Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2016 жылға арналған республикалық бюджеттен орта білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынақтан өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 30 сәуірдегі № 262 қаулысы
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
«2016 – 2018 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2015 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2016 жылға арналған республикалық бюджеттен орта білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынақтан өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері:
1) бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің уақтылы және мақсатты пайдаланылуын;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің пайдаланылуы туралы есептер беруді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстары бюджеттерінің республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалануын мониторингтеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 30 сәуірдегі
№ 262 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2016 жылға арналған республикалық бюджеттен орта білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынақтан өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары
1. Осы Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2016 жылға арналған республикалық бюджеттен орта білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынақтан өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 099 «Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету» республикалық бюджеттік бағдарламасы 110 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне орта білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынақтан өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер» кіші бағдарламасы бойынша облыстардың бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы ағымдағы трансферттерді (бұдан әрі – нысаналы трансферттер) пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2016 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на апробирование подушевого финансирования организаций среднего образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2016 года № 262
Вводится в действие с 1 января 2016 года.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года «О республиканском бюджете на 2016–2018 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2016 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на апробирование подушевого финансирования организаций среднего образования.
2. Акимам Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство образования и науки Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных целевых текущих трансфертов до 5-го числа месяца, следующего за отчетным.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить мониторинг использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетами Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    К. МАСИМОВ
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2016 года № 262
Правила
использования целевых текущих трансфертов из республиканского
бюджета на 2016 год областными бюджетами, бюджетами городов
Астаны и Алматы на апробирование подушевого финансирования
организаций среднего образования
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2016 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на апробирование подушевого финансирования организаций среднего образования (далее – Правила) определяют порядок использования целевых текущих трансфертов (далее – целевые трансферты), выделяемых областным бюджетам из республиканского бюджета по республиканской бюджетной программе 099 «Обеспечение доступности качественного школьного образования», подпрограмме 110 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на апробирование подушевого финансирования организаций среднего образования».

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру процесі – білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйым іске асыратын білім беру бағдарламаларын іске асыру шеңберінде педагогикалық тұрғыда негізделген оқыту, тәрбиелеу және дамыту процесі;
2) ынталандыру құрауышы – жан басына нормативтік қаржыландырылатын орта білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне көрсетілетін білім беру қызметінің сапасы мен қызмет нәтижелеріне қарай сыйлықақылар төлеуге және ынталандыру үстемеақылары белгілеуге, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарының білім беру процесіне байланысты басқа да қажеттіліктерді өтеуге көзделген республикалық бюджет қаражаты.
3. Облыстық бюджеттерге орта білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынақтан өткізуге бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Нысаналы трансферттер:
1) жұмыс берушінің жарналарын ескере отырып, жан басына қаржыландырылатын орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне жалақы төлеуге;
2) жан басына қаржыландырылатын орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысына бір лауазымдық жалақы мөлшеріндегі сауықтыруға арналған жәрдемақыларды төлеуге жұмсалатын шығыстарға;
3) 1-11-сыныптардың бір оқушысына ағымдағы қаржы жылына белгіленген кемінде нөл бүтін оннан тоғыз айлық есептік көрсеткіш есебінен оқу шығыстарын (зертханалық ыдыстар, қағаздар, химикаттар мен металдар, еңбекке оқытуға арналған материалдар, оқу тақталары және тағы сол сияқты) төлеуге;
4) 1-11-сыныптардың бір оқушысына ағымдағы қаржы жылына белгіленген кемінде нөл бүтін оннан үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде оқушылардың ғылыми, спорттық және зияткерлік конкурстар мен іс-шараларға дайындалуына және қатысуына байланысты шығыстарды төлеуге;
5) пошта және телефон байланысы қызметін төлеуге;
6) ғимараттарды, құрылыстарды, технологиялық жабдықтарды, компьютерлік және ұйымдастыру техникасын ағымдағы жөндеуді жүргізуге, ұстауға және оларға қызмет көрсетуге;
7) білім беру ұйымының қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті, білім беру процесінде қолданылмайтын, құндық мәні ағымдағы қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің қырық еселік мөлшерінен аспайтын тауарларды сатып алуға;
8) осы Қағидаларда көзделген шығыстарды жүргізуге байланысты банктік (қаржылық) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге пайдаланылады.
Жалақы мен жұмыс берушінің жарналары бойынша жыл бойына қалыптасқан үнем бекітілген көлемнің үстінен оқу шығыстарын ұлғайтуға ғана пайдаланылуы мүмкін.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) образовательный процесс – педагогически обоснованный процесс обучения, воспитания и развития в рамках реализации образовательных программ, реализуемый организацией, осуществляющей образовательную деятельность;
2) стимулирующая составляющая – средства республиканского бюджета, предусмотренные для выплаты премий и установления стимулирующих надбавок педагогическим работникам организаций среднего образования с подушевым нормативным финансированием в зависимости от качества предоставляемых образовательных услуг и результатов их деятельности, а также покрытия других нужд организаций среднего образования, связанных с образовательным процессом.
3. Использование целевых текущих трансфертов, выделенных областным бюджетам на апробирование подушевого финансирования организаций среднего образования, осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Целевые трансферты используются на:
1) выплату заработной платы работникам организации среднего образования с подушевым финансированием, с учетом взносов работодателя;
2) расходы на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работникам организации среднего образования с подушевым финансированием в размере одного должностного оклада;
3) оплату учебных расходов (приобретение лабораторной посуды, бумаги, химикатов и металлов, материалов для трудового обучения, учебных досок и тому подобное) из расчета не менее ноль целых девяти десятых месячного расчетного показателя на текущий финансовый год на одного обучающегося 1-11 классов;
4) оплату расходов, связанных с подготовкой и участием учащихся в научных, спортивных и интеллектуальных конкурсах и мероприятиях, в размере не менее ноль целых три десятых месячного расчетного показателя на текущий финансовый год на одного обучающегося 1-11 классов;
5) оплату почтовой и телефонной связи;
6) проведение текущего ремонта, содержание и обслуживание зданий, сооружений, технологического оборудования, компьютерной и оргтехники;
7) приобретение товаров, в стоимостном выражении не превышающих сорокакратного месячного расчетного показателя на текущий финансовый год, необходимых для обеспечения деятельности организации образования, не применяемых в образовательном процессе;
8) оплату банковских (финансовых) услуг, связанных с произведением расходов, предусмотренных настоящими Правилами.
Образующаяся в течение года экономия по заработной плате и взносам работодателя может использоваться только на увеличение учебных расходов сверх утвержденного объема.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.12.2016 № 788 (01.09.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен төлемдер бойынша және қаржыландыру жоспарлары негізінде республикалық бюджеттен Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аударуды жүргізеді.
6. Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының жергілікті атқарушы органдары:
1) жеке қаржыландыру жоспарларына және осы Қағидаларға сәйкес республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланады;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне 2016 жылға арналған республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге орта білім беру ұйымдарының жан басына қаржыландыруды сынақтан өткізуге бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің пайдаланылуы туралы ай сайын есеп береді.

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 09.12.2016 № 788 (вводится в действие с 01.09.2016).
5. Министерство образования и науки Республики Казахстан производит перечисление целевых трансфертов из республиканского бюджета бюджетам Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей на основании индивидуальных планов финансирования по платежам в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
6. Местные исполнительные органы Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей:
1) используют суммы целевых трансфертов из республиканского бюджета по целевому назначению в соответствии с индивидуальными планами финансирования и настоящими Правилами;
2) представляют в Министерство образования и науки Республики Казахстан ежемесячный отчет об использовании целевых трансфертов из республиканского бюджета на 2016 год областными бюджетами на апробирование подушевого финансирования организаций среднего образования.