Түркі Академиясының қаржылық қағидалары туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 767 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 541 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.08.2018 № 541 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Түркі Академиясының қаржылық қағидалары туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі Ерлан Әбілфайызұлы Ыдырысов Түркі Академиясының қаржылық қағидалары туралы келісімге Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қойсын, оған қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 767 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Түркі Академиясының қаржылық қағидалары туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын Әзербайжан Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Түркия Республикасының үкіметтері
халықаралық құқықтың жалпыға бірдей танылған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
2012 жылғы 23 тамызда Бішкек қаласында қол қойылған Түркі Академиясын құру туралы келісімнің (бұдан әрі "2012 жылғы Келісім" деп аталатын) 8-бабының ережелерін іске асыруға ұмтыла отырып,
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Түркі Академиясының арасындағы Түркі Академиясын Қазақстан Республикасында орналастырудың шарттары мен тәртібі туралы Қабылдаушы елдің келісіміне тиісті түрде құрмет көрсете отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап Анықтамалар
Осы Келісімде:
1) "Академия" Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесі аясында халықаралық ұйым нысанында құрылған Түркі Академиясын білдіреді;
2) "Түркі кеңесі" Түркітілдес мемлекеттердің ынтымақтастық кеңесін білдіреді;
3) "Бюджет" Түркі Академиясының міндеттері мен функцияларын іске асыруға арналған қаражаттың қалыптасуы мен жұмсалуын білдіреді;
4) "Қаржы жылы" 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсан аралығындағы уақыт аралығын білдіреді;
5) "Жарналар" ағымдағы қаржы жылында Түркі Академиясының қызметіне байланысты шығыстарды жабу мақсатында Тараптар үшін белгіленген сомаларды білдіреді;
6) "СІМК" Түркі кеңесі Сыртқы істер министрлерінің кеңесін білдіреді;
7) "АЛТК" Түркі кеңесінің Аға лауазымды тұлғалар комитетін білдіреді;
8) "Хатшылық" Түркі кеңесінің Хатшылығын білдіреді;
9) "Қабылдаушы ел" аумағында Академия орналасқан Түркі Академиясына мүше мемлекетті білдіреді;

О подписании Соглашения о финансовых правилах Тюркской Академии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2015 года № 767. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 541
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2018 № 541.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о финансовых правилах Тюркской Академии.
2. Министру иностранных дел Республики Казахстан Идрисову Ерлану Абильфаизовичу подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение о финансовых правилах Тюркской Академии, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 сентября 2015 года № 767
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о финансовых правилах Тюркской Академии
Правительства Азербайджанской Республики, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Турецкой Республики, далее именуемые "Сторонами",
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права,
стремясь реализовать положения статьи 8 Соглашения о создании Тюркской Академии (далее именуемое "Соглашение 2012 года"), подписанного 23 августа 2012 года в г. Бишкеке,
с должным уважением к Соглашению Принимающей страны между Правительством Республики Казахстан и Тюркской Академией об условиях и порядке размещения Тюркской Академии в Республике Казахстан
согласились о нижеследующем:
Статья 1 Определения
В данном Соглашении:
1) "Академия" означает Тюркскую Академию, созданную в форме международной организации под эгидой Совета сотрудничества тюркоязычных государств;
2) "Тюркский Совет" означает Совет сотрудничества тюркоязычных государств;
3) "Бюджет" означает образование и распоряжение средств, предназначенных для реализации задач и функций Тюркской Академии;
4) "Финансовый год" означает промежуток времени начиная с 1 января по 31 декабря;
5) "Взносы" означают суммы, установленные для Сторон с целью покрытия расходов, связанных с деятельностью Тюркской Академии в текущем финансовом году;
6) "СМИД" означает Совет Министров иностранных дел Тюркского Совета;
7) "КСДЛ" означает Комитет старших должностных лиц Тюркского Совета;
8) "Секретариат" означает Секретариат Тюркского Совета;
9) "Принимающая страна" означает государство-участник Тюркской Академии, на территории которого размещена Академия;

10) "Сыртқы аудит" СІМК тағайындаған тәуелсіз аудитор/аудиторлар жүзеге асыратын Академияның қаржылық және экономикалық қызметін тексеруді білдіреді;
11) "Кірістер" бюджетке белгіленген жарналар түрінде Академия алған қаражатты білдіреді;
12) "Президенттер, вице-президенттер" – 2012 жылғы Келісімнің 4-бабына сәйкес тағайындалатын Академияның президенті және вице-президенттері;
13) "Ғылыми штат" ғылыми жобалардың талаптарына сәйкес келісімшарт негізінде тартылатын ғалымдар мен сарапшылардан тұрады;
14) "Әкімшілік штат" келісімшарт негізінде тартылатын әкімшілік персоналдан тұрады;
15) "Жалпы қызмет көрсету штаты" келісімшарт негізінде жалданатын техникалық персоналдан тұрады;
16) "Персонал" Академияның Президентінен, вице-президенттерінен, ғылыми, әкімшілік және жалпы қызмет көрсету штаттарынан тұрады;
17) "Өзге де кірістер" белгіленген жарналарды, ақшалай нысандағы қайырымдылықтарды, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылында шығыстарды тікелей өтеу нәтижесінде алынған сомаларды қоспағанда, барлық түсімдерді білдіреді;
18) "Шығыстар" Академияның міндеттері мен функцияларын қаржыландыру үшін оның бюджет қаражатына иелік етуді білдіреді;
19) "Айналым қаражатының резерві" міндетті жарналар толық төленгенше Академияның шығыстары үшін пайдаланылатын бюджеттің бір бөлігі болып табылады.
