"Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1546 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 10 мамырдағы № 251 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1546 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 2, 34-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мониторинг мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жай-күйін және дамуының үрдістерін, сондай-ақ ел және өңірлер экономикасының ресурстық-энергетикалық негізін сақтауға және нығайтуға әсер ететін мемлекеттік мүліктің, оның ішінде сенімгерлік басқарудағы, мүліктік жалдаудағы (жалгерліктегі), концессиядағы мемлекеттік мүліктің жай-күйін анықтайды. Мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың, мемлекеттік мүліктің, оның ішінде сенімгерлік басқарудағы, мүліктік жалдаудағы (жалгерліктегі), концессиядағы мемлекеттік мүліктің жай-күйі мен дамуының үрдістері туралы мониторинг нәтижесінде алынған талдамалық ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға:
республикалық мүлік бойынша – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган;
коммуналдық мүлік бойынша – облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі бойынша – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жібереді.
Талдамалық ақпаратты мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган, облыстық, аудандық уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2012 года № 1546 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2018 года № 251.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2012 года № 1546 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 34) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Мониторинг выявляет состояние и тенденции развития государственных предприятий и юридических лиц с участием государства, а также состояние государственного имущества, в том числе находящегося в доверительном управлении, имущественном найме (аренде), концессии, оказывающие влияние на сохранение и укрепление ресурсно-энергетической основы экономики страны и регионов. Аналитическая информация о состоянии и тенденциях развития государственных предприятий и юридических лиц с участием государства, государственного имущества, в том числе находящегося в доверительном управлении, имущественном найме (аренде), концессии, полученная в результате мониторинга, направляется в Правительство Республики Казахстан, уполномоченному органу по государственному планированию:
по республиканскому имуществу – уполномоченным органом по управлению государственным имуществом;
по коммунальному имуществу – местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы;
по коммунальному имуществу местного самоуправления – аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Аналитическая информация уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, областным, районным уполномоченными органами, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа направляется в заинтересованные государственные органы.";
пункт 8 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:

"1-1) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі жөніндегі уәкілетті орган – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты;";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік мүліктің түрлері бойынша республикалық және коммуналдық мүлікке – мониторинг, ал жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару деңгейлері бойынша облыстық, аудандық коммуналдық мүліктерге және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкіне мониторинг жүргізіледі.
10. Объектілер мониторингін:
1) республикалық мүлік бойынша – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган;
2) облыстық коммуналдық мүлік бойынша – облыстық уәкілетті орган;
3) аудандық коммуналдық мүлік бойынша – аудандық уәкілетті орган;
4) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі бойынша аудандық аңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ұйымдастырады.
Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган, облыстық,аудандық уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мониторинг объектілерін зерттеу, ақпарат жинау және талдау, ұсыныстарды пысықтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тәуелсіз сарапшыларды тартады.
Тәуелсіз сарапшылардың құқықтары мен міндеттері мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шартта реттеледі.";
14-тармақта:
бірінші абзац және 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган, облыстық, аудандық уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мониторингті ұйымдастыру мақсатында:
1) республикалық, облыстық коммуналдық және аудандық коммуналдық мүліктің және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің мониторингі объектілерінің тізбесін, тексерулер жүргізудің кезеңділігі мен мерзімдерін белгілейді;";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган, облыстық, аудандық уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мониторингті жүзеге асыру мақсатында:";
16-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына және/немесе оның тиісті расталған өкілеттігі бар сенімді тұлғасына басқарудың тиімділігін дәйекті және объективті талдау үшін барлық қажетті ақпаратты қағаз және электрондық жеткізгіште мемлекеттік кәсіпорындар ұсынады.";
19-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстық, аудандық уәкілетті органдар не аудандық маңызы бар қала, ауыл,кент, ауылдық округ әкімінің аппараты мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басшыларына, сондай-ақ шарт тарапына зерттеу жүргізуге арналған шарт жасасқан тәуелсіз сарапшылар және таныстыру үшін берілетін тиісті ақпараттың тізбесін көрсете отырып, зерттеу жүргізу туралы объектіге зерттеу жүргізу басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды;";
4 ) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"1-1) уполномоченный орган по коммунальному имуществу местного самоуправления – аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. По видам государственного имущества осуществляются мониторинг республиканского и коммунального имущества, а по уровням местного государственного управления и самоуправления – мониторинг областного, районного коммунального имущества и коммунального имущества местного самоуправления.
10. Мониторинг объектов организуют:
1) по республиканскому имуществу – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом;
2) по областному коммунальному имуществу – областной уполномоченный орган;
3) по районному коммунальному имуществу – районный уполномоченный орган;
4) по коммунальному имуществу местного самоуправления – аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Для проведения работ по обследованию объектов мониторинга, сбору и анализу информации, выработке рекомендаций уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, областной, районный уполномоченные органы, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа привлекают независимых экспертов, определяемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Права и обязанности независимых экспертов регулируются соответствующим договором о государственных закупках.";
в пункте 14:
абзац первый и подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"14. Уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, областной, районный уполномоченные органы, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в целях организации мониторинга:
1) определяют перечень объектов мониторинга республиканского, областного коммунального и районного коммунального имущества, коммунального имущества местного самоуправления, периодичность и сроки проведения обследований;";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, областной, районный уполномоченные органы, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в целях осуществления мониторинга:";
пункт 16 дополнить частью второй следующего содержания:
"Аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и/или его доверенным лицам, имеющим соответствующие подтвержденные полномочия, вся необходимая информация для достоверного и объективного анализа эффективности управления на бумажном и электронном носителях представляется государственными предприятиями.";
в пункте 19:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган по управлению государственным имуществом или областной, районный уполномоченные органы либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа не позднее десяти рабочих дней до начала обследования объекта уведомляют руководителей государственных предприятий и юридических лиц c участием государства, а также сторону договора о производстве обследования с указанием независимых экспертов, с которыми заключены договора на проведение обследования, и перечня информации, которая представляется для ознакомления;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

"4) зерттеу жүргізген тәуелсіз сарапшылар мониторинг объектісін зерттеудің және оның қызметіне жүргізілген талдаудың негізінде берілетін есепті және бастапқы материалдарды:
мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға немесе облыстық, аудандық уәкілетті органдарға не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына қағаз нұсқада;
тізілімге тәуелсіз сарапшы қол қойған және мөрмен растаған есептің қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесі қоса бекітілген электрондық есеп түрінде ресімдейді;".
2. Осы қаулы халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін – алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев

"4) на основании обследования объекта мониторинга и проведенного анализа его деятельности независимые эксперты, проводившие обследование, оформляют отчет и первичные материалы, которые представляются:
в бумажном варианте в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом или областной, районный уполномоченные органы либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
в виде электронного отчета в реестр с прикрепленной к нему сканированной копией бумажного варианта отчета, подписанного и заверенного печатью независимого эксперта;".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования - для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек, с 1 января 2020 года – для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев