Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 шілдедегі № 409 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті болып қайта аталсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің аумақтық органдары:
1) «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы» республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының оңтүстік өңіраралық басқармасы» республикалық мемлекеттік мекемесі құрылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық органдары – республикалық мемлекеттік мекемелері осы қаулыға қосымшаға сәйкес қайта аталсын.
4. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 55-56, 544-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлiгі туралы ережеде:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті;»;
16-тармақта:
мынадай мазмұндағы 14-1), 14-2), 14-3) және 14-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-1) мұнай және газ саласында лицензиялауды немесе рұқсат ету рәсімдерін жүзеге асырады;
14-2) рұқсат ету бақылауын жүзеге асырады;
14-3) сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен ақпарат сұратуды жүзеге асырады;
14-4) мұнай операцияларын жүргізу және мұнайды тасымалдау саласындағы адамның өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіру тәуекелдерін талдау және бағалау жүргізеді;»;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
«19-1) көмірсутек шикізаты бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін жер қойнауын пайдаланушылардың сақтауын бақылауды жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 26-7) тармақшамен толықтырылсын:
«26-7) мұнай операцияларын жүргізу саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;»;
58) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«58) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуда жергілікті қамту және кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді қоса алғанда, көмірсутек шикізаты бойынша келісімшарттардың және өнімді бөлу туралы келісімдердің талаптарын жер қойнауын пайдаланушылардың орындауын мониторингтеу мен бақылауды жүзеге асырады;»;

О некоторых вопросах Министерства энергетики Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2016 года № 409
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать Комитет экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в Комитет экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан.
2. Создать территориальные органы Министерства энергетики Республики Казахстан:
1) республиканское государственное учреждение "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан";
2) республиканское государственное учреждение "Южное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан".
3. Переименовать республиканские государственные учреждения – территориальные органы Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 544) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) Комитет экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан;";
в пункте 16:
дополнить подпунктами 14-1), 14-2), 14-3) и 14-4) следующего содержания:
"14-1) осуществляет лицензирование или разрешительные процедуры в сфере нефти и газа;
14-2) осуществляет разрешительный контроль;
14-3) осуществляет запрос информации из национальных реестров идентификационных номеров;
14-4) проводит анализ и оценку рисков причинения вреда жизни и здоровью человека и окружающей среде в сфере проведения нефтяных операций и транспортировки нефти;";
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) осуществляет контроль за соблюдением недропользователями порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию по углеводородному сырью;";
дополнить подпунктом 26-7) следующего содержания:
"26-7) осуществляет государственный контроль в области проведения нефтяных операций;";
подпункт 58) изложить в следующей редакции:
"58) осуществляет мониторинг и контроль выполнения недропользователями условий контрактов по углеводородному сырью, углю и урану и соглашений о разделе продукции, включая обязательства по местному содержанию в закупках товаров, работ и услуг и местному содержанию в кадрах;";

мынадай мазмұндағы 66-1), 66-2), 66-3), 66-4) және 66-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«66-1) жер қойнауының қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
66-2) теңіз құрылысын салуға немесе орналастыруға рұқсат береді;
66-3) іздестіру, барлау, пайдалану ұңғымаларын немесе теңіздегі өзге де ұңғыманы бұрғылауға рұқсат береді;
66-4) «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңында айқындалатын тәртіппен теңіздегі ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі қызметті бастау немесе тоқтату туралы хабарламаларды қабылдайды;
66-5) теңізде мұнай-газ құбырларын салу, монтаждау немесе тарту жөніндегі жұмыстарға рұқсат береді;»;
мынадай мазмұндағы 77-1), 77-2) және 77-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«77-1) мұнай өнімдерін көтерме сауда арқылы берушілердің тізілімін жүргізеді және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
77-2) «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңында айқындалатын тәртіппен мұнай өнімдерін көтерме сауда арқылы берумен байланысты қызметті бастау немесе тоқтату туралы хабарламаларды қабылдайды;
77-3) мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірісін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 78-1) тармақшамен толықтырылсын:
78-1) ұңғымалар объектілерін сынау, технологиялық жабдықты іске қосу-баптау, пайдалану, оған техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары кезінде газды технологиялық еріксіз жағу кезінде ілеспе және (немесе) табиғи газды алау етіп жағуға рұқсат береді;»;
мынадай мазмұндағы 79-1) тармақшамен толықтырылсын:
«79-1) газ желілері ұйымдарын аккредиттеуді жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 82-1) тармақшамен толықтырылсын:
«82-1) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 89-1) тармақшамен толықтырылсын:
«89-1) газ және газбен жабдықтау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;»;
17-тармақтың 9)10)11)12)14)15)16)17)18)19)20)21)22)23)24) және 25) тармақшалары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қармағындағы республикалық мемлекеттік мекемелер – аумақтық органдардың тізбесі» деген бөліммен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қармағындағы республикалық мемлекеттік мекемелер – аумақтық органдардың тізбесі
1. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы» республикалық мемлекеттік мекемесі.

дополнить подпунктами 66-1), 66-2), 66-3), 66-4) и 66-5) следующего содержания:
"66-1) осуществляет государственный контроль за охраной недр;
66-2) выдает разрешение на строительство или размещение морского сооружения;
66-3) выдает разрешение на бурение поисковой, разведочной, эксплуатационной скважины или иной скважины на море;
66-4) принимает уведомления о начале или прекращении деятельности по проведению морских научных исследований в порядке, определяемом Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
66-5) выдает разрешение на работы по строительству, монтажу или прокладке нефтегазопроводов на море;";
дополнить подпунктами 77-1), 77-2) и 77-3) следующего содержания:
"77-1) ведет реестр оптовых поставщиков нефтепродуктов и вносит в него изменения и дополнения;
77-2) принимает уведомления о начале или прекращении деятельности, связанной с оптовыми поставками нефтепродуктов, в порядке, определяемом Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
77-3) осуществляет государственный контроль за производством отдельных видов нефтепродуктов;";
дополнить подпунктом 78-1) следующего содержания:
"78-1) выдает разрешения на сжигание в факелах попутного и (или) природного газа при испытании объекта скважин, технологически неизбежном сжигании газа при пусконаладке, эксплуатации, техническом обслуживании и ремонтных работах технологического оборудования;";
дополнить подпунктом 79-1) следующего содержания:
"79-1) осуществляет аккредитацию газосетевых организаций;";
дополнить подпунктом 82-1) следующего содержания:
"82-1) осуществляет в пределах своей компетенции государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе;";
дополнить подпунктом 89-1) следующего содержания:
"89-1) осуществляет государственный контроль в сфере газа и газоснабжения;";
подпункты 9), 10), 11), 12), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24) и 25) пункта 17 исключить;
дополнить разделом "Перечень республиканских государственных учреждений - территориальных органов, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан" следующего содержания:
"Перечень республиканских государственных учреждений –
территориальных органов, находящихся в ведении
Министерства энергетики Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан".

2. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының оңтүстік өңіраралық басқармасы» республикалық мемлекеттік мекемесі.».
5. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 15 шілдедегі
№ 409 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің қайта аталатын мемлекеттік мекемелері – аумақтық органдарының тізбесі
1. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Алматы қаласы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы қаласы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
2. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Алматы облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Алматы облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
3. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Атырау облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Атырау облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
4. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
5. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Батыс Қазақстан бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.

2. Республиканское государственное учреждение "Южное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан".".
5. Министерству энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2016 года № 409
Перечень переименовываемых государственных учреждений-
территориальных органов Комитета экологического регулирования,
контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе
Министерства энергетики Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Алматы Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Алматы Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Алматинской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Алматинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Атырауской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Атырауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Мангистауской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Мангистауской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Западно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Западно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".

6. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Павлодар облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Павлодар облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
7. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
8. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Жамбыл облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Жамбыл облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
9. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
10. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Қарағанды облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қарағанды облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
11. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.

6. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Павлодарской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Павлодарской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Восточно-Казахстанской области" Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Восточно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Жамбылской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Жамбылской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Южно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Южно-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Карагандинской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Карагандинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Актюбинской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Актюбинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".

12. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Қостанай облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қостанай облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
13. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Қызылорда облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Қызылорда облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
14. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Астана қаласы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Астана қаласы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
15. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.
16. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитетінің Ақмола облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесі «Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің Ақмола облысы бойынша Экология департаменті» республикалық мемлекеттік мекемесіне.

12. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Костанайской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Костанайской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
13. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Кызылординской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Кызылординской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Астане Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по городу Астане Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Северо-Казахстанской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Северо-Казахстанской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Акмолинской области Комитета экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Департамент экологии по Акмолинской области Комитета экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан".