Қазақстан Республикасы Үкіметінің Адам саудасына байланысты қылмыстардың профилактикасы, алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi 2018 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 1 қазандағы № 609 қаулысы.
Адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi жұмысты қамтамасыз ету және үйлестіру мақсатында, сондай-ақ Біріккен Ұлттар Ұйымының Трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы конвенциясын толықтыратын Адамдарды, әсіресе, әйелдер мен балалар саудасының алдын алу мене жолын кесу және ол үшін жазалау туралы хаттамаға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің Адам саудасына байланысты қылмыстардың профилактикасы, алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi 2018 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері бір ай мерзімде Адам саудасына байланысты қылмыстардың профилактикасы, алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi 2018 – 2020 жылдарға арналған өңірлік жоспарларды әзірлесін және бекітсін.
3. Орталық атқарушы және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері:
1) Жоспардың іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, 2019 – 2020 жылдардағы 20 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, 2021 жылғы 20 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігіне Жоспарда көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат берсін.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 2019 – 2020 жылдары, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі 2021 жылы Қазақстан Республикасының Үкіметіне жыл сайын, 10 ақпаннан кешіктірмей Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 1 қазандағы
№ 609 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Адам саудасына байланысты қылмыстардың профилактикасы, алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi 2018 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шара
Аяқталу нысаны
Орындау үшін жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжанатын шығыстар
(мың теңге)
Қаржы-ландыру көзі
кестенің жалғасы
1
2
3
4
5
6
7

О Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2018 – 2020 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2018 года № 609
В целях обеспечения и координации работы по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, а также в соответствии с Протоколом о предупреждении и пресечении торговли людьми, особенно женщинами и детьми, и наказании за нее, дополняющим Конвенцию Организации Объединенных Наций против транснациональной организованной преступности, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2018 – 2020 годы (далее – План).
2. Акимам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента в месячный срок разработать и утвердить региональные планы по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2018 – 2020 годы.
3. Центральным исполнительным и государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), акимам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента:
1) обеспечить реализацию Плана;
2) ежегодно, не позднее 20 января 2019 – 2020 годов представлять в Министерство внутренних дел Республики Казахстан, не позднее 20 января 2021 года представить в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию о выполнении мероприятий, предусмотренных Планом.
4. Министерству внутренних дел Республики Казахстан в 2019 – 2020 годах, Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в 2021 году представлять в Правительство Республики Казахстан ежегодно, не позднее 10 февраля сводную информацию о выполнении Плана.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 октября 2018 года № 609
План мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2018 – 2020 годы
№ п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы (тыс. тенге)
Источник финанси-рования
1 2 3 4 5 6 7

1. Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ұйымдастырушылық-практикалық іс-шаралар
1
Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және олардың саудасына қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның, сондай-ақ әкімдіктердің жанында жұмыс істейтін осыған ұқсас өңірлік комиссиялардың жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету
ВАК отырыстары
ІІМ
(2018 – 2019 жылдар)
Еңбекмині
(2020 – 2021 жылдар)
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
2018 – 2020 жылдар
2018 – 2020 жылдар
(жарты жылдықта кемінде бір рет)
талап етілмейді
2
Адам сатушылардың қылмыстық кірістерін анықтауға, бақылауға және алуға қаржылық мониторинг органдарының қатысуы, сондай-ақ осы органдардың аталған жұмыстағы құзыретті құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
ІІМ-ге ақпарат
Қаржымині, ІІМ, БП (келісім бойынша)
жыл сайын
талап етілмейді
33.1
3.2
3.3
3.4
3.5
3.6
3.7
Мыналар:
адам саудасына, адамның органдарын және/немесе тіндерін сатуға байланысты қылмыстық әрекетке қарсы іс-қимыл бойынша; адам органдары мен тіндерінің трансшекаралық заңсыз айналымының, трансплантациялау практикасын регламенттейтін заңнаманы бұзудың алдын алу, жолын кесу, анықтау және тергеу бойынша;
заңсыз көші-қон және адам саудасы арналарын жабу, оның ішінде шекара маңы ынтымақтастығы шеңберінде жабу бойынша;
мақта алқаптарында, темекі плантациялары мен құрылыс объектілерінде мәжбүрлі еңбек етуді, оның ішінде балалардың еңбегін пайдалануды болдырмау бойынша;
адам сатушылардан қылмыстық жолмен алынған, оның ішінде мемлекеттік шекаралар арқылы өткізілетін кірістерді анықтау, бақылау, алу (тәркілеу) бойынша;
жаңа туған/жас балаларды сатумен байланысты қылмыстардың алдын алу, оларды анықтау және жолын кесу бойынша;
адам саудасымен байланысты қылмыстарды насихаттайтын интернет-ресурстарды анықтау және жою бойынша бірлескен кешенді және/немесе келісілген ведомствоаралық профилактикалық, жедел-іздестіру іс-шаралары мен арнайы операциялар өткізу
ВАК жұмыс органына ақпарат, ВАК хаттамасы
ІІМ
ІІМ, ҰҚК
(келісім бойынша), Қаржымині ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша)
ІІМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері, Еңбекмині, БҒМ, БП
(келісім бойынша)
ІІМ, Қаржымині ІІМ, БП
(келісім бойынша) ІІМ, АКМ, БП (келісім бойынша)
жыл сайын
талап етілмейді
4
Балалардың құқықтары мен мүдделерін бұзуды, сондай-ақ құжаттарды бұрмалау мүмкіндігін болдырмау мақсатында балаларды, оның ішінде шетелдік азаматтардың асырап алуы саласындағы заңнаманың сақталуы бойынша тексерістер жүргізу
ВАК жұмыс органына ақпарат, ВАК хаттамасы
БҒМ, БП (келісім бойынша), Қазақстан Республикасында-ғы баланың құқықтары жөніндегі уәкіл (келісім бойынша), СІМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді
5
Адам саудасына және заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл бойынша бірлескен кешенді және/немесе келісілген ведомствоаралық профилактикалық, жедел-іздестіру іс-шаралары мен арнайы операциялар өткізуде тәжірибе алмасу мақсатында ТМД органдарының отырыстарына қатысу
ТМД органдарының жұмысына қатысу
ІІМ, БП (келісім бойынша),
ҰҚК
(келісім бойынша)
2018 – 2020 жылдар
005 "Шетелдік іссапарлар" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
РБ

1. Организационно-практические мероприятия по противодействию торговле людьми
1
Обеспечение организации работы Межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми, а также аналогичных региональных комиссий, действующих при акиматах
заседания МВК
МВД
(2018 – 2019 годы),
МТСЗН
(2020 – 2021 годы),
акиматы г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
2018-2020 годы
2018 – 2020 годы
(не реже одного раза в полугодие)
не требуются
2
Участие органов финансового мониторинга в выявлении, отслеживании и изъятии преступных доходов торговцев людьми, а также повышение эффективности взаимодействия этих органов с компетентными правоохранительными органами в данной работе
информация в МВД
МФ, МВД, ГП (по согласованию)
ежегодно
не требуются
3
Проведение комплексных совместных и/ или согласованных межведомственных профилактических, оперативно-розыскных мероприятий и специальных операций:
информация в рабочий орган МВК, Протокол МВК
ежегодно
не требуются
3.1
по противодействию преступной деятельности, связанной с торговлей людьми, органами и/или тканями человека;
МВД
3.2
по предупреждению, пресечению, выявлению и расследованию фактов незаконного трансграничного оборота органов и тканей человека, нарушений законодательства, регламентирующих практику трансплантации;
МВД, КНБ (по согласованию), МФ
3.3
по перекрытию каналов незаконной миграции и торговли людьми, в том числе в рамках приграничного сотрудничества;
МВД, КНБ (по согласованию)
3.4
по предотвращению принудительного труда, в том числе эксплуатации детского труда на хлопковых полях, табачных плантациях и строительных объектах;
МВД, акиматы г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей, МТСЗН, МОН, ГП (по согласованию)
3.5
по выявлению, отслеживанию, изъятию (конфискации) у торговцев людьми доходов, полученных преступным путем, в том числе перемещаемых через государственные границы;
МВД, МФ
3.6
по предупреждению, выявлению и пресечению преступлений, связанных с торговлей новорожденными/малолетними детьми;
МВД, ГП (по согласованию)
3.7
по выявлению и ликвидации сайтов, интернет-ресурсов, пропагандирующих преступления, связанные с торговлей людьми
МВД, МИК, ГП (по согласованию)
4
Проведение проверок по соблюдению законодательства в области усыновления детей, в том числе иностранными гражданами, в целях исключения нарушений прав и интересов детей, а также возможности фальсификации их документов
информация в рабочий орган МВК, Протокол МВК
МОН, ГП (по согласованию), Уполномоченный по правам ребенка в Республике Казахстан (по согласованию), МИД, акиматы г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
ежегодно
не требуются
5
Участие в заседаниях органов СНГ в целях обмена опытом проведения комплексных совместных и/или согласованных межведомственных профилактических, оперативно-розыскных мероприятий и специальных операций по противодействию торговле людьми и нелегальной миграции
участие в работе органов СНГ
МВД, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию)
2018 – 2020 годы
в пределах средств, предусмотренных по бюджетной программе 005 "Заграничные командировки"
РБ

2. Адам саудасы құрабандарына көмек көрсету жөніндегі ұйымдастырушылық-практикалық іс-шаралар
6
Адам саудасының құрбандарына көмек көрсететін коммерциялық емес (үкіметтік емес) қоғамдық бірлестіктерге мемлекеттік қаржылық және өзге де көмек, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде көмек көрсетуді жалғастыру және осындай көмек көрсету практикасын жетілдіру бойынша шаралар қабылдау
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың дағдарыс орталықтарының қызметі
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
Астана қаласының әкімдігі
2018 жылы – 11 411,0
Ақтөбе облысының әкімдігі
2018 жылы – 11 411,0
2019 жылы – 12 553,0
2020 жылы – 13 055,0
Алматы қаласының әкімдігі
2018 жылы – 9 053,0
2019 жылы – 7 131,0
2020 жылы – 4 919,0
2018 жылы – 13 584,0
2019 жылы – 16 637,0
2020 жылы – 19 678,0
Алматы облысының әкімдігі
2018 жылы – 11 411,0
Жамбыл облысының әкімдігі
2018 жылы – 1 477,5
2019 жылы – 1 591,2
Қостанай облысының әкімдігі
2018 жылы – 11 407, 0
2019 жылы – 12 553, 0
2020 жылы –13 055, 0
Маңғыстау облысының әкімдігі
2018 жылы – 8 434,342
Павлодар облысының әкімдігі
2018 жылы – 24,0
РБ
РБ
РБ
ЖБ
РБ
ЖБ
РБ
ЖБ
ЖБ
7
Адам саудасы құрбандарына арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету
ВАК жұмыс органына ақпарат, ВАК хаттамасы
Еңбекмині
(жинақтау),
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері,
ІІМ
жыл сайын
2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
Еңбекмині
2018 жылы – 159 754,0
2019 жылы – 167 748,0
2020 жылы – 173 628,0
Астана қаласының әкімдігі
2018 жылы – 11 411,0
Алматы облысының әкімдігі
2018 жылы – 11 411, 0
2019 жылы – 12 553,0
2020 жылы – 13 055,0
Қостанай облысының әкімдігі
2018 жылы – 11 407, 0
2019 жылы – 12 553, 0
2020 жылы – 13 055, 0
Маңғыстау облысының әкімдігі
2018 жылы – 8 434,342
Павлодар облысының әкімдігі
2018 жылы – 11 411,0
Түркістан облысының әкімдігі
2018 жылы – 11 411,0
2019 жылы – 12 553,0
2020 жылы – 13 055,0
РБ
РБ
РБ
РБ
РБ
РБ
РБ
8
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелерінің шетелде қалған адам саудасы құрбандарын анықтау, оларға уақтылы және тиісті көмек көрсету, олардың қауіпсіздігін, құқықтарын, бостандықтары мен мүдделерін, отанға жылдамырақ қайтуын қамтамасыз ету бойынша шет елдермен өзара іс-қимыл жасасу және тәжірибе алмасу жөніндегі жұмысын жалғастыру
ВАК жұмыс органына ақпарат, ВАК хаттамасы
СІМ
2018 – 2020
жылдар
001 "Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер" бюджеттік бағдарламасына сәйкес
РБ
9
Адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша "сенім телефондарының", "қызу желілердің" жұмысын ұйымдастыру
"сенім телефондарының", "қызу желілердің" жұмыс істеуі
ІІМ,
мүдделі мемлекеттік
органдар,
ұйымдар
жыл сайын
Норвегия Корольдігінің Сыртқы істер министрлігі қаржыландыратын Орталық Азия бойынша Халықаралық көші-қон ұйымының (БҰҰ-ның Көші-қон агенттігі) "Өңірлік және жаһандық қатерлер контексінде Орталық Азияда адам саудасына қарсы күресті және осал мигранттарды қорғауды күшейту" жобасының қаражаты есебінен

2. Организационно-практические мероприятия по оказанию помощи жертвам торговли людьми
6
Продолжение оказания государственной финансовой и иной помощи, в том числе в рамках государственного социального заказа, некоммерческим (неправительственным) общественным организациям, оказывающим помощь жертвам торговли людьми, и принятия мер по совершенствованию практики оказания такой помощи
деятельность кризисных центров
г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
акиматы
г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
ежегодно
в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на 2018 – 2020 годы
акимат г.Астаны
2018 год – 11 411,0
РБ
акимат Актюбинской области
2018 год – 11 411,0
2019 год – 12 553,0
2020 год – 13 055,0
РБ
акимат г.Алматы
2018 год – 9 053,0
2019 год – 7 131,0
2020 год – 4 919,0
РБ
2018 год – 13 584,0
2019 год – 16 637,0
2020 год – 19 678,0
МБ
акимат Алматинской области
2018 год – 11 411,0
РБ
акимат Жамбылской области
2018 год – 1 477,5
2019 год – 1 591,2
МБ
акимат Костанайской области
2018 год – 11 407,0
2019 год – 12 553,0
2020 год – 13 055,0
РБ
акимат Мангистауской области
2018 – 8 434, 342
МБ
акимат Павлодарской области
2018 – 24, 0
МБ
7
Оказание специальных социальных услуг жертвам торговли людьми
информация в рабочий орган МВК, Протокол МВК
МТСЗН,
акиматы г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей, МВД
ежегодно
в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на 2018 – 2020 годы
МТСЗН
2018 год – 159 754,0
2019 год – 167 748,0
2020 год – 173 628,0
РБ
акимат г.Астаны
2018 год – 11 411,0
РБ
акимат Алматинской области
2018 год – 11 411,0
2019 год – 12 553,0
2020 год – 13 055,0
РБ
акимат Костанайской области
2018 год – 11 407,0
2019 год – 12 553,0
2020 год – 13 055,0
РБ
акимат Мангистауской области
2018 – 8 434, 342
МБ
акимат Павлодарской области
2018 – 11 411, 0
РБ
акимат Туркестанской области
2018 год – 11 411,0
2019 год – 12 553,0
2020 год – 13 055,0
РБ
8
Продолжение работы дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Казахстан по поддержанию взаимодействия и обмену опытом с зарубежными странами по выявлению и оказанию своевременной и надлежащей помощи жертвам торговли людьми, оказавшимся за рубежом, обеспечению их безопасности, прав, свобод и законных интересов, скорейшему возвращению на родину
информация в рабочий орган МВК, Протокол МВК
МИД
2018 – 2020 годы
в соответствии с бюджетной программой 001 "Услуги по координации внешнеполитической деятельности"
РБ
9
Организация работы "телефонов доверия", "горячих линий" по вопросам противодействия торговле людьми
функционирование "телефонов доверия",
"горячих линий"
МВД, заинтересованные
государственные органы, организации
ежегодно
за счет средств проекта Международной организации по миграции (Агентства ООН по миграции) по Центральной Азии "Усиление борьбы с торговлей людьми и защиты уязвимых мигрантов в Центральной Азии в контексте региональных и глобальных вызовов", финансируемого Министерством иностранных дел Королевства Норвегии

3. ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің құзыретті органдарымен, халықаралық және үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастық
10
ТМД-ның Атқару комитеті және Аса қауіпті қылмыстарға қарсы күресті үйлестіру бюросы үшін ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің адам саудасына қарсы күрестегі ынтымақтастығының 2014 – 2018 жылдарға арналған бағдарламасының және Қылмысқа қарсы күрестегі бірлескен шаралардың 2019 – 2023 жылдарға арналған мемлекетаралық бағдарламасының іске асырылуы туралы ақпарат дайындау
ТМД-ның Атқару комитетіне ақпарат
ІІМ (жинақтау),
БП
(келісім бойынша),
Еңбекмині,
мүдделі мемлекеттік органдар
жыл сайын
талап етілмейді
11
Адам саудасы құрбандарының өтініштерін қараудың уақтылығы мен заңдылығын, сондай-ақ оларды шыққан мемлекетіне ерікті және қауіпсіз түрде жіберу рәсімін орындаудың негіздемесі мен тәртібін не мұндай адамдардың болатын жері, мерзімдері және жағдайлары туралы мәселенің өзгедей заңды шешімінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру
тексерістер туралы есептер
ІІМ, БП
(келісім бойынша), СІМ
жыл сайын
талап етілмейді
12
Адам саудасына қарсы іс-қимылмен айналысатын үкіметтік емес және халықаралық ұйымдармен және орталықтармен, олардың тиісті мамандандырылған құрылымдарымен ынтымақтастықты қолдау және дамыту
ВАК жұмыс органына ақпарат, ВАК хаттамасы
ІІМ, Еңбекмині, СІМ, МСМ, БҒМ, Әділетмині,
АҚҰО
(келісім бойынша), АҚК
(келісім бойынша), ЖС
(келісім бойынша),
БП
(келісім бойынша), Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
2018 – 2020 жылдар
талап етілмейді
4. Адам саудасына қарсы іс-қимылдың ұйымдастырушылық-профилактикалық шаралары
13
БАҚ-тағы және Интернеттегі адам саудасына және балалар порнографиясына байланысты сол сияқты осындай қызметтерге сұраныс тудыратын жарнама хабарландырулар мен ақпараттық материалдарға қатысты мониторинг жүргізу және құзыретті органдар арасында деректер алмасу
ВАК жұмыс органына ақпарат, ВАК хаттамасы
ІІМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері, АКМ,
БП
(келісім бойынша)
жыл сайын
талап етілмейді
14
Балалардың сексуалдық, еңбекте немесе криминалдық пайдаланудың ықтимал құрбандарына айналу мүмкіндігін жоққа шығару мақсатында өмірде қиын жағдайға тап болған балаларға уақтылы әлеуметтік және өзге де көмек көрсетуге бағытталған нақты профилактикалық шараларды іске асыруды жалғастыру
профилактикалық шаралар
БҒМ, Еңбекмині,
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
Маңғыстау облысының әкімдігі
2018 жылы – 3 000, 0
Павлодар облысының әкімдігі
2018 жылы – 820,5
ЖБ
ЖБ
15
Мемлекеттік еңбек инспекторларының құқық қорғау органдарымен бірлесіп ұйымдарда Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуы бойынша жүйелі түрде мониторингтеуді және жоспардан тыс тексерістерді жүзеге асыруы
тексерістер нәтижелері,
ВАК жұмыс органына ақпарат
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері,
Еңбекмині, ІІМ
жыл сайын
талап етілмейді
16
Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының адам саудасына ықпал ететін шешімдерді қабылдауына және қызметті жүзеге асыруына қатыстылығы фактілері бойынша ақпаратпен, оның ішінде прокурорлық қадағалауды жүзеге асыру барысында алынған ақпаратпен алмасу
ВАК жұмыс органына ақпарат, ВАК хаттамасы
БП
(келісім бойынша),
ІІМ, МҚІСҚА (келісім бойынша),
Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша)
жыл сайын
талап етілмейді
17
Адам саудасына, оның ішінде балаларды сатуға қарсы іс-қимыл жасауға бағытталған мәдени-ағарту және ақпараттық-насихат іс-шараларын, тұрғындар арасында түсіндіру жұмысын ұйымдастыру және өткізу
ақпараттық науқандар,
акциялар, флешмобтар
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері,
ІІМ, БҒМ, ДСМ, мүдделі мемлекеттік органдар
жыл сайын
2018 – 2020 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде Астана қаласының әкімдігі

3. Сотрудничество с компетентными органами государств-участников СНГ,
международными и неправительственными организациями
10
Подготовка информации для Исполнительного комитета СНГ и Бюро по координации борьбы с особо опасными преступлениями о реализации Программы сотрудничества государств-участников СНГ в борьбе с торговлей людьми на 2014 – 2018 годы и Межгосударственной программы совместных мер борьбы с преступностью на 2019 – 2023 годы
информация в Исполнительный комитет СНГ
МВД (свод),
ГП
(по согласованию), МТСЗН,
заинтересованные государственные
органы
ежегодно
не требуются
11
Осуществление контроля за своевременностью и законностью рассмотрения обращений жертв торговли людьми, а также соблюдением оснований и порядка выполнения процедур добровольного и безопасного их направления в государства происхождения либо иного законного решения вопроса о месте, сроках и условиях пребывания таких лиц
отчеты о проверках
МВД, ГП
(по согласованию), МИД
ежегодно
не требуются
12
Поддержка и развитие сотрудничества с неправительственными и международными организациями и центрами, их соответствующими специализированными структурами, занимающимися противодействием торговле людьми
информация в рабочий орган МВК, Протокол МВК
МВД, МТСЗН,
МИД, МКС, МОН, МЮ, НЦПЧ (по согласованию), КПЧ (по согласованию), ВС (по согласованию), ГП
(по согласованию), акиматы г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
2018 – 2020 годы
не требуются
4. Организационно-профилактические меры противодействия торговле людьми
13
Мониторинг и обмен данными между компетентными органами в отношении рекламных объявлений и информационных материалов в СМИ и Интернете, связанных с торговлей людьми и детской порнографией, а равно порождающих спрос на такие услуги
информация в рабочий орган МВК, Протокол МВК
МВД, акиматы
г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей, МИК, ГП (по согласованию)
ежегодно
не требуются
14
Продолжение реализации конкретных профилактических мер, направленных на оказание своевременной социальной и иной помощи детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, в целях исключения возможности обращения их в потенциальных жертв сексуальной, трудовой или криминальной эксплуатации
профилактические меры
МОН, МТСЗН,
акиматы г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
ежегодно
в пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах на 2018 – 2020 годы
акимат Мангистауской области
2018 – 3 000, 0
МБ
акимат Павлодарской области
2018 – 820,5
МБ
15
Осуществление систематического мониторинга и проведение внеплановых проверок государственными инспекторами труда совместно с правоохранительными органами в организациях по соблюдению трудового законодательства Республики Казахстан
результаты проверок, информация в рабочий орган МВК
акиматы г.г.Астаны, Алматы, Шымкента и областей
МТСЗН,
МВД
ежегодно
не требуются
16
Обмен информацией, в том числе полученной в ходе осуществления прокурорского надзора, по фактам причастности должностных лиц государственных органов к принятию решений и осуществлению деятельности, способствующих торговле людьми
информация в рабочий орган МВК, Протокол МВК
ГП (по согласованию),
МВД, АДГСПК (по согласованию),
МФ, КНБ (по согласованию)
ежегодно
не требуются
17
Организация и проведение культурно-просветительских и информационно-пропагандистских мероприятий, разъяснительной работы среди населения, направленной на противодействие торговле людьми, в том числе детьми
информационные кампании,
акции,
флешмобы
акиматы г.г Астаны, Алматы, Шымкента и областей,
МВД, МОН, МЗ,
заинтересованные
государственные
органы
ежегодно
в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на 2018 – 2020 годы
акимат г.Астаны

2018 жылы – 11 411,0
Ақтөбе облысының әкімдігі
2018 жылы – 1 000,0
Маңғыстау облысының әкімдігі 2018 жылы – 3 000, 0
РБ
ЖБ
ЖБ
18
Адам саудасына қарсы күрес саласындағы құзыретті органдардың қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде бірыңғай республикалық медиа-жоспар шеңберінде жария ету
БАҚ-та мақалалар, жарияланымдар, сөз сөйлеу, баспасөз релиздері
ІІМ, Еңбекмині, АКМ, БҒМ, БП (келісім бойынша), Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді
5. Ақпараттық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету
19
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің құқық қорғау және сот органдарымен жұмыс тәжірибесімен, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілермен, әдістемелік ұсынымдармен, статистикалық және өзге де ақпаратпен, сондай-ақ адам саудасына қарсы күрес саласындағы тергеу-сот практикасының нәтижелерімен алмасу
ВАК жұмыс органына ақпарат
ІІМ, ЖС (келісім бойынша),
БП (келісім бойынша)
жыл сайын
талап етілмейді
20
Адам саудасына қарсы күрестің өзекті мәселелері бойынша тәжірибе алмасу мақсатында құзыретті органдардың, оның ішінде ТМД-ға қатысушы мемлекеттер өкілдерінің консультацияларын, семинарларын, кеңестерін, жұмыс кездесулерін өткізу
семинарлар,
кеңестер, кездесулер
ІІМ, БП
(келісім бойынша)
2018 – 2020 жылдар
талап етілмейді
21
Ғылыми зерттеулер, адам саудасына, мәжбүрлі және кіріптарлық еңбекке, балалар еңбегінің ең нашар нысандарына қарсы күрестің практикасы мен нәтижелеріне мониторинг жүргізу. Осы қылмысқа қарсы іс-қимылды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ғылыми құралдар, мақалалар, жарияланымдар
ІІМ-нің Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы және
Бас прокуратураның жанындағы Құқық қорғау органдарының академиясы
2018 – 2020 жылдар
талап етілмейді
22
Мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, адам құқықтары жөніндегі уәкілдермен, омбудсмендермен, халықаралық және үкіметтік емес ұйымдармен бірлесіп, адам саудасына қарсы күрестің өзекті мәселелері бойынша ғылыми-практикалық семинарлар, дөңгелек үстелдер және тренингтер өткізу және оларға қатысу
семинарлар,
дөңгелек үстелдер, тренингтер
ІІМ, Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2018 – 2020 жылдар
ЕҚЫҰ-ның Астанадағы бағдарламалар офисінің "Халықаралық дөңгелек үстел: Адам саудасына қарсы іс-қимыл" жобасының қаражаты есебінен
6. Кадрлық қамтамасыз ету
23
Мүдделі мемлекеттік органдардын қызметкерлерін даярлауда, біліктілігін арттыруда, қайта даярлауда, оның ішінде консультациялар және адам саудасына қарсы күрес жөніндегі мамандандырылған бөлімшелерде тағылымдамалардан өту арқылы ынтымақтасу
біліктілікті арттыру курстары, тренингтер, тағылымдамалар
ІІМ,
мүдделі мемлекеттік органдар

2018 год – 11 411,0
РБ
акимат Актюбинской области
2018 год – 1 000,0
МБ
акимат Мангистауской области
2018 – 3 000, 0
МБ
18
Освещение в средствах массовой информации деятельности компетентных органов по борьбе с торговлей людьми, в том числе в рамках единого республиканского медиа-плана
статьи, публикации, выступления, пресс-релизы в СМИ
МВД, МТСЗН, МИК, МОН, ГП
(по согласованию), акиматы г.г. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
ежегодно
не требуются
5. Информационное и научно-методическое обеспечение
19
Обмен с правоохранительными и судебными органами государств-участников СНГ опытом работы, законодательными и иными нормативными правовыми актами, методическими пособиями, статистической и иной информацией, а также результатами следственно-судебной практики в сфере борьбы с торговлей людьми
информация в рабочий орган МВК
МВД,
ВС (по согласованию)
ГП (по согласованию)
ежегодно
не требуются
-
20
Проведение консультаций, семинаров, совещаний, рабочих встреч представителей компетентных органов, в том числе государств-участников СНГ, в целях обмена опытом по актуальным вопросам борьбы с торговлей людьми
семинары, совещания, встречи
МВД, ГП (по согласовнию)
2018 – 2020 годы
не требуются
21
Проведение научных исследований, мониторинга практики и результатов борьбы с торговлей людьми, принудительным и кабальным трудом, наихудшими формами детского труда. Разработка предложений по совершенствованию противодействия данному виду преступности.
научные пособия, статьи, публикации
Карагандинская академия МВД имени Б. Бейсенова и
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре
2018 – 2020 годы
не требуются
22
Проведение, участие совместно с заинтересованными государственными органами и организациями, уполномоченными по правам человека, омбудсменами, международными и неправительственными организациями в научно-практических семинарах, круглых столах и тренингах по актуальным проблемам борьбы с торговлей людьми
семинары,
круглые столы, тренинги
МВД, МТСЗН,
заинтересованные государственные органы
2018 – 2020 годы
за счет средств проекта Офиса программ ОБСЕ в Астане "Международный круглый стол: Противодействие торговле людьми"
6. Кадровое обеспечение
23
Сотрудничество в подготовке, повышении квалификации, переподготовке сотрудников заинтересованных государственных органов, в том числе путем консультаций и стажировок в специализированных подразделениях по борьбе с торговлей людьми
курсы повышения квалификации,
тренинги,
стажировки
МВД,
заинтересованные государственные органы

2018 – 2019 жылдар
Халықаралық көші-қон ұйымының (БҰҰ-ның Көші-қон агенттігі) Даму Қорының Қазақстанға, Қырғызстанға және Тәжікстанға арналған "Интернет желісінде азғырып көндіруге қарсы іс-қимыл арқылы адам саудасына қарсы күрес" жобасының қаражаты есебінен
24
ІІМ-нің Б.Бейсенов атындағы Қарағанды академиясының Заңсыз көші-қонға және адам саудасына қарсы күрес мамандарын даярлау жөніндегі оқу орталығында ішкі істер органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды жалғастыру
оқыту курстары
ІІМ
жыл сайын
001 "Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қылмыстық-атқару жүйесі, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы мемлекеттік саясатты айқындау және оның іске асырылуын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
РБ
25
Жоғарғы Соттың жанындағы Сот төрелігі академиясының базасында адам саудасына байланысты қылмыстық істерді қарау бойынша судьялардың біліктілігін арттыруды жалғастыру
оқыту курстары, семинарлар, тренингтер
ЖС
(келісім бойынша)
жыл сайын
017 "Сот кадрларына жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді ұйымдастыру, қайта даярлау және біліктілігін арттыру" бюджеттік бағдарламасында көзделген қаражат шегінде
РБ
26
Бас прокуратураның жанындағы Құқық қорғау органдарының академиясы базасында адам саудасына байланысты қылмыстар бойынша қылмыстық істерді қадағалауды және сотта мемлекеттік айыптауды қолдауды жүзеге асыру әдістемесін оқытуды енгізу арқылы прокуратура органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды жалғастыру
оқыту курстары, семинарлар, тренингтер
БП
(келісім бойынша)
2018 – 2020 жылдар
ЕҚЫҰ бағдарламаларының Астанадағы офисінің "Көші-қон бағыттарындағы адам саудасына қарсы іс-қимыл. Адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы симуляциялық оқыту" жобасының қаражаты есебінен
27
Құқық қорғау органдары мен басқа да құзыретті органдар үшін кадрлар даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі оқу-әдістемелік материалдармен алмасу
оқу материалдары
ІІМ, БП
(келісім бойынша),
ЖС
(келісім бойынша)
2018 – 2020 жылдар
талап етілмейді
28
Әлеуметтік қызметкерлердің, психологтардың, қызу желі операторларының, еңбекпен қамту қызметтерінің қызметкерлерін, сондай-ақ адам саудасының құрбандарымен жұмыс жөніндегі мамандардың біліктілігін арттыру жөніндегі оқыту курстарын ұйымдастыру және өткізу
оқыту курстары
ІІМ, Еңбекмині
2018 жыл
Норвегия Корольдігінің Сыртқы істер министрлігі қаржыландыратын Орталық Азия бойынша Халықаралық көші-қон ұйымының (БҰҰ-ның Көші-қон агенттігі) "Өңірлік және жаһандық қатерлер контексінде Орталық Азияда адам саудасына қарсы күресті және осал мигранттарды қорғауды күшейту" жобасының қаражаты есебінен
Ұйымдастырушылық-құқықтық іс-шаралар
29
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi 2020 – 2023 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының жобасын дайындау және мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 жыл
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚК – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия
АКМ – Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
АҚҰО – Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық
Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
БП – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
МҚІСҚА – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
МСМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ҰҚК – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ВАК – Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және сатуға қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия
ЖБ – жергілікті бюджет
РБ – республикалық бюджет

2018 – 2019 годы
за счет средств проекта Фонда Развития Международной организации по миграции
(Агентства ООН по миграции) для Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана
"Борьба с торговлей людьми через противодействие вербовке в сети Интернет"
24
Продолжение повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел в Учебном центре подготовки специалистов по борьбе с нелегальной миграцией и торговлей людьми Карагандинской академии МВД им. Б.Бейсенова
обучающие курсы
МВД
ежегодно
в пределах средств, предусмотренных по бюджетной программе 001 "Услуги по определению и организации реализации государственной политики в области охраны общественного порядка и обеспечения общественной безопасности, уголовно-исполнительной системы, предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера"
РБ
25
Продолжение повышения квалификации судей по рассмотрению уголовных дел, связанных с торговлей людьми, на базе Академии правосудия при Верховном Суде
обучающие курсы, семинары, тренинги
ВС
(по согласованию)
ежегодно
в пределах средств, предусмотренных бюджетной программой 017 "Организация послевузовского образования, переподготовка и повышение квалификации судейских кадров"
РБ
26
Продолжение повышения квалификации сотрудников органов прокуратуры путем введения обучения методике осуществления надзора и поддержания государственного обвинения в суде уголовных дел по преступлениям, связанным с торговлей людьми на базе Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре
обучающие курсы, тренинги
ГП
(по согласованию)
2018 – 2020 годы
за счет средств проекта Офиса программ ОБСЕ в Астане "Противодействие торговле людьми на миграционных маршрутах. Симуляционное обучение в сфере противодействия торговле людьми"
27
Обмен учебно-методическими материалами по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров для правоохранительных органов и других компетентных органов
учебные материалы
МВД, ГП (по согласованию),
ВС (по согласованию)
2018 – 2020 годы
не требуются
28
Организация и проведение тренингов, обучающих курсов по повышению квалификации социальных работников, психологов, операторов горячих линий, сотрудников служб занятости, а также специалистов по работе с жертвами торговли людьми
обучающие курсы
МВД,
МТСЗН
2018 год
за счет средств проекта Международной организации по миграции
(Агентства ООН по миграции) по Центральной Азии "Усиление борьбы с торговлей людьми и защиты уязвимых мигрантов в Центральной Азии в контексте региональных и глобальных вызовов",
финансируемого Министерством иностранных дел Королевства Норвегии
7. Организационно-правовые мероприятия
29
Подготовка проекта Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2021 – 2023 годы и направление на согласование в заинтересованные государственные органы
проект Постановления Правительства Республики Казахстан
МТСЗН,
заинтересованные
государственные органы
2020 год
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КПЧ – Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан
МИК – Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
НЦПЧ – Национальный центр по правам человека
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
АДГCПК – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МВК – Межведомственная комиссия по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми при Правительстве Республики Казахстан
МБ – местный бюджет
РБ – республиканский бюджет