"Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың стипендиясы (Назарбаев стипендиясы) туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 1 сәуірдегі № 470 өкіміне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті өкімінің жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 705 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың стипендиясы (Назарбаев стипендиясы) туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 1 сәуірдегі № 470 өкіміне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті өкімінің жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
"Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың стипендиясы (Назарбаев стипендиясы) туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 1 сәуірдегі № 470 өкіміне өзгерістер енгізу туралы
"Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың стипендиясы (Назарбаев стипендиясы) туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 1 сәуірдегі № 470 өкіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының білім беру саласындағы стипендиясы туралы";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының білім беру саласындағы стипендиясы тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының білім беру саласындағы стипендиясын тағайындау қағидалары бекітілсін.";
3-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың стипендиясын (Назарбаев стипендиясын) тағайындау қағидалары осы өкімге қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы
№ өкіміне
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 1 сәуірдегі
№ 470 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының білім беру саласындағы стипендиясын тағайындау
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының білім беру саласындағы стипендиясын тағайындаудың осы қағидалары Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының білім беру саласындағы стипендиясын (бұдан әрі - стипендия) тағайындау тәртібін айқындайды.
2. Стипендия Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының толық мүшесі Н.Ә. Назарбаевтың өмір бойғы ай сайынғы стипендиясы есебінен қалыптастырылады және әрқайсысы 6 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі он стипендия көлемінде белгіленеді.

О проекте распоряжения Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 1 апреля 2011 года № 470 "О стипендии Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева (Назарбаевской стипендии)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 705
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект распоряжения Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 1 апреля 2011 года № 470 "О стипендии Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева (Назарбаевской стипендии)".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
РАСПОРЯЖЕНИЕ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 1 апреля 2011 года № 470 "О стипендии Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева (Назарбаевской стипендии)"
Внести в распоряжение Президента Республики Казахстан от 1 апреля 2011 года № 470 "О стипендии Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева (Назарбаевской стипендии)" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области образования";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Учредить стипендию Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области образования.
2. Утвердить прилагаемые Правила назначения стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области образования";
пункт 3 исключить;
Правила назначения стипендии Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева (Назарбаевской стипендии), утвержденные указанным распоряжением, изложить в редакции согласно приложению к настоящему распоряжению.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 2020 года №
УТВЕРЖДЕНЫ
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 1 апреля 2011 года № 470
ПРАВИЛА
назначения стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области образования
1. Настоящие Правила назначения стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области образования определяют порядок назначения стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области образования (далее - стипендия).
2. Стипендия формируется за счет пожизненной ежемесячной стипендии действительного члена Национальной академии наук Республики Казахстан Н.А. Назарбаева и устанавливается в количестве десяти стипендий в размере 6 месячных расчетных показателей каждая.

3. Стипендия мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанының екінші жылының магистранттарына тағайындалады:
1) бүкіл оқу кезеңінде үлгерімі бойынша бағалары үздік (А, А-);
2) үлгерім балы жоғары (GPA);
3) GPA      балдары тең болған кезде маңыздылығының кемуі тәртібімен санамаланған мынадай жеке жетістіктер ескеріледі:
таңдалған магистратура бағдарламасының бейініне сәйкес келетін жарияланымдар саны;
ғылыми конференцияларға, жобаларға қатысу, патенттердің, грамоталардың, дипломдардың, сертификаттардың болуы;
қоғамдық жұмысқа қатысу;
4) әрбір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан бір-бір кандидатурадан тағайындау.
4. Стипендия тағайындауға кандидатураларды жоғары және (немесе) жоғары оку орнынан кейінгі білім беру ұйымының ғылыми кеңесі ұсынады.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының бірінші басшысы қол қойған ғылыми кеңестің шешімі білім беру саласындағы уәкілетті органның стипендия тағайындау үшін магистранттарды іріктеу жөніндегі конкурстық комиссиясына (бұдан әрі - конкурстық комиссия) жыл сайын 15 шілдеге дейін жіберіледі.
5. Конкурстық комиссияны Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі басқарады. Конкурстық комиссия білім беру саласындағы уәкілетті органның, мүдделі мемлекеттік органдардың қызметкерлері, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының басшылары, қоғам қайраткерлері қатарынан жасақталады.
Конкурстық комиссияның құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
6. Конкурстық комиссияның отырысына комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, оның құқықтық күші бар деп есептеледі.
Шешім ашық дауыс беру арқылы және конкурстық комиссияның отырысына қатысып отырған оның мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады.
Конкурстық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
7. Стипендия тағайындауға кандидаттардың тізімі Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының келісуіне жыл сайын 25 тамызға дейін жіберіледі.
8. Келісу рәсімінен өту қорытындысы бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган стипендия иегерлерінің - магистранттардың тізімін бекітеді.
9. Стипендия төлеу ай сайын жүргізіледі. Стипендияны білім беру саласындағы уәкілетті орган жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары магистранттарының шотына аударады.
10. Стипендия иегерлерінің - магистранттардың тізімі бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.

3. Стипендия назначается магистрантам второго года очной формы обучения организаций высшего и (или) послевузовского образования, соответствующим следующим критериям:
1) имеющим отличные оценки успеваемости за весь период обучения (А, А-);
2) высокий балл успеваемости (GPA);
3) при равенстве баллов GPA учитываются следующие индивидуальные достижения, перечисленные в порядке уменьшения их значимости:
количество публикаций, соответствующих профилю выбранной программы магистратуры;
участие в научных конференциях, проектах, наличие патентов, грамот, дипломов, сертификатов;
участие в общественной работе;
4) назначение по одной кандидатуре с каждой организации высшего и (или) послевузовского образования.
4. Кандидатуры на назначение стипендии выдвигаются ученым советом организации высшего и (или) послевузовского образования.
Решение ученого совета, подписанное первым руководителем организации высшего и (или) послевузовского образования, направляется в конкурсную комиссию уполномоченного органа в области образования по отбору магистрантов для назначения стипендии (далее - конкурсная комиссия) ежегодно до 15 июля.
5. Конкурсную комиссию возглавляет Министр образования и науки Республики Казахстан. Конкурсная комиссия формируется из числа сотрудников уполномоченного органа в области образования, заинтересованных государственных органов, руководителей организаций высшего и (или) послевузовского образования, общественных деятелей.
Состав конкурсной комиссии утверждается приказом уполномоченного органа в области образования.
6. Заседание конкурсной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует более половины членов комиссии.
Решение принимается открытым голосованием и простым большинством голосов членов конкурсной комиссии, присутствующих на ее заседании.
Решения конкурсной комиссии оформляются протоколом.
7. Список кандидатов на назначение стипендии направляется на согласование Первому Президенту Республики Казахстан - Елбасы ежегодно до 25 августа.
8. По итогам прохождения процедуры согласования уполномоченным органом в области образования утверждается список магистрантов - обладателей стипендии.
9. Выплата стипендии производится ежемесячно. Стипендия перечисляется уполномоченным органом в области образования на счета магистрантов организаций высшего и (или) послевузовского образования.
10. Список магистрантов - обладателей стипендии подлежит опубликованию в средствах массовой информации.