"Мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 977 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің (бұдан әрі – мемлекеттік фельдъегерлік қызмет) мемлекеттік фельдъегерлік байланыспен қамтамасыз ету саласындағы функцияларды жүзеге асыруына байланысты қоғамдық қатынастарды реттейді, оның қызметінің құқықтық және ұйымдастырушылық негіздерін, сондай-ақ мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің және олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік кепілдіктерін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құпия жөнелтілімдер – "Аса маңызды", "Өте құпия" және "Құпия" құпиялылық белгісі бар жөнелтілімдер;
2) құпия емес жөнелтілімдер – "Қызмет бабында пайдалану үшін", "Үкіметтік", "Қызметтік", "Жасырын", "Бағалы" шектеу белгілері бар жөнелтілімдер;
3) мемлекеттік фельдъегерлік байланыс көрсететін қызметтер – хат-хабар мен жүктерді қабылдау, жинау, өңдеу, жинақтау, қарулы күзету, сақтау, сүйемелдеу, тасымалдау, жеткізу жөніндегі қызмет;
4) уәкілетті орган – мемлекеттік фельдъегерлік қызметке қатысты уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) мемлекеттік фельдъегерлік байланыс – хат-хабар мен жүктерді қабылдауды, жинауды, өңдеуді, жинақтауды, қарулы күзетуді, сақтауды, сүйемелдеуді, тасымалдауды және жеткізуді қамтамасыз ететін үкіметтік курьерлік байланыс;
6) фельдъегерлік маршрут – мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің мемлекетаралық (қалааралық) және қалалық маршрутта хат-хабар тасымалдау және жеткізу үшін белгіленген жүріс тәртібі;
7) хат-хабар – адресатқа жеткізілуге (тапсырылуға) тиіс құпия және құпия емес жөнелтілімдер (пакеттер, постпакеттер, жіберілімдер, бумалар, метиздер).
2-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің мақсаты
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдарды мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғай отырып, фельдъегерлік байланыспен қамтамасыз етуге арналған.
Осы Заңның 3-бабында айқындалған адамдар мен мемлекеттік органдардың хат-хабарына қол сұғылмайды және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделгеннен басқа жағдайларда тексеріп-қарауға және ұстап қалуға жатпайды.
Бірыңғай мемлекеттік фельдъегерлік байланыс жүйесін: мемлекеттік фельдъегерлік қызмет, оның құрылымдық бөлімшелері мен филиалдары құрайды.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет республикалық мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, шынайы атауы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі, белгіленген үлгідегі мемлекеттік және орыс тілдерінде мөртаңбалары, бланкілері, өз рәмізі, сондай-ақ шоттары, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес валюталық шоттары бар. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет рәмізін сипаттауды және бекітуді уәкілетті орган жүзеге асырады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О государственной фельдъегерской связи"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 977
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О государственной фельдъегерской связи".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
ПРОЕКТ
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О государственной фельдъегерской связи
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, связанные с осуществлением Государственной фельдъегерской службой Республики Казахстан (далее – государственная фельдъегерская служба) функций в сфере обеспечения государственной фельдъегерской связью, определяет правовые и организационные основы ее деятельности, а также социальные гарантии сотрудников государственной фельдъегерской службы и членов их семей.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) секретные отправления – отправления, имеющие гриф секретности "Особой важности", "Совершенно секретно" и "Секретно";
2) несекретные отправления – отправления, имеющие ограничительные пометки "Для служебного пользования", "Правительственное", "Служебное", "Конфиденциально", "Ценное";
3) услуги государственной фельдъегерской связи – деятельность по приему, сбору, обработке, накоплению, вооруженной охране, сохранности, сопровождению, перевозке, доставке корреспонденции и грузов;
4) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий функции уполномоченного органа по отношению к государственной фельдъегерской службе;
5) государственная фельдъегерская связь – правительственная курьерская связь, обеспечивающая прием, сбор, обработку, накопление, вооруженную охрану, сохранность, сопровождение, перевозку и доставку корреспонденции и грузов;
6) фельдъегерский маршрут – установленный порядок следования сотрудника государственной фельдъегерской службы для перевозки и доставки корреспонденции на межгосударственном (междугороднем) и городском маршруте;
7) корреспонденция – секретные и несекретные отправления (пакеты, постпакеты, посылки, пачки, метизы), которые подлежат доставке (вручению) адресату.
Статья 2. Назначение государственной фельдъегерской службы
1. Государственная фельдъегерская служба предназначена для обеспечения фельдъегерской связью государственных органов Республики Казахстан и иных организаций в соответствии с настоящим Законом с защитой сведений, составляющих государственные секреты.
Корреспонденция лиц и государственных органов, определенных статьей 3 настоящего Закона, является неприкосновенной и не подлежит досмотру и задержанию, кроме случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Единую систему государственной фельдъегерской связи образуют: государственная фельдъегерская служба, ее структурные подразделения и филиалы.
Государственная фельдъегерская служба является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет действительное наименование, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан, штампы, бланки на государственном и русском языках установленного образца, свой символ, а также счета, в том числе валютные, в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Описание и утверждение символа государственной фельдъегерской службы осуществляется уполномоченным органом.

2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет туралы ережені, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет жұмысын ұйымдастыру және фельдъегерлік байланыс қызметтерін көрсету тәртібін, сондай-ақ фельдъегерлік байланыс көрсететін қызметтерді пайдаланушылардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет өз өкілеттіктерін жүзеге асырған кезде оның жұмысына араласуға тыйым салынады.
4. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрылымын уәкілетті орган бекітеді.
3-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың міндеттері
1. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті – Елбасының, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты және Мәжілісі төрағаларының, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі төрағасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті – Елбасының Кеңсесі және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Қеңсесі басшыларының атынан немесе олардың атына жөнелтілген шығыс хат-хабарды осы адамдардың болып жатқан орнында, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерде тапсыра отырып жеткізу;
2) фельдъегерлік байланыс көрсететін қызметтерді пайдаланушылардың тізбесінде айқындалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының және ұйымдардың хат-хабарын жеткізу;
3) Үкіметаралық фельдъегерлік байланыс туралы келісімге сәйкес Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер басшыларының, үкімет басшыларының және мемлекеттік органдардың хат-хабарын жеткізу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шекте мәліметтері мемлекеттік құпияларды қамтитын құпия жөнелтілімдерді қарулы күзету және сақтау жөніндегі құзыретті жүзеге асыру;
5) фельдъегерлік байланысты жүргізуге жатқызылған мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің өзге де міндеттері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленуі мүмкін.
4-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыстың құқықтық негізі
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік фельдъегерлік байланысының құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, осы Заң және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері құрайды.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
5-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік байланысты ұйымдастыру қағидаттары

2. Положение о государственной фельдъегерской службе, порядок организации деятельности государственной фельдъегерской службы и предоставления услуг фельдъегерской связи, а также перечень пользователей услугами фельдъегерской связи утверждаются Правительством Республики Казахстан.
3. Запрещается вмешательство в деятельность государственной фельдъегерской службы при осуществлении ей своих полномочий.
4. Структуру государственной фельдъегерской службы утверждает уполномоченный орган.
Статья 3. Задачи государственной фельдъегерской связи
1. Основными задачами государственной фельдъегерской связи являются:
1) доставка корреспонденции, исходящей от или отправленной в адрес Президента Республики Казахстан, Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, председателей Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан, Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, руководителей Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы и Канцелярии Премьер – Министра Республики Казахстан, с вручением по месту нахождения данных лиц, в том числе за пределами Республики Казахстан;
2) доставка корреспонденции государственных органов Республики Казахстан и организаций, определенных в перечне пользователей услугами фельдъегерской связи;
3) доставка корреспонденции глав государств, глав правительств и государственных органов государств-участников Содружества Независимых Государств в соответствии с Соглашением о Межправительственной фельдъегерской связи;
4) осуществление в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции по вооруженной охране и сохранности секретных отправлений, сведения которых содержат государственные секреты;
5) осуществление международного сотрудничества по вопросам, отнесенным к ведению фельдъегерской связи.
2. Иные задачи государственной фельдъегерской службы могут быть установлены законами Республики Казахстан.
Статья 4. Правовая основа государственной фельдъегерской связи
1. Правовую основу государственной фельдъегерской связи Республики Казахстан составляют Конституция Республики Казахстан, настоящий Закон и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 5. Принципы организации государственной фельдъегерской связи

1. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыс:
1) заңдылық;
2) хат-хабарды жеткізу кезінде кепілдік беріп сақтау;
3) хат-хабарды жеткізу кезінде жеделдік;
4) фельдъегерлік байланыс жүйесінің ұйымдастырушылық бірлігі;
5) мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды күзету;
6) дара басшылық пен субординация (бағыныштылық) қағидаттары негізінде құрылады.
6-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің басшылығы
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметті уәкілетті органның басшысы лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бастығы басқарады.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бастығы:
1) мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бірыңғай жүйесіне басшылықты дара басшылық қағидатында жүзеге асырады;
2) уәкілетті органның қарауына мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрылымы мен штаттарын өзгерту туралы ұсыныс енгізеді;
3) мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін тағайындайды, қызметі бойынша ауыстырады, қызметтен босатады, тәртіптік жаза қолданады, көтермелейді және марапаттайды;
4) уәкілетті органның басшысына мемлекеттік фельдъегерлік қызмет бастығының орынбасарлары лауазымына тағайындауға ұсыныс енгізеді;
5) мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмысы туралы уәкілетті органның басшысы алдында есеп береді;
6) мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің атынан өзінің өкілеттіктері шегінде мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің барлық құрылымдық бөлімшелері мен филиалдарының орындауы міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
7) өзінің орынбасарларына, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрылымдық бөлімшелері мен филиалдарының басшыларына өкілеттік береді;
8) мемлекеттік органдарда және халықаралық ұйымдарда мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің атынан өкілдік етеді;
9) мемлекеттік фельдъегерлік қызметте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
10) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзіне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
7-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауы
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет өзінің алдына қойылған міндеттерді мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау арқылы орындайды.
2. Фельдъегерлік байланыс көрсететін қызметтерді пайдаланушылардың тізбесіне кіретін мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық органдары өз өкілеттіктері шегінде хат-хабарды жеткізуді ұйымдастыруда және оны кепілдік беріп сақтау жағдайларын қамтамасыз етуде мемлекеттік фельдъегерлік қызметпен өзара іс-қимыл жасауға, сондай-ақ мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне хат-хабарды жеткізу жөніндегі өздерінің міндеттерін атқару кезінде көмек көрсетуге міндетті.
Өзара іс-қимыл жасау мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің және тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен шешімдерімен айқындалады.
3. Қалааралық облысішілік, қалааралық, облысаралық және халықаралық жүру маршруттары бойынша ұдайы тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету мүмкіндігі болмауынан басқа жағдайларда, хат-хабарды тасымалдауға шарт жасасудан бас тартуға құқылы емес.

1. Государственная фельдъегерская связь строится на основе принципов:
1) законности;
2) гарантированной сохранности при доставке корреспонденции;
3) оперативности при доставке корреспонденции;
4) организационного единства системы фельдъегерской связи;
5) охраны государственных секретов и иных охраняемых законом тайн;
6) единоначалия и субординации (подчиненности).
Статья 6. Руководство государственной фельдъегерской службы
1. Государственную фельдъегерскую службу возглавляет Начальник государственной фельдъегерской службы, назначаемый на должность и освобождаемый от должности руководителем уполномоченного органа.
2. Начальник государственной фельдъегерской службы:
1) осуществляет руководство единой системой государственной фельдъегерской службы на принципе единоначалия;
2) вносит на рассмотрение уполномоченного органа предложение об изменении структуры и штатов государственной фельдъегерской службы;
3) назначает, перемещает по службе, освобождает от должности, налагает дисциплинарные взыскания, поощряет и награждает сотрудников и работников государственной фельдъегерской службы;
4) вносит руководителю уполномоченного органа представление к назначению на должность заместителей начальника государственной фельдъегерской службы;
5) отчитывается перед руководителем уполномоченного органа о деятельности государственной фельдъегерской службы;
6) от имени государственной фельдъегерской службы в пределах своих полномочий издает приказы и дает указания, обязательные к исполнению всеми структурными подразделениями и филиалами государственной фельдъегерской службы;
7) делегирует полномочия своим заместителям, руководителям структурных подразделений и филиалов государственной фельдъегерской службы;
8) представляет государственную фельдъегерскую службу в государственных органах и международных организациях;
9) организует работу по противодействию коррупции в государственной фельдъегерской службе;
10) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан.
Статья 7. Взаимодействие государственной фельдъегерской службы с государственными органами
1. Государственная фельдъегерская служба выполняет задачи, поставленные перед ней, путем взаимодействия с государственными органами.
2. Государственные органы, входящие в перечень пользователей услугами фельдъегерской связи, и их территориальные органы обязаны взаимодействовать с государственной фельдъегерской службой в пределах своих полномочий в организации доставки корреспонденции и обеспечении условий ее гарантированной сохранности, а также помощь сотрудникам государственной фельдъегерской службы при исполнении ими своих обязанностей по доставке корреспонденции.
Взаимодействие определяется совместными решениями государственной фельдъегерской службы и соответствующих государственных органов.
3.Транспортные организации, осуществляющие регулярные перевозки по междугородним внутриобластным, междугородним, межобластным и международным маршрутам следования, не в праве отказывать в заключении договора на перевозку корреспонденции, кроме случаев отсутствия возможности оказать услуги по перевозке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің өкілеттіктері
8-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің міндеттері
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет өзінің алдына қойылған міндеттерге сәйкес:
1) мемлекеттік органдардың және осы Заңның 3-бабында айқындалған тұлғалардың хат-хабарын жеткізуді ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге;
2) хат-хабарды жеткізуді қамтамасыз ететін тұрақты жұмыс істейтін фельдъегерлік маршруттар желісін белгілеуге және жетілдіруге;
3) жеткізілетін хат-хабарды қарулы күзету және сақтау жөніндегі, оны сақтауды қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайда жоюға дейінгі іс-шараларды жүзеге асыруға;
4) өз қызметінде мемлекеттік құпиялардың және заңмен қорғалатын өзге де құпиялардың сақталуын қамтамасыз етуге;
5) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында жұмыс істеу үшін мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмылдыру даярлығын қамтамасыз етуге;
6) өз құзыреті шегінде Үкіметаралық фельдъегерлік байланыс туралы келісімге қатысушы мемлекеттердің фельдъегерлік қызметтерімен өзара іс-қимыл жасауға;
7) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене даярлығын ұйымдастыруға;
8) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыруға міндетті.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің өзге міндеттері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленуі мүмкін.
9-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құқықтары
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметке жүктелген міндеттерді орындау үшін оған:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін хат-хабарды қабылдау және жеткізу тәртібін, оның шекті көлемдерін, нормалары мен түрлерін әзірлеу;
2) көлікте белгіленген тарифтер бойынша әуе, темір жол, автомобиль және көліктің өзге де түрлерінің қолданыстағы маршруттары бойынша хат-хабарды және оларды алып жүретін қызметкерлерді тасымалдау;
3) шарт негізінде хат-хабарды және оларды алып жүретін қызметкерлерді уақытша орналастыру үшін, меншік нысанына қарамастан, көлік саласында, әуежайларда, темір жолдарда, теңіз және өзен вокзалдарында қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың жекелеген үй-жайларын пайдалану;
4) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, көлікте белгіленген тарифтер бойынша төлеп, көліктің барлық түрлеріне жол жүру құжаттарын кезектен тыс брондау және сатып алу құқығы беріледі. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қарулы қызметкерлерін әуе, теңіз, өзен кемелеріне және поездарға отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызу басталғанға дейін жүзеге асырылады;

Глава 2. Полномочия государственной фельдъегерской службы
Статья 8. Обязанности государственной фельдъегерской службы
1. Государственная фельдъегерская служба в соответствии с поставленными перед ней задачами обязана:
1) организовывать и обеспечивать доставку корреспонденции государственных органов и лиц, определенных статьей 3 настоящего Закона;
2) устанавливать и совершенствовать сеть постоянно действующих фельдъегерских маршрутов, обеспечивающих доставку корреспонденции;
3) осуществлять мероприятия по вооруженной охране и сохранности доставляемой корреспонденции, вплоть до ее уничтожения, когда отсутствует возможность обеспечить ее сохранность;
4) обеспечивать в своей деятельности сохранность государственных секретов и иных охраняемых законом тайн;
5) обеспечивать мобилизационную готовность государственной фельдъегерской службы для работы в период мобилизации, военного положения и в военное время;
6) взаимодействовать в пределах своей компетенции с фельдъегерскими службами государств-участников Соглашения о Межправительственной фельдъегерской связи;
7) организовывать профессиональную служебную и физическую подготовку сотрудников государственной фельдъегерской службы;
8) осуществлять меры по обеспечению личной безопасности сотрудников государственной фельдъегерской службы.
2. Иные обязанности государственной фельдъегерской службы могут быть установлены законами Республики Казахстан.
Статья 9. Права государственной фельдъегерской службы
1. Государственной фельдъегерской службе для выполнения возложенных на нее задач предоставляется право:
1) разрабатывать порядок приема и доставки корреспонденции, ее предельные объемы, нормы и виды, утверждаемые Правительством Республики Казахстан;
2) перевозить по установленным на транспорте тарифам корреспонденцию и сопровождающих ее сотрудников по действующим маршрутам воздушного, железнодорожного, автомобильного и иных видов транспорта;
3) использовать на договорной основе отдельные помещения организаций независимо от форм собственности, осуществляющих деятельность в области транспорта, в аэропортах, на железнодорожных, морских и речных вокзалах для временного размещения корреспонденции и сопровождающих ее сотрудников;
4) бронировать и приобретать вне очереди проездные документы на все виды транспорта с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", с оплатой по установленным на транспорте тарифам. Посадка вооруженных сотрудников государственной фельдъегерской службы на воздушные, морские, речные суда и на поезда осуществляется до начала общей посадки пассажиров;

5) автомобильдерді жасырын сипаттағы көк және қызыл түсті жарқылдауық маякпен, арнайы дыбысты сигналдармен және байланыс құралдарымен жарақталған қандай да бір айырым жазбаларсыз және арнайы түрлі-түсті графикалық бояусыз пайдалану құқығы беріледі. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің автомобиль көлiгi құралдары қандай да бiр айырым жазбаларсыз "арнаулы" санатқа жатқызылады және соғыс жағдайын енгiзу немесе соғыс уақытын жариялау жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ төтенше жағдай енгiзу кезiнде не табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдай болған кезде оларды Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің келiсiмiнсiз мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк ұйымдардың мүдделерiне пайдалануға болмайды;
6) хат-хабарды жеткізу кезінде, өз құзыреті шегінде, кепілдік беріп сақтауды қамтамасыз ету үшін арнаулы қорғау және байланыс құралдарын пайдалану құқығы беріледі. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет пайдаланатын арнаулы қорғау және байланыс құралдары, сондай-ақ оларды қолдану әдістері адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмеуге, сондай-ақ қоршаған ортаға залал келтірмеуге тиіс;
7) фельдъегерлік байланыс көрсететін қызметтерді пайдаланушылардың тізбесіне сәйкес ұйымдарға хат-хабарды жеткізу жөніндегі жұмысты шарт негізінде жүргізу құқығы беріледі.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің өзге де құқықтары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленуі мүмкін.
3-тарау. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің кадрлары
10-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет кадрларының құрамы
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің кадрлық құрамын ішкі істер органдарының кадрларында тұратын қызметкерлер мен жұмыскерлер құрайды. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері атыс және өзге де қарумен, арнаулы қорғау және байланыс құралдарымен қамтамасыз етіледі.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің штат санын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
11-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қызмет өткеру тәртібі мен талаптары "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында регламенттеледі.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің еңбек қатынастары ішкі істер органдарының қызметкерлері үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ерекшеліктерімен Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде реттеледі.
3. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектік бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда жүзеге асырылады.

5) использовать автомобили без нанесения каких-либо отличительных надписей и специальной цветографической окраски, оснащенные проблесковыми маячками синего и красного цвета скрытого характера, специальными звуковыми сигналами и средствами связи. Автомобильные транспортные средства государственной фельдъегерской службы относятся к категории "специальные" без нанесения каких-либо отличительных надписей и не могут быть использованы в интересах государственных органов и государственных организаций без согласия государственной фельдъегерской службы, за исключением случаев введения военного положения или объявления военного времени, а также при введении чрезвычайного положения либо при наступлении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
6) использовать в пределах своей компетенции специальные средства защиты и связи для обеспечения гарантированной сохранности при доставке корреспонденции. Используемые государственной фельдъегерской службой специальные средства защиты и связи, а также методы их применения не должны представлять угрозу для жизни и здоровья людей, а также причинять ущерб окружающей среде;
7) вести на договорной основе работу по доставке корреспонденции организаций согласно перечню пользователей услугами фельдъегерской связи.
2. Иные права государственной фельдъегерской службы могут быть установлены законами Республики Казахстан.
Глава 3. Кадры государственной фельдъегерской службы
Статья 10. Состав кадров государственной фельдъегерской службы
1. Кадровый состав государственной фельдъегерской службы составляют сотрудники, состоящие в кадрах органов внутренних дел, и работники. Сотрудники государственной фельдъегерской службы обеспечиваются огнестрельным и иным оружием, специальными средствами защиты и связи.
2. Штатная численность сотрудников и работников государственной фельдъегерской службы утверждается Правительством Республики Казахстан.
Статья 11. Сотрудники государственной фельдъегерской службы
1. Порядок и условия прохождения службы сотрудниками государственной фельдъегерской службы регламентируются Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
2. Трудовые отношения сотрудников государственной фельдъегерской службы регулируются Трудовым кодексом Республики Казахстан с особенностями, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел.
3. Пенсионное обеспечение сотрудников государственной фельдъегерской службы, выплата государственных социальных пособий по инвалидности осуществляются в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан.

12-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің жұмыскерлері
Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет жұмыскерлерінің еңбек қызметі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында реттеледі.
13-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің құқықтық жағдайы
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері қызметтік міндеттерін орындау кезінде билік өкілдері болып табылады және мемлекеттің қорғауында болады.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері арнаулы құралдарды, атыс және өзге де қаруды алып жүруге, сақтауға және қолдануға, дене күшін, оның ішінде күрестің жауынгерлік тәсілдерін қолдануға құқығы бар. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің арнаулы құралдарды, атыс және өзге де қаруды және дене күшін қолдану тәртібі "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
3. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкеріне оның жеке басы мен өкілеттіктерін растау үшін қызметтік куәлік беріледі.
4. Қызметтік іссапарға жіберілген мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері көліктің барлық түрлеріне жол жүру құжаттарын кезектен тыс сатып алу құқығын пайдаланады.
5. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің заңды талаптарын орындамау, оның өз қызметтік міндеттерін орындауына кедергі жасау, оның ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлау, оның өміріне, денсаулығы мен мүлкіне қауіп төндіру, зорлық-зомбылық жасау немесе қол сұғу, сондай-ақ олардың қызметтік жұмысын жүзеге асырумен байланысты олардың отбасы мүшелерінің, жақын туысқандарының өміріне, денсаулығына, ар-намысына, қадір-қасиетіне және мүлкіне қол сұғу Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
6. Заңға көрінеу қайшы келетін бұйрықтар немесе нұсқаулар алған кезде мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкері заңды басшылыққа алуға міндетті.
7. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген шектеулер, міндеттер мен тыйым салулар қолданылады.
8. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері қызметтік міндеттерін орындау кезінде қолданыстағы заңнамада көзделген шекте және тәртіппен:
1) қызметтік куәлікті көрсету арқылы кедергісіз, ақысыз және бірінші кезекте, оның ішінде мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің көлік құралдарымен мемлекеттік органдарға, ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан ұйымдарға хат-хабарды жеткізу орындарына, әуе кемелерінің, теміржол құрамдарының, автомобиль, теңіз және өзен көлігі тұрағының орындарына кіруге;

Статья 12. Работники государственной фельдъегерской службы
Трудовая деятельность работников государственной фельдъегерской службы регулируется Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
Статья 13. Правовое положение сотрудников государственной фельдъегерской службы
1. Сотрудники государственной фельдъегерской службы при исполнении служебных обязанностей являются представителями власти и находятся под защитой государства.
2. Сотрудники государственной фельдъегерской службы имеют право носить, хранить и применять специальные средства, огнестрельное и иное оружие, применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы. Порядок применения сотрудниками государственной фельдъегерской службы специальных средств, огнестрельного и иного оружия и физической силы определяется Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
3. Сотруднику государственной фельдъегерской службы в подтверждение его личности и полномочий выдается служебное удостоверение.
4. Сотрудники государственной фельдъегерской службы, направленные в служебную командировку, пользуются правом на приобретение вне очереди проездных документов на все виды транспорта.
5. Невыполнение законных требований сотрудника государственной фельдъегерской службы, воспрепятствование исполнению им своих служебных обязанностей, оскорбление его чести и достоинства, угроза, насилие или посягательство на его жизнь, здоровье и имущество, а также посягательство на жизнь, здоровье, честь, достоинство и имущество членов их семей, близких родственников в связи с осуществлением им служебной деятельности влекут за собой ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
6. При получении приказа или указания, явно противоречащих закону, сотрудник государственной фельдъегерской службы обязан руководствоваться законом.
7. На сотрудников государственной фельдъегерской службы распространяются ограничения, обязанности и запреты, установленные законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и иными законодательными актами Республики Казахстан.
8. Сотрудники государственной фельдъегерской службы при исполнении ими служебных обязанностей в пределах и порядке, предусмотренных действующим законодательством, имеют право на:
1) беспрепятственный, безвозмездный и первоочередной доступ, в том числе на транспортных средствах государственной фельдъегерской службы к местам доставки корреспонденции в государственные органы, организации независимо от их организационно-правовой формы, к местам стоянок воздушных судов, железнодорожных составов, автомобильного, морского и речного транспорта по предъявлению служебного удостоверения;

2) халықаралық және республикаішілік қатынастар үшін белгіленген жүру маршруттары бойынша тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын көлік ұйымдарына тиесілі барлық көлік құралдарына жолаушылар жаппай отырғызылғанға дейін қолға алып жүретін жауынгерлік атыс және суық қару-жарағымен кедергісіз отыруға құқығы бар. Бұл ретте мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің әуе көлігінде қару алып жүру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді;
3) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері үшін көзделген өзге де құқықтары бар.
14-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің жеке қауіпсіздігінің және құқықтық қорғалуының кепілдігі
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкері хат-хабарды жеткізу жөніндегі қызметтік міндеттерін орындау кезінде хат-хабарды жеткізу орнына бара жатқан уақытында оны әкімшілік ұстауға, сондай-ақ жеке тексеріп-қарауға және ол пайдаланатын арнаулы көлік құралдарын тексеріп-қарауға жол берілмейді.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің денсаулығы мен мүлкіне келтірілген залал, сондай-ақ мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындауымен байланысты оның отбасы мүшелері мен жақын туысқандарының денсаулығы мен мүлкіне келтірілген залал бюджет қаражатынан толық көлемде өтеліп, кейіннен бұл сома залал келтірген адамнан өндіріп алынады. Залалды өтеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
15-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің жауапкершілігі
Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері заңға қайшы әрекеттері немесе әрекетсіздігі үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіптік, әкімшілік, қылмыстық және материалдық жауапкершілікте болады.
4-тарау. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің және олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік кепілдіктері
16-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің және олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік кепілдіктері
1. Осы Заңда белгіленген мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет атқарудың ерекше сипаты және қызметкерлердің жауапкершілігі қосымша әлеуметтік құқықтармен және жеңілдіктермен өтеледі.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкері қызмет бабымен орын ауыстырған және жоғарылаған кезде оның бiр елді мекеннен елу километрден асатын қашықтықтағы екiншi елді мекенге көшуiне байланысты қызметкердің өзiне екi айлық ақшалай қаражат мөлшерінде және онымен бiрге көшкен әрбiр отбасы мүшесiне жарты айлық ақшалай қаражат мөлшерінде көтерме жәрдемақы төленедi.
Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкері қызмет бабымен ауысқан және жоғарылаған кезде оған он тоннаға дейінгі жеке мүлкін тасымалдау үшін, сондай-ақ онымен бiрге көшкен отбасы мүшелерiн қоса алғанда, теміржол, су, автомобиль көлігімен жол жүргені үшін шығындары мемлекет есебінен өтеледі.
Қызмет бабымен ауысқан және жоғарылаған кезде көтерме жәрдемақыға, көлікпен жол жүру үшін және жеке мүлкін тасымалдағаны үшін шығындары өтелуге құқығы бар мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері лауазымдарының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

2) беспрепятственную посадку со снаряженным боевым ручным стрелковым и холодным оружием до общей посадки пассажиров на все транспортные средства, принадлежащие транспортным организациям, осуществляющим регулярные перевозки по маршрутам следования, установленным для международных и внутриреспубликанских сообщений. При этом порядок провоза оружия на воздушном транспорте сотрудниками государственной фельдъегерской службы устанавливается Правительством Республики Казахстан;
3) иные права, предусмотренные для сотрудников государственной фельдъегерской службы, установленные Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Статья 14. Гарантия личной безопасности и правовой защиты сотрудников государственной фельдъегерской службы
1. При исполнении сотрудником государственной фельдъегерской службы служебных обязанностей по доставке корреспонденции не допускается его административное задержание во время следования к местам доставки корреспонденции, а также личный досмотр и досмотр используемых им специальных транспортных средств.
2. Ущерб, причиненный здоровью и имуществу сотрудника государственной фельдъегерской службы, а также ущерб, причиненный здоровью и имуществу членов семьи и близких родственников сотрудника государственной фельдъегерской службы в связи с выполнением им служебных обязанностей, возмещается в полном объеме из бюджетных средств с последующим взысканием этой суммы с лица, причинившего ущерб. Порядок возмещения ущерба определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 15. Ответственность сотрудников государственной фельдъегерской службы
За противоправные действия или бездействие сотрудники государственной фельдъегерской службы несут дисциплинарную, административную, уголовную и материальную ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Глава 4. Социальные гарантии сотрудников государственной фельдъегерской службы и членов их семей
Статья 16. Социальные гарантии сотрудников государственной фельдъегерской службы и членов их семей
1. Особый характер несения службы в государственной фельдъегерской службе и ответственность сотрудников, установленные настоящим Законом, компенсируются дополнительными социальными правами и льготами.
2. При перемещении и продвижении по службе сотрудника государственной фельдъегерской службы, связанных с переездом из одного населенного пункта в другой на удаление более пятидесяти километров, ему выплачивается подъемное пособие в размере двухмесячного денежного содержания на самого сотрудника и половины месячного денежного содержания на каждого члена семьи, переехавшего вместе с ним.
При перемещении и продвижении по службе сотрудника государственной фельдъегерской службы ему возмещаются за счет государства затраты за перевозку до десяти тонн собственного имущества, а также за проезд на железнодорожном, водном, автомобильном транспорте, включая членов семьи, переехавших вместе с ним.
Перечень должностей сотрудников государственной фельдъегерской службы, имеющих право при перемещениях и продвижениях по службе на подъемное пособие, возмещение затрат за проезд на транспорте и за перевозку собственного имущества, определяется Правительством Республики Казахстан.

3. Қызмет өткеру кезеңінде мемлекеттік наградалармен – ордендермен наградталған мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне қызметтен босатылған кездегі біржолғы жәрдемақы мөлшері ақшалай қаражаттың
екі айлықақысына арттырылады.
4. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, оның ішінде қызмет өткеру уақытында қаза болған, қайтыс болған немесе хабар-ошарсыз кеткен қызметкерлердің балаларына жергілікті атқарушы органдар тұрғылықты жері бойынша мектепке дейінгі балалар мекемелерінен кезектен тыс орын береді.
17-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері мен зейнеткерлерін әлеуметтік қорғаудың өзге де шаралары
Хат-хабарды әуе көлігінде жеткізу жөніндегі қызметтік міндеттерді атқаратын мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікпен есептеуге құқығы бар.
5-тарау. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметті қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
18-бап. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметті қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
1. Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет жұмысын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметті қарумен, оқ-дәрілермен, арнаулы құралдармен, заттай мүлікпен қамтамасыз ету ішкі істер органдары үшін белгіленген нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрылымдық бөлімшелерін немесе қызметкерлерін орналастыру кезінде осы Заңның 3-бабында айқындалған органдардың тікелей үй-жайларында оларды материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде осы органдардың фельдьегерлік байланыс қызметтеріне қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті үй-жай, көлік құралдары мен байланыс құралдарын бөлу осы органдардың қаражаты есебінен оларды беру, ұстау және оларға қызмет көрсету жөніндегі шығыстар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің бюджет қаражаты есебінен құралған және сатып алынған мүлкі мемлекеттік меншік болып табылады. Осы мүлікті оралымды басқаруды мемлекеттік фельдъегерлік қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
19-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3. Сотрудникам государственной фельдъегерской службы, награжденным в период прохождения службы государственными наградами – орденами, размер единовременного пособия при увольнении увеличивается на два оклада денежного содержания.
4. Детям сотрудников государственной фельдъегерской службы, в том числе тем, которые погибли, умерли или пропали без вести во время прохождения службы, местные исполнительные органы предоставляют вне очереди места в детских дошкольных учреждениях по месту жительства.
Статья 17. Иные меры социальной защиты сотрудников и пенсионеров государственной фельдъегерской службы
Сотрудники государственной фельдъегерской службы, исполняющие служебные обязанности по доставке корреспонденции на воздушном транспорте, имеют право на льготное исчисление выслуги лет для назначения пенсии в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Глава 5. Финансирование и материально-техническое обеспечение государственной фельдъегерской службы
Статья 18. Финансирование и материально-техническое обеспечение государственной фельдъегерской службы
1. Финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности государственной фельдъегерской службы осуществляются за счет средств республиканского бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Обеспечение государственной фельдъегерской службы оружием, боеприпасами, специальными средствами, вещевым имуществом осуществляется согласно нормам, установленным для органов внутренних дел.
3. При размещении структурных подразделений или сотрудников государственной фельдъегерской службы непосредственно в помещениях органов, определенных статьей 3 настоящего Закона, их материально-техническое обеспечение, в том числе выделение помещений, транспортных средств и средств связи, необходимых для удовлетворения потребностей этих органов в услугах фельдъегерской связи, осуществляется за счет средств этих органов с учетом расходов по их предоставлению, содержанию и обслуживанию.
4. Имущество государственной фельдъегерской службы, созданное и приобретенное за счет бюджетных средств, является государственной собственностью. Оперативное управление этим имуществом осуществляет государственная фельдъегерская служба в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Заключительные положения
Статья 19. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан