Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы "Дағдылар бойынша тиімді ұлттық стратегияларды қалыптастыру" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 18 сәуірдегі № 205 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы "Дағдылар бойынша тиімді ұлттық стратегияларды қалыптастыру" жобасын іске асыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі Бердібек Машбекұлы Сапарбаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы "Дағдылар бойынша тиімді ұлттық стратегияларды қалыптастыру" жобасын іске асыру туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 18 сәуірдегі
№ 205 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Дағдылар бойынша тиімді ұлттық стратегияларды қалыптастыру" жобасын іске асыру туралы келісім
Бұдан әрі жеке-жеке "Тарап" немесе бірге "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі - ЭЫДҰ) төмендегілер туралы осы келісімді жасасты:
1-бап. Келісімнің нысанасы
1. ЭЫДҰ 2019-2020 жылдарға арналған Жұмыс және бюджет бағдарламасы (бұдан әрі - ЖББ) шеңберінде өзінің дағдылар бойынша тиімді ұлттық стратегияларды қалыптастыру жөніндегі жұмысының барысында Қазақстанда "Дағдылар бойынша тиімді ұлттық стратегияларды қалыптастыру" жобасын (бұдан әрі - Жоба) жүзеге асыратын болады, оның нәтижелері бойынша ЭЫДҰ 2021 жылы жариялау үшін Дағдылар стратегиясын диагностикалау туралы ЭЫДҰ есебі: Қазақстан есебін (бұдан әрі - есеп) дайындайды.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жарна Жобаның ұзақтығы - 2019 жылғы 1 мамырдан басталатын және 2021 жылғы 30 сәуірде аяқталатын кезеңде жұмсалған шығыстарды қаржыландыруға пайдаланылуы мүмкін.
4. ЭЫДҰ-ның 2020 жылдан кейін кез келген нәтижелерін ұзартуды ЭЫДҰ Кеңесі кейіннен ЭЫДҰ-ның ЖББ-сына қосуы керек. Алайда бұл нәтижелер соңында келешек ЖББ-ға қосылмаған жағдайда ЭЫДҰ осы жарна есебінен қаржыландырылатын жұмысты тоқтатуға және осы Келісімді бұзуға құқылы; бұл жағдайда қаржыландырушы Тарап ЭЫДҰ-ның тек Келісім бұзылған күнге дейін шеккен шығыстарын ғана өтейді.

О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Формирование эффективных национальных стратегий по навыкам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2019 года № 205
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Формирование эффективных национальных стратегий по навыкам".
2. Уполномочить Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сапарбаева Бердыбека Машбековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Формирование эффективных национальных стратегий по навыкам", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2019 года № 205
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан
и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации
проекта "Формирование эффективных национальных стратегий по навыкам"
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР), далее по отдельности именуемые "Сторона" или совместно именуемые "Стороны", заключили настоящее Соглашение о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Соглашения
1. ОЭСР в ходе своей работы по формированию эффективных национальных стратегий по навыкам в рамках Программы работы и бюджета 2019-2020 годов (далее - ПРБ) будет осуществлять проект "Формирование эффективных национальных стратегий по навыкам" в Казахстане (далее - Проект), по результатам которого ОЭСР подготовит отчет ОЭСР о диагностике стратегии навыков: Казахстан (далее - отчет) для публикации в 2021 году.
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР будет выполнять в рамках проекта.
3. Взнос может использоваться для финансирования расходов, понесенных в период начиная с 1 мая 2019 года и заканчивая 30 апреля 2021 года, продолжительность проекта.
4. Продление любых результатов ОЭСР после 2020 года подлежит дальнейшему включению Советом ОЭСР в ПРБ ОЭСР. Однако в случае, если эти результаты в конечном итоге не будут включены в будущую ПРБ, ОЭСР имеет право прекратить работу, финансируемую за счет этого взноса, и расторгнуть настоящее Соглашение; в этом случае финансирующая Сторона будет покрывать только расходы, понесенные ОЭСР до даты расторжения.

2-бап. Бюджет және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ-ға Жобаны жүзеге асыруға арналған шығыстар есебіне 500 000 (бес жүз мың) еуро мөлшерінде жарна беруге міндеттенеді.
2. Жарна үш траншпен төленетін болады. Бірінші транш (аванс) ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін 2019 жылғы маусымда 235 000 (екі жүз отыз бес мың) еуро мөлшерінде төленеді. Екінші транш (аванс) ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін 2019 жылғы желтоқсанда 215 000 (екі жүз он бес мың) еуро мөлшерінде төленеді. Үшінші транш 3 баптың 8-тармағында көрсетілгендей шығыстар туралы қорытынды есеп және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін Жоба аяқталған соң 50 000 (елу мың) еуро мөлшерінде төленетін болады.
3. ЭЫДҰ бұл жарнаны қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасынан 5,3% мөлшерінде әкімшілік шығындарды өтеу үшін алымды өндіріп алуды кездейтін ЭЫДҰ-ның Қаржылық ережелеріне және басқа да тиісті қағидаларына, саясатына және рәсімдеріне сәйкес игереді. Шығыстар бухгалтерлік есепке алудың жалпы қабылданған қағидаттарына сәйкес келетін ЭЫДҰ шоттарында көрсетіледі және ЭЫДҰ аудитінің стандартты қағидаларына сай аудитке жатады.
3-бап. Іс-шаралар мен есеп берудің сипаттамасы
1. ЭЫДҰ Жобаны осы Келісімге қосымшаға сәйкес техникалық тапсырмаға сай іске асырады.
2. Осы Келісімге қол қойылғаннан кейін екі ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының тиісті министрліктері мен ведомстволарынан лауазымды адамдардың өкілдік етуімен ведомствоаралық ұлттық жобалық топтың қатысуымен ЭЫДҰ-ның дағдылар стратегиясы жөніндегі семинарын өткізу үшін бірінші миссиямен Қазақстанға келеді.
3. ЭЫДҰ-ның дағдылар стратегиясы жөніндегі семинары өткізілгеннен және Қазақстан Республикасының Үкіметінен толтырылған сауалнама алынғаннан кейін төрт ай ішінде дағдылар саласындағы саясат үшін басым түйінді факторларды талқылау үшін диагностикалық практикум өткізу мақсатында ЭЫДҰ Қазақстанға екінші миссиямен келеді.
4. Диагностикалық практикумды өткізгеннен кейін төрт ай ішінде озық тәжірибе бойынша практикум өткізу, Қазақстан үшін әзірленген ұсынымдардың жобаларын қарау және іске асырудың негізгі аспектілерін айқындау үшін ЭЫДҰ Қазақстанға үшінші миссиямен келеді.
5. ЭЫДҰ 2020 жылғы 30 қарашаға дейін Дағдылар стратегиясын диагностикалау туралы ЭЫДҰ есебі: Қазақстан есебін (есеп) дайындауды аяқтайды.
6. Есеп аяқталғаннан кейін екі ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесіп Дағдылар стратегиясын диагностикалау туралы ЭЫДҰ есебі: Қазақстан есебін таныстыру үшін Қазақстанның да, ЭЫДҰ-ның да өкілдері қатысатын жария іс-шара өткізеді. Іс-шараның мақсаты жұртшылықтың хабардар болуын арттыру және Қазақстандағы дағдылар жүйесін жетілдіруге бағытталған келешектегі қызмет үшін қолдаудың ауқымды базасын құру болып табылады.

Статья 2. Бюджет и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР взнос в размере 500 ООО (пятьсот тысяч) евро в счет расходов на осуществление Проекта.
2. Взнос будет выплачиваться тремя траншами. Первый транш (аванс) в размере 235 000 (двести тридцать пять тысяч) евро будет выплачен в июне 2019 года после получения соответствующего счета-фактуры от ОЭСР. Второй транш (аванс) в размере 215 000 (двести пятнадцать тысяч) евро будет выплачен в декабре 2019 года после получения соответствующего счета-фактуры от ОЭСР. Третий транш в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) евро будет выплачен по завершению Проекта после получения окончательного отчета о расходах, как указано в пункте 8 статьи 3 и соответствующего счета-фактуры от ОЭСР.
3. ОЭСР осваивает этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политикой и процедурами ОЭСР, которые в настоящее время предусматривают взимание сбора для возмещения административных затрат в размере 5,3% от общей суммы взносов. Расходы будут отражаться на счетах ОЭСР, которые следуют общепринятым принципам бухгалтерского учета и подлежат аудиту в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Описание мероприятий и отчетности
1. ОЭСР реализует Проект в соответствии с техническим заданием согласно приложению к настоящему Соглашению.
2. В течение двух месяцев после подписания Соглашения ОЭСР прибудет в Казахстан с первой миссией, чтобы провести семинар ОЭСР по стратегии навыков с участием межведомственной национальной проектной группы с представительством должностных лиц из соответствующих министерств и ведомств Республики Казахстан.
3. В течение четырех месяцев после проведения семинара ОЭСР по стратегии навыков и получения заполненного вопросника от Правительства Республики Казахстан ОЭСР прибудет в Казахстан со второй миссией, чтобы провести диагностический практикум для обсуждения ключевых факторов, приоритетных для политики в области навыков.
4. В течение четырех месяцев после проведения диагностического практикума ОЭСР прибудет в Казахстан с третьей миссией, чтобы провести практикум по передовому опыту, рассмотреть проекты рекомендаций, разработанных для Казахстана, и определить ключевые аспекты реализации.
5. ОЭСР завершит подготовку отчета ОЭСР о диагностике стратегии навыков: Казахстан (отчет) до 30 ноября 2020 года.
6. В течение двух месяцев по завершению отчета ОЭСР совместно с Правительством Республики Казахстан проведет публичное мероприятие с участием как представителей Казахстана, так и ОЭСР, чтобы презентовать отчет ОЭСР о диагностике стратегии навыков: Казахстан". Целями мероприятия являются повышение осведомленности общественности и создание широкой базы поддержки для будущей деятельности, направленной на совершенствование системы навыков в Казахстане.

7. ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне 2019 жылғы 1 мамырдан бастап 2020 жылғы 1 мамыр аралығындағы кезеңдегі шығыстар туралы аралық есепті шығыстарды көтерудің аталған кезеңі аяқталғаннан кейін үш ай ішінде ұсынады.
8. ЭЫДҰ Жоба аяқталғаннан кейін үш ай ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы қорытынды есепті ұсынады.
4-бап. Ақпарат алмасу
Осы Келісімнің Тараптары бір-біріне өзара қолдау көрсетеді және Жобаны жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты ұсынады. Тараптар арасындағы кез келген хабарламалар мына мекенжайларға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі - 010000, Астана (Нұр-Сұлтан) қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 8, тел.: +7 7172 74-36-04, эл. пошта: kense@enbek.gov.kz;
ЭЫДҰ үшін: Эндрю Белл, ЭЫДҰ-ның Дағдылар жөніндегі орталығы, эл. пошта: Andrew.Bell@oecd.org, тел.: +33 1 45 24 78 06 және Алессандро Голио, ЭЫДҰ-ның Жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік мәселелер жөніндегі директораты, эл. пошта: Alessandro.Goglio@oecd.org, тел.: +33 1 45 24 75 71, Франция, 75775 Париж Cedex 16, rue Andre Pascal.
5-бап. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері ЭЫДҰ-ның айрықша меншігі болып табылады.
2. Үшінші тараптардың құқықтарын сақтау, сондай-ақ егер қолданылса, ЭЫДҰ-ның құжаттарды құпияландыру және құпиясыздандыру қағидалары мен саясатын сақтау шартымен, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне:
а) осы жарна есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар шеңберінде шығарылған өзгертілмейтін, тек оқу үшін қолжетімді жарияланымдарды таратуға және өзінің веб-сайтына жүктеуге, сондай-ақ
b) осы жарна есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар шеңберінде алынған жарияланым(дардың)ның және басқа да түпкілікті нәтижелердің көшірмелерін жасауға, пайдалануға және коммерциялық емес мақсаттарда таратуға айрықша емес құқық береді. Дегенмен Қазақстан Республикасы Үкіметінің жарияланымдардың жүктелетін нұсқаларын өзінің веб-сайтына орналастыруға құқығы жоқ.
3. Кез келген жағдайларда, егер ЭЫДҰ өзгеше белгілемесе, Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті жағдайларда ЭЫДҰ авторлық құқығын әрдайым тиісті тәртіппен тануға міндеттенеді.
4. ЭЫДҰ мұндай жарияланымның тілі мен нысанына қарамастан, Есепті алғашқы жариялау құқығын өзінде сақтайды.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің үлесін растамауға негіздер болмаған кезде Баспа Есепте мұндай үлесті растау қамтылады.
6. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қала береді. ЭЫДҰ-ның жоғарыда аталған деректер мен ақпаратты Есепті дайындау мақсатында және жалпы Жобаны іске асыру үшін пайдалануға және/немесе оған қосуға құқығы бар.

7. ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан промежуточный отчет о расходах в период с 1 мая 2019 года по 1 мая 2020 года в течение трех месяцев после окончания данного периода несения расходов.
8. В течение трех месяцев после завершения Проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан окончательный отчет о расходах.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны настоящего Соглашения оказывают друг другу взаимную поддержку и представляют информацию, необходимую для осуществления Проекта. Любые сообщения между Сторонами адресуются:
для Правительства Республики Казахстан: в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан -010000, Астана (Нур-Султан), район Есиль, пр. Мәнгілік ел, 8, тел.: +7 (7172) 74-36-04, эл. почта: kense@enbek.gov.kz;
для ОЭСР: Эндрю Белл, в Центр по навыкам ОЭСР, эл. почта: Andrew.Bell @oecd.org, тел.: +33 1 45 24 78 06 и Алессандро Голио, Директорат ОЭСР по занятости, трудовым и социальным делам, эл. почта: Alessandro.Goglio@oecd.org, тел.: +33 1 45 24 75 71, Франция, 75775 Paris Cedex 16, rue Andre Pascal, 2.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме являются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При условии соблюдения прав третьих лиц, а также соблюдении правил и политики ОЭСР по засекречиванию и рассекречиванию документов, если применимо, ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан неисключительное право:
a) распространять и загружать на свой веб-сайт неизменяемые, доступные только для чтения публикации, выпущенные в рамках мероприятий, финансируемых за счет настоящего взноса, а также
b) копировать, использовать и распространять в некоммерческих целях копии публикации(-й) и других окончательных результатов, полученных в рамках мероприятий, финансируемых за счет настоящего взноса. Тем не менее, Правительство Республики Казахстан не имеет права выкладывать загружаемые версии публикации на свой веб-сайт.
3. При любых обстоятельствах, если иное не установлено ОЭСР, Правительство Республики Казахстан обязуется всегда в надлежащем порядке признавать авторское право ОЭСР в соответствующих случаях.
4. ОЭСР сохраняет за собой право на первую публикацию Отчета вне зависимости от языка и формы такой публикации.
5. Печатный Отчет будет включать подтверждение вклада Правительства Республики Казахстан при отсутствии оснований для того, чтобы этот вклад не был подтвержден.
6. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, представленные ОЭСР в ходе Проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать вышеупомянутые данные и информацию в целях подготовки Отчета и в целом для осуществления Проекта.

7. ЭЫДҰ Тараптар арасында ЭЫДҰ-ның стандартты ережелеріне сәйкес талаптар туралы бөлек келісім болған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Есепті қазақ тіліне аударуға және оның қазақ тіліндегі нұсқасын жариялауға ғана айрықша емес құқық береді. ЭЫДҰ құжатты орыс тіліне аударуға жауапты болады.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімнен туындайтын, онымен байланысты немесе оның бұзылуынан, тоқтатылуынан немесе жарамсыз болуынан туындаған кез келген дау, келіспеушілік немесе талап Аралық соттың тұрақты палатасының 2012 жылғы Төрелік қағидаларына сәйкес төрелік тәртібімен шешілуге тиіс. Төрешілер саны - біреу. Төрелік істі қарау тілі - ағылшын. Төрелік істі қарау орны - Париж (Франция). Тараптар төрелік сот шығарған кез келген шешімінің күшін жоюға немесе оны болдырмауға қол жеткізу құқығынан анық бас тартады.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе ЭЫДҰ-ның халықаралық ұйымның иммунитеттері мен басымдықтарынан бас тартуы ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
8-бап. Өзгерістер
Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар осы Келісімнің 9-бабына сәйкес күшіне енетін жеке хаттамалармен ресімделеді.
9-бап. Күшіне енуі
Осы Келісім екі Тарап оған қол қойған және ЭЫДҰ-ның Бюджет комитеті жарнаны қабылдаған күннен бастап қайсысы соңғы болғанына байланысты күшіне енеді және қолданыста болады. Екі Тарап одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін күшінде болады және қолданылады.
20 __ жылғы "__" ________ әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі данада қол қойылды. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіру кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар жалғыз төлнұсқа болып табылатын ағылшын тіліндегі нұсқаға жүгінеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы үшін
Бердібек Сапарбаев Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қолы:___________________
Күні:___________________
Стефано Скарпетта Директор, Жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік істер жөніндегі директорат
Қолы:__________________
Күні:___________________
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы үшін
Антуан Пайль Бағдарламаларды, бюджетті және қаржыны басқару қызметі бастығының орынбасары, Атқарушы директорат
Қолы:__________________
Күні:___________________
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму
ұйымы арасындағы "Дағдылар
бойынша тиімді ұлттық
стратегияларды қалыптастыру"
жобасын іске асыру туралы
келісімге қосымша
"Дағдылар бойынша тиімді ұлттық стратегияларды қалыптастыру" жобасына техникалық тапсырма
Дағдылар - жаңа валюта. Дағдылар барынша өзара байланысқан және тым құбылмалы әлемде елдер мен адамдардың өркендеу әлеуетінде түйінді рөл атқарады. Жаһандану, ғылыми-техникалық революция (атап айтқанда, цифрландыру) және демографиялық өзгерістер сияқты мегатенденциялар стандартты емес, когнитивті дағдылардың неғұрлым жоғары деңгейлеріне, сондай-ақ дағдылардың жаңа кешендеріне өспелі сұраныс тудыра отырып, жұмыс нысаны мен әлеуметтік ортаны өзгертеді. ЭЫДҰ дағдыларды игеруге болатын және адамдарга қандай да бір қызметті немесе міндетті табысты әрі үнемі орындауға мүмкіндік беретін, сондай-ақ оқу арқылы дамытуға және жетілдіруге болатын білімдер, сипаттамалар мен қабілеттер жиынтығы ретінде айқындайды.
ЭЫДҰ-ның Дағдылар стратегиясы бойынша жобалары елдерде дағдылар саласындағы проблемаларды бағалаудың және неғұрлым тиімді дағдылар жүйелерін жасаудың стратегиялық және кешенді тәсілін қамтамасыз етеді. Келешекке арналған стратегиялық жоспарларды және халыққа орнықты, инклюзивті өсуге қол жеткізу үшін қажетті дағдыларды дұрыс үйлестіруге мүмкіндік беретін және адамдарға жылдам өзгеріп жатқан жағдайларда өркендеуге мүмкіндік беретін саяси шараларды әзірлеу үшін ЭЫДҰ елдермен тығыз ынтымақтастық жасайды.
ЭЫДҰ-ның Дағдылар стратегиясы бойынша жобалары адамдар жұмыс орнындағы өзгерістерге жылдам бейімделе және әл-ауқат пен жақсы әлеуметтік нәтижелерді қамтамасыз ете алу үшін өмір бойы қайта оқып, біліктілігін арттыра алатындай өмірлік циклге негізделген тәсілді қолданады. Ол үшін дағдылар жүйесін үш деңгейде нығайту қажет болады: басқару, қаржыландыру және ақпараттық жүйелер.
Жетілдірілген басқару жүйелері үкіметтің түрлі деңгейлері арасында, сондай-ақ басқа мүдделі тараптармен үздік үйлестіруді талап етеді. Жалпы дағдылар жүйесін көпшілік жиі фрагменттелген экожүйе шеңберінде қаржыландырады, бұл міндеттерді нақты бөлуді және дұрыс ынталандыруды қамтамасыз етеді. Дағдылар жүйесінің күшті және әлсіз жақтарын бағалау және саясаттың әсерін бағалау үшін жақсы пысықталған ақпараттық жүйелерде қажет.

7. ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан неисключительное право переводить отчет на казахский язык и публиковать его версию на казахском языке при наличии отдельного соглашения между Сторонами об условиях в соответствии со стандартными положениями ОЭСР. ОЭСР будет нести ответственность только за перевод документа на русский язык.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или требование, вытекающие из настоящего Соглашения, связанные с ним или возникшие из-за его нарушения, прекращения или недействительности, подлежат разрешению в арбитражном порядке в соответствии с Арбитражными правилами Постоянной палаты третейского суда от 2012 года. Число арбитров - один. Язык арбитражного разбирательства - английский. Место арбитражного разбирательства - Париж (Франция). Стороны недвусмысленно отказываются от своего права добиваться аннулирования или отмены любого решения, вынесенного третейским судом.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как отказ ОЭСР от иммунитетов и привилегий международной организации.
Статья 8. Изменения
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, являющиеся неотъемлемыми частями настоящего
Соглашения, которые оформляются отдельными протоколами, вступающими в силу в соответствии со статьей 9 настоящего Соглашения.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу и действует с даты его подписания обеими Сторонами и принятия взноса Комитетом по бюджету ОЭСР в зависимости от того, что наступит позднее. Оно остается в силе и действует до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все вытекающие из него обязательства.
Подписано "____" _________ в двух экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках. В случае возникновения несогласия при толковании положений настоящего Соглашения, Стороны обращаются к версии на английском языке, которая является единственной подлинной версией.
Для Правительства Республики
Казахстан
Для Организации экономического
сотрудничества и развития-
Бердыбек Сапарбаев
Министр труда и социальной защиты
населения
Стефано Скарпетта
Директор, Директорат по занятости,
трудовым и социальным делам
Подпись: _______________
Дата: __________________
Подпись: _______________
Дата: __________________
Для Организации экономического
сотрудничества и развития-
Антуан Пайль
Заместитель начальника Службы
управления программами, бюджетом
и финансами, Исполнительный
директорат.
Подпись: _______________
Дата: __________________
Приложение
к Соглашению между
Правительством Республики
Казахстан и Организацией
экономического сотрудничества и
развития о реализации проекта
"Формирование эффективных
национальных стратегий по
навыкам"
Техническое задание к проекту "Формирование эффективных национальных стратегий по навыкам"
Навыки - новая валюта. Навыки играют ключевую роль в потенциале процветания стран и людей во все более взаимосвязанном и быстро меняющемся мире. Такие мегатенденции как глобализация, научно-техническая революция (в частности, цифровизация) и демографические изменения преобразуют форму работы и социальную среду, порождая растущий спрос на более высокие уровни нестандартных, когнитивных навыков, а также новые комплексы навыков. Навыки определяются ОЭСР как совокупность знаний, характеристик и способностей, которые могут быть освоены и позволяют людям успешно и регулярно выполнять какую-либо деятельность или задачу, а также могут быть развиты и улучшены посредством обучения.
Проекты ОЭСР по Стратегии навыков обеспечивают стратегический и комплексный подход к оценке проблем в области навыков в странах и созданию более эффективных систем навыков. ОЭСР тесно сотрудничает со странами для разработки стратегических планов на будущее и политических мер, которые позволят населению правильно сочетать навыки, необходимые для достижения устойчивого, инклюзивного роста, и позволят людям процветать в быстро меняющихся условиях.
Проекты ОЭСР по Стратегии навыков применяют подход, основанный на жизненном цикле, чтобы люди могли переучиваться и повышать квалификацию на протяжении всей своей жизни, с тем чтобы они могли приспосабливаться к быстрым изменениям на рабочем месте и обеспечивать благополучие и хорошие социальные результаты. Для этого потребуется укрепить систему навыков на трех уровнях: управление, финансирование и информационные системы.
Усовершенствованные системы управления требуют лучшей координации между различными уровнями правительства, а также с другими заинтересованными сторонами. Общая система навыков финансируется многими в рамках часто фрагментированной экосистемы, что обеспечивает четкое разделение обязанностей и правильные стимулы. Для оценки сильных и слабых сторон системы навыков и оценки влияния политики также необходимы хорошо проработанные информационные системы.

1. Қазақстанда ЭЫДҰ-ның Дағдылар стратегиясы жобасын енгізу қандай пайда әкеледі?
Бірнеше жыл бойы Қазақстан әлемдегі ең жылдам өсіп келе жатқан экономикалардың бірі болды. Негізінен, 2000-шы жылдардың басында табиғи ресурстардың өсімі арқасында елімізге өмір сүру деңгейін көтеруге, кедейлік деңгейін азайтуға, жұмыспен қамтуды ұлғайтуға және білім беруге инвестиция салуға мүмкіндік туды. Алайда, ресурстар бағасының таяудағы құбылуы жоғары құнды бір қызметке күшті экономикалық тәуелділікпен байланысты осалдықты керсетті. Осы заманауи сын-қатерлерге ден қою және өз адамдары үшін жарқын болашақты қамтамасыз ету үшін Қазақстан дағдыларды дамытуда, жандандыруда және пайдалануда өз керсеткіштерін жақсартуы керек.
Дағдыларды дамытуды жетілдіру үшін айтарлықтай мүмкіндіктер бар. Білім беру даярлығының деңгейі жоғары болғанына қарамастан Оқушылардың білім жетістіктерін бағалаудың халықаралық бағдарламасының жүйесі (PISA) бойынша көрсеткіш салыстырмалы түрде төмен, ал көрсеткіші төмен қатысушылардың үлесі жоғары. Бұған қоса, соңғы жылдары Қазақстан өзінің жоғары білім беру жүйесін реформалауда айтарлықтай табысқа қол жеткізгенімен, әлі де көп нәрсе істеу қажет. Мысалы, "21st Century" ("21 ғасыр") жобасын дамыту, қосымша дағдылар, әлсіз инвестициялаумен күрес, талдау үшін көбірек деректер жинау, өңірлік және әлеуметтік- демографиялық айырмашылықтарды жою және кадрларды кәсіптік-техникалық даярлауды (VET-education) жақсарту үшін неғұрлым көп әрекет жасауға болады.
Бір қарағанда, Қазақстан дағдыларды жандандыру мен пайдалануды өте жақсы орындайды: мысалы, еңбек нарығының өнімділігі өте жоғары. Алайда, жұмыстың сапасы (мысалы, формальды талаптарды бұзу, өзін-өзі жұмыспен қамту және төмен жалақы) проблема болып қалуда және Қазақстан еңбек нарығындағы осал топтарды (мысалы, біліктілігі төмен жұмысшыларды, әйелдерді) жандандыру үшін көп нәрсе жасай алады.
Осы мәселелерді шешу үшін Қазақстан соңғы жылдары көп күш жұмсауда, бірақ бұл мақсаттарға практикада қол жеткізу үшін тиісті дағдыларды дамытуда, қолжетімді дағдыларды жандандыруда және дағдыларды тиімді пайдалануда елдің әлеуетін нығайтуға бағытталған жалпыүкіметтік күш-жігер қажет. ЭЫДҰ Ұлттық дағдылар стратегиясы жобасының шеңберінде маңызды үлес қоса алатын Қазақстанды осы бастамада қолдай алады, оның ішінде:
1) Қазақстандағы дағдылар жүйесін салыстырмалы талдау: дағдылардың сұранысы мен ұсынысына әсерін тигізетін ұйымдар, саясат пен мүдделі тараптарды жақсы түсіну үшін;
2) саясаттың басымдықтарын айқындау: дағдылардың нәтижелерін жақсарту үшін әлеуеті неғұрлым жоғары саясат саласында инвестицияларды бағыттауға Қазақстанға көмектесу үшін;

