Жұмыспен қамту 2020 жол картасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 919 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Жұмыспен қамту 2020» жол картасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне Бағдарлама іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат, оның ішінде Бағдарламаны іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 162 қаулысымен
бекітілген
«Жұмыспен қамту 2020» жол картасы
1. Бағдарлама паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Атауы
«Жұмыспен қамту 2020» жол картасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен 2013 жылғы 23 қаңтардағы кеңестің № 01-7.1 хаттамасы
Әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
Мақсаты
Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру, халықтың әл-ауқатын арттыруға жәрдемдесу, жұмыссыздықты қысқарту
Міндеттері
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және халықтың нысаналы топтарына кіретін адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тарту;
кадрлық әлеуетті, оның ішінде Қазақстан Республикасын индустриялы инновациялық дамыту жөніндегі 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін кадрлық әлеуетті дамыту;
атаулы әлеуметтік көмек көрсету жүйесін жетілдіру.
Іске асыру мерзімдері және кезеңдері

Об утверждении Дорожной карты занятости 2020
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от  29.12.2016 № 919 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Дорожную карту занятости 2020 (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям принять меры по реализации Программы.
3. Местным исполнительным органам ежемесячно, к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Программы, в том числе сводную информацию об использовании средств, выделяемых в рамках реализации Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. МАСИМОВ
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 162
Дорожная карта занятости 2020
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Наименование Дорожная карта занятости 2020
Основание для Послание Президента Республики Казахстан
разработки – Лидера Нации Н. А. Назарбаева народу
Казахстана от 14 декабря 2012 года
"Стратегия "Казахстан-2050": новый
политический курс состоявшегося
государства"; протокол совещания с
участием Президента Республики Казахстан
от 23 января 2013 года № 01-7.1
Государственный Министерство здравоохранения и
орган, ответственный социального развития Республики
за разработку Казахстан
и реализацию
Цель Повышение уровня занятости населения,
содействие повышению благосостояния,
сокращение безработицы
Задачи Вовлечение в активные меры содействия
занятости самостоятельно занятых,
безработных и лиц, входящих в целевые
группы населения;
развитие кадрового потенциала, в том числе
для реализации Государственной программы
индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2015–2019 годы;
совершенствование системы оказания
адресной социальной помощи.

1-кезең – 2015 жыл
2-кезең – 2016 – 2019 жылдар
Нысаналы индикаторлар
2020 жылға қарай:
жұмыссыздық деңгейі 5,0 %-дан аспайтын болады;
әйелдер арасындағы жұмыссыздық деңгейі 5,5 %-дан аспайтын болады;
жастар (15-28 жас) арасындағы жұмыссыздық деңгейі 4,6 %-дан аспайтын болады
Қаржыландыру көздері және көлемі
«Жұмыспен қамту 2020» жол картасын іске асыруға республикалық бюджетте 2015 жылға 37,3 млрд. теңге көзделген.
Келесі жылдары Бағдарламаны қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
2. Кіріспе
1. Мемлекет басшысы 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан – 2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауында өнімді жұмыспен қамтудың қолжетімділігін кеңейту, еңбекке ынталандыруды жоғарылату және халықтың табысын өсіру мақсатында халықты жұмыспен қамту саясатын жаңғырту қажеттілігін көрсетті.
Бұл үшін қажетті шарттар Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістердің бүкіл барысында әзірленген. Елімізде серпінді дамып келе жатқан еңбек нарығы құрылды, халықтың экономикалық белсенділігі және жұмыспен қамтылу деңгейі ұдайы арттырылуда.
Дағдарысқа қарсы реттеу тәжірибесі жинақталды. Жол картасы (2009 – 2010 жылдары) шеңберінде әзірленген жұмыс орындарын сақтау және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары әлемдік қаржы-экономикалық дағдарыс ықпалына байланысты уақытша экономикалық қиындықтар жылдарында да жұмыспен қамтудың жоғары деңгейін сақтауға мүмкіндік берді.
Соған қарамастан, әлемдік дамудың тұрақсыздығы және әлеуметтік жаңғырту жағдайларында серпінді өзгеріп отыратын ішкі болмыстар еңбек нарығын реттеуге және нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге жаңа талаптар қояды.
Осы бағдарлама – «Жұмыспен қамту 2020» жол картасы (бұдан әрі – Бағдарлама) аталған талаптардың жауабы болып табылады. Ол 2009 және 2010 жылдардағы жол карталарын және «Жұмыспен қамту 2020» бағдарламасын іске асырудың логикалық жалғасы болып табылады.
Бағдарламаға Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 ақпандағы кеңейтілген отырысында халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды кеңейту және жалдамалы қызметкерлерді жұмыстан босатуға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау бөлігінде берген тапсырмаларын ескере отырып өзектілендірілді.
3. Ағымдағы ахуалды талдау
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
2. Мемлекет басшысының төрағалығымен 2015 жылғы 11 ақпанда өткен Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаев өз тиімділігін дәлелдеген «Жұмыспен қамту 2020» жол картасын» сақтап қалу қажеттігін атап өтті.

Сроки и этапы реализации 1 этап – 2015 год
2 этап – 2016 – 2019 годы
Целевые индикаторы к 2020 году:
уровень безработицы не будет превышать
5,0 %;
уровень женской безработицы не будет
превышать 5,5 %;
уровень молодежной безработицы (15–28 лет)
не будет превышать 4,6 %.
Источники и объемы На реализацию Дорожной карты
финансирования занятости 2020 в республиканском бюджете
на 2015 год предусмотрено 37,3 млрд.
тенге.
В последующие годы объем финансирования
Программы будет уточняться при
формировании республиканского бюджета на
соответствующий плановый период в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан
2. Введение
1. В своем ежегодном Послании народу Казахстана "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства" от 14 декабря 2012 года Глава государства указал на необходимость модернизации политики занятости населения в целях расширения доступности производительной занятости, повышения трудовой мотивации и роста доходов населения.
Необходимые для этого условия подготовлены всем ходом социально-экономических преобразований в Республике Казахстан. В стране создан динамично развивающийся рынок труда, устойчиво повышаются экономическая активность и уровень занятости населения.
Накоплен опыт антикризисного регулирования. Разработанные в рамках Дорожной карты (2009–2010 годы) меры сохранения рабочих мест и содействия занятости позволили сохранить высокий уровень занятости и в годы временных экономических трудностей, связанных с влиянием мирового финансово-экономического кризиса.
Вместе с тем неустойчивость мирового развития и динамично меняющиеся в условиях социальной модернизации внутренние реалии выдвигают новые требования к регулированию рынка труда и содействию продуктивной занятости.
Ответом на эти требования является настоящая программа – Дорожная карта занятости 2020 (далее – Программа). Она является логическим продолжением реализации дорожных карт 2009 и 2010 годов, Программы занятости 2020 и Дорожной карты занятости 2020, реализованных в 2013–2014 годах.
Программа актуализирована с учетом поручений Главы государства, данных на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года в части расширения мер по обеспечению занятости населения и принятию мер по недопущению высвобождения наемных работников.
3. Анализ текущей ситуации
2. На расширенном заседании Правительства Республики Казахстан под председательством Главы государства от 11 февраля 2015 года Президентом Республики Казахстан Н. А. Назарбаевым была отмечена необходимость сохранения "Дорожной карты занятости-2020", доказавшей свою эффективность.

Айталық, 2011 – 2014 жылдар аралығында оның шеңберінде табысы аз, жұмыссыз және өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық санатынан 462 мың адам жұмыспен қамтудың белсенді шараларына тартылды.
Көзделген шараларды іске асыру нәтижесінде 472 мың адамға жұмысқа орналасуға жәрдем көрсетілді, оның ішінде 66 %-ы тұрақты жұмысқа орналастырылды, ал 121 мыңнан астам адам жаңа кәсіп меңгеруге мүмкіндік алды, шамамен 29 мың ауыл тұрғыны жеңілдікті шарттармен микрокредит алды.
Бұл жұмыссыздық деңгейіне оң әсерін тигізді, оның деңгейі 2014 жылдың 4-тоқсанының қорытындысы бойынша 5,0 %-ды құрап, 2010 жылмен салыстырғанда 0,8 %-ға азайған.
Бұл ретте жұмыспен қамтылғандардың саны тиісінше 8,1 млн. адамнан 8,6 млн. адамға көбейді. Жұмыспен қамтылған тұрғындардың құрамындағы өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдардың үлесі 33 %-дан (2010 жылы) 29,4 %-ға (2014 жылдың 4-тоқсаны) азайды.
2013 жылдың басымен салыстырғанда нәтижесіз жұмыспен қамтылған адамдардың саны 1,0 млн. адамнан 721 мың адамға төмендеді.
Жастар практикасы және әлеуметтік жұмыс орындарын құру бағдарламаларын іске асыру жастар арасындағы жұмыссыздықтың өсуіне жол бермеуге ықпал етті.
Оның көрсеткіші 4,0 % деңгейінде (15-28 жастағы) қалыптасты, бұл соңғы 20 жыл ішіндегі ең төмен көрсеткіш болып табылады.
Осылайша, Бағдарламаның іске асырылуы қабылданып жатқан қадамдардың, олардың оң әсері мен атаулылық бағытының дұрыстығын дәлелдейді.
Оны іске асыруға мемлекеттік бюджеттен бөлініп отырған қаражат шалғай ауылдарға дейін жетіп, қоғамда қордаланған проблемаларды шешуге ықпал етуде.
Алайда, қабылданып жатқан шараларға және оң өзгерістерге қарамастан, ұлттық еңбек нарығы теңестірілмеген. 458,6 мың жұмыссыз бола тұра, олардың көпшілігі 34-ке дейінгі жаста, бос жұмыс орындары сақталуда. Еңбек ресурстары сапасының төмендігіне және өндіріс пен оқытудың нақты байланысының болмауына байланысты жұмыс күшінің тапшылығы, бірінші кезекте білікті кадрлардың, техникалық және қызмет көрсететін жұмыскерлердің тапшылығы байқалады.
Жұмыспен қамтылған халықтың шамамен үштен бірінің кәсіптік білімі жоқ. Жұмыспен қамтылған халық құрылымында өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың үлесі басым. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың негізгі бөлігі ауылдық жерлерде тұрады және жеке шаруашылығымен айналысады, олардың табысы көбінесе күнделікті тіршілігіне ғана жетеді. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың басым бөлігі әлеуметтік қорғау және қолдау жүйесімен қамтылмаған.
Әлемдік практикада осындай проблемаларды шешу үшін еңбек нарығының белсенді бағдарламалары (бұдан әрі – ЕНББ) қолданылады.
Оларда:

Так, в ее рамках с 2011 по 2014 год было вовлечено в активные меры содействия занятости 462 тысячи человек из категории малообеспеченных, безработных и самостоятельно занятых.
В результате реализации предусмотренных мер 472 тыс. человек получили содействие в трудоустройстве, из которых 66 % на постоянную работу, а более 121 тыс. человек получили возможность освоить новую профессию, порядка 29 тыс. сельчан получили микрокредиты на льготных условиях.
Это положительно сказалось на уровне безработицы, который по итогам 4 квартала 2014 года составил 5,0 %, и снизился по сравнению с 2010 годом на 0,8 %.
При этом численность занятых соответственно увеличилась с 8,1 млн. человек до 8,6 млн. человек. Доля самостоятельно занятых в составе занятого населения уменьшилась с 33 % (в 2010 году) до 29,4 % (4 квартал 2014 года).
Количество непродуктивно занятых по сравнению с началом 2013 года снизилось с 1,0 млн. человек до 721 тыс. человек.
Реализация программ молодежной практики и создания социальных рабочих мест способствовала недопущению роста молодежной безработицы.
Ее показатель сложился на уровне 4,0 % (в возрасте 15–28 лет), что является наиболее низким показателем за последние 20 лет.
Таким образом, реализация Программы свидетельствует о правильности предпринимаемых шагов, их позитивном влиянии и адресной направленности.
Выделяемые на ее реализацию из государственного бюджета средства доходят до сельской глубины и способствуют решению накопившихся в обществе проблем.
Однако, несмотря на предпринимаемые меры и позитивные изменения, национальный рынок труда не сбалансирован. При наличии 458,6 тыс. безработных, из которых большинство лиц в возрасте до 34 лет, сохраняются незаполненные вакансии. Отмечается дефицит рабочей силы, в первую очередь, квалифицированных кадров, работников технического и обслуживающего труда, связанный с низким качеством трудовых ресурсов и отсутствием реальной связи производства и обучения. Примерно треть занятого населения не имеет профессионального образования.
В структуре занятого населения велика доля самостоятельно занятого населения. Основная часть самозанятых проживает в сельской местности и занята на личном подворье, доходы от которого зачастую находятся на уровне выживания. Значительная часть самозанятых не охвачена системой социальной защиты и поддержки.
В мировой практике для решения такого рода проблем используются активные программы рынка труда (далее – АПРТ).
Они предполагают:

1) еңбек ресурстарын дамыту (кәсіптік даярлау және қайта даярлау);
2) жұмыс күшіне сұранысты ұлғайту (жалақыны/жұмыспен қамтуды субсидиялау, жаңа жұмыс орындарын құру);
3) жұмыспен қамту саясатын институционалдық және ақпараттық қамтамасыз ету (жұмыспен қамту қызметтерін, ақпараттық жүйелерді құру, ақпараттандыруды ұйымдастыру);
4) еңбекке ынталандыруды күшейту (кәсіптік бағдар, келісілген әлеуметтік көмек көрсету) көзделеді.
Халықаралық тәжірибеде қолданылатын ЕНББ-нің көпшілікке танылған құрамдастары:
1) мемлекеттік жұмысқа орналастыру қызметтері (бұдан әрі – МЖҚ) қабылдап жатқан жұмыссыздық кезеңіндегі алдын алу шаралары және жұмыс іздеп жүрген адамдар мен МЖҚ консультанттарының арасындағы тығыз байланыс;
2) ұдайы есептілік және жұмыс орындарының болуы мен жұмыс іздестіру жөніндегі қызметке мониторинг жүргізу;
3) жұмыссыз клиенттерді бос жұмыс орындарына тікелей жіберу;
4) жұмысқа қайту туралы келісімдер немесе жеке іс-қимыл жоспарларын жасау;
5) кәсіптік дағдылардың төмендеуін, жұмыс табу немесе ұзаққа жалғасқан жұмыссыздық кезеңі салдарынан ынталандыру факторларының жоғалуын болдырмау үшін ЕНББ-ға жіберу болып табылады.
2015 жылғы 11 ақпанда Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында Мемлекет басшысы берген тапсырманы орындау мақсатында, сондай-ақ «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлемдік тәжірибені бейімдеу мүмкіндігі ескеріле отырып осы Бағдарлама әзірленді.
Ол дағдарысқа қарсы ден қою, еңбек нарығын реттеу тиімділігін арттыру, оның ішінде еңбек нарығының мониторингі, табысы аз, жұмыссыз және өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған халықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандар мен қоныс аударушыларды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тарту тетіктерін қамтиды.
Бағдарламаның күшті жағы еңбек нарығының сын-талаптарына тез арада ден қою мүмкіндігінен тұрады. Бағдарламаның әлсіз жағы бюджет қаражаты қысқарған жағдайда нысаналы топтарды қамту бойынша негізгі индикаторлардың орындалмауына байланысты.
4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
3. Бағдарламаның мақсаты
Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру, халықтың әл-ауқатын арттыруға жәрдемдесу, жұмыссыздық деңгейін қысқарту.
4. Бағдарламаның нысаналы индикаторлары
«Жұмыспен қамту 2020» жол картасында қойылған міндеттерді іске асыру барысында мынадай нәтижелерге қол жеткізу жоспарланып отыр:
2020 жылға қарай:
1) жұмыссыздық деңгейі 5,0 %-дан аспайтын болады;
2) әйелдер арасындағы жұмыссыздық деңгейі 5,5 %-дан аспайтын болады;
3) жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейі (15-28 жас) 4,6 %-дан аспайтын болады.
Бағдарлама шеңберінде 2015 жылы мыналар:

1) развитие трудовых ресурсов (профессиональная подготовка и переподготовка);
2) увеличение спроса на рабочую силу (субсидирование заработной платы/занятости, открытие новых рабочих мест);
3) институциональное и информационное обеспечение политики занятости (создание служб занятости, информационных систем, организация информирования);
4) усиление трудовой мотивации (профессиональная ориентация, оказание обусловленной социальной помощи).
Общепризнанными компонентами АПРТ, применяемыми в мировой практике, являются:
1) ранние меры в течение периода безработицы, принимаемые государственными службами трудоустройства (далее – ГСТ), и высокая плотность контактов между лицами, ищущими работу, и консультантами ГСТ;
2) регулярная отчетность и мониторинг наличия рабочих мест и деятельности по поиску работы;
3) прямое направление безработных клиентов на вакантные рабочие места;
4) составление соглашений о возвращении на работу или индивидуальных планов действий;
5) направление в АПРТ во избежание снижения профессиональных навыков, способности найти работу или потери стимулирующих факторов в результате продолжительного периода безработицы.
С учетом возможной адаптации мирового опыта, во исполнение поручения Главы государства, данного на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года, а также в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения" разработана данная Программа.
Она включает в себя механизмы антикризисного реагирования, повышения эффективности регулирования рынка труда, в том числе мониторинга рынка труда, вовлечения малообеспеченного, безработного и непродуктивно самостоятельно занятого населения, а также оралманов и переселенцев, прибывших в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев, в активные меры содействия занятости.
Сильные стороны Программы заключаются в возможности быстрого реагирования на вызовы рынка труда. Слабые стороны Программы заключаются в неисполнении основных индикаторов по охвату целевой группы в случае сокращения бюджетных средств.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
4. Цель, целевые индикаторы, задачи
и показатели результатов реализации Программы
3. Цель Программы
Повышение уровня занятости населения, содействие повышению благосостояния, сокращение безработицы
4. Целевые индикаторы Программы
В ходе реализации задач, поставленных в Дорожной карте занятости 2020, планируется достижение следующих результатов:
к 2020 году:

1) өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған адамдар – 5,5 %-ы;
2) жұмыссыздар – 11,0 %-ы;
3) атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарынан табысы аз отбасылардың еңбекке жарамды мүшелерінің жалпы санынан – 20,0 %-ы мемлекеттік қолдаумен қамтылатын болады.
5. Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1) өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және халықтың нысаналы тобына кіретін адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тарту:
Бағдарламаға қатысуға өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың қатарына қосылған азаматтардың үлесі 2020 жылға қарай – 92,0 %;
Бағдарламаға қатысуға өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың қатарына қосылған әйелдердің үлесі 2020 жылға қарай – 44,6 %;
Бағдарламаға қатысуға өтініш білдіргендер қатарындағы оған қатысушылардың қатарына қосылған жасы 29-ға дейінгі жастардың үлесі 2020 жылға қарай – 43,5 %;
өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың жалпы санындағы нәтижелі жұмыспен қамтылғандардың үлесі 2016 қарай – 64,5 %, 2020 жылға қарай – 66,5 % болады;
2) кадрлық әлеуетті, оның ішінде Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру үшін дамыту:
Бағдарлама шеңберінде ағымдағы жылы кәсіптік оқуды аяқтағандардың қатарындағы жұмысқа орналасқандардың үлесі 2016 жылға қарай – 70 %, 2020 жылға қарай – 71,0 % болады.
3) атаулы әлеуметтік көмек көрсету жүйесін жетілдіру:
атаулы әлеуметтік көмек алушылардың құрамындағы еңбекке жарамды халықтың үлес салмағы – 30 %;
6. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге де органдар болып табылады.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
7. Бағдарламаны іске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:

1) лица, самостоятельно занятые непродуктивным трудом, – 5,5 %;
2) безработные – 11,0 %;
3) уровень молодежной безработицы (15–28 лет) не будет превышать 4,6 %.
В рамках Программы в 2015 году государственной поддержкой от их общей численности будут охвачены:
1) лица, самостоятельно занятые непродуктивным трудом, – 6,1 %;
2) безработные – 21,0 %;
3) трудоспособные члены малообеспеченных семей из числа получателей адресной социальной помощи – 20,0 %.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
5. Основными задачами Программы являются:
1) вовлечение в активные меры содействия занятости непродуктивных самостоятельно занятых, безработных и лиц, входящих в целевые группы населения:
доля граждан, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней к 2020 году – 92,0 %;
доля женщин, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней, к 2020 году – 44,6 %;
доля молодежи до 29 лет, включенных в состав участников Программы, из числа обратившихся по вопросам участия в ней, к 2020 году – 43,5 %;
доля продуктивно занятых в общем числе самостоятельно занятого населения к 2016 году – 64,5 %, к 2020 году – 66,5 %;
2) развитие кадрового потенциала, в том числе для реализации Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015–2019 годы:
доля трудоустроенных из числа завершивших профессиональное обучение в текущем году в рамках Программы к 2016 году – 70 %, к 2020 году – 71,0 %;
3) совершенствование системы оказания адресной социальной помощи:
удельный вес трудоспособного населения в составе получателей адресной социальной помощи к 2020 году – 30 %.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
6. Государственными и иными органами, ответственными за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов являются: Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство культуры и спорта Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, акимы областей, городов Астаны и Алматы.
5. Основные направления, пути достижения целей и задач
Программы, соответствующие меры
7. Реализация Программы осуществляется по следующим направлениям:

1) инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту арқылы жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру;
3) жұмыс берушінің нақты сұранысын есепке ала отырып, оқыту мен жұмысқа орналасуға және қоныс аударуға жәрдемдесу.
Тірек ауылдық елді мекендер инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту, сондай-ақ кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру арқылы жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік қолдауды іске асыру үшін басым елді мекендер болып табылады.
Бірінші бағыт: инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету
8. Аталған бағыт мынадай жұмыс және объектілер түрлері бойынша инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру жолымен халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді көздейді:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерін күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу (сумен жабдықтау, кәріз объектілері, газбен, жылумен, электрмен жабдықтау жүйелері);
2) әлеуметтік-мәдени объектілерді (білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, ойын-сауық және демалыс объектілерін) күрделі және ағымдағы жөндеу. Сейсмологиялық қауіпті өңірлер үшін сейсмологиялық қауіпсіздікті күшейте отырып, күрделі жөндеуге жол беріледі;
3) инженерлік-көлік инфрақұрылымын күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу (қалалық автомобиль жолдары, кентішілік және ауылішілік жолдар, кірме жолдар, аудандық маңызы бар жолдар, тротуарлар, бөгеттер, дамбалар мен көпірлер);
4) ауылдық жерлердегі фельдшерлік-акушерлік пункттер, дәрігерлік амбулаториялар салу (ауылдағы авариялық, бейімделмеген және саман объектілердің проблемаларын шешетін объектілерге басым назар аударылады);
5) елді мекендерді абаттандыру (көшелерді, саябақтарды, скверлерді жарықтандыру және көгалдандыру, иесі жоқ объектілерді бұзу, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын, шағын сәулет нысандарын, қоршауларды, балалардың ойын және спорт алаңшаларын жайластыру);
6) мүгедектердің және халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарының қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін әлеуметтік-мәдени объектілерді, инженерлік-көліктік инфрақұрылымды күрделі, ағымдағы жөндеу жүргізіледі.
9. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары және орташа ауылдық елді мекендерде іске асыру осы Бағдарламаның 8-тармағында көзделген барлық жұмыс түрлері мен объектілері бойынша, ал қалаларда – осы Бағдарламаның 8-тармағының 1), 2), 3) және 6) тармақшаларында көрсетілген жұмыс түрлері бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте шағын қалаларда іске асырылып жатқан жобаларға басымдық беріледі.

1) обеспечение занятости через развитие инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства;
2) стимулирование предпринимательской инициативы;
3) обучение и содействие в трудоустройстве и переселении, с учетом реального спроса работодателя.
Приоритетными населенными пунктами для реализации государственной поддержки по обеспечению занятости через развитие инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства, а также стимулированию предпринимательской инициативы являются опорные сельские населенные пункты.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Первое направление: обеспечение занятости за счет развития
инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства
8. Данное направление предусматривает содействие занятости населения путем реализации инфраструктурных проектов по следующим видам работ и объектов:
1) капитальный, средний и текущий ремонты объектов жилищно-коммунального хозяйства (объекты водоснабжения, канализации, системы газо-, тепло-, электроснабжения);
2) капитальный и текущий ремонты социально-культурных объектов (объекты образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры, спорта, досуга и отдыха). Для сейсмоопасных регионов допускается капитальный ремонт с сейсмоусилением;
3) капитальный, средний и текущий ремонты инженерно-транспортной инфраструктуры (городские автомобильные дороги, внутрипоселковые и внутрисельские дороги, подъездные дороги, дороги районного значения, тротуары, плотины, дамбы и мосты);
4) строительство фельдшерско-акушерских пунктов, врачебных амбулаторий в сельской местности (приоритетное внимание уделяется объектам, решающим проблемы аварийных, неприспособленных и саманных объектов здравоохранения на селе);
5) благоустройство населенных пунктов (освещение и озеленение улиц, парков, скверов, снос бесхозных объектов, обустройство имеющихся полигонов твердых бытовых отходов, малых архитектурных форм, ограждений, детских игровых и спортивных площадок);
6) капитальный, текущий ремонт социально-культурных объектов, инженерно-транспортной инфраструктуры для обеспечения доступности инвалидов и других маломобильных групп населения.
9. В сельских населенных пунктах с высоким и средним потенциалом социально-экономического развития реализация осуществляется по всем видам работ и объектам, предусмотренным пунктом 8 настоящей Программы, а в городах – по видам работ, указанным в подпунктах 1), 2), 3), 6) пункта 8 настоящей Программы, при этом приоритет предоставляется проектам, реализуемым в малых городах.

Саяжай кенттерінде осы Бағдарламаның 8-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген жұмыс түрлері коммуналдық меншіктегі объектілер бойынша іске асырылады.
10. Жергілікті атқарушы органдар жобаларды іріктеуді:
1) жеткізілген қаржыландыру лимиттері, бұл ретте бір жұмыс орнының құны жобалардың барлық түрлері бойынша 3 млн. теңге лимиттен аспайды;
2) мемлекеттік сараптамадан өткен объектілерді салуға және күрделі жөндеуге жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;
3) жобалар шеңберінде орташа және (немесе) ағымдағы жөндеуді жүзеге асыру жоспарланып отырған ақаулар ведомосінің, сметалық құжаттаманың, орындалатын жұмыс көлемінің шығыстар сметасының болуы;
4) мемлекеттік сатып алуды өткізу мерзімдері және отандық өндірушілерден тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мүмкіндігі;
5) жобаларды іске асыруды бастау және аяқтау мерзімдері;
6) жобалардың іске асырылуын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қоса қаржыландыру мүмкіндіктері;
7) құрылатын жұмыс орындарының саны және ұсынылған жобалар бойынша есептелген орташа айлық жалақының мөлшері;
8) жобаларды іске асыруға әсер ететін өңірдің табиғи климаттық жағдайлары және басқа да ерекшеліктері негізінде дербес жүзеге асырады.
11. Халықты жұмыспен қамту орталықтары осы ауданда (қалада) тұратын, уақытша тіркелген адамдарды қоса алғанда, Бағдарламаға қатысушыларды инфрақұрылымдық жобаларды іске асыратын жұмыс беруші-мердігерлерге жібереді.
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру тетігі.
12. Жергілікті атқарушы органдар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – Бағдарлама операторы) өңірлік даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органымен келісілген, Бағдарлама шеңберінде іске асыру ұсынылатын ауылдық жерлерде фельдшерлік-акушерлік пункттер, дәрігерлік амбулаториялар салу жөніндегі жобаларды және инфрақұрылымдық жобаларды қолданыстағы заңнамада талап етілетін техникалық құжаттаманы, жобаны таңдауды, құрылатын жұмыс орындары саны мен орташа айлық жалақы көрсеткіштерінің негіздемесін қоса бере отырып, жыл сайын 15 сәуірден кешіктірмей ұсынады.
Тиісті техникалық құжаттамасыз және жобаның таңдалуы, құрылатын жұмыс орындарының саны мен орташа айлық жалақының көрсеткіштері негізделмей ұсынылған, сондай-ақ құны 3 млн. теңгеден асатын жұмыс орындарын құруды көздейтін жобалар қаралмайды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029; 22.07.2016 № 421 қаулыларымен.

В дачных поселках – виды работ, указанные в подпунктах 1) и 3) пункта 8 настоящей Программы, реализуются по объектам, находящимся в коммунальной собственности.
10. Местными исполнительными органами отбор проектов осуществляется самостоятельно, исходя из:
1) доведенных лимитов финансирования, при этом стоимость одного рабочего места не превышает лимита 3 млн. тенге по всем видам проектов;
2) наличия проектно-сметной документации на строительство и капитальный ремонт объектов, прошедшей государственную экспертизу;
3) наличия дефектной ведомости, сметной документации, сметы расходов на объем выполняемых работ, средний и (или) текущий ремонт которых планируется осуществить в рамках проектов;
4) сроков проведения государственных закупок и возможностей закупа товаров, работ и услуг у отечественных производителей;
5) сроков начала и окончания реализации проектов;
6) возможностей софинансирования реализации проектов за счет средств местного бюджета;
7) количества создаваемых рабочих мест и размера среднемесячной заработной платы, рассчитанной по представленным проектам;
8) природно-климатических условий и других особенностей региона, влияющих на реализацию проектов.
11. Центры занятости населения направляют работодателям-подрядчикам, реализующим инфраструктурные проекты, участников Программы, проживающих в данном районе (городе), включая лиц с временной регистрацией.
Механизм реализации инфраструктурных проектов
12. С 1 января 2016 года местные исполнительные органы представляют уполномоченному органу по вопросам занятости населения (далее – оператор Программы) проекты по строительству фельдшерско-акушерских пунктов, врачебных амбулаторий в сельской местности и инфраструктурные проекты, согласованные с государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития, предлагаемые для реализации в рамках Программы, с приложением требуемой действующим законодательством технической документации, обоснованием выбора проекта, показателей количества создаваемых рабочих мест и среднемесячной заработной платы ежегодно не позднее 15 апреля.
Проекты, предоставленные без соответствующей технической документации и обоснования выбора проектов, показателей количества создаваемых рабочих мест, размера среднемесячной заработной платы, а также предусматривающие создание рабочих мест стоимостью более 3 млн. тенге не рассматриваются.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.12.2015 № 1029; от 22.07.2016 № 421.

13. Жобаларды қарау барысында Бағдарлама операторы жобалардың осы Бағдарламаның 8-тармағында көрсетілген жұмыс түрлері мен объектілерге сәйкестігін тексереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
14. Жобалар осы Бағдарламаның 8-тармағына сәйкес келмеген кезде Бағдарлама операторы жергілікті атқарушы органдарға бас тарту себептері көрсетілген уәждемелі жауап жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
15. Бағдарлама операторы жергілікті атқарушы органдар ұсынған құрылатын жұмыс орындары санының, орташа айлық жалақы мөлшерінің күтілетін көрсеткіштерін ескере отырып, жобаларды қарайды және іріктейді.
Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушылар үшін көбірек жұмыс орындарын құратын және ұзақ мерзімде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ететін инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға басымдық беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
16. Жергілікті атқарушы органдар инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде:
1) жаңа жұмыс орындарын құруды;
2) халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша инфрақұрылымдық жоба іске асырылатын ауданда (қалада) тұратын, оның ішінде уақытша тіркелген Бағдарламаға қатысушыларға құрылыс кезінде – жұмыс орындарының кемінде 30 %-ын, күрделі, ағымдағы жөндеу және абаттандыру кезінде жұмыс орындарының кемінде 50 %-ын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
16-1. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде жобаларды іске асырған кезде халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша Бағдарламаға қатысушыларға құрылыс кезінде – жұмыс орындарының кемінде 10 %-ын, күрделі, ағымдағы жөндеу және абаттандыру кезінде жұмыс орындарының кемінде 15 %-ын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. Бөлім 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
16-2. Жоба іске асырылатын ауданда (қалада) қажетті еңбек ресурстары болмаған кезде аудандардың (қалалардың) жұмыспен қамту орталықтарының жазбаша келісімі болған жағдайда оны сырттан тартуға жол беріледі.
Ескерту. Бөлім 16-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
17. Жобаларды күрделі, ағымдағы жөндеу, абаттандыру бойынша бюджет қаражатының үнемі қалыптасқан жағдайда жергілікті атқарушы органдар Бағдарлама операторымен келісу бойынша көрсетілген қаражатты Бағдарламаның осы бағыты бойынша іске асырылатын өзге де жобаларға немесе жобалардың түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштерін жақсартуға жұмсай алады.

13. В ходе рассмотрения проектов оператор Программы проверяет соответствие проектов видам работ и объектов, предусмотренным пунктом 8 настоящей Программы.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
14. При несоответствии проектов пункту 8 настоящей Программы оператор Программы направляет местным исполнительным органам мотивированный ответ с указанием причин отказа.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
15. Оператор Программы рассматривает и отбирает проекты, представленные местными исполнительными органами, с учетом ожидаемых показателей количества создаваемых рабочих мест, размера среднемесячной заработной платы.
При этом приоритет для реализации отдается инфраструктурным проектам, создающим наибольшее количество рабочих мест и обеспечивающим продолжительную занятость участников Программы.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
16. Местные исполнительные органы в рамках реализации инфраструктурных проектов обеспечивают:
1) создание новых рабочих мест;
2) предоставление участникам Программы, проживающим, в том числе с временной регистрацией в районе (городе), где реализуется инфраструктурный проект, не менее 30 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве, не менее 50 % вновь создаваемых рабочих мест при текущем и капитальном ремонте, благоустройстве по направлению центров занятости населения.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
16-1. Центральные государственные и местные исполнительные органы, национальные компании при реализации проектов в рамках государственных и правительственных программ, программ развития территорий предоставляют участникам Программы не менее 10 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве и реконструкции и не менее 15 % вновь создаваемых рабочих мест при текущем и капитальном ремонте, благоустройстве для трудоустройства на проекты по направлениям центров занятости населения.
Сноска. Раздел дополнен пунктом 16-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
16-2. В случае отсутствия необходимых трудовых ресурсов в районе (городе), в котором реализуется проект, привлечение извне допускается при условии письменного согласия центров занятости населения районов (городов).
Сноска. Раздел дополнен пунктом 16-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
17. В случаях образования экономии бюджетных средств по капитальному, текущему ремонту проектов, благоустройству, местные исполнительные органы могут по согласованию с оператором Программы направлять указанные средства на иные проекты, реализуемые по данному направлению Программы, или на улучшение показателей конечных результатов проектов.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
18. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне Бағдарлама операторына инфрақұрылымдық жобаларды және абаттандыруды іске асыру, сондай-ақ ауылдық жерлерде фельдшерлік-акушерлік пункттер, дәрігерлік амбулаториялар салу бойынша:
1) басталған (аяқталған) жобалардың саны, жобалар бөлінісінде орындалған жұмыстардың көлемі;
2) құрылған жұмыс орындарының саны және халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың саны, сондай-ақ олардың орташа айлық жалақысының мөлшері;
3) бөлінген нысаналы трансферттердің игерілуі, уақтылы игерілмеудің себептері және төмен тұрған бюджеттен қаржыландыру көлемдері;
4) жіберілген бұзушылықтар және оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметтер қамтылуы тиіс есептерді ұсынады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
19. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
19-1. Қазақстан Республикасы Үкіметтің арнайы резервінен бөлінген қаражат шеңберінде инфрақұрылымды (әлеуметтік-мәдени объектілер, инженерлік-көлік инфрақұрылымы), ТКШ-ны ағымдағы және орташа жөндеуді, абаттандыруды көздейтін жобаларды іріктеу рәсімі 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап облыс орталықтарының және Алматы қаласының аудандарына қосылған ауылдық елді мекендерді қоса алғанда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде, аудандық маңызы бар қалаларда жергілікті қоғамдастық жиналысында мыналарға:
1) жеткізілген қаржыландыру лимиттеріне;
2) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қоса қаржыландыру мүмкіндіктеріне;
3) елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық жағдайын дамыту және жақсарту қажеттілігіне;
4) бірінші кезектілігі мен өзектілігіне негізделе отырып жүзеге асырылады.
Жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізу нәтижесі бойынша хаттама жасалады.
Жергілікті атқарушы органдар деректерді жинақтаған соң бес жұмыс күні ішінде Бағдарлама операторына жергілікті қоғамдастық жиналасының хаттамасын қоса бере отырып, жобалардың тізбесін ұсынады.
Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.07.2016 № 421 қаулысымен.
19-2. Қазақстан Республикасы Үкіметтің арнайы резервінен бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылатын инфрақұрылымды (әлеуметтік-мәдени объектілер, инженерлік-көлік инфрақұрылымы), ТКШ-ны ағымдағы және орташа жөндеуді, абаттандыруды көздейтін жобаларды қаржыландыру лимитін Бағдарлама операторы жергілікті атқарушы органдарға 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап облыс орталықтарының және Алматы қаласының аудандарына қосылған ауылдық елді мекендерді қоса алғанда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде, аудандық маңызы бар қалаларда тұратын халықтың санына байланысты жеткізеді.
Бұл ретте қаржыландыру лимитін бөлген кезде даму әлеуеті төмен ауылдар мен кенттер алып тасталады.

Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
18. Акимы областей, городов Астаны и Алматы ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, предоставляют оператору Программы отчеты по реализации инфраструктурных проектов и благоустройству, а также по строительству фельдшерско-акушерских пунктов, врачебных амбулаторий в сельской местности, содержащие сведения о:
1) количестве начатых (завершенных) проектов, объеме выполненных работ в разрезе проектов;
2) количестве созданных рабочих мест и численности участников Программы, трудоустроенных по направлению центра занятости населения, а также о размере их среднемесячной заработной платы;
3) освоении выделенных целевых трансфертов, причинах несвоевременного освоения и объемах финансирования из нижестоящих бюджетов;
4) допущенных нарушениях и принятых мерах по их устранению.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
19. Исключен постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
19-1. Процедура отбора проектов, предусматривающих текущий и средний ремонт инфраструктуры (социально-культурные объекты, инженерно-транспортная инфраструктура), жилищно-коммунального хозяйства, благоустройство населенных пунктов в рамках средств, выделенных из специального резерва Правительства Республики Казахстан, осуществляется в селах, поселках, сельских округах, городах районного значения, включая сельские населенные пункты, присоединенные с 1 января 2014 года к районам областных центров и города Алматы, на собрании местного сообщества, исходя из:
1) доведенных лимитов финансирования;
2) возможностей софинансирования за счет средств местного бюджета;
3) необходимости развития и улучшения социально-экономического положения населенного пункта;
4) первоочередности и актуальности.
По результатам проведения собрания местного сообщества составляется протокол.
Местные исполнительные органы после сбора данных в течение пяти рабочих дней представляют оператору Программы перечень проектов с приложением копии протокола собрания местного сообщества.
Сноска. Подраздел дополнен пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.07.2016 № 421.
19-2. Лимит финансирования проектов, осуществляемых за счет средств из специального резерва Правительства Республики Казахстан и предусматривающих текущий и средний ремонт инфраструктуры (социально-культурные объекты, инженерно-транспортная инфраструктура), жилищно-коммунального хозяйства и благоустройство населенных пунктов, доводится оператором Программы местным исполнительным органам в зависимости от численности населения, проживающего в селах, поселках, сельских округах, городах районного значения, включая сельские населенные пункты, присоединенные с 1 января 2014 года к районам областных центров и города Алматы.
При этом при распределении лимита финансирования исключают села и поселки с низким потенциалом развития.

Ескерту. 19-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.07.2016 № 421 қаулысымен.
20. Іске асырылып жатқан жобаларға жұмысқа орналасуға ниет білдірген және мүмкіндігі бар Бағдарламаға әлеуетті қатысушылар халықты жұмыспен қамту орталықтарына Бағдарламаға қатысуға өтінішпен жүгініп, мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкімдердің анықтамасы), уақытша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) болған жағдайда, білімі туралы құжаттың көшірмесі (аттестат, куәлік, диплом) және/немесе оқу курстарынан өткенін растайтын басқа да құжаттар (куәлік, сертификат).
21. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына қажеттілігін есепке ала отырып, өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы шешім қабылдайды және оларды іске асырылып жатқан инфрақұрылымдық жобалар шеңберінде құрылатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасу үшін жібереді.
22. Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға қатысатын Бағдарламаға қатысушылар мен жұмыс берушілер туралы мәліметтер әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.07.2016 № 421 қаулысымен.
23. Бағдарлама операторы Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын инфрақұрылымдық жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Екінші бағыт: кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
24. Екінші бағыт жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту арқылы кәсіпкерлікті ынталандыруды және экономикалық белсенділікті арттыруды көздейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
25. Кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру әкімшілік бағыныстылығына қарамастан, даму әлеуеті орташа және жоғары ауылдарда, қалалық елді мекендерде жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту, сондай-ақ Бағдарлама қатысушыларының ауыл шаруашылық өнімдерін даярлау және өткізу пункттері кешенімен бірге ұсақ тауарлар өндірісінің жеке қосалқы шаруашылығы базасында ұйымдастыруы арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте, кәсіпкерлік бастаманы ынталандыру жөніндегі шараларды қаржыландыру мынадай қатынаста жүзеге асырылады: 80 % – ауылдық елді мекендерде, 20% – қалалық елді мекендерде.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.

Сноска. Подраздел дополнен пунктом 19-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.07.2016 № 421.
20. Потенциальные участники Программы, желающие и имеющие возможность трудоустроиться на реализуемые проекты, обращаются в центры занятости населения с заявлением на участие в Программе с приложением следующих документов:
1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) копии документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельских акимов), временную регистрацию;
3) при наличии копии документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом) и/или других документов, подтверждающих прохождение обучения (удостоверение, сертификат).
21. Центр занятости населения принимает решение о включении заявителей в состав участников Программы с учетом потребности работодателей в трудовых ресурсах и направляет их для трудоустройства на рабочие места, создаваемые в рамках реализуемых инфраструктурных проектов.
22. Сведения об участниках Программы и работодателях, участвующих в реализации инфраструктурных проектов, размещаются в единой информационной системе социально-трудовой сферы.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 22.07.2016 № 421.
23. Оператор Программы проводит мониторинг реализации инфраструктурных проектов, реализуемых в рамках Программы.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Второе направление: стимулирование предпринимательской инициативы
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
24. Второе направление предусматривает стимулирование предпринимательства и повышение экономической активности через организацию или расширение собственного дела.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Стимулирование предпринимательской инициативы
25. Стимулирование предпринимательской инициативы осуществляется в селах со средним и высоким потенциалом развития независимо от их административной подчиненности, городских населенных пунктах посредством организации или расширения собственного дела, а также организации на базе личного подсобного хозяйства мелкотоварных производств в комплексе с пунктами заготовки и реализации сельскохозяйственной продукции участниками Программы.
При этом финансирование мер по стимулированию предпринимательской инициативы осуществляется в пропорции 80 % – сельские населенные пункты, 20 % – городские населенные пункты.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.

26. Кәсіпкерлік бастаманы мемлекеттік қолдауды іске асыру үшін тірек ауылдық елді мекендер басым елді мекендер болып табылады.
27. Бағдарламаға қатысушыларға мемлекеттік қолдаудың мынадай түрлері ұсынылады:
1) жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсына отырып, кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқыту және бизнес-жоспар әзірлеуге жәрдемдесу;
2) микрокредиттер беру;
3) бір жылға дейінгі мерзімге жобаларды сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтер (маркетингтік, заңдық, бухгалтерлік және басқа да қызмет түрлері) көрсету;
4) 500 мың теңгеге дейінгі сомаға микрокредиттер алған адамдарды қоспағанда, Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе жетіспейтіндерін салу және/немесе жабдықтар сатып алу.
28. Қатысу және Бағдарламаға қатысушыларға мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шарттары жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға кәсіпкерлікті дамытуға мемлекеттік қолдау көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларымен айқындалады.
29. Конкурсты ұйымдастыру және өткізу тәртібі, микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары мен кредиттік серіктестіктерді іріктеу және кредит ресурстарын беру, Бағдарламаның осы бағыты шеңберінде бөлінген кредит ресурстарының мақсатты пайдаланылуын мониторингтеу жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Микроқаржы ұйымдары мен кредиттік серіктестіктерге конкурстық негізде кредит беру қағидаларымен айқындалады.
30. Микрокредит беру шарттары:
1) республикалық бюджеттен бюджеттік кредит жергілікті атқарушы органға қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 5 жылға беріледі;
2) бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсаты – жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту;
Жеке ісін кеңейтуге микрокредит жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру және халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы міндетті түрде жұмысқа орналастыру шартында беріледі;
3) микрокредит тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарызды өтеуге және жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға, сондай-ақ сауда саласындағы қызметті жүзеге асыруға берiлмейдi;
4) 500 мың теңгеге дейінгі сомаға микрокредит беру мерзiмi – 3 жылдан аспайды, 500 мың теңгеден жоғары сомаға – 5 жылдан аспайды;
5) микрокредит:
жеке ісін ұйымдастыруға және кеңейтуге 3 млн. теңгеге дейінгі;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударғандарға 5 млн. теңгеге дейінгі;
жеке қосалқы шаруашылық базасында ұсақ тауарлар өндірісін ұйымдастыруға 6 млн. теңгеге дейінгі соманы құрайды.

26. Приоритетными населенными пунктами для реализации государственной поддержки предпринимательской инициативы являются опорные сельские населенные пункты.
27. Участникам Программы предоставляются следующие виды государственной поддержки:
1) бесплатное обучение основам предпринимательства с предоставлением материальной помощи на проезд и проживание, содействие в разработке бизнес-плана;
2) предоставление микрокредитов;
3) предоставление сервисных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг) сроком до одного года;
4) развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства за исключением лиц, получивших микрокредиты на сумму до 500 тыс. тенге.
28. Условия участия и предоставления мер государственной поддержки участникам Программы определяются в Правилах организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
29. Порядок организации и проведения конкурса, условия отбора и предоставления кредитных ресурсов микрофинансовым (микрокредитным) организациям и кредитным товариществам, мониторинг целевого использования выделенных кредитных ресурсов в рамках данного направления Программы определяются в Правилах кредитования микрофинансовых организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
30. Условия микрокредитования:
1) бюджетный кредит из республиканского бюджета предоставляется местному исполнительному органу на 5 лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
2) целевое назначение бюджетного кредита – организация или расширение собственного дела.
Микрокредит на расширение собственного дела предоставляется при условии создания новых постоянных рабочих мест и обязательного трудоустройства через центры занятости населения;
3) микрокредит не предоставляется на потребительские цели, погашение предыдущих займов и приобретение жилой недвижимости, а также на осуществление деятельности в сфере торговли;
4) срок микрокредитования сумм до 500 тыс. тенге – не более 3 лет, свыше 500 тыс. тенге – не более 5 лет;
5) сумма микрокредита составляет:
до 3 млн. тенге – на организацию или расширение собственного дела;
до 5 млн. тенге – для оралманов и переселенцев, прибывших в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев;
до 6 млн. тенге – на организацию мелкотоварных производств на базе личного подсобного хозяйства.

Ұсақ тауарлар өндірісін ұйымдастыру үшін 6 млн. теңгеге дейінгі микрокредиттер беру пилоттық режимде 2016 жылы қабылданатын болады.
6) 500 мың теңгеге дейінгі сомаға микрокредит алған қарыз алушыларды қоспағанда, түпкілікті қарыз алушыға, микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдарына және/немесе кредиттiк серiктестiктерге микрокредит бойынша негiзгi борышты өтеу бойынша микрокредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бiрiнен аспайтын мерзiмге жеңiлдiктi кезең ұсынылуы мүмкiн;
7) 500 мың теңгеге дейін микрокредит бойынша түпкілікті қарыз алушыға негiзгi борышты өтеу бойынша алты айдан аспайтын мерзімге жеңiлдiктi кезең ұсынылады;
8) микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдары және/немесе кредиттiк серiктестiктер үшiн уәкiлеттi өңiрлiк ұйым ұсынатын микрокредиттер бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесі өңiрлiк комиссиямен келiсу бойынша уәкiлеттi өңiрлiк ұйым үшiн белгiленген микрокредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі мен оның микрокредит берудi ұйымдастыруға байланысты жоспарланған шығыстарын негізге ала отырып белгіленеді;
9) соңғы қарыз алушы үшiн кредиттiк ресурстар бойынша ең жоғары жылдық тиiмдi мөлшерлемені өңiрлiк комиссиямен келiсу бойынша уәкiлеттi өңiрлiк ұйым белгiлейдi;
10) соңғы қарыз алушы үшін қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым ұсынатын микрокредиттер бойынша ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі өңірлік комиссиямен келісу бойынша белгіленеді. Бұл ретте 500 мың теңгеге дейінгі микрокредиттер бойынша соңғы қарыз алушы үшін ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі 5 %-дан аспайтын мөлшерде белгіленеді;
11) микрокредиттерін мерзімінен бұрын өтеген Бағдарламаға қатысушылардың жеке ісін кеңейту үшін микрокредит алуға қайта өтініш беруге және 5 млн. теңгеге дейін микрокредит алуға құқығы бар;
12) соңғы қарыз алушылардың бұрын берілген кредиттік ресурстар бойынша қайтарған қаражаты есебінен қайта кредит беруге жол беріледі.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
31. Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жабдық сатып алу шарттары:
1) инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және/немесе салу Бағдарламаға қатысушылар iске асыратын жобалар үшiн қолданыстағы жүйелерге: жолдарға, кәрiзге, жылумен және сумен, газбен жабдықтауға, телефон және электр желiлерiне жетiспейтiн инфрақұрылым жүргізуді болжайды.
Жетiспейтiн инфрақұрылымды жүргізу елдi мекендi дамытудың бас жоспарына (ауылда – инженерлiк-коммуникациялық желiлердiң жергiлiктi схемаларына) сәйкес келуге тиiс және бiр немесе бiрнеше жобаны қамтамасыз етуге бағытталуы мүмкiн.
Жүргізілген инженерлік инфрақұрылым жергілікті атқарушы органдардың коммуналдық меншігінің теңгеріміне беріледі.
Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе жетіспейтіндерін салу «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады;

Предоставление микрокредитов до 6 млн. тенге для организации мелкотоварного производства будет апробировано в 2016 году в пилотном режиме.
6) конечному заемщику, микрофинансовым (микрокредитным) организациям и/или кредитным товариществам по микрокредиту предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока микрокредитования, за исключением заемщиков, получивших микрокредит на сумму 500 тыс. тенге;
7) конечному заемщику по микрокредиту до 500 тыс. тенге предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более шести месяцев;
8) для микрофинансовых (микрокредитных) организаций и/или кредитных товариществ годовая ставка вознаграждения по микрокредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, устанавливается по согласованию с региональной комиссией, исходя из ставки вознаграждения по микрокредитам, установленной для уполномоченной региональной организации, и ее планируемых расходов, связанных с организацией микрокредитования;
9) максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по кредитным ресурсам для конечного заемщика устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией;
10) максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по микрокредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства, устанавливается для конечного заемщика по согласованию с региональной комиссией. При этом максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по микрокредитам до 500 тыс. тенге для конечного заемщика устанавливается в размере не более 5 %;
11) участники Программы, досрочно погасившие микрокредиты, имеют право повторно обратиться за получением микрокредита для расширения собственного дела и получить микрокредит до 5 млн. тенге;
12) допускается повторное кредитование за счет средств, возвращенных конечными заемщиками по ранее выданным кредитным ресурсам.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
31. Условия развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы:
1) развитие и/или сооружение инженерно-коммуникационной инфраструктуры предполагает подведение недостающей инфраструктуры к имеющимся системам: дорогам, канализации, тепло- и водоснабжению, газоснабжению, телефонным и электрическим сетям для проектов, реализуемых участниками Программы.
Подведение недостающей инфраструктуры должно соответствовать генеральному плану развития населенного пункта (на селе – локальным схемам инженерно-коммуникационных сетей) и может быть направлено на обеспечение одного или нескольких проектов. Подведенная инженерная инфраструктура передается на баланс коммунальной собственности местных исполнительных органов.
Развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";

2) Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін жабдық сатып алу кәріз, жылумен және сумен, газбен жабдықтау желілерін, телефон және электр желiлерiн алмастыратын жабдықпен, сондай-ақ жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін блок модульдермен (арнайы жабдықталған жылжымалы үйлер) жарақтандыруды білдіреді.
Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін сатып алынатын жабдық қабылдау-беру актісі арқылы Бағдарламаға қатысушының меншігіне беріледі. Бұл ретте микрокредитті қайтару мерзімі ішінде Бағдарламаға қатысушы жабдықты мақсатты пайдалануды қамтамасыз етеді және растайды.
32. Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуды және/немесе жетіспейтіндерін салуды және жабдықтар сатып алуды жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
33. Жергілікті атқарушы органдар инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе жетіспейтіндерін салу үшін және Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға арналған жергілікті бюджет қаражатын айқындалған техникалық шарттарға немесе «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама мен бизнес-ұсыныстарға сәйкес пайдаланады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
34. Жергілікті атқарушы органдар Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе жетіспейтіндерін салу және жабдықты сатып алу жөніндегі уәкілетті органды өз бетінше айқындайды.
Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе салудың және/немесе сатып алынатын жабдықтың құны жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны мен мемлекеттік сараптама жүргізу құны есепке алынбай берілетін микрокредиттің сомасына қарамастан, Бағдарламаның бір қатысушысына 3 млн. теңгеден аспауға тиіс.
Шартта көзделген инфрақұрылымдық жобаның iске асырылуын мониторингтеу инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi органға жүктеледi.

2) приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, предполагает оснащение оборудованием, заменяющим отсутствие сетей канализации, тепло- и водоснабжения, газоснабжения, телефонных и электрических сетей, а также блок модулями (специально оборудованные передвижные дома) для развития отгонного животноводства для проектов, реализуемых участниками в рамках Программы.
Приобретаемое оборудование для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, через акты приема-передачи передается в собственность участнику Программы. При этом в течение срока до возврата микрокредита участник Программы обеспечивает и подтверждает целевое использование оборудования.
32. Развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретение оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, осуществляются местными исполнительными органами за счет средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
33. Местными исполнительными органами средства местного бюджета для развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, используются в соответствии с определенными техническими условиями или утвержденной в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", проектно-сметной документацией и бизнес-предложениями.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
34. Местные исполнительные органы самостоятельно определяют уполномоченный орган по развитию и/или сооружению недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретению оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства.
При этом стоимость развития и/или сооружения объектов инфраструктуры и/или приобретаемого оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства, не должна превышать 3-х млн. тенге на одного участника Программы, независимо от суммы выдаваемого микрокредита, без учета стоимости разработки проектно-сметной документации и стоимости проведения государственной экспертизы.
Мониторинг реализации предусмотренного договором инфраструктурного проекта возлагается на уполномоченный орган по развитию инфраструктуры.

35. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына, кредиттік серіктестіктерге және қаржы агенттігі мәртебесіне ие ұйымдарға кредиттік ресурстар беру тетігі:
1) Бағдарлама операторы жергiлiктi атқарушы органға бюджеттiк кредит бередi;
2) аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары ауылдық округтер әкімдерінің қатысуымен аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес Кәсіпкерлікті дамыту картасын әзірлейді және оны облыстың кәсіпкерлікті дамыту және ауыл шаруашылығы жөніндегі уәкілетті органымен келісу бойынша бекітеді.
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап микрокредит беру ауыл шаруашылығы өнімдерінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы жерлерін оңтайлы пайдалану бойынша өңірлерді мамандандырудың ұсынылатын схемасын ескере отырып, Кәсіпкерлікті дамыту картасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлікті дамыту картасы бекітілгенге дейін Бағдарламаға қатысушыларға микрокредит беру өңірлік комиссиялар айқындаған өңірде кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына сәйкес жүзеге асырылады;
3) облыстардың жергілікті атқарушы органдары микрокредит беруді ұйымдастыру үшін уәкілетті өңірлік ұйымдарды айқындайды;
4) уәкiлеттi өңiрлiк ұйымдар жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Микроқаржы ұйымдарына және/немесе кредиттiк серiктестiктерге кредит беру қағидаларына сәйкес Бағдарламаға қатысу үшiн микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдарын және/немесе кредиттiк серiктестiктердi iрiктеу бойынша конкурс өткiзедi.
Микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдары мен кредиттiк серiктестiктер арасында конкурс өткізбей, соңғы қарыз алушыларға микрокредит беруді қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның өзі жүзеге асыруы мүмкін;
5) уәкiлеттi өңiрлiк ұйым мен микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдарының және/немесе кредиттiк серiктестiктердiң арасында кредит беру туралы шарт жасалады.
Уәкілетті өңірлік ұйымның қаржы агенттігі мәртебесі болған жағдайда, микрокредит ұсыну туралы шарт тікелей соңғы қарыз алушымен жасалады.
6) Бағдарлама операторы өз құзыреті шегінде қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе кредиттік серіктестіктер берілген кредиттің мақсатты пайдаланылуын және Бағдарламаға қатысушылардың шартқа сәйкес өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындауын сүйемелдеуді және бақылауды жүзеге асырады.

35. Механизм предоставления кредитных ресурсов микрофинансовым (микрокредитным) организациям, кредитным товариществам и организациям, имеющим статус финансового агентства:
1) оператор Программы предоставляет местному исполнительному органу бюджетный кредит;
2) местные исполнительные органы районов (городов) с участием акимов сельских округов в соответствии с программами развития территорий разрабатывают Карту развития предпринимательства и утверждают ее по согласованию с уполномоченным органом по развитию предпринимательства и сельского хозяйства области.
С 1 января 2016 года микрокредитование осуществляется в соответствии с Картой развития предпринимательства, учитывающей рекомендуемую схему специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельскохозяйственной продукции.
До утверждения Карты развития предпринимательства микрокредитование участников Программы осуществляется в соответствии с приоритетными направлениями развития предпринимательства региона, определенными региональными комиссиями;
3) местные исполнительные органы областей для организации микрокредитования определяют уполномоченные региональные организации;
4) уполномоченные региональные организации проводят конкурс по отбору микрофинансовых (микрокредитных) организаций и/или кредитных товариществ для участия в Программе в соответствии с Правилами кредитования микрофинансовых организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
Микрокредитование конечных заемщиков без проведения конкурсов среди микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ может осуществлять сама уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства;
5) между уполномоченной региональной организацией и микрофинансовыми (микрокредитными) организациями и/или кредитными товариществами заключается договор о предоставлении кредита.
В случае, когда уполномоченная региональная организация имеет статус финансового агентства, договор о предоставлении микрокредита заключается непосредственно с конечным заемщиком;
6) Оператор Программы в пределах своей компетенции, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, микрофинансовые (микрокредитные) организации или кредитные товарищества осуществляют сопровождение и контроль целевого использования выданного кредита и выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств в соответствии с договором.

Қаражатты мақсатты пайдалану туралы есепті, микрокредиттерді беру және өтеу, қатарынан 3 айдан астам микрокредиттерді өтеу бойынша қарыздары бар адамдар, негізгі қарыз және сыйақы бойынша қарыздардың сомасы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ микрокредитті уақытынан бұрын өтеген адамдардың тізімдерін Бағдарламаға қатысушыны жіберген халықты жұмыспен қамту орталығына әр айдың 5-күнiне дейін ұсынады;
7) қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не микроқаржы (микрокредит) ұйымдары не микрокредиттік серіктестіктер «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюроға микрокредиттерді мақсатсыз пайдалануға жол берген және кредиттерді өтеу кестесін бұзған адамдарды қоса алғанда, микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылардың тізімін ұсынады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
36. Бағдарламаға қатысушыларға кәсіпкерлікті дамыту бойынша мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну тетігі:
1) Бағдарламаның екiншi бағытының бірінші құрамдас бөлігіне қатысуға ниет бiлдiрушiлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді, онда оларға Бағдарлама шеңберінде микрокредит алудың ықтимал нұсқалары туралы консультация беріледі;
2) халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар құрамына енгізілген адамдармен әлеуметтік келісімшарттар жасайды;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығына немесе Кәсіпкерлікті қолдау орталығына (сервистік қызмет көрсету жөніндегі ұйым) жібереді, онда оларды кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқыту, бизнес-жоспар әзірлеуге жәрдемдесу қамтамасыз етіледі;
4) микрокредиттер беру:
Бағдарламаға қатысушы Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының немесе Кәсіпкерлікті қолдау орталығының жәрдем көрсетуімен жобаның бизнес-жоспарын әзірлейді және Бағдарламаға қатысушыларға микрокредит беру құқығын алған қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымына микрокредит алуға өтініммен жүгінеді;
5) Бағдарламаға қатысушы микрокредит алуға оң қорытынды алғаннан кейін Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығымен немесе Кәсіпкерлікті қолдау орталығымен бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу жөніндегі қосымша қызметтер (маркетингтік, заңдық, бухгалтерлік және басқа да қызмет түрлерін) ұсынуға шарт жасасуға құқылы.
6) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту:
халықты жұмыспен қамту орталықтары қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымнан не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымынан немесе кредиттік серіктестіктен оң қорытынды алған кезде инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті органға Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуды және/немесе жетіспейтіндерін салуды және/немесе жабдық сатып алуды талап ететін Бағдарламаға қатысушылардың тізімдерін жібереді;
Бағдарламаға қатысушылар инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамыту үшін қажет болса, техникалық паспортты, жер актісін, жер учаскесін бөліп беруді және техникалық шарттарды ұсынады;
инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті орган Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін қаржыландыру немесе жабдықтар сатып алу мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) және қажетті қаржыландыру көлемі туралы қорытынды дайындайды және қабылданған шешім туралы халықты жұмыспен қамту орталығын хабардар етеді;

Отчет о целевом использовании средств, информация по выдаче и погашению микрокредитов, по лицам, имеющим задолженность по погашению микрокредитов более 3-х месяцев подряд, сумме задолженности по основному долгу и вознаграждению, а также списки лиц, досрочно погасивших микрокредит, ежемесячно в срок до 5 числа направляются в центр занятости населения, направивший участника Программы;
7) уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, либо микрофинансовые (микрокредитные) организации или кредитные товарищества в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" представляют в кредитное бюро списки участников Программы, получивших микрокредит, включая лиц, допустивших нецелевое использование микрокредитов и нарушающих график погашения платежей.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
36. Механизм предоставления участникам Программы мер государственной поддержки по развитию предпринимательства:
1) желающие принять участие в первом компоненте второго направления Программы обращаются в центры занятости населения, где их консультируют о возможных вариантах получения микрокредита в рамках Программы;
2) центры занятости населения с лицами, включенными в состав участников второго направления Программы, заключают социальные контракты;
3) центры занятости населения направляют участников Программы в Центр обслуживания предпринимателей или Центр поддержки предпринимательства (организация по оказанию сервисных услуг), где обеспечивается их бесплатное обучение основам предпринимательства, содействие в разработке бизнес-плана;
4) предоставление микрокредитов:
участник Программы при содействии Центра обслуживания предпринимателей или Центра поддержки предпринимательства разрабатывает бизнес-план проекта и обращается с заявкой на получение микрокредита в уполномоченную региональную организацию со статусом финансового агентства, либо микрофинансовую (микрокредитную) организацию, получившую право на микрокредитование участников Программы;
5) участник Программы после получения положительного заключения на получение микрокредита вправе заключить с Центром обслуживания предпринимателей или Центром поддержки предпринимательства договор на безвозмездное предоставление дополнительных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг) сроком до одного года;
6) развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры:
центры занятости населения при получении положительного заключения от уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства, либо микрофинансовой (микрокредитной) организации или кредитного товарищества, направляют в уполномоченный орган по развитию инфраструктуры списки участников Программы, проекты которых требуют развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретения оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства;
участники Программы для развития недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры представляют при необходимости технический паспорт, акт на землю, отвод на земельный участок и технические условия;
уполномоченный орган по развитию инфраструктуры готовит заключение о возможности (или невозможности) и необходимых объемах финансирования объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры или приобретения оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства и информирует центр занятости населения о принятом решении;

7) оң қорытынды алған жобалар бойынша Бағдарламаға қатысушы мен инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi органның арасында тиiстi шарт жасалады.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Тірек ауылдарды кешенді дамыту
Ескерту. "Тірек ауылдарды кешенді дамыту" бөлімі алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Үшінші бағыт: жұмыс берушінің қажеттілігі шеңберінде оқыту және қоныс аудару арқылы жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
51. Үшінші бағыт жұмыс берушінің қажеттілігі шеңберінде еңбек әлеуетін дамыту, жұмысқа орналасуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының кәсіптік және аумақтық ұтқырлығын арттыру жолымен халықты жұмыспен тұрақты және нәтижелі қамтуды қамтамасыз етуге бағытталған.
52. Үшінші бағыттың мынадай құрауыштары бар:
1) оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу;
2) аумақтық ұтқырлықты арттыру.
Оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
53. Аталған бағыт шеңберінде Бағдарламаға қатысушыларға мемлекеттік қолдаудың мынадай түрлері ұсынылады:
1) кәсіптік бағдарлану, кәсіп таңдауда көмек көрсету, оқу және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультациялар, психологиялық бейімдеу жөніндегі қызметтер;
2) біліктілікті арттырудың, кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың тегін курстарына (бұдан әрі – кәсіптік оқыту) жіберу;
3) қызмет көрсету саласы үшін кадрларды даярлау бойынша, оның ішінде ЭКСПО-2017 халықаралық көрмесін өткізу шеңберінде және «жасыл экономика» саласында қысқа мерзімді тегін курстарға (бұдан әрі – оқыту шеберлік сыныптары) жіберу;
4) практикалық дағдылар алу үшін қысқа мерзімді курстарды қоспағанда, кәсіптік оқуға материалдық көмек беру;
5) лайықты бос жұмыс орындарын іздеу және жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орындарына және жастар практикасына орналасуға жәрдемдесу;
6) әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау;
7) жастар практикасына жіберілген жеке тұлғаларға еңбекақы төлеу;
8) қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау;
9) жұмыс берушілерге мемлекеттік грант беру арқылы біліктілік арттыруға және қайта даярлауға жіберу.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
54. Кәсіптік бағдарлау кәсіпті саналы түрде таңдау үшін 50 жастан асқан адамдарды қоса алғанда, үміткерлердің бейімділіктерін, қабілеттерін айқындауға бағытталған. Кәсіптерді таңдау Жалпыұлттық дерекқордағы мәліметтерді ескере отырып жүзеге асырылады.

7) по проектам, получившим положительное заключение, между участником Программы и уполномоченным органом по развитию инфраструктуры заключается соответствующий договор.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Комплексное развитие опорных сел
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Третье направление:
содействие в трудоустройстве через обучение
и переселение в рамках потребностей работодателя
51. Третье направление нацелено на обеспечение устойчивой и продуктивной занятости населения путем развития трудового потенциала, содействия в трудоустройстве и повышения профессиональной и территориальной мобильности трудовых ресурсов в рамках потребности работодателя.
52. Третье направление состоит из следующих компонентов:
1) обучение и содействие в трудоустройстве;
2) повышение территориальной мобильности.
Обучение и содействие в трудоустройстве
53. В рамках данного направления участникам Программы предоставляются следующие виды государственной поддержки:
1) профессиональная ориентация, помощь в выборе профессии, консультации по вопросам обучения и трудоустройства, услуги по психологической адаптации;
2) направление на бесплатные курсы повышения квалификации, профессиональной подготовки и переподготовки (далее – профессиональное обучение);
3) направление на бесплатные краткосрочные курсы (далее – обучающие мастер-классы) по подготовке кадров для сферы услуг, в том числе в рамках проведения международной выставки ЭКСПО-2017, и сферы "зеленой экономики";
4) предоставление материальной помощи на профессиональное обучение, за исключением краткосрочных курсов для получения практических навыков;
5) поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве, в том числе на социальные рабочие места и молодежную практику;
6) частичное субсидирование заработной платы физических лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места;
7) оплата труда физических лиц, направленных на молодежную практику;
8) временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время;
9) направление на повышение квалификации и переподготовку за счет предоставления государственных грантов работодателям.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
54. Профессиональная ориентация направлена на определение наклонностей, способностей претендентов, включая лиц старше 50 лет, для осознанного выбора профессий. Выбор профессий осуществляется с учетом сведений из Общенациональной базы данных.

55. Кәсіптік бағдарлауды халықтың өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз топтары, орта білім беру ұйымдарының 9, 11-сыныптарының оқушылары арасында білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлеген әдістемелік ұсынымдарға сәйкес жүзеге асырады.
56. Кәсіптік бағдарлауды жүргізуді жұмыспен қамту орталықтары, оның ішінде мемлекеттік сатып алу және/немесе мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес тартылатын жеке жұмыспен қамту агенттіктері және (немесе) үкіметтік емес ұйымдар жүзеге асырады.
57. Кәсіптік бағдарлаудан өткен адамдар туралы мәліметтер «Еңбек нарығы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастырылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
58. Кәсіптік оқыту кәсіптік даярлауды, кәсіптік қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды қамтиды.
59. Оқуға үміткерлерді жұмыс беруші Бағдарламаға қатысушылар қатарынан да, Бағдарламаның тиісті критерийлеріне сәйкес келетін, жеке жұмыспен қамту агенттіктері және бос жұмыс орындары жәрмеңкелері арқылы өз бетінше іздеу негізінде тартылатын басқа да үміткерлер қатарынан да іріктейді.
Бағдарламаға қатысушы жұмыс берушімен келісу бойынша халықты жұмыспен қамту орталығы Қазақстан Республикасының «Атамекен» ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік филиалымен бірлесіп айқындаған кадрларға қажеттілікке сәйкес кәсіптік оқу түрін және білім беретін ұйымды таңдайды.
Оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымын таңдау, тізбесі Бағдарлама операторының, Қазақстан Республикасының «Атамекен» ұлттық кәсіпкерлер палатасының өңірлік филиалының, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органның, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурсына орналастырылған ұйымдардың және жұмыс берушілердің оқу орталықтарының қатарынан жүргізіледі.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
59-1. Қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды ұйымдастыру кезінде жұмыстан босатылған қызметкерлерге және 55-тен 64 жасқа дейінгі жастағы жұмыссыздарға, сондай-ақ 18-ден 24 жасқа дейінгі жастар қатарындағы жалдамалы қызметкерлерге басым құқық беріледі.
Жұмыстан босатылған қызметкерлерге және 55-тен 64 жасқа дейінгі жастағы жұмыссыздарға қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға жіберуді үміткерлерді таңдауда жұмыс берушілердің қатысуын талап етпей-ақ, халықты жұмыспен қамту орталығы жүзеге асырады.
Ескерту. Бөлім 59-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.

55. Профессиональная ориентация будет осуществляться среди самозанятых, безработных и малообеспеченных групп населения, учащихся 9, 11 классов организаций среднего образования в соответствии с методическими рекомендациями, разработанными центральным уполномоченным органом по вопросам занятости по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
56. Проведение профессиональной ориентации осуществляется центрами занятости, в том числе с привлечением частных агентств занятости и/или неправительственных организаций в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках и (или) государственном социальном заказе.
57. Сведения о лицах, прошедших профессиональную ориентацию, размещаются в автоматизированной информационной системе "Рынок труда".
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
58. Профессиональное обучение включает профессиональную подготовку, профессиональную переподготовку и повышение квалификации.
59. Претендентов на обучение отбирает работодатель как из числа участников Программы, так и других претендентов, соответствующих критериям Программы, привлекаемых на основе самостоятельного поиска через частные агентства занятости и ярмарки вакансий.
Участник Программы по согласованию с работодателем выбирает вид профессионального обучения и образовательную организацию в соответствии с потребностью в кадрах, определенных центром занятости населения совместно с региональным филиалом Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
Выбор организации образования, осуществляющей обучение, производится из числа организаций, перечень которых размещается на интернет-ресурсе оператора Программы, региональным филиалом Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", а также уполномоченного органа в области образования, уполномоченного органа по вопросам занятости и центров занятости населения и учебных центров работодателей.
Сноска. Пункт 59 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
59-1. При организации переподготовки и повышения квалификации приоритетное право предоставляется высвобожденным работникам и безработным в возрасте от 55 до 64 лет, а также наемным работникам из числа молодежи в возрасте от 18 до 24 лет.
Направление на переподготовку и повышение квалификации высвобожденных работников и безработных в возрасте от 55 до 64 лет осуществляется центром занятости населения, без учета требования участия работодателей в отборе претендентов.
Сноска. Раздел дополнен пунктом 59-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.

60. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту кәсіптік даярлық деңгейін бағалау жөніндегі біліктілік емтиханынан өткен адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік (сертификат) берілген жағдайда не «Республикалық техникалық және кәсіптік білім беруді дамыту және біліктілік беру ғылыми-әдістемелік орталығы» акционерлік қоғамында куәлік (сертификат) алуға жәрдемдесу кезінде жүзеге асырылуы мүмкін.
Кәсіптік оқыту кадрларды даярлаудың дуальді моделі қағидаттарында жүргізілуге тиіс.
Жалдамалы қызметкерлерді, оның ішінде 18-ден 24 жасқа дейінгі жастағы жастарды өндірістен қол үзіп немесе қол үзбей кәсіптік қайта даярлау және біліктілігін арттыру Бағдарламаға қатысушының жұмыс орнының сақталуы шартымен жұмыс берушілердің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 60-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
61. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде Жұмыспен қамту орталығы ұйымдастырады және ол оқу курсының мазмұнына қарай ұзақтығы:
1) кәсіптік даярлау жүргізу кезінде – он екі айдан аспайды;
2) қайта даярлау кезінде – алты айдан аспайды;
3) біліктілікті арттыру кезінде – үш айдан аспайды.
62. Жергілікті атқарушы органдар техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында кәсіптік оқыту құнын жыл сайын білім беру процесіндегі шығыстарды есепке ала отырып, оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандық пен біліктілік деңгейіне байланысты белгілейді.
Жұмыс берушілердің оқу орталықтарындағы кәсіптік оқыту құнын халықты жұмыспен қамту орталығымен, білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органмен және өңірлік комиссиямен келісу бойынша оқу орталығы айқындайды.
63. Кәсіптік оқу аяқталғаннан кейін халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына жібереді.
Бағдарламаға қатысушы жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына орналасудан немесе жұмыс беруші Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда, төленген материалдық көмек және стипендия сомаларын қоса алғанда, оқыту шығыстары жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған шарттарға сәйкес бюджетке қайтарылады.
Ескерту. 63-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.

60. Профессиональное обучение участников Программы может осуществляться в учебных центрах при условии выдачи лицам, прошедшим квалификационный экзамен по оценке уровня профессиональной подготовленности, свидетельства (сертификата), установленного образца либо при оказании содействия в получении свидетельства (сертификата) в акционерном обществе "Республиканский научно-методический центр развития технического и профессионального образования и присвоения квалификаций".
Профессиональное обучение должно проводиться на принципах дуальной модели подготовки кадров.
Профессиональная переподготовка и повышение квалификации наемных работников, в том числе молодежи в возрасте от 18 до 24 лет, с отрывом или без отрыва от производства осуществляется по заявке работодателей при условии сохранения за участником Программы его рабочего места.
Сноска. Пункт 60 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
61. Профессиональное обучение участников Программы организовывается Центром занятости в рамках государственного образовательного заказа и в зависимости от содержания учебного курса может иметь следующую продолжительность:
1) при проведении профессиональной подготовки – не более двенадцати месяцев;
2) при переподготовке – не более шести месяцев;
3) при повышении квалификации – не более трех месяцев.
62. Стоимость профессионального обучения в организациях технического и профессионального образования ежегодно по согласованию с региональной комиссией устанавливается местными исполнительными органами в области образования, исходя из расходов на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ.
Стоимость профессионального обучения в учебных центрах работодателей определяется учебным центром по согласованию с центром занятости населения, местными исполнительными органами в области образования и региональной комиссией.
63. После завершения профессионального обучения центры занятости населения направляют участников Программы на рабочее место, заявленное работодателем.
В случае отказа участника Программы от трудоустройства на заявленное работодателем рабочее место или работодателя от приема на работу участника Программы, расходы на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии, возмещаются в бюджет в соответствии с условиями, определенными центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.

64. 2013 жылға дейін кәсіптік даярлауға қабылданған адамдардың оқуын қаржыландыруды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі көрсетілген адамдар оқуын толық аяқтағанға дейін жүзеге асыратын болады.
64-1. Өнеркәсіп салаларына жататын кәсіпорындардың білікті қызметкерлерін біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға жіберу үшін 2016 жылдан бастап жұмыс берушілерге мемлекеттік грант беру көзделеді.
Гранттар оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандыққа және біліктілік деңгейіне қарай оқу процесі шығыстарын есептей келе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар белгілеген біліктілік арттыру және қайта даярлау курстарының құнынан жұмыс берушілердің бір адамға кететін шығынының 80 %-ы, бірақ 100 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде беріледі.»;
Жұмыс берушілерге біліктілікті арттыруға және қайта даярлауға мемлекеттік гранттар беру шарттары жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Ескерту. Бөлім 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Жастар практикасына және әлеуметтік жұмыс орындарына
жіберу және ішінара субсидиялауды ұйымдастыру
тәртібі
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
65. Оқуды аяқтағаннан кейінгі үш жыл ішінде бітірушілер қатарындағы жастар практикасына қатысушылардың жалақысын субсидиялау 6 айдан асырмай жүзеге асырылады.
Экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, субсидия мөлшері айына 18 айлық есептік көрсеткішті (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақыларды және банк қызметтерін ескере отырып) құрайды.
Жергілікті атқарушы органдардың шешімдері бойынша жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың еңбекақысын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қоса қаржыландыруға жол беріледі.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан Бағдарламаға қатысушылардың жалақысын мемлекеттің ішінара субсидиялауы жұмысқа орналасқан күннен бастап 12 ай ішінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан Бағдарламаға қатысушылардың жалақысына берілетін ай сайынғы субсидия мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескергенде жалақының белгіленген мөлшерінің 35 %-ын құрайды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауға тиіс.

64. Финансирование обучения лиц, принятых на профессиональную подготовку до 2013 года, будет осуществляться Министерством образования и науки Республики Казахстан до полного завершения обучения указанных лиц.
64-1. Для направления на повышение квалификации и переподготовку квалифицированных работников предприятий, относящихся к отрасли промышленности, с 2016 года предусматривается предоставление государственных грантов для работодателей.
Гранты предоставляются в размере 80 % затрат работодателя от стоимости курсов повышения квалификации и переподготовки, установленной местными исполнительными органами в области образования, исходя из расходов на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ на одного человека, но не более 100 месячных расчетных показателей.
Условия предоставления государственных грантов для работодателей на повышение квалификации и переподготовку определяются в Правилах организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
Сноска. Раздел дополнен пунктом 64-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Направление на молодежную практику и социальные рабочие места и порядок организации частичного субсидирования
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
65. Субсидирование заработной платы участникам молодежной практики из числа выпускников в течение трех лет после завершения обучения осуществляется не более 6 месяцев.
Размер субсидии в месяц составляет 18 месячных расчетных показателей (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг), без учета выплат по экологическим надбавкам.
По решению местных исполнительных органов допускается софинансирование за счет средств местного бюджета оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику.
Частичное субсидирование государством заработной платы участникам Программы, трудоустроенным на социальные рабочие места, осуществляется в течение 12 месяцев со дня трудоустройства.
Ежемесячный размер субсидий на заработную плату участникам Программы, трудоустроенным на социальные рабочие места, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам составляет 35 % от установленного размера заработной платы, но не более размера минимальной заработной платы, определенной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

Әлеуметтік жұмыс орындарында және жастар практикасында уақытша жұмыспен қамтылу шарттары «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысында айқындалған.
Жұмыс беруші әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда, жұмыс берушілермен жасалған тиісті шарт олардың Бағдарламаға қатысушыларға субсидиялар төлеуге кеткен мемлекеттің шығыстарын бюджетке қайтаруы арқылы бұзылуға жатады.
Бұзушылық анықталған сәттен бастап бір жыл ішінде әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзуға жол берген жұмыс берушілермен әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар практикасын ұйымдастыруға шарттар жасасуға жол берілмейді.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
65-1. Қысқартылған жұмыс уақыты үшін республикалық және өңірлік деңгейдегі кәсіпорындардың білікті қызметкерлерінің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау олардың жұмыс орнын қысқартуды болдырмау мақсатында жалақының жоғалтылған бөлігінің орнын толтыру үшін жүзеге асырылады.
Республикалық деңгейдегі кәсіпорындардың қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау қызметкерлерінің саны 250 адамнан кем емес өнеркәсіп салаларына жататын кәсіпорындардың қызметкерлеріне ғана жүргізіледі, өндіріс көлемі немесе бағалардың әлемдік конъюнктурасына байланысты өнім бағасы төмендеген жағдайда және кәсіпорын мына шарттардың біріне сәйкес келген жағдайда:
1) моноқалаларда қала құраушы кәсіпорын болып табылады;
2) экспортқа шығарылатын тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) үлесі осы кәсіпорын өндіретін тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) жалпы көлемінің кемінде 30%-ын құрайды;
3) ішкі нарыққа шығарылатын тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) үлесі облыстық көлемнің кемінде 30%-ын немесе республика бойынша осы тауарлар (көрсетілетін қызметтер) көлемінің кемінде 10%-ын құрайды.
Қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау бойынша мемлекеттік шара қолданылған жағдайда, кәсіпорын өндірістің тоқтатылуына жол бермейді және көрсетілген білікті қызметкерлердің қолданыстағы жұмыс орындарын сақтайды.
Бұл ретте, өңірлік деңгейдегі кәсіпорындарды уақытша субсидиялау шарты тиісті жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен белгіленеді.
Білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау білікті мамандар, қызметшілер және жұмысшылар (4-разрядты және одан жоғары) қатарындағы негізгі өндірістерде (цехтарда) жұмыс істейтін қызметкерлер үшін ғана жүзеге асырылады.

Условия временной занятости на социальных рабочих местах и молодежной практике определяются постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".
В случае нарушения работодателями установленного порядка организации социальных рабочих мест и молодежной практики, соответствующий договор с ними подлежит расторжению с возмещением работодателями в бюджет расходов государства на выплату субсидий участнику Программы.
Не допускается заключение договора организации социальных рабочих мест и молодежной практики с работодателями, допустившими нарушение установленного порядка организации социальных рабочих мест и молодежной практики в течение одного года с момента выявления нарушений.
Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
65-1. Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников предприятий республиканского и регионального уровней за сокращенное рабочее время осуществляется для возмещения потерь части заработка с целью недопущения сокращения их рабочего места.
Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время предприятий республиканского уровня производится только для работников предприятий, относящихся к отрасли промышленности с численностью работников не менее 250 человек, при условии снижения объема производства или цен на продукцию в связи с мировой конъюнктурой цен и соответствия предприятия одному из следующих условий:
1) является градообразующим предприятием в моногородах;
2) доля товаров (услуг), поставляемых на экспорт, составляет не менее 30 % в общем объеме производимых товаров (услуг) данного предприятия;
3) доля товаров (услуг), поставляемых на внутренний рынок, составляет не менее 30 % областного объема или не менее 10 % объема по республике этих же товаров (услуг).
В случае применения государственных мер по временному субсидированию двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время, предприятие не допускает остановки производства и сохраняет действующие рабочие места для указанных квалифицированных работников.
При этом условия для временного субсидирования предприятий регионального уровня устанавливаются решениями соответствующих местных исполнительных органов.
Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников осуществляется только работникам, занятым в основных производствах (цехах), из числа квалифицированных специалистов, служащих и рабочих (4 разряда и выше).

Білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау 6 ай ішінде, тағы 6 айға созу мүмкіндігімен жүзеге асырылады.
Уақытша субсидиялаудың айлық мөлшері қысқартылған жұмыс уақыты үшін қызметкерлер табысының үштен екі бөлігін құрайды (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақыларды және банк қызметтерін ескере отырып), бірақ тиісті кезең үшін республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген 2 ең төменгі жалақыдан аспайды.
Білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін республикалық деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін ВАК қарастырады және келіседі.
Бағдарлама операторы ВАК-та мақұлданған білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін республикалық деңгейдегі кәсіпорындар тізбесін бекітеді.
Өңірлік комиссия уақытша субсидиялау үшін өңірлік деңгейдегі кәсіпорындар тізбесін қарастырады және келіседі.
Жергілікті атқарушы органдар уақытша субсидиялау үшін өңірлік деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін бекітеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шарттары, білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін кәсіпорындарды іріктеу, сондай-ақ қаржыландыру тәртібі жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
Ескерту. Бөлім 65-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
66. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту және/немесе жұмысқа орналастыру жөніндегі жұмыстарды өз бетінше не қолданыстағы мемлекеттік сатып алу және/немесе мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы заңнамаларға сәйкес жеке жұмыспен қамту агенттіктерін және/немесе үкіметтік емес ұйымдарды тарту арқылы жүргізеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары халықтың осал топтарына арнаулы әлеуметтік көмек көрсету бойынша жұмыс орындарын кеңейту мақсатында үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
67. Халықты жұмыспен қамту орталықтары кадрлар даярлау және жалдамалы қызметкерлердің біліктілігін арттыру үшін қызмет көрсету саласында ұзақтығы екі айдан аспайтын мерзімге оқыту шеберлік сыныптарын ұйымдастырады.
Оқыту шебер сыныптары практикалық сабақтар қолданыла отырып өткізіледі.
Оқыту шеберлік сыныптарын өткізу үшін практикалық жұмыс тәжірибесі бар жоғары білікті мамандар, оның ішінде табысты жұмыс тәжірибесі бар жоғары білікті шетелдік мамандар тартылады.

Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников производится в течение 6 месяцев, с возможностью последующего продления еще на 6 месяцев.
Размер временной субсидии в месяц составляет две трети потерянного дохода работников из-за сокращения рабочего времени (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг), но не более 2 минимальных заработных плат за соответствующий период, установленных законодательством о республиканском бюджете.
Перечень предприятий республиканского уровня для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников рассматривается и согласовывается МВК.
Оператор Программы утверждает перечень предприятий республиканского уровня для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников, одобренный на МВК.
Перечень предприятий регионального уровня для временного субсидирования рассматривается и согласовывается региональной комиссией.
Местные исполнительные органы утверждают перечень предприятий регионального уровня для временного субсидирования.
Временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников осуществляется центрами занятости населения.
Условия предоставления мер государственной поддержки, порядок отбора предприятий для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников, а также финансирования определяются в Правилах организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
Сноска. Раздел дополнен пунктом 65-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
66. Центры занятости населения работу по организации профессионального обучения и/или трудоустройству участников Программы проводят самостоятельно либо с привлечением частных агентств занятости и/или неправительственных организаций в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках и/или государственном социальном заказе.
Центры занятости населения в целях расширения рабочих мест взаимодействуют с неправительственными организациями по оказанию специальных социальных услуг уязвимым слоям населения.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
67. Обучающие мастер-классы в сфере услуг для подготовки кадров и повышения квалификации наемных работников организуются центром занятости населения продолжительностью не более двух месяцев.
Обучающие мастер-классы проводятся с применением практических занятий.
Для проведения обучающих мастер-классов привлекаются высококвалифицированные специалисты с практическим опытом работы, в том числе высококвалифицированные иностранные специалисты с успешным опытом работы.

Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
68. Бағдарлама шеңберінде азаматтардың қатысу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шарттары, кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын ұйымдардың тізбесін қалыптастыру тәртібі жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
69. Іске асыру тетігі:
1) үміткерлер тұрғылықты жерінде ауданның, қаланың халықты жұмыспен қамту орталықтарына Бағдарламаға қатысуға өтінішпен жүгінеді және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес құжаттарды ұсынады;
2) халықты жұмыспен қамту орталықтары:
ұсынылған құжаттарды қарайды және ұсынылған құжаттардың Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру негізінде Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу (не одан бас тарту) туралы шешім қабылдайды және дерекқорда бар бос жұмыс орындарына не жұмыс берушілер өз бетінше немесе жеке жұмыспен қамту агенттіктері арқылы мәлімдеген жұмыс орындарына, жалақыны ішінара субсидиялаумен әлеуметтік жұмыс орындарына, сондай-ақ жастар практикасын өту үшін жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға жәрдем көрсетеді;
3) қажетті біліктілігі болмағандықтан, жұмысқа орналаса алмай жүрген Бағдарламаға қатысушылар жұмыс берушілер мәлімдеген мамандықтар бойынша кәсіптік оқуға жіберіледі;
4) Бағдарламаға қатысушы мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында әлеуметтік келісімшарт жасалады.
Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқуға жіберген кезде білім беру ұйымы мен жұмыс беруші де әлеуметтік келісімшарт тараптары болады.
Жұмыс беруші мен білім беру ұйымы әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы басшының не қол қоюға құқығы бар жауапты лауазымды адамның қолымен және мөрмен куәландырылған жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы әлеуметтік келісімшарт жасалғанын растайды.
Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру үшін тұрақты жұмыс орындарын ұсынатын жұмыс берушілер өтініште (хабарламада) Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарды және оқу шарттарын, оларды оқытуды ұйымдастыру жоспарланып отырған мамандық (кәсіп), білім беру ұйымын, өндірістік практикадан өту орнын және оқу аяқталғаннан кейін жұмыс істеу кезеңін көрсетеді.
Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдары өтініште (хабарламада) мамандығы (кәсібі), оқытудың ұзақтығы мен құны, өндірістік практикадан өтетін ықтимал орны мен шарттары туралы ақпаратты көрсетеді;
Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдары әр айдың 5-күніне халықты жұмыспен қамту орталықтарына шығарылған Бағдарламаға қатысушылар туралы ақпаратты және оқитын Бағдарламаға қатысушылардың сабаққа келуін есепке алу табелін ұсынады.

Сноска. Пункт 67 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
68. Условия участия граждан и предоставления им мер государственной поддержки, порядок формирования перечня организаций, осуществляющих профессиональное обучение в рамках Программы, определяются в Правилах организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
69. Механизм реализации:
1) претенденты обращаются в центры занятости населения района, города места постоянного проживания с заявлением на участие в Программе и представляют документы в соответствии с Правилами организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости;
2) центры занятости населения:
рассматривают представленные документы и принимают решение о включении заявителя в состав участников Программы (либо об отказе в этом) на основании проверки соответствия представленных документов предъявляемым требованиям к участникам Программы и оказывают содействие в трудоустройстве на существующие в базе данных вакантные рабочие места, либо рабочие места, заявленные работодателями самостоятельно или через частные агентства занятости, социальные рабочие места с частичным субсидированием заработной платы, а также рабочие места для прохождения молодежной практики;
3) участники Программы, которые не могут быть трудоустроены из-за отсутствия необходимой квалификации, направляются на профессиональное обучение по специальностям, заявленным работодателями;
4) между участником Программы и центром занятости населения заключается социальный контракт.
При направлении участников Программы на профессиональное обучение сторонами социального контракта также выступают организация образования и работодатель.
Работодатель и организация образования подтверждают заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью руководителя либо ответственного должностного лица, имеющего право подписи, и печатью.
Работодатели, предоставляющие постоянные рабочие места для трудоустройства участников Программы, в заявлении (уведомлении) указывают требования к участникам Программы и условия обучения: специальность (профессию), по которой планируется организовать их обучение, организацию образования, место прохождения производственной практики и период отработки после завершения обучения.
Организации образования, осуществляющие профессиональное обучение участников Программы, в заявлении (уведомлении) информируют о приобретаемой в результате обучения специальности (профессии), продолжительности и стоимости обучения, возможном месте и условиях прохождения производственной практики.
Организации образования, осуществляющие профессиональное обучение участников Программы, ежемесячно к 5 числу представляют в центры занятости населения информацию об отчисленных участниках Программы и табель учета посещаемости занятий обучаемых участников Программы;

5) әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын Бағдарламаға қатысушылар, жұмыс берушілер мен білім беру ұйымдары тарапынан – халықты жұмыспен қамту орталықтары, халықты жұмыспен қамту орталықтары тарапынан ауданның (қаланың) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органы бақылайды.
6) халықты жұмыспен қамту орталықтары өнеркәсіп салаларына жататын кәсіпорындардан білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екісін уақытша субсидиялауға өтініштер жинауды және қайта даярлау мен біліктілігін арттыруға мемлекеттік гранттар беруді жүзеге асырады және Бағдарламаға қатысушылардың тиісті тізімдерін қалыптастырады.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Аумақтық ұтқырлықты арттыру
70. Бағдарлама шеңберінде аумақтық ұтқырлықты арттыру:
1) жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына;
2) 2015 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша Ақмола облысының Калачи және Красногорский елді мекендерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға;
3) жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып, Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласында тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандарға және қоныс аударушыларға қатысты жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілер мен әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден өз еркімен қоныс аударатын Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандардың және қоныс аударушылардың Бағдарламаға қатысу және олардың мемлекеттік қолдау алу тәртібі жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында айқындалады.
Ақмола облысының Калачи және Красногорский елді мекендері тұрғындарының қоныс аударуы және оларға мемлекеттік қолдау көрсету өңірлік комиссия шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Ақмола облысының Калачи және Красногорский елді мекендері тұрғындарының қоныс аударуын және оларға мемлекеттік қолдау көрсетуді ұйымдастыру үшін облыс шегінде тұрғын үй салу (сатып алу), реконструкциялау көзделеді.

5) выполнение условий социального контракта со стороны участников Программы, работодателей и организации образования контролируется центрами занятости населения, со стороны центров занятости населения – уполномоченным органом по вопросам занятости района (города);
6) центры занятости населения осуществляют сбор заявок от предприятий, относящихся к отрасли промышленности, на временное субсидирование двух третей потерянного дохода квалифицированных работников и предоставление государственных грантов на переподготовку и повышение квалификации и формируют соответствующие списки участников Программы.
Сноска. Пункт 69 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Повышение территориальной мобильности
70. Повышение территориальной мобильности в рамках Программы осуществляется в отношении:
1) граждан Республики Казахстан, проживающих в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, с учетом потребности работодателей;
2) граждан Республики Казахстан и оралманов, проживающих в населенных пунктах Калачи и Красногорский Акмолинской области по состоянию на 1 июля 2015 года;
3) граждан Республики Казахстан и оралманов, проживающих в городе Жанаозен Мангистауской области, с учетом потребности работодателей;
4) оралманов и переселенцев, прибывающих в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев.
Порядок участия в Программе работодателей и добровольно переселяющихся из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития граждан Республики Казахстан, а также оралманов и переселенцев, прибывающих в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев, и получения ими государственной поддержки определяется в Правилах содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
Переселение и предоставление государственной поддержки жителям населенных пунктов Калачи и Красногорский Акмолинской области осуществляются на основании решения региональной комиссии.
Для организации переселения и предоставления государственной поддержки жителям населенных пунктов Калачи и Красногорский Акмолинской области предусматривается строительство (приобретение), реконструкция жилья в пределах области.

Ескерту. 70-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
71. Бағдарламаға қатысушылардың әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден және Маңғыстау облысының Жаңаөзен қаласынан әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қоныс аударуы:
1) бір ауданның ішінде;
2) бір облыс шегіндегі бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға);
3) бір облыстан басқа облысқа жүзеге асырылады.
Оралмандар мен қоныс аударушылардың қоныс аударуы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өңірлерге жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған өңірлерге қоныс аударған оралмандарға және қоныс аударушыларға әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерге тұру қажеттілігі мен қоныс аударуға жұмыс берушілердің қатысуы туралы талаптар қолданылмайды.
Ескерту. 71-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
72. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендерді айқындау критерийлерін өңірлік даму саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органы әзірлейді және бекітеді.
Жергілікті атқарушы органдар олардың негізінде өңірлік даму саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органымен келісу бойынша әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен және жоғары елді мекендердің тізбесін айқындайды және оны Бағдарлама операторына жібереді.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
73. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органы қоныс аударатын Бағдарламаға қатысушылар үшін сейсмологиялық аймақтар мен сипаттамаларды ескере отырып, тұрғын үйдің (жеке немесе көппәтерлі) үлгілік жобаларын әзірлейді.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
74. Бағдарлама шеңберінде қоныс аударатын адамдарға мемлекеттік қолдау:
1) көшуге байланысты шығыстарды өтейтін субсидия беруді;
2) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден қоныс аударатын адамдарға тұрғын үй – қызметтік тұрғын үй немесе еңбекші жастар үшін жатақханалардан бөлме беруді қамтиды.
Бағдарламаға қатысушыларға мынадай мемлекеттік қолдау шаралары да ұсынылады:

Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
71. Переезд участников Программы из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития и города Жанаозен Мангистауской области в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста осуществляется:
1) внутри одного района;
2) из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области;
3) из одной области в другую.
Переезд оралманов и переселенцев осуществляется в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.
К оралманам и переселенцам, прибывающим в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, и включенных в региональную квоту приема оралманов и переселенцев, требования необходимости проживания в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития и участия работодателей в переселении не распространяются.
Сноска. Пункт 71 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
72. Критерии для определения населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития разрабатываются и утверждаются государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития.
На их основании местные исполнительные органы по согласованию с государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития, определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития и направляют его оператору Программы.
Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
73. Государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, разрабатываются типовые проекты жилища (индивидуальные или многоквартирные) для переселяющихся участников Программы с учетом сейсмологических зон и характеристик.
Сноска. Пункт 73 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
74. Государственная поддержка лиц, переселяющихся в рамках Программы, включает:
1) предоставление субсидий на переезд, компенсирующих связанные с этим расходы;
2) предоставление жилищ, переселяющимся из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития, – служебных жилищ или комнат в общежитиях для трудовой молодежи.
Участникам Программы также предоставляются следующие меры государственной поддержки:

1) қажеттілігіне қарай кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында оқыту;
2) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға жәрдемдесу.
Ескерту. 74-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
75. Көшуге субсидияны, тұрғын үй салуды (сатып алуды) қаржыландыру және жұмыс берушінің қатысумен бөлу тетігі, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден қоныс аударатын азаматтарды қоныстандыру үшін қызметтік тұрғын үй мен жатақханалар беру және оны пайдалану тәртібі жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында айқындалады.
Жиырма тоғыз жасқа дейінгі еңбекші жастарға (оның ішінде, балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар) олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада тұрғанына қарамастан жатақханалардан бөлме беріледі.
Мұндай адамдарды әскери қызметке шақыру кезінде олардың жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады.
76. Жұмыс берушілердің Бағдарламаға қатысу тетігі:
1) халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілерге әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын азаматтар қатарынан қоныс аударуға және жұмысқа орналасуға қатысуға үміткерлерді таңдау тәртібі мен шарттары туралы консультация береді;
2) Бағдарламаға қатысуға ниет білдірген жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталықтарына:
мамандықтар (кәсіптер) бөлінісінде қажетті жұмыс күшінің санын көрсете отырып;
Бағдарламаға қатысушылар үшін тұрғын үй салу (сатып алу) мүмкіндігін және Бағдарламаға қатысушыларды (қоса қаржыландыру шартымен) тұрақты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мүмкіндігін не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін оларды тұрақты жұмыс орындарына орналастыру туралы жазбаша міндеттемені растай отырып өтінім береді;
3) жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй құрылысы үшін жер бөледі, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді, мемлекеттік сараптама жүргізеді, жергілікті бюджет қаражаты есебінен аумақтарды егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына және құрылыс салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылуға, сондай-ақ жүргізуге және қосылуға техникалық талаптар қояды;

1) обучение на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации при необходимости;
2) содействие в трудоустройстве на новом месте жительства.
Сноска. Пункт 74 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
75. Механизм финансирования субсидий на переезд, строительство (приобретение) и распределение жилья с участием работодателей, а также порядок предоставления и пользования служебным жильем и общежитиями, предназначенными для заселения переселяющихся из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития, определяется в Правилах содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости.
Комнаты в общежитиях предоставляются трудовой молодежи до двадцати девяти лет (в том числе воспитанникам детских домов, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, потерявшим родителей до наступления совершеннолетия) независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживания в областных центрах, городе республиканского значения и столице.
При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы.
76. Механизм участия работодателей в Программе:
1) центры занятости населения консультируют работодателей о порядке и условиях выбора претендентов на участие в переселении и трудоустройстве из числа лиц, проживающих в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития;
2) работодатели, желающие участвовать в Программе, подают в Центры занятости населения заявки с:
указанием количества необходимой рабочей силы в разрезе специальностей (профессий);
подтверждением возможности строительства (приобретения) жилья для участников Программы (на условиях софинансирования) и возможности обеспечения участников Программы постоянной занятостью либо письменного обязательства о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения ими профессионального обучения в рамках Программы;
3) местные исполнительные органы в соответствии с законодательством выделяют земельные участки для строительства жилья, разрабатывают проектно-сметную документацию, проводят государственную экспертизу, выдают технические условия на подключение, а также подведение и подключение к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки и планом застройки территорий за счет средств местного бюджета;

4) жеке тұрғын үйлерді салу кезінде жобаны жергілікті жерге байланыстыру жергілікті бюджет және жұмыс берушінің барабар түрде салған қаражаты есебінен немесе келісу бойынша жұмыс берушінің есебінен жүзеге асырылады.
Көппәтерлі тұрғын үй салу кезінде жобаны жергілікті жерге байланыстыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен немесе келісу бойынша жұмыс берушінің есебінен жүзеге асырылады;
5) облыстардың жергілікті атқарушы органдары мен жұмыс беруші мынадай міндеттемелерді көздейтін ниет шартын жасасады:
тұрғын үйді бірлесіп салу және сатып алу тәртібі;
қоныс аударатын азаматтарды міндетті түрде жұмысқа орналастыру;
жұмыс берушінің қоса қаржыландыру мөлшері;
жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландырылған жағдайда, құрылыс салатын жерді, салынатын тұрғын үйдің ықтимал нұсқаларын таңдау, сондай-ақ тұрғын үйді бөлу оның қатысуымен жүзеге асырылады;
6) салынған және пайдалануға тапсырылған тұрғын үй мемлекет пен жұмыс беруші арасында осы тұрғын үй құрылысына салынған қаражатқа барабар бөлінеді.
77. Бағдарламаның үшінші бағытына қатысу тетігі:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын қатысуға үміткерлер, сондай-ақ оралмандар мен қоныс аударушылар көшуге арналған өтінішпен халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінеді және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында көзделген құжаттарды қоса береді;
2) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің қажеттіліктерін (оралмандарды және қоныс аударушыларды қоспағанда) ескере отырып, Бағдарламаға қатысушылардың құжаттарын қатысуға іріктеу критерийлеріне сәйкестігі тұрғысынан қарайды, өтініш берушілермен көшудің ықтимал нұсқаларын келіседі және көшетін жеріне қарай құжаттарды өңірлік немесе аудандық (қалалық) комиссияға жолдайды;
3) құжаттарды қарау қорытындысы бойынша:
өңірлік комиссиялар облыс шегінде бір ауданнан басқа ауданға қоныс аударатын азаматтарға қатысты, сондай-ақ басқа облысқа қоныс аударатын азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы ұсынымдар дайындайды;
аудандық/қалалық комиссиялар бір аудан шегінде көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы ұсынымдар дайындайды;
4) өңірлік не аудандық/қалалық комиссия ұсынымының негізінде халықты жұмыспен қамту орталығы өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұру критерийлері басқа облыстарға қоныс аударатын үміткерлерге қолданылмайды;

4) при строительстве индивидуальных жилых домов привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета и работодателя пропорционально вложенным средствам или за счет работодателя по согласованию.
При строительстве многоквартирного жилого дома привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета или за счет работодателя по согласованию;
5) местные исполнительные органы областей и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие обязательства:
порядок совместного строительства и приобретения жилья;
обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
размер софинансирования работодателем;
выбор мест застройки, возможных вариантов жилья для строительства, а также распределение жилья в случае софинансирования со стороны работодателя осуществляются с его участием;
6) построенные и сданные в эксплуатацию жилища распределяются между государством и работодателем пропорционально вложенным средствам в строительство жилья.
77. Механизм участия в третьем направлении Программы:
1) претенденты на участие, проживающие в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, а также оралманы и переселенцы обращаются в центр занятости населения с заявлением на переезд, прилагая документы, предусмотренные Правилами содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки, утверждаемых центральным уполномоченным органом по вопросам занятости;
2) центр занятости населения рассматривает документы участников Программы с учетом потребности работодателей (за исключением оралманов и переселенцев), на предмет соответствия критериям отбора на участие, согласовывает с заявителями возможные варианты переезда и направляет документы в региональную или районную (городскую) комиссию в зависимости от места переезда;
3) по итогам рассмотрения документов:
региональные комиссии вырабатывают рекомендации о включении (отказе во включении) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих с одного района в другой в пределах области, а также граждан, переезжающих в другую область;
районные/городские комиссии вырабатывают рекомендации о включении (отказе во включении) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в пределах одного района;
4) на основании рекомендации региональной либо районной/городской комиссии центр занятости населения принимает решение о включении (отказе во включении) заявителей в состав участников Программы.
Критерии постоянного проживания в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития в соответствии с утвержденным перечнем на претендентов, переезжающих в другую область, не распространяются;

5) өңірлік комиссияның шешімі негізінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтарының шегінде тұратын адамдар қатарындағы Бағдарламаға қатысушыларды құрылысы 2013 жылғы 1 шілдеге дейін басталған қызметтік тұрғын үйлерге көшіруге рұқсат беріледі;
6) Бағдарламаға қатысушылар тізіміне енгізілген адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы (келген жерінің) арасында әлеуметтік келісімшартқа қол қойылады. Әлеуметтік келісімшарт көшу бойынша әлеуметтік қолдаумен қатар, жаңа жерде жұмысқа орналастыру жөніндегі іс-шараларды қамтиды;
7) әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын халықты жұмыспен қамту орталығы бақылайды.
Ескерту. 77-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Бағдарламаға қатысушылар
78. Жұмыссыз, ішінара жұмыспен қамтылған, табысы аз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ оралмандар мен қоныс аударушылар және қатысу басымдылығы Бағдарламада белгіленген азаматтардың өзге де санаттары Бағдарламаға қатысушылар болып табылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
79. Бағдарламаға қатысу үшін басым құқық:
1) оқуды аяқтағаннан кейін үш жыл ішінде жалпы білім беру мектептерінің 9, 11-сыныптарын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілерді және оқушыларын қоса алғанда, жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастарға;
2) он сегізден жиырма тоғыз жасқа дейінгі балалар үйінің тәрбиеленушілеріне, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
3) еңбек қызметімен айналысу үшін денсаулық жағдайы бойынша қарсы айғақтары жоқ мүгедектерге;
4) ауылдық жерлерде тұратын әйелдерге;
5) зейнеткерлік жасқа жеткенге дейін 50 жастан асқан адамдарға;
6) жалпыға бірдей белгіленген зейнетақы жасына дейін зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерге;
7) ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда бұрын істеген және мемлекеттік жәрдемақыларды алушы болып табылатын адамдарға;
8) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарынан босатылған адамдарға;
9) бас бостандығынан айыру орындарынан және (немесе) мәжбүрлі емдеуден босатылған адамдарға;
10) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына, жұмыс беруші – жеке тұлға қызметін тоқтатқанға байланысты немесе қызметкерлер санының немесе штатының қысқартылуы бойынша жұмыстан босатылған адамдарға беріледі.
Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізу кезінде дәйексіз деректер ұсынған адамдар Бағдарламаға қатысушылар құрамынан шығарылады және мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге жұмсалған мемлекеттік шығыстар сомаларын бюджетке ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда – сот тәртібімен өтейді.
Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізілген және кәсіптік оқыту, микрокредит беру және қоныс аудару бойынша мемлекеттік қолдауды алатын адамдармен тараптардың құқықтары мен міндеттері айқындалатын әлеуметтік келісімшарттар жасалады.
Еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсынысты мониторингтеу жөніндегі шаралар

5) на основании решения региональной комиссии допускается переселение участников Программы из числа лиц, проживающих в черте города республиканского значения, столицы, областных центров, в служебные жилища, строительство которых начато до 1 июля 2013 года;
6) между лицами, включенными в список участников Программы и центром занятости населения (мест прибытия) подписывается социальный контракт. Социальный контракт, наряду с социальной поддержкой по переезду, включает в себя мероприятия по трудоустройству на новом месте;
7) выполнение условий социального контракта контролируется центром занятости населения.
Сноска. Пункт 77 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Участники Программы
78. Участниками Программы являются граждане Республики Казахстан из числа безработного, частично занятого, малообеспеченного, самостоятельно занятого населения, а также оралманы и переселенцы и иные категории граждан, приоритетное участие которых установлено Программой.
Сноска. Пункт 78 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
79. Приоритетное право на участие в Программе имеют:
1) молодежь в возрасте до двадцати девяти лет, включая выпускников и учащихся 9, 11 классов общеобразовательных школ, организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования в течение трех лет после завершения обучения;
2) воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в возрасте от восемнадцати до двадцати девяти лет;
3) инвалиды, не имеющие противопоказаний для занятий трудовой деятельностью по состоянию здоровья;
4) женщины, проживающие в сельской местности;
5) лица старше 50 лет до достижения пенсионного возраста;
6) пенсионеры, вышедшие на пенсию до общеустановленного возраста;
7) лица, ранее занятые на тяжелых работах, работах с вредными (особо) и (или) опасными условиями труда и являющиеся получателями государственных пособий;
8) лица, уволенные из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
9) лица, освобожденные из мест лишения свободы и (или) принудительного лечения;
10) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица, прекращением деятельности работодателя – физического лица или по сокращению численности или штата работников.
Лица, представившие недостоверные данные при включении в состав участников Программы, выводятся из состава участников Программы и возмещают в бюджет сумму государственных расходов, затраченных на оказание мер государственной поддержки в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
С лицами, включенными в состав участников Программы и получающими государственную поддержку по профессиональному обучению, микрокредитованию и переселению, заключается социальный контракт, определяющий права и обязанности сторон.
Меры по мониторингу спроса и предложения на рынке труда

80. Еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсынысты мониторингтеу үшін:
1) нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
2) мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламалары, сондай-ақ жеке сектордың бастамасы шеңберінде іске асырылатын жобаларда сұранысқа ие мамандықтар бөлінісінде ағымдағы бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді қамтитын жалпыұлттық дерекқорды (бұдан әрі – жалпыұлттық дерекқор) қалыптастыру және дамыту бойынша шаралар қабылданатын болады.
Жалпыұлттық дерекқор нақты кәсіпорындар мен мамандықтар бөлінісінде ағымдағы бос жұмыс орындарын қамтитын болады.
Ағымдағы бос жұмыс орындары, сұранысқа ие мамандықтар туралы мәліметтерді ұсыну нысандарын және Өңірлердің жұмыспен қамту картасын, Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кешенді жоспарын, сондай-ақ Жұмыстан босатылу және жұмыс орындарын құру картасын қалыптастыру тәртібін Бағдарлама операторы мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекітеді.
Мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберіндегі жобаларды іске асыруға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар Бағдарлама операторына құрылыс кезеңінде және оларды пайдалануға бергеннен кейін құрылатын жұмыс орындарының болжамды санын салалар, жобалар мен мамандықтар/лауазымдар бөлінісінде ұсынады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
Әлеуметтік көмек көрсету жүйесін жетілдіру жөніндегі шаралар
81. Әлеуметтік көмек көрсету жүйесін жетілдіру еңбек белсенділігі мен атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – АӘК) көрсету арасында оңтайлы байланыс орнатуға бағытталған.
Осы мақсатта шартты әлеуметтік көмекті енгізу көзделуде. Ол атаулы қолдаудың шартсыз нысанынан «өзара міндеттемелер» (отбасыны жандандырудың әлеуметтік келісімшарт жүйесі) қағидатына өтуді болжамдайды.
Отбасын жандандырудың әлеуметтік келісімшарты еңбек әлеуетін жандандыру және қолда бар ресурстарды тиімді пайдалану, екі тараптың өзара міндеттемелерін, әрекеттерін көрсете отырып, әлеуметтік және кәсіптік бейімдеу бойынша қызметтер көрсету есебінен отбасының өмірлік қиын жағдайлардан шығуының жеке жоспарын қамтитын болады.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдар халықты жұмыспен қамту орталықтарымен бірлесе отырып, азаматтардың әлеуметтiк келiсiмшарттың талаптарын орындауына бақылау жүргiзедi және ұсынылған көмектiң тиiмдiлiгiн бағалайтын болады.
Құрамында еңбекке жарамды жастағы мүшелерi (мүгедектер, әлеуметтiк мәнi бар аурулармен ауыратын адамдар) бар күнкөрісі төмен отбасыларға АӘК «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берiлетiн болады.
Бағдарламаны институционалдық ұйымдастыру

80. Для мониторинга спроса и предложения на рынке труда будут приняты меры по:
1) совершенствованию нормативной правовой базы;
2) формированию и развитию общенациональной базы данных, содержащей сведения о текущих вакансиях в разрезе востребованных специальностей (далее – общенациональная база данных) в проектах, реализуемых в рамках государственных, правительственных программ и программ развития территорий, а также инициатив частного сектора.
Общенациональная база данных будет включать в себя текущие вакансии в разрезе конкретных предприятий и специальностей.
Формы для представления сведений о текущих вакансиях, востребованных специальностях и порядок формирования Карты занятости регионов, Комплексного плана содействия занятости населения, а также Карты высвобождения и создания рабочих мест утверждаются оператором Программы по согласованию с заинтересованными центральными государственными органами.
Центральные и местные исполнительные органы, национальные компании, ответственные за реализацию проектов в рамках государственных, правительственных программ, программ развития территорий, представляют оператору Программы прогнозное количество создаваемых рабочих мест в разрезе отраслей, проектов и профессий /должностей на период строительства и после введения их в эксплуатацию.
Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
Меры по совершенствованию системы оказания социальной помощи
81. Совершенствование системы оказания социальной помощи направлено на установление оптимальной связи между трудовой активностью и оказанием адресной социальной помощи (далее – АСП).
С этой целью предусматривается введение обусловленной социальной помощи. Она предполагает переход от безусловной формы адресной поддержки к принципам "взаимных обязательств" (система социального контракта активизации семьи).
Социальный контракт активизации семьи будет содержать индивидуальный план выхода семьи из трудной жизненной ситуации за счет активизации трудового потенциала и эффективного использования имеющихся ресурсов, предоставления услуг по социальной и профессиональной адаптации с указанием взаимных обязательств, действий двух сторон.
Уполномоченные органы по вопросам занятости совместно с центрами занятости населения будут вести контроль над выполнением гражданами условий социального контракта и оценивать эффективность предоставленной помощи.
Для малообеспеченных семей, не имеющих в своем составе лиц трудоспособного возраста (одинокие, пожилые) либо имеющих членов семьи с ограниченными возможностями (инвалиды, лица, имеющие социально значимые заболевания), АСП будет предоставляться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
Институциональная организация Программы

82. Бағдарламаның іске асырылуы жоғарыдан төмен басқару құрылымымен басқарылады, оның құрамына ВАК, Бағдарламаның операторы, Бағдарламаны жергілікті деңгейде іске асыру жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар, орталық және облыстық, аудандық және ауылдық маңызы бар жергілікті атқарушы органдар кіреді.
83. Бағдарламаның іске асырылуын басқаруды:
республикалық деңгейде:
1) ВАК;
2) Бағдарлама операторы;
облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде – Бағдарламаны іске асыру жөніндегі өңірлік комиссия және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган;
аудандық (қалалық) деңгейде – Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мен халықты жұмыспен қамту орталықтары;
кент, ауыл және ауылдық округтер деңгейінде – кенттердің, ауылдар мен ауылдық округтердің әкімдері жүзеге асырады.
84. ВАК мынадай негізгі өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) Бағдарлама бағыттары мен өңірлер бойынша қаржыландыру лимиттерін және қаражаттың бөлінуін келіседі;
2) Бағдарламаның орындалуының негізгі қорытындыларын қарайды, орталық және жергілікті атқарушы органдардың Бағдарламаны, сондай-ақ салалар бойынша және өңірлерде жұмыс орындарын құру, сондай-ақ жұмысқа орналастыру бөлігінде тиісінше мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша есептерін тыңдайды;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына Бағдарламаны іске асыруға байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін республикалық деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін, сондай-ақ өңірлер бөлісінде қаржыландыру көлемін қарайды және келіседі.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
85. Бағдарлама операторы уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып:
1) Бағдарламаны нормативтік құқықтық, әдістемелік және ақпараттық сүйемелдеуді жүзеге асырады;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен өңірлер бөлінісінде ВАК-пен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен қаржыландыру лимиттерін белгілеу және қаражаттарды бөлу жөнінде ұсыныстар дайындайды;
3) Бағдарламаның іске асырылуына мониторингті қамтамасыз етеді;
4) жалпыұлттық дерекқорды қалыптастыру тәртібін және ағымдағы бос жұмыс орындары, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қажет ететін мамандықтар туралы мәліметтерді беру үшін нысандарды әзірлейді;

82. Управление реализацией Программы имеет вертикальную структуру, в состав которой входят МВК, оператор Программы, региональные и районные (городские) комиссии по реализации Программы на местном уровне, центральные и местные исполнительные органы областного, районного и сельского значения.
83. Управление реализацией Программы осуществляется:
на уровне республики:
1) МВК;
2) оператором Программы;
на областном (столичном, города республиканского значения) уровне – региональной комиссией по реализации Программы и уполномоченным органом по вопросам занятости;
на районном (городском) уровне – районной (городской) комиссией по реализации Программы, уполномоченным органом по вопросам занятости и центрами занятости населения;
на уровне поселка, села и сельского округа – акимами поселков, сел и сельских округов.
84. МВК осуществляет следующие основные полномочия:
1) согласовывает лимиты финансирования и распределение средств по направлениям Программы и регионам;
2) рассматривает основные итоги выполнения Программы и заслушивает отчеты центральных и местных исполнительных органов по реализации Программы, а также государственных, правительственных программ и программ развития территорий соответственно, в части создания рабочих мест по отраслям и в регионах, а также трудоустройстве;
3) вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по вопросам, связанным с реализацией Программы;
4) рассматривает и согласовывает перечень предприятий на республиканском уровне для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время, а также объем финансирования в разрезе регионов.
Сноска. Пункт 84 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
85. Оператор Программы во взаимодействии с уполномоченными государственными органами:
1) осуществляет нормативно-правовое, методическое и информационное сопровождение Программы;
2) готовит предложения по установлению лимитов финансирования и распределению средств по согласованию с МВК постановлением Правительства Республики Казахстан в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ и регионов;
3) обеспечивает мониторинг реализации Программы;
4) разрабатывает порядок формирования общенациональной базы данных и формы для представления сведений о текущих вакансиях, востребованных специальностях центральными государственными и местными исполнительными органами;

5) өңірлік, аудандық (қалалық) комиссияның үлгілік ережелерін, әлеуметтік келісімшарттың, жұмыс берушілер мен білім беру ұйымдарының әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы өтініштерінің (хабарламаларының) нысандарын әзірлейді және бекітеді;
6) Бағдарламаның іске асырылуына мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
7) Өңірлердің жұмыспен қамту картасын, Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кешенді жоспарын, сондай-ақ Жұмыстан босатылу және жұмыс орындарын құру картасын құру тәртібін әзірлейді және бекітеді.
Ескерту. 85-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
86. Өңірлік комиссиялар:
1) кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарын келіседі;
2) Бағдарламаны бағыттары бойынша аудандар мен қалалар бөлінісінде қаржыландыру лимиттерін келіседі;
3) уәкілетті өңірлік ұйым микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге беретін кредиттер бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерін келіседі;
4) соңғы қарыз алушы үшін микрокредиттер бойынша ең жоғары жылдық тиімді пайыздық мөлшерлеменің мөлшерін келіседі;
5) еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру шеңберінде облыс шегінде бір ауданнан басқа ауданға, бір облыстан басқа облысқа қоныс аударатын азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізу (енгізуден бас тарту) туралы ұсынымдар әзірлейді;
6) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында және жұмыс берушілердің оқу орталықтарында кәсіптік оқытудың құнын келіседі;
7) облыстық, қалалық және аудандық маңызы бар жергілікті атқарушы органдардың Бағдарламаның іске асырылуы туралы есептерін тыңдайды;
8) Бағдарламаның іске асырылуын тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың алдын алу және жою жөнінде ұсынымдар дайындайды;
9) қысқартылған жұмыс уақыты үшін білікті қызметкерлердің жоғалтқан табысының үштен екі бөлігін уақытша субсидиялау үшін өңірлік деңгейдегі кәсіпорындардың тізбесін, сондай-ақ кәсіпорындар арасындағы қаржыландыруға қаражат бөлуді қарайды және келіседі.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
87. Аудандық (қалалық) комиссиялар:
1) Бағдарламаға сәйкес халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынатын ақпараттар мен құжаттар негізінде Бағдарламаның әлеуетті қатысушыларына іріктеу жүргізеді және тиісті ұсыныстарды қарау үшін өңірлік комиссияларға жібереді;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
3) еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру шеңберінде бір аудан шегінде қоныс аударатын адамдарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы ұсынымдар әзірлейді;

5) разрабатывает и утверждает типовые положения региональной, районной (городской) комиссий, формы социального контракта, заявления (уведомления) работодателей и организаций образования о присоединении к социальному контракту;
6) определяет порядок ведения мониторинга реализации Программы;
7) разрабатывает и утверждает порядок формирования Карты занятости регионов, Комплексного плана содействия занятости населения, а также Карты высвобождения и создания рабочих мест.
Сноска. Пункт 85 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
86. Региональные комиссии:
1) согласовывают приоритетные направления развития предпринимательства;
2) согласовывают лимиты финансирования Программы по направлениям в разрезе районов и городов;
3) согласовывают размер годовой ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией микрофинансовым (микрокредитным) организациям и кредитным товариществам;
4) согласовывают размер годовой максимальной эффективной процентной ставки по микрокредитам для конечного заемщика;
5) вырабатывают рекомендации о включении (отказе во включении) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих с одного района в другой в пределах области, из одной области в другую в рамках повышения мобильности трудовых ресурсов;
6) согласовывают стоимость профессионального обучения в организациях технического и профессионального образования и учебных центрах работодателей;
7) заслушивают отчеты местных исполнительных органов областного, городского и районного значений о реализации Программы;
8) вырабатывают рекомендации по предупреждению и устранению выявленных нарушений по результатам проверок реализации Программы;
9) рассматривают и согласовывают перечень предприятий на региональном уровне для временного субсидирования двух третей потерянного дохода квалифицированных работников за сокращенное рабочее время, а также распределение средств на финансирование между предприятиями.
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
87. Районные (городские) комиссии:
1) в соответствии с Программой проводят отбор потенциальных участников Программы на основании информации и документов, представляемых центрами занятости населения, и направляют соответствующие предложения на рассмотрение региональных комиссий;
2) исключен постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029;
3) вырабатывают рекомендации о включении (отказе во включении) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в пределах одного района в рамках повышения мобильности трудовых ресурсов;

4) Бағдарламаның іске асырылуын тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың алдын алу және жою жөнінде ұсынымдар әзірлейді.
Ескерту. 87-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
88. Облыстық маңызы бар жергілікті атқарушы органдар:
1) аудандар мен қалалардың әкімдері ұсынған Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын жобалар мен іс-шаралардың жоспарларын келіседі;
2) Бағдарламаның өңірлік құрамдас бөліктерін қаржыландыру лимиттері жөніндегі ұсыныстарды өңірлік комиссияның және Бағдарлама операторының қарауына енгізеді;
3) өңірлік даму саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік атқарушы органымен келісу бойынша әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендердің, тірек ауылдық елді мекендердің тізбесiн айқындайды, Бағдарламаға қатысушылардың көшу жоспарын бекітеді.
4) Ақмола облысының Калачи және Красногорский елді мекендерінің тұрғындарына қоныс аудару, тұрғын үй беру және мемлекеттік қолдау көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 88-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
89. Халықты жұмыспен қамту орталықтарының негiзгi мiндеттерi:
1) жалпы рәсiмдердi жүргiзу: Бағдарламаға қатысу мәселесi бойынша азаматтарды хабардар ету және консультациялық қызметтер көрсету, құжаттарды дайындауда көмек көрсету, үмiткерлердiң қажеттiлiктерiн зерттеу мақсатында оларға консультация беру, үмiткерлердiң әлеуметтiк қолдауға мұқтаждығына бағалау жүргiзу, Бағдарламаға қатысуға үмiткерлердiң құжаттарын қабылдау;
2) Бағдарламаға әлеуеттi қатысушыларды, олардың мәртебесiне, кәсіптері мен әлеуметтiк қолдауға мұқтаждығына қарай санаттар бойынша iрiктеу және бөлу;
3) Бағдарламаға қатысушылармен әлеуметтiк келiсiмшартқа қол қою, оның орындалуына мониторингті жүзеге асыру және заңнамаға сәйкес оның талаптары орындалмаған жағдайда санкция қолдану;
4) жергілікті еңбек нарығында кадрларға қажеттілікке мониторинг жүргізу және оны айқындау;
5) мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға жұмысқа орналасуға жолдама беру.
Ескерту. 89-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
90. Халықты жұмыспен қамту орталықтарының ауылдық округтерде Бағдарламаны iске асыру мәселелерiмен, жұмыс берушiлермен, бiлiм беру ұйымдарымен және жеке меншiк жұмыспен қамту агенттiктерiмен өзара iс-қимылды үйлестiрумен айналысатын өкiлдiктерi, бөлiмшелерi (немесе мамандары) болуы мүмкiн.
Бағдарламаны ақпараттық-әдіснамалық қамтамасыз ету

4) вырабатывают рекомендации по предупреждению и устранению выявленных нарушений по результатам проверок реализации Программы.
Сноска. Пункт 87 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
88. Местные исполнительные органы областного значения:
1) согласовывают представленные акимами районов и городов проекты и планы мероприятий, реализуемые в рамках Программы;
2) вносят на рассмотрение региональной комиссии и оператору Программы предложения по лимитам финансирования региональных составляющих Программы;
3) по согласованию с государственным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере регионального развития, определяют перечень населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития, опорных сельских населенных пунктов, утверждают планы переезда участников Программы;
4) определяют порядок переселения, предоставления жилища и оказания мер государственной поддержки жителям населенных пунктов Калачи и Красногорский Акмолинской области.
Сноска. Пункт 88 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
89. Основными задачами центров занятости населения являются:
1) проведение общих процедур: информирование и предоставление консультационных услуг гражданам по вопросам участия в Программе, оказание помощи в подготовке документов, проведение консультаций с претендентами с целью изучения их потребностей, проведение оценки нуждаемости претендентов в социальной поддержке, прием документов претендентов на участие в Программе;
2) отбор и распределение потенциальных участников Программы по категориям, в зависимости от статуса, их профессии и потребности в социальной поддержке;
3) подписание социального контракта с участниками Программы, осуществление мониторинга его исполнения и применение санкций при невыполнении его условий в соответствии с законодательством;
4) ведение мониторинга и определение потребности в кадрах на местном рынке труда;
5) направление на трудоустройство на проекты, реализуемые в рамках государственных (правительственных) программ, программ развития территорий.
Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
90. Центры занятости населения могут иметь представительства в сельских округах, подразделения (или специалистов), занимающиеся вопросами реализации Программы, координацией взаимодействия с работодателями, организациями образования и частными агентствами занятости.
Информационно-методологическое обеспечение Программы

91. Бағдарламаны іске асыруды ақпараттық-әдіснамалық қамтамасыз ету мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылатын болады:
1) кадрларды қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін дамыту;
2) тиімділіктің негізгі көрсеткіштерін әзірлеуді қоса алғанда, жұмыспен қамту орталықтарының қызметін әдіснамалық қамтамасыз ету;
3) Әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің (бұдан әрi – ӘЕСБАЖ), оның ішінде нақты уақыт режимінде жалпыұлттық дерекқорды пайдалану үшін Бағдарлама шеңберінде орындалатын бизнес-процестерді автоматтандыру базасында Бағдарламаның іске асырылуына кешенді мониторинг жүргізу; жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтік қолдау үшін өтініш берген адамдарды, оның ішінде Бағдарламаға қатысушыларды автоматтандырылған есепке алуға өзгерістер енгізу; Бағдарламаға қатысушылардың табысын айқындау үшін «Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық» РМҚК тиісті дерекқорын пайдалану, бұл бюджет қаражатының мақсатсыз пайдаланылуын болғызбайды;
4) «Жастардың еңбек биржасы» бірыңғай ақпараттық порталын және «Жұмыс» ақпараттық порталын қолдау;
5) Бағдарлама шеңберінде көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары туралы, сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдар, қызметтер және оқу орындарының тізбесі туралы ақпарат Бағдарлама операторының, білім беру саласындағы уәкілетті органның, Бағдарлама операторының жанындағы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурстарында орналастырылады;
6) халықты нәтижелі жұмыспен қамтуды арттыру мақсатында елді мекендердің даму әлеуетін айқындау жөніндегі зерттеу;
7) дайындық бейініне сәйкес оқыту орталықтары арқылы әдістемелік қамтамасыз етуді ескере отырып, нысаналы топтың қаржылық сауаттылығының деңгейін арттыру.
Бағдарлама операторының көрсетілген бағыттарды іске асыруы үшін Бағдарламаны ақпараттық-әдіснамалық қамтамасыз ету мәселелері жөнінде мамандандырылған ұйым айқындалатын болады.
92. Бағдарлама шеңберінде көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары туралы, сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдар, көрсетілетін қызметтер және оқу орындарының тізбесі туралы ақпарат Бағдарлама операторының, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органның, Бағдарлама операторының жанындағы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурстарында орналастырылады.
6. Бағдарламаны iске асыру кезеңдерi

91. Информационно-методологическое обеспечение реализации Программы будет осуществляться по следующим направлениям:
1) развитие системы переподготовки кадров и повышения квалификации;
2) методологическое обеспечение деятельности центров занятости, включая разработку ключевых показателей эффективности;
3) комплексный мониторинг реализации Программы на базе Единой информационной системы социально-трудовой сферы (далее – ЕИССТС), в том числе автоматизирования бизнес-процессов, выполняемых в рамках Программы для использования общенациональной базы данных в режиме реального времени; внесение изменений в автоматизированный учет лиц, обратившихся за содействием в трудоустройстве и социальной поддержкой, в том числе участников Программы; использование соответствующей базы данных Республиканского государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий" для определения доходов участников Программы, что предотвратит нецелевое использование бюджетных средств;
4) поддержка единого информационного портала "Молодежная биржа труда" и информационного портала "Работа";
5) информация о мерах государственной поддержки, оказываемых в рамках Программы, организациях по оказанию сервисных услуг, услугах и перечне учебных заведений размещается на интернет-ресурсах оператора Программы, а также уполномоченного органа в области образования, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства при операторе Программы, уполномоченного органа по вопросам занятости и центров занятости населения;
6) исследование по определению потенциала развития населенных пунктов в целях повышения продуктивной занятости населения;
7) повышение уровня финансовой грамотности целевой группы с учетом методического обеспечения через учебные центры в соответствии с профилем подготовки. Для реализации указанных направлений оператором Программы будет определена специализированная организация по вопросам информационно-методологического обеспечения Программы.
92. Информация о мерах государственной поддержки, оказываемых в рамках Программы, организациях по оказанию сервисных услуг, услугах и перечне учебных заведений размещается на интернет-ресурсах оператора Программы, а также уполномоченного органа в области образования, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства при операторе Программы, уполномоченных органов по вопросам занятости и центров занятости населения.
6. Этапы реализации Программы

93. Бағдарламаны іске асыру екі кезеңде жүзеге асырылады: бірінші кезең – 2015 жыл, екінші кезең – 2016 – 2019 жылдар.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
94. Бiрiншi кезеңде пилоттық режимде үшiншi бағытта (экономикалық өсу орталықтарына және әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi жоғары елдi мекендерге көшу) қызметтік тұрғын үйлерді сатып алу және қоныстандыру жұмыс берушінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Халықты жұмыспен қамтуды және жұмыссыздық деңгейін бақылауды қамтамасыз ету мақсатында қалаларда және ауылдық елді мекендерде инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру жолымен жұмыс орындарын жедел құру шаралары пысықталады.
Үміткерлерді кәсіптік бағдарлау тетіктері пысықталатын болады.
Ескерту. 94-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
95. Екінші кезеңде: 2016 – 2019 жылдары – өңірлік ерекшеліктер ескеріле отырып, Бағдарламаның негізгі құрамдас бөліктері әзірленетін, келісілетін болады және орындалуға қабылданады; еңбек нарығында туындайтын қатерлерді басқару және жұмыспен нәтижелі қамтуға жәрдемдесу Бағдарламада ұсынылған тетіктер мен құралдар негізінде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларымен 2020 жылға дейін бір жарым миллион адамға дейiн қамтылатын болады.
Жұмыспен нәтижесiз қамтудың үлес салмағы төмендейдi, жұмыссыздық азаяды, еңбек өнiмдiлiгi, сондай-ақ халықтың табысы артады.
Ескерту. 95-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
7. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
96. Бағдарламаны іске асыру республикалық бюджетте 2015 жылға көзделген 37,3 млрд. теңге мөлшеріндегі қаражат шегінде іске асырылады.
1) 2015 жылға – 37,3 млрд. теңге қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Келесі жылдары республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемі жоспарланатын жылға арналған тиісті бюджеттерді қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
97. Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету үшін Бағдарлама операторы мемлекеттің қаржы-экономикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, жыл сайын 1 ақпанға дейін алдағы үш жылға арналған қаржыландыру лимиттерін айқындайды және қаражатты өңірлер бойынша бөлу жөнінде ВАК-қа ұсыныстар енгізеді.
Қаржыландыру лимиттері өңірлер арасында статистика жөніндегі уәкілетті органның деректері бойынша бөлу алдындағы тоқсандағы жағдайға сәйкес экономикалық тұрғыдан белсенді халықтың санына барабар бөлінетін болады.
Жергілікті атқарушы органдар өңірлік еңбек нарығының көрсеткіштеріне қарай қаражатты Бағдарламаның бағыттары арасында дербес бөледі.
Бұл ретте Астана және Алматы қалаларын қоспағанда, жергілікті атқарушы органдар халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және жұмыссыздықтың қолайлы деңгейін сақтау қажеттілігіне байланысты жеткізілген лимиттің жалпы сомасының 70 %-ына дейін ауылдық жерлерге жіберуге тиіс.
Өңірлерге бөлінген қаржыландыру лимиттерін нақтылау және түзету экономикалық тұрғыдан белсенді халықтың санын есепке алмай жүзеге асырылады.
Инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру жобаның жалпы құнының кемінде 10 %-ы жергілікті бюджет есебінен қоса қаржыландырылған жағдайда жүзеге асырылады.
Көппәтерлі тұрғын үйді, сондай-ақ жеке, екі (үш және одан көп) пәтерлі тұрғын үйлерді салу және сатып алу кезінде жұмыс беруші тұрғын үйдің жалпы сметалық құнының кемінде 10 %-ы мөлшерінде қоса қаржыландыруды жүзеге асырады.

93. Реализация Программы будет осуществляться в два этапа: первый этап – 2015 год, второй этап – 2016 – 2019 годы.
Сноска. Пункт 93 в редакции постановления Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
94. На первом этапе в пилотном режиме в третьем направлении (переезд в центры экономического роста и населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития) приобретение и заселение служебных жилищ будет осуществляться с участием работодателей.
В целях обеспечения занятости населения и контроля уровня безработицы будут отработаны меры оперативного создания рабочих мест путем реализации инфраструктурных проектов в городах и сельских населенных пунктах.
Будут отработаны механизмы профессиональной ориентации претендентов.
Сноска. Пункт 94 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
95. На втором этапе: 2016–2019 годы – будут разработаны, согласованы и приняты к исполнению основные составляющие Программы с учетом региональных особенностей; управление рисками, возникающими на рынке труда, и содействие продуктивной занятости будут осуществляться на основе механизмов и инструментов, предложенных Программой.
До 2020 года в результате реализации Программы активными мерами содействия занятости будут охвачены до полутора миллионов человек.
Снизится удельный вес неэффективной занятости, уменьшится безработица, повысятся производительность труда, а также доходы населения.
Сноска. Пункт 95 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
7. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
96. Реализация Программы осуществляется в пределах предусмотренных в республиканском бюджете на 2015 год средств в размере 37,3 млрд. тенге.
В последующие годы объемы финансирования из республиканского бюджета будут уточняться при формировании соответствующих бюджетов на планируемый период.
97. Для финансового обеспечения Программы оператор Программы, с учетом финансово-экономических возможностей государства, ежегодно до 1 февраля определяет лимиты финансирования на предстоящие три года и выносит предложения на МВК по распределению средств по регионам.
Лимиты финансирования будут распределяться между регионами пропорционально численности экономически активного населения по данным уполномоченного органа по статистике по состоянию на квартал, предшествующий распределению.
Местные исполнительные органы в зависимости от показателей регионального рынка труда самостоятельно распределяют средства между направлениями Программы.
При этом местные исполнительные органы, за исключением городов Астаны и Алматы, до 70 % средств от общей суммы доведенного лимита должны направлять в сельскую местность в зависимости от необходимости обеспечения занятости населения и сохранения приемлемого уровня безработицы.
Уточнение и корректировка выделенных регионам лимитов финансирования осуществляются без учета численности экономически активного населения.
Финансирование инфраструктурных проектов осуществляется при условии софинансирования за счет местного бюджета не менее 10 % средств от общей стоимости проекта.
При строительстве и приобретении многоквартирного жилья, а также индивидуальных, двух (трех и более) квартирных жилых домов работодатель осуществляет софинансирование в размере не менее 10 % от общей сметной стоимости жилья.

Қызметтік тұрғын үйлер мен жатақханалар салуды және (немесе) сатып алуды қаржыландыру Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасына сәйкес айқындалатын жалға берілетін (коммуналдық) тұрғын үйдің 1 шаршы метрі құнының мөлшерін негізге ала отырып, республикалық бюджеттен жүзеге асырылады. Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасында айқындалған құннан асатын шығыстар жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Ескерту. 97-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029; 22.07.2016 № 421 қаулыларымен.
98. Жергілікті атқарушы органдар белгіленген лимиттерді негізге ала отырып, Бағдарламаның негізгі параметрлері бойынша күтілетін нәтижелерді (нысаналы индикаторларды) түсіндірме жазбада көрсетіп, Бағдарламаның бағыттары, бюджет заңнамасында белгіленген нысандар бойынша алдағы қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімді қалыптастырады және жыл сайын 15 сәуірге дейінгі мерзімде тиісті орталық мемлекеттік органдарға ұсынады.
Тиісті орталық мемлекеттік органдар Бағдарламаның негізгі параметрлері бойынша күтілетін нәтижелерді (нысаналы индикаторларды) түсіндірме жазбада көрсете отырып, Бағдарлама операторына бюджет заңнамасында белгіленген нысандар бойынша бюджеттік өтінімдерді жыл сайын 1 мамырға дейінгі мерзімге ұсынады.
Бағдарлама операторы жыл сайын 15 мамырға дейінгі мерзімде бюджеттік өтінімдерді бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
99. Облыстық бюджеттерге, төмен тұрған бюджеттерге ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттерінің сомаларын бөлуді қоса алғанда, Бағдарламаның іс-шараларын іске асыруға республикалық бюджетте тиісті кезеңге көзделген қаражатты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттерін төмен тұрған бюджеттерге аударуды бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Өңірлер бөлінген және (немесе) бөлінетін қаражаттан бас тартқан, сондай-ақ инвестициялық және инфрақұрылымдық жобаларға тиісті құжаттаманы ұсынбаған жағдайда, Бағдарлама операторы бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тиісті құжаттама қоса берілген қосымша өтінімдерінің негізінде экономикалық тұрғыдан белсенді халықтың саны бойынша критерийлерді есепке алмай, ВАК-тың қарауына қаражатты қайта бөлу жөнінде ұсыныстар енгізеді.
Республикалық бюджетті нақтылау кезінде жоғарыда көрсетілген рәсімдер сақталады, бюджеттік өтінімдерді ұсыну мерзімін Бағдарлама операторы белгілейді.

Финансирование строительства и (или) приобретения служебных жилищ и общежитий осуществляется из республиканского бюджета, исходя из размера стоимости 1 квадратного метра арендного (коммунального) жилья, определяемого в соответствии с Программой развития регионов до 2020 года. Расходы, превышающие стоимость, определенную Программой развития регионов до 2020 года, финансируются за счет средств местных бюджетов.
Сноска. Пункт 97 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.12.2015 № 1029; от 22.07.2016 № 421.
98. Местные исполнительные органы, исходя из установленных лимитов, формируют и ежегодно в срок до 15 апреля представляют в соответствующие центральные государственные органы бюджетную заявку на предстоящий финансовый год по направлениям Программы в установленной бюджетным законодательством форме с указанием в пояснительной записке ожидаемых результатов (целевых индикаторов) по основным параметрам Программы.
Соответствующие центральные государственные органы ежегодно в срок до 1 мая представляют бюджетные заявки оператору Программы по установленным бюджетным законодательством формам с указанием в пояснительной записке ожидаемых результатов (целевых индикаторов) по основным параметрам Программы.
Оператор Программы ежегодно в срок до 15 мая представляет бюджетные заявки в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
99. Распределение средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий период на реализацию мероприятий Программы по администраторам республиканских бюджетных программ, включая распределение сумм текущих целевых трансфертов и целевых трансфертов на развитие областным бюджетам, нижестоящим бюджетам осуществляется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Перечисление текущих целевых трансфертов и целевых трансфертов на развитие нижестоящим бюджетам администраторами республиканских и местных бюджетных программ осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством.
В случае отказа регионов от распределенных и (или) распределяемых средств, а также при непредставлении соответствующей документации на инвестиционные и инфраструктурные проекты оператор Программы вносит на рассмотрение МВК предложения по перераспределению средств без учета критериев по численности экономически активного населения на основании дополнительных заявок администраторов бюджетных программ с приложением соответствующей документации.
При уточнении республиканского бюджета вышеуказанные процедуры сохраняются, сроки предоставления бюджетных заявок устанавливаются оператором Программы.

Ескерту. 99-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
100. Лимит бойынша ұсынылған қаражатты мақсатты пайдалануды және Бағдарламада көзделген нәтижелерге (нысаналы индикаторларға) қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін Бағдарлама операторы мен жергілікті атқарушы органдар арасында жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кешенді жоспары шеңберінде мынадай негізгі параметрлер бойынша меморандумдар жасалады:

Сноска. Пункт 99 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
100. Для обеспечения целевого использования представленных по лимиту средств и достижения предусмотренных Программой результатов (целевые индикаторы) между оператором Программы и местными исполнительными органами заключаются меморандумы в рамках комплексного плана содействия занятости по следующим основным параметрам:

1) жұмыссыздық деңгейі;
2) жұмысқа, оның ішінде тұрақты және уақытша жұмыс орындарына орналастырылғандардың саны;
3) өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың жалпы санындағы нәтижелі жұмыспен қамтылғандардың үлесін ұлғайту;
4) атаулы әлеуметтік көмек және мемлекеттік балалар жәрдемақысын еңбекке қабілетті алушылар есебінен жұмыспен қамтудың белсенді шараларына тартылған адамдардың үлесін көбейту;
5) жұмыссыздар мен өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтығандарды халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларымен қамтуды кеңейту;

1) уровень безработицы;
2) количество трудоустроенных, в том числе на постоянные и временные рабочие места;
3) увеличение доли продуктивно занятых в общем числе самостоятельно занятого населения;
4) увеличение доли лиц, вовлеченных в активные формы занятости из числа трудоспособных получателей адресной социальной помощи и государственных детских пособий;
5) расширение охвата безработных и непродуктивно самозанятых активными мерами содействия занятости населения;

6) әлеуметтік жұмыс орындары мен жастар практикасына жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың саны;
7) кәсіптік оқытудан өткендер қатарындағы жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың саны.
Ескерту. 100-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
8. «Жұмыспен қамту 2020» жол картасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1029 қаулысымен.
р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері

6) количество участников Программы, трудоустроенных на социальные рабочие места и молодежную практику;
7) количество участников Программы, трудоустроенных из числа завершивших профессиональное обучение.
Сноска. Пункт 100 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
8. План мероприятий по реализации Дорожной карты занятости 2020
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22.12.2015 № 1029.
№ п/п
Наименование
Ед. измерения
Сроки исполнения
Форма завершения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования

273,9
-
-
-
-
РБ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДСӘДМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
МСМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ҰКП – Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
РБ – республикалық бюджет

273,9
-
-
-
-
РБ
Примечание. расшифровка аббревиатур:
МЗСР – Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИР – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
НПП – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан
РБ – республиканский бюджет