"Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2020 – 2024 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 707 қаулысы.
"Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесі берілсін.
2. Қоса беріліп отырған "Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2020 – 2024 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 23 қазандағы
№ 707 қаулысымен
бекітілген
"Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2020 – 2024 жылдарға арналған даму бағдарламасы Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы жағдайы мен ұзақ мерзімді мақсаттарды ескере отырып ҚазҰАУ дамуының перспективалары
3.1. Ағымдағы жағдайды талдау
3.2. Зерттеу университеттері – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді дамытудың әлемдік тренді
3.3. Аграрлық білімнің, ғылымның және өндірістің дамуын SWOТ-талдау
4. Бағдарламаның талдамалық және болжамдық негіздемесінің блогы
4.1. ҚазҰАУ қызметінің жай-күйін, негізгі проблемалары мен олардың себептерін талдау
4.2. Ұжымның инновациялық әлеуетін бағалау
4.3. Еңбек нарығының өзгеру үрдістерін және кадрларға қажеттілікті болжау
5. Бағдарламаның пайымы
6. Бағдарламаның миссиясы
7. Бағдарламаның стратегиялық блогы
7.1. Қазақстанның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі ҚазҰАУ-дың орны мен рөлі
7.2. Академиялық саясат
7.3. Инновациялық әлеуетті дамыту және оған қол жеткізу
7.4. Ғылыми-техникалық әзірлемелерді коммерцияландыру
8. Бағдарламаның қойылған мақсатына қол жеткізу жолдары
9. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
10. Бағдарламаны іске асырудың нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
"Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҚазҰАУ) 2020 – 2024 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 шілдедегі № 423 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.

О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Казахский национальный аграрный университет" и утверждении его программы развития на 2020 – 2024 годы
Постановление ПравительстваРеспублики Казахстан от 23 октября 2020 года № 707
В соответствии с подпунктом 8) статьи 3 Закона Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Присвоить статус исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Казахский национальный аграрный университет".
2. Утвердить прилагаемую Программу развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный университет" на 2020 – 2024 годы.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 октября 2020 года № 707
Программа развития
некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный университет" на 2020 – 2024 годы
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Перспективы развития КазНАУ с учетом текущего состояния и долгосрочных целей
3.1. Анализ текущей ситуации
3.2. Исследовательские университеты - мировой тренд развития высшего и послевузовского образования
3.3. SWOТ-анализ развития аграрного образования, науки и производства
4. Блок аналитического и прогностического обоснования Программы
4.1. Анализ состояния деятельности КазНАУ, ключевых проблем и их причин
4.2. Оценка инновационного потенциала коллектива
4.3. Прогноз тенденций изменения рынка труда и потребности в кадрах
5. Видение Программы
6. Миссия Программы
7. Стратегический блок Программы
7.1 Место и роль КазНАУ в системе высшего и послевузовского образования Казахстана
7.2 Академическая политика
7.3 Развитие инновационного потенциала и его достижение
7.4 Коммерциализация научно-технических разработок
8. Пути достижения поставленной цели Программы
9. Ожидаемые результаты реализации Программы
10. Целевые индикаторы и показатели реализации Программы
1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный университет" (далее - КазНАУ) на 2020-2024 годы.
Основание для разработки
1. Государственная программа развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017-2021 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2018 года № 423.

2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 988 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2020–2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
3. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 9 ақпандағы Заңы.
4. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы Заңы.
5. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 қазандағы Заңы.
6. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы
27 шілдедегі Заңы.
7. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 541 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2017–2021 жылдарға арналған стратегиялық жоспары.
8. "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҰАҒБО" КеАҚ) директорлар кеңесінің 2019 жылғы 26 сәуірдегі шешімімен (№ 6 хаттама) бекітілген "ҰАҒБО" КеАҚ 2019 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясы.
9. Ғылыми кеңестің 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 6 хаттамасымен бекітілген ҚазҰАУ-дың даму стратегиясы.
Бағдарламаны әзірлеуші
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Мақсаты
Ұлттық зерттеу университеті мәртебесін алу
Бағдарламалық мақсаттары
Университеттің ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметін дамыту;
аграрлық білім, ғылым мен өндірістің интеграциясын дамыту;
білім беру сапасын арттыру;
университеттің оқу-ғылыми-зерттеу инфрақұрылымын дамыту;
ЖОО-ны цифрландыру: ішкі процестерді трансформациялаудан бастап АӨК салаларын дамытуға дейін;
білім алушыларды тәрбиелеуде студентке бағдарланған тәсілді жүзеге асыру;
ЖОО-да корпоративтік басқаруды дамыту.
Міндеттер
Әлемдік деңгейге сәйкес ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу;
инновациялық инфрақұрылымды құру және дамыту;
Болон процесінің қағидаттарын іске асыруды қамтамасыз ету;
ұлттық және халықаралық аккредиттеу агенттіктерінде аккредиттелген білім беру бағдарламаларының пакетін кеңейту;
университеттің білім беру қызметін жетілдіру;
жұмысқа орналастыру бағдарламасын дамыту;
материалдық-техникалық базаны дамыту;
ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту;
тәрбие жұмысының жүйесі мен тиімділігін жетілдіру, студенттік өзін-өзі басқаруды дамыту;
жастардың азаматтық белсенділігі мен құқықтық мәдениетін арттыру;
жан-жақты дамыған тұлға мен салауатты өмір салтын қалыптастыру;
корпоративтік басқарудың ашық жүйесін құру.
Бағдарламаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері

2. Государственная программа развития образования и науки Республики Казахстан на 2020-2025 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года за № 988.
3. Закон Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике".
4. Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке".
5. Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности".
6. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
7. Стратегический план Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 541.
8. Стратегия развития некоммерческого акционерного общества "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (далее – НАО "НАНОЦ") на 2019-2023 годы, утвержденная решением Совета директоров НАО "НАНОЦ" от 26 апреля 2019 года (протокол № 6).
9. Стратегия развития КазНАУ, утвержденная ученым советом от 18 января 2019 года, протокол № 6.
Разработчик Программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Цель
Получение статуса национального исследовательского университета
Программные цели
Развитие научно-исследовательской и инновационной деятельности университета;
развитие интеграции аграрного образования, науки и производства;
повышение качества образования;
развитие учебно-научно-исследовательской инфраструктуры университета;
цифровизация ВУЗа: от трансформации внутренних процессов до развития отраслей АПК;
реализация студентоцентрированного подхода в воспитании обучающихся;
развитие корпоративного управления в ВУЗе.
Задачи
Проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, соответствующих мировому уровню;
создание и развитие инновационной инфраструктуры;
обеспечение реализации принципов Болонского процесса;
расширение пакета образовательных программ аккредитованных в национальных и международных аккредитационных агентствах;
совершенствование образовательной деятельности университета;
развитие содействия трудоустройства;
развитие материально-технической базы;
развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры;
совершенствование системы и эффективности воспитательной работы, развитие студенческого самоуправления; повышение гражданской активности и правовой культуры молодежи; формирование всесторонне развитой личности и здорового образа жизни; построение прозрачной системы корпоративного управления.
Сроки и этапы реализации Программы

Бағдарламаны іске асыру мерзімі – 2020 – 2024 жылдар, оның ішінде:
1) 2020 – 2021 жылдар – дайындық кезеңі.
2) 2022 – 2024 жылдар – қалыптасу кезеңі.
Қаржыландыру көздері:
Ағымдағы іс-шараларды қаржыландырудың негізгі көздері ҚазҰАУ-дың 8 156 349,17 млн теңге көлеміндегі өз қаражаты болып табылады. Күрделі шығындарды қаржыландыру көлемі мен көздері жоба алдындағы және жобалық құжаттаманың қалыптасуына қарай анықталады.
2. Кіріспе
2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" стратегиясында білім мен кәсіби дағдылар – бұл заманауи білім беру жүйесінің, кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың негізгі бағдарлары екені атап өтілді.
Осыған сәйкес Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдама әлемдік деңгейдегі білім беру және ғылыми-зерттеу институттарын құруды көздейді. Жоғары оқу орындары білім беру функцияларымен ғана шектеліп қоймай, іргелі, қолданбалы және ғылыми-зерттеу бөлімшелерін құрып, дамытуы тиіс.
Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді дамыту саласындағы мемлекеттік саясаты экономиканың инновациялық даму талаптарына, қоғамның және әрбір азаматтың қазіргі заманғы қажеттіліктеріне сәйкес келетін сапалы білімге қолжетімділікті арттыруға бағытталған.
2010 жылдан бері шетелдік тәжірибе мен халықаралық жобалық басқару стандарттары негізінде ЖОО республиканың жоғары оқу орындарының арасында алғашқылардың бірі болып ұлттық зерттеу университетіне айналу бойынша мақсатты жұмыс жүргізуде.
Трансформацияның басты өлшемшарттары: білім, ғылым және өндірістің интеграциясы; зияткерлік меншік өнімдері мен технологияларды коммерцияландыру үшін жағдай жасау; елдің аграрлық еңбек нарығы үшін жоғары білікті мамандар даярлау болып белгіленді.
ЖОО дамуының негізгі басымдықтары анықталды:
1) материалдық емес активтердің қарқынды дамуы;
2) аграрлық ғылыми-өндірістік консорциумға белсенді ықпалдасу;
3) халықаралық ғылыми-білім беру кеңістігіне серпінмен кіру;
4) білім беру және ғылыми инфрақұрылымды дамыту;
5) білім алушылардың уәжді контингентін қалыптастыру.
Бұл басымдықтарды іске асыру Қазақстанның агроөнеркәсіптік кешенін қажетті мамандармен қамтамасыз етуге, олардың білім деңгейін, құзыретін, дағдысын, іскерлігін және біліктілігін арттыруға, ғылым мен оқу-ғылыми-өндірістік базаны дамытуға, жаңа білім беру бағдарламаларын, ғылыми жобаларды, агробизнес-құрылымдарының сұранысына ие жаңа инновациялық орталықтар мен зертханаларды қолда бар әлеуетті ресурстар негізінде ашуға бағытталған.

Срок реализации Программы–2020-2024 годы, в том числе:
1) 2020-2021 годы – подготовительный этап;
2) 2022-2024 годы – этап становления.
Источники финансирования
Основными источниками финансирования текущих мероприятий являются собственные средства КазНАУ в объеме: 8 156 349,17 тыс. тенге. Объем финансирования капитальных затрат определяется по мере формирования предпроектной и проектной документации.
2. Введение
В Стратегии "Казахстан-2050", новый политический курс состоявшегося государства" от 14 декабря 2012 года отмечено, что знания и профессиональные навыки – это ключевые ориентиры современной системы образования, подготовки и переподготовки кадров.
В соответствии с этим Концепция по вхождению Казахстана в число 30-ти самых развитых государств мира предполагает создание образовательных и научно-исследовательских институтов мирового класса. Высшие учебные заведения не должны ограничиваться образовательными функциями, а должны создавать и развивать фундаментальные, прикладные и научно-исследовательские подразделения.
Государственная политика Республики Казахстан в области развития высшего и послевузовского образования направлена на повышение доступности качественного образования, соответствующего требованиям инновационного развития экономики, современным потребностям общества и каждого гражданина.
ВУЗ с 2010 года на основе зарубежного опыта и международных стандартов проектного управления, одним из первых среди ВУЗов республики ведет целенаправленную работу по трансформации в Национальный исследовательский университет.
Главными критериями трансформации определены: интеграция образования, науки и производства; создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий; подготовка высококвалифицированных специалистов для аграрного рынка труда страны.
Основными приоритетами развития ВУЗа определены:
1) интенсивное развитие нематериальных активов;
2) активная интеграция в аграрный научно-производственный консорциум;
3) динамичное вхождение в международное научно-образовательное пространство;
4) развитие образовательной и научной инфраструктуры;
5) формирование мотивированного контингента обучающихся.
Реализация этих приоритетов направлена на обеспечение агропромышленного комплекса Казахстана востребованными специалистами, повышение их уровня знаний, компетенций, навыков, умений и квалификации, развитие науки и учебно-научно-производственной базы, разработки новых образовательных программ, научных проектов, востребованных агробизнес-структурами и открытие новых инновационных центров, лабораторий на основе имеющихся потенциальных ресурсов.

Трансформация басталғаннан бері университет қызметі табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану; шикізат пен өнім өңдеу; энергетика және машина жасау; өмір туралы ғылым; елдің зияткерлік әлеуеті секілді негізгі басымдықтарға қол жеткізуге жұмылдырылған Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасын, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Агробизнес-2020" бағдарламасын, Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын, салалық бағдарламаларды, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің бағдарламаларын іске асыруға бағытталды.
Осы жылдар ішінде университет АӨК-дегі ғылым, білім және өндіріс интеграциясының танымал өзегіне айналды. Көрнекті ғалымдар мен тәлімгерлердің бірнеше ұрпақтары негізін салған үздік дәстүрлерді сақтай отырып, университет заманауи инновациялық типтегі жоғары оқу орны ретінде қарқынды дамып келеді.
ҚазҰАУ әлемдік ғылыми-білім беру қоғамдастығына интеграциялануда және қазақстандық жоғары білім берудің танымал көшбасшысы, іргелі және қолданбалы зерттеулер саласында инновациялық қызметті табысты дамытушы ірі және беделді ғылыми орталық болып табылады.
3. Ағымдағы жағдайы мен ұзақ мерзімді мақсаттарды ескере отырып ҚазҰАУ
дамуының перспективалары
3.1. Ағымдағы жағдайды талдау
Дамыған елдердің бәсекеге қабілеттілігі ұлт білімділігінің жоғары деңгейімен және қоғам инновациялылығының жоғары әлеуетімен айқындалатынын әлемдік тәжірибе куәландырады.
Елдердің жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінде (ЖБҚИ) мұндай мемлекеттер білім деңгейі мен инновациялық даму деңгейі бойынша жоғары рейтингтерге ие.
2019 жылғы зерттеу қорытындысы бойынша әлемнің 63 елінің арасында бәсекеге қабілеттілік рейтингінде Қазақстан 34-орын алды (2018 жылы 38-орын).
Бұл ретте білім беру деңгейінің индексі бойынша еліміз 2018 жылы United Nations Development Programme рейтингінде: Education Index 40-орында, ал Корнель университеті, INSEAD бизнес мектебі және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы (ДЗМҰ) жариялаған 2019 жылғы "Жаһандық инновациялық индекс" баяндамасына сәйкес Қазақстан әлемнің инновациялық елдерінің рейтингінде 79-орынды иеленді.
Қазақстанда зерттеу университеттері идеясының негізі алғаш рет 2010 жылғы 7 желтоқсанда қабылданған Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында қаланған.
Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізудің нысаналы индикаторы ретінде республиканың ЖОО-ларын іске асыратын білім беру бағдарламаларына және жүзеге асырылатын ғылыми-зерттеу қызметінің көлеміне байланысты ұлттық зерттеу университеттері, ұлттық жоғары оқу орындары, зерттеу университеттері, университеттер, академиялар мен институттар етіп сыныптау жүйесін орнату жоспарланған.

С начала трансформации деятельность университета была направлена на реализацию Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан, Программы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан "Агробизнес-2020", Государственной программы развития АПК РК на 2017-2021 годы, отраслевых программ, Программ Министерства образования и науки Республики Казахстан, сконцентрированных на достижение основных приоритетов: рациональное использование природных ресурсов; переработка сырья и продукции; энергетика и машиностроение; наука о жизни; интеллектуальный потенциал страны.
____________________________
1Размер финансирования может уточняться по годам в зависимости от выделения финансирования государственными органами в рамках бюджетных программ и бюджетных возможностей КазНАУ.
За эти годы университет стал признанным ядром интеграции науки, образования и производства в АПК. Сохраняя лучшие традиции, заложенные несколькими поколениями выдающихся ученых и наставников, университет динамично развивается как высшее учебное заведение современного инновационного типа.
КазНАУ интегрируется в мировое научно-образовательное сообщество и является признанным лидером казахстанского высшего образования, крупным и авторитетным научным центром, успешно развивающим инновационную деятельность в области фундаментальных и прикладных исследований.
3. Перспективы развития КазНАУ с учетом текущего состояния и долгосрочных целей
3.1. Анализ текущей ситуации
Мировой опыт свидетельствует о том, что конкурентоспособность развитых стран определяется высоким уровнем образованности наций и высоким потенциалом инновационности общества.
В Глобальном индексе конкурентоспособности (ГИК) стран такие государства имеют высокие рейтинги по уровню образования и уровню инновационного развития.
По итогам исследования 2019 года в рейтинге конкурентоспособности среди 63 стран мира Казахстан занял 34-е место (38-ое место в 2018 году).
При этом по индексу уровня образования страна в 2018 году в рейтинге United Nations Development Programme: Education Index находится на 40 месте, а согласно докладу "Глобальный инновационный индекс" за 2019 г., опубликованного Корнельским университетом, школой бизнеса INSEAD и Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС), Казахстан занял 79-е место в рейтинге инновационных стран мира.
Идея исследовательских университетов в Казахстане впервые была заложена в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, принятой 7 декабря 2010 года.
В качестве целевого индикатора достижения цели и задач программы запланировано установление системы классификации ВУЗов республики в зависимости от реализуемых образовательных программ и объемов осуществляемой научно-исследовательской деятельности: национальные исследовательские университеты, национальные высшие учебные заведения, исследовательские университеты, университеты, академии и институты.

"Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында зерттеу университетінің анықтамасы мен негізгі міндеттері берілген. Атап айтқанда, зерттеу университеті деп Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен университетті дамыту бағдарламасын іске асыратын, сондай-ақ іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер мен өзге де ғылыми-техникалық, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізуге қатысатын жоғары оқу орны түсіндіріледі.
Білім туралы заңда (2011 жылғы 24 қазандағы өзгерістерімен) ұлттық зерттеу университеті – бұл ерекше мәртебесі бар және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен бес жылға арналған даму бағдарламасы бар, мамандықтардың үш және одан да көп тобы бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің дербес әзірленген білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын, жаңа білімді генерациялау және трансферттеу үшін іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің нәтижелерін пайдаланатын жоғары оқу орны деп айқындалған.
Зерттеу университеттерінің негізгі міндеті жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде ғылыми қызмет пен білім беру процесін интеграциялау болып табылады.
Зерттеу университеті жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының стандарттарын дербес әзірлейді және іске асырады. Ол жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдау кезінде бейіндік бағыттың қосымша талаптарын белгілеуге құқылы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 17 қаңтардағы № 732 Жарлығымен бекітілген Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдамада жоғары білім берудің ғылымды қажетсінетін экономика қажеттіліктеріне бейімделуін арттыру құрылатын аграрлық-инновациялық кластерлері бар университеттерді интеграциялау арқылы жүргізілетіндігі атап өтілген. Мұндай интеграциялау міндеттері, ең алдымен, осындай кластерлердің құрамына кіретін зерттеу ЖОО-ларының алдына қойылады. Шетелде жоғары технологиялы стартаптарда оқытылатын тағылымдамалар жүйесі арқылы зияткерлік-инновациялық кластерлерде іс-қимыл жүргізетін компаниялар үшін кадрлар даярлау қамтамасыз етілетін болады.
Қазіргі уақытта елімізде зерттеу университетінің отандық моделінің тәсілдері белсенді түрде қалыптасуда. Атап айтқанда, ҚР Білім және ғылым министрлігі Ғылыми-білім беру қауымдастығының талқылауына зерттеу университеті сәйкес келуге тиіс өлшемшарттарды шығарды. Олар мынаны қамтиды:
1) білім алушылар контингенті;
2) кадрлық әлеует;

В статье 10 Закона о науке, утвержденного 18 февраля 2011 года, были даны определение и основные задачи исследовательского университета. В частности, под исследовательским университетом понимается высшее учебное заведение, реализующее утвержденную Правительством Республики Казахстан программу развития университета и участвующее в организации и проведении фундаментальных и прикладных научных исследований и иных научно-технических, опытно-конструкторских работ.
В Законе об образовании (с изменениями от 24.10.2011 г.) определено, что национальный исследовательский университет – это высшее учебное заведение, имеющее особый статус и утвержденную Правительством Республики Казахстан программу развития на пять лет, реализующее самостоятельно разработанные образовательные учебные программы высшего и послевузовского образования по трем и более группам специальностей, использующее результаты фундаментальных и прикладных научных исследований для генерации и трансферта новых знаний.
Основной задачей исследовательских университетов является интеграция научной деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и послевузовского образования.
Исследовательский университет самостоятельно разрабатывает и реализует стандарты образовательных программ высшего и послевузовского образования. Он вправе устанавливать дополнительные требования профильной направленности при приеме на обучение по программам высшего и послевузовского образования.
В Концепции по вхождению Казахстана в число 30-ти самых развитых государств мира, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2014 года № 732, отмечено, что повышение адаптации высшего образования к потребностям наукоемкой экономики будет происходить через интеграцию университетов с создаваемыми аграрно-инновационными кластерами. Задачи такой интеграции встанут, прежде всего, перед исследовательскими ВУЗами, которые войдут в состав таких кластеров. Через систему стажировок, обучающихся в высокотехнологичных стартапах за рубежом, будет обеспечена подготовка кадров для компаний, действующих в интеллектуально-инновационных кластерах.
В настоящее время в стране активно формируются подходы к отечественной модели исследовательского университета. В частности, Министерство образования и науки Республики Казахстан выносило на обсуждение научно-образовательного сообщества критерии, которым должен соответствовать исследовательский университет. Они включают:
1) контингент обучающихся;
2) кадровый потенциал;

3) білім беру бағдарламаларының сапасы;
4) басқару құрылымы;
5) оқу-материалдық активтер;
6) ғылыми-зерттеу қызметі;
7) халықаралық ынтымақтастық және әлемдік ғылыми-білім беру кеңістігіне интеграция.
2010 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының бастамасы бойынша "Назарбаев Университеті" ДБҰ құрылды. Жоғары оқу орны еліміздегі жоғары білімнің флагманы болып табылады және халықаралық деңгейдегі зерттеу университеті болуды көздейді. Бұл қызметі дербес және академиялық еркіндік принциптеріне негізделген Қазақстандағы тұңғыш университет. Университетке "Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры мәртебесі туралы" 2011 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербестік мәртебесі берілді.
Осылайша, республикада қазіргі таңда зерттеу жоғары оқу орындарының қызметін құқықтық қамтамасыз ету негіздері бар, әлемдік тәжірибені егжей-тегжейлі зерделеу және оны Қазақстан жағдайына бейімдеу негізінде ұлттық зерттеу ЖОО-ның қазақстандық моделі әзірленуде. Бұл модельдің қалай жұмыс істейтінін көруге және оның дамуын түзетуге мүмкіндік беретін Назарбаев Университеті осындай модельді пысықтаудың нақты көрінісі болып табылады.
Қазіргі уақытта елдің жоғары оқу орындары осы модельге ұмтылады.
Жоғарыда баяндалғанды ескере отырып, ҚазҰАУ-да жаңа білім мен озық әзірлемелерді жасайтын, заманауи халықаралық тәжірибеге негізделген оқыту модельдері мен технологияларын пайдаланатын институционалдық зияткерлік орталық қалыптасуда деп айтуға болады.
ЖОО трансформациясының негізгі бағыты бейімді кәсіби кәсіпкерлік ұйымды қалыптастыруға бағытталған.
ҚазҰАУ әлемдік деңгейдегі ұлттық зерттеу университеті мәртебесіне үміткер ЖОО болып табылады.
Бүгінде әлемде азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету ұлттық қауіпсіздіктің негізі және экономиканың аграрлық секторын дамытудың маңызды бағыты болып табылады.
Біріккен Ұлттар Ұйымының (БҰҰ) Азық-түлік және ауыл шаруашылық ұйымының (ФАО) деректері бойынша қазіргі уақытта Жердің әрбір жетінші тұрғыны азық-түліктің жетіспеуінен зардап шегуде. Сарапшылардың әртүрлі бағалаулары бойынша әлемде аш жүрген және тойып тамақ ішпейтін адамдар саны жыл сайын 800 млн-нан 1 млрд 200 млн дейін адам жетеді.
Болжамдық деректер бойынша 2025 жылға қарай әлемдегі халық саны 8,5 млрд-қа жетеді, оның ішінде 83 %-ы дамушы елдерде тұратын болады. Ғалымдардың есеп-қисабы бойынша халықтың тамақ өнімдеріне деген сұранысын толық қанағаттандыру үшін азық-түлік өндірісі осы уақытқа дейін 70 %-ға артуы тиіс.

3) качество образовательных программ;
4) структуру управления;
5) учебно-материальные активы;
6) научно-исследовательскую деятельность;
7) международное сотрудничество и интеграцию в мировое научно-образовательное пространство.
В 2010 году по инициативе Президента Республики Казахстан создан АОО "Назарбаев Университет". ВУЗ является флагманом высшего образования в стране и нацелен стать исследовательским университетом международного уровня. Это первый Университет Казахстана, деятельность которого основана на принципах автономности и академической свободы. Автономный статус был присвоен Университету в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2011 года "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд".
Таким образом, в республике сегодня имеются основы правового обеспечения деятельности исследовательских ВУЗов, разрабатывается казахстанская модель национального исследовательского ВУЗа на основе детального изучения имеющегося мирового опыта и адаптации его к условиям Казахстана. Реальным воплощением осмысления такой модели стал Назарбаев Университет, который позволяет видеть эту модель в действии и корректировать ее развитие.
В настоящее время высшие учебные заведения страны ориентируются на данную модель.
Исходя из вышеизложенного, можно сказать, что в КазНАУ формируется институциональный интеллектуальный центр, создающий новые знания и передовые разработки, использующий модели и технологии обучения, основанные на современных международных практиках.
Основное направление трансформации ВУЗа направлено на формирование адаптивной профессиональной предпринимательской организации.
КазНАУ является ВУЗом, претендующим на статус национального исследовательского университета мирового уровня.
Сегодня обеспечение продовольственной безопасности в мире выступает основой национальной безопасности и важным направлением развития аграрного сектора экономики.
По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации (ФАО) объединенных наций (ООН) в настоящее время от недостатка питания страдает каждый седьмой житель Земли. По различным оценкам экспертов, в мире ежегодно голодает и недоедает от 800 млн. до 1 млрд. 200 млн. человек.
По прогнозным данным к 2025 году численность населения планеты достигнет 8,5 млрд. человек, из которых 83% будут проживать в развивающихся странах. Для полного удовлетворения потребностей населения в продуктах питания по расчетам ученых производство продовольствия к этому времени должно увеличиться на 70%.

Сондықтан Қазақстанның агроөнеркәсіптік кешенінің алдында экспортқа бағдарланған, бәсекеге қабілетті ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемін ұлғайту және осы салада еңбек өнімділігін 2022 жылға қарай 2,5 есеге дейін арттыру жөніндегі түбегейлі міндеттер тұр.
Қойылған міндеттерге қол жеткізу үшін елдегі әлеуетті мүмкіндіктер зор, атап айтқанда жер, су және еңбек ресурстары бар.
Қазақстан жер көлемі бойынша әлемде 9-шы және жан басына шаққанда жермен қамтамасыз етілу деңгейі бойынша 3-ші орынға ие, ауыл шаруашылығын дамыту үшін зор мүмкіндіктері бар. Елдің аумағы 272,5 млн гектарды құрайды, оның ішінде 217 млн гектары немесе 80 %-ы ауыл шаруашылығы алқаптары болып табылады. Бұл бүкіл әлемдік ресурстардың 4 %-ын құрайды. Бір тұрғынға 15 га жер тиесілі, оның ішінде 1,5 га егістік жер болып табылады.
Соңғы жылдары ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 4,0 трлн теңгеден асты.
Республика ғаламшардағы аса ірі астық экспорттаушылар ондығына кіреді. 2018 жылы жалпы астық жинау 22 млн тоннаға жетті. Жыл сайын Орталық Азия елдеріне 6 млн тоннаға дейін және Еуропалық Одақ елдеріне 2 млн тоннаға дейін астық экспортталады.
Жалпы қазақстандық астық экспортының географиясы 70 елді қамтиды, ал ұн экспорты бойынша ол әлемдегі жетекші орындардың бірін алады.
Қазақстан халқы 18,5 млн адамды құрайды, оның ішінде ауылдық жерлерде 7,7 млн астам немесе ел халқының 42 %-ы тұрады.
ҚР АӨК-нің бәсекеге қабілеттілігін одан әрі арттыру үшін оның дамуын тежейтін негізгі проблемаларды шешу қажет, олар: ресурстық әлеуетті ұтымсыз пайдалану, ұсақ және үй шаруашылықтары санының көп болуына байланысты өнімнің тауарлық деңгейінің төмендігі, техникамен жарақтандырудың төмендігі, халықты ауыл шаруашылығы өнімдерімен қамтамасыз ету бойынша елдің импортқа тәуелділігі, инвестициялар мен мемлекеттік қолдаудың төмен деңгейі және т. б.
Республикада ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен 200,0 мыңнан астам агроқұрылым айналысады, оның ішінде 94 %-ы шаруа (фермер) қожалықтары.
Бұдан басқа, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен 1,6 млн астам қосалқы шаруа қожалықтары айналысады, олар 32 % өсімдік шаруашылығының және мал шаруашылығының 68 %-дан астам өнімдерін өндіреді. Шаруа (фермер) қожалықтарының 63 %-ында ауыл шаруашылығы алқаптары 50 гектардан аз, 80 %-ында егістік алқаптары 50 гектардан аспайды.
Мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісінде шаруа қожалықтарының 20 %-ында ірі қара мал басы 10-нан аспайды, 6 %-ында 10-нан аспайтын қой мен ешкі ұстайды. Шаруа (фермер) қожалықтары өсімдік шаруашылығы өнімінің 38 %-ын және еліміздің ауыл шаруашылығында мал шаруашылығы өнімінің 17 %-ын өндіреді. Бұл мәселелерді шешу үшін кооперация негізіндегі ірі тауар шаруашылықтарын құру қажет.
Республикада ауыл шаруашылығы инвестициялар тартуға қызығушылық жоқ, өйткені АӨК-ке салынған капитал оның ерекшеліктеріне, атап айтқанда, ауыл шаруашылығы дақылдары мен мал өсірудің маусымдылығына байланысты жеткілікті табыс әкелмейді.

Поэтому, перед агропромышленным комплексом Казахстана стоят кардинальные задачи по наращиванию объема производства экспортоориентированной, конкурентоспособной сельскохозяйственной продукции и повышению производительности труда в этой сфере к 2022 году до 2,5 раза.
Для достижения поставленных задач в стране имеются большие потенциальные возможности, в частности, наличие земельных, водных и трудовых ресурсов.
Казахстан, занимая 9-е место в мире и 3-е место по территории на душу населения, располагает большими возможностями для развития сельского хозяйства. Территория страны составляет более 272 млн. га, из них 217 млн. га или 80% являются сельхозугодиями. Это в целом составляет 4% всех мировых ресурсов. На одного жителя приходится 15 га земли, в том числе 1,3 га пашни.
В последние годы валовая продукция сельского хозяйства превысила 4,0 трлн. тенге.
Республика входит в десятку крупнейших экспортеров зерна на планете. Валовой сбор зерна в 2018 году достиг 22 млн. тонн. Ежегодно в страны Центральной Азии экспортируется до 6 млн. тонн и в страны Европейского союза до 2 млн. тонн зерна.
В целом же география казахстанского экспорта зерна включает 70 стран, а по экспорту муки он занимает одно из лидирующих мест в мире.
Население Казахстана составляет 18,5 млн. человек, из них в сельской местности проживают более 7,8 млн. или 42% населения страны.
Для дальнейшего повышения конкурентоспособности АПК РК необходимо решить основные проблемы, сдерживающие его развитие, такие как: нерациональное использование ресурсного потенциала, низкий уровень товарности продукции из-за многочисленного количества мелких и домашних хозяйств, низкая оснащенность техникой, импортозависимость страны по обеспечению населения сельскохозяйственной продукцией, низкий уровень инвестиций и государственной поддержки и другие.
Производством продукции сельского хозяйства в республике занимаются более 200,0 тыс. агроформирований, из них 94% крестьянские (фермерские) хозяйства.
Кроме этого, производством сельскохозяйственной продукции занимаются более 1,6 млн. личные подсобные хозяйства, которые производят 32% растениеводческой и более 68% животноводческой продукции. Из числа крестьянских (фермерских) хозяйств 63% имеют сельскохозяйственные угодья меньше 50 га и 80%, не более 50 га пашни.
В производстве продукции животноводства 20% фермерских хозяйств содержат не более 10 голов крупного рогатого скота и 6%, не более 10 голов овец и коз. Крестьянские (фермерские) хозяйства производят 38% растениеводческой и 17% животноводческой продукции в сельском хозяйстве страны. Чтобы решить эти проблемы, необходимо создавать крупные товарные хозяйства на основе кооперации.
Сельское хозяйство в республике остается не привлекательной отраслью для привлечения инвестиций, так как вложенный капитал в АПК не приносит соответствующий доход, в связи с его особенностями, в частности, сезонностью выращивания сельскохозяйственных культур и животных.

2018 жылы ауыл, орман және балық шаруашылығына инвестициялық ұсыныстар 1 млрд АҚШ долларын құрады, бұл өткен жылға қарағанда бар болғаны 14 %-ға ғана жоғары.
Осы инвестиция көлемінің 38,9 %-ын немесе 0,4 млрд АҚШ долларын Ақмола, Солтүстік Қазақстан және Қостанай облыстары сияқты республиканың астық егетін өңірлері алды. Инвестицияның жалпы көлемінің мал шаруашылығын дамытуға 59,5 %-ы және өсімдік шаруашылығына 38,9 %-ы бағытталды.
Осылайша, инвестициялардың жалпы көлемінде ауыл шаруашылығының үлесі 3,5 %-дан аспайды. Республикада ауыл шаруашылығы өнімдері өндірісінің белгілі бір өсуіне қарамастан, өнімнің көптеген түрлері бойынша ел халқы тамақтанудың ұтымды (медициналық) нормалары немесе азық-түлік қауіпсіздігі шегінде азық-түлікпен қамтамасыз етілмейді.
Азық-түлік қауіпсіздігі деңгейінде біз 100 % нан өнімдерін, 95 % картоп, 86 % жаңа піскен көкөністер, 83 % ет тұтынамыз, ал қалған өнімдерді Қазақстан 30-дан 60 %-ға дейін импорттайды, бұл елдің аграрлық секторын басқа мемлекеттерге тәуелді етіп қояды.
Әсіресе нарық сыйымдылығындағы импорттың үлесі мына өнімдер бойынша көп екені байқалады: жемістер - 70 %, құс еті - 56,8 %, шұжық - 44,3 %, сүт өнімдері - 40-50 %, консервіленген жемістер мен көкөністер - 85-95 % және т. б.
Ел халқын осы өнімдермен толық көлемде қамтамасыз ету үшін отандық ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісін арттыру қажет. 2016 жылы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы импорт алмастыру бағдарламасы басталды деп жариялады.
Бұл бағдарламаның мақсаты: импортталатын тауарларды, атап айтқанда Қазақстанда өндіруге болатын азық-түлік өнімдерін ауыстыру. Ақшалай баламада импорт алмастыру 394,7 млн АҚШ долл. үнемдеуге мүмкіндік берер еді. Халықтың тамақ өнімдерін тұтынуын ұлғайтудың тағы бір жолы – қайта өңделген ауыл шаруашылығы өнімдерінің үлесін арттыру.
Алайда, объективті және субъективті себептерге байланысты қайта өңдеу өнеркәсібінің құрылымы түпкілікті қоғамдық қажеттіліктердің құрылымына сәйкес келмейді, бұл дайын өнімдер өндірісінің айтарлықтай артта қалуына әкеп соқты. Мысалы, етті қайта өңдеу өндірістің жалпы көлемінің 24 %-ын, сүт – 30 %-ын, астық – 27 %-ын, жеміс пен көкөніс – 7 %-ын құрайды.
Ғылымға басты рөл берілген заманауи инновациялық технологиялармен ауыл шаруашылығы нашар қамтамасыз етілген. Жалпы республика бойынша ғылыми зерттеулерге берілген қаржыландыру көлемі 2017 жылы шамамен 69 млрд теңгені құрады, оның ішінде ауыл шаруашылығы ғылымына 6,5 млрд теңге бөлінді, бұл 9,4 %-ды құрайды.
Ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігінің төмен болу себептерінің бірі – бұл шаруалардың білімінің жеткіліксіз деңгейі, агротехникалық тәсілдерді білмеу, жануарларды ұстау және оларды күту бойынша талаптардың бұзылуы.
Бүгінде еліміздің фермер қожалықтарында 156,3 мыңнан астам адам жұмыс істейді, базалық аграрлық білімін былай қойғанда, олардың тек 6,8 %-ының ғана жоғары және техникалық кәсіптік (колледж) білімі бар.
Кез келген дамыған ел экономикасының жай-күйі көбінесе инновациялық идеяларды енгізу қарқындылығымен және жылдамдығымен айқындалады, ал табыс – мамандардың біліктілігіне, олардың күрделі ғылыми, зерттеу, экономикалық және ұйымдастырушылық міндеттерді шығармашылықпен шешуге қабілеттілігіне байланысты болады.

В 2018 году инвестиционные предложения в сельское, лесное и рыбное хозяйство составили 1 млрд. долл. США, что больше предыдущего года всего лишь на 14%.
Из этого объема инвестиций 38,9% или 0,4 млрд. долл. США получили зерносеющие регионы республики, такие как: Акмолинская, Северо-Казахстанская и Костанайская области. От всей суммы инвестиций на развитие отрасли животноводства было направлено 59,5% и на растениеводство - 38,9%.
Таким образом, в общем объеме инвестиций доля сельского хозяйства не превышает 3,5%. Несмотря на определенный рост производства сельскохозяйственной продукции в республике, по многим видам продукции население страны не обеспечивается продовольствием в пределах рациональных (медицинских) норм питания или продовольственной безопасности.
На уровне продовольственной безопастности мы потребляем хлебопродукты 100%, картофель 95%, овощи свежие 86%, мясо 83%, а по остальным продуктам Казахстан импортирует от 30 до 60%, что ставит аграрный сектор страны в зависимость от других государств.
Особенно большая доля импорта в емкости рынка наблюдается по фруктам 70%, мясу птицы 56,8%, колбасам 44,3%, молочным продуктам 40-50%, консервированным фруктам и овощам 85-95% и другие.
Для обеспечения населения страны этими продуктами в полном объеме необходимо наращивать производство отечественной сельскохозяйственной продукции. В 2016 году Национальная палата предпринимателей страны объявила старт Программы импортозамещения.
Цель этой Программы: заменить импортируемые товары, в частности, продукты питания, которые можно было бы произвести в Казахстане. В денежном эквиваленте импортозамещение позволило бы сэкономить больше 394,7 млн. долл. США. Еще один путь увеличения потребления населения продуктами питания – это увеличение доли переработанной сельскохозяйственной продукции.
Однако в силу объективных и субъективных причин структура перерабатывающей промышленности не соответствует структуре конечных общественных потребностей, что привело к значительному отставанию производства готовых продуктов. Например, переработка мяса составляет около 24% от общего объема производства, молока 30%, зерна 27%, плодов и овощей 7%.
Сельское хозяйство слабо обеспечено современными инновационными технологиями, где главная роль отводится науке. Объем финансирования на научные исследования в целом по республике в 2017 году составил около 69 млрд.тенге, из них на сельскохозяйственную науку было выделено 6,5 млрд. тенге, что составляет 9,4%.
Одни из причин низкой производительности труда в сельском хозяйстве – это недостаточный уровень образования у крестьян, незнание агротехнических приемов, нарушение требований по содержанию животных и уходу за ними.
Сегодня в фермерских хозяйствах страны работают более 158,6 тыс. человек, из которых только 6,8% имеют высшее и техническое профессиональное (колледж) образование, не говоря о наличии базового аграрного образования.
Состояние экономики любой развитой страны во многом определяется интенсивностью притока и скоростью внедрения в неҰ инновационных идей, а успех часто обусловливается квалификацией специалистов, их способностью творчески решать сложные научные, исследовательские, экономические и организационные задачи.

2021 жылға қарай АӨК дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында мынадай нәтижелерге қол жеткізу жоспарлануда:
1) 2015 жылғы деңгейге қарағанда нақты мәнде ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігінің 38 %-ға өсуі;
2) ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің (қызметтерінің) 2015 жылғы деңгейге қарағанда нақты мәнде 30 %-ға өсуі;
3) азық-түлік тауарлары экспорты көлемінің 600 млн АҚШ долларына өсуі;
4) азық-түлік тауарлары импортының көлемін 400 млн АҚШ долларына төмендету;
5) азық-түлік тауарларының көтерме саудасының 2015 жылғы деңгейге қарағанда 29 %-ға өсуі;
6) суармалы алқаптың 1 га суаруға су шығынын 2015 жылғы деңгейге қарағанда 20 %-ға төмендету (2015 жылы 9180 м3-ден 7348 м3-ге дейін төмендеу);
7) 2015 жылғы деңгейге қатысты қосымша жер үсті су ресурстарын 1,9 км3 ұлғайту;
8) өнеркәсіпте қайта және айналымды сумен жабдықтау жүйелеріндегі су көлемі: қайта 2015 жылы 0,69 км3-тен 0,77 км3-ге дейін; айналымды 2015 жылы 7,3 км3-тен 7,62 км3-ге дейін. Сондықтан қазіргі Қазақстанның бәсекеге қабілеттілігі көп жағдайда білім берудің даму деңгейімен айқындалатыны сөзсіз.
Қазіргі заманғы ЖОО-ның негізгі миссиясы құрылатын, ғылымды қажет ететін бағыттарда жұмыс істеу үшін мамандардың жаңа буынын даярлаудан көрінеді. Қазақстандық ЖОО дәстүрлі мамандықтар бойынша ғана емес, еліміздің аграрлық нарығында сұранысқа ие жаңа мамандықтарды да ашуда.
Ғылыми зерттеулерді дамыту университет ұсынатын білім беру қызметтерінің деңгейін жоғарылатуға және нысандарын оңтайландыруға әкеледі.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекет экономикасын инновациялық дамыту міндеттерін шешу үшін білім, ғылым және өндірісті интеграциялау негізінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жүйелі түрде жаңғыртуға зор көңіл бөледі.
Қазіргі уақытта жоғары білім беруде жаһандық трендтер:
1) жаһандық демографиядағы өзгерістер;
2) барлығы үшін білім беруді дамыту;
3) жоғары білімді интернационалдандырудың ұлттық стратегиясы;
4) білім беруді қаржыландыру;
5) ЖОО мен жұмыс берушілер арасындағы ынтымақтастық;
6) білім беруді цифрландыру;
7) кең бейінді дағдыларға сұраныс;
8) университет бренді мен білім беру қызметтері сапасының арақатынасы;
9) ағылшын тілі оқыту тілі ретінде;
10) студенттің оқу тәжірибесіне назар аудару (Британ кеңесі: 10 тренд: жоғары білім берудегі трансформациялық өзгерістер, 2017 ж.).
Қазақстан 2020 жылға арналған білім беруді дамытудың негізгі трендтерін қосымша анықтады:
1) интернационалдандыру;
2) автономияны енгізу;
3) цифрландыру;
4) педагогикалық білім арқылы адами капиталды дамыту.

В Государственной программе развития АПК на 2017-2021 годы сказано, что к 2021 году планируется достичь следующих результатов:
1) рост производительности труда в сельском хозяйстве на 38% в реальном выражении к уровню 2015 года;
2) рост валовой продукции (услуг) сельского хозяйства на 30% в реальном выражении к уровню 2015 года;
3) рост объема экспорта продовольственных товаров на 600 млн. долларов США;
4) снижение объема импорта продовольственных товаров на 400 млн. долларов США;
5) рост оптовой торговли продовольственными товарами на 29% к уровню 2015 года;
6) снижение расхода поливной воды на 1 га орошаемой площади на 20% к уровню 2015 года (снижение с 9180 м3 в 2015 году до 7348 м3);
7) увеличение дополнительных поверхностных водных ресурсов на 1,9 км3 к уровню 2015 года;
8) объем воды в системах повторного и оборотного водоснабжения в промышленности: повторное с 0,69 км3 в 2015 году до 0,77 км3, оборотное с 7,3 км3 в 2015 году до 7,62 км3. Поэтому, безусловно, конкурентоспособность современного Казахстана в значительной мере определяется уровнем развития образования.
Основная миссия современного ВУЗа видится в подготовке нового поколения специалистов для работы в создаваемых наукоемких направлениях. Казахстанские ВУЗы уже ведут подготовку кадров не только по традиционным специальностям, но и открывают новые, пользующиеся спросом на рынке труда страны.
Развитие научных исследований влечет за собой повышение уровня и оптимизации форм образовательных услуг, предоставляемых университетом.
В настоящее время Правительство Республики Казахстан уделяет большое внимание системной модернизации высшего и послевузовского образования на основе интеграции образования, науки и производства для решения задач инновационного развития экономики государства.
В настоящее время глобальными трендами в высшем образовании являются:
1) изменения в глобальной демографии;
2) развитие образования для всех;
3) национальные стратегии интернационализации высшего образования;
4) финансирование образования;
5) сотрудничество между ВУЗами и работодателями;
6) цифровизация образования;
7) спрос на навыки широкого профиля;
8) соотношение университетского бренда и качества образовательных услуг;
9) английский язык как язык обучения;
10) фокус на качестве учебного опыта студента (Британский совет: 10 трендов: трансформационные изменения в высшем образовании, 2017 г.).
Казахстан дополнительно определил основные тренды развития образования на 2020 год:
1) интернационализация;
2) внедрение автономии;
3) цифровизация;
4) развитие человеческого капитала через педагогическое образование.

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жоғары оқу орындарының академиялық және басқарушылық дербестігін кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.
Бұл бірқатар заңдарға қатысты болды: Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Бюджет кодексі, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексі, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Коммерциялық емес ұйымдар туралы", "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы", "Концессиялар туралы", "Білім туралы", "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы", "Ғылым туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" заңдары.
Бірқатар нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер енгізілгеннен кейін жаңалары қабылданды: Білім берудің барлық деңгейлеріндегі мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты, Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидалары және т.б. Университет те сапалы білім беруді жүзеге асыру және бәсекеге қабілетті білім беру бағдарламаларын дамыту үшін бірқатар ішкі нормативтік-құқықтық актілерді жаңартты.
3.2. Зерттеу университеттері – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
беруді дамытудың әлемдік тренді
Дамыған елдерде ірі университеттер бизнес орта мен білім беру және ғылыми процестердің интеграторы рөлін атқарады. Мұндай университеттер зерттеу ЖОО мәртебесіне ие.
Зерттеу университеттері Батыс Еуропаның көптеген елдерінде, АҚШ-та, Ресейде және т.б. бұрыннан бері ойдағыдай жұмыс істеп келеді. Олар өздерін білім, ғылым, өндіріс және бизнес ортаны интеграциялау орталықтары ретінде көрсетті.
Неміс философы В. Гумбольдттың ойынша, зерттеу университеті – бұл студенттерді оқыту және ғылыми зерттеулер толық академиялық еркіндікті қамтитын университеттік автономияны қамтамасыз ету кезінде үздіксіз бірлікте болатын жоғары оқу орны.
АҚШ-тың мұндай университеттерді дамытудағы тәжірибесі бай. ХХ ғасырдың ортасына қарай америкалық жетекші университеттер бизнеске, индустрияға және басқарудың қуатты жүйесімен тығыз байланысты мықты білім беру, зерттеу және ғылыми-өндірістік кешендерге айналды.
1992 жылы АҚШ-та табысы жоқ ұйымдардың қабырғасында (университеттер мен зертханаларда) құрылған жоғары технологиялық өнімдерді нарыққа жылжыту үшін неғұрлым қолайлы жағдай жасауға арналған ғылым мен технологиялар саласындағы шағын бизнесті қолдау бағдарламасы әрекет ете бастады. Оның арқасында табысы жоқ зерттеу ұйымдарымен бірлескен жұмыстар жүргізетін шағын бизнес кәсіпорындары мемлекеттен қаржылай қолдау ала алады.
Зерттеу университеттерін қалыптастырудың осыған ұқсас тәсілі Ұлыбритания, Дания, Финляндия, Ирландия елдерінде қалыптасты, онда олар ұйымдық қызметке байланысты мәселелерді дербес шеше алады, мемлекет араласпай-ақ коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдарды құра алады.
Азия-Тынық мұхиты өңірінде экономикалық реформалар жүргізілген жылдары жылдам әлеуметтік-экономикалық өзгерістер экономикалық өсу қарқынына зор ықпалын тигізді. Бұл кадрлар даярлауға қойылатын жоғары талаптарды әзірлеу үшін негіз болды және тиісінше жоғары оқу орындарының дербестікке көшу міндетін алға қойды.
Қазіргі уақытта әлемдік практикада зерттеу университеттерін дамытудың мына басымдықтары қалыптасты:

Были внесены изменения и дополнения 4 июля 2018 года в Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам расширения академической и управленческой самостоятельности высших учебных заведений".
Это коснулось ряда законов: Гражданский кодекс Республики Казахстан, Бюджетный кодекс, Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения", Закон "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Закон "О некоммерческих организациях", Закон "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", Закон "О концессиях", Закон "Об образовании", Закон "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", Закон "О науке", Закон "О государственном имуществе", Закон "О воинской службе и статусе военнослужащих", Закон "О разрешениях и уведомлениях", Закон "О государственно-частном партнерстве".
После внесения изменений в ряд нормативно-правовых актов были приняты также новые: Государственный общеобязательный стандарт образования всех уровней образования, Типовые правила деятельности организаций образования соответствующих типов и др. Университет также актуализировал ряд внутренних нормативно-правовых актов для реализации качественного образования и развития конкурентоспособных образовательных программ.
3.2. Исследовательские университеты – мировой тренд развития высшего и послевузовского образования
В развитых странах крупные университеты выполняют роль интегратора образовательных и научных процессов с бизнес-средой. Такие университеты имеют статус исследовательских ВУЗов.
Исследовательские университеты давно функционируют и успешно работают во многих странах Западной Европы, в США, России и др. Они зарекомендовали себя как центры интеграции образования, науки, производства и бизнес-среды.
По замыслу немецкого философа В. Гумбольдта исследовательский университет – это элитарное высшее учебное заведение, в котором обучение студентов и научные исследования находятся в непрерывном единстве при обеспечении университетской автономии, включающей полную академическую свободу.
Богатый опыт развития таких университетов имеется в США. К середине ХХ-века ведущие американские университеты превратились в мощные образовательные, исследовательские и научно-производственные комплексы, тесно связанные с бизнесом, индустрией и мощной системой управления.
В 1992 году в США начала действовать Программа поддержки малого бизнеса в области науки и технологий, призванная создать наиболее благоприятные условия для продвижения высокотехнологичных продуктов, созданных в стенах неприбыльных организаций (в университетах и лабораториях), на рынок. Благодаря ей предприятия малого бизнеса, ведущие совместные работы с неприбыльными исследовательскими организациями, могут получить финансовую поддержку от государства.
Аналогичный подход формирования исследовательских университетов сложился в странах Великобритании, Дании, Финляндии, Ирландии, где они могут самостоятельно решать вопросы, связанные с организационной деятельностью, создавать как коммерческие, так и некоммерческие организации без вмешательства государства.
В Азиатско-Тихоокеанском регионе за годы проведения экономических реформ быстрые социально-экономические изменения оказали сильнейшее воздействие на темпы экономического роста. Это послужило основой для разработки повышенных требований к подготовке кадров и, соответственно, выдвинуло задачу перехода ВУЗов к автономии.
К настоящему времени в мировой практике сформировались следующие приоритеты развития исследовательских университетов:

1) университеттің полифункциялы болуы немесе заманауи білім трансфертін жасауға да, қамтамасыз етуге де қабілеті;
2) ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге, ең алдымен іргелі зерттеулерге күшті бағдар;
3) ғылыми дәрежесі бар мамандарды даярлау жүйесінің болуы, оның ішінде магистранттар мен докторанттар саны жалпы жоғары білім алуға бағытталған студенттер санынан асқан кезде;
4) ғылымның заманауи бағыттарына, жоғары технологияларды дамытуға және экономикадағы, ғылым мен техникадағы инновациялық секторға бағдарлану;
5) жаратылыстану, әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдарды қоса алғанда, мамандықтар мен мамандандырудың кең жиынтығы;
6) конкурстар, соның ішінде халықаралық конкурстар негізінде жұмысқа қабылданған оқытушылардың жоғары кәсіби деңгейі;
7) әлемнің түрлі елдерінен жетекші мамандарды уақытша жұмысқа шақыру мүмкіндігінің болуы;
8) ақпараттық ашықтықтың жоғары дәрежесі және ғылым мен білім берудің халықаралық жүйесіне кірігуі;
9) әлемдік тәжірибеге сезімталдық және ғылыми зерттеулердің жаңа бағыттары мен оқыту әдістемесіне қатысты икемділік;
10) студенттерді қабылдау кезіндегі байқау және селективті тәсіл;
11) университет төңірегінде ерекше зияткерлік ортаны қалыптастыру;
12) университет төңірегінде көбінесе технопарк құрылымдарымен толтырылатын мамандандырылған ғылыми-техникалық және экономикалық кеңістікті қалыптастыру;
13) осы өңірдің, елдің және жалпы әлемдік ғылыми және білім беру қоғамдастығының ішіндегі көшбасшылыққа ұмтылу.
Қазіргі заманғы зерттеу университеті – бұл, әрине, зор дербестікке ие ірі экономикалық нысан. Техас университетінің жылдық бюджеті – 3 млрд доллар, Стэндфорд университеті – 1 млрд доллар, Манчестер метрополитен университеті – 1 млрд долларды құрайды. Зерттеу университеттері негізгі интегратор болып табылады және бизнестің тең құқылы серіктестеріне айналды.
Университеттердің айналасында ғылымның, білімнің және бизнестің интеграцияланған даму нысаны ретінде зерттеу парктері құрылады. Зерттеу паркі үздіксіз инновациялық циклды қамтамасыз етудің ғылыми-өндірістік, оқу және әлеуметтік-мәдени орталығы (зерттеу университеті) айналасында біріктірілген ғылыми-өндірістік аймақ болып табылады.
Зерттеу паркі тұжырымдамасының мәні зерттеу орталығы мен бизнестің байланысын қамтамасыз ететін, жоғары технологиялы шағын кәсіпорындарды құратын және бастапқы кезеңде қолдайтын ерекше инфрақұрылым құрудан тұрады.
Парктерде технологиялық трансферт, яғни жобалары ғылыми орталықтарда пайда болған жаңа технологияларды өндіріске беру, ойды өнім шығару кезеңіне дейін жеткізу жүзеге асырылады.
Парктің өзегі инновациялық бизнес-инкубатор болып табылады, онда ғалымдар өз әзірлемелерін мұқият сараптаудан кейін үй-жайлар мен жабдықтарды жеңілдікпен жалға алу, іскерлік кеңес беру, қаржылық, ақпараттық және ұйымдастырушылық қолдау мүмкіндігін алады. Паркте заңды және экономикалық дербес фирмалар жұмыс істей бастайды.
Осылайша, зерттеу университеттері екі жүз жылдан астам жұмыс істеп келеді, осы уақыт ішінде олар бүкіл әлемге таралды. Ресейде, мысалы, 24 зерттеу ЖОО жұмыс істейді.
Ынтымақтастық үшін және ҚазҰАУ дамуының үлгісі ретінде әлемдік жетекші жоғары оқу орындарының референттік тобын таңдау кезінде мына өлшемшарттар қабылданды:

1) полифункциональность университета, или способность как генерировать, так и обеспечивать трансферт современных знаний;
2) сильная ориентация на научные исследования и разработки, прежде всего на фундаментальные исследования;
3) наличие системы подготовки специалистов с научной степенью, в том числе и при превышении числа магистрантов и докторантов над числом студентов, ориентированных на получение общего высшего образования;
4) ориентация на современные направления науки, развитие высоких технологий и на инновационный сектор в экономике, науке и технике;
5) широкий набор специальностей и специализаций, включая естественные, социальные и гуманитарные науки;
6) высокий профессиональный уровень преподавателей, принятых на работу на основе конкурсов, в том числе и международных;
7) наличие возможностей для приглашения ведущих специалистов из различных стран мира на повременную работу;
8) высокая степень информационной открытости и интеграция в международную систему науки и образования;
9) восприимчивость к мировому опыту и гибкость в отношении новых направлений научных исследований и методологии преподавания;
10) конкурсность и селективный подход при наборе студентов;
11) формирование вокруг университета особой интеллектуальной среды;
12) формирование вокруг университета специализированного научно-технического и экономического пространства, часто заполняемого технопарковыми структурами;
13) стремление к лидерству внутри данного региона, страны и мирового научного и образовательного сообщества в целом.
Современный исследовательский университет – это крупный экономический объект, обладающий, естественно, большой самостоятельностью. Так, годовой бюджет Техасского университета составляет 3 млрд. долларов, Стэндфордского – 1 млрд. долларов, Манчестер метрополитен-университета – 1 млрд. долларов. Исследовательские университеты являются основными интеграторами и стали равноправными партнерами бизнеса.
Вокруг университетов создаются исследовательские парки как форма интегрированного развития науки, образования и бизнеса. Исследовательский парк представляет собой объединенную вокруг научного центра (исследовательского университета) научно-производственную, учебную и социально-культурную зону обеспечения непрерывного инновационного цикла.
Суть концепции исследовательского парка состоит в создании особой инфраструктуры, обеспечивающей связь исследовательского центра и бизнеса, порождающей и поддерживающей на стартовом этапе малые высокотехнологичные предприятия.
В парках осуществляется технологический трансферт, т.е. передача новых технологий, проекты которых возникли в научных центрах, в производство, доведение замысла до стадии выпуска продукции.
Ядром парка является инновационный бизнес-инкубатор, в котором ученые после тщательной экспертизы своей разработки получают возможность льготной аренды помещений и оборудования, деловых консультаций, финансовой, информационной и организационной поддержки. В парке начинают действовать юридически и экономически самостоятельные фирмы.
Таким образом, исследовательским университетам уже более двухсот лет, и за это время они получили распространение по всему миру. В России, например, функционируют 24 исследовательских ВУЗа.
При выборе референтной группы ведущих мировых ВУЗов для сотрудничества и в качестве моделей развития КазНАУ приняты следующие критерии:

301-400
University Putra Malaysia (Малайзия)
UPM
159
601-800
701-800
Konkuk University (Оңтүстік Корея)
KU
571-580
601-800
701-800
Аталған университеттердің жеке ерекшеліктері:
WUR – Нидерландтағы "Дұрыс тамақтану және тірі орта" тақырыбына ерекше назар аударатын жалғыз университет болып табылады. ЖОО үкіметпен және бизнес-қауымдастықпен тығыз ынтымақтастықта жұмыс істейді.
Соңғы он жыл бойы Вагенинген университеті Нидерландтағы ең үздік ЖОО болып табылады. Жоғары білім беру ақпарат орталығы жариялаған "Keuzegids Universiteiten – 2015 ж." оқу құралында былай делінген: "бұл университетте білім беру басқа жоғары оқу орындарына қарағанда жоғары". Вагенинген зерттеу университетінің миссиясы табиғи ресурстарды зерттеу және оларды өмір сапасын жақсарту үшін пайдалану болып табылады.
PENN – экологиялық тұрақтылық ХХІ ғасырдың басты мәселесі болып табылады, онда жоғары білім беру климаттың жаһандық өзгерістерін шешуде жетекші рөл атқара алады. Өзінің Іс-қимыл жоспарында тұжырымдалған зерттеулер, оқыту және тәжірибе арқылы Пенсильвания университетінің қызметі ауыл шаруашылығының орнықты дамуын ілгерілетуге және экологиялық саясатты жүзеге асыруға бағытталған.

301-400
University Putra Malaysia (Малайзия)
UPM
49 in Asian University Rankings 2016/17
601-800
-
Konkuk University (Южная Корея)
KU
158 in Asian University Rankings 2016/17
601-800
-
Индивидуальные особенности данных университетов:
WUR - является единственным университетом в Нидерландах, который специфически фокусируется на теме: "Здоровое питание и живая среда". ВУЗ работает в тесном сотрудничестве с правительством и бизнес-сообществом.
В течение последних десяти лет Университет Вагенинген является лучшим ВУЗом в Нидерландах. В учебном пособии "Keuzegids Universiteiten – 2015г.", опубликованном Центром информации высшего образования, говорится: "Образование в этом университете "на голову" выше, чем в остальных ВУЗах". Миссией исследовательского Университета Вагенинген являются исследование природных ресурсов и их использование для улучшения качества жизни.
PENN – экологическая устойчивость является главным вопросом ХХI-го века, где высшее образование может играть ведущую роль в решении глобальных изменений климата. Через исследования, преподавание и практику, сформулированные в его Плане действий, деятельность университета Пенсильвании направлена на продвижение устойчивого развития сельского хозяйства и реализацию экологической политики.

UEF – университеттің 2015 – 2020 жылдарға арналған стратегиясы университет пәнаралық зерттеулер мен білім беру арқылы шешімдер табуға ұмтылатын жаһандық мәселелер төңірегінде құрылады. Ғылыми зерттеулер мен білім беру жауапты және орнықты болашақ құруға арналған құралдар болып табылады.
UPM ұраны – "Білімге қызмет ету". Университет білімді таратуға, халықтың әл-ауқатын арттыруға және оны біріктіруге ұмтылады. Нақты уақыт режимінде жұмыс істейтін интерактивті электронды жүйе кез келген мәселе бойынша кураторға жүгінбей-ақ кеңес алуға мүмкіндік береді.
KU – университет қызметі болашаққа бағытталған қызметкерлерді, кәсіпқой мамандарды және қайырымдылыққа, шынайылыққа, адалдық пен әділдікке негізделген көшбасшыларды ынталандыруға бағытталған. Университеттің пайымы көреген кәсіпқойларды дайындауда және жаңа білім беруде жаһандық стандарттарды орнату болып табылады.
Референт университеттердің негізгі бәсекелік артықшылықтары:
PENN – студенттердің оқу бағдарламаларына климаттың өзгеруіне және оның орнықты даму жолына байланысты мәселелерді енгізуге ұмтылады. Қазіргі уақытта институционалдық басымдықтардан туындайтын ғалымдардың көптеген ұсыныстары "жасыл кампустың әріптестігіне" тиесілі. Бұл серіктестік мүшелері студенттерге ерекше көңіл бөле отырып, тиісті зерттеулер мен тағылымдамаларды өткізу үшін бағдарламаларды енгізуді және мүмкіндіктерді кеңейтуді жалғастыруда. Университет 141 ғылыми-зерттеу орталықтарымен және институттарымен зерттеулер жүргізеді. 2015 жылдың мәліметтері бойынша ғылыми қауымдастық 4300-ден астам оқытушыны және 1100-ден астам ғылыми қызметкерді, 5500 оқытушы мен тағылымдамашы-магистранттарды қамтиды. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көлемі 851,0 млн АҚШ долларын құрайды. Зерттеу қызметінің ауқымы мен пәнаралық сипаты университетке ұлттық-рейтингтік зерттеу университеті болуға мүмкіндік береді.
UEF – 3 кампусы бар, 13 салада ғылыми зерттеулер жүргізіледі, 20000 студент, 2800 қызметкері бар. Бұған халықаралық рейтинг бойынша әлемнің 300 көшбасшы университеті кіреді. Шығыс Финляндия университеті халықаралық ынтымақтастық пен интернационалдандыруды өз қызметінің ең ірі бағыттарының бірі деп санайды. Университет халықаралық ғылыми қоғамдастықтың белсенді мүшесі болып табылады, зерттеулер мен білім беруде жоғары стандарттарға қол жеткізуге, шетелдік студенттер мен қызметкерлерді көбірек тартуға ұмтылады, сонымен қатар өз қызметкерлері мен студенттерін интернационалдандыруға жәрдемдеседі.
UPM – кеңес беру орталықтары мен әлеуметтік іс-шаралардың қуатты инфрақұрылымы студенттер үшін қолайлы білім беру атмосферасын құруға ықпал етеді. Университетте интернационалды орта қолдау алып, мәдениетаралық қарым-қатынастың бірегей тәжірибесі ұсынылады.
KU – осындай білімдерді қажет ететін өнеркәсіп кәсіпорындарымен жаңа білім және ынтымақтастық жасау жолымен зерттеу университетіне бағдарланған әлемдік санаттағы ЖОО құрылысына баса назар аударады. Университет бүкіл қоғаммен бөлісу үшін өндірістік-академиялық зерттеулер нәтижелерін таратуды жалғастыруда.
Көрсетілген бәсекелік артықшылықтарға қол жеткізу тетіктерін зерделеу мақсатында референттік жоғары оқу орындарымен жүйелі өзара іс-қимыл бағдарламаны тиімді іске асыруға айтарлықтай ықпал ететін болады.

UEF – стратегия университета на 2015-2020 годы строится вокруг глобальных проблем, для которых университет стремится найти решения посредством междисциплинарных исследований и образования. Научные исследования и образование являются средствами для создания ответственного и устойчивого будущего.
Девиз UPM - "Служить Знанию". Университет стремится к распространению знаний, повышению благосостояния и сплочению нации. Интерактивная электронная система, работающая в режиме реального времени, позволяет получить консультацию по любому вопросу без необходимости обращения к куратору.
KU – деятельность университета направлена на стимулирование сотрудников, профессионалов, ориентированных на будущее, и лидеров, основанной на добродетели, искренности, верности и праведности. Видение университета заключается в установлении глобальных стандартов при подготовке дальновидных профессионалов и создании новых знаний.
Основные конкурентные преимущества референтных университетов:
PENN стремится включать в учебные программы студентов вопросы, связанные с изменением климата, и пути его устойчивого развития. Многочисленные предложения ученых, вытекающие из институциональных приоритетов, в настоящее время попадают под "Партнерство зеленого кампуса". Члены этого партнерства продолжают внедрять программы и расширять возможности для проведения соответствующих исследований и стажировок, уделяя основное внимание студентам. Университет проводит исследования с 141 научно-исследовательскими центрами и институтами. По данным 2015 года научное сообщество включает более 4300 преподавателей и более 1100 научных сотрудников, 5500 сотрудников-преподавателей и стажеров-магистрантов. Объем финансирования научных исследований составляет 851,0 млн. долл. США. Масштабы и междисциплинарный характер исследовательской деятельности позволяют университету стать национально-рейтинговым исследовательским университетом.
UEF имеет 3 кампуса, в 13 областях ведут научные исследования, 20000 студентов, 2800 сотрудников. Сюда входят 300 лидирующих университетов мира по международному рейтингу. Университет Восточной Финляндии считает одним из краеугольных камней своей деятельности – международное сотрудничество и интернационализацию. Университет является активным членом международного научного сообщества, стремится достичь высоких стандартов в исследованиях и образовании, привлечь большее количество иностранных студентов и сотрудников, в то же время содействует интернационализации своего персонала и студентов.
UPM – мощная инфраструктура консультационных центров и социальных мероприятий способствует созданию благоприятной образовательной атмосферы для студентов. В университете поддерживается интернациональная среда и предлагается уникальный опыт межкультурного общения.
KU – делает упор на строительство ВУЗа мирового класса, ориентированного на исследовательский университет, путем создания новых знаний и сотрудничества с промышленными предприятиями, которые нуждаются в таких знаниях. Университет продолжает распространять результаты производственно-академических исследований, чтобы поделиться ими со всем обществом.
Системное взаимодействие с референтными ВУЗами с целью изучения механизмов достижения указанных конкурентных преимуществ будет существенно способствовать эффективной реализации Программы.

3.3. Аграрлық білімнің, ғылымның және өндірістің дамуын SWOТ-талдау
Университет дамуының перспективалық параметрлерін анықтау үшін ЖОО-ның бүкіл қызметіне талдау жүргізілді. Университет қызметінің барлық салаларын талдау нәтижелері SWOT-талдауда келтірілген (2,3,4,5-кестелер).
Интеграция олардың әрқайсысының жұмыс істеу тиімділігін едәуір арттыратын элементтердің өзара іс-қимылының нысаны болып табылады.
Өзара іс-қимылдың тиімділігі көбінесе экономиканың инновациялық дамуының мүмкіндіктері мен шарттарын, инновациялық технология мен білім экономикасына көшуді айқындайды.
Қазіргі уақытта өнеркәсіптік тұрғыдан дамыған елдерде ЖІӨ өсімінің 80-95 %-ы технологияларда, жабдықтар мен техникада іске асырылған жаңа білім үлесіне тиеді. Тиісінше ғылыми-техникалық әзірлемелердің, оларды құру және енгізу тетіктерінің маңыздылығы, ғылым мен өндірісті біріктіру мәселелерінің маңыздылығы артады.
Үштік спираль моделінде университеттер ғылыми білімнің және ғылыми-техникалық әзірлемелердің генераторлары ретінде қарастырылады, инновациялық дамудың басты қозғаушы күші болып саналады.
2-кесте. Университет қызметін SWOT-талдау
S (strength) – күшті жақтары
W (weakness) – әлсіз жақтары
O (opportunity) –
қолайлы мүмкіндіктер
T (threat) - қауіптер
1. 90 жылдық тарихы және қалыптасқан дәстүрі бар ұлттық аграрлық аккредиттелген ЖОО-ның мәртебесі.
2. Жоғары кадрлық әлеует:19 ҚР ҰҒА академигі, 138 ғылым докторы және 314 ғылым кандидаты, 62 PhD докторы
3. Дамыған ғылыми-инновациялық инфрақұрылым: 7 ғылыми-зерттеу институты, 31 зерттеу зертханасы, 7 заманауи бірегей жабдықтармен жабдықталған
инновациялық орталығы бар.
4. Нақты ғылыми жобалар аясында құрылған 18 халықаралық зерттеу орталығы.
Көлемі 838 га "Агроуниверситет" оқу-тәжірибелік шаруашылығы және зерттеу зертханаларының болуы 0,5 млрд теңге сомасына 70-тен астам ғылыми жобаны орындауға және алынған нәтижелерді өндіріске коммерцияландыруға мүмкіндік береді.
5. Халықаралық жобаларға қатысатын жоғары білікті ОПҚ.
6. ЖОО-ның ҒЗИ және ауыл шаруашылығы құрылымдарымен тығыз ынтымақтастығы (22000-нан астам шаруашылық университет ғалымдарының консалтингтік қызметтерімен қолданылады).
7. Қазақстанның 6 өңірінде пилоттық шаруашылықтар базасында 3-тен 5-ке дейін ОҒӨО құрылды.
8. "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар" және "Ветеринария" бағыттары бойынша РОӘК-ЖБТ.
9. Шетелдік жоғары оқу орындарымен және ғылыми орталықтармен бірлескен ғылыми жобаларды әзірлеу және орындау
1. Тәжірибелік егіс жұмыстарын жүргізу, дақылдарды күту, егін жинау және жинаудан кейінгі өңдеу үшін университеттің ОТШ қазіргі заманғы ауыл шаруашылығы техникасымен жарақтандырудың төмен деңгейі

3.3. SWOТ-анализ развития аграрного образования, науки и производства
Для определения перспективных параметров развития университета проведен анализ всей деятельности ВУЗа. Результаты анализа всех сфер деятельности университета приведены в SWOT-анализе (табл.2, 3 ,4, 5).
Интеграция является формой взаимодействия элементов, существенно повышающей эффективность функционирования каждого из них.
Эффективность взаимодействия во многом определяет возможности и условия инновационного развития экономики, переход к инновационной технологии и экономике знаний.
В настоящее время в промышленно-развитых странах уже 80-95% прироста ВВП приходится на долю новых знаний, воплощенных в технологиях, оборудовании и технике. Соответственно возрастает значимость научно-технических разработок, механизмов их создания и внедрения, значимость вопросов интеграции науки и производства.
В модели тройной спирали университеты рассматриваются как генераторы научных знаний и научно-технических разработок, считаются главной движущей силой инновационного развития.
Таблица 2. SWOT–анализ деятельности университета
S (strength) – сильные стороны W (weakness) – слабые стороны O (opportunity) – благоприятные возможности T (threat) –
угрозы
1. Статус национального аграрного аккредитованного ВУЗа, с 90-летней историей и сложившимися традициями.
2. Высокий кадровый потенциал:19 академиков НАН РК, 138 докторов и 314 кандидатов наук, 62 докторов PhD.
3. Развитая научно-инновационная инфраструктура: 7 научно-исследовательских институтов, 31 исследовательская лаборатория, 7 инновационных центра, которые оснащены современным уникальным оборудованием.
4. Наличие учебно-опытного хозяйства "Агроуниверситет" с площадью 838 га и исследовательских лабораторий дает возможность выполнять более 70 научных проектов на сумму 2,0 млрд. тенге и коммерциализировать полученные результаты в производство.
5. Высококвалифицирован-ный ППС, участвующий в международных проектах.
6. Тесное сотрудничество ВУЗа с НИИ и сельскохозяйственными формированиями (более 22000 хозяйств пользуются консалтинговыми услугами ученых университета).
7. В 6 регионах Казахстана на базе пилотных хозяйств созданы от 3 до 5 УНПЦ.
8. УМО РУМС по направлениям "Сельское хозяйство и биоресурсы" и "Ветеринария".
9. Разработка и выполнение совместных научных проектов с зарубежными ВУЗами и научными центрами.
1. Низкий уровень оснащения УОХ университета современной сельскохозяйственной техникой для проведения опытных полевых работ, ухода за культурами, уборки и послеуборочной обработки урожая.

2. ОПҚ-ның халықаралық жобаларға қатысуының жеткіліксіз деңгейі
3. ҒЗЖ әлеуетті тапсырыс берушілеріне жобаларды таныстыру үшін жобалық құжаттаманы дайындаудың әзірленген бірыңғай әдіснамасының болмауы.
4. Агробизнес төлем қабілеттілігінің төмендігінен ғылыми жобаларға инвестиция салуға дайын емес
1. АӨК-ні дамыту Қазақстан Республикасының экономикалық дамуында басым болып танылды.
2. Жер шарының азық-түлік қауіпсіздігі мәселесі елдің аграрлық секторына деген назарын арттырады
3. Ғылымды қаржыландырудың елдің ЖІӨ-нен 3 %-ға дейін өсуі.
4. Шетелдік компаниялардың аграрлық экономиканы инвестициялауға қызығушылығы.
5. Агротехнопарк пен ғылыми-инновациялық орталық құруға арналған база ретінде "Агроуниверситет" оқу-өндірістік шаруашылығының болуы.
6. Жоғары деңгейде ғылыми зерттеулер жүргізуді қамтамасыз ететін инновациялық орталықтардың болуы.
7. Жұмыс істеп тұрған аграрлық ғылыми-өндірістік консорциум және халықаралық ғылыми-білім беру консорциумы.
8. Жаңа халықаралық білім беру бағдарламаларын ашу.
9. Қос дипломды білім алу мүмкіндігі.
10. Ғылыми қызмет нәтижелерін коммерцияландыру мүмкіндігі.
11. МООК іске асыру үшін онлайн оқу платформасын құру.
12. Оқу инновациялық зертханаларын құру.
13. Оқу-ғылыми инфрақұрылымды дамыту (Smart-фермалар, Агротехнопарк, жылыжай)
1. Сыртқы ортаның өзгеруі (әлеуметтік-
экономикалық жағдай, демографиялық жағдай).
2. Материалдық-техникалық, ақпараттық және басқа ресурстардың қымбаттауына әкелетін инфляциялық процестер
3. Білім беру, ғылыми және өндірістік қызметті регламенттейтін нормативтік құжаттардың өзгеруі.
4. ҒЗЖ тапсырыстары үшін АӨК құрылымдарының жеткіліксіз қаржылық мүмкіндіктері.
3-кесте. Қазақстан Республикасында аграрлық білім беруді дамытудың қазіргі жай-күйін SWOT-талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесін толық мемлекеттік қолдау.
2. Академиялық қоғам жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуде жүйелі реформалардың маңыздылығын түсінеді.
3. Халықаралық серіктестікке ұмтылу.
4. Жоғары оқу орындарында қос дипломды білім беру бағдарламаларының болуы.
5. Білім беру процесінің мазмұны қоғамның және еңбек нарығының заманауи сұраныстарына сай түзетіледі.
1. Профессор-оқытушылар құрамының қартаюы.
2. Өңірлік даму қажеттіліктеріне сай келмейтін көп бейінді жоғары оқу орындарының артық саны.
3. Білім беру процесі мазмұнының теңгерімсіздігі.
4. Білімнің, ғылым мен өндірістің әлсіз байланысы.
5. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі өзгерістер туралы академиялық қоғамның нашар ақпараттануы.

2. Недостаточный уровень участия ППС в международных проектах.
3. Отсутствие разработанной единой методологии подготовки проектной документации для презентации проектов потенциальным заказчикам НИР.
4.Агробизнес не готов вносить инвестиции в научные проекты из-за их низкой платежеспособности
1. Развитие АПК признано приоритетным в экономическом развитии Республики Казахстан.
2. Проблема продовольственной безопасности планеты ставит аграрный сектор страны в зону повышенного интереса.
3. Рост финансирования науки до 3% от ВВП страны.
4. Заинтересованность зарубежных компаний в инвестировании аграрной экономики.
5. Наличие учебно-производственного хозяйства "Агроуниверситет" как базы для создания Агротехнопарка и научно-инновационного центра.
6.Наличие инновационных центров, обеспечивающих проведение научных исследований на высоком уровне.
7.Действующие Аграрный научно-производственный консорциум и Международный научно-образовательный консорциум.
8.Открытие новых международных образовательных программ.
9. Возможность получения двудипломного образования.
10. Возможность коммерциализации результатов научной деятельности.
11.Создание учебной онлайн платформы для реализации МООК.
12. Создание учебных инновационных лабораторий.
13. Развитие учебно-научной инфраструктуры (Smart-фермы, Агротехнопарк, теплицы).
1. Изменение внешней среды (социально-
экономическая обстановка, демографическая ситуация).
2. Инфляционные процессы, приводящие к удорожанию материально-технических, информационных и др. ресурсов.
3. Изменение нормативной документации, регламентирующей образовательную, научную и производственную деятельность.
4.Недостаточные финансовые возможности структур АПК для заказов НИР.
Таблица 3. SWOT-анализ современного состояния развития аграрного образования в Республике Казахстан
Сильные стороны
Слабые стороны
1. Полная государственная поддержка системы высшего и послевузовского образования.
2. Академическая общественность осознает важность системных реформ в обеспечении конкурентоспособности высшего и послевузовского образования.
3. Стремление к международному партнерству.
4. Наличие в ВУЗах программ двудипломного образования.
5. Содержание образовательного процесса корректируется под современные запросы общества и рынка труда.
1. Старение профессорско-преподавательского состава.
2. Избыточное количество многопрофильных ВУЗов, не отвечающих потребностям регионального развития.
3. Несбалансированность содержания образовательного процесса.
4. Слабая связь образования, науки и производства.
5. Слабая информированность академической общественности о преобразованиях в системе высшего и послевузовского образования.

6. ОПҚ шет тілдерін меңгерудің әлсіз деңгейі.
7. ЖОО-ның МТБ мамандарды даярлау бейініне сәйкес келмеуі
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1. Қазақстанда жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім саласында жоғары білікті мамандардың болуы.
2. Халықаралық ынтымақтастықты кеңейту.
3. Халықаралық гранттар мен бағдарламалар бойынша оқыту.
4. Халықаралық білім беру және зерттеу ресурстарына қол жеткізу.
5. ЖОО қызметін сырттай бағалау өлшемшарттарын өзгерту.
6. АӨК инновацияны енгізудің қазақстандық тәжірибесін тұрақты дамыту.
1. Білім берудің жаһандануы салдарынан бәсекелестіктің өсуі.
2. Жоғары білім сапасын қамтамасыз етудегі стейкхолдерлердің пассивтілігі.
3. Қазақстандық студенттер үшін қазақстандық білім берудің тартымсыздығы.
4. Жосықсыз бәсеке.
5. Мемлекеттік қаржыландыруды қысқарту.
6. Кадрлардың басқа салаларға кетуі.
7. Демографиялық дағдарыс.
4-кесте. Аграрлық ғылым дамуының қазіргі жай-күйін SWOT-талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1. Іргелі және қолданбалы зерттеулердің болуы.
2. Ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың болуы.
3. Ғылыми кадрларды даярлауға халықаралық тәсілдерді енгізу.
4. Ғылымның заманауи бағыттарына бағдарлау.
5. Толық мәтінді ғылыми журналдарға және халықаралық деректер базасына қол жеткізу.
1. Ғылымның, білім мен тәжірибенің жеткіліксіз интеграциясы.
2. Құрылымдық бөлімшелердегі ғылыми зерттеулердің тиімсіз менеджменті.
3. ҒЗИ және жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының әлсіздігі.
4. Өндірістегі ғылыми әзірлемелер нәтижелерінің бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі және аз талап етілуі.
5. Жоғары импакт-факторы бар журналдарда мақалалардың жариялануының төмен деңгейі.
6. Еңбекке ақы төлеудің төмендігінен жас ғалымдардың ҒЗЖ-ға уәждемесінің жеткіліксіздігі.
7. Коммерцияландырудың пәрменді тетіктерінің және ғылыми нәтижелер трансфертінің болмауы.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1. Ғылымды дамыту бойынша мақсатты мемлекеттік бағдарламалардың болуы.
2. Халықаралық, республикалық ғылыми гранттарды іске асыру.
3. Ғылыми әзірлемелер мен инновацияларды оқу процесіне және өндіріске енгізу.
4. Ғылыми әзірлемелер трансферті.
5. Ғылым, білім және өндірістің интеграциясын күшейту.
6. Халықаралық, республикалық ғылыми конференциялар, семинарлар, тренингтер ұйымдастыру.
7. Білім алушыларда зерттеу құзыреттілігін қалыптастыру.
1. Еңбекақының төмендігінен ғылыми кадрлардың кетуі.
2. Аграрлық ғылым мен жаңа технологияларды дамытуға байланысты ақпаратты жылдам жаңарту.
3. Ғылыми зерттеулерге қаржы қаражатының жеткіліксіз бөлінуі.
4. Нашар материалдық-техникалық база.

6. Слабый уровень владения ППС иностранными языками.
7. Несоответствие МТБ ВУЗов профилю подготовки специалистов
Возможности Угрозы
1. Наличие в Казахстане высококвалифицированных специалистов в области высшего и послевузовского образования.
2. Расширение международного сотрудничества.
3. Обучение по международным грантам и программам.
4. Доступ к международным образовательным и исследовательским ресурсам.
5. Изменение критериев внешней оценки деятельности ВУЗов.
6. Постоянное развитие казахстанского опыта внедрения инноваций в АПК.
1. Рост конкуренции вследствие глобализации образования.
2. Пассивность стейкхолдеров в обеспечении качества высшего образования.
3. Непривлекательность казахстанского образования для казахстанских студентов.
4. Недобросовестная конкуренция.
5. Сокращение государственного финансирования.
6. Отток кадров в другие сферы.
7. Демографический кризис.
Таблица 4. SWOT-анализ современного состояния развития аграрной науки
Сильные стороны
Слабые стороны
1. Наличие фундаментальных и прикладных исследований.
2. Наличие научных лабораторий коллективного пользования.
3. Внедрение международных подходов к подготовке научных кадров.
4. Ориентация на современные направления науки.
5. Доступ к полнотекстовым научным журналам и международным базам данных.
1. Недостаточная интеграция науки, образования и практики.
2. Неэффективный менеджмент научных исследований в структурных подразделениях.
3. Слабая материально-техническая база НИИ и ВУЗов.
4. Низкая конкурентоспособность и малая востребованность результатов научных разработок в производстве.
5. Низкий уровень публикуемости статей в журналах с высоким импакт-фактором.
6. Недостаточная мотивация молодых ученых к НИР из-за низкой оплаты труда.
7. Отсутствие действенных механизмов коммерциализации и трансферта научных результатов.
Возможности Угрозы
1. Наличие целенаправленных госпрограмм по развитию науки.
2. Реализация международных, республиканских научных грантов.
3. Внедрение научных разработок и инноваций в учебный процесс и производство.
4. Трансферт научных разработок.
5. Усиление интеграции науки, образования и производства.
6. Организация международных, республиканских научных конференций, семинаров, тренингов.
7. Формирование у обучающихся исследовательских компетенций.
1. Отток научных кадров из-за низкой заработной платы.
2. Стремительное обновление информации, связанной с развитием аграрной науки и новых технологий.
3. Недостаточное выделение финансовых средств на научные исследования.
4. Слабая материально-техническая база.

5. Ғылыми кадрлардың қартаюы.
5-кесте. Университеттің білім, ғылым және өндіріс интеграциясы дамуының қазіргі жай-күйін SWOT-талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1. Елдің ҒЗИ және аграрлық жоғары оқу орындарындағы ғылыми қызметкерлердің жоғары әлеуеті.
2. 13 ҒЗИ, 3 ҒӨО, 18 тәжірибелік шаруашылық және экономиканың аграрлық секторында білімді тарату бойынша 22 орталық жұмыс істейді.
3. ҒЗИ мен ЖОО-да орындалатын барлық ғылыми әзірлемелер еліміздің АӨК әлеуетін арттыруға бағытталған.
4. ҚР АӨК-дегі табиғи және адами ресурстардың зор әлеуеті (агроқұрылымдар саны 200,0 мың бірліктен, 217 млн га ауыл шаруашылығы алқаптарынан асады; ауыл шаруашылығында 1,6 млн астам адам жұмыс істейді және 1,6 млн адам өз бетінше жұмыспен қамтылған деп есептеледі).
5. ҒЗИ, АШБ және ЖОО-да тиісті оқу және ғылыми инфрақұрылым бар (ҚазҰАУ-да Агротехнологиялық хаб құрылды).
1. Жоғары оқу орындары мен ҒЗИ бірлескен жұмысының әлсіз тетігі.
ЖОО ғалымдары білім берумен, ал ҒЗИ қызметкерлері ғылыми зерттеулермен айналысуы тиіс деген субъективті көзқарас.
2. Консалтингтік қызметтер көрсетілгені үшін және өндіріске инновациялық технологиялар енгізілгені үшін ауылдық тауар өндірушілердің төлемге қабілетсіздігі.
3. Ғалымдарда алынған ғылыми нәтижелерді өндіріске енгізу бойынша практикалық дағдылардың болмауы.
4. Бұл екі жүйе ғылыми процестерді оңтайлы ұйымдастыру мәселелерінде әрдайым өзара бәсекелеседі.
5. ҒЗИ кадрлық қамтамасыз етілуі (ҒЗИ төмен жалақының салдарынан жас ғалымдар ол жерде жұмыс істегісі келмейді).
6. Материалдық-техникалық базаны және т. б. дамыту үшін қаржы ресурстарының жетіспеушілігі орын алуда.
7. Көптеген ауыл кәсіпкерлерінің аграрлық білімінің болмауы өндіріске ғылыми нәтижелерді енгізу үшін кедергі болып табылады.
8. Ғылымның, білім мен тәжірибенің жеткіліксіз интеграциясы.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1. Экономиканың аграрлық саласында ҒЗТКЖ бірыңғай үйлестіруді жүзеге асыру.
2. Академиялық және басқару автономиясын кеңейту.
3. Әлеуетті жұмыс берушілермен және еңбек нарығымен тиімді өзара іс-қимыл жасау.
4. Аралас салалардан мультипликативті тиімділікке қол жеткізу.
5. Ғылыми зерттеулерді басқарудың тиімділігін арттыру:
- жаңа білім беру бағдарламаларын ашу;
- материалдық-техникалық базаны және қаржылық тұрақтылықты нығайту;
- әлемдік академиялық рейтингтердегі жоғары оқу орындарының позициясын жақсарту.
6. Өндіріске ғылыми нәтижелерді енгізу үшін субсидия түрінде ауыл кәсіпкерлеріне мемлекеттік қолдау көрсету.
Ғылыми нәтижелерді енгізетін, қосымша жұмыс орындарын құратын, жұмысқа жас мамандарды және т. б. тартатын ауыл шаруашылығы кәсіпорындары үшін жеңілдікті кредит беру, дотация, салық салу сияқты экономикалық тетіктерді әзірлеу.
1. Өндіріске ғылыми нәтижелерді енгізу үшін ауыл кәсіпкерлерінде қаржы қаражатының болмауы.

5. Старение научных кадров.
Таблица 5. SWOT- анализ современного состояния развития интеграции образования, науки и производства университета
Сильные стороны Слабые стороны
1. Высокий потенциал научных работников в НИИ и аграрных ВУЗах страны.
2. Функционируют 13 НИИ, 3 НПЦ, 18 опытных хозяйств и 22 центра по распространению знаний в аграрном секторе экономики страны.
3. Все научные разработки, выполняемые в НИИ и ВУЗах, направлены на повышение потенциала АПК страны.
4. Огромный потенциал природных и человеческих ресурсов в АПК РК (численность агроформирований превышает 200,0тыс. ед., 217 млн. га сельскохозяйственных угодий; в сельском хозяйстве работают более 1,6 млн. чел. и 1,6 млн. чел считаются самозанятыми).
5. Имеется соответствующая учебная и научная инфраструктура в НИИ, ОПХ и ВУЗах (в КазНАУ создан Агротехнологический хаб).
1.Слабый механизм совместной работы ВУЗов и НИИ.
2. Субъективный подход, что ВУЗовские ученые должны заниматься образованием, а сотрудники НИИ - научными исследованиями.
2.Неплатежеспособность сельских товаропроизводителей за оказание консалтинговых услуг и внедрение инновационных технологий в производство.
3. Отсутствие практических навыков у ученых по внедрению полученных научных результатов в производство.
4.Эти две системы всегда конкурируют между собой, по крайней мере, в вопросах оптимальной организации научных процессов.
5.Кадровое обеспечение НИИ (В НИИ молодые ученые не хотят работать из-за низкой заработной платы).
6.Имеет место нехватка финансовых ресурсов для развития материально-технической базы и т.д.
7.Многие сельские предприниматели не имеют аграрного образования, что является преградой для внедрения научных результатов в производство.
8.Недостаточная интеграция науки, образования и практики.
Возможности Угрозы
1. Осуществлять единую координацию НИОКР в аграрной сфере экономики.
2. Расширить академическую и управленческую автономию.
3. Эффективно взаимодействовать с потенциальными работодателями и рынком труда.
4. Получить мультипликативный эффект от смежных отраслей.
5.Повысить эффективность управления научными исследованиями:
- открыть новые образовательные программы.
- укрепить материально-техническую базу и финансовую устойчивость.
- улучшить позиции ВУЗов в мировых академических рейтингах.
6. Оказание государственной поддержки сельским предпринимателям в форме субсидии для внедрения научных результатов в производство.
Разработать экономические механизмы такие, как льготное кредитование, дотации, налогообложение для сельхозпредприятий, которые внедряют научные результаты, создают дополнительные рабочие места, привлекают к работе молодых специалистов и т.д.
1.Отсутствие финансовых средств у сельских предпринимателей для внедрения научных результатов в производство.

2. Ауыл шаруашылығын дамыту ерекшеліктерімен байланысты тәуекел, атап айтқанда топырақ-климаттық жағдайларға тәуелділік.
3. ҒЗИ мен ЖОО-лар өзара бәсекеге түспеуі, елдің АӨК тиімді дамуы үшін үдерістерді шоғырландыруы тиіс.
4. АӨК-тегі өндірістің ұсақ тауарлылығы және ауыл шаруашылығының т.б. мәселелері ҒЗТКЖ нәтижелерін тиімді енгізуге мүмкіндік бермейді.
Іс жүзінде дамыған елдерде іргелі зерттеулер негізінен университеттер мен ғылыми мекемелерде мемлекеттік қаржыландыру есебінен жүргізіледі.
Бірақ негізгі инновациялық әзірлемелерді жеке сектор өзінің ғылыми мекемелеріне қаржы салу есебінен жасайды.
Көп жағдайда бұл бизнестің бәсекелестік артықшылықтарды құру және сақтау үшін "жабық" әзірлемелерді жүргізу қажеттігіне байланысты.
АҚШ-та жеке сектордың ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге қосқан үлесі шамамен 75 %-ды құрайды, Жапонияда инновацияға жеке инвестициялардың үлесі шамамен 80 %-ды құрайды.
Қазақстанда іргелі ғылыми зерттеулердің негізгі көлемі университеттерге емес, ҚР БҒМ институттарына тиесілі. Қазақстандағы инновациялық әзірлемелер негізінен мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылады.
Қазақстандағы және өнеркәсіптік тұрғыдан дамыған елдердегі университеттер, бизнес және билік әртүрлі болып келеді, олардың өзара іс-қимылының сипаты да ерекшеленеді. Біздің еліміздің ұлттық ерекшеліктері үштік спираль моделінің әмбебап тәсілдеріне сай келмейді.
Мұнда негізгі проблема инновациялық әзірлемелерді қаржыландыруға қабілетсіз экономиканың әлсіз нақты секторы болып табылады.
Елде экономиканың нақты секторын инновациялық негізде дамыта отырып, оған қаржы құятын әлеуетті инвесторлар жоқ.
Сондықтан "үш тағанды" ықпалдастыру үшін ғылыми әзірлемелерді орындауға және олардың нәтижелерін өндіріске енгізуге мемлекеттік қолдау шараларын қайта қарау қажет.
4. Бағдарламаның талдамалық және болжамдық негіздемесінің блогы
4.1. ҚазҰАУ қызметінің жай-күйін, негізгі проблемалары мен олардың
себептерін талдау
Жаһандық және өңірлік нарықтардағы қазіргі заманғы университет табысының негізгі факторларының бірі оның экожүйесі болып табылады.
Қазіргі кезде университеттер емес, университеттік экожүйелер бәсекелесуде.
Білімнің, ғылым мен өндірістің коммуникациясына арналған алаң ҚазҰАУ экожүйесінің негізі болып табылады. Университет кадрларды даярлау және өндіріске ғылыми зерттеулердің нәтижелерін енгізу мәселесінде ғылыммен және бизнес-құрылымдармен тығыз байланысты дамытады (1-сурет).
1-сурет. Университеттің білім беру экожүйесі
Университет экожүйесінің ішкі ортасының ресурстық құрамдас бөлігі – зияткерлік, материалдық, адами, қаржылық, инфрақұрылымдық ресурстарды қамтитын инновациялық әлеует.
Қазақ ұлттық аграрлық университеті еліміздің жетекші аграрлық ЖОО болып табылады. 2001 жылы Қазақстан Республикасының Президенті Н. Ә. Назарбаевтың Жарлығымен Ұлттық университет мәртебесі берілді.
2010 жылы ҚР Білім және ғылым министрлігінің бұйрығымен университетке инновацияға бағдарланған жоғары оқу орны мәртебесі берілді.

2. Риск, связанный с особенностями развития сельского хозяйства, в частности, зависимость от почвенно-климатических условий.
3. НИИ и ВУЗы не должны конкурировать между собой, а консолидировать процессы для эффективного развития АПК страны.
4. Мелкотоварность производства в АПК и др. проблемы сельского хозяйства не позволяют эффективно внедрять результаты НИОКР.
В развитых странах фундаментальные исследования в действительности проводятся в основном в университетах и научных учреждениях за счет государственного финансирования.
Но основные инновационные разработки делает частный сектор за счет вложений в собственные научные учреждения.
Во многом это обусловлено необходимостью бизнеса вести "закрытые" разработки для создания и сохранения конкурентных преимуществ.
В США вклад частного сектора в научные исследования и разработки составляет около 75%, в Японии доля частных инвестиций в инновации составляет около 80%.
В Казахстане основной объем фундаментальных научных исследований приходится на институты МОН РК, а не на университеты. Инновационные разработки в Казахстане финансируются в основном из госбюджета.
Университеты, бизнес и власть в Казахстане и промышленно-развитых странах разительно отличаются, как и характер их взаимодействия. Национальные особенности нашей страны не вписываются в универсальные подходы модели тройной спирали.
Основной проблемой здесь является слабый реальный сектор экономики, который не способен финансировать инновационные разработки.
В стране нет потенциальных инвесторов для вложений в реальный сектор экономики с развитием его на инновационной основе.
Поэтому, для интеграции "триады" необходимо пересмотреть меры господдержки на выполнение научных разработок и внедрения их результатов в производство.
4. Блок аналитического и прогностического обоснования Программы
4.1. Анализ состояния деятельности КазНАУ, ключевых проблем и их причин
Одним из основных факторов успеха современного университета на глобальных и региональных рынках является его экосистема.
В настоящее время конкурируют не университеты, а университетские экосистемы.
Основой экосистемы КазНАУ является площадка для коммуникаций образования, науки и производства. Университет развивает тесную взаимосвязь с наукой и бизнес-структурами в вопросе подготовки кадров и внедрения результатов научных исследований в производство (рис.1).
Рисунок 1. Образовательная экосистема университета
Ресурсная составляющая внутренней среды экосистемы университета – это инновационный потенциал, который включает в себя интеллектуальные, материальные, человеческие, финансовые, инфраструктурные ресурсы.
Казахский национальный аграрный университет является ведущим аграрным ВУЗом страны. Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 ему присвоен статус Национального университета.
В 2010 году приказом Министерства образования и науки РК университету присвоен статус инновационно-ориентированного ВУЗа.

ҚазҰАУ 41 бакалавриат, 39 магистратура және 16 PhD докторантура мамандықтары бойынша білім беру бағдарламаларын жүзеге асырады. Профессор-оқытушылар құрамының дәрежелі болуы 67 % құрайды.
ҚазҰАУ білім алушыларының контингенті (2018 ж. 01.10. ж.б.) 7988 адамды құрады, оның ішінде магистратурада – 717 адам (9 %), докторантурада – 236 адам (3 %). 2010 – 2011 оқу жылымен салыстырғанда білім алушылардың жалпы контингенті 10 %-ға, оның ішінде магистратура бойынша 70 %-ға, докторантура бойынша 84 %-ға артты (2-сурет).
2-сурет. Білім алушылардың контингенті
Мемлекеттік білім гранты негізінде білім алушылар контингенті 67 % құрайды.
2018 жылдан бастап ЖОО ағылшын тіліндегі топтарда даярлауды жүзеге асырады. Көптілді топтарда студенттердің 30 %-ы оқиды, шет тілінде оқытылатын оқу пәндерінің үлесі – 27 %. Көптілді білім беру сайты жұмыс істейді.
2018 жылы білім алушыларды қабылдау 2880 адамды құрады, 2010 жылмен салыстырғанда қабылдау 17 %-ға артты, оның ішінде магистратура 81 %-ға, докторантура 86 %-ға артты (3-сурет).
3-сурет. ҚазҰУ-да білім алушыларды қабылдау
Университетте біліктілігі жоғары профессор-оқытушылар құрамы (бұдан әрі – ОПҚ) бар. Мамандар даярлауды 766 оқытушы жүргізеді, олардың ішінде 19 ҚР ҰҒА академигі, 138 ғылым докторы мен 314 ғылым кандидаты, 62 PhD докторы бар (4-сурет).
4-сурет. ОПҚ сандық және сапалық құрамы
Ғылыми дәрежесі бар ОПҚ үлесі 2010 жылмен салыстырғанда 2018 жылы 52 %-дан 67 %-ға артты.
Кафедра меңгерушілерінің 57 %-ы 40 жасқа толмаған, ағылшын тілін еркін меңгерген және халықаралық бағдарламалар мен жобаларда жұмыс тәжірибесі бар жас ғалымдар.
Сонымен қатар, университеттің 140 оқытушысы шет тілін меңгерген, IELTS және TOEFL тиісті сертификаттары бар. ҚР БҒМ "Өнімді инновацияларды ынталандыру" жобасы бойынша университеттің 150 қызметкері ағылшын тілін оқудан өтуде.
ОПҚ құрамын жасарту үшін университетте жас ғалымдар қатарынан резерв құрылды. Жыл сайын ОПҚ-ның 30-35 % біліктілігін арттыру және ғылыми тағылымдамадан өтеді. 107 ОПҚ "ЖОО-ның үздік оқытушысы" мемлекеттік грантының иегерлері болып табылады.
ҚазҰАУ "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария" білім беру саласы бойынша Республикалық оқу-әдістемелік кеңесінің (бұдан әрі – РОӘК ОӘБ) оқу-әдістемелік бірлестігі болып табылады. ҚазҰАУ жанындағы РОӘК ОӘБ білім беру саласындағы ұлттық біліктілік шеңберіне, салалық біліктілік шеңберіне және кәсіптік стандарттарға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесін дамыту тәсілдерін әзірлеуге, әлемдік білім беру кеңістігінде оның бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған даму стратегиясын қалыптастыруға қатысу, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру сапасын қамтамасыз етудің сыртқы және ішкі жүйесін жетілдіру тәсілдері мен амалдарын әзірлеу, мемлекеттік саясатты іске асыру мақсатында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінде құрылған консультативтік-кеңесші жұмыс органы болып табылады.

КазНАУ реализует образовательные программы по 41 специальности бакалавриата, 39 магистратуры и 16 докторантуры (PhD). Остепененность составляет 67%.
Контингент обучающихся КазНАУ (на 1.10.2018 г.) составил 7988 чел., из них в магистратуре – 717 чел. (9%), докторантуре – 236 чел. (3%). По сравнению с 2010 - 2011 учебным годом общий контингент обучающихся увеличился на 10%, в том числе по магистратуре – на 70%, докторантуре – 84% (рис. 2).
Рисунок 2. Контингент обучающихся
Контингент обучающихся на основе государственного образовательного гранта составляет 67%.
С 2018 года ВУЗ осуществляет подготовку в группах на английском языке. В полиязычных группах обучается 30% студентов, доля учебных дисциплин, преподаваемых на иностранном языке, составляет 27%. Действует сайт полиязычного образования.
Набор обучающихся в 2018 году составил 2880 чел. По сравнению с 2010 годом общий набор увеличился на 17%, в том числе магистратуры – на 81%, докторантура – на 86% (рис. 3).
Рисунок 3. Прием обучающихся
Университет располагает высококвалифицированным профессорско-преподавательским составом (далее – ППС) . Подготовку специалистов ведут 766 преподавателей, среди которых 19 академиков НАН РК, 138 докторов и 314 кандидатов наук, 62 доктора PhD (рис. 4).
Рисунок 4. Количественный и качественный состав ППС
Доля ППС с ученой степенью в 2018 году в сравнении с 2010 годом увеличилась с 52% до 67%.
57% заведующих кафедр – это молодые ученые в возрасте до 40 лет, свободно владеющие английским языком и имеющие опыт работы в международных программах и проектах.
Кроме того, 140 преподавателей университета владеют иностранным языком, имеют соответствующие сертификаты IELTS и TOEFL. 150 сотрудников университета по проекту "Стимулирование продуктивных инноваций" МОН РК проходят обучение английскому языку.
Для омоложения состава ППС в университете создан резерв из числа молодых ученых. Ежегодно повышение квалификации и научные стажировки проходят 30-35% ППС. Обладателями государственного гранта "Лучший преподаватель ВУЗа" являются 107 ППС.
КазНАУ является учебно-методическим объединением Республиканского учебно-методического совета (далее-УМО РУМС) по областям образования "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария". УМО РУМС при КазНАУ является консультативно-совещательным рабочим органом, созданным в системе высшего и послевузовского образования в целях реализации государственной политики в области образования, выработки подходов развития системы высшего и послевузовского образования в соответствии с национальной рамкой квалификаций, отраслевыми рамками квалификаций и профессиональными стандартами, участия в формировании стратегии развития, направленной на повышение его конкурентоспособности в мировом образовательном пространстве, выработки подходов и приемов совершенствования внешней и внутренней системы обеспечения качества высшего и послевузовского образования.

Білім беру сапасын сырттай бағалау ұлттық және халықаралық аккредиттеуден өту жолымен қамтамасыз етіледі. Барлық білім беру бағдарламалары мамандандырылған аккредиттеуден өтті. 2019 жылы 19 сәуірде университет институционалдық аккредиттеуден өтті.
2018 жылдан бері QS (World University Rankings) әлемнің үздік университеттері рейтингінде жоғары оқу орны 651-орында, дамушы Еуропа мен Орталық Азия QS рейтингінде 200 жоғары оқу орнының ішінде 96-шы орында, UI GreenMetric рейтингінде 423-ші орынды иеленді.
Ұлттық рейтинг нәтижесі бойынша университет ғалымдары Хирш индексінің көрсеткіші жоғары Қазақстанның үздік 50 оқытушысының қатарына кіреді.
Жүргізілген SWOT-талдау нәтижесінде Қазақстанда АӨК дамуын тежейтін проблемалар анықталды.
Бұл мәселелерді шешуге университеттің барлық қызметі бағытталған: сұранысқа ие мамандарды даярлау, тұтынушылардың сұраныстары бойынша ғылыми жобаларды әзірлеу, ғылыми зерттеулердің нәтижелерін коммерцияландыру және т. б.
Қойылған міндеттерді шешу үшін университет 2002 жылы білімді, ғылымды және өндірісті біріктіру процесін бастады.
2010 жылдан бастап университет жобалық басқарудың халықаралық стандарттарын пайдалана отырып, ғылыми орталықтар мен жоғары оқу орындарының 13 халықаралық сарапшыларымен бірлесіп, қазақстандық алғашқы жоғары оқу орындарының бірі болып ұлттық зерттеу университетіне ауысу процесін бастады.
2015 жыл университет жаңа ұйымдық-құқықтық нысанға қайта құрылып, БҒМ-нің қарамағынан ҚР АШМ-не берілген бетбұрысты жыл болды. Бұл ЖОО-ға академиялық еркіндік алуға, автономияға көшуге, мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін пайдалана отырып, өзін-өзі қаржыландыру қағидаттарын іске асыруға мүмкіндік берді.
Университет өзінің инновациялық дамуында QS рейтингінде 1-ші жоғары оқу орны болып табылатын Вагенинген (Нидерланды) университетінің тәжірибесіне бағдарланады. Бұл университеттің экожүйесі өте дамыған.
Вагенинген зерттеу университетінің қалыптасу және даму тәжірибесі университеттің 20 жыл бұрын жоғары оқу орнына қосылған 5 ғылыми-зерттеу институтымен интеграциясы табысты екендігін көрсетеді. Мемлекет тарапынан оны дамытудың барлық мәселелерінде қолдау көрсетіледі.
Вагенинген университетінде Метрополитен Фуд Кластер желісі құрылды, оған университет, кәсіпорындар, үкіметтік және үкіметтік емес ұйымдар кіреді. Олар бүкіл әлем бойынша 20-дан астам агроинновациялық кластерді әзірлеп, іске асырудың арқасында бизнестің қызығушылығын тудырды. Біздің университет осы желіге кірді (5-сурет). Вагенинген университетінде оқытудың ерекшелігі – мамандарды даярлау ғылым арқылы, ғылыми-зерттеу институттарында жүргізіледі.
5-сурет. Вагиненген MFC желісі
Әлемдік деңгейдегі зерттеу университетінің тұжырымдамасы әзірленді, онда "Жетістік факторлары" – ғылыми дарындар, қажетті ресурстар және тиімді менеджмент ескерілген.
Университеттің корпоративтік басқаруын дамыту тиімді және икемді модельді құруға бағытталған: адамдар-процестер-технологиялар.
Бірінші аспект – адамдар.
Екінші аспект – қаржылық және бизнес-процестерді дамытуды, ғылым мен өндірісті интеграциялауды, ғылыми зерттеулер нәтижелерін коммерцияландыруды көздейтін "процестер".
"Технологиялар" өлшемінде шешуші нәтижелер ретінде IT-шешімдер мен оқытудың жаңа форматы орын алады.
2018 жылдан бастап университетте адами ресурстарды дамыту басқармасы (HR) жұмыс істейді. Персонал құзыреттерінің өлшемшарттарын және олардың қызметінің нәтижелілігін бағалау тәсілдері қайта қаралды (KPI). Негізгі мүдделі тараптар: акционерлер, қызметкерлер және т. б. үшін автоматтандырылған жүйе енгізілді.
Цифрлық трансформация аясында университет корпоративтік басқару жүйесінің екі негізгі бағытын анықтады – басқарудың бірыңғай экожүйесі және қазіргі заманғы оқу процесін құру.
Жақын арада ЖОО негізгі бизнес-процестерді автоматтандырып, менеджмент тиімділігінің жаңа деңгейіне көшуді жоспарлап отыр.
Халықаралық стандарттарға сәйкес ОПҚ жаңа, қазіргі заманғы тәсілдерді ескере отырып аттестаттаудан өтті.

Внешняя оценка качества образования обеспечивается путем прохождения национальной и международной аккредитации. Все образовательные программы прошли специализированную аккредитацию. 19 апреля 2019 года университет прошел институциональную аккредитацию.
C 2018 года университет занимает 651 место в рейтинге QS World University Rankings, 96 место из 200 ВУЗов в рейтинге QS Развивающаяся Европа и Центральная Азия, 423 место в рейтинге UI GreenMetric.
По результатам национального рейтинга ученые университета входят в ТОП-50 лучших преподавателей Казахстана, имеющих высокий показатель индекса Хирша.
В результате проведенного SWOT-анализа были выявлены проблемы, сдерживающие развитие АПК в Казахстане.
На решение этих проблем направлена вся деятельность университета: подготовка востребованных специалистов, разработка научных проектов по запросам потребителей, коммерциализация результатов научных исследований и др.
Для решения поставленных задач университет в 2002 году начал процесс интеграции образования, науки и производства.
С 2010 года университет одним из первых казахстанских ВУЗов, используя международные стандарты проектного управления, совместно с 13-ю международными экспертами из научных центров и ВУЗов начал процесс трансформации в национальный исследовательский университет.
2015 год стал переломным, когда университет был преобразован в новую организационно-правовую форму и передан из ведения МОН в МСХ РК. Это позволило ВУЗу получить академическую свободу, перейти к автономии, реализовать принципы самофинансирования, используя механизмы государственно-частного партнерства.
В своем инновационном развитии университет ориентируется на опыт университета Вагенинген (Нидерланды), который является ВУЗом номер 1 в рейтинге QS. Этот университет имеет очень развитую экосистему.
Опыт становления и развития исследовательского университета Вагенинген показывает, что успех заключается в интеграции университета с 5 научно-исследовательскими институтами, которые 20 лет назад были присоединены к ВУЗу. Со стороны государства оказывается поддержка во всех вопросах его развития.
В университете Вагенинген создана сеть метрополитен фуд кластер, в которую входят университет, предприятия, правительственные и неправительственные организации. Ими разработано и реализовано более 20 агроинновационных кластеров по всему миру, чем привлекает бизнес. Наш университет вошел в эту сеть (рис.5). Особенностью обучения в университете Вагенинген является то, что подготовка специалистов идет через науку, в научно-исследовательских институтах.
Рисунок 5. Сеть Вагенинген MFC
Разработана концепция исследовательского университета мирового класса, где учтены "Факторы успеха" – научные таланты, необходимые ресурсы и эффективный менеджмент.
Развитие корпоративного управления университета нацелено на построение эффективной и гибкой модели: люди-процессы-технологии.
Первый аспект - это люди.
Второй аспект - "Процессы", которые предполагают развитие финансовых и бизнес-процессов, интеграцию науки и производства, коммерциализацию результатов научных исследованию.
Ключевыми результатами в измерении "Технологий" станут IT-решения и новый формат обучения.
С 2018 года в университете функционирует управление по развитию человеческих ресурсов (HR). Пересмотрены подходы к оценке критериев компетенций персонала и результативности их деятельности (KPI). Внедрена автоматизированная система для ключевых заинтересованных сторон: акционеров, сотрудников и другие.
В рамках цифровой трансформации университет определил два ключевых направления системы корпоративного управления – построение единой экосистемы управления и современного учебного процесса.
В ближайшее время ВУЗ планирует автоматизировать ключевые бизнес-процессы и перейти на новый уровень эффективности менеджмента.
В соответствии с международными стандартами проведена аттестация ППС с учетом новых, современных подходов.

Университеттің цифрлық трансформациясын күшейту нәтижесінде: оқыту бағдарламалары жаңартылып, жаңғыртылады; университет қызметіне бизнес-қоғамдастық тартылады; университетті корпоративтік басқарудың ашық жүйесі құрылады. Университет ғалымдары жалпы сомасы 2,0 млрд теңгеге жобалар бойынша 71 ғылыми-зерттеу және енгізу жұмыстарын орындайды. 2018 жылы ҚР БҒМ және ҚР АШМ түрлі ғылыми конкурстарына қатысуға 256 жоба берілді.
ҚазҰАУ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
15 ғылыми-зерттеу институтымен және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 10 ғылыми-зерттеу институтымен тығыз байланыста.
22 ғалым ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген. Аты әлемге танымал академиктердің ғылыми мектептері қызмет атқарып, іргелі ғылыми кітапхана, ғылыми технологияларды коммерцияландыру кеңсесі жұмыс істейді.
2015 жылдан бастап университетте Агротехнологиялық хаб жұмыс істейді, оның құрамына барлық инновациялық ғылыми-зерттеу зертханалары мен орталықтары енген. Оның мақсаты жаңа білімдер мен инновациялық технологияларды іздеу Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешеніне тарту және трансферттеу болып табылады (6-сурет).
6-сурет. Агротехнологиялық хаб құрылымы
Оның құрамына: 6 ғылыми-зерттеу институты, 31 зерттеу зертханасы, 7 инновациялық орталық: Қазақстан-Жапон, Су, Агроинженерлік мәселелер және энергия үнемдеу, Қазақстан-Корей, Тұрақты егіншілік, Тағам өнімінің технологиясы мен сапасы, Қазақстан-Беларусь агроинженерлік, Digital кіреді. Дамыған ғылыми-инновациялық инфрақұрылым университетте зерттеулер жүргізуге және халықаралық деңгейде сұранысқа ие бәсекеге қабілетті мамандарды даярлауға мүмкіндік береді.
Мичиган университетімен Жер және Климаттық хабтарды ашу бойынша жұмыс жүргізілуде. Олар Жібек жолы елдеріне жер және су ресурстарын басқару мәселелерін шешуге арналған алаң бола алады.
Қазақстандағы жалғыз Фермерлер жоғары мектебі барлық облыстар мен аудандарда құрылған Экстеншн білім беру орталықтары арқылы өндіріске инновациялық технологияларды қолдану және енгізу бойынша консультациялық және консалтингтік қызметтер көрсетеді. Фермерлердің қажеттілігін зерттеу және орын алған проблемаларды шешу үшін ғалымдар жыл бойы кесте бойынша базалық шаруашылықтарға барады.
Университеттің дамыған ғылыми-білім беру инфрақұрылымы бар. ЖОО Алматы қаласында орналасқан.
Университетте "Агроуниверситет" оқу-тәжірибе шаруашылығы негізінде Агротехнопарк жұмыс істейді. Ауданы 845 га құрайтын оқу шаруашылығы Алматы облысының Еңбекшіқазақ ауданы Саймасай және Талғар ауданы Байбұлақ кенттерінде орналасқан.

В результате усиления цифровой трансформации университета будут: обновлены и модернизированы программы обучения; к деятельности университета привлечено бизнес-сообщество; построена прозрачная система корпоративного управления университета. Ученые университета выполняют 71 научно-исследовательский и внедренческий проект на общую сумму 2,0 млрд. тенге. В 2018 году для участия в различных научных конкурсах МОН РК и МСХ РК было подано 256 проектов.
КазНАУ тесно сотрудничает с 15 научно-исследовательскими институтами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и 10 научно-исследовательскими институтами Министерства образования и науки Республики Казахстан.
22 ученых аккредитованы как субъекты научной и научно-технической деятельности. Функционируют научные школы академиков с мировым именем, работает фундаментальная научная библиотека, действует офис коммерциализации научных технологий.
С 2015 года в университете функционирует агротехнологический хаб, в состав которого вошли все инновационные научно-исследовательские лаборатории и центры. Его целями являются поиск, привлечение и трансферт новых знаний и инновационных технологий в агропромышленный комплекс Республики Казахстан (рис. 6).
Рис. 6. Структура агротехнологического хаба
В его состав вошли 6 научно-исследовательских институтов, 31 исследовательская лаборатория, 7 инновационных центров: казахстанско - японский, водный, агроинженерных проблем и энергосбережения, казахстанско-корейский, устойчивого земледелия, технологии и качества пищевых продуктов, казахстанско-белорусский агроинженерный, Digital центр. Развитая научно-инновационная инфраструктура позволяет проводить в университете исследования и готовить конкурентоспособные кадры, востребованные на международном уровне.
С университетом штата Мичиган ведется работа по открытию земельного и климатического хабов. Они могут служить площадкой для стран Шелкового пути по решению проблем в управлении земельными и водными ресурсами.
Единственная в Казахстане высшая школа фермеров оказывает консультационные и консалтинговые услуги по применению и внедрению инновационных технологий в производство через созданные во всех областях и районах центры по передаче знаний Экстеншн. В течение года по графику ученые выезжают в базовые хозяйства для изучения потребностей фермеров и решения имеющихся проблем.
Университет имеет развитую научно-образовательную инфраструктуру. ВУЗ расположен в городе Алматы.
В университете функционирует агротехнопарк на базе учебно-опытного хозяйства "Агроуниверситет". Учхоз с площадью 845 га расположен в поселках Саймасай Енбекшиказахского района и Байбулак Талгарского района Алматинской области.

ҚазҰАУ жалпы ауданы 63 748,8 ш. метрді құрайтын 12 оқу-зертханалық корпустары бар. Университеттің 10 студенттік жатақханасында 3766 орын бар. Барлығы – 45 объект, жалпы ауданы 116 931,5 ш. метрді құрайды.
Кірістер мен шығыстарды талдау арқылы университет жалпы алғанда тиімді жұмыс істейтінін көруге болады. 2019 жылы рентабельділік деңгейі 31,5 %-ды құрады, ал 2011 жылы бұл көрсеткіш 1,4 %-ға тең болды. 2019 жылы университет қызметінен алынған барлық пайда университеттің ОПҚ мен қызметкерлерінің жалақысын арттыруға бағытталғанын атап өткен жөн (7-сурет).
7-сурет. Кірістер мен шығыстар, млн теңге
2020 жылы ОПҚ орташа жалақысы 200,0 мың теңгені құрайды. 2011 жылмен салыстырғанда жалақы шамамен 2,0 есеге өсті (8-сурет). 2020 жылмен салыстырғанда ОПҚ-ның орташа жалақысын 2024 жылға қарай 1,6 есеге арттыру жоспарлануда.
8-сурет. ОПҚ орташа жалақысы, мың теңге
Университет экожүйесінің сыртқы ортасы екі деңгейді қамтиды.
Бірінші деңгей – ҒЗИ, колледждер, республиканың басқа ЖОО-мен интеграция.
Екінші деңгей – агроқұрылымдармен, АӨК кәсіпорындарымен және қаржы институттарымен өзара іс-қимыл.
ҚазҰАУ Қазақстанның оңтүстік және оңтүстік-шығысында орналасқан ғылыми-зерттеу институттарымен және ғылыми орталықтармен тығыз ынтымақтастықты дамытады. ЖОО мен ҒЗИ ғалымдары АӨК және ауылдық аумақтарды дамыту саласында іргелі және қолданбалы зерттеулер жүргізеді, бірлескен инновациялық білім беру бағдарламаларын әзірлейді, алынған ғылыми зерттеулердің нәтижелерін өндіріске енгізеді.
Барлық ғылыми жобаларға дайындық бағыттары бойынша магистранттар мен докторанттар қатысады. Жобалар нақты шаруашылықтар, ҚР АӨК кәсіпорындары базасында орындалады.
Студенттер 2-ші курстан бастап университет кафедраларының филиалдары орналасқан ҒЗИ базасында тәжірибеден өтеді және дипломдық жұмыстарды орындайды. ҒЗИ жетекші қызметкерлері дәріс оқиды, студенттерге, магистранттарға, докторанттарға сабақ өткізеді.
Бұл жоғары білікті жас ғалым-кадрларды даярлау сапасын арттыруға, сабақтастықты сақтау мақсатында тәлімгерлік институттарын нығайтуға, өндіріспен және бизнес-құрылымдармен ынтымақтастықты жүзеге асыруға ықпал етеді. Сондай-ақ мемлекеттік басқару органдарымен неғұрлым тиімді өзара іс-қимыл жасауға, алдыңғы қатарлы әлемдік тәжірибе дағдыларын Қазақстан жағдайларына трансферттеу және бейімдеу мақсатында жетекші шетелдік ғылыми-зерттеу институттарымен және университеттермен тығыз ынтымақтастықты жолға қоюға және т.б. мүмкіндік береді.
ҚР АШМ "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ Директорлар кеңесінің 2018 жылғы 2 шілдедегі шешімімен "Қазақ ұлттық аграрлық университеті" КеАҚ сенімгерлік басқаруына "Қазақ жеміс-көкөніс ҒЗИ" берілді.
Бір жыл ішінде қайта ұйымдастыру жүргізілді, ұйымдық құрылым оңтайландырылды, институттың даму стратегиясы әзірленді. Павлодар қаласында картоп өндіру орталығы ашылды, онда ауыл кәсіпкерлері үшін тұрақты түрде оқыту семинарлары өткізіледі. Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді сапалы көшет материалымен қамтамасыз ету бойынша шаралар кешені әзірленді, жеміс-жидек дақылдарының көшеттік материалын өндірушілердің қауымдастығы құрылды. Жидекті дақылдар қауымдастығымен бірлесіп, фермерлерді оқыту бағдарламасы әзірленді.
Шығармашылық қабілеттерін дамыту және зерттеу қызметінің дағдыларын қалыптастыру арқылы тұлғаның білімін арттыру және зияткерлік әлеуетін дамыту үшін университетте Кіші академия жұмыс істейді. Академия: мектеп (лицей) – колледж – университет желісі бойынша аграрлық үздіксіз білім берудің үздіксіз (тұтас) жүйесін енгізіп, сол арқылы "өмір бойы білім беру" қағидатын іске асыруды қамтамасыз етеді (9-сурет).
9-сурет. Кіші академияның құрылымы
Университеттің колледждермен тығыз қызметі ғылыми-білім беру процесін өндіріске барынша жақындатуға, ғылыми зерттеулердің нәтижелерін ауыл шаруашылығына енгізуге және сол арқылы білім беру, ғылым және агробизнес-ортаны интеграциялау процесін күшейтуге мүмкіндік береді.
Университетке еліміздің оңтүстігінде, оңтүстік-шығысында орналасқан жетекші аграрлық колледждерді сенімді басқаруға беру жоспарланып отыр.
Университетке Есік мемлекеттік дендрологиялық паркін беру жоспарлануда, оның негізінде Сиверс алмасының ұлттық орталығы, Агротуризм орталығы құрылады.
Университеттің Еуропа, АҚШ және Азия-Тынық мұхиты өңірінің жетекші шетелдік жоғары оқу орындарымен және ғылыми орталықтарымен 137 келісімі бар. Жасалған шарттар аясында академиялық ұтқырлық, ғылыми тәжірибелер дамуда.

КазНАУ имеет 12 учебно-лабораторных корпусов общей площадью 63 748,8 кв. метров. В 10 студенческих общежитиях Университета имеется 3766 мест. Всего 45 объектов, общей площадью 116 931,5 кв.метров.
Анализ доходов и расходов показывает, что в целом университет работает эффективно. Уровень рентабельности в 2019 году составил 3,5%, тогда как в 2011 году этот показатель был равен 1,4%. Следует отметить, что в 2018 году вся прибыль, полученная от деятельности университета, была направлена на повышение заработной платы ППС и сотрудников университета (рис. 7).
Рисунок 7. Доходы и расходы, млн. тенге
Средняя заработная плата ППС в 2020 году составляет 200,0 тыс. тенге. По сравнению с 2011 годом зарплата увеличилась почти в 2,0 раза (рис. 8). Планируется повышение средней заработной платы ППС к 2024 году в 1,6 раза по сравнению с 2020 годом.
Рисунок 8. Средняя заработная плата ППС, тыс. тенге
Внешняя среда экосистемы Университета охватывает два уровня.
Первый уровень – интеграция с НИИ, колледжами и другими ВУЗами республики.
Второй уровень – взаимодействие с агроформированиями, предприятиями АПК и финансовыми институтами.
КазНАУ развивает тесное сотрудничество с научно-исследовательскими институтами и научными центрами, расположенными на юге и юго-востоке Казахстана. Ученые ВУЗа и НИИ проводят фундаментальные и прикладные исследования в области АПК и развития сельских территорий, разрабатывают совместные инновационные образовательные программы, внедряют в производство результаты полученных научных исследований.
Во всех научных проектах принимают участие магистранты и докторанты по направлениям подготовки. Проекты выполняются на базе конкретных хозяйств, предприятий АПК РК.
Студенты, начиная со 2-го курса, проходят практику и выполняют дипломные работы на базе НИИ. Ведущие сотрудники НИИ читают лекции, проводят занятия студентам, магистрантам и докторантам.
Это способствует повышению качества подготовки высококвалифицированных молодых научных кадров, укреплению институтов наставничества в целях сохранения преемственности, осуществлению сотрудничества с производством и бизнес-структурами. А также позволяет более эффективно взаимодействовать с государственными органами управления, наладить тесное сотрудничество с ведущими зарубежными научно-исследовательскими институтами и университетами с целью трансферта и адаптации опыта передовой мировой практики к условиям Казахстана и др.
Решением Совета директоров НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" МСХ РК от 2 июля 2018 года "Казахский НИИ плодоовощеводства" был передан в доверительное управление НАО "Казахский национальный аграрный университет".
За один год была проведена реорганизация, оптимизирована организационная структура, разработана стратегия развития института. Открыт центр картофелеводства в г. Павлодаре, где на постоянной основе проводятся обучающие семинары для сельских предпринимателей. Выработан комплекс мер по обеспечению сельхозтоваропроизводителей качественным посадочным материалом, создана ассоциация производителей посадочного материала плодово-ягодных культур. Совместно с Ассоциацией ягодных культур разработана программа обучения фермеров и другие.
Для повышения знаний и развития интеллектуального потенциала личности путем развития творческих способностей и формирования навыков исследовательской деятельности в университете действует малая академия. Академия внедряет непрерывную (целостную) систему аграрного непрерывного образования: школа (лицей) – колледж – университет, тем самым, обеспечивая реализацию принципа "обучение в течение всей жизни" (рис. 9).
Рисунок 9. Структура малой академии
Тесная деятельность университета с колледжами позволит максимально приблизить научно-образовательный процесс к производству, внедрять результаты научных исследований в сельское хозяйство и тем самым усилить процесс интеграции образования, науки и агробизнес-среды.
Университету планируется передать в доверительное управление ведущие аграрные колледжи, расположенные на юге, юго-востоке страны.
Университету планируется передать Иссыкский государственный дендрологический парк, на базе которого будет созданы Национальный центр яблони Сиверса, центр агротуризма.
Университет имеет 137 соглашений с ведущими зарубежными ВУЗами и научными центрами Европы, США и Азиатско-Тихоокеанского региона. В рамках заключенных договоров развиваются академическая мобильность, научные стажировки.

2019 жылы АӨК ғылыми ұйымдары мен ұйымдарында барлығы 414 магистрант пен докторант ғылыми тағылымдамадан өтті. 2011 жылмен салыстырғанда бұл көрсеткіш 76 %-ға артты.
Шығыс ұтқырлық бойынша орта есеппен жылына 30-45 білім алушы шет елдерге шықты.
ЖОО-ның тартымдылығы артты. Егер 2011 жылы университетте шетелдік ЖОО-дан 1 студент білім алса, 2019 жылы – 366 студент білім алуда (10-сурет).
10-сурет. Академиялық ұтқырлық
Университет Еуропа, Америка және Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінің жоғары оқу орындарымен қос диплом бағдарламасын әзірледі. Олар – Шығыс Финляндия университеті, Брест мемлекеттік техникалық университеті (Беларусь), Варшава жаратылыстану ғылымдары университеті (Польша), Мәскеу мемлекеттік тамақ өндірісі университеті (Ресей), Сулейман Демирел университеті (Түркия), Солтүстік-Батыс ауыл және орман шаруашылығы университеті (Янлин, ҚХР), Чех жаратылыстану ғылымдары университеті, Паханг университеті (Малайзия), Әулие Иштван университеті (Венгрия), Нитра қ. Словак аграрлық университеті (11-сурет).
11-сурет. Қос диплом бағдарламасы
2011 жылы құрылған "АгроДаму" аграрлық ғылыми-өндірістік консорциумы 90-нан астам басқару, ғылым және бизнес құрылымдарын үйлестіреді. Университеттің бизнес-құрылымдармен тұрақты байланыстары жолға қойылған, өндірістік жағдайда инновациялық жобаларды орындауға келісімшарттар жасалған.
Университет ғалымдарының қызметін 22000-нан астам ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер пайдаланады. Қазақстанның бес оңтүстік және оңтүстік-шығыс өңірінде университет 3-тен 5-ке дейін оқу-ғылыми-өндірістік орталықтарын (ОҒӨО) құрды, онда ауыл кәсіпкерлері біліктілігін арттыра алады, ал студенттер осы шаруашылықтарда практиканың барлық түрлерінен өтеді. ЖОО-дағы практика мерзімі 8 айға дейін ұзартылды. Жүргізілген мақсатты жұмыстың нәтижесінде түлектердің жұмысқа орналасу деңгейі 84 %-ға жетті.
2013 жылы "Байсерке-Агро" ЖШС базасында құрылған оқу ғылыми-өндірістік орталығы білім, ғылым және өндіріс интеграциясының заманауи үлгісіне айналып, салыстырмалы қысқа уақыт ішінде оң нәтиже берді. "Орман питомнигі" РМК базасында отырғызу материалдарын өсіру бойынша, мал шаруашылығы кешенін, өсімдік шаруашылығын дамыту бойынша "Әміран" ЖШС базасында жаңа орталықтар құрылды.
Университет қаржы институттарымен: Азия, Дүниежүзілік даму банктерімен және т.б. тығыз байланыста. АДБ бірлесе отырып, Университетте Су хабы ашылған.
4.2. Ұжымның инновациялық әлеуетін бағалау
ҚазҰАУ инновациялық әлеуеті АӨК кәсіпорындарымен табысты ынтымақтастықтың, сондай-ақ ғылыми жобалар мен бағдарламаларға тиімді қатысудың негізі болып табылады.

Всего в 2019 году в научных организациях и организациях АПК прошли научную стажировку 414 магистрантов и докторантов. По сравнению с 2011 годом этот показатель увеличился на 76%.
По исходящей мобильности в среднем выезжало по 30-45 обучающихся в год.
Повысилась привлекательность ВУЗа. Если в 2011 году в университете обучался только 1 студент из зарубежного ВУЗа, то в 2019 году – уже 366 обучающихся (рис. 10).
Рисунок 10. Академическая мобильность
Университетом разработаны программы двойного диплома с ВУЗами ведущих стран Европы, Америки и Юго-Восточной Азии. Это – Университет Восточной Финляндии, Брестский государственный технический университет (Беларусь), Варшавский университет естественных наук (Польша), Московский государственный университет пищевых производств (Россия), Университет Сулеймана Демиреля (Турция), Северо-Западный университет сельского и лесного хозяйства (Янлин, КНР), Чешский университет естественных наук, Университет Паханг (Малайзия), Университет Святого Иштвана (Венгрия), Словацкий аграрный университет г.Нитра (рис. 11).
Рисунок 11. Программы двойного диплома
Созданный в 2011 году аграрный научно-производственный консорциум "АгроДаму" координирует более 90 структур управления, науки и бизнеса. Налажены устойчивые связи университета с бизнес-структурами, заключены договора на выполнение инновационных проектов в производственных условиях.
Услугами ученых университета пользуются более 22000 сельскохозяйственных товаропроизводителей. Во всех пяти южных и юго-восточных регионах Казахстана университетом созданы от 3 до 5 учебно-научно-производственных центров (УНПЦ), где сельские предприниматели могут повысить квалификацию, а студенты в этих хозяйствах проходят все виды практик. Срок практики в ВУЗе продлен до 8 месяцев. В результате проведенной целенаправленной работы уровень трудоустройства выпускников достиг 84%.
Созданный в 2013 году на базе ТОО "Байсерке-Агро" учебный научно-производственный центр стал современной моделью интеграции образования, науки и производства, которая дала свои положительные результаты за сравнительно короткий период времени. Созданы новые центры на базе РГП "Лесной питомник" по выращиванию посадочного материала, ТОО "Амиран" по развитию животноводческого комплекса, растениеводства и другие.
Университет тесно сотрудничает с финансовыми институтами: Азиатским, Всемирным банками развития и др. Совместно с АБР в университете открыт водный хаб.
4.2. Оценка инновационного потенциала коллектива
Инновационный потенциал КазНАУ является основой успешного сотрудничества с предприятиями АПК, а также эффективного участия в научных проектах и программах.

2019 жылы университетте 51 ғылыми жоба орындалды, оның ішінде ҚР БҒМ гранттары – 17, ҚР БҒМ БМҚ – 1, ҚР АШМ БМҚ – 1, АШМ бірлесіп орындаушысы – 7, 019 бюджеттік бағдарламасы – 5, шаруашылық субъектілерімен шаруашылық келісімшарт – 2.
Ғылыми жобаларды қаржыландыру көлемі соңғы 8 жылда 3,3 есеге артты. 2018 жылы бюджеттен тыс қаржы 415,0 млн теңгені құрады. Бұл көрсеткіш 2011 жылмен салыстырғанда 148 есеге артты. Осылайша, ғылыми жобаларды қаржыландыру құрылымында 57,7 %-ы бюджеттен тыс қаржыландыруға тиесілі (12-сурет).
12-сурет. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру, млн теңге
Бұл ғалымдардың агроқұрылым субъектілерімен бірлесіп, ғылыми жобаларды көбірек орындай бастағанын, алынған ғылыми нәтижелерді өндіріске неғұрлым көбірек енгізгенін көрсетеді.
Ғылыми зерттеулерді орташа қаржыландыру 1 ОПҚ-ға 1,0 млн теңгеден асады.
13-сурет. Мемлекеттік бюджеттен ғылыми зерттеулерді қаржыландыру, млн теңге
Мемлекеттік бюджеттен ғылыми жобаларды қаржыландыру көлемі 2018 жылы 2011 жылмен салыстырғанда 41,2 %-ға артты, бұл ретте 300,0 млн теңгеден астам қаражатты құрады (13-сурет). 2018 жылы оның көлемі алдыңғы жылмен салыстырғанда 28,2 %-ға артты. Ғылыми зерттеулерді қаржыландырудың жалпы көлемінен 45 % ҚР БҒМ гранттарына келеді.
14-сурет. Бюджеттен тыс қаражаттан ғылыми зерттеулерді қаржыландыру,
млн теңге
Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көлемінен бюджеттен тыс қаражаттан коммерцияландыруға 72,2 %, ғылыми жобалардың нәтижелерін енгізуге 12,9 % келеді (14-сурет). Ғылыми жобаларға жас мамандар көп қатыса бастады.
2018 жылы ЖОО-да жұмыс істейтін 64 PhD докторы байқауға 40-тан астам ғылыми жоба тапсырды.
2016 жылдан бастап университет ғалымдары стартаптар жасай бастады.
2018 жылы стартаптарды қаржыландыру көлемі 300,0 млн теңгеге жетті, ҒЗЖ нәтижелерін енгізу 53,8 млн теңгені құрап, 2014 жылмен салыстырғанда 3,6 есеге артты.
15-сурет. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін енгізу, млн тг
16-сурет. Ғалымдардың ғылыми жарияланымдары
Ғалымдар ғылыми жобалардың нәтижелерін әртүрлі мерзімді басылымдарда, оның ішінде жоғары импакт-факторы бар журналдарда жариялай бастады.
2019 жылы жарияланған мақалалардың жалпы саны 2011 жылмен салыстырғанда 51,8 %-ға артты (16-сурет). Thomson Reuters және Scopus (Elsevier) компаниясының деректер қорына кіретін шетелдік журналдарда жарияланған университеттің ОПҚ мақалалар саны осы кезеңде 220 есе артты.
2019 жылы ғылыми зерттеулердің қорытындысы бойынша ғалымдар 700-ден астам мақала жариялады және Университет ТМД-ның аграрлық жоғары оқу орындары арасында Web of Science жарияланымдық белсенділігі бойынша Ғылым көшбасшысы атанды.
Төрт жетекші ғалым әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығына және университеттің үш жас ғалымы мемлекеттік ғылыми стипендияға ие болды.
Іргелі, қолданбалы және іздестіру ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізу былайша жүзеге асырылады:

В 2019 году в университете выполнялся 51 научный проект, в том числе гранты МОН РК – 17, ПЦФ МОН РК – 1, ПЦФ МСХ РК – 1, соисполнитель МСХ РК – 7, бюджетная программа 019 – 5, хоздоговорные с хозяйствующими субъектами – 2.
Объем финансирования научных проектов за последние 8 лет увеличился в 3,3 раза. В 2018 году финансовые средства из внебюджетных источников составили 415,0 млн. тенге. Этот показатель по сравнению с 2011 годом увеличился в 148 раз. Таким образом, в структуре финансирования научных проектов 57,7% приходится на внебюджетное финансирование (рис. 12).
Рисунок 12. Финансирование научных исследований, млн. тенге
Это свидетельствует о том, что ученые больше стали выполнять научные проекты совместно с субъектами агроформирований, внедрять в производство полученные научные результаты.
В среднем финансирование научных исследований на 1 ППС приходится более 1,0 млн. тенге.
Рисунок 13. Финансирование научных исследований из госбюджета, млн. тенге
Объем финансирования научных проектов из государственного бюджета в 2018 году по сравнению с 2011 годом увеличился на 41,2%, составив при этом более 300,0 млн. тенге (рис.13). В 2018 году по сравнению с предыдущим годом он увеличился на 28,2%. Из общего объема финансирования научных исследований 45% приходится на гранты МОН РК.
Рисунок 14. Финансирование научных исследований из внебюджетных средств, млн. тенге
Из объема финансирования научных исследований из внебюджетных средств на коммерциализацию приходится 72,2%, на внедрение результатов научных проектов - 12,9% (рис.14). В научных проектах больше стали принимать участие молодые специалисты.
В 2018 году 64 доктора PhD, работающие в ВУЗе, подали на конкурс более 40 научных проектов.
Начиная с 2016 года, учеными университета стали разрабатываться стартапы. В 2018 году объем финансирования стартапов достиг 300,0 млн.тенге, внедрение результатов НИР составило 53,8 млн. тенге, что по сравнению с 2014 годом увеличилось в 3,6 раза.
Рисунок 15. Внедрение результатов научно-исследовательских работ, млн. тенге
Рисунок 16. Научные публикации ученых
Ученые больше стали публиковать результаты научных проектов в разных периодических изданиях, в том числе в журналах с высоким импакт- фактором. В 2019 году общее количество опубликованных статей по сравнению с 2011 годом увеличилось на 51,8% (рис. 16). Количество статей ППС университета, опубликованных в зарубежных журналах, входящих в базу данных компании Thomson Reuters и Scopus (Elsevier), за этот период увеличился в 220 раз.
По результатам научных исследований в 2019 году учеными опубликовано более 700 статей и университет стал лидером науки по публикационной активности Web of Science среди аграрных ВУЗов СНГ.
Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби удостоены четверо ученых и государственных научных стипендий – три ведущих молодых ученых университета.
Организация и проведение фундаментальных, прикладных и поисковых научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ осуществляются:

1) Агротехнологиялық хаб – Халықаралық аграрлық зерттеулер институты;
2) факультеттердегі 6 ғылыми-зерттеу институты;
3) кафедралар мен орталықтар жанындағы 31 зерттеу зертханасы;
4) азық-түлік қауіпсіздігі жөніндегі орталық;
5) инновациялық жылыжай;
6) "Агроуниверситет" оқу-тәжірибе шаруашылығы;
7) "Байсерке-Агро" оқу-ғылыми-өндірістік орталығы.
Университеттің ғылыми-зерттеу жұмыстарын ғылым басқармасы үйлестіреді, оның құрамында:
1) ҒЗЖ жоспарлау және үйлестіру;
2) жобаларды, ғылыми-техникалық ақпаратты сараптау;
3) ғылыми кадрларды аттестаттау және ҒЗЖ нәтижелерін коммерцияландыру кеңсесі, сондай-ақ 6 ғылыми-зерттеу институты бар.
Сонымен қатар ҒЗТКЖ ғылыми инфрақұрылымын одан әрі дамыту, үйлестіру және жетілдіру мақсатында Университетте мыналар құрылған:
1) Қазақстан-Жапон инновациялық орталығы;
2) Су инновациялық орталығы (Су хабы);
3) Тамақ өнімдерінің технологиясы мен сапасының ғылыми-білім беру инновациялық орталығы;
4) Тұрақты егіншілік орталығы;
5) Инновациялық жылыжай;
6) Қазақстан-Корей инновациялық орталығы;
7) Қазақстан-Беларусь инновациялық агроинженерлік орталығы;
8) Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі орталығы;
9) З.Ж. Тамшыбаева атындағы инновациялық-консалтингтік орталық;
10) Н.Ә. Назарбаев Білім және ғылым орталығы.
Болашақта факультеттер жанынан 6 атаулы инновациялық ғылыми зертхана құрылады, олардың жетекшілері Қазақстан Республикасы ҰҒА академиктері болып табылады.
Өсімдіктерді микроклонды көбейту зертханасы, Сүт өнімдерінің референтті зертханасы және Ахуалдық орталық қайта қалыптасуда.
Дамыған ғылыми-инновациялық инфрақұрылым университетте зерттеулер жүргізуге және халықаралық деңгейде сұранысқа ие бәсекеге қабілетті кадрларды даярлауға мүмкіндік береді.
4.3. Еңбек нарығының өзгеру үрдістерін және кадрларға қажеттілікті болжау
Қазақстан Республикасының АӨК дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында ауыл шаруашылығы мамандықтарына гранттардың едәуір санының бөлінуіне қарамастан, ауыл шаруашылығы саласы жоғары білімі бар кадрлардың айтарлықтай тапшылығына тап болғаны атап өтілді.
Кадрлардың жетіспеушілігі, негізінен, агрономдар, ветеринар дәрігерлер, зооинженерлер, ауыл шаруашылығы өндірісінің инженер-механиктері, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі инженер-технологтар сияқты мамандықтар бойынша сезіледі.
ЖАО деректері бойынша АӨК субъектілерінің 80 %-ы мамандарға деген қажеттілікті бастан кешуде. 13 мыңнан астам ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер басшыларының тек 12 %-ының ғана аграрлық бейіндегі жоғары және орта кәсіптік білімі бар.

1) агротехнологическим хабом - Международным институтом аграрных исследований;
2) 6 научно-исследовательскими институтами на факультетах;
3) 31 исследовательскими лабораториями при кафедрах и центрах;
4) центром по продовольственной безопасности;
5) инновационной теплицей;
6) учебно-опытным хозяйством "Агроуниверситет";
7) учебно-научно-производственным центром "Байсерке-Агро".
Научно-исследовательская работа координируется управлением науки университета, в составе которого имеются отделы:
1) планирования и координации НИР;
2) экспертизы проектов; научно-технической информации;
3) аттестации научных кадров и Офис коммерциализации результатов НИР, а также 6 научно-исследовательских институтов.
С целью дальнейшего развития научной инфраструктуры, координации и совершенствования НИОКР в Университете так же созданы:
1) казахстанско-японский инновационный центр;
2) водный инновационный центр (Водный ХАБ);
3) научно-образовательный инновационный центр технологии и качества пищевых продуктов;
4) центр устойчивого земледелия;
5) инновационная теплица;
6) казахстанско-корейский инновационный центр;
7) казахстанско-белорусский агроинженерный инновационный центр;
8) центр энергосбережения и энергоэффективности технологий;
9) инновационно-консалтинговый центр имени З.Ж.Тамшыбаевой;
10) Н.А.Назарбаев центр образования и науки.
В будущем создаются 6 именных инновационных научных лабораторий при факультетах, руководителями которых являются академики Национальной академии наук Республики Казахстан.
Вновь формируются лаборатория микроклонального размножения растений, референтная лаборатория молочной продукции и ситуационный центр.
Развитая научно-инновационная инфраструктура позволяет проводить в университете исследования и готовить конкурентоспособные кадры, востребованные на международном уровне.
4.3. Прогноз тенденций изменения рынка труда и потребности в кадрах
В Государственной программе развития АПК Республики Казахстан на 2017-2021 годы отмечено, что отрасль сельского хозяйства, несмотря на выделение значительного количества грантов на сельскохозяйственные специальности, испытывает значительный дефицит кадров с высшим образованием.
Нехватка кадров ощущается, в основном, по таким специальностям как агрономы, ветеринарные врачи, зооинженеры, инженеры-механики сельскохозяйственного производства, инженеры-технологи по переработке сельскохозяйственной продукции.
По данным МИО около 80% субъектов АПК испытывают потребность в специалистах. Из числа руководителей более 13 тысяч СХТП юридических лиц только 12% имеют высшее и среднее профессиональное образование аграрного профиля.

Нәтижесінде ауыл шаруашылығы өнімдері өндірісінің деңгейі төмен. Орта есеппен ауыл шаруашылығында жұмыспен қамтылған бір адам 1,0 млн теңгеден артық өндіреді.
Ауыл шаруашылығының тиімділігі жоғары болуы және қосылған құны жоғары дайын өніммен экспортқа шығу үшін "күшті кооперативтер" құру қажет. Кооперативтер түрінде ірі тауар шаруашылықтарын құру ірі өнеркәсіп кәсіпорындарында қолданылатындай, жоғары еңбекақы төленетін мамандардың мақсатты даярлығын арттыруға мүмкіндік берер еді.
Республикада тәуелсіздік жылдарында "Қазақстан Республикасындағы селолық тұтыну кооперациясы туралы" (1999 ж.), "Ауыл шаруашылығы серіктестіктері және олардың қауымдастықтары (одақтары) туралы" (2000 ж.), "Тұтыну кооперативі туралы" (2001 ж.), "Су пайдаланушылардың селолық тұтыну кооперативі туралы" (2003 ж.), "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" (2015 ж.) сияқты кооперация туралы бірқатар заңдар қабылданды.
Кооперация өндірілген өнімді делдалдарсыз техникалық және технологиялық қайта жарақтандыру, қайта өңдеу, сақтау, тасымалдау және өткізу, сервистік қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді шешуде шағын тауар өндірушілердің күш-жігерін біріктіруге мүмкіндік беретіні жалпыға мәлім, бұл бәсекеге қабілеттілікті арттырудың негізі болып табылады.
2019 жылдың 1 қаңтарына ҚР АШМ мәліметтері бойынша 2858 кооператив құрылды, олардың жалпы санының 41,2 %-ын 1179 мал шаруашылығы бағытындағы кооперативтер құрайды. Кооперативтерде 8513 адам жұмыс істейді. Ауыл шаруашылығы кооперативтері көрсеткен қызметтердің көлемі 2018 жылы 2,9 мың АҚШ долларын немесе ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің барлық құнының 0,8 %-ын құрады.
Осылайша, ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемін арттыруға мүмкіндік берді деп айтуға әлі ерте.
Ауылда қалыптасқан жағдайдың басты себебі – кооперация бойынша нарықтық тетіктерді білетін кадрлардың болмауы. Бұл жұмысты тиімді жолға қоюға тиіс экономистер, бухгалтерлер, заңгерлер ауылда жоқтың қасы.
Ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша ЖОО түлектерінің тек 55 %-ы ғана жұмысқа орналасады, оның ішінде ауылдық квота бойынша оқитындар – 43 %.
Ауыл проблемаларын шешуге ауыл жастарын тартудың нақты мүмкіндігі моральдық және материалдық қолдау жолымен олардың білімі мен қоғамдағы әлеуметтік жағдайының деңгейін арттыру болып табылады.
Елдің ауылдық жерлерінде 7,7 млн астам адам немесе халықтың 43 %-ы тұрады, оның ішінде 58 % немесе 4,5 млн адам экономикалық белсенді болып табылады. Оның ішінде 1,6 млн адам немесе 35 % – тұрақты жалақысы жоқ өзін-өзі жұмыспен қамтығандар есебінде. Халықтың бұл тобы өз балаларын жоғары оқу орындарында ақылы-шарттық негізде оқыта алмайды, ал мемлекеттік білім грантына өту балының жоғары болуына байланысты оқуға түсе алмайды.

В результате получается низкий уровень производства сельскохозяйственной продукции. В среднем на одного занятого в сельском хозяйстве производится более 1,0 млн. тенге.
Для того, чтобы сельское хозяйство стало высокоэффективным и выйти на экспорт с готовой продукцией, которая имеет наибольшую добавочную стоимость, необходимо создать "сильные кооперативы". Создание крупных товарных хозяйств в виде кооперативов позволило бы увеличить целевую подготовку специалистов с высокой оплатой труда, как это практикуется в крупных промышленных предприятиях.
В республике за годы независимости был принят ряд законов о кооперации, такие как "О сельской потребительской кооперации в Республике Казахстан" (1999 г.), "О сельскохозяйственных товариществах и их ассоциациях (союзах)" (2000 г.), "О потребительском кооперативе" (2001 г.), "О сельском потребительском кооперативе водопользователей" (2003г.), "О сельскохозяйственных кооперативах" (2015 г.).
Общеизвестно, что кооперация позволит объединить усилия мелких товаропроизводителей в решении задач по техническому и технологическому перевооружению, переработке, хранению, транспортировке и сбыту произведенной продукции без посредников, сервисному обслуживанию, что является основой повышения конкурентоспособности.
На 1 января 2019 года по данным МСХ РК были созданы 2858 кооперативов, из которых 1179 животноводческого направления, что составляет 41,2% от общей их численности. В кооперативах работают 8513 человек. Объем оказанных услуг сельскохозяйственными кооперативами в 2019 году составил 2,9 тыс. долл. США или 0,8% от всей стоимости валовой продукции сельского хозяйства.
Таким образом, преждевременно говорить о том, что создание сельскохозяйственных кооперативов позволило нарастить объемы сельскохозяйственной продукции.
Главная причина сложившегося положения на селе – это отсутствие кадров, знающих рыночные механизмы по кооперации. На селе нет экономистов, бухгалтеров, юристов, которые должны поставить данную работу на эффективный путь.
Из выпускников ВУЗов по сельскохозяйственным специальностям трудоустраиваются по профилю только 55%, в том числе обучившихся по сельской квоте – 43%.
Реальной возможностью привлечения сельской молодежи к решению проблем села является - повышение уровня их знаний и социального положения в обществе путем моральной и материальной поддержки.
В сельской местности страны проживают более 7,7 млн. чел., или 43% населения страны, из них 58% или 4,5 млн. человек – экономически активные. Из них 1,6 млн. человек или 35% самозанятые, которые не имеют стабильной заработной платы. Данный слой населения не может обучить своих детей в высших учебных заведениях на платно-договорной основе, а на государственный образовательный грант они не могут пройти из-за высокого проходного балла.

Бұл туралы Қазақстанның жоғары оқу орындарына түсетін талапкерлердің ҰБТ нәтижелерін талдау куәландырады. 2019 жылы ҰБТ-ны 98698 адам тапсырды, оның 45945-і ауылдық жерлерден, яғни 46,5%-ды құрайды. 45945 адамның 30834-і немесе 67,1%-ы конкурсқа түсті.
Өз кезегінде конкурсқа қатысушылардың ішінен 19780 адам конкурс бойынша өтті, бұл 64,1% құрайды, яғни 35,9% конкурс бойынша өткен жоқ. Осылайша, 2019 жылы 26,0 мыңнан астам адам немесе 57% ауыл балалары өту балын ала алмады немесе конкурс бойынша өтпеді деген қорытынды шығады.
2018 – 2019 оқу жылында жоғары білімді мамандарды даярлауға 53594 грант бөлінді. Магистрлерді даярлауға – 12504 грант, PhD докторларын даярлауға – 2240 грант бөлінді.
2018 – 2019 оқу жылында ауыл шаруашылығы және ветеринария мамандықтарына мемлекеттік тапсырыс бойынша бакалавриатқа 2297 орын бөлінді, бұл республика бойынша гранттардың барлық санының 4,3 % құрайды.
2019 жылы осы мемлекеттік тапсырыстың 37,4 % немесе 861 орынды Қазақ ұлттық аграрлық университеті игерді.
Құрылымдық тұрғыдан алғанда ауыл шаруашылығы мамандықтары мен ветеринарияға мемлекеттік тапсырыстың үлесі республика бойынша жыл сайын қысқарып бара жатқанын айта кету керек.
Мысалы, мемлекеттік тапсырыс құрылымында 2016 – 2017 оқу жылында осы мамандықтар үлесіне 7,1 %-дан, 2017–2018 оқу жылында - 5,7 %-дан, ал 2018 – 2019 оқу жылында 4,3 %-дан келді. Егер республикада 200,0 мыңнан астам агроқұрылым жұмыс істейтінін ескерсе, мұндай үрдіспен оларды жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету үшін (жылына бір шаруашылыққа 1 маман) 100 жыл қажет болады.
Республикада үш бейінді ЖОО қатар 14 аграрлық мамандық бойынша кадрлар даярлау 22 ЖОО-да (оның ішінде 7 – жеке меншік) және 59 колледжде жүргізіледі.
Қазақстанның тек үш жетекші ЖОО-да аграрлық мамандықтар бойынша 7,5 мыңға жуық білім алушы оқиды. Оның 70 % ҚазҰАУ-да оқиды.
Экономиканың аграрлық саласында кадрлардың талап етілмеуінің негізгі себептерінің бірі – жоғары білімді мамандарға лайықты жалақы бере алмайтын өндірістің ұсақ тауарлығы. Ұсақ шаруашылықтар жоғары білімі бар мамандарға лайықты жалақы бере алмайды.
Ауыл шаруашылығында жұмыспен қамтылған қызметкерлердің орташа жалақысы 2019 жылы 93,7 мың теңгені құрады, бұл республика бойынша орташа көрсеткіштен 42,4 %-ға төмен деп есептеледі, мұның өзі ауылдық жерлерде тұратын халықтың табыс деңгейінің төмен екенін куәландырады.
Жоғарыда айтылғандай, осы салада жұмыс істейтін бір қызметкерге орта есеппен 1,1 млн теңгеге өнім өндіріледі. Демек, ауылдық жерлерден шыққан студенттер үшін мемлекеттік тапсырыс құнының артуы 6569 ауыл мен 2267 ауылдық округтерде жұмыспен қамтылмаған жастар санының артуына алып келеді. Мысалы, 2019 жылы университетте ақылы-келісім шарт негізінде күндізгі бөлімге 393 адам, мақсатты даярлық бойынша 229 адам және сырттай оқу бөліміне 479 адам түсті.
Шағын ауыл шаруашылығы құрылымдары өздері өндіретін өнімдердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, инновацияларды енгізу, халықтың денсаулығы үшін қауіпсіз тамақ өнімдерін жеткізу мәселелерін өз бетінше шеше алмайды және жоғары білікті мамандардың қызметтерін алу мүмкіндігінен айрылған.
Олардың көпшілігі жас мамандарды қалыпты әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлармен, әлеуметтік пакетпен, лайықты еңбекақымен қамтамасыз ете алмайды. Осыдан жастардың ауылдық жерлерде жұмыс істеуге деген ынтасының болмауы орын алып отыр.
Республикада "Дипломмен ауылға" мемлекеттік бағдарламасы қабылданды. Бұл бағдарламаға 2018 жылға дейін аграрлық мамандықтардан тек "Ветеринария" мамандығы енгізілген еді.
2018 жылы аталған бағдарлама аясында бекітілген мемлекеттік қолдауға үміткер мамандар тізімі кеңейту туралы шешім қабылданды. Енді агрономдар, балық өсірушілер, зоотехниктер мен фермерлер көтерме қаржыға және пайызы аз кредитке үміттене алады.
Ауылдық жерлерде кооперация мен интеграция процесін жеделдету қажет, өйткені бұл шаруашылықтарға инновациялық технологияларды енгізуге, өнім бірлігіне шаққанда өндіріс шығындарын азайтуға және олардың сапасын арттыруға, сондай-ақ өнім ассортиментін кеңейтуге (өндірісті әртараптандыру) мүмкіндік береді. Бұл барлық аграрлық мамандықтар бойынша жоғары білікті мамандарға сұранысты арттыруға мүмкіндік береді.
Мамандарды даярлауға мемлекеттік тапсырысты бөлу принципін қайта қарау қажет деп санаймыз. Облыс әкімдіктерінің өтінімдері бойынша ауыл шаруашылығы мамандықтары мен ветеринарияға, өндіріс орындарында сұранысқа ие мамандықтарға мақсатты гранттар бөліп, оқуды аяқтағаннан кейін 5 жылға дейін еңбекпен өтеу – оңтайлы шешім болар еді.
Білікті кадрлар жоқ бейінді емес ЖОО-ларға гранттар көп кетеді. Нәтижесінде олардың даярлық деңгейі төмен болады. Денсаулық сақтау министрлігі мен Мәдениет және спорт министрлігі тәжірибеде іске асыратындай, ауыл шаруашылығы мамандықтарына арналған гранттарды білім беру-ғылыми инфрақұрылымы құрылған мамандандырылған аграрлық ЖОО (ҚазҰАУ, ҚАТУ, БҚТУ) бөлу ұсынылады.
Тағы бір мүмкіндік бар. 2019 жылы ИИДМБ аясында мамандарды даярлау аяқталады, осы секілді бағдарламаны агрономия, ветеринария, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, агроинженерия сияқты негізгі аграрлық мамандықтар бойынша тағы қабылдау ұсынылады.
Қазақстандық аграрлық жоғары оқу орындары үшін түлектерді жұмысқа орналастыру бойынша Беларусь әріптестерінің тәжірибесі оң болып табылады.
2018 жылы үкіметаралық комиссия құрамында университет ғалымдары Беларусь Республикасы мен Қазақстан Республикасының жоғарғы оқу орындары, ҒЗИ арасындағы ғылыми-білім беру консорциумы қызметін үйлестіру жөніндегі жұмыс комиссиясының VI отырысының жұмысына қатысты.
Консорциум шеңберінде ҚазҰАУ қызметкерлері Беларусьтің мынадай жетекші аграрлық университеттеріне: Беларусь мемлекеттік ауыл шаруашылық академиясы, Беларусь мемлекеттік аграрлық техникалық университет, сондай-ақ, ірі тауарлы шаруашылықтар, өңдеуші кәсіпорындар, ауыл шаруашылығы машиналары мен құрал-жабдықтарын шығарушы және жинақтаушы зауыттарға және т.б. барды.
ҚазҰАУ делегациясы ЖОО оқытушыларымен кездесіп, проблемалық дәрістер оқыды. Беларусь әріптестерімен елдеріміздегі АӨК дамытудың өзекті мәселелері, сондай-ақ мамандарды даярлау және жұмысқа орналастыру бойынша пайдалы пікір алмасу өтті.

Об этом свидетельствует анализ результатов ЕНТ абитуриентов, поступающих в ВУЗы Казахстана. В 2019 году сдавали ЕНТ 98698 человек, из них 45945, что составляет 46,5% - из сельской местности. Из 45945 подали на конкурс 30834 человек или 67,1%.
В свою очередь, из числа подавших на конкурс прошли по конкурсу 19780 человек, что составляет 64,1%, т.е. 35,9% не прошли конкурс. Таким образом, отсюда вывод, что в 2019 году более 26,0 тыс. человек или 57% сельских ребят не набрали проходной балл или не прошли по конкурсу.
На подготовку специалистов с высшим образованием в 2018-2019 учебном году было выделено 53594 гранта. На подготовку магистров - 12504 гранта, докторов PhD - 2240 грантов.
На сельскохозяйственные специальности и ветеринарию в 2018-2019 учебном году было выделено 2297 мест по госзаказу на бакалавриат, что составляет 4,3% от всего количества грантов по республике.
В 2019 году из этого количества госзаказа Казахским национальным аграрным университетом было освоено 37,4 % или 861 место.
Следует отметить, что в структурном отношении доля госзаказа на сельскохозяйственные специальности и ветеринарию по республике с каждым годом сокращается.
Например, в структуре госзаказа на долю этих специальностей в 2016-2017 учебном году приходилось 7,1%, в 2017-2018 уч. году - 5,7%, а в 2018-2019 уч. году - 4,3%. Если учесть, что в республике функционирует более 200,0 тыс. агроформирований, то при такой тенденции для обеспечения их высококвалифицированными кадрами (1 специалист на одно хозяйство в год) потребуется 100 лет.
В республике наряду с тремя профильными ВУЗами подготовка кадров по 14 аграрным специальностям ведется в 22-ти ВУЗах (в том числе, в 7-ми частных) и 59 колледжах.
Только в трех ведущих ВУЗах Казахстана учатся по аграрным специальностям около 7,5 тысяч обучающихся. Из них 70% обучаются в КазНАУ.
Одна из основных причин не востребованности кадров в аграрной сфере экономики это – мелкотоварность производства. Мелкие хозяйства не могут дать достойную заработную плату специалистам с высшим образованием.
Средняя заработная плата работников, занятых в сельском хозяйстве, в 2019 году составила 93,7 тыс.тенге, что на 42,4% ниже среднего показателя по республике, что также свидетельствует о низком уровне доходов населения, проживающего в сельской местности.
Как было сказано выше, в среднем на одного занятого работника в этой сфере производится продукции на 1,1 млн. тенге. Отсюда вывод, что повышение стоимости госзаказа для студентов, обучающихся из сельской местности, приведет к увеличению численности не занятой молодежи в 6569 селах и 2267 сельских округах. Например, в 2019 году в университете на платно-договорной основе на дневное отделение поступили 393 человека, а по целевой подготовке 229 человек и 479 человек на заочное отделение.
Мелкие сельхозформирования не в состоянии самостоятельно решать проблемы повышения конкурентоспособности, производимой ими продукции, внедрения инноваций, поставок безопасных для здоровья населения продуктов питания и лишены возможности получать услуги высококвалифицированных специалистов.
Многие из них не в состоянии обеспечить молодых специалистов нормальными социально-бытовыми условиями, соцпакетом, достойной заработной платой. Отсюда отсутствие мотивации у молодых людей для работы в сельской местности.
В республике принята государственная программа "С дипломом в село". В данную программу до 2018 года из аграрных специальностей была включена только специальность "Ветеринария".
В 2018 году принято решение перечень специалистов, претендующих на государственную поддержку в рамках данной программы, расширить. Теперь рассчитывать на подъемные и кредит под низкий процент могут агрономы, рыбоводы, зоотехники и фермеры.
В сельской местности необходимо ускорить процесс кооперации и интеграции, так как это позволит хозяйствам внедрить инновационные технологии, снизить издержки производства в расчете на единицу продукции и повысить их качество, а также расширить ассортимент продукции (диверсификация производства). Это позволит увеличить востребованность высококвалифицированных специалистов по всем аграрным специальностям.
Считаем необходимым пересмотреть принцип распределения госзаказа на подготовку специалистов. Оптимальным решением было бы выделение целевых грантов на сельскохозяйственные специальности и ветеринарию по заявкам областных акиматов, на востребованные специальности на местах производства с отработкой после завершения обучения на производстве до 5 лет.
Много грантов уходит в непрофильные ВУЗы, где нет квалифицированных кадров. В результате низкий уровень их подготовки. Большинство грантов на сельскохозяйственные специальности предлагается распределить в специализированные аграрные ВУЗы (КазНАУ, КАТУ, ЗКТУ) где создана образовательно-научная инфраструктура, как это практикуют Министерство здравоохранения и Министерство культуры и спорта.
Еще одна возможность. В 2019 году завершилась подготовка специалистов в рамках ГПИИР, также предлагается принять такую же программу по основным аграрным специальностям: агрономия, ветеринария, технология производства продукции животноводства, агроинженерия.
Для казахстанских аграрных ВУЗов положительным является опыт белорусских коллег по трудоустройству выпускников.
В 2018 году в составе межправительственной комиссии ученые университета приняли участие в работе VI заседания рабочей комиссии по координации деятельности научно-образовательного консорциума между высшими учебными заведениями, НИИ Республики Беларусь и Республики Казахстан.
В рамках консорциума сотрудники КазНАУ посетили ведущие аграрные ВУЗы Беларуси, такие как: Белорусская государственная сельскохозяйственная академия, Белорусский государственный аграрный технический университет, а также крупные товарные хозяйства, перерабатывающие предприятия, заводы по выпуску и сборке сельхозмашин и оборудования и др.
Делегация КазНАУ встречалась с преподавателями ВУЗов, читали проблемные лекции. Состоялся полезный обмен мнениями с белорусскими коллегами по актуальным вопросам развития АПК в наших странах, а также вопросам подготовки и трудоустройства специалистов.

Мысалы, Беларусь мемлекеттік ауыл шаруашылығы академиясында мақсатты дайындық бойынша оқыған түлектер өндірісте – 5 жыл, ал мемлекеттік тапсырыс бойынша – 2 жыл еңбекпен өтейді. Енді Қазақстанда да еңбекпен өтеу заңды түрде бекітілген.
Белоруссияда жоғары оқу орындарын бітіргеннен кейін түлектер университетте оқу кезінде практиканың барлық түрлерінен өткен шаруашылықтарға жұмысқа жіберіледі. Өз кезегінде, шаруашылықтар жас мамандар үшін тиісті әлеуметтік жағдайлар жасайды: тұрғын үймен қамтамасыз етеді, мамандардың балаларын балабақшаға, мектепке және т.б. орналастырады. Министрлікте өз тарапынан өндірісте жас мамандар үшін агроқұрылымдармен әлеуметтік жағдай жасау бойынша тұрақты мониторинг жүргізеді.
ҚР АӨК үшін мамандарды даярлау мәселесін шешудің тағы бір жолы – ҰБТ-ның республика бойынша орташа балмен салыстырғанда аграрлық мамандықтарға түсушілердің орташа балын төмендету.
Ағымдағы жылы студенттерді қабылдау арқылы ауыл шаруашылығы мамандықтары мен ветеринария бойынша гранттарды бөлу іс жүзінде өзгермегені белгілі болғанын атап өткен жөн.
Жоғарыда аталған проблемаларды шешу экономиканың аграрлық саласы үшін жоғары білікті мамандарды даярлау санын ұлғайтуға, ҚР АӨК еңбек өнімділігін 2,0-2,5 есеге арттыруға және бәсекеге қабілетті, экспортқа бағдарланған ауыл шаруашылығы өнімдерін шығаруды ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Өз кезегінде, университет АӨК үшін кадрлар даярлау сапасын жақсарту бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауда. Ол үшін университеттің білім беру процесіне түбегейлі өзгерістер жүргізілді және барлық мамандықтарға агробизнесті ұйымдастыру, кәсіпкерлік қызметті басқару, жобаларды басқару, биоэкономика, биоинформатика, "Ауылшаруашылық және биоресурстар" және "Ветеринария" мамандықтары бойынша – молекулалық биология негіздері және т. б. пәндер енгізілді.
Агрохаб жанында агробизнесті стратегиялық зерттеу орталығы құрылды, онда студенттер екінші курстан бастап агроқұрылымдардың нақты деректерімен бизнес-жоспарлар жасауды үйренеді.
1) персоналды басқару тиімділігін арттыру үшін HR және KPI жүйелері енгізілген;
2) шақырылған шетелдік ғалымдар, ҒЗИ ғалымдары және өндіріс өкілдері кафедра штатының 20% құрайды;
3) 7 университетпен қос диплом бағдарламасы жүзеге асырылуда;
4) ЖОО ауыл шаруашылығы ғылымдары, ветеринария және қызметтер көрсету бойынша республикалық оқу-әдістемелік кеңес болып табылады;
5) ҚР АӨК цифрландыру бойынша ахуалдық орталық құрылды;
6) білім алушыларды практикалық даярлау мерзімі 8 айға дейін ұзартылды;

Например, в Белорусской государственной сельскохозяйственной академии выпускники, обучавшиеся по целевой подготовке, отрабатывают на производстве 5 лет, а по госзаказу 2 года. Теперь и в Казахстане отработка закреплена законодательно.
В Белоруссии выпускники после завершения ВУЗа направляются на работу в те хозяйства, где они проходили все виды практик в период обучения в университете. В свою очередь, хозяйства создают соответствующие социальные условия для молодых специалистов: обеспечивают жильем, детей специалистов определяют в детский сад, школу и т.д. Министерство, со своей стороны, ведет постоянный мониторинг по созданию социальных условий агроформированиями для молодых специалистов на производстве.
Еще один путь решения проблем по подготовке специалистов для АПК РК – это снижение среднего балла ЕНТ поступающих на аграрные специальности по сравнению со средним баллом ЕНТ по республике.
Следует отметить, что набор студентов в текущем году также показывает, что распределение грантов на сельскохозяйственные специальности и ветеринарию практически не изменилось.
Решение вышеперечисленных проблем позволит увеличить численность подготовки высококвалифицированных специалистов для аграрной сферы экономики, повысить производительность труда в АПК РК в 2,0-2,5 раза и увеличить выпуск конкурентоспособной, экспортоориентированной сельскохозяйственной продукции.
В свою очередь, университет принимает все необходимые меры по улучшению качества подготовки кадров для АПК. Для этого внесены кардинальные изменения в образовательный процесс университета и на всех специальностях введены дисциплины организация агробизнеса, управление предпринимательской деятельностью; управление проектами, биоэкономика, биоинформатика, на специальностях "Сельскохозяйственные науки" и "Ветеринария" - основы молекулярной биологии и другие.
При Агрохабе создан центр стратегических исследований агробизнеса, где студенты, начиная со второго курса, учатся разрабатывать бизнес-планы на конкретных реальных данных агроформирований.
1) для повышения эффективности управления персоналом внедрены системы HR и KPI;
2) приглашенные зарубежные ученые, ученые из НИИ и представители производства составляют 20% от штата кафедры;
3) реализуются программы двойного диплома с 7 университетами;
4) ВУЗ является Республиканским учебно-методическим советом по сельскохозяйственным наукам, ветеринарии и услугам;
5) создан ситуационный центр по цифровизации АПК РК;
6) срок практической подготовки обучающихся продлен до 8 месяцев;

7) Магистранттар мен докторанттарды даярлау, негізінен ҚР АШМ ҒЗИ ғалымдарымен бірге жүргізіледі;
Ауыл кәсіпкерлерінің біліктілігін арттыру үшін университетте мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті дамыту департаменті жұмыс істейді. Департамент құрамына фермерлердің жоғары мектебі кіреді, оның қызметі ауылдық тауар өндірушілерге тәжірибелік көмек көрсетуге бағытталған.
Университет ғалымдары үнемі өңірлерге шығып тұрады, ауыл шаруашылығы кәсіпкерлерімен оларға тәжірибелік көмек көрсету мәселелері бойынша кездесіп, аграрлық сектордың барлық мәселелері бойынша, атап айтқанда, цифрландыру бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Қазақстанның барлық өңірлерінде қолда бар ірі агроқұрылымдар, қайта өңдеу кәсіпорындары, Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары базасында әрбір пилоттық ауданда ел экономикасының аграрлық секторы үшін мамандар даярлаудың барлық бағыттары бойынша 5-тен 10-ға дейінгі оқу-ғылыми-өндірістік орталықтар құрылды.
Мұнда ауыл кәсіпкерлеріне консалтингтік қызмет көрсету, білімді Экстеншн арқылы тарату және беру үшін ақпараттық-консультациялық қызмет орталықтары құрылды.
5. Бағдарламаның пайымы
Бағдарламаның мақсаты ҚазҰАУ базасында "Назарбаев Университеті" ДБҰ үлгісінде әлемдік деңгейдегі ұлттық зерттеу университетін құру болып табылады.
Өзіміздің инновациялық дамуымызда аграрлық мамандықтар бойынша QS әлемдік рейтингінде № 1 жоғары оқу орны болып табылатын Вагенинген (Нидерланды) зерттеу университетінің тәжірибесіне бағдарланамыз.
ҚазҰАУ базасында "Өсімдіктер туралы ғылым" және "Тағам технологиясы" екі білім беру бағдарламасы бойынша Вагенинген институтын құру туралы бірлескен шешім қабылданды. Әр бағдарламаға елден шықпай-ақ, ағылшын тілінде сапалы білім алатын 50 студентті қабылдауды іске асыру жоспарлануда. Мұндай бірлескен оқыту жыл сайын халықаралық стандарттарға сәйкес келетін және еңбек нарығында сұранысқа ие 100 маман даярлауға және жинақталған тәжірибені еліміздің басқа жоғары оқу орындарына таратуға мүмкіндік береді.
Алдын ала есептеулер студенттер даярлаудың құны әлемнің жетекші ЖОО-ға қарағанда 3,5 есе арзан болатынын көрсетеді. Шығыс Финляндия университетімен де осындай жұмыстар жүргізілуде, ал Огайо штатының университетімен (АҚШ) бірге оның филиалын ҚазҰАУ базасында ашу жоспарланған.
Әлемдік деңгейдегі зерттеу университетінің бағдарламасында "Жетістік факторлары" – ғылыми таланттар, қажетті ресурстар мен тиімді менеджмент ескерілген. Біз оқу процесі ғылыми зерттеулерге негізделген зерттеу типіндегі ЖОО моделін таңдадық.
Жоғары оқу орнының трансформациясы үш аспект: адамдар, процестер мен технологиялар бойынша жүргізіледі.

7) подготовка магистрантов и докторантов в основном ведется совместно с учеными НИИ МСХ РК.
Для повышения квалификации сельских предпринимателей в университете функционирует департамент по развитию государственно-частного партнерства. В состав департамента входит высшая школа фермеров, деятельность которой направлена на практическую помощь сельским товаропроизводителям.
Ученые университета регулярно выезжают в регионы, встречаются с сельхозпредпринимателями по вопросам оказания им практической помощи, проводят разъяснительную работу по всем проблемам аграрного сектора, в частности, и по цифровизации.
Во всех регионах Казахстана на базе имеющихся крупных агроформирований, перерабатывающих предприятий, центров обслуживающих предпринимателей в каждом пилотном районе создано от 5 до 10 учебно-научно-производственных центров по всем направлениям подготовки специалистов для аграрного сектора экономики страны.
Здесь же созданы центры информационно-консультационной службы для оказания консалтинговых услуг сельским предпринимателям, распространению и передаче знаний через Экстеншн.
5. Видение Программы
Целью Программы является создание на базе КазНАУ национального исследовательского университета мирового уровня на примере АОО "Назарбаев Университет".
В своем инновационном развитии мы ориентируемся на опыт исследовательского университета Вагенинген (Нидерланды), который является ВУЗом № 1 в мировом рейтинге QS по аграрным специальностям.
Принято совместное решение о создании института Вагенинген на базе КазНАУ по двум образовательным программам: "Наука о растениях" и "Пищевые технологии". Планируется осуществлять набор по 50 студентов на каждую программу, которые получат качественное образование на английском языке, не выезжая из страны. Такая совместная подготовка позволит ежегодно готовить не менее 100 студентов, соответствующих международным стандартам и востребованных на рынке труда, и транслировать полученный опыт на другие ВУЗы страны.
Предварительные расчеты показывают, что стоимость подготовки студентов в 3,5 раза будет дешевле, чем в ведущих ВУЗах мира. Такая же работа ведется с Университетом Восточной Финляндии, а с университетом штата Огайо (США) планируется открыть его филиал на базе КазНАУ.
В программе исследовательского университета мирового уровня учтены "Факторы успеха" - научные таланты, необходимые ресурсы и эффективный менеджмент. Нами выбрана модель ВУЗа исследовательского типа, где процесс обучения основывается на научных исследованиях.
Трансформация ВУЗа ведется в трех аспектах: люди, процессы и технологии.

Бірінші аспект – адамдар. Ғылыми жобаларды орындайтын оқытушы-зерттеуші және агроқұрылымдарға консалтингтік қызмет көрсететін оқытушы-кеңесші лауазымы енгізілді. Шет елдерден келген ғалымдар, ҒЗИ және өндіріс өкілдері университеттің ОПҚ штатының 20%-ын, кафедра меңгерушілерінің 57%-ын жас PhD докторлары құрайды. Жобалар портфелі қалыптастырылды: таланттарды басқаруды енгізу, көшбасшылықты бағалау және дамыту, лауазымдарды объективті грейдерлеу, ашық конкурстық іріктеу, мақсаттар бойынша бағалау және KPI, адам ресурстарын басқару жүйесін автоматтандыру.
Екінші аспект – қаржылық және бизнес-процестерді дамытуды, ғылым мен өндірісті ықпалдастыруды, ғылыми зерттеулер нәтижелерін коммерцияландыруды көздейтін "процестер".
Үшінші аспект – "технологиялар" өлшемінде IT-шешімдер мен оқытудың жаңа форматы шешуші нәтижелер болады. Университетті трансформациялауға келетін болсақ, цифрлық технологиялар дәуірі барлық оқу орындарын басқарудың ішкі корпоративтік модельдерін, сондай-ақ оқу процесінің құралдарын қайта қарауға итермелейді. Университет корпоративтік басқару жүйесін цифрлық трансформациялау аясында екі негізгі бағытты анықтады.
Біріншісі, басқарудың бірыңғай экожүйесін құру: мемлекеттік және жергілікті атқарушы басқару органдарымен, жоғары оқу орындары мен колледждермен ашық және үздіксіз өзара іс-қимылды (оның ішінде коммуникация) жолға қою.
Екіншісі, қазіргі заманғы оқу процесін құру: заманауи интерактивті әдістер мен құралдарды пайдалану, тек мемлекеттік кәсіпорындарды ғана емес, жеке бизнесті де тарта отырып, теориядан практикаға көшуді қамтамасыз ету.
Жоғары оқу орнының таяу арадағы міндеті – университеттің негізгі бизнес- процестерін автоматтандыру және менеджмент тиімділігінің жаңа деңгейіне көшу.
17-сурет. Зерттеу университетінің моделі
Құрылған Агротехнологиялық хаб арқылы экономикаға зияткерлік қызмет нәтижелерінің трансферін ұйымдастыруға басты назар аударылады (17-сурет).
6. Бағдарламаның миссиясы
Университеттің мақсатты моделі мен даму стратегиясы – инновациялық үлгідегі зиялы жоғары оқу орны, Қазақстанның аграрлық секторының, Орта және Орталық Азияның: экономиканың нақты секторымен өзара іс-қимыл жасай отырып, халықаралық стандарттар деңгейінде ғылыми-білім беру процесін жүзеге асыратын және түлектердің әлемдік еңбек нарығында бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін; QS агенттігінің әлемдік рейтингінің 300 жоғары оқу орны қатарына енген; агроөнеркәсіптік кешендегі инновациялар негізінде білімнің, ғылымның және өндірістің интеграциясын, білім алушылар мен ОПҚ ұтқырлығын қамтамасыз ететін; Қазақстанның аграрлық ғылымында жаңа білім қалыптастырушы; адам капиталын дамыту үшін жағдай жасауға кепілдік беретін көшбасшысы.
Университет дамуының басымдықтары: материалдық емес активтерді дамыту; аграрлық ғылыми-өндірістік консорциумға қарқынды ықпалдасу; халықаралық ғылыми-білім беру кеңістігіне серпінді кіру; білім беру және ғылыми инфрақұрылымды дамыту; білім алушылардың дәлелді контингентін қалыптастыру.
Университет мақсаты: елдің ғылыми-техникалық және әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарына сәйкес университеттің ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметін дамыту, білім беру сапасын, материалдық-техникалық базаны арттыру, түлектің жоғары мәдени, әлеуметтік-жауапты тұлғасын қалыптастыру.
Мақсаттар жүйесі: ғылыми зерттеулер деңгейін әлемдік деңгейге дейін көтеру; аграрлық білімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру; агробизнес құрылымдарымен тығыз ынтымақтастық; университетті ұлттық зерттеу университетіне айналдыру; ресурстарды тиімді басқару; ЖОО-ның әлеуметтік маңызы мен жауапкершілігін арттыру; білім алушылардың, жұмыс берушілердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және "өмір бойы білім беру" қағидатын іске асыруды қамтамасыз ету.
Қазақ ұлттық аграрлық университетінің миссиясы: агроөнеркәсіп кешені мен әлемдік ғылыми-білім беру кеңістігінде сұранысқа ие бәсекеге қабілетті мамандарды қалыптастыру үшін, сондай-ақ әлеуметтік-бағдарланған, жоғары мәдениетті және төзімді тұлғаны дамыту үшін жағдай жасау.
Университет құндылықтары: университеттің полифункциялы болуы немесе заманауи білім трансфертін жасау және қамтамасыз ету қабілеті; ғылыми дәрежесі бар мамандарды даярлауға арналған жүйенің болуы, оның ішінде магистранттар мен докторанттар саны студенттер санынан асқан жағдайда; университет қызметінің ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге, ең алдымен қолданбалы зерттеулерге инновациялық бағытталуы; жаратылыстану, әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдарды қоса алғанда, магистратура мамандығы шеңберінде білім траекторияларын әзірлеудегі дербестік; конкурстық негізде жұмысқа қабылданған, оның ішінде халықаралық деңгейдегі оқытушылардың жоғары кәсіби деңгейі; тұрақты және уақытша жұмысқа әлемнің әртүрлі елдерінен жетекші мамандарды шақыру мүмкіндігінің болуы; ақпараттық ашықтықтың жоғары дәрежесі және ғылым мен білім берудің халықаралық кеңістігіне интеграциялануы; әлемдік тәжірибеге сезімталдық және ғылыми зерттеулердің жаңа бағыттары мен оқыту әдістемесіне қатысты икемділік; студенттерді қабылдау кезіндегі байқау тәсілі; университетте агротехнопарк, хайтек-алаңдар, бизнес-инкубаторлар, инновациялық зертханалар мен жылыжайлар және басқа да құрылымдар сияқты мамандандырылған ғылыми-техникалық және экономикалық аймақтарды қалыптастыру; университет алдында тұрған өзекті міндеттерді шешуде қызметкерлерді ойлауға және шығармашылық тәсілге ынталандыру; қызметкерлер мен білім алушылардың ашықтығы мен өзара түсіністігін қамтамасыз ететін корпоративтік мәдениет; университеттің көпжылдық дәстүріне негізделген ұрпақтар сабақтастығы; нәсілдік, этникалық, діни, гендерлік және саяси кемсітушіліктің болмауынан көрінетін жеке бас бостандығы; елдің ұлттық жоғары оқу орындары, жалпы әлемдік ғылыми және білім қоғамдастығы арасында көшбасшылыққа ұмтылу.

Первый аспект – это люди. Введены должности - преподавателя-исследователя, выполняющего научные проекты, и преподавателя-консультанта, оказывающего консалтинговые услуги агроформированиям. Ученые из за рубежа, НИИ и представители производства составляют 20% от штата ППС университета, 57% заведующих кафедр – это молодые доктора PhD. Сформирован портфель проектов: внедрение управления талантами, оценка и развитие лидерства, объективное грейдирование должностей, прозрачный конкурсный отбор, оценка по целям и KPI, автоматизация системы управления человеческими ресурсами.
Второй аспект – "Процессы", которые предполагают развитие финансовых и бизнес-процессов, интеграцию науки и производства, коммерциализацию результатов научных исследований.
Третий аспект – ключевыми результатами в измерении аспекта "Технологий" станут IT-решения и новый формат обучения. Что касается трансформации университета, то эра цифровых технологий побуждает все учебные заведения к пересмотру, как внутренних корпоративных моделей управления, так и инструментов учебного процесса. КазНАУ определил два ключевых направления в рамках цифровой трансформации системы корпоративного управления.
Первое – построение единой экосистемы управления: налаживание прозрачного и непрерывного взаимодействия (в т.ч. коммуникации) с государственными и местными исполнительными органами управления, ВУЗами и колледжами.
Второе – построение современного учебного процесса: использование современных интерактивных методов и инструментов, обеспечение перехода от теории к практике с привлечением не только государственных предприятий, но и частного бизнеса.
Задача ВУЗа в ближайшее время автоматизировать ключевые бизнес-процессы университета и перейти на новый уровень эффективности менеджмента.
Рисунок 17. Модель исследовательского университета
Основное внимание уделяется организации трансфера результатов интеллектуальной деятельности в экономику через созданный агротехнологический хаб (рис.17).
6. Миссия Программы
Целевая модель и стратегия развития университета – элитный ВУЗ инновационного типа, лидер аграрного сектора Казахстана, Средней и Центральной Азии: осуществляющий научно-образовательный процесс на уровне международных стандартов во взаимодействии с реальным сектором экономики и обеспечивающий конкурентоспособность выпускников на мировом рынке труда; вошедший в число 300 ВУЗов мирового рейтинга агентства QS, обеспечивающий интеграцию образования, науки и производства на основе инноваций в агропромышленном комплексе, мобильность обучающихся и ППС; создающий новые знания в аграрной науке Казахстана, гарантирующий создание условий для развития человеческого капитала.
Приоритеты развития университета: развитие нематериальных активов; интенсивная интеграция в аграрный научно-производственный консорциум; динамичное вхождение в международное образовательно-научное пространство; развитие образовательной и научной инфраструктуры; формирование мотивированного контингента обучающихся.
Цели университета: развитие научно-исследовательской и инновационной деятельности университета в соответствии с приоритетами научно-технического и социально-экономического развития страны, повышение качества образования, материально технической базы, формирование высококультурной, социально-ответственной личности выпускника.
Система целей: поднятие уровня научных исследований до мирового; повышение конкурентоспособности аграрного образования; тесное сотрудничество с агробизнес структурами; трансформация университета в национальный исследовательский университет; эффективное управление ресурсами; повышение социальной значимости и ответственности ВУЗа; удовлетворение потребностей обучающихся, работодателей и обеспечение реализации принципа "образование через всю жизнь".
Миссия Казахского национального аграрного университета: создать условия для формирования конкурентоспособного специалиста, востребованного в агропромышленном комплексе и мировом научно-образовательном пространстве, а также развития социально-ориентированной, высококультурной и толерантной личности.
Ценности университета: полифункциональность университета, или способность как генерировать, так и обеспечивать трансферт современных знаний; наличие системы для подготовки специалистов с ученой степенью, в том числе и при превышении числа магистрантов и докторантов над числом студентов; инновационная направленность деятельности университета на научные исследования и разработки, прежде всего на прикладные исследования; самостоятельность в разработке образовательных программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры; высокий профессиональный уровень преподавателей, принятых на работу на конкурсной основе, в том числе и международных; возможность для приглашения ведущих специалистов из различных стран мира на постоянную и временную работу; высокая степень информационной открытости и интеграция в международное научно-образовательное пространство; восприимчивость к мировому опыту и гибкость в отношении новых направлений научных исследований и методологии преподавания; конкурсный подход при наборе студентов; формирование в университете специализированных научно-технических и экономических зон, таких как: агротехнопарк, хайтек-площадки, бизнес-инкубаторы, инновационные лаборатории, теплицы и другие структуры; мотивация сотрудников к творческому мышлению и инновационному подходу в решении актуальных задач, стоящих перед университетом; корпоративная культура, обеспечивающая открытость и взаимопонимание сотрудников и обучающихся; преемственность поколений, основанная на многолетних традициях университета; свобода личности, выражающаяся в отсутствии расовой, этнической, религиозной, гендерной и политической дискриминации; стремление к лидерству среди национальных ВУЗов страны, мирового научного и образовательного сообщества.

7. Бағдарламаның стратегиялық блогы
7.1. Қазақстанның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
жүйесіндегі ҚазҰАУ-дың орны мен рөлі
ҚазҰАУ 9 халықаралық және Ұлттық рейтингте лайықты орын алады. QS World University rankings рейтингінде университет екінші жыл қатарынан әлемнің жоғары оқу орындары арасында 651 және қазақстандық жоғары оқу орындары арасында 6-шы орынды иеленіп отыр.
Webometrics (CybermetricsLab) - әлемнің жоғары оқу орындары арасында 6195-орын және қазақстандық жоғары оқу орындары арасында 12-орын.

7. Стратегический блок Программы
7.1 Место и роль КазНАУ в системе высшего и послевузовского образования Казахстана
КазНАУ занимает достойное место в 9 международных и национальных рейтингах. В рейтинге QS World University Rankings университет второй год подряд занимает 651 место среди ВУЗов мира и 6-е - среди казахстанских ВУЗов.
Webometrics (CybermetricsLab) - 6195 место среди ВУЗов мира и 12 место среди казахстанских ВУЗов.

GreenMetric рейтингінде – әлемнің жоғары оқу орындары арасында 357-орын және қазақстандық жоғары оқу орындары арасында 3-орын алады.
QS EECA University Rankings рейтингінде – 96-орын.
Университеттің білім беру бағдарламалары білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі тәуелсіз агенттік (БСҚТА), Аккредиттеу және рейтингтің тәуелсіз агенттігі (НААР), Республикалық рейтинг агенттігі (РРА) және "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы сияқты ұлттық рейтингтерге үнемі қатысады.

В рейтинге GreenMetric – занимает 357 место среди ВУЗов мира и 3 – среди казахстанских ВУЗов.
В рейтинге QS EECA University Rankings - 96 место.
Образовательные программы университета постоянно участвуют в национальных рейтингах: Независимого агентства по обеспечению качества в образовании (НАОКО), Независимого агентства аккредитации и рейтинга (НААР), Республиканского Рейтингового Агентства (РРА) и Национальной палаты предпринимателей "Атамекен".

2019 жылы БСҚТА рейтингі бойынша Қазақстанның үздік техникалық ЖОО арасында Satbayev University (Қ.И. Сәтпаев атындағы ҚазҰТЗУ) (95,78), Қазақстан-Британ техникалық университеті (91,90), Қарағанды мемлекеттік техникалық университеті (89,37) сияқты университеттерден кейін 76,35 қорытынды ұпаймен IV орын алды.
Институционалдық рейтинг нәтижелері бойынша ҚазҰАУ мынадай номинациялармен және сертификаттармен марапатталды: "Оқытушылық-профессорлық құрамның сапасы бойынша көшбасшы", "Студенттер құрамының сапасы бойынша көшбасшы".

В 2019 году по результатам НАОКО университет занял IV место среди лучших технических ВУЗов Казахстана с итоговым баллом 76,35, пропустив такие университеты как: Satbayev University (КазНИТУ имени К.И. Сатпаева) (95,78), Казахстанско-Британский технический университет (91,90), Карагандинский государственный технический университет (89,37).
По результатам институционального рейтинга КазНАУ отмечен такими номинациями и сертификатами: "Лидер по качеству профессорско-преподавательского состава", "Лидер по качеству состава студентов".

2019 жылы мамандар даярлау бағыттары бойынша РРА агенттігінің ЖОО институционалдық рейтингінде: "Қазақстан 2050 – Инновациялар және академиялық үстемдік бойынша ұлттық рейтингінде" "Ауыл шаруашылығы ғылымдары" бағыты бойынша ҚазҰАУ С.Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университетінен (79,5) озып, 1-орын (90,1 ұпаймен) иеленді.
2019 жылы тәуелсіз ұлттық рейтингте Қазақстанның 59 ЖОО қатысты. Университет үш деңгейлі даярлық бойынша 14 білім беру бағдарламасы бойынша қатысты: ауыл шаруашылығы ғылымдары, ветеринария, жаратылыстану ғылымдары және көрсетілетін қызметтер. 2019 жылғы АРТА рейтингінің нәтижелеріне жүргізілген талдау көрсеткендей, ҚазҰАУ базалық ауыл шаруашылығы білім беру бағдарламалары бойынша жүлделі орындарға ие болды.

В 2019 году в рейтинге агентства РРА в Институциональном рейтинге ВУЗов по направлениям подготовки специалистов: "Казахстан 2050-Национальный рейтинг по инновациям и академическому превосходству" КазНАУ по направлению "Сельскохозяйственные науки" занял 1 место (90,1 баллов), опередив Казахский агротехнический университет имени С.Сейфуллина (79,5).
В 2019 году в независимом национальном рейтинге приняли участие 59 ВУЗов Казахстана. Университет принял участие по 14 образовательным программам по трем уровням подготовки: сельскохозяйственные науки, ветеринария, естественные науки и услуги. Проведенный анализ результатов рейтинга НААР за 2019 году показывает, что КазНАУ занял призовые места по базовым сельскохозяйственным образовательным программам.

Базалық білім беру бағдарламалары 2018 және 2019 жылдар рейтингінде білімнің 3 деңгейі бойынша бірінші орында тұр: топырақтану және агрохимия, жеміс-көкөніс шаруашылығы, өсімдіктерді қорғау және карантин, ветеринарлық медицина, ветеринарлық санитария.
Университеттің агрономия, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясы, балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау, су ресурстары және суды пайдалану, аграрлық техника және технология, орман ресурстары және орман шаруашылығы, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету, жерге орналастыру секілді базалық білім беру бағдарламалары білім берудің жекелеген деңгейлері бойынша, негізінен магистратура, С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университетіне жол беріп, 2-3-орындарды иеленді.

Базовые образовательные программы в рейтинге 2018 и 2019 г.г. занимают первое место по 3-м уровням образования: почвоведение и агрохимия, плодоовощеводство, защита и карантин растений, ветеринарная медицина, ветеринарная санитария.
Базовые образовательные программы университета: агрономия, технология производства продуктов животноводства, рыбное хозяйство и промышленное рыболовство, водные ресурсы и водопользование, аграрная техника и технология, лесные ресурсы и лесоводство, энергообеспечение сельского хозяйства, землеустройство по отдельным уровням образования, в основном, магистратура занимают 2-3 места, уступив Казахскому агротехническому университету имени С.Сейфуллина.

18-сурет. АРТА 2018, 2019 жылдардағы білім беру деңгейлері бөлінісінде білім беру бағдарламалары бойынша жүлделі орындардың серпіні
2019 жылы ҚР ЖОО-ның рейтингінде ҚазҰАУ мамандарды даярлау бағыттары бойынша Ауыл шаруашылығы және ветеринария ғылымдары бойынша I орынды және жаратылыстану ғылымдары бойынша Х орынды, қызметтер көрсету бағыты бойынша ІХ орынды иеленді.
Университет 2019 жылы ҚР жоғары оқу орындарының институционалдық рейтингінде V орынға ие болып, ҚР жоғары оқу орындарының ТОП-20 қатарына енді.
2019 жылдың ақпан айында БСҚБТА ҚР жоғары оқу орындарының Бас рейтингін және ББ топтары бойынша білім беру бағдарламаларының рейтингін іске қосты. Аталған рейтингке университеттің ББ алты тобы бойынша 14 білім беру бағдарламасы қатысты: техникалық ғылымдар – 1, техникалық ғылымдар – 2, тамақ өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы ғылымдары, ветеринария, қызметтер көрсету.
2017 жылы Қазақстанда алғаш рет жаңа рейтинг – "Қазақстан 2050 – инновация және академиялық саралау бойынша ұлттық рейтинг" басталды.
2019 жылы РРА агенттігінің рейтингіне дайындықтың үш деңгейі бойынша (бакалавриат, магистратура, докторантура) 10 білім беру бағдарламасы қатысады (19-сурет).
19-сурет. Білім беру бағдарламалары бойынша 2019 жылдардағы РРА бойынша білім беру деңгейлері бөлінісінде жүлделі орындардың серпіні
2017 – 2018 оқу жылынан бастап ҚазҰАУ Атамекен ҰКП рейтингіне қатысады. 2018 – 2019 оқу жылында бакалавриат білім беру деңгейінің 34 бағдарламасы қатысты.
Оқытушылардың, кафедралардың, факультеттердің қызметін бағалаудың рейтингтік жүйесі толығымен енгізілген және университетте алты жыл бойы табысты жұмыс істеп келеді.
Кейіннен университет өзін Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінде әлемдік деңгейдегі университет позициясынан көреді.
7.2. Академиялық саясат
Академиялық саясат ғылыми кеңестің 2018 жылғы 27 қарашадағы №4 шешімімен бекітілген және университеттің стратегиялық мақсаттарымен, миссиясымен, пайымымен айқындалады.
Академиялық саясат білім беру қызметін жоспарлау мен басқаруға және білім беру сапасын арттыруға бағытталған оқу процесін тиімді ұйымдастыру жөніндегі шаралар, ережелер мен рәсімдер жүйесін білдіреді.
Академиялық саясатта:
1) оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру принциптері;
2) білім алушылардың білімін бақылау мен бағалаудың әртүрлі нысандарын жүргізу тәртібі;
3) практиканың барлық түрлерін ұйымдастыру және білім алушылардың оны өту тәртібі;
4) білім алушыларды ауыстыру, қайта қабылдау, оқудан шығару тәртібі;

Рисунок 18. Динамика призовых мест по образовательным программам в разрезе уровней образования за 2018, 2019 годы в НААР
В 2019 году в рейтинге ВУЗов РК по направлениям подготовки специалистов КазНАУ занял I-место по сельскохозяйственным и ветеринарным наукам, и Х место - по естественным наукам, по направлению услуги – ІХ место.
Университет занял V место в институциональном рейтинге ВУЗов РК за 2019 год и вошел в ТОП-20 ВУЗов РК.
В феврале 2019 года НАОКО запустил Генеральный рейтинг ВУЗов РК и рейтинг образовательных программ по группам ОП. В данном рейтинге приняли участие 14 образовательных программ университета по шести группам ОП: технические науки 1, технические науки 2, пищевая промышленность, сельскохозяйственные науки, ветеринария, услуги.
По результатам институционального рейтинга КазНАУ отмечен такими номинациями и сертификатами: "Лидер по качеству профессорско-преподавательского состава", "Лидер по качеству состава студентов".
В 2017 году впервые в Казахстане стартовал новый рейтинг "Казахстан 2050 - Национальный рейтинг по инновациям и академическому ранжированию".
В 2019 году в рейтинге агентства РРА участвует 10 образовательных программ по трем уровням подготовки (бакалавриат, магистратура, докторантура) (рис. 19).
Рисунок 19. Динамика призовых мест по образовательным программам в разрезе уровней образования за 2019 годы в РРА.
С 2017-2018 учебного года КазНАУ участвует в рейтинге НПП "Атамекен". В 2018-2019 учебном году приняли участие 34 образовательные программы бакалавриата.
Рейтинговая система оценки деятельности преподавателей, кафедр, факультетов полностью внедрена и уже в течение шести лет успешно функционирует в университете.
В дальнейшем университет позиционирует себя в системе высшего и послевузовского образования Республики Казахстан как университет мирового уровня.
7.2 Академическая политика
Академическая политика утверждена решением Ученого совета от 27 ноября 2018 года № 4 и определяется стратегическими целями, миссией, видением университета.
Академическая политика представляет собой систему мер, правил и процедур по планированию и управлению образовательной деятельностью и эффективной организации учебного процесса, направленных на повышение качества образования.
В академической политике определены:
1) принципы планирования и организации учебного процесса;
2) порядок проведения различных форм контроля и оценки знаний обучающихся;
3) порядок организации и прохождения обучающимися всех видов практик;
4) порядок перевода, восстановления, отчисления обучающихся;

5) қорытынды аттестаттауды өткізу тәртібі және т. б. айқындалған.
Саясат оқу процесін ұйымдастыруға және кредиттік оқыту технологиясы бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыруға қатысатын университеттің барлық бөлімшелеріне арналған.
Академиялық саясаттың міндеттері:
1) жаңа формациядағы жоғары білікті кадрларды даярлау;
2) білім, ғылым және өндіріс интеграциясын қамтамасыз ету;
3) халықаралық білім беру кеңістігіне интеграциялануды қамтамасыз ету;
4) оқытудың инновациялық технологияларын енгізу;
5) білім сапасын ішкі және сыртқы қамтамасыз ету жүйесін құру;
6) академиялық ұтқырлықты дамыту;
7) студент-орталықтандырылған оқытуды дамыту;
8) білім алушылардың білімін бағалау және оқытудағы парасаттылықты дамыту.
Жоғары академиялық стандарттарды қолдау және сапаны ішкі бақылауды қамтамасыз ету мақсатында ҚазҰАУ Академиялық адалдық лигасына кірді.
Білім алушыларда тиісті мәдениетті қалыптастыру үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы "Саналы ұрпақ" және Жастар орталығы атты технологиялар алаңы құрылды.
7.3. Инновациялық әлеуетті дамыту және оған қол жеткізу
Университеттің инновациялық әлеуетін дамыту ғылым мен бизнестің өзара іс-қимылының жаңа тетіктерін әзірлеуге, ғылыми зерттеулердің нәтижелілігін арттыруға, оларды іс жүзінде іске асыруға, АӨК-ге ғылымды қажетсінетін технологияларды енгізуді қамтамасыз етуге және кәсіпкерлік секторды ғылыми жобаларға қатысуға ынталандыруға бағытталған.
Ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық іргелі, қолданбалы және іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуді: Халықаралық аграрлық зерттеулер институты – Агротехнологиялық хаб; факультеттер жанынан құрылған 6 атаулы инновациялық ғылыми зертханалар; кафедралар мен орталықтардағы 31 зерттеу зертханалары; тағам қауіпсіздігі орталығы; инновациялық жылыжай; "Агроуниверситет" оқу-тәжірибелік шаруашылығы; "Байсерке-Агро" оқу-тәжірибелік шаруашылығы жүзеге асырылады.
Басшылары Қазақстан Республикасы ҰҒА академиктері болып табылатын факультеттер жанынан 6 инновациялық атаулы ғылыми зертханалар құрылуда. Ғалым-кадрларды даярлау үшін университетте мыналар ашылған және қызмет етеді:
1) Азық-түліктің физикалық-химиялық қасиеттерін және топырақтың, су мен шикізаттың экологиялық сапасын талдау зертханасы;
2) "Жасыл биотехнология және жасушалық инженерия" зертханасы;
3) "Табиғи ресурстарды және агроэкожүйенің тұрақты дамуын басқару" зертханасы;
4) Техникалық микробиология зертханасы;
5) Тағам өнімдерінің технологиясы, сапасы және қауіпсіздігі зертханасы;
6) Тағам өнімдерінің физикалық-химиялық және реологиялық қасиеттері зертханасы;

5) порядок проведения итоговой аттестации и др.
Политика предназначена для всех подразделений университета, участвующих в организации учебного процесса и реализации образовательных программ по кредитной технологии обучения.
Задачи академической политики:
1) подготовка высококвалифицированных кадров новой формации;
2) обеспечение интеграции образования, науки и производства;
3) обеспечение интеграции в международное научно-образовательное пространство;
4) внедрение инновационных технологий обучения;
5) создание системы внутреннего и внешнего обеспечения качества образования;
6) развитие академической мобильности;
7) развитие студентоцентрированного обучения;
8) развитие добропорядочности в преподавании и оценке знаний обучающихся.
С целью поддержания высоких академических стандартов и обеспечения внутреннего контроля качества КазНАУ вступил в Лигу академической честности.
Создана площадка антикоррупционных технологий для формирования соответствующей культуры у обучающихся: "Саналы ұрпақ" и Жастар орталығы.
7.3 Развитие инновационного потенциала и его достижение
Развитие инновационного потенциала университета направлено на разработку новых механизмов взаимодействия науки и бизнеса, повышение результативности научных исследований, их нацеленности на практическую реализацию, обеспечение внедрения в АПК наукоемких технологий и стимулирование предпринимательского сектора к участию в научных проектах.
Организация и проведение фундаментальных, прикладных и поисковых научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ осуществляются: агротехнологическим хабом - Международным институтом аграрных исследований; 6 научно-исследовательскими институтами на факультетах; 31 исследовательскими лабораториями при кафедрах и центрах; центром по продовольственной безопасности; инновационной теплицей; учебно-опытным хозяйством "Агроуниверситет"; учебно-научно-производственным центром "Байсерке-Агро".
Создаются 6 именных инновационных научных лабораторий при факультетах, руководителями которых являются академики НАН Республики Казахстан. Для подготовки научных кадров в университете открыты и функционируют:
1) лаборатория анализа физико-химических свойств продуктов питания и экологического качества почвы, воды и сырья;
2) лаборатория "Зеленой биотехнологии и клеточной инженерии";
3) лаборатория "Управление природными ресурсами и устойчивое развитие агроэкосистем";
4) лаборатория технической микробиологии;
5) лаборатория технологии, качества и безопасности пищевых продуктов;
6) лаборатория по физико-химическим и реологическим свойствам продуктов питания;

7) Топырақты және қоршаған ортаны кешенді талдау зертханасы.
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Аграрлық мәселелер жөніндегі комитетінің ұсынымы бойынша "АӨК саласында кадрлар даярлау және ауыл шаруашылығы өндірісіне IT-технологияларды енгізу мәселелері" тақырыбына арналған көшпелі отырыс қорытындысы бойынша, сондай-ақ ҚР Үкіметінің шешімімен ҚазҰАУ базасында мынадай инновациялық ғылыми-білім беру зертханалары құрылуда: машина сынау станциясы бар Қазақстан-Беларусь агроинженерлік инновациялық орталығы; Сүт өнімдері бойынша референттік зертхана; Өсімдіктердің микроклонды көбею зертханасы; АӨК мәселелері жөніндегі ахуалдық орталық; "Агротехнопарк", демонстрациялық өрістері мен дақылдық жайылымдары бар "Көрсеткіштік ферма" өңірлік оқыту орталығы.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға байланысты жобалар мен іс-шараларға ҚазҰАУ су хабын енгізу туралы шешім қабылданды.
Жас ғалымдардың мүдделерін білдіру, ғылыми-зерттеу жұмысында олардың қызметін қолдау, ҚР АӨК өзекті ғылыми мәселелерін шешу үшін олардың күшін біріктіру, ҚазҰАУ-да жас ғалымдардың инновациялық қызметін дамыту үшін жас ғалымдар кеңесі (ЖҒК) жұмыс жасайды. Жас ғалымдар кеңесі 35 жасқа дейінгі магистранттар, докторанттар және жас ОПҚ қатарынан құрылған Жас ғалымдардың ғылыми қызметін үйлестіретін консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Қорының Ғылым жөніндегі кеңесінің конкурстық комиссиясының шешімімен ҚазҰАУ жас ғалымдар кеңесі 2018 жылы Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары арасындағы үздік жас ғалымдар кеңесі болып танылды әрі 400 мың теңге көлемінде сыйақы алды.
Университетте жастардың стартап жобалары табысты жұмыс істеуде: Flyworx – ауыл шаруашылығы жерлерін дрондарды қолдана отырып қашықтан зондтаумен айналысады; GreenPoint Marketing – маркетингтік зерттеулер жүргізеді; UrbanGreen – қала типтес инновациялық жылыжайлармен айналысады; DragonFly – дрондарды пайдалану мүмкіндіктеріне және оларды құрастыруға үйретеді; "Айболит" жедел ветеринарлық жәрдем; экологиялық акваөсіру, экопробиотиктер құру және т. б.
Білім алушылардың интеллектуалдық әлеуетін қалыптастыру және шығармашылық бастамаларын дамыту мақсатында жазғы және қысқы магистрлік мектептер өткізіледі.
Мектептер шеңберінде негізгі мақсаттары мыналар болып табылатын конкурстар өткізіледі: АӨК үшін кадрлар даярлау процесінде ғылыми зерттеулердің рөлін күшейту; кәсіпкерлік дағдыларын ынталандыру және дамыту, талантты және дарынды инновациялық ұсыныстар мен студенттердің, магистранттар мен докторанттардың идеяларын қолдау; өнертапқыштық және кәсіпкерлік саласында жас мамандардың кәсіби және жеке дамуына жәрдемдесу; отандық және шетелдік жоғары оқу орындары, білім алушылар мен жұмыс берушілер арасындағы үшжақты қарым-қатынасты дамытуға жәрдемдесу; бизнес-инкубациялау арқылы үздік жобаларға жәрдемдесу.
Ашық конкурсқа халықаралық қысқы және жазғы мектепке қатысушылардың мына бағыттар бойынша инновациялық идеялары ұсынылады:

7) лаборатория комплексного анализа почв и окружающей среды.
По рекомендации Комитета по аграрным вопросам Мажилиса Парламента Республики Казахстан по итогам выездного заседания на тему: "Вопросы подготовки кадров в сфере АПК и внедрения IT-технологий в сельскохозяйственное производство", а также решением Правительства Республики Казахстан на базе КазНАУ создаются инновационно-научно- образовательные лаборатории: Казахстанско-Белорусский агроинженерный инновационный центр с машиноиспытательной станцией; Референтная лаборатория по молочной продукции; лаборатория микроклонального размножения растений; ситуационный центр по вопросам АПК. "Агротехнопарк", региональный центр обучения "Показательная ферма" с демонстрационными полями и культурными пастбищами.
Также принято решение включить водный хаб КазНАУ в проекты и мероприятия, связанные с реализацией Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017–2021 годы.
Для выражения интересов молодых ученых, поддержки их деятельности в научно-исследовательской работе, объединение их усилий для решения актуальных научных проблем АПК РК, развития инновационной деятельности молодых ученых в КазНАУ, создан Совет молодых ученых (СМУ). Совет молодых ученых является консультативно-совещательным органом, координирующим научную деятельность молодых ученых, которая сформирована из числа магистрантов, докторантов и молодых ППС в возрасте до 35 лет.
Решением конкурсной комиссии Совета по науке Фонда Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы, Совет молодых ученых КазНАУ признан лучшим Советом молодых ученых среди ВУЗов Республики Казахстан за 2018 год и награжден премией в размере 400 тыс. тенге.
В университете успешно функционируют молодежные стартап-проекты: Flyworx - занимается дистанционным зондированием сельскохозяйственных земель с использованием дронов; GreenPoint Marketing – проводит маркетинговые исследования; UrbanGreen – занимается инновационными теплицами городского типа; DragonFly – обучение возможностям использования дронов и их конструирование; скорая ветеринарная помощь "Айболит"; экологическая аквакультура, создание экопробиотиков и др.
С целью формирования интеллектуального потенциала и развития творческой инициативы обучающихся проводятся летние и зимние магистерские школы.
В рамках школ проводится конкурс, основными задачами которого являются: усиление роли научных исследований в процессе подготовки кадров для АПК; стимулирование и развитие навыков предпринимательства, поддержка талантливых и одаренных инновационных предложений и идей студентов, магистрантов и докторантов; содействие профессиональному и личностному развитию молодых специалистов в области изобретательства и предпринимательства; содействие в развитие трҰхсторонних отношений между отечественными и зарубежными ВУЗами, обучающимся и работодателям; содействие лучшим проектам через бизнес-инкубирование.
На открытый конкурс представляются инновационные идеи участников международной зимней и летней школы по следующим направлениям:

1) су ресурстарын басқару;
2) жасыл экономика;
3) ауыл шаруашылығындағы инновациялық технологиялар мен техникалық құралдар;
4) табиғи ресурстарды басқару;
5) өсімдік шаруашылығындағы агроинновация;
6) ветеринария
7) мал шаруашылығындағы өндіріс технологиясы;
8) тағам қауіпсіздігі және биотехнологиялар.
ҒЗЖ нәтижелерін коммерцияландыру саласында университет ҚР БҒМ "Технологияларды коммерцияландыру орталығы" ЖШС тапсырысы бойынша 41,0 млн.теңге сомасына 2 жобаны орындауды аяқтады.
Бірінші жоба – "Шанқанай кен орны цеолиттерінің негізінде құс шаруашылығына арналған функционалдық жем қоспаларын өндіру технологиясы және эксперименттік зерттеу". Функционалдық азық қоспаларын өндіру бойынша жаңа технология өнеркәсіптік құс шаруашылығына енгізілетін болады.
Екінші жоба – "Астық жинайтын комбайнды бастыру өнімдерін магнитті ынталандыруға арналған әмбебап модуль". Әзірленген технологияның артықшылығы – тұқымның өнімділігін 20 %-ға арттыру, сақтау мерзімін 40 %-ға дейін арттыру, өнімнің биологиялық құндылығын арттыру және экологиялық таза өнім алу.
2016 жылы "Өнімді инновацияларды ынталандыру" байқауы бойынша ҚР БҒМ Ғылым комитетінің аға және кіші қызметкерлері топтарына арналған гранттар бағдарламасы бойынша ҚазҰАУ қызметкерлері 230 млн. теңге сомасына "Инновациялық технология бойынша бие және түйе сүтінің құрғақ ұнтағынан лактоферрин өндірісін ұйымдастыру" коммерцияландыру жобасын ұтып алды (жоба жетекшісі – профессор А.Д.Серікбаева, бизнес-серіктес – 10 млн теңгеге қоса қаржыландыратын "LFCompany" ЖШС).
ҚР БҒМ Ғылым комитеті "Ғылым қоры" АҚ өткізетін ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыру конкурсында 2016 жылы университеттің 2 жобасы жеңіске жетіп, сәтті орындалуда:
151,4 млн теңге сомасына "Ет пен ет-өсімдік консервілерінің өндірісі үшін түйе етін қайта өңдеудің ресурс үнемдеуші технологияларын енгізу" (жетекшісі – профессор Ж. Сүлейменова, бизнес-серіктес – 7,5 млн теңгеге қоса қаржыландыратын "Күн нұры" ЖШС);
300 млн теңге сомасына "Халықаралық стандарттарға сәйкес жергілікті экологиялық таза жем-шөп негізінде өсірілген балықтан органикалық өнімдер (тиляпия, африкалық кларии жайыны және т. б.) өндіру" (жетекшісі-профессор Сәрсембаева Н., бизнес-серіктес – 30 млн теңгеге қоса қаржыландыратын "Tengryfish" ЖШС). Осы жобалардың негізінде стартаптар құрылды.
2017 жылы университеттің Ғылым департаменті "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ каталогына 40 жобаны дайындап, енгізді және ҚР БҒМ "Ғылым қоры" АҚ коммерцияландыру үшін 43 әлеуетті жобаны ұсынды.

1) управление водными ресурсами;
2) зеленая экономика;
3) инновационные технологии и технические средства в сельском хозяйстве;
4) управление природными ресурсами;
5) агроинновация в растениеводстве;
6) ветеринария;
7) технология производства продукции животноводства;
8) пищевая безопасность и биотехнологии.
В области коммерциализации результатов НИР университет завершил выполнение 2-х проектов на сумму 41,0 млн. тенге по заказу ТОО "Центр коммерциализации технологии" МОН РК.
Первый проект - "Технология производства и экспериментальные исследования функциональных кормовых добавок для птицеводства на основе цеолитов Чанканайского месторождения". Новая технология по производству функциональных кормовых добавок будет внедрена в промышленное птицеводство.
Второй проект - "Универсальный модуль для магнитной стимуляции продуктов обмолота зерноуборочного комбайна". Преимущества разработанной технологии - увеличение всхожести семян на 20%, увеличение сроков хранения до 40%, повышение биологической ценности продукта и получение экологически чистого продукта.
В 2016 году по конкурсу "Стимулирование продуктивных инноваций" Программы грантов для групп старших и младших сотрудников Комитета науки МОН РК сотрудниками КазНАУ был выигран проект коммерциализации "Организация производства лактоферрина из сухого порошка кобыльего и верблюжьего молока по инновационной технологии" на сумму 230 млн. тенге (руководитель проекта профессор Серикбаева А.Д., бизнес-партнер ТОО "LFCompany" с софинансированием 10 млн. тенге).
В конкурсе на грантовое финансирование проектов коммерциализации результатов научно-технической деятельности, проводимом АО "Фонд науки" Комитета науки МОН РК, в 2016 году выиграли и успешно выполняются 2 проекта университета:
"Внедрение ресурсосберегающих технологий переработки верблюжьего мяса для производства мясных и мясорастительных консервов" на сумму 151,4 млн. тенге (руководитель – профессор Серикбаева А.Д., бизнес-партнер - ТОО "Күн нұры" с софинансированием 7,5 млн.тенге);
"Производство органических продуктов из рыбы (тиляпии, африканский клариевый сом и др.), выращенной на основе местных экологически чистых кормов в соответствии с международными стандартами" на сумму 300 млн. тенге (руководитель – профессор Сарсембаева Н., бизнес-партнер - ТОО "Tengryfish" с софинансированием 30 млн.тенге). На основе этих проектов созданы стартапы.
В 2017 году Департаментом науки университета подготовлены и включены в каталог НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" 40 проектов и предоставлено в АО "Фонд науки" МОН РК 43 потенциальных проекта для коммерциализации.

Алматы қаласының 2020 жылға дейінгі даму бағдарламасына енгізу үшін университет ғалымдары 40-тан астам жобаны ұсынды, олар негізделген, негізгі міндеттер, талап етілетін материалдар, ресурстар, оларды шешу мерзімдері мен жолдары анықталған. ҚазҰАУ мен "Алматы қаласының Ауыл шаруашылығы және ветеринария басқармасы" КММ арасында Өзара ынтымақтастық туралы меморандум жасалды. Тараптар мал шаруашылығы және ветеринария, өсімдік шаруашылығы және өсімдіктерді қорғау, экология мәселелері бойынша қолдау көрсетіп, ынтымақтастықты дамытатын болады.
Алматы, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда, Шығыс Қазақстан және Ақтөбе облыстарының конкурстарына енгізу мақсатында 019 бюджеттік бағдарламасы бойынша жобалар қатыстырылды. 2014 – 2015 жылдары 10 млн теңге сомасына, 2016 жылы 12 млн теңге сомасына жобалар орындалды. 2017 жылы Қызылорда және Ақтөбе облыстарының шаруашылықтарында 5 жоба бойынша 21,88 млн теңгеге жобалар енгізілді.
Алматы облысында жергілікті өсімдік шикізатынан қаржыландыру көлемі
10 млн. теңге көлемінде биологиялық белсенді жем-шөп қоспаларын өндіру технологиясын енгізу бойынша жұмыстар аяқталды.
Ақтөбе облысында қаржыландыру көлемі 5 млн теңгені құрайтын асқазан-ішек ауруларының алдын алу және емдеу үшін экологиялық қауіпсіз препараттарды әзірлеу енгізілуде.
2018 жылдың қыркүйек айынан бастап Маңғыстау облысының диқандарымен, жайылымдарды суландыру және мал азығын өндіру бойынша қаржыландыру көлемі 20 млн теңгені құрайтын ендіру жұмыстары іске асуда. Келешекте Жамбыл облысының АӨК-мен жоба бюджеті 45 млн теңгені құрайтын енгізу жұмыстары жоспарланған.
Агрохабты дамыта отырып, университет еліміздің АӨК дамуының негізін құрайды. Агрохабтың әзірленген жобалары базалық қызметтер көрсетуге, әлсіз тұстарын жоюға және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге консалтингтік қызметтер көрсетуге мүмкіндік береді.
Халықаралық тәжірибе Қазақстанның басқа елдерден импорт тәуелділігін төмендету үшін әлемдік нарықта экспортқа бағдарланған, бәсекеге қабілетті өнім өндіруі қажет екенін көрсетіп отыр. Сондай-ақ бөлшек бағаның 70-75 %-ын иеленіп қалатын делдалдарға қарсы әрекет ету жөніндегі жұмысты күшейту қажет, ал дамыған елдерде делдалдар бөлшек бағаның 25-30 %-ын ғана алады.
Өсірілген 100 % өнімнің тек 30-33 %-ы ғана қайта өңдеуге, ал экспортқа 17 %-ы ғана кететін жағдайды өзгерту қажет.
Жоғарыда аталған міндеттерді шешу үшін аграрлық білімді, ғылым мен өндірісті ықпалдастыруды дамыту шеңберінде 2024 жылға қарай төмендегілер жоспарланып отыр:
1) шаруашылық жүргізуші субъектілермен бірлесіп іске асырылған ғылыми-инновациялық жобалар мен бағдарламалардың санын 45 бірлікке жеткізу;

Для внесения в Программу развития г.Алматы до 2020 года учеными университета предложены более 40 проектов, которые обоснованы, определены основные задачи, требуемые материалы, ресурсы, сроки и пути их решения. Заключен Меморандум о взаимном сотрудничестве между КазНАУ и КГУ "Управление сельского хозяйства и ветеринарии г.Алматы". Стороны будут оказывать поддержку, развивать сотрудничество по вопросам животноводства, ветеринарии, растениеводства и защиты растений и экологии.
По бюджетной программе 019 участвовали с проектами для внедрения в конкурсах Алматинской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Кызылординской, Восточно-Казахстанской и Актюбинской областей. В 2014-2015 годы выполнены проекты на сумму 10 млн. тенге, в 2016 году - на сумму 12 млн. тенге. А в 2017 году в хозяйствах Кызылординской и Актюбинской областей по 5 проектам внедрены проекты на общую сумму 21,88 млн. тенге.
В Алматинской области завершены работы по внедрению технологии производства биологически активных кормовых добавок из местного растительного сырья с объемом финансирования 10 млн. тенге.
В Актюбинской области внедряются разработки экологически безопасных препаратов для профилактики и лечения желудочно-кишечных заболеваний с объемом финансирования 5 млн. тенге.
С сентября 2018 года начаты внедренческие работы с аграриями Мангистауской области, проекты по обводнению пастбищ и кормопроизводству с объемом финансирования 20 млн. тенге. В перспективе запланированы внедренческие работы с АПК Жамбылской области, бюджет проектов 45 млн. тенге.
Развивая агрохаб, университет создает основу для развития АПК страны. Разработанные проекты Агрохаба позволят оказывать базовые услуги, устранять слабые стороны и оказывать консалтинговые услуги сельхозтоваро-производителям.
Международный опыт показывает, что необходимо производить экспортоориентированную, конкурентоспособную продукцию на мировом рынке, чтобы снизить импортозависимость Казахстана от других стран. Предстоит также усилить работу по противостоянию посредникам, которые присваивают 70-75% розничной цены, тогда как в развитых странах посредники получают только 25-30% розничной цены.
Предстоит изменить ситуацию, когда из 100% выращенной продукции только 30-33% идет на переработку, а на экспорт – только 17%.
Для решения выше перечисленных задач, в рамках развития интеграция аграрного образования, науки и производства к 2024 году планируется:
1) довести количество научно-инновационных проектов и программ, реализованных совместно с хозяйствующими субъектами, до 45 единиц;

2) университет ішінде кәсіпкерлік және экологиялық мәдениетті дамыту (қызметкерлер мен білім алушылардың 65 %-ы инновацияны дамытуға тартылады);
3) стартаптарды ұйымдастыруға оқушылар мен қызметкерлердің уәждемесін арттыру. Стартап санын 22-ге дейін жеткізу;
4) бизнес-білім беруді дамыту;
5) жаңа инновациялық орталықтар, фаблабтар (ағылш. Fabrication Laboratory), жасыл кампустар құру;
6) ОПҚ еңбектерінің репозиторийін қалыптастыра отырып, университет кітапханасының ақпараттық ресурстарын әлемдік ақпараттық кеңістікке біріктіру.
7.4. Ғылыми-техникалық әзірлемелерді коммерцияландыру
Қаржыландыру көлемінің 72,2 %-ы коммерцияландыруға, 12,9 %-ы ғылыми жобалардың нәтижелерін енгізуге бөлінеді. Ғылыми жобаларға жас мамандар қатыса бастағандарын атап өткен жөн.
ҚазҰАУ-да аяқталған ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды коммерцияландыруды дамыту тұжырымдамасы әзірленді. Тұжырымдама ҚазҰАУ-дың аграрлық зерттеулер саласындағы көшбасшылығын қамтамасыз етіп ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметті дамыту арқылы республика экономикасының аграрлық секторын технологиялық жаңғыртуға университеттің үлесін арттыруға бағытталған.
Тұжырымдама Қазақстан Республикасының "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы; "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы және "Қазақстан Республикасының Патент заңы" 1999 жылғы 16 шілдедегі заңдарының негізінде әзірленді.
Тұжырымдамада 2024 жылға дейінгі кезеңде Қазақ ұлттық аграрлық университетінде ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметті дамытудың мақсаттары, міндеттері мен негізгі бағыттары тұжырымдалған.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін университет ұжымы мына міндеттерді шешуде:
1) оқу процесін жетілдіруге, жаңа білім беру технологияларын енгізуге, ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді жетілдіруге, ғалым-педагог кадрларды даярлаудың және олардың біліктілігін арттыру сапасын жақсартуға бағытталған ғылыми зерттеулерді басым дамыту;
2) іргелі және қолданбалы зерттеулерді коммерциялық сипаттағы бәсекеге қабілетті әзірлемелермен ұштастыру;
3) инновация мен ғылыми-техникалық кәсіпкерлік саласында кадрлар даярлау және қайта даярлау үшін жағдай жасау;
4) шаруашылық жүргізуші субъектілермен, сондай-ақ мемлекеттік билік және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен әріптестік қатынастарды дамыту;
5) бюджеттен тыс қосымша қаржы қаражатын тарту;
6) шағын инновациялық кәсіпорындарды құру және дамыту;
7) халықаралық интеграцияны кеңейту, шетелдік инвестицияларды тарту үшін жағдай жасау.
Аталған міндеттерді шешу барысында:

2) развивать предпринимательскую и экологическую культуру внутри университета (65% сотрудников и обучающихся будут вовлечены в развитие инноваций);
3) повысить мотивацию обучающихся и сотрудников к организации стартапов. количество стартапов довести до 22;
4) развивать бизнес-образование;
5) создать новые инновационные центры, фаблабы (англ. Fabrication Laboratory), зеленые кампусы;
6) интегрировать информационные ресурсы библиотеки университета в мировое информационное пространство, сформировав репозиторий трудов ППС.
7.4 Коммерциализация научно-технических разработок
Из объема финансирования 72,2% приходится на коммерциализацию, 12,9% на внедрение результатов научных проектов. Следует отметить, что все больше в научных проектах стали принимать участие молодые специалисты.
В КазНАУ разработана концепция развития коммерциализации завершенных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, которая направлена на обеспечение лидерства КазНАУ в отраслях аграрных исследований и повышение вклада университета в технологическую модернизацию аграрного сектора экономики республики через развитие научно-исследовательской и инновационной деятельности.
Концепция разработана на основании законов Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке"; от 31 октября 2015 года "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности" и от 16 июля 1999 года "Патентный закон Республики Казахстан".
В Концепции сформулированы цели, задачи и основные направления развития научно-исследовательской и инновационной деятельности в Казахском национальном аграрном университете на период до 2024 года.
Для достижения поставленной цели коллектив университета решает следующие задачи:
1) приоритетное развитие научных исследований, направленных на совершенствование учебного процесса, внедрение новых образовательных технологий, совершенствование научно-методического обеспечения, улучшение качества подготовки и повышения квалификации научно-педагогических кадров;
2) сочетание фундаментальных и прикладных исследований с конкурентоспособными коммерческими разработками;
3) создание условий для подготовки и переподготовки кадров в области инноваций и научно-технического предпринимательства;
4) развитие партнерских отношений с хозяйствующими субъектами, а также органами государственной власти и местными исполнительными органами;
5) привлечение дополнительных внебюджетных финансовых средств;
6) создание и развитие малых инновационных предприятий;
7) расширение международной интеграции, создание условий для привлечения зарубежных инвестиций.
В ходе решения перечисленных задач обеспечиваются:

1) ғылым мен білімнің интеграциясын дамыту, университеттің ҚР БҒМ және АШМ ғылыми мекемелерімен тығыз қарым-қатынасы;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білімді жетілдіру, магистратураның білім беру қызметін кеңейту, магистранттар мен PhD докторанттардың контингентін жоспарлау мен қалыптастыруды жақсарту;
3) білім беру процесінің барлық субъектілерінің: студенттердің, магистранттардың, PhD докторанттарының, профессор-оқытушылар құрамының және ғылыми қызметкерлердің ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысуы;
4) университет ғалымдарының ҚР БҒМ мен АШМ, басқа министрліктер мен ведомстволар, мемлекеттік ғылыми қорлар жариялаған республикалық мақсатты бағдарламаларға, ғылыми, ғылыми-техникалық, инновациялық бағдарламалар мен гранттар конкурстарына қатысуы;
5) ғылымды қажетсінетін технологияларды құру;
6) кәсіпорындар мен мемлекеттік және өңірлік басқа да шаруашылық субъектілерімен әріптестікті дамыту қамтамасыз етіледі.
Аяқталған ҒЗТКЖ коммерцияландыруды іске асырудың негізгі жолы – жоғары білімді, ғылым мен бизнесті ықпалдастыру болып табылады. Коммерциялық кәсіпорындардың ғылымды қажетсінетін өнімдер мен технологияларға қызығушылығының өсуі жоғары оқу орнының ғылыми әзірлемелерінің нәтижелерін коммерциялық пайдалануға мүмкіндік береді, университеттің өз өндірісін құру мақсатында коммерциялық құрылымдардың капиталын тарту ықтималдығын арттырады, ғылыми әзірлемелерді іске асыруға, бизнес жобаларға қызмет көрсетуге мүмкіндік береді.
Осындай ынтымақтастықты ұйымдастыру, сондай-ақ аяқталған ҒЗТКЖ коммерцияландыру инфрақұрылымын дамыту үшін біз аграрлық ғылыми-технологиялық парк (Агротехнопарк) құрудамыз, ол ғылымды қажетсінетін Бизнестің инкубаторы және университеттің ғылыми қызметінің практикалық негізі болып табылады.
Агротехнопарк – ғылымды, білім мен өндірісті аумақтық интеграциялау нысаны ретінде өз құрамында жобалау-конструкторлық бюролар, өндірістік учаскелер, сынақ полигоны, бизнес орталық, жоғары технологиялардың студенттік инкубаторы, кешенді жобалар және даму бөлімі, студенттік бастамалар орталығы, материалдардың сапасын сертификаттау орталығы, оқу орталығы бар ғылыми ұйымдардың бірлестігі.
Жоғары білікті мамандардың шоғырлануы, эксперименттік және ақпараттық базаның болуы агротехнопаркке университет ғалымдарының ғылыми-техникалық және технологиялық жетістіктерін әзірлеу мен коммерцияландыру процесін жеделдетуге мүмкіндік береді.
Университет базасында агротехнопаркті құру және дамыту мына міндеттерді шешуді қамтамасыз етеді:
1) университеттің ғылыми әлеуетін сақтау (инновациялық құрылымдардағы жаңа жұмыс орындары);

1) развитие интеграции науки и образования, более тесное взаимодействие университета с научными учреждениями МОН и МСХ РК;
2) совершенствование послевузовского профессионального образования, улучшение планирования и формирования контингента магистрантов и докторантов PhD;
3) участие в научно-исследовательской работе всех субъектов образовательного процесса: студентов, магистрантов, докторантов PhD, профессорско-преподавательского состава и научных работников;
4) участие ученых университета в республиканских целевых программах, научных, научно-технических, инновационных программах и конкурсах, объявляемых МОН и МСХ РК, другими министерствами и ведомствами, государственными научными фондами;
5) создание наукоемких технологий;
6) развитие партнерства с предприятиями и другими хозяйствующими субъектами региона и страны.
Основным путем реализации коммерциализации завершенных НИОКР является – интеграция высшего образования, науки и бизнеса. Рост интереса коммерческих предприятий к наукоемким продуктам и технологиям делает возможным коммерческое использование результатов научных разработок ВУЗа, повышает вероятность привлечения капитала коммерческих структур с целью создания университетом собственного производства, позволяет реализовывать научные разработки, обслуживать бизнес проекты.
Для организации такого сотрудничества, а также развития инфраструктуры коммерциализации завершенных НИОКР нами создается аграрный научно-технологический парк (агротехнопарк), который будет служить своего рода инкубатором наукоемкого бизнеса и практической основой научной деятельности университета.
Агротехнопарк – как форма территориальной интеграции науки, образования и производства в виде объединения научных организаций, имеющих в своем составе проектно-конструкторских бюро, производственных участков, испытательного полигона, бизнес-центра, студенческого инкубатора, отдела комплексных проектов и развития, центра студенческих инициатив, центра сертификации качества материалов, учебного центра.
Концентрация высококвалифицированных специалистов, наличие экспериментальной и информационной базы позволят агротехнопарку ускорить процесс разработки и коммерциализации научно-технических и технологических достижений ученых университета.
Создание и развитие агротехнопарка на базе университета обеспечат решение следующих задач:
1) сохранение научного потенциала университета (новые рабочие места в инновационных структурах);

2) ғылымды қажетсінетін кәсіпкерлік экономикасы саласында мамандарды қолдау және қайта даярлау үшін эксперименттік база құру;
3) қолданбалы зерттеулерді коммерцияландыру үшін жағдайлар қалыптастыру, олардың нәтижелерін өндіріске енгізу;
4) венчурлік капиталды қоса алғанда, қаржыландырудың бюджеттен тыс көздеріне шығу мүмкіндіктерін кеңейту;
5) агроөнеркәсіпті дамыту проблемаларының шешіміне қосылу арқылы аймақтармен өзара іс-қимылды күшейту;
6) өңірлермен кооперациялық байланыстарды дамыту;
7) ғылымды қажетсінетін кәсіпкерлік саласында мамандарды даярлау және қайта даярлау, бірлескен инновациялық жобаларды орындау кезінде халықаралық байланыстарды дамыту;
8) жасалып жатқан ғылымды қажетсінетін өнімдер мен қызметтерге зияткерлік меншікті қорғау;
9) ғылымды қажетсінетін өнімнің халықаралық нарығына шығу.
ҚазҰАУ Агротехнологиялық паркі Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданының "Саймасай" оқу-тәжірибе шаруашылығы аумағында құрылатын болады. ҚазҰАУ жанындағы агротехнопарктің жұмыс істеу моделі схемада келтірілген (20-сурет).
20-сурет. ҚазҰАУ жанындағы агротехнопарктің жұмыс істеу моделі
8. Бағдарламаның қойылған мақсатына қол жеткізу жолдары
ҚазҰАУ 2024 жылға дейінгі даму стратегиясы барлық мүдделі тараптардың: университеттің, жалпы және орта кәсіптік білім беру ұйымдарының, ғылыми ұйымдардың, әріптестердің, бизнес-құрылымдардың, АӨК кәсіпорындары мен ұйымдарының әлеуметтік-кәсіптік өзара іс-қимылын көздейді.
Университет аграрлық өндіріс пен қайта өңдеудің заманауи инновациялық технологияларын меңгерген кадрларды даярлау және қайта даярлау орталығына айналады, гендік инженерия, молекулалық генетика, микробиология, ветеринариялық медицина саласында селекциялық жұмысты, ғылыми зерттеулер жүргізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өндірісі мен қайта өңдеудің ғылымды қажетсінетін экологиялық технологияларын әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз етеді.
Перспективада агроөнеркәсіптік кешенді жаңғырту міндеттеріне бағдарланған ғылымның, технология мен техниканың басым бағыттары бойынша іргелі және қолданбалы зерттеулер жүйесін дамыту болжанып отыр.
АӨК субъектілерінің озық ғылыми жетістіктер мен білімге тікелей қол жеткізуін қамтамасыз ету, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өндірісіне ғылыми әзірлемелерді жедел енгізу мақсатында 267 "Білім мен ғылыми зерттеулердің қолжетімділігін арттыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде білімді тарату жөніндегі жұмыстар байқауларға қатысу арқылы жандандырылатын болады.
2020 – 2024 жылдары жоғары оқу орнының мақсатты бағыты қызметтің барлық бағыттарын интернационалдандыруға бағытталған әлемдік деңгейдегі ұлттық зерттеу университетін қалыптастыру болып табылады.
Университеттің стратегиялық басымдықтары аграрлық білімді, ғылымды жаңғыртуға және бизнес-ортамен интеграцияны күшейтуге, адами ресурстарды басқаруға және т. б. бағытталған.
Даму векторларының бірі Еуропа елдерінің, АҚШ, Жапония, Қытай, Малайзия, Оңтүстік Корея, Ресей, Белоруссия, Литва, Латвия және т. б. жетекші ғылыми орталықтарымен және университеттерімен халықаралық ынтымақтастық болып табылады.
Университетте инновациялық қызметті жетілдіру:

2) создание экспериментальной базы для поддержки и переподготовки специалистов в области экономики наукоемкого предпринимательства;
3) формирование условий для коммерциализации прикладных исследований, внедрение их результатов в производство;
4) расширение возможностей выхода на внебюджетные источники финансирования, включая венчурный капитал;
5) усиление взаимодействия с регионом путем присоединения к решению проблем развития агропромышленности;
6) развитие кооперации с регионами;
7) развитие международных связей при подготовке и переподготовке специалистов в сфере предпринимательства, выполнении совместных инновационных проектов;
8) защита интеллектуальной собственности на создаваемую наукоемкую продукцию и услуги;
9) выход на международный рынок наукоемкой продукции.
Агротехнологический парк КазНАУ будет создан на территории учебно-опытного хозяйства "Саймасай", Енбекшиказахского района Алматинской области. Модель функционирования агротехнопарка при КазНАУ приведена на схеме (рис.20).
Рисунок 20. Модель функционирования агротехнопарка при КазНАУ
8. Пути достижения поставленной цели Программы
Стратегия развития КазНАУ до 2024 года предусматривает социально-профессиональное взаимодействие всех заинтересованных сторон: Университета, организаций среднего и среднего профессионального образования, научных организаций, партнеров, бизнес-структур, предприятий и организаций АПК.
Университет станет центром подготовки и переподготовки кадров, владеющих современными инновационными технологиями агропромышленного комплекса, обеспечит селекционную работу, проведение научных исследований в области генной инженерии, молекулярной генетики, микробиологии, ветеринарной медицины, а также разработку и внедрение наукоемких экологичных технологий сельскохозяйственного производства и переработки.
В перспективе предполагается развитие системы фундаментальных и прикладных исследований по приоритетным направлениям науки, технологии и техники, ориентированных на задачи модернизации агропромышленного комплекса.
С целью обеспечения прямого доступа субъектов АПК к передовым научным достижениям и знаниям, а также ускоренного внедрения научных разработок в сельскохозяйственное производство будут активизированы работы по распространению знаний в рамках исполнения государственного задания по бюджетной программе 267 "Повышение доступности знаний и научных исследований".
В 2020-2024 годах целевым ориентиром ВУЗа является становление национального исследовательского университета мирового уровня, ориентированного на интернационализацию всех направлений деятельности.
Стратегические приоритеты Университета направлены на модернизацию аграрного образования, науки и усиление интеграции с бизнес-средой, управление человеческими ресурсами и др.
Одним из векторов развития является международное сотрудничество с ведущими научными центрами и университетами Европы, США, Японии, Китая, Малайзии, Южной Кореи, России, Белоруссии, Литвы, Латвии и др.
Совершенствование инновационной деятельности в университете будет нацелено на:

1) ЖОО-ны жаңа білімдер мен технологияларға негізделген аграрлық экономиканың драйвері ретінде позициялауға;
2) ҚР АӨК экономикасына зияткерлік қызмет нәтижелерінің трансферін ұйымдастыруға;
3) ЖОО-ның ғылыми-білім беру және консалтингтік көрсетілетін қызметтерін халықаралық нарыққа шығару бойынша маркетингтік стратегияны жүзеге асыруға бағытталған.
Агрохабты дамыту арқылы университет елдің АӨК дамытуға негіз жасайды. Агрохабтың әзірленген жобалары ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілерге базалық қызметтер көрсетуге, әлсіз тұстарды жоюға және консалтингтік қызмет көрсетуге мүмкіндік береді.
Халықаралық тәжірибе көрсеткендей, Қазақстанның басқа елдерден импорттық тәуелділігін азайту үшін әлемдік нарықта экспортқа бағытталған, бәсекеге қабілетті өнім өндіру қажет. Сондай-ақ дамыған елдерде делдалдар бөлшек сауда бағасының 25-30%-ын иемденсе, елімізде бөлшек сауда бағасының 70-75 %-ын иеленіп қалатын делдалдарға қарсы әрекет ету бойынша жұмыстарды күшейту қажет.
Өсірілген 100 % өнімнің тек 30-33 %-ы қайта өңдеуге, ал экспортқа тек 17 %-ы кететін жағдайды өзгерту қажет. Ол үшін:
1) диплом жұмысын орындау барысында білім алушыларға жүргізілетін зерттеулер магистратурада және докторантурада ғылыми зерттеулер жүргізу кезінде одан әрі жалғасатын болса, даярлаудың үш деңгейінің сабақтастығын қамтамасыз ету;
2) ҚР АШМ әрбір ғылыми-зерттеу институтымен бірлескен ғылыми-инновациялық орталықтар құру;
3) білім алушылар мен жас ғалымдардың ғылыми шығармашылығының халықаралық деңгейіне қол жеткізу үшін жағдай жасау;
4) университет ғалымдарының зияткерлік қызмет нәтижелерін халықаралық патенттеу жүйесін дамыту;
5) студенттерді зерттеу жұмысына тарту тетіктерін дамыту;
6) жаңа білім алу және қолданбалы ғылыми зерттеулерді қаржыландыру үшін заманауи эксперименттік ғылыми және оқу жабдықтарын жабдықтау және пайдалану.
7) Шығыс Финляндия университетімен тамақ қауіпсіздігі бойынша, Малайзия университетімен "халал", Оңтүстік Корея университетімен ет және ет өнімдері бойынша және