Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын (екінші кезең: 2020 – 2022 жылдар) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 21 мамырдағы № 315 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 20 маусымдағы № 408 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.06.2022 № 408 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 384 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (екінші кезең: 2020 – 2022 жылдар) (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) есепті жылдан кейінгі 1 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі есепті жылдан кейінгі 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 21 мамырдағы
№ 315 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года (второй этап: 2020 – 2022 годы)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 315. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2022 года № 408.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.06.2022 № 408.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 384 "Об утверждении Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года (второй этап: 2020 – 2022 годы) (далее – План).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию):
1) принять меры по реализации Плана;
2) не позднее 1 февраля, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан.
3. Министерству информации и общественного развития Республики Казахстан не позднее 15 февраля, следующего за отчетным годом, представлять в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан и Администрацию Президента Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2020 года № 315

Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (екінші кезең: 2020 – 2022 жылдар)
Р/с №
Іс-шара атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар
(мың теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
І. Ерлер мен әйелдердің тең әріптестігіне негізделген отбасылық қатынастарды құру арқылы отбасы институтын нығайту. Отбасы үшін қосалқы қызметтер сапасын арттыру және спектрін кеңейту

План мероприятий по реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года (второй этап: 2020 – 2022 годы)
п/п
Наименование
мероприятия
Форма завершения Ответственные
за исполнение
Срок исполнения Предполагаемые расходы (тыс. тенге) Источники финансирования
1 2 3 4 5 6 7
I. Укрепление института семьи посредством формирования семейных отношений, основанных на равном партнерстве мужчин и женщин. Повышение качества и расширение спектра вспомогательных услуг для семьи

Индикатор: тіркелген неке санымен салыстырғанда ажырасқандардың үлесі – 2020 жылға қарай 32 %, 2023 жылға қарай 30 %, 2030 жылға қарай 25 % құрайды
1.
Қазақстанда отбасының әл-ауқаты индексін есептеу әдістемесін әзірлеу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, Еңбекмині, ИИДМ, ДСМ, ІІМ, БҒМ, ҰЭМ, МСМ,
ЖАО, ҚҚДИ (келісу бойынша)
2020 жылғы қараша
33,0
ҚҚДИ МТ
001 "Ақпарат және қоғамдық даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы
124 "Қоғамдық сананы жаңғырту саласында іс-шаралар өткізу"
2.
"Қазақстандық отбасылар -2020" ұлттық баяндамасын дайындау
ӘІОДСҰК отырысында таныстыру
АҚДМ, Еңбекмині, ИИДМ, ДСМ, ІІМ, БҒМ, ҰЭМ, МСМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ЖАО, ҚҚДИ (келісу бойынша)
2020 жылғы қараша
7622,0
ҚҚДИ МТ
001 "Ақпарат және қоғамдық даму саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы
124 "Қоғамдық сананы жаңғырту саласында іс-шаралар өткізу"
3.
Әке болу институтын қолдау және дамыту жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, ЖАО, ЮНФПА
(келісу бойынша)
2020 жыл ішінде
30761,0
РБ
007 "Мемлекеттік жастар және отбасы саясатын іске асыру"
4.
Өңірлік деңгейде "Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсының қатысушыларын іріктеу рәсімдерін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, Еңбекмині, ЖАО
2020 жылғы
мамыр
талап етілмейді
-
5.
Үлгілі отбасыларды ынталандыру жөнінде ұсыныстар енгізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, МСМ, БҒМ, Еңбекмині,
ЖАО
2020 жылғы
маусым
талап етілмейді
-
6.
Отбасылық және гендерлік саясатты іске асыру жөніндегі жұмысқа тарту үшін сарапшылар, спикерлер, сондай-ақ үлгілі отбасы өкілдері қатарынан пул қалыптастыру
пул қатысушылары туралы анықтамалық ақпарат
АҚДМ, Еңбекмині, БҒМ, МСМ, ДСМ,
ЖАО
жыл сайын, мамыр
көзделген қаражат шегінде
РБ 007 "Мемлекеттік жастар және отбасы саясатын іске асыру"
7.
Бірыңғай республикалық медиа-жоспар шеңберінде Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыруды ақпараттық қолдауды ұйымдастыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ,
ЖАО
жыл сайын,
шілде, желтоқсан
көзделген қаражат шегінде
РБ 003 "Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу"
8.
Отбасыларға кәсіби көмек көрсетуге (отбасын ресурстық қолдау, дағдарыс орталықтары және т.б.), неке және отбасы институтын нығайтуға, сондай-ақ гендерлік теңдікті ілгерілетуге бағытталған ҮЕҰ үшін мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
АҚДМ-ға ақпарат
ЖАО
жыл сайын,
сәуір
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
9.
Мемлекеттік отбасы және гендерлік саясатты іске асыруға бағытталған мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың орындалуына мониторинг жүргізу
ӘІОДСҰК-ға
ақпарат
АҚДМ, ЖАО
жыл сайын,
шілде, қаңтар
көзделген қаражат шегінде
РБ 001 "Ақпарат және қоғамдық даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру"
10.
Жайсыз отбасыларға жан-жақты көмек көрсету үшін отбасының әлеуметтік картасы негізінде өңірлерде әл-ауқат мониторингін жүргізу
ӘІОДСҰК-ға
ақпарат
Еңбекмині, БҒМ, ДСМ, ІІМ, АҚДМ,
ЖАО
2021 – 2022 жылдары шілде
талап етілмейді
-
11.
Отбасылық жайсыздықтың алдын алу жөніндегі жұмысқа білім беру ұйымдарының қамқоршылық кеңестерін тарту
АҚДМ-ға ақпарат
БҒМ,
ЖАО, ЖОО (келісу бойынша)
2020 – 2022 жылдары ішінде
талап етілмейді
-
12.
Жанжал немесе қиын өмірлік жағдайлар болғанда медиация қызметтерін дамыту және отбасын әлеуметтік-психологиялық қолдау бойынша іс-шаралар өткізу
АҚДМ-ға ақпарат
ЖАО,
АҚДМ, БҒМ
жыл сайын
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
13.
Жастар арасында отбасылық құндылықтарды нығайту бойынша іс-шаралар кешенін өткізу
тренингтер, бейнероликтер,
акциялар, жас отбасылар фестивалі
АҚДМ,
ЖАО
2020 жыл ішінде

Индикатор: доля расторгнутых браков на количество зарегистрированных браков к 2020 году составит 32 %, к 2023 году – 30 %, к 2030 году – 25 %
1.
Разработка методики расчета Индекса благополучия семьи в Казахстане
информация в НКДЖСДП
МИОР, МТСЗН, МИИР, МЗ, МВД, МОН, МНЭ, МКС, МИО, КИОР
(по согласованию)
ноябрь
2020 года
33,0
ГЗ КИОР
БП 001
"Формирование государственной политики в сфере информации
и общественного развития"
124 "Проведение мероприятий в сфере модернизации общественного сознания"
2.
Подготовка Национального доклада "Казахстанские семьи – 2020"
презентация
на заседании НКДЖСДП
МИОР, МТСЗН, МИИР, МЗ, МВД, МОН, МНЭ, МКС, НПП "Атамекен" (по согласованию), МИО, КИОР
(по согласованию)
ноябрь
2020 года
7622,0
ГЗ КИОР
БП 001
"Формирование государственной политики в сфере информации
и общественного развития"
124
"Проведение мероприятий в сфере модернизации общественного сознания"
3.
Реализация комплекса мероприятий по поддержке и развитию института отцовства
информация
в НКДЖСДП
МИОР, МИО, ЮНФПА
(по согласованию)
в течение
2020 года
30761,0
РБ
007 "Реализация государственной молодежной и семейной политики"
4.
Внесение предложений по совершенствованию процедур отбора участников Национального конкурса "Мерейлі отбасы" на региональном уровне
информация
в НКДЖСДП
МИОР, МТСЗН, МИО
май
2020 года
не требуются
-
5.
Внесение предложений по стимулированию образцовых семей
информация
в НКДЖСДП
МИОР, МКС, МОН, МТСЗН, МИО
июнь
2020 года
не требуются
-
6.
Формирование пула экспертов, спикеров, а также представителей из числа образцовых семей для привлечения к работе по реализации семейной и гендерной политики
справочная информация
об участниках пула
МИОР, МТСЗН, МОН, МКС, МЗ, МИО
май, ежегодно
в пределах предусмотренных средств
РБ
007 "Реализация государственной молодежной и семейной политики"
7.
Организация информационного сопровождения реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года в рамках Единого республиканского медиа-плана
информация
в НКДЖСДП
МИОР, МИО
июль, декабрь, ежегодно
в пределах предусмотренных средств
РБ 003 "Проведение государственной информационной политики"
8.
Размещение государственного социального заказа для НПО, направленного на оказание профессиональной помощи семьям (ресурсная поддержка семьи, кризисные центры и др.), укрепление института брака и семьи, а также продвижение гендерного равенства
информация
в МИОР
МИО
апрель,
ежегодно
в пределах предусмотренных средств
МБ
9.
Проведение мониторинга выполнения государственного социального заказа, направленного на реализацию государственной семейной и гендерной политики
информация в НКДЖСДП
МИОР, МИО
январь,
июль,
ежегодно
в пределах предусмотренных средств
РБ
001 "Формирование государственной политики в сфере информации
и общественного развития"
10.
Проведение мониторинга благополучия в регионах на основе социальной карты семьи для оказания всесторонней помощи неблагополучным семьям
информация в НКДЖСДП
МТСЗН, МОН, МЗ, МВД, МИОР, МИО
июль
2021 –
2022 годов
не требуются
-
11.
Вовлечение попечительских советов организаций образования в работу по профилактике семейного неблагополучия
информация
в МИОР
МОН, МИО, ВУЗы (по согласованию)
в течение
2020 –
2022 годов
не требуются
-
12.
Проведение мероприятий по развитию услуг медиации и социально-психологического сопровождения семьи в условиях конфликта или затруднительной жизненной ситуации
информация
в МИОР
МИО, МИОР, МОН
ежегодно
в пределах предусмотренных средств
МБ
13.
Проведение комплекса мероприятий по укреплению семейных ценностей среди молодежи
тренинги, видеоролики,
акции, фестиваль молодых семей
МИОР, МИО
в течение
2020 года

50000,0
РБ 007 "Мемлекеттік жастар және отбасы саясатын іске асыру"
14.
Алматы қаласының тұрмысы төмен отбасыларына арналған "Baqytty Otbasy" әлеуметтік орталығы мен Нұр-Сұлтан қаласындағы "Жанұя" отбасын қолдау орталығын құру және олардың жұмыс істеуі тәжірибесіне негізделіп барлық өңірлерде орталықтар ашу
АҚДМ-ға ақпарат
ЖАО
2020 жылғы
желтоқсан
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
15.
Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасының индикаторларын есептеу әдістемесін әзірлеу
ӘІОДСҰК-ға
ақпарат
ҰЭМ, АҚДМ, ДСМ, Еңбекмині, Қорғанысмині, СІМ, ІІМ, МҚІА (келісу бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
-
16.
Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге мониторинг және талдау жүргізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, Еңбекмині, ҰЭМ, ДСМ, БҒМ, Қорғанысмині, СІМ
жыл сайын, ақпан
көзделген қаражат шегінде
РБ
001 "Ақпарат және қоғамдық даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру"
17.
Гендерлік стереотиптерді кинода бейнелеудің дұрыс тәсілдерін әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, ҚҚДИ (келісу бойынша)
2020 жылғы
желтоқсан
3516,0
ҚҚДИ МТ
001 "Ақпарат және қоғамдық даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы
124 "Қоғамдық сананы жаңғырту саласында іс-шаралар өткізу"
ІІ. Репродуктивті денсаулықты сақтау үшін жағдай жасау және күтілетін өмір сүру ұзақтығындағы гендерлік алшақтықты жою
Индикаторлар: ерлердің әйелдерге қарағанда күтілетін өмір сүру ұзақтығындағы гендерлік алшақтық - 2020 жылға қарай 8,5 жылды, 2023 жылға қарай 8 жылды, 2030 жылға қарай 7 жылды құрайды;
репродуктивті жастағы 1000 әйелге шаққанда аборттардың коэффициенті - 2020 жылға қарай 17,0, 2023 жылға қарай 15,0, 2030 жылға қарай 10,0 құрайды
18.
ЮНИСЕФ және ЮНФПА сарапшыларын тарта отырып, репродуктивті денсаулықты қорғау, қауіпсіз
сексуалдық мінез-құлық, қаламаған жүктіліктің, ЖЖБИ/АИТВ берілуінің профилактикасы мәселелері бойынша мектептерде, колледждерде, жоғары оқу орындарында және жастар денсаулық орталықтарында жасөспірімдер мен жастарға консультация беру
ДСМ-ға
ақпарат
ЖАО, ЮНИСЕФ (келісу бойынша),
ЮНФПА
(келісу бойынша)
2020 – 2022 жылдары ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
19.
Амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарының медицина қызметкерлерін репродуктивті денсаулық, аборттың профилактикасы мәселелері бойынша хабардар етуді арттыру бойынша іс-шаралар өткізу
ДСМ-ға
ақпарат
ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
20.
Мүмкіндігі шектеулі балалар мен жастарды, оның ішінде үйде оқитын (ерекше қажеттіліктері бар) балаларды әлеуметтендіру жөніндегі қызметке "ешкім назардан тыс қалмайды" қағидаты бойынша волонтерлік ұйымдарды, ақсақалдар, әкелер, аналар кеңестерін тарту
АҚДМ-ға ақпарат
ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
талап етілмейді
-
21.
Қарт адамдардың, жалғызбасты қарт адамдардың бос уақытын қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру
АҚДМ-ға ақпарат
ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
22.
Балаларды адамгершілік-жыныстық тәрбиелеу, репродуктивті денсаулығын нығайту, мүмкіндіктері шектеулі балаларды әлеуметтендіру жөнінде іс-шаралар кешенін жүргізу
акциялар, консультациялар, тренингтер, ақпараттық материалдар, конкурстар
АҚДМ,
ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
2020 жылы –
20006,0
2021 жылы –
20006,0
2022 жылы –
20006,0
РБ 007 "Мемлекеттік жастар және отбасы саясатын іске асыру"
23.
Жалпы білім беретін пәндердің мазмұнына репродуктивті тәрбие және білім беру жөніндегі мәселелерді енгізу
АҚДМ-ға ақпарат
БҒМ,
ЖАО, ЮНИСЕФ (келісу бойынша), ЮНФПА
(келісу бойынша)
2020 – 2022 жылдары ішінде
талап етілмейді
-
24.
Халықтың қажеттілігі мен тығыздығына қарай ерекше қажеттіліктері бар балаларға арналған медициналық – әлеуметтік педагогикалық оңалту орталықтарын (бөлімшелерін) кезең-кезеңімен ашу
АҚДМ-ға ақпарат
ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
25.
Жыныстық белсенді жасөспірімдерді, мүгедек әйелдерді, АИТВ жұқтырған әйелдерді қоса алғанда, халықтың осал топтарының тегін немесе жеңілдікті контрацептивтерге қол жеткізуін қамтамасыз ету
ДСМ-ға ақпарат
ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
26.
Жастар денсаулық орталықтары ұсынатын медициналық қызметтердің сапасын арттыру және қолжетімділігін, оның ішінде персоналдың біліктілігін арттыру жолымен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау
ДСМ-ға ақпарат
ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
27.
Жайсыз отбасылардан шыққан, оның ішінде ауылдық жерлерде тұратын балаларды қосымша біліммен, спорт секцияларымен және үйірмелермен барынша қамту. Олардың жеңілдікті шарттармен бару мүмкіндігін қарастыру
АҚДМ-ға ақпарат
ЖАО, БҒМ, МСМ
жыл сайын, желтоқсан
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
ІІІ. Отбасында балалар мен әйелдерге қатысты зорлық-зомбылықты болдырмау

50000,0
РБ
007 "Реализация государственной молодежной и семейной политики"
14.
Открытие центров во всех регионах на опыте создания и функционирования социального центра для малообеспеченных семей города Алматы "Baqytty Otbasy" и Центра поддержки семьи "Жанұя" города Нур-Султана
информация в МИОР
МИО
декабрь
2020 года
в пределах предусмотренных средств
МБ
15.
Разработка методики расчета индикаторов Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года
информация
в НКДЖСДП
МНЭ, МИОР, МЗ, МТСЗН, МО, МИД, МВД, АДГС (по согласованию)
декабрь
2020 года
не требуются
-
16.
Проведение мониторинга и анализа результатов достижения целевых индикаторов Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года
информация
в НКДЖСДП
МИОР, МТСЗН, МНЭ, МЗ, МОН, МО, МИД
ежегодно,
февраль
в пределах предусмотренных средств
РБ
001 "Формирование государственной политики в сфере информации
и общественного развития"
17.
Разработка методических рекомендаций по выработке правильных подходов к трансформации гендерных стереотипов в кино
информация
в НКДЖСДП
МИОР, КИОР
(по согласованию)
декабрь
2020 года
3516,0
ГЗ КИОР
БП 001
"Формирование государственной политики в сфере информации
и общественного развития"
124
"Проведение мероприятий в сфере модернизации общественного сознания"
II. Создание условий для охраны репродуктивного здоровья и устранение гендерных разрывов в ожидаемой продолжительности жизни
Индикаторы: гендерный разрыв в ожидаемой продолжительности жизни мужчин относительно женщин к 2020 году составит 8,5 лет, к 2023 году – 8 лет, к 2030 году – 7 лет;
коэффициент абортов на 1000 женщин репродуктивного возраста к 2020 году составит 17,0, к 2023 году – 15,0, к 2030 году – 10,0
18.
Проведение консультирования подростков и молодежи в школах, колледжах, ВУЗах и молодежных центрах здоровья с привлечением экспертов ЮНИСЕФ и ЮНФПА по вопросам охраны репродуктивного здоровья, безопасного сексуального поведения, профилактики нежелательной беременности, а также передачи ИППП/ВИЧ
информация
в МЗ
МИО, ЮНИСЕФ (по согласованию), ЮНФПА
(по согласованию)
в течение
2020 – 2022 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
19.
Проведение мероприятий по повышению информированности медицинских работников организаций амбулаторно-поликлинической помощи по вопросам репродуктивного здоровья, профилактики абортов
информация
в МЗ
МИО
в течение
2020 – 2022 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
20.
Вовлечение волонтерских организаций, советов старейшин, отцов, матерей в деятельность по социализации детей и молодежи с ограниченными возможностями по принципу "не оставим никого без внимания", в том числе обучающихся на дому (с особыми потребностями)
информация в МИОР
МИО
в течение
2020 – 2022 годов
не требуются
-
21.
Организация мероприятий, направленных на обеспечение досуга пожилых людей, одиноких престарелых лиц
информация
в МИОР
МИО
в течение
2020 – 2022 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
22.
Проведение комплекса мероприятий по нравственно-половому воспитанию детей, укреплению репродуктивного здоровья, социализации детей с ограниченными возможностями
акции, консультации, тренинги, информационные материалы, конкурсы
МИОР, МИО
в течение
2020 – 2022 годов
2020 год – 20006,0
2021 год – 20006,0
2022 год – 20006,0
007 "Реализация государственной молодежной и семейной политики"
23.
Включение в содержание общеобразовательных предметов вопросов по репродуктивному воспитанию и образованию
информация
в МИОР
МОН, МИО, ЮНИСЕФ
(по согласованию), ЮНФПА
(по согласованию)
в течение
2020 – 2022 годов
не требуются
-
24.
Поэтапное открытие центров (отделений) медицинской социально – педагогической реабилитации для детей с особыми потребностями в зависимости от потребности и плотности населения
информация
в МИОР
МИО
в течение
2020 – 2022 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
25.
Обеспечение доступа уязвимых групп населения, включая сексуально активных подростков, женщин-инвалидов, а также женщин, ВИЧ инфицированных, к бесплатным или льготным контрацептивам
информация
в МЗ
МИО
в течение
2020 – 2022 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
26.
Принятие мер по повышению качества и обеспечению доступности медицинских услуг, предоставляемых молодежными центрами здоровья, в том числе путем повышения квалификации персонала
информация
в МЗ
МИО
в течение
2020 – 2022 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
27.
Обеспечение максимального охвата детей из неблагополучных семей, в том числе проживающих в сельской местности, дополнительным образованием, спортивными секциями и кружками. Рассмотрение возможности их посещения на льготных условиях
информация
в МИОР
МИО
МОН, МКС
ежегодно,
декабрь
в пределах предусмотренных средств
МБ
III. Предотвращение насилия в семье в отношении детей и женщин

Индикаторлар: әйелдерге қатысты тіркелген тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілерінің азаюы – 2020 жылға қарай 20 %, 2023 жылға қарай 30 %, 2030 жылға қарай 50 %; балаларға қатысты тіркелген тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілерінің азаюы – 2020 жылға қарай 20 %, 2023 жылға қарай 30 %, 2030 жылға қарай 50 %
28.
"Қазақстандық отбасыларда зорлық-зомбылыққа жол жоқ" пилоттық жобасын іске асыру
АҚДМ-ға ақпарат
Нұр-Сұлтан, Шымкент қалаларының, Алматы, Маңғыстау, Шығыс Қазақстан облыстарының әкімдіктері
2020 – 2021 жылдар ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
29.
Отбасы-тұрмыстық салада, оның ішінде балаларға қатысты зорлық-зомбылықтың барлық нысандарын анықтаудың бірыңғай тәсілдерін әзірлеу және енгізу
АҚДМ-ға ақпарат
ІІМ, АҚДМ, БҒМ
2020 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
-
30.
Ауылдық және қалалық жерлердегі балалар мен жастарға арналған адам құқықтары, анти-буллинг бойынша семинарлар сериясын өткізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, ЖАО
2020 жыл ішінде
14597,0
РБ 007 "Мемлекеттік жастар және отбасы саясатын іске асыру"
31.
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арналған дағдарыс орталықтарының қызметін жетілдіру және агрессорлармен жұмыс істеу бойынша іс-шаралар кешенін ұйымдастыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, ІІМ, ЖАО
2020 жыл ішінде
31021,0
РБ 007 "Мемлекеттік жастар және отбасы саясатын іске асыру"
IV. Гендерлік теңдік институтын мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жүйесіне, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу кезінде де мемлекеттік реттеу және гендерлік әсерді бағалауды енгізу жолымен нығайту
32.
Гендерлік бюджеттеуді енгізу мәселелері бойынша жұмыс тобын құру
ҰЭМ бұйрығы
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 жылғы
желтоқсан
талап етілмейді
-
33.
Гендерлік бюджеттеуді енгізу тәсілдерін сынақтан өткізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
Ақмола облысының әкімдігі, АҚДМ, ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 – 2021 жылдары ішінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
34.
Гендерлік бюджеттеу мәселелері бойынша статистикалық деректерді ендіру жөнінде ұсыныстар енгізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині
2020-2021 жылдар ішінде
талап етілмейді
-
35.
Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде гендерлік бюджеттеуді енгізу бойынша тәсілдерді әзірлеу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
2022 жыл ішінде
талап етілмейді
-
V. Ерлер мен әйелдердің жұмыспен тең қамтылуын және ресурстардың барлық түрлеріне тең қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау
Индикаторлар: материалдық активтері (жер мүлік, кәсіпорын, ДК және т.б.) бар әйелдердің ерлерге қатысты үлесі - 2020 жылға қарай 5 %-ке, 2023 жылға қарай 7 %-ке, 2030 жылға қарай 10 %-ке ұлғаяды; ерлердің жалақысына қарағанда әйелдердің орташа жалақысының үлесі - 2020 жылға қарай 70 %, 2023 жылға қарай 73 %, 2030 жылға қарай 75 % құрайды;

Индикаторы: снижение зарегистрированных фактов бытового насилия в отношении женщин в 2020 году – на 20 %, к 2023 году – на 30 %, к 2030 году – на 50 %; снижение зарегистрированных фактов насилия в отношении детей в 2020 году – на 20 %, к 2023 году – на 30 %, к 2030 году – на 50 %
28.
Реализация пилотного проекта "Казахстан без насилия в семье"
информация
в МИОР
акиматы городов Нур-Султана, Шымкента, Алматинской, Мангистауской, Восточно-Казахстанской областей
в течение
2020 – 2021 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
29.
Разработка и внедрение единых подходов к выявлению всех форм насилия в семейно-бытовой сфере, в том числе
в отношении детей
информация
в МИОР
МВД, МИОР, МОН
сентябрь
2020 года
не требуются
-
30.
Проведение серии семинаров по правам человека, анти-буллингу для детей и молодежи сельской и городской местности
информация
в НКДЖСДП
МИОР, МИО
в течение
2020 года
14597,0
РБ
007 "Реализация государственной молодежной и семейной политики"
31.
Организация комплекса мероприятий по совершенствованию деятельности кризисных центров для жертв бытового насилия и работе с агрессорами
информация
в НКДЖСДП
МИОР, МВД, МИО
в течение
2020 года
31021,0
РБ
007 "Реализация государственной молодежной и семейной политики"
IV. Укрепление института гендерного равенства путем государственного регулирования и внедрения оценки гендерного воздействия в систему государственного и бюджетного планирования, а также при разработке нормативных правовых актов
32.
Создание рабочей группы по вопросам внедрения гендерного бюджетирования
приказ
МНЭ
МНЭ, МФ, МТСЗН,
заинтересованные государственные органы
декабрь
2020 года
не требуются
-
33.
Реализация пилотного проекта по апробации подходов к внедрению гендерного бюджетирования
информация
в НКДЖСДП
акимат Акмолинской области, МИОР, МНЭ, МФ, МЗ,
заинтересованные государственные органы
в течение
2020 – 2021 годов
в пределах предусмотренных средств
МБ
34.
Внесение предложений по внедрению статистических данных по вопросам гендерного бюджетирования
информация
в НКДЖСДП
МНЭ, МФ, МТСЗН
в течение
2020 – 2021 годов
не требуются
-
35.
Выработка подходов по внедрению гендерного бюджетирования в рамках реализации Концепции
информация
в НКДЖСДП
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
в течение
2022 года
не требуются
-
V. Создание условий для обеспечения равной занятости мужчин и женщин и равного доступа ко всем видам ресурсов
Индикаторы: доля женщин относительно мужчин, владеющих материальным активом (земля, имущество, предприятия, ИП и пр.), к 2020 году увеличится на 5 %, к 2023 году – на 7 %, к 2030 году – на 10%;
доля средней заработной платы женщин к заработной плате мужчин составит в 2020 году 70 %, в 2023 году – 73 %, в 2030 году – 75 %;

биліктің атқарушы, өкілді және сот органдарында мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторларда шешім қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі 2020 жылға қарай 22 %, 2023 жылға қарай 25 %, 2030 жылға қарай 30 % құрайды
36.
Жеке сектормен корпоративтік және квазимемлекеттік секторлардағы әйелдердің құқықтары мен мүмкіндіктерін кеңейту қағидаттарын ілгерілету, сондай-ақ еңбекақы төлеудегі алшақтықты азайту бойынша жұмысты ұйымдастыру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар (халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықта)
2020 жыл ішінде
талап етілмейді
-
37.
Атқарушы, өкілді және сот билік органдарында мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторларда шешім қабылдау деңгейінде әйелдер үшін басшы лауазымдарға гендерлік квоталарды енгізу мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар (халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықта)
2020 жыл ішінде
талап етілмейді
-
38.
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне отбасының науқас мүшесіне күтім жасайтын қызметкерлерге толық емес жұмыс уақыты режиміне құқық беру бөлігінде еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша мәселелерді пысықтау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасына ұсыныстар
Еңбекмині
2020 жылғы
желтоқсан
талап етілмейді
-
39.
Отбасы институтын қолдау, гендерлік теңдікті дамыту жөніндегі бағдарламалар мен жобаларды іске асыруға жеке, корпоративтік, квазимемлекеттік секторды белсенді тартуға бағытталған жұмыс жүргізу
бірлескен жобалар
АҚДМ, БҒМ, Еңбекмині, ҮЕҰ (келісу бойынша), ЕҚҚДБ
(келісу бойынша),
ЖАО
жыл сайын,
желтоқсан
талап етілмейді
-
40.
Кәсіпкерлікті қаржылай және қаржылай емес қолдау шаралары туралы кәсіпкер әйелдерді, оның ішінде ауылдық кәсіпкер әйелдерді ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуі
АҚДМ-ға ақпарат
ҰЭМ,
ҰКП
(келісу бойынша)
2020 – 2022 жылдар ішінде
2020 жылы –
546433,0
2021 жылы – 710000,0
2022 жылы -
710000,0
РБ
087 "Бизнестің жол картасы – 2025" Бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде
іс-шараларды іске асыру"
41.
"Бизнестің жол картасы – 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әйелдерді, оның ішінде ауыл әйелдерін кәсіпкерлікке оқыту
АҚДМ-ға ақпарат
ҰЭМ,
ҰКП (келісу бойынша)
2020 – 2022 жылдар ішінде
2020 жылы - 122500,0
2021 жылы - 322500,0
2022 жылы - 322500,0
РБ 087 "Бизнестің жол картасы – 2025" Бизнесті қолдау
мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде іс-шараларды іске асыру"
42.
Ауыл әйелдерінің ІІІ республикалық форумын өткізу
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, "Жасыл экономиканы қолдау және G-Global-ды дамыту коалициясы" ЗТБ (келісу бойынша), ЕҚҚДБ
(келісу бойынша), облыстардың
әкімдіктері
2020 жыл ішінде
-
ЕҚҚДБ қаражаты есебінен
43.
Әйелдер мен ерлерді басшы лауазымдарға тағайындау туралы ақпарат беру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, МҚІА (келісу бойынша), ОСК (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), ОМО, ЖАО
жыл сайын,
сәуір
талап етілмейді
-
44.
Мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторлардағы басшы лауазымдарға әйелдер мен ерлерді тағайындау туралы ақпарат беру
ӘІОДСҰК-ға ақпарат
АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
жыл сайын,
сәуір
талап етілмейді
-
VІ. Гендерлік сауаттандыруды ілгерілету және әйелдердің бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысуын кеңейту

доля женщин в исполнительных, представительных и судебных органах власти, государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений составит к 2020 году 22 %, к 2023 году – 25 %, к 2030 году – 30 %
36.
Организация работы с частным сектором по продвижению принципов расширения прав и возможностей женщин в корпоративном и квази-государственном секторах, а также снижению разрыва
в оплате труда
информация в НКДЖСДП
МИОР, заинтересованные государственные органы (в сотрудничестве с международными организациями)
в течение
2020 года
не требуются
-
37.
Разработка рекомендаций по вопросам внедрения гендерных квот на руководящие должности для женщин в исполнительных, представительных и судебных органах власти, государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений
информация в НКДЖСДП
МИОР, заинтересованные государственные органы (в сотрудничестве с международными организациями)
в течение
2020 года
не требуются
-
38.
Проработка вопросов по внесению изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда в части предоставления работникам, осуществляющим уход за больным членом семьи, права на режим неполного рабочего времени
предложения в проект Закона Республики Казахстан
МТСЗН
декабрь
2020 года
не требуются
-
39.
Проведение целенаправленной работы по активному вовлечению частного, корпоративного, квазигосударственного сектора в реализацию программ и проектов по поддержке института семьи, развитию гендерного равенства
совместные проекты
МИОР, МОН, МТСЗН, НПО (по согласованию), ЕБРР (по согласованию), МИО
декабрь,
ежегодно
не требуются
-
40.
Информационно-аналитическое обеспечение женщин-предпринимателей, в том числе сельских, о мерах финансовой и нефинансовой поддержки предпринимательства
информация в МИОР
МНЭ, НПП
(по согласованию)
в течение
2020 – 2022 годов
2020 год –
546433,0
2021 год – 710000,0
2022 год – 710000,0
РБ
087 "Реализация мероприятий в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"
41.
Обучение женщин, в том числе сельских, предпринимательству в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"
информация в МИОР
МНЭ,
НПП
(по согласованию)
в течение
2020 – 2022 годов
2020 год – 122500,0
2021 год - 322500,0
2022 год - 322500,0
РБ
087 "Реализация мероприятий в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"
42.
Проведение III республиканского форума сельских женщин
информация в НКДЖСДП
МИОР,
ОЮЛ "Коалиция за зеленую экономику и развитие G-Global" (по согласованию), ЕБРР (по согласованию), акиматы областей
в течение
2020 года
-
за счет средств ЕБРР
43.
Предоставление информации о назначении женщин и мужчин на руководящие должности
информация в НКДЖСДП
МИОР, АДГС (по согласованию), ЦИК (по согласованию), ВС
(по согласованию), ЦГО, МИО
апрель,
ежегодно
не требуются
-
44.
Предоставление информации о назначении женщин и мужчин на руководящие должности в государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах
информация в НКДЖСДП
МИОР,
заинтересованные государственные органы
апрель,
ежегодно
не требуются
-
VI. Продвижение гендерного просвещения и расширение участия женщин в обеспечении мира и безопасности

Индикатор: бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі әйелдердің үлесі 2020 жылға қарай 8 %, 2023 жылға қарай 8,5 %, 2030 жылға қарай 10 % құрайды
45.
Мемлекеттік қызметшілерді оқыту жүйесі шеңберінде гендерлік саясатты іске асыру мәселелері бойынша тақырыптық сабақтар, семинар-тренингтер өткізу
бекітілген оқу графиктері
МҚІА
(келісу бойынша), МБА
(келісу бойынша), ОМО, ЖАО
2020 – 2022 жылдары ішінде
талап етілмейді
-
46.
Әйелдерді БҰҰ бітімгершілік миссиясының қауіпсіздігін қамтамасыз ету секторына дайындау және жіберу
АҚДМ-ға ақпарат
Қорғанысмині, СІМ
2020 – 2022 жылдары ішінде
талап етілмейді
-
47.
Қорғаныс және қауіпсіздік, соттар мен құқық тәртібі саласында жұмыс істейтін және қызмет өткеретін әйелдер саны, сондай-ақ
басшы лауазымдарға әйелдерді тағайындау туралы ақпарат беру
АҚДМ-ға ақпарат
Қорғанысмині, ІІМ, БП
(келісу бойынша), ЖС
(келісу бойынша)
жыл сайын,
сәуір
талап етілмейді
-
48.
Үкіметтің осы Жоспарды іске асыру туралы шоғырландырылған есебінің жобасын енгізу
Үкіметтің шоғырландырылған есебінің жобасы
АҚДМ, Еңбекмині, ДСМ, ІІМ, Қорғанысмині, ҰЭМ, БҒМ, ИИДМ, СІМ, МСМ, Қаржымині, Әділетмині, МҚІА
(келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ЖС
(келісу бойынша), ОСК (келісу бойынша), ЖАО
жыл сайын,
1 наурызға дейін
талап етілмейді
-
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӘІОДСҰК      – Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Әйелдер істері
және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия;
АҚДМ      – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму
министрлігі;
Еңбекмині      – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі;
БҒМ            – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі;
ІІМ            – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ДСМ            – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
МСМ            – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі;
Әділетмині      – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
СІМ            – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
Қорғанысмині      – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
ҰЭМ            – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ИИДМ      – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму
министрлігі;
Қаржымині      – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
БП            – Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы;
ЖС            – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты;
МҚІА            – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
МБА            – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік
басқару академиясы;
ОМО            – орталық мемлекеттік органдар;
ЖАО            – жергілікті атқарушы органдар;
ЗТБ            – "Жасыл экономиканы" қолдау және G-Global-ды дамыту коалициясы"
заңды тұлғалар бірлестігі;
ҰҚП            – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер
палатасы;
ҮЕҰ            – үкіметтік емес ұйымдар;
АҚ            – акционерлік қоғам;
ҚҚДИ            – "Рухани жаңғыру" қазақстандық қоғамдық даму институты;
БҰҰ            – Біріккен Ұлттар Ұйымы;
ЮНФПА      – БҰҰ тұрғын халық саласындағы қоры;
ЮНИСЕФ            – БҰҰ балалар қоры;
РБ                  – республикалық бюджет;
ЖБ                  – жергілікті бюджет;
ББ                  – бюджеттік бағдарлама;
МТ                  – мемлекеттік тапсырма;
ЕҚҚДБ            – Еуропа қайта құру және даму банкі;
ЖОО                  – жоғары оқу орындары;
ОСК                  – ҚР Орталық сайлау комиссиясы;
ЖЖБИ            – жыныстық жолмен берілетін инфекциялар;
АИТВ            – адамның иммун тапшылығы вирусы.

Индикатор: доля женщин в обеспечении мира и безопасности составит к 2020 году 8 %, к 2023 году – 8,5 %, к 2030 году – 10 %.
45.
Проведение тематических занятий, семинаров-тренингов по вопросам реализации гендерной политики в рамках системы обучения государственных служащих
утвержденные графики обучения
АДГС (по согласованию), АГУ (по согласованию), ЦГО, МИО
в течение
2020 – 2022 годов
не требуются
-
46.
Подготовка и направление женщин в сектор обеспечения безопасности миротворческой миссии ООН
информация в МИОР
МО, МИД
2020 – 2022 годы
не требуются
-
47.
Предоставление информации о количестве женщин, работающих и несущих службу в сфере обороны и безопасности, судов и правопорядка, а также назначении женщин на руководящие должности
информация МИОР
МО, МВД, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию)
апрель, ежегодно
не требуются
-
48.
Внесение проекта консолидированного отчета Правительства о реализации настоящего Плана
проект консолидированного отчета Правительства
МИОР, МТСЗН, МЗ, МВД, МО, МНЭ, МОН, МИИР, МИД, МКС, МФ, МЮ, АДГС (по согласованию), ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), ЦИК (по согласованию), МИО
ежегодно,
до 1 марта
не требуются
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НКДЖСДП – Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан;
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
ГП – Генеральная Прокуратура Республики Казахстан;
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан;
АДГС – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
АГУ – Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан;
ЦГО – центральные государственные органы;
МИО – местные исполнительные органы;
ОЮЛ – объединение юридических лиц "Коалиция за зеленую экономику и развитие G-Global";
НПП – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
НПО – неправительственные организаций;
АО – акционерное общество;
КИОР – Казахстанский институт общественного развития "Рухани жаңғыру";
ЮНФПА – Фонд ООН в области народонаселения;
ООН – Организация Объединенных Наций;
ЮНИСЕФ – Детский фонд ООН;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
БП – бюджетная программа;
ГЗ – государственное задание;
ЕБРР – Европейский Банк реконструкции и развития;
ВУЗ – высшие учебные заведения;
ЦИК – Центральная избирательная комиссия;
ИППП – инфекции, передаваемые половым путем;
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека.