"Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 353 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 4 маусымдағы № 320 қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № 142 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 26.03.2019 № 142 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 353 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 36, 209-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлiгi туралы ережеде:
16-тармақта:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) өз құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату саласындағы нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық актілерді, оның ішінде телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру қағидаларын бекіту;";
32-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1) бюджеттік жоспарлау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша республикалық бюджет есебінен бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу үшін сатып алынатын қызметтердің құнын айқындау әдістемесін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 32-3), 32-4), 32-5) және 32-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"32-3) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ережені бекіту;
32-4) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту;
32-5) белгілі бір аумақта халықтың тіршілік ету жағдайлары бұзылған кезде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми хабарларды беру қағидаларын бекіту;
32-6) цифрлық эфирлiк телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібі мен мерзімдерін айқындау;";
39) және 40) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"39) өз құзыретi шегiнде байланыс саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерін, оның iшiнде радиоэлектрондық құралдарды, жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану, оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу қағидаларын және байланыс қызметтерiн көрсету қағидаларын бекіту;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 353 "Некоторые вопросы Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2018 года № 320. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № 142.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.03.2019 № 142.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 353 "Некоторые вопросы Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 36, ст. 209) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве информации и коммуникаций Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых и нормативных технических актов в области телерадиовещания, в том числе правил оказания услуг телерадиовещания;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) утверждение правил формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий;";
подпункт 32-1) изложить в следующей редакции:
"32-1) утверждение методики определения стоимости услуг, закупаемых для проведения государственной информационной политики в средствах массовой информации за счет средств республиканского бюджета по согласованию с уполномоченным органом в сфере бюджетного планирования;";
дополнить подпунктами 32-3), 32-4), 32-5) и 32-6) следующего содержания:
"32-3) утверждение типового положения об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации;
32-4) утверждение правил взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом;
32-5) утверждение правил предоставления официальных сообщений средствам массовой информации при нарушении условий жизнедеятельности населения на определенной территории;
32-6) определение порядка и сроков перехода на цифровое эфирное телерадиовещание;";
подпункты 39) и 40) изложить в следующей редакции:
"39) утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов Республики Казахстан в области связи, в том числе правил эксплуатации радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств, ввоза их на территорию Республики Казахстан и правил оказания услуг связи;

40) радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану қағидаларын бекіту;";
61) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 88-1) тармақшамен толықтырылсын:
"88-1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары болып табылатын куәландырушы орталықтарды аккредиттеу;";
89), 93) және 94) тармақшалар алып тасталсын;
98-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"98-1) ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту;";
101) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"101) Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растау қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 101-1) тармақшамен толықтырылсын:
"101-1) Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасы сенім білдірілген үшінші тарапының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;";
108) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"108) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ақпараттық жүйелердің аудитін жүргізу қағидаларын бекіту;";
109) тармақша алап тасталсын;
118) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"118) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарды бекіту;";
120) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"120) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 120-1) тармақшамен толықтырылсын:
"120-1) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзінің жұмыс істеу қағидаларын және оған қойылатын техникалық талаптарды бекіту;";
125) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"125) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын бекіту;";
128) және 129) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"128) бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу әдістемесін бекіту;
129) мемлекеттік органдардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 129-1) тармақшамен толықтырылсын:
"129-1) электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауды жүргізу;";
136) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"136) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы әзірлеген ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметті жобалауға арналған тапсырманы бекіту;";

40) утверждение правил эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб;";
подпункт 61) исключить;
дополнить подпунктом 88-1) следующего содержания:
"88-1) аккредитация удостоверяющих центров, являющихся юридическими лицами Республики Казахстан;";
подпункты 89), 93) и 94) исключить;
подпункт 98-1) изложить в следующей редакции:
"98-1) утверждение правил регистрации абонентских устройств сотовой связи;";
подпункт 101) изложить в следующей редакции:
"101) утверждение правил подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 101-1) следующего содержания:
"101-1) осуществление координации деятельности корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан, удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан, национального удостоверяющего центра Республики Казахстан и доверенной третьей стороны Республики Казахстан;";
подпункт 108) изложить в следующей редакции:
"108) утверждение правил проведения аудита информационных систем по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности;";
подпункт 109) исключить;
подпункт 118) изложить в следующей редакции:
"118) утверждение требований по развитию архитектуры "электронного правительства" по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности;";
подпункт 120) изложить в следующей редакции:
"120) утверждение правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства";";
дополнить подпунктом 120-1) следующего содержания:
"120-1) утверждение правил функционирования и технических требований к внешнему шлюзу "электронного правительства";";
подпункт 125) изложить в следующей редакции:
"125) утверждение типовой архитектуры "электронного акимата" по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности;";
подпункты 128) и 129) изложить в следующей редакции:
"128) утверждение методики расчета стоимости информационно-коммуникационных услуг для государственных органов по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
129) разработка и утверждение методики оценки эффективности деятельности государственных органов по применению информационно-коммуникационных технологий;";
дополнить подпунктом 129-1) следующего содержания:
"129-1) проведение оценки качества оказания государственных услуг в электронной форме;";
подпункт 136) изложить в следующей редакции:
"136) утверждение задания на проектирование информационно-коммуникационной услуги, разработанного сервисным интегратором "электронного правительства";";

мынадай мазмұндағы 136-1) және 136-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"136-1) ақпараттандырудың сервистік моделі жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына мониторингті, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру кезеңінде міндеттемелердің орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
136-2) ақпараттандырудың сервистік моделі жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға салалық қорытынды беру;";
137) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"137) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін және сервистік бағдарламалық өнімдерді құру немесе дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп рет пайдалануға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерінің) тізбесін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 137-1) тармақшамен толықтырылсын:
"137-1) сервистік интегратор қалыптастырған ақпараттандырудың сервистік моделі жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін келісуді жүзеге асыру;";
142) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"142) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидаларын бекіту;";
151) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"151) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттық жүйелерін және мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерді құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды келісу;";
184) тармақша алып тасталсын;
17-тармақта:
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) мерзiмдi баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру;";
мынадай мазмұндағы 29-1), 33-1) және 35-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"29-1) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған кезде ұйғарымдар беру;
"33-1) Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының талаптарын бұзушылық анықталған кезде ұйғарымдар беру;";
"35-1) радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдары мен жоғары жиілікті құрылғыларын қоса алғанда, радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдау;";
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жоғары жиiлiктi құрылғылар үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттар беру;";
44) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"44) азаматтық пайдаланушыларға жиіліктер белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) бөлу, иелікке беру (тағайындау), шақыру сигналын иелікке беруді қоса алғанда, кеме станциясына рұқсаттар беру;";
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны туралы хабарлама болмаған және (немесе) техникалық сипаттамалары белгіленген нормаларға сәйкес келмеген жағдайда, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды өшіру;";

дополнить подпунктами 136-1) и 136-2) следующего содержания:
"136-1) осуществление мониторинга реализации проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, а также мониторинга исполнения обязательств в период реализации проекта государственно-частного партнерства;
136-2) выдача отраслевого заключения на конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства, бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера, за исключением проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации;";
подпункт 137) изложить в следующей редакции:
"137) утверждение перечня информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов и сервисных программных продуктов;";
дополнить подпунктом 137-1) следующего содержания:
"137-1) осуществление согласования перечня проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, сформированного сервисным интегратором;";
подпункт 142) изложить в следующей редакции:
"142) утверждение правил составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности;";
подпункт 151) изложить в следующей редакции:
"151) согласование технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных юридических лиц и негосударственных информационных систем, предназначенных для формирования государственных электронных информационных ресурсов;";
подпункт 184) исключить;
в пункте 17:
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) формирование электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий;";
дополнить подпунктами 29-1), 33-1) и 35-1) следующего содержания:
"29-1) выдача предписаний при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации;";
"33-1) выдача предписаний при выявлении нарушений требований законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании;";
"35-1) прием уведомлений о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств, включая радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства радиолюбительских служб;";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) выдача разрешения на использование радиочастотного спектра на территории Республики Казахстан для радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств гражданского назначения;";
подпункт 44) изложить в следующей редакции:
"44) распределение, присвоение (назначение) полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) гражданским пользователям, выдача разрешений судовой станции, включая присвоение позывного сигнала;";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) отключение радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в случаях отсутствия уведомления о начале эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств и (или) несоответствия технических характеристик установленным нормам;";

мынадай мазмұндағы 74-1) тармақшамен толықтырылсын:
"74-1) Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарын бұзушылық анықталған кезде ұйғарым беру;";
79) және 80) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 80-1) және 85-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"80-1) мемлекеттік органдардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау;";
"85-1) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған кезде ұйғарымдар беру;";
88-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"88-1) радиоэлектрондық құралдарды, жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу қағидаларын және байланыс қызметтерiн көрсету қағидаларын әзiрлеу;".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев

дополнить подпунктом 74-1) следующего содержания:
"74-1) выдача предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;";
подпункты 79) и 80) исключить;
дополнить подпунктами 80-1) и 85-1) следующего содержания:
"80-1) проведение оценки эффективности деятельности государственных органов по применению информационно-коммуникационных технологий;";
"85-1) выдача предписаний при выявлении нарушений требований законодательства Республики Казахстан об информатизации;";
подпункт 88-1) изложить в следующей редакции:
"88-1) разработка правил эксплуатации радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств, а также ввоза их на территорию Республики Казахстан и правил оказания услуг связи;".
2. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев