Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу рәсімін автоматтандырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 7 наурыздағы № 113 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің уақытша қағидалары (бұдан әрі – Уақытша қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген құқықтық акт қолданысының аяқталу мерзімі 2018 жылғы 30 маусым болып айқындалсын.
3. Уақытша қағидалар нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу рәсімін автоматтандыру бойынша пилоттық жобаны жүргізу кезеңінде Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар, Мәдениет және спорт министрліктеріне, Павлодар облысының әкімдіктеріне, мәслихаттарына және Павлодар облысы бойынша тексеру комиссиясына қолданылсын.
4. Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігімен және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамымен (келісім бойынша) бірлесіп, ақпараттық жүйелер мен жабдықтарды техникалық сүйемелдеуді, сондай-ақ мемлекеттік органдарда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу рәсімін автоматтандыру бойынша пилоттық жобаны жүргізу кезеңінде электрондық құжаттардың сақталуын қамтамасыз етсін.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.07.2023 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
7. Осы қаулының іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.
8. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 7 наурыздағы
№ 113 қаулысымен
бекітілген
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің уақытша қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің уақытша қағидаларында (бұдан әрі – Уақытша қағидалар) Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар, Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлерінің бұйрықтарын, оның ішінде көрсетілген орталық мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – орталық мемлекеттік органдар) ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, сондай-ақ Павлодар облысы мәслихаттарының нормативтік құқықтық шешімдерін, әкімдіктерінің нормативтік құқықтық қаулыларын, әкімдерінің нормативтік құқықтық шешімдерін, Тексеру комиссиясының (бұдан әрі – жергілікті мемлекеттік органдар) нормативтік құқықтық қаулыларын мемлекеттік тіркеу тәртібі айқындалады.
Осы Уақытша қағидалар "Қызметтік пайдалану үшін" деген белгісі бар нормативтік құқықтық актілерге қолданылмайды.

О некоторых вопросах автоматизации процедуры государственной регистрации нормативных правовых актов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2018 года № 113.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Временные правила государственной регистрации нормативных правовых актов (далее – Временные правила).
2. Определить сроком окончания действия правового акта, указанного в пункте 1 настоящего постановления, 30 июня 2018 года.
3. Распространить Временные правила на период проведения пилотного проекта по автоматизации процедуры государственной регистрации нормативных правовых актов на министерства информации и коммуникаций, культуры и спорта Республики Казахстан, акиматы, маслихаты Павлодарской области и Ревизионную комиссию по Павлодарской области.
4. Министерству информации и коммуникаций Республики Казахстан совместно с Министерством культуры и спорта Республики Казахстан и акционерным обществом "Национальные информационные технологии" (по согласованию) обеспечить техническое сопровождение информационных систем и оборудования, а также сохранность электронных документов на период проведения пилотного проекта по автоматизации процедуры государственной регистрации нормативных правовых актов в государственных органах.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 13.07.2023 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)..
6. Центральным и местным государственным органам принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
7. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Жумагалиева А.К.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 марта 2018 года № 113
Временные правила государственной регистрации нормативных правовых актов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Временные правила государственной регистрации нормативных правовых актов (далее – Временные правила) определяют порядок государственной регистрации нормативных правовых приказов министров информации и коммуникаций Республики Казахстан, культуры и спорта Республики Казахстан, в том числе нормативных правовых приказов руководителей ведомств указанных центральных государственных органов (далее – центральные государственные органы), а также нормативных правовых решений маслихатов, нормативных правовых постановлений акиматов, нормативных правовых решений акимов, нормативных правовых постановлений Ревизионной комиссии по Павлодарской области (далее – местные государственные органы).
Настоящие Временные правила не распространяются на нормативные правовые акты с пометкой "Для служебного пользования".

2-тарау. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тәртібі
2. Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне немесе Павлодар облысының Әділет департаментіне бекітілген күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылады.
Нормативтік құқықтық актіні мүдделі мемлекеттік органдар келіскен жағдайда, көрсетілген акт мүдделі мемлекеттік органдардың соңғысы келіскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеуге ұсынылады.
3. Нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілердің немесе олардың жекелеген нормаларының қолданысын тоқтата тұру туралы нормативтік құқықтық актілер осы Уақытша қағидалардың 2-тармағында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік тіркеуге ұсынылады.
Мемлекеттік тіркеуден өткен нормативтiк құқықтық актілерге енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар осы Уақытша қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жатады.
4. Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне немесе Павлодар облысының Әділет департаментіне электрондық құжат нысанында мемлекеттік органдардың интранет-порталына (бұдан әрі – МОИП) электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған мынадай құжаттар ұсынылады:
1) *doc немесе *docx форматындағы ілеспе хат;
2) қазақ және орыс тiлдерiнде нормативтік құқықтық акті *doc немесе *docx форматында;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 21 қазандағы № 912 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14355 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша анықтама-негiздеме қазақ және орыс тiлдерiнде *doc немесе *docx форматында;
4) егер нормативтiк құқықтық акт жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүдделерін қозғайтын жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің сараптамалық қорытындылары қазақ және орыс тілдерінде *pdf форматында;
5) нормативтік құқықтық акт азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын жағдайда, қоғамдық кеңес ұсынымы қазақ және орыс тілдерінде *pdf форматында;
6) нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілетін жағдайда, енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесі бар нормативтік құқықтық актінің алдыңғы және жаңа редакциясының салыстырма кестесі қазақ және орыс тілдерінде *doc немесе *docx форматында;

Глава 2. Порядок государственной регистрации нормативных правовых актов
2. Нормативные правовые акты центральных и местных государственных органов представляются в Министерство юстиции Республики Казахстан или Департамент юстиции Павлодарской области в течение трех рабочих дней со дня их утверждения.
В случае согласования нормативного правового акта заинтересованными государственными органами, указанный акт представляется на государственную регистрацию в течение трех рабочих дней со дня согласования последним из заинтересованных государственных органов.
3. Нормативные правовые акты о признании нормативных правовых актов утратившими силу, а также приостановлении действий нормативных правовых актов или их отдельных норм представляются на государственную регистрацию в порядке и сроки, указанные в пункте 2 настоящих Временных правил.
Изменения и (или) дополнения, вносимые в нормативные правовые акты, прошедшие государственную регистрацию, подлежат государственной регистрации в порядке, установленном настоящими Временными правилами.
4. Для государственной регистрации нормативного правового акта в Министерство юстиции Республики Казахстан или Департамент юстиции Павлодарской области в форме электронного документа на интранет-портале государственных органов (далее – ИПГО) представляются следующие документы, удостоверенные электронной цифровой подписью:
1) сопроводительное письмо в формате *doc или *docx;
2) нормативный правовой акт на казахском и русском языках в формате *doc или *docx;
3) справку-обоснование на казахском и русском языках по форме, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 21 октября 2016 года № 912 "Об утверждении формы справки-обоснования к нормативному правовому акту" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14355), в формате *doc или *docx;
4) экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства на казахском и русском языках в формате *pdf, в случае, если нормативный правовой акт затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства;
5) рекомендацию общественного совета на казахском и русском языках в формате *pdf, в случае, если нормативный правовой акт затрагивает права, свободы и обязанности граждан;
6) сравнительную таблицу прежней и новой редакции нормативного правового акта с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений на казахском и русском языках *doc или *docx в случае, если вносятся изменения и (или) дополнения в нормативный правовой акт;

