установленном порядке и по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) вносить Главе государства предложения по совершенствованию законодательства в сфере пропаганды и применения государственных символов;
2) вносить предложения в Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан по совершенствованию законодательства по вопросам ведомственных наград;
3) инициировать проверку уполномоченными государственными органами деятельности государственных органов по пропаганде и применению государственных символов Республики Казахстан;
4) изучать, анализировать, обобщать итоги работы государственных органов и организаций по вопросам пропаганды и применения государственных символов;
5) рекомендовать руководителям соответствующих государственных органов проведение проверок и служебных расследований по фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в части применения государственных символов;
6) координировать и контролировать деятельность комиссий по государственным символам при акимах областей, городов Астаны и Алматы, заслушивать отчеты об их деятельности;
7) создавать из работающих на общественных началах представителей научных учреждений, организаций образования и неправительственных организаций:
экспертный совет для проведения экспертно-аналитических исследований;
рабочие группы для рассмотрения отдельных вопросов, входящих в компетенцию Комиссии;
8) сотрудничать с аналогичными структурами государств-участников Содружества Независимых Государств, а также иных государств для обсуждения вопросов, связанных с практикой применения и пропаганды государственных символов;
9) привлекать для решения вопросов, входящих в компетенцию Комиссии, специалистов заинтересованных государственных органов, творческих, научных, образовательных и других организаций;
10) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств, должностных лиц и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
11) заслушивать на заседаниях Комиссии ответственных представителей государственных органов по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии.
5. Организация деятельности Комиссии
6. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
7. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Комиссии.
Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.

8. Комиссияны төраға басқарады.
9. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Жұмыс органы:
1) Комиссия қызметін ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық қамтамасыз етеді;
2) ақпарат жинауды және өңдеуді, мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану практикасын талдауды жүзеге асырады, осы саладағы жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
3) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен хат алмасуды жүргізеді;
4) Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және Комиссия хаттамасын ресімдеуді жүзеге асырады;
5) Комиссия қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
10. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ олардың өтетін орны мен күнін Комиссияның төрағасы айқындайды.
11. Комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін отырысқа дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияның әрбір мүшесінің назарына жеткізіледі.
12. Төраға Комиссия отырыстарын қажет болған жағдайда, бірақ жылына кемінде екі рет шақырады.
13. Комиссия отырыстарына Комиссия мүшелерінің жартысынан көбі қатысатын болса, заңды болып есептеледі.
14. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда, қабылданды деп саналады.
Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Комиссия мүшелері ерекше пікір білдіруге құқылы, ол айтылған жағдайда жазбаша түрде жазылуға және хаттамаға қоса берілуге тиіс.
15. Комиссия шешімдері ұсынымдық сипатта болады және хаттамамен ресімделеді, қажет болған жағдайда, олар Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Хатшысының өкімімен ресімделеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығына
26-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір
актілерінің тізбесі
1. «Мемлекеттік рәміздер жөніндегі республикалық комиссия туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 2 шілдедегі № 3578 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., № 30, 268-құжат).
2. «Мемлекеттік рәміздер жөніндегі республикалық комиссия құрамын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 15 шілдедегі № 58 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 23, 282-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 маусымдағы № 215 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 23, 282-құжат).

8. Комиссию возглавляет председатель.
9. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
Рабочий орган:
1) обеспечивает информационно-аналитическое и материально- техническое обеспечение деятельности Комиссии;
2) осуществляет сбор, обработку информации, анализ практики применения и пропаганды государственных символов, вырабатывает предложения по совершенствованию работы в этой области;
3) ведет с государственными органами, должностными лицами и организациями переписку по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;
4) осуществляет подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола Комиссии;
5) осуществляет иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Комиссии.
10. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются председателем Комиссии.
11. Материалы рабочих заседаний Комиссии после согласования с председателем доводятся до каждого члена Комиссии не позднее чем за три рабочих дня до заседания.
12. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
13. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует более половины членов Комиссии.
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии.
В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
15. Решения Комиссии носят рекомендательный характер и оформляются протоколом, при необходимости - распоряжением Государственного секретаря Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 26
к Указу Президента
Республики Казахстан
от «  »     2015 года №
Перечень утративших силу
некоторых актов Президента Республики Казахстан
1. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 2 июля 1997 года № 3578 «О Республиканской комиссии по государственным символам» (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 30, ст. 268).
2. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 15 июля 1999 года № 58 «Об утверждении состава Республиканской комиссии по государственным символам» (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 282).
3. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 июня 2001 года № 215 «О внесении изменений и дополнения в некоторые распоряжения Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 282).

4. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 15 қарашадағы № 358 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 42, 415-құжат).
5. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 28 тамыздағы № 404 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 35, 347-құжат).
6. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 мамырдағы № 1363 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 21, 266-құжат).
7. «Мемлекеттік рәміздер жөніндегі республикалық комиссия қызметінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір өкімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 30 мамырдағы № 549 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 22, 267-құжат).
8. «Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 2 шілдедегі № 3578 және Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 15 шілдедегі № 58 өкімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 26 наурыздағы № 115 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 9, 100-құжат).
9. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 23 шілдедегі № 369 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 24, 268-құжат).
10. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы № 530 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 4, 43-құжат).
11. «Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 15 шілдедегі № 58 өкіміне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 18 тамыздағы № 241 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 37, 399-құжат).
12. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 12 қарашадағы № 689 Жарлығының 1-тармағының 17) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 42, 465-құжат).
13. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 22 мамырдағы № 815 Жарлығының 1-тармағының 13) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 27-28, 234-құжат).

4. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года № 358 «О внесении изменений и дополнений в некоторые распоряжения Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 42, ст. 415).
5. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 28 августа 2003 года № 404 «О внесении изменений и дополнений в некоторые распоряжения Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 35, ст. 347).
6. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 11 мая 2004 года № 1363 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 266).
7. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 30 мая 2005 года № 549 «О внесении изменений в некоторые распоряжения Президента Республики Казахстан по вопросам деятельности Республиканской комиссии по государственным символам» (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 22, ст. 267).
8. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 26 марта 2007 года № 115 «О внесении изменений в распоряжения Президента Республики Казахстан от 2 июля 1997 года № 3578 и от 15 июля 1999 года № 58» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 100).
9. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 23 июля 2007 года № 369 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 24, ст. 268).
10. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 530 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 4, ст. 43).
11. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 18 августа 2008 года № 241 «О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 15 июля 1999 года № 58» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 37, ст. 399).
12. Подпункт 17) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 12 ноября 2008 года № 689 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 42, ст. 465).
13. Подпункт 13) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 22 мая 2009 года № 815 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 27-28, ст. 234).

14. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 284 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 25 және 26-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 36, 476-құжат).
15. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 13 қарашадағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырудың 9-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 77-78, 1131-құжат).
16. «Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші және өзге де органдардың қызметін ұйымдастыру мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 11 сәуірдегі № 795 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 16-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 28, 227-құжат).
17. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілерінің күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 17 қыркүйектегі № 911  Жарлығыменбекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 28 және 30-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 28-30, 227-құжат).

14. Пункты 25 и 26 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 284 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 36, ст. 476).
15. Пункт 9 изменений и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 2012 года № 427 «О внесении изменений и дополнения в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 77-78, ст. 1131).
16. Пункт 16 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года № 795 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан по вопросам организации деятельности консультативно-совещательных и иных органов при Президенте Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 28, ст. 227).
17. Пункты 28 и 30 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 17 сентября 2014 года № 911 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу некоторых распоряжений Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 538).