"Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 маусымдағы № 395 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 1029 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 маусымдағы № 395 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орталық атқарушы органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері:
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын 10 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2021 жылдарға арналған кешенді жоспар осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 395 "Об утверждении Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 - 2022 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 1029
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 395 "Об утверждении Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 - 2022 годы" следующие изменения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Центральным исполнительным органам, акимам областей, городов республиканского значения и столицы:
1) обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) ежегодно к 10 января представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе реализации мероприятий, предусмотренных Комплексным планом.";
Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 - 2022 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1029 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 29 маусымдағы
№ 395 қаулысымен
бекітілген

2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан и акиматам областей, городов республиканского значения и столицы принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2019 года № 1029
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 июня 2018 года № 395

Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған кешенді жоспар
Р/с№
Іс-шаралардың атауы Аяқтау нысаны Жауапты
орындаушылар
Өткізу мерзімдері Болжамды шығыстар, мың теңге Қаржыландыру көзі
2018 2019 2020 2021 2022 Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I бағыт. Қауіп факторларының профилактикасы және басқару
1-бөлім. Онкологиялық аурулардың профилактикасын дамыту
1.
Халықты онкологиялық аурулардың даму қаупі факторлары туралы ақпараттандыру және дұрыс тамақтануды, физикалық белсенділікті, темекі шегуден, алкоголь өнімдерін тұтынудан бас тартуды насихаттау және басқалар арқылы халықтың саламатты өмір салтына бейілділігін арттыру
жоспар
ДСМ, АҚДМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
2.
Халықтың онкологиялық аурулардың алғашқы белгілері және оларды диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістері туралы хабардар болуының мониторингін қамтамасыз ету
жоспар
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
талап етілмейді
3.
Орта білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие процесіне Еуропалық онкологиялық ауруларға қарсы күрес кодексінің ұсынымдарын енгізуді пысықтау
ДСМ-ге ақпарат
БҒМ, "Ы.
Алтынсарин атындағы ҰБА" АҚ (келісу бойынша)
2019 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
4.
Педагог қызметкерлер үшін Еуропалық онкологиялық ауруларға қарсы күрес кодексінің ұсынымдарын зерттеу бойынша семинарларды, дәрістерді және дөңгелек үстелдерді курсаралық кезеңдегі жұмыс жоспарына енгізуді қарастыру
семинарлар, дөңгелек үстелдер, дәрістер
БҒМ, "Өрлеу" БАҰО" АҚ (келісу бойынша)
2019 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
5.
Инфекциялар арқылы туындаған онкологиялық аурулардың профилактикасын:

Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 - 2022 годы
№ п/п Наименование мероприятий Форма
завершения
Ответственные за исполнение Сроки проведения
Предполагаемые расходы, тыс. тенге Источники финансирования
2018 2019 2020 2021
2022
всего
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Направление I. Профилактика и управление факторами риска
Раздел 1. Развитие профилактики онкологических заболеваний
1.
Повысить приверженность населения к здоровому образу жизни путем информированности населения о факторах риска развития онкологических заболеваний и пропаганды принципов здорового питания, физической активности, отказа от табакокурения, употребления алкогольной продукции и другие
план
МЗ, МИОР, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 - 2022 годы
не требуется
2.
Обеспечить мониторинг информированности населения о первых признаках онкологических заболеваний и современных методах их диагностики и лечения
план
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 - 2022 годы
не требуется
3.
Проработать внедрение рекомендаций Европейского кодекса борьбы против онкологических заболеваний в учебно-воспитательный процесс организаций среднего образования
информация в МЗ
МОН, АО "НАО имени И. Алтынсарина" (по согласованию)
сентябрь 2019 года
не требуется
4.
Предусмотреть включение семинаров, лекций и круглых столов по изучению рекомендаций Европейского кодекса борьбы против онкологических заболеваний для педагогических работников в план работы в межкурсовой период
семинары, круглые столы, лекции
МОН, АО "НЦПК "Өрлеу" (по согласованию)
сентябрь 2019 года
не требуется
5.
Обеспечить профилактику онкологических заболеваний, вызванных инфекциями, путем:

1) адам папилломасы вирусынан вакцинациялау қажеттігі туралы
ақпараттық науқан өткізу;
2) "В" вирустық
гепатитінен вакцинациялаумен нысаналы топтың кемінде 95 %-ін қамтуды ұлғайту;
3) 10-13 жас аралығындағы жасөспірімдердің кемінде 70 %-ін қамти отырып, адам папилломасы вирусынан жасөспірімдерді ерікті түрде вакцинациялау туралы ақпараттандыру
жоспар
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
РБ
070-101
көзделген қаражат шегінде
6.
Жұмыс орнындағы канцерогендік факторлардың әсерін төмендету жөніндегі
іс-шаралардың іске асырылуын бақылауды қамтамасыз ету
есеп
ДСМ, Еңбекмині, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
7.
Қоршаған орта объектілеріне (ауа, су, топырақ, азық-түлік өнімдері) канцерогендік жүктеменің әсерін төмендету мониторингін қамтамасыз ету
есеп
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
8.
Онкологиялық аурулардың профилактикасы және ерте диагностикалау бойынша бірлескен іс-шаралар (акциялар, дөңгелек үстелдер, конференциялар және т.б.) өткізу бөлігінде үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастық жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды қамтамасыз ету
жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді

1) проведения информационной кампании о необходимости вакцинации от вируса папилломы человека;
2) увеличения охвата вакцинацией от вирусного гепатита "В" не менее 95 % от целевой группы;
3) информирования о добровольной вакцинации подростков от вируса папилломы человека с охватом не менее 70 % подростков в возрасте от 10 - 13 лет
план
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 - 2022 годы
в пределах предусмотренных средств РБ 070-101
6.
Обеспечить контроль за реализацией мероприятий по снижению воздействия канцерогенных факторов на рабочем месте
отчет
МЗ, МТСЗН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 -2022 годы
не требуется
7.
Обеспечить мониторинг снижения влияния канцерогенной нагрузки на объекты окружающей среды (воздух, воду, почву, продукты питания)
отчет
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 -2022 годы
не требуется
8.
Обеспечить реализацию мероприятий по сотрудничеству с неправительственными организациями в части проведения совместных мероприятий (акций, круглых столов, конференций и др.) по профилактике и ранней диагностике онкологических заболеваний
Дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 - 2022 годы
не требуется

2-бөлім. Онкологиялық скринингтік қарап-тексерулердің тиімділігін арттыру
9.
Жекелеген скринингтік қарап-тексерулерді (жатыр мойны обыры, сүт безі обыры, колоректальдық обыр) жүргізу кезінде нысаналы топтың 70 %-ін және одан жоғары қамтуды кеңейту және қамтамасыз ету:
Сүт безі обыры:
2019 жылы – 60 %,
2020 жылы – 70 %,
2021 жылы – 80 %,
2022 жылы – 90 %
Жатыр мойны обыры:
2019 – 2022 жылдары 90,0 %
Колоректальдық обыр:
2019 жылы – 60 %,
2020 жылы – 70 %,
2021 жылы – 80 %,
2022 жылы – 90 %
жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері

Раздел 2. Повышение эффективности онкологических скрининговых осмотров
9.
Расширить и обеспечить охват целевых групп от 70 % и выше при
проведении отдельных скрининговых осмотров (рака шейки матки, рака молочной железы, колоректального рака):
Рак молочной железы:
2019 год - 60 %,
2020 год - 70 %,
2021 год - 80 %,
2022 год - 90%
Рак шейки матки:
2019 - 2022 годы -90%
Колоректальный рак:
2019 год - 60 %,
2020 год - 70 %,
2021 год - 80 %,
2022 год - 90 %
Дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

2019 – 2022 жылдар
265
172
558 894
852 405
1 155 175
2 831 646
РБ
067-100
10.
Онкологиялық скринингтік қарап-тексерулерден өту және өткізу кезінде азаматтармен және медициналық ұйымдардың ортақ жауапкершіліктерін енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
Үкіметке ақпарат
ДСМ, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 жылғы қаңтар
талап етілмейді
11.
Сүт безі обырын (цифрлық маммографтар – 5),
колоректальдық обырды (колоноскоптармен эндобейнебағандар – 6) ерте анықтауға скринингтік зерттеулер кезінде тереңдетілген диагностика жүргізу үшін медициналық ұйымдарды қажетті
жабдықтармен толықтыру
жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
лизинг/
ЖБ
II бағыт. Тиімділігі жоғары ерте диагностика
12.
Онкологиялық науқастарға ПЭТ-зерттеулер мыналардың есебінен жүргізудің қолжетімділігін арттыру:
Үкіметке ақпарат
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
2 539 493
3 283 848
2 523
444

2019 -2022 годы
265172
558 894
852 405
1 155 175
2 831 646
РБ 067-100
10.
Проработать вопрос по внедрению солидарной ответственности при прохождении и проведении онкологических скрининговых осмотров граждан и медицинских организаций
информация в Правительство
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
январь 2019 года
не требуется
11.
Доукомплектовать медицинские организации необходимым оборудованием для проведения углубленной диагностики при
скрининговых исследованиях на раннее выявление рака молочной железы (цифровые маммографы-5), колоректального рака (эндовидеостойки с колоноскопами - 6)
Дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 - 2022 годы
лизинг/МБ
Направление II. Высокоэффективная ранняя диагностика
12.
Повысить доступность проведения ПЭТ - исследований онкологическим больным за счет:
Информация в Правительство
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 - 2022 годы
2 539 493
3 283 848
2 523 444

2 149 502
10496287
РБ
067- 100
ПЭТ-зерттеулерді жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұлғайту
Мыналарда:
ҚазОРҒЗИ-да; Шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласында;
Ақтөбе облысында;
Нұр-Сұлтан қаласындағы ҰҒОО-да; Оңтүстік Қазақстан облысында ПЭТ-орталықтарын ұйымдастыру
Үкіметке ақпарат
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
МЖӘ
13.
ҚазОРҒЗИ-дің Ядролық медицина орталығын гаммакамера сараптамалық сыныбы жүйесімен толық жарақтандыру
Үкіметке ақпарат
ДСМ, ҚазОРҒЗИ (келісу бойынша)
2020 жыл
МЖӘ
14.
Онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына онкологиялық аурулар кезінде радионуклидтік диагностика мен терапия әдістерін енгізу
бұйрық
ДСМ
2021 – 2022 жылдар
талап етілмейді
15.
Медициналық жабдықтармен, оның ішінде:
жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
4 өңірдегі ОҰ/О лизинг шеңберінде 3 жұмыс орнына арналған цифрлық рентген аппараттарымен;
Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Алматы, Атырау облыстарының әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
4 өңірдегі ОҰ/О
диагностикаға арналған магниттік-резонанстық томографтармен;
Атырау, Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан облыстарының, Нұр-Сұлтан қаласының әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
4 өңірдегі ОҰ/О
кейіннен бірыңғай желіні құра отырып, телепатологияға арналған жабдықпен;
Ақтөбе, Атырау, Жамбыл, Маңғыстау облыстарының әкімдіктері
2019 – 2020 жылдар
МЖӘ
4 өңірдегі ОҰ/О және ҚазОРҒЗИ-ді гистологиялық және иммуногистохимиялық диагностикаға арналаған жабдықпен;
Жамбыл, Қызылорда облыстарының, Шымкент,
Нұр-Сұлтан қалалардың әкімдіктері, ҚазОРҒЗИ (келісу бойынша)
2019 – 2020 жылдар
МЖӘ
онкологиялық ауруларға күдікті пациенттердің клиникалық-диагностикалық қызметтерге (КТ, МРТ) қолжетімділігін кеңейту үшін жабдықпен жабдықтай отырып, диагностикалық зерттеулердің қолжетімділігін арттыру
ДСМ-ге ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2020 жылдар

2 149 502
10 496 287
РБ067-100
- увеличения услуг по проведению ПЭТ - исследований
- организации ПЭТ -центров:
в КазНИИОиР в Восточно-Казахстанской области, в Актюбинской области, в ННОЦ г. Нур-Султан, в г. Шымкент
информация в Правительство
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
ГЧП
13.
Дооснастить Центр ядерной медицины
КазНИИОиР системой экспертного класса - гаммакамерой
информация в Правительство
МЗ, КазНИИОиР (по согласованию)
2020 год
ГЧП
14.
Включить в стандарт организации оказания онкологической помощи методы радионуклидной диагностики и терапии при онкологических заболеваниях
приказ
МЗ
2021 - 2022 годы
не требуется
15.
Повысить доступность диагностических исследований, доукомплектовав медицинским оборудованием, в т.ч:
Дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 -2022 годы
ГЧП
- ОО/Ц в 4-х регионах цифровыми рентген аппаратами на 3 рабочих места в рамках лизинга;
акиматы Мангистауской, Западно-Казахстанской, Алматинской, Атырауской областей
2019 - 2022 годы
ГЧП
- ОО/Ц в 4-х регионах магнитно-резонансными томографами для диагностики;
акиматы Атырауской, Восточно- Казахстанской, Северо-Казахстанской областей, города Нур-Султан
2019 - 2022 годы
ГЧП
- ОО/Ц в 4-х регионах оборудованием для телепатологии с последующим созданием единой сети;
акиматы Актюбинской, Атыраус кой, Жамбыл ской, Мангистау ской областей
2019 -2020 годы
ГЧП
- ОО/Ц в 4-х регионах и КазНИИОиР, оборудованием для гистологической и иммуногистохимической диагностики;
акиматы Жамбылс кой, Кызылординской, областей, городов Нур-Султан, Шымкент, КазНИИОиР (по согласованию)
2019 -2020 годы
ГЧП
- расширения доступности клинико-диагностических услуг (КТ, МРТ) пациентов с подозрением на онкологические заболевания
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 -2020 годы

1 069 858
1 592 804
1 592 804
1 592 804
5 848 270
РБ
067-100
16.
Өңірлерде халықтың қажеттілігіне сәйкес гистологиялық иммуногистохимиялық диагностикамен қамтуды қамтамасыз ету
есеп
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
РБ
067-100
көздел ген қара жат шегінде
17.
Негізгі ағзаларда орналасатын ісіктерді (өкпе обыры, колоректальдық обыр, меланома) молекулярлық-генетикалық тестілеудің жаңа әдістерін енгізу және тарифтерді бекіту
бұйрық
ДСМ
2019 жыл
талап етілмейді
18.
Өңірлерде халықтың қажеттілігіне сәйкес диагностикалау қиын жағдайлардың кемінде 10 %-ін молекулярлық-генетикалық және молекулалық-биологиялық диагностикамен қамтуды қамтамасыз ету
есеп
ДСМ, ҚазОРҒЗИ (келісу бойынша)
2019 – 2022 жылдар
279 448
309 468
309 468
309 468
1 207 852
РБ
067-100
19.
Барлық өңірлерде онкологиялық ұйымдарды телеконсультациялар (екінші пікір, сырттай консультация беру, телескрининг және т.б.), оның ішінде халықаралық телеконсультациялар үшін жабдықтармен жарақтандыру арқылы онкологиялық науқастарға телемедициналық консультациялар ұйымдастыру
телемедициналық консультациялар графигі
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
20.
Телепатология жүйесі арқылы ісіктердің биоүлгілерінің халықаралық телеконсультацияларын енгізу және ұйымдастыру
халық аралық телеконсультациялардың графигі
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
121 309
294 897
294 897
294 897

1 069 858
1 592 804
1 592 804
1 592 804
5 848 270
РБ 067-100
16.
Обеспечить охват гистологической иммуногистохимической диагностикой в регионах в соответствии с потребностью населения
отчет
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 - 2022 годы
в пределах предусмотренных средств РБ 067-100
17.
Разработать новые методы молекулярно- генетического тестирования опухолей основных локализаций (рака
легкого, колоректального рака, меланома) и утвердить тарифы
приказ
МЗ
2019 год
не требуется
18.
Обеспечить охват молекулярно-генетической и молекулярно-биологической диагностикой в регионах в соответствии с потребностью населения, не менее 10 % трудно диагностируемых случаев
отчет
МЗ, КазНИИОиР (по согласованию)
2019 -2022 годы
279 448
309 468
309 468
309 468
1 207 852
РБ 067-100
19.
Организовать телемедицинское консультирование онкологических больных во всех регионах путем оснащения онкологических организаций оборудованием для телеконсультаций (второе мнение, заочное консультирование, телескрининг и т.д.), в том числе международное телеконсультирование
график телемедицинского консуль тирова ния
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 -2022 годы
ГЧП
20.
Организовать и внедрить международные телеконсультации биообразцов опухолей через систему телепатологии
график международных телеконсультаций
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 - 2022 годы
121 309
294 897
294 897
294 897

1 006 000
РБ
067-100
III бағыт. Онкологиялық көмек көрсетудің интеграцияланған моделін енгізу
1-бөлім. Нормативтік құқықтық базаны және қаржыландыру тетіктерін жетілдіру
21.
Онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын жетілдіру
бұйрық
ДСМ
2018 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
22.
Медициналық оңалтуды ұйымдастыру стандартын жетілдіру
бұйрық
ДСМ
2019 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
23.
Ең үздік халықаралық практикаларды ескере отырып, онкологиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын жетілдіру
диагностикалау және емдеудің клиникалық хаттама
лары
ДСМ
2018 – 2019 жылдар
талап етілмейді
24.
Халықаралық стандарттарға сәйкес онкология бойынша статистикалық көрсеткіштерді енгізу бөлігінде денсаулық сақтау саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды қайта қарау
бұйрық
ДСМ
2019 жылғы
I тоқсан
талап етілмейді
25.
Клиникалық-шығындық топтар бойынша онкологиялық көмек көрсетуге арналған шығындарды өтеуді көздеу және тарифтерді қайта қарау
бұйрық
ДСМ
2019 жыл
талап етілмейді
26.
Амбулаториялық емдеу кезінде оның ішінде МЖӘ шеңберінде басқа жерден келген пациенттердің пансионаттарда тұруы үшін шығындарды өтеу тетігі мәселесін пысықтау
Үкіметке ұсыныс
ДСМ
2019 жыл
талап етілмейді
27.
Онкологиялық көмек көрсетуді үйлестірушілердің функцияларын орындайтын онколог дәрігерлерді/мейіргерлерді/МСАК-тың медицина қызметкерлерін көтермелеу жүйесін әзірлеу
Үкіметке ұсыныс
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2020 жыл
талап етілмейді
28.
Онкологияда және гематологияда, оның ішінде химиялық терапияның қажеттілігін есептеу бөлігінде қызметтерді жоспарлау әдістемесін әзірлеу және енгізу
әдістемелік ұсынымдар
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 жылғы I тоқсан
талап етілмейді

1 006 000
РБ067-100
Направление III. Внедрение интегрированной модели оказания онкологической помощи
Раздел 1. Совершенствование нормативно-правовой базы и механизмов финансирования
21.
Обеспечить совершенствование стандарта организации оказания онкологической помощи
приказ
МЗ
IV квартал 2018 года
не требуется
22.
Обеспечить совершенствование стандарта организации оказания медицинской реабилитации
приказ
МЗ
IV квартал 2019 года
не требуется
23.
Обеспечить совершенствование клинических протоколов диагностики и лечения онкологических заболеваний с учетом наилучших международных практик
клинические протоколы диагностики и лечения
МЗ
2018 - 2019 год
не требуется
24.
Пересмотреть формы, предназначенные для сбора административных данных в области здравоохранения, в части включения статистических показателей по онкологии в соответствии с международными стандартами
приказ
МЗ
I квартал 2019 года
не требуется
25.
Предусмотреть возмещение затрат на оказание онкологической помощи по клинико-затратным группам и пересмотреть тарифы
приказ
МЗ
2019 год
не требуется
26.
Проработать вопрос механизма возмещения затрат за проживание иногородних пациентов в пансионатах при проведении амбулаторного лечения, в том числе в рамках ГЧП
предложение в Правительство
МЗ
2019 год
не требуется
27.
Разработать систему поощрения врачей- онкологов/медсестер/медицинских работников
ПМСП, выполняющих функции координаторов оказания онкологической помощи
предложение в Правительство
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2020 год
не требуется
28.
Разработать и внедрить методику планирования услуг в онкологии и гематологии, в том числе в части расчета потребности химиотерапии
методические рекомендации
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
I квартал 2019 года
не требуется

2-бөлім. Онкологиялық көмек көрсетудің сапасын арттыру
29.
Халықаралық ұсынымдарға сәйкес Нұр-Сұлтан қаласында Ұлттық ғылыми онкология орталығының (ҰҒОО) қызмет етуі жөнінде шаралар қабылдау және оның Қазақстан Республикасының онкологиялық көмек көрсету жөніндегі үйлестірушісін айқындау
Үкіметке ақпарат
ДСМ, Қаржымині, ҰҒОО
2018 – 2022 жылдар
РБ
053-114
көзделген қаражат шегінде
30.
Халықаралық стандарттарға сәйкес онкологиялық науқастарға сәулелік терапияның қолжетімділігін арттыру жөнінде шаралар кешенін іске асыру, оның ішінде:
есеп
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері

Раздел 2. Повышение качества оказания онкологической помощи
29.
Принять меры по функционированию Национального научного онкологического центра в г. Нур-Султане (ННОЦ) в соответствии с международными рекомендациями и определить его координатором онкологической помощи Республики Казахстан
информация в Правительство
МЗ, МФ, ННОЦ
2018 - 2022 годы
в пределах предусмотренных средств РБ 053-114
30.
Реализовать комплекс мер по повышению доступности лучевой терапии онкологическим больным в соответствии с международными стандартами в т.ч.:
отчет
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

433 018
324 597
324 597
324 597
1 406 809
РБ
067-100
32.
М. Оспанов атындағы МУКеАҚ, ҚазОРҒЗИ химиялық таргеттік дәрілік заттар мен цитостатиктерді қолданудың қауіпсіздігі мен ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында орталық көбейту кабинеттері үшін жабдықтарды орнату (2 аппарат)
ДСМ-ге ақпарат
М. Оспанов атындағы МУКеАҚ, ҚазОРҒЗИ
2019 – 2020 жылдар
өз қаражаты есебінен
33.
Мынадай бөлікте онкологияда емдеудің инновациялық әдістерін енгізу:
Жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері М. Оспанов атындағы МУКеАҚ, ҚазОРҒЗИ (келісу бойынша)

433 018
324 597
324 597
324 597
1 406 809
РБ067-100
32.
Установить оборудование для кабинетов
центрального разведения с целью обеспечения безопасности и рационального использования химиотаргетных лекарственных средств и цитостатиков в НАО ЗКМУ им М. Оспанова, КазНИИОР (2 аппарата)
информация в МЗ
НАО ЗКМУ им М. Оспанова, КазНИИОР
2019 -2020 годы
За счет собственных средств
33.
Внедрить инновационные методы лечения в онкологии в части:
- минимально инвазивной хирургии путем установки видеокомплексов в 10 ОО/Ц
дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КазНИИОиР, НАО "ЗКМУ им. Оспанова" (по согласованию)

2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
10 ОҰ/О-да бейне кешендерді орнату арқылы ең төмен инвазивтік хирургия;
МЖӘ
6 ОҰ/О-да аппараттарды орнату арқылы интраоперациялық сәулелік терапия;
МЖӘ
7 ОҰ/О-да аппараттарды орнату арқылы гипертермиялық интраперитонеальдық химиоперфузия;
МЖӘ
ҚазОРҒЗИ-де нейрохирургиялық навигациялық жүйені орналастыру арқылы микрохирургиялық нейроонкология;
МЖӘ
7 ОҰ/О-да жүйелерді
орнату арқылы радиожиілік абляция;
МЖӘ
5 ОҰ/О-да жүйелерді орнату арқылы электрохимиотерапия;
МЖӘ
3 ОҰ/О-да аппараттарды орнату арқылы гипертермия;
МЖӘ
5 ОҰ/О-да аппараттарды орнату арқылы конфокалдық микроскопия
МЖӘ
34.
Гемопоэздік тін жасушаларын трансплантациялауға арналған зарарсыздандырылған блоктарды ұйымдастыру
орындалған жұмыстар актілері
ДСМ
2020 жыл
МЖӘ

2019 -2022 годы
ГЧП
-интраоперационной лучевой терапии путем установки аппаратов в 6 ОО/Ц
ГЧП
-гипертермической интраперитонеальной химиоперфузии путем установки аппаратов в 7 ОО/Ц
ГЧП
-микрохирургической нейроонкологии путем установки нейрохирургической навигационной системы в КазНИИОиР
ГЧП
- радиочастотной абляции путем установки систем в 7 ОО/Ц
ГЧП
- электрохимиотерапии путем установки систем в 5 ОО/Ц
ГЧП
- гипертермии путем установки аппаратов в 3 ОО/Ц
ГЧП
- конфокальной микроскопии путем установки аппаратов в 5 ОО/Ц
ГЧП
34.
Организовать стерильные блоки для трансплантации гемопоэтических стволовых клеток
акт выполненных работ
МЗ
2020год
ГЧП

3-бөлім. Онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруды жетілдіру
35.
Өңірлерде (Алматы, Атырау, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарында, Шымкент қаласында), оның ішінде МЖӘ-ні тарта отырып, онкологиялық орталықтары бар көп бейінді клиникаларды салу жөніндегі мәселені пысықтау
ДСМ-ге ұсыныстар
Алматы, Атырау, Қызылорда, Маңғыстау, облыстарының және Шымкент қаласының әкімдіктері
2018 жыл
талап етілмейді
36.
Онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының желісін өңірлердің перспективалық жоспарларына сәйкес келтіру
қаулы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері

Раздел 3. Совершенствование организации оказания онкологической помощи
35.
Проработать вопрос по строительству многопрофильных клиник с онкологическими центрами в регионах (Алматинской, Атырауской, Кызылординской, Мангистауской,
областях, г. Шымкент), в том числе с привлечением ГЧП
предложения в МЗ
Акиматы Алматинской, Атырауской, Кызылординской, Мангистауской областей, г. Шымкент
2018 год
не требуется
36.
Привести в соответствие с перспективными планами регионов сеть организаций здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь
постановление
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
37.
Онкологиялық науқастарды, оның ішінде МЖӘ шеңберінде амбулаториялық емдеу үшін пансионаттардың санын кеңейту жөнінде шаралар қабылдау
ДСМ-ге ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
4-бөлім. Паллиативтік көмекті дамыту
38.
Амбулаториялық жағдайдағы көмектің қолжетімділігін арттыру үшін паллиативтік көмектің мобильді бригадаларын (психолог, әлеуметтік қызметкер, орта медицина қызметкері) құру
ДСМ-ге ақпарат
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, ҚПКҚ (келісу бойынша)

2018 - 2022 годы
не требуется
37.
Принять меры по расширению количества пансионатов для амбулаторного лечения онкологических больных, в том числе в рамках ГЧП
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2019 - 2022 годы
ГЧП
Раздел 4. Развитие паллиативной помощи
38.
Создать мобильные бригады паллиативной помощи (психолог, социальный работник, средний медработник) для повышения доступности помощи в амбулаторных условиях
информация в МЗ
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КАПП (по согласованию)

2019–2022 жылдар
199 385
257 031
257 031
257 031
970 478
РБ
067-100
39.
Паллиативтік көмек және ауырсынуға қарсы терапия бойынша жаттықтырушыларды даярлау
жоспар
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері ҚПКҚ (келісу бойынша)
2018 – 2022 жылдар
көзделген қаражат шегінде
40.
Паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттердің ауырсынуын сатылы басу әдістемесіне мамандарды оқыту
жоспар
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, ҚПКҚ (келісу бойынша)
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
41.
ҮЕҰ тарта отырып, әлеуметтік тапсырыстар шеңберінде паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттердің отбасы мүшелерін оқытудың әдістемелік ұсынымдарын әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
ДСМ, ҚПКҚ (келісу бойынша)
2019 жыл
талап етілмейді
42.
Онкология мен гематологиядағы паллиативтік көмектің тарифін әзірлеу және бекіту, оның ішінде МЖӘ тарта отырып, қызметтердің осы түрлерін іске асыру жөнінде шаралар кешенін іске асыру
бұйрық
ДСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2019 жылғы ІV тоқсан
талап етілмейді

2019 -2022 годы
199 385
257 031
257 031
257 031
970 478
РБ 067-100
39.
Подготовить тренеров по паллиативной помощи и противоболевой терапии
план
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КАПП (по согласованию)
2018 - 2022 годы
в пределах предусмотренных средств
40.
Обучить специалистов методике ступенчатого обезболивания пациентов, нуждающихся в паллиативной помощи
план
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КАПП (по согласованию)
2018 -2022 годы
не требуется
41.
Разработать методические рекомендации обучения членов семей пациентов, нуждающихся в паллиативной помощи, в
рамках социальных заказов, путем привлечения НПО
методические рекомендации
МЗ, КАПП (по согласованию)
2019 год
не требуется
42.
Разработать и утвердить тариф паллиативной помощи в онкологии и гематологии и реализовать комплекс мер по реализации данного вида услуг, в том числе с привлечением ГЧП
приказ
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
IV квартал 2019 года
не требуется

5-бөлім. Онкологиялық көмекті цифрландыру
43.
"Қайталану", "өршу", "паллиативтік көмек", "скринингтік тіркелім", "гематологиялық портал" функционалдарын құру бөлігінде ОНЭТ (онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі) ақпараттық жүйесін жаңғырту және медициналық ақпараттық жүйелермен интеграциялауды қамтамасыз ету
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2018 жылғы IV тоқсан
РБ
001-104
44.
16 өңірде ОҰ/О ПАКС-жүйелермен жарақтандыру есебінен онкологиялық науқастардың цифрлық ақпаратын архивтеуді қамтамасыз ету (ҚазОРҒЗИ-дің базасында орталық серверді орналастыра отырып, медициналық ақпаратты сақтау және өңдеу орталығы) (18)
Үкіметке ақпарат
ДСМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері,
ҚазОРҒЗИ,
М. Оспанов атындағы МУКеАҚ
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
45.
Онкологиялық ауруларды экспресс-диагностикалау мен халықтың хабардар болуын арттыру үшін "Онкотест" интерактивтік қосымшасын әзірлеу және енгізу
мобильдік қосымша
ДСМ
2019 – 2020 жылдар
МЖӘ
IV бағыт. Кадрлық әлеуетті және ғылымды дамыту
46.
МСАК медицина қызметкерлерін профилактика, ерте диагностика паллиативтік көмек мәселелері бойынша, сондай-ақ есірткі және сатылы ауырсынуды басу заттарына қажеттілікті есептеу әдістемелеріне оқыту жүргізу
жол картасы
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
2018 – 2022 жылдар
талап етілмейді
47.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарының "радиохимия", "медициналық физика" мамандықтарын енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
БҒМ-ге ұсыныстар
ДСМ
2020 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
48.
Инновациялық технологиялар трансферті үшін симуляциялық орталық құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету (ең төменгі инвазивтік хирургия бойынша оқытуға арналған жабдық)
Үкіметке ақпарат
ДСМ
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
49.
Обырды зерделеу жөніндегі халықаралық ғылыми ынтымақтастықты дамытуды қамтамасыз ету
конференциялар, диагностика және емдеу клиникалық хаттамаларын сараптамалық бағалау
ДСМ,
БҒМ
2018 – 2022 жылдар
көздел ген қара жат шегінде
50.
Онкологияда дербестендірілген медицинаны дамыту үшін жабдықтармен (виварий, биобанк) және жоспарланған ғылыми бағдарламалардың шеңберінде биологиялық үлгілерді гендік үлгілеуге арналған жабдықтармен қамтамасыз ету
Үкіметке ақпарат
ДСМ, БҒМ
2019 – 2022 жылдар
МЖӘ
Барлығы
0

Раздел 5. Цифровизация онкологической помощи
43.
Модернизировать информационную систему ЭРОБ (электронный регистр онкологических больных) в части создания функционалов: "рецидив", "прогрессирование", "паллиативная помощь", "скрининговый регистр", "гематологический портал" и обеспечить интеграцию с медицинскими информационными системами
информация в Правительство
МЗ
IV квар тал 2018 года
РБ001-104
44.
Обеспечить архивацию цифровой информации онкологических больных за
счет оснащения ОО/Ц в 16-ти регионах ПАКС-системами (центр хранения и обработки медицинской информации с размещением центрального сервера на базе КазНИИОиР) (18)
информация в Правительство
МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, КазНИИОиР, НАО "ЗКМУ им. М. Оспанова"
2019 -2022 годы
ГЧП
45.
Разработать и внедрить интерактивное приложение "Онкотест" для экспресс- диагностики онкологических заболеваний и повышения информированности населения
мобильное приложение
МЗ
2019 - 2020 годы
ГЧП
Направление IV. Развитие кадрового потенциала и науки
46.
Провести обучение медицинских работников ПМСП вопросам профилактики, ранней диагностики, паллиативной помощи, а также методикам расчета потребности в наркотических средствах и ступенчатого обезболивания
Дорожная карта
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
2018 -2022 годы
не требуется
47.
Проработать вопрос по включению специальностей "радиохимия", "медицинская физика" в классификатор специальностей высшего и послевузовского образования
предложения в МОН
МЗ
IV квартал 2020 года
не требуется
48.
Создать и обеспечить функционирование симуляционного центра для трансферта инновационных технологий (оборудование для обучения по минимальноинвазивной хирургии)
информация в Правительство
МЗ
2019 - 2022 годы
ГЧП
49.
Обеспечить развитие международного научного сотрудничества по изучению рака
конференции, экспертная оценка клинических протоколов диагностики и лечения
МЗ, МОН
2018 -2022 годы
в пределах предусмотренных средств
50.
Обеспечить оборудованием для развития персонализированной медицины в онкологии (виварий, биобанк) и оборудованием для генотипирования биологических образцов в рамках планируемых научных программ
информация в Правительство
МЗ, МОН
2019 -2022 годы
ГЧП
Всего
0