Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысы.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 28-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1370 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 32-33, 399-құжат).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 24 маусымдағы
№ 429 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының ұзақ сақтаудағыны қоспағанда, қару-жараққа қабылданған ойық жауынгерлік қол атыс қаруынан (бұдан әрі – жауынгерлік қару) бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын, сондай-ақ ішкі істер органдарының жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын қалыптастыру жөніндегі қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасы ұзақ сақтаудағыны қоспағанда, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қару-жарақ қызметтерінің сақтауындағы қару-жараққа қабылданған жауынгерлік қарудан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың ведомстволық коллекциялары, сондай-ақ ішкі істер органдарының қару-жарақ қызметтерінің сақтауындағы азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін атылған оқтар мен гильзалардың ведомстволық коллекциялары болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил формирования Государственной пулегильзотеки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429.
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 28 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования Государственной пулегильзотеки.
2. Признать утратившими силу:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960;
2) подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1370 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 32-33, ст. 399).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2019 года № 429
Правила
формирования Государственной пулегильзотеки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования Государственной пулегильзотеки (далее – Правила) определяют порядок организации и осуществления деятельности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов по формированию ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки контрольно отстрелянных пуль и гильз из принятого на вооружение, за исключением находящегося на длительном хранении, нарезного боевого ручного стрелкового оружия (далее – боевое оружие), а также органов внутренних дел по формированию ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки контрольно отстрелянных пуль и гильз боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия.
2. Государственная пулегильзотека представляет собой хранящиеся в службах вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов ведомственные коллекции контрольно отстрелянных пуль и гильз из принятого на вооружение, за исключением находящегося на длительном хранении, боевого оружия, а также хранящиеся в службах вооружения органов внутренних дел ведомственные коллекции контрольно отстрелянных пуль и гильз из боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының құзыреті бойынша жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруын бақылау үшін ату, бақылау оқтары мен гильзаларын есепке алу, сақтау, ауыстыру, алып қою және жою, сондай-ақ қару жоғалған (ұрланған) жағдайда оларды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Криминалистикалық оқ-гильза қоймасына ұсыну бойынша іс-әрекеті;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Криминалистикалық оқ-гильза қоймасы (бұдан әрі – ІІМ КОГҚ) – оқиға орындарынан алынған, жоғалған (ұрланған) қарудан бақылау үшін атылған немесе алып қойылған, табылған, ерікті түрде тапсырылған ойық атыс қаруынан эксперименттік атылған оқтардың, гильзалар мен патрондардың, сондай-ақ қолдан жасалған ойық атыс қаруынан, оның ішінде ойық атыс қаруы, ойық атыс қаруы үшін патрондарға қолдан жасалған және (немесе) қайта жасалған тегіс ұңғылы қарудан эксперименттік атылған оқтар мен гильзалардың, газды, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар газды қарудан, сондай-ақ осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген қаруды қоспағанда, ұңғысыз атыс қаруынан атылған гильзалардың коллекциялары;
3) бақылау үшін ату – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының уәкілетті адамдарының Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын қалыптастыру үшін құзыреті бойынша жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан атуы;
4) қару иесі – қаруды иеленуге, алып жүруге және сақтауға арналған рұқсат негізінде қаруды иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
5) эксперименттік ату – алып қойылған, табылған, ерікті түрде тапсырылған ойық атыс қаруынан, оның ішінде қолдан жасалған ойық атыс қаруынан, тегіс ұңғылы қарудан, ойық атыс қаруынан, газды, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар газды қарудан, сондай-ақ ұңғысыз атыс қаруы үшін патрондарға келтіріліп қолдан жасалған және (немесе) қайта жасалған тегіс ұңғылы қарудан ішкі істер органдарының жедел-криминалистикалық бөлінісінің қызметкерлері жүргізетін ату.
2-тарау. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының объектілері
4. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан, оның ішінде:

1) формирование Государственной пулегильзотеки – действия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов по контрольному отстрелу боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия по компетенции, учету, хранению, замене, изъятию и уничтожению контрольных пуль и гильз, а также их предоставлению в случае утраты (хищения) оружия в Криминалистическую пулегильзотеку Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) Криминалистическая пулегильзотека Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – КПГТ МВД) – коллекция пуль, гильз и патронов, изымаемых с мест происшествий, контрольно отстрелянных из похищенного (утраченного) или экспериментально отстрелянных из изъятого, найденного, добровольно сданного нарезного огнестрельного оружия, а также пули и гильзы, экспериментально отстрелянные из самодельного нарезного огнестрельного оружия, в том числе гладкоствольного оружия, самодельно изготовленного и (или) переделанного под патроны для нарезного огнестрельного оружия, гильз отстрелянных из газового, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, а также бесствольного огнестрельного оружия, за исключением оружия, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
3) контрольный отстрел – отстрел уполномоченными лицами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия по компетенции для формирования ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки;
4) владелец оружия – физическое или юридическое лицо, владеющее оружием на основании разрешения на приобретение, ношение и хранение оружия;
5) экспериментальный отстрел – производимый сотрудниками оперативно-криминалистического подразделения органов внутренних дел отстрел изъятого, найденного, добровольно сданного нарезного огнестрельного оружия, в том числе самодельного нарезного огнестрельного оружия, гладкоствольного оружия, самодельно изготовленного и (или) переделанного под патроны для нарезного огнестрельного оружия, газового, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, а также бесствольного огнестрельного оружия.
Глава 2. Объекты ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки
4. Объектами ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки являются контрольные пули и гильзы, отстрелянные из боевого оружия, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия, в том числе из:

1) негізгі із қалдыратын бөлшектері (оқжатары, ұңғы оқпаны, шүріппесі, шаппасы ауыстырылған немесе механикалық өңделген) жөндеуден өткен жауынгерлік қарудан, сондай-ақ азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан;
2) өнім беруші кәсіпорындар шет елден әкелген және Қазақстан Республикасының аумағында сатуға арналған қарудан, ол сатылғанға дейін;
3) Қазақстан Республикасының азаматы шет елден сатып алған қарудан, оны тіркеу және сақтау мен алып жүруге ресімдеу алдында;
4) кәсіпорындар және (немесе) ұйымдар беретін немесе сататын қарудан, оны берер немесе сатар алдында;
5) Қазақстан Республикасының азаматтарына тиесілі ойық атыс қаруынан, оны сақтауға және алып жүруге, жоюға рұқсат алу немесе ұзарту кезінде;
6) ішкі істер органдарында (бұдан әрі – ІІО) оны сақтауға және алып жүруге рұқсатты ресімдеу алдында ойық ұңғылы марапаттық атыс қаруынан атылған бақылаудағы оқтар мен гильзалар Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының объектілері болып табылады.
5. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына:
1) калибрі 11,56 мм асатын ойық атыс қаруынан;
2) қарудың оқтары мен гильзаларынан сапалы эксперименттік іздер алу мүмкін болмаған жағдайда қатты тотталған із қалдыратын атыс қаруынан;
3) ауыспалы ұңғылары немесе тегіс ұңғылардағы ойық ендірмелері бар қаруды қоспағанда, аңшылық тегіс ұңғылы қарудан атылған оқтар мен гильзалар орналастырылмайды.
6. Жаңадан жасалатын, сондай-ақ зауыттық жағдайларда қайта жасалатын, жөнделетін жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін ату аумақ бойынша полиция департаментінің азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлінісі қызметкерінің қатысуымен шығарушы кәсіпорындарда жүргізіледі. Бақылау үшін ату туралы жазбалар жаңадан жасалатын, қайта жасалатын, жөнделетін отандық қарудың зауыттық паспорттарына енгізіледі.
Бақылау гильзалары мен оқтары шығарушы кәсіпорындарда осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес қаптамаға салынады және бақылау оқтары мен гильзаларды Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына орналастыру үшін аумақ бойынша полиция департаментіне жолданады.
7. Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында жауынгерлік қаруды бақылау үшін ату мақсатында қару-жарақ қызметі қызметкерінің немесе ведомстволық коллекцияны қалыптастыру, қаруды сақтау және есепке алу үшін жауапты бөлініс (бұдан әрі – уәкілетті бөлініс) қызметкерінің қатысуымен комиссия құрылады.

1) прошедшего ремонт основных следообразующих деталей (патронника, канала ствола, затвора, замену или механическую обработку бойка) боевого оружия, а также гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия;
2) ввезенного предприятиями-поставщиками из-за границы и предназначенного для реализации на территории Республики Казахстан до его реализации;
3) приобретенного гражданином Республики Казахстан за границей, перед его регистрацией и оформлением разрешения на хранение и ношение;
4) передаваемого или продаваемого предприятиями и (или) организациями перед передачей или продажей;
5) принадлежащего гражданам Республики Казахстан, при получении или продлении разрешения на хранение и ношение, уничтожение нарезного огнестрельного оружия;
6) наградного огнестрельного оружия с нарезным стволом, которое отстреливается перед оформлением разрешения на его хранение и ношение в органе внутренних дел (далее – ОВД).
5. В ведомственные коллекции Государственной пулегильзотеки не помещаются пули и гильзы, отстрелянные из:
1) нарезного огнестрельного оружия калибра более 11,56 мм;
2) огнестрельного оружия с сильно коррозированными следообразующими деталями в случае невозможности получения качественных экспериментальных следов оружия на пулях и гильзах;
3) охотничьего гладкоствольного оружия, за исключением оружия с наличием сменных стволов или нарезных вставок в гладкоствольных стволах.
6. Контрольные отстрелы вновь изготавливаемого, а также переделываемого, ремонтируемого в заводских условиях боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия производятся на предприятиях-изготовителях с участием сотрудника подразделения по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия департамента полиции по территориальности. Записи о контрольном отстреле вносятся в заводские паспорта на вновь изготавливаемое, переделываемое, ремонтируемое отечественное оружие.
Контрольные гильзы и пули упаковываются на предприятиях-изготовителях в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил и направляются в департамент полиции по территориальности для помещения контрольных пуль и гильз в ведомственную коллекцию Государственной пулегильзотеки.
7. Для контрольного отстрела боевого оружия в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, специальных государственных и правоохранительных органах создаются комиссии с участием сотрудника службы вооружения или сотрудника подразделения, ответственного за формирование ведомственной коллекции, сохранность и учет оружия (далее – уполномоченное подразделение).

8. Азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін атуды құрамы ІІО бөліністерінде қару-жарақ, азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау, жедел-криминалистикалық, қаржымен қамтамасыз ету қызметтерінің қызметкерлерінен тұратын комиссия жүзеге асырады.
9. Ойық атыс қаруынан бақылау үшін ату жөніндегі комиссия құрамын мемлекеттік органның уәкілетті басшысы немесе әскери бөлім командирі бекітеді.
10. Оқ-дәрілер бөлу, қаруды жауынгерлік қару бақылау үшін атылатын жерге тасымалдау Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының күштері мен құралдары есебінен жүргізіледі.
Бақылау үшін атуға жататын азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруы мен оның патрондарын қару иесі жеке тұлға немесе сенімхат негізінде заңды тұлғаның өкілі (бұдан әрі – сенімхат бойынша өкіл) бақылау үшін ату жүргізілетін орынға өздері жеткізеді.
11. Бақылау үшін атуға жататын қаруды, сондай-ақ бақылау үшін атылған оқтар мен гильзаларды қару-жарақ қызметінің немесе уәкілетті бөліністің қызметкері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарудан атуды және ведомстволық коллекцияға орналастырылған бақылау оқтарын, гильзаларды тіркеу журналына тіркейді.
12. Қару иесі немесе сенімхат бойынша өкіл қаруды тіркелген жердегі аумақтық ІІО-ға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін ату жүргізу туралы өзі өтінішпен жүгінеді.
13. Азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін атуды ІІО қару иесінің немесе сенімхат бойынша өкілдің өтініші тіркелгеннен кейін қару иесінің немесе сенімхат бойынша өкілдің қатысуымен апта сайын сәрсенбі күндері жүргізеді. Бақылау үшін атылған қару ату күні иесіне немесе сенімхат бойынша өкілге қайтарылады.
14. Бақылау үшін ату нәтижелері жауынгерлік қару үшін екі данада, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруы үшін үш данада осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау үшін ату актісімен ресімделеді.
Жауынгерлік қарудан бақылау үшін ату актісінің бір данасы қару-жарақ қызметінің немесе уәкілетті бөліністің сақтауында қалады, екіншісі ату үшін қару ұсынған бөлініске немесе ұйымға беріледі.
Азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін ату актісінің бір данасы бақылау-қадағалау немесе қару иесінің жеке ісіне енгізу үшін ІІО-ның қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлінісіне беріледі, екіншісі қару иесіне немесе сенімхат бойынша оның өкіліне беріледі, үшіншісі атылған оқтармен және гильзалармен бірге қару-жарақ қызметінде сақталады.
Бақылау үшін ату актілері 10 жыл сақталады, содан соң белгiленген тәртiппен жойылады.

8. Контрольные отстрелы гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия осуществляются в подразделениях ОВД в составе комиссии из числа сотрудников служб вооружения, по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия, оперативно-криминалистической, финансового обеспечения.
9. Состав комиссии по контрольному отстрелу нарезного огнестрельного оружия утверждается уполномоченным руководителем государственного органа или командиром воинской части.
10. Выделение боеприпасов, транспортировка оружия к месту контрольного отстрела боевого оружия производится за счет сил и средств Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов.
Гражданское и служебное нарезное огнестрельное оружие, подлежащее контрольному отстрелу, и патроны к нему доставляются владельцем оружия физическим лицом или представителем на основе доверенности юридического лица (далее – представитель по доверенности) к месту проведения контрольного отстрела самостоятельно.
11. Подлежащее контрольному отстрелу оружие, а также контрольно отстрелянные пули и гильзы регистрируются сотрудником службы вооружения или уполномоченного подразделения в журнале регистрации отстрела оружия и контрольных пуль, гильз, помещенных в ведомственную коллекцию, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. Владелец оружия или представитель по доверенности самостоятельно обращается с заявлением о проведении контрольного отстрела гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в территориальный ОВД по месту регистрации оружия.
13. Контрольный отстрел гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия производится ОВД после регистрации заявления владельца оружия или представителя по доверенности еженедельно по средам в присутствии владельца оружия или его представителя по доверенности. Контрольно отстрелянное оружие в день отстрела возвращается владельцу или представителю по доверенности.
14. Результаты контрольного отстрела оформляются актом контрольного отстрела по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в двух экземплярах для боевого оружия, в трех экземплярах для гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия.
Один экземпляр акта контрольного отстрела боевого оружия остается на хранении в службе вооружения или уполномоченном подразделении, второй передается подразделению или организации, предоставившей оружие для отстрела.
Один экземпляр акта контрольного отстрела гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия передается в подразделение ОВД по контролю в сфере оборота оружия для внесения в контрольно-наблюдательное или личное дело владельца оружия, второй передается владельцу оружия или представителю по доверенности, третий хранится вместе с отстрелянными пулями и гильзами в службе вооружения.
Акты контрольного отстрела хранятся десять лет, после чего уничтожаются в установленном порядке.

15. Бақылау оқтары мен гильзаларын қару-жарақ қызметінің немесе жауапты уәкілетті бөліністің қызметкері осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес қаптамаға салады.
3-тарау. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін атуды жүргізу тәртібі
16. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруы осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, бес жылда бір рет атылады.
17. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін ату тирлерде, оқу орталықтарының атыс орындарында немесе қаруды қауіпсіз ұстау шараларын сақтай отырып, арнайы оқ тұтқыштармен жабдықталған үй-жайларда жүргiзiледi.
18. Қарудан бақылау үшін ату қабықшалы экспансивті емес немесе қабықшасыз оқтармен жарақталған стандартты ұнтақ заряды бар қарудың әрбір данасына арналған штаттық патрондарды пайдалана отырып жүргізіледі.
19. Қарудан бақылау үшін атуды жүргізу кезінде:
1) гильзасында металлды тот басқан, майысқан, сырылған, лак-бояу қабаты зақымдалған, оның ішінде қарудың із қалыптастырушы бөлшектерімен байланыстан зақымданған және (немесе) гильзаның аузына оқ дұрыс бекітілмеген және (не) капсюль гильза түбінен көтеріліп тұратын патрон;
2) ұнтақ зарядының салмағы төмендетілген штаттық патрон;
3) қадағалаушы, бронь бұзғыш-өртегіш патрон пайдаланылмайды.
20. Бақылау үшін атудың алдында жауынгерлік қаруды қару-жарақ қызметінің немесе уәкілетті бөліністің қызметкері, ал азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруын қарудың иесі немесе сенімхат бойынша өкіл өзі тазалайды. Зауыттық және консервациялаушы майынан тазартылады, ұңғысы, барабан каморасы мен бекітпенің патрон тiреуiшi сүртіледi.
21. Бақылау үшін ату кезінде ойық атыс қаруының әрбір данасынан:
1) тегiс ұңғылы ұңғыларда алмалы-салмалы ұңғылар немесе ойық қондырмалары бар қаруды қоспағанда, кемінде үш бақылау оғы мен гильзасын ату қажет. Оларды бақылау үшін ату кезінде әрбір ұңғыдан үш бақылау оғы мен гильзасын ату қажет;
2) дыбыссыз ату қондырғысы бар қаруды қоспағанда – қондырғымен де, қондырғысыз да кемінде үш бақылау оғы мен гильзасын ату қажет;
3) револьверлерді қоспағанда. Револьверлерді бақылау үшін ату кезінде барабанның әрбiр каморасынан екi бақылау оғы мен гильзасын алу қажет. Револьверлерді бақылау үшін ату алдымен қабықшақты, содан кейiн қорғасын оқтармен жарақталған патрондармен жүргізіледі.
22. Автоматтық қарудан ату бір-бірден ату режимінде жүргізіледі.

15. Контрольные пули и гильзы упаковываются согласно пункту 25 настоящих Правил сотрудником службы вооружения или уполномоченного подразделения.
Глава 3. Порядок проведения контрольного отстрела боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия
16. Боевое, гражданское и служебное нарезное огнестрельное оружие отстреливается один раз в пять лет, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 4), 5), 6) пункта 4 настоящих Правил.
17. Контрольный отстрел боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия производится в тирах, на стрельбищах учебных центров или специально оборудованных помещениях в пулеулавливатели с соблюдением мер безопасного обращения с оружием.
18. Контрольный отстрел оружия производится с использованием патронов, штатных для каждого экземпляра оружия со стандартным пороховым зарядом, снаряженных неэкспансивными оболочечными или безоболочечными пулями.
19. При производстве контрольного отстрела оружия не используется:
1) патрон, у которого на гильзе имеются коррозия металла, вмятины, царапины, повреждения лакокрасочного слоя, в том числе от контакта со следообразующими деталями оружия, и (или) пуля недостаточно закреплена в дульце гильзы, и (либо) капсюль выступает выше поверхности дна гильзы;
2) штатный патрон со сниженной массой порохового заряда;
3) трассирующий, бронебойно-зажигательный патрон.
20. Перед контрольным отстрелом боевое оружие очищается сотрудником службы вооружения или уполномоченного подразделения, а гражданское и служебное нарезное огнестрельное оружие – владельцем оружия или представителем по доверенности самостоятельно. Удаляется заводская и консервирующая смазка, протирается канал ствола, каморы барабана и патронный упор затвора.
21. При контрольном отстреле из каждого экземпляра нарезного огнестрельного оружия необходимо отстрелять не менее трех контрольных пуль и гильз, за исключением оружия:
1) с наличием сменных стволов или нарезных вставок в гладкоствольных стволах. При их контрольном отстреле необходимо отстрелять не менее трех контрольных пуль и гильз из каждого ствола;
2) с приспособлением для бесшумной стрельбы – не менее трех контрольных пуль и гильз, как с приспособлением, так и без него;
3) револьверов. При контрольном отстреле револьверов необходимо получить по две контрольные пули и гильзы из каждой каморы барабана. Контрольный отстрел револьверов производится сначала патронами, снаряженными оболочечными, а затем свинцовыми пулями.
22. Выстрелы из автоматического оружия производятся в режиме одиночного огня.

23. Бақылау үшін ату нәтижесінде алынған оқтар ұңғы арнасында бөгеттерден болған іздермен қатар ақаулар мен іздердің болмауы тұрғысынан тексеріледі.
24. Қарудан бақылау үшін атуды жүргізу кезінде бақылау үшін атуды жүзеге асыратын адам бақылау оқтары мен гильзаларын басқа қару даналарынан атылған оқтар мен гильзаларға ауыстыру мүмкіндігін жоққа шығарады.
25. Қарудың әрбір данасының атылған бақылау оқтары мен гильзалары немесе қосымша (ауыспалы) ұңғыларды немесе шусыз ату құрылғысы бар тегіс ұңғылардағы ойық ендірмелерді қолдана отырып, жеке берік полиэтилен пакеттерге салынады, бұл ретте әрбір оқ пен гильза жұмсақ құрғақ қағазға (мақтаға) оралады. Пакеттiң iшiне органның атауы, қарудың түрi, моделі, калибрі, сериясы, нөмiрi мен шыққан жылы, қару иесiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), қару иесінің атауы, мемлекеттік органның бөлінісі, ату күнi көрсетiлген қағаз қиындысы салынады, қару-жарақ қызметінің немесе уәкілетті бөліністің мөрімен, оның ведомстволық коллекцияны қалыптастыру, есепке алу және сақтау үшін жауапты қызметкерінің қолымен куәландырылады. Содан кейін пакет оның ішіндегісін пакеттің бүтіндігін бұзбай алуды болдырмайтын тәсілмен жабылады.
26. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясына оқтар мен гильзаларды орналастыру үшін бұрын жоғалған (ұрланған) жауынгерлік, азаматтық, қызметтік ойық атыс қаруынан бақылау үшін ату осы қарудан ол жоғалғанға (ұрланғанға) дейін атылған бақылау оқтары мен гильзаларын, сондай-ақ ол табылғаннан кейін осы қарудан атылған эксперименттік оқтар мен гильзаларды КОГҚ массиві бойынша тексеруден өткізгеннен кейін және оны жоғалту (ұрлау) фактісі бойынша процестік шешім қабылданғаннан кейін жүргізіледі.
4-тарау. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының бақылау оқтары мен гильзаларын есепке алу, сақтау, ауыстыру, алып қою және жою
27. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциялары заттай түрде сақталады. Заттай ведомстволық коллекциялармен қатар, оларды Ішкі істер министрлігінің келісімі бойынша автоматтандырылған ақпараттық баллистикалық жүйелерді (бұдан әрі – ААБЖ) пайдалана отырып, бақылау оқтары мен гильзалары суреттерінің электрондық массивін қалыптастыруға болады.
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциялары қаруды орналастыру орны бойынша уәкілетті бөліністе немесе қару-жарақ қызметтерінде мемлекеттік органның бірінші басшысында сақталады.

23. Полученные в результате контрольного отстрела пули проверяются на отсутствие деформаций и образования на них наряду со следами канала ствола следов от преград.
24. При проведении контрольного отстрела оружия лицом, осуществляющим контрольный отстрел, исключается возможность подмены контрольных пуль и гильз пулями и гильзами, отстрелянными из других экземпляров оружия.
25. Отстрелянные контрольные пули и гильзы каждого экземпляра оружия или с применением дополнительных (сменных) стволов или нарезных вставок в гладкоствольных стволах, с приспособлением для бесшумной стрельбы, упаковываются в отдельные прочные полиэтиленовые пакеты, при этом каждая пуля и гильза заворачивается в мягкую сухую бумагу (вату). Внутрь пакета помещается отрезок бумаги, на котором указывается наименование органа, вид, модель, калибр, серия, номер и год выпуска оружия, фамилия, имя, отчество (при наличии), наименование владельца оружия, подразделения госоргана, дата отстрела, заверяется печатью службы вооружения или уполномоченного подразделения, подписью ее сотрудника, ответственного за формирование, учет и сохранность ведомственной коллекции. После чего пакет закрывается способом, исключающим доступ к содержимому пакета без нарушения его целостности.
26. Контрольный отстрел найденного ранее утраченного (похищенного) боевого, гражданского, служебного нарезного огнестрельного оружия для помещения в ведомственную коллекцию Государственной пулегильзотеки, производится после проверки по массиву КПГТ как контрольных пуль и гильз, стреляных из этого оружия до его утраты (хищения), так и экспериментальных пуль и гильз, стреляных из него после его обнаружения, и принятия процессуального решения по факту его утери (хищения).
Глава 4. Учет, хранение, замена, изъятие и уничтожение контрольных пуль и гильз ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки
27. Ведомственные коллекции Государственной пулегильзотеки хранятся в натурном виде. Наряду с натурными ведомственными коллекциями, возможно формирование электронного массива изображений контрольных пуль и гильз с использованием автоматизированных информационных баллистических систем (далее – АИБС) по согласованию с Министерством внутренних дел.
Ведомственные коллекции Государственной пулегильзотеки Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов хранятся в уполномоченном первым руководителем государственного органа подразделении или службах вооружения по месту дислокации оружия.

28. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларының бақылау оқтары мен гильзаларын есепке алу қарудың түрі, моделі, калибрі, сериясы, нөмірі, шыққан жылы, иесі, бақылау үшін атуды жүргізу және бақылау оқтары мен гильзаларын есепке қою күні, бақылау оқтары мен гильзаларының тұрған орны, оларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептен шығару күні мен негіздері туралы ақпаратты жүйелендіру арқылы қалыптастырылады.
29. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясын сақтау үшін үй-жайларға және оның сақталуын қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды, сондай-ақ бақылау үшін атуды жүзеге асыру кезіндегі қауіпсіздік шараларын Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының бірінші басшылары айқындайды.
30. Бақылау оқтары мен гильзалары мөрленетін, құлыппен жабылатын темір шкафтарда (жәшіктерде) сақталады.
31. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекциясының бақылау оқтары мен гильзаларын сақтау мерзімі осы Қағидалардың 16-тармағының талаптары сақтала отырып, олар атылған жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруы кәдеге жаратылғаннан кейін кемінде бес жылды құрайды.
32. Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының коллекциясындағы бақылау оқтары мен гильзаларын алып қою оларды сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
33. Қару-жарақ қызметінің немесе уәкілетті бөліністің қызметкері Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының коллекциясындағы бақылау оқтары мен гильзаларын ауыстыру немесе одан алып қою туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарудан атуды және ведомстволық коллекцияға орналастырылған бақылау оқтарын, гильзаларын тіркеу журналына белгі жасайды.
34. Бақылау оқтары мен гильзаларын жою балқыту арқылы жүзеге асырылады. Бақылау оқтары мен гильзаларын жою үшін оларды қарудың осы данасынан қайтадан атылған бақылау оқтарымен және гильзаларымен ауыстыру немесе қаруды кәдеге жаратқаннан кейін сақтау мерзімінің аяқталуына байланысты алып қою не қаруды Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен сату немесе беру негіз болып табылады.
35. Қару-жарақ қызметтері немесе уәкілетті бөліністер жоюға жататын бақылау оқтары мен гильзаларын тиісті кәсіпорынға тасымалдауды қамтамасыз етеді.
36. Бақылау оқтары мен гильзаларын жою туралы акт осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауынгерлік қару үшін бір данада, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруы үшін екі данада жасалады.
Жауынгерлік қарудың бақылау оқтары мен гильзаларын жою туралы актінің бір данасы қару-жарақ қызметінің немесе уәкілетті бөліністің сақтауында қалады.
Азаматтық немесе қызметтік ойық атыс қаруының бақылау оқтары мен гильзаларын жою туралы актінің бір данасы бақылау оқтары мен гильзалары жойылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей бақылау-қадағалау ісіне немесе қару иесінің жеке ісіне енгізу үшін, екінші данасы – қару-жарақ қызметіне немесе уәкілетті бөлініске жолданады.

28. Учет контрольных пуль и гильз ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки формируется путем систематизации информации о виде, модели, калибре, серии, номере, годе выпуска оружия, владельце, дате проведения контрольного отстрела и постановки контрольных пуль и гильз на учет, местонахождении контрольных пуль и гильз, дате и основании снятия их с учета по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
29. Требования к помещениям для хранения ведомственной коллекции Государственной пулегильзотеки и обеспечению ее сохранности, а также меры безопасности при осуществлении контрольного отстрела определяются первыми руководителями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов.
30. Контрольные пули и гильзы хранятся в опечатываемых, запирающихся на замки металлических шкафах (ящиках).
31. Срок хранения контрольных пуль и гильз в ведомственной коллекции Государственной пулегильзотеки при соблюдении требований пункта 16 настоящих Правил составляет не менее пяти лет после утилизации боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия, из которого они стреляны.
32. Изъятие контрольных пуль и гильз в коллекции Государственной пулегильзотеки производится по истечению срока их хранения.
33. О замене контрольных пуль и гильз в коллекции Государственной пулегильзотеки или изъятии из нее сотрудником службы вооружения или уполномоченного подразделения делается отметка в журнале регистрации отстрела оружия и контрольных пуль, гильз, помещенных в ведомственную коллекцию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
34. Уничтожение контрольных пуль и гильз осуществляется путем плавки. Основанием для уничтожения контрольных пуль и гильз является их замена контрольными пулями и гильзами, отстрелянными повторно из этого же экземпляра оружия, или изъятие контрольных пуль и гильз в связи с истечением срока хранения после утилизации оружия либо продажи или передачи оружия в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
35. Службами вооружения или уполномоченными подразделениями обеспечивается транспортировка контрольных пуль и гильз, подлежащих уничтожению, на соответствующее предприятие.
36. Акт об уничтожении контрольных пуль и гильз составляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в одном экземпляре для боевого оружия, в двух экземплярах для гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия.
Экземпляр акта об уничтожении контрольных пуль и гильз боевого оружия остается на хранении в службе вооружения или уполномоченном подразделении.
Один экземпляр акта об уничтожении контрольных пуль и гильз гражданского или служебного нарезного огнестрельного оружия направляется для внесения в контрольно-наблюдательное или личное дело владельца оружия не позднее трех рабочих дней со дня уничтожения контрольных пуль и гильз, второй экземпляр – в службу вооружения или уполномоченное подразделение.

37. Бақылау оқтары мен гильзаларын жою актісі қару-жарақ қызметінде немесе уәкілетті бөліністе он жыл сақталады.
5-тарау. Ішкі істер министрлігінің Криминалистикалық оқ-гильза қоймасына Мемлекеттік оқ-гильза қоймасы ведомстволық коллекцияларының бақылау оқтары мен гильзаларын ұсыну тәртібі
38. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруының жоғалу (ұрлану) фактісі анықталған кезде қаруды іздестіруді қамтамасыз ету, сондай-ақ оны қолданып жасаған қылмыстарды ашу мақсатында сотқа дейінгі немесе қызметтік тергеуді жүзеге асыратын адам ІІМ КОГҚ массиві бойынша тексеру үшін электрондық массив қалыптастырылған жағдайда жоғалған (ұрланған) қарудың бақылау оқтары мен гильзаларының ААБЖ электрондық массивінен экспортталған суреттерін электрондық түрде қоса бере отырып, бес күндік мерзімде ұрланған (жоғалған) қарудан бұрын атылған бақылау оқтары мен гильзаларды жіберуге қару-жарақ қызметіне немесе уәкілетті органға сұрау салу жолдайды.
39. Жауынгерлік, азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруын жоғалту (ұрлату) туралы ақпарат алынған кезде сотқа дейінгі немесе қызметтік тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамнан ресми сұрау салу алынған-алынбағанына қарамастан, қару-жарақ қызметінің немесе уәкілетті бөліністің қызметкері бес күн мерзімде жоғалған (ұрланған) қарудың бақылау оқтары мен гильзаларын ІІМ КОГҚ-ға жолдайды.
Электрондық массив ААБЖ пайдаланыла отырып қалыптастырылған жағдайда ұрланған (жоғалған) қарудың ААБЖ-ның электрондық массивінен экспортталған бақылау оқтары мен гильзаларының суреттері электрондық түрде қоса беріледі.
40. ІІМ КОГҚ массиві бойынша тексеру нәтижелері "Ішкі істер органдарында жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асыру қағидаларына бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 21 шілдедегі № 75 қбп бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9662 болып тіркелген) бекітілген Ішкі істер органдарында жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес сұрау салу бастамашысына хабарланады.

37. Акт уничтожения контрольных пуль и гильз хранится десять лет в службе вооружения или уполномоченном подразделении.
Глава 5. Порядок предоставления контрольных пуль и гильз ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки в Криминалистическую пулегильзотеку Министерства внутренних дел
38. При установлении факта утраты (хищения) боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия в целях обеспечения розыска оружия, а также раскрытия преступлений, совершенных с его применением, лицо, осуществляющее досудебное или служебное расследование, направляет запрос в службу вооружения или уполномоченное подразделение на отправку в пятидневный срок контрольных пуль и гильз, ранее отстрелянных из утраченного (похищенного) оружия, с приложением в случае формирования электронного массива в электронном виде изображений контрольных пуль и гильз утраченного (похищенного) оружия, экспортированных из электронного массива АИБС для проверки по массиву КПГТ МВД.
39. При получении информации об утрате (хищении) боевого, гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия независимо от получения официального запроса от лица, осуществляющего досудебное или служебное расследование, сотрудник службы вооружения или уполномоченного подразделения в пятидневный срок отправляет контрольные пули и гильзы утраченного (похищенного) оружия в КПГТ МВД.
В случае формирования электронного массива с использованием АИБС, прилагается в электронном виде изображение контрольных пуль и гильз утраченного (похищенного) оружия, экспортированное из электронного массива АИБС.
40. Результаты проверки по массиву КПГТ МВД сообщаются инициатору запроса в соответствии с Правилами осуществления оперативно-криминалистической деятельности в органах внутренних дел, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 июля 2014 года № 75 дсп "Об утверждении Правил осуществления оперативно-криминалистической деятельности в органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9662).

41. Қылмыстық құқық бұзушылық жасалған кезде қару қолдану фактісі ІІМ КОГҚ массиві бойынша анықталған жағдайда ІІМ Жедел-криминалистикалық департаменті (бұдан әрі - ЖКД) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын органға бұл туралы дереу хабарлайды.
42. ІІМ КОГҚ-ға сапасыз атылған бақылау немесе эксперимент оқтары мен гильзалары ұсынылған жағдайда ІІМ ЖКД қаруды эксперименттік ату үшін сұратады.
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қарудан атуды және ведомстволық коллекцияға орналастырылған бақылау оқтарын, гильзаларын тіркеу журналы
__________________________________________________ (мемлекеттік орган бөлінісінің (әскери бөлімнің) атауы)
Р/с №
Қарудан ату күні
Мемлекеттік органның, ұйымның атауы, қару иесінің немесе сенімхат негізіндегі өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қарудың түрі, моделі
Қарудың калибрі
Қарудың сериясы мен нөмірі
Шыққан жылы
Атылған оқтар мен гильзалардың саны, гильзадағы таңбалау белгілері
Актінің және номенклатуралық істің нөмірі
Бақылау оқтары мен гильзаларының тұрған орны
Бақылау оқтары мен гильзаларын есептен шығару күні мен негіздері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________
Бастығына
(ІІО бөлінісінің атауы)
___________________________
___________________________
(қару иесінің немесе заңды тұлға
___________________________
өкілінің Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
___________________________
мекенжайын, байланыс
___________________________
телефондарын көрсету)
Өтініш
Сізден саны _______________________________________________ дана
_________________________________________________________________
(қарудың түрін, моделін, сериясын, нөмірін және шыққан жылын көрсету)
атыс қаруын бақылау үшін атуды жүргізуді сұраймын.
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
____________________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
20___жылғы "___"______________
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бақылау ату актісі
__________________________________________ құрамындағы комиссия
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
жауынгерлік қол атыс
азаматтық
қызметтік
(керектісін белгілеу)
ойық атыс қаруын бақылау үшін ату фактісін куәландырады
негіздеме:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қару туралы мәліметтер:
Р/с №
Қаруды ату күні
Мемлекеттік органның, ұйымның атауы, қару иесінің немесе сенімхат негізіндегі өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қарудың түрі, моделі
Қарудың калибрі
Қарудың сериясы мен нөмірі
Шыққан жылы
Атылған оқтар мен гильзалардың саны, гильзадағы таңбалау белгілері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Комиссия мүшелері: ___________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы) ___________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы) ___________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы) Қарудың иесі: ________________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
20___жылғы "___"______________
* "Иесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)" деген бағанда азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруының иесі немесе сенімхат негізіндегі оның өкілі көрсетіледі.
Мемлекеттік оқ-гильза
қоймасын қалыптастыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
_______________________
Бастығы
(ІІО бөлінісінің атауы)
__________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда),
атағын көрсету)
20_____жылғы "____" ________
Бақылау оқтары мен гильзаларын жою туралы акт
__________________________________________________ құрамындағы
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
комиссия ______________________________________________________
______________________________________________________________
негізінде бақылау оқтары мен гильзаларын жоюды жүргізді.
Р/с №
Бақылау оқтары мен гильзаларын жою күні
Мемлекеттік органның, ұйымның атауы, қару иесінің немесе сенімхат негізіндегі өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қарудың түрі, моделі
Қарудың калибрі
Қарудың сериясы мен нөмірі
Шыққан жылы
Оқтар мен гильзалардың саны, гильзадағы таңбалау белгілері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Комиссия мүшелері: __________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
20___жылғы "___"______________

41. В случае установления по массиву КПГТ МВД факта применения оружия при совершении уголовного правонарушения, Оперативно-криминалистический департамент (далее – ОКД) МВД немедленно информирует об этом орган, осуществляющий досудебное расследование.
42. В случае предоставления в КПГТ МВД некачественно отстрелянных контрольных или экспериментальных пуль и гильз ОКД МВД запрашивает оружие для экспериментального отстрела.
Приложение 1
к Правилам формирования
Государственной пулегильзотеки
Форма
Журнал
регистрации отстрела оружия и контрольных пуль, гильз, помещенных в ведомственную коллекцию
________________________________________________________________
(наименование подразделения (воинской части) государственного органа)
№ п/п
Дата отстрела оружия
Наименование государственного органа, организации, фамилия, имя, отчество (при наличии) владельца оружия или его представителя на основе доверенности
Вид, модель оружия
Калибр оружия
Серия и номер оружия
Год выпуска
Количество отстрелянных пуль и гильз, маркировочные обозначения на гильзе
Номер акта и номенклатурного дела
Местонахождение контрольных пуль и гильз
Дата и основание снятия контрольных пуль и гильз с учета
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 2
к Правилам формирования
Государственной пулегильзотеки
Форма
Начальнику ____________________
(наименование подразделения ОВД)
от ____________________________
______________________________
(указать Ф.И.О (при наличии), адрес,
______________________________
контактные телефоны владельца
______________________________
оружия или представителя
______________________________
юридического лица)
Заявление
Прошу Вас произвести контрольный отстрел огнестрельного оружия
в количестве ________ штук
__________________________________________________________________
(указать вид, модель, серию, номер и год выпуска оружия)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________ фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
"__"______________ 20__год
Приложение 3
к Правилам формирования
Государственной пулегильзотеки
Форма
Акт контрольного отстрела
Комиссия в составе ________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)
удостоверяет факт контрольного отстрела нарезного огнестрельного оружия
боевое ручное стрелковое
гражданское
служебное
(нужное отметить)
основание: _______________________________________________________
_________________________________________________________________
Сведения об оружии:
№ п/п
Дата отстрела оружия
Наименование государственного органа, организации, фамилия, имя, отчество (при наличии) владельца оружия или его представителя на основе доверенности
Вид, модель оружия
Калибр оружия
Серия и номер оружия
Год выпуска
Количество отстрелянных пуль и гильз, маркировочные обозначения на гильзе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Члены комиссии: _____________ фамилия, имя, отчество (при наличии)
(подпись)
_____________ фамилия, имя, отчество (при наличии)
(подпись)
_____________ фамилия, имя, отчество (при наличии)
(подпись)
Владелец оружия: ____________ фамилия, имя, отчество (при наличии),
(подпись)
"__"______________ 20__год
* В графе "Фамилия, имя, отчество (при наличии) владельца" указывается владелец
гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия или его представитель на
основе доверенности.
Приложение 4
к Правилам формирования
Государственной пулегильзотеки
Форма
"Утверждаю"
Начальник ____________________
(наименование подразделения ОВД)
______________________________
(указать Ф.И.О (при наличии), звание)
"____" ________ 20_____г.
Акт об уничтожении контрольных пуль и гильз
Комиссия в составе ________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Провела уничтожение контрольных пуль и гильз на основании
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
№ п/п
Дата уничтожения контрольных пуль и гильз
Наименование государственного органа, организации, фамилия, имя, отчество (при наличии) владельца оружия или его представителя на основе доверенности
Вид, модель оружия
Калибр оружия
Серия и номер оружия
Год выпуска
Количество пуль и гильз, маркировочные обозначения на гильзе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Члены комиссии: ____________ фамилия, имя, отчество (при наличии)
(подпись)
"__"______________ 20__год