"Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 929 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 7 қазандағы № 643 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.10.2020 № 643 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 80, 1191-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) – 6), 8) – 16) тармақшаларында көрсетілген қаржы мониторингінің субъектілері беретін ақпарат уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері немесе уәкілетті органның веб-порталы арқылы ХМL форматында электрондық тәсілмен жолданады.
Заңның 3-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген қаржы мониторингінің субъектісі беретін ақпарат уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері, уәкілетті органның веб-порталы арқылы ХМL форматында электрондық тәсілмен немесе қағаз жеткізгіште жолданады.
Қаржы мониторингінің субъектісі ақпаратты осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көзделмеген тәсілмен берген жағдайда уәкілетті орган бұл ақпаратты қарамай қайтарады. Бағдарламалық қамтамасыз етуде уәкілетті орган растаған техникалық қателердің туындау себебі бойынша Заңның 10-бабының 2-тармағында және 13-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзімдер бұзылған жағдайда, егер қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат техникалық қателер жойылғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданса, бұл мәліметтер мен ақпарат белгіленген мерзімде жолданды деп есептеледі.
Электрондық тәсілмен ұсынылатын ақпараттың XML форматын уәкілетті орган бекітеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484 "Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 929. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № 643 (вводится в действие с 15 ноября 2020 года)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.10.2020 № 643 (вводится в действие с 15.11.2020).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484 "Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 80, ст. 1191) следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Информация, представляемая субъектами финансового мониторинга, указанными в подпунктах 1) - 6), 8) - 16) пункта 1 статьи 3 Закона, направляется в уполномоченный орган электронным способом, посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" или веб-портала уполномоченного органа в формате XML.
Информация, представляемая субъектом финансового мониторинга, указанным в подпункте 7) пункта 1 статьи 3 Закона, направляется в уполномоченный орган электронным способом посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан", веб-портала уполномоченного органа в формате XML или на бумажном носителе.
В случае представления субъектом финансового мониторинга информации способом, не предусмотренным частями первой и второй настоящего пункта, уполномоченный орган возвращает данную информацию без рассмотрения. В случае нарушения сроков, указанных в пункте 2 статьи 10 и пункте 2 статьи 13 Закона, по причине возникновения технических ошибок в программном обеспечении, подтвержденных уполномоченным органом, данные сведения и информация об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, считаются направленными в установленный срок, если такая информация будет направлена не позднее одного рабочего дня после устранения технических ошибок.
Формат XML информации, представляемой электронным способом, утверждается уполномоченным органом.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Ақпараттың қабылданбағаны туралы хабарлама алған жағдайда қаржы мониторингінің субъектісі жиырма төрт сағат ішінде (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) хабарламада көрсетілген ақпаратты қабылдаудан бас тартудың себептерін жою жөнінде шаралар қабылдайды және түзетілген ақпаратты уәкілетті органға жолдайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бұрын ұсынылған және уәкілетті орган қабылдаған ақпаратқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда қаржы мониторингінің субъектісі ауыстыруға жататын ақпарат анықталған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға бұрын ұсынылған ақпараттың орнына ақпарат жібереді.
Жаңа ақпаратты уәкілетті органның қабылдағаны (қабылдамағаны) туралы хабарлама қаржы мониторингінің субъектілеріне осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес жіберіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат нысанында (бұдан әрі – ҚМ-1 нысаны):
реттік нөмірі 1.4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жасалған (операцияның аяқталған уақыты)
2. Жасалмаған – өткізуден бас тарту
3. Жасалмаған – шешім қабылдау үшін".;
реттік нөмірі 1.5-жолда:
3-бағанда:
4.5-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8, 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, қаржы мониторингінің субъектілері күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар.
9. Сипаттамалары терроризмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар.
10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар";
реттік нөмірі 2.5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.5
Орналасқан мекенжайы
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
";
реттік нөмірі 2.7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.7
Жауапты жұмыскер
1. Тегі:
2. Аты:
3. Әкесінің аты (болған жағдайда):
";
реттік нөмірі 2.7.1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.7.1
Жауапты жұмыскердің лауазымы
";
реттік нөмірі 4.21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.21
Заңды мекенжайы (заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжай, жеке тұлғалар үшін –
тіркелген жерінің мекенжайы)
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):

"8. В случае получения извещения о непринятии информации, субъект финансового мониторинга в течение двадцати четырех часов (за исключением выходных и праздничных дней) принимает меры по устранению причин отказа в принятии информации, указанных в извещении, и направляет в уполномоченный орган исправленную информацию.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Субъект финансового мониторинга, в случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в ранее представленную и принятую уполномоченным органом информацию, не позднее одного рабочего дня с даты обнаружения информации, подлежащей замене, направляет в уполномоченный орган информацию взамен ранее представленной.
Извещение о принятии (непринятии) уполномоченным органом новой информации направляется субъектам финансового мониторинга в соответствии с порядком, определенным пунктом 7 настоящих Правил.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
в форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу (далее – форма ФМ-1):
строку, порядковый номер 1.4, изложить в следующей редакции:
"1. Совершено (время завершения операции)
2. Не совершено – отказ в проведении
3. Не совершено – для принятия решения".;
в строке, порядковый номер 1.5:
в графе 3:
пункт 4.5 исключить;
дополнить пунктами 8, 9 и 10 следующего содержания:
"8. Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными субъектами финансового мониторинга, с фиксированием результатов такого изучения.
9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма.
10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов.";
строку, порядковый номер 2.5, изложить в следующей редакции:
"
2.5
Адрес местонахождения
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы:
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
";
строку, порядковый номер 2.7, изложить в следующей редакции:
"
2.7
Ответственный работник
1. Фамилия:
2. Имя:
3. Отчество (при наличии):
";
строку, порядковый номер 2.7.1, изложить в следующей редакции:
"
2.7.1
Должность ответственного работника
";
строку, порядковый номер 4.21, изложить в следующей редакции:
"
4.21
Юридический адрес (для юридических лиц – юридический адрес, для физических лиц - адрес места регистрации)
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):

2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
";
реттік нөмірі 4.24-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.24
Нақты мекенжай (заңды тұлғалар үшін – орналасқан жерінің мекенжайы, жеке тұлғалар үшін
– тұратын жерінің мекенжайы)
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
";
ҚМ-1 нысанын толтыру бойынша түсініктемеде:
"ҚМ-1 нысаны бойынша мәліметтер" деген 1-бөлімде:
он үшінші және он төртінші абзацтар алып тасталсын;
он бесінші және он алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
""2. Жасалмаған – өткізуден бас тарту" – қаржы мониторингінің субъектісі операцияны өткізуден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте 4.25-деректемеде операцияны өткізуден бас тартудың себебі көрсетіледі.
"3. Жасалмаған – шешім қабылдау үшін" – қаржы мониторингінің субъектісі операцияны күдікті деп тану туралы хабарламаны уәкілетті органға ол жүргізілгенге дейін жіберген жағдайда көрсетіледі.
Уақыт цифрлық форматта көрсетіледі: сағаты (екі белгі)/минуты (екі белгі), күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі).";
он тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
""2. Күдікті операция" – клиенттің операциялары күдікті операцияны анықтау белгілеріне сәйкес күдікті деп танылған жағдайда көрсетіледі.";
жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші және жиырма төртінші абзацтар алып тасталсын;
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 8002-8011 күдікті операцияларды айқындау белгілерінің кодтары көрсетілген жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолдар), заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14. Бұл ретте 4.2-деректемеде "2. Болып табылады" деген мән көрсетілген кезде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 4.7 (1.4-жол), 4.13; жеке тұлғалар үшін: 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
""4.2. Банктік есепшотты пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру" – мұндай жеке тұлғаның банктік есепшотын пайдаланбай, төлем немесе ақша аударымы бойынша нұсқаулар, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі осындай жеке тұлға болып табылатын клиенттің нұсқауларын орындау тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде толтыру міндетті аталған тармақты таңдаған кезде мына деректемелер: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолдар), 4.13; заңды тұлғалар үшін: 4.8; жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жол), 4.17, 4.18.";
отыз бірінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы отыз екінші, отыз үшінші және отыз төртінші абзацтармен толықтырылсын:

2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
";
строку, порядковый номер 4.24, изложить в следующей редакции:
"
4.24
Фактический адрес (для юридических лиц – адрес местонахождения, для физических лиц - адрес места проживания)
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/ микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
";
в пояснениях по заполнению формы ФМ-1:
в разделе 1 "Сведения о форме ФМ-1":
абзацы тринадцатый и четырнадцатый исключить;
абзацы пятнадцатый и шестнадцатый изложить в следующей редакции:
""2. Не совершено – отказ в проведении" – указывается в случае, если субъектом финансового мониторинга было принято решение об отказе в проведении операции. При этом в реквизите 4.25 указывается причина отказа в проведении операции.";
"3. Не совершено – для принятия решения" – указывается в случае, если субъект финансового мониторинга направляет сообщение о признании операции в качестве подозрительной в уполномоченный орган до ее проведения.
Время указывается в цифровом формате: часы (два знака)/минуты (два знака), день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).";
абзац девятнадцатый изложить в следующей редакции:
""2. Подозрительная операция" – указывается в случаях, если операции клиента признаны в качестве подозрительной в соответствии с признаками определения подозрительной операции.";
абзацы двадцатый, двадцать первый, двадцать второй, двадцать третий и двадцать четвертый исключить;
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"В случаях указания кодов признаков определения подозрительных операций № 8002 – 8011, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), для юридических лиц: 4.8; для физических лиц: 4.14. При этом указанное в реквизите 4.2 значение "2. Является" обязательными к заполнению являются реквизиты: 4.7 (поле 1.4), 4.13; для физических лиц: 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
""4.2. Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета" – указывается в случае приостановления исполнения указаний по платежу или переводу денег без использования банковского счета такого физического лица, а также указаний клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного пункта обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.";
абзац тридцать первый исключить;
дополнить абзацами тридцать вторым, тридцать третьим и тридцать четвертым следующего содержания:

""8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, қаржы мониторингі субъектілері күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар" – егер Заңның 4-бабының 4-тармағына сәйкес клиенттің операциялары зерделеу нәтижелері бойынша күдікті деп танылған жағдайда көрсетіледі.
"9. Сипаттамалары терроризмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі.
"10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары қылмыстық жолмен алынған кірістерді (жылыстату) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі.";
"ҚМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектісі туралы мәліметтер" деген 2-бөлімде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Орналасқан жерінің мекенжайы" деген 2.5-деректемеде қаржы мониторингі субъектісінің заңды мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үй нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда), пошталық индексі көрсетіледі.";
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жауапты жұмыскер" деген 2.7-деректемеде ішкі бақылау қағидаларын сақтауға жауапты, байланыс жасайтын адамның деректері көрсетіледі:";
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жауапты жұмыскердің лауазымы" деген 2.7.1-деректемеде ішкі бақылау қағидаларын сақтауға жауапты лауазымды адамның атқаратын лауазымы көрсетіледі.";
"Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат" деген 3-бөлімде:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлемді тағайындау коды" деген 3.3-деректемеде "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 қазанда № 14365 болып тіркелді) сәйкес қаржы мониторингіне жататын операциялар төлемдерін тағайындау коды көрсетіледі. 2.1-деректемеде қаржы мониторингі субъектісі түрінің 011, 012 немесе 101 кодтары көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті, "Белгілеу мүмкін емес" төлемді тағайындау кодын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

""8. Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными субъектами финансового мониторинга, с фиксированием результатов такого изучения" – указываются в случае, если операции клиента признаны подозрительными по результатам изучения в соответствии с пунктом 4 статьи 4 Закона.
"9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма.
"10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов.";
в разделе 2 "Сведения о субъекте финансового мониторинга, направившем форму ФМ-1":
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"В реквизите 2.5 "Адрес местонахождения" указываются юридический адрес субъекта финансового мониторинга в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы, наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии), почтовый индекс.";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"В реквизите 2.7 "Ответственный работник" указываются данные контактного лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля:";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"В реквизите 2.7.1 "Должность ответственного работника" указывается занимаемая должность лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.";
в разделе 3 "Информация об операции, подлежащей финансовому мониторингу":
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"В реквизите 3.3 "Код назначения платежа" указывается код назначения платежа операции, подлежащей финансовому мониторингу, в соответствии с постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 14365). Реквизит обязателен для заполнения в случае указания кодов вида субъекта финансового мониторинга 011, 012 или 101 в реквизите 2.1 "Невозможно установить" - указывается в случае, если код назначения платежа невозможно установить.";
абзац девятый изложить в следующей редакции:

"Операция валютасының коды" деген 3.5-деректемеде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын валюта сыныптауышы туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта сыныптауышы" 23-қосымшасына сәйкес операцияны жасау валютасының коды көрсетіледі.";
"Қаржы мониторингіне жататын операцияларға қатысушылар туралы мәліметтер" деген 4-бөлімде:
елу жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды мекенжайы" деген 4.21-деректемеде заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушының тіркелген жерінің мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл) (республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (бар болған жағдайда) форматында көрсетіледі.";
алпысыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Нақты мекенжайы" деген 4.24-деректемеде заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушының тіркелген жерінің мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл) (республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (бар болған жағдайда) форматында көрсетіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
қаржы мониторингі субъектілерінің түрлері кодтарының анықтамалығында:
мына:
"
120
Банктер болып табылмайтын электронды ақша жүйелерінің операторлары
"
деген жол алып тасталсын;
мына
"
170
Төлемдерді қабылдау бойынша операторлар
"
деген жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
171
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
172
Төлем ұйымдары
";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығы:
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
6050
әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналарды салу, аудару.
6055
терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын ұйымның банктік шотына ақша аудару.
6060
сот шешімі негізінде терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымдар мен жеке тұлғалардың ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен жасалатын операциялар.
";
көрсетілген қаулымен бекітілген күдікті операцияларды айқындау белгілері осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"В реквизите 3.5 "Код валюты операции" указывается код валюты совершения операции в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".";
в разделе 4 "Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу":
абзац пятьдесят седьмой изложить в следующей редакции:
"В реквизите 4.21 "Юридический адрес" указываются юридический адрес для юридических лиц или адрес места регистрации участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/ микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии).";
абзац шестидесятый изложить в следующей редакции:
"В реквизите 4.24 "Фактический адрес" указываются адрес местонахождения для юридических лиц или адрес местожительства участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии).";
в приложении 3 к указанным Правилам:
в справочнике кодов видов субъектов финансового мониторинга:
строку:
"
120
Операторы систем электронных денег, не являющиеся банками
"
исключить;
строку:
"
170
Операторы по приему платежей
";
исключить;
дополнить строками следующего содержания:
"
171
Фонд социального медицинского страхования
172
Платежные организации
";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 5 к указанным Правилам:
в справочнике кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу:
дополнить строками следующего содержания:
"
6050
внесение, перечисление отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования.
6055
зачисление денег на банковский счет организации, бенефициарным собственником которой является лицо, включенное в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
6060
операции с деньгами и (или) иным имуществом организаций и физических лиц, включенных в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма на основании решения суда.
";
признаки определения подозрительной операции, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 929 қаулысына
1-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілерінің
қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
мен ақпарат беру қағидаларына
4-қосымша
Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығы
Коды
Атауы
Жеке басты куәландыратын құжаттар
1
2
01
Жеке куәлік
02
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты
03
Шет мемлекет азаматының паспорты
04
Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат
05
Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
06
Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты
07
Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты
08
Босқын куәлігі
09
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі
010
Туу туралы куәлік
011
Қайтып оралуға арналған куәлік
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 929 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қарашадағы
№ 1484 қаулысымен
бекітілген
Күдікті операцияны айқындау белгілері
Р/с №
Код №
Күдікті операцияны айқындау белгілері
1
2
3

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 929
Приложение 4
к Правилам представления
субъектами финансового
мониторинга сведений и
информации об операциях,
подлежащих финансовому
мониторингу
Справочник кодов документов, удостоверяющих личность
Код
Наименование
Документы, удостоверяющие личность
1
2
01
Удостоверение личности
02
Паспорт гражданина Республики Казахстан
03
Паспорт гражданина иностранного государства
04
Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан
05
Удостоверение лица без гражданства
06
Дипломатический паспорт Республики Казахстан
07
Служебный паспорт Республики Казахстан
08
Удостоверение беженца
09
Удостоверение личности моряка Республики Казахстан
010
Свидетельство о рождении
011
Свидетельство на возвращение
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2018 года № 929
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2012 года № 1484
Признаки определения подозрительной операции
№ п/п
№ кода
Признаки определения подозрительной операции
1
2
3

1. Жалпы
1.
1012
Клиенттің (клиент өкілінің) қызметтер көрсетілуінің анағұрлым тиімді шарттарын (комиссиялар, сыйақы және т.б.) елемеуі, сондай-ақ клиенттің (клиент өкілінің) қаржы мониторингі субъектісінің көрсеткен қызметі үшін ерекше жоғары комиссия (сыйақы) ұсынуы.
2.
1046
Коммерциялық емес ұйымның қатысуымен жасалған операция (салық, бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды, сондай-ақ күдікті операциялар белгілерінің 1040, 3002, 3003 және 1041 кодтарында көрсетілген операцияларды қоспағанда).
3.
1040
Коммерциялық емес ұйымдардың қатысуымен ақшамен және/немесе өзге мүлікпен, қайырымдылық қызметімен және/немесе өзге де қайырмалдықпен байланысты операциялар жасау (3003 кодта көрсетілген операцияларды қоспағанда).
4.
1041
Коммерциялық емес ұйымдардың шоттарына шет елдерден ақша қаражатының түсуі.
5.
1042
Оффшорлық аймақта ашылған банк шотына өз қаражатын аудару.
6.
1043
Тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері оффшорлық аймақтағы клиенттің операциялары (0623, 0633, 0640 кодтарында көрсетілген операцияларды қоспағанда (5-қосымша, қаржы мониторингіне жататын операциялар түрлері кодтарының анықтамалығы).
7.
1035
Клиент Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлейтін топтың (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұрады) не осы мемлекетте тіркелген (тұратын) тұлғалардың қатысуымен, сол сияқты осы мемлекетте (аумақта) тіркелген банктегі шотты пайдалана отырып, жүйелі түрде операциялар жасайды.
8.
2003
Клиенттің (клиент өкілінің) дұрыстығы күмән туғызатын және тексеру мүмкін емес мәліметтерді, оның ішінде бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді ұсынуы, сол сияқты клиент көрсеткен мекенжай мен телефондар бойынша хабарласудың мүмкін болмауы.
9.
2005
Клиенттің (клиент өкілінің) операциялар жасауда негізсіз асығуы және (немесе) өткізілетін операцияларға қатысты құпиялылық мәселелеріне шамадан тыс алаңдаушылық танытуы.
10.
2007
Клиенттің үшінші тұлғаның және/немесе операция кезінде қатысатын тұлғалардың басшылығымен операция жүргізуі.
11.
2014
Бұл қызмет оның кәсіптік қызметінің шеңберіне кірмейтін жағдайларды қоспағанда, бағалы металдар мен асыл тастарды, зергерлік бұйымдарды, бағалы металдар сынығын сатып алу-сату.
12.
2015
Операцияны жүзеге асыру кезінде анық жалған ақпарат ұсынуының салдарынан клиенттің толқып тұрғаны байқалады.
13.

1. Общие
1.
1012
Пренебрежение клиентом (представителем клиента) более выгодных условий получения услуг (комиссии, вознаграждения и т.п.), а также предложение клиентом (представителем клиента) необычно высокой комиссии (вознаграждения) за предоставление услуги субъектом финансового мониторинга.
2.
1046
Операция с участием некоммерческой организации, (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования, а также операций, указанных в кодах признаков подозрительных операций 1040, 3002, 3003, 3004 и 1041).
3.
1040
Совершение операций с деньгами и/или иным имуществом с участием некоммерческих организаций, связанных с благотворительной деятельностью и/или иными пожертвованиями (за исключением операций, указанных в коде 3003).
4.
1041
Поступление из-за рубежа денежных средств на счета некоммерческих организаций.
5.
1042
Перевод собственных средств на банковский счет, открытый в оффшорной зоне.
6.
1043
Операции клиента, имеющего регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне (за исключением операций, указанных в кодах 0623, 0633, 0640 (приложение 5, справочник кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу);
7.
1035
Клиент зарегистрирован (проживает) либо систематически совершает операции с участием лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), а равно с использованием счета в банке, зарегистрированном в таком государстве (территории).
8.
2003
Представление клиентом (представителем клиента) сведений, в том числе о бенефициарном собственнике, достоверность которых вызывает сомнения и не может быть проверена, а равно невозможность осуществить связь с клиентом по указанным им адресам и телефонам.
9.
2005
Необоснованная поспешность клиента (представителя клиента) в проведении операции и (или) излишняя озабоченность вопросами конфиденциальности в отношении проводимой операции.
10.
2007
Проведение операции клиентом под руководством третьего лица и/или лиц, присутствующих при операции.
11.
2014
Купля–продажа драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий, лома драгоценных металлов, когда данная деятельность не входит в круг его профессиональной деятельности.
12.
2015
При осуществлении операции у клиента наблюдается волнение, вследствие которых он представляет явно ложную информацию.
13.

2017
Клиент мемлекеттік тіркеу орны бойынша да, клиентті тиісті тексеру шеңберінде тіркелген нақты мекенжай бойынша да табылмады.
14.
3001
Терроризмді қаржыландыру тәуекелі жоғары елге (елден) ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау.
15.
3002
Коммерциялық емес ұйымдардың қатысуын қоспағанда, қайырымдылық қызметімен және (немесе) өзге де қайырмалдықпен байланысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасау.
16.
3003
Діни бағыттағы коммерциялық емес ұйымдардың қатысуымен ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау (салық, бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды қоспағанда).
17.
3004
Клиенттің осы операция (операциялар) терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталған деп пайымдауға негіз туындаған операцияны (операцияларды) жасауы.
18.
7002
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, химиялық, биологиялық және ядролық қаруға және олардың құрауыштарына жататын заттарды сатып алуға-сатуға, тасымалдауға, дайындауға, сақтауға және өткізуге байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
19.
7003
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, әскери мақсаттағы заттарды, дәрі-дәрмекті сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
20.
7004
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, дәрілік препараттарды ғана емес, сонымен қатар улы және күшті әсер ететін басқа да синтетикалық және табиғи заттарды да қамтитын заттарды сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
21.
7006
Қаржы мониторингі субъектісінің ішкі рәсімдеріне сәйкес қызметі, операциялары не оларды жасауға әрекеттенуі күдікті деп танылған клиенттер.
22.
8002
Қаржы мониторингінің субъектісінде операцияның терроризмді қаржыландыруға бағытталғаны туралы күдік туындатқан күдікті операцияны жасауға әрекеттену.
23.
8003
Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қолдану мүмкiн болмаған жағдайда іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту.
24.
8004
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталуы мүмкін іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту.
25.
8005
Терроризмді не өзге қылмыстық қызметті қаржыландыруға бағытталуы мүмкін іскерлік қатынастарды орнатудан бас тарту.
26.

2017
Клиент не найден ни по месту государственной регистрации, ни по фактическому адресу, зафиксированному в рамках надлежащей проверки клиента.
14.
3001
Совершение операции с деньгами и(или) иным имуществом в (из) страну с высоким риском финансирования терроризма.
15.
3002
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом, связанных с благотворительной деятельностью и (или) иными пожертвованиями, за исключением участия некоммерческих организаций.
16.
3003
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом с участием некоммерческих организаций с религиозным направлением (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования).
17.
3004
Совершение клиентом операции (операций), по которой возникает основание полагать, что данная операция (операции) направлена на финансирование терроризма и (или) экстремизма.
18.
7002
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей, транспортировкой, изготовлением, хранением и реализацией предметов, относящихся к химическому, биологическому и ядерному оружию и их составляющим, если это не относится к деятельности клиента.
19.
7003
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей предметов военного назначения, медикаментов, если это не относится к деятельности клиента.
20.
7004
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей веществ, включающих в себя не только лекарственные препараты, но и другие синтетические и природные вещества, являющиеся ядовитыми и сильнодействующими, если это не относится к деятельности клиента.
21.
7006
Клиенты, их деятельность, операции либо попытки их совершения, признанные подозрительными в соответствии с внутренними процедурами субъекта финансового мониторинга
22.
8002
Попытка совершения подозрительной операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма.
23.
8003
Отказ в установлении деловых отношений в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона.
24.
8004
Отказ в установлении деловых отношений, возможно направленных на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем.
25.
8005
Отказ в установлении деловых отношений, возможно направленных на финансирование терроризма либо иной преступной деятельности.
26.

8006
Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкiн болмаған жағдайда операция жүргізуден бас тарту.
27.
8007
Қаржы мониторингінің субъектісінде операцияның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) бағытталғаны туралы күдік туындатқан операцияны жүргізуден бас тарту.
28.
8008
Қаржы мониторингінің субъектісінде операция терроризмді не өзге қылмыстық қызметті қаржыландыруға бағытталғаны туралы күдік туындатқан операцияны жүргізуден бас тарту.
29.
8010
Клиент жасайтын операцияларды зерделеу процесінде клиент іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланады деген күдік туындаған жағдайда іскерлік қатынастарды тоқтату.
30.
8011
Клиент жасайтын операцияларды зерделеу процесінде клиент іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланады деген күдік туындаған жағдайда іскерлік қатынастарды тоқтату.
31.
8014
Сот шешімі бойынша терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның операциялар жасауы.
32.
1028
Сыртқы экономикалық қызмет жөніндегі шарттар шеңберінде тұрақсыздық айыбын төлеуге байланысты аударымдар.
2. Ақша төлемдері мен аударымдары бойынша қызметтер көрсету кезінде
33.
1011
Экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша резиденттің 360 күннен асатын репатриация мерзімін көрсетуі (Қазақстан Республикасының аумағында құрылыс-монтаж жұмыстарын орындауды және/немесе қызметтер көрсетуді көздейтін келісімшарттарды қоспағанда).
34.
1017
Есеп айырысуды жүргізу тәртібі бойынша қалыптасқан іскерлік практикадан өзгеше, стандартты емес немесе әдеттегіден күрделі нұсқаулықтардың болуы.
35.
1023
Мәні жағынан бірдей және/немесе ұқсас сомадағы ақшаны кейіннен кері аудара отырып, клиенттің ағымдағы шотынан оның басқа банктегі (басқа банктердегі) шотына (шоттарына) ақша қаражатын тұрақты түрде аудару.
36.
1029
Маркетингтік, консультациялық немесе зерттеу қызметтерін көрсету жөніндегі мәмілелер шеңберінде клиенттің тұрақты ақша аударуы (алуы).
37.
5002
Шарт (шарттар) бойынша тарап болып табылмайтын резидент еместің пайдасына тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) импортына шарт (шарттар) бойынша ақша төлемдері мен аударымдары.
38.
7001
Клиентте қаржы саласындағы қызметті және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензия болмаған кезде жеке тұлғалардан ақша және (немесе) өзге де мүлік тартумен байланысты төлемдер мен аударымдар.
39.
7007
Кеден одағының кедендік аумағына тауардың нақты келіп түсуін көздемейтін не тауарды Кеден одағының аумағы арқылы алып өтуді көздемейтін тауарлар импортының шарты бойынша Кеден одағына кірмейтін мемлекеттер резиденттерінің пайдасына ақша төлемдері мен аударымдары.
40.

8006
Отказ в проведении операций в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона.
27.
8007
Отказ в проведении операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на легализацию (отмывание) доходов, полученных преступным путем.
28.
8008
Отказ в проведении операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма либо иной преступной деятельности.
29.
8010
Прекращение деловых отношений в случае возникновения в процессе изучения операций, совершаемых клиентом, подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем.
30.
8011
Прекращение деловых отношений в случае возникновения в процессе изучения операций, совершаемых клиентом, подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма.
31.
8014
Совершение операций лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма по решению суда.
32.
1028
Переводы, связанные с оплатой неустойки в рамках договоров по внешнеэкономической деятельности.
2. При предоставлении услуг по платежам и переводам денег
33.
1011
Указание резидентом по контрактам по экспорту или импорту срока репатриации, превышающего 360 дней (за исключением контрактов, предусматривающих оказание услуг и/или выполнение строительно-монтажных работ на территории Республики Казахстан).
34.
1017
Наличие нестандартных или необычно сложных инструкций по порядку проведения расчетов, отличающихся от сложившейся деловой практики.
35.
1023
Регулярные переводы денег с текущего счета клиента на его счет (счета) в другом банке (других банках) с последующими обратными переводами денег в одинаковых и/или похожих по значению суммах.
36.
1029
Регулярное перечисление (получение) клиентом денег в рамках сделок по оказанию маркетинговых, консультационных или исследовательских услуг.
37.
5002
Платежи и переводы денег по договору (договорам) на импорт товаров (работ, услуг) в пользу нерезидента, не являющегося стороной по договору (договорам).
38.
7001
Платежи и переводы, связанные с привлечением от физических лиц денег и (или) иного имущества, при отсутствии у клиента лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и (или) деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов.
39.
7007
Платежи и переводы денег в пользу резидентов государств, не входящих в Таможенный союз, по договору на импорт товаров, не предусматривающему фактическое поступление товара на таможенную территорию Таможенного союза либо не предусматривающему перемещение товара по территории Таможенного союза.
40.

7008
Банктік шот ашпай-ақ, шетелге оларға қатысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жасалды деп ұйғаруға негіз туындайтын жүйелі ақша аударымдары.
41.
7009
Валюталық шарт ұсынбай жүзеге асырылатын валюталық операциялар бойынша жүйелі ақша төлемдері мен аударымдары.
42.
7011
Интернет-сауда саласында клиенттің қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, клиенттің пайдасына ірі мөлшерде электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі не бірнеше рет электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі.
43.
7012
Клиенттің пайдасына электрондық ақшаның сәйкестендірілмеген иелерінен электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің жиі түсуі (салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу, коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметтеріне, телерадиохабарларын тарату қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдерді қоспағанда).
3. Банктік қызмет көрсету кезінде
44.
1019
Егер клиенттің негізгі қызметі әдетте қолма-қол ақшасыз нысанда есеп айырысу болып табылса, заңды тұлға-клиенттің шотына түсетін қолма-қол ақша үлесінің айтарлықтай ұлғаюы.
45.
1025
Егер қолда бар ақпарат кредиттік берешекті қаржыландыру көзін анықтауға мүмкіндік бермесе, клиенттің кредитті мерзімінен бұрын өтеуі.
46.
1044
Қызметтердің кең спектрін көрсеткені және (немесе) тауарлардың әрқилы түрі үшін алынған ақша есепке алынғаннан кейін қысқа уақыт ішінде ақшаның бәрін не қомақты бөлігін банктік шоттан аудару.
47.
4006
Клиенттің дәл сол атына немесе отбасы мүшелерінің атына (заңды тұлғалар жасаған дәл сондай әрекет) кейіннен жаңа шоттар аша отырып, шоттарды жабу.
48.
4008
Жұмыстар мен қызметтер көрсеткені үшін алынған ақшаны және/немесе ақшаның қомақты бөлігін банктік шоттан (шоттардан) дәл сол адамның не адамдар тобының қысқа уақыт ішінде жүйелі түрде алуы.
49.
4009
Банктік шоттан ақшаны жүйелі түрде алуды жүзеге асыратын адамның ұсқынсыз сырт келбеті (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамның белгілері, нашақорлық және (немесе) маскүнемдік белгілері).
50.
4013
Клиенттің банктік шотына үшінші тұлғалардан тұрақты түрде қолма-қол ақшаның түсуі, кейінен сол ақшаны клиенттің алуы не операциялық бір күн ішінде немесе одан кейінгі күні клиенттің немесе үшінші тұлғалардың банктік шоттарына ақшаның барлық немесе қомақты сомасын аудару.
51.
7013
Клиент пен мұндай тұлғалардың қызметі арасында анық байланыс болмаған жағдайда үшінші тұлғалардың пайдасына ашылатын (ашылған) депозиттерге клиенттің тұрақты түрде қолма-қол ақша есептеуі.
52.
7020
Сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру агентінің банктік шотына жүйелі түрде қолма-қол ақша салу.
53.

7008
Систематические переводы денег за рубеж без открытия банковского счета, в отношении которых возникают основания полагать, что они совершаются в целях осуществления предпринимательской деятельности.
41.
7009
Систематические платежи и переводы денег по валютным операциям, осуществляемые без представления валютного договора.
42.
7011
Поступление в пользу клиента платежей с использованием электронных денег в крупном размере либо неоднократное поступление платежей с использованием электронных денег при отсутствии сведений о деятельности клиента в сфере Интернет-торговли.
43.
7012
Частое поступление в пользу клиента платежей с использованием электронных денег от не идентифицированных владельцев электронных денег (за исключением платежей по уплате налогов и иных обязательных платежей в бюджет, оплате коммунальных услуг, услуг связи, услуг телерадиовещания).
3. При банковском обслуживании
44.
1019
Существенное увеличение доли наличных денег, поступающих на счет клиента – юридического лица, если обычными для основной деятельности клиента являются расчеты в безналичной форме.
45.
1025
Досрочное погашение кредита клиентом, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансирования кредитной задолженности.
46.
1044
Перевод с банковского счета всех либо значительной части денег, за короткий период времени после их зачисления полученных за оказание широкого спектра услуг и (или) разные виды товаров.
47.
4006
Закрытие счета с последующим открытием новых счетов на то же имя или на имя членов семьи клиента (те же действия, совершенные юридическими лицами).
48.
4008
Систематическое снятие одним и тем же лицом либо группой лиц с банковского счета (счетов) денег и/или значительной части денег за короткий период времени, полученных за оказание работ и услуг.
49.
4009
Неопрятный внешний вид (признаки лица без определенного места жительства, признаки наркомании и (или) алкоголизма) лица, осуществляющего систематическое снятие с банковского счета денег.
50.
4013
Регулярное зачисление наличных денег на банковский счет клиента от третьих лиц с последующим снятием таких денег клиентом либо переводом всей или большей части суммы в течение одного операционного дня или следующего за ним дня на банковские счета клиента или третьих лиц.
51.
7013
Регулярное зачисление клиентом наличных денег на депозиты, открываемые (открытые) в пользу третьих лиц, при отсутствии очевидной связи между деятельностью клиента и таких лиц.
52.
7020
Систематическое внесение наличных денег на банковский счет страхового агента, осуществляющего такую деятельность.
53.

7023
Клиенттің өз қызметінің сипатымен байланысты емес алдын ала төленіп қойылған төлем карточкаларының қомақты көлемін сатып алуы.
54.
7018
Клиенттің шотына қолма-қол ақша қабылдауға арналған жабдықтың (құрылғының) көмегімен ақшаның жүйелі түрде түсуі.
55.
3006
Жынысына қарамастан, діншілдіктің сыртқы белгілері бар ақша қаражатын жіберушінің кіріс көздерін анықтау рәсімін өтуден бас тартуы.
56.
8012
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның Заңның 12-бабы 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жалақы алу операциясын жүзеге асыру үшін өтініші.
57.
8013
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның банктік шотына Заңның 13-бабы 1-1-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес ақша салу.
4. Бағалы қағаздар нарығында қызметтер көрсету, зейнетақы қорларының қызметтер көрсетуі кезінде.
58.
1003
Клиенттің не оның нұсқауы бойынша бағалы қағаздармен (қаржы құралдарымен) нәтижесінде осы бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) иеленушісі өзгермейтін мәмілелер жасауы.
59.
1004
Осыған ұқсас мәмілелер бойынша ағымдағы нарықтық бағадан едәуір ауытқитын бағалар бойынша (төмен бағамен, арзанға және/немесе жоғары бағамен) жасалатын бағалы қағаздарды сатып алу және сату жөніндегі мәмілелер.
60.
1005
Ұқсас мәмілелер бойынша ағымдағы нарықтық бағадан едәуір ауытқитын бағалар бойынша бағалы қағаздардың ұйымдасқан және/немесе ұйымдаспаған нарығында бағалы қағаздарды сатып алу (сату) туралы сауда-саттыққа екі немесе бірнеше қатысушының немесе олардың өкілдерінің келісімі.
61.
1007
Клиенттің бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушысы болып табылмауы және (немесе) бағалы қағаздардың клиентке оның алдындағы контрагенттің қарызын өтеуге берілмеуі шартымен бағалы қағаздар және қаржылық көрсетілетін қызметтер ұйымдасқан нарығында айналыста жоқ бағалы қағаздардың көп мөлшерін клиенттің біржолғы сатуы (сатып алуы).
62.
7035
Клиенттің не оның нұсқауы бойынша бағалы қағаздармен (қаржы құралдарымен) нәтижесінде осы бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) бенефициарлық меншік иесі өзгермейтін мәмілелер жасауы.
63.
7037
Шетелдіктің, не азаматтығы жоқ адамның, не шарт жасаған кезде шекті жасқа жеткен немесе соған жақындаған адамның атына жеке зейнетақы шотын аша отырып, оған кейіннен ерікті зейнетақы жарналары түрінде қомақты сома аудару.
5. Сақтандыру саласында қызметтер көрсету кезінде
64.
1020
Өмірді жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандырушыны, сақтанушыны не пайда алушыны ауыстыру жөнінде операциялар жасау.
65.

7023
Приобретение клиентом большого количества предоплаченных платежных карточек, не обусловленное характером его деятельности.
54.
7018
Систематическое поступление денег на счет клиента, осуществляемое с помощью оборудования (устройства), предназначенного для приема наличных денег.
55.
3006
Отказ отправителя денежных средств проходить процедуру установления источников доходов, который имеет внешние признаки религиозности, независимо от пола.
56.
8012
Обращение физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, для осуществления операции по получению заработной платы в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 статьи 12 Закона.
57.
8013
Зачисление денег на банковский счет лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с частью пятой пункта 1-1 статьи 13 Закона.
4. При предоставлении услуг на рынке ценных бумаг, услуг пенсионных фондов
58.
1003
Совершение клиентом либо по его указанию сделок с ценными бумагами (финансовыми инструментами), в результате которых не меняется владелец этих ценных бумаг (финансовых инструментов).
59.
1004
Сделки по покупке и продаже ценных бумаг, заключаемые по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен (по низкой цене, за бесценок и/или по завышенной цене) по аналогичным сделкам.
60.
1005
Соглашение двух или нескольких участников торгов или их представителей о покупке (продаже) ценных бумаг на организованном и/или неорганизованном рынке ценных бумаг по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен по аналогичным сделкам.
61.
1007
Разовая продажа (покупка) клиентом большого количества ценных бумаг, не обращающихся на организованном рынке ценных бумаг и финансовых услуг, при условии, что клиент не является профессиональным участником рынка ценных бумаг, и (или) ценные бумаги не передаются клиенту в погашение задолженности контрагента перед клиентом.
62.
7035
Совершение клиентом либо по его указанию сделок с ценными бумагами (финансовыми инструментами), в результате которых не меняется бенефициарный собственник этих ценных бумаг (финансовых инструментов).
63.
7037
Открытие индивидуального пенсионного счета с последующим перечислением на него значительных сумм в виде добровольных пенсионных взносов на имя иностранца либо лица без гражданства либо лица, достигшего к моменту заключения договора предельного возраста или приблизившегося к нему.
5. При предоставлении услуг в сфере страхования
64.
1020
Совершение операций по замене страхователя, застрахованного либо выгодоприобретателя по договору накопительного страхования жизни.
65.

7026
Клиенттің ірі сомаға жасаған ерікті сақтандыру шартын ол жасалғаннан кейін шамалы уақыт аралығы өткен соң мерзімінен бұрын бұзып, сақтандыру сыйлықақысын, оның ішінде үшінші тұлғаның пайдасына қайтаруы.
66.
7028
Клиенттің жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуге қолма-қол ақша беруге әрекеттенуі не беруі.
67.
7029
Жасалған жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін тиісінше ұлғайта отырып, сақтандыру сомасының мөлшерін өзгерту.
68.
7038
Сақтандыру делдалының (сақтандыру брокерінің, сақтандыру агентінің) қызметі үшін үшінші тұлғаға сақтандыру делдалының нұсқауы бойынша сыйақының барлығын не бір бөлігін төлеу.
6. Нотариаттық, аудиторлық қызметтер көрсету кезінде
69.
1015
Қаржылық жалға беру шарты (лизинг) бойынша шарттың тиімсіз, экономикалық орынсыз талаптары бойынша мүлікті алу және (немесе) беру (нотариустар).
70.
1024
Нақ сол бір мәміле заты сатылатын және кейіннен сатып алынатын қаржы операцияларын жүзеге асыру.
71.
1032
Мәміле мәнінің шарты мен шын мәніндегі құнының анық сәйкес келмеуі.
7. Ойын бизнесі саласында қызметтер көрсету кезінде
72.
1031
Құмар ойындар және/немесе құмар ойындардың ставкалары бойынша ұтыс ретінде ойын мекемесінен бірнеше мәрте ірі мөлшерде қаражат алу (төлеу).
8. Лизинг қызметтерін көрсету кезінде
73.
1038
Егер қолда бар ақпарат борышты қаржыландыру көзін айқындауға мүмкіндік бермесе, бұрын міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алуға жол берген клиенттің лизинг шарты бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын өтеуі.
74.
9002
Лизинг нысанасын сатушы және лизинг алушы (сублизинг алушы) сол бір тұлға болып табылса, мүлікті лизинг (сублизинг) шарты бойынша алу немесе беру.
9. Ломбард қызметін жүзеге асыру кезінде
75.
9005
Сынамалау таңбаларының бедерлері жоқ бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды кепілге тапсыру немесе сатуға қою.
76.
9006
Көлік құралын сенімхат бойынша ломбардқа кепілге қою.
10. Бағалы металдарды және асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды сатып алуды, сатып алу-сатуды жүзеге асыру кезінде.
77.
9007
Жеке тұлғаның бағалы металдардан және (немесе) асыл тастардан (бір типті бұйымдар) және/немесе сертификатталған асыл тастардан жасалған бірнеше зергерлік немесе басқа тұрмыстық бұйымды жүйелі түрде сатып алуы.
78.
1045
Клиенттің тапсырмасы бойынша өткізілген бағалы металдар, асыл тастар және осындай бұйымдардың сынықтары, сондай-ақ зергерлік бұйымдар үшін ақша қаражатын үшінші тұлғалардың шоттарына аударуы.
79.
9011
Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін бедерленген асыл тастарды (гауһарды қоспағанда) сатып алуы.
80.

7026
Досрочное расторжение клиентом договора добровольного страхования на крупную сумму спустя небольшой промежуток времени после его заключения с возвратом страховой премии, в том числе в пользу третьих лиц.
66.
7028
Попытка либо передача клиентом наличных денег в оплату страховых премий по договору накопительного страхования.
67.
7029
Изменение размера страховой суммы с соответствующим увеличением размера страховой премии по заключенному договору накопительного страхования.
68.
7038
Выплата всей либо части вознаграждения за услуги страхового посредника (страхового брокера, страхового агента) третьему лицу по указанию страхового посредника.
6. При предоставлении нотариальных, аудиторских услуг
69.
1015
Получение и (или) предоставление имущества по договору финансовой аренды (лизинга) по невыгодным, экономически нецелесообразным условиям договора (нотариусы).
70.
1024
Осуществление финансовых операций, при которых один и тот же предмет сделки продается и затем выкупается.
71.
1032
Явное несоответствие договорной и действительной стоимости предмета сделки.
7. При оказании услуг в сфере игорного бизнеса
72.
1031
Неоднократное получение (выплата) средств в крупных размерах от игорного заведения в качестве выигрыша в азартной игре и/или по ставкам на азартные игры.
8. При оказании услуг лизинга
73.
1038
Досрочное погашение основного долга по договору лизинга клиентом, ранее допустившим просрочку исполнения обязательств, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансирования долга.
74.
9002
Получение или предоставление имущества по договору лизинга (сублизинга), когда продавцом предмета лизинга и лизингополучателем (сублизингополучателем) выступает одно и то же лицо.
9. При осуществлении деятельности ломбарда
75.
9005
Сдача под залог или в скупку ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней без оттисков пробирных клейм.
76.
9006
Сдача под залог в ломбард транспортного средства по доверенности.
10. При осуществлении скупки, купли-продажи драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них
77.
9007
Систематическое приобретение физическим лицом нескольких ювелирных или других бытовых изделий из драгоценных металлов и (или) драгоценных камней (однотипных изделий) и/или сертифицированных драгоценных камней.
78.
1045
Перечисление по поручению клиента денежных средств за реализованные драгоценные металлы, драгоценные камни и лом таких изделий, а также ювелирных изделий на счета третьих лиц.
79.
9011
Приобретение юридическим лицом ограненных драгоценных камней (за исключением бриллиантов), не добывающихся на территории Республики Казахстан.
80.

9012
Бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған зергерлік бұйымдарды ағымдағы нарықтық бағалардан едәуір айырмасы бар бағалар бойынша сату.
11. Жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде
81.
9013
Клиенттің ауыртпалық салынған (ипотеканы қоспағанда) жылжымайтын мүлікпен мәміле жасауды ұсынуы немесе әрекеттенуі.
82.
9014
Жылжымайтын мүлікпен нарықтық құнынан едәуір айырмасы бар баға бойынша мәміле жасау.
83.
9015
Жеке тұлғаның жылжымайтын мүлік объектілерін қайта-қайта (үш немесе одан да көп рет) сатып алуы және (немесе) сатуы.
84.
9016
Сатып алушы ретінде жеке кәсіпкерлік субъектісі әрекет ететін мемлекеттік меншікке тиесілі жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілесін жүзеге асыру.
12. Төлем ұйымдарының қызметін жүзеге асыру кезінде.
85.
9022
Қаржы мониторингінің субъектісінде осы операция және/немесе операциялар есірткі құралдарының заңсыз айналымымен байланысы бар деп пайымдауға негіз туындайтын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізу.

9012
Продажа драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен.
11. При осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества
81.
9013
Предложение или попытка клиента совершить сделку с недвижимым имуществом, на которое наложено обременение (за исключением ипотеки).
82.
9014
Совершение сделки с недвижимым имуществом по цене, имеющей существенное отклонение от рыночной стоимости
83.
9015
Многократная (три и более раз) покупка и (или) продажа физическим лицом объектов недвижимости.
84.
9016
Осуществление сделки купли-продажи недвижимого имущества, являющегося государственной собственностью, приобретателем по которой выступает субъект частного предпринимательства.
12. При осуществлении деятельности платежных организаций
85.
9022
Проведение операций с деньгами и (или) иным имуществом, по которым у субъекта финансового мониторинга возникают основания полагать, что данная операция и/или операции связаны с незаконным оборотом наркотических средств.