"Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1528 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қарашадағы № 893 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 204 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 18.04.2018 № 204 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасын және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1528 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көмірсутек шикізаты кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу қағидасында және пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық бөлігінде салық салу тәртібінде:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жер қойнауын пайдаланушы заңды тұлғаның өтініш берілген күннің алдындағы есепті кезең (тоқсан, жартыжылдық немесе тоғыз ай) бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдағы қаржылық есептілігінің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;";
4-тармақта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш беруші уәкiлеттi органның тиісті сұратуын алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Қағиданың осы тармағына сәйкес сұратылатын, өтiнiште қамтылған мәліметтерді негіздейтін құжаттар мен есептердi уәкілетті органға береді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Өтініш беруші ұсынған құжаттарда мәліметтер толық болмаған және (немесе) осы Қағиданың 2, 3 және 4-тармақтарында көзделген құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаған немесе өтініш осы Қағидада белгіленген талаптарды бұза отырып берілген жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш және (немесе) өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін қосымша құжаттар мен есептер түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiшті қараудан уәжді түрде бас тартуды жібереді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1528 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года № 893. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 204 (вводится в действие с 01.01.2018)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.04.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2018).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1528 "Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядка налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых" следующие изменения и дополнения:
в Правилах отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных и порядке налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия финансовой отчетности юридического лица-недропользователя за отчетный период текущего календарного года (квартал, полугодие или девять месяцев), предшествующий дате подачи заявления;";
в пункте 4:
часть первую исключить;
дополнить частью следующего содержания:
"Заявитель после получения соответствующего запроса уполномоченного органа в срок не позднее десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении, запрашиваемые согласно настоящему пункту Правил.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, в случаях представления неполных сведений в документах, представляемых заявителем, или представления неполного перечня документов, предусмотренных пунктами 2, 3 и 4 настоящих Правил, или подачи заявления с нарушением требований, установленных настоящими Правилами, направляет мотивированный отказ в рассмотрении заявления.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Уәкiлеттi орган өтiнiшті және (немесе) өтiнiште қамтылған мәліметтерді негiздейтін құжаттар мен есептердi қарауға қабылдағаннан кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiш пен оған қоса берiлетін құжаттардың көшiрмелерiн төменде көрсетілген мемлекеттiк органдарға мынадай мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне – салық есептілігінің деректерін растау үшін;
2) мұнай және газ саласындағы уәкілетті органға – жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарт бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен бекiтiлген жұмыс бағдарламаларын (жұмыстардың жылдық бағдарламаларын) және/немесе жобалық шешiмдер мен мiндеттемелердi ескере отырып, көмiрсутек шикiзатын өндiрудiң жоспарланып отырған көлемi мен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар көлемiнiң негiздiлiгi мәселелерi бойынша;
3) өзге мемлекеттiк органдарға – олардың құзыретіне жататын және уәкiлеттi орган қойған мәселелер бойынша пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салықтың жеке мөлшерлемесінің нақты мөлшерлері жөнінде негізделген шешімдер әзірлеу мақсатында қорытындылар дайындау үшін жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары өтiнiш пен оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмесi алынған кезден бастап күнтiзбелiк жиырма күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкiлеттi органға берiлуге тиiс. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушi ұсынған деректердің негiзiнде көрсетiлген мерзiмде келiсiмшарт бойынша рентабельдiлiктiң есебiн жүргiзедi және пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салықтың жеке мөлшерлемесінің нақты мөлшерлері бойынша ұсыныстар дайындайды.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдардың барлық қорытындылары алынған күннен бастап жеті жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган мемлекеттік органдардың қорытындылары қоса берілген өтінішті кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен, өте тұтқыр, су басқан, дебитi аз және сарқылған кен орындарының санатына жатқызу бойынша ұсынымдар әзірлейтін ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – комиссия) қарауына енгізеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көмiрсутек шикiзаты кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен кен орындарының санатына жатқызу туралы комиссияның ұсынысы әзiрленген жағдайда уәкiлеттi орган он бес жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес белгiленетiн пайдалы қазбаларды өндiруге салынатын салық мөлшерлемесін қоса беріп және осындай мөлшерлемелер қолданылатын күнтізбелік жылды көрсетіп, көмiрсутек шикiзатының кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орынының бір бөлігін) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылған кен орындарының тiзбесiне қосу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.";

"5. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после принятия к рассмотрению заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение нижеперечисленным государственным органам для подготовки заключений по вопросам:
1) в Министерство финансов Республики Казахстан – для подтверждения данных налоговой отчетности;
2) в уполномоченный орган в области нефти и газа – по вопросам обоснованности планируемых объемов добычи углеводородного сырья и объема операций по недропользованию с учетом утвержденных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рабочих программ (годовых программ работ) и (или) проектных решений и обязательств по контракту на недропользование;
3) иные государственные органы – по вопросам, входящим в их компетенцию и поставленным уполномоченным органом в целях выработки обоснованных решений по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых.
Заключения соответствующих государственных органов должны быть представлены в уполномоченный орган в срок не позднее двадцати календарных дней с момента получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа. Уполномоченный орган в указанный срок производит расчет рентабельности по контракту на основе представленных заявителем данных и подготавливает предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. В срок не позднее семи рабочих дней с даты получения всех заключений государственных органов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений государственных органов на рассмотрение межведомственной комиссии, которая вырабатывает рекомендации по отнесению месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, высоковязких, обводненных, малодебитных и выработанных, за исключением общераспространенных полезных ископаемых (далее – комиссия).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае выработки комиссией предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья к категории низкорентабельных, уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней разрабатывает и в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) углеводородного сырья в перечень отнесенных к категории низкорентабельных с приложением ставок налога на добычу полезных ископаемых, устанавливаемых в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, и указанием календарного года, в течение которого будут применяться такие ставки.";

10-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың өтініш берілген күннің алдындағы есепті кезеңдердің (жартыжылдық немесе тоғыз ай) қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділіктің іс жүзіндегі деңгейінің 0 %-дан жоғары болуы.";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Жер қойнауын пайдаланушының кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы өтініші осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысанда беріледі. Өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуге тиіс:";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қажет болған жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш түскеннен кейін бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiш берушiден өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да құжаттар мен есептердi сұрата алады.
Өтініш беруші уәкiлеттi органның тиісті сұратуын алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Қағиданың осы тармағына сәйкес сұратылатын, өтiнiште қамтылған мәліметтерді негіздейтін құжаттар мен есептердi уәкілетті органға береді.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Өтініш беруші ұсынған құжаттарда мәліметтер толық болмаған және (немесе) осы Қағиданың 15 және 16-тармақтарында көзделген құжаттардың толық тізбесі ұсынылмаған немесе өтініш осы Қағидада белгіленген талаптарды бұза отырып берілген жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш және (немесе) өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін қосымша құжаттар мен есептер түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiшті қараудан уәжді түрде бас тартуды жібереді.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Өтініш түскеннен кейін уәкілетті орган кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бір бөлігінің) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының критерийлеріне сәйкестігі немесе сәйкес еместігі немесе әзірленіп, бекітілген жобалық шешімдер және оларды өтініш берушінің сақтауы туралы қорытынды дайындау үшін бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтініш пен оған қоса берілетін құжаттардың көшірмелерін осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарға, сондай-ақ мұнай және газ саласындағы уәкілетті органға қарауға жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары уәкілетті органнан өтiнiш пен оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмесi алынған кезден бастап күнтiзбелiк жиырма күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкiлеттi органға берiлуге тиiс.

подпункт 5) части первой пункта 10 изложить в следующей редакции:
"5) превышение фактического уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам отчетных периодов (полугодие или девять месяцев), предшествующих дате подачи заявления, текущего незавершенного календарного года уровня 0 %.";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Заявление недропользователя об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных подается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявлению должны быть приложены следующие документы:";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При необходимости уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления может запросить у заявителя другие документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении.
Заявитель после получения соответствующего запроса уполномоченного органа в срок не позднее десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении, запрашиваемые согласно настоящему пункту Правил.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, в случаях представления неполных сведений в документах, представляемых заявителем, или представления неполного перечня документов, предусмотренных пунктами 15 и 16 настоящих Правил, или подачи заявления с нарушением требований, установленных настоящими Правилами, направляет мотивированный отказ в рассмотрении заявления.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. После поступления заявления уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение в государственные органы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, а также в уполномоченный орган в области нефти и газа для подготовки заключения о соответствии или несоответствии месторождения (группы месторождений, части месторождения) критериям высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных и соблюдении заявителем утвержденных проектных решений.
Заключения соответствующих государственных органов должны быть представлены в уполномоченный орган в срок не позднее двадцати календарных дней с момента получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа.

18. Мемлекеттік органдардың қорытындылары алынған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган қорытындылар қоса берілген өтінішті комиссияның қарауына енгізеді.";
20-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Комиссия кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының санатына жатқызу туралы ұсыныс шығарған жағдайда уәкілетті орган он бес жұмыс күні ішінде кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бір бөлігін) өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының тізбесіне енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді, онда мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:";
24-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган өте тұтқыр, су басқан, дебиті аз немесе сарқылған кен орындарының тізбесіне енгізілген кен орындары (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) жөнінде ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша алынатын қорлар туралы деректерді жыл сайын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға береді.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов

18. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заключений государственных органов уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений на рассмотрение комиссии.";
абзац первый части первой пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. В случае вынесения комиссией предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных, уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней разрабатывает и в установленном порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений, в котором должны содержаться следующие сведения:";
часть третью пункта 24 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган в области нефти и газа ежегодно представляет по месторождениям (группе месторождений, части месторождения), включенным в перечень высоковязких, обводненных, малодебитных или выработанных месторождений, данные об извлекаемых запасах в уполномоченный орган по бюджетному планированию по состоянию на 1 января текущего календарного года.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов