Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені, Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 маусымдағы № 366 қаулысы.
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 1-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені, Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2019 жылғы 5 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 5 маусымдағы
№ 366 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені, Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін (бұдан әрі – Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімі), Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені (бұдан әрі – Жиынтық кесте), Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін (бұдан әрі – Сутегі атомдарын алмастырғыштар тізімі) қалыптастыру қағидалары "Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил формирования Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам, Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2019 года № 366.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 05.07.2019.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила формирования Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам, Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 5 июля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 июня 2019 года № 366
Правила
формирования Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам, Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (далее - Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров), Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам далее - Сводная таблица), Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ (далее - Список заместителей атомов водорода) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими".

2. Осы Қағидалар Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Жиынтық кестені, Сутегі атомдарын алмастырғыштар тізімін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Жиынтық кестені, Сутегі атомдарын алмастырғыштар тізімін қалыптастыру тәртібі
3. Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімі Қазақстан Республикасы 1998 жылы қосылған 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияның, 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияның және 1988 жылғы Есiрткi, психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенцияның тізімдері негізінде жасалды.
4. Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімі төрт кестеден және Қазақстан Республикасында бақылауға жататын және ветеринарияда қолдануға рұқсат етілген, құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар тiзiмінен тұрады.
5. I, II және III кестелердегi заттардың атаулары Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы (ДДСҰ) ұсынған халықаралық тiркелмеген атауларға, 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай конвенцияда, 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияда көрсетiлген атаулар мен сипаттамаларға, сондай-ақ басқа да тiркелмеген атауларға сәйкес баяндалады.
6. І кестеге медициналық мақсатта пайдалануға тыйым салынған есiрткi және психотроптық заттар (1961 жылғы Конвенцияның IV тiзiмi мен I тiзiмiнiң бөлiгi және 1971 жылғы Конвенцияның I тiзiмi) енгізілген.
7. II кестеге медициналық мақсатта пайдаланылатын және қатаң бақылаудағы есiрткi және психотроптық заттар (1961 жылғы Конвенцияның I тiзiмнiң бөлiгi, II тiзiмi және 1971 жылғы Конвенцияның II тiзiмi) енгiзілген.
8. III кестеге медициналық мақсатта пайдаланылатын және бақылаудағы есiрткi және психотроптық заттар енгізілген (1961 жылғы Конвенцияның III тiзiмi және 1971 жылы Конвенцияның III және IV тiзiмдерi).
9. IV кестеге бақылаудағы прекурсорлар (есiрткi және психотроптық заттарды заңсыз дайындау кезiнде жиi пайдаланылатын химиялық заттар мен өсiмдiктер) енгізілген (1988 жылғы Конвенцияның I және II кестелерi).
10. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын және ветеринарияда қолдануға рұқсат етілген, құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар тізіміне тиісті лицензия болған кезде диагностикалық, емдік және профилактикалық заттар ретінде пайдаланылуы мүмкін дәрілік препараттар енгізіледі.

2. Настоящие Правила определяют порядок формирования Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, Сводной таблицы и Списка заместителей атомов водорода.
Глава 2. Порядок формирования Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, Сводной таблицы, Списка заместителей атомов водорода
3. Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров составляется на основании Списков Единой Конвенции о наркотических средствах 1961 года, Конвенции о психотропных веществах 1971 года и Конвенции о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ 1988 года, к которым Республика Казахстан присоединилась в 1998 году.
4. Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров состоит из четырех таблиц и списка лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, подлежащие контролю в Республике Казахстан и разрешенные к применению в ветеринарии.
5. В таблицах I, II и III названия средств, веществ излагаются в соответствии с международными незарегистрированными названиями, рекомендованными Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ), названиями и описаниями, указанными в Единой конвенции о наркотических средствах 1961 года, Конвенции о психотропных веществах 1971 года, а также другими незарегистрированными названиями.
6. В Таблицу I включены наркотические средства и психотропные вещества, использование которых в медицинских целях запрещено (список IV и часть списка I Конвенции 1961 года и список I Конвенции 1971 года).
7. В Таблицу II включены наркотические средства и психотропные вещества, используемые в медицинских целях и находящиеся под строгим контролем (часть списка I, список II Конвенции 1961 года и список II Конвенции 1971 года).
8. В Таблицу III включены наркотические средства и психотропные вещества, используемые в медицинских целях и находящиеся под контролем (список III Конвенции 1961 года и списки III и IV Конвенции 1971 года).
9. В Таблицу IV включены прекурсоры (химические вещества и растения, которые часто используются при незаконном изготовлении наркотических средств и психотропных веществ) - (таблицы I и II Конвенции 1988 года), находящиеся под контролем.
10. В список лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, подлежащие контролю в Республике Казахстан и разрешенные к применению в ветеринарии, включаются лекарственные препараты, которые могут быть использованы как диагностические, лечебные и профилактические средства при наличии соответствующей лицензии.

11. Есiрткi немесе психотроптық заттарға атаулары (синонимдерi) Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енгiзiлмеген олардың препараттары да жатады.
12. Жиынтық кесте есірткінің мөлшерін айқындайтын – I кестеден, психотроптық заттардың мөлшерін айқындайтын – II кестеден, прекурсорлардың мөлшерін айқындайтын – III кестеден және есірткіге жатқызылған өсімдіктерді өсіру мөлшерін айқындайтын – IV кестеден тұрады.
13. Сутегі атомдарын алмастырғыштар тізімі сутегі атомдарының бір валентті және екі валентті алмастырғыштарынан тұрады.
14. Затты Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне, Жиынтық кестеге, Сутегі атомдарын алмастырғыштар тізіміне қосу мынадай негіздердің бірі бойынша:
БҰҰ-ның Есірткіні бақылау жөніндегі халықаралық комитетінің ұсынымдары келіп түскен кезде;
Еуразиялық экономикалық одақ елдерінде бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімдерінде, тізбелерінде, кестелерінде заттар бар болған жағдайда жүзеге асырылады.
15. Айналымда БҰҰ-ның Есірткіні бақылау жөніндегі халықаралық комитетінің және Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің бақылауында жоқ психикалық белсенді затты тапқан жағдайда оны есірткіге, психотроптық заттарға және прекурсорларға жатқызу осы Қағидалардың 15-20-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
16. Уәкілетті органдар, сот сараптамасы органдарын қоса алғанда, сот сараптамасы қорытындысын алған (берген) күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде психикалық белсенді затты бақылауға қосу туралы ұсынысты есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер және прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға (бұдан әрі – уәкілетті мемлекеттік орган) енгізеді.
17. Уәкілетті мемлекеттік орган психикалық белсенді затты бақылауға қосу туралы уәкілетті органның ұсынысын алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде материалдарды оның мөлшерін айқындау үшін сот сараптамасы органдарына жолдайды.
18. Сот сараптамасы органдары сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күнінен асырмай уәкілетті мемлекеттік органға заттың мөлшері туралы қорытындыны (шағын, ірі, өте ірі) ұсынады.
19. Сот сараптамасы органының заттың мөлшері туралы сот сараптамасы органының қорытындысын алғаннан кейін уәкілетті мемлекеттік орган бір айлық мерзімде уәкілетті органның келісімі бойынша Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне және Жиынтық кестеге немесе Сутегі атомдарын алмастырғыштар тізіміне толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітуіне енгізеді.

11. К наркотическим средствам или психотропным веществам относятся также их препараты, наименования (синонимы) которых в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров не включены.
12. Сводная таблица состоит из Таблицы I, определяющей размеры наркотических средств, Таблицы II - размеры психотропных веществ, Таблицы III - размеры прекурсоров и Таблицы IV - размеры культивации растений, отнесенных к наркотическим средствам.
13. Список заместителей атомов водорода состоит из одновалентных и двухвалентных заместителей атомов водорода.
14. Включение вещества в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, Сводную таблицу и Список заместителей атомов водорода осуществляется по одному из следующих оснований:
при поступлении рекомендаций Международного комитета по контролю над наркотиками ООН;
при наличии вещества в списках, перечнях, таблицах наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в странах Евразийского экономического союза.
15. В случае обнаружения в обороте психоактивного вещества, не находящегося под контролем Международного комитета по контролю над наркотиками ООН и стран Евразийского экономического союза, его отнесение к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам осуществляется в порядке, установленном пунктами 15-20 настоящих Правил.
16. Уполномоченные органы, включая органы судебной экспертизы, в течение семи рабочих дней со дня получения (дачи) заключения судебного эксперта вносят предложения о включении психоактивного вещества под контроль в уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров (далее - уполномоченный государственный орган).
17. Уполномоченный государственный орган в течение семи рабочих дней со дня получения предложения уполномоченного органа о включении психоактивного вещества под контроль, направляет материалы в органы судебной экспертизы для определения его размеров.
18. Органы судебной экспертизы в срок, не превышающий десяти рабочих дней со дня получения запроса, предоставляют в уполномоченный государственный орган заключение о размерах вещества (небольшой, крупный, особо крупный).
19. После получения заключения органа судебной экспертизы о размерах вещества уполномоченный государственный орган в месячный срок разрабатывает по согласованию с уполномоченными органами проект постановления Правительства Республики Казахстан о внесении дополнения в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и Сводную таблицу или в Список заместителей атомов водорода и вносит на утверждение Правительства Республики Казахстан.

20. 1961 жылғы Есiрткi құралдары туралы бiрыңғай конвенцияның, 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияның, 1988 жылғы Есiрткi құралдары мен психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес туралы конвенцияның талаптарына сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган психикалық белсенді затты Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне және Жиынтық кестеге қосу туралы хабарламаны БҰҰ-ның Есiрткiнi бақылау жөнiндегi халықаралық комитетiне жолдайды.
21. Затты Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімінен және Жиынтық кестеден алып тастауды белгіленген тәртіппен БҰҰ-ның Есiрткiнi бақылау жөнiндегi халықаралық комитетiнің ұсынымы келіп түскен кезде уәкілетті мемлекеттік органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асырады.
Осы мақсаттарда уәкілетті мемлекеттік орган уәкілетті бір айлық мерзімде органдардың келісімі бойынша Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне және Жиынтық кестеге толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітуіне енгізеді.

20. В соответствии с требованиями Единой Конвенции о наркотических средствах 1961 года, Конвенции о психотропных веществах 1971 года, Конвенции о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ 1988 года уполномоченный государственный орган направляет уведомление в Международный комитет по контролю над наркотиками ООН о включении психоактивного вещества в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и Сводную таблицу.
21. Исключение вещества из Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и Сводной таблицы осуществляется в установленном порядке Правительством Республики Казахстан по предложению уполномоченного государственного органа при поступлении рекомендаций Международного комитета по контролю над наркотиками ООН.
В этих целях уполномоченный государственный орган по согласованию с уполномоченными органами в месячный срок разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и Сводную таблицу и вносит на утверждение Правительства Республики Казахстан.