Уәкілетті органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мен жүйелеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 тамыздағы № 477 қаулысы.
«Құқықтық актілер туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 52-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Уәкілетті органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мен жүйелеуді жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. «Мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алуы және жүйелендіруі қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 қазандағы № 1146 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮAЖ-ы, 2013 ж., № 62, 852-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 24 тамыздағы
№ 477 қаулысымен
бекітілген
Уәкілетті органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке
алу мен жүйелеуді жүргізу қағидалары
1. Осы Уәкілетті органдардың нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мен жүйелеуді жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Құқықтық актілер туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 52-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар уәкілетті органдар өздері қабылдаған нормативтік құқықтық актілер бойынша нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мен жүйелеуді жүргізу тәртібін айқындайды.
3. Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мен жүйелеу заңнаманың қолжетімділігін, оны пайдалану ыңғайлылығын қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
4. Уәкілетті органдарда нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мен жүйелеу жөніндегі функцияларды аппарат басшысының, ал аппарат басшысы енгізілмеген мемлекеттік органдарда - мемлекеттік орган басшысының шешімімен айқындалған уәкілетті органның тиісті бөлімшесі немесе қызметкері (қызметкерлері) жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мен жүйелеуді уәкілетті органдар қазақ және орыс тілдерінде тұрақты негізде жүргізеді.
Есепке алу қағаз түрінде жүргізіледі және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді жинақтау мен сақтауды, уәкілетті органның қызмет бағыттарына сәйкес хронологиялық тәртіппен орналастыруды болжайды.
Жүйелеу нормативтік құқықтық актілердің мәтініне өзгерістер және (немесе) толықтырулар, күшін жою, қолданылуын тоқтату, тоқтата тұру туралы мәліметтерді енгізу жолымен оларды бақылау жағдайында ұстау арқылы электрондық түрде жүзеге асырылады.
«Қызмет бабында пайдалану үшін» деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілерді жүйелеу қағаз түрінде жүргізіледі.

Об утверждении Правил ведения учета и систематизации нормативных правовых актов уполномоченными органами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2016 года № 477.
В соответствии с пунктом 2 статьи 52 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах» Правительство Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета и систематизации нормативных правовых актов уполномоченными органами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2013 года № 1146 «Об утверждении Правил ведения учета и систематизации нормативных правовых актов государственными органами» (СAПП Республики Казахстан, 2013 г., № 62, ст. 852).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан        К. МAСИМОВ
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2016 года № 477
Правила ведения учета и систематизации
нормативных правовых актов уполномоченными органами
1. Настоящие Правила ведения учета и систематизации нормативных правовых актов уполномоченными органами (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 52 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах».
2. Правила определяют порядок ведения учета и систематизации нормативных правовых актов уполномоченными органами по принятым ими нормативным правовым актам.
3. Учет и систематизация нормативных правовых актов проводятся с целью обеспечения доступности законодательства, удобства пользования им.
4. Функции по учету и систематизации нормативных правовых актов в уполномоченных органах осуществляются соответствующими подразделениями или работником (работниками) уполномоченного органа, определенным (определенными) решением руководителя аппарата, а в государственных органах, в которых не введены должности руководителя аппарата, - руководителя уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Учет и систематизация нормативных правовых актов осуществляются уполномоченными органами на казахском и русском языках на постоянной основе.
Учет ведется в бумажном виде и предполагает сбор и хранение действующих нормативных правовых актов, расположение в соответствии с направлениями деятельности уполномоченного органа в хронологическом порядке.
Систематизация осуществляется посредством поддержания нормативных правовых актов в контрольном состоянии путем внесения в их тексты изменений и (или) дополнений, сведений об утрате силы, прекращении, приостановлении действия в электронном виде.
Систематизация нормативных правовых актов, имеющих пометки «Для служебного пользования», ведется в бумажном виде.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.02.2018 № 54 қаулысымен.
5-1. Қызмет бабында пайдалану үшін.
Ескерту. Қағидалар 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.02.2018 № 54 қаулысымен.
6. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу, келісу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі және оның аумақтық органдары жіберетін мемлекеттік тіркеу туралы қорытындымен қоса қазақ және орыс тілдеріндегі нормативтік құқықтық актінің төлнұсқасын алады.
Уәкілетті органның жауапты адамы нормативтік құқықтық актіні алғаннан кейін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нормативтік құқықтық актілерді есепке алу журналына тиісті жазулар енгізеді.
Уәкілетті органдардың
нормативтік құқықтық
актілерді есепке алу мен
жүйелеуді жүргізу қағидаларына
қосымша
Нормативтік құқықтық актілерді есепке алу журналы
Р/с №
Нормативтік құқықтық актінің келіп түскен күні, кіріс тіркеу нөмірі
Нормативтік құқықтық актінің нысаны мен атауы
Қабылдаған күні
Тіркеу нөмірі
Қазақстан
Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі
Нормативтік құқықтық актіні әзірлеу үшін жауапты құрылымдық бөлімше
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2018 № 54.
5-1. Для служебного пользования.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.02.2018 № 54.
6. Уполномоченный орган получает подлинник нормативного правового акта на казахском и русском языках с приложением заключения о государственной регистрации, направляемый Министерством юстиции Республики Казахстан и его территориальными органами в соответствии с  Правилами оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
После получения нормативного правового акта ответственное лицо уполномоченного органа вносит соответствующие записи в журнал учета нормативных правовых актов согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам ведения учета
и систематизации нормативных
правовых актов уполномоченными органами
Журнал учета нормативных правовых актов
№ п/п
Дата поступления нормативного правового акта, входящий регистрационный номер
Форма и наименование нормативного правового акта
Дата принятия
Регистрационный номер
Дата и номер государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
Структурное подразделение, ответственное лицо за разработку нормативного правового акта
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8