"Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 3 наурыздағы № 102 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 954 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2021 № 954 қаулысымен.
Баспасөз релизі!РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз..
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 30, 392-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесі (бұдан әрі – тізбе) осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін тізбенің 3-тармағының 13), 14) және 15) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 102 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 20 шілдедегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесі
1. Протездiк-ортопедиялық құралдар:
1) қол протездерi (иық протездерi, білек протездерi, қол-саусақ протездерi);
2) жілiншiк протездерi;
3) жамбас протездерi;
4) кеуде бездерінiң протездерi;
5) аппараттар, туторлар;
6) балдақтар, таяқтар, жетек арбалар;
7) корсеттер, реклинаторлар, басұстағыштар;
8) бандаждар, емдік белбеулер, балалардың профилактикалық шалбаршалары;
9) ортопедиялық аяқкиім және қосымша құрылғылар (кебiстер, супинаторлар);
10) аппараттарға арналған аяқкиім;
11) жейде киюге арналған құрылғы;
12) колготки киюге арналған құрылғы;
13) шұлық киюге арналған құрылғы;
14) түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек);
15) белсенді ұстағыш;
16) ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш;
17) қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш;
18) кілтке арналған ұстағыш.
2. Сурдотехникалық құралдар:
1) есту аппараттары;
2) веб-камерасы бар ноутбук;
3) көп функционалды дабылды жүйелер;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 754 "Об утверждении перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2017 года № 102. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 954.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2021 № 954.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п .2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 754 "Об утверждении перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 30, ст. 392) следующее изменение:
перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам, утвержденный указанным постановлением (далее – перечень), изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 13), 14) и 15) пункта 3 перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 102
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2005 года № 754
Перечень
технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам
1. Протезно-ортопедические средства:
1) протезы рук (протезы плеча, протезы предплечья, протезы кисти);
2) протезы голени;
3) протезы бедра;
4) протезы грудной железы;
5) аппараты, туторы;
6) костыли, трости, ходунки;
7) корсеты, реклинаторы, головодержатели;
8) бандажи, лечебные пояса, детские профилактические штанишки;
9) ортопедическая обувь и вкладные приспособления (башмачки, супинаторы);
10) обувь на аппараты;
11) приспособление для надевания рубашек;
12) приспособление для надевания колгот;
13) приспособление для надевания носков;
14) приспособление (крючок) для застегивания пуговиц;
15) захват активный;
16) захват для удержания посуды;
17) захват для открывания крышек;
18) захват для ключей.
2. Сурдотехнические средства:
1) слуховые аппараты;
2) ноутбук с веб-камерой;
3) многофункциональные сигнальные системы;

4) мәтiндiк хабарламасы және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефондар;
5) саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар;
6) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары;
7) дауыс шығаратын аппарат.
3. Тифлотехникалық құралдар:
1) тифлотаяқтар;
2) оқу машиналары;
3) сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук;
4) Брайль жүйесі бойынша жазу құралы;
5) Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi;
6) рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз;
7) дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефондар;
8) дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейерлер;
9) нашар көретін адамдарға арналған сағаттар;
10) сөз шығаратын термометр;
11) сөз шығаратын тонометр;
12) тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр;
13) брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал;
14) Брайль бойынша алмалы-салмалы әліппе;
15) көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері.
4. Арнаулы жүрiп-тұру құралдары:
1) бөлмеде жүріп-тұруға арналған кресло-арбалар;
2) серуендеуге арналған кресло-арбалар.
5. Міндетті гигиеналық құралдар:
1) несеп қабылдағыштар;
2) нәжіс қабылдағыштар;
3) жөргектер;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар);
5) катетер;
6) стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик;
7) қорғаныш крем;
8) сіңіргіш ұнтақ (опа);
9) иісті бейтараптандырғыш;
10) теріні тазартқыш;
11) санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық;
12) дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар;
13) жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар.

4) телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач;
5) часы для глухих и слабослышащих лиц;
6) речевые процессоры к кохлеарным имплантам;
7) голосообразующий аппарат.
3. Тифлотехнические средства:
1) тифлотрости;
2) читающие машины;
3) ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи;
4) прибор для письма по системе Брайля;
5) грифель для письма по системе Брайля;
6) бумага для письма рельефно-точечным шрифтом;
7) телефоны мобильные со звуковым сообщением и диктофоном;
8) плейеры для воспроизведения звукозаписи;
9) часы для лиц с ослабленным зрением;
10) термометр с речевым выходом;
11) тонометр с речевым выходом;
12) глюкометр с речевым выходом с тест-полосками;
13) говорящий самоучитель брайлевского шрифта;
14) азбука разборная по Брайлю;
15) нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения.
4. Специальные средства передвижения:
1) кресла-коляски комнатные;
2) кресла-коляски прогулочные.
5. Обязательные гигиенические средства:
1) мочеприемники;
2) калоприемники;
3) подгузники;
4) впитывающие простыни (пеленки);
5) катетер;
6) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы;
7) крем защитный;
8) порошок (пудра) абсорбирующий;
9) нейтрализатор запаха;
10) очиститель для кожи;
11) кресло-стул с санитарным оснащением;
12) опорные откидные поручни для туалетных комнат;
13) поручни для ванных комнат.