1. Осы Дипломатиялық қызмет персоналының мемлекеттік органдарға, халықаралық және өзге ұйымдарға іссапарға бару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы» 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-1-бабына сәйкес әзірленді және дипломатиялық қызмет персоналының мемлекеттік органдарға, халықаралық және өзге ұйымдарға іссапарға бару тәртібін айқындайды.
2. Дипломатиялық қызмет органдарының міндеттерін шешу үшін дипломатиялық қызмет персоналы мемлекеттік органдарға, халықаралық және өзге ұйымдарға іссапарға баруы мүмкін.
3. Іссапарға барған адамның дипломатиялық қызмет персоналы мәртебесі, сондай-ақ Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген құқықтары, кепілдіктері, жеңілдіктері, өтемақылары, үстемеақылары, төлемдері, зейнетақымен қамсыздандырылуы мен әлеуметтік қорғалуы сақталады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті орган – мемлекеттік қызметшіні Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, халықаралық және өзге ұйымдарына іссапарға бару тәртібімен жұмысқа жіберетін, Қазақстан Республикасының сыртқы саясат саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы;
2) қабылдаушы мемлекеттік орган немесе ұйым – іссапарға бару тәртібімен жіберілген дипломатиялық қызмет персоналын жұмысқа қабылдайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы немесе халықаралық және өзге ұйымдары;
3) іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналы – Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, халықаралық және өзге ұйымдарға іссапарға бару тәртібімен жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет персоналы қатарындағы мемлекеттік қызметші.
5. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруы Сыртқы істер министрінің ұсынысы бойынша және мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бірінші басшыларымен келісу бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін органдарға – Қазақстан Республикасы Президентінің немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының шешімі негізінде;
2) Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының аппараттарына – Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасы аппараты Басшысының шешімі негізінде;
3) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарына, халықаралық және өзге ұйымдарға – Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының шешімі негізінде жүзеге асырылады.

1. Настоящие Правила прикомандирования персонала дипломатической службы к государственным органам, международным и иным организациям (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 15-1 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года «О дипломатической службе Республики Казахстан» (далее – Закон) и определяют порядок прикомандирования персонала дипломатической службы к государственным органам, международным и иным организациям.
2. Персонал дипломатической службы для решения задач органов дипломатической службы может быть прикомандирован к государственным органам, международным и иным организациям.
3. За прикомандированным лицом сохраняются статус персонала дипломатической службы, а также права, гарантии, льготы, компенсации, надбавки, выплаты, пенсионное обеспечение и социальная защита, установленные Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган – уполномоченный государственный орган Республики Казахстан в сфере внешней политики, направляющий государственного служащего в порядке прикомандирования на работу в государственные органы, международные и иные организации Республики Казахстан;
2) принимающий государственный орган или организация – государственные органы Республики Казахстан или международные и иные организации Республики Казахстан, принимающие на работу персонал дипломатической службы, направленный в порядке прикомандирования;
3) прикомандированный персонал дипломатической службы – государственный служащий из числа персонала дипломатической службы, направленный на работу в порядке прикомандирования в государственные органы Республики Казахстан, международные и иные организации Республики Казахстан.
5. Прикомандирование персонала дипломатической службы осуществляется по предложению Министра иностранных дел Республики Казахстан и по согласованию с первыми руководителями государственных органов и организаций:
1) к Администрации Президента Республики Казахстан, органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, – на основании решения Президента Республики Казахстан или по его уполномочию Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан;
2) к аппаратам палат Парламента Республики Казахстан – на основании решения Руководителя аппарата соответствующей палаты Парламента Республики Казахстан;
3) к Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, центральным исполнительным органам Республики Казахстан, международным и иным организациям – на основании решения Премьер-Министра Республики Казахстан или по его уполномочию Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.

6. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруы олардың жазбаша келісімі болған, олар тиісті лауазым үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында немесе халықаралық және өзге ұйымдардың жарғыларында және өзге құжаттарында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келген, сондай-ақ осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген тәртіп сақталған кезде жүзеге асырылады.
7. Іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналы өзінің қызметі бабында Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет және дипломатиялық қызмет саласындағы заңнамасын, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, сондай-ақ халықаралық және өзге ұйымдардың жарғылары мен өзге де құжаттарын басшылыққа алады.
8. Дипломатиялық қызмет персоналының халықаралық ұйымдарға іссапарға баруы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында немесе халықаралық ұйымдардың жарғысында және өзге құжаттарында көзделген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.
9. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, дипломатиялық қызмет персоналының мемлекеттік органдарға және өзге ұйымдарға іссапарға бару мерзімі үш жылдан аспауға тиіс.
Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органының немесе өзге ұйымының, сондай-ақ іссапарға баратын дипломатиялық қызмет персоналының келісімі болған кезде көрсетілген мерзім ұзартылуы, бірақ бір жылдан асырылмай ұзартылуы мүмкін.
10. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында немесе халықаралық ұйымдардың жарғыларында және өзге құжаттарында өзгеше көзделмесе, дипломатиялық қызмет персоналының халықаралық ұйымдарға іссапарға бару мерзімі бес жылдан аспауға тиіс. Көрсетілген мерзім ұзартылуы, бірақ бір жылдан асырылмай ұзартылуы мүмкін.
11. Мемлекеттік органдарға іссапарға баратын дипломатиялық қызмет персоналының жалақысы және өзге де төлемдері қабылдаушы мемлекеттік органның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Халықаралық және Қазақстан Республикасының өзге ұйымдарына баратын дипломатиялық қызмет персоналын қаржыландыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
13. Іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналын көтермелеу және тәртіптік жауапкершілікке тарту:
1) мемлекеттік органдарға барғанда – Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады;
2) халықаралық және Қазақстан Республикасының өзге ұйымдарына барғанда – Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында, халықаралық және Қазақстан Республикасының өзге ұйымдарының жарғылық және өзге құжаттарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

6. Прикомандирование персонала дипломатической службы осуществляется при условии их письменного согласия, соответствия их квалификационным требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан или уставными и иными документами международных и иных организаций, для соответствующей должности, а также соблюдения порядка, предусмотренного пунктом 5 настоящих Правил.
7. В своей служебной деятельности прикомандированный персонал дипломатической службы руководствуется законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы и дипломатической службы, международными договорами Республики Казахстан, а также уставными и иными документами международных и иных организаций.
8. Прикомандирование персонала дипломатической службы к международным организациям осуществляется в порядке и на условиях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан или уставными и иными документами международных организаций.
9. Срок прикомандирования персонала дипломатической службы в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан не должен превышать трех лет, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Указанный срок при согласии уполномоченного органа и принимающего государственного органа или иной организации Республики Казахстан, а также прикомандированного персонала дипломатической службы может быть продлен, но не более чем на один год.
10. Срок прикомандирования персонала дипломатической службы в международных организациях не должен превышать пяти лет, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан или уставными и иными документами международных организаций. Указанный срок может быть продлен, но не более чем на один год.
11. Заработная плата и иные выплаты прикомандированному персоналу дипломатической службы в государственных органах осуществляются за счет средств принимающего государственного органа.
12. Порядок финансирования прикомандированного персонала дипломатической службы в международных и иных организациях Республики Казахстан определяется Правительством Республики Казахстан.
13. Поощрение и привлечение к дисциплинарной ответственности прикомандированного персонала дипломатической службы:
1) к государственным органам – осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы;
2) к международным и иным организациям Республики Казахстан – осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, уставными и иными документами международных и иных организаций Республики Казахстан.

2. Дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарына іссапарға
бару тәртібі
14. Уәкілетті орган дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына немесе өзге ұйымына іссапарға баруының орындылығы туралы тиісті мемлекеттік органға немесе Қазақстан Республикасының өзге ұйымына негізделген хат жібереді.
15. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы немесе өзге ұйымы күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органның хатын қарайды және дипломатиялық қызмет персоналын іссапарға баруына келісу не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
16. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органының немесе өзге ұйымының оң шешімі болған кезде уәкілетті орган осы Қағидалардың
5-тармағында көрсетілген жоғары тұрған тиісті мемлекеттік органға дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруы қажеттігі туралы хат жібереді.
17. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген лауазымды адамдар уәкілетті органның хатын қарайды және қарау қорытындысы бойынша дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына немесе өзге ұйымдарына іссапарға баруына келісу не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардың шешімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қабылданады.
18. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардың оң шешімі болған кезде уәкілетті орган қабылдаушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына немесе өзге ұйымына іссапарға жіберу ұсынылатын кандидатқа қатысты мынадай құжаттарды ұсынады:
1) лауазымға ұсыну;
2) өмірбаян;
3) қызметтік тізім.
19. Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органы немесе өзге ұйымы осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынылған кандидатураның іссапарға баруын келіседі не келісуден бас тартады және уәкілетті органды қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Ұсынылатын кандидаттың іссапарға баруын келісуден бас тартылған кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органының немесе өзге ұйымының жауабын алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде басқа кандидатура ұсынады.
20. Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органының немесе өзге ұйымының дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруын келісуі туралы хатының негізінде уәкілетті орган жауап алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына немесе өзге ұйымына іссапарға баруы туралы бұйрық шығарады. Іссапарға бару туралы бұйрықтың көшірмесі не үзінді көшірмесі, сондай-ақ дипломатиялық қызмет персоналының жеке ісінің көшірмесі Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органына немесе өзге ұйымына жіберіледі.

2. Порядок прикомандирования персонала дипломатической
службы к государственным органам и иным
организациям Республики Казахстан
14. Уполномоченный орган направляет обоснованное письмо в соответствующий государственный орган или иную организацию Республики Казахстан о целесообразности прикомандирования персонала дипломатической службы в государственный орган или иную организацию Республики Казахстан.
15. Государственный орган или иная организация Республики Казахстан в течение тридцати календарных дней рассматривает письмо уполномоченного органа и принимает решение о согласии либо отказе в прикомандировании персонала дипломатической службы.
16. При положительном решении государственного органа или иной организации Республики Казахстан уполномоченный орган направляет письмо в соответствующий вышестоящий государственный орган, указанный в пункте 5 настоящих Правил, о необходимости прикомандирования персонала дипломатической службы.
17. Должностные лица, указанные в пункте 5 настоящих Правил, рассматривают письмо уполномоченного органа и по итогам рассмотрения принимают решения о согласии либо отказе в прикомандировании персонала дипломатической службы к государственным органам или иным организациям Республики Казахстан.
Решения должностных лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил, принимаются в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
18. При положительном решении должностных лиц, указанных в пункте 5 настоящих Правил, в отношении кандидата, рекомендуемого к прикомандированию, уполномоченный орган представляет в принимающий государственный орган или иную организацию Республики Казахстан следующие документы:
1) представление на должность;
2) автобиографию;
3) послужной список.
19. Принимающий государственный орган или иная организация Республики Казахстан в течение тридцати календарных дней после получения документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, согласовывает либо отказывает в согласовании прикомандирования рекомендуемой кандидатуры и уведомляет уполномоченный орган о принятом решении.
При отказе в согласовании рекомендуемого кандидата уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней со дня получения ответа от принимающего государственного органа или иной организации Республики Казахстан представляется другая кандидатура.
20. На основании письма принимающего государственного органа или иной организации Республики Казахстан о согласии на прикомандирование персонала дипломатической службы уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения ответа издает приказ о прикомандировании персонала дипломатической службы в государственный орган или иную организацию Республики Казахстан. Копия либо выписка из приказа о прикомандировании, а также копия личного дела персонала дипломатической службы направляется в принимающий государственный орган или иную организацию Республики Казахстан.

21. Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органының немесе өзге ұйымының лауазымға тағайындау құқығы бар лауазымды адамы іссапарға бару туралы бұйрықтың көшірмесін не үзінді көшірмесін, сондай-ақ дипломатиялық қызмет персоналының жеке ісінің көшірмесін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тиісті Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына немесе өзге ұйымына іссапарға бару тәртібімен лауазымға тағайындау туралы бұйрық шығарады.
3. Дипломатиялық қызмет персоналы іссапарының аяқталу тәртібі
22. Дипломатиялық қызмет персоналының мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасының өзге ұйымдарына іссапарының аяқталуына:
1) осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген іссапарға бару мерзімінің өтуі;
2) іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналын келіскен кезде уәкілетті органның және Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органының немесе ұйымының келісілген шешімі;
3) іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналының мемлекеттік қызметтің беделін түсіретін не лауазымда одан әрі болуымен үйлеспейтін теріс қылық жасауы негіз болып табылады.
23. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапар мерзімі аяқталған кезде Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органы немесе өзге ұйымы іссапардың аяқталуы тәртібімен оны атқарған лауазымынан босату туралы шешім қабылдайды, бұл туралы уәкілетті органды шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша хабардар етеді.
24. Осы Қағидалардың 22-тармағының 2)-3) тармақшаларында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының қабылдаушы мемлекеттік органы немесе өзге ұйымы дипломатиялық қызмет персоналының іссапарын мерзімінен бұрын аяқтау туралы және оны атқарған лауазымынан босату туралы шешім қабылдайды, бұл туралы уәкілетті органды шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
25. Уәкілетті орган дипломатиялық қызмет персоналы іссапарының аяқталуы туралы хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда – дипломатиялық қызмет персоналын бұрын атқарған лауазымына тағайындау не уәкілетті мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе оның құрылымында басқа да өзгерістер болған жағдайда өзге ұқсас лауазымға тағайындау туралы шешім қабылдайды;
2) осы Қағидалардың 22-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда – іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналын Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы шешім қабылдайды.

21. Должностным лицом принимающего государственного органа или иной организации Республики Казахстан, имеющим право назначения на должности, в течение трех рабочих дней со дня получения копии либо выписки из приказа о прикомандировании, а также копии личного дела персонала дипломатической службы издается приказ о назначении на должность в порядке прикомандирования в соответствующий государственный орган или иную организацию Республики Казахстан.
3. Порядок завершения прикомандирования персонала
дипломатической службы
22. Основаниями для завершения прикомандирования персонала дипломатической службы в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан являются:
1) истечение сроков прикомандирования согласно пунктам 9 и 10 настоящих Правил;
2) согласованное решение уполномоченного органа и принимающего государственного органа или иной организации Республики Казахстан при согласии прикомандированного персонала дипломатической службы;
3) совершение прикомандированным персоналом дипломатической службы проступка, дискредитирующего государственную службу либо несовместимого с дальнейшим пребыванием в должности.
23. При истечении срока прикомандирования персонала дипломатической службы принимающий государственный орган или иная организация Республики Казахстан принимает решение об освобождении его с занимаемой должности в порядке завершения прикомандирования, о чем письменно уведомляет уполномоченный орган не позднее трех рабочих дней со дня принятия решения.
24. В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 22 настоящих Правил, принимающий государственный орган или иная организация Республики Казахстан принимает решение о досрочном завершении прикомандирования персонала дипломатической службы и освобождении его от занимаемой должности, о чем письменно уведомляет уполномоченный орган не позднее трех рабочих дней со дня принятия решения.
25. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления о завершении прикомандирования персонала дипломатической службы:
1) в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, – принимает решение о назначении персонала дипломатической службы на ранее занимаемую должность либо назначении на иную аналогичную должность, в случаях реорганизации или иных изменениях в структуре уполномоченного органа;
2) в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 22 настоящих Правил, – принимает решение о привлечении прикомандированного персонала дипломатической службы к дисциплинарной ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.