1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 8 қазандағы № 576 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2015 жылғы 30 қазанда Душанбеде жасалған 1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Бейресми аударма
1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын 1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) қатысушы мемлекеттердің үкіметтері
төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы ынтымақтастықты жетілдіруге ұмтыла отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің 9-бабының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекетаралық кеңес өз жұмысында осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Ережені басшылыққа алады".
2-бап
Келісім "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекетаралық кеңес туралы ереже" деген қосымшамен толықтырылсын (қоса беріліп отыр).
3-бап
Келісім мынадай мазмұндағы 10.1-баппен толықтырылсын:
"Келісімге қатысушылардың келісуі бойынша осы Келісімге тиісті хаттамалармен ресімделетін және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін".
4-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді оған қол қойған Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий алған күннен бастап күшіне енеді.
5-бап
Осы Хаттама күшіне енгеннен кейін депозитарийге қосылу туралы құжатты тапсыру арқылы Келісімге қатысушы кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық. Қосылатын мемлекет үшін Хаттама депозитарий қосылу туралы құжатты алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.

Об утверждении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение о взаимодействии в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера от 22 января 1993 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2016 года № 576
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение о взаимодействии в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера от 22 января 1993 года, совершенный в Душанбе 30 октября 2015 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение о взаимодействии в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера от 22 января 1993 года
Правительства государств-участников Соглашения о взаимодействии в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера от 22 января 1993 года (далее - Соглашение), именуемые в дальнейшем Сторонами,
стремясь к совершенствованию сотрудничества в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Абзац второй статьи 9 Соглашения изложить в следующей редакции:
Межгосударственный совет по чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера в своей работе руководствуется Положением, которое является неотъемлемой частью настоящего Соглашения".
Статья 2
Дополнить Соглашение приложением "Положение о Межгосударственном совете по чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера" (прилагается).
Статья 3
Дополнить Соглашение статьей 10.1 следующего содержания:
"По согласию участников Соглашения в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются соответствующими протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения".
Статья 4
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием последнего письменного уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Статья 5
Настоящий Протокол после его вступления в силу открыт для присоединения любого государства-участника Соглашения путем передачи депозитарию документа о присоединении. Для присоединяющегося государства Протокол вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении.

2015 жылғы 30 қазанда Душанбе қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды. Төлнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған мемлекеттің әрқайсысына оның расталған көшірмесін жібереді.
Әзербайжан Республикасының
Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін
Үкіметі үшін
Армения Республикасының
Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін
Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының
Түрікменстан
Үкіметі үшін
Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін
Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының
Украина Үкіметі үшін
Молдова Республикасының
Үкіметі Үшін
Қосымша
"1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге қосымша
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекетаралық кеңес туралы
ЕРЕЖЕ Жалпы ережелер
1. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекетаралық кеңес (бұдан әрі - Кеңес) 1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) сәйкес құрылды және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрі - ТМД) салалық ынтымақтастық органы болып табылады.
2. Кеңес өз қызметінде жалпыға бірдей танылған халықаралық қағидаттар мен халықаралық құқық нормаларын, ТМД жарғысын, ТМД шеңберінде жасалған халықаралық шарттарды, ТМД Мемлекет басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің, Сыртқы істер министрлері кеңесінің және Экономикалық кеңесінің шешімдерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Кеңес өз қызметінде ТМД Үкімет басшылары кеңесіне есеп береді.
4. Кеңес өз қызметін ТМД Атқарушы комитетімен және ТМД басқа салалық ынтымақтастық органдарымен тығыз өзара іс-қимылда жүзеге асырады.
5. Кеңес Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға жауапты мемлекеттік билік органдарының басшыларынан құралады.
Кеңес мүшелерінің орнын алмастыратын тұлғаларды Кеңес отырысына жіберген кезде, олардың өкілеттіктері расталуға тиіс. Өкілеттіктер Кеңес Хатшылығы арқылы олар туралы Кеңеске қатысушыларға ақпарат беретін Кеңес төрағасына ұсынылады.
Келісімге қатысушы әрбір мемлекет Кеңесте бір дауысқа ие.
Кеңес шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
Кеңес құрамына кеңесші дауыс құқығы бар оның хатшысы мен ТМД Атқарушы комитетінің өкілі кіреді.
II. Кеңестің міндеттері мен функциялары
Кеңестің негізгі міндеттері:
Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға жауапты мемлекеттік билік органдарының өзара іс-қимылын ұйымдастыруға жәрдемдесу;
төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсынымдар әзірлеу;
төтенше жағдайларды болжау және мониторингтеу кезінде жалпы әдістемелік тәсілдерді әзірлеу;
ТМД Мемлекет басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің, Сыртқы істер министрлері кеңесінің және Экономикалық кеңесінің төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мәселелері бойынша шешімдерін орындауға жәрдемдесу болып табылады.
Кеңестің функциялары:
Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға жауапты мемлекеттік билік органдарының жедел өзара іс-қимылын ұйымдастыруға қатысады;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің халқын және аумағын төтенше жағдайлардан қорғауды жетілдіруге бағытталған шараларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
кең ауқымды және трансшекаралық төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға бағытталған бірлескен іс-қимыл жоспарларын әзірлейді; бірлескен оқу-жаттығуларды ұйымдастыру мен өткізуге қатысады; төтенше жағдайлардың туындау қаупін төмендету және олардың ауқымын азайту бойынша мемлекетаралық бағдарламаларды, жобалар мен іс- шараларды әзірлеуге және іске асыруға жәрдемдеседі;
бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық жұмыстар жүргізуге, ғылыми-техникалық жетістіктер туралы ақпарат алмасуға, әдістемелік және технологиялық құжаттамамен, арнайы мерзімді басылымдармен алмасуға жәрдемдеседі;
ТМД басқа органдарымен өзара іс-қимыл жасайды және қажет болған кезде олармен бірлескен отырыстар өткізеді;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою үшін ТМД Күштері корпусын басқару органын тағайындайды, оның құрамын, жұмыс регламентін айқындайды және оның қызметін бақылайды;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою үшін ТМД Күштері корпусына бөлінетін күштердің құрамы, оларды қолдану тәртібі бойынша ұсыныстар әзірлейді;
төтенше жағдайлардың туындауы (туындау қатері) туралы өзара ақпарат беруді ұйымдастырады;
төтенше жағдайларды жою барысында халықаралық ұйымдармен жұмыс байланыстарын жүзеге асырады;
өз құзыреті шегінде өзге функцияларды жүзеге асырады.
III. Кеңестің құқықтары
Өз міндеттері мен функцияларын жүзеге асыру үшін Кеңестің:
Келісімге қатысушы мемлекеттердің тиісті министрліктері мен ведомстволарынан қол жеткізу сұрау салынатын мемлекеттің заңнамасында шектелмейтін, өз функцияларын орындауға қажетті ақпаратты, сондай-ақ Кеңес шешімдерінің орындалуы туралы ақпаратты сұратуға және алуға.
Кеңес дайындаған құжаттардың жобаларын белгіленген тәртіппен ТМД органдарының қарауына енгізуге.
Кеңес қызметінің жекелеген бағыттары бойынша нақты міндеттерді шешу үшін қажет болған жағдайда жұмыс топтарын құруға.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласында Келісімге қатысушы мемлекеттердің өзара іс-қимылын дамытуға және жетілдіруге бағытталған іс-қимылды жүзеге асыруға.
Өз жұмысының регламентін әзірлеуге және бекітуге, сондай-ақ оған өзгерістер енгізуге құқығы бар.
IV. Кеңес жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі
Кеңес жұмысы Келісімге қатысушы мемлекеттерде Кеңес отырыстарын кезекпен өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Кеңес өз жұмысын өзі бекіткен жоспарлардың негізінде ұйымдастырады.
Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде бір рет өткізіледі. Кезекті отырысты өткізу орны Кеңестің алдыңғы отырысында айқындалады. Кеңестің кезектен тыс отырысы Кеңестің кез келген мүшесінің бастамасымен және Кеңес мүшелері көпшілігінің келісімімен шақырылуы мүмкін.
Кеңес отырысы, егер оның мүшелерінің немесе олар уәкілеттік берген тұлғалардың жартысынан көбі қатысса, заңды болады.
Кеңеске төрағалық етуді Келісімге қатысушы әрбір мемлекет өзінің өкілі атынан кезекпен, егер Кеңес өзгеше белгілемесе, мемлекеттер атауларының орыс әліпбиі тәртібімен, әдетте, бір жыл ішінде жүзеге асырады.
Кеңестің алдыңғы және кейінгі төрағалары оның тең төрағалары болып табылады. Кеңес төрағасы уақытша болмаған жағдайда оның міндеттері тең төрағаларының біріне жүктеледі.
Кеңес төрағасы:
Кеңес қызметіне жалпы басшылық етуді жүзеге асырады;
Кеңес отырыстарын өткізеді;
ТМД органдарында белгіленген тәртіппен Кеңес атынан өкілдік етеді;
Кеңестің тапсырмасы бойынша басқа ұйымдармен өз құзыреті шегінде олардың жұмыс топтары деңгейінде байланыста болады және оны дамытады;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға жауапты мемлекеттік билік органдары арасында өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
Кеңес қызметін қамтамасыз етуге байланысты өзге іс-қимылды жүзеге асырады.
Кеңес мүшесінің жұмыс топтарының қызметі, қабылданған шешімдер туралы қажетті ақпарат алуға, сондай-ақ Кеңес құзыреті шегінде кез келген мәселелерді талқылауға енгізуге құқығы бар.
Кеңес мүшелерінің келісуі бойынша оның отырысында Келісімге қатысушы мемлекеттердің қоғамдық ұйымдарының өкілдері, Келісімге қатысушылар болып табылмайтын ТМД мемлекеттерінің өкілдері, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің, мемлекетаралық бірлестіктер мен халықаралық ұйымдардың өкілдері байқаушылар ретінде қатыса алады.
Кеңестің әрбір келесі отырысының алдын ала күн тәртібі Кеңестің кезекті отырысында айқындалады.
Күн тәртібіне ұсыныстар құжаттардың алдын ала жобалары немесе олардың тұжырымдамалары түрінде енгізіледі.
Мәселені күн тәртібіне енгізу туралы шешімді Кеңес қабылдайды.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға жауапты мемлекеттік билік органдары Кеңеске оның жұмысы бойынша қажетті жәрдем көрсетеді.
Кеңес шешімдері отырысқа қатысатын Кеңес мүшелерінің бәтуаластығы негізінде қабылданады. Бәтуаластық қаралатын мәселе бойынша шешім қабылдау үшін кедергі ретінде Кеңес ұсынатын отырысқа қатысып отырған мүшелерінің ең болмағанда бірінің ресми қарсылығының болмауы ретінде айқындалады. Кеңестің кез келген мүшесі қандай да бір мәселеге өзінің мүдделі еместігі туралы мәлімдеуі мүмкін, бұл шешім қабылдау үшін кедергі болып табылмайды.
Рәсімдік мәселелер, оның ішінде отырысты ашуға/жабуға, оны жүргізуге, күн тәртібінің жобасына ұсыныстар енгізуге және күн тәртібін, жұмыс регламентін қабылдауға, байқаушыларға сөз беруге қатысты мәселелер қатысып отырған Кеңес мүшелерінің көпшілік даусымен шешіледі.
Шешімдер қабылдау қажет болған жағдайда Кеңес отырыстары арасында Кеңес Хатшылығы ТМД-ның Атқарушы комитетімен бірлесіп, Кеңес төрағасының нұсқауы бойынша ол белгілеген мерзім ішінде Кеңестің әрбір мүшесі қолтаңбасының төлнұсқасын пайдалана отырып, шешім қабылдауды ұйымдастырады. Қол қоюға қатысып отырған Кеңес мүшелерінің соңғы қол қойған күні шешім қабылдау күні болып саналады.
7
Келісімге қатысушы қандай да бір мемлекеттің мүддесін тікелей қозғайтын Кеңес шешімдері оның мүдделерін білдіретін мүшесі немесе ол уәкілеттік берген тұлға болмаса қабылданбайды.
Төтенше жағдайларға жедел ден қою кезінде Кеңес жұмысы ахуалға қарай Кеңес төрағасы айқындайтын айрықша тәртіппен жүзеге асырылады.
V. Кеңес Хатшылығы
1. Кеңес Хатшылығының функцияларын Кеңесте төрағалық ететін Келісімге қатысушы мемлекеттің мемлекеттік билік органы ТМД Атқарушы комитетінің тиісті құрылымдық бөлімшесімен бірлесіп жүзеге асырады.
2. Кеңес Хатшылығы мынадай функцияларды орындайды:
қабылдаушы тараппен бірлесіп, Кеңестің кезекті отырыстарын өткізуді
ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
Кеңес мүшелерінің қызметін ұйымдастырушылық, құжаттамалық және ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
Кеңес мүшелерінің ұсыныстары негізінде Кеңес отырыстарының күн тәртібінің жобаларын қалыптастыру және оларға жұмыс материалдарын дайындау;
Кеңес отырыстарына құжаттардың жобаларын дайындау және келісу;
түсетін материалдарды жалпылау және оларды Кеңес мүшелеріне жіберуді ұйымдастыру;
Кеңес мүшелерімен Кеңес қызметінің мәселелері бойынша хат алмасуды қамтамасыз ету;
Кеңес қабылдаған шешімдердің орындалу дәрежесін көрсететін мәліметтерді жалпылау;
Кеңесті ТМД басқа органдарының және халықаралық ұйымдардың қызметі туралы қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету.
Кеңес хатшысын Кеңес төрағасы тағайындайды.
Мемлекеттік билік органының өкілі Кеңес хатшысы, оның басшысы Кеңесте төрағалық етеді, ал ТМД Атқарушы комитетінің өкілі хатшының орынбасары болып табылады.
Кеңес Хатшылығы туралы ережені Кеңес бекітеді.
VI. Қаржыландыру
Кеңес отырыстарын өткізуді қаржыландыруға байланысты шығыстар аумағында Кеңес отырысы өткізілетін Келісімге қатысушы мемлекеттің тиісті мемлекеттік билік органы есебінен жүзеге асырылады.
Кеңес мүшелерінің және отырысқа қатысушылардың іссапар шығыстарын мемлекеттік биліктің жіберуші органдары және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ұйымдары жүзеге асырады".
2015 жылғы 30 қазанда қол қойылған 1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға ӘЗЕРБАЙЖАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЕСКЕРТПЕСІ
"ТМД салалық ынтымақтастық органдары жөніндегі жалпы ереже туралы" 2009 жылғы 9 қазандағы ТМД Мемлекет басшылары кеңесінің шешіміне Әзербайжан Республикасының ерекше пікірін ескере отырып.
"Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекетаралық кеңес туралы ереженің" 2-бөлімі 1-тармағының 3-абзацын, сондай-ақ 2-тармағының 4, 8 және 9-абзацтарын қоспағанда.
Әзербайжан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Ягуб Эюбов
1993 жылғы 22 қаңтардағы Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманың қазақ тіліндегі нұсқасының орыс тіліне аударылған нұсқамен сәйкес келетінін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Төтенше жағдайлар комитетінің
Төрағасы
В. Беккер

Совершено в городе Душанбе 30 октября 2015 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За ПравительствоРоссийский Федерацию
За Правительство
Республики Армения
За ПравительствоРеспублики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За ПравительствоТуркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За ПравительствоРеспублики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За ПравительствоУкраины
За Правительство
Республики Молдова
Приложение
"Приложение
к Соглашению о
взаимодействии в области
предупреждения и ликвидации
последствий чрезвычайных
ситуаций природного и
техногенного характера
от 22 января 1993 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о Межгосударственном совете по чрезвычайным ситуациям
природного и техногенного характера
I. Общие положения
1. Межгосударственный совет по чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера (далее — Совет) создан в соответствии с Соглашением о взаимодействии в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера от 22 января 1993 года (далее - Соглашение) и является органом отраслевого сотрудничества Содружества Независимых Государств (далее - СНГ).
2. Совет в своей деятельности руководствуется общепризнанными принципами и нормами международного права, Уставом СНГ, международными договорами, заключенными в рамках СНГ, решениями Совета глав государств, Совета глав правительств, Совета министров иностранных дел и Экономического совета СНГ, а также настоящим Положением.
3. В своей деятельности Совет подотчетен Совету глав правительств СНГ.
4. Совет осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с Исполнительным комитетом СНГ и другими органами отраслевого сотрудничества СНГ.
5. Совет формируется из руководителей органов государственной власти, ответственных в соответствии с законодательством государств - участников Соглашения за предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций.
При направлении на заседания Совета лиц, замещающих членов Совета, их полномочия должны быть подтверждены. Полномочия предъявляются через Секретариат Совета председателю Совета, который информирует о них участников заседания.