2-бап Жалпы ережелер
Академияның қаржылық қағидалары туралы келісім Академияның бюджеті бойынша қаржыландыру көздерін, оны қалыптастыру, атқару тәртібін және есептілігін айқындайды.
3-бап Бюджет
1. Академия бюджеті қаржы жылындағы ақшалай және/немесе өзге де нысандардағы барлық кірістер мен шығыстарды қамтиды, сондай-ақ Академияның ұзақ мерзімді жобаларын жүзеге асыруға көзделген шығыстарға арналған жылдық жарналарды (бөліктерді) жабады.
2. Академия бюджетін АЛТК мақұлдағаннан кейін СІМК бекітеді.
3. Академия бюджеті екі бөліктен: кірістерден және шығыстардан (жылдық шығыстардан және бірнеше қаржы жылына есептелген нақты жобаларға арналған шығыстардан) тұрады.
Кірістер
4. Кірістер мыналардан тұрады:
1) Тараптардың төлем қабілеттілігін, Біріккен Ұлттар Ұйымына төлейтін жарналарының басым шәкілін және олардың ұқсас өңірлік ұйымдарға төлейтін қазіргі жарналарын ескере отырып, СІМК белгілейтін міндетті жарналары, алайда Қабылдаушы елдің үлесі басқа тараптардың үлестерінен кем болмауға тиіс. Міндетті жарналар шәкілі СІМК қол қойған жеке хаттамада көрсетіледі;
2) гранттар;
3) Академия бюджетіне Тараптардың ерікті жарналарынан түсетін, мөлшері шектелмейтін төлемдер;
4) Академияны бақылаушы мемлекеттерден, басқа мемлекеттерден, Академияның бақылаушы ұйымдарынан, басқа халықаралық ұйымдар мен форумдардан, заңды және жеке тұлғалардан қабылдануы мүмкін, Тараптардың мақұлдауына жататын ақшалай және/немесе басқа да нысандағы ерікті жарналар;

10) "Внешний аудит" означает проверку финансовой и экономической деятельности Академии, осуществляемую независимым(и) аудитором/аудиторами, назначенным(и) СМИД;
11) "Доходы" означают средства, полученные Академией в виде установленных взносов в бюджет;
12) "Президенты, вице-президенты" - президент и вице-президенты Академии, назначаемые согласно статье 4 Соглашение 2012 года;
13) "Научный штат" состоит из ученых и экспертов, привлекаемых на контрактной основе в соответствии с требованиями научных проектов;
14) "Административный штат" состоит из административного персонала, привлекаемого на контрактной основе;
15) "Штат общего обслуживания" состоит из технического персонала, нанимаемого на контрактной основе;
16) "Персонал" состоит из Президента, вице-президентов, научного, административного штатов и штата общего обслуживания Академии;
17) "Прочие доходы" означают все поступления, за исключением установленных взносов, пожертвований в денежной форме, а также сумм, полученных в результате прямого возмещения расходов в текущем финансовом году;
18) "Расходы" означают распоряжение средствами Академии из бюджета для финансирования ее задач и функций;
19) "Резерв оборотных средств" является частью бюджета, используемой для расходов Академии до полной выплаты обязательных взносов.
Статья 2 Общие положения
Соглашение о Финансовых правилах Академии определяет источники финансирования, порядок формирования, исполнения и отчетности по бюджету Академии.
Статья 3 Бюджет
1. Бюджет Академии включает все доходы и расходы финансового года в денежных и/или иных формах, также покрывает годовые взносы (части) на расходы, предусмотренные на осуществление долгосрочных проектов Академии.
2. Бюджет Академии утверждается СМИД после одобрения КСДЛ.
3. Бюджет Академии состоит из двух частей: доходов и расходов (годовых расходов и расходов на конкретные проекты, рассчитанных на несколько финансовых лет).
Доходы
4. Доходы состоят из:
1) обязательных взносов Сторон, устанавливаемых СМИД, учитывая их платежеспособность, превалирующую шкалу вносов в Организацию Объединенных Наций и их нынешние взносы в аналогичные региональные организации, однако доля Принимающей страны не должна быть ниже доли других Сторон. Шкала обязательных взносов представлена в отдельном протоколе, подписанном СМИД;
2) грантов;
3) платежей в бюджет Академии из добровольных взносов Сторон, размеры которых не ограничиваются;
4) добровольных взносов в денежной и/или других формах, которые также могут быть приняты от стран-наблюдателей Академии, других государств, организаций-наблюдателей Академии, других международных организаций и форумов, юридических и физических лиц, подлежащих одобрению Сторонами;

5) Академияның мақсаттары мен міндеттеріне қайшы келмейтін жағдайда, пайыздардан түсетін кірістер мен басқа да кірістерді қоса алғанда, әртүрлі кірістер.
Шығыстар
5. Шығыстар мыналардан тұрады:
Ғылыми шығыстар:
1) зерттеу шығыстары;
2) жобалық шығыстар;
3) симпозиумдар, ғылыми конференциялар және отырыстар;
4) типографиялық шығыстар;
5) аутсорсинг – Академияның бейінді емес көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
6) консалтинг – Академияның бейінді емес консультацияларды сатып алуы;
Персоналға арналған шығыстар:
1) президенттің сыйақысы, оның ішінде:
ерікті медициналық сақтандыру; асырауындағы адамдарға жәрдемақы; білім беру гранты; басқа қаладан келген қазақстандық және шетелдік азаматтар үшін тұрғын үй жалдау жәрдемақысы; ротация жәрдемақысы; демалыс жәрдемақысы (жылына бір рет); өкілдік шығыстар; әлеуметтік қамсыздандыру төлемдері;
2) вице-президенттердің сыйақысы, оның ішінде:
ерікті медициналық сақтандыру; асырауындағы адамдарға жәрдемақы; білім беру гранты; ротация жәрдемақысы; демалыс жәрдемақысы (жылына бір рет); өкілдік шығыстар; әлеуметтік қамсыздандыру төлемдері;
3) ғылыми штат сыйақысы, оның ішінде:
ерікті медициналық сақтандыру; асырауындағы адамдарға жәрдемақы; білім беру гранты; ротация жәрдемақысы; демалыс жәрдемақысы (жылына бір рет); әлеуметтік қамсыздандыру төлемдері;
4) әкімшілік штат сыйақысы, оның ішінде:
ерікті медициналық сақтандыру; демалыс жәрдемақысы (жылына бір рет); әлеуметтік қамсыздандыру төлемдері;
5) жалпы қызмет көрсету штатының сыйақысы, оның ішінде:
ерікті медициналық сақтандыру; әлеуметтік қамсыздандыру төлемдері;
6) персоналдың қызметі аяқталған кезде төленетін өтемақы;
7) персоналдың келісімшарты тоқтатылған жағдайда жұмыстан босатылу жәрдемақысы;
8) тәуліктік, көліктік шығыстарды және қонақ үйде тұруды қоса алғанда, штат қызметкерлерінің іссапарларына арналған шығыстар;
9) штат тренингі;
10) кандидат шығыстары.
Асырауындағы адамдарға жәрдемақы және білім беру гранттары қабылдаушы елдің азаматтарына қолданылмайды.
Әкімшілік шығыстар:
1) қызметкерлерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде жазатайым оқиғалардан сақтандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру бойынша төлемдер;
2) Академия үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
3) кеңсе жиһазы мен жабдықтарды, автомобильдерді және Академияның жұмыс істеуі үшін қажетті өзге де құралдарды сатып алу;
4) жылжымайтын мүлік, кеңсе жиһазы, жабдықтар, автомобильдер мен басқа да құралдар бойынша қызмет көрсету және оларды жөндеу;
5) протоколдық шығыстар;
6) көліктік шығыстарды, қонақ үйде тұруды және тәуліктік шығыстарды қоса алғанда, Ғылыми кеңес мүшелерінің іссапар шығыстары.
Мұражай және кітапхана шығыстары:

5) прочих доходов, включая доходы от процентов и другие доходы, при условии, что они не находятся в противоречии с целями и задачами Академии.
Расходы
5. В расходы включаются:
Научные расходы:
1) исследовательские расходы;
2) проектные расходы;
3) симпозиумы, научные конференции и заседания;
4) типографические расходы;
5) аутсорсинг – приобретение не профильных услуг Академией;
6) консалтинг – приобретение не профильных консультаций Академией.
Расходы на персонал:
1) вознаграждение президента, в том числе:
добровольная медицинская страховка; пособие на иждивенцев; образовательный грант; пособие на аренду жилья для иногородних казахстанских и иностранных граждан; пособие по ротации; отпускное пособие (один раз в год); представительские расходы; выплаты по социальному обеспечению;
2) вознаграждение вице-президентов, в том числе:
добровольная медицинская страховка; пособие на иждивенцев; образовательный грант; пособие по ротации; отпускное пособие (один раз в год); представительские расходы; выплаты по социальному обеспечению;
3) вознаграждение научного штата, в том числе:
добровольная медицинская страховка; пособие на иждивенцев; образовательный грант; пособие по ротации; отпускное пособие (один раз в год); выплаты по социальному обеспечению;
4) вознаграждение административного штата, в том числе:
добровольная медицинская страховка; отпускное пособие (один раз в год); выплаты по социальному обеспечению;
5) вознаграждение штата общего обслуживания, в том числе:
добровольная медицинская страховка; выплаты по социальному обеспечению;
6) компенсация при окончании службы персонала, заканчивающего срок своей службы;
7) выходное пособие в случае прекращения контрактов персонала;
8) расходы на командировки штатных работников, включая суточные, расходы на транспорт и проживание в гостинице;
9) тренинг штата;
10) расходы кандидата.
Пособие на иждивенцев и образовательные гранты не распространяются на граждан принимающей страны.
Административные расходы:
1) платежи по страхованию работников от несчастных случаев при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей и обязательному социальному страхованию;
2) приобретение товаров и услуг для Академии;
3) приобретение офисной мебели и оборудования, автомобилей и иных средств, необходимых для функционирования Академии;
4) обслуживание и ремонт недвижимого имущества, офисной мебели, оборудования, автомобилей и других средств;
5) протокольные расходы;
6) командировочные расходы членов Научного совета, включая транспортные расходы, проживание в гостинице и суточные.
Расходы на музей и библиотеку

1) мұражай және кітапхана үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
2) кеңсе жиһазы мен жабдықтарды және көрсетілетін мұражай мен кітапхананың жұмыс істеуі үшін қажетті өзге де құралдарды сатып алу;
3) жылжымайтын мүлік, кеңсе жиһазы, жабдықтар мен басқа да құралдар бойынша қызмет көрсету және оларды жөндеу;
4) кітапхана үшін әдебиеттерді сатып алу.
6. Персоналдың дәрежесі мен жалақысына сәйкес қаржы жылына арналған шығыстарды көрсете отырып, Академияның штаттық кестесін Академия әзірлейді және АЛТК мақұлдағаннан кейін СІМК бекітеді.
4-бап Бюджеттің атқарылуы
1. Бюджетті президент басқарады.
2. Әрбір Тарап үшін міндетті жарналардың нақты сомасы бюджетте көрсетілуге тиіс.
3. Бюджетке жыл сайынғы жарналар АҚШ долларымен есептеледі және төленеді.
4. Академия СІМК-ге Хатшылық арқылы бағаланған жарналардың бюджетке толық көлемде аударылғаны туралы хабарлайды.
5. Тиісті жарналар мүмкіндігінше қаржы жылының алғашқы үш айы ішінде төленеді. Алайда, бұл ұлттық заңнамаға байланысты мүмкін болмаған жағдайда, төлемдер төрт кезең аралығында жасалып, әр үш айдың басында жүзеге асырылуы мүмкін.
5-бап Шығыстар сметасы
1. Академияның бюджеті қаржы жылына арналған шығыстарды қамтитын құжат – шығыстар сметасына сәйкес атқарылады.
2. Академия смета жобасын түсіндірме жазбамен бірге қалыптастырады және әр бап бойынша есептеулермен және негіздемелермен бiрге жаңа қаржы жылының алдындағы жылдың бірінші жартысында СІМК-нің бекітуі үшін Хатшылық арқылы АЛТК-ға қарастыруға жібереді.
3. СІМК келесі қаржы жылына арналған бюджетті ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейін қарастырады және бекітеді. Алайда, егер бюджет жаңа қаржы жылының алдындағы жылы бекітілмесе, тиісті бюджет қажетті өзгерістерімен бекітілген болып есептеледі.
4. Қолма-қол ақша қозғалысы үшін операциялар Қабылдаушы елдің ұлттық валютасымен және қажет болған жағдайда, басқа елдердің валютасымен жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Жергілікті валютадағы шығыстарға қатысты бюджетті бағалау үшін валюта бағамдары Қабылдаушы елдің орталық банкінің алдыңғы жылғы орташа валюта бағамдарына негізделеді.
6. Жалақы бойынша баптарды қоспағанда, бекітілген бюджет шегінде бір баптан екіншісіне кез келген қайта бөлуді Академия баптарда көзделген жалпы соманың он пайызы шегінде Тараптарды алдын ала хабардар етіп және түсіндіре отырып жасауы мүмкін. Егер хабарлама күнінен бастап 30 күн ішінде Тараптардың ешқайсысы қарсылық білдірмесе, қаражатты қайта бөлу туралы ұсыныс бекітілген болып есептеледі.

1) приобретение товаров и услуг для музея и библиотеки;
2) приобретение офисной мебели и оборудования и иных средств, необходимых для функционирования музея и библиотеки;
3) обслуживание и ремонт недвижимого имущества, офисной мебели, оборудования, и других средств;
4) приобретение литературы для библиотеки.
6. Штатное расписание Академии с указанием расходов на финансовый год согласно рангу и заработной плате персонала разрабатывается Академией и утверждается СМИД после одобрения КСДЛ.
Статья 4 Исполнение бюджета
1. Бюджет управляется президентом.
2. Точные суммы обязательных взносов для каждой Стороны должны быть указаны в бюджете.
3. Ежегодные взносы в бюджет исчисляются и оплачиваются в долларах США.
4. Академия информирует СМИД через Секретариат о перечислении оцененных взносов в бюджет в полном объеме.
5. Соответствующие взносы оплачиваются предпочтительно в течение первых трех месяцев финансового года. Однако в тех случаях, когда это не представляется возможным в связи с национальным законодательством, выплаты могут быть сделаны в четырех интервалах и осуществлены в начале каждых трех месяцев.
Статья 5 Смета расходов
1. Бюджет Академии исполняется в соответствии со сметой расходов – документом, охватывающим расходы на финансовый год.
2. Академия формирует проект сметы вместе с пояснительной запиской и направляет его с расчетами и обоснованиями по каждой статье для рассмотрения в КСДЛ через Секретариат для утверждения СМИД в первой половине года, предшествующего новому финансовому году.
3. СМИД рассматривает и утверждает бюджет на следующий финансовый год до 1 декабря текущего года. Однако, если бюджет не утверждается в год, предшествующий новому финансовому году, существующий бюджет считается утвержденным с необходимыми изменениями.
4. Для движения денежной наличности операции могут осуществляться в национальной валюте Принимающей страны и, при необходимости, в валюте других стран.
5. Касательно расходов в местной валюте, курсы валюты для оценки бюджета основываются на среднем валютном курсе предыдущего года центрального банка Принимающей страны.
6. В пределах утвержденного бюджета, за исключением статьи по заработной плате, любое перераспределение из одной статьи в другую может быть произведено Академией с предварительным информированием Сторон и объяснением, предусмотренными в статьях по расходам в пределах десяти процентов от общей суммы. Предложенное перераспределение средств считается утвержденным, если в течение 30 дней с даты уведомления ни одна из Сторон не выразит возражений.

7. Академияның қаржы жылының соңына дейін мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджет қаражатының қалдықтары келесі қаржы жылы бюджетінің кіріс бөлігіне енгізілуге тиіс. Әрбір қатысушы мемлекеттің түзілген қалдықты ескере отырып барабар есептеуге тиіс және таза жарналардың мөлшері Тараптардың назарына жеткізілуге тиіс.
8. Жабдықтарды және ұзақ мерзімді пайдалануға арналған заттарды сатып алуға алдыңғы жылы толық пайдаланылмауына байланысты 1 қаңтардағы жағдай бойынша түзілген бюджет қаражатының қалдықтары кейінге қалдырылған тапсырыстарды төлеу үшін (алынған міндеттерді толық орындау үшін) пайдаланылуға тиіс.
6-бап Қаражатты сақтау
1. Президент Академияның қаражаты сақталатын банк шотын/шоттарын айқындайды.
2. Академия шоттары АҚШ долларымен және Қабылдаушы елдің ұлттық валютасымен жүргізіледі. Алдыңғы кезеңдегі шығыстарға арналған валюта бағамдарының бухгалтерлік есебі Қабылдаушы елдің орталық банкінің үш орташа айлық валюта бағамдарына негізделеді.
7-бап Есептілік
1. Президент Академияның қаржы қаражатын бақылауды жүзеге асырады және оны жұмсау бойынша АЛТК арқылы СІМК-нiң алдында есеп береді.
2. Президент АЛТК арқылы СІМК-ге әр қаржы жылы үшін жылдық есепті/баяндаманы алдыңғы қаржы жылынан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
3. Әрбір қаржы жылының қорытындысы бойынша қаражаттың профициті не тапшылығы кірістердің шығыстардан асып түсуін не шығыстардың кірістерден асып түсуін есептеу арқылы айқындалады. Академия бюджетінде қолма-қол қаражат тапшылығы болған жағдайда, президент бұл туралы АЛТК арқылы СІМК-ні хабардар етеді және қажетті қаржылық шараларды қабылдау үшiн ұсыныстар енгізеді.
8-бап Аудит
1. Академияның қаржылық қызметінің сыртқы аудиті әрбір бюджет кезеңінің соңында жүргізіледі. Аудитті АЛТК-ның мақұлдауы бойынша СІМК уәкілеттік берген халықаралық деңгейде мойындалған тәуелсіз аудиторлық ұйым (компания) жүргізеді. Академия президенті уәкілетті органға сыртқы аудитті жүргізуге қажетті барлық құжаттарды ұсынады.
2. Тәуелсіз аудит нәтижелері бойынша жасалған аудиторлық есепті Академия президенті барлық Тараптарға жібереді.
9-бап Айналым қаражатының резерві
1. Айналым қаражатының резерві бюджеттің бір бөлігі болып табылады және жыл сайынғы міндетті жарналар алынғанға дейін бюджеттің ағымдағы шығыстарын қаржыландыру үшін ғана пайдаланылады.
2. Айналым қаражаты резервінің сомасы жылдық бюджеттің 3/12 бөлігінен төмен болмайтын мөлшерде белгіленуге тиіс. Күтілетін жыл сайынғы міндетті жарналар алынғаннан кейін аванстық сома айналым қаражатының резервіне қайтарылады.

7. Остатки бюджетных средств Академии, не использованные по назначению к концу финансового года, должны быть включены в доходную часть бюджета следующего финансового года. Взносы каждого государства-участника должны быть рассчитаны пропорционально с учетом образовавшегося остатка и размеры чистых взносов должны быть доведены до сведения Сторон.
8. Остатки средств бюджета, образовавшиеся по состоянию на 1 января в связи с неполным использованием на приобретение оборудования и предметов длительного пользования в предыдущем году, должны быть использованы для выплат отложенных заказов (полного выполнения взятых обязательств).
Статья 6 Хранение средств
1. Президент определяет банковский счет/счета, на которых хранятся средства Академии.
2. Счета Академии ведутся в долларах США и национальной валюте Принимающей страны. Бухгалтерский учет валютных курсов на расходы за предыдущий период основывается на трех среднемесячных валютных курсах центрального банка Принимающей страны.
Статья 7 Отчетность
1. Президент осуществляет контроль над финансовыми средствами Академии и подотчетен СМИД через КСДЛ за распоряжение ими.
2. Президент представляет СМИД через КСДЛ годовой отчет/доклад за каждый финансовый период не позднее 31 марта года, следующего за предыдущим финансовым годом.
3. По итогам каждого финансового года профицит либо дефицит средств определяются путем подсчета превышения доходов над расходами, либо превышения расходов над доходами. В случае дефицита наличных средств бюджета Академии, президент информирует об этом СМИД через КСДЛ и вносит предложения для принятия необходимых финансовых мер.
Статья 8 Аудит
1. Внешний аудит финансовой деятельности Академии проводится в конце каждого бюджетного периода. Аудит производится международно признанной независимой аудиторской организацией (компанией), уполномоченной СМИД по одобрению КСДЛ. Президент Академии представляет уполномоченному органу все необходимые документы для проведения внешнего аудита.
2. Составленный по результатам независимого аудита аудиторский отчет направляется президентом Академии всем Сторонам.
Статья 9 Резерв оборотных средств
1. Резерв оборотных средств является частью бюджета и должен быть использован исключительно для финансирования текущих расходов бюджета до получения ожидаемых ежегодных обязательных взносов.
2. Сумма резерва оборотных средств должна быть установлена в размере не ниже 3/12 от годового бюджета. После получения ожидаемых ежегодных обязательных взносов авансовая сумма возвращается в резерв оборотных средств.

10-бап Қорытынды ережелер
1. Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алғаннан кейін отызыншы күні күшіне енеді.
Осы Келісім жаңа тараптар үшін депозитарий ратификациялау құжатын алғаннан кейін отызыншы күні күшіне енеді.
2. Қазақстан Республикасы осы Келісімнің депозитарийі болып табылады. Депозитарий Тараптарды осы Келісімнің күшіне енген күні, сондай-ақ тиісті Тараптардан ратификациялау, қабылдау, бекіту немесе қосылу туралы құжатты алғаны туралы дипломатиялық арналар арқылы жазбаша хабардар етеді.
3. Осы Келісімді түсіндіру немесе қолдану бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды консультациялар және келіссөздер арқылы шешеді.
4. Осы Келісімге Тараптардың өзара келісуі бойынша осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіппен күшіне енетін жеке хаттамалар нысанындағы өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін. Мұндай өзгерістер мен толықтырулар осы Келісімнің ажырамас бөліктері болып табылады.
5. Тараптардың кез келгені депозитарийге дипломатиялық арналар арқылы өзінің осындай ниеті туралы жазбаша хабарлама жолдау арқылы осы Келісімнен шыға алады. Депозитарий мұндай хабарламаны алған күннен бастап 6 ай өткен соң бұл Тарап үшін осы Келісім өз қолданысын тоқтатады.
201 _ жылғы "___" __________ __________ қаласында әзербайжан, қазақ, қырғыз, түрік және ағылшын тілдерінде бір төлнұсқа данада жасалды. Барлық мәтіндер тең түпнұсқалы болып табылады. Келіспеушілік болған жағдайда ағылшын тіліндегі нұсқасының басым күші бар.
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін
Әзербайжан Республикасының Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының Үкіметі үшін
Түркия Республикасының Үкіметі үшін

Статья 10 Заключительные положения
1. Настоящее Соглашение вступает в силу на тридцатый день после получения депозитарием через дипломатические каналы последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение вступает в силу для новых сторон на тридцатый день после получения депозитарием документа ратификации.
2. Республика Казахстан является депозитарием настоящего Соглашения. Депозитарий письменно через дипломатические каналы уведомляет Стороны о дате вступления в силу настоящего Соглашения, а также получении документа о ратификации, принятии, утверждении или присоединении от соответствующих Сторон.
3. В случае возникновения разногласий по толкованию или применению настоящего Соглашения, Стороны разрешают их посредством консультаций и переговоров.
4. По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения в форме отдельных протоколов, вступающих в силу в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи. Эти изменения и дополнения являются неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
5. Любая из Сторон может выйти из настоящего Соглашения путем направления по дипломатическим каналам письменного уведомления депозитарию о своем намерении сделать это. Настоящее Соглашение прекращает свое действие для этой Стороны по истечении 6 месяцев с даты получения такого уведомления депозитарием.
Совершено в городе _________ "__" _________ 201__ года в одном подлинном экземпляре на азербайджанском, казахском, кыргызском, турецком и английском языках. Причем все тексты аутентичны. В случае разногласия английская версия имеет преимущественную силу.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Турецкой Республики