"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 216 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 22, 205-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ережеде:
16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
92) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"92) әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалардың тізімін уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру, оңалтуды және банкроттық басқарушыларды тағайындау және шеттету тәртібін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 92-1) тармақшамен толықтырылсын:
"92-1) әкімшінің біліктілігін арттыру тәртібін айқындау;";
99) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"99) әкімшінің уәкілетті органмен және өзге де тұлғалармен өзара
іс-қимылды электрондық тәсілмен жүзеге асыру тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 99-1) тармақшамен толықтырылсын:
"99-1) коэффициенттерді есептеу тәртібін айқындау және қаржылық орнықтылық сыныптарының шекараларын айқындау;";
100) тармақша алып тасталсын;
101) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"101) уақытша әкімшінің, уақытша басқарушының және оңалтуды басқарушының борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы, сондай-ақ банкроттықты басқарушының оңалту жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуын ескере отырып, борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысының үлгілік нысандарын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 101-1) тармақшамен толықтырылсын:
"101-1) оңалту жоспарының үлгілік нысанын бекіту;";
103) және 104) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"103) банкроттың мүлкiн сату бойынша электрондық аукционды өткiзу тәртібін және ұйымдастырушыны айқындау;
104) уақытша әкімшінің немесе уақытша басқарушының негізгі сыйақысының ең төменгі шегін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 104-1) тармақшамен толықтырылсын:
"104-1) банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысының ең төменгі және ең жоғарғы шегін бегілеу;";
106) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"106) уақытша және банкроттықты басқарушыларға негізгі сыйақыны төлеу тәртібін, сондай-ақ өзге де әкімшілік шығыстарды өтеу тәртібі мен мөлшерін айқындау;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2020 года № 216.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 22, ст. 205) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
в функциях центрального аппарата:
подпункт 92) изложить в следующей редакции:
"92) утверждение порядка размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа списка лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих;";
дополнить подпунктом 92-1) следующего содержания:
"92-1) определение порядка повышения квалификации администратора;";
подпункт 99) изложить в следующей редакции:
"99) определение порядка осуществления взаимодействия администратора с уполномоченным органом и иными лицами электронным способом;";
дополнить подпунктом 99-1) следующего содержания:
"99-1) определение порядка расчета коэффициентов и определения границ классов финансовой устойчивости;";
подпункт 100) исключить;
подпункт 101) изложить в следующей редакции:
"101) утверждение типовых форм заключения временного администратора, временного управляющего и реабилитационного управляющего о финансовой устойчивости должника, а также банкротного управляющего о финансовой устойчивости должника с учетом реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации;";
дополнить подпунктом 101-1) следующего содержания:
"101-1) утверждение типовой формы плана реабилитации;";
подпункты 103) и 104) изложить в следующей редакции:
"103) определение порядка проведения и организатора электронного аукциона по продаже имущества банкрота;
104) установление минимального предела основного вознаграждения временного администратора или временного управляющего;";
дополнить подпунктом 104-1) следующего содержания:
"104-1) установление минимального и максимального пределов основного вознаграждения банкротного управляющего;";
подпункт 106) изложить в следующей редакции:
"106) определение порядка выплаты основного вознаграждения временному и банкротному управляющим, а также порядка и размера возмещения иных административных расходов;";

мынадай мазмұндағы 106-1), 106-2), 106-3), 106-4) және 106-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"106-1) егер өтініш беруші салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау тәртібін айқындау;
106-2) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның және бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған, жою мүмкін емес бұзушылықтар туралы хабарламаның нысандарын бекіту;
106-3) кредиторлар талаптарының тізілімін, нысанын, қағидаларын және мерзімін бекіту;
106-4) кредиторлар талаптарының қалыптастырылған тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін айқындау;
106-5) борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшылары (қатысушылары) мен лауазымды адамдарының орналасқан жерін анықтаудың мүмкін болмауын растайтын құжаттарды жасау қағидалары мен нысанын бекіту;";
ведомствоның функцияларында:
мынадай мазмұндағы 356-1) және 356-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"356-1) әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар түлғалардың тізімін интернет-ресурста орналастыру;
356-2) салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға таңдаған тұлғаны уақытша басқарушы етіп тағайындау;";
359), 360) және 361) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"359) табиғи монополиялар субъектiлерi болып табылатын не республиканың экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлер, оның ішінде акцияларының пакеттері (жарғылық капиталға қатысу үлестері) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық объектілерге жатқызылған, сондай-ақ мемлекеттiң бастамасы бойынша банкрот деп танылған ұйымдар банкрот болған, олар үшін осындай тәртіп "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген кезде мүліктік массаны өткiзудiң ерекше шарттары мен тәртiбiн және мүліктік масса объектілерін сатып алушыларға қойылатын қосымша талаптарды белгiлеу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
360) оңалтуды басқарушының – оңалту рәсiмiнің жүзеге асырылу барысы, уақытша басқарушының, банкроттықты басқарушының банкроттық рәсiмiнің жүргiзілу барысы туралы ағымдағы ақпаратын қарауы;
361) жоқ борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішпен сотқа жүгіну;";
мынадай мазмұндағы 361-1) тармақшамен толықтырылсын:

дополнить подпунктами 106-1), 106-2), 106-3), 106-4) и 106-5) следующего содержания:
"106-1) определение порядка выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства;
106-2) утверждение форм уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля и извещения о нарушениях, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля, которые невозможно устранить;
106-3) утверждение формы, правил и сроков формирования реестра требований кредиторов;
106-4) определение порядка внесения изменений и дополнений в сформированный реестр требований кредиторов;
106-5) утверждение правил составления и формы документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц;";
в функциях ведомств:
дополнить подпунктами 356-1) и 356-2) следующего содержания:
"356-1) размещение на интернет-ресурсе списка лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
356-2) назначение временным управляющим лица, которое выбрано кредитором по налогам и таможенным платежам, государственным органом или юридическим лицом с участием государства;";
подпункты 359), 360) и 361) изложить в следующей редакции:
"359) разработка предложений по установлению особых условий и порядка реализации имущественной массы и дополнительных требований к покупателям объектов имущественной массы при банкротстве организаций и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами естественной монополии либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, в том числе организаций, пакеты акций (доли участия в уставном капитале) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также признанных банкротами по инициативе государства, для которых подобный порядок предусмотрен Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве";
360) рассмотрение текущей информации реабилитационного управляющего о ходе осуществления реабилитационной процедуры, временного управляющего, банкротного управляющего о ходе проведения процедуры банкротства;
361) обращение в суд с заявлением о ликвидации без возбуждения процедуры банкротства отсутствующего должника;";
дополнить подпунктом 361-1) следующего содержания:

"361-1) уақытша және банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысын төлеу, сондай-ақ "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайда кредиторлар комитетінің шешімі бойынша өзге де әкімшілік шығыстарды өтеу туралы өтінішхат беру;";
362), 363) және 364) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"362) "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 118-1-бабында белгіленген тәртіппен банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату рәсімін жүргізу;
363) борышкердің мүлкін сату бойынша электрондық аукцион өткізу тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
364) әдейі банкроттық белгілерінің болуын көрсететін деректер туралы құқық қорғау органдарына хабарлау;";
366), 367) және 368) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"366) оңалту және банкроттық туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
367) банкроттың мүлкін сату бойынша электрондық аукционды өткізу және ұйымдастырушыны айқындау тәртібін әзірлеу;
368) уақытша әкімшінің немесе уақытша басқарушының негізгі сыйақысының ең төменгі шегін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 368-1) және 368-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"368-1) банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысының ең төменгі және ең жоғары шектерін әзірлеу;
368-2) әкімшінің оңалту немесе банкроттық рәсімін жүзеге асыру барысы туралы ағымдағы және сұрау салынатын ақпаратты ұсыну нысандарын, қағидалары мен мерзімдерін әзірлеу;";
370) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"370) уақытша және банкроттықты басқарушылардың негізгі сыйақыларын төлеу қағидаларын, сондай-ақ өзге де әкімшілік шығыстарды өтеу тәртібі мен мөлшерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 370-1), 370-2), 370-3), 370-4) және 370-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"370-1) егер өтініш беруші салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау қағидаларын әзірлеу;
370-2) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның және бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған, жою мүмкін емес бұзушылықтар туралы хабарламаның нысандарын әзірлеу;
370-3) кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыру нысандарын, қағидаларын және мерзімдерін әзірлеу;
370-4) кредиторлар талаптарының қалыптастырылған тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидаларын әзірлеу;

"361-1) подача ходатайства о выплате основного вознаграждения временному и банкротному управляющим, а также возмещении иных административных расходов по решению комитета кредиторов в случае, предусмотренном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве";";
подпункты 362), 363) и 364) изложить в следующей редакции:
"362) проведение процедуры ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства в порядке, установленном статьей 118-1 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве";
363) осуществление контроля за соблюдением порядка проведения электронного аукциона по продаже имущества должника;
364) сообщение в правоохранительные органы об имеющихся данных, указывающих на наличие признаков преднамеренного банкротства;";
подпункты 366), 367) и 368) изложить в следующей редакции:
"366) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
367) разработка порядка проведения и определения организатора электронного аукциона по продаже имущества банкрота;
368) разработка минимального предела основного вознаграждения временного администратора или временного управляющего;";
дополнить подпунктами 368-1) и 368-2) следующего содержания:
"368-1) разработка минимального и максимального пределов основного вознаграждения банкротного управляющего;
368-2) разработка форм, правил и сроков представления администратором текущей и запрашиваемой информации о ходе осуществления реабилитационной процедуры или процедуры банкротства;";
подпункт 370) изложить в следующей редакции:
"370) разработка правил выплаты основного вознаграждения временному и банкротному управляющим, а также порядка и размера возмещения иных административных расходов;";
дополнить подпунктами 370-1), 370-2), 370-3), 370-4) и 370-5) следующего содержания:
"370-1) разработка правил выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства;
370-2) разработка форм уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля и извещения о нарушениях, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля, которые невозможно устранить;
370-3) разработка форм, правил и сроков формирования реестра требований кредиторов;
370-4) разработка правил внесения изменений и дополнений в сформированный реестр требований кредиторов;

370-5) борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшыларының (қатысушыларының) және лауазымды адамдарының орналасқан жерін анықтаудың мүмкін еместігін растайтын құжатты жасау қағидаларын және нысанын әзірлеу;";
371) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"371) оларды банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану, банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген борышкерлердің тізімін, сондай-ақ оларға қатысты оңалту рәсімін тоқтату туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізімін интернет-ресурста жариялау;";
373) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"373) уәкілетті органның интернет-ресурсында әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар тұлғалардың тізімін орналастыру, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету қағидаларын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 373-1) және 373-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"373-1) әкімшінің біліктілігін арттыру қағидаларын әзірлеу;
373-2) әкімшінің уәкілетті органмен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылды электрондық тәсілмен жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
374) және 375) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"374) қаржы орнықтылығы сыныптарының коэффициенттерін есептеу және шекараларын айқындау қағидаларын әзірлеу;
375) оңалту жоспарында көзделген іс-шараларды іске асыруды ескере отырып, уақытша әкімшінің, уақытша басқарушының және оңалтуды басқарушының – борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы, сондай-ақ банкроттықты басқарушының борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысының үлгілік нысандарын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 375-2) тармақшамен толықтырылсын:
"375-2) оңалту жоспарының үлгілік нысанын әзірлеу;";
386) және 387) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"386) "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес интернет-ресурста:
кредиторлар жиналысын өткізу туралы хабарламаны;
банкроттық туралы іс қозғау және кредиторлардың талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды;
банкроттық рәсімін қозғай отырып, борышкерді банкрот деп тану және оны тарату туралы хабарландыруды;
оңалту туралы іс бойынша өндірістік іс қозғау және кредиторлардың талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды;
кредиторлар талаптарының қалыптастырылған тізілімін;
банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату және кредиторлардың талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды орналастыру;
387) оңалтуды не банкроттықты басқарушыларды әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен алып тастау туралы ақпаратты кредиторлар жиналысына жіберу;".

370-5) разработка правил составления и формы документа, подтверждающего невозможность установления места нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц;";
подпункт 371) изложить в следующей редакции:
"371) опубликование на интернет-ресурсе списка должников, в отношении которых вступило в законную силу решение суда о признании их банкротами, применении реабилитационной процедуры, ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, а также списка индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, в отношении которых вступило в законную силу определение суда о прекращении реабилитационной процедуры;";
подпункт 373) изложить в следующей редакции:
"373) разработка правил размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа списка лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих;";
дополнить подпунктами 373-1) и 373-2) следующего содержания:
"373-1) разработка правил повышения квалификации администратора;
373-2) разработка правил осуществления взаимодействия администратора с уполномоченным органом и иными лицами электронным способом;";
подпункты 374) и 375) изложить в следующей редакции:
"374) разработка правил расчета коэффициентов и определения границ классов финансовой устойчивости;
375) разработка типовых форм заключения временного администратора, временного управляющего и реабилитационного управляющего о финансовой устойчивости должника, а также банкротного управляющего о финансовой устойчивости должника с учетом реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации;";
дополнить подпунктом 375-2) следующего содержания:
"375-2) разработка типовой формы плана реабилитации;";
подпункты 386) и 387) изложить в следующей редакции:
"386) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" размещение на интернет-ресурсе:
уведомления о проведении собрания кредиторов;
объявления о возбуждении дела о банкротстве и порядке заявления требований кредиторами;
объявления о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;
объявления о возбуждении производства по делу о реабилитации и порядке заявления требований кредиторами;
сформированного реестра требований кредиторов;
объявления о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства и порядке заявления требований кредиторами;
387) направление собранию кредиторов информации об исключении реабилитационного либо банкротного управляющего из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;".

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин