"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 896 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23,143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 48-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19- I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8- I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 2-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54, 55-құжаттар; № 16, 56-құжат):
1) 210-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"210-бап. Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында көзделген тәртіппен валюталық шартты ұсынбай валюталық операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүргізу
1. Валюталық шартты ұсыну Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес міндетті болып табылатын, уәкiлеттi банктің осындай валюталық шартты немесе есептік нөмір берілген валюталық шартты ұсынбай валюталық операция бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын жүргiзуi –
ескерту жасауға әкеп соғады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 896
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 48; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, cт. 166, 169; № 23-II, cт. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-І, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 2; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст. 34; № 14, ст. 49, 50, 54, 55; № 16, ст. 56):
1) статью 210 изложить в следующей редакции:
"Статья 210. Проведение платежей и (или) переводов денег по валютным операциям без представления валютного договора в предусмотренном валютным законодательством Республики Казахстан порядке
1. Проведение уполномоченным банком платежа и (или) перевода денег по валютной операции без представления валютного договора или валютного договора с присвоенным учетным номером, когда представление такого валютного договора является обязательным в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейін бір жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 217 және 218-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"217-бап. Валюталық бақылау агенттерінің клиенттердің валюталық операциялары бойынша ақпаратты ұсыну тәртібін бұзуы
1. Валюталық бақылау агенттерінің клиенттердің валюталық операциялар бойынша жүргізген төлемдері және (немесе) ақша аударымдары туралы хабарламаны ұсыну мерзімдерін бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Валюталық бақылау агенттерінің клиенттердің валюталық операциялары бойынша клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы хабарламада толық емес не анық емес мәліметтерді ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Валюталық бақылау агенттерінің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша ақпаратты ұсынудың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген мерзімдерді бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Валюталық бақылау агенттерінің экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша ақпаратта Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген толық емес не анық емес мәліметтерді ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
8. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Валюталық бақылау агенттерінің капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар бойынша ақпаратты ұсынудың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген мерзімдерді бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
10. Осы баптың тоғызыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
2) статьи 217 и 218 изложить в следующей редакции:
"Статья 217. Нарушение агентами валютного контроля порядка представления информации по валютным операциям клиентов
1. Нарушение агентами валютного контроля сроков представления уведомления о проведенных клиентами платежах и (или) переводах денег по валютным операциям –
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Представление агентами валютного контроля неполных либо недостоверных сведений в уведомлении о проведенных клиентами платежах и (или) переводах денег по валютным операциям клиентов –
влечет предупреждение.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
5. Нарушение агентами валютного контроля сроков представления информации по валютным договорам по экспорту или импорту, установленных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.
6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
7. Представление агентами валютного контроля неполных либо недостоверных сведений в информации по валютным договорам по экспорту или импорту, установленных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.
8. Действие, предусмотренное частью седьмой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
9. Нарушение агентами валютного контроля сроков представления информации по валютным договорам по движению капитала, установленных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.
10. Действие, предусмотренное частью девятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.

11. Валюталық бақылау агенттерінің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар бойынша толық емес не анық емес ақпарат ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
12. Осы баптың он бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
218-бап. Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығындағы сұраныс пен ұсыныс көздеріне мониторингті жүзеге асыру мақсаттары үшін есептілікті немесе қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызмет туралы есептілікті ұсыну тәртібін бұзу
1. Уәкілетті банктің немесе клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығындағы сұраныс пен ұсыныс көздеріне мониторингті жүзеге асыру мақсаттары үшін есептілікті ұсыну мерзімін бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті банктің немесе клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығындағы сұраныс пен ұсыныс көздеріне мониторингті жүзеге асыру мақсаттары үшін есептілікте толық емес не анық емес мәліметтерді ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Уәкілетті банктің немесе уәкілетті ұйымның қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызмет туралы есептілікті ұсыну мерзімін бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Уәкілетті банктің немесе уәкілетті ұйымның қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызмет туралы есептілікте толық емес не анық емес мәліметтерді ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
8. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

11. Представление агентами валютного контроля неполной либо недостоверной информации по валютным договорам по движению капитала, установленной нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.
12. Действие, предусмотренное частью одиннадцатой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 218. Нарушение порядка представления отчетности для целей осуществления мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан или отчетности о деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой
1. Нарушение уполномоченным банком или профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручениям клиентов, срока представления отчетности для целей осуществления мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан –
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Представление уполномоченным банком или профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручениям клиентов, неполных либо недостоверных сведений в отчетности для целей осуществления мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
5. Нарушение уполномоченным банком или уполномоченной организацией срока представления отчетности о деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой –
влечет предупреждение.
6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
7. Представление уполномоченным банком или уполномоченной организацией неполных либо недостоверных сведений в отчетности о деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой –
влечет предупреждение.
8. Действие, предусмотренное частью седьмой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";

3) 243 және 244-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"243-бап. Шетелдік қаржылық емес ұйымдар филиалдарының (өкілдіктерінің) валюталық операцияларды мониторингтеу мақсаттары үшін есептілікті ұсыну тәртібін бұзуы
1. Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) резиденттермен және бейрезиденттермен операциялар туралы есептілікті ұсынудың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мерзімін бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейін бір жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) резиденттермен және бейрезиденттермен операциялар туралы есептілікте толық емес не анық емес мәліметтерді ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейін бір жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
244-бап. Валюталық шарт үшін есептік нөмірді алу немесе есептік нөмір берілген валюталық шарттар бойынша ақпарат пен есептілікті ұсыну тәртібін бұзу
1. Жеке тұлғаның, дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында белгіленген жағдайларда валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасау мерзімін бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның ұлттық және (немесе) шетел валютасын репатриациялау мерзімдеріне және (немесе) талаптарына әсер ететін мән-жайлардың туындауын растайтын ақпарат пен құжаттарды ұсыну мерзімін бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3) статьи 243 и 244 изложить в следующей редакции:
"Статья 243. Нарушение порядка представления отчетности для целей мониторинга валютных операций филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций
1. Нарушение филиалом (представительством) иностранной нефинансовой организации, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан более одного года, срока представления отчетности об операциях с резидентами и нерезидентами, установленного нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Представление филиалом (представительством) иностранной нефинансовой организации, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан более одного года, неполных либо недостоверных сведений в отчетности об операциях с резидентами и нерезидентами –
влечет предупреждение.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 244. Нарушение порядка получения учетного номера для валютного договора или представления информации и отчетности по валютным договорам с присвоенным учетным номером
1. Нарушение физическим лицом, индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом срока обращения за присвоением валютному договору учетного номера в установленных валютным законодательством Республики Казахстан случаях –
влечет предупреждение.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Нарушение индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом срока представления информации и документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, которые влияют на сроки и (или) условия репатриации национальной и (или) иностранной валюты, –
влечет предупреждение.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

5. Жеке тұлғаның, дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларда есептік нөмір берілген капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт немесе шетелдік банктегі шот бойынша есептілікті және (немесе) ақпаратты ұсыну мерзімін бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Жеке тұлғаның, дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның есептік нөмір берілген капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт немесе шетелдік банктегі шот бойынша толық емес не анық емес есептілікті (жеке тұлғаларды қоспағанда) ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
8. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе.
Толық емес есептілік ретінде валюталық шарт бойынша есептілікте көрсетілуі талап етілетін көрсеткіштердің болмауы түсініледі.
Анық емес есептілік ретінде валюталық шарт бойынша есептілікте іс жүзіндегі деректерге сәйкес келмейтін көрсеткіштердің көрсетілуі түсініледі.";
4) 251 және 252-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"251-бап. Ұлттық және (немесе) шетел валютасын репатриациялау талабын орындамау
Уәкiлеттi банктердегі банк шоттарына ұлттық және (немесе) шетел валютасын:
1) экспорттан түсетін ұлттық және (немесе) шетел валютасындағы түсiмдi;
2) резиденттің импорт бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін бейрезиденттің пайдасына аударған, бейрезиденттің мiндеттемелердi орындамауына немесе толық орындамауына байланысты қайтарылуға жататын ұлттық және (немесе) шетел валютасын есепке жатқызбау түрінде жасалған, дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның ұлттық және (немесе) шетел валютасын репатриациялау талабын орындамауы –
есептелмеген ұлттық және (немесе) шетел валютасы сомасынан жиырма пайыз мөлшерінде, бірақ екі мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе.
Осы бапта көзделген құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін жауаптылық репатриациялау мерзімі өткеннен кейін есепке жатқызылмаған ұлттық және (немесе) шетел валютасының сомасы экспорт немесе импорт жөніндегі шарттар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісіне сәйкес репатриациялау талабының орындалуын бақылауға жататын шекті мәннен асып түсетін және егер осы әрекеттерде (әрекетсіздікте) қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаған жағдайларда басталады.

5. Нарушение физическим лицом, индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом срока представления отчетности и (или) информации по валютному договору по движению капитала с присвоенным учетным номером или счету в иностранном банке в случаях, установленных в нормативном правовом акте Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.
6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
7. Представление физическим лицом, индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом неполной либо недостоверной отчетности по валютному договору по движению капитала с присвоенным учетным номером или счету в иностранном банке (за исключением физических лиц) –
влечет предупреждение.
8. Действие, предусмотренное частью седьмой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под неполной отчетностью понимается отсутствие в отчетности по валютному договору показателей, требуемых к указанию.
Под недостоверной отчетностью понимается указание в отчетности по валютному договору показателей, не соответствующих фактическим данным.";
4) статьи 251 и 252 изложить в следующей редакции:
"Статья 251. Невыполнение требования репатриации национальной и (или) иностранной валюты
Невыполнение индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом требования репатриации национальной и (или) иностранной валюты, совершенное в виде незачисления национальной и (или) иностранной валюты на банковские счета в уполномоченных банках:
1) выручки в национальной и (или) иностранной валюте от экспорта;
2) национальной и (или) иностранной валюты, переведенной резидентом в пользу нерезидента для осуществления расчетов по импорту, подлежащей возврату в связи с неисполнением или неполным исполнением нерезидентом обязательств, –
влечет штраф в размере двадцати процентов от суммы незачисленной национальной и (или) иностранной валюты, но не более двух тысяч месячных расчетных показателей.
Примечание.
Ответственность за совершение правонарушений, предусмотренных настоящей статьей, наступает в случаях, когда после истечения срока репатриации сумма незачисленной национальной и (или) иностранной валюты превышает пороговое значение, свыше которого договора по экспорту или импорту подлежат контролю исполнения требования репатриации в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, и если эти действия (бездействие) не содержат признаков уголовно наказуемого деяния.

252-бап. Валюталық операцияларды Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұза отырып жүргізу
1. Резиденттер арасында тыйым салынған валюталық операцияларды жүргізу, төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы жүргізбеу, мұндай талап Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында белгіленсе, Қазақстан Республикасында шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату тәртібін бұзу –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
белгіленген тәртіпті бұза отырып жүргізілген операция сомасынан жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз пайыз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін бұзуы, сондай-ақ айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін бұзуына әкеп соққан уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың қолма-қол шетел валютасын белгіленбеген бағам бойынша сатып алуы және (немесе) сатуы –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 253-баптың 5) тармақшасында "Президенті" деген сөз "Үкіметі" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 463-бапта ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы бап бойынша жауаптылық "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын жүргізілген валюталық операциялар туралы хабарламаға және валюталық шарттарды есептік тіркеуге, сондай-ақ "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын хабарламаларға қолданылмайды.".
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 6, 11-құжат; № 9, 21-құжат; № 16, 56-құжат):

Статья 252. Проведение валютных операций с нарушением валютного законодательства Республики Казахстан
1. Проведение запрещенных валютных операций между резидентами, проведение платежей и (или) переводов денег не через банковские счета в уполномоченных банках, когда такое требование установлено валютным законодательством Республики Казахстан, нарушение порядка покупки и (или) продажи иностранной валюты в Республике Казахстан –
влекут предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста процентов от суммы операции, проведенной с нарушением установленного порядка.
3. Нарушение уполномоченными банками и уполномоченными организациями пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, а также покупка и (или) продажа уполномоченными банками и уполномоченными организациями наличной иностранной валюты не по установленному курсу, приведшая к нарушению пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты,–
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
5) в подпункте 5) статьи 253 слово "Президентом" заменить словом "Правительством";
6) в статье 463 примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Ответственность по данной статье не распространяется на уведомление о проведенных валютных операциях и учетную регистрацию валютных договоров, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", а также на уведомления, осуществляемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях".".
2. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55;№ 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-II, ст. 148; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; 2017 г., № 6, ст. 11; № 9, ст. 21; № 16, ст. 56):

1) 15-бапта:
екінші бөлікте:
57) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 57-1) тармақшамен толықтырылсын:
"57-1) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын;";
мынадай мазмұндағы 59-1) тармақшамен толықтырылсын:
"59-1) Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығындағы сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларын;";
60) және 61) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"60) Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын;
61) Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымдар филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпаратты ұсыну қағидаларын;";
69) тармақшада "және сұраныс пен ұсыныс көздеріне мониторингті жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарын" деген сөздер алып тасталсын;
2) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің валюталық реттеу және валюталық бақылау саласындағы функциялары
Қазақстан Ұлттық Банкі валюталық реттеу және валюталық бақылау органы ретінде:
1) Қазақстан Республикасында валюталық құндылықтардың айналым тәртібін белгілейді;
2) Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында шетел валютасын сатып алу және сату тәртібін қоса алғанда, Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
3) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға біліктілік талаптарын белгілейді;
4) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды лицензиялау тәртібін белгілейді және лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар береді;
5) айырбастау пункттерін ашу тәртібін қоса алғанда, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру тәртібін белгілейді және уәкілетті банктердің айырбастау пункттерінің куәліктерін береді;
6) капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттарды есептік тіркеу, жүргізілген валюталық операциялар туралы және Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетелдік банктердегі шоттары туралы хабарлау және валюталық операциялар мониторингі мақсаттары үшін ақпарат ұсыну тәртібін қоса алғанда, валюталық операциялар мониторингін жүзеге асыру және валюталық операциялар және Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетелдік банктердегі шоттары бойынша ақпарат ұсыну тәртібін белгілейді;
7) резиденттердің репатриациялау талабын орындауын қамтамасыз ету мақсатында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді;

1) в статье 15:
в части второй:
подпункт 57) исключить;
дополнить подпунктом 57-1) следующего содержания:
"57-1) правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан;";
дополнить подпунктом 59-1) следующего содержания:
"59-1) правила мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан;";
подпункты 60) и 61) изложить в следующей редакции:
"60) правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан;
61) правила представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан;";
в подпункте 69) слова "и инструкцию по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке" исключить;
2) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Функции Национального Банка Казахстана в области валютного регулирования и валютного контроля
Национальный Банк Казахстана как орган валютного регулирования и валютного контроля:
1) устанавливает порядок обращения валютных ценностей в Республике Казахстан;
2) устанавливает порядок осуществления валютных операций в Республике Казахстан, включая порядок покупки и продажи иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан;
3) устанавливает квалификационные требования к осуществлению деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой;
4) устанавливает порядок лицензирования и выдает лицензии и (или) приложения к лицензиям на осуществление деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой;
5) устанавливает порядок организации обменных операций с наличной иностранной валютой, включая порядок открытия обменных пунктов, и выдает свидетельства обменных пунктов уполномоченных банков;
6) устанавливает порядок осуществления мониторинга валютных операций и представления информации по валютным операциям и счетам резидентов Республики Казахстан в иностранных банках, включая порядок учетной регистрации валютных договоров по движению капитала, уведомления о проведенных валютных операциях и о счетах резидентов Республики Казахстан в иностранных банках и представления информации для целей мониторинга валютных операций;
7) устанавливает порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации;

8) арнайы валюталық режим шеңберінде валюталық операциялар жүргізуге арнайы рұқсаттар береді;
9) мемлекеттік органдармен келісу бойынша олардың құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасындағы резиденттер мен бейрезиденттер орындауға міндетті валюталық операциялар бойынша есепке алудың және есептіліктің тәртібі мен нысандарын, сондай-ақ валюталық бақылау агенттерінің есептілікті ұсыну тәртібі мен мерзімдерін белгілейді;
10) банктер мен өзге тұлғалардың Қазақстан Республикасының банктік және валюталық заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайларда, Қазақстан Республикасының банктік және валюталық заңнамасында көзделген санкцияларды қолданады.
Қазақстан Ұлттық Банкi осы Заңға, Қазақстан Республикасының өзге заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес валюталық реттеу және валюталық бақылау саласындағы өзге функцияларды орындауға құқылы.".
3. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат):

8) выдает специальные разрешения на проведение валютных операций в рамках специального валютного режима;
9) устанавливает по согласованию с государственными органами в соответствии с их компетенцией порядок и формы учета и отчетности по валютным операциям, обязательные для исполнения резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан, а также порядок и сроки представления отчетности агентами валютного контроля;
10) в случаях установления фактов нарушения банками и иными лицами банковского и валютного законодательства Республики Казахстан, налагает санкции, предусмотренные банковским и валютным законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Казахстана вправе выполнять иные функции в области валютного регулирования и валютного контроля в соответствии с настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.".
3. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139;2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33;2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27;№ 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, cт. 113; № 20-VII, cт. 115; № 21-II, cт. 130; № 21-III, cт. 137; № 22-I, cт. 140, 143; № 22-III, cт. 149; № 22-V, cт. 156; № 22-VI, cт. 159; 2016 г., № 6, cт. 45;№ 7-II, cт. 55;№ 8-I, cт. 65; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; № 13, ст. 45):

1) 30-баптың 6-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 2-тармағының 9) тармақшасында көзделген банк операциясына лицензия банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға:
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бөлігінде – өз қызметін айырбастау пункттерін ашу арқылы ғана жүзеге асыратын ұйымдарға;
қолма-қол ақшасыз шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бөлігінде – өзге ұйымдарға беріледі.";
2) 47-бапта:
2-тармақтың б) тармақшасында "лицензияны" деген сөзден кейін "және (немесе) лицензияға қосымшаны" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігінде "лицензиядан" деген сөзден кейін "және (немесе) лицензияға қосымшадан" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 48-бапта:
1-тармақта:
к-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"к-2) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар заңды тұлғаның берілген лицензияға және (немесе) оған қосымшаға сәйкес қызметті қатарынан күнтiзбелiк он екі ай бойы жүзеге асырмауы;";
мынадай мазмұндағы к-3) тармақшамен толықтырылсын:
"к-3) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар заңды тұлғаның және (немесе) оның айырбастау пункттерінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;";
2-тармақта:
бірінші бөлікте "лицензияның" деген сөзден кейін "және (немесе) лицензияға қосымшаның" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте "лицензияның" деген сөзден кейін "және (немесе) лицензияға қосымшаның" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 50-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-6) тармақшамен толықтырылсын:
"1-6) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген жағдайларда валюталық операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты мемлекеттік кірістер органдарына ұсынуы;";
6-тармақтың д) тармақшасының сегізінші абзацы алып тасталсын.
4. "Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" 1997 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 87-құжат; 2001 ж. № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 15, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат;2013 ж., № 14, 72-құжат):
82-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында берілген вексель валютасы теңге болып табылады. Резиденттің бейрезиденттермен операциялар бойынша Қазақстан Республикасының аумағында шығарған шетел валютасындағы вексель айналысына жол беріледі.".

1) часть третью пункта 6 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"Лицензия на банковскую операцию, предусмотренную подпунктом 9) пункта 2 настоящей статьи, выдается организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций:
в части организации обменных операций с наличной иностранной валютой – организациям, осуществляющим свою деятельность исключительно путем открытия обменных пунктов;
в части организации обменных операций с безналичной иностранной валютой – иным организациям.";
2) в статье 47:
в подпункте б) пункта 2 после слов "лишение лицензии" дополнить словами "и (или) приложения к лицензии";
в части второй пункта 9 после слов "лишения лицензии" дополнить словами "и (или) приложения к лицензии";
3) в статье 48:
в пункте 1:
подпункт к-2) изложить в следующей редакции:
"к-2) неосуществление юридическим лицом, имеющим лицензию на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, в течение двенадцати последовательных календарных месяцев деятельности в соответствии с выданной лицензией и (или) приложением к ней;";
дополнить подпунктом к-3) следующего содержания:
"к-3) несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой, юридического лица, имеющего лицензию на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, и (или) его обменных пунктов;";
в пункте 2:
в части первой после слов "лишает лицензии" дополнить словами "и (или) приложения к лицензии";
в части второй после слов "лишении лицензии" дополнить словами "и (или) приложения к лицензии";
4) в статье 50:
часть вторую пункта 4 дополнить подпунктом 1-6) следующего содержания:
"1-6) представление в органы государственных доходов информации о платежах и (или) переводах денег по валютным операциям, в случаях установленных законами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;";
абзац восьмой подпункта д) пункта 6 исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 28 апреля 1997 года "О вексельном обращении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 87; 2001 г. № 24, ст. 338; 2003 г., № 15, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 55;2013 г., № 14, ст. 72):
часть вторую статьи 82 изложить в следующей редакции:
"Валютой векселя, выданного на территории Республики Казахстан, является тенге. Допускается обращение векселя в иностранной валюте на территории Республики Казахстан, выпущенного резидентом по операциям с нерезидентами.".

5. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 19, 87-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):
3-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банкаралық ақша аударымдары жүйесінің операторын немесе операциялық орталығын қоспағанда, банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері, өзара сақтандыру қоғамдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдары;".
2-бап. Осы Заң, осы Заңның 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 5-тармағын қоспағанда, 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 19, ст. 87; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 21, ст. 118, 122; 2015 г., № 16, cт. 79; № 22-I, ст. 140; 2016 г., № 7-II, cт. 55; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; 2017 г., № 4, ст. 7):
в пункте 1 статьи 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, за исключением оператора или операционного центра межбанковской системы переводов денег;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, общества взаимного страхования, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2019 года, за исключением пункта 5 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 16 декабря 2020 года.
Президент
Республики Казахстан