Каждое государство - участник Соглашения имеет в Совете один голос. Решения Совета носят рекомендательный характер.
В состав Совета входят с правом совещательного голоса его секретарь и представитель Исполнительного комитета СНГ.
II. Задачи и функции Совета
1. Основными задачами Совета являются:
содействие в организации взаимодействия органов государственной власти, ответственных в соответствии с законодательством государств - участников Соглашения за предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций;
разработка рекомендаций по совершенствованию нормативных правовых актов в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
разработка общих методических подходов при прогнозировании и мониторинге чрезвычайных ситуаций;
содействие исполнению решений, принятых Советом глав государств, Советом глав правительств, Советом министров иностранных дел и Экономическим советом СНГ по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
2. Функции Совета:
участвует в организации оперативного взаимодействия органов государственной власти, ответственных в соответствии с законодательством государств - участников Соглашения за предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций;
участвует в разработке и реализации мер, направленных на совершенствование защиты населения и территорий государств - участников Соглашения от чрезвычайных ситуаций;
готовит совместные планы действий, направленных на предупреждение и ликвидацию крупномасштабных и трансграничных чрезвычайных ситуаций; участвует в организации и проведении совместных учений; содействует разработке и реализации межгосударственных программ, проектов и мероприятий по снижению риска возникновения чрезвычайных ситуаций и уменьшению их масштабов;
содействует проведению совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, обмену информацией о научно-технических достижениях, обмену методической и технологической документацией, специальными периодическими изданиями;
взаимодействует с другими органами СНГ и при необходимости проводит с ними совместные заседания;
назначает орган управления Корпуса сил СНГ для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, определяет его состав, регламент работы и контролирует его деятельность;
разрабатывает предложения по составу сил, выделяемых в Корпус сил СНГ для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, порядку их применения;
организовывает взаимное информирование о возникновении (угрозе возникновения) чрезвычайных ситуаций;
осуществляет рабочие контакты с международными организациями в ходе ликвидации чрезвычайных ситуаций;
осуществляет иные функции в пределах своей компетенции.
III. Права Совета
Для осуществления своих задач и функций Совет имеет право:
1. Запрашивать и получать от соответствующих министерств и ведомств государств - участников Соглашения информацию, доступ к которой не ограничен законодательством запрашиваемого государства, необходимую для выполнения своих функций, а также информацию о выполнении решений Совета.
2. Вносить в установленном порядке на рассмотрение органов СНГ проекты документов, подготовленные Советом.
3. Создавать при необходимости рабочие группы для решения конкретных задач по отдельным направлениям деятельности Совета.
4. Осуществлять действия, направленные на развитие и совершенствование взаимодействия государств — участников Соглашения в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
5. Разрабатывать и утверждать регламент своей работы, а также вносить в него изменения.
IV. Организация и порядок работы Совета
1. Работа Совета осуществляется путем проведения заседаний Совета поочередно в государствах - участниках Соглашения.
Свою работу Совет организует на основе утвержденных им планов.
2. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год. Место проведения очередного заседания определяется на предыдущем заседании Совета. Внеочередное заседание Совета может созываться по инициативе любого члена Совета и с согласия большинства членов Совета.
Заседание Совета правомочно, если на нем присутствует более половины его членов или уполномоченных ими лиц.
3. Председательство в Совете осуществляется поочередно каждым государством — участником Соглашения в лице его представителя в порядке русского алфавита названий государств, как правило, в течение одного года, если иное не будет установлено Советом.
Предшествующий и последующий председатели Совета являются его сопредседателями. В случае временного отсутствия председателя Совета его обязанности возлагаются на одного из сопредседателей.
4. Председатель Совета:
осуществляет общее руководство деятельностью Совета;
проводит заседания Совета;
представляет в установленном порядке Совет в органах СНГ;
поддерживает и развивает по поручению Совета контакты с другими организациями на уровне их рабочих групп в пределах своей компетенции;
содействует обеспечению взаимодействия между органами государственной власти, ответственными в соответствии с законодательством государств - участников Соглашения за предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций;
осуществляет иные действия, связанные с обеспечением деятельности Совета.
5. Член Совета имеет право получать необходимую информацию о деятельности рабочих групп, принятых решениях, а также вносить на обсуждение любые вопросы в пределах компетенции Совета.
6. В заседании Совета с согласия его членов могут принимать участие в качестве наблюдателей представители общественных организаций государств - участников Соглашения, представители государств СНГ, не являющихся участниками Соглашения, а также представители третьих государств, межгосударственных объединений и международных организаций.
7. Предварительная повестка дня каждого следующего заседания Совета определяется на очередном заседании Совета.
Предложения в повестку дня вносятся в виде предварительных проектов документов или их концепций.
Решение о включении вопроса в повестку дня принимает Совет.
Органы государственной власти, ответственные в соответствии с законодательством государств — участников Соглашения за предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций, оказывают необходимое содействие Совету в его работе.
8. Решения Совета принимаются на основе консенсуса членов Совета, присутствующих на заседании. Консенсус определяется как отсутствие официального возражения хотя бы одного из присутствующих на заседании членов Совета, выдвигаемого им как представляющее препятствие для принятия решения по рассматриваемому вопросу. Любой член Совета может заявить о своей незаинтересованности в том или ином вопросе, что не является препятствием для принятия решения.
Процедурные вопросы, в том числе касающиеся открытия/закрытия заседания, его ведения, внесения предложений к проекту повестки дня и принятия повестки дня, регламента работы, предоставления слова наблюдателям, решаются простым большинством голосов присутствующих членов Совета.
При необходимости принятия решений в промежутках между заседаниями Совета Секретариат Совета совместно с Исполнительным комитетом СНГ по указанию председателя Совета организует в течение установленного им срока принятие решения с использованием подлинника подписи каждого из членов Совета. Датой принятия решения считается дата последней подписи участвующих в подписании членов Совета.
9. Решения Совета, непосредственно затрагивающие интересы какого- либо государства - участника Соглашения, не могут приниматься в отсутствие представляющего его члена или уполномоченного им лица.
10. Работа Совета при оперативном реагировании на чрезвычайные ситуации осуществляется в особом порядке, определяемом председателем Совета исходя из обстановки.
V. Секретариат Совета
1. Функции Секретариата Совета осуществляются органом государственной власти государства - участника Соглашения, которое председательствует в Совете, совместно с соответствующим структурным подразделением Исполнительного комитета СНГ.
2. Секретариат Совета выполняет следующие функции:
организация и обеспечение совместно с принимающей стороной проведения очередных заседаний Совета;
осуществление организационного, документального и информационного обеспечения деятельности членов Совета;
формирование на основании предложений членов Совета проектов повесток дня заседаний Совета и подготовка рабочих материалов к ним;
подготовка и согласование проектов документов к заседаниям Совета;
обобщение поступающих материалов и организация их рассылки членам Совета;
обеспечение переписки с членами Совета по вопросам деятельности Совета;
обобщение сведений, отражающих степень выполнения принятых Советом решений;
обеспечение Совета необходимой информацией о деятельности других органов СНГ и международных организаций.
3. Секретарь Совета назначается председателем Совета.
Секретарем Совета является представитель органа государственной власти, руководитель которого председательствует в Совете, а заместителем секретаря - представитель Исполнительного комитета СНГ.
4. Положение о Секретариате Совета утверждается Советом.
VI. Финансирование
1. Расходы, связанные с финансированием проведения заседаний Совета, осуществляются за счет соответствующего органа государственной власти государства - участника Соглашения, на территории которого проводится заседание Совета.
2. Расходы на командирование членов Совета и участников заседания осуществляются направляющими органами государственной власти и организациями государств - участников СНГ".
ОГОВОРКА АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ
к подписанному 30 октября 2015 года Протоколу о внесении изменений и дополнений в Соглашение о взаимодействии в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера от 22 января 1993 года
1. С учетом особого мнения Азербайджанской Республики к Решению Совета глав государств СНГ от 9 октября 2009 года "Об Общем положении об органах отраслевого сотрудничества СНГ".
2. 3а исключением абзаца 3 пункта 1, а также абзацев 4, 8 и 9 пункта 2 Раздела 2 "Положения о Межгосударственном совете по чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера".
Первый заместитель Премьер-министра
Азербайджанской Республики
Ягуб Эюбов
Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение о взаимодействии в области предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера от 22 января 1993 года, принятого на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоялось 30 октября 2015 года в городе Душанбе. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Протокола хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств.
Первый заместитель Председателя
Исполнительного комитета
Исполнительного секретаря СНГ
В. Гаркун