"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 тамыздағы № 708 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
оңалту және банкроттық мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 93-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 64-құжат; № 14, 72, 74-құжаттар; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 6, 9-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 11, 67-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжаттар; № 22, 128-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 8, 44-құжат; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реабилитации и банкротства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2015 года № 708
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реабилитации и банкротства».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
ПРОЕКТ
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам реабилитации и банкротства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281;№ 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9, № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117;№ 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64;№ 13, ст. 91; № 14, ст. 93; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 64; № 14, ст. 72, 74; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 6, 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 67; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-II, ст.94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст.128; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 8, ст. 44; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):

1) мазмұнындағы 35-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«35-тарау. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың төлем  қабілетсіздігін реттеу, банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту рәсімі және оңалту туралы iстердi қарау»;
2) 33-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жер учаскелеріне, ғимараттарға, үй-жайларға, құрылыжайларға, жермен тығыз байланысты басқа да объектілерге (жылжымайтын мүлік) берілетін құқықтар туралы, осы баптың бесінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мүлікті тыйым салудан босату туралы қуынымдар осы объектілер немесе тыйым салынған мүлік орналасқан жер бойынша қойылады.»;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тараптардың бірі заңды тұлға құрмастан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын, оған қатысты банкрот деп тану туралы шешім заңды күшіне енген азамат не оған қатысты оңалту рәсімін қолдану және (немесе) банкрот деп тану туралы шешім заңды күшіне енген заңды тұлға болса, қуынымдарды оған қатысты оңалту рәсімін қолдану немесе осындай тұлғаны банкрот деп тану туралы шешім шығарған сот қарайды.
Судья жоқ болса, оның:
1) осы Кодексте белгіленген тәртіппен судьяның өздігінен бас тартуы немесе қарсылық білдіру туралы өтніш білдірген және қанағаттандырылған;
2) ауырған, демалыста болған, оқуда болған, қызметтік іссапарда болған жағдайларда оны ауыстыруға мүмкін болады.»;
3) 237-бап қазақ қазақ тіліндегі мәтінде 8) тармақшада «тану туралы шешімдер дереу орындауға жатады» деген сөздер «тану туралы;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
«9) төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау туралы;
10) борышкерді банкрот деп тану туралы шешімдер дереу орындауға жатады.»;
4) 35-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«35-тарау. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың төлем қабілетсіздігін реттеу, банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту рәсімі және оңалту туралы iстердi қарау
313-бап. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың төлем
қабілетсіздігін реттеу, банкроттығы, заңды тұлғаларды
жеделдетілген оңалту рәсімі және оңалту туралы iстердi
қарау
Сот дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың төлем қабілетсіздігін реттеу, банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту рәсімі және оңалту туралы iстердi Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгіленген ерекшеліктермен осы Кодексте көзделген жалпы қағидалар бойынша қарайды және оларға шағымдануға, қарсылық білдіруге болады.
Төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау туралы сот шешімі шағымдануға, қарсылық білдіруге жатпайды.».

1) в оглавлении заголовок главы 35 изложить в следующей редакции:
«Глава 35 Рассмотрение дел об урегулировании неплатежеспособности, банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитационной процедуре и реабилитации юридических лиц.»;
2) в статье 33:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Иски о правах на земельные участки, здания, помещения, сооружения, другие объекты, прочно связанные с землей (недвижимое имущество), об освобождении имущества от ареста предъявляются по месту нахождения этих объектов или арестованного имущества, за исключением случаев, предусмотренных частью пятой настоящей статьи.
дополнить частью пятой следующего содержания:
«Иски, по которым одной из сторон выступают гражданин, осуществляющий предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, в отношении которого вступило в законную силу решение о признании банкротом, либо юридическое лицо, в отношении которого вступило в законную силу решение о применении реабилитационной процедуры и (или) признании банкротом, рассматриваются тем же судьей суда, вынесшего решение о применении в отношении него реабилитационной процедуры или признании такого лица банкротом.
При отсутствии судьи его замена возможна в случаях:
1) заявленного и удовлетворенного в порядке, установленном настоящим Кодексом, самоотвода или отвода судьи;
2) болезни, отпуска, пребывания на учебе, нахождения в служебной командировке.».
3) статью 237 дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
«9) о возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности;
10) о признании должника банкротом.»;
4) главу 35 изложить в следующей редакции:
«Глава 35. Рассмотрение дел об урегулировании неплатежеспособности, банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитационной процедуре и реабилитации юридических лиц
Статья 313. Рассмотрение дел об урегулировании
неплатежеспособности, банкротстве индивидуальных
предпринимателей и юридических лиц, ускоренной
реабилитационной процедуре и реабилитации
юридических лиц
Дела об урегулировании неплатежеспособности, банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитационной процедуре и реабилитации юридических лиц рассматриваются судом и могут быть обжалованы, опротестованы по общим правилам, предусмотренным настоящим Кодексом, с особенностями, установленными законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
Не подлежит обжалованию, опротестованию решение суда о возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности.».

2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; 2015 жылғы 10 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 22 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес білім беру ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

2. В Кодекс Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) от 10 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 1516, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июня 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности автономных организаций образования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 22 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):

1) 609-бапта:
3-1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді сот бекіткен жағдайда – осындай келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап қолданылады.»;
мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
«3-2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес салық төлеуші төлем қабілетсіздігін реттеген жағдайда осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілін қолдану сот төлем қабілетсіздігін реттеу туралы рәсімді қозғау туралы шешім қабылдаған күннен бастап тоқтатылады.»;
2) 614-баптың 2-тармағында 4) тармақшада «бастап қолданылмайды» деген сөздер «бастап;» деген сөзге ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) төлем қабілетсіздігін реттеу келісімді соттың бекітуі – осындай келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап қолданылмайды.».
3. «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 жылғы № 8, 42-құжат):
47-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енсе;».
4. «Оңалту және банкроттық туралы» 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 4-5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) бітімгершілік келісім – банкроттық рәсімнің кез-келген сатысында, сот бекітетін борышкер (банкрот) мен кредиторлар арасында келісімдер жасасу жолымен оны тоқтату мақсатында қолданатын рәсім;»;

1) в статье 609:
пункт 3-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) утверждения судом соглашения об урегулировании неплатежеспособности – со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения»;
дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
«3-2. В случае урегулирования неплатежеспособности налогоплательщика согласно законодательным актам Республики Казахстан, применение способа обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, указанного в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается со дня принятия судом решения о возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности.»;
2) пункт 2 статьи 614 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) утверждения судом соглашения об урегулировании неплатежеспособности – со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения.».
3. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, cт. 42):
пункт 1 статьи 47 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) вступило в законную силу определение суда об утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности;».
4. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2015 года «О реабилитации и банкротстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст. 23; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 142; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) мировое соглашение - процедура, применяемая на любой стадии процедуры банкротства в целях ее прекращения путем заключения соглашения между должником (банкротом) и кредиторами, утверждаемого судом;»;

2) 4-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер өзіне қатысты Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексi 49-бабының 1-тармағында белгiленген тәртiппен тарату туралы шешiм қабылданған заңды тұлға мүлкiнiң құны кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін жеткiлiксiз болса, тарату комиссиясы осы Заңда белгiленген қағидалар бойынша банкроттық рәсімін жүргізу үшін мұндай заңды тұлғаны банкрот деп тану туралы сотқа жүгінуге міндетті.»;
3) 11-бап:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Заңда көзделген жағдайларда оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) осы Заңда көзделген тәртіппен және шарттарда банкроттық рәсім барысында бітімгершілік келісім жасасуға;»;
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) борышкерге қатысты төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайды қоспағанда, борышкер төлем қабілетсіздігінің басталғаны туралы білген немесе білуге тиіс болған кезден бастап алты ай ішінде өзін банкрот деп тану туралы сотқа жүгінуге;»;
4) 15-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«14) оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы уақытша әкімші мен банкроттықты басқарушы қорытындыларының үлгі нысандарын бекітеді;»;
5) мынадай мазмұндағы 2-1 тараумен толықтырылсын:
«2-1-тарау. Төлем қабілетсіздігін реттеу
28-1-бап. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы шешім қабылдау
1. Борышкер, осы Заңның 5-бабының 1-тармағында белгіленген төлемге қабілетсіз белгілері болған кезде оңалту рәсімін және (немесе) банкроттық рәсімін қолдануға дейін өзінің төлем қабілетсіздігін реттеу туралы шешім қабылдауға құқылы.
2. Борышкер, өзінің төлем қабілетсіздігін дәлелдейтін құжаттарды қоса бере отырып, төлем қабілетсіздігін реттеу туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.
3. Сот борышкердің төлем қабілетсіздігін реттеу туралы өтінішін қабылдаған күннен бастап үш күн ішінде:
1) төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау туралы;
2) төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғаудан бас тарту туралы шешім шығаруға құқылы.
Соттың, осы Заңның 5-бабының 1-тармағында белгіленген төлем қабілетсіздігі белгілерінің борышкерде болмауы төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
4. Төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау туралы сот шешімі, оны жариялаған сәттен бастап заңды күшіне енеді және шағымдануға жатпайды.

2) пункт 4 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«4. Если стоимость имущества юридического лица, в отношении которого в порядке, установленном пунктом 1 статьи 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан, принято решение о ликвидации, недостаточна для удовлетворения требований кредиторов, ликвидационная комиссия обязана обратиться в суд о признании такого юридического лица банкротом для проведения процедуры банкротства по правилам, установленным настоящим Законом.»;
3) в статье 11:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) обратиться в суд с заявлением о применении реабилитационной процедуры в случаях, предусмотренных настоящим Законом;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) заключать мировое соглашение в ходе процедуры банкротства в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящим Законом;»;
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«3) в течение шести месяцев обратиться в суд о признании его банкротом с момента, когда должник узнал или должен был знать о наступлении неплатежеспособности, за исключением случая, когда в отношении должника вступило в законную силу решение суда о возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности;»;
4) подпункт 14) статьи 15 изложить в следующей редакции:
«14) утверждает типовую форму заключения временного администратора и банкротного управляющего об эффективности (неэффективности) плана реабилитации;»;
5) дополнить главой 2-1 следующего содержания:
«Глава 2-1. Процедура урегулирования неплатежеспособности
Статья 28-1. Принятие решения об урегулировании
неплатежеспособности
1. Должник до применения реабилитационной процедуры и (или) процедуры банкротства при наличии признаков неплатежеспособности, установленных пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона, вправе принять решение об урегулировании своей неплатежеспособности.
2. Должник обращается в суд с заявлением об урегулировании неплатежеспособности с приложением документов, подтверждающих неплатежеспособность.
3. Суд в течение трех дней с даты принятия заявления должника об урегулировании неплатежеспособности вправе вынести решение:
1) о возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности;
2) об отказе в возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности.
Основанием для отказа судом в возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности должника является отсутствие признаков неплатежеспособности должника, установленные пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона.
4. Решение суда о возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности вступает в законную силу с момента его оглашения и не подлежит обжалованию.

5. Борышкер сот қабылдаған шешім туралы уәкілетті органды және кредиторларды дереу хабардар етеді.
6. Уәкілетті орган хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде борышкерге қатысты төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімі қозғалғаны туралы хабарландыруды орналастырады.
28-2-бап. Төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау салдары
Борышкерге қатысты төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мындай салдар туындайды:
1) борышкердің барлық берешек түрлері бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұлдарды, айыппұлдарды) есептей тоқтатылады;
2) кредиторға (кредиторларға) төлемге қабілетсіздігін реттеу туралы келісім жасасу кезеңінде борышкерді банкрот деп тану туралы сотқа өтініш беруге тыйым салынады;
3) борышкерге мүлікті (активтерді) иеліктен шығару бойынша қандай да бір мәмілелер жасасуға тыйым салынады.
28-3-бап. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім
1. Төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қозғау туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап екі ай ішінде борышкер барлық кредиторлармен төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім жасасуға міндетті.
2. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімінде келісімнің шарттары туралы ережені, борышкердің кредитор (кредиторлар) алдындағы міндеттемелерін орындау тәртібін, тәсілдері мен мерзімдерін қамтуға тиіс.
Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім үш жылдан аспайтын мерзімге жасалады.
3. Келісімде көзделген құқықтар мен міндеттерді өзіне қабылдайтын үшінші тұлғалардың төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімге қатысуға рұқсат беріледі.
4. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім:
1) борышкер міндеттемелерінің орындалуын кейінге қалдыру және (немесе) мерзімін ұзарту;
2) борышкердің талабына жол беру;
3) борышты толық немесе ішінара кешіру;
4) тұрақсыздық айыбын (өсімпұлдарды, айыппұлдарды) есептен шығару;
5) алынған кредиттер (қарыздар) бойынша сыйақы мөлшерін азайту;
6) кредитордың (кредиторлардың) талаптарын Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де тәсілдермен қанағаттандыру шарттарымен жасалуы мүмкін.
5. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім жазбаша нысанда қазақ және орыс тілдерінде жасалады және оған борышкердің, борышкер мүлкінің меншік иесінің, құрылтайшысының (қатысушысының) не ол уәкілеттігін берген тұлғаның және әрбір кредитор қол қояды.
Кредитор келісімнің шарттарымен келіспеген жағдайда, мұндай келісім жасалуы мүмкін емес.
28-4-бап. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді соттың бекітуі

5. Должник о принятом судом решении незамедлительно уведомляет уполномоченный орган и кредиторов.
6. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней с даты получения уведомления размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа на казахском и русском языках объявление о возбуждении в отношении должника процедуры урегулирования неплатежеспособности.
Статья 28-2. Последствия возбуждения процедуры урегулирования
неплатежеспособности
С даты вступления в законную силу решения суда о возбуждении в отношении должника процедуры урегулирования неплатежеспособности наступают следующие последствия:
1) прекращается начисление неустойки (пени, штрафов) по всем видам задолженности должника;
2) кредитору (кредиторам) запрещается подавать в суд заявление о признании должника банкротом в период заключения соглашения об урегулировании неплатежеспособности;
3) должнику запрещается совершать какие-либо сделки по отчуждению имущества (активов).
Статья 28-3. Соглашение об урегулировании неплатежеспособности
1. В течение двух месяцев с даты вступления в законную силу решения суда о возбуждении процедуры урегулирования неплатежеспособности должник обязан заключить со всеми кредиторами соглашение об урегулировании неплатежеспособности.
2. Соглашение об урегулировании неплатежеспособности должно содержать положения об условиях соглашения, порядке, способах и сроках исполнения обязательств должника перед кредитором (кредиторами).
Соглашение об урегулировании неплатежеспособности заключается сроком не более чем на три года.
3. Допускается участие в соглашении об урегулировании неплатежеспособности третьих лиц, которые принимают на себя права и обязанности, предусмотренные соглашением.
4. Соглашение об урегулировании неплатежеспособности может быть заключено на условиях:
1) отсрочки и (или) рассрочки исполнения обязательств должника;
2) уступки требования должника;
3) полного или частичного прощения долга;
4) списания неустойки (пени, штрафы);
5) уменьшения размера вознаграждения по полученным кредитам (займам);
6) удовлетворения требований кредитора (кредиторов) иными способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан.
5. Соглашение об урегулировании неплатежеспособности составляется в письменной форме на казахском и русском языках и подписывается должником, собственником имущества, учредителем (участником) должника либо уполномоченным им лицом и каждым кредитором.
В случае несогласия кредитора с условиями соглашения, такое соглашение не может быть заключено.
Статья 28-4. Утверждение судом соглашения об урегулировании
неплатежеспособности

