"Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры" акционерлiк қоғамының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ететiн нормалар мен лимиттердi белгiлеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 195 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 5) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қоры" акционерлiк қоғамының (бұдан әрi – Қор) қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ететiн мынадай нормалар мен лимиттер:
Қор резервiнiң есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарына есептелетiн ең төменгi мөлшерi провизия мөлшерiнiң кемiнде он проценті мөлшерiнде белгiленсiн. Қор қызметiнiң нәтижесiнде мүмкiн болатын тәуекелдердi жабу үшiн қалыптастырылатын және оның қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ететiн Қор резервi Қордың активтерi мен провизиясының айырмасы ретiнде айқындалады;
Қордың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде ашылған банктік шотындағы ақшаның ай сайынғы инвестицияланбайтын қалдығының есепті айдан кейінгі айдың басындағы ең төменгі мөлшері есепті айдың алдындағы айда "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген әлеуметтік төлемдер сомасының бір жарым еселенген мөлшерінен кем емес, бірақ 100000000 (бір жүз миллион) теңгеден төмен емес мөлшерде белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 637 қаулысымен.
2. Қор провизияларды Қордан алушыларға төленетiн болашақ әлеуметтiк төлемдердiң келтiрiлген құны ретiнде актуарлық есеп-қисаптарды пайдалана отырып жыл сайын айқындайды.
3. "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры" акционерлiк қоғамының қаржы тұрақтылығын қамтамасыз ететiн нормалар мен лимиттердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2006 жылғы 11 шілдедегі № 654 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 25, 261-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

Об установлении норм и лимитов, обеспечивающих финансовую устойчивость акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2020 года № 195. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
В целях реализации подпункта 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить следующие нормы и лимиты, обеспечивающие финансовую устойчивость акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (далее – Фонд):
минимальный размер резерва Фонда, рассчитываемый на 1 января года, следующего за отчетным, в размере не менее десяти процентов от размера провизии. Резерв Фонда, формируемый для покрытия рисков, возможных в результате деятельности Фонда, и обеспечивающий его финансовую устойчивость, определяется как разность активов и провизии Фонда;
минимальный размер ежемесячного неинвестируемого остатка денег на банковском счете Фонда, открытом в Национальном Банке Республики Казахстан, на начало месяца, следующего за отчетным, в размере не менее полуторакратного размера суммы социальных выплат, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании", за месяц, предшествующий отчетному, но не ниже 100000000 (сто миллионов) тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 637.
2. Провизии, как приведенная стоимость будущих социальных выплат получателям из Фонда, ежегодно определяются Фондом с использованием актуарных расчетов.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2006 года № 654 "Об установлении норм и лимитов, обеспечивающих финансовую устойчивость акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 25, ст. 261).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2020 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин