Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 263 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы қаулы:
қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының төртінші, бесінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он алтыншы, он жетінші, жиырма алтыншы, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші және қырық үшінші абзацтарын, 3-тармағының он екінші, он үшінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырма жетінші, отызыншы, қырық бесінші және қырық алтыншы абзацтарын, 4-тармағының алтыншы абзацын;
қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының жиырма бірінші және жиырма екінші абзацтарын, 3-тармағының отыз бірінші, отыз екінші және отыз үшінші абзацтарын, 4-тармағының жетінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2019 жылғы 8 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
3. Мыналардың:
қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының жиырма бірінші және жиырма екінші абзацтарының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2) Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 9), 10), 12), 14) тармақшаларында, 17) тармақшасының алтыншы абзацында, 21), 27) және 50) тармақшаларында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағында белгіленген табыстардан төленбейді.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу кезінде Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 49) тармақшасында көрсетілген жұмыскердің салық салынатын табысына түзетулер қолданылмайды.";
қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағының отыз бірінші, отыз екінші және отыз үшінші абзацтарының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3) Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 12) 26), 27) және 50) тармақшаларында, сондай-ақ 341-бабының 1-тармағының 42) және 43) тармақшаларында (жоғалтқан жалақы (табыс) бөлігінде) белгіленгендерден басқа, Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағында көрсетілген кірістер мен төлемдерден ұсталмайды.

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 263.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.2 и п.3
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (далее - изменения и дополнения).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 8 января 2019 года, за исключением:
абзацев четвертого, пятого, восьмого, девятого, десятого, шестнадцатого, семнадцатого, двадцать шестого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго и сорок третьего пункта 1, абзацев двенадцатого, тринадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцать седьмого, тридцатого, сорок пятого и сорок шестого пункта 3, абзаца шестого пункта 4 прилагаемых изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;
абзацев двадцать первого и двадцать второго пункта 1, тридцать первого, тридцать второго и тридцать третьего пункта 3, абзаца седьмого пункта 4, прилагаемых изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
3. Приостановить до 1 января 2020 года:
действие абзацев двадцать первого и двадцать второго пункта 1 прилагаемых изменений и дополнений, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"2) пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпунктах 9), 10), 12), 14), абзаце шестом подпункта 17), подпунктах 21), 27) и 50) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.
При исчислении социальных отчислений не применяются корректировки к облагаемому доходу работника, указанные в подпункте 49) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.";
действие абзацев тридцать первого, тридцать второго и тридцать третьего пункта 3 прилагаемых изменений и дополнений, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"3) указанных в пункте 1 статьи 341 Налогового кодекса, за исключением установленных подпунктами 12), 26), 27), 50) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса, а также подпунктами 42) и 43) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса (в части утраченного заработка (дохода).

Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу кезінде Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 49) тармақшасында көрсетілген жұмыскердің салық салынатын табысына түзетулер қолданылмайды.
Бұл ретте Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағы 17) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген табыстан БЖЗҚ-ға міндетті зейнетақы жарналары ұсталмайды.";
қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағының жетінші абзацының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу кезінде Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 49) тармақшасында көрсетілген жұмыскердің салық салынатын табысына түзетулер қолданылмайды.".
4. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының төртінші, бесінші, он алтыншы, он жетінші, жиырма алтыншы, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші абзацтары, 3-тармақтың жиырма жетінші, қырық бесінші абзацтары 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
5. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының бесінші абзацы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5) әлеуметтiк аударымдарды төлеушi (бұдан әрi – төлеушi) – Заңда айқындалған тәртiппен әлеуметтiк аударымдарды есептеудi және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеудi жүзеге асыратын жұмыс берушi, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары, сондай-ақ жеке практикамен айналысатын адам;".
6. 2029 жылғы 1 қаңтардан бастап:
қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының жиырма бірінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2) Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 9), 10), 12), 14) тармақшаларында, 22) тармақшасының алтыншы абзацында, 21) және 27) тармақшаларында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағында белгіленген табыстардан төленбейді.";
қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағының отыз бірінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3) Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 12) 26) және 27) тармақшаларында, сондай-ақ 341-бабының 1-тармағының 42) және 43) тармақшаларында (жоғалтылған жалақы (табыс) бөлігінде) белгіленгендерден басқа, Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағында көрсетілген кірістер мен төлемдерден ұсталмайды.".
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 8 мамырдағы
№ 263 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар

При исчислении обязательных пенсионных взносов не применяются корректировки к облагаемому доходу работника, указанные в подпункте 49) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.
При этом обязательные пенсионные взносы в ЕНПФ не удерживаются с доходов, предусмотренных абзацем шестым подпункта 17) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.";
действие абзаца седьмого пункта 4 прилагаемых изменений и дополнений, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"При исчислении обязательных профессиональных пенсионных взносов не применяются корректировки к облагаемому доходу работника, указанные в подпункте 49) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.".
4. Установить, что абзацы четвертый, пятый, шестнадцатый, семнадцатый, двадцать шестой, тридцать четвертый, тридцать пятый, тридцать шестой, тридцать седьмой, тридцать восьмой, тридцать девятый, сороковой, сорок первый, сорок второй, сорок третий пункта 1, абзацы двадцать седьмой, сорок пятый пункта 3 прилагаемых изменений и дополнений действуют до 1 января 2024 года.
5. Установить, что с 1 января 2024 года абзац пятый пункта 1 прилагаемых изменений и дополнений действует в следующей редакции:
"5) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянские или фермерские хозяйства, а также лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, определенном Законом;".
6. Установить, что с 1 января 2029 года:
абзац двадцать первый пункта 1 прилагаемых изменений и дополнений действует в следующей редакции:
"2) пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпунктах 9), 10), 12), 14), абзаце шестом подпункта 22), подпунктах 21) и 27) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.";
абзац тридцать первый пункта 3 прилагаемых изменений и дополнений действует в следующей редакции:
"3) указанных в пункте 1 статьи 341 Налогового кодекса, за исключением установленных подпунктами 12), 26) и 27) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса, а также подпунктами 42) и 43) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса (в части утраченного заработка (дохода).".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 мая 2019 года № 263
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан

1. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.08.2020 № 530 қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
5. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 8, 46-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережеде:
16-тармақ мынадай мазмұндағы 63-1) және 63-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"63-1) еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
63-2) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсын сүйемелдеуді және оның жұмыс істеуін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;".
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларға
1-қосымша
Өтініш
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.08.2020 № 530 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен
толықтыруларға
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.

1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 21.08.2020 № 530.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 8, ст. 46):
в Положении о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 16 дополнить подпунктами 63-1) и 63-2) следующего содержания:
"63-1) разработка и утверждение правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов;
63-2) разработка и утверждение правил организации сопровождения и функционирования государственного интернет-ресурса "Биржа труда";".
Приложение 1
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2020 № 530.
Приложение 2
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).