7) нормативтік құқықтық актіге мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушы адам қол қойған жағдайда, тиісті міндеттемелерді жүктеу туралы құжат қазақ және орыс тілдерінде *pdf форматында;
8) жүргiзiлуi Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілерінде көзделген тиiстi сараптамалық қорытындылар қазақ және орыс тілдерінде *pdf форматында.
5. Қоса берiлетiн анықтама-негiздемеге осы актiнi шығарған органның заң қызметiнiң басшысы, ол болмаған жағдайда органның заң қызметі басшысының мiндетiн атқарушы адам қол қояды.
Бiрлескен нормативтiк құқықтық актiні ұсынған жағдайда, қоса берiлетiн анықтама-негiздемеге оны мемлекеттiк тiркеуге ұсынған органның заң қызметiнiң басшысы, ол болмаған жағдайда оның мiндетiн атқарушы адам қол қояды.
Мемлекеттiк органда заң қызметi болмаған жағдайда, анықтама-негiздемеге осы нормативтiк құқықтық актiнi әзiрлеген тиiстi құрылымдық бөлiмшенің басшысы, ол болмаған жағдайда тиісті құрылымдық бөлімше басшысының мiндетiн атқарушы адам қол қояды.
Жергiлiктi органда заң қызметi болмаған жағдайда, анықтама-негiздемеге осы актiнi мемлекеттiк тiркеуге ұсынған органда заңгер функциясын орындайтын адам не жергiлiктi органның бiрiншi басшысы, ол болмаған жағдайда жергілікті органның бірінші басшысының мiндетiн атқарушы адам қол қояды.
6. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктері, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы – сараптамалық қорытындыны, сондай-ақ қоғамдық кеңес ұсынымдарды орталық және мемлекеттік орган белгілеген мерзімде ұсынбаған жағдайда, нормативтік құқықтық актінің жобасы ескертулерсіз келісілді деп есептеледі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актінің жобасына сараптамалық қорытындыны ұсыну үшін әзірлеуші орган белгілейтін мерзім жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына түскен кезінен бастап он жұмыс күнінен кем болмайды.
7. Нормативтік құқықтық актіні қабылдаған орган Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және (немесе) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің сараптамалық қорытындысымен, сондай-ақ қоғамдық кеңестің ұсынымдарымен келіспеген жағдайда, нормативтік құқықтық актіге келіспеу себептерінің негіздемелері бар хатты (жауапты) қоса береді.

7) документ о возложении соответствующих обязанностей на казахском и русском языках в формате *pdf в случае, если нормативный правовой акт был подписан лицом, исполняющим обязанности первого руководителя государственного органа;
8) соответствующие экспертные заключения на казахском и русском языках в формате *pdf, проведение которых предусмотрено действующими законодательными актами Республики Казахстан.
5. Прилагаемая справка-обоснование подписывается руководителем юридической службы органа, издавшего данный акт, в случае его отсутствия - лицом, исполняющим обязанности руководителя юридической службы органа.
В случае представления совместного нормативного правового акта, прилагаемая справка-обоснование подписывается руководителем юридической службы органа, представившего его на государственную регистрацию, в случае его отсутствия - лицом, исполняющим его обязанности.
В случае отсутствия в государственном органе юридической службы, справка-обоснование подписывается руководителем соответствующего структурного подразделения, разработавшего данный нормативный правовой акт, в случае его отсутствия - лицом, исполняющим обязанности руководителя соответствующего структурного подразделения.
В случае отсутствия в местном органе юридической службы, справка-обоснование подписывается лицом, выполняющим функции юриста в органе, представившем данный акт на государственную регистрацию, либо первым руководителем местного органа, в случае его отсутствия лицом, исполняющим обязанности первого руководителя местного органа.
6. В случае непредставления аккредитованными объединениями субъектов частного предпринимательства, Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан экспертного заключения, а также общественным советом рекомендаций в установленный центральным и местным государственным органом срок, проект нормативного правового акта считается согласованным без замечаний.
Срок, устанавливаемый органом-разработчиком для представления экспертного заключения на проект нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов частного предпринимательства, не может быть менее десяти рабочих дней с момента его поступления в аккредитованные объединения субъектов частного предпринимательства, Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан.
7. Орган, принявший нормативный правовой акт, в случае несогласия с экспертным заключением Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и (или) аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, а также рекомендациями общественного совета, прилагает к нормативному правовому акту письмо (ответ) с обоснованиями причин несогласия.

8. Орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеуді – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі, жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеуді Павлодар облысының Әділет департаменті құжаттар түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Бiрлескен нормативтiк құқықтық актiлердiң күшi жойылды не тоқтатыла тұрды деп оларды бiрлесе қабылдаған орталық немесе жергiлiктi мемлекеттік органдар таниды.
Бұл тәртіп өзге мемлекеттік органдармен келісу бойынша қабылданған актілерге де қолданылады.
Осы Уақытша қағидалардың 9-тармағында көзделген кезеңдердің өтуі кезінде осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдер тоқтатыла тұрмайды.
9. Нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу рәсімі мынадай төрт кезеңді қамтиды:
бірінші кезең – сегіз жұмыс күні ішінде актіде құқық нормасының болуы тұрғысынан заң сараптамасын жүргізу және оны мемлекеттік тіркеу қажеттігі туралы шешім қабылдау, нормативтік құқықтық актінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін айқындау болып табылады;
Бірінші кезеңнің нәтижелері бойынша орталық немесе жергілікті мемлекеттік органдарға нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу туралы шешім қабылдау туралы хабарламаны не жоюға болатын ескертулердің болуы туралы электрондық құжат нысанындағы хатты МОИП не мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы хатты жіберу;
Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу туралы шешім қабылдау туралы хабарлама жіберілгеннен кейін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі не Павлодар облысының Әділет департаменті екі жұмыс күні ішінде үшінші кезеңнің екінші бөлігінде және төртінші кезеңде көзделген рәсімдерді өткізеді;
екінші кезең – орталық және жергілікті мемлекеттік органдар жоюға болатын ескертулердің болуы туралы электрондық құжат нысанындағы хат МОИП арқылы келіп түскен кезден бастап төрт жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің не Павлодар облысы Әділет департаментінің ескертулерін жояды, оның қорытындылары бойынша орталық және жергілікті мемлекеттік органдар ескертулерді ескере отырып пысықталған, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған *doc немесе *docx форматындағы электрондық құжат нысанындағы нормативтік құқықтық актіні қазақ және орыс тілдерінде ілеспе хатпен МОИП арқылы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне немесе Павлодар облысының Әділет департаментіне енгізеді;
үшінші кезең – ескертулерді ескере отырып пысықталған нормативтік құқықтық акт МОИП арқылы қайта келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі не Павлодар облысының Әділет департаменті ескертулердің жойылуы, сондай-ақ нормативтік құқықтық актінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан салыстыру жүргізеді.
Салыстыру нәтижелері бойынша ескертулер жойылған және нормативтік құқықтық акт Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келген жағдайда:

8. Государственная регистрация нормативных правовых актов центральных государственных органов осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан, местных государственных органов - Департаментом юстиции Павлодарской области в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления документов.
Совместные нормативные правовые акты признаются утратившими силу либо приостанавливаются центральными или местными государственными органами, принявшими их совместно.
Данный порядок распространяется также на акты, принятые по согласованию с иными государственными органами.
Течение сроков, установленных частью первой настоящего пункта, при прохождении этапов, предусмотренных пунктом 9 настоящих Временных правил, не приостанавливается.
9. Процедура государственной регистрации нормативного правового акта включает следующие четыре этапа:
первый этап – в течение восьми рабочих дней проведение юридической экспертизы на предмет наличия в акте нормы права и принятия решения о необходимости его государственной регистрации, определение соответствия нормативного правового акта законодательству Республики Казахстан.
По результатам первого этапа направление центральным или местным государственным органам уведомления о принятии решения о государственной регистрации нормативного правового акта либо письма в форме электронного документа по ИПГО о наличии устранимых замечаний либо письма в форме электронного документа об отказе в государственной регистрации.
После направления уведомления о принятии решения о государственной регистрации нормативного правового акта Министерство юстиции Республики Казахстан либо Департамент юстиции Павлодарской области в течение двух рабочих дней проводят процедуры, предусмотренные частью второй третьего этапа и четвертым этапом;
второй этап – в течение четырех рабочих дней с момента поступления письма в форме электронного документа по ИПГО о наличии устранимых замечаний центральные и местные государственные органы устраняют замечания Министерства юстиции Республики Казахстан либо Департамента юстиции Павлодарской области, по итогам которого центральные и местные государственные органы вносят в Министерство юстиции Республики Казахстан или Департамент юстиции Павлодарской области сопроводительным письмом в форме электронного документа по ИПГО на казахском и русском языках в формате *doc или *docx удостоверенный электронной цифровой подписью доработанный с учетом замечаний нормативный правовой акт;
третий этап – в течение двух рабочих дней со дня повторного поступления по ИПГО доработанного с учетом замечаний нормативного правового акта Министерством юстиции Республики Казахстан либо Департаментом юстиции Павлодарской области проводятся сверка на предмет устранения замечаний, а также соответствия нормативного правового акта законодательству Республики Казахстан.
По результатам сверки в случае устранения замечаний и соответствия нормативного правового акта законодательству Республики Казахстан:

1) орталық мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актісін мемлекеттік тіркеу туралы қорытындыны – Қазақстан Республикасының Әділет министрі немесе оның орынбасары, жергілікті мемлекеттік органның –Павлодар облысының Әділет департаментінің басшысы бекітеді;
2) нормативтiк құқықтық акті мемлекеттiк тiркеу нөмiрi беріле отырып, нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiне автоматты түрде енгізіледі.
Ескертулер жойылмаған және нормативтік құқықтық акт Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ ескертулер ескеріліп нормативтік құқықтық акті екінші кезеңде көзделген мерзімде келіп түспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі не Павлодар облысының Әділет департаменті нормативтік құқықтық актіні ұсынған органға МОИП арқылы электрондық құжат нысанындағы хатпен нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеуден бас тарту жібереді;
төртінші кезең – нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу туралы қорытынды бекітілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде нормативтік құқықтық актіні ұсынған органға МОИП арқылы электрондық құжат нысанындағы хатпен нормативтiк құқықтық актiге берілген мемлекеттiк тiркеу нөмiрiмен нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу туралы қорытынды жіберіледі.
10. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімін жүргізуді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі және Павлодар облысының Әділет департаменті жүзеге асырады.
Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеу туралы қорытындының, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінің нысаны "Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 10 қарашадағы № 1007 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14411 болып тіркелген) бекітілген.
11. Мемлекеттiк тiркеуге ұсынылған нормативтiк құқықтық актіні пысықтау мақсатында әзiрлеушi мемлекеттiк орган өз бастамасымен МОИП арқылы мемлекеттiк тiркеуден қайтарып алуы мүмкiн.
Нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеуден қайтарып алу бұл туралы тиісті хат келіп түскен күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде МОИП арқылы жүзеге асырылады.
Нормативтік құқықтық актіні қайтарып алу туралы хатты алған күннен бастап күнтiзбелiк он бес күн iшiнде орталық немесе жергілікті мемлекеттік органның басшысы не ол болмаған жағдайда оның мiндетiн атқарушы адам нормативтiк құқықтық актiнiң күшiн жою туралы акт қабылдайды және оның көшiрмесiн электрондық құжат нысанында МОИП арқылы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне немесе Павлодар облысының Әділет департаментіне жiбередi.

1) утверждается заключение о государственной регистрации нормативного правового акта центрального государственного органа – Министром юстиции Республики Казахстан или его заместителем, местного государственного органа - руководителем Департамента юстиции Павлодарской области;
2) нормативный правовой акт автоматически вносится в реестр государственной регистрации нормативных правовых актов с присвоением ему номера государственной регистрации.
В случаях неустранения замечаний и несоответствия нормативного правового акта законодательству Республики Казахстан, а также непоступления в сроки, предусмотренные вторым этапом нормативного правового акта с учетом замечаний, Министерством юстиции Республики Казахстан либо Департаментом юстиции Павлодарской области письмом в форме электронного документа по ИПГО органу, представившему нормативный правовой акт, направляется отказ в государственной регистрации нормативного правового акта.
Четвертый этап – в течение одного рабочего дня со дня утверждения заключения о государственной регистрации нормативного правового акта письмом в форме электронного документа по ИПГО органу, представившему нормативный правовой акт, направляется заключение о государственной регистрации нормативного правового акта с присвоенным нормативному правовому акту номером государственной регистрации.
10. Ведение реестра государственной регистрации нормативных правовых актов осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан и Департаментом юстиции Павлодарской области.
Форма заключения о государственной регистрации нормативного правового акта, а также реестра государственной регистрации нормативных правовых актов утверждена приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 10 ноября 2016 года № 1007 "О некоторых вопросах государственной регистрации нормативных правовых актов" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14411).
11. Нормативный правовой акт, представленный на государственную регистрацию, может быть отозван с государственной регистрации по ИПГО в целях доработки по инициативе самого государственного органа-разработчика.
Возврат нормативного правового акта с государственной регистрации осуществляется по ИПГО в течение двух рабочих дней со дня поступления соответствующего письма об отзыве.
В течение пятнадцати календарных дней со дня получения письма об отзыве нормативного правового акта руководитель центрального или местного государственного органа либо, в случае его отсутствия, лицо, исполняющее его обязанности, принимают акт об отмене нормативного правового акта и направляют его копию в Министерство юстиции Республики Казахстан или в Департамент юстиции Павлодарской области в форме электронного документа по ИПГО.