Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ арасындағы визалық режимді жеңілдету жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 517 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ арасындағы визалық режимді жеңілдету жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жауапты орталық атқарушы органдар мен Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша):
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне Жоспардың орындалуы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 517 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ арасындағы визалық режимді жеңілдету жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Еуропалық Одақтың талаптары
Іс-шаралар атауы
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар мен қаржыландыру көзі (млн. теңге)
Аяқтау нысаны
1
2
3
4
5
6
7
1. Құжаттардың қаупсіздігі
1.
Шетелге шығу үшін Қазақстан Республикасының құжаттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарын және жеке басты куәландыратын өзге де құжаттарды дайындау, дербестендіру және беру процесінің тұтастығы мен қауіпсіздігі деңгейін арттыру
Жеке тұлғаларды тіркеу есебінің және оларды құжаттандырудың мемлекеттік ақпараттық жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
биометрикалық верификациялау және сәйкестендіру жүйесін құру және енгізу үшін Қазақстан Республикасының халықаралық техникалық көмекті қажет етуіне, сондай-ақ мұндай көмекті тарту үшін консультациялар жүргізуге қатысты ұсыныстар дайындау
ІІМ, ИДМ
ІІМ, ИДМ, СІМ, Қаржымині
2016 жылғы II тоқсан
2016 – 2017 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ақпарат
2.
Интерполдың «LASP» дерекқорына жоғалған және ұрланған құжаттар туралы деректерді жедел және жүйелі түрде беруді қамтамасыз ету
жоғалған және ұрланған құжаттар туралы ақпаратты қамтитын ұлттық дерекқорды жетілдіру және Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдары арасында мұндай деректермен жедел алмасуды қамтамасыз ету және осы деректерді Интерполдың «LASP» дерекқорына беру
ІІМ, СІМ, ҰҚК (келісім бойынша)
2016 жылғы I тоқсан
талап етпейді
СІМ-ге ақпарат
Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру рәсімі
3.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасында заңды негіздерде жүрген шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың жол жүру құжаттарын және жеке басты куәландыратын құжаттарды алуы үшін тең мүмкіндіктерді қамтамасыз ету мақсатында заңнамалық актілерге талдау жүргізу
жол жүру құжаттарын және жеке басты куәландыратын құжаттарды беру мәселелерін реттейтін нормативтік актілерді мониторингтеу. Адамдардың аталған рәсімдерге тең қол жеткізуін қамтамасыз ету мақсатында оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ІІМ, ИДМ, СІМ, ҰҚК (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
2016 жылғы I тоқсан
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
Дербес деректерді қорғау
4.
Дербес деректерді қорғау туралы заңнаманы жетілдіру және дербес деректерді қорғау мәселелері жөніндегі мемлекеттік органның жұмыс істеуін қамтамасыз ету

Об утверждении Плана мероприятий по облегчению визового режима между Республикой Казахстан и Европейским Союзом
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 517
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по облегчению визового режима между Республикой Казахстан и Европейским Союзом (далее – План).
2. Ответственным центральным исполнительным органам и государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию):
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом;
2) представлять раз в полгода до 5 числа месяца, следующего за отчетным, информацию об исполнении Плана в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан представлять раз в полгода до 15 числа месяца, следующего за отчетным, сводную информацию об исполнении Плана в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 517
План мероприятий
по облегчению визового режима между Республикой Казахстан
и Европейским Союзом
п/п
Требования Европейского Союза
Наименование мероприятий
Ответственные исполнители
Сроки исполнения
Предполагаемые расходы и источник финансирования (млн. тенге)
Форма завершения
1
2
3
4
5
6
7
1. Безопасность документов
1.
Повышение уровня целостности и безопасности процесса изготовления, персонализации и выдачи документов Республики Казахстан для выезда за границу, а также паспортов граждан Республики Казахстан и других документов, удостоверяющих личность
Выработка предложений по совершенствованию Государственной информационной системы регистрационного учета физических лиц и их документирования
МВД, МИР
II квартал 2016 г.
не требуются
информация в МИД
подготовка предложений относительно потребностей Республики Казахстан в международной технической помощи для создания и внедрения системы биометрической верификации и идентификации, а также проведения консультаций для привлечения такой помощи
МВД, МИР, МИД, МФ
2016 – 2017 гг.
не требуется
информация в МИД
2.
Обеспечение оперативной и систематической передачи данных в базу данных Интерпола «LASP» о потерянных и похищенных документах
совершенствование национальных баз данных, содержащих информацию о похищенных и утраченных документах, и обеспечение оперативного обмена такими данными между соответствующими государственными органами Республики Казахстан и передача этих данных в базу данных Интерпола "LASP"
МВД, МИД, КНБ (по согласованию)
I квартал 2016 г.
не требуется
информация в МИД
Процедура выдачи документов, удостоверяющих личность
3.
Провести анализ законодательных актов с целью обеспечения равных возможностей для получения проездных документов и документов, удостоверяющих личность, гражданами Республики Казахстан, иностранцами или лицами без гражданства, находящимися в Республике Казахстан на законных основаниях
мониторинг нормативных правовых актов, регулирующих вопросы выдачи проездных документов и документов, удостоверяющих личность. Выработка предложений по их совершенствованию с целью обеспечения равного доступа лиц к указанным процедурам
МВД, МИР, МИД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
I квартал 2016 г.
не требуется
информация в МИД
Защита персональных данных
4.
Совершенствование законодательства о защите персональных данных и обеспечение функционирования государственного органа по вопросам защиты персональных данных

«Дербес деректер және оларды қорғау туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңын мониторингтеу және оған өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
СІМ, ИДМ, ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
2016 жылғы I тоқсан
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
2. Көші-қон және реадмиссия
Шекараларды басқару
5.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын абаттандыруға және реконструкциялауға байланысты іс-шараларды қажеттілігіне қарай жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдары арасындағы ведомствоаралық ынтымақтастықты, атап айтқанда, Қазақстан Республикасының шекарасында жасалған құқық бұзушылықтарды анықтау мен тергеу ісінде жандандыру
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы халықаралық өткізу пункттерінің жұмыс істеуін талдау, оны абаттандыру және реконструкциялау жөніндегі ұсыныстар
Қазақстан Республикасының заңнамасына және нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ведомствоаралық ынтымақтастықты қамтамасыз ету
ИДМ, ҰҚК (келісім бойынша)
Қаржымині, ІІМ, СІМ
ҰҚК (келісім бойынша)
Қаржымині, ІІМ
2015 жыл
ішінде
тұрақты
талап етілмейді
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ақпарат
6.
Биометрикалық (электрондық) шетелдік сапар құжаттарын салыстырып оқитын жаңа технологиялар енгізу және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерін «электрондық қақпалар» (E-Gates) көп деңгейлі жүйесімен жарақтау
«электрондық қақпалар»
(E-Gates) көп деңгейлі жүйесін енгізуді қоса алғанда, келуді/кетуді есепке алуға арналған рәсімдерді, жүйелер мен технологияларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ИДМ, ІІМ, СІМ, ҰҚК (келісім бойынша)
2015 – 2016 жылдар
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
7.
Ведомствоаралық, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі мен Қазақстан Республикасының басқа да құқық қорғау органдары арасындағы ақпарат алмасу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды, сондай-ақ халықаралық ынтымақтастықты, оның ішінде Еуропалық Одаққа мүше мемлекеттердің сыртқы шекараларындағы жедел ынтымақтастықты басқару жөніндегі еуропалық агенттікпен халықаралық ынтымақтастықты жандандыру
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы есірткінің, қарудың, оқ-дәрінің және жарылғыш заттардың заңсыз өтуіне қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша тұрақты түрде ашық ақпарат алмасуды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасымен шекаралас мемлекеттердің шекара және кеден органдарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
ЕО-ға мүше мемлекеттердің сыртқы шекараларындағы жедел ынтымақтастықты басқару жөніндегі еуропалық агенттікпен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
ҰҚК (келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині
ҰҚК (келісім бойынша), Қаржымині, СІМ
СІМ, ҰҚК (келісім бойынша), Қаржымині
тұрақты
тұрақты
тұрақты
талап етілмейді
талап етілмейді
талап етілмейді
ашық ақпаратты мемлекеттік органдардың өз интернет-ресурстарында орналастыру
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ақпарат
Көші-қонды басқару
8.
Көші-қон саясатына жауапты Қазақстан Республикасының атқарушы органдарының жұмысын оңтайландыру бөлігінде көші-қон саясатын жетілдіру жөніндегі заңнамалық актілерді қабылдау, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағына келу және онда болу қағидаларын, Қазақстан Республикасының аумағына оралу рәсімдерін жетілдіру
Ерікті түрде немесе Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттердің арасындағы адамдардың реадмиссиясы туралы келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасына оралатын Қазақстан Республикасының азаматтарын әлеуметтік қолдау және құқықтарын қорғау, көші-қон ахуалын мониторингтеуді қамтамасыз ету, заңсыз көші-қонмен күресті жандандыру және Қазақстан Республикасындағы заңсыз көшіп-қонушыларды анықтау, сондай-ақ заңсыз көшіп-қонушылар шыққан (олардың транзиті) елдермен адамдардың реадмиссиясы туралы шарттар жасасу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының көші-қон саласындағы заңнамасын талдау, оның нәтижесі бойынша Қазақстан Республикасының көші-қон мәселелері жөніндегі заңнамалық актілеріне өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
заңсыз көшіп-қонушылар шыққан (олардың транзиті) елдермен адамдардың реадмиссиясы туралы халықаралық шарттар жасасу мақсатында келіссөздер жүргізу
шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың шыққан елдеріне ерікті түрде оралуы, оларды Қазақстан Республикасынан шығарып жіберу тәртібі туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін әзірлеу мен қабылдаудың орындылығын зерделеу
көші-қонды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға жауапты мемлекеттік органдардың функциясына мониторинг жүргізу
ҰЭМ, ІІМ, ДСӘДМ, Қаржымині, СІМ, ИДМ, ҰҚК (келісім бойынша)
ІІМ, ҰЭМ, ДСӘДМ, СІМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша)
ІІМ, ҰЭМ, ДСӘДМ, СІМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша)
СІМ, ДСӘДМ, ІІМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша)
2016 жыл
2015 – 2016 жылдар
2015 жыл
2015 жыл
талап етілмейді
005 «Шетелдік іссапарлар» бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
талап етілмейді
талап етілмейді
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
СІМ-ге ұсыныстар
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ақпарат
9.
Мемлекеттік көші-қон саясатын іске асыруға жауапты Қазақстан Республикасының атқарушы билігі орталық органының Қазақстан Республикасындағы көші-қон ахуалын мониторингтеуді жүзеге асыруы, Қазақстан Республикасындағы заңды және заңсыз көші-қонның көлемі мен ағындары туралы ақпаратты жинақтауы және тұрақты түрде жаңартып отыруы
Қазақстан Республикасындағы көші-қон ағындарын басқарудың бірыңғай ұлттық дерекқорын жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу
көші-қон ағындарын басқарудың бірыңғай ұлттық дерекқорын жасау үшін Қазақстан Республикасының халықаралық техникалық көмекті қажет етуіне қатысты ұсыныстар әзірлеу. Мұндай көмектерді тарту жөнінде халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттермен консультациялар жүргізу
ІІМ, ДСӘДМ, ҰЭМ, ҰҚК (келісім бойынша)
ІІМ, ҰЭМ, СІМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша)
2017 жылғы IV тоқсан
2016 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ақпарат
10.
Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ арасында адамдардың реадмиссиясы және Қазақстан Республикасының азаматтарын әлеуметтік қолдауды қамтамасыз ету туралы келісім жасасу
Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ арасында адамдардың реадмиссиясы және визалық тәртіпті жеңілдету туралы келісім жасасу жөнінде диалог жүргізуге мандат алу мақсатында Еуропалық Одаққа мүше мемлекеттермен келіссөздер жүргізу
Қазақстан Республикасына ерікті түрде оралу рәсімі бойынша немесе реадмиссия тәртібімен оралған Қазақстан Республикасының азаматтарына құқықтық және өзге көмек көрсету жөнінде үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастықты жолға қою мақсатында келіссөздер жүргізу
СІМ, ІІМ, ДСӘДМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша)
ІІМ, ДСӘДМ
процесс аяқталғанға дейін
2015 – 2016 жылдар
005 «Шетелдік іссапарлар» бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
талап етілмейді
СІМ-ге ұсыныстар
ақпаратты мемлекеттік органдардың өз интернет-ресурстарында орналастыру
11.
Қазақстан Республикасындағы заңсыз көші-қонды анықтау және тиісті тәуекелдерді талдау жөніндегі әдіснаманы, оның ішінде мемлекеттік және өңірлік деңгейлерде тиісті жұмысты жандандыру арқылы жетілдіру, осы салада ұйымдасқан қылмыспен күрес жөніндегі құқық қорғау органдарының өзара іс-қимылын тереңдету
заңсыз көші-қонды анықтау саласындағы Еуропалық Одақ стандарттарын зерделеу.
Талдау жүргізу және НҚА өзгерту жөнінде ұсынымдар әзірлеу
ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша)
2016 жыл
талап етілмейді
НҚА өзгерістер енгізу (қажет болған жағдайда)
12.
Заңсыз көшіп-қонушыларды тиісінше ұстауға арналған инфрақұрылым жасау және Қазақстан Республикасының шекарасын заңсыз кесіп өткен немесе Қазақстан Республикасында заңсыз жүрген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды шығарып жіберу рәсімдерін жетілдіру
Қазақстан Республикасында заңсыз жүрген көшіп-қонушыларды орналастыру пункттерінің және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың заңсыз уақытша болу пункттерінің желісін дамыту үшін Қазақстан Республикасының халықаралық техникалық көмекті қажет етуіне қатысты ұсыныстар әзірлеу мұндай көмекті тарту бойынша халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттермен консультациялар жүргізу
ІІМ, ДСӘДМ
ІІМ, ДСӘДМ, СІМ
2015 жыл
2015 жылғы
талап етілмейді
005 «Шетелдік іссапарлар» бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ақпарат

мониторинг Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года «О персональных данных и их защите» и выработка предложений по внесению в него изменений
МИД, МИР, МВД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
I квартал 2016 г.
не требуется
информация в МИД
2. Миграция и реадмиссия
Управление границами
5.
Осуществление мероприятий, по необходимости, связанных с обустройством и реконструкцией Государственной границы Республики Казахстан.
анализ функционирования международных пунктов пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, предложения по их обустройству и реконструкции.
МИР, КНБ (по согласованию), МФ, МВД, МИД
в течение 2015 г.
не требуется
информация в МИД
Активизация межведомственного сотрудничества между правоохранительными и другими государственными органами Республики Казахстан, в частности, в выявлении и расследовании правонарушений, совершенных на границе Республики Казахстан
обеспечение межведомственного сотрудничества в соответствии с законодательством и нормативно-правовыми актами Республики Казахстан
КНБ (по согласованию), МФ, МВД
постоянно
не требуется
информация в МИД
6.
Внедрение новых технологий считывания биометрических (электронных) документов заграничного следования и оснащение пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан многоуровневой системой «электронные ворота» (Е-Gates)
выработка предложений по усовершенствованию процедур, систем и технологий для учета въезда/выезда, включая внедрение многоуровневой системы «электронные ворота» (E-Gates)
МИР, МВД, МИД, КНБ (по согласованию)
2015-2016 гг.
не требуется
информация в МИД
7.
Активизация межведомственного взаимодействия, в том числе по вопросам обмена информацией между Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и другими правоохранительными органами Республики Казахстан, а также международного сотрудничества, в том числе с Европейским агентством по Управлению оперативным сотрудничеством на внешних границах государств - членов ЕС
обеспечение постоянного обмена открытой информацией по вопросам противодействия незаконному перемещению через Государственную границу Республики Казахстан наркотических средств, оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ
КНБ (по согласованию), МВД, МФ
постоянно
не требуется
размещение открытой информации на собственных интернет-ресурсах госорганов
обеспечение взаимодействия с пограничными и таможенными органами государств, граничащих с Республикой Казахстан
КНБ (по согласованию), МФ, МИД
постоянно
не требуется
информация в МИД
обеспечение взаимодействия с Европейским агентством по управлению оперативным сотрудничеством на внешних границах государств-членов ЕС
МИД, КНБ (по согласованию), МФ
постоянно
не требуется
информация в МИД
Управление миграцией
8.
Принятие законодательных актов по совершенствованию миграционной политики в части оптимизации работы органов исполнительной власти Республики Казахстан, ответственных за миграционную политику, совершенствование правил въезда и пребывания на территории Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства, процедуры возвращения на территорию Республики Казахстан
анализ законодательства Республики Казахстан в сфере миграции, внесение предложений по его результатам по внесению изменений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции
МНЭ, МВД, МЗСР, МФ, МИД, МИР, КНБ (по согласованию)
2016 г.
не требуется
информация в Правительство Республики Казахстан
Осуществление мероприятий по социальной поддержке и защите прав граждан Республики Казахстан, которые возвращаются в Республику Казахстан добровольно или в соответствии с соглашениями между Республикой Казахстан и иностранными государствами о реадмиссии лиц, обеспечению мониторинга миграционной ситуации, активизации борьбы с нелегальной миграцией и выявлению нелегальных мигрантов в Республике Казахстан, а также заключению со странами происхождения (транзита) нелегальных мигрантов международных договоров о реадмиссии лиц
проведение переговоров с целью заключения со странами происхождения (транзита) нелегальных мигрантов международных договоров о реадмиссии лиц
МВД, МНЭ, МЗСР, МИД, МФ, КНБ (по согласованию)
2015-2016 гг.
в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе 005 «Заграничные командировки»
предложения в МИД
изучение целесообразности разработки и принятия законодательных актов Республики Казахстан о порядке добровольного возвращения иностранцев и лиц без гражданства в страны происхождения, их выдворения из Республики Казахстан
МВД, МНЭ, МЗСР, МИД, МФ, КНБ (по согласованию)
2015 г.
не требуется
информация в МИД
проведение мониторинга функции государственных органов, ответственных за реализацию государственной политики в сфере управления миграцией
МИД, МЗСР, МВД, МНЭ, МФ, КНБ (по согласованию)
2015 г.
не требуется
информация в МИД
9.
Осуществление центральным органом исполнительной власти Республики Казахстан, ответственным за реализацию государственной миграционной политики, мониторинга миграционной ситуации в Республике Казахстан, в частности, обобщение и постоянное обновление информации об объемах и потоках законной и незаконной миграции в Республике Казахстан
разработка предложений по созданию единой национальной базы данных управления миграционными потоками в Республике Казахстан
МВД, МЗСР, МНЭ, КНБ (по согласованию)
IV квартал 2017 г.
не требуется
информация в МИД
выработка предложений относительно потребностей Республики Казахстан в международной технической помощи для создания единой национальной базы данных управления миграционными потоками. Проведение консультаций с международными организациями и иностранными государствами по привлечению такой помощи
МВД, МНЭ, МИД, МФ, КНБ (по согласованию)
IV квартал 2016 г.
не требуется
информация в МИД
10.
Заключение Соглашения между Республикой Казахстан и Европейским Союзом о реадмиссии лиц и обеспечении социальной поддержки граждан Республики Казахстан
проведение переговоров с государствами-членами Европейского Союза с целью получения мандата для ведения диалога по заключению соглашений о реадмиссии лиц и облегчении визового режима между Республикой Казахстан и Европейским Союзом
МИД, МВД, МЗСР, МФ, КНБ (по согласованию)
до завершения процесса
в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе 005 «Заграничные командировки»
предложения в МИД
проведение переговоров с целью налаживания сотрудничества с неправительственными организациями относительно оказания правовой и иной помощи гражданам Республики Казахстан, которые вернулись в Республику Казахстан, по процедуре добровольного возвращения или в порядке реадмиссии
МВД, МЗСР
2015-2016 гг.
не требуется
размещение информации на собственных интернет-ресурсах госорганов
11.
Совершенствование методологии по выявлению незаконной миграции в Республике Казахстан и анализа соответствующих рисков, в том числе путем активизации соответствующей работы на государственном и региональном уровнях, углубление взаимодействия правоохранительных органов по борьбе с организованной преступностью в этой сфере
изучение стандартов Европейского Союза в сфере выявления незаконной миграции.
Проведение анализа и выработка рекомендаций по изменению НПА
МВД, КНБ (по согласованию)
2016 г.
не требуется
внесение измений в НПА (в случае необходимости)
12.
Создание надлежащей инфраструктуры для содержания нелегальных мигрантов и совершенствование процедур выдворения из Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства, которые незаконно пересекают Государственную границу Республики Казахстан или находятся в Республике Казахстан
разработка предложений относительно потребностей Республики Казахстан в международной технической помощи для развития сети пунктов размещения мигрантов и пунктов временного пребывания иностранцев и лиц без гражданства, которые незаконно находятся в Республике Казахстан
МВД, МЗСР
2015 г.
не требуется
информация в МИД
проведение консультаций с международными организациями и иностранными государствами по привлечению такой помощи
МВД, МЗСР, МИД
2015 г.
в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе 005 «Заграничные командировки»
информация в МИД

3. Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік
Ұйымдасқан қылмысқа, терроризмге және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
13.
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласындағы мемлекеттік саясат және оны іске асыру
ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес саласындағы шараларды әзірлеу жөнінде қабылданып жатқан шараларды талдау
ІІМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), МҚІСҚА (келісім бойынша)
2017 жылғы II тоқсан
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
14.
Адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау
адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық заңнаманы талдау
ДСӘДМ, ІІМ
2016 жыл
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
15.
Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы күрес бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске жауапты мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді күшейту
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу қызметтер көрсету процесін автоматтандыру мақсатында көші-қон саласында халыққа көрсетілетін мемлекеттік қызметтер стандарттарын әзірлеу
МҚІСҚА (келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
ІІМ, СІМ, ДСӘДМ, ИДМ, ҰЭМ, ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
2015 – 2016 жылдар
2016 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
бұйрықтар
16.
Қылмыстық жолмен алынған табысты заңдастырудың (жылыстатудың) немесе терроризмді қаржыландырудың жолын кесу және оған қарсы іс-қимыл саласындағы заңнаманы жетілдіру
«Қылмыстық жолмен алынған табысты заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізу
Қаржымині, МҚІСҚА (келісім бойынша), ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
2017 жыл
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
17.
Нашақорлықтың таралуына қарсы іс-қимыл, есірткінің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі мен Есірткі және есірткіге тәуелділік мәселелері бойынша Еуропалық мониторинг орталығы арасында Өзара түсіністік туралы меморандум жасасу
есірткінің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын талдау, оның нәтижесі бойынша көрсетілген саладағы мемлекеттік реттеуді жетілдіру мақсатында нормативтік және құқықтық актілерге өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу есірткі және есірткіге тәуелділік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы мен Еуропалық мониторинг орталығы арасындағы ынтымақтастықты жандандыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі мен аталған Орталық арасындағы Өзара түсіністік туралы меморандум жасасу
ІІМ, ДСӘДМ, ҰҚК (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
ДСӘДМ, ІІМ, СІМ, БП (келісім бойынша)
2015 – 2016 жылдар
2017 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы іс-қимылға бағытталған мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру жөніндегі ведомствоаралық штабтың шешімі
Меморандум жасасу
18.
БҰҰ мен Еуропа Кеңесінің Ұйымдасқан қылмысқа, терроризмге, экстремизмге, нашақорлыққа және есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы халықаралық шарттарына қосылу
Қазақстан Республикасы қосылуы қажет ұйымдасқан қылмысқа, нашақорлыққа және есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы халықаралық шарттардың тізбесін айқындау және тиісті ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы қосылуы қажет терроризм мен экстремизмге қарсы күрес саласындағы халықаралық шарттардың тізбесін айқындау және тиісті ұсыныстар енгізу
ІІМ, Қаржымині, БП (келісім бойынша)
ҰҚК (келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині, БП (келісім бойынша)
2015 жылғы IV тоқсан
2015 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ақпарат
19.
Нашақорлықтың таралуына қарсы іс-қимыл, есірткінің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы мемлекеттік саясатты тиісті іс-шараларды орындау, есірткіні алып қою және оларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы заңсыз өткізуге кінәлі адамдарды ұстау туралы ақпаратты халыққа жария ету арқылы іске асыру;
есірткінің, психотропты заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы ынтымақтастықты және халықаралық ұйымдармен ақпарат алмасуды одан әрі дамыту
есірткінің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жөніндегі ақпаратты халыққа жария ету шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен және халықаралық ұйымдармен есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы ынтымақтастықты және ақпарат алмасуды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасындағы есірткінің айналымына байланысты ахуалға мониторингті жүзеге асыру
Қазақстан Республикасындағы есірткінің айналымына байланысты ахуалды мониторингтеу жүйесінің жұмысын қамтамасыз ету үшін қазақстандық мамандарды Еуропалық Одақ стандарттарына сәйкес даярлауға қатысты ұсыныстар әзірлеу
ІІМ, Қаржымині, БП (келісім бойынша)
ІІМ, Қаржымині, БП (келісім бойынша)
ІІМ, ДСӘДМ, БП (келісім бойынша)
тұрақты негізде
тұрақты негізде
2015 – 2016 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
талап етілмейді
ашық ақпаратты мемлекеттік органдардың өз интернет-ресурстарында  орналастыру
СІМ-ге ақпарат
СІМ-ге ұсыныстар
Қылмыстық істер бойынша ынтымақтастық
20.
Қылмыстық істер жөнінде өзара құқықтық көмек мәселелері бойынша құқықтық базаны дамыту
Қазақстан Республикасы қосылуы қажет қылмыстық істер жөнінде өзара көмек туралы халықаралық шарттардың, еуропалық конвенциялардың және оларға хаттамалардың тізбесін айқындау
БП (келісім бойынша)
2015 – 2016 жылдар
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
Құқық қорғау мәселелері бойынша ынтымақтастық
21.
Қазақстан Республикасы мен Еуропалық полиция кеңсесінің арасында Жедел ынтымақтастық туралы келісім жасасу
Қазақстан Республикасы мен Еуропалық полиция кеңсесінің арасындағы жедел ынтымақтастық туралы келісімнің мәтінін келісу мақсатында келіссөздер жүргізу
Қазақстан Республикасы мен Еуропалық полиция кеңсесінің арасында Жедел ынтымақтастық туралы келісім жасасу
ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
ІІМ,ҰҚК (келісім бойынша),
Қаржымині, МҚІСҚА (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
2016 жыл келіссөздердің қорытындысы бойынша
005 «Шетелдік іссапарлар» бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
талап етілмейді
СІМ-ге ұсыныстар
Келісім жасасу
22.
Қазақстан Республикасының заңнамасын дербес деректерді қорғау саласындағы халықаралық актілердің талаптарына бейімдеу
Қазақстан Республикасы қосылуы қажет дербес деректерді қорғау саласындағы халықаралық шарттардың тізбесін айқындау
СІМ, ИДМ, ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
2015 – 2016 жылдар
талап етілмейді
СІМ-ге ұсыныстар
Сыртқы қатынастар, көшіп-қонушылардың құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы аумағының шегінде жүріп-тұру еркіндігі
23.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасында заңды негіздерде жүрген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың тұрғылықты жерін немесе болу жерін тіркеу, сондай-ақ мұндай адамдарды тіркеуден шығару рәсімдері айқындалған нормативтік құқықтық актілерге талдау жүргізу
Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасында заңды негіздерде жүрген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың тұрғылықты жерінде немесе болу жерінде тіркеу және тіркеуден шығару рәсімдері айқындалған нормативтік құқықтық актілерге талдау жүргізу.
Қажет болған жағдайда барлық адамдардың көрсетілген рәсімдерге тең қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында оларды жетілдіру жөнінде тиісті ұсыныстар енгізу
ІІМ, СІМ, ҰҚК (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
2016 жыл
талап етілмейді
СІМ-ге ақпарат
24.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында жүріп-тұру еркіндігі құқығын қорғауды және оларды тіркеу жөніндегі талаптарды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында жүріп-тұру еркіндігі құқығына және оларды тіркеу жөніндегі талаптарға қатысты хабардар болу деңгейін арттыру мақсатында ақпараттық-түсіндіру науқанын жүргізу
ІІМ
2016 жыл
талап етілмейді
ақпаратты мемлекеттік органдардың өз интернет ресурстарына орналастыру
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР – Қазақстан Республикасы
ЕО – Еуропалық Одақ
ЕК – Еуропалық Комиссия
ҰҚК – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
БП – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ИДМ – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
ДСӘДМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
МҚІСҚА – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі

3. Общественный порядок и безопасность
Борьба с организованной преступностью, терроризмом и коррупцией
13.
Государственная политика в сфере борьбы с организованной преступностью и ее реализация
анализ принимаемых мер по разработке мер в сфере борьбы с организованной преступностью
МВД, МФ, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию), АДГСПК (по согласованию)
II квартал 2017 г.
не требуется
информация в МИД
14.
Разработка и принятие нормативных правовых актов по вопросам противодействия торговле людьми
анализ национального законодательства по вопросам противодействия торговле людьми
МЗСР, МВД
2016 г.
не требуется
информация в МИД
15.
Разработка проектов нормативных правовых актов по вопросам предотвращения и борьбы с коррупцией, усиление координации деятельности органов государственной власти, ответственных за борьбу с коррупцией
разработка проекта Закона Республики Казахстан «О противодействии коррупции»
АДГСПК (по согласованию), МВД, МФ, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
2015-2016 гг.
не требуется
проект Закона Республики Казахстан
разработка стандартов государственных услуг населению в миграционной сфере с целью автоматизации процесса их предоставления
МВД, МИД, МЗСР, МИР, МНЭ, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
2016 г.
не требуется
приказы
16.
Совершенствование законодательства в сфере предотвращения и противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, или финансированию терроризма
разработка и внесение в Парламент Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан по «противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»
МФ, АДГСПК (по согласованию), КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
2017 г.
не требуется
информация в МИД
17.
Обеспечение реализации государственной политики в сфере противодействия распространению наркомании, борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
анализ законодательства Республики Казахстан в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, по результатам разработка предложений по внесению изменений в нормативные и правовые акты с целью совершенствования государственного регулирования в указанной сфере
МВД, МЗСР, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
2015-2016 гг.
не требуется
Решение Межведомственного штаба по координации деятельности государственных органов, направленной на противодействие наркомании и наркобизнесу
Заключение Меморандума о взаимопонимании между Министерством здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Европейским мониторинговым центром по вопросам наркотиков и наркотической зависимости
активизация сотрудничества между Республикой Казахстан и Европейским мониторинговым центром по вопросам наркотиков и наркотической зависимости, а также заключение Меморандума о взаимопонимании между Министерством здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и указанным Центром
МЗСР, МВД, МИД, ГП (по согласованию)
2017 г.
не требуется
заключение Меморандума
18.
Присоединение к международным договорам ООН и Совета Европы в области борьбы с организованной преступностью, терроризмом, экстремизмом, наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств
определение перечня международных договоров в сфере борьбы с организованной преступностью, наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств, к которым необходимо присоединиться Республике Казахстан, и внесение соответствующих предложений
МВД, МФ, ГП (по согласованию)
IV квартал 2015 г.
не требуется
информация в МИД
определение перечня международных договоров в сфере терроризма и экстремизма, к которым необходимо присоединиться Республике Казахстан, и внесение соответствующих предложений
КНБ, (по согласованию), МВД, МФ, ГП (по согласованию)
IV квартал 2015 г.
не требуется
информация в МИД
19.
Реализация государственной политики в сфере противодействия распространению наркомании, борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров путем выполнения соответствующих мероприятий, обнародования информации об изъятии наркотических средств и задержании лиц, виновных в незаконном их перемещении через Государственную границу Республики Казахстан;
дальнейшее развитие сотрудничества и обмен информацией с международными организациями в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, прекурсоров и психотропных веществ
обнародование открытой информации по противодействию незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
МВД, МФ, ГП (по согласованию)
на постоянной основе
не требуется
размещение открытой информации на собственных интернет ресурсах госорганов
обеспечение сотрудничества и обмена информацией в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотиков с компетентными органами иностранных государств и международными организациями и осуществление мониторинга ситуации, связанной с оборотом наркотических средств в Республике Казахстан
МВД, МФ, ГП (по согласованию)
На постоянной основе
не требуется
информация в МИД
выработка предложений относительно подготовки казахстанских специалистов для обеспечения работы системы мониторинга ситуации, связанной с оборотом наркотических средств в Республике Казахстан, согласно стандартам Европейского Союза
МВД, МЗСР, ГП (по согласованию)
2015-2016 гг.
не требуется
предложения в МИД
Сотрудничество по уголовным делам
20.
Развитие правовой базы по вопросам взаимной правовой помощи по уголовным делам
определение перечня международных договоров, европейских конвенций и протоколов к ним о взаимной помощи по уголовным делам, к которым необходимо присоединиться Республике Казахстан
ГП (по согласованию).
2015-2016 гг.
не требуется
информация в МИД
Сотрудничество по правоохранительным вопросам
21.
Заключение Соглашения между Республикой Казахстан и Европейским полицейским офисом об оперативном сотрудничестве
проведение переговоров с целью согласования текста Соглашения между Республикой Казахстан и Европейским полицейским офисом об оперативном сотрудничестве
МВД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
2016 г.
в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе 005 «Заграничные командировки»
предложения в МИД
заключение Соглашения между Республикой Казахстан и Европейским полицейским офисом об оперативном сотрудничестве
МВД, КНБ (по согласованию), МФ, АДГСПК (по согласованию), ГП (по согласованию)
по итогам переговоров
не требуется
заключение Соглашения
22.
Адаптация законодательства Республики Казахстан к требованиям международных актов в сфере защиты персональных данных
определение перечня международных договоров в сфере защиты персональных данных, к которым необходимо присоединиться Республике Казахстан
МИД, МИР, МВД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
2015-2016 гг.
не требуется
предложения в МИД
Внешние сношения, обеспечение прав и свобод мигрантов
Свобода передвижения в пределах территории Республики Казахстан
23.
Проведение анализа нормативных правовых актов, которыми определены процедуры регистрации места жительства или места пребывания граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, находящихся в Республике Казахстан на законных основаниях, а также снятия с регистрации таких лиц
проведение анализа нормативных правовых актов, которыми определены процедуры регистрации и снятия с регистрации в местах жительства или местах пребывания граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, находящихся в Республике Казахстан на законных основаниях.
В случае необходимости, внесение соответствующих предложений по их совершенствованию с целью обеспечения равного доступа всех лиц к указанным процедурам
МВД, МИД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
2016 г.
не требуется
информация в МИД
24.
Обеспечение защиты прав граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства на свободу передвижения по территории Республики Казахстан и требований по их регистрации
Проведение информационно-разъяснительной кампании с целью повышения уровня осведомленности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства в отношении их прав на свободу передвижения по территории Республики Казахстан и требований по их регистрации
МВД
2016 г.
не требуется
размещение информации на собственных интернет-ресурсах госорганов
Примечание: расшифровка аббревиатур:
РК – Республика Казахстан
ЕС – Европейский Союз
ЕК – Европейская Комиссия
КНБ – Комитет национальной безопасности РК
ГП – Генеральная прокуратура РК
МВД – Министерство внутренних дел РК
МИД – Министерство иностранных дел РК
МИР – Министерство по инвестициям и развитию РК
МЗСР – Министерство здравоохранения и социального развития РК
МФ – Министерство финансов РК
МНЭ – Министерство национальной экономики РК
АДГСПК – Агентство РК по делам государственной службы и противодействию коррупции.