1. Осы Заңның 28-3-бабының 1-тармағында белгіленген мерзім ішінде борышкер өзінің төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекіту туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.
2. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекіту туралы өтінішке борышкер:
1) борышкер мен кредитор (кредиторлар) қол қойған төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді;
2) олардың тұратын жерін немесе орналасқан жерін, сондай-ақ, берешек сомасын көрсете отырып, барлық кредиторлардың тізімін қоса береді.
3. Борышкердің төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекіту туралы өтінішін қарау нәтижелері бойынша сот:
1) төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекіту туралы;
2) төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарымды шығаруға құқылы.
4. Соттың борышкердің төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекітуден бас тартуы үшін:
1) кредиторлар және (немесе) үшінші тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы;
2) келісім шарттарының Қазақстан Республикасы заңнамасына қайшы болуы негіз болып табылады.
5. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім борышкердің, кредитордың (кредиторлардың) және (немесе) келісімге қатысқан үшінші тұлғалардың мұндай келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күнінен бастап орындалуға міндетті болып табылады.
6. Сот келісімді бекітуден бас тартқан жағдайда борышкердің төлем қабілетсіздігін реттеу аяқталған болып саналады, ал осы Заңның 28-2-бабының қолданысы төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
7. Кредитор (кредиторлар) және (немесе) осы Заңның 28-3-бабының 3-тармағында көрсетілген келісімге қатысқан үшінші тұлғалар:
1) борышкер мұндай келісімнің шарттарын бұзған жағдайда – төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бұзу және борышкерді банкрот деп тану туралы;
2) мынадай:
осы Заңның 28-3-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде төлемге қабілетсіздігін реттеу туралы келісім жасалмаған;
сот төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығарған жағдайларда борышкерді банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.
8. Кредитордың (кредиторлардың) және (немесе) осы Заңның 28-3-бабының 3-тармағында көрсетілген үшінші тұлғалардың төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісім қолданылған кезең ішінде борышкер мұндай келісімнің барлық шарттарын сақтаған жағдайда, борышкерді банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқығы жоқ.
28-5-бап. Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді соттың
бекітуінің салдары
Төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күнінен бастап мынадай салдар басталады:

1. В течение срока, установленного пунктом 1 статьи 28-3 настоящего Закона, должник обращается в суд с заявлением об утверждении соглашения об урегулировании его неплатежеспособности.
2. К заявлению об утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности должник прилагает:
1) соглашение об урегулировании неплатежеспособности, подписанное должником и кредитором (кредиторами);
2) список всех кредиторов с указанием их места жительства или места нахождения, а также сумм задолженности.
3. По результатам рассмотрения заявления должника об утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности суд вправе вынести определение:
1) об утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности;
2) об отказе в утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности.
4. Основанием для отказа судом в утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности должника являются:
1) нарушение прав и законных интересов кредиторов и (или) третьих лиц;
2) противоречие условий соглашения законодательству Республики Казахстан.
5. Соглашение об урегулировании неплатежеспособности является обязательным к исполнению должником, кредитором (кредиторами) и (или) третьими лицами, участвующими в соглашении, с даты вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения.
6. В случае отказа суда в утверждении соглашения, урегулирование неплатежеспособности должника считается завершенным, а действие статьи 28-2 настоящего Закона прекращается с даты вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности.
7. Кредитор (кредиторы) и (или) третьи лица, указанные в пункте 3 статьи 28-3 настоящего Закона, вправе обратиться в суд с заявлением:
1) о расторжении соглашения об урегулировании неплатежеспособности и признании должника банкротом – в случае нарушения должником условий такого соглашения;
2) о признании должника банкротом в случаях:
3) незаключения соглашения об урегулировании неплатежеспособности в срок, установленный пунктом 1 статьи 28-3 настоящего Закона;
4) вынесения судом определения об отказе в утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности.
8. Кредитор (кредиторы) и (или) третьи лица, указанные в пункте 3 статьи 28-3 настоящего Закона, не вправе в течение периода действия соглашения об урегулировании неплатежеспособности обращаться в суд с заявлением о признании должника банкротом в случае, если должником соблюдаются все условия такого соглашения.
Статья 28-5. Последствия утверждения судом соглашения об
урегулировании неплатежеспособности
Со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении соглашения об урегулировании неплатежеспособности наступают следующие последствия:

1) борышкер берешегінің барлық түрлері бойынша тұрақсыздық айыбына (өсімпұлдарды, айыппұлдарды) есепке жазу тоқтатылады;
2) борышкердің шоттары бойынша барлық қаржылық және мемлекеттік органдар салған шектеулер, оны салған тиісті органдардың шешім қабылдауысыз шешіледі;
3) моральдық зиянды өтеу туралы талаптарды есептемегенде, төлеу мерзімі келісім жасасқаннан кейін басталған, өмiріне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн борышкер олардың алдында жауаптылықта болатын азаматтарға төленетін төлемдердi қоспағанда, соттардың, аралық соттардың шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
4) борышкердің мүлкіне жаңадан тыйым салу және борышердің мүлкіне иелік етуге өзге де шектеулер қою мәмілені жарамсыз деп тану туралы және борышкерге қойылған, мүлікті өзгенің заңсыз иеленуінен талап ету туралы қуынымдары бойынша ғана жол беріледі.»;
6) 42-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Осы Заңның 95-1-бабы 4-тармағында көзделген жағдайда, борышкердiң оңалту рәсiмiн қолдану туралы өтiнiшiне:
1) осы Заңның 95-1-бабында белгіленген тәртіпте келісілген оңалту жоспары;
2) оңалту жоспарын келiсу туралы кредиторлар жиналысының хаттамасы;
3) оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы банкроттықты басқарушының қорытындысы қоса берiледi.»;
7) 55-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3) тармақшалармен толықтырылсын және 6) тармақшада «ұйғарым қабылдауы мүмкін.» деген сөздер «ұйғарым;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып оны тарату туралы шешiмнің күшін жою туралы ұйғарым;
5-2) банкроттық рәсімін тоқтату, оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы шешім;
5-3) банкроттық рәсімін тоқтатудан, оңалту рәсімін қолданудан және оңалту жоспарын бекітуден бас тарту туралы шешім;
6-1) бітімгершілік келісімін бекіту және банкроттық рәсімін тоқтату туралы ұйғарым қабылдауы мүмкін.»;
8) 4-тарау мынадай мазмұндағы 59-1-баппен толықтырылсын:
«59-1-бап. Банкроттық рәсімін тоқтатудан, оңалту рәсімін
қолданудан және оңалту жоспарын бекітуден бас тарту
туралы шешім
1. Банкроттық рәсімін тоқтату, оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы сот шешімін осы Заңның 95-1-бабында көзделген шарттар мен тәртiпте сот шығарады.
2. Банкроттық рәсімін тоқтату, оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы сот шешімінде:
1) банкроттық рәсімін тоқтату және борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімін орындау және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату;

1) прекращается начисление неустойки (пени, штрафов) и вознаграждения (интереса) по всем видам задолженности должника;
2) снимаются все ограничения финансовых и государственных органов по счетам должника без принятия соответствующих решений органов, их наложивших;
3) прекращается исполнение ранее принятых решений судов, третейских судов, за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью без учета требований о возмещении морального вреда, срок уплаты которых наступил после заключения соглашения;
4) наложение новых арестов на имущество должника и иных ограничений в распоряжении его имуществом допускается только по искам о признании сделки недействительной и истребовании имущества из чужого незаконного владения, предъявленным к должнику.»;
6) статью 42 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. В случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 95-1 настоящего Закона, к заявлению должника о применении реабилитационной процедуры также прилагаются:
1) план реабилитации согласованный в порядке, предусмотренном статьей 95-1 настоящего Закона;
2) протокол собрания кредиторов о согласовании плана реабилитации;
3) заключение банкротного управляющего об эффективности (неэффективности) плана реабилитации.»;
7) пункт 1 статьи 55 дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3) и 6-1) следующего содержания:
«5-1) определение об отмене решения о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;
5-2) решение о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации;
5-3) решение об отказе в прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации;»;
«6-1) определение об утверждении мирового соглашения и прекращении процедуры банкротства.»;
8) главу 4 дополнить статьей 59-1 следующего содержания:
«Статья 59-1. Решение о прекращении процедуры банкротства,
применении реабилитационной процедуры и
утверждении плана реабилитации
1. Решение суда о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации выносится судом на условиях и в порядке, предусмотренных статьей 95-1 настоящего Закона.
2. Решение суда о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации должно содержать указание о:
1) прекращении процедуры банкротства и исполнении решения суда о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;

2) банкроттықты басқарушының өкілеттіктерін тоқтату;
3) оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту;
4) осы Заңда көзделген оңалту рәсiмiн қолдану салдарының басталуы;
5) борышкер мүлкін иесіне, борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқару құқығын оларға уәкілетті органға, құрылтайшыларға (қатысушыларға) сақтап қалу не уәкілетті органға шешімнің заңды күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кредиторлар жиналысы ұсынған оңалтуды басқарушының кандидатурасын тағайындауды тапсыру;
6) банкроттықты басқарушының құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, мүлікке құқық белгiлейтiн құжаттарды, мөрлерді, мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды беруi туралы нұсқау қамтылуға тиiс.
3. Сот:
оңалту жоспарын бекіту туралы кредиторлар жиналысының келісімі болмаған;
егер борышкер сот талқылауы барысында төлем қабілеттілігін қалпына келтіру мүмкіндігін дәлелдемеген жағдайларда банкроттық рәсiмiн тоқтатудан, оңалту рәсiмiн қолданудан және оңалту жоспарын бекітуден бас тартады.»;
9) 62-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«62-бап. Сот шешiмiнiң (ұйғарымының) заңды күшiне енуi, шешiмдi
(ұйғарымды) қайта қарау
1. Осы Заңның 55-бабында көрсетілген сот актілерінің заңды күшіне енуі және жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша оларды қайта қарау, сондай-ақ шағымдану (наразылық келтіру) азаматтық процестік заңнамасында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Тараптарының бірі заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын, өзіне қатысты банкрот деп тану туралы шешім заңды күшіне енген азамат не өзіне қатысты оңалту рәсімін қолдану немесе банкрот деп тану туралы шешім заңды күшіне енген заңды тұлға болатын, іс бойынша сот шешімі кассациялық шағымдануға (наразылық келтіруге) жатпайды.»;
10) 70-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Заңда көзделген жағдайда, сотқа оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытындыны уәкілетті орган белгілеген нысанда ұсынуға;»;
11) 89-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында «кредит алуға құқылы» деген сөздер «кредит алуға;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) осы Заңда көзделген тәртіппен бітімгершілік келісім жасауға құқылы.»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) борышкер кредиторлар жиналысымен келісілген оңалту жоспарының табыс еткен күннен он жұмыс күні ішінде борышкер мүлкінің меншік иесіне немесе құрылтайшыға (қатысушыға) не ол уәкілеттік берген адамға оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытындыны ұсынуға;»;

2) прекращении полномочий банкротного управляющего;
3) применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации;
4) наступлении последствий применения реабилитационной процедуры, предусмотренных настоящим Законом;
5) сохранении за собственником имущества должника, уполномоченным им органом, учредителями (участниками) права управления имуществом и делами должника либо поручении уполномоченному органу в течение пяти рабочих дней с даты вступления решения в законную силу назначить кандидатуру реабилитационного управляющего, представленную собранием кредиторов;
6) передаче банкротным управляющим учредительных документов, учетной документации, правоустанавливающих документов на имущество, печатей, штампов, материальных и иных ценностей.
3. Суд отказывает в прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации в случаях:
отсутствия согласия собрания кредиторов об утверждении плана реабилитации;
если должником не доказана в ходе судебного разбирательства возможность восстановления платежеспособности.»;
9) статью 62 изложить в следующей редакции:
«Статья 62. Вступление решения (определения) суда в законную
силу, пересмотр решения (определения)
1. Вступление в законную силу судебных актов, указанных в статье 55 настоящего Закона, и их пересмотр по вновь открывшимся обстоятельствам, а также обжалование (опротестование) осуществляются в порядке, предусмотренном гражданским процессуальным законодательством.
2. Не подлежит кассационному обжалованию (опротестованию) решение суда по делу, одной из сторон в котором выступают гражданин, осуществляющий предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, в отношении которого вступило в законную силу решение о признании его банкротом, либо юридическое лицо, в отношении которого вступило в законную силу решение о применении реабилитационной процедуры или признании банкротом.»;
10) подпункт 2) пункта 2 статьи 70 изложить в следующей редакции:
«2) в случае, предусмотренном настоящим Законом, представить в суд заключение по форме, установленной уполномоченным органом, об эффективности (неэффективности) плана реабилитации;»;
11) в статье 89:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) заключать мировое соглашение в порядке, предусмотренном настоящим Законом.»;
пункт 2 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) в течение десяти рабочих дней с даты представления должником плана реабилитации, согласованного с собранием кредиторов, представить собственнику имущества должника или учредителю (участнику) либо уполномоченному им лицу заключение об его эффективности (неэффективности);»;

12) 93-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 14-3), 14-4) және 14-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-3) бітімгершілік келісім жасасу туралы шешім қабылдау;»;
«14-4) банкроттық рәсім барысында оңалту рәсіміне өту туралы шешім қабылдау;»;
«14-5) осы Заңның 95-1-бабында көзделген жағдайда оңалту жоспарын келісу;»;
13) 6-тарау мынадай мазмұндағы 95-1-баппен толықтырылсын:
«95-1-бап. Банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өту
1. Борышкерге қатысты оңалту рәсiмi қолданылмаған, ал банкроттық рәсімі барысында мүліктің меншік иесі немесе құрылтайшы (қатысушы) осы Заңның 73-бабы 1, 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін оңалту жоспарын әзірленген жағдайда, мүліктің меншік иесі немесе құрылтайшы (қатысушы) не ол уәкілеттік берген адам банкроттықты басқарушыға әзірлеген оңалту жоспарын және банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өту мүмкіндігін қарау үшін кредиторлар жиналысын өткізу туралы өтiнiшхатпен жүгінуге құқылы.
Банкроттықты басқарушы мүліктің меншік иесі немесе құрылтайшы (қатысушы) не ол уәкілеттік берген адамнан өтiнiшхат түскен күннен үш жұмыс күні ішінде осы Заңның 35-бабында көзделген тәртіппен кредиторлар жиналысын өткізу туралы кредиторларды хабардар етуге міндетті.
2. Кредиторлар жиналысы ұсынылған оңалту жоспарымен және банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өтумен келіскен жағдайда, жиналыс сонымен бір мезгілде борышкер мүлкінің меншік иесіне немесе құрылтайшыларға (қатысушыларға) сақтау мәселесін не уәкілетті органда тіркелген адамдардың ішінен оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдауды шешуге міндетті.
3. Оңалту жоспарын алған күннен он жұмыс күні ішінде банкроттықты басқарушы уәкілетті орган белгілеген нысанда оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытындыны жасауға және борышкер мүлкінің меншік иесіне немесе құрылтайшыларға (қатысушыларға) жіберуге міндетті.
4. Борышкер мүлкінің меншік иесі, құрылтайшы (қатысушы) не ол уәкілеттік берген адам кредиторлар жиналысының келісімі және банкроттықты басқарушының оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі) туралы қорытындысы болған кезде банкроттық рәсiмдi тоқтату, оңалту рәсiмiн қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.
5. Сот борышкер мүлкінің меншік иесінің, құрылтайшының (қатысушының) не ол уәкілеттік берген адамның банкроттық рәсiмдi тоқтату, оңалту рәсiмiн қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы өтінішін осы Заңда көзделген азаматтық сот ісін жүргізудің жалпы ережелері бойынша қарайды.

12) пункт 3 статьи 93 дополнить подпунктами 14-3), 14-4) и 14-5) следующего содержания:
«14-3) принятие решения о заключении мирового соглашения;
14-4) принятие решения о переходе к реабилитационной процедуре в ходе процедуры банкротства;
14-5) согласование плана реабилитации в случае, предусмотренном статьей 95-1 настоящего Закона;»;
13) главу 6 дополнить статьей 95-1 следующего содержания:
«Статья 95-1. Переход от процедуры банкротства
к реабилитационной процедуре
1. В случае, если в отношении должника не применялась реабилитационная процедура, а в ходе процедуры банкротства собственником имущества или учредителем (участником) разработан план реабилитации, соответствующий требованиям пунктов 1, 4 и 5 статьи 73 настоящего Закона, собственник имущества или учредитель (участник) или уполномоченное им лицо вправе обратиться к банкротному управляющему с ходатайством о проведении собрания кредиторов для рассмотрения разработанного плана реабилитации и возможности перехода от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре.
Банкротный управляющий обязан в течение трех рабочих дней с даты поступления ходатайства собственника имущества или учредителя (участника) или уполномоченного им лица уведомить кредиторов о проведении собрания кредиторов в порядке, предусмотренном статьей 35 настоящего Закона.
2. В случае согласия собрания кредиторов с предложенным планом реабилитации и переходом от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре, собрание обязано одновременно решить вопрос сохранения за собственником имущества должника или учредителями (участниками) либо избрать кандидатуру реабилитационного управляющего из числа лиц, зарегистрированных в уполномоченном органе.
3. В течение десяти рабочих дней с момента получения плана реабилитации банкротный управляющий обязан составить заключение об эффективности (неэффективности) плана реабилитации по форме, установленной уполномоченным органом, и направить его собственнику имущества должника или учредителям (участникам).
4. Собственник имущества должника, учредитель (участник) либо уполномоченное им лицо вправе обратиться в суд с заявлением о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации при наличии согласия собрания кредиторов и заключения банкротного управляющего об эффективности (неэффективности) плана реабилитации.
5. Суд рассматривает заявление собственника имущества должника, учредителя (участника) либо уполномоченного им лица о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации по общим правилам гражданского судопроизводства с особенностями, предусмотренными настоящим Законом.

6. Істі қарау қорытындысы бойынша сот банкроттық рәсімін тоқтату, оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту не бас тарту туралы шешім шығаруға құқылы.
7. Сот оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы шешім шығарған жағдайда, борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешiм оны шығарған соттың жоюына жатады.»;
14) 99-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Банкроттықты басқарушы сату жоспарын банкроттың мүліктік массасын түгендеу және бағалау деректерінің негізінде, сондай-ақ мүлікті теңгерімдік құны бойынша электрондық аукционға қою туралы кредиторлар жиналысы шешімінің негізінде жасайды.
Банкроттың мүліктік массасында тауарларды өндіру, жұмыстарды орындау және (немесе) қызметтерді көрсету үшін кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын мүліктік кешен болған кезде, оны сату осы Заңның 99-1-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Банкроттықты басқарушы кредиторлар жиналысы белгілеген мерзімде сату жоспарын жасауға және оны кредиторлар жиналысына ұсынуға міндетті.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Банкроттың мүлкін (активтерін), сондай-ақ кәсіпорнын тікелей сату кезінде сату бағасы және басқа да шарттар, сондай-ақ сатып алушы және онымен сатып алу-сату шартын жасасу мерзімі кредиторлар жиналысының бірауыздан қабылданған шешімімен және борышкер мүлкінің меншік иесінің, қатысушыларының, құрылтайшыларының келісімімен айқындалады.»;
15) 6-тарау мынадай мазмұндағы 99-1-баппен толықтырылсын:
99-1-бап. Банкроттың кәсіпорнын сату
«1. Осы баптың мақсаттары үшін банкроттың кәсіпорыны ретінде кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру үшiн пайдаланылатын ғимараттар, құрылысжайлар, жабдықтар, құрал-саймандар, шикiзат, өнiмдер, жер учаскесiне құқық, талап ету құқықтары, сондай-ақ оның қызметiн дараландыратын белгiлерге құқықтар (фирмалық атау, тауар белгiлерi) және басқа да айрықша құқықтарды қоса алғанда, мүліктің барлық түрлерін қамтитын мүліктік кешен деп түсініледі.
Бұл ретте, мүлiк кешенi ретіндегі кәсiпорын құрамындағы борыштарды беруге жол берілмейді.
2. Кәсіпорынды сату тікелей сату жолымен жүзеге асырылады.
3. Кәсіпорынды сату банкроттықты басқарушы мен сатып алушы жасасқан кәсіпорынды сатып алу-сату шартымен ресімделеді.
4. Кәсіпорынды сату кезінде сатып алушы төлемді кәсіпорынды сатып алу-сату шартына сәйкес шартқа қол қойылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде жүзеге асыруы тиіс.
Банкроттықты басқарушының кәсiпорынды беруi және оны сатып алушының қабылдауы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тараптар қол қоятын және рәсімделетін өткізу актiсi бойынша жүзеге асырылады.

6. По результатам рассмотрения дела суд вправе вынести решение о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации либо об отказе.
7. В случае вынесения судом решения о применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации, решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства подлежит отмене судом, вынесшим решение.»;
14) в статье 99:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. План продажи составляется банкротным управляющим на основании данных инвентаризации и оценки имущественной массы банкрота, а также решения собрания кредиторов о выставлении имущества на электронный аукцион по балансовой стоимости.
При наличии в имущественной массе банкрота имущественного комплекса, используемого в предпринимательской деятельности для производства товаров, выполнения работ и (или) оказания услуг, его продажа осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 99-1 настоящего Закона.
Банкротный управляющий обязан составить и представить собранию кредиторов план продажи в срок, установленный собранием кредиторов.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. При прямой продаже имущества (активов) банкрота, а также предприятия банкрота, цена и другие условия продажи, а также покупатель и срок заключения с ним договора купли-продажи определяются единогласным решением собрания кредиторов и с согласия собственника имущества, участников, учредителей должника.»;
15) главу 6 дополнить статьей 99-1 следующего содержания:
«Статья 99-1. Продажа предприятия банкрота
«1. Для целей настоящей статьи под предприятием банкрота понимается имущественный комплекс, используемый для осуществления предпринимательской деятельности и включающий в себя все виды имущества, включая здания, сооружения, оборудование, инвентарь, сырье, продукцию, право на земельный участок, права требования, а также права на обозначения, индивидуализирующие его деятельность (фирменное наименование, товарные знаки), и другие исключительные права.
При этом передача долгов в составе предприятия как имущественного комплекса не допускается.
2. Продажа предприятия осуществляется путем прямой продажи.
3. Продажа предприятия оформляется договором купли-продажи предприятия, который заключает банкротный управляющий с покупателем.
4. При продаже предприятия оплата в соответствии с договором купли-продажи предприятия должна быть осуществлена покупателем в течение тридцати рабочих дней с даты подписания договора.
Передача предприятия банкротным управляющим и принятие его покупателем осуществляются по передаточному акту, подписываемому сторонами и оформляемому в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Банкроттықты басқарушы кәсіпорынды сатып алу-сату шарты бойынша соманы сатып алушы төлеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде барлық кредиторлармен есеп айырысуды, осы Заңда белгіленген кезектілікке сәйкес жүргізуге міндетті.
Кредиторлар талаптарын өтеу үшін кәсіпорынды сатудан түскен қаражаттар жеткіліксіз болған жағдайда, осы қаражаттар олардың кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген талаптарының сомаларына пропорционалды түрде кредиторлар арасында бөлінеді.
Кредиторлар талаптарын қанағаттандырудан артылған кәсіпорынды сатудан түскен қаражаттарды банкроттықты басқарушы Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе банкроттың құрылтайшылық құжаттарына сәйкес банкрот мүлкінің меншік иесіне не оның құрылтайшыларына (қатысушыларына) тапсырады.
6. Кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейiн банкроттықты басқарушы сотқа өз қызметi туралы кредиторлар жиналысымен келісілген қорытынды есептi ұсынады.
Қаражаттың жеткіліксіздігіне орай кредиторлардың қанағаттандырылмаған талаптары өтелді деп саналады және қорытынды есебiнде көрсетіледі.
7. Банкроттың кәсіпорнын сату кезінде сот қорытынды есепті бекітеді.
Борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешiм сотпен шығарылған шешіммен күші жойылуы тиіс.»;
16) 110, 111-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«110-бап. Банкроттықты басқарушының қорытынды есебі
1. Кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейiн банкроттықты басқарушы тарату теңгерімі мен кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейiн қалған мүлiктi пайдалану туралы есептi қоса бере отырып, сотқа өз қызметi туралы кредиторлар жиналысымен келісілген қорытынды есептi ұсынады.
Банкроттың кәсіпорны сатылған жағдайда тарату теңгерімі қоса берілмейді.
2. Сот банкроттықты басқарушының қорытынды есебi мен тарату теңгерімін бекiтедi және олар ұсынылған кезден бастап күнтізбелік он бес күннен кешiктірілмейтiн мерзiмде банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарым шығарады.
Банкроттың кәсіпорны сатылған жағдайды қоспағанда, банкроттық рәсімі аяқталғаннан кейiн сот бiр апталық мерзiмде банкроттықты басқарушының бiрiншi кезектегi кредиторлардың қанағаттандырылмаған талаптары туралы мәлiметтер қамтылған, бекiтiлген қорытынды есебiнен үзiндi көшiрмені уәкiлеттi органға жiбередi.
Банкроттық рәсімді аяқтау туралы ұйғарымда банкроттықты басқарушыға сыйақы төлеуге және банкроттың өткізілмей қалған мүлкiне байланысты реттелмеген мәселелер де шешiлуге тиiс. Сот ұйғарымның көшiрмесiн заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органға, уәкiлеттi органға, мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органына, сондай-ақ талаптары қанағаттандырылмаған банкроттың кредиторларына жiбередi. Осы бөліктің қолданысы банкроттың кәсіпорынын сату жағдайларына қолданылмайды.

5. С даты оплаты покупателем суммы по договору купли-продажи предприятия банкротный управляющий обязан в течение пятнадцати рабочих дней произвести расчет со всеми кредиторами согласно очередности, установленной настоящим Законом.
В случае недостаточности средств от продажи предприятия для погашения требований кредиторов, то данные средства распределяются между кредиторами пропорционально суммам их требований, включенных в реестр требований кредиторов.
Средства от продажи предприятия, оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов, банкротный управляющий передает собственнику имущества банкрота либо его учредителям (участникам) в соответствии с законодательством Республики Казахстан или учредительными документами банкрота.
6. После удовлетворения требований кредиторов банкротный управляющий представляет в суд согласованный с собранием кредиторов заключительный отчет о своей деятельности.
Требования кредиторов, не удовлетворенные ввиду недостаточности средств, считаются погашенными и отражаются в заключительном отчете.
7. При продаже предприятия банкрота судом утверждается заключительный отчет.
Решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства подлежит отмене cудом, вынесшим решение.».
16) статьи 110 и 111 изложить в следующей редакции:
«Статья 110. Заключительный отчет банкротного управляющего
1. После удовлетворения требований кредиторов банкротный управляющий представляет в суд согласованный с собранием кредиторов заключительный отчет о своей деятельности с приложением ликвидационного баланса и отчета об использовании имущества, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов.
В случае продажи предприятия банкрота, ликвидационный баланс не прикладывается.
2. Суд утверждает заключительный отчет банкротного управляющего, ликвидационный баланс и выносит определение о завершении процедуры банкротства в срок не позднее пятнадцати календарных дней с момента их представления.
После завершения процедуры банкротства суд в недельный срок направляет в уполномоченный орган выписку из утвержденного заключительного отчета банкротного управляющего, содержащую сведения о неудовлетворенных требованиях кредиторов первой очереди, за исключением случая продажи предприятия банкрота.
В определении о завершении процедуры банкротства должны быть разрешены также неурегулированные вопросы, связанные с выплатой вознаграждения банкротному управляющему и имуществом банкрота, оставшимся нереализованным. Копия определения направляется судом органу, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц, уполномоченному органу, территориальному органу уполномоченного органа в области государственной статистики, а также кредиторам банкрота, чьи требования не были удовлетворены. Действие настоящей части не распространяется на случаи продажи предприятия банкрота.

111-бап. Уәкілетті органның интернет-ресурсында банкроттар тізімін жариялау
1. Банкроттық саласындағы уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында оларға қатысты банкрот деп тану туралы сот шешімдері күшіне енген банкроттардың (дара кәсіпкерлердің, заңды тұлғалардың) тізімін жариялайды.
Борышкерді банкрот деп тану туралы шешімнің күші жойылған, бітімгершілік келісім жасалған немесе банкроттың кәсіпорны сатылған жағдайда, ол тізімнен алып тасталады.
Тізімде борышкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) не атауы, экономикалық қызмет түрі, борышкердің деректемелері, басшы мен құрылтайшылардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің және банкроттық рәсімінің аяқталғаны туралы сот ұйғарымының күндері көрсетіледі.
2. Уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған банкроттар тізімі оларға қатысты банкрот деп тану туралы сот шешімдері өткен айда заңды күшіне енген банкроттарды енгізу, сондай-ақ оларға қатысты бітімгершілік келісімді бекіту немесе банкроттың кәсіпорнын сату шартымен қорытынды есепті бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген банкроттарды алып тастау жолымен ай сайын, өткен айдан кейінгі айдың 20-сынан кешіктірілмей жаңартылады.»;
17) 112-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғалар мен дара кәсiпкерлердiң мемлекеттiк тiркелiмдерiне жазба енгiзiлгеннен кейін банкротты тарату аяқталды, ал банкрот жұмыс iстеуiн тоқтатты деп саналады.»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Банкроттың кәсіпорнын сату борышкерді банкрот деп тану және шешім шығарған соттың банкроттық рәсімді қозғауымен оны тарату туралы сот шешімінің күшін жоюға негіз болып табылады.
Шешімнің күші жойылғаннан кейін заңды тұлға немесе дара кәсіпкер өз қызметін жүзеге асыруды жалғастырады.»;
18) мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
«6-1-тарау. Бітімгершілік келісім
112-1-бап. Бітімгершілік келісімді жасасу шарттары
1. Банкроттық рәсімді жүргізудің кез келген сатысында борышкер мен кредитор бітімгершілік келісімді жасасуға құқылы.
2. Кредиторлар тарапынан бітімгершілік келісімді жасасу туралы шешім кредиторлар жиналысында қабылданады.
Банкрот тарапынан бітімгершілік келісім жасасу туралы шешімді мүліктің меншік иесі, банкроттың құрылтайшысы (қатысушысы) және банкроттықты басқарушы қабылдайды.
Бітімгершілік келісімде көзделген құқықтар мен міндеттерді өзіне қабылдайтын үшінші тұлғалардың бітімгершілік келісімге қатысуына жол беріледі.

Статья 111. Публикация на интернет-ресурсе уполномоченного
органа списка банкротов
1. Уполномоченный орган в области банкротства публикует на своем интернет-ресурсе список банкротов (индивидуальных предпринимателей, юридических лиц), в отношении которых решения суда о признании их банкротами вступили в законную силу.
В случаях отмены решения о признании должника банкротом, заключения мирового соглашения или продажи предприятия банкрота, он исключается из списка.
В списке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) либо наименование должника, вид экономической деятельности, реквизиты должника, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя и учредителей, даты решения суда о признании должника банкротом и определения суда о завершении процедуры банкротства.
2. Список банкротов, размещенный на интернет-ресурсе уполномоченного органа, обновляется ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за истекшим месяцем, путем включения банкротов, в отношении которых решения суда о признании банкротом вступили в законную силу в истекшем месяце, а также исключения банкротов, в отношении которых определения суда об утверждении мирового соглашения или утверждении заключительного отчета при условии продажи предприятия банкрота вступили в законную силу.»;
17) в статье 112:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Ликвидация банкрота считается завершенной, а банкрот – прекратившим существование после внесения об этом записи в государственные регистры юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.»;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Продажа предприятия банкрота является основанием отмены решения суда о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства cудом, вынесшим решение.
После отмены решения юридическое лицо или индивидуальный предприниматель продолжают осуществлять свою деятельность.»;
18) дополнить главой 6-1 следующего содержания:
«Глава 6-1. Мировое соглашение
Статья 112-1. Условия заключения мирового соглашения
1. На любой стадии проведения процедуры банкротства должник и кредиторы вправе заключить мировое соглашение.
2. Решение о заключении мирового соглашения со стороны кредиторов принимается собранием кредиторов.
Решение о заключении мирового соглашения со стороны банкрота принимается собственником имущества, учредителем (участником) банкрота и банкротным управляющим.
Допускается участие в мировом соглашении третьих лиц, которые принимают на себя права и обязанности, предусмотренные мировым соглашением.

3. Бітімгершілік келісімді сот бекітеді.
Бітімгершілік келісімді бекіткен кезде сот бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарым шығарады, онда банкроттық рәсімнің тоқтатылатыны және борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімді қозғау туралы шешімнің орындауға жатпайтыны көрсетіледі.
4. Бітімгершілік келісім оны бекіту туралы соттың ұйғарымы күшіне енген күннен бастап күшіне енеді және бітімгершілік келісімге қатысатын борышкер, кредиторлар және үшінші тұлғалар үшін міндетті болып табылады.
5. Күшіне енген бітімгершілік келісімді орындаудан бір жақты бас тартуға жол берілмейді.
112-2-бап. Бітімгершілік келісімнің мазмұны
1. Бітімгершілік келісім:
1) банкрот міндеттемелерін орындауды кейінге қалдыру және (немесе) мерзімін ұзарту;
2) банкроттың талаптарын басқаға беру;
3) банкроттың міндеттерін үшінші тұлғалардың орындауы;
4) борышты аудару;
5) кредиторлар талаптарын банкроттың акцияларына, жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне алмастыру;
6) кредиторлар талаптарын Қазақстан Республикасының заңнамаларына қайшы келмейтін өзге де тәсілдермен қанағаттандыру жағдайларында жасалуы мүмкін.
2. Бітімгершілік келісімде банкрот міндеттемелерін орындау мөлшері, тәртібі және мерзімдері туралы және (немесе) оның міндеттемелерін тоқтату туралы мәліметтер болуы тиіс.
3. Банкрот тарапынан бітімгершілік келісімге мүлік иесінің, банкрот құрылтайшысы (қатысушысы) не ол уәкілеттік берген тұлға және банкроттықты басқарушы қол қояды. Кредиторлардың атынан бітімгершілік келісімге кредиторлар жиналысының төрағасы қол қояды.
4. Бітімгершілік келісімге үшінші тұлғалар қатысқан жағдайда, олардың тарапынан бітімгершілік келісімге осы тұлғалар немесе олардың уәкілетті өкілдері қол қояды.
5. Бітімгершілік келісім, борышкердің кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындау тәртібі мен мерзімдері туралы ережелерді қамтуы тиіс.
6. Бітімгершілік келісімнің шарттары бітімгершілік келісім жасасуға қарсы дауыс берген немесе дауыс беруге қатыспаған кредиторлар үшін оны жасасуға дауыс берген кредиторлар үшін шарттардан төмен болмауы тиіс.
112-3-бап. Мемлекеттік орган тарапынан бітімгершілік келісім
жасасу шарты
1. Бітімгершілік келісім жасасу кезінде кредиторлардың бірі болып мемлекеттік орган қатысқан жағдайда, бітімгершілік келісім мұндай мемлекеттік органның алдында бітімгершілік келісім бекітілген күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзімге берешектерді өтеуді кейінге қалдыру шартымен жасалуы мүмкін.
Салықтық берешектер және кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешектер осы баптың бірінші бөлігіндегі талаптар сақталған жағдайда, банкроттың және (немесе) үшінші тұлғаның мүлкін кепілге қою, және (немесе) банк кепілдігімен өтеледі.

3. Мировое соглашение утверждается судом.
При утверждении мирового соглашения суд выносит определение об утверждении мирового соглашения, в котором указывается, что процедура банкротства прекращается и решение о признании должника банкротом и возбуждении процедуры банкротства не подлежит исполнению.
4. Мировое соглашение вступает в силу с даты вступления в силу определения суда об его утверждении и является обязательным для должника, кредиторов и третьих лиц, участвующих в мировом соглашении.
5. Односторонний отказ от исполнения вступившего в силу мирового соглашения не допускается.
Статья 112-2. Cодержание мирового соглашения
1. Мировое соглашение может быть заключено на условиях:
1) отсрочки и (или) рассрочки исполнения обязательств банкрота;
2) уступки требования банкрота;
3) исполнения обязательств банкрота третьими лицами;
4) перевода долга;
5) обмена требований кредиторов на акции банкрота, доли участия в уставном капитале;
6) удовлетворения требований кредиторов иными способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан.
2. Мировое соглашение должно содержать сведения о размерах, порядке и сроках исполнения обязательств банкрота и (или) прекращении его обязательств.
3. Со стороны банкрота мировое соглашение подписывается собственником имущества, учредителем (участником) банкрота либо уполномоченным им лицом и банкротным управляющим. От имени кредиторов мировое соглашение подписывается председателем собрания кредиторов.
4. В случае, если в мировом соглашении участвуют третьи лица, с их стороны мировое соглашение подписывается этими лицами или их уполномоченными представителями.
5. Мировое соглашение должно содержать положения о порядке и сроках исполнения обязательств должника перед кредиторами.
6. Условия мирового соглашения для кредиторов, голосовавших против заключения мирового соглашения или не принимавших участия в голосовании, не могут быть хуже, чем для кредиторов, голосовавших за его заключение.
Статья 112-3. Условия заключения мирового соглашения со стороны
государственного органа
1. В случае, если при заключении мирового соглашения одним из кредиторов выступает государственный орган, мировое соглашение может быть заключено на условиях отсрочки погашения задолженности перед таким государственным органом на срок не более, чем один год с даты утверждения мирового соглашения.
Налоговая задолженность и задолженность по таможенным платежам и налогам погашаются при условии соблюдения требований части первой настоящей статьи под залог имущества банкрота и (или) третьего лица, и (или) гарантию банка.

2. Кепілге қойылатын мүлік өтімді, жоғалудан немесе бүлінуден сақтандырылған болуы тиіс және оның нарықтық құны салықтық берешек сомасынан, сондай-ақ бюджетке төленуге жататын кедендік төлемдер мен салықтардан кем болмауы тиіс. Мыналар:
1) тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
2) энергияның электр, жылу және өзге де түрлері;
3) тыйым салынған мүлік;
4) мемлекеттік органдар шектеулер салған мүлік;
5) үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынған мүлік;
6) тез бұзылатын шикізат, тамақ өнімдері кепіл заттары бола алмайды.
112-4. Бітімгершілік келісімді соттың бекітуі
1. Бітімгершілік келісімді бірінші кезектегі кредиторлардың талаптары бойынша берешек өтелгеннен кейін ғана сот бекітуі мүмкін.
2. Банкроттықты басқарушы бітімгершілік келісім жасасу туралы кредиторлар жиналысы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бітімгершілік келісім бекіту туралы сотқа өтініш беруге міндетті.
3. Бітімгершілік келісім бекіту туралы өтінішке:
1) осы Заңның 112-2-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғалар қол қойған бітімгершілік келісім;
2) бітімгершілік келісім жасасу туралы шешімді қабылдаған кредиторлар жиналысының хаттамасы;
3) кредиторлардың тұрғылықты жері немесе орналасқан жері, сондай-ақ берешек сомасы көрсетілген кредиторлар тізімі;
4) бірінші кезектегі кредиторлардың талаптары бойынша берешектің өтелуін растайтын құжаттар;
5) оны жасасуға қарсы дауыс берген кредиторлардың жазбаша қарсылығы қоса беріледі.
4. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы өтінішті қарау күні туралы банкроттық рәсімінің қатысушылары мен үшінші тұлғаларды сот хабардар етеді. Тиісті түрде хабардар етілген тұлғалардың келмеуі бітімгершілік келісімді бекіту туралы өтінішті қарауға кедергі болмайды.
5. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы соттың ұйғарымына Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға (наразылық келтіруге) болады.
6. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарымның күшін жою банкроттық рәсімін қозғауға негіз болып табылады.
112-5-бап. Бітімгершілік келісімді бекіту салдары
1. Бітімгершілік келісімді бекіту банкроттық рәсімін тоқтатуға негіз болып табылады, ал борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғау туралы сот шешімі одан әрі орындауға жатпайды.
Борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғаумен оны тарату туралы шешім одан әрі орындауға жатпайды.
2. Банкроттықты басқарушының өкілеттігі бітімгершілік келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
3. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап:

2. Имущество, предоставляемое в залог, должно быть ликвидным, застрахованным от утраты или повреждения, и его рыночная стоимость должна быть не меньше суммы налоговой задолженности, а также таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате в бюджет. Не могут быть предметами залога:
1) объекты жизнеобеспечения;
2) электрическая, тепловая и иные виды энергии;
3) арестованное имущество;
4) имущество, на которое имеются ограничения, наложенные государственными органами;
5) имущество, обремененное правами третьих лиц;
6) скоропортящееся сырье, продукты питания.
Статья 112-4. Утверждение судом мирового соглашения
1. Мировое соглашение может быть утверждено судом только после погашения задолженности по требованиям кредиторов первой очереди.
2. Банкротный управляющий в течение пяти рабочих дней со даты принятия решения собранием кредиторов о заключении мирового соглашения обязан подать в суд заявление об утверждении мирового соглашения.
3. К заявлению об утверждении мирового соглашения прилагаются:
1) мировое соглашение, подписанное лицами, указанными в пунктах 2 и 3 статьи 112-2 настоящего Закона;
2) протокол собрания кредиторов, принявших решение о заключении мирового соглашения;
3) список кредиторов с указанием их места жительства или места нахождения, а также сумм задолженности;
4) документы, подтверждающие погашение задолженности по требованиям кредиторов первой очереди;
5) письменные возражения кредиторов, голосовавших против его заключения.
4. В случае неявки в судебное заседание лиц, заключивших мировое соглашение и извещенных надлежащим образом о времени и месте судебного заседания, вопрос об утверждении мирового соглашения не рассматривается судом, если от этих лиц не поступило заявление о рассмотрении данного вопроса в их отсутствие.
5. Определение суда об утверждении мирового соглашения может быть обжаловано (опротестовано) в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
6. Отмена определения об утверждении мирового соглашения является основанием для возбуждения процедуры банкротства.
Статья 112-5. Последствия утверждения мирового соглашения
1. Утверждение мирового соглашения является основанием для прекращения процедуры банкротства.
Решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства не подлежит дальнейшему исполнению.
2. Полномочия банкротного управляющего прекращаются с даты вступления в законную силу определения суда об утверждении мирового соглашения.
3. С даты вступления в законную силу определения суда об утверждении мирового соглашения:

1) бітімгершілік келісімнің шарттарына сәйкес борышкер және (немесе) үшінші тұлғалар кредиторлар алдындағы берешекті өтеуге кіріседі;
2) осы Заңның 87-бабының қолданысы тоқтатылады.
112-6-бап. Бітімгершілік келісімді бекітуден бас тарту және
оның салдары
1. Соттың бітімгершілік келісімді бекітуден бас тартуына:
1) борышкер және (немесе) үшінші тұлғалардың бірінші кезектегі кредиторлардың талаптары бойынша берешекті өтеу бойынша міндеттемені орындамауы;
2) осы Заңда белгіленген бітімгершілік келісімді жасау тәртібін бұзу;
3) банкроттық рәсіміне қатысушы және (немесе) үшінші тұлғалардың құқықтарын және заңды мүдделерін бұзу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамаларына бітімгершілік келісім шарттарының қайшы келуі негіз болып табылады.
2. Сот бітімгершілік келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шағарады, оған Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға (наразылық келтіруге) болады.
3. Сот бітімгершілік келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығарған жағдайда бітімгершілік келісім жасалмаған болып саналады.
4. Соттың бітімгершілік келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығаруы жаңа бітімгершілік келісімді жасасуға кедергі болмайды.
112-7-бап. Бітімгершілік келісімді бұзу және оның салдары
1. Жекелеген кредиторлар мен борышкер арасындағы сот бекіткен бітімгершілік келісімді бұзуға жол берілмейді.
2. Борышкер және (немесе) үшінші тұлғалар өтініш берген күніне кредиторлар талаптарының тізіліміне кірген талаптардың жалпы сомасынан жиырма бес пайыздан кем емес талаптарға ие кредиторларға қатысты бітімгершілік келісім шарттарын орындамаған жағдайда осы кредитордың (кредиторлардың) өтініші бойынша барлық кредиторларға қатысты бітімгершілік келісім сот шешімі бойынша бұзылуы мүмкін.
3. Бітімгершілік келісімді бұзу туралы өтінішті оны бекіткен сот қарайды.
4. Бітімгершілік келісімді бұзу туралы өтініш бойынша істі сот Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында көзделген жалпы қағидалар бойынша қарайды.
112-8-бап. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарымның
күші жойылған немесе бітімгершілік келісім
бұзылғаннан кейін банкроттық рәсімді қайта қозғау
1. Соттың бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарымы негізінде тоқтатылған банкроттық рәсімі:
1) соттың бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарымының күші жойылған;
2) сот бітімгершілік келісімді бұзу туралы шешім шығарған жағдайларда қайта қозғауға жатады.
2. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы сот ұйғарымының күшін жою немесе бітімгершілік келісімді бұзу туралы шешім қабылдаған сот банкроттық рәсімінің қозғалғаны және уәкілетті органда тіркелген тұлғалар арасынан уақытша басқарушыны тағайындағаны туралы сот актісінде көрсетуге міндетті.

1) должник и (или) третьи лица приступают к погашению задолженности перед кредиторами в соответствии с условиями мирового соглашения;
2) прекращается действие статьи 87 настоящего Закона.
Статья 112-6. Отказ в утверждении мирового соглашения
и его последствия
1. Основаниями для отказа судом в утверждении мирового соглашения являются:
1) неисполнение должником и (или) третьими лицами обязанности по погашению задолженности по требованиям кредиторов первой очереди;
2) нарушение установленного настоящим Законом порядка заключения мирового соглашения;
3) нарушение прав и законных интересов участников процедуры банкротства и (или) третьих лиц;
4) противоречие условий мирового соглашения законодательству Республики Казахстан.
2. Об отказе в утверждении мирового соглашения суд выносит определение, которое может быть обжаловано (опротестовано) в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
3. В случае вынесения судом определения об отказе в утверждении мирового соглашения, мировое соглашение считается незаключенным.
4. Вынесение судом определения об отказе в утверждении мирового соглашения не препятствует заключению нового мирового соглашения.
Статья 112-7. Расторжение мирового соглашения и его последствия
1. Расторжение мирового соглашения, утвержденного судом, между отдельными кредиторами и должником не допускается.
2. Мировое соглашение может быть расторгнуто по решению суда в отношении всех кредиторов по заявлению кредитора (кредиторов), обладающего на дату подачи заявления не менее, чем двадцатью пятью процентами требований от общей суммы требований, включенной в реестр требований кредиторов, а также в случае неисполнения должником и (или) третьими лицами условий мирового соглашения в отношении таких кредиторов.
3. Заявление о расторжении мирового соглашения рассматривается судом, утвердившим его.
4. Дело по заявлению о расторжении мирового соглашения рассматривается судом по общим правилам, предусмотренным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Статья 112-8. Возбуждение процедуры банкротства после отмены
определения об утверждении мирового соглашения
или расторжения мирового соглашения
1. Процедура банкротства, которая прекращена на основании определения суда об утверждении мирового соглашения, подлежит возбуждению в случаях:
1) отмены определения суда об утверждении мирового соглашения;
2) вынесения судом решения о расторжении мирового соглашения.
2. Суд, принявший решение об отмене определения суда об утверждении мирового соглашения или о расторжении мирового соглашения, обязан указать в судебном акте о возбуждении процедуры банкротства и назначении временного управляющего из числа лиц, зарегистрированных в уполномоченном органе.

3. Банкроттық рәсімі осы Заңның 6-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Уақытша басқарушы, өзінің тағайындалған күнінен бастап қырық бес күнтізбелік күн мерзімнен кешіктірмей кредиторлардың бірінші жиналысын өткізуге міндетті.
112-9-бап. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарымның
күшін жоюдың немесе бітімгершілік келісімді бұзудың
салдары
1. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарымның күшін жою немесе бітімгершілік келісімді бұзу бірінші кезектегі кредиторлардың берешекті өтеу есебінен өздерінің алғандарын банкротқа қайтару міндетіне әкеп соқпайды.
2. Бітімгершілік келісім шарттарында есеп айрысу жүргізілген кредиторлардың талаптары өтелген болып есептеледі.
3. Бітімгершілік келісімді бекіту туралы ұйғарымның күші жойылған немесе бітімгершілік келісім бұзылған және банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалған жағдайда, оларға қатысты бітімгершілік келісім жасалған кредиторлар талаптарының көлемі бітімгершілік келісімде белгіленген шарттар ескеріле отырып айқындалады.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3. Процедура банкротства осуществляется в порядке, предусмотренном главой 6 настоящего Закона.
4. Временный управляющий обязан провести первое собрание кредиторов в срок не позднее сорока пяти календарных дней со дня его назначения.
Статья 112-9. Последствия отмены определения об утверждении
мирового соглашения или расторжения
мирового соглашения
1. Отмена определения об утверждении мирового соглашения или расторжение мирового соглашения не влечет за собой обязанность кредиторов первой очереди возвратить банкроту полученное ими в счет погашения задолженности.
2. Требования кредиторов, с которыми произведены расчеты на условиях мирового соглашения, считаются погашенными.
3. В случае отмены определения об утверждении мирового соглашения или расторжения мирового соглашения и возбуждения производства по делу о банкротстве объем требований кредиторов, в отношении которых заключено мировое соглашение, определяется с учетом условий, установленных мировым соглашением.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан