"Шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда Қазақстан Республикасының бірыңғай сыртқы саяси, сыртқы экономикалық бағытын және инвестициялық саясатын жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 маусымдағы № 421 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда Қазақстан Республикасының бірыңғай сыртқы саяси, сыртқы экономикалық бағытын және инвестициялық саясатын жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда
Қазақстан Республикасының бірыңғай сыртқы саяси, сыртқы
экономикалық бағытын және инвестициялық саясатын жүргізуді
қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы мемлекеттік
органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру
қағидаларын бекіту туралы
«Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы» 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда Қазақстан Республикасының бірыңғай сыртқы саяси, сыртқы экономикалық бағытын және инвестициялық саясатын жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда
Қазақстан Республикасының бірыңғай сыртқы саяси, сыртқы
экономикалық бағытын және инвестициялық саясатын жүргізуді
қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы мемлекеттік
органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру
қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда Қазақстан Республикасының бірыңғай сыртқы саяси және сыртқы экономикалық бағытын жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының (бұдан әрі - мемлекеттік органдар) халықаралық қызметін үйлестіруді дипломатиялық қызмет органдарының жүзеге асыруының тәртібін реттейді.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан в целях обеспечения проведения единых внешнеполитического, внешнеэкономического курса и инвестиционной политики Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами и международными организациями"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2015 года № 421
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Правил осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан в целях обеспечения проведения единых внешнеполитического, внешнеэкономического курса и инвестиционной политики Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами и международными организациями».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении Правил осуществления координации международной
деятельности государственных органов Республики Казахстан в
целях обеспечения проведения единых внешнеполитического,
внешнеэкономического курса и инвестиционной политики Республики
Казахстан в отношениях с иностранными государствами и
международными организациями
В соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года «О дипломатической службе Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан в целях обеспечения проведения единых внешнеполитического, внешнеэкономического курса и инвестиционной политики Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами и международными организациями.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                      Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2015 года №
Правила осуществления координации международной деятельности
государственных органов Республики Казахстан в целях
обеспечения проведения единых внешнеполитического,
внешнеэкономического курса и инвестиционной политики
Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами
и международными организациями 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан в целях обеспечения проведения единых внешнеполитического и внешнеэкономического курсов Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами и международными организациями (далее - Правила) регулируют порядок осуществления органами дипломатической службы координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан (далее - государственные органы).

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік органдардың халықаралық қызметі - мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды адамдарының шет мемлекеттермен, оның ішінде шетелдік мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, халықаралық ұйымдармен, сондай-ақ олардың өкілдерімен ресми қатынастары;
2) халықаралық іс-шаралар - Қазақстан Республикасында және шетелде мемлекеттік органдардың халықаралық қызметінің шеңберінде өткізілетін іс-шаралар, оның ішінде лауазымды адамдардың шетелдік іссапарлары, шет мемлекеттердің және халықаралық ұйымдардың өкілдерімен кездесулері, келіссөздері.
3. Мемлекеттік органдардың халықаралық қызметін үйлестіруді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері болу мемлекетіндегі мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік органдар мен Министрлік арасында халықаралық қызмет мәселелері бойынша жедел өзара іс-қимыл мемлекеттік органдардың халықаралық ынтымақтастық үшін жауапты құрылымдық бөлімшелеріне жүктеледі.
2. Мемлекеттік органдардың халықаралық қызметін
үйлестіру тәртібі
5. Егер заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде немесе Қазақстан Республикасының немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан жасалған, күшіне енген халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, мемлекеттік органдар мен шетелдік мемлекеттік органдар, дипломатиялық өкілдіктер мен халықаралық ұйымдар арасындағы ресми хат алмасу Министрлік арқылы жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының бірыңғай бағытын жүргізуі мақсатында Министрлік:
1) мемлекеттік органдардың халықаралық қызметін үйлестіреді;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерінің орындалуын жалпы бақылауды және үйлестіруді жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдарға шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен халықаралық ынтымақтастықты жолға қоюда және дамытуда, сондай-ақ халықаралық іс-шаралар дайындауда және өткізуде жәрдем көрсетеді;
4) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының бірыңғай бағытын жүргізуін жалпы үйлестіруді жүзеге асырады;
5) мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының сыртқы саясаты мәселелері жөнінде түсініктемелер береді;
6) тақырыбы өздерінің құзыретіне жататын халықаралық іс-шаралар туралы мемлекеттік органдарды алдын ала хабардар етеді;

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) международная деятельность государственных органов - официальные отношения государственных органов и их должностных лиц с иностранными государствами, в том числе иностранными государственными органами и организациями, международными организациями, а также их представителями;
2) международные мероприятия - мероприятия, проводимые в Республике Казахстан и за рубежом в рамках международной деятельности государственных органов, в том числе заграничные командировки должностных лиц, встречи, переговоры с представителями иностранных государств и международных организаций.
3. Координация международной деятельности государственных органов осуществляется Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство).
Загранучреждения Республики Казахстан осуществляют координацию деятельности находящихся в государстве пребывания государственных органов.
4. Оперативное взаимодействие между государственными органами и Министерством по вопросам международной деятельности возлагается на структурные подразделения государственных органов, ответственных за международное сотрудничество.
2. Порядок координации международной деятельности
государственных органов
5. Официальная переписка между государственными органами и иностранными государственными органами, дипломатическими представительствами и международными организациями осуществляется через Министерство, если иное не предусмотрено законодательными актами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан или вступившими в силу международными договорами, заключенными от имени Республики Казахстан или Правительства Республики Казахстан.
6. В целях проведения государственными органами единого курса внешней политики Республики Казахстан Министерство:
1) координирует международную деятельность государственных органов;
2) осуществляет общее наблюдение и координацию за выполнением международных обязательств Республики Казахстан;
3) оказывает содействие государственным органам в налаживании и развитии международного сотрудничества с иностранными государствами и международными организациями, а также подготовке и проведении международных мероприятий;
4) осуществляет общую координацию за проведением государственными органами единого курса внешней политики Республики Казахстан;
5) дает разъяснения государственным органам по вопросам внешней политики Республики Казахстан;
6) заблаговременно информирует государственные органы о международных мероприятиях, тематика которых относится к их компетенции;

7) мемлекеттік органдардың халықаралық ынтымақтастыққа жауапты құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады;
8) жарты жылда бір рет, тиісті жартыжылдықтың соңғы айының 20-күнінен кешіктірмей, орталық мемлекеттік органдарға өзекті сыртқы саяси мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының ресми ұстанымы туралы ақпарат жібереді.
7. Мемлекеттік органдар:
1) Министрлікпен мемлекеттік органның халықаралық қызметі мәселелерін үйлестіреді;
2) жарты жылда бір рет, тиісті жартыжылдықтың соңғы айының 20-күнінен кешіктірмей, Министрлікке келесі жартыжылдыққа жоспарланған халықаралық іс-шаралар, оның ішінде сыртқы экономикалық сипаттағы іс-шаралар туралы ақпарат береді;
3) жарты жылда бір рет, тиісті жартыжылдықтың соңғы айының 20-күнінен кешіктірмей, Министрлікке өткен кезең үшін мемлекеттік органның халықаралық, оның ішінде сыртқы экономикалық сипаттағы қызметі туралы ақпарат береді;
4) мемлекеттік орган өткізген халықаралық іс-шара аяқталған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей, Министрліктің сұратуы бойынша Министрлікке қатысушылар құрамы, талқыланған мәселелер, іс-шара нәтижелері, оның ішінде мемлекеттік органның ұстанымы көрсетілген есеп және қажет болған жағдайда, тиісті мәселелерді одан әрі пысықтау жөнінде ұсыныстар жібереді;
5) Министрлікпен келісу бойынша Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі органдары өкілдерінің мемлекеттік орган ұйымдастыратын және (немесе) өткізетін халықаралық іс-шараларға қатысуын қамтамасыз етеді;
6) Министрлікпен халықаралық имидждік жобалардың өткізілуін келіседі.
Осы тармақтың талаптары мемлекеттік органдардың қылмыстық сот ісін жүргізу, қарсы барлау және барлау салаларындағы халықаралық қызметтеріне, жедел-іздестіру, тергеу сипатындағы ақпаратқа, қорғалатын адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының, Еуразиялық экономикалық одақтың инвестициялық саясаты және Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру мәселелеріне қолданылмайды.
8. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде халықаралық іс-шаралар өткізілген кезде мемлекеттік органдар делегацияларының басшылары:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шыққанға дейін өзекті сыртқы саяси мәселелер жөнінде Қазақстан Республикасының ұстанымын түсіндіру үшін Министрліктің лауазымды адамдарымен;
2) шет мемлекетке келгеннен кейін болу еліндегі әлеуметтік-саяси, экономикалық ахуал, хаттамалық-ұйымдастырушылық ерекшеліктер мен басқа да қажетті мәліметтер туралы ақпарат алу үшін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің лауазымды адамдарымен жазбаша нысанда консультациялар жүргізуі қажет.
Мемлекеттік орган мен Министрліктің арасындағы уағдаластық бойынша консультациялар басқа нысандарда өткізілуі мүмкін.
Осы тармақтың талаптары мемлекеттік органдардың сыртқы барлау саласындағы қызметіне қолданылмайды.

7) осуществляет межведомственную координацию работы структурных подразделений государственных органов, ответственных за международное сотрудничество;
8) один раз в полугодие, не позднее 20 числа последнего месяца соответствующего полугодия, направляет в центральные государственные органы информацию об официальной позиции Республики Казахстан по актуальным внешнеполитическим вопросам.
7. Государственные органы:
1) координируют с Министерством вопросы международной деятельности государственного органа;
2) один раз в полугодие, не позднее 20 числа последнего месяца соответствующего полугодия, представляют в Министерство информацию о планируемых в следующем полугодии международных мероприятиях, в том числе внешнеэкономического характера;
3) один раз в полугодие, не позднее 20 числа последнего месяца соответствующего полугодия, представляют в Министерство информацию за прошедший период о международной деятельности государственного органа, в том числе внешнеэкономического характера;
4) по запросу Министерства не позднее семи рабочих дней со дня завершения проведенного государственным органом международного мероприятия направляют в Министерство отчет, в котором отражаются состав участников, обсужденные вопросы, результаты мероприятия, в том числе позиция государственного органа и, при необходимости, предложения по дальнейшей проработке соответствующих вопросов;
5) по согласованию с Министерством обеспечивают участие представителей органов дипломатической службы Республики Казахстан в международных мероприятиях, организуемых и (или) проводимых государственным органом;
6) согласовывают с Министерством проведение международных имиджевых проектов.
Требования настоящего пункта не распространяются на международную деятельность государственных органов в сферах уголовного судопроизводства, контрразведывательной и разведывательной деятельности, информацию оперативно-розыскного, следственного характера, мероприятия, направленные на обеспечение безопасности охраняемых лиц и объектов, а также вопросы инвестиционной политики Республики Казахстан, Евразийского экономического союза и вступления во Всемирную торговую организацию.
8. При проведении международных мероприятий за пределами Республики Казахстан руководителям делегаций государственных органов необходимо провести консультации в письменной форме:
1) до выезда за пределы Республики Казахстан с должностными лицами Министерства для разъяснения позиции Республики Казахстан по актуальным внешнеполитическим вопросам;
2) после прибытия в иностранное государство с должностными лицами загранучреждения Республики Казахстан для получения информации о социально-политической, экономической ситуации в стране пребывания, протокольно-организационных особенностях и других необходимых сведений.
По договоренности между государственным органом и Министерством консультации могут проводиться в иных формах.
Требования настоящего пункта не распространяются на международную деятельность государственных органов в сфере внешней разведки.

9. Қазақстан Республикасында шет мемлекеттердің немесе халықаралық ұйымдардың өкілдері әртүрлі лауазымды адамдармен бірнеше кездесулер және (немесе) келіссөздер жүргізген кезде кездесулер және (немесе) келіссөздер өткізілген мемлекеттік орган келесі қабылдайтын лауазымды адамды (келесі лауазымды адамдарды) болған әңгімелесудің мазмұны мен қол жеткізілген уағдаластықтар туралы мынадай нысанда:
1) келесі кездесулер және (немесе) келіссөздер сол күні өткізілген жағдайда, ауызша нысанда;
2) келесі кездесулер және (немесе) келіссөздер келесі күні немесе кейінірек уақытта өткізілген жағдайда, жазбаша нысанда хабардар етеді.
Осы тармақтың талаптары мемлекеттік органдардың сыртқы барлау саласындағы қызметіне қолданылмайды.

9. При проведении в Республике Казахстан представителями иностранных государств или международных организаций нескольких встреч и (или) переговоров с разными должностными лицами государственный орган, с которым состоялись встречи и (или) переговоры, незамедлительно информирует последующего принимающего должностного лица (последующие должностные лица) о содержании состоявшейся беседы и достигнутых договоренностях в следующих формах:
1) в случае, если последующие встречи и (или) переговоры состоятся в этот же день, - в устной форме;
2) в случае, если последующие встречи и (или) переговоры состоятся на следующий день или позднее, - в письменной форме.
Требования настоящего пункта не распространяются на международную деятельность государственных органов в сфере внешней разведки.