"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 1015 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЬІ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 2, 6-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы тағайындалсын.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;
4) Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
5) Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасы бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс органы Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға сарапшылық-талдамалық бағалау жүргізу үшін ғылым бағыттары бойынша секциялар құрады. Секциялардың құрамы 9 адамнан аспайтын мүшелердің тақ санынан тұруы тиіс. Секция құрамына ғалымдар мен сарапшыларды іріктеу сараланған тізім негізінде жүргізіледі.
Секция құрамына сайланатын ғалымдар философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы немесе кандидаты дәрежесі бар, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің қызметкерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары болуы және олардың:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 1015
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства"
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 2, ст. 6) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственную премию Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая.
2. Утвердить:
1) Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая;
2) Положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби;
3) Положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая.
4) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби;
5) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая;
6) описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан.";
Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
в Положении о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Рабочий орган создает секции по направлениям наук для проведения экспертно-аналитической оценки работ, представленных на соискание Государственной премии. Составы секций должны состоять из нечетного числа членов в количестве не более 9 человек. Отбор ученых и экспертов в составы секций производится на основе ранжированного списка.
Ученые, избираемые в составы секций, должны быть гражданами Республики Казахстан, имеющими степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, доктора или кандидата наук, действующими работниками аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности и иметь:

1) секция бағыты бойынша кемінде 10 (он) жыл ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі;
2) кандидатура ұсынылған күнге Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларына сәйкес кемінде 3 (үш) Хирш индексі;
3) Web of Science базасының 1 (бірінші), 2 (екінші) және 3 (үшінші) квартиліне кіретін және (немесе) Scopus базасындағы CiteScore бойынша кемінде 35 (отыз бес) процентилі бар басылымдарда соңғы 5 (бес) жыл ішінде кемінде 2 (екі) мақаласы болуы тиіс.
Гуманитарлық, қоғамдық, саяси және әлеуметтік ғылымдар саласындағы ғалымдарға Хирш индексінің болуы туралы талап қолданылмайды. Гуманитарлық, қоғамдық, саяси және әлеуметтік ғылымдар саласындағы ғалымдарға қатысты 4-тармақтың 3) тармақшасында белгіленген талаптың орнына кандидатура ұсынылған күнге соңғы 5 (бес) жыл ішінде Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларында иидекстелетін басылымдарда кемінде 3 (үш) жарияланымның болуы ескеріледі.
Секциялардың құрамына экономикалық сараптама жүргізу үшін бір сарапшы қосылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Комиссия қызметінің тәртібі және оны ұйымдастыру";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу максатында кұрылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Комиссия қызметінің тәртібі және оны ұйымдастыру";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның кұрамында:
мына:
"Қазақстан Республикасының      - төрағаның орынбасары"
Білім және ғылым министрі
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - төрағаның орынбасары";
мына:
"Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - төрағаның орынбасары"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының
Президенті Әкімшілігі Басшысының
бірінші орынбасары - төрағаның орынбасары";
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары" деген жолдан      кейін      мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасы осы Жарлыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

1) стаж научно-исследовательской и (или) научно-педагогической работы по направлению секции не менее 10 (десять) лет;
2) индекс Хирша не менее 3 (три) согласно международным базам Web of Science и (или) Scopus на дату представления кандидатуры;
3) не менее 2 (два) статей в течение последних 5 (пять) лет в изданиях, входящих в 1 (первый), 2 (второй) и 3 (третий) квартили базы Web of Science и (или) имеющих процентиль по Cite Score в базе Scopus не менее 35 (тридцать пять).
На ученых в области гуманитарных, общественных, политических и социальных наук требование о наличии индекса Хирша не распространяется. Вместо требования, установленного подпунктом 3) пункта 4, в отношении ученых в области гуманитарных, общественных, политических и социальных наук учитывается наличие не менее 3 (три) публикаций на дату представления кандидатуры в течение последних 5 (пять) лет в изданиях, индексируемых в международных базах Web of Science и (или) Scopus.
В составы секций включается один эксперт для проведения экономической экспертизы.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация и порядок деятельности Комиссии";
в Положении о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – Государственная премия).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация и порядок деятельности Комиссии";
в составе Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"Министр образования и науки Республики Казахстан
-
заместитель председателя"
изложить в следующей редакции:
"Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
-
заместитель председателя";
после строки:
"Заместитель Премьер-Миннстра Республики Казахстан
-
заместитель председателя"
дополнить строкой следующего содержания:
"Первый заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
-
заместитель председателя";
после строки "заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы" дополнить строкой следующего содержания:
"Министр образования и науки Республики Казахстан";
состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Указу.

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі - Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық) және Қазақстан Республикасыньщ Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі - Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық) ғылым, техника, әдебиет пен өнер қайраткерлерінің қоғам мен мемлекет алдындағы еңбегін жоғары тану болып табылады.
2. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына:
1) ұлттық және/немесе халықаралық деңгейде әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуға ықпал еткен ғылыми жаңалықтары;
2) білімнің жаңа салаларын және/немесе білімнің бір саласында жаңа бағытты ашқан монографиялар мен ғылыми жұмыстары;
3) мемлекеттік саясатта өзгерістерді қамтамасыз еткен ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері;
4) техниканың, материалдар мен технологиялардың экономикалық және (немесе) әлеуметтік тиімділікті қамтамасыз еткен жаңа түрлерін әзірлегені және өндірісін ұйымдастырғаны, жүргізілген зерттеулер негізінде оларды экономиканың әртүрлі салаларына енгізгені;
5) экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтер қамтылатын мүлдем жаңа бұйымдар, технологиялық процестер әзірлегені және жасағаны;
6) ғылыми білімдерді коммерциялық өнімдерге, экономикалық және әлеуметтік артықшылықтары бар процестерге немесе көрсетілетін қызметтерге инновациялық түрлендіргені;
7) басым әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуді және ішкі және сыртқы нарықта Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілеттілігінің өсуін қамтамасыз еткен технологияларды өндіріске енгізу бойынша инновациялық қызметтің расталған нәтижелері үшін беріледі.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге Қазақстан мәдениетінің дамуына ерекше бағалы үлес деп танылған әдебиет пен өнер саласындағы аса үздік шығармалары үшін беріледі.
3. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті Тәуелсіздік күніне береді.

2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 2020 года №
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года №993
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая
1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (далее - Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби) и Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее - Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая) являются высшим признанием заслуг деятелей науки, техники, литературы и искусства перед обществом и государством.
2. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби присуждается гражданам Республики Казахстан за:
1) научные открытия, оказавшие влияние на социально-экономическое и научно-техническое развитие на национальном и/или международном уровне;
2) монографии и научные работы, открывшие новые области знаний и/или новое направление в одной области знаний;
3) результаты научной и научно-технической деятельности, обеспечившие изменения в государственной политике;
4) разработку и организацию производства новых видов техники, материалов и технологий, обеспечивших экономический и (или) социальный эффект, их внедрение в различные отрасли экономики на основе проведенного исследования;
5) разработку и создание принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
6) инновационное преобразование научных знаний в коммерческие продукты, процессы или услуги, имеющие экономические и социальные преимущества;
7) подтвержденные результаты инновационной деятельности по внедрению в производство технологий, обеспечивших решение приоритетных социально-экономических задач и рост конкурентоспособности Республики Казахстан на внутреннем и внешнем рынках.
Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждается гражданам Республики Казахстан и иностранцам за выдающиеся произведения в области литературы и искусства, признанные особо ценным вкладом в развитие культуры Казахстана.
3. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждаются Президентом Республики Казахстан к Дню Независимости.

Әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық 2008-2018 жылдар аралығында берілді, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық 2020 жылдан бастап беріледі.
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық 2015 жылдан бастап беріледі.
Екі жылда бір рет әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы жеті мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы үш мемлекеттік сыйлық беріледі.
4. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - комиссиялар) қарайды.
Комиссиялардың құрамы мен олар туралы ережелер Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді - Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі жүзеге асырады.
5. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық ақшалай сыйакыдан, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломынан және төсбелгісінен тұрады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының және төсбелгісінің сипаттамасы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Комиссиялар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының ақшалай сыйақы мөлшерін олар берілетін жылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сомалар шегінде айқындайды.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломдары мен төсбелгілерін дайындауға байланысты шығыстар Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
6. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылатын ғылыми еңбектер жариялануы, ал техниканың жаңа түрлері, материалдар мен технологиялар әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған кезге қарай кемінде екі жыл бойы өндірісте игерілуі тиіс.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау аяқталғанға дейін бес жылдан әрі емес және кемінде бір жыл бұрын кепшілік айналым үшін орындалған бір автордың немесе авторлар ұжымының жұмыстары ұсыныла алады.
Жұмыс әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға бір рет ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасы сыйлықтарына ие болған жұмыстар әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алу конкурсына қатысуға жіберілмейді.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы осы сыйлықтың лауреатына жаңа жетістіктері үшін қайтадан, бірақ ерте дегенде керсетілген сыйлық алдыңғы берілгенінен кейін кемінде бес жылдан соң берілуі мүмкін.

Государственная премия в области литературы и искусства присуждалась с 2008 по 2018 годы, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждается с 2020 года.
Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби присуждается с 2015 года.
Один раз в два года присуждаются семь государственных премий в области науки и техники имени аль-Фараби и три государственные премии в области литературы и искусства имени Абая.
4. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая, рассматриваются Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее - комиссии).
Состав комиссий и положения о них утверждаются Указом Президента Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая - Министерством культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая состоят из денежного вознаграждения, диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан. Описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан утверждается Указом Президента Республики Казахстан.
Размеры денежного вознаграждения лауреата Государственной премии Республики Казахстан определяются комиссиями в год их присуждения в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Расходы, связанные с изготовлением дипломов и нагрудных знаков лауреата Государственной премии Республики Казахстан, финансируются за счет средств Министерства образования и науки Республики Казахстан и Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
6. Научные труды, выдвигаемые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, должны быть опубликованы, а новые виды техники, материалы и технологии освоены в производстве в течение не менее двух лет к моменту представления на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби.
На соискание Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая могут выдвигаться работы одного автора или коллектива авторов, исполненные для публичного обращения не ранее чем за пять лет и не позднее чем за один год до окончания приема работ.
Работа на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая выдвигается один раз.
Работы, ранее удостоенные премий Республики Казахстан, к участию в конкурсах на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая не допускаются.
Государственная премия Республики Казахстан может быть присуждена лауреату этой премии повторно за новое достижение, но не раньше чем через пять лет после предыдущего присуждения указанной премии.

Бір автор немесе авторлар ұжымы Мемлекеттік сыйлық алуға қатарынан екі рет ұсыныла алмайды. Авторлар кұрамы алдыңғы құрамының 2/3 көбі ауысқан кезде авторлар ұжымы жаңартылған болып саналады.
7. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықка ұсынылатын ізденушілер ұжымы 8 адамнан аспауға тиіс.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын ізденушілер ұжымы 5 адамнан аспауға тиіс.
Бір ізденушінің кандидатурасы әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлыққа және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлыққа екі және одан да көп жұмыстар бойынша ұсыныла алмайды.
Мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын ізденушілер ұжымына жұмысты орындау процесінде тек әэкімшілік және/немесе ұйымдастыру функцияларын жүзеге асырған тұлғаларды қосуға жол берілмейді.
7-1. Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты беруге жұмыстарды түпкілікті іріктеу қорытындылары бойынша ерекше жағдайларда оны авторлармен қатар шығармашылық ұжымға беруді ұсынуы мүмкін.
8. Жұмыстарды әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға ұсынуды мемлекеттік органдарының алқалары, ғылыми, оқу ұйымдарының ғылыми, ғылыми-техникалық, ғалымдар кеңестері мен басқа да алқалы органдары, шығармашылық одақтар мен ұжымдар жүргізеді.
9. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландырулар және оларды ресімдеу жөніндегі талаптар бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
10. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізіледі.
11. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі:
1) әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды сыйлық берілетін жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан бастап сыйлықтар берілетін жылдың 1 наурызына дейін, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды сыйлық берілетін жылдың 1 наурызына дейін қабылдайды;
2) әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған, келіп түскен жұмыстарды комиссиялардың қарауына ұсынады.

Один и тот же автор или коллектив авторов не могут выдвигаться на соискание Государственной премии два раза подряд. Коллектив авторов считается обновленным при смене состава авторов более чем на 2/3 от предыдущего состава.
7. Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию в области науки и техники имени аль-Фараби, не должен превышать 8 человек.
Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию в области литературы и искусства имени Абая, не должен превышать 5 человек.
Одна и та же кандидатура соискателя не представляется на Государственную премию в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственную премию в области литературы и искусства имени Абая по двум и более работам.
Не допускается включение в коллектив соискателей Государственной премии лиц, осуществлявших в процессе выполнения работы только административные и/или организационные функции.
7-1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая по итогам окончательного отбора работ на присуждение Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая в исключительных случаях может рекомендовать ее присуждение наравне с авторами творческому коллективу.
8. Выдвижение работ на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая производится коллегиями государственных органов, научными, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных организаций, творческими союзами и коллективами.
9. Объявления о приеме работ на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая и требования по их оформлению размещаются в средствах массовой информации.
10. По работам, выдвинутым на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, проводится государственная научно-техническая экспертиза.
11. Министерство образования и науки Республики Казахстан и Министерство культуры и спорта Республики Казахстан:
1) принимают работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби с 1 декабря года, предшествующего присуждению премий, до 1 марта года присуждения премий, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая до 1 марта года присуждения премий;
2) представляют на рассмотрение комиссий поступившие работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая.

12. Қазақстан Республикасының Үкіметі әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасын қарайды және олар берілетін жылдың 1 қарашасына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
13. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті салтанатты жағдайда тапсырады.
14. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық авторлар ұжымына берілген кезде оның ақшалай сыйақысы авторлары арасында теңдей бөлінеді.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық авторлармен қатар шығармашылық ұжымға берілген жағдайда, оның ақшалай сыйақысы шығармашылық ұжымға қатысушылардың, оның ішінде авторлардың арасында тең бөлінеді.
15. Адам мемлекеттік сыйлықтар алуға ұсынылғаннан кейін қайтыс болған жағдайды қоспағанда, әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық қайтыс болғаннан кейін берілмейді.
Бұл жағдайда қайтыс болған лауреаттың дипломы, төсбелгісі мен ақшалай сыйақысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұра бойынша беріледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы
-
төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі
-
хатшы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің менгерушісі
әдебиет секциясы:
Есдәулетов Ұлықбек Оразбайұлы
-
ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты "Қазақстан жазушылар одағы" республикалық қоғамдық бірлестігі басқармасының төрағасы, секция төрағасы (келісім бойынша)
Абдрахманов Сауытбек Абдрахманұлы
-
Әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Ананьева Светлана Викторовна
-
Әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)
Асқаров Әлібек Асылбайұлы
-
жазушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ахетов Амантай Қойшыбайұлы
-
жазушы, Қазақстан журналистер одағы сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әбдікұлы Төлен
-
жазушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Елгезек Ақберен
-
ақын, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қамзабекұлы Дихан
-
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қанапиянов Бақытжан Мұсаханұлы
-
ақын, аудармашы, кинодраматург, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Кыдырәлі Дархан Қуандықұлы
-
тарих ғылымдарының докторы, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Халықаралық Түркі академиясының президенті (келісім бойынша)
Матыжанов Кенжехан Ісләмжанұлы
-
Әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы әдебиет және өнер институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Мұханбетқалиұлы
Қажығали
-
жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Негімов
Серік Негімұлы
-
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Раушанов
Есенғали Әбдіжапбарұлы
-
ақын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Сәрсенбай
Қали Қошқарұлы
-
жазушы-публицист, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Алматы ақшамы" газетінің редакторы (келісім бойынша)
Смайыл
Алдан Зейноллаұлы
-
жазушы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тебегенов
Темірхан Сақаұлы
-
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Шашкова Любовь Константиновна
-
ақын, аудармашы, "Простор" журналы редакторының орынбасары (келісім бойынша)
Шаштайұлы Жұмабай
-
жазушы, халықаралық "Алаш" сыйлығының лауреаты. Казакстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
музыка, театр және кино секциясы:
Мұсақожаева
Айман Қожабекқызы
-
скрипкашы, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Қазақстанның Еңбек Ері, "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры, секция төрағасы (келісім бойынша)
Әбдуәлиев Ақан Жылқышыбайұлы
-
әнші, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры" (келісім бойынша)
Аравин
Юрий Петрович
-
музыкатанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Ахмадиев Мұрат Абдуреимович
-
әнші, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Ахмедьяров
Ғалым Алғиұлы
-
күйші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, "Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының директоры (келісім бойынша)
Әлпиев
Төлеубек Нығметұлы
-
режиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Казақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әшімов Асанәлі
-
театр және кино актері, режиссері, Қазақстанның Еңбек Ері, КСРО және Қазақ КСР-інің халық әртісі, КСРО және Қазақ КСР мемлекеттік сыйлықтарының лауреаты, "Қазақстан театрлары ассоциациясы" заңды тұлғалардың ассоциациясының төрағасы (келісім бойынша)
Жүдебаев Арман Әділханұлы
-
дирижер, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры (келісім бойынша)
Жолжақсынов Досхан Қалиұлы
-
театр және кино актері және режиссері, продюсер, сценарист, Қазақстан Республикасының халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Мұхамеджанов
Төлеген Мұхамеджанұлы
-
композитор, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Мұхамедқызы Майра
-
опера әншісі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Нарымбетов
Сатыбалды Жәлелұлы
-
кинорежиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Нүсіпжанова
Бибігүл Нұрғалиқызы
-
педагогика ғылымдарының кандидаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Обаев
Есмұхан Несіпбайұлы
-
режиссер, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Сатаев
Ахан Қарғамбайұлы
-
кинорежиссер, актер, продюсер, сценарист, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тілеухан
Бекболат Қанайұлы
-
әнші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Тұрсынов
Ермек Кәрімжанұлы
-
сценарист, продюсер, кинорежиссер, "Қазақстан кинематографистер одағы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Тұтқыбаева
Гүлжан Ұсамбекқызы
-
балетмейстер, Қазақстан Республикасының халық әртісі (келісім бойынша)
бейнелеу өнері және сәулет секциясы:
Рүстембеков
Ақмырза Исаұлы
-
сәулетші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, "Қазақстан сәулетшілер одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті, секция төрағасы (келісім бойынша)
Ақанаев
Амандос Әтібекұлы
-
суретші, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық сыншылар және өнертанушылар қауымдастығының мүшесі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Дүзелханов
Ағымсалы
-
суретші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ерғалиева
Райхан Әбдешқызы
-
өнертану докторы, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық көркемдік сыншылар қауымдастығының мүшесі, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "М.О.Әуезов атындағы әдебиет және өнер институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Бейнелеу өнері бөлімінің меңгерушісі (келісім бойынша)
Жұмағалиев
Мүслім Садықұлы
-
суретші-дизайнер, "Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазак ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің сән және костюм дизайны кафедрасының меңгерушісі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Зәуірбекова
Бәтима Есмұратқызы
-
суретші-гобеленші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Ш.Уәлиханов атындағы Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Муллашев
Камиль
-
суретші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тәтіғұлов Әбдісағит Шаймұханбетұлы
-
сәулетші, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, "KAZGOR" жобалау академиясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі директорлар кеңесінің төрағасы, (келісім бойынша)
Твердохлебов
Владимир Сергеевич
-
суретші-монументші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Төлепбай Ерболат Тоғысбайұлы
-
суретші, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген өнер қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Шалабаев Сейітқали
-
өнертанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "О.Таңсықбаев атындағы Алматы сәндік-қолданбалы өнер колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Шорохов
Павел-Игорь Иванович
-
мүсінші, Қазақстан Республикасының суретшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатыныц дипломы мен төсбелгісінің
СИПАТТАМАСЫ
1.Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреатының дипломы:

12. Правительство Республики Казахстан рассматривает проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая и вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 ноября года их присуждения.
13. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая вручаются Президентом Республики Казахстан в торжественной обстановке.
14. При присуждении Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби. Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая коллективу авторов ее денежное вознаграждение делится поровну между авторами.
В случае присуждения Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая наравне с авторами творческому коллективу, ее денежное вознаграждение делится поровну между участниками творческого коллектива, в том числе авторами.
15. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая не присуждаются посмертно, за исключением случая смерти лица после его выдвижения на их соискание.
В этом случае диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата передаются по наследству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 2020 года №
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 993
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая
Государственный секретарь Республики Казахстан
-
председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
-
заместитель председателя
Первый заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
-
заместитель председателя
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан
-
секретарь
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
секция литературы:
Есдаулетов Улугбек Оразбаевич
-
поэт, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, председатель правления республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана", председатель секции (по согласованию)
Абдрахманов
Сауытбек
Абдрахманович
литературный критик, доктор филологических наук, заслуженный деятель Республики Казахстан, депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Ананьева
Светлана Викторовна
литературный критик, кандидат филологических наук (по согласованию)
Аскаров
Алибек Асылбаевич
писатель, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ахетов
Амантай Койшыбаевич
писатель, лауреат премии Союза журналистов Казахстана (по согласованию)
Абдикулы
Толен
писатель, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Елгезек
Акберген
поэт, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын" (по согласованию)
Камзабекулы
Дихан
литературовед, доктор филологических наук, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын" (по согласованию)
Канапьянов
Бахытжан Мусаханович
поэт, писатель, переводчик, кинодраматург, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Кыдырали
Дархан Куандыкович
доктор исторических наук, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", президент Международной тюркской академии (по согласованию)
Матыжанов
Кенжехан Слямжанович
литературный критик, доктор филологических наук, директор республиканского государственного казенного предприятия "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Муханбеткалиулы
Кажыгали
писатель, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Негимов
Серик Негимович
литературовед, доктор филологических наук (по согласованию)
Раушанов
Есенгали Абдижапбарович
поэт, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Сәрсенбай
Қали Қошқарұлы
писатель, публицист, заслуженный деятель Казахстана, редактор газеты "Алматы ақшамы" (по согласованию)
Смайыл
Алдан Зейноллаулы
писатель, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Тебегенов
Темирхан Сакаевич
литературовед, доктор филологических наук (по согласованию)
Шашкова
Любовь Константиновна
поэтесса, переводчик, заместитель редактора журнала "Простор" (по согласованию)
Шаштайулы
Жумабай
писатель, лауреат международной премии "Алаш", заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
секции музыки, театра и кино:
Мусахаджаева
Айман Кожабековна
скрипачка, народная артистка Казахской ССР, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, Қазақстанның Еңбек Epi, ректор республиканского государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств", председатель секции (по согласованию)
Абдуалиев
Акан Жылкышыбаевич
певец, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", заслуженный деятель Казахстана, ректор республиканского государственного предприятия "Казахская национальная академия имени Т.К. Жургенова" (по согласованию)
Аравин
Юрий Петрович
музыковед, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Ахмадиев
Мурат Абдуреимович
певец, народный артист Казахстана (по согласованию)
Ахмедьяров
Галым Алгиевич
кюйши, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", директор некоммерческого акционерного общества "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера" (по согласованию)
Альпиев
Толеубек Нигметович
режиссер, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ашимов
Асанали
актер, режиссер театра и кино, Қазақстанның Еңбек Epi, народный артист Казахской ССР и СССР, лауреат государственных премий Казахской ССР и СССР, председатель ассоциации юридических лиц "Ассоциация театров Казахстана" (по согласованию)
Жудебаев
Арман Адильханович
дирижер, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", заслуженный деятель Казахстана, ректор республиканского государственного учреждения "Казахская национальная консерватория имени Курмангазы" (по согласованию)
Жолжаксынов
Досхан Калиевич
актер и режиссер театра и кино, продюсер, сценарист, народный артист Республики Казахстан, лауреат премии Ленинского комсомола Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Аканаев
Амандос Атибекович
художник, член Международной ассоциации критиков и искусствоведов при ЮНЕСКО, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Дузелханов
Агымсалы
художник, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ергалиева
Райхан Абдешовна
доктор искусствоведения, член Международной ассоциации художественных критиков при ЮНЕСКО, заведующая отделом изобразительного искусства республиканского государственного казенного предприятия "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Жумагалиев
Муслим Садыкович
художник-дизайнер, заслуженный деятель Казахстана, заведующий кафедрой моды и дизайна костюма республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова" (по согласованию)
Заурбекова
Батима Есмуратовна
художник-гобеленщик, заслуженный деятель Казахстана лауреат Государственной премии Казахской ССР имени Ч.Валиханова (по согласованию)
Муллашев
Камиль
художник заслуженный деятель Казахстана лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Татыгулов
Абдысагит Шаймуханбетович
скульптор, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, председатель Совета директоров товарищества с ограниченной ответственностью "Проектная академия "KAZGOR" (по согласованию)
Твердохлебов
Владимир Сергеевич
художник-монументалист, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Толепбай
Ерболат Тогысбаевич
художник, заслуженный деятель искусств Казахской ССР, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Шалабаев
Сейтхали
искусствовед, заслуженный деятель Казахстана, директор республиканского государственного казенного предприятия "Алматинский колледж декоративно-прикладного искусства имени А.Тансыкбаева" (по согласованию)
Шорохов
Павел-Игорь Иванович
скульптор, член Союза художников Республики Казахстан (по согласованию)
Мухамеджанов
Толеген Мухамеджанович
композитор, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Мухамедкызы
Майра
оперная певица, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Нарымбетов
Сатыбалды Джалелович
кинорежиссер, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Нусипжанова
Бибигуль Нургалиевна
кандидат педагогических наук, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Обаев
Исмухан Несипбаевич
режиссер, народный артист Казахстана (по согласованию);
Сатаев
Ахан Каргамбаевич
кинорежиссер, актер, продюсер, сценарист, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Тлеухан
Бекболат Канайулы
певец, заслуженный артист Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Турсунов
Ермек Каримжанович
сценарист, продюсер, кинорежиссер, председатель общественного объединения "Союз кинематографистов Казахстана" (по согласованию)
Туткибаева
Гульжана Усамбековна
балетмейстер, народная артистка Республики Казахстан (по согласованию)
секция изобразительного искусства и архитектуры:
Рустембеков
Акмурза Исаевич
архитектор заслуженный деятель Республики Казахстан, президент республиканского общественного объединения "Союз архитекторов Казахстана", председатель секции (по согласованию)
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 2020 года №
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года №993
ОПИСАНИЕ
диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан
1. Диплом лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая состоит из:

1) көлемі 330 х 115 мм қатты мұқабадан;
2) көлемі 320 х 110 мм жапсырма беттен тұрады.
Дипломныц мұқабасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес былғарыдан жасалады.
Дипломның мұқабасында:
1) үстіңгі жағында - алтын түспен бедерленіп салынған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтацбаның төменгі жағында - мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 1-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" деген (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 2-қосымша)
алтын түспен бедерленіп жазылған жазу орналасады.
2. Жапсырма бет баспаханалық тәсілмен қорғау дәрежелері бар, көк түсті арнайы қағазда басылып шығарылады.
Жапсырма беттің беткі жағында:
1) үстіңгі жағында - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында - мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы
ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы
лауреатының дипломы мен тесбелгісінің сипаттамасына 3-косымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 4-косымша)
деген жазу орналасады.
Жапсырма беттің ішкі екі жағының ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі фон ретінде түсірілген.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі сол жағында мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІН1Ң АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ
АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА
САЛАСЫНДАҒЫ___ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР
САЛАСЫНДАҒЫ____ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ"
деген мәтін орналасады.
Төменде:
"Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев"
деген сөздер орналасады.
Оның төменгі сол жағында дипломның нөмірі көрсетілген.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі оң жағында орыс тілінде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Указом Президента Республики Казахстан
От года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ НАУКИ И ТЕХНИКИ ИМЕНИ АЛЬ-ФАРАБИ
_____ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
Ученая степень";
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Указом Президента Республики Казахстан
От года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ ЛИТЕРАТУРЫ И ИСКУССТВА ИМЕНИ АБАЯ
_____ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
деген мәтін орналасады.

1) твердой обложки размером 330 х 115 мм;
2) вкладыша размером 320 х 110 мм.
Обложка диплома изготавливается из кожи цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
На обложке размещаются выполненные тиснением золотого цвета:
1) сверху - Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом - надпись на государственном языке: для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындагы ғылым
мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 1 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 2 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
2. Вкладыш печатается типографским способом на специальной со степенями защиты бумаге голубого цвета.
На лицевой стороне вкладыша размещаются:
1) сверху - Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом - надпись на государственном языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым
мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 3 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан );
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 4 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
На обеих внутренних сторонах вкладыша в центре выполнены фоновые изображения Государственного Герба Республики Казахстан.
На левой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата Государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая напечатан текст на государственном языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ
АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА
САЛАСЫНДАҒЫ _ ЖЫЛГЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨHEP
САЛАСЫНДАҒЫ____ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ".
Внизу расположены слова:
"Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. Токаев".
Слева под ними указан номер диплома.
На правой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата Государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая напечатан текст на русском языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ НАУКИ И ТЕХНИКИ ИМЕНИ АЛЬ-ФАРАБИ
____ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО ученая степень";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Указом Президента Республики Казахстан от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН В ОБЛАСТИ ЛИТЕРАТУРЫ И ИСКУССТВА ИМЕНИ АБАЯ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО".

3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының төсбелгісі төртбұрышты планкаға ілмешекпен бекітілген, диаметрі 25 мм, қалыңдығы 2 мм шеңбер түрінде алтын жалатылған жезден жасалған.
25 мм х 15 мм көлеміндегі планкаға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес қатқыл лента, планканың сыртқы жағында - визорлы бекіткіші бар түйреуіш бекітілген.
Төсбелгінің жылтыр бетінің беткі жағында:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін ортасында - әл-Фарабидің бедерлі бюсті, төменде - ӘЛ-ФАРАБИ деген бедерлі жазу бар;
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін ортасында - Абайдың бедерлі бюсті, төменде - АБАЙ деген бедерлі жазу бар.
Төсбелгінің сыртқы жағында:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 5-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТ1К СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 6-қосымша).
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (қатты мұқаба)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ
(қатты мұқаба)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ
(жапсырманың беткі жағы)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының БЕЙНЕСІ
(жапсырма бетінің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (жапсырма бетінің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ
(жапсырма бетінің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты төсбелгісінің
ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
6-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты төсбелгісінің
ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ

3. Нагрудный знак лауреата Государственной премии Республики Казахстан изготовлен из латуни с золочением в виде круга, диаметр которого 25 мм, толщина 2 мм. прикреплен подвеской к четырехугольной планке.
На планке размером 25 мм х 15 мм прикреплена муаровая лента цвета Государственного Флага Республики Казахстан, на оборотной стороне планки - булавка с визирным замком.
На лицевой стороне нагрудного знака с блестящей поверхностью имеется выступающий рельеф с изображениями:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби по центру - бюст аль-Фараби, внизу - надпись "ӘЛ-ФАРАБИ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая по центру - бюст Абая, внизу - надпись "АБАЙ".
На оборотной стороне нагрудного знака расположена рельефная надпись:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ, ӘЛ-ФАРАБИ АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 5 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨHEP САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 6 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (лицевая сторона вкладыша)
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области наукн и техники имени аль-Фараби (внутренняя сторона вкладыша)
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ
диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (лицевая сторона вкладыша)
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ
нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ
нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая