Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 9-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 қарашадағы
№ 790 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі
Ескерту. Жоспарлау жүйесі жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі) – бұл ұзақмерзімді (5 жылдан астам) және ортамерзімді (бір жылдан қоса алғанда 5 жылға дейін) кезеңдерге арналған құжаттардан, қатысушылардан, процестер мен деректерді басқару қағидаттары мен элементтерінен тұратын өзара байланысқан құрамдастар кешені.
Мемлекеттік жоспарлау әлеуметтік-экономикалық даму, азаматтардың әл-ауқатын арттыру, елдің ұлттық қауіпсіздігін нығайту және ресурстарды оңтайлы бөлу жөніндегі шараларды, нәтижелерге қол жеткізу тәсілдерін қалыптастыру және міндеттерді шешу жөніндегі қызметті қамтиды.
2. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) адамға бағдарлану – мақсаттардың, міндеттер мен нәтижелер индикаторларының халықтың тұрмыс сапасын жақсартуға және әл-ауқатын арттыруға бағытталуы;
2) айқындық – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобаларын жеке кәсіпкерлік субъектілерімен, Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен, сарапшылық кеңестермен, азаматтық қоғаммен талқылау, сондай-ақ қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын ережелерді қоспағанда, оларды іске асыру қорытындыларын жариялау;
3) нәтижелілік (мәннің нысаннан басымдығы) – нақты және өлшемді нәтиженің оған қол жеткізу жөніндегі жұмыс нысанынан үстем болуы;
4) тиімділік – мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және нәтижелер көрсеткіштеріне ресурстарды мейлінше аз жұмсап, заманауи технологиялық шешімдер негізінде қол жеткізу;
5) келісімділік – жүйеге қатысушылардың нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін үйлестірілген қызметі;

Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
В соответствии с подпунктом 5–2) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Систему государственного планирования в Республике Казахстан.
2. Государственным органам принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2017 года № 790
Система государственного планирования в Республике Казахстан
Сноска. Система - в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2024 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Система государственного планирования в Республике Казахстан (далее – Система государственного планирования) – это комплекс взаимосвязанных компонентов, состоящих из документов на долгосрочный (свыше 5 лет) и среднесрочный (от года до 5 лет включительно) периоды, участников, принципов и элементов управления процессами и данными.
Государственное планирование охватывает деятельность по формированию мер, способов достижения результатов и решению задач по социально-экономическому развитию, повышению благосостояния граждан, укреплению национальной безопасности страны и оптимальному распределению ресурсов.
2. Основными принципами Системы государственного планирования являются:
1) человекоцентричность – направленность целей, задач и индикаторов результатов на улучшение качества жизни и повышение благосостояния населения;
2) прозрачность – обсуждение проектов документов Системы государственного планирования с субъектами частного предпринимательства, Национальной палатой предпринимателей, экспертными советами, гражданским обществом, а также публикация итогов их реализации, за исключением положений, содержащих информацию ограниченного доступа;
3) результативность (приоритет сущности над формой) – главенство конкретного и измеримого результата над формой работы по его достижению;
4) эффективность – достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов на основе современных технологических решений с наименьшими затратами ресурсов;
5) согласованность – скоординированная деятельность участников системы, обеспечивающая достижение результатов;

6) шынайылық – мақсаттар мен міндеттерді оларға белгіленген мерзімдерде қол жеткізу мүмкіндіктерін негізге алып, орта мерзімді кезеңдегі тәуекелдер мен ресурстық шектеулерді ескере отырып айқындау;
7) басқарушылық жауапкершілік – нақты басшының құзыреттер саласына кіретін шешімдерді қабылдау мен мәселелерді келісуді жоғары тұрған деңгейге және алқалы органдарға, оның ішінде нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу тәуекелі болған кезде беруге жол берілмейтіні;
8) сабақтастық – бұрын қабылданған мемлекеттік жоспарлау құжаттарын іске асыру нәтижелерін және ұзақ мерзімді кезеңге арналған мемлекеттік жоспарлау құжаттарын іске асыру кезеңдерін ескере отырып, мемлекеттік жоспарлауға қатысушылардың стратегиялық жоспарлау құжаттарын әзірлеудегі және іске асырудағы дәйектілігі;
9) басқарушылық икемділік – қатысушылардың мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу тәсілдерін таңдау мен қайта қараудағы дербестігі.
2-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
3. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың (бұдан әрі – ұлттық компаниялар) даму жоспарлары жатады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың қолданысы 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
4. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары жаһандық пайымды, елдің орнықты дамуының ұзақ мерзімді бағыттары мен басымдықтарын айқындайтын мақсат қою құжаттарына негізделеді.
Мақсат қою құжаттарына "Қазақстан – 2050" пайымы және Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы жатады.
3-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің элементтері
5. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде деректерді және оның процестерін басқару элементтері көзделеді.
6. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің элементтері мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін өзара байланысты болып табылады.
1-параграф. Деректерді басқару
7. Деректерді басқару жөніндегі белгіленген заңнамаға сәйкес жүзеге асырылатын деректерді басқару деректерді айқындауды, құруды, жинауды, жинақтауды, сақтауды, таратуды, жоюды, қолдауды, сондай-ақ олардың талдануын, сапасын, қолжетімділігін, қорғалуын қамтамасыз етуді көздейді.
8. Деректерді басқару олардың өмірлік циклі процесінде деректердің сапасын қамтамасыз етуге, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды, оның ішінде мемлекеттік жоспарлау саласында жүзеге асыру кезінде деректерді бір мәрте беру және бірнеше мәрте пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етуге бағытталған.

6) реалистичность – определение целей и задач, исходя из возможностей их достижения в установленные сроки, с учетом рисков и ресурсных ограничений в среднесрочном периоде;
7) управленческая ответственность – недопустимость передачи принятия решений и согласования вопросов, входящих в сферу компетенций конкретного руководителя, на вышестоящий уровень и коллегиальным органам, в том числе при риске недостижения целевых индикаторов и показателей результатов;
8) преемственность – последовательность в разработке и реализации документов стратегического планирования участниками государственного планирования с учетом результатов реализации ранее принятых документов государственного планирования и этапов реализации документов государственного планирования на долгосрочный период;
9) управленческая гибкость – самостоятельность участников в выборе и пересмотре подходов достижения целей и задач.
Глава 2. Документы Системы государственного планирования
3. К документам Системы государственного планирования относятся Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан и планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы, планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – национальные компании).
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 4 приостановлено до 01.01.2026 постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
4. Документы Системы государственного планирования основываются на документах целеполагания, определяющих глобальное видение, долгосрочные направления и приоритеты устойчивого развития страны.
К документам целеполагания относятся Видение "Казахстан – 2050" и Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года.
Глава 3. Элементы Системы государственного планирования
5. Система государственного планирования предусматривает элементы по управлению данными и ее процессами.
6. Элементы Системы государственного планирования являются взаимосвязанными для достижения целей и задач.
Параграф 1. Управление данными
7. Управление данными, осуществляемое в соответствии с установленным законодательством по управлению данными, предусматривает определение, создание, сбор, накопление, хранение, распространение, уничтожение, поддержку данных, а также обеспечение их аналитики, качества, доступности, защиты.
8. Управление данными направлено на обеспечение качества данных в процессе их жизненного цикла, а также возможности однократного предоставления и многократного использования данных при осуществлении государственных функций, в том числе в сфере государственного планирования.

9. Деректердің сапасы деп олардың деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен деректерді басқарудың белгіленген талаптарына сәйкестік дәрежесі түсініледі.
10. Әкімшілік деректердің сапасын айқындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
11. Деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен деректерді басқару бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады.
3-параграф. Процестерді басқару
12. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу, сондай-ақ түзету оның процестері болып табылады.
13. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің процестерін басқару оның құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және түзету процестері кезіндегі мемлекеттік органдар қызметінің кешені болып табылады.
14. Тиісті есептілікті айқындауды және оның мазмұнын, есептік ақпаратты беру мерзімдерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және түзету әдіснамасын стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және түзету әдіснамасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
Ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және түзету әдіснамасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
15. Әзірлеу процесі құжатқа бастама жасаудан, ағымдағы жағдайды талдаудан, модельдеуден, жобалаудан, пайым қалыптастырудан, басымдықтарды, мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін, оларға қол жеткізу жолдарын, ресурстық қамтамасыз етілуін айқындаудан, сондай-ақ коммуникация түзуден, оның ішінде оны заңнамада белгіленген тәртіппен жария талқылау, келісу, бекіту және жариялау кезінде, тұрады.
16. Қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжаттарды қоспағанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатын әзірлеген кезде мүдделі мемлекеттік органдардың қызметкерлері, азаматтық қоғамның, бизнестің өкілдері, сарапшылар талқылауға тартылады.
17. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеген кезде қажетті анық және дұрыс деректерге қол жеткізу, қоғаммен коммуникацияны жүзеге асыру (олардың жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастыру, жобалардың негізгі ережелері/мемлекеттік органдар қызметінің бағыттары бойынша аңдатпа беру және оларды түсіндіру, құжаттардың жобалары жөнінде оларды орналастыру қорытындысы бойынша алынған қоғамдық пікірді зерделеу, заңнамада белгіленген жағдайларда жобаларды жария талқылау) бойынша жұмыс жүргізу көзделеді.

9. Под качеством данных понимается степень их соответствия установленным требованиям по управлению данными, утвержденным уполномоченным органом по управлению данными.
10. Определение качества административных данных осуществляется уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Уполномоченный орган по управлению данными осуществляет руководство и межотраслевую координацию по управлению данными в установленном законодательством порядке.
Параграф 3. Управление процессами
12. Процессами Системы государственного планирования являются разработка, реализация, мониторинг, а также корректировка ее документов.
13. Управление процессами Системы государственного планирования является комплексом деятельности государственных органов при процессах разработки, реализации, мониторинга и корректировки ее документов.
14. Методология разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, включая определение и содержание соответствующей отчетности, сроки предоставления отчетной информации, утверждается уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по стратегическому планированию.
Методология разработки, реализации, мониторинга и корректировки Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
Методология разработки, реализации, мониторинга и корректировки планов развития национальных компаний утверждается уполномоченным органом по государственному планированию.
15. Процесс разработки состоит из инициирования документа, анализа текущей ситуации, моделирования, проектирования, формирования видения, определения приоритетов, целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов, путей их достижения, ресурсного обеспечения, а также выстраивания коммуникаций, в том числе при его публичном обсуждении, согласовании, утверждении и публикации в установленном законодательством порядке.
16. При разработке документа Системы государственного планирования, за исключением документов, содержащих информацию ограниченного доступа, к обсуждению привлекаются сотрудники заинтересованных государственных органов, представители гражданского общества, бизнеса, эксперты.
17. При разработке документов Системы государственного планирования предусматривается проведение работы по доступу к необходимым достоверным и корректным данным, осуществлению коммуникаций с обществом (размещение их проектов на интернет-ресурсах государственных органов-разработчиков, анонсирование и разъяснение основных положений проектов/направлений деятельности государственных органов, изучение общественного мнения по проектам документов, полученного по итогам их размещения, публичное обсуждение проектов в установленных законодательством случаях).

18. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің әзірленетін құжаттары мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) жеке құжат әзірлеудің негізділігі, таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерінің шындыққа сыйымдылығы;
2) тұрақты жұмыс орындарына басымдық беріп, оларды құру, инвестициялар тарту, адами капиталды дамыту және өзгелері сияқты халықтың тұрмыс сапасын, әл-ауқатын және әлеуметтік хал-ахуалын арттыруға бағытталған нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін, іс-шараларды қосу;
3) ұсынылатын іс-шаралардың құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталуы;
4) нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің шынайы мерзімдерін белгілеу;
5) құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық (оның ішінде бюджеттен тыс), материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі.
19. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу процесі іске асыру болып табылады.
20. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру процесін басқару жобалауды, жобалық басқаруды, коммуникация түзуді, құжаттарды уақтылы және сапалы іске асыруды қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді басқару жүйесін және ден қою тетіктерін іске асыруға бағытталған шараларды қабылдай отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуына мониторингті жүзеге асыруды көздейді.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырған кезде заңнамада белгіленген тәртіппен жобалық басқару әдістері мен тәсілдері қолданылуы мүмкін.
21. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалатын стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді басқару үшін орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің декомпозициясын жүзеге асырады.
22. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру процесінде:
1) ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісімділік;
2) межеленген нәтижелерге ресурстарды мейлінше аз жұмсай отырып қол жеткізуге бағдарлану;
3) қаржы, еңбек ресурстары мен басқа ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етілуге тиіс.
23. Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінің деректерін, сондай-ақ жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын ақпаратты ескере отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептерді және басқа ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және қорыту процесі мониторинг болып табылады.

18. Разрабатываемые документы Системы государственного планирования должны соответствовать следующим требованиям:
1) обоснованность разработки отдельного документа, реалистичность выбранных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов;
2) включение целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий, направленных на повышение качества жизни, благосостояния и социального благополучия населения, таких как создание рабочих мест с приоритетом на постоянные, привлечение инвестиций, развитие человеческого капитала и иные;
3) направленность предлагаемых мероприятий на достижение целей и задач документа;
4) установление реальных сроков достижения целевых индикаторов и показателей результатов;
5) обеспеченность финансово-экономическими (в том числе внебюджетными), материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа.
19. Реализацией является процесс достижения заданных в документах Системы государственного планирования целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.
20. Управление процессом реализации документов Системы государственного планирования предусматривает применение проектирования, проектного управления, выстраивание коммуникаций, осуществление мониторинга реализации документов Системы государственного планирования с принятием мер, направленных на реализацию системы управления рисками и механизмов реагирования для обеспечения своевременной и качественной реализации документов.
При реализации документов Системы государственного планирования могут применяться методы и подходы проектного управления в установленном законодательством порядке.
21. Для управления стратегическими целями и задачами, определяемыми документами Системы государственного планирования, осуществляется декомпозиция ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов центральными государственными органами и местными исполнительными органами.
22. В процессе реализации документов Системы государственного планирования должны быть обеспечены:
1) согласованность в межведомственном взаимодействии;
2) ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
3) сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
23. Мониторингом является процесс сбора, систематизации, анализа и обобщения отчетов и другой информации о ходе реализации документов Системы государственного планирования с учетом данных информационной системы государственного планирования, а также информации, формируемой в установленном законодательством порядке о проектном управлении.

24. Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесі – бұл Қазақстан Республикасы Ұлттық даму жоспарын декомпозициялау бойынша өзекті және анық ақпаратты жасау, сақтау, өңдеу, беру үшін пайдаланылатын, жобалық басқаруды қолдану мүмкіндігімен Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру және мониторингтеу кезінде барлық процестерге қатысушылардың қызметін қамтамасыз ететін және басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін мүдделі тараптарға ақпаратқа қолжетімділік беретін бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған платформа.
25. Мониторингтеу процесін басқару Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру бойынша қажетті анық және дұрыс деректерді алу/қалыптастыру бойынша жұмыстар жүргізуді көздейді.
26. Құжаттарды мониторингтеу:
1) жыл сайынғы негізде құжаттың іске асырылу барысы туралы ақпарат алудың жүйелілігін;
2) құжаттың іске асырылу барысын бағалау, оның тиімсіз іске асырылу тәуекелдерін анықтау және басқарушылық шешімдерді оңтайландыру үшін мүмкіндіктерді айқындау мақсатында келіп түсетін ақпаратқа жедел талдауды жүзеге асыру мүмкіндігін;
3) тиісті құжатты іске асыруда мемлекеттік органдар іс-қимылдарының келісімділігін;
4) құжатты іске асыру шарттары айтарлықтай өзгерген жағдайда оны түзету бойынша ұсыныстарды уақтылы тұжырымдау мүмкіндігін;
5) құжаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін оны іске асыру қорытындысын шығаруды қамтамасыз етеді.
27. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингтеу осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесімен және мемлекеттік аудит туралы заңнамамен уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар жүргізетін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжаттарды қоспағанда) іске асырылу барысын бағалауды көздейді.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингтеу кезінде қоғамдық бақылау туралы заңнамаға сәйкес тәуелсіз сарапшылар мен қоғамдық ұйымдар жүргізетін қоғамдық мониторинг нәтижелері пайдаланылуы мүмкін.
28. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына мониторинг жүргізу үшін есептілік пен мониторинг нәтижелерін берудің толықтығы, сапасы, анықтығы мен уақтылығы үшін жауапкершілік әзірлеуші мемлекеттік органдарға, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарға және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарға жүктеледі.
29. Іске асыру процесінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары түзетілуі мүмкін.
Жүргізілген мониторингтің қорытындылары бойынша Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы түзету жүргізіледі.

24. Информационная система государственного планирования – это единая информационная автоматизированная платформа, используемая для создания, хранения, обработки, передачи актуальной и достоверной информации по декомпозиции Национального плана развития Республики Казахстан, обеспечивающая деятельность всех участников процессов при реализации и мониторинге Национального плана развития Республики Казахстан с возможностью применения проектного управления и предоставляющая заинтересованным сторонам доступ к информации для принятия управленческих решений.
25. Управление процессом мониторинга предусматривает проведение работ по получению/формированию необходимых достоверных и корректных данных по реализации документов Системы государственного планирования.
26. Мониторинг документов обеспечивает:
1) регулярность получения информации о ходе реализации документа на ежегодной основе;
2) возможность осуществления оперативного анализа поступающей информации в целях оценки хода реализации документа, выявления рисков его неэффективной реализации и определения возможностей для оптимизации управленческих решений;
3) согласованность действий государственных органов в реализации соответствующего документа;
4) возможность своевременно вырабатывать предложения по корректировке документа в случае существенного изменения условий его реализации;
5) подведение итогов реализации документа после завершения срока его действия.
27. Мониторинг документов Системы государственного планирования предусматривает оценку хода реализации документов Системы государственного планирования (за исключением документов, содержащих информацию ограниченного доступа), проводимую государственными органами, уполномоченными настоящей Системой государственного планирования и законодательством о государственном аудите.
При мониторинге документов Системы государственного планирования могут быть использованы результаты общественного мониторинга, проводимого независимыми экспертами и общественными организациями в соответствии с законодательством об общественном контроле.
28. Ответственность за полноту, качество, достоверность и своевременность представления отчетности для проведения мониторинга и результатов мониторинга документов Системы государственного планирования возлагается на государственные органы-разработчики, государственные органы-соисполнители и соответствующие уполномоченные государственные органы.
29. В процессе реализации документы Системы государственного планирования могут корректироваться.
Корректировка проводится путем внесения изменений и дополнений в документы Системы государственного планирования, по итогам проведенного мониторинга.

Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының әрбір түрін түзету осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 46, 54, 59, 76-тармақтарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
30. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырылатын соңғы жылы мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін түзетуге жол берілмейді.
31. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын сапасыз жоспарлағаны және іске асырғаны, қойылған мақсаттар мен міндеттерге, олардың түйінді ұлттық индикаторларына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапкершілік заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың бірінші басшыларына жүктеледі.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары
32. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары тиісті жоспарлы кезеңде елді дамытудың ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған, мақсатты, негізгі бағыттарды, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдерді және ел дамуының түйінді ұлттық индикаторларын көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты болып табылады.
33. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді, ол мүдделі органдармен және Қазақстан Республикасының Үкіметімен (бұдан әрі – Үкімет) келісіледі, Қазақстан Республикасының Президенті (бұдан әрі – Президент) бекітеді.
34. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары мынадай талаптарға сәйкес болуға тиіс:
1) "Қазақстан – 2050" пайымы мен Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясынан туындайтын ел дамуының басым бағыттарын қамту;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Сайлауалды бағдарламасының ережелеріне бағдарлану;
3) елдің алдағы жоспарлы кезеңге арналған даму бағыттары арасындағы логикалық өзара байланысты қамтамасыз ету;
4) басымдықтардың шектеулі тізбесін назарға ала отырып, стратегиялық маңызы бар мақсаттар мен міндеттерді (оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарына сәйкес келетін) көздеу.
35. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары іске асырудың әрбір жылы бойынша аралық мәндерге бөле отырып, тиісті стратегиялық бағыттар бойынша Түйінді ұлттық индикаторлар картасын қамтиды. Түйінді ұлттық индикаторлар мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері бойынша теңгерімделген және өзара байланысқан болуға тиіс.
Түйінді ұлттық индикаторлар мақсат қою құжаттарында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жалпы елдік прогресті өлшеуге мүмкіндік береді.
Қолданылатын дереккөздер және (немесе) Түйінді ұлттық индикаторлар картасы индикаторларының тиісті есеп-қисаптарының әдістемелері мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың бірлескен бұйрығымен бекітіледі.

Корректировка каждого из видов документов Системы государственного планирования осуществляется в случаях, предусмотренных пунктами 46, 54, 59, 76 настоящей Системы государственного планирования.
30. В последний год реализации документов Системы государственного планирования корректировка целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов не допускается.
31. Ответственность за некачественное планирование и реализацию документов Системы государственного планирования, достижение поставленных целей и задач, их ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов возлагается на первых руководителей государственных органов, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний в соответствии с законодательством.
Глава 3. Национальный план развития Республики Казахстан
32. Национальный план развития Республики Казахстан является документом Системы государственного планирования, предусматривающим цель, основные направления, приоритеты развития, подходы по их обеспечению и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны.
33. Национальный план развития Республики Казахстан разрабатывается уполномоченным органом по стратегическому планированию, согласовывается с заинтересованными органами и Правительством Республики Казахстан (далее – Правительство), утверждается Президентом Республики Казахстан (далее – Президент).
34. Национальный план развития Республики Казахстан должен соответствовать следующим требованиям:
1) охватывать приоритетные направления развития страны, вытекающие из Видения "Казахстан – 2050" и Стратегии достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года;
2) ориентироваться на положения Предвыборной программы Президента;
3) обеспечивать логическую взаимосвязь между направлениями развития страны на предстоящий плановый период;
4) предусматривать стратегически значимые цели и задачи (в том числе соответствующие Целям устойчивого развития Организации Объединенных Наций) с фокусом на ограниченный перечень приоритетов.
35. Национальный план развития Республики Казахстан включает в себя Карту ключевых национальных индикаторов по соответствующим стратегическим направлениям с разбивкой на промежуточные значения по каждому году реализации. Ключевые национальные индикаторы должны быть сбалансированы и взаимоувязаны по значениям, годам, срокам достижения.
Ключевые национальные индикаторы позволяют измерять общестрановой прогресс в достижении целей и задач, определенных в документах целеполагания.
Применяемые источники данных и (или) методики соответствующих расчетов индикаторов Карты ключевых национальных индикаторов утверждаются совместным приказом уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию.

36. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру декомпозицияланған түйінді ұлттық индикаторларды көздейтін мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы қамтамасыз етіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыру қоршаған ортаға теріс әсерді барынша азайтуды, оны іске асыруға қатысушылардың әлеуметтік жауапкершілікті сақтауын, сондай-ақ оны іске асыруды басқару сапасын қамтамасыз етуді ескере отырып жүзеге асырылуға тиіс.
37. Қазақстан Республикасы Ұлттық даму жоспарының түйінді ұлттық индикаторларын егжей-тегжейлендіру, нақты міндеттер мен іс-шараларға айналдыру процесі ретінде оларды декомпозициялауды ол бекітілгеннен кейін ақпараттық платформа шеңберінде осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес оларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырады.
38. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын декомпозициялау кезінде мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді.
39. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын мониторингтеу қол жеткізілген нәтижелер мен алынған әсерлерді, оны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық дамуға және игілік алушыларға ықпалын жыл сайын бағалауды, оны іске асыру кезіндегі кедергілер мен тәуекелдерді анықтауды көздейді.
40. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
41. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
42. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
43. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
44. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
45. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
46. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын түзету Президенттің жолдаулары мен тапсырмаларының ережелері негізінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы
47. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы пайымды айқындайды, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы негізгі проблемалар мен қауіп-қатерлерді, стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету өлшемшарттарын қамтиды.

36. Реализация Национального плана развития Республики Казахстан обеспечивается посредством реализации планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития национальных компаний, предусматривающих декомпозированные ключевые национальные индикаторы.
Реализация Национального плана развития Республики Казахстан должна осуществляться с учетом минимизации отрицательного воздействия на окружающую среду, соблюдения социальной ответственности участниками его реализации, а также обеспечения качества управления его реализацией.
37. Декомпозиция ключевых национальных индикаторов Национального плана развития Республики Казахстан как процесс их детализации, преобразования в конкретные задачи и мероприятия осуществляется государственными органами, ответственными за их реализацию, после его утверждения в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с частью первой пункта 14 настоящей Системы государственного планирования в рамках информационной платформы.
38. Уполномоченный орган по государственному планированию обеспечивает координацию деятельности государственных органов при декомпозиции Национального плана развития Республики Казахстан.
39. Мониторинг Национального плана развития Республики Казахстан предусматривает ежегодную оценку достигнутых результатов и полученных эффектов, влияния его реализации на социально-экономическое развитие и благополучателей, выявление барьеров и рисков при его реализации.
40. Примечание ИЗПИ!
Пункт 40 вводится в действие с постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования). (текст исключен).
41. Примечание ИЗПИ!
Пункт 41 вводится в действие с постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования). (текст исключен).
42. Примечание ИЗПИ!
Пункт 42 вводится в действие с постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования). (текст исключен).
43. Примечание ИЗПИ!
Пункт 43 вводится в действие с постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования). (текст исключен).
44. Примечание ИЗПИ!
Пункт 44 вводится в действие с постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования). (текст исключен).
45. Примечание ИЗПИ!
Пункт 45 вводится в действие с постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования). (текст исключен).
46. Корректировка Национального плана развития Республики Казахстан осуществляется на основании положений посланий и поручений Президента.
Глава 4. Стратегия национальной безопасности
47. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан определяет видение в области обеспечения национальной безопасности, содержит основные проблемы и угрозы, стратегические цели и целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в области обеспечения национальной безопасности, а также критерии обеспечения национальной безопасности.

48. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының жоспарлы қолданылу кезеңі кемінде бес жылды құрайды.
49. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының құрылымын, базалық тәсілдерін және негізгі мазмұнын Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі мақұлдайды.
50. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және оны Президент бекітеді.
51. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және ол Президент Әкімшілігімен келісу бойынша Үкімет қаулысымен бекітіледі.
52. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын мониторингтеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарының іске асырылуын талдау арқылы жүргізеді.
53. Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарының іске асырылу қорытындыларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің қарауына енгізеді.
54. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің тапсырмалары негізінде мониторингтеу, оның ішінде тәуекелдерді талдау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
5-тарау. Мемлекеттік органның даму жоспары
55. Мемлекеттік органның даму жоспары орталық мемлекеттік органның орта мерзімді кезеңдегі қызметін айқындайтын, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын, Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған функцияларын, өкілеттіктері мен құзыреттерін іске асыруға бағытталған әрі бюджеттік және стратегиялық жоспарлаудың өзара байланысын қамтамасыз ететін құжат болып табылады.
56. Мемлекеттік органның даму жоспары әр үш жыл сайын бес жылдық кезеңге әзірленеді және оны мемлекеттік жоспарлау мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
57. Мемлекеттік органдар даму жоспарларының іске асырылуын мониторингтеуді әзірлеуші мемлекеттік орган оларды мониторингтеу қорытындыларын ескере отырып, даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді қалыптастыру арқылы жүзеге асырады.
58. Мемлекеттік органның даму жоспары мен оның іске асырылуы туралы есеп бюджет заңнамасына сәйкес жариялануға тиіс.

48. Плановый период действия Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан составляет не менее пяти лет.
49. Структура, базовые подходы и основное содержание Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан одобряются Советом Безопасности Республики Казахстан.
50. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается Президентом.
51. Реализация Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется посредством реализации Плана действий по управлению рисками национальной безопасности.
План действий по управлению рисками национальной безопасности разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается постановлением Правительства по согласованию с Администрацией Президента.
52. Мониторинг Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан проводится уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно посредством анализа реализации Плана действий по управлению рисками национальной безопасности.
53. Итоги реализации Плана действий по управлению рисками национальной безопасности вносятся уполномоченным органом по государственному планированию на рассмотрение Совета Безопасности Республики Казахстан.
54. Внесение изменений и дополнений в Стратегию национальной безопасности Республики Казахстан допускается на основании поручений Совета безопасности Республики Казахстан по результатам мониторинга, в том числе анализа рисков.
Глава 5. План развития государственного органа
55. План развития государственного органа является документом, определяющим деятельность центрального государственного органа в среднесрочном периоде, направленным на реализацию вышестоящих документов Системы государственного планирования, функций, полномочий и компетенций, определенных законами Республики Казахстан, и обеспечивающим взаимоувязку бюджетного и стратегического планирования.
56. План развития государственного органа разрабатывается каждые три года на пятилетний период и утверждается руководителем государственного органа по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию.
57. Мониторинг реализации планов развития государственных органов осуществляется государственным органом-разработчиком посредством формирования отчетов о реализации планов развития с учетом итогов их мониторинга.
58. План развития государственного органа и отчет о его реализации подлежат публикации в соответствии с бюджетным законодательством.

59. Мемлекеттік органның даму жоспарына:
1) республикалық бюджет туралы заңдарды және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет болған жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
6-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары
60. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына сәйкес тиісті аумақтың дамуын оның ерекшелігі мен өңірдің даму әлеуетін ескере отырып айқындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
61-тармақтың қолданысы 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады, тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады - ҚР Үкіметінің 29.04.2024 № 350 қаулысымен.
61. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен, мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бесжылдық кезеңге әзірлейді және ол облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының шешімімен бекітіледі.
62. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторлары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының декомпозицияланған Түйінді ұлттық индикаторларына және нысаналы индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
63. Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың нысаналы индикаторлары ретінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында өңірге бекітілген индикаторлардың 20 %-ынан аспайтын мөлшерде өңірдің ерекшелігін ескеретін қосымша индикаторлар енгізілуі мүмкін.
64. Орталық мемлекеттік органдардың облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына Түйінді ұлттық индикаторлар картасында тиісті өңірге бекітілмеген индикаторларды енгізуге бастама жасауына жол берілмейді.
65. Ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын нысаналы индикаторлар болған кезде орталық мемлекеттік органдар есептеу әдістемелерін әзірлейді және оларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бір ай мерзімде бекітеді.

59. Внесение изменений и дополнений в план развития государственного органа допускается в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и законов о внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства.
Глава 6. План развития области, города республиканского значения, столицы
60. План развития области, города республиканского значения, столицы определяет развитие соответствующей территории с учетом ее специфики и потенциала развития региона в соответствии с вышестоящими документами Системы государственного планирования.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 61 приостановлено до 01.01.2026 постановлением Правительства РК от 29.04.2024 № 350 и в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
61. План развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается на пятилетний период местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию, заинтересованными государственными органами и утверждается решением местного представительного органа области, города республиканского значения, столицы.
62. Целевые индикаторы плана развития области, города республиканского значения, столицы обеспечивают достижение декомпозированных ключевых национальных индикаторов и целевых индикаторов вышестоящих документов Системы государственного планирования.
63. По инициативе местного исполнительного органа в качестве целевых индикаторов реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы могут включаться дополнительные индикаторы, учитывающие специфику региона в количестве не более 20 % от индикаторов, закрепленных за регионом в вышестоящих документах Системы государственного планирования.
64. Не допускается инициирование центральными государственными органами включения в план развития области, города республиканского значения, столицы индикаторов, не закрепленных за соответствующим регионом в Карте ключевых национальных индикаторов.
65. При наличии целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация, центральными государственными органами разрабатываются и в месячный срок утверждаются по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию методики расчетов.

66. Өңірдің ерекшелігін есепке алу үшін жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын нысаналы индикаторлар енгізілген жағдайда жергілікті атқарушы орган есептеу әдістемелерін әзірлеп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен келісу бойынша бекітеді.
67. Облыстың даму жоспарында нысаналы индикаторлар облыстың даму жоспарына қосымша түрінде аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бөлінісінде келтіріледі.
68. Даму жоспарына қосымшаға жалпы облыс бойынша нысаналы индикаторларды және олардың мәндерін түзетпейтін өзгерістер енгізілген жағдайда бұл өзгерістер мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісілмейді.
69. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жергілікті атқарушы органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) орналастырылады.
70. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму бағдарламасын әзірлеуші облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жүктеледі.
71. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау арқылы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары іске асырылады.
72. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған, мерзімдері, орындаушылары, аяқталу нысандары, оны іске асыруға қажетті шығындары айқындалған нақты іс-қимылдар жиынтығы.
73. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын тиісті аумақтың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірге әзірлейді және ол облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.
74. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын мониторингтеуді тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде олардың іске асырылуы туралы есептерді қалыптастыру жолымен және қоғамдық мониторинг қорытындыларын ескере отырып, тиісінше облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жүргізеді.

66. В случае включения по инициативе местного исполнительного органа для учета специфики региона в план развития области, города республиканского значения, столицы целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация, местным исполнительным органом разрабатываются и утверждаются методики расчетов по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.
67. В плане развития области целевые индикаторы приводятся в разрезе районов и городов областного значения в виде приложения к плану развития области.
68. В случае внесения изменений в приложение к плану развития области без корректировок целевых индикаторов и их значений в целом по области данные изменения с заинтересованными центральными государственными органами не согласовываются.
69. План развития области, города республиканского значения, столицы размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа и уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом).
70. Ответственность за достоверность и полноту содержания плана развития области, города республиканского значения, столицы, размещенного на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному планированию, возлагается на местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы-разработчика плана развития области, города республиканского значения, столицы.
71. Реализация плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется посредством исполнения плана мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
72. План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы, с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на его реализацию.
73. План мероприятий по реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию соответствующей территории совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории и утверждается постановлением акимата области в месячный срок после утверждения плана развития области, города республиканского значения, столицы.
74. Мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится, соответственно, местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в плане развития области, города республиканского значения, столицы и с учетом итогов их общественного мониторинга.

75. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары және оның іске асырылуы туралы есеп заңнамада белгіленген тәртіппен жариялануға тиіс.
76. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына:
1) республикалық бюджет туралы заңдарды және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы немесе әкімшілік-аумақтық құрылыс өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет болған жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
7-тарау. Ұлттық компаниялардың даму жоспарлары
77. Ұлттық компанияның даму жоспары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында айқындалатын елдің стратегиялық мақсаттарымен өзара байланыста қызметтің стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен нәтижелер көрсеткіштерін айқындайды.
78. Ұлттық компанияның даму жоспары акциялары (қатысу үлестері) ұлттық компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың даму жоспарлары ескеріле отырып әзірленеді, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі және оны Үкімет бекітеді.
79. Ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру ұлттық компаниялардың бес жыл мерзімге арналған іс-шаралар жоспарларын әзірлеу арқылы жүзеге асырылады.
80. Ұлттық компаниялар даму жоспарларының іске асырылуын мониторингтеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағында мониторинг жүргізу үшін белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырады.
8-тарау. Өзге жоспарлау құжаттары
81. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарында көзделмеген міндеттерді шешу немесе жүйелі өзгерістерді жүзеге асыру қажет болған жағдайларда Президенттің және Президент Әкімшілігі басшылығының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмалары бойынша мемлекеттік органдар заңнамада жүктелген өкілеттіктерді, функциялар мен міндеттерді іске асыру шеңберінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттарды: тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, мемлекеттік бағдарламаларды, доктриналарды (стратегияларды), кешенді жоспарларды, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспарды әзірлей алады.
82. Жүйелі өзгерістерді негіздеу және нақты саланы/аяны дамыту тәсілдерін айқындау үшін мақсат қою және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған бағыттарды іске асыру мақсатында мемлекеттік органдар қажеттілігіне қарай саланы/аяны дамыту тұжырымдамаларын әзірлейді.

75. План развития области, города республиканского значения, столицы и отчет о его реализации подлежат публикации в установленном законодательством порядке.
76. Внесение изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы допускается в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и законов о внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа или изменения административно-территориального устройства;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства.
Глава 7. Планы развития национальных компаний
77. План развития национальной компании определяет стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности во взаимосвязи со стратегическими целями страны, определяемыми в вышестоящих документах Системы государственного планирования.
78. План развития национальной компании разрабатывается с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право национальной компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается Правительством.
79. Реализация планов развития национальных компаний осуществляется посредством разработки планов мероприятий национальных компаний сроком на пять лет.
80. Мониторинг реализации планов развития национальных компаний осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию в порядке и сроки, установленные для проведения мониторинга пунктом 14 настоящей Системы государственного планирования.
Глава 8. Иные документы планирования
81. В случаях необходимости решения задач или осуществления системных преобразований, не предусмотренных Национальным планом развития Республики Казахстан, по поручениям Президента и руководства Администрации Президента, Премьер-Министра Республики Казахстан государственными органами в рамках реализации возложенных законодательством полномочий, функций и задач могут разрабатываться иные документы, не входящие в Систему государственного планирования: концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план.
82. В целях реализации направлений, определенных в документах целеполагания и Системы государственного планирования для обоснования системных преобразований и определения подходов развития конкретной отрасли/сферы, государственными органами по мере необходимости разрабатываются концепции развития отрасли/сферы.

83. Үкімет құрылымына кіретін мемлекеттік органдар әзірлейтін тұжырымдамаларды Үкімет не мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Президентке есеп беретін мемлекеттік органдар әзірлейтін тұжырымдамаларды Президент не оның уәкілеттік беруімен Президент Әкімшілігімен келісу бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Президенттің тапсырмасы бойынша әзірленетін тұжырымдамаларды Президент не оның уәкілеттік беруімен Үкімет бекітеді.
84. Ұлттық жобаларды Президенттің тапсырмасы бойынша мемлекеттік органдар ұлттық деңгейдегі аса маңызды міндеттерді шектеулі мерзімдерде шешу мақсатында әзірлейді және оларды Үкімет бекітеді.
85. Мемлекеттік бағдарламалар негізінен дамудың идеологиялық, нормативтік аспектілерін қозғайтын және елеулі қаржы ресурстарын бөлуді талап етпейтін жекелеген саясаттарды іске асырудың мақсаттарын, міндеттері мен тәсілдерін айқындау мақсатында әзірленеді және оларды Президентпен келісу бойынша Үкімет бекітеді.
86. Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар халықтың және экономиканың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін елдің орнықты инфрақұрылымдық қаңқасын құруға бағытталған және Үкімет бекітетін жедел іс-қимылдар жоспары болып табылады.
87. Доктриналар (стратегиялар) белгілі бір мәселе сала (ая) бойынша көзқарастар жүйесін, саяси қағидаттардың, даму пайымдары мен тәсілдерінің жиынтығын айқындайды және оларды Президент бекітеді.
88. Кешенді жоспарлар жекелеген маңызды салалық даму мәселелерін жедел шешу үшін іс-шаралар жиынтығын қамтитын іске асыру сипатындағы құжат болып табылады, Президенттің немесе Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы бойынша әзірленеді және оларды Үкімет бекітеді.
89. Қабылданған тұжырымдамалардың, ұлттық жобалардың, доктриналардың (стратегиялардың), кешенді жоспарлардың тізбесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
90. Тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, доктриналарды (стратегияларды), кешенді жоспарларды әзірлеу, іске асыру, түзету және мониторингтеу тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
9-тарау. Өтпелі ережелер
91. Осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі қолданысқа енгізілгенге дейін қабылданған салаларды/аяларды дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар олар аяқталғанға дейін қолданылады.
92. Осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі енгізілгенге дейін қабылданған өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамытудың кешенді жоспарлары, өңірлік даму мәселелері жөніндегі жоспарлар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларына интеграцияланады.

83. Концепции, разрабатываемые государственными органами, входящими в структуру Правительства, утверждаются Правительством либо первым руководителем государственного органа.
Концепции, разрабатываемые государственными органами, подотчетными Президенту, утверждаются Президентом либо по его уполномочию первым руководителем государственного органа по согласованию с Администрацией Президента.
Концепции, разрабатываемые по поручению Президента, утверждаются Президентом либо по его уполномочию Правительством.
84. Национальные проекты разрабатываются государственными органами по поручению Президента с целью решения в ограниченные сроки критически важных задач на национальном уровне и утверждаются Правительством.
85. Государственные программы разрабатываются в целях определения целей, задач и подходов к реализации отдельных политик, в основном затрагивающих идеологические, нормативные аспекты развития и не требующих выделения значительных финансовых ресурсов, и утверждаются Правительством по согласованию с Президентом.
86. Национальный инфраструктурный план является оперативным планом действий, направленным на создание устойчивого инфраструктурного каркаса страны для обеспечения потребностей населения и экономики и утверждаемым Правительством.
87. Доктрины (стратегии) определяют систему воззрений, совокупность политических принципов, видения и подходов к развитию по определенному вопросу отрасли (сферы) и утверждаются Президентом.
88. Комплексные планы являются документами реализационного характера, содержащими совокупность мероприятий для оперативного решения отдельных важных отраслевых вопросов развития, разрабатываются по поручению Президента или Премьер-Министра Республики Казахстан и утверждаются Правительством.
89. Реестр принятых концепций, национальных проектов, доктрин (стратегий), комплексных планов ведется уполномоченным органом по государственному планированию.
90. Порядок разработки, реализации, корректировки и мониторинга концепций, национальных проектов, доктрин (стратегий), комплексных планов определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
Глава 9. Переходные положения
91. Концепции развития сфер/отраслей, национальные проекты, принятые до введения в действие настоящей Системы государственного планирования, действуют до их завершения.
92. Комплексные планы социально-экономического развития регионов, планы по региональным вопросам развития, принятые до введения настоящей Системы государственного планирования, подлежат интеграции в планы развития областей, городов республиканского значения, столицы.

93. Ақпараттық жүйелер функционалының мүмкіндіктерін қолдану бөлігінде осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 23, 24, 37-тармақтарының ережелері олар пайдалануға әзір болған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.

93. Положения пунктов 23, 24, 37 настоящей Системы государственного планирования в части применения возможностей функционала информационных систем вводятся в действие со дня готовности их к эксплуатации.