1. Какую пользу принесет внедрение Проекта ОЭСР Стратегии навыков в Казахстане?
В течение нескольких лет Казахстан был одной из самых быстрорастущих экономик мира. Во многом благодаря буму природных ресурсов в начале 2000-х годов стране удалось повысить уровень жизни, снизить уровень бедности, увеличить занятость и инвестировать в образование. Однако недавние колебания цен на ресурсы показали уязвимость, связанную с сильной экономической зависимостью от одной высокоценной деятельности. Чтобы реагировать на эти современные вызовы и обеспечить лучшее будущее для своих людей, Казахстан должен повысить свои показатели в развитии, активизации и использовании навыков.
В развитии навыков имеются значительные возможности для совершенствования. Несмотря на наличие высокого уровня образовательной подготовки, показатель по системе Международной программы по оценке образовательных достижений учащихся (PISA) сравнительно низок, а доля участников с низким показателем высока. Более того, хотя в последние годы Казахстан добился значительных успехов в реформировании своей системы высшего образования, еще многое предстоит сделать. Например, можно сделать гораздо больше для развития проекта "21st Century" ("21 век"), дополнительных навыков, борьбы со слабым инвестированием, сбора большего количества данных для анализа, устранения региональных и социально-демографических различий и улучшения профессионально-технической подготовки кадров (VBT-education).
На первый взгляд, Казахстан очень хорошо справляется с активацией и использованием навыков: к примеру, производительность рынка труда очень высока. Однако качество работы (например, нарушение формальных требований, самозанятость и низкая оплата) остается проблемой, и Казахстан может сделать гораздо больше для активизации уязвимых групп (например, низкоквалифицированных рабочих, женщин) на рынке труда.
В последние годы Казахстан прилагает усилия для решения этих вопросов, но для достижения этих целей на практике потребуются общеправительственные усилия, направленные на укрепление потенциала страны в развитии соответствующих навыков, активизации доступных навыков и эффективном использовании навыков. ОЭСР может поддержать Казахстан в этом начинании в рамках проекта Национальной стратегии навыков, который может внести значительный вклад, в том числе:
1) сравнительный анализ системы навыков в Казахстане: для того, чтобы лучше понять организации, политику и заинтересованные стороны, которые влияют на спрос и предложение навыков;
2) определение приоритетов политики: чтобы помочь Казахстану направлять инвестиции в области политики с наибольшим потенциалом для улучшения результатов навыков;

3) саясаттарды келісу: саясатты үйлестіруді жақсарту және саясаттардың өзара толықтырылуын қалыптастыру үшін;
4) саяси ұсынымдарды әзірлеу және іске асыру пайымдарын айқындау: диагноздан іс-әрекетке көшуде Қазақстанға қолдау көрсету үшін қажет.
2. ЭЫДҰ Жобасы Қазақстанда қалай жүзеге асырылады?
Жалпыүкіметтік ынтымақтастықты күшейту: Қазақстанда дағдылардың әлеуетін барынша арттыру министрліктер мен үкімет деңгейлерінің арасындағы ынтымақтастық пен үйлестіруді талап етеді. Дағдыларға жалпыүкіметтік тәсіл білім беру мен даярлауға, еңбек ресурстарына, экономикаға, салыққа, жергілікті экономикалық дамуға, зерттеулер мен инновацияларға және т.б. жауапты министрліктердің саяси бастамаларын үйлестіруді көздейді.
Мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды күшейту: Қазақстанда дағдылар саласындағы тиімді жобалау және саясатты іске асыру дағдыларды жетілдіру қажеттілігін, дағдылар жүйесінің алдында тұрған күшті жақтары мен проблемаларын және қызметтің басым салаларын жалпы түсінуді талап етеді. Бұл жұмыс берушілер, кәсіподақтар, оқу орындары, студенттер және басқа да мүдделі тараптар сияқты жұмылдырылған барлық қатысушылармен тығыз әріптестік қарым-қатынас орнату үшін үкіметтің шегінен шығу қажеттілігіне әкеледі.
Жоғары сапалы талдауды қамтамасыз ету: Қазақстандағы жұмыс тиімділігін сапалы талдау - бұл неғұрлым жетілдірілген саясат құрудың жэне іске асырудың негізі. Жоба ЭЫДҰ-ны, ұлттық және басқа да дереккөздерді, сондай-ақ дағдыларды дамытуда және пайдалануда тиімді стратегияларды қалай әзірлеу және орындау керек екені туралы Қазақстанға жоғары сапалы консультациялар беру, сондай-ақ дағдылар жүйесін басқаруды күшейту үшін ЭЫДҰ-ның таланттары мен тәжірибесін пайдаланады. Жобада маңызды сабақ бола алатын басқа елдер мен өңірлердің саяси бастамаларының нақты мысалдары да пайдаланылатын болады.
Өзара оқытудың халықаралық мүмкіндіктері: қатарластарды оқыту мүмкіндіктері елдер мен өңірлер бір-бірінен үйрене алатын балама тәсілдерді түсінуді кеңейтуге және тереңдетуге көмектеседі. Бұл Дағдылар стратегиясы жобасы бойынша қатысушы елдерден (осы Келісімге қол қою күніне: Аустрия, Италия, Корея, Мексика, Нидерланды, Норвегия, Перу, Португалия, Словения және Испания) ЭЫДҰ командалары арасында тұрақты кездесулерді қамтиды.
3. Жобаның Қазақстандағы жалпы мақсаттары қандай?
ЭЫДҰ-ның осы Жобасының негізгі мақсаты келешек экономикалық және әлеуметтік дамуды қолдау үшін тиімді дағдылар стратегиясын әзірлеуде техникалық көмек керсету үшін Қазақстандағы дағдылар жүйесін стратегиялық бағалауды қамтамасыз ету болып табылады. Жоба сектораралық болуға және барлық тиісті мүдделі тараптарды тартуға арналған. Сондай-ақ ол келісілген және дағдылар мен тиімді үйлестіру саласындағы саясаттың келешегіне бағытталған жалпы мақсаттарды дамытуды атап көрсетеді.
ЭЫДҰ-ның Қазақстандағы дағдылар стратегиясының жеке жобасы
Диагностика кезеңінде ЭЫДҰ қазақстандық дағдылар жүйесіне талдау мен бағалау жүргізеді. Бұл кезең кабинеттік зерттеулерді, семинарларды, шенеуніктермен және мүдделі тараптармен кездесулерді үйлестіруді білдіреді және "Дағдылар стратегиясын диагностикалау туралы ЭЫДҰ есебі: Қазақстан" есебін ("Есеп") дайындаумен аяқталады. ЭЫДҰ:

3) согласование политик: чтобы улучшить координацию политики и сформировать взаимодополняемость политики;
4) выработка политических рекомендаций и определение соображений для реализации: чтобы поддержать Казахстан в переходе от диагноза к действию.
2. Как будет осуществляться Проект ОЭСР в Казахстане?
Усиление общеправительственного сотрудничества: максимизация потенциала навыков в Казахстане требует сотрудничества и координации между министерствами и уровнями правительства. Общеправительственный подход к навыкам предполагает координацию политических инициатив министерств, отвечающих за образование и подготовку, трудовые ресурсы, экономику, налоги, местное экономическое развитие, исследования и инновации и др.
Усиление взаимодействия с заинтересованными сторонами: эффективное проектирование и реализация политики в области навыков в Казахстане требует общего понимания необходимости совершенствования навыков, нынешних сильных сторон и проблем, стоящих перед системой навыков, и приоритетных областей деятельности. Это влечет за собой необходимость выйти за рамки правительства для налаживания прочных партнерских отношений со всеми задействованными участниками, такими как работодатели, профсоюзы, учебные заведения, студенты и другие заинтересованные стороны.
Обеспечение высококачественного анализа: качественный анализ эффективности работы в Казахстане - это основа, на которой строится и реализуется более совершенная политика. Проект использует ОЭСР, национальные и другие источники данных, а также таланты и опыт в ОЭСР для предоставления Казахстану высококачественных консультаций о том, как разрабатывать и выполнять эффективные стратегии развития и использования навыков, а также для укрепления управления системы навыков. В проекте также будут использованы конкретные примеры политических инициатив из других стран и регионов, которые могут послужить важными уроками.
Международные возможности взаимного обучения: возможности обучения сверстников помогут расширить и углубить понимание альтернативных подходов, которым страны и регионы могут учиться друг у друга. Это включает регулярные встречи между командами ОЭСР по проекту Стратегии навыков из участвующих стран (на дату подписания настоящего Соглашения: Австрия, Италия, Корея, Мексика, Нидерланды, Норвегия, Перу, Португалия, Словения и Испания).
3. Каковы общие цели Проекта в Казахстане?
Основной целью настоящего Проекта ОЭСР является обеспечение стратегической оценки системы навыков в Казахстане для оказания технической помощи в разработке эффективной стратегии навыков для поддержки будущего экономического и социального развития. Проект призван быть межсекторальным и привлекать все соответствующие заинтересованные стороны. Он также будет подчеркивать развитие общих целей, согласованных и ориентированных на будущее политик в области навыков и эффективной координации.
Индивидуальный проект Стратегии навыков в Казахстане ОЭСР
На этапе диагностики ОЭСР проведет анализ и оценку казахстанской системы навыков. Этот этап будет подразумевать сочетание кабинетных исследований, семинаров и встреч с государственными чиновниками и заинтересованными сторонами и завершится созданием "Отчета ОЭСР о диагностике стратегии навыков: Казахстан" ("Отчет"), ОЭСР:

1. Демографиялық, экономикалық және әлеуметтік үрдістер мен Қазақстандағы дағдылар саласындағы саясатына олардың әсеріне баса көңіл бөле отырып, 2020-2030 жылдар кезеңіне арналған тиісті үрдістерді айқындайды.
2. Қазақстандағы дағдылар көрсеткіштеріне әсер ететін барлық қатысушыларды жақсырақ түсіну үшін Қазақстандағы дағдылар жүйесіне талдау жасайды.
3. Халықаралық деректермен салыстырғанда қазақстандық дағдылар жүйесінің күшті және әлсіз жақтарын бағалайды.
4. Дағдылар саласындағы қазіргі саясатты сипаттайды және бағалайды, олардың нақты немесе ықтимал әсерін бағалайды.
5. Жоба басталғанға дейін Қазақстанмен бірлесіп іс-қимыл жасау үшін 3-4 басым бағытты айқындайды. Қазақстанның Ересек халық дағдыларын шолуға (РІААС) қатысуының нәтижесінде қолжетімді болатын жаңа ақпаратты ескере отырып, бұл басым бағыттар шектеусіз мыналарды қамтуы мүмкін:
1) ересек тұрғындардың, сондай-ақ мүмкіндіктері шектеулі адамдардың оқытудың барлық нысандарына кеңінен қатысуына жәрдемдесу;
2) еңбек нарығындағы, оның ішінде жастардың, ересек халықтың және мүмкіндіктері шектеулі адамдардың дағдыларын жандандыруды жақсарту;
3) дағдыларды, еңбек нарығының ақпараттық жүйелерін және оқытуды нығайту;
4) дағдылар жүйесін басқаруды күшейту.
6. Жақсару жолындағы кедергілерді, сондай-ақ ұлттық және халықаралық деңгейдегі озық әдістерді ескере отырып, үкімет үшін де, қызметтің 3-4 басым саласындағы мүдделі тараптар үшін де нақты ұсынымдар жасайды.
Өзара іс-қимыл
Қазақстанда дағдылар саласындағы саясатты тиімді жобалау және іске асыру дағдыларды жетілдіруді, дағдылар жүйесінің қазіргі күшті жақтары мен алдында тұрған проблемаларын, сондай-ақ қызметтің басым бағыттарын жалпы түсінуді талап етеді. Бұл үкімет тарапынан ғана емес, барлық мүдделі қатысушылармен тығыз әріптестік қарым-қатынас құруды талап етеді. Жоба барлық мүдделі тараптарды тартуға арналған.
ЭЫДҰ секторлардың кең ауқымынан негізгі мүдделі тараптарды тартады, оның ішінде: жұмыс берушілер, кәсіподақтар, үкіметтік министрліктер мен ведомстволар, жұмыспен қамту қызметтері, кәсіптік қауымдастықтар, шағын және орта бизнес өкілдері, студенттік ұйымдар, өңірлік және жергілікті билік органдары, зерттеушілер, оқу орындары және коммерциялық емес ұйымдар.
Осы қатысушылардың барлығы Қазақстандағы дағдылар жүйесі туралы пікір алмасу үшін Жобаға арналған семинарларға шақырылады. Әрбір қатысушы министрлік семинарларға шақырылатын анағұрлым маңызды мүдделі тараптардың тізбесін ұсынады. ЭЫДҰ ведомствоаралық ұлттық жобалық топпен бірлесіп қандай мүдделі тараптар шақырылатыны туралы шешім қабылдайды. Мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл топтарда шағын пікірталас түрінде өткізілетін болады. ЭЫДҰ-ның презентациялары мен пленарлық отырыстары ағылшын тілінде өтеді.
Жобаның негізгі компоненттері қандай?
Жоба ЭЫДҰ-ның мамандандырылған салааралық тобы мен ведомствоаралық ұлттық жобалық топтың тығыз өзара қарым-қатынасына байланысты. Төмендегі ақпаратта Жобаның негізгі кезеңдері мен мерзімдері керсетілген.
Жұмыстың бірінші айында ЭЫДҰ Жоба бойынша Жобаның іс-шаралары, нәтижелері мен мерзімдері айқындалатын алдын ала жедел жоспарды, сондай-ақ теменде үсынылатын Қазақстан үшін алдын ала жалпы сауалнаманы әзірлейді.

1. Определит соответствующие тенденции на период 2020-2030 годов, уделив особое внимание демографическим, экономическим и социальным тенденциям и их последствиям для политики в области навыков в Казахстане.
2. Проведет анализ системы навыков в Казахстане, чтобы лучше понять всех участников, влияющих на показатели навыков в Казахстане.
3. Оценит существующие сильные и слабые стороны казахстанской системы навыков в сравнении с международными данными.
4. Опишет и оценит существующие политики в области навыков и оценит их фактическое или потенциальное воздействие.
5. Определит 3-4 приоритетные области для действий совместно с Казахстаном до начала Проекта. Принимая в расчет новую информацию, которая будет доступна в результате участия Казахстана в Обзоре навыков взрослого населения (PIAAC), эти приоритетные области могут включать, без ограничений:
1) содействие более широкому участию во всех формах обучения и (рослого населения, а также лиц с ограниченными возможностями;
2) улучшение активизации навыков на рынке труда, в том числе молодежи, к (рослого населения и лиц с ограниченными возможностями;
3) укрепление навыков, информационных систем рынков труда и обучения;
4) усиление управления системы навыков.
6. Составит конкретные рекомендации как для правительства, так и для заинтересованных сторон в 3-4 приоритетных областях деятельности, учитывая препятствия, стоящие на пути к улучшению, а также передовые методы на национальном и международном уровнях.
Взаимодействие
Эффективное проектирование и реализация политики в области навыков в Казахстане потребует общего понимания необходимости совершенствования навыков, нынешних сильных сторон и проблем, стоящих перед системой навыков, и приоритетных областей деятельности. Это влечет за собой необходимость выйти за рамки правительства для создания прочных партнерских отношений со всеми задействованными участниками. Проект предназначен для привлечения всех заинтересованных сторон.
ОЭСР привлечет ключевые заинтересованные стороны из широкого круга секторов, в том числе: работодатели, профсоюзы, правительственные министерства и ведомства, службы занятости, профессиональные ассоциации, представители малого и среднего бизнеса, студенческие организации, региональные и местные органы власти, исследователи, учебные заведения и некоммерческие организации.
Все эти участники будут приглашены поделиться своими мнениями о системе навыков в Казахстане на семинары, посвященные Проекту. Каждое участвующее министерство предложит набор наиболее важных ключевых заинтересованных сторон, которые будут приглашены на семинары. ОЭСР совместно с межведомственной национальной проектной группой примет решение о том, какие заинтересованные стороны будут приглашены. Взаимодействие с заинтересованными сторонами будет проводиться в виде небольших дискуссий в группах. Презентации и пленарные заседания ОЭСР будут проводиться на английском языке.
Каковы основные компоненты Проекта?
Проект зависит от тесной взаимосвязи между специализированной междисциплинарной группой ОЭСР и межведомственной национальной проектной группой. Информация ниже иллюстрирует ключевые этапы проекта и сроков.
В течение первого месяца работы ОЭСР разработает предварительный оперативный план по Проекту, в котором будут определены мероприятия, результаты и сроки Проекта, а также предварительный общий опросник для Казахстана, который будет представлен ниже.

1. ЭЫДҰ мынадай іс-шараларды өткізу үшін Қазақстанға бірінші миссиямен келеді:
1) Қазақстан Республикасының саясаткерлерін және тиісті министрліктері мен ұйымдарының, оның ішінде Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің, Білім және ғылым министрлігінің, Ұлттық экономика министрлігінің, Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің, "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасының және басқа да ұйымдарының басшы қызметкерлерін жинау мақсатында ЭЫДҰ-ның дағдылар стратегиясы жөніндегі семинарының мақсаттары мынадай болады:
тиісті дағдыларды дамыту, дағдылардың ұсыныстарын жандандыру және олардың тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін стратегиялық негіз ретінде ЭЫДҰ-ның Дағдылар стратегиясын енгізу;
Қазақстанда дағдылар жүйесін артгыру мәселелерін жоғары деңгейде талқылауды ұйымдастыру;
қазақстандық тараппен келіссөздерден кейін осы кезеңде қамтылатын басым салаларды айқындау (семинар алдында ЭЫДҰ мен Қазақстан арасында кездесу ұйымдастырылатын болады);
Қазақстанда осы басым салалар бойынша іске асырылып жатқан реформаларды талқылау;
жобаларды іске асыру мерзімдерін талқылау және негізгі рөлдер мен жауапкершілікті айқындау;
2) ЭЫДҰ мен ведомствоаралық ұлттық жобалық топ арасындағы кездесуді ұйымдастыру. Кездесудің мақсаттары мынадай:
ведомствоаралық ұлттық жобалық топтың құрамын, релдерін және міндеттерін талқылау, Қазақстан Үкіметінің ЭЫДҰ-мен Жобаға қатысты мақсаттары мен басымдықтарын бекіту. Бұл мақсатқа жобалық үйлестіруші арқылы ведомствоаралық ұлттық жобалық топ пен ЭЫДҰ арасында ақпарат алмасу туралы келісімге қол жеткізу кіреді;
осы кезеңде қамту қажет басым салалардың ауқымын бекіту;
Жобаның операциялық жоспарын аяқтау;
бірінші семинарға арналған ұйымдастыру шараларын талқылау; жалпы сауалнама жұргізу және талқылау және Қазақстан тарапынан барлық сұрақтарға жауаптар дайындау;
ведомствоаралық ұлттық жобалық топқа шамамен 30 парақтан тұратын жалпы сауалнаманы дайындауды аяқтау үшін екі ай беріледі. Сауалнамада мынадай ақпарат көрсетілуге тиіс:
дағдылар саласындағы барлық ағымдағы және жақында енгізілген стратегиялық реформалар мен бағдарламалардың тарихын, мақсаттарын, негізгі қызмет түрлерін, мерзімдерін, бюджет қаражатын бөлуді және олардың көздерін, бақылау және бағалау туралы кез келген басқа барлық қолжетімді деректерді қоса алғанда, олардың сипаттамасы;
негізгі әрекет етуші адамдардың, және олардың жобаны іске асырудағы рөлі мен жауапкершілігінің сипаттамасы;
ұлттық жобалық топ жүргізетін басым салаларда жұмыс тиімділігін өзін-өзі бағалау;
қажетті ақпарат пен зерттеулер көздерінің тізімі.

1. ОЭСР прибудет с первой миссией в Казахстан для проведения следующих мероприятий:
1) семинар ОЭСР по стратегии навыков с целью собрать политиков и руководящих работников из соответствующих министерств и организаций Республики Казахстан, в том числе потенциально - Министерства труда и социальной защиты населения, Министерства образования и науки, Министерства национальной экономики, Министерства индустрии и инфраструктурного развития, Национальной палаты предпринимателей "Атамекен" и других. Семинар будет иметь следующие цели:
внедрение Стратегии навыков ОЭСР в качестве стратегической основы для развития соответствующих навыков, активизации предложения навыков и обеспечение их эффективного применения;
организация обсуждений на высоком уровне вопросов повышения системы навыков в Казахстане;
определение приоритетных областей, которые необходимо охватить на данном этапе после переговоров с казахстанской стороной (до семинара будет организована встреча между ОЭСР и Казахстаном);
обсуждение реализуемых в Казахстане реформ по данным приоритетным отраслям;
обсуждение сроков для реализации проектов и определение ключевых ролей и обязанностей;
2) организация встречи между ОЭСР и межведомственной национальной проектной группой. Цели встречи:
обсуждение состава, ролей и обязанностей межведомственной национальной проектной группы, утверждение целей и приоритетов правительства Казахстана относительно Проекта с ОЭСР (данная цель включает в себя достижение соглашения об обмене информацией между межведомственной национальной проектной группой и ОЭСР через проектного координатора);
утверждение масштабов приоритетных областей, которые необходимо охватить на данном этапе;
завершение операционного плана Проекта;
обсуждение организационных мер для первого семинара;
представление и обсуждение общего опросника и подготовка ответов на все вопросы со стороны Казахстана;
для завершения подготовки общего опросника приблизительно в 30 страниц межведомственной национальной проектной группе будет дано два месяца. Опросник должен отражать следующую информацию:
описание всех важных текущих и недавно введенных стратегических реформ и программ в сфере повышения квалификации, включая их историю, цели, основные виды деятельности, сроки, распределение бюджетных средств и их источники, любые другие доступные данные о контроле и оценке;
описание ключевых действующих лиц и их ролей, обязанностей в реализации проекта;
самооценка эффективности работы в приоритетных областях, проводимая национальной проектной группой;
список необходимых источников информации и исследований;

3) ЭЫДҰ мен қазақстандық министрліктер арасындағы кәсіптік даярлау жүйесін жоспарлауға арналған техникалық екіжақты кездесулер.
2. ЭЫДҰ мынадай іс-әрекеттерді орындау үшін Қазақстанға екінші миссиясын жүзеге асырады:
1) ведомствоаралық ұлттық жобалық топқа кіретін министрліктердің (Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің, Білім және ғылым министрлігінің, Ұлттық экономика министрлігінің, Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің), сондай-ақ басқа да тиісті мемлекеттік органдар мен барлық мүдделі тараптардың (мысалы, "Атамекен" ҚР ұлттық кәсіпкерлер палатасы, жұмыс берушілер қауымдастықтары, студенттік қауымдастықтар, кәсіподақтар, оқу орындары, кәсіптік білім беру және даярлау колледждері мен мектептері, жұмыспен қамту агенттіктері және экономикалық даму агенттіктері) өкілдеріне арналған оқыту семинары. Осы семинардың мақсаты ЭЫДҰ мен ведомствоаралық ұлттық жобалық топ айқындаған дағдылар саласындағы саясаттың негізгі факторларын талқылау болып табылады.
Семинарға қатысушылар Қазақстандағы дағдыларды дамытудың, енгізудің және қолданудың табыстылығы туралы негізгі деректер ұсынылатын, ЭЫДҰ тобы алдын ала дайындаган ағылшын тіліндегі "ЭЫДҰ дағдылар стратегиясының ақпараттық анықтамасын" алады.
ЭЫДҰ сарапшыларының қазақстандық дағдылар жүйесіне қатысты өзекті тақырыптар бойынша сөйлеген сөзінен кейін қатысушылар шағын топтарда арнайы жаттығуларды пысықтайтын болады.
2) Ведомствоаралық ұлттық жобалық топпен жұмыс кездесуі:
ЭЫДҰ өзінің салыстырмалы талдауы негізінде Қазақстандағы дағдылар жүйесінің алдында тұрған негізгі проблемалар айқындалатын баяндама жоспарының жобасын және мүдделі тараптармен семинарлардың нәтижелерін, ведомствоаралық ұлттық жобалық топтан ескертулер мен пікірлер болса, оларды алу үшін екі апта бұрын жібереді.
ЭЫДҰ өзі үшін маңызды болып саналса, есепке қосу үшін ведомствоаралық ұлттық жобалық топпен бірлесе отырып дайындаған жобалар бойынша алдын ала ұсынымдар тізімін қарайды және жаңартады.
3) ЭЫДҰ және тиісті қазақстандық әріптестер арасындағы баяндаманың негізгі нәтижелерін талқылау және тексеру үшін техникалық екіжақты кездесулер.
3. ЭЫДҰ озық тәжірибелер бойынша семинар өткізу үшін Қазақстанға үшінші миссиясын жүзеге асырады. Бұл семинарға Қазақстан үшін ұсынымдар тізбесінің жобасын талқылау, Қазақстанда және басқа елдерде озық тәжірибені іске асыру және талқылау үшін және негізгі қадамдарды айқындау мақсатында мүдделі тараптар қатысады.

3) технические двусторонние встречи между ОЭСР и казахстанскими министерствами для планирования системы профессиональной подготовки.
2. ОЭСР осуществит вторую миссию в Казахстане, чтобы выполнить следующие действия:
1) учебный семинар для представителей министерств, входящих в межведомственную национальную проектную группу (Министерства труда и социальной защиты населения, Министерства образования и науки, Министерства национальной экономики, Министерства индустрии и инфраструктурного развития), а также других соответствующих государственных учреждений и всех заинтересованных сторон (например, Национальная палата предпринимателей РК "Атамекен", ассоциации работодателей, студенческие ассоциации, профсоюзы, учебные заведения, колледжи и школы профессионального образования и подготовки, агентства по трудоустройству и агентства по экономическому развитию). Целью данного семинара будет обсуждение ключевых факторов политики в области навыков, определенных ОЭСР и межведомственной национальной проектной группой.
Участники семинара получат "Информационную справку стратегий навыков ОЭСР" на английском языке, заранее подготовленную группой ОЭСР, в которой будут представлены ключевые данные об успехах развития, внедрения и применения навыков в Казахстане.
После выступлений экспертов ОЭСР по актуальным для казахстанской системы навыков темам участники в небольших группах будут прорабатывать специальные упражнения.
2) Рабочая встреча с межведомственной национальной проектной группой:
ОЭСР направит проект плана доклада, определяющий основные проблемы, стоящие перед системой навыков в Казахстане на основе сравнительного анализа ОЭСР, и результаты семинаров с заинтересованными сторонами за две недели до встречи, чтобы получить комментарии и замечания от межведомственной национальной проектной группы, если таковые имеются;
ОЭСР рассмотрит и обновит список предварительных рекомендаций по проектам, подготовленным ОЭСР совместно с межведомственной национальной проектной группой для включения их в отчет, если это будет сочтено актуальным для ОЭСР.
3) Технические двусторонние встречи между ОЭСР и соответствующими казахстанскими партнерами для обсуждения и проверки основных результатов доклада.
3. ОЭСР осуществит третью миссию в Казахстане для проведения семинара по передовому опыту. На данном семинаре соберутся заинтересованные стороны для обсуждения проекта перечня рекомендаций для Казахстана, определения ключевых шагов для реализации и обсуждения передового опыта в Казахстане и других странах.

4. "Дағдылар стратегиясын диагностикалау туралы ЭЫДҰ есебі: Қазақстан" есебіне арналған қоғамдық іс-шара қоғамның назарын аудару және Қазақстандағы дағдылар жүйесін жетілдіру бойынша болашақ іс-қимылдарды қолдаудың ауқымды базасын әзірлеу үшін өткізілетін болады.
Жоба барысында Жобаның шараларын үйлестіруді қамтамасыз ету, білім алмасуды жеңілдету және дағдылар саласындағы саясатқа жалпымемлекеттік тәсілді қолдану мақсатында ЭЫДҰ мен ведомствоаралық ұлттық жобалық топ арасында теле- немесе бейнеконференцбайланыс арқылы тұрақты кездесулер өткізілетін болады.
4. Жоба іске асырылғаннан кейінгі іс-әрекет
ЭЫДҰ Дағдылар бойынша стратегиясы жобасының рәсіміне сәйкес диагностика сатысын аяқтаған әрбір ел немесе өңір ЭЫДҰ үлесіне және жүзеге асырудағы қолдауға сүйене отырып, қосымша қаржыландыру болған жағдайда, имплементация сатысына көшуі мүмкін. Қазақстан диагностика сатысында кез келген уақытта іс-әрекеттің жүйелі кезеңін өткізу туралы түпкілікті шешім қабылдауы мүмкін. Мақсат - шаралар қабылдауға, үкіметтің өз басымдықтарын қолдауға, атап айтқанда диагностикалық кезеңнің нәтижелеріне қатысты ЭЫДҰ-ның тәжірибесін пайдалануға негізделер еді және жаңа жобалық ұсыныстың нысанасы болады.
Іс-әрекет кезеңінің ұзақтығы Жоба барысында Қазақстан қамтығысы келетін тақырыптардың санына байланысты болады.
5. Жобаның ұсынылатын құны және іске асырылу кестесі қандай?
Диагностикалық кезең 2019 жылғы мамырда басталады және 24 айдан кейін аяқталады, ЭЫДҰ шығындарын өтеу үшін жалпы бюджет 500 мың еуроны құрайды (Ескертпе: логистикамен байланысты шығыстар бұл бюджеттік көрсеткішке кірмейді).
Егер Қазақстан іс-қимыл кезеңіне қызығушылық танытса, іс-қимыл кезеңін іске асыру және аяқтау қосымша қаржыландыруға жатады және ол үшін көлемі іс-қимыл ауқымымен айқындалатын бюджет дайындалуы мүмкін.
Қаражатты бөлу
ЕУРО
Қызметкерлер
362100
Орталықтандырылған қызметтер
40 950
Консультация үшін төлемақы
16 800
Қызметкерлер мен сарапшылардың іссапарлары
19 380
Басқалары (құжаттаманы, IT және т.б. қоса алғанда)
34 270
VC басқару үшін төлемақы (5,3%)
26 500
Жиыны
500 000
Ескертпе: бір бюджет желісі бойынша қаражатты кез келген артық жұмсалуы ортақ бюджетті сақтап, басқа бюджет желісіне шығыстарды азайту арқылы өтелуі мүмкін.
Дағдылар бойынша ұлттық стратегияның елдік жобалары туралы қосымша ақпарат алу үшін мына адамдармен байланысуға болады:
Монсеррат Гомендио, ЭЫДҰ дағдылар орталығының басшысы, ЭЫДҰ Білім және дағдылар директораты директорының орынбасары montserrat.gomendio@oecd.org;
Стефано Скарпетта, Жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік мәселелер директоратының директоры: stefano.scarpetta@oecd.org.
ЭЫДҰ тобы және Қазақстанның ведомствоаралық ұлттық жобалық тобы: Рөлдері мен міндеттемелері
ЭЫДҰ тобы
> Жобаны жалпы басқару, процесс пен нәтижелер үшін жауапкершілік
Жобаға және өңірлік жағдайларға байланысты әртүрлі директораттардың тәжірибесін ескере отырып, ЭЫДҰ жобалық тобын қалыптастыру
Табыстың сыни факторларын басқару бойынша Қазақстанның ведомствоаралық ұлттық жобалық тобына консультация беру
Жобаның жалпы жоспарын дайындау, келісілген бюджет және мерзім шеңберінде Жоба жұмысының реттілігі мен аяқталуын айқындау
> Семинарды ұйымдастыруға жәрдемдесу
Ведомствоаралық ұлттық жобалық топпен тығыз ынтымақтастықта семинарларды жобалау және өткізу
ЭЫДҰ бірқатар материалдарынан
мұқият іріктеліп, жағдаяттар мен өңірдің мән-жайлары мен міндеттеріне бейімделу үшін семинарларға арналған материалдар мен жаттығуларды ұсыну
Семинарлар      алдында ведомствоаралық ұлттық жобалық топтың брифингі, бірлескен оқу процесінде алынған білімді одан әрі қолдану мақсатында семинарлардан кейін сауалнама жүргізу
> Коммуникациялар
Жобаны жүзеге асыру барысында мақсаттарды, кезеңдерді және прогресті жалпы түсінуді қамтамасыз ету үшін ведомствоаралық ұлттық жобалық топпен тұрақты байланыста (мысалы, теле-немесе бейнеконференция арқылы) болу;
Процестің әрбір сатысында ЭЫДҰ-ның тиісті қызметкерлерін хабардар ету және тарту
Қажет болған жағдайда және егер ЭЫДҰ қолайлы деп санаса, тиісті өңірлік іс-шараларға қатысу және стратегиялық дағдылар бойынша презентациялар жасау
Орынды болған жағдайда Жобаның барысы мен нәтижелері туралы қажет және уақтылы ақпаратты ресми арналар арқылы (мысалы, ЭЫДҰ-ның комитеттері, ЭЫДҰ-ның дағдылар стратегиясы жөніндегі консультативтік тобы) және негізгі мүдделі тараптарға (мысалы, Еуропалық Комиссия) ұсыну.
Қажет болған жағдайда ЭЫДҰ байланыс платформалары арқылы Жобаның негізгі нәтижелерін ілгерілету және тарату
> ЭЫДҰ салыстырмалы деректері ЭЫДҰ елдерінің талдаулары және мысалдары
Салыстырмалы деректерді ұсыну және ЭЫДҰ-ның Қазақстанға қатысты мәселелерді жарықтандыру үшін талдау жасауы
Халықаралық практиканы анықтау және келтіру, негізгі елдер мен өңірлерден жетекші практик мамандарды тарту
> Есептерді жасау және жариялау
ЭЫДҰ мен ведомствоаралық ұлттық жобалық топ арасында келісілген кестеге сәйкес ескертулер беру үшін ведомствоаралық ұлттық жобалық топқа семинарлар өткізу қорытындысы бойынша есептердің жобаларын дайындау және тарату.
Бастапқы жоспарды және Есепті дайындау, пікірлер алу үшін ведомствоаралық ұлттық жобалық топ арасында тарату
Аяқталғаннан кейін 1 ай ішінде есепті жариялау (ағылшын тілінде)
Есепті орыс тіліне аудару.
Қазақстанның ведомствоаралық ұлттық жобалық тобы
> Қазақстанның басты орындаушысы: Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі; бірлесіп орындаушы: Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі және басқа да мүдделі тараптар
> Жобаны жүзеге асыруды үйлестіру
• Ведомствоаралық ұлттық жобалық топты құру және Жоба менеджерін тағайындау
Жоба шеңберінде жобалық топтың тұрақты кездесулерін өткізу
• Жобаға қатысатын негізгі мүдделі тараптарды анықтау
• Қазақстанда Жоба шеңберіндегі қызметке арналған барлық практикалық іс-шараларды үйлестіру, ұйымдастыру және қамтамасыз ету, оның ішінде семинарлар үшін орын-жай іздеу және жалдау, логистика, кофе-брейктер, аударма (қажет болған жағдайда)
> Дағдылар туралы сараптамалық білім көзі
• Дағдылар стратегиясы бойынша семинарды өткізгеннен кейін екі ай ішінде және екінші миссияның алдында сауалнаманы толтыру
• Негізгі ұлттық және өңірлік деректер мен дағдыларды талдау бойынша негізгі ақпаратты, тәжірибені ұсыну
• Халықаралық деректердің өзектілігі және Қазақстан жағдайында қандай халықаралық тәжірибе анағұрлым пайдалы болатыны бойынша нұсқаулық беруді қамтамасыз ету
> Қазақстандағы өзара іс-қимыл
Министрлерге жобаның барысы мен нәтижелері туралы уақтылы және тиісті есеп беруді қамтамасыз ету
Өз министрлігі/ұйымы ішінде жоба бойынша жекелеген мәселелерді талқылауды және таратуды қамтамасыз ету
Мүдделі тараптармен байланыс жасайтын негізгі адам функциясын орындау, оның ішінде оларды семинарларға қатысуға шақыру
Мүдделі тараптарға жаңартылған ақпаратты тұрақты ұсыну (мысалы, электрондық поштамен немесе семинарлар арасында қысқа кеңестер өткізу арқылы)
> ЭЫДҰ тобымен өзара іс-қимыл
Жобаны іске асыру барысында мақсаттар мен прогресті жалпы түсінуді қамтамасыз ету үшін ЭЫДҰ тобымен тұрақты байланыста болу
Жобаны әзірлеу және жұмыс кеңестерін дайындау үшін қажетті көмек көрсету
ЭЫДҰ-ға жобалық есептер бойынша өзекті ақпарат пен ескертулер ұсыну
ЭЫДҰ тобына мүдделі тараптардың ескертулерін үйлестіру (мысалы, семинарлар, есептер туралы)
ЭЫДҰ тобын жобаның нәтижелеріне әсер етуі мүмкін кез келген оқиғалар туралы хабардар ету
< Семинарларды дайындауға және өткізуге қатысу
ЭЫДҰ тобын семинарларды жоспарлау туралы тиісті ақпаратпен қамтамасыз ету
Негізгі мүдделі тараптарды айқындау және олардың қатысуын ынталандыру
Кіші топтарда талқылау үшін көмекші делдалдар функциясын орындау
Әр семинар бойынша ЭЫДҰ-ға ескертулер беру
> Есепті қазақ тіліне аудару
(ЭЫДҰ-мен бөлек жазбаша келісімді ескере отырып)

4. Общественное мероприятие, посвященное "Отчету ОЭСР о диагностике стратегии навыков: Казахстан" будет проведено для привлечения внимания общественности и разработки широкой базы поддержки будущих действий по совершенствованию системы навыков в Казахстане.
На протяжении всего проекта между ОЭСР и межведомственной национальной проектной группой будут проводиться регулярные встречи с помощью теле- или видеоконференций для обеспечения координации мер по проекту, облегчения обмена знаниями и способствования применения общегосударственного подхода к политике в области навыков.
4. Последующие действия после реализации Проекта
В соответствии с процедурой Проекта стратегии по навыкам ОЭСР, каждая страна или регион, завершивший этап диагностики, может перейти к этапу имплементации при условии дополнительного финансирования, опираясь на вклад ОЭСР и поддержку в осуществлении. Окончательное решение о проведении последовательного этапа действия может быть принято Казахстаном в любой момент на этапе диагностики. Цель заключалась бы в том, чтобы использовать опыт ОЭСР в поддержку собственных приоритетов правительства для принятия мер, в частности, в отношении результатов этапа диагностики и будет предметом нового проектного предложения.
Продолжительность этапа действия будет зависеть от количества тем, которые Казахстан хотел бы охватить в ходе проекта.
5. Какова предлагаемая стоимость и график реализации проекта?
Этап диагностики начнется в мае 2019 года и будет завершен через 24 месяца, общий бюджет для покрытия расходов ОЭСР составляет 500 тыс. евро. (Примечание: расходы, связанные с логистикой, не включены в этот бюджетный показатель).
Если Казахстан будет заинтересован в этапе действий, реализация и завершение этапа действий будут подлежать дополнительному финансированию, и для этого может быть подготовлен бюджет, объем которого будет определяться масштабом действий.
Распределение бюджета
ЕВРО
Сотрудники
362100
Централизованные услуги
40 950
Плата за консультацию
16 800
Поездки сотрудников и экспертов
19 380
Другие (включая документацию, IT и т.д.)
34 270
Плата за управление VC (5,3%)
26 500
Итого
500 000
Примечание: любой перерасход средств по одной бюджетной линии может быть компенсирован снижением расходов на другую линию бюджета, оставаясь в общем бюджете.
Для получения дополнительной информации о страновых проектах национальной стратегии по навыкам обращайтесь:
Монтсеррат Гомендио, руководитель Центра навыков ОЭСР и заместитель директора Директората образования и навыков ОЭСР: montserrat.gomendio@oecd.org
Стефано Скарпетта, Директор по вопросам занятости, труда и социальным вопросам: stefano.scarpetta@oecd.org.
Группа ОЭСР и межведомственная национальная проектная группа Казахстана:
Роли и обязанности
Группа ОЭСР
Общее управление проектом и ответственность за процесс и результаты
Формирование проектной группы ОЭСР, опираясь на опыт различных директоратов, имеющих отношение к проекту и региональным условиям
Консультация межведомственной национальной проектной группы Казахстана по управлению критическими факторами успеха
Подготовка общего плана проекта, определение последовательности и завершения деятельности проекта в рамках согласованного бюджета и сроков
Содействовать в организации семинаров
Проектирование и проведение семинаров в тесном сотрудничестве с межведомственной национальной проектной группой
Представление материалов и упражнений для семинаров, тщательно отобранных из ряда материалов ОЭСР для адаптации к обстоятельствам и задачам региона
Брифингование межведомственной национальной проектной группы перед семинарами, проведение опроса после семинаров с целью дальнейшего применения знаний, полученных в процессе совместного обучения
Коммуникации
Поддержание регулярных контактов с межведомственной национальной проектной группой для обеспечения общего понимания целей, этапов и прогресса в ходе проекта (например, посредством теле - или видеоконференций)
Информирование и привлечение соответствующих сотрудников ОЭСР на каждом этапе процесса
Участие в соответствующих региональных мероприятиях, выступая с претензиями о стратегии навыков, при необходимости и если ОЭСР сочтет приемлемым
Представление необходимой и своевременной информации о ходе и результатах проекта через официальные каналы (например, комитеты ОЭСР, Консультативную группу по старатегии навыков ОЭСР) и основным заинтересованным сторонам (например, Европейской комиссии) когда это уместно и целесообразно
При необходимости Продвижение и распространение основных итогов и результатов проекта через платформы связи ОЭСР
Сравнительные данные ОЭСР, анализы и примеры из стран ОЭСР
Представление сравнительных данных и проведение анализа ОЭСР для освещения проблем, имеющих отношение к Казахстану
Выявление и привидение международной практики и привлечение ведущих специалистов-практиков из ключевых стран и регионов
Составление и публикация отчетов
Подготовка и распространение проектов по итогам проведения семинаров межведомственной национальной проектной группе для представления замечаний в соответствии с графиком, согласования между ОЭСР и межведомственной национальной проектной группой
Составление первоначального плана и отчета, распространение среди межведомственной национальной проектной группы для комментариев
Публикация отчета (на английском языке) в течении 1 месяца после завершения
Перевод отчета на русский язык.
Межведомственная национальная проектная группа Казахстана
Главный исполнитель Казахстана: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
соисполнитель: Министерство образования и науки Республики Казахстан и другие заинтересованные стороны
Координация осуществления проекта
Создание межведомственной национальной проектной группы и назначение проектного руководителя
Проведение регулярных совещаний проектной группы в рамках проекта
Определение основных заинтересованных сторон для участия в проекте
Координация, организация и обеспечение всех практических мероприятий для деятельности в рамках проекта в Казахстане – включая поиск и аренду помещения для семинаров, логистику, кофе-брейки, переводы (при необходимости)
Источник экспертных знаний о навыках
Заполнить опросник в течение двух месяцев после проведения семинара по стратегии навыков и перед второй миссией.
Представление основной информации, опыта по основным национальным и региональным данным и анализам по навыкам
Обеспечить руководство по актуальности международных данных и тому, какой другой международный опыт будет наиболее полезен в условиях Казахстана
Взаимодействие в Казахстане
Обеспечение своевременной и соответствующей отчетности для министров о ходе и результатах проекта
Обеспечение обсуждения и распространения отдельных вопросов по проекту внутри своего министерства/организации
Выполнение функции основного контактного лица с заинтересованными сторонами, включая приглашение их на семинары
Представление регулярной обновленной информации заинтересованным сторонам (например, по электронной почте или путем проведения коротких совещаний между семинарами)
Взаимодействие с группой ОЭСР
Поддержка регулярных контактов с группой ОЭСР для обеспечения общего понимания целей и прогресса в течение реализации проекта
Оказание необходимой помощи для разработки проекта и подготовки рабочих совещаний
Представление ОЭСР актуальной информации и замечаний по проектным отчетам
Координация замечаний заинтересованных сторон группе ОЭСР (например, о семинарах, отчетах)
Информирование группы ОЭСР о любых событиях, которые могут повлиять на результаты проекта
Участие в разработке и проведении семинаров
Обеспечение соответствующей информацией группы ОЭСР о планировании семинаров
Определение и стимулирование участия основных заинтересованных сторон
Выполнение функции посредников для обсуждения в малых группах
Представление ОЭСР замечаний по каждому семинару
Перевод отчета на казахский язык (с учетом отдельного письменного соглашения с ОЭСР)