Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Шағын және орта кәсіпорындарды басқаруды, сондай-ақ кәсіпкерлік мәселелерін реттейтін саясаттарға шолу" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 361 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Шағын және орта кәсіпорындарды басқаруды, сондай-ақ кәсіпкерлік мәселелерін реттейтін саясаттарға шолу» жобасын іске асыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Ерболат Асқарбекұлы Досаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Шағын және орта кәсіпорындарды басқаруды, сондай-ақ кәсіпкерлік мәселелерін реттейтін саясаттарға шолу» жобасын іске асыру туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 27 сәуірдегі
№ 361 қаулысымен
мақұлдаған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Шағын және орта
кәсіпорындарды басқаруды, сондай-ақ кәсіпкерлік мәселелерін
реттейтін саясаттарға шолу» жобасын іске асыру туралы келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке «Тарап» немесе бірге «Тараптар» деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Шарттың нысанасы
1. ЭЫДҰ «Шағын және орта кәсіпорындарды басқаруды, сондай-ақ кәсіпкерлік мәселелерін реттейтін саясаттарға шолу» жобасын (бұдан әрі – жоба) іске асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаның ұзақтығы – осы Келісімге қол қойылған күнінен бастап 18 ай.
2-бап. Бюджет және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ-ға жобаны іске асыруға байланысты шығыстарды жабуға осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын II қосымшада көрсетілгендей, 250000 (екі жүз елу мың) евро жарна ұсынуға міндеттенеді.
2. Жарна мынадай кестеге сәйкес төленеді:

О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Обзор политик, регулирующих управление малых и средних предприятий, а также вопросы предпринимательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 361
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта «Обзор политик, регулирующих управление малых и средних предприятий, а также вопросы предпринимательства».
2. Уполномочить Министра национальной экономики Республики Казахстан Досаева Ерболата Аскарбековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта «Обзор политик, регулирующих управление малых и средних предприятий, а также вопросы предпринимательства», разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2015 года № 361
Проект
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и
Организацией экономического сотрудничества и развития о
реализации проекта  «Обзор политик, регулирующих управление
малых и средних предприятий, а также вопросы
предпринимательства»
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР), здесь и далее по отдельности именуемые «Сторона» или вместе именуемые «Стороны», согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет договора
1. ОЭСР осуществляет проект «Обзор политик, регулирующих управление малых и средних предприятий, а также вопросы предпринимательства» (далее – проект).
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР выполняет в рамках проекта.
3. Длительность проекта – 18 месяцев со дня подписания настоящего Соглашения.
Статья 2. Бюджет и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР 250 000 (двести пятьдесят тысяч) евро на покрытие расходов, связанных с реализацией проекта, как указано в приложении ІІ к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. Взнос выплачивается в соответствии со следующим графиком:

1) 80 % (сексен) бірінші жарна 200000 (екі жүз мың) евро мөлшерінде осы Келісім күшіне енген және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынған сәттен бастап 30 (отыз) күн ішінде толық көлемде төленеді;
2) 20 % (жиырма) екінші жарна 50000 (елу мың) евро мөлшерінде ЭЫДҰ-дан шот-фактура алынған кезде 2016 жылғы қыркүйекте төленеді.
3. ЭЫДҰ бұл жарнаны қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасының
6,3 % әкімшілік шығындарды өтеуді көздейтін ЭЫДҰ-ның қаржылық ережелеріне және басқа тиісті қағидаларына, саясаттары мен рәсімдеріне сәйкес әкімшілендіреді. Жалпы қабылданған бухгалтерлік есеп қағидаттарына сәйкес шығыс ЭЫДҰ-ның шоттарында көрсетіледі және ЭЫДҰ-ның стандартты аудит қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
3-бап. Жұмыстармен есептіліктің сипаттамасы
1.ЭЫДҰ осы Келісімге І қосымшада сипатталғандай, оның ажырамас бөлігі болып табылатын жобаны іске асыруға жауапты болады.
2. Осы Келісімге қол қойылғаннан күннен бастап алты ай өткеннен кейін үш ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның іске асырылу барысы туралы аралық есепті ұсынады.
3. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне қорытынды есепті ұсынады.
4. Осы Келісімге қол қойылғаннан кейін он екі ай ішінде ЭЫДҰ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы ақпараты бар жылдық есепті ұсынады.
5. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар бойынша түпкілікті қаржылық есепті ұсынады.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес шығындар туралы есепті осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын ІІІ қосымшада сипатталғандай, қаржылық есептілікке қойылатын талаптар сақталатынымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Жобаны жүзеге асыру үшін қажетті Тараптар бір-біріне көмек және жобаны жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат ұсынады.
Тараптар арасындағы кез келген ақпарат алмасу мына мекенжайға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі – 010000, Астана қаласы, «Есіл» ауданы, Орынбор көшесі, № 8 үй, тел.: 8 (7172) 74-90-98, e-mail: d.tazhenova@economy.gov.kz;
ЭЫДҰ үшін: Кәсіпкерлік, ШОБ дамыту және жергілікті даму жөніндегі ЭЫДҰ орталығы 2, Андре-Паскаль көшесі, 75775 Париж, Кедекс 16, Франция, e-mail:jonathan.potter@oecd.org.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану

1) первый взнос 80 % (восемьдесят) в размере 200 000 (двести тысяч) евро выплачивается в полном объеме в течение 30 (тридцать) дней с даты вступления в силу настоящего Соглашения и получения соответствующего счета-фактуры от ОЭСР;
2) второй взнос 20 % (двадцать) в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) евро выплачивается в сентябре 2016 года при получении счета-фактуры от ОЭСР.
3. ОЭСР будет администрировать этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат 6,3 % от общей суммы взноса. Расход будет отражен на счетах ОЭСР согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета, и он может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Описание работ и отчетности
1. ОЭСР несет ответственность за осуществление проекта, как описано в приложении І к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. В течение трех месяцев после завершения шести месяцев с даты подписания настоящего Соглашения ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан промежуточный отчет о ходе реализации проекта.
3. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный отчет.
4. В течение двенадцати месяцев после подписания настоящего Соглашения ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан годовой отчет с информацией о расходах.
5. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан окончательный финансовый отчет по расходам.
6. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдаются в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР, как описано в приложении III к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу помощь и информацию, необходимую для осуществления проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
Для Правительства Республики Казахстан: Министерство национальной экономики Республики Казахстан – 010000, город Астана, район «Есиль», улица Орынбор, дом № 8, тел.: +7 (7172) 74-90-98, e-mail: d.tazhenova@economy.gov.kz;
Для ОЭСР: Центр ОЭСР по предпринимательству, развитию малого и среднего бизнеса и местному развитию, 2, улица Андре-Паскаля, 75775 Париж, Кедекс 16, Франция, e-mail: jonathan.potter@oecd.org.
Статья 5. Использование результатов проекта

1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері ЭЫДҰ-ның меншігі болып қалады.
2. Құжаттардың жіктелуіне және жіктемеден шығарылуына қатысты, үшінші тараптардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ қағидалары мен саясаты сақталатын болса, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез келген мемлекеттік коммерциялық емес мақсаттар үшін жоба бойынша қорытынды есептің қағаз көшірмелерін қолдануға, көшіруге және таратуға айрықша емес, қайтарып алынбайтын құқықты береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі сондай-ақ толықтай қорытынды есеп ретінде өз веб-сайтында орналастыруға және таратуға уәкілетті.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажет болған жерде үнемі
ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісті түрде мойындайды.
4. ЭЫДҰ осындай жарияланымның тілі мен үлгісіне қарамастан, қорытынды есепті бірінші жариялау құқығын өзіне қалдырады.
5. Қорытынды есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесін мойындауды қамтитын болады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің символы жарияланымның мұқабасының артқы бетінде немесе жоғарыда көрсетілген мақұлдаудың жанында жарияланымның ішінде орналастырылады.
6. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ өз есебін дайындау және жобаны жүзеге асыру үшін қолдану мақсатында көрсетілген деректер мен ақпаратты пайдалануға және/немесе қосып алуға құқығы бар.
6-бап. Дауларды реттеу
Осы Келісімнің болуын, жарамдылығын немесе бұзылуын қоса алғанда, түсіндіруден, оны қолданудан немесе орындаудан немесе осыларға қатысты туындайтын және келіссөздер жолымен шешу мүмкін емес кез келген келіспеушілік немесе наразылық аралық соттың тұрақты палатасының осы Келісімді жасасу күніне қолданыстағы мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар үшін төрелік соттың факультативтік қағидаларына сәйкес міндетті күші бар соңғы төрелік талқылаумен шешіледі. Төрешілердің саны – біреу. Төреші Тараптар арасындағы уағдаластық арқылы таңдалады, егер төрелік талап етілгеннен кейін үш айдың ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, төреші Тараптардың бірінің талабы бойынша жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес тағайындалады. Төрелік сот Франция, Парижде өтеді және барлық іс жүргізу мен ұсынылатын түсініктемелер ағылшын тілінде болуы тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе халықаралық ұйым ретінде ЭЫДҰ артықшылықтары мен иммунитеттерінен бас тарту ретінде түсіндірілмеуі тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге оның ажырамас бөліктері болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.

1. Результаты проекта в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов, если применимо, ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан неисключительное, безотзывное право на использование, копирование и распространение бумажных копий заключительного отчета по проекту для любых государственных некоммерческих целей. Правительство Республики Казахстан также может размещать на своем веб-сайте и распространять полностью заключительный отчет.
3. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР, где это необходимо.
4. ОЭСР оставляет за собой право первой публикации заключительного отчета, независимо от языка и формы такой публикации.
5. Заключительный отчет будет включать в себя признание вклада Правительства Республики Казахстан в проект, и символ Правительства Республики Казахстан будет размещен на задней стороне обложки публикации или внутри публикации рядом с указанным вышепризнанием.
6. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своего отчета для осуществления проекта.
Статья 6. Урегулирование споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно трактоваться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются его неотъемлемыми частями.

9. Күшіне ену
Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндерде сәйкессіздік болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз түпнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының       Экономикалық ынтымақтастық
Үкіметі тарапынан             және даму ұйымы тарапынан
Ерболат Досаев                   Cержио Арзени
Қазақстан Республикасының        Кәсіпкерлік орталығының
Ұлттық экономика министрі                директоры
Қолы:______________________       Қолы:_____________________
Күні:______________________       Күні:_____________________
Энтони Дж. Роттьер
Атқарушы директор
Қолы:_____________________
Күні: ____________________
І қосымша
ЭЫДҰ «Шағын және орта кәсіпорындарды басқаруды,
сондай-ақ кәсіпкерлік мәселелерін реттейтін саясаттарға шолу»
Қазақстан Республикасындағы шағын және орта бизнес (бұдан әрі – ШОБ) және кәсіпкерлік саласындағы мәселелер мен саясатқа шолу Қазақстанда ШОБ және кәсіпкерлік қызметті дамыту үшін мүмкіндіктер мен кедергілерді талдауды және осы салада мемлекеттік саясатты жүргізу бойынша ұсыныстарды қамтитын болады. Шолуда шағын және орта бизнес және кәсіпкерлік қызмет секторының ағымдағы жағдайы, институционалдық және экономикалық негіздемелік шарттар, саясат және саяси шараларды іске асыруға арналған стратегиялық шеңберлер, шағын және орта бизнес пен кәсіпкерлікті қолдау бойынша ағымдағы бағдарламаларды ұлттық деңгейде жүзеге асыру және ұлттық және өңірлік саясаттар және ШОБ пен кәсіпкерлік қызмет аясындағы бағдарламалардың келісілуі талданатын болады. Бұл халықаралық салыстыру мен тәжірибеге, сонымен қатар, ШОБ-тың нарыққа енуіне мүмкіндік беру бойынша саясат ұсыныстарына негізделген мемлекеттік саяси ұсынымдарды қамтамасыз етеді.
Шолу 2011/2015 Қазақстандағы ШОБ-қа тікелей шетелдік инвестициялардың (бұдан әрі – ТШИ) өңірлік стратегиялары бойынша Еуразиядағы бәсекеге қабілеттілікті жоғарылату жөніндегі ЭЫДҰ Бағдарламалары шеңберінде Орталық Азиядағы ЭЫДҰ LEED Бағдарламасының және ЭЫДҰ DAF бәсекеге қабілеттілік бастамасының бірлескен жобасына сүйенетін болады. Бұл жобада ТШИ мен ШОБ арасындағы байланысты құру және пайдалану есебінен баға құрудың ғаламдық тізбегіне шағын және орта кәсіпорындардың интеграциясына саясаттың қалай көмек көрсететінін қарастырылды. Ол Қазақстанның үш өңірінде бар мүмкіндіктер мен талаптарды бағалауды және жергілікті және ұлттық деңгейде саяси әрекеттер үшін ұсынымдар шығаруды қамтиды. Сондай-ақ Үкіметке және оның әріптестеріне ТШИ интеграциялауға және тартуға бағытталған бағдарламалар мен саясатты бағалау және мониторингтеу стратегиясын әзірлеуге қолдау көрсетті.
Шолудың мақсаты шағын және орта бизнес пен кәсіпкерлік және халықаралық деңгейде ШОБ саясат жүргізудегі алдыңғы қатарлы тәжірибемен салыстыру және мүмкіндіктер мен проблемаларды бағалау негізінде ықпал ету және қабілеттілігін арттыру үшін енгізілуі мүмкін өзгерістерді қолдау бағытындағы саясат пен бағдарламаның міндетін талдау болып табылады. Бұл талдау ШОБ дамыту бағытындағы қазақстандық саясаткерлер мен практиктерге ұсынылуы керек.
Шолуда Қазақстандағы кәсіпкерлік пен шағын және орта бизнес қызметіне қатысты барлық негізгі мәселелер мен саясат үшін салдары, оның ішінде: І) кәсіпкерлік пен ШОБ қызметінің тиімділігі; ІІ) бизнес орта мен институционалдық және экономикалық талаптар шеңбері (адам капитал, қаржылық қолжетімділік, заңнамалық нормалар мен салық салу, тауарлық нарық талаптары, технологиялар мен зерттеулер және т.б.); ІІІ) кәсіпкерлік пен ШОБ-тағы саясат пен бағдармалар (саяси күн тәртібі, саяси құрылымдар, жүргізіліп отырған саясаттың орындылығы, қолдау шаралары мен бағдарламалары); IV) Қазақстандағы кәсіпкерлік пен ШОБ қатысты саясаттың жергілікті өлшемі, оның ішінде ұлттық және жергілікті саясаттың келісілуі және жергілікті жайттарға ұлттық саясаттың сәйкестігі қарастырылатын болады.
Бұдан басқа, аталған шолу шеңберінде Қазақстанда анықталатын саяси проблемаларды шешуге мысал бола алатын басқа елдерде қолданылатын оқу модельдері мен тәсілдемелері белгіленеді.
Болжалды кесте
2015 жылғы сәуір
Бастапқы кезеңдегі кеңес
2015 жылғы маусым
Қазақстандық ведомстволармен және жергілікті консультантпен сауал парағының бірінші жобасын әзірлеудің аяқталуы
2015 жылғы шілде
Қазақстанда деректер жинау жөніндегі миссия
2015 жылғы қараша
Есептің бірінші жобасы
2015 жылғы желтоқсан
Жобаның іске асырылуы туралы есеп
2016 жылғы қаңтар
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінен есеп бойынша түсініктер
2016 жылғы наурыз
Есептің екінші жобасы
2016 жылғы сәуір
Парижде WPSMEE кеңесінде сарапшылармен және әріптестермен талқылау
2016 жылғы маусымның соңы
Тұжырымды есепті ұсыну
2016 жылғы қыркүйектің соңы
Есепті жариялау
II қосымша
Қосымша ұсынылатын бюджет евромен
Атауы Евро
ЭЫДҰ персоналына және консультацияларға шығындар

9. Вступление в силу
В случае расхождений между казахским, русским и английским текстами, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
Со стороны Правительства Республики Казахстан
Со стороны Организации Экономического Сотрудничества и Развития
Ерболат Досаев
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Сержио Арзени
Директор Центра предпринимательства
Подпись: _____________________
Дата: ________________________
Подпись: _____________________
Дата: _________________________
Энтони Дж. Роттьер
Исполнительный Директор
Подпись: ______________________
Дата: _________________________
Приложение I
ОЭСР «Обзор политик, регулирующих управление малых и средних предприятий, а также вопросы предпринимательства»
Обзор проблем и политики в области малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) и предпринимательства в Республике Казахстан будет содержать анализ препятствий и возможностей для развития МСБ и предпринимательства в Казахстане и рекомендации по проведению государственной политики в данной области. Обзор будет анализировать текущее состояние сектора малого и среднего бизнеса и предпринимательства, институциональные и экономические рамочные условия, стратегические рамки для политики и реализации политических мер, осуществления текущих программ по поддержке малого и среднего бизнеса и предпринимательства на национальном уровне и согласованность между национальными и региональными политиками и программами в области МСБ и предпринимательства. Обзор предоставит государственные политические рекомендации, основанные на международных сравнениях и опыте, в том числе предложения по политике по улучшению доступа МСБ к рынкам, где это уместно.
Обзор будет опираться на совместный проект Программы LEED ОЭСР и инициативы конкурентоспособности DAF ОЭСР в Центральной Азии в рамках Программы ОЭСР по повышению конкурентоспособности в Евразии по региональным стратегиям прямых иностранных инвестиций (далее – ПИИ) для МСБ в Казахстане на 2011/2015. Указанный проект рассматривал, как политика может содействовать интеграции малых и средних предприятий в глобальные цепочки создания стоимости за счет создания и использования связей между МСБ и ПИИ. Проект включал оценку существующих условий и возможностей в трех регионах Казахстана и предоставил рекомендации для политических действий на национальном и местном уровнях. Он также оказал поддержу Правительству и его партнерам в разработке стратегии мониторинга и оценки политики и программ, направленных на привлечение и сохранение ПИИ.
Целью обзора является предоставление анализа роли политики и программ в области поддержки малого и среднего бизнеса и предпринимательства и изменений, которые могут быть внесены для повышения их эффективности и воздействия на основе оценки проблем и возможностей и сравнений с передовой практикой проведения политики в области МСБ на международном уровне. Этот анализ должен быть предоставлен казахстанским политикам и практикам в области развития МСБ.
Обзор будет рассматривать все основные вопросы, касающиеся деятельности малого и среднего бизнеса и предпринимательства в Казахстане и последствия для политики, в том числе: I) эффективность деятельности МСБ и предпринимательства; II) институциональные и экономические рамочные условия и бизнес-среду (человеческий капитал, доступ к финансированию, налогообложение и законодательные нормы, условия товарного рынка, исследования и технологии и т.д.); III) политику и программы в области МСБ и предпринимательства (политическая повестка дня, политические структуры, целесообразность проводимой политики, программы и меры поддержки);
IV) локальное измерение политики в отношении МСБ и предпринимательства в Казахстане, в том числе согласованности между местной и национальной политикой и соответствия национальной политики местным реалиям.
Кроме того, будут определены подходы и модели обучения, практикуемые в других странах, которые могут служить примером решения политических проблем, которые будут определены в Казахстане в рамках данного обзора.
Предполагаемый график
Апрель 2015 года
Совещание на начальном этапе
Июнь 2015 года
Завершение разработки первого проекта вопросника казахстанскими ведомствами и местным консультантом
Июль 2015 года
Миссия по сбору данных в Казахстане
Ноябрь 2015 год
Первый проект отчета
Декабрь 2015 года
Отчет о ходе реализации проекта
Январь 2016 года
Комментарии от Министерства национальной экономики Республики Казахстан по отчету
Март 2016 года
Второй проект отчета
Апрель 2016 года
Обсуждение с экспертами и коллегами на совещании WPSMEE в Париже
Конец июня 2016 года
Представление окончательного отчета
Конец сентября 2016 года
Публикация отчета
Приложение II
Прилагаемый бюджет в евро
Наименование
Евро
Расходы на персонал и консультации ОЭСР