"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 18 ақпандағы № 71 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы
Осы Заң азаматтарды әлеуметтiк қорғаудың мемлекет жүзеге асыратын нысандарының бiрi ретiндегі мiндеттi әлеуметтiк сақтандырудың құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық негiздерiн белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, оның орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) асыраушы – өзiнiң асырауындағы отбасының еңбекке қабiлетсiз мүшелерiн өз табысы есебiнен асыраушы адам;
3) асырауындағылар санының коэффициентi – қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған оның отбасы мүшелерiнiң санына байланысты айқындалатын коэффициент;
4) әлеуметтiк аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен төлеушілердің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлейтін ақшасы;
5) әлеуметтік аударымдар бойынша берешек – әлеуметтік аударымдардың есептелген және осы Заңда белгіленген мерзімде төленбеген сомалары, сондай-ақ төленбеген өсімпұл сомалары;
6) әлеуметтiк аударымдар мөлшерлемесі – әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсiнiң шамасына пайыздық қатынаспен көрсетiлген, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленетiн мiндеттi төлемдердiң тiркелген мөлшерi;

О проекте Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2019 года № 71
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Об обязательном социальном страховании
Настоящий Закон устанавливает правовые, экономические и организационные основы обязательного социального страхования как одной из форм социальной защиты граждан, осуществляемой государством.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) кормилец – лицо, содержащее нетрудоспособных членов семьи, состоящих на его иждивении, за счет своего дохода;
3) коэффициент количества иждивенцев – коэффициент, который определяется в зависимости от количества членов семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявших на его иждивении;
4) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) задолженность по социальным отчислениям – исчисленные и неуплаченные в сроки, установленные настоящим Законом, суммы социальных отчислений, а также неуплаченные суммы пени;
6) ставка социальных отчислений – фиксированный размер обязательных платежей в Государственный фонд социального страхования, выраженный в процентном отношении к величине объекта исчисления социальных отчислений;

7) әлеуметтiк аударымдарды төлеушi (бұдан әрi – төлеушi) – осы Заңда белгiленген тәртiппен әлеуметтiк аударымдарды есептеудi және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеудi жүзеге асыратын жұмыс берушi, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлға;
8) әлеуметтiк қатер – еңбек ету қабiлетiнен айырылуына және (немесе) жұмысынан айырылуына, асыраушысынан айырылуына, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылуына әкеп соқтырған оқиғаның басталуы, соның нәтижесінде осы Заңға сәйкес әлеуметтiк төлемдердi алу құқығына ие болатын, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы не ол қайтыс болған жағдайда оның асырауында болған отбасының мүшелерi;
9) әлеуметтiк төлемдер – әлеуметтік төлемдерді алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
10) әлеуметтiк төлемді алушы (бұдан әрi – алушы) – әлеуметтік қатер жағдайы басталғанға дейін Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына өзіне әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры өзіне қатысты әлеуметтiк төлемдер тағайындау туралы шешiм шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда – қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерi;
11) еңбек ету қабiлетiнен айырылу коэффициентi – мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушының жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесiне қарай айқындалатын коэффициент;
12) еңбекке қабілетсіздік күндері санының коэффициенті – жүктілікке және босануға, сондай-ақ жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша қабілетсіздік парағында көрсетілген күндер санына қарай айқындалатын коэффициент;
13) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор;
14) инвестициялық декларация – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің мақсаттарын, стратегиясын, Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде инвестициялау үшін объектілер тізбесін, шарттары мен шектеулерін, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін хеджирлеу және әртараптандыру шарттарын айқындайтын құжат;

7) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянские или фермерские хозяйства, лицо, занимающееся частной практикой, а также физическое лицо, являющееся плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном настоящим Законом;
8) социальный риск – наступление события, влекущего утрату трудоспособности и (или) потерю работы, потерю кормильца, потерю дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, в результате которого участник системы обязательного социального страхования либо в случае его смерти члены семьи, состоявшие на его иждивении, приобретают право на получение социальных выплат в соответствии с настоящим Законом;
9) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
10) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которое производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, – члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;
11) коэффициент утраты трудоспособности – коэффициент, который определяется в зависимости от степени утраты общей трудоспособности участника системы обязательного социального страхования;
12) коэффициент количества дней нетрудоспособности – коэффициент, который определяется в зависимости от количества дней, указанных в листе о временной нетрудоспособности, выданном в связи с беременностью и родами, а также усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
13) лицо, занимающееся частной практикой, – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
14) инвестиционная декларация – документ, определяющий цели, стратегию, перечень объектов для инвестирования в рамках законодательства Республики Казахстан, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении активов Государственного фонда социального страхования, условия хеджирования и диверсификации активов Государственного фонда социального страхования;

15) инвестициялық кіріс – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін инвестициялау нәтижесінде алынған (алуға жататын) ақша;
16) қатысу өтілінің коэффициентi – мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысудың жалпы өтіліне қарай айқындалатын коэффициент;
17) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
18) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi – қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік қатер жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
19) қор активтері – осы Заңда көзделген мақсаттарға арналған ақша, бағалы қағаздар, өзге де қаржы құралдары;
20) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру – осы Заңда көзделген әлеуметтік қатер жағдайы туындаған кезде әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру мақсатында әлеуметтік аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың бiр бөлiгiн өтеу үшiн мемлекет ұйымдастыратын, бақылайтын және кепiлдiк беретiн шаралар жиынтығы;
21) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесi – мемлекет белгiлейтiн және кепiлдiк беретiн, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнің субъектілері арасындағы қатынастарды реттейтiн нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
22) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысудың жалпы өтілі – әлеуметтiк аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
23) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнің субъектілері – төлеушi; мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы; алушы; Мемлекеттік корпорация; қор; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi; уәкілетті орган; міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган; мемлекеттік кіріс органдары; халықты жұмыспен қамту орталығы;
24) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесіне қатысушы – өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар төленетiн және осы Заңда көзделген әлеуметтiк қатер жағдайлары туындаған кезде әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға;
25) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі;

15) инвестиционный доход – деньги, полученные (подлежащие получению) в результате инвестирования активов Государственного фонда социального страхования;
16) коэффициент стажа участия – коэффициент, который определяется в зависимости от общего стажа участия в системе обязательного социального страхования;
17) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа по контролю в сфере обязательного социального страхования, проводящее медико-социальную экспертизу;
18) Государственный фонд социального страхования (далее – фонд) - юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
19) активы фонда – деньги, ценные бумаги, иные финансовые инструменты, предназначенные для целей, предусмотренных настоящим Законом;
20) обязательное социальное страхование – совокупность мер, организуемых, контролируемых и гарантируемых государством для компенсации части дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, в целях осуществления социальных выплат при наступлении случая социального риска, предусмотренного настоящим Законом;
21) система обязательного социального страхования - совокупность норм и правил, устанавливаемых и гарантируемых государством, регулирующих отношения между субъектами системы обязательного социального страхования;
22) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
23) субъекты системы обязательного социального страхования – плательщик; участник системы обязательного социального страхования; получатель; Государственная корпорация; фонд; Национальный Банк Республики Казахстан; уполномоченный орган; уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования; органы государственных доходов; центр занятости населения;
24) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных настоящим Законом;
25) уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования – территориальное подразделение государственного органа, осуществляющего реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;

26) табысты алмастыру коэффициентi – әлеуметтік қатер жағдайына байланысты айқындалатын коэффициент;
27) уәкiлеттi орган – қор қызметiне реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
28) халықты жұмыспен қамту орталығы – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын заңды тұлға.
2-бап. Осы Заңмен реттелетiн қатынастар
Осы Заң әлеуметтiк қатер жағдайы туындаған кезде мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар мен осы Заңда көзделген алушыны әлеуметтiк қамсыздандырудың қосымша нысанын құрумен байланысты қатынастарды реттейдi.
3-бап. Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғандардан өзгеше қағидалар белгiленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасымен реттелген құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының күші қолданылмайды.
4-бап. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандырудың түрлерi
Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) еңбек ету қабiлетiнен айырылған жағдай;
2) асыраушысынан айырылған жағдай;
3) жұмысынан айырылған жағдай;
4) жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдай;
5) жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдай;
6) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдай.
5-бап. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандырудың негiзгi қағидалары
Мiндеттi әлеуметтiк сақтандырудың негiзгi қағидаттары:
1) Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасын сақтау мен орындаудың жалпыға бiрдейлiгi;
2) әлеуметтiк төлемдердi қамтамасыз ету үшiн қолданылатын шараларға мемлекеттiң кепiлдiк беруі;
3) осы Заңда көзделген шарттарда әлеуметтік аударымдарды төлеу мiндеттiлiгi;

26) коэффициент замещения дохода – коэффициент, который определяется в зависимости от случая социального риска;
27) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контрольные и надзорные функции за деятельностью фонда;
28) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения".
Статья 2. Отношения, регулируемые настоящим Законом
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с созданием дополнительной формы социального обеспечения участников системы обязательного социального страхования и получателя при наступлении случая социального риска, предусмотренного настоящим Законом.
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан об обязательном социальном страховании
1. Законодательство Республики Казахстан об обязательном социальном страховании основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
3. На правоотношения, урегулированные законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, не распространяется действие законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Статья 4. Виды обязательного социального страхования
Обязательное социальное страхование подразделяется на следующие виды:
1) на случай утраты трудоспособности;
2) на случай потери кормильца;
3) на случай потери работы;
4) на случай потери дохода в связи беременностью и родами;
5) на случай потери дохода в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
6) на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.
Статья 5. Основные принципы обязательного социального страхования
Основными принципами обязательного социального страхования являются:
1) всеобщность соблюдения и исполнения законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
2) гарантирование государством мер, применяемых для обеспечения социальных выплат;
3) обязательность уплаты социальных отчислений на условиях, предусмотренных настоящим Законом;

4) қордың активтерін осы Заңда белгілеген мақсаттарға пайдалану;
5) әлеуметтiк төлемдердiң осы Заңда көзделген шарттар бойынша мiндеттiлiгi;
6) әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн саралау;
7) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыруды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдардың және ұйымдардың қызметiндегi жариялылық болып табылады.
6-бап. Әлеуметтiк төлемдерді алу құқығы
Мемлекет азаматтарға әлеуметтiк қатер жағдайлары туындаған кезде осы Заңда белгiленген шарттарда мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру түрлерi бойынша әлеуметтiк төлемдерді алу құқығына кепiлдiк бередi.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар, оралмандар әлеуметтік төлемдерді алу құқығын Қазақстан Республикасының азаматтарымен тең пайдаланады.
7-бап. Қор активтерінің сақталуын қамтамасыз ету
1. Мемлекет қор активтерінің сақталуына және нысаналы пайдаланылуына кепілдік береді.
2. Қор активтерінің сақталуы:
1) қордың қызметiн, оның қаржылай тұрақтылығын қамтамасыз ететiн тиiстi нормалар мен лимиттердi белгiлеу жолымен реттеу;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арқылы инвестициялық қызметтi жүзеге асыру;
3) қор активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi барлық операцияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде есепке алу;
4) қордың өз қаражаты мен активтерiнiң бөлек есебiн жүргiзу;
5) қордың қызметiн қамтамасыз етуге арналған шығыстарға шектеулер енгiзу;
6) жыл сайын аудит жүргiзудiң мiндеттiлiгi;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қордың ұдайы қаржылық есептiлiгi;
8) қор активтерiн инвестициялау үшiн қаржы құралдарының тiзбесiн және лимитін айқындау;
9) қордың активтерін қордың Инвестициялық декларациясында орналастыру кезінде әртараптандыруға және тәуекелдердi азайтуға қойылатын талаптарды белгiлеу;
10) осы Заңға сәйкес қордың басшы жұмыскерлеріне қойылатын талаптарды белгілеу арқылы қамтамасыз етiледi.
8-бап. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыруға жататын адамдар
Мыналар:
1) жұмыскерлер, сондай-ақ ақы төленетін өзге де жұмысы бар адамдар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген);
2) дара кәсіпкерлер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары;
3) жеке практикамен айналысатын адамдар;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар;
5) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасының аумағында кіріс әкелетін қызметтi жүзеге асыратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ оралмандар.

4) использование активов фонда на цели, установленные настоящим Законом;
5) обязательность социальных выплат на условиях, предусмотренных настоящим Законом;
6) дифференциация размеров социальных выплат;
7) гласность в деятельности государственных органов и организаций, обеспечивающих обязательное социальное страхование.
Статья 6. Право на получение социальных выплат
Государство гарантирует гражданам право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска по видам обязательного социального страхования на условиях, установленных настоящим Законом.
Иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, оралманы пользуются правом на получение социальных выплат наравне с гражданами Республики Казахстан.
Статья 7. Обеспечение сохранности активов фонда
1. Государство гарантирует сохранность и целевое использование активов фонда.
2. Сохранность активов фонда обеспечивается посредством:
1) регулирования деятельности фонда путем установления соответствующих норм и лимитов, обеспечивающих его финансовую устойчивость;
2) осуществления инвестиционной деятельности через Национальный Банк Республики Казахстан;
3) учета всех операций по инвестиционному управлению активами фонда в Национальном Банке Республики Казахстан;
4) ведения раздельного учета собственных средств и активов фонда;
5) введения ограничений расходов на обеспечение деятельности фонда;
6) обязательности проведения ежегодного аудита;
7) регулярной финансовой отчетности фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) определения перечня и лимита финансовых инструментов для инвестирования активов фонда;
9) установления требований по диверсификации и снижению рисков при размещении активов фонда в Инвестиционной декларации фонда;
10) установления требований к руководящим работникам фонда в соответствии с настоящим Законом.
Статья 8. Лица, подлежащие обязательному социальному страхованию
Обязательному социальному страхованию подлежат:
1) работники, а также лица, имеющие иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные);
2) индивидуальные предприниматели, в том числе главы крестьянских или фермерских хозяйств;
3) лица, занимающиеся частной практикой;
4) физические лица, являющиеся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
5) иностранцы и лица без гражданства, а также оралманы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан и осуществляющие деятельность, приносящую доход на территории Республики Казахстан.

"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған адамдар мiндеттi әлеуметтiк сақтандыруға жатпайды.
9-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің міндетті әлеуметтік сақтандыру
саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі міндетті әлеуметтік сақтандыру саласында:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен қорды құру, қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешімдер қабылдайды;
2) қордың активтерінен алынатын комиссиялық сыйақының пайыздық мөлшерлемесінің шекті шамасын белгілейді;
3) еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларда қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін арттыру туралы шешім қабылдайды;
4) қордың активтерін инвестициялау үшін қаржылық құралдардың тізбесін және лимиттерін айқындайды;
5) қордың қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ететін нормалар мен лимиттерді белгілейді;
6) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
10-бап. Міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті
органның құзыреті
Міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган:
1) жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілейді;
2) қордың әлеуметтік төлемдерді уақтылы және дұрыс тағайындауын бақылауды қамтамасыз етеді;
3) Мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуын бақылауды қамтамасыз етеді;
4) қордың әлеуметтік төлемдерді тағайындауы, тағайындаудан бас тартуы, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы мәселелері бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың шағымдарын қарайды.
11-бап. Мемлекеттік корпорацияның міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы
құзыреті
1. Мемлекеттік корпорация міндетті әлеуметтік сақтандыру саласында мемлекеттік монополияға жататын қызметтің мынадай түрлерін:
1) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды;
2) қордың қаражатынан әлеуметтік төлемдерді ұйымдастыруды;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы ақпараттық жүйелерді толықтыруды және жаңартып отыруды;
4) қорға әлеуметтік төлемдердің ай сайынғы қажеттілігін, әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру графиктерін қалыптастыруды және әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігі туралы өтінімдерді жолдауды;

Лица, достигшие возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", не подлежат обязательному социальному страхованию.
Статья 9. Компетенция Правительства Республики Казахстан в сфере обязательного социального страхования
Правительство Республики Казахстан в сфере обязательного социального страхования:
1) принимает решения о создании, реорганизации или ликвидации фонда в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан;
2) устанавливает предельную величину процентной ставки комиссионного вознаграждения, получаемого от активов фонда;
3) принимает решение о повышении размеров социальных выплат из фонда на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца;
4) определяет перечень и лимиты финансовых инструментов для инвестирования активов фонда;
5) устанавливает нормы и лимиты, обеспечивающие финансовую устойчивость фонда;
6) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 10. Компетенция уполномоченного органа по контролю в сфере обязательного социального страхования
Уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования:
1) устанавливает степень утраты общей трудоспособности;
2) обеспечивает контроль за своевременным и правильным назначением социальных выплат фондом;
3) обеспечивает контроль за своевременным и полным перечислением получателю социальных выплат Государственной корпорацией;
4) рассматривает жалобы участников системы обязательного социального страхования по вопросам назначения, отказа в назначении социальных выплат фондом, а также своевременного и полного перечисления социальных выплат Государственной корпорацией.
Статья 11. Компетенция Государственной корпорации в сфере обязательного социального страхования
1. Государственная корпорация в сфере обязательного социального страхования осуществляет следующие виды деятельности, относящиеся к государственной монополии:
1) персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат;
2) организацию социальных выплат из средств фонда;
3) наполнение и актуализацию информационных систем в сфере обязательного социального страхования;
4) формирование ежемесячной потребности, графиков осуществления социальных выплат и направление заявок о потребности средств на социальные выплаты в фонд;

5) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және төлеушілерге әлеуметтiк аударымдар мен әлеуметтiк төлемдердiң жай-күйi мен қозғалысы туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерді тағайындау және алу туралы ақпаратты ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Мемлекеттік корпорацияның қызмет түрлеріне сәйкес ұсынуға;
6) төлеушілерден түскен әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды аударуды, әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының артық есепке жатқызылған (төленген) сомаларын қорға олар Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей қайтаруды;
7) төлеушілерге әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды қордың қаражаты Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей қамтамасыз етуді;
8) мемлекеттік кіріс органына төлеушілердің келіп түскен және қайтарылған әлеуметтік аударымдарының тізілімдерін ұсынуды;
9) жеке сәйкестендіру нөмірі жоқ және (немесе) деректемелерінде қателер жіберілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын төлеушіге қайтаруды жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік корпорация:
1) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды;
2) әлеуметтік аударымдардың және олар бойынша өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды;
3) әлеуметтік төлемдерді және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын;
4) әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының артық есепке жатқызылған (төленген) сомаларын қайтаруды есепке алу мен аудару мәселелері бойынша қормен өзара іс-қимыл жасайды және ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік корпорацияның осы Заңда көзделген қызметтерді көрсеткені үшін республикалық бюджеттен қаражатты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен алуға құқығы бар.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорация көрсететін қызметтердің бағаларын монополияға қарсы орган мен уәкілетті органның келісімі бойынша орталық мемлекеттік органдар арасынан Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын уәкілетті орган белгілейді.
4. Мемлекеттік корпорация:
1) әлеуметтік төлемдерді тағайындауға қажетті құжаттарды қабылдауды және олардың толықтығын тексеруді жүзеге асыруға, істердің макеттерін қалыптастыруға және оларды қорға беруге;

5) представление информации участникам системы обязательного страхования и плательщикам о состоянии и движении социальных отчислений и социальных выплат, а также порядке назначения и получения социальных выплат в соответствии с видами деятельности Государственной корпорации с учетом требований законодательства Республики Казахстан по обеспечению конфиденциальности информации;
6) переводы социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений от плательщиков, возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них, в фонд не позднее одного операционного дня, следующего за днем их поступления на счет Государственной корпорации;
7) обеспечение возвратов плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств фонда на счет Государственной корпорации;
8) представление в орган государственных доходов реестров, поступивших и возвращенных социальных отчислений плательщиков;
9) возврат плательщику сумм социальных отчислений, уплаченных за участника системы обязательного социального страхования, не имеющего индивидуального идентификационного номера, и (или) в реквизитах которого допущены ошибки.
2. Государственная корпорация взаимодействует и осуществляет обмен информацией с фондом по вопросам учета и перевода:
1) социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;
2) возвратов излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и пени по ним;
3) социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них;
4) возвратов излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.
3. Государственная корпорация имеет право получать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, средства из республиканского бюджета за оказание услуг, предусмотренных настоящим Законом.
При этом, цены на услуги, оказываемые Государственной корпорацией, устанавливаются уполномоченным органом, определяемым решением Правительства Республики Казахстан из числа центральных государственных органов, по согласованию с антимонопольным органом и уполномоченным органом.
4. Государственная корпорация обязана:
1) осуществлять прием и проверку полноты документов, необходимых для назначения социальных выплат, формировать макеты дел на назначение и передавать их в фонд;

2) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуметтік төлемдерді қайта есептеуге, тоқтата тұруға, қайта бастауға және тоқтатуға қажетті құжаттарды қабылдауды және олардың толықтығын тексеруді жүзеге асыруға және оларды қорға беруге;
3) әлеуметтік төлемдердің артық есепке жатқызылған (төленген) сомаларын қайтару қажеттігі туралы алушыны хабардар етуге;
4) мiндеттi әлеуметтiк сақтандырылуға тиiстi және әлеуметтік төлемдерге құқығы бар адамдарға қызмет көрсетудiң тең жағдайларын қамтамасыз етуге;
5) алушыларға әлеуметтiк төлемдердiң аударылуын уақтылы қамтамасыз етуге;
6) қордың шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруға, тоқтата тұруға, қайта бастауға және тоқтатуға;
7) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, әлеуметтiк аударымдар мен әлеуметтiк төлемдердiң жай-күйi мен қозғалысы туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге;
8) міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша қажетті түсіндірмелер беруге;
9) әлеуметтік төлемдерді тағайындауға істердің электрондық макетін қалыптастырған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңсыз (негізсіз) деп танылған әлеуметтік аударымдар сомасын ескермеуге міндетті.
12-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлеттi орган:
1) қордың қаржылық тұрақтылығын талдауды, бағалауды және бақылауды жүзеге асырады;
2) қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесін, нысандарын, қордың оларды ұсыну мерзімдерін айқындайды;
3) қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (тағайындаудан бас тартуға) келісім береді;
4) қор қызметi туралы мәлiметтердi, сондай-ақ мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан өзiнiң бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшiн қажеттi мәлiметтер алуға құқылы;
5) "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қордың қызметіне ішкі бақылауды жүзеге асырады;
6) қордың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ететін нормалар мен лимиттерді әзірлейді;
7) қор активтерін инвестициялау үшін қаржы құралдарының тізбесін және лимиттерін әзірлейді;
8) қор активтерінен алынатын комиссиялық сыйақының пайыздық мөлшерлемесінің шекті шамасын белгілеу туралы ұсыныс әзірлейді;
9) қор активтерінен жылына екі реттен артық алынбайтын комиссиялық сыйақының пайыздық мөлшерлемесін жыл сайын белгілейді;
10) қорға әлеуметтік аударымдарды есептеу мен төлеудің және оларды өндіріп алудың тәртібі мен мерзімін әзірлейді және бекітеді;
11) қордан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

2) в случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов и организаций осуществлять прием и проверку полноты документов, необходимых для перерасчета, приостановления, возобновления и прекращения социальных выплат и передачу их в фонд;
3) уведомлять получателя о необходимости возврата излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат;
4) обеспечивать равные условия обслуживания лицам, подлежащим обязательному социальному страхованию и имеющим право на социальную выплату;
5) своевременно обеспечивать получателям перевод социальных выплат;
6) осуществлять, приостанавливать, возобновлять и прекращать социальную выплату на основании решения фонда;
7) обеспечивать конфиденциальность информации о состоянии и движении социальных отчислений и социальных выплат, кроме случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
8) давать необходимые разъяснения по вопросам обязательного социального страхования;
9) при формировании электронного макета дел на назначение социальной выплаты не учитывать суммы социальных отчислений, признанные незаконными (необоснованными) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 12. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) осуществляет анализ, оценку и контроль финансовой устойчивости фонда;
2) определяет перечень, формы, сроки представления финансовой и иной отчетности фондом;
3) дает согласие на назначение (отказ в назначении) руководящих работников фонда;
4) вправе получать сведения о деятельности фонда, а также от государственных органов и организаций сведения, необходимые для осуществления своих контрольных и надзорных функций;
5) осуществляет внутренний контроль деятельности фонда в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах";
6) разрабатывает нормы и лимиты, обеспечивающие финансовую устойчивость фонда;
7) разрабатывает перечень и лимиты финансовых инструментов для инвестирования активов фонда;
8) разрабатывает предложение об установлении предельной величины процентной ставки комиссионного вознаграждения, получаемого от активов фонда;
9) ежегодно устанавливает величину процентной ставки комиссионного вознаграждения, получаемого от активов фонда, но не более двух раз в год;
10) разрабатывает и утверждает порядок и сроки исчисления и уплаты социальных отчислений в фонд и взысканий по ним;
11) разрабатывает и утверждает правила назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из фонда, а также их осуществления;

12) еңбек ету қабілетінен және асыраушысынан айырылған жағдайда, қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін арттыру туралы ұсыныс әзірлейді;
13) құзыреті шегінде Мемлекеттік корпорация қызметіне тексеруді жүзеге асырады;
14) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы ақпараттық жүйелерді қолдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
15) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы ақпараттық жүйелер мен дерекқорларға қол жеткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
16) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды дербестендірілген есепке алуды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтiк төлемдерін жүргізу тәртібін айқындайды;
17) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiнде көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
13-бап. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушының және алушының
құқықтары мен мiндеттерi
1. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушының, ал ол қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) жағдайда асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерi және алушының:
1) қорға Мемлекеттік корпорация арқылы еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда (егер өтініш берген кезде адамның жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі белгіленсе), асыраушысынан айырылған жағдайда, жұмысынан айырылған жағдайда (егер адам жұмыссыз ретінде тіркелсе), жүктілігіне және босануына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жағдайларға әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтініш беруге;
2) жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленген кезде МӘС бөлімшесіне еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайға әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтініш беруге;
3) жұмыссыз ретінде тіркелген кезде халықты жұмыспен қамту орталығына жұмысынан айырылған жағдайға әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтініш беруге;
4) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жұмысынан айырылған жағдайға (жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде), бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылған жағдайға әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтініш беруге;
5) мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар алуына қарамастан, осы Заңда көзделген тәртiппен қордан әлеуметтiк төлемдердi алуға;
6) төлеушіден, Мемлекеттік корпорациядан, сондай-ақ "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпаратты сұратуға және тегін алуға;

12) разрабатывает предложение о повышении размеров социальных выплат из фонда на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца;
13) осуществляет проверку деятельности Государственной корпорации в пределах компетенции;
14) разрабатывает и утверждает правила сопровождения информационных систем в сфере обязательного социального страхования;
15) разрабатывает и утверждает правила доступа к информационным системам и базам данных в сфере обязательного социального страхования;
16) определяет порядок ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат;
17) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 13. Права и обязанности участника системы обязательного социального страхования и получателя
1. Участник системы обязательного социального страхования, а в случае его смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим) члены семьи, состоявшие на его иждивении, и получатель имеют право:
1) подавать заявление в фонд через Государственную корпорацию о назначении социальной выплаты на случай утраты трудоспособности (если лицу установлена степень утраты общей трудоспособности на момент обращения), на случай потери кормильца, на случай потери работы (если лицо зарегистрировано в качестве безработного), на случаи потери дохода в связи беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
2) подавать заявление в подразделение МСЭ о назначении социальной выплаты на случай утраты трудоспособности при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности;
3) подавать заявление в центр занятости населения о назначении социальной выплаты на случай потери работы при регистрации в качестве безработного;
4) подавать заявление через веб-портал "электронного правительства" о назначении социальной выплаты на случай потери работы (при наличии сведений о регистрации в качестве безработного), на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
5) получать социальные выплаты из фонда в порядке, предусмотренном настоящим Законом, вне зависимости от получения государственных социальных пособий;
6) запрашивать и получать бесплатно информацию от плательщика, Государственной корпорации, а также через веб-портал "электронного правительства" о состоянии и движении социальных отчислений;

7) Мемлекеттік корпорациядан және қордан әлеуметтік төлемдер тағайындау және алу тәртібі туралы ақпаратты сұрауға және тегін алуға;
8) қордың және осы тармақта көрсетілген өзге де мемлекеттік органдардың немесе ұйымдардың осы Заңда белгіленген құқықтарын шектеуге байланысты шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігі) шағымдануға құқығы бар.
2. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы, ал ол қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) жағдайда асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерi және алушы:
1) әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін қажет анық құжаттарды (мәліметтерді) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен ұсынуға;
2) әлеуметтік төлемдердің артық есепке жатқызылған (төленген) сомаларын қайтаруды жүргізуге;
3) әлеуметтік төлемдерді алу кезеңінде әлеуметтік төлемдер бойынша қор міндеттемелерінің орындалуына әсер ететін барлық өзгерістер туралы, осындай өзгерістер туындаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Мемлекеттік корпорацияны хабардар етуге міндетті.
14-бап. Төлеушiнiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Төлеушiнiң:
1) әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қайтарып алуға;
2) әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларын және (немесе) олар бойынша өсімпұлдар туралы қажетті ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік корпорациядан сұратуға және тегiн алуға;
3) осы Заңға сәйкес басқа да құқықтарды iске асыруға құқығы бар.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларды қоспағанда, төлеуші:
1) әлеуметтiк аударымдарды және әлеуметтiк аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегенi үшiн өсiмпұлды уақтылы және толық көлемде төлеуге;
2) қорға төленетiн әлеуметтiк аударымдар сомасын есептеу мен қайта есептеудi, сондай-ақ әлеуметтiк аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемеген жағдайда өсiмпұл есептеудi дербес жүзеге асыруға;
3) мемлекеттік кіріс органдарына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық есептілігін ұсынуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрбір жұмыскер бойынша есептелген және төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) өсімпұлдар сомасына алғашқы есепке алуды жүргізуге;
5) әлеуметтік аударымдар төленетін жұмыскерлерге есептелген және қорға төленген әлеуметтік аударымдар туралы мәліметтерді есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей беруге;

7) запрашивать и получать бесплатно информацию от Государственной корпорации и фонда о порядке назначения и получения социальных выплат;
8) обжаловать решения, действия (бездействие) фонда и иных государственных органов или организаций, указанных в настоящем пункте, связанные с ограничением прав, установленных настоящим Законом.
2. Участник системы обязательного социального страхования, а в случае его смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим) члены семьи, состоявшие на его иждивении, и получатель обязаны:
1) представлять достоверные документы (сведения), необходимые для назначения социальных выплат, в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
2) производить возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат;
3) в период получения социальных выплат уведомлять Государственную корпорацию обо всех изменениях, влияющих на исполнение обязательств фонда по социальным выплатам, в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Статья 14. Права и обязанности плательщика
1. Плательщик имеет право:
1) на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в порядке, определяемом уполномоченным органом;
2) запрашивать и получать бесплатно необходимую информацию от Государственной корпорации об уплаченных суммах социальных отчислений и (или) пени по ним в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) на реализацию других прав в соответствии с настоящим Законом.
2. Плательщик, за исключением физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), обязан:
1) своевременно и в полном объеме уплачивать социальные отчисления и пеню за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений;
2) самостоятельно осуществлять расчет и перерасчет сумм социальных отчислений, уплачиваемых в фонд, а также расчет пени в случае несвоевременной и (или) неполной уплаты социальных отчислений;
3) представлять в органы государственных доходов налоговую отчетность в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) вести первичный учет исчисленных и уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени по каждому работнику в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) представлять работникам, за которых уплачиваются социальные отчисления, сведения об исчисленных и уплаченных суммах социальных отчислений в фонд ежемесячно не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;

6) қордың сұрау салуы бойынша әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін қажетті ақпаратты беруге мiндеттi.
2-тарау. Әлеуметтік аударымдар
15-бап. Әлеуметтiк аударымдардың мөлшері
1. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн төлеушілердің қорға және (немесе) өз пайдасына төлеуге жататын әлеуметтiк аударымдары әлеуметтік аударымдарды есептеу объектiсiнің 3,5 пайызы, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектiсiнің 5 пайызы мөлшерінде белгiленедi.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өз пайдасына өздері төлейтін әлеуметтік аударымдардың мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінің 20 пайызын құрайды.
16-бап. Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі
1. Қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін кірістерді қоспағанда, еңбекке ақы төлеу ретіндегі кірістер түрінде жұмыскерлерге төленетін жұмыс берушінің шығыстары жұмыскерлер, сондай-ақ ақы төленетін өзге де қызметтері бар адамдар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген) үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.
Бұл ретте жұмыс берушінің шығыстарына әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары жұмыскерлерінің ақшалай жабдықталымы кіреді.
2. Жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкерлер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін мыналар:
өзі үшін – алатын кірісінің әлеуметтік аударымдарды өз пайдасына есептеу мақсаттары үшін өздері дербес айқындайтын, бірақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес салық салу мақсаттары үшін айқындалатын кірістен артық емес сомасы;
жалдамалы жұмыскерлер үшін – қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін кірістерді қоспағанда, еңбекке ақы төлеу ретіндегі кірістер түрінде жұмыскерге төленетін шығыстар әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі болып табылады.
3. Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада – айлық есептік көрсеткіштің 1 еселенген мөлшері және басқа елді мекендерде айлық есептік көрсеткіштің 0,5 еселенген мөлшері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектілері болып табылады.
Бұл ретте республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.

6) представлять информацию по запросам фонда, необходимую для назначения социальной выплаты.
Глава 2. Социальные отчисления
Статья 15. Ставка социальных отчислений
1. Социальные отчисления, подлежащие уплате плательщиками в фонд за участников системы обязательного социального страхования и (или) в свою пользу, устанавливаются в размере 3,5 процента от объекта исчисления социальных отчислений, с 1 января 2025 года - 5 процентов от объекта исчисления социальных отчислений.
2. Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), размер социальных отчислений, уплачиваемых ими в свою пользу, составляет 20 процентов от объекта исчисления социальных отчислений.
Статья 16. Объект исчисления социальных отчислений
1. Объектом исчисления социальных отчислений для работников, а также лиц, имеющих иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные), являются расходы работодателя, выплачиваемые им в виде доходов в качестве оплаты труда, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в фонд.
При этом в расходы работодателя включается денежное содержание военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов.
2. Объектом исчисления социальных отчислений для лиц, занимающихся частной практикой, индивидуальных предпринимателей, в том числе крестьянских или фермерских хозяйств, является:
за себя - сумма получаемого дохода, определяемая ими самостоятельно для целей исчисления социальных отчислений в свою пользу, но не более дохода, определяемого для целей налогообложения в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
за наемных работников - расходы, выплачиваемые работнику в виде доходов в качестве оплаты труда, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в фонд.
3. Объектами исчисления социальных отчислений для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), являются 1-кратный размер месячного расчетного показателя в городах республиканского и областного значения, столице и 0,5-кратный размер месячного расчетного показателя – в других населенных пунктах.
При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.

4. Бір төлеушіден түсетін әлеуметтік аударымдарды ай сайынғы есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгiленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерiнен аспауға тиіс.
Егер күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен жалақы мөлшерінен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар ең төмен жалақы мөлшері негізге алына отырып есептеледі, аударылады.
5. Қорға:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 319-бабы 2-тармағының 3), 4) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 319-бабы 2-тармағында белгіленген;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 341-бабы 1-тармағының 9), 10), 12), 14) тармақшаларында, 22) тармақшасының алтыншы абзацында, 24), 25), 26), 32), 52) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 341-бабының 1-тармағында белгіленген;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 484-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген кірістерден әлеуметтік аударымдар төленбейді.
17-бап. Әлеуметтiк аударымдарды есептеу және төлеу
1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, төлеуші әлеуметтiк аударымдарды қорға ай сайын, әлеуметтік аударымдар төленетін айды көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның банктік шоты арқылы төлемдерді жүзеге асыру арқылы есептi айдан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмей төлейдi.
2. Арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар, патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер әлеуметтік аударымдардың сомаларын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінде (Салық кодексі) көзделген мерзімдерде төлейді.
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар әлеуметтік аударымдарды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен төлейді.

4. Ежемесячный объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика не должен превышать семикратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
В случае, если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то социальные отчисления исчисляются, перечисляются исходя из минимального размера заработной платы.
5. Социальные отчисления в фонд не уплачиваются с доходов:
1) установленных пунктом 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за исключением доходов, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) установленных пунктом 1 статьи 341 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за исключением доходов, указанных в подпунктах 9), 10), 12), 14), абзаце шестом подпункта 22), 24), 25), 26), 32), 52) пункта 1 статьи 341 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) установленных подпунктом 1) пункта 3 статьи 484 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Статья 17. Исчисление и уплата социальных отчислений
1. Социальные отчисления в фонд уплачиваются плательщиком ежемесячно путем осуществления платежей через банковский счет Государственной корпорации не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, с указанием месяца, за который уплачиваются социальные отчисления, если иное не установлено настоящей статьей.
2. Крестьянские или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим, индивидуальные предприниматели и юридические лица, применяющие специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим на основе патента, уплачивают суммы социальных отчислений в сроки, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
3. Физические лица, являющиеся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), уплачивают социальные отчисления в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

4. Қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылатын әлеуметтiк аударымдарды төлеу күнi банктен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан әлеуметтiк аударымдар сомасына төлем тапсырмасының акцептiн алған күн, қолма-қол ақшалай нысанда төлеушiнiң банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға әлеуметтiк аударымдарды енгiзген күн есептеледi.
5. Әлеуметтік аударымдар Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында төленеді.
6. Әлеуметтік аударымдардың және (немесе) осы Заңның 18-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген өсімпұлдардың толық және уақтылы төленуін бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асырады.
18-бап. Төлеушінің әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін
жауаптылығы
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардың төлемдерін қоспағанда, әлеуметтiк аударымдардың уақтылы аударылмаған сомаларын мемлекеттік кіріс органдары өндiрiп алады немесе төлеушi оларды мерзiмi өткен әрбір күн үшiн (қорға төлеу күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі мөлшерiнде есепке жазылған өсiмпұлмен бірге қордың шотына аударуға тиiс.
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары немесе орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кіріс органы төлеушіге әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.
Хабарламаның нысанын салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.
3. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы:
1) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің;
2) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Мемлекеттік кіріс органдарының өкімі бойынша банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен төлеушілердің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға және міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды, салықтық берешекті және кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұл бойынша берешекті аударуға қатысты нұсқауларды орындауға міндетті.
Төлеуші мемлекеттік кіріс органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімін түсетін қолма-қол ақша түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей оны қорға аудару арқылы бұлжытпай орындауға тиіс.
Төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің нысанын салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.

4. Днем уплаты социальных отчислений, осуществляемых в безналичной форме, считается день получения акцепта платежного поручения на сумму социальных отчислений от банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в наличной форме - день внесения плательщиком социальных отчислений в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.
5. Социальные отчисления уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
6. Контроль за полнотой и своевременностью уплаты социальных отчислений и (или) пени, начисленной в соответствии с пунктом 1 статьи 18 настоящего Закона, осуществляется органами государственных доходов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 18. Ответственность плательщика за несвоевременное перечисление социальных отчислений
1. Своевременно не перечисленные суммы социальных отчислений взыскиваются органами государственных доходов или подлежат перечислению плательщиком с начисленной пени на счет фонда в размере 1,25-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки (включая день оплаты в фонд), за исключением платежей физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Не позднее пяти рабочих дней со дня образования задолженности по социальным отчислениям у плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого или среднего уровня риска, орган государственных доходов направляет плательщику уведомление о сумме задолженности по социальным отчислениям.
Форма уведомления утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
3. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям, орган государственных доходов приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
1) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении одного рабочего дня со дня вручения ему уведомления;
2) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
По распоряжению органов государственных доходов банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить расходные операции по банковским счетам плательщиков и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, налоговой задолженности и задолженности по таможенным платежам, налогам и пени в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе подлежит безусловному исполнению плательщиком путем перечисления поступающих наличных денег в фонд не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их поступления.
Форма распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе плательщика утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.

4. Төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кіріс органы өкімдерінің күшін осындай өкімдер шығарған мемлекеттік кіріс органы әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жояды.
5. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кіріс органы мұндай берешектің сомаларын:
1) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің;
2) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап жиырма жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің банктік шоттарынан мәжбүрлі тәртіппен өндіріп алады.
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті төлеушілердің банктік шоттарынан өндіріп алу мемлекеттік кіріс органының инкассалық өкімі негізінде жүргізіледі.
Клиентке қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыру үшін банктік шотта (шоттарда) ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайларда банк клиенттің ақшасын алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен жүргізеді.
Төлеушінің ұлттық валютадағы банктік шотында ақша болмаған жағдайда әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті өндіріп алу мемлекеттік кіріс органдары ұлттық валютада ұсынылған инкассалық өкімдер негізінде төлеушінің шетел валютасындағы банктік шоттарынан жүргізіледі.
6. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар әлеуметтік аударымдардың сомалары төлеушілердің банктік шоттарынан есептен шығарылған күні осы сомаларды қорға Мемлекеттік корпорация арқылы аударуға міндетті.
7. Мемлекеттік кіріс органдары төлеушінің сәйкестендіру нөмірін, басшысының тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомасын көрсете отырып, туындаған күнінен бастап алты айдан астам мерзімде өтелмеген әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі бар төлеушілердің тізімдерін жыл сайын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
19-бап. Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік
аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды қайтару
1. Төлеуші артық (қате) төлеген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомалары уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен төлеушіге Мемлекеттік корпорацияның қор қаражатына түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей кейіннен аударуы үшін төлеушінің өтініші қорға келіп түскен күннен бастап банктік жеті күн ішінде Мемлекеттік корпорацияның банк шотына аударылуға жатады.

4. Распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам и кассе плательщика отменяются органом государственных доходов, вынесшим такие распоряжения, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем погашения задолженности по социальным отчислениям.
5. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям, орган государственных доходов взыскивает суммы такой задолженности в принудительном порядке с банковских счетов:
1) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении пяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления;
2) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении двадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
Взыскание задолженности по социальным отчислениям с банковских счетов плательщиков производится на основании инкассового распоряжения органа государственных доходов.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случае отсутствия денег на банковском счете плательщика в национальной валюте, взыскание задолженности по социальным отчислениям производится с банковских счетов плательщика в иностранной валюте на основании инкассовых распоряжений, выставленных в национальной валюте органами государственных доходов.
6. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны перечислить суммы социальных отчислений в фонд через Государственную корпорацию в день списания данных сумм с банковских счетов плательщиков.
7. Органы государственных доходов ежегодно публикуют в средствах массовой информации списки плательщиков, имеющих задолженность по социальным отчислениям, не погашенную в срок более шести месяцев со дня ее возникновения, с указанием идентификационного номера плательщика, фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя и суммы задолженности по социальным отчислениям.
Статья 19. Возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений
1. Суммы излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений подлежат перечислению на банковский счет Государственной корпорации в течение семи банковских дней со дня поступления заявления плательщика в фонд для последующего перечисления Государственной корпорацией не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств фонда, плательщику в порядке, определяемом уполномоченным органом.

2. Әлеуметтік төлемдердi тағайындау үшін есепке алынған кезеңге есептелген, төлеуші артық (қате) төлеген әлеуметтік аударымдардың сомасы қайтарылуға жатпайды.
3-тарау. Әлеуметтік төлемдер
20-бап. Әлеуметтiк төлемдердi тағайындауға жүгіну және әлеуметтiк төлемдер
тағайындауға арналған құжаттарды қарау мерзімдері
1. Әлеуметтік төлемдерді тағайындауға жүгіну осы Заңның 13-бабының 1-тармағында көзделген тиісті мемлекеттік органдарға немесе ұйымдарға өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжатпен қоса уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша өтініш беру арқылы жүзеге асырылады. Тізбесін уәкілетті орган айқындайтын құжаттар өтінішке қоса беріледі.
2. Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар ақпараттық жүйелерде сұратылып отырған мәліметтердің жоқ екендігін растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде, сұрау салуды жүзеге асырған орган немесе ұйым өтініш берушіні қағаз жеткізгіштердегі құжаттардың түпнұсқаларын ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
3. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін қажетті құжаттар қабылданған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде оларды қорға береді.
4. Қор құжаттар келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде оларды қарайды және әлеуметтік төлемдерді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тартылған жағдайда, қор өтініш берушіні бас тарту себептері туралы хабардар етеді және ұсынылған құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берушіге қайтарады.
5. Қордың әлеуметтік төлемдер тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) анықтығына тексеру жүргiзуге құқығы бap. Осы мақсаттарда қор мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, әлеуметтік аударымдарды төлеушіге және өтініш берушіге сұрау салулар жіберуге құқылы. Бұл peттe өтiнiш берушіге әлеуметтік төлемдер тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы шешiм қабылдауда орын алған кешіктіру және шешiм қабылдаудың ұзартылу мерзiмдерi, бірақ бiр айдан аспайтын мерзiмге ұзартылуы туралы жазбаша және (немесе) электрондық нысанда хабар берілуге тиiс.
6. Кейіннен өтiнiштер жасалған кезде әлеуметтік төлемдер осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тағайындалады.
Қордың шешiмiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.
7. Қордан төленетiн әлеуметтiк төлемдер қордан төленетiн әлеуметтiк төлемдерге құқық туындаған күннен бастап тағайындалады.
Қордан төленетiн әлеуметтiк төлемдерге құқық:
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін МӘС бөлімшесі белгілеген күннен бастап;
асыраушысынан айырылған жағдайда – қайтыс болу туралы куәлiкте көрсетiлген қайтыс болған күннен бастап не міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы – азаматты қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап не оны хабарсыз кетті деп тану немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешiмiнде көрсетiлген күннен бастап туындайды.
Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем үлесiн бөлу құқығы қорға оны бөлу үшін өтiнiш жасалған күннен бастап туындайды;
жұмысынан айырылған жағдайда – мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыссыз ретiнде тiркелген күннен бастап;
жүктiлiкке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда – еңбекке уақытша қабілетсіздік туралы парақта көрсетiлген жүктiлiк және босану бойынша демалыс берiлген күннен бастап;
жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда – еңбекке уақытша қабілетсіздік туралы парақта көрсетiлген жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған жұмыскерлерге демалыс берiлген күннен бастап;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда – баланың туу туралы куәлiгiнде көрсетiлген туған күнiнен бастап, баланы (балаларды) асырап алған және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бір жасқа дейінгі балаға қорғаншылық тағайындалған жағдайларда – баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап немесе қорғаншы тағайындалған күннен бастап туындайды.
Жұмысынан айырылған жағдайларда, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты байланысты табысынан айырылған жағдайларда қордан төленетін әлеуметтiк төлемдер тағайындауға, сондай-ақ қиын босанған, екі және одан көп бала туған кезде жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылу жағдайында әлеуметтік төлемді қайта есептеуге өтініш жасау мерзімдері қордан төленетiн әлеуметтiк төлемдерге құқық туындаған күннен бастап он екі айдан аспайды.
Асыраушысынан айырылған жағдайда әлеуметтiк төлем тағайындауға жүгіну мерзімі, он сегiз жасқа толғанға дейiн мүгедек болып қалған адамдарды қоспағанда, қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған балалары, оның iшiнде асырап алған балалары, аға-інілері, апа-сіңлілері (қарындастары) және немерелері әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш жасалған күні жиырма үш жасқа толу мерзімінен аспауға тиіс.

2. Возврату не подлежат суммы излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком социальных отчислений, исчисленные за период, который был учтен для назначения социальной выплаты.
Глава 3. Социальные выплаты
Статья 20. Обращение за назначением социальных выплат и сроки рассмотрения документов для назначения социальных выплат
1. Обращение за назначением социальных выплат осуществляется путем подачи заявления по форме, установленной уполномоченным органом, в соответствующие государственные органы или организации, предусмотренные пунктом 1 статьи 13 настоящего Закона, с документом, удостоверяющим личность заявителя. К заявлению прилагаются документы, перечень которых определяется уполномоченным органом.
2. При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих отсутствие запрашиваемых сведений в информационных системах, орган или организация, осуществившие запрос, уведомляют заявителя о необходимости представления оригиналов документов на бумажных носителях.
3. Государственная корпорация в течение четырех рабочих дней со дня принятия документов, необходимых для назначения социальных выплат, передает их в фонд.
4. Фонд в течение четырех рабочих дней со дня поступления документов рассматривает их и принимает решение о назначении или отказе в назначении социальных выплат.
В случае отказа в назначении социальных выплат фонд уведомляет заявителя о причинах отказа и возвращает представленные документы заявителю через Государственную корпорацию.
5. Фонд имеет право производить проверку достоверности документов (сведений), необходимых для назначения, перерасчета, приостановления, возобновления и прекращения социальных выплат. В этих целях фонд вправе направлять запросы в государственные органы и соответствующие организации, плательщику социальных отчислений и заявителю. При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении, перерасчете, приостановлении, возобновлении и прекращении социальных выплат и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, заявитель должен быть извещен в письменной и (или) электронной форме.
6. При последующих обращениях социальные выплаты назначаются в порядке и сроки, которые установлены пунктами 3, 4 и 5 настоящей статьи.
Решение фонда может быть обжаловано в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
7. Социальные выплаты из фонда назначаются со дня возникновения права на социальные выплаты из фонда.
Право на социальные выплаты из фонда возникает:
на случай утраты трудоспособности - со дня установления подразделением МСЭ степени утраты общей трудоспособности участника системы обязательного социального страхования;
на случай потери кормильца - с даты смерти, указанной в свидетельстве о смерти, либо со дня вступления в законную силу решения суда об объявлении гражданина – участника системы обязательного социального страхования умершим, либо с даты, указанной в решении суда о признании его безвестно отсутствующим или объявлении его умершим;
Право на выделение доли социальной выплаты на случай потери кормильца возникает со дня обращения за ее выделением в фонд;
на случай потери работы – со дня регистрации участника системы обязательного социального страхования в качестве безработного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
на случай потери дохода в связи с беременностью и родами - с даты отпуска по беременности и родам, указанной в листе о временной нетрудоспособности;
на случай потери дохода в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) - с даты отпуска работникам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), указанной в листе о временной нетрудоспособности;
на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года - с даты рождения, указанной в свидетельстве о рождении ребенка, в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) и назначения опеки над ребенком, оставшимся без попечения родителей, в возрасте до одного года - со дня вступления в законную силу решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) или со дня назначения опекуна.
Сроки обращения за назначением социальных выплат из фонда на случаи потери работы, на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, а также за перерасчетом социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами при осложненных родах, рождении двух и более детей не могут превышать двенадцать месяцев со дня возникновения права на социальные выплаты из фонда.
Срок обращения за назначением социальной выплаты на случай потери кормильца не может превышать срок достижения двадцатитрехлетнего возраста детьми, в том числе усыновленными (удочеренными), братьями, сестрами и внуками, состоявшими на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, на дату обращения за назначением социальной выплаты, за исключением лиц, ставших инвалидами до достижения возраста восемнадцати лет.

8. Өтініш осы Заңның 13-бабының 1-тармағында көрсетілген органда немесе ұйымда тіркелген күн қордан төленетін әлеуметтік төлемдер тағайындауға өтініш жасалған күн болып есептеледі.
Әлеуметтік төлемдер тағайындау мерзімі барлық қажетті құжаттармен қоса өтініш Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күнінен аспайды.
9. Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) қордың кiнәсiнен уақтылы алынбаған не толық алынбаған әлеуметтiк төлемдер сомасы өткен уақыт үшiн әлеуметтік төлемдерге құқық туындаған күннен бастап мерзiмдерi шектелмей төленеді.
21-бап. Еңбек ету қабiлетiнен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем
1. Еңбек ету қабiлетiнен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыға әлеуметтiк төлем тағайындауға өтiнiш жасалған уақытқа қарай жұмысты тоқтатқанына немесе iстеп жатқанына қарамастан тағайындалады.
2. Адамның жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін куәландыруды және белгілеуді МӘС бөлімшесі Қазақстан Республикасының мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу арқылы жүзеге асырады.
3. Еңбек ету қабiлетiнен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем қордан төленетін әлеуметтiк төлемдерге құқық туындаған күннен бастап еңбек ету қабiлетiнен айырылған деп белгiленген бүкіл кезеңге тағайындалады.
Жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесi өзгерген жағдайда, әлеуметтiк төлем жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесi өзгерген күннен бастап жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылудың жаңадан белгiленген дәрежесiне сәйкес келетiн мөлшерде жүзеге асырылады. Бұл ретте қор Мемлекеттік корпорацияны әлеуметтiк төлемдер мөлшерiнiң өзгергенi туралы шығарылған шешiм туралы үш жұмыс күнi iшiнде хабардар етеді.
4. Еңбек ету қабiлетiнен айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтiк төлем мөлшерi республикалық бюджет туралы заңда белгiленген жалақының ең төмен мөлшерінің елу бес пайызын шегеріп, әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшерiн табысты ауыстырудың, еңбек ету қабiлетiнен айырылуының және қатысу өтілінің тиiстi коэффициенттерiне көбейту арқылы айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыстар сомасын жиырма төртке бөлу арқылы айқындалады.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.

8. Днем обращения за назначением социальных выплат из фонда считается день регистрации заявления в органе или организации, указанных в пункте 1 статьи 13 настоящего Закона.
Срок назначения социальных выплат не превышает восьми рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации.
9. Суммы социальных выплат, не полученные своевременно либо полученные не полностью по вине Государственной корпорации и (или) фонда, выплачиваются за прошлое время со дня возникновения права на социальные выплаты без ограничения сроков.
Статья 21. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности
1. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности назначается участнику системы обязательного социального страхования независимо от того, прекращена работа ко времени обращения за назначением социальной выплаты или продолжается.
2. Освидетельствование и установление степени утраты общей трудоспособности лица осуществляются путем проведения медико-социальной экспертизы подразделением МСЭ в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите инвалидов.
3. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности назначается со дня возникновения права на социальные выплаты из фонда на весь установленный период утраты трудоспособности.
В случае изменения степени утраты общей трудоспособности, социальная выплата осуществляется в размере, соответствующем вновь установленной степени утраты общей трудоспособности, со дня изменения степени утраты общей трудоспособности. При этом фонд в течение трех рабочих дней уведомляет Государственную корпорацию о вынесенном решении об изменении размера социальных выплат.
4. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти пяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете, на соответствующие коэффициенты замещения дохода, утраты трудоспособности и стажа участия.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.

Бұл ретте табысты ауыстыру коэффициентi 0,6 құрайды.
Еңбек ету қабiлетiнен айырылу коэффициенті 30%-дан 100%-ға дейін белгіленген жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесіне сәйкес келеді.
Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы үшiн қатысу өтілінің коэффициентi:
алты айдан кем болғанда – 0,1;
алты айдан он екі айға дейін – 0,7;
он екi айдан жиырма төрт айға дейiн – 0,75;
жиырма төрт айдан отыз алты айға дейiн – 0,85;
отыз алты айдан қырық сегiз айға дейiн – 0,9;
қырық сегiз айдан алпыс айға дейiн – 0,95;
алпыс айдан жетпіс екі айға дейін – 1,0 құрайды;
алпыс ай және одан да көп айларға – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілінің әрбір он екі айы үшін 1,0-ге 2 пайыз қосылып отырады.
22-бап. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем
1. Қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының асырауында болған мына отбасы мүшелерінің:
1) он сегiз жасқа толмаған және егер он сегiз жасқа толғанға дейiн мүгедек болып қалса, осы жастан үлкен балаларының, оның iшiнде асырап алған балаларының, аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің (қарындастарының) және немерелерінің асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлемдер тағайындалуына және алуға құқығы бар.
Бұл ретте, аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің (қарындастарының) және немерелерінің еңбекке қабілетті ата-анасы болмаған немесе олар ата-анасынан алименттер алмаған жағдайда құқығы бар. Осы тармақшада аталған, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын немесе білім алған он сегіз жастан үлкен адамдардың оқуын бітіретін уақытқа дейін, бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін әлеуметтік төлемдер тағайындалуына және алуға құқығы бар;
2) егер қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының үш жасқа толмаған балаларының, аға-iнiлерiнің, апа-сiңлiлерiнің немесе немерелерiнің күтiмімен айналысатын болса, жасына және еңбек етуге қабiлеттiлiгiне қарамастан, ата-анасының бiреуiнің немесе жұбайының не атасының, әжесінің, аға-iнiсiнің немесе апа-сіңлісінің (қарындасының) асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдердің тағайындалуына және оларды алуға құқығы бар.
2. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы – ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға тағайындалған әлеуметтiк төлемдер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес айырылып қалған әрбiр ата-анасы үшiн асырап алушыға, қорғаншыға төленедi.

При этом коэффициент замещения дохода составляет 0,6.
Коэффициент утраты трудоспособности соответствует установленной степени утраты общей трудоспособности от 30% до 100%.
Коэффициент стажа участия для участника системы обязательного социального страхования составляет:
менее шести месяцев - 0,1;
от шести до двенадцати месяцев - 0,7;
от двенадцати до двадцати четырех месяцев - 0,75;
от двадцати четырех до тридцати шести месяцев - 0,85;
от тридцати шести до сорока восьми месяцев - 0,9;
от сорока восьми до шестидесяти месяцев - 0,95;
от шестидесяти до семидесяти двух месяцев - 1,0;
от шестидесяти и более месяцев - к 1,0 прибавляется 2 процента за каждые двенадцать месяцев стажа участия в системе обязательного социального страхования.
Статья 22. Социальная выплата на случай потери кормильца
1. Право на назначение и получение социальных выплат на случай потери кормильца имеют следующие члены семьи, состоявшие на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца – участника системы обязательного социального страхования:
1) дети, в том числе усыновленные (удочеренные), братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, если они стали инвалидами до достижения восемнадцати лет.
При этом братья, сестры и внуки - при условии, если они не имеют трудоспособных родителей или если они не получают алименты от родителей. Указанные в настоящем подпункте лица старше восемнадцати лет, обучающиеся или обучавшиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, имеют право на назначение и получение социальных выплат до времени окончания учебы, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста;
2) один из родителей или супруг либо дед, бабушка, брат или сестра независимо от возраста и трудоспособности, если он (она) занят (занята) уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, не достигшими трех лет.
2. Социальные выплаты, назначенные детям, оставшимся без попечения родителей - участников системы обязательного социального страхования, выплачиваются усыновителю (удочерителю), опекуну за каждого потерянного родителя в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

3. Бала кезiнен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектер деп танылған адамдарға әлеуметтiк төлемдер мүгедектiк белгiленген мерзiмге тағайындалады.
4. Қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, асыраушысынан айырылған жағдайға төленетін әлеуметтiк төлемдердің тағайындалуына және оларды алуға құқығы бар отбасының барлық мүшелерiне бiр әлеуметтiк төлем тағайындалады.
5. Қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшесiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша оның әлеуметтiк төлемдегі үлесi бөлiнедi және оған бөлек төленедi.
Әлеуметтiк төлемнiң үлесiн бөлу қорға өтiнiш жасалған күннен бастап жүргiзiледi.
6. Қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерiнің саны өзгерген жағдайда, қор әлеуметтiк төлемдердi қайта есептеу туралы шешiм қабылдайды. Бұл peттe әлеуметтік төлемнің мөлшері әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар отбасы мүшелерiнiң санына қарай тиiсiнше ұлғайтылады немесе азайтылады.
7. Асыраушысынан айырылған жағдайға төленетін ай сайынғы әлеуметтiк төлем мөлшерi республикалық бюджет туралы заңда белгiленген жалақының ең төмен мөлшерінің елу бес пайызын шегеріп, әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшерiн табысты ауыстырудың, асырауындағылар санының және қатысу өтілінің тиiстi коэффициенттерiне көбейту арқылы айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыстар сомасын жиырма төртке бөлу арқылы айқындалады.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.
Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемдер қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерiне қайтыс болған (сот хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының отбасы мүшесiнiң (мүшелерiнiң) әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы сақталатын уақыт кезеңі бойына ай сайын төленiп тұрады.

3. Лицам, признанным инвалидами с детства первой или второй группы, социальные выплаты назначаются на срок установления инвалидности.
4. На всех членов семьи, состоявших на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, имеющих право на назначение и получение социальных выплат на случай потери кормильца, назначается одна социальная выплата.
5. По письменному заявлению члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, его доля социальной выплаты выделяется и выплачивается ему отдельно.
Выделение доли социальной выплаты производится со дня обращения в фонд.
6. В случае изменения числа членов семьи, состоявших на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, фонд принимает решение о перерасчете социальных выплат. При этом размер социальной выплаты увеличивается или уменьшается соответственно по числу членов семьи, имеющих право на получение социальных выплат.
7. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери кормильца определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти пяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете, на соответствующие коэффициенты замещения дохода, количества иждивенцев и стажа участия.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Социальные выплаты на случай потери кормильца выплачиваются членам семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшим на его иждивении, ежемесячно на протяжении периода времени, в течение которого член (члены) семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца сохраняет (сохраняют) право на получение социальных выплат.

8. Асырауындағылар санының коэффициентi мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнің өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген қатысушысы қайтыс болғанға дейiн оның асырауында болған адамдар санына қарай айқындалады және асырауында бiр адам болса – 0,5, асырауында екi адам болса – 0,65, асырауында үш адам болса – 0,8, асырауында төрт және одан да көп адам болса – 1,0 болады.
Бұл ретте, табысты алмастыру коэффициентi мен қатысу өтілінің коэффициентi осы Заңның 21-бабына сәйкес айқындалады.
23-бап. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем
1. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы халықты жұмыспен қамту туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жұмыссыз ретiнде тiркелген күнінен бастап тағайындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.
2. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетiн әлеуметтiк төлем мөлшерi әлеуметтiк аударымдар объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшерiн тиiсті табысты ауыстыру коэффициенттерi мен қатысу өтіліне көбейту арқылы айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшері жұмысынан айырылуы бойынша әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыстар сомасын жиырма төртке бөлу арқылы айқындалады.
Табысты ауыстыру коэффициентi 0,4 болады, ал қатысу өтілінің коэффициентi осы Заңның 21-бабына сәйкес есептеледi.
3. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер:
ол үшін алты айдан он екі айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – бір айға;
ол үшін он екі айдан жиырма төрт айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – екі айға;
ол үшін жиырма төрт айдан отыз алты айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – үш айға;
ол үшін отыз алты айдан бастап қырық сегіз айға дейін оларға әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – төрт айға;
ол үшін қырық сегіз айдан бастап және алпыс айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – бес айға;
ол үшін алпыс айдан бастап және одан көп айларға әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – алты айға тағайындалады.

8. Коэффициент количества иждивенцев определяется в зависимости от количества лиц, состоявших на иждивении участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления до наступления смерти, и составляет при одном иждивенце 0,5; двух иждивенцах – 0,65; трех иждивенцах – 0,8; четырех и более иждивенцах – 1,0.
При этом коэффициент замещения дохода и коэффициент стажа участия определяются в соответствии со статьей 21 настоящего Закона.
Статья 23. Социальная выплата на случай потери работы
1. Социальная выплата на случай потери работы назначается со дня регистрации участника системы обязательного социального страхования в качестве безработного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Положения части первой настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Размер социальной выплаты на случай потери работы определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта социальных отчислений, на соответствующие коэффициенты замещения дохода и стажа участия.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату по потере работы, на двадцать четыре.
Коэффициент замещения дохода составляет 0,4, а коэффициент стажа участия рассчитывается в соответствии со статьей 21 настоящего Закона.
3. Участнику системы обязательного социального страхования социальные выплаты на случай потери работы назначаются:
на один месяц – в случае, когда за него производились социальные отчисления от шести до двенадцати месяцев;
на два месяца – в случае, когда за него производились социальные отчисления от двенадцати до двадцати четырех месяцев;
на три месяца – в случае, когда за него производились социальные отчисления от двадцати четырех до тридцати шести месяцев;
на четыре месяца – в случае, когда за него производились социальные отчисления от тридцати шести до сорока восьми месяцев;
на пять месяцев – в случае, когда за него производились социальные отчисления от сорока восьми до шестидесяти месяцев;
на шесть месяцев - в случае, когда за него производились социальные отчисления от шестидесяти и более месяцев.

4. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлем кейіннен өтініш жасалған кезде, жұмысынан айырылған жағдайда төленетін, бұрын алып келген әлеуметтік төлемнің әрбір айы үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілінен он екі айдың шегерілетіні негізге алына отырып, тағайындалады.
5. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыссызды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары шеңберінде әлеуметтік жұмыс орындарына, қоғамдық жұмыстарға және кәсіптік оқытуға жіберген жағдайларда, жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер тоқтатылмайды.
24-бап. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға
байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтiк төлем
1. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтiк төлем қордан төленетін әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнің қатысушысына тағайындалады.
2. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлем денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен берілген еңбекке уақытша қабілетсіздік туралы парақта көрсетілген бүкіл кезеңге тағайындалады.
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Байқоңыр қаласының тұрғындарына жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлем осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тәртіппен берілген немесе Ресей Федерациясының федералдық денсаулық сақтау ұйымдары мен олардың Байқоңыр қаласының аумағында орналасқан бөлімшелері берген еңбекке уақытша қабілетсіздік туралы парақ негізінде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыс кезеңіне тағайындалады.
3. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтiк төлем мөлшерi әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін еңбекке қабілетсіздік күндері санының тиісті коэффициентіне көбейту арқылы айқындалады.
Әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi ретiнде ескерiлген табыстың орташа айлық мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыстар сомасын он екіге бөлу арқылы айқындалады.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.
Еңбекке қабілетсіздік күндері санының коэффициенті жүктілікке және босануына, сондай-ақ жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты еңбекке уақытша қабілетсіздік туралы парақ берілген күндер санын күнтізбелік отыз күнге бөлу арқылы айқындалады.

4. Социальная выплата на случай потери работы при последующем обращении назначается исходя из того, что за каждый месяц ранее полученной социальной выплаты на случай потери работы из общего стажа участия в системе обязательного социального страхования вычитается двенадцать месяцев.
5. В случаях направления безработного центром занятости населения в рамках активных мер содействия занятости на социальные рабочие места, общественные работы и профессиональное обучение, социальные выплаты на случай потери работы не прекращаются.
Статья 24. Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)
1. Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) назначается участнику системы обязательного социального страхования, имеющему право на получение социальных выплат из фонда.
2. Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) назначается на весь период, указанный в листе о временной нетрудоспособности, выданном в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области здравоохранения.
Жителям города Байконыр, являющимся участниками системы обязательного социального страхования, социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) назначается на основании листа о временной нетрудоспособности, выданного в порядке, предусмотренном частью первой настоящего пункта, или выданного федеральными организациями здравоохранения Российской Федерации и их подразделениями, расположенными на территории города Байконыр, на период отпуска в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
3. Размер социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующий коэффициент количества дней нетрудоспособности.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двенадцать.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется путем деления количества дней, на которые выдан лист о временной нетрудоспособности в связи с беременностью и родами, а также усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), на тридцать календарных дней.

4. Егер бұл еңбек шартының және (немесе) ұжымдық шарттың талаптарында, жұмыс берушінің актісінде көзделсе, жұмыс беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлем сомасын шегергендегі орташа жалақысын сақтай отырып, жүктілікке және босануға байланысты демалысқа, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған жұмыскерлерге берілетін демалысқа ақы төлейді.
25-бап. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан
айырылған жағдайға төленетiн әлеуметтiк төлем
1. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға төленетiн әлеуметтiк төлем мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнің балаға (балаларға) күтімді жүзеге асыратын және қордан төленетін әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар қатысушысына тағайындалады.
Бұл ретте, егер балаға міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің бірнеше қатысушысы күтім жасайтын болса, онда бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетiн әлеуметтiк төлем көрсетілген адамдардың біреуіне ғана төленеді.
2. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға төленетiн әлеуметтiк төлем екi және одан да көп бала туған кезде әр балаға жеке-жеке тағайындалады.
3. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға төленетiн әлеуметтiк төлем баланың тууы туралы куәлігінде көрсетілген баланың туған күнінен бастап ол бір жасқа толған күнді қоса алғандағы мерзімге тағайындалады.
Бiр жасқа толмаған бала қайтыс болған жағдайда, әлеуметтiк төлемдер қайтыс болған айды қоса алғанда төленедi.
4. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға төленетiн ай сайынғы әлеуметтiк төлемдер әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерiн табысты алмастыру коэффициентiне көбейту арқылы айқындалады.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыстар сомасын жиырма төртке бөлу арқылы айқындалады.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін өзінен әлеуметтiк аударымдар жүргізілген әрбір айдағы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген бiр ең төмен жалақы мөлшерінің деңгейiнде қабылданады.

4. Работодатель оплачивает отпуск по беременности и родам, отпуск работникам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), с сохранением средней заработной платы, если это предусмотрено условиями трудового и (или) коллективного договора, актом работодателя, за вычетом суммы социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Статья 25. Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года
1. Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года назначается участнику системы обязательного социального страхования, осуществляющему уход за ребенком (детей) и имеющему право на получение социальных выплат из фонда.
При этом, если уход за ребенком осуществляется несколькими участниками системы обязательного социального страхования, социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года назначается только одному из указанных лиц.
2. При рождении двух и более детей социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года назначается на каждого ребенка отдельно.
3. Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года назначается с даты рождения, указанной в свидетельстве о рождении ребенка, по день достижения им возраста одного года включительно.
В случае смерти ребенка, не достигшего возраста одного года, социальные выплаты производятся по месяц смерти включительно.
4. Ежемесячные социальные выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года определяются путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на коэффициент замещения дохода.
Среднемесячный размер дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре.
Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.

Табысты алмастыру коэффициенті 0,4 болады.
Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға төленетін әлеуметтік төлем мөлшері осы Заңның 27-бабына сәйкес ұстап қалуға жататын қосымша міндетті зейнетақы жарналарын аударуға қосымша "Балалы отбасыларға берілетін жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес туылған баланың кезегіне байланысты белгіленген бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінен кем болмауы тиіс.
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ең жоғары мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығының туындау күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінің қырық пайызынан аспауға тиіс.
5. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға төленетін әлеуметтік төлем алушының еңбек немесе кәсіпкерлік қызметін қайта бастаған жағдайда осы Заңның 27-бабына сәйкес ұстап қалуға жататын қосымша міндетті зейнетақы жарналарын аударуға қосымша "Балалы отбасыларға берілетін жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес туылған баланың кезегіне байланысты белгіленген бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы мөлшерінде кепілдендіріледі.
6. Алушы қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған), ата-ана құқықтарынан айырылған немесе олар шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген жағдайларда, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген құжаттар негізінде баланы мемлекеттің толық қамсыздандыруы белгіленген жағдайларды қоспағанда, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімін жүзеге асыратын адамға жүргізіледі.
26-бап. Әлеуметтік төлемдерді төлеу тәртібі
Әлеуметтік төлемдер ағымдағы ай үшін Мемлекеттік корпорация арқылы алушының банк шоттарына аудару жолымен жүргізіледі.
27-бап. Әлеуметтiк төлемдерден ұстап қалу
1. Еңбек ету қабiлетiнен айырылған және (немесе) жұмысынан айырылған, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайларға берiлетiн әлеуметтiк төлемдерден Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес мiндеттi зейнетақы жарналары ұсталып қалады және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жiберiледi.

Коэффициент замещения дохода составляет 0,4.
Размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года не может быть менее размера ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, установленного в зависимости от очередности рождения ребенка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей", с дополнительным исчислением обязательных пенсионных взносов, подлежащих удержанию в соответствии со статьей 27 настоящего Закона.
Максимальный размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года не должен превышать сорок процентов от семикратного размера минимальной заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату.
5. Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года гарантируется в размере ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, установленного в зависимости от очередности рождения ребенка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей", с дополнительным исчислением обязательных пенсионных взносов, подлежащих удержанию в соответствии со статьей 27 настоящего Закона, в случае возобновления трудовой или предпринимательской деятельности получателя.
6. В случаях смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим), лишения или ограничения родительских прав, отбытия наказания в местах лишения свободы получателя, социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года производится лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста одного года, за исключением случаев определения ребенка на полное государственное обеспечение на основании документов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Статья 26. Порядок осуществления социальных выплат
Социальные выплаты производятся за текущий месяц через Государственную корпорацию путем перечисления на банковские счета получателя.
Статья 27. Удержания из социальных выплат
1. Из социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и (или) потери работы, на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и уходом за ребенком по достижении им возраста одного года удерживаются обязательные пенсионные взносы и направляются в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.

2. Әлеуметтік төлемдерден ұстап қалу алушының өтініші негізінде жүргізілетін артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомалары жағдайларынан өзге жағдайларда атқарушылық іс жүргізу тәртібінде жүргізілуі мүмкін.
3. Әлеуметтік төлемдерден ұстап қалу төлеуге жататын сомадан жүргізіледі.
4. Еңбек ету қабілетінен және асыраушысынан айырылған жағдайға төленетін әлеуметтік төлемдерден төленуге тиесілі соманың 25 пайызынан астамы ұсталынбайды. Ұстап қалу жүктілігіне және босануына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылған жағдайға төленетін әлеуметтік төлемдерден жүргізілмейді.
28-бап. Әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұру және қайта бастау
1. Әлеуметтік төлем:
1) алушының Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткені туралы;
2) алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі туралы;
3) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның, оралманның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден;
4) іздеудегі адамдардың хабарсыз кету фактісінің анықталуы туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған;
5) шетелдіктің тұруға ықтияр хатын алғанға дейін Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу немесе шығу фактілерінің анықталуы туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады.
2. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайға әлеуметтік төлем осы баптың 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ алушының белгіленген еңбек ету қабілетінен айырылу кезеңі аяқталған күннен бастап кезекті еңбек ету қабілетінен айырылу кезеңі белгіленгенге дейін тоқтатыла тұрады.
3. Асыраушысынан айырылған жағдайға әлеуметтік төлем осы баптың 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ:
1) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған бала кезінен бірінші немесе екінші топтағы мүгедек деп танылған адам белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап қайта куәландырылғанға дейін;
2) қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының отбасы мүшесінің орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын оқушысы немесе студенті болып табылатыны туралы анықтаманың қолданыстағы мерзімі аяқталған күннен бастап тоқтатыла тұрады.

2. Удержания из социальных выплат могут производиться в порядке исполнительного производства, кроме случаев излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат, когда удержания производятся на основании заявления получателя.
3. Удержания из социальных выплат производятся из суммы, причитающейся к выплате.
4. Из социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца не может быть удержано более 25 процентов от причитающейся к выплате суммы. Удержание не производится из социальных выплат на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.
Статья 28. Приостановление и возобновление социальных выплат
1. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступлений сведений:
1) о выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
2) об отбывании получателем уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
3) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, удостоверения оралмана, в том числе из информационных систем;
4) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из информационных систем;
5) о выявлении фактов утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан до получения вида на жительство иностранца, в том числе из информационных систем.
2. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности приостанавливается по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, а также со дня окончания установленного периода утраты трудоспособности получателя до установления очередного периода утраты трудоспособности.
3. Социальная выплата на случай потери кормильца приостанавливается по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, а также:
1) со дня окончания срока установления инвалидности лицам, признанным инвалидами с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, до переосвидетельствования;
2) со дня истечения срока действия справки, выданной организацией среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца являются учащимися или студентами по очной форме обучения.

4. Әлеуметтік төлем тоқтата тұруға себеп болған жағдайлар аяқталғанын растайтын құжаттар негізінде қайта жалғастырылады.
29-бап. Әлеуметтік төлемдерді тоқтату
1. Әлеуметтік төлем:
1) алушының қайтыс болуына (соттың хабарсыз кеттi деп тануына немесе қайтыс болды деп жариялауына) байланысты тоқтатылады және алушы қайтыс болған айды қоса алғанда (соттың хабарсыз кеттi деп тану туралы немесе қайтыс болды деп жариялау туралы шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап) жүзеге асырылады;
2) әлеуметтік төлем алушының Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққанына немесе жоғалтқанына байланысты тоқтатылады және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу немесе жоғалту фактілерінің анықталған, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған ай бойынша жүзеге асырылады;
3) өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешімнің қабылдануына негіз болған дәйексіз құжаттарды (мәліметтерді) беруіне байланысты тоқтатылады және тағайындалған күннен бастап тоқтатылады;
4) алушының әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш беруіне байланысты тоқтатылады және өтініш берген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
2. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайға әлеуметтік төлем осы баптың 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ:
1) алушы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағымен көзделген жасқа жеткен күннен бастап;
2) МӘС құрылымдық бөлімшесі алушыны еңбекке қабілетті деп тану туралы шешім шығарған күнінен бастап тоқтатылады.
3. Асыраушысынан айырылған жағдайға әлеуметтік төлем осы баптың 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша тоқтатылады, сондай-ақ:
1) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған адамның қайтыс болуына байланысты тоқтатылады және қайтыс болған айды қоса алғанда жүзеге асырылады;
2) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған адамға белгіленген мүгедектік мерзімі біткен күннен бастап;
3) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған адам он сегіз жасқа (он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек болған адамдарды қоспағанда), ал аталған адам жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқыған жағдайда жиырма үш жасқа толған күннен бастап;
4) он сегіз жастан асқан алушының (асырауындағының) оқу орнынан шыққанына немесе сырттай оқу нысанына ауысқанына байланысты тоқтатылады және алушының (асырауындағының) оқу орнынан шыққаны немесе сырттай оқу нысанына ауысқаны туралы мәліметтерді, оның ішінде ақпараттық жүйелерден мәліметтер алған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.

4. Социальная выплата возобновляется на основании документов, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты.
Статья 29. Прекращение социальных выплат
1. Социальная выплата прекращается:
1) в связи со смертью получателя (признанием судом безвестно отсутствующим или объявлением умершим) и осуществляется по месяц смерти получателя (со дня вступления в законную силу решения суда о признании безвестно отсутствующим или объявлении умершим) включительно;
2)      в связи с утратой или выходом из гражданства Республики Казахстан получателя социальной выплаты и осуществляется по месяц, когда выявлены факты утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
3)      в связи с представлением заявителем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты, и прекращается со дня ее назначения;
4)      в связи с подачей заявления получателя на прекращение социальной выплаты и прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления.
2. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности прекращается по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, а также:
1)      со дня достижения получателем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
2) со дня вынесения решения подразделением МСЭ о признании получателя трудоспособным.
3. Социальная выплата на случай потери кормильца прекращается по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, а также:
1) в связи со смертью лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, и осуществляется по месяц смерти включительно;
2) со дня окончания срока установления инвалидности лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца;
3) со дня достижения лицом, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, восемнадцатилетнего возраста (за исключением лиц, ставших инвалидами до достижения восемнадцати лет), а в случае обучения указанного лица по очной форме обучения в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования - двадцатитрехлетнего возраста;
4) в связи с отчислением получателя (иждивенца) старше восемнадцати лет из учебного заведения или переводом его на заочную форму обучения и прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем получения сведения об отчислении получателя (иждивенца) или перевода на заочную форму обучения, в том числе из информационных систем.

4. Жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем осы баптың 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ:
1) алушы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен күннен бастап;
2) алушы халықты жұмыспен қамту орталығында жұмыссыз ретінде есептен шыққан айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
5. Бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда осы баптың 1-тармағында көрсетілген негіздері бойынша, сондай-ақ:
1) бала (балалар) қайтыс болған ай өткен соң;
2) бала (балалар) толықтай мемлекеттің қамтамасыз етуіне берілген ай өткен соң;
3) ата-ана ата-ана құқықтарынан айырылған немесе шектелген, асырап алуы туралы шешімдер немесе күші жойылған, қамқоршылар өз міндеттерін орындаудан босатылған немесе шеттетілген ай өткен соң, Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
4-тарау. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының жұмыс істеу тәртібі
30-бап. Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының мәртебесі
1. Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры – жалғыз құрылтайшысы мен қатысушысы мемлекет болып табылатын акционерлiк қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым.
2. Қор өз мiндеттемелерi бойынша өзiнiң барлық мүлкiмен жауапты болады.
31-бап. Қордың басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар
1. Атқарушы органның бірінші басшысы мен оның орынбасарлары, бас бухгалтер қордың басшы қызметкерлері болып танылады.
2. Қордың басшы қызметкерлеріне мынадай талаптар:
1) атқарушы органның бірінші басшысы мен оның орынбасарлары үшін:
жоғары кәсіптік (заң, қаржы-экономикалық) білімі;
бағалы қағаздар нарығындағы және қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда кәсіптік қызметпен тікелей байланысты басшы лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілі не халықты әлеуметтік қорғау саласында басшы лауазымдарда кемінде алты жыл жұмыс өтілі;
2) бас бухгалтер үшін:
жоғары кәсіптік (қаржылық, экономикалық) білімі;
қаржы-бухгалтерлік жұмыста кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымдарда кемінде бес жыл жұмыс өтілі белгіленеді.
3. Қордың басшы қызметкері болып:
1) жоғары кәсіптік білімі жоқ;

4. Социальная выплата на случай потери работы прекращается по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, а также:
1)      со дня достижения получателем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
2) с первого числа месяца, следующего за месяцем снятия получателя с учета в качестве безработного в центре занятости населения.
5. Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года прекращается по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, а также:
1) по истечении месяца, в котором наступила смерть ребенка (детей);
2) по истечении месяца, в котором ребенок (дети) определен (определены) на полное государственное обеспечение;
3) по истечении месяца, в котором родители были лишены или ограничены в родительских правах, решения об усыновлении (удочерении) признаны недействительными или отменены, опекуны освобождены или отстранены от исполнения своих обязанностей, в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок функционирования Государственного фонда социального страхования
Статья 30. Статус Государственного фонда социального страхования
1. Государственный фонд социального страхования - некоммерческая организация в форме акционерного общества, единственным учредителем и участником которого является государство.
2. Фонд несет ответственность по своим обязательствам всем своим имуществом.
Статья 31. Требования, предъявляемые к руководящим работникам фонда
1. Руководящими работниками фонда признаются первый руководитель исполнительного органа и его заместители, главный бухгалтер.
2. К руководящим работникам фонда устанавливаются следующие требования:
1) для первого руководителя исполнительного органа и его заместителей:
образование - высшее профессиональное (юридическое, финансово-экономическое);
не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях, непосредственно связанной с профессиональной деятельностью на рынке ценных бумаг и в организациях, осуществляющих деятельность на финансовом рынке, либо наличие не менее шести лет стажа работы на руководящих должностях в сфере социальной защиты населения;
2) для главного бухгалтера:
образование - высшее профессиональное (финансовое, экономическое);
не менее пяти лет стажа финансово-бухгалтерской работы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях.
3. Руководящим работником фонда не может быть избрано (назначено) лицо:
1) не имеющее высшего профессионального образования;

2) осы баптың 2-тармағында көзделген қызмет салаларында ең аз қажетті жұмыс өтілі жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
4) бұрын заңды тұлғаның бірінші басшысы, бірінші басшысының орынбасары, бас бухгалтері лауазымында болған кезеңінде банкрот деп танылған немесе санацияға, консервациялауға, мәжбүрлеп таратуға ұшыраған осы заңды тұлғаның бірінші басшысы, бірінші басшысының орынбасары, бас бухгалтері болған адам сайлана (тағайындала) алмайды.
32-бап. Қордың қызметi
Қор өз қызметiн қор активтерiнен алынатын комиссиялық сыйақы есебiнен жүзеге асырады.
Комиссиялық сыйақының шамасын жылына екі реттен артық емес өзгертуге болмайды.
Қордың өз қаражаты қордың жарғылық капиталынан, комиссиялық сыйақыдан қалыптастырылады және солардан тұрады.
Қор мынадай:
1) әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды, артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың қайтарылуын, сондай-ақ инвестициялық кірісті есепке алуды жүргізу;
2) әлеуметтік төлемдерді және әлеуметтік төлемдердің артық есепке жатқызылған (төленген) сомаларының қайтарылуын есепке алуды жүргізу;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы ақпараттық жүйені құру және дамыту қызметі түрлерін жүзеге асырады.
Осы Заңда реттелмеген бөлікте қордың қызметіне Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасы қолданылады.
33-бап. Қордың құқықтары мен мiндеттерi
1. Қордың:
1) әлеуметтiк аударымдарды шоғырландыруды жүзеге асыруға;
2) Осы Заңда айқындалған тәртiппен бағалы қағаздармен және басқа да қаржы құралдарымен байланысты қызметпен айналысуға;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша консультациялық және түсіндіру жұмыстарын жүргізуге;
4) Қор қызметiн жүзеге асыруға комиссиялық сыйақы алуға;
5) Мемлекеттік корпорациядан ақпарат алуға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң субъектілерінен қор қызметiн қамтамасыз етуге қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
7) мемлекеттік органдар және тиісті ұйымдар, әлеуметтік аударымдарды төлеушілер мен өтініш беруші арқылы ақпаратты сұрату арқылы әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) анықтығын тексеруге;

2) не имеющее минимально необходимого стажа работы в сферах деятельности, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
4) ранее являвшееся первым руководителем, заместителем первого руководителя, главным бухгалтером юридического лица, которое было признано банкротом или подвергнуто санации, консервации, принудительной ликвидации в период нахождения данного лица в должности первого руководителя, заместителя первого руководителя, главного бухгалтера данного юридического лица.
Статья 32. Деятельность фонда
Фонд осуществляет свою деятельность за счет комиссионного вознаграждения, получаемого от активов фонда.
Величина комиссионного вознаграждения может меняться не более двух раз в год.
Собственные средства фонда формируются и состоят из уставного капитала фонда, комиссионного вознаграждения.
Фонд осуществляет следующие виды деятельности:
1) ведение учета социальных отчислений, пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, возвратов излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также инвестиционного дохода;
2) ведение учета социальных выплат и возвратов излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат;
3) создание и развитие информационной системы в сфере обязательного социального страхования.
В части, не урегулированной настоящим Законом, к деятельности фонда применяется законодательство Республики Казахстан об акционерных обществах.
Статья 33. Права и обязанности фонда
1. Фонд имеет право:
1) осуществлять аккумулирование социальных отчислений;
2) заниматься деятельностью, связанной с ценными бумагами и другими финансовыми инструментами, в порядке, определяемом настоящим Законом;
3) проводить консультативную и разъяснительную работу по вопросам обязательного социального страхования;
4) получать комиссионное вознаграждение на осуществление деятельности фонда;
5) получать информацию от Государственной корпорации;
6) запрашивать и получать информацию от субъектов системы обязательного социального страхования, необходимую для обеспечения деятельности фонда, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
7) проверять достоверность документов (сведений), необходимых для назначения, перерасчета, приостановления, возобновления и прекращения социальных выплат, путем запроса информации через государственные органы и соответствующие организации, плательщиков социальных отчислений и заявителя;

8) Қазақстан Республикасының аумағында филиалдар ашуға құқығы бар.
2. Қор:
1) Мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыруы үшін қаражаттың уақтылы аударылуын қамтамасыз етуге;
2) Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын төлеушіге қайтаруды жүзеге асыруға, сондай-ақ әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының артық есепке жатқызылған (төленген) сомаларын қорға қайтаруды қамтамасыз етуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңсыз (негізсіз) деп танылған әлеуметтік төлемдер сомаларын әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде есепке алмауға;
4) қордың уақытша бос қаражатын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арқылы қаржы құралдарына орналастыруға;
5) жылдық қаржылық есептілікке аудит жүргізуді қамтамасыз етуге;
6) үш жылда бір рет міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қаржылық тұрақтылығын бағалауға аудитті қамтамасыз етуге;
7) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен мәліметтер алған жағдайда әлеуметтік төлемдерді қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату үшін шешім жобаларын қалыптастыруға;
8) әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы шешімдер қабылдауға;
9) қордан төленетін әлеуметтік төлемдерге қажеттілікті есептеу бойынша болжамды деректерді қалыптастыруға;
10) әлеуметтік төлемдерді кесте бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияны күнделікті қаржыландыруды жүргізуге;
11) әлеуметтік төлемдер тағайындау және алу мәселелері бойынша қажетті түсініктемелер беруге;
12) қор активтерін есепке алуды жүзеге асыру, сондай-ақ ақпараттың сақталуын және оның санкцияланбаған қол жеткізуден қорғалуын қамтамасыз ету үшін бағдарламалық қамсыздандыру түріндегі автоматтандырылған ақпараттық жүйеге ие болуға;
13) ақпаратты сақтауға арналған резервтік орталықтың иесі болуға;
14) ақпараттық жүйелерден алынған әлеуметтік аударымдар сомалары мен әлеуметтік төлемдер сомалары туралы құпиялылықты қамтамасыз етуге;
15) Мемлекеттік корпорацияға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңсыз (негізсіз) деп танылған әлеуметтік аударымдар сомасы туралы ақпаратты беруге;
16) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Қордың:
1) Қор активтерiн кепiлге беруге;
2) осы Заңда көзделмеген кәсiпкерлiкпен және өзге де қызметпен айналысуға құқығы жоқ.

8) открывать филиалы на территории Республики Казахстан.
2. Фонд обязан:
1) обеспечивать своевременное перечисление средств для осуществления Государственной корпорацией социальных выплат;
2) осуществлять возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений плательщику, а также обеспечивать возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них в фонд через Государственную корпорацию;
3) при назначении социальной выплаты не учитывать суммы социальных отчислений, признанные незаконными (необоснованными) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) размещать временно свободные средства фонда в финансовые инструменты через Национальный Банк Республики Казахстан;
5) обеспечивать проведение аудита годовой финансовой отчетности;
6) обеспечивать аудит оценки финансовой устойчивости системы обязательного социального страхования один раз в три года;
7) формировать проекты решений для перерасчета, приостановления, возобновления и прекращения социальных выплат в случае получения сведений из информационных систем государственных органов и организаций;
8) принимать решения о назначении либо отказе в назначении, перерасчете, приостановлении, возобновлении и прекращении социальных выплат;
9) формировать прогнозные данные по исчислению потребности на социальные выплаты из фонда;
10) производить ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальных выплат по графику;
11) давать необходимые разъяснения по вопросам назначения и получения социальных выплат;
12) иметь автоматизированную информационную систему фонда в виде программного обеспечения для осуществления учета активов фонда, а также обеспечить сохранность и защиту информации от несанкционированного доступа;
13) иметь резервный центр для хранения информации;
14) обеспечивать конфиденциальность информации о суммах социальных отчислений и социальных выплат, полученных из информационных систем;
15) представлять в Государственную корпорацию информацию о суммах социальных отчислений, признанных незаконными (необоснованными), в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
16) исполнять иные обязанности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. Фонд не вправе:
1) передавать в залог активы фонда;
2) заниматься предпринимательской и иной деятельностью, не предусмотренной настоящим Законом.

34-бап. Қор активтерiнiң құрылуы
1. Қор активтерi қордың қызметiн қамтамасыз етуге арналған комиссиялық сыйақыны, әлеуметтік төлемдерге және әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтiк аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсiмпұлдың артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға бағытталған қаражатты шегере отырып, әлеуметтiк аударымдар, әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшiн өсiмпұл, инвестициялық кіріс, әлеуметтік төлемдердің артық есепке жатқызылған (төленген) сомаларын қайтару және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қорға түсетiн өзге де түсiмдер есебінен қалыптастырылады.
2. Қордың активтерi мынадай мақсаттарға ғана:
1) осы Заңға сәйкес әлеуметтiк төлемдердi жүзеге асыруға;
2) тiзбесi мен лимиттерін Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын қаржы құралдарына орналастыруға;
3) әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшiн өсiмпұлдың артық (қате) төленген сомаларын, сондай-ақ өзге де қате есепке жатқызылған қаражаттың сомаларын қайтаруға пайдаланылуы мүмкін.
3.Қордың активтері:
1) кепіл нысанасы бола алмайды;
2) оларды кредиторлардың талабы бойынша өндіріп алуға болмайды;
3) мүлікке тыйым салу немесе өзгеше түрде ауыртпалық салу нысанасы бола алмайды;
4) оларды қордың және үшінші тұлғалардың міндеттемелері бойынша инкассолық өкіммен өндіріп алуға болмайды;
5) осы Заңның 35-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды сенімгерлік басқаруға беруге болмайды;
6) мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету нысанасы бола алмайды.
35-бап. Қордың активтерін басқару тәртібі
1. Қордың активтерін сенімді басқаруды Экономикалық саясат жөніндегі кеңес мақұлдаған инвестициялық декларация және қор мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арасында жасалатын шарттың негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қордың активтерiн орналастыруды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қаржы құралдарының тізбесіне сәйкес жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қордың активтерін шоғырландыру және орналастыру жөнiндегi, инвестициялық кiрiс алу жөнiндегi барлық операциялардың есебiн жүргiзедi және жасалған шартқа сәйкес қор шоттарының және оның активтерiмен инвестициялық қызметтiң жай-күйi туралы есепті қорға тоқсан сайын ұсынады.
36-бап. Есепке алу және есептілік
1. Қор бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзедi және қаржылық есептілікті қордың өзiнiң қаражаты мен активтерi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бөлек ұсынады.

Статья 34. Образование активов фонда
1. Активы фонда формируются за счет социальных отчислений, пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, инвестиционного дохода, возвратов излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и иных поступлений в фонд, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, за минусом комиссионного вознаграждения на обеспечение деятельности фонда, средств, направленных на социальные выплаты и возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений.
2. Активы фонда могут быть использованы исключительно для следующих целей:
1) осуществление социальных выплат в соответствии с настоящим Законом;
2) размещение в финансовые инструменты, перечень и лимиты которых определяются Правительством Республики Казахстан;
3) возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также сумм иных ошибочно зачисленных средств.
3. Активы фонда не могут быть:
1) предметом залога;
2) взысканы по требованию кредиторов;
3) предметом ареста или иного обременения имущества;
4) взысканы инкассовым распоряжением по обязательствам фонда и третьих лиц;
5) переданы в доверительное управление, за исключением случаев, предусмотренных статьей 35 настоящего Закона;
6) предметом обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства.
Статья 35. Порядок управления активами фонда
1. Доверительное управление активами фонда осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан на основании инвестиционной декларации, одобренной Советом по экономической политике, и договора, заключаемого между фондом и Национальным Банком Республики Казахстан.
2. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет размещение активов фонда согласно перечню финансовых инструментов, определенных Правительством Республики Казахстан.
3. Национальный Банк Республики Казахстан ведет учет всех операций по аккумулированию и размещению активов фонда, по получению инвестиционного дохода и ежеквартально представляет в фонд отчет о состоянии счетов и инвестиционной деятельности с активами фонда в соответствии с заключенным договором.
Статья 36. Учет и отчетность
1. Фонд ведет бухгалтерский учет и представляет финансовую отчетность раздельно по собственным средствам и активам фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2. Қор бухгалтерлiк есепті және есептiлiктi жасау кезiнде пайдаланылатын құжаттардың есебi мен сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi. Сақталуға жататын негiзгi құжаттардың тiзбесi және олардың сақталу мерзiмдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленедi.
37-бап. Аудит
1. Қорға аудиттi және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қаржылық тұрақтылығын бағалау аудитін аудиторлық қызмет туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аудит жүргiзуге құқылы аудиторлық ұйым жүргiзедi.
2. Аудиторлық есеп коммерциялық құпияны құрамайды.
3. Қордың міндетті жыл сайынғы аудитінің нәтижелері бойынша аудиторлық ұйым:
1) қордың меншікті қаражаты;
2) қордың активтері бойынша екі аудиторлық есеп жасайды.
4. Қордың міндетті жыл сайынғы аудиті және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қаржылық тұрақтылығын бағалау аудиті бойынша шығыстар Қордың меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
38-бап. Дауларды шешу
Қордың, Мемлекеттік корпорацияның, мемлекеттiк органдардың, жеке және заңды тұлғалардың арасында осы Заңды орындау жөнiнде туындайтын барлық даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешiледi.
39-бап. Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы
заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасының бұзылуына кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
40-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және еңбек ету қабiлетiнен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларға әлеуметтік төлемдер мөлшерінің жыл сайынғы өсуін есепке ала отырып, әлеуметтiк төлемді алушылардың жағдайы жақсарған жағдайда 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2. Осы Заңның 1-бабының 7) тармақшасы, 8-бабының бесінші абзацы, 14-бабының 2-тармағының бірінші абзацы, 15-бабының 2-тармағы, 16-бабының 3-тармағы, 17-бабының 3-тармағы, 18-бабының 1-тармағы, 21-бабы 4-тармағының үшінші абзацы, 22-бабы 7-тармағының үшінші абзацы, 23-бабы 1-тармағының екінші абзацы, 24-бабы 3-тармағының үшінші абзацы, 25-бабы 4-тармағының үшінші абзацы 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
3. Осы Заңның 1-бабының 7) тармақшасы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"7) әлеуметтiк аударымдарды төлеушi (бұдан әрi – төлеушi) – осы Заңда белгiленген тәртiппен әлеуметтiк аударымдарды есептеудi және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеудi жүзеге асыратын жұмыс берушi, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары, жеке практикамен айналысатын адам;".

2. Фонд обязан обеспечить учет и хранение документов, используемых в бухгалтерском учете и при составлении отчетности. Перечень основных документов, подлежащих хранению, и сроки их хранения устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
Статья 37. Аудит
1. Аудит фонда и аудит оценки финансовой устойчивости системы обязательного социального страхования производятся аудиторскими организациями, правомочными на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Аудиторский отчет не составляет коммерческой тайны.
3. По результатам обязательного ежегодного аудита фонда аудиторская организация составляет два аудиторских отчета по:
1) собственным средствам фонда;
2) активам фонда.
4. Расходы по обязательному ежегодному аудиту фонда и аудиту оценки финансовой устойчивости системы обязательного социального страхования осуществляются за счет собственных средств фонда.
Глава 5. Заключительные положения
Статья 38. Разрешение споров
Все споры, возникающие между фондом, Государственной корпорацией, государственными органами, физическими и юридическими лицами по исполнению настоящего Закона, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 39. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном страховании
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 40. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2020 года и в случае улучшения положения получателей социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца с учетом ежегодного повышения размеров социальных выплат действует на правоотношения, возникшие до 1 января 2020 года.
2. Установить, что подпункт 7) статьи 1, абзац пятый статьи 8, абзац первый пункта 2 статьи 14, пункт 2 статьи 15, пункт 3 статьи 16, пункт 3 статьи 17, пункт 1 статьи 18, абзац третий пункта 4 статьи 21, абзац третий пункта 7 статьи 22, абзац второй пункта 1 статьи 23, абзац третий пункта 3 статьи 24, абзац третий пункта 4 статьи 25 настоящего Закона действуют до 1 января 2024 года.
3.Установить, что подпункт 7) статьи 1 настоящего Закона с 1 января 2024 года действует в следующей редакции:
"7) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянские или фермерские хозяйства, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном настоящим Законом;".

4. Осы Заңның 14-бабының 2-тармағының бірінші абзацы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2. Төлеуші міндетті:".
5. Осы Заңның 18-бабының 1-тармағы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1. "Әлеуметтiк аударымдардың уақтылы аударылмаған сомаларын мемлекеттік кіріс органдары өндiрiп алады немесе төлеушi оларды мерзiмi өткен әрбір күн үшiн (қорға төлеу күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі мөлшерiнде есепке жазылған өсiмпұлмен бірге қордың шотына аударуға тиiс.".
6. 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1, 4-құжаттар; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 14, 42-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. Установить, что абзац первый пункта 2 статьи 14 настоящего Закона с 1 января 2024 года действует в следующей редакции:
"2. Плательщик обязан:".
5. Установить, что пункт 1 статьи 18 настоящего Закона с 1 января 2024 года действует в следующей редакции:
"1. Своевременно не перечисленные суммы социальных отчислений взыскиваются органами государственных доходов или подлежат перечислению плательщиком с начисленной пени на счет фонда в размере 1,25-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки (включая день оплаты в фонд).".
6. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" с 1 января 2020 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст.41; 2004 г., № 23, ст.140, 142; 2006 г., № 23, ст.141; 2007 г., № 3, ст.20; № 20, ст.152; № 24, ст.178; 2008 г., № 23, ст.114; 2009 г., № 9-10, ст.50; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; 2011 г., № 6, ст.49; № 11, ст.102; № 14, ст.117; 2012 г., № 2, ст.14; № 3, ст.26; № 4, ст.32; № 8, ст.64; № 14, ст.95; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 3, ст.15; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.1, 4; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; 2015 г., № 6, ст.27; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.145; 2016 г., № 7-І, ст.49; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 7-8, cт. 22, № 14, ст.42).
Президент
Республики Казахстан