"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 15 қазандағы № 830 қаулысы
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 55-56, 544-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы қаулы 2014 жылғы 21 қарашадан бастап қолданысқа енгізілетін 16-тармақтың 27) тармақшасын, 17-тармақтың 7)8)16) және 17) тармақшаларын, 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 16-тармақтың 130)131) тармақшаларын, «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізілетін, осы қаулымен бекітілген Ереженің  16-тармағының 19)20)21)22)66)67)78)79)80)81)82)83)84)85)122)140)150)152)157)158)163)200)201)241) тармақшаларын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Бұл ретте, осы қаулымен бекітілген Ереженің 16-тармағының 125)126)127)128) тармақшалары және 17-тармағының 26) тармақшасы Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы, табиғи монополиялар мен реттелетін нарық субъектілерінің инвестициялық қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» заңдарына сәйкес 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Сонымен бірге, осы қаулымен бекітілген Ереженің 16-тармағының  175) тармақшасы «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.»;
2) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлiгі туралы ережеде:
16-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп әзірленген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін бекітеді;»;
20) тармақша алып тасталсын;
21) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2015 года № 830
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 «Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 544) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением подпункта 27) пункта 16, подпунктов 7), 8), 16) и 17) пункта 17, которые вводятся в действие с 21 ноября 2014 года, подпунктов 130), 131) пункта 16, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года, подпунктов 19), 20), 21), 22), 66), 67), 78), 79), 80), 81), 82), 83), 84), 85), 122), 140), 150), 152), 157), 158), 163), 200), 201), 241) пункта 16 Положения, утвержденного настоящим постановлением, которые вводятся в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления» (далее - Закон).
При этом, подпункты 125), 126), 127), 128) пункта 16 и подпункт 26) пункта 17 Положения, утвержденного настоящим постановлением, действуют до 1 января 2016 года в соответствии с законами Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики, инвестиционной деятельности субъектов естественных монополий и регулируемого рынка».
Вместе с тем, подпункт 175) пункта 16 Положения, утвержденного настоящим постановлением, действует до 1 января 2017 года в соответствии с Законом Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан».»;
2) в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
«19) утверждает разработанный совместно с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности порядок приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию;»;
подпункт 20) исключить;
подпункты 21) и 22) изложить в следующей редакции:

«21) келісімшарттар талаптарының орындалуын сақтауға мониторингті және бақылауды жүзеге асыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
22) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жобаларына экономикалық сараптаманы жүзеге асыру тәртібін келіседі;»;
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«26) көмірсутек шикізаты, көмір мен уран бөлігінде пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге және бiрлескен барлау мен өндiруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын беру бойынша тiкелей келiссөздер жүргiзу жөнiндегi жұмыс тобы туралы ереженi және оның құрамын бекiтеді;»;
мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5) және 26-6) тармақшалармен толықтырылсын:
«26-1) Мемлекеттің басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамын және ол туралы ережені бекітеді;
26-2) Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурстарды өткізу жөніндегі комиссияның құрамын және ол туралы ережені бекітеді;
26-3) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептерін ұсыну тәртібін бекітеді;
26-4) келісімшарт талаптары бойынша келіссөздер жүргiзу жөнiндегi жұмыс тобы туралы ережені және оның құрамын бекітеді;
26-5) барлауға арналған үлгілік келісімшарттың нысандарын бекітеді;
26-6) келісімшарттық аумақты немесе оның бөліктерін қайтару қағидаларын әзірлеуге қатысады;»;
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«34) Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Үкіметінің тапсырмасы бойынша келісімшарттың орындалу мүмкіндігін, мұнай экспорты үшін олардың аумақтарында құбырлар мен басқа да тасымалдау құралдарын салуды және пайдалануды қамтамасыз ететін басқа мемлекеттердің тиісті органдарымен келіссөздер жүргізеді және келісімдер жасасады;»;
44) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«44) тікелей келіссөздер негізінде келісімшарт жасасатын тұлғамен немесе конкурс жеңімпазымен көмірсутек шикізатын, көмір мен уранды барлауға, өндiруге, бiрлескен барлау мен өндiруге арналған келiсiмшарттың талаптары туралы келiссөздер жүргiзеді;»;
51) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«51) тендер мен сауда-саттыққа шығарылуға тиіс, құрамында көмірсутек шикізаты, көмір мен уран бар жер қойнауы учаскелерінің тізбелерін әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 51-1) тармақшамен толықтырылсын:
«51-1) жер қойнауын пайдалану құқығы берілетін кен орны бойынша материалдарды (нүктелердің географиялық координаттарын) қоса бере отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес жерді резервте қалдыру қажеттігі туралы хабарлама жібереді;»;
66) және 67) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

«21) разрабатывает и утверждает порядок осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов;
22) согласовывает порядок осуществления экономической экспертизы проектов контрактов на недропользование;»;
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
«26) утверждает положение о рабочей группе по проведению прямых переговоров по предоставлению права недропользования на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу полезных ископаемых в части углеводородного сырья, угля и урана и ее состав;»;
дополнить подпунктами 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5) и 26-6) следующего содержания:
«26-1) утверждает состав Межведомственной комиссии по вопросам осуществления приоритетного права государства и положение о ней;
26-2) утверждает состав Комиссии по проведению конкурсов на предоставление права недропользования и положение о ней;
26-3) утверждает порядок представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию;
26-4) утверждает положение о рабочей группе по ведению переговоров по условиям контракта и ее состав;
26-5) утверждает формы типового контракта на разведку;
26-6) участвует в разработке правил возврата контрактной территории или ее частей;»;
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
«34) по поручению Президента или Правительства Республики Казахстан ведет переговоры и заключает соглашения с соответствующими органами других государств, обеспечивающих возможность исполнения контракта, строительства и эксплуатации трубопроводов и других средств транспортировки на их территориях для экспорта нефти;»;
подпункт 44) изложить в следующей редакции:
«44) ведет переговоры с лицом, с которым контракт заключается на основе прямых переговоров, или победителем конкурса об условиях контракта на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу углеводородного сырья, угля и урана;»;
подпункт 51) изложить в следующей редакции:
«51) разрабатывает и утверждает перечни участков недр, содержащих углеводородное сырье, уголь и уран, подлежащих выставлению на тендер или аукцион;»;
дополнить подпунктом 51-1) следующего содержания:
«51-1) направляет уведомления с приложением материалов (географические координаты точек) по месторождению, на которое предоставляется право недропользования, в местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы о необходимости резервирования земель в соответствии со статьей 49-2 Земельного кодекса Республики Казахстан;»;
подпункты 66) и 67) изложить в следующей редакции:

«66) теңізде, ішкі су айдындарында, төтенше экологиялық жағдай аймақтарында және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мұнай операцияларын жүргізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
67) мұнай операцияларын жүргізген кезде ілеспе және (немесе) табиғи газды жағудың нормативтері мен көлемдерін есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;»;
74) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«74) бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізудің шекті бағаларын белгілейді;»;
79) және 80) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«79) газ желісі ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
80) тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу және пайдалану тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 80-1) тармақшамен толықтырылсын:
«80-1) тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтынушы жүйелері мен газ жабдықтарына техникалық қызмет көрсетудің үлгілік шарттарын әзірлейді және бекітеді;»;
81) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«81) магистральдық мұнай құбырларын пайдалану қағидаларын және магистральдық газ құбырларын пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 81-1), 81-2 және 81-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«81-1) өнім түрлері бойынша ұлттық операторлар туралы ережелерді әзірлейді;
81-2) мұнайды магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау графигін қалыптастыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
81-3) жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
82)83) және 84) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«82) магистральдық құбырларды күзетуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
83) мұнай өнімдерін өндіру және өткізу мониторингін жүзеге асыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
84) мұнай өнімдерін жеткізу жөніндегі бірыңғай оператордың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерін жеткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
87) және 88) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«87) ішкі нарықта тауарлық және сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларының деңгейін айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
88) газ және газбен жабдықтау саласындағы әріптестік шеңберінде инвесторларға ілеспе газды беру тәртібі мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;»;

«66) разрабатывает и утверждает порядок проведения нефтяных операций на море, внутренних водоемах, в зонах чрезвычайной экологической ситуации и на особо охраняемых природных территориях;
67) разрабатывает и утверждает методики расчетов нормативов и объемов сжигания попутного и (или) природного газа при проведении нефтяных операций;»;
подпункт 74) изложить в следующей редакции:
«74) устанавливает предельные цены на розничную реализацию нефтепродуктов, на которые установлено государственное регулирование цен;»;
подпункты 79) и 80) изложить в следующей редакции:
«79) разрабатывает и утверждает правила аккредитации газосетевых организаций;
80) разрабатывает и утверждает порядок розничной реализации и пользования товарным и сжиженным нефтяным газом;»;
дополнить подпунктом 80-1) следующего содержания:
«80-1) разрабатывает и утверждает типовые договора розничной реализации товарного и сжиженного нефтяного газа, а также технического обслуживания газопотребляющих систем и газового оборудования коммунально-бытовых и бытовых потребителей;»;
подпункт 81) изложить в следующей редакции:
«81) разрабатывает и утверждает правила эксплуатации магистральных нефтепроводов и правила эксплуатации магистральных газопроводов;»;
дополнить подпунктами 81-1), 81-2 и 81-3) следующего содержания:
«81-1) разрабатывает положения о национальных операторах по видам продукции;
81-2) разрабатывает и утверждает порядок формирования графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам;
81-3) разрабатывает и утверждает порядок согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода;»;
подпункты 82), 83) и 84) изложить в следующей редакции:
«82) разрабатывает и утверждает правила организации охраны магистральных трубопроводов;
83) разрабатывает и утверждает порядок осуществления мониторинга производства и реализации нефтепродуктов;
84) разрабатывает и утверждает правила поставки нефтепродуктов единым оператором по поставке нефтепродуктов Вооруженным Силам Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты, уполномоченному органу в области государственного материального резерва;»;
подпункты 87) и 88) изложить в следующей редакции:
«87) разрабатывает и утверждает порядок определения уровня предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке;
88) разрабатывает и утверждает порядок и условия передачи попутного газа инвесторам в рамках партнерства в сфере газа и газоснабжения;»;

мынадай мазмұндағы 90-1) және 90-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«90-1) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің жұмыс режимдерін орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
90-2) ілеспе газды өңдеуді дамыту бағдарламаларын жасау нысанын әзірлейді және бекітеді;»;
95) және 96) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«95) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсу бойынша он бесінші мамырдан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде тауарлық газды iшкi нарықта көтерме саудада өткiзудiң алдағы жылға арналған шектi бағаларын бекiтедi;
96) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша жоспарланған кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің алдағы тоқсанға арналған шекті бағаларын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 104-1), 104-2), 104-3), 104-4), 104-5), 104-6), 104-7) және 104-8) тармақшалармен толықтырылсын:
«104-1) Қазақстан Республикасы газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) теңгерімін әзірлейді;
104-2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің газының, мұнайының және мұнай өнімдерінің индикативті (болжамды) теңгерімін келіседі;
104-3) есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандырылуға жататын өндірістік объектілердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
104-4) өндірістік объектілерді есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру және есепке алудың бақылау аспаптарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету тәртібін әзірлейді және бекітеді;
104-5) мұнайды есепке алудың ақпараттық жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
104-6) мұнайды есепке алу ақпараттық жүйесінің операторын айқындайды;
104-7) теңізді тазарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті материалдар мен заттарға нормативтер мен талаптарды белгілейді;
104-8) Теңізде және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында мұнай төгілуінің алдын алу және оларға ден қою жөніндегі ұлттық жоспарды бекітеді;»;
122) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«122) иондаушы сәулелену әсеріне байланысты аурулардың тізбесін және себептік байланысын анықтау тәртібін айқындайды;»;
124) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«124) инвестициялық бағдарламаны әзірлеуге арналған техникалық тапсырманы әзірлейді және бекітеді;»;
130) және 131) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«130) орталықтандырылған сауда нарығының операторын айқындайды;
131) энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына арналған және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған шекті тарифтерді бекітеді;»;

дополнить подпунктами 90-1) и 90-2) следующего содержания:
«90-1) разрабатывает и утверждает порядок осуществления централизованного оперативно-диспетчерского управления режимами работы объектов единой системы снабжения товарным газом;
90-2) разрабатывает и утверждает форму составления программ развития переработки попутного газа;»;
подпункты 95) и 96) изложить в следующей редакции:
«95) по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию в срок не позднее пятнадцатого мая утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке на предстоящий год;
96) по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала планируемого периода утверждает предельные цены оптовой реализации сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке на предстоящий квартал;»;
дополнить подпунктами 104-1), 104-2), 104-3), 104-4), 104-5), 104-6), 104-7) и 104-8) следующего содержания:
«104-1) разрабатывает индикативный (прогнозный) баланс газа, нефти и нефтепродуктов Республики Казахстан;
104-2) согласовывает индикативный (прогнозный) баланс газа, нефти и нефтепродуктов государств-членов Евразийского экономического союза;
104-3) разрабатывает и утверждает перечень производственных объектов, подлежащих оснащению контрольными приборами учета;
104-4) разрабатывает и утверждает порядок оснащения производственных объектов контрольными приборами учета и обеспечения функционирования контрольных приборов учета;
104-5) разрабатывает и утверждает порядок формирования и функционирования информационной системы учета нефти;
104-6) определяет оператора информационной системы учета нефти;
104-7) устанавливает нормативы и требования к материалам и веществам, необходимым для проведения работ по очистке моря;
104-8) утверждает Национальный план по предупреждению нефтяных разливов и реагированию на них в море и внутренних водоемах Республики Казахстан;»;
подпункт 122) изложить в следующей редакции:
«122) определяет перечень заболеваний, связанных с воздействием ионизирующего излучения, и порядок установления причинной связи;»;
подпункт 124) изложить в следующей редакции:
«124) разрабатывает и утверждает техническое задание на разработку инвестиционной программы;»;
подпункты 130) и 131) изложить в следующей редакции:
«130) определяет оператора рынка централизованной торговли;
131) утверждает предельные тарифы на электрическую энергию для энергопроизводящих организаций и на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;»;

мынадай мазмұндағы 131-1), 131-2), 131-3) және 131-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«131-1) электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтарын бекітеді;
131-2) электр қуатын әзірлікте ұстап тұру бойынша қызметтер көрсететін энергия өндіруші ұйымдардың топтарын бекітеді;
131-3) электр энергиясына арналған шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған шекті тарифті бекіту тәртібін айқындайды;
131-4) энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын өткізу (сату) тәртібін және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді бұзғаны және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қолданылған шаралар туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады;»;
133) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«133) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы жағдайларда жұмысқа әзірлігі паспортының нысанын, оны алу тәртібін және мерзімдерін бекітеді;»;
141)142)143)144)145)146)147) және 148) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«141) тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
142) электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
143) электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
144) электр энергиясының теңгерімді нарығының жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
145) электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
146) Қазақстанның біртұтас электр энергетикасы жүйесінде авариялық бұзушылықтарды болдырмау және оларды жою жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
147) энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
148) энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын бекітеді;»;
151) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«151) электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
155) және 156) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«155) электр қондырғыларын орнату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
156) энергиямен жабдықтаудың авариялық және технологиялық броні актісін жасау жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлейді және бекітеді;»;
158) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«158) жылу энергиясын пайдалану қағидаларын бекітеді;»;
160)161) және 162) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 131-1), 131-2), 131-3) и 131-4) следующего содержания:
«131-1) утверждает группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию;
131-2) утверждает группы энергопроизводящих организаций, оказывающих услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
131-3) определяет порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;
131-4) размещает на своем интернет-ресурсе информацию о нарушениях порядка реализации (продажи) электрической энергии и услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящими организациями и принятых мерах по устранению выявленных нарушений;»;
подпункт 133) изложить в следующей редакции:
«133) утверждает форму, порядок и сроки получения паспорта готовности энергопроизводящими, энергопередающими организациями к работе в осенне-зимних условиях;»;
подпункты 141), 142), 143), 144), 145), 146), 147) и 148) изложить в следующей редакции:
«141) разрабатывает и утверждает правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей;
142) разрабатывает и утверждает правила организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей;
143) разрабатывает и утверждает правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей;
144) разрабатывает и утверждает правила функционирования балансирующего рынка электрической энергии;
145) разрабатывает и утверждает правила организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке;
146) разрабатывает и утверждает правила по предотвращению аварийных нарушений в единой электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации;
147) разрабатывает и утверждает правила определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций;
148) утверждает нормы эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций;»;
подпункт 151) изложить в следующей редакции:
«151) разрабатывает и утверждает правила технической эксплуатации электрических станций и сетей;»;
подпункты 155) и 156) изложить в следующей редакции:
«155) разрабатывает и утверждает правила устройства электроустановок;
156) разрабатывает и утверждает инструкции по составлению акта аварийной и технологической брони энергоснабжения;»;
подпункт 158) изложить в следующей редакции:
«158) утверждает правила пользования тепловой энергией;»;
подпункты 160), 161) и 162) изложить в следующей редакции:

«160) электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
161) электрмен жабдықтаудың сенімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
162) электр желілік қағидаларды бекітеді;»;
164)165)166)167)168)169)170)171)172)173) және  174) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«164) шаң тәріздес отынды дайындау және жағу үшін отын берудің жарылыс қауіпсіздігі қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
165) аспаптармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
166) біртұтас электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, аудандық қазандықтардың, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тексеру жүргізу және оларды есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
167) техникалық жарақтандырудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
168) энергетикадағы жұмыс орындарын аттестаттау, оңтайландыру, есепке алу және жоспарлау туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
169) жылу энергиясын жіберуді және жылу жеткізгішін есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
170) жылу электр станцияларының электр қуатын шектеуді және оларды қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу тәртібі туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
171) Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
172) электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
173) электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді және оларды энергиямен жабдықтау мақсатында сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
174) сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді тексеру жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
181)182)183)184)185) және 186) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«181) электрмен жабдықтаудың үлгілік шартын әзірлейді және бекітеді;
182) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысына арналған үлгілік шартты әзірлейді және бекітеді;

«160) разрабатывает и утверждает правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии;
161) разрабатывает и утверждает правила оказания услуг по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения;
162) утверждает электросетевые правила;»;
подпункты 164), 165), 166), 167), 168), 169), 170), 171), 172), 173) и 174) изложить в следующей редакции:
«164) разрабатывает и утверждает правила взрывобезопасности топливоподачи для приготовления и сжигания пылевидного топлива;
165) разрабатывает и утверждает правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями;
166) разрабатывает и утверждает правила проведения расследования и учета технологических нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, районных котельных, электрических и тепловых сетей;
167) разрабатывает и утверждает правила приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технического вооружения;
168) разрабатывает и утверждает положение об аттестации, рационализации, учете и планировании рабочих мест в энергетике;
169) разрабатывает и утверждает правила учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя;
170) разрабатывает и утверждает положение о порядке согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по их сокращению;
171) разрабатывает и утверждает правила работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан;
172) разрабатывает и утверждает правила организации централизованных торгов электрической энергией;
173) разрабатывает и утверждает правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии и их покупку в целях энергоснабжения для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок;
174) разрабатывает и утверждает правила проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей;»;
подпункты 181), 182), 183), 184), 185) и 186) изложить в следующей редакции:
«181) разрабатывает и утверждает типовой договор электроснабжения;
182) разрабатывает и утверждает типовой договор на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;

183) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын әзірлікте ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы үлгілік шартты әзірлейді және бекітеді;
184) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
185) электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
186) жүйелік операторды айқындайды;»;
190) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«190) коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
198) және 199) тармақшалар алып тасталсын;
204) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«204) соттың шешімімен республикалық меншікке келіп түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарды басқару тәртібін айқындайды;»;
210) және 211) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«210) аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлерін белгілейді;
211) қалдықтарды орналастыру полигондарының жою қорларын қалыптастыру тәртібін айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 222-1) тармақшамен толықтырылсын:
«222-1) қалдықтардың қауіптілік деңгейін айқындау және оларға код белгілеу әдістемесін бекітеді;»;
226) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 233-1) тармақшамен толықтырылсын:
«233-1) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөніндегі қоғамдық кеңестерді құрады;»;
238) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«238) мыналарды:
қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерiн айқындау әдiстемесiн;
қалдықтар сыныптамасын;
қауiптi қалдықтар бойынша есеп беру нысанын;
табиғат пайдалану шарттарын қоршаған ортаға эмиссияларға берiлетiн рұқсаттарға енгiзу тәртiбiн, қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат беретін құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртiбiн;
қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралардың үлгiлiк тiзбесiн;
қоршаған ортаға эмиссиялар үшiн төлемақыны есептеу әдiстемесiн;
мемлекеттiк экологиялық сараптама қорытындысының нысанын;
техникалық реттеу саласындағы сараптама кеңесiнiң құрамын және оның ережесiн;
Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингiнiң бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн жүргiзу жөнiнде ақпарат алмасу тiзбелерiн, нысандарын және мерзiмдерiн;
парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу тәртібін және олар жүзеге асырылуы мүмкін экономика салалары мен секторларының тізбесін;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде квоталар бірліктерін және өзге де көміртегі бірліктерін өзара тануды жүзеге асыру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларына квоталармен және көміртегі бірліктерімен сауда жасау тәртібін;
сауда мақсаты үшін парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторингті, есепке алуды және есептілікті жүргізу тәртібін;
қондырғы паспортының нысанын;
парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысанын;
парниктік газдар шығарындыларын өлшеу мен есепке алуды стандарттау тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларын, шығарындыларын азайтуды және сіңіруді есептеу әдістемелерін;
жойылуы қиын органикалық ластауыштармен және олар құрамында бар қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын;
көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу тәртібін;
ең озық қолжетiмдi технологиялар тiзбелерін;
эмиссиялар нормативтерi белгiленетiн ластаушы заттар мен қалдық түрлерiнiң тiзбесiн;
қоршаған ортаға эмиссияны қысқартуға арналған квоталармен және мiндеттемелермен сауда жасау тәртiбiн;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық регламенттердi;
ластану учаскелерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу тәртiбiн;
парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау тәртібін;
парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыру тәртібін;
қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын;
Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын;
Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде фондық экологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекітеді;»;

183) разрабатывает и утверждает типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
184) разрабатывает и утверждает правила проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
185) разрабатывает и утверждает правила организации и функционирования рынка электрической мощности;
186) определяет системного оператора;»;
подпункт 190) изложить в следующей редакции:
«190) разрабатывает и утверждает типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;»;
подпункты 198) и 199) исключить;
подпункт 204) изложить в следующей редакции:
«204) определяет порядок управления бесхозяйными опасными отходами, признанными решением суда поступившими в республиканскую собственность;»;
подпункты 210) и 211) изложить в следующей редакции:
«210) устанавливает критерии оценки экологической обстановки территорий;
211) определяет порядок формирования ликвидационных фондов полигонов размещения отходов;»;
дополнить подпунктом 222-1) следующего содержания:
«222-1) утверждает методику определения уровня опасности и кодировки отходов;»;
подпункт 226) исключить;
дополнить подпунктом 233-1) следующего содержания:
«233-1) создает общественные советы по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями;»;
подпункт 238) изложить в следующей редакции:
«238) утверждает:
методику определения нормативов эмиссий в окружающую среду;
классификатор отходов;
форму отчета по опасным отходам;
порядок включения условий природопользования в разрешения на эмиссии в окружающую среду, формы документов для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду и порядок их заполнения;
типовой перечень мероприятий по охране окружающей среды;
методику расчета платы за эмиссии в окружающую среду;
форму заключения государственной экологической экспертизы;
состав и положение об экспертном совете в области технического регулирования;
перечни, формы и сроки обмена информацией по ведению Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
порядок конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот;
порядок разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов и перечень отраслей и секторов экономики, в которых они могут осуществляться;
порядок осуществления взаимного признания единиц квот и иных углеродных единиц на основе международных договоров Республики Казахстан;
порядок торговли квотами на выбросы парниковых газов и углеродными единицами;
порядок ведения мониторинга, учета и отчетности по углеродным единицам выбросов парниковых газов для целей торговли;
форму паспорта установки;
форму отчета об инвентаризации парниковых газов;
порядок стандартизации измерения и учета выбросов парниковых газов;
методики расчетов выбросов, сокращений выбросов и поглощений парниковых газов;
правила обращения со стойкими органическими загрязнителями и отходами, их содержащими;
порядок ведения государственного реестра углеродных единиц;
перечни наилучших доступных технологий;
перечень загрязняющих веществ и видов отходов, для которых устанавливаются нормативы эмиссий;
порядок торговли квотами и обязательствами на сокращение эмиссии в окружающую среду;
квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды;
технические регламенты в области охраны окружающей среды;
порядок ведения государственного реестра участков загрязнения;
порядок мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов;
порядок реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов;
правила разработки программы управления отходами;
правила организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря;
правила организации и проведения фоновых экологических исследований при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря;»;

мынадай мазмұндағы 238-1), 238-2), 238-3) және 238-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«238-1) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация (детерминация) жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасы стандарттарын қолдануға рұқсат ету және тану қағидалары мен өлшемдерін әзірлейді және бекітеді;
238-2) топырақта химиялық заттардың рұқсат етілген шекті концентрациясын бекітеді;
238-3) қауіпті қалдықтар паспортының нысанын бекітеді;
238-4) тұрмыстық қатты қалдықтар полигонының әрбір секциясы үшін газ мониторингін жүргізу әдістемесін бекітеді;»;
241) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«241) өз құзыреті шегінде табиғи ресурстардың мемлекеттiк есебiн, мемлекеттiк кадастрлары мен мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу тәртiбiн айқындайды;»;
265)266)267) және 268) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«265) жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына мониторинг жүргізу тәртібін бекітеді және оны жүзеге асырады;
266) электр немесе жылу желілеріне қосатын және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді қосатын ең жақын нүктені айқындау тәртібі мен мерзімдерін әзірлейді және бекітеді;
267) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын, қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен және шартты тұтынушылармен жасасатын шарттардың тиісті үлгілік нысандарын әзірлейді және бекітеді;
268) тіркелген тарифтерді айқындау қағидаларын әзірлейді, жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 268-1), 268-2) және 268-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«268-1) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды есепке алуды жүргізеді және олардың тізбесін өзінің интернет-ресурсында жариялайды;
268-2) қаржы-есеп айырысу орталығын айқындайды;
268-3) жеке тұтынушыларға атаулы көмек беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
269) тармақша алып тасталсын;
17-тармақта:
мынадай мазмұндағы 31-1) тармақшамен толықтырылсын:
«31-1) жүйелік оператордың «Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 15-2-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;»;
34) және 39) тармақшалар алып тасталсын;
57) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«57) өз құзыреті шегінде мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасында экологиялық сараптаманы жүзеге асыру жөніндегі қызметті үйлестіреді және оған әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;»;
77) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«77) құрамында кең таралған пайдалы қазбалар бар жер қойнауы учаскелерiн қоспағанда, конкурсқа шығаруға жататын, сондай-ақ барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскелерi тiзбелерiнiң жобаларын келiседi;»;
80) және 84) тармақшалар алып тасталсын.

дополнить подпунктами 238-1), 238-2), 238-3) и 238-4) следующего содержания:
«238-1) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования правила и критерии признания и допустимости действия на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации (детерминации);
238-2) утверждает предельно допустимые концентрации химических веществ в почве;
238-3) утверждает форму паспорта опасных отходов;
238-4) утверждает методику по проведению газового мониторинга для каждой секции полигона твердых бытовых отходов;»;
подпункт 241) изложить в следующей редакции:
«241) определяет в пределах своей компетенции порядок ведения государственного учета, государственных кадастров и государственного мониторинга природных ресурсов;»;
подпункты 265), 266), 267) и 268) изложить в следующей редакции:
«265) утверждает порядок и осуществляет мониторинг за использованием возобновляемых источников энергии;
266) разрабатывает и утверждает порядок и сроки определения ближайшей точки подключения к электрическим или тепловым сетям и подключения объектов по использованию возобновляемых источников энергии;
267) разрабатывает и утверждает правила централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, соответствующие типовые формы договоров расчетно-финансового центра с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, и условными потребителями;
268) разрабатывает правила определения фиксированных тарифов, разрабатывает и утверждает правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии;»;
дополнить подпунктами 268-1), 268-2) и 268-3) следующего содержания:
«268-1) ведет учет и публикует на своем интернет-ресурсе перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии;
268-2) определяет расчетно-финансовый центр;
268-3) разрабатывает и утверждает правила предоставления адресной помощи индивидуальным потребителям;»;
подпункт 269) исключить;
в пункте 17:
дополнить подпунктом 31-1) следующего содержания:
«31-1) осуществляет государственный контроль за соблюдением системным оператором требований, предусмотренных пунктом 2 статьи 15-2 Закона Республики Казахстан «Об электроэнергетике»;»;
подпункты 34) и 39) исключить;
подпункт 57) изложить в следующей редакции:
«57) проводит государственную экологическую экспертизу в пределах своей компетенции, а также координирует деятельность по осуществлению экологической экспертизы в Республике Казахстан и осуществляет ее методическое руководство;»;
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
«77) согласовывает проекты перечней участков недр, за исключением участков недр, содержащих общераспространенные полезные ископаемые, подлежащих выставлению на конкурс, а также предоставляемых в упрощенном порядке для разведки;»;
подпункты 80) и 84) исключить.

2. Осы қаулы «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың 2) тармақшасының жетпіс бесінші абзацын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзаца семьдесят пятого подпункта 2) пункта 1, который вводится в действие с 1 января 2016 года в соответствии с Законом Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    К. Масимов