"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 тамыздағы № 527 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 26-27, 236 құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережеде:
"1. Жалпы ережелер" деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2. Министрліктің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері" деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Министрліктің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері";
"16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 82-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар бойынша кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізеді;";
78) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"78) ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының Мемлекеттік тіркелімін жүргізуді жүзеге асырады;";
99) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"99) мыналарды:
қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерiн айқындау әдiстемесiн;
мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістемені;
мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесін;
табиғат пайдалану шарттарын қоршаған ортаға эмиссияларға берiлетiн рұқсаттарға енгізу тәртiбiн, қоршаған ортаны эмиссияларға рұқсат беру мәселелері бойынша құжаттардың нысандарын және оларды толтыру тәртiбiн;
қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралардың үлгiлiк тiзбесiн;
қоршаған ортаға эмиссиялар үшiн төлемақыны есептеу әдiстемесiн;
мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының нысанын;
техникалық реттеу саласындағы сараптама кеңесiнiң құрамын және оның ережесін;
Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингiнiң бірыңғай мемлекеттік жүйесін жүргізу жөнінде ақпарат алмасудың тiзбелерiн, нысандарын және мерзiмдерiн;
парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктердің бірліктерін квоталар бірліктеріне ауыстыру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды әзірлеу тәртібін және олар жүзеге асырылуы мүмкін экономика салалары мен секторларының тізбесін;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде квоталар бірліктерін және өзге де көміртегі бірліктерін өзара тануды жүзеге асыру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларына квоталармен және көміртегі бірліктерімен сауда жасау тәртібін;
сауда мақсаты үшін парниктік газдар шығарындыларының көміртегі бірліктері бойынша мониторинг, есепке алуды және есептілікті жүргізу тәртібін;
қондырғы паспортының нысанын;
парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысанын;
парниктік газдар шығарындыларын өлшеу мен есепке алуды стандарттау тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларын, шығарындыларын азайтуды және сіңіруді есептеу әдістемесін;
жойылуы қиын органикалық ластауыштармен және олар құрамында бар қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын;
көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу тәртібін;
ең озық қолжетiмдi технологиялар тiзбелерін;
эмиссиялар нормативтерi белгiленетiн ластаушы заттар мен қалдық түрлерiнiң тiзбесiн;
қоршаған ортаға эмиссияны қысқартуға арналған квоталар мен мiндеттемелер саудасының тәртiбiн;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы лицензияланатын қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық регламенттерді;
ластану учаскелерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiн жүргізу тәртiбiн;
парниктік газдар шығарындылары мониторингі жоспарының нысанын;
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімін жүргізу қағидаларын;
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталар көлемінің резервінен квоталар бөлудің әдістемесін;
жобалары қоғамдық тыңдауларға шығарылуға жататын шаруашылық қызметі түрлерінің тізбесін;
мыналар:
қоршаған ортаға эмиссиялардан бюджетке түсетін түсімдер;
қоршаған ортаға залалды өтеуден бюджетке түсетін түсімдер;
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдан бюджетке түсетін түсімдер;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға бюджет шығыстары туралы ақпараттарды ұсынудың нысандарын;
қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты;
қалдықтарды орналастыру объектілері бойынша кадастрлық істерді толтыру нысанын;
тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесін;
мұнайдың Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында авариялық төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау қағидаларын бекітеді;";
276) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"276) су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды орналастыруды, сондай-ақ құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу шарттарын келісу тәртiбiн әзірлейді және бекітеді;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2020 года № 527.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 26-27, ст. 236) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок главы "1. Общие положения" изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы "2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Министерства" изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Министерства";
в пункте 16:
в функциях центрального аппарата:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) осуществляет государственный контроль и надзор в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) проводит анализ регуляторного воздействия по документам, предусмотренным пунктом 2 статьи 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;";
подпункт 78) изложить в следующей редакции:
"78) осуществляет ведение Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей;";
подпункт 99) изложить в следующей редакции:
"99) утверждает:
методику определения нормативов эмиссий в окружающую среду;
методику по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан;
перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан;
порядок включения условий природопользования в разрешения на эмиссии в окружающую среду, формы документов для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду и порядок их заполнения;
типовой перечень мероприятий по охране окружающей среды;
методику расчета платы за эмиссии в окружающую среду;
форму заключения государственной экологической экспертизы;
состав и положение об экспертном совете в области технического регулирования;
перечни, формы и сроки обмена информацией по ведению Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
порядок конвертации единиц проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов в единицы квот;
порядок разработки внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов и перечень отраслей и секторов экономики, в которых они могут осуществляться;
порядок осуществления взаимного признания единиц квот и иных углеродных единиц на основе международных договоров Республики Казахстан;
порядок торговли квотами на выбросы парниковых газов и углеродными единицами;
порядок ведения мониторинга, учета и отчетности по углеродным единицам выбросов парниковых газов для целей торговли;
форму паспорта установки;
форму отчета об инвентаризации парниковых газов;
порядок стандартизации измерения и учета выбросов парниковых газов;
методики расчетов выбросов, сокращений выбросов и поглощений парниковых газов;
правила обращения со стойкими органическими загрязнителями и отходами, их содержащими;
порядок ведения государственного реестра углеродных единиц;
перечни наилучших доступных технологий;
перечень загрязняющих веществ и видов отходов, для которых устанавливаются нормативы эмиссий;
порядок торговли квотами и обязательствами на сокращение эмиссии в окружающую среду;
квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности в области охраны окружающей среды;
технические регламенты в области охраны окружающей среды;
порядок ведения государственного реестра участков загрязнения;
форму плана мониторинга выбросов парниковых газов;
правила ведения Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей;
методику распределения квот из резерва объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов;
перечень видов хозяйственной деятельности, проекты которых подлежат вынесению на общественные слушания;
формы предоставления информации о:
поступлениях в бюджет от платы за эмиссии в окружающую среду;
поступлениях в бюджет от взыскания ущерба, причиненного окружающей среде;
поступлениях в бюджет от штрафов за нарушение экологического законодательства Республики Казахстан;
расходах бюджета на мероприятия по охране окружающей среды;
форму отчета по инвентаризации отходов и инструкцию по ее заполнению;
форму заполнения кадастровых дел по объектам размещения отходов;
методику расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов;
правила определения оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан;";
подпункт 276) изложить в следующей редакции:
"276) разрабатывает и утверждает порядок согласования, размещения предприятий и других сооружений, а также условий производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах;";

мынадай мазмұндағы 281-1) және 281-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"281-1) су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайлары қауіпсіздігінің өлшемшарттарын, су шаруашылығы жүйелері мен құрылысжайлары қауіпсіздігінің өлшемшарттарын айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
281-2) гидротехникалық құрылысжайлар мен негізгі жабдықты көпфакторлы зерттеп-қарауды орындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 282-1) тармақшамен толықтырылсын:
"282-1) суларды және олардың пайдаланылуын мемлекеттiк есепке алуды, мемлекеттiк су кадастрын және су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргiзуді жүзеге асырады;";
306) тармақша алып тасталсын;
ведомстволардың функцияларында:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган, Ұлттық палата және басқа да мүдделі тұлғалар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 80-бабының 2-тармағында көзделген әзірленетін құжаттардың жобаларына қатысты реттеушілік әсерді талдауды жүргізеді;
23) тармақша алып тасталсын;
32) тармақша орыс тіліндегі өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
55) және 56) тармақшалар алып тасталсын;
136) тармақша алып тасталсын;
143) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"143) орман тұқымдарын аудандастыруды әзірлейді және бекітеді;";
200) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"200) 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексінде белгiленген тәртiппен арнайы су пайдалануға рұқсат беру, оның қолданысын тоқтата тұру, оны ұзарту және қайта ресімдеу, сондай-ақ арнайы су пайдалану құқығын тоқтату;";
208) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"208) су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын келіседі;";
216) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"216) су объектілерін өз бетімен пайдалануға, су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерінің аумақтарында өз бетімен құрылыс салуға жол берілмеуін бақылауды жүзеге асырады;
219-1) тармақша алып тасталсын;
220) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"220) бассейндер және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлігінде су пайдалану лимиттері бассейндік схемаларға сәйкес он жылдық кезеңге белгілейді;";
225) тармақша алып тасталсын;
229) және 230) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"229) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың басталуы салдарынан туындаған зардаптарды жою жөніндегі жұмыстарға қатысады;
230) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар және бастапқы су пайдаланушылар бөлінісінде су пайдалану лимиттерін айқындайды;";
250) және 251) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 281-1) и 281-2) следующего содержания:
"281-1) разрабатывает и утверждает критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений, правила определения критериев безопасности водохозяйственных систем и сооружений;
281-2) разрабатывает и утверждает правила выполнения многофакторного обследования гидротехнических сооружений и основного оборудования;";
дополнить подпунктом 282-1) следующего содержания:
"282-1) осуществляет государственный учет вод и их использования, ведение государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов;";
подпункт 306) исключить;
в функциях ведомств:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) проводит анализ регуляторного воздействия в отношении проектов документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 80 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также уполномоченным органом по предпринимательству, Национальной палатой и другими заинтересованными лицами в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;";
подпункт 23) исключить;
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) выдает разрешения на эмиссии в окружающую среду в пределах компетенции и устанавливает в них лимиты на эмиссии в окружающую среду;";
подпункты 55) и 56) исключить;
подпункт 136) исключить;
подпункт 143) изложить в следующей редакции:
"143) разрабатывает и утверждает лесосеменное районирование;";
подпункт 200) изложить в следующей редакции:
"200) осуществляет выдачу, приостановление действия, продление и переоформление разрешения на специальное водопользование, а также прекращение права специального водопользования в порядке, установленном Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года;";
подпункт 208) изложить в следующей редакции:
"208) согласовывает удельные нормы водопотребления и водоотведения;";
подпункт 216) изложить в следующей редакции:
"216) осуществляет контроль за недопущением самовольного использования водных объектов;";
подпункт 219-1) исключить;
подпункт 220) изложить в следующей редакции:
"220) устанавливает лимиты водопользования в разрезе бассейнов и областей (городов республиканского значения, столицы) на десятилетний период в соответствии с бассейновыми схемами;";
подпункт 225) исключить;
подпункты 229) и 230) изложить в следующей редакции:
"229) участвует в работах по ликвидации последствий, возникших в результате наступления чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
230) устанавливает лимиты водопользования в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы, районов и первичных водопользователей;";
подпункты 250) и 251) изложить в следующей редакции:

"250) меншік иелерінің су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс режимін, сондай-ақ бөгеттердің қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
251) су қорғау аймақтарын, су объектiлерiнiң қорғау белдеулерiн, ауыз сумен жабдықтау көздерiн санитарлық қорғау аймақтарын белгiлеу жөніндегі жобалау құжаттамасын келіседі;";
259) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"259) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жерүсті су объектілері үшін су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі негізінде олардағы су сапасының стандарттарын әзірлейді және бекітеді;";
261-1) тармақша алып тасталсын;
299) тармақша алып тасталсын;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Министрліктің қызметін ұйымдастыру";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Министрліктің мүлкі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

"250) осуществляет контроль за соблюдением собственниками режима работы водохозяйственных сооружений, а также требований, установленных нормативными правовыми актами в области безопасности плотин;
251) согласовывает проектную документацию по установлению водоохранных зон, защитных полос водных объектов, зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения;";
подпункт 259) изложить в следующей редакции:
"259) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды для поверхностных водных объектов стандарты качества воды в них на основе единой системы классификации качества воды в водных объектах;";
подпункт 261-1) исключить;
подпункт 299) исключить;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Организация деятельности Министерства";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Имущество Министерства";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин