"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ерекше тауарларды бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 маусымдағы № 415 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ерекше тауарларды бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ерекше тауарларды бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-1, 140-құжат; № 22-II, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 88, 91-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат, № 7, 36-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 86-құжат; № 23, 108-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар; № 24-ІІ, 120-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
162-баптың орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
275-баптың орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) 162-баптың бірінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля специфических товаров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2020 года № 415
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля специфических товаров".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам контроля специфических товаров
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст.83; № 21, ст.122; 2015 г., № 16, ст.79; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.21; № 14, ст.50; № 16, ст.56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст.111;№ 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст.2; № 14, ст.44; № 15, ст.46; № 16, ст.56; № 23, ст.88, 91; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6, № 7, ст.36; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 23, ст. 108; № 24-I, ст. 118, 119; № 24-II, ст. 120; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 года; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 года):
1) в оглавлении:
в заголовке статьи 162 слово "поражения" заменить словом
"уничтожения";
в заголовке статьи 275 слово "поражения" заменить словом
"уничтожения";
2) в абзаце первом статьи 162 слово "поражения" заменить словом "уничтожения";

3) 163-баптың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4) 255-баптың үшінші бөлігінің 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5) 275-баптың бірінші абзацында "экспорттық бақылау" деген сөз "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 286-баптың бірінші бөлігінде:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы заңсыз өткізу" деген сөздерден кейін мынадай мазмұндағы ", сондай-ақ оларға қатысты ерекше тауарларды бақылау белгіленген жаппай қырып-жою қаруын, қару-жарақ пен әскери техниканы жеткізу құралдарын жасау үшін пайдаланылуы мүмкін материалдар мен жабдықтарды" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 290-баптың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8) 291-баптың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22- VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, ст. 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98, 102-құжаттар; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат, № 7, 36-құжат; № 19- 20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118-құжат; № 24-ІІ, 120-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
187-баптың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., 20-II, 20-ІІІ, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126- құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, ст. 50, 51-құжаттар; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 108-құжат; №24-I, 118-құжат; № 24-II, 123, 124-құжаттар; 26 мамырда 2020 жылғы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.):
138-баптың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

3) в части второй статьи 163 слово "поражения" заменить слове м. "уничтожения";
4) подпункт 1) части третьей статьи 255 слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
5) в абзаце первом статьи 275 слова "экспортный контроль" заменить словами "контроль специфических товаров";
6) в части первой статьи 286:
слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
после слов "которые могут быть использованы для создания оружия массового уничтожения" дополнить словами ", а также материалов и оборудования, которые могут быть использованы для создания средств доставки оружия массового уничтожения, вооружения и военной техники, в отношении которых установлен контроль специфических товаров";
7) в части второй статьи 290 слово "поражения" заменить словом "уничтожения";
8) в части второй статьи 291 слово "поражения" заменить словом "уничтожения".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст.88; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 20-VII, ст.115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126, 129; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 8, ст.16; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 21, ст.98, 102; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 10, ст.32; № 16, ст.53, 56; № 23, ст.91; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6, № 7, ст.36; № 19-20, ст.86; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118; № 24-II, ст.120; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 года; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 года):
в части первой статьи 187 слово "поражения" заменить словом "уничтожения".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-11, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст. 50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст.37; № 14, ст. 44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90, 91; № 23, ст.108; № 24-I, ст. 118; № 24-II, ст. 123, 124; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 года):
подпункт 16) статьи 138 изложить в следующей редакции:

"16) ерекше тауарларды бақылау саласында".
4. "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-I, 23-II, 110-құжат; 2018 ж., № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 24-I, 118-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 2-баптың 1-тармағының 13) тармақшасындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 1-тармағының 55) тармақшасындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 2-тармағындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 12-баптың екінші бөлігінің 20-тармағындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 393-баптың 6-тармағындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 402-баптың 5-тармағындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 4, 102-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 6, 41-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 24, 122, 128-құжаттар; 2010 ж., № 3-4, 11-құжат; № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 22-1, 141-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 1, 2-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 24-1, 119-құжат; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 108-құжат; № 24-I, 118-құжат; № 24-II, 123, 124-құжаттар; 26 мамырда 2020 жылғы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.):
12-баптың 21) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

"16) в области контроля специфических товаров".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-I, 23-II, ст.110; 2018 г., № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.91; № 24-I, ст. 118; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 года):
1) в подпункте 13) пункта 1 статьи 2 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
2) в подпункте 55) пункта 1 статьи 3 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
3) в пункте 2 статьи 8 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
4) в пункте 20 части второй статьи 12 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
5) в пункте 6 статьи 393 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров";
6) в пункте 5 статьи 402 слова "экспортный контроль" заменить словами "контроль специфических товаров".
5. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 4, ст. 102; 2001 г., № 8, ст. 53; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 6, ст. 41; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 24, ст. 122, 128; 2010 г., № 3-4, ст. 11; № 7, ст. 32; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 63; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 21, ст. 122; 2015 г., № 22-I, ст.141; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 1, ст.2; № 24, ст.126; 2017 г., № 24, ст.115; 2018 г., № 19, ст.62; 2019 г., № 24-I, ст.119; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 года):
в подпункте 21) статьи 12 слова "оружия массового поражения" заменись словами "оружия массового уничтожения".

6. 2010 жылғы 15 шілдедегі "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-IV, 113- құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат:; № 14, 51-құжат; № 16, 56- құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
27-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "экспорттық бақылауға жататын мәлімделмеген өнімнің" деген сөздер "мәлімделмеген ерекше тауардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы , 2012 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 92-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-II, 56-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
30-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
8. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 21, 122, 123-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 71-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; № 16, 56-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 8, 45-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Казақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
19-баптың 4-тармағындағы "фитосанитарлық бақылауды" деген сөздерден кейін "және ерекше тауарлардың өткізілуін бақылауды" деген сөздермен толықтырылсын.

6. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст.113; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 11, ст.102; 2012 г., № 8, ст.64; № 14, ст.95; № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.72; № 16, ст.83; 2014 г., № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-I, ст.100; № 20-IV, ст.113; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 24, ст.124; 2017 г., № 9, ст.22; № 11, ст.29; № 14, ст.51; № 16, ст.56; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 8, ст.45; № 23, ст. 103; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 года):
в части второй пункта 2 статьи 27 слова "незаявленной продукции, подлежащей экспортному контролю," заменить словами "незаявленного специфического товара,".
7. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 92; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 7-II, ст.56; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 года):
в подпункте 2) пункта 1 статьи 30 слова "оружие массового поражения" заменить словами "оружие массового уничтожения";
8. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 9; № 15, ст.81; 2014 г., № 7, ст.37; № 21, ст.122, 123; № 22, ст.131; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-II, ст.71; № 24, ст.131; 2017 г., № 9, ст.17; № 11, ст.29; № 16, ст.56; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; 2019 г., № 7, ст.39; № 8, ст.45; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений, и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 года):
в пункте 4 статьи 19 после слов "фитосанитарного контроля" дополнить словами "и контроля за перемещением специфических товаров".

9. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-II, 103, 104-құжаттар; № 20-I, 111-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24-құжат, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-баптың 30) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
10. "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-1, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, ст.45-құжат; № 7-I , 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат):
1) 30-баптың 3-тармағындағы "экспорттық бақылауға жататын өнімнің" деген сөздер "ерекше тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 32-баптың 1-тармағы 7) тармақшасының үшінші бөлігінде "экспорттық бақылауға жататын өнімнің" деген сөздер "ерекше тауарлардың" және "Экспорттық бақылау туралы" деген сөздер "Ерекше тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңында деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 34-баптың 9-тармағындағы "экспорттық бакылауға жататын өнімнің" деген сөздер "ерекше тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 37-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 19-II, ст. 103, 104; № 20-I, ст. 111; № 20-IV, ст. 113; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53, 56; 2017 г., № 11, ст.29; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 19, ст.32; № 19, ст.62; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 года):
в подпункте 30) статьи 1 слово "поражения" заменить словом "уничтожения".
10. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст. 67):
1) в пункте 3 статьи 30 слова "продукции, подлежащей экспортному контролю" заменить словами "специфических товаров";
2) в подпункте 7) в части третьей пункта 1 статьи 32 слова "продукции, подлежащей экспортному контролю" заменить словами "специфических товаров" и после слов "Закона Республики Казахстан" слова "Об экспортном контроле" заменить словами "О контроле специфических товаров";
3) в пункте 9 статьи 34 слова "продукции, подлежащей экспортному контролю" заменить словами "специфических товаров";
4) в статье 37:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Ерекше тауарлардың бақылау тізімін экспорттық бақылаудың халықаралық режимдеріне сәйкес және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Ерекше тауарлардың импорты мен экспорты саласындағы лицензиялар және (немесе) лицензияға қосымшалар осындай растауды апғаннан кейін лицензия берілетін импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқалығы тексерілгендігін растауды алу қажеттігі жағдайын қоспағанда, отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.";
3-тармақтағы "экспорттық бақылауға жататын өнімнің" деген сөздер "ерекше тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) Заңға 1-қосымшада:
51-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
51
Ерекше тауарлардың экспорты мен импортына лицензия
Ерекше тауарлардың импорты
Иеліктен шығарылмайтын;
3-сынып
Ерекше тауарлардың экспорты
Қосарланған мақсаттағы тауарларға және ұлттық қауіпсіздік тұрғысынан бақыланатын тауарлар экспортына арналған жалпы лицензия";
";
52-жол алып тасталсын;
6) Заңға 2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 87-12-жолмен толықтырылсын:
"
87-12
Ерекше тауарларды бақылау саласында эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат беру
Ерекше тауарларды бақылау саласында эксаумақтық делдалдық қызметтер көрсетуге немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат
";
мынадай мазмұндағы 87-13-жолмен толықтырылсын:
"
87-13
"Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды үшінші тұлғаларға беруге рұқсат беру
Қазақстан Республикасының аумағында ерекше тауарларды үшінші тұлғаларға беруге рұқсат
";
157-жол мынадай редакцияда жазылсын:
157
Ерекше тауарлардың аумақтан тыс кері экспортына рұқсат беру
Ерекше тауарлардың аумақтан тыс кері экспортына рұқсат
";
184-жол алып тасталсын;
231-жол мынадай мазмүндағы жаңа редакцияда жазылсын:
"
231
Түпкі пайдаланушының сертификатын ресімдеу
Түпкі пайдаланушының сертификаты
";
қосымша мынадай мазмұндағы 231-1-жолмен толықтырылсын:
"
231-1
Халықаралық импорттық сертификатты ресімдеу
Халықаралық импорттық сертификат
";
233-жолдағы "өнімнің" деген сөз "ерекше тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
392-жолдағы "тауарларды, технологияларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, ақпаратты өнімге жатқызу" деген сөздер "сәйкестендіру" деген сөзбен ауыстырылсын.
11. "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 11, 55-құжат; 2017 ж., 22-құжат):
24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Бітімгершілік қызметте пайдаланылатын мүлікті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы алып өту
Ұлттық контингенттің жұмыс істеуі немесе бітімгершілік дайындықты жүргізу үшін қажетті әскери мақсаттағы тауарлардың экспорты мен импорты Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.".

"2. Контрольный список специфических товаров устанавливается Правительством Республики Казахстан в соответствии с международными режимами экспортного контроля и в целях обеспечения национальной безопасности.
Лицензии и (или) приложения к лицензии в сфере импорта и экспорта специфических товаров выдаются не позднее тридцати рабочих дней, за исключением случая, когда необходимо получение подтверждения проверки подлинности гарантийного обязательства страны-импортера, где лицензия выдается по получению такого подтверждения.";
в пункте 3 слова "продукции, подлежащей экспортному контролю" заменить словами "специфических товаров";
5) в приложении 1 к Закону:
строку 51 изложить в следующей редакции:
"
51
Лицензия на экспорт и импорт специфических товаров
Импорт специфических товаров
Неотчуждаемая; класс 3
Экспорт специфических товаров
Общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения и товаров, контролируемых по соображениям национальной безопасности
";
строку 52 исключить;
6) в приложении 2 к Закону:
дополнить строкой 87-12 следующего содержания:
"
87-12
Выдача разрешения на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи в сфере контроля специфических товаров
Разрешение на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи в сфере контроля специфических товаров
";
дополнить строкой 87-13 следующего содержания:
"
87-13
Выдача разрешения на передачу специфических товаров третьим лицам на территории Республики Казахстан
Разрешение на передачу специфических товаров третьим лицам на территории Республики Казахстан
";
строку 157 изложить в следующей редакции:
157
Выдача разрешения на экстерриториальный реэкспорт специфических товаров
Разрешение на экстерриториальный реэкспорт специфических товаров
";
строку 184 исключить;
строку 231 изложить в новой редакции следующего содержания:
"
231
Оформление сертификата конечного пользователя
Сертификат конечного пользователя
";
дополнить строкой 231-1 следующего содержания:
"
231-1
Оформление международного импортного сертификата
Международный импортный сертификат
";
в строке 233 слово "продукции" заменить словами "специфических товаров";
в строке 392 слова "отнесении товаров, технологий, работ, услуг, информации к продукции" заменить словом "идентификации";
11. В Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года "О миротворческой деятельности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 11, ст. 55; 2017 г., ст.22):
статью 24 изложить в следующей редакции:
"Экспорт и импорт товаров военного назначения, необходимых для функционирования национального контингента или проведения миротворческой подготовки, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров.";

12. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 1, 1-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90, 91-құжаттар; 2020 ж. 15 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану саласындағы азаматтық-құқықтық жауаптылық мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 14 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 6-баптың 25) тармашасындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың бірінші тармағының 3) тармақшасындағы ", экспорттық бақылау" деген сөздер ", ерекше тауарларды бақылау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-баптың бірінші тармағындағы "уәкілетті мемлекеттік органдардың" деген сөздерден кейін "біржолғы" деген сөзбен толықтырылсын және "экспорттық бақылау саласындағы" деген сөздер "ерекше тауарларды бакылау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Атом энергиясын пайдалану саласындағы ерекше тауарларды бақылау саласындағы нормалар мен талаптарды қамтамасыз ету мақсатында экспорттаушылар Қазақстан Республикасының ерекше тауарларды бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес фирмаішілік бақылау жүйелерін құрады".
13. "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (ҚР НҚА электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі, 20.03.2019 ж., "Егемен Қазақстан" 19.03.2019 ж., № 53 (29532); "Казахстанская правда" 19.03.2019 ж., № 53 (28930), Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 5-6 (2780-2781), 26-құжат):
8-баптың 8) тармағындағы "экспорттық бақылау" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау" деген сөздермен және "экспорттық бақылау туралы" деген сөздер "ерекше тауарларды бақылау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Президенті

12. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 1, ст.1; 2018 г., № 10, ст.32; 2019 г., № 21-22, ст.90, 91; Закон Республики Казахстан от 14 мая 2020 года "О внесении изменения и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданско-правовой ответственности в сфере использования атомной энергии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 мая 2020 года):
1) в подпункте 25) статьи 6 слова "экспортный контроль" заменить словами "контроль специфических товаров";
2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 8 слова ", экспортного контроля" заменить словами ", в сфере контроля специфических товаров";
3) в пункте 1 статьи 15 после слов "осуществляются на основе" дополнить словом "разовых" и слова "в области экспортного контроля" заменить словами "в сфере контроля специфических товаров";
4) пункт 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3. В целях обеспечения норм и требований в сфере контроля специфических товаров в области использования атомной энергии экспортеры создают внутрифирменные системы контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров".
13. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" (опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 20 марта 2019 года, газетах "Егемен Қазақстан" от 19 марта 2019 года, № 53 (29532) и "Казахстанская правда" от 19 марта 2019 года № 53 (28930), Ведомости Парламента Республики Казахстан 2019 г., № 5-6 (2780- 2781), ст. 26):
в пункте 8) статьи 8 слова "экспортного контроля" заменить словами "контроля специфических товаров" и слова "об экспортном контроле" заменить словами "о контроле специфических товаров".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан