"Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 21 тамыздағы № 369 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 сәуірдегі № 224 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 21 тамыздағы № 369 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
«Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 21 тамыздағы № 369 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Ғылым жөніндегі жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 21 тамыздағы № 369 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 67, 952-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ғылым жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ұлттық баяндама құрылымына қойылатын талаптар тізбесі:
1) кіріспе - Ұлттық баяндаманың мақсаты;
2) қазақстандық ғылымның соңғы 3 жылдағы ғылыми-метрикалық талдау ұсынылған жалпы сипаттамасы, қазақстандық ғылымның жетістіктерін (ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің неғұрлым маңызды нәтижелері, енгізілген әзірлемелер) талдау, ғалымдардың зерттеу белсенділігінің көрсеткіштері (жарияланымдар саны, дәйексөзге алыну индексі, журналдардың импакт-факторы, патенттік белсенділік);
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия айқындаған ғылым бағыттары бойынша іргелі және қолданбалы басым зерттеулерді негіздеу және олардың іске асырылуын талдау;
4) ғылыми ұйымдардың және жоғары оқу орындарының, ғылыммен айналысатын дербес білім беру ұйымдарының ғылыми әлеуетінің, сапалық құрамының жай-күйін, отандық ғылыми кадрларды даярлау сапасын, шетелдік ғалымдарды тартуды, ғылыми зертханалардың қазіргі заманғы жабдықтармен жарақтандырылуын талдау;
5) мемлекеттік бюджет қаражатынан жүзеге асырылатын ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің қаржыландырылуын, ғылымға жеке сектордан қаржы қаражатының тартылуын талдау;
6) ғылым дамуындағы әлемдік үрдістерді, халықаралық және отандық ғылыми ұйымдармен ғылыми техникалық келісімдерді іске асыру нәтижесінде алынған Қазақстан ғылымының жаңалықтары мен жетістіктерін, ғылыми-технологиялық құрылымның даму жолдарын талдау;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 августа 2012 года № 369 "Об утверждении Правил подготовки ежегодного Национального доклада по науке"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2015 года № 224
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 августа 2012 года № 369 «Об утверждении Правил подготовки ежегодного Национального доклада по науке».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       к. Масимов
О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан
от 21 августа 2012 года № 369 «Об утверждении Правил подготовки
ежегодного Национального доклада по науке»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 21 августа 2012 года № 369 «Об утверждении Правил подготовки ежегодного Национального доклада по науке» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 67, ст. 952) следующие изменения:
в Правилах подготовки ежегодного Национального доклада по науке, утвержденных вышеназванным Указом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. Перечень требований к структуре Национального доклада:
1) введение - цель Национального доклада;
2) общая характеристика казахстанской науки с представлением наукометрического анализа за последние 3 года, анализ достижений казахстанской науки (наиболее значимые результаты научной и (или) научно-технической деятельности, внедренные разработки), показатели исследовательской активности ученых, (количество публикаций, индекс цитируемости, импакт-фактор журналов, патентная активность);
3) обоснование приоритетных фундаментальных и прикладных исследований по направлениям науки, определенных Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан, и анализ их реализации;
4) анализ состояния научного потенциала, качественного состава научных организаций и высших учебных заведений, автономных организаций образования, занятых в науке, качества подготовки отечественных научных кадров, привлечения зарубежных ученых, оснащенности научных лабораторий современным оборудованием;
5) анализ финансирования научных исследований и разработок, осуществляемых (из средств государственного бюджета, привлечения финансовых средств в науку из частного сектора;
6) анализ мировых тенденций в развитии науки, открытий и достижений, полученных казахстанской наукой, пути формирования научно-технологического уклада в результате реализации научно-технических соглашений с зарубежными и международными научными организациями;

7) технологиялар мен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру тетіктері арқылы ұлттық инновациялық жүйенің дамуын, ғылымның, өнеркәсіп пен бизнес-қауымдастықтың ықпалдасуын талдау, ғылымның ел экономикасын дамытуға қосқан үлесі мен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерінің жалпы ішкі өнімнің өсуіне әсерін бағалау;
8) салалық уәкілетті органдардың ғылымды және ғылыми-техникалық қызметті басқару жөніндегі қызметін талдау;
9) ұлттық ғылыми жүйені одан әрі дамыту жөніндегі қорытындылар мен ұсыныстар;
10) әдебиет;
11) глоссарий.
4. Ғылым саласындағы уәкілетті орган Ұлттық баяндаманы дайындау үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдардан ақпарат сұрата алады.
Уәкілетті органның сұратуы бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдар жыл сайын 15 ақпаннан кешіктірмей Ұлттық баяндаманы дайындау үшін ақпарат ұсынады.
Ұлттық баяндама үшін материалдар дайындау кезінде ғылым саласындағы уәкілетті орган ғылыми ұйымдар мен жоғары оқу орындарының ұсыныстары негізінде сараптамалық топ құрады.
Әлемдегі және Қазақстандағы ғылымның даму үрдістерін талдауды және айқындауды қамтитын материалдар Ұлттық баяндаманың бүкіл көлемінің кемінде 2/3-ін (парақпен) құрауға тиіс.
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы Ұлттық баяндаманы дайындауды және басып шығаруды үйлестіреді.».
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

7) анализ развития национальной инновационной системы через механизмы коммерциализации технологий и результатов научной и (или) научно-технической деятельности, интеграции науки, промышленности и бизнес-сообщества, оценка вклада науки в развитие экономики страны и влияния результатов научной и (или) научно-технической деятельности на рост валового внутреннего продукта;
8) анализ деятельности отраслевых уполномоченных органов по управлению наукой и научно-технической деятельностью;
9) выводы и предложения по дальнейшему развитию национальной научной системы;
10) литература;
11) глоссарий.
4. Уполномоченный орган в области науки может запрашивать информацию для подготовки Национального доклада у государственных органов и организаций.
По запросу уполномоченного органа государственные органы и организации ежегодно не позднее 15 февраля представляют информацию для подготовки Национального доклада.
При подготовке материалов для Национального доклада уполномоченный орган в области науки формирует экспертную группу на основании предложений научных организаций и высших учебных заведений.
Материалы, включающие анализ и определение тенденций развития науки в мире и Казахстане, должны составлять не менее 2/3 всего объема Национального доклада (постранично).
Национальная академия наук Республики Казахстан координирует подготовку и издание Национального доклада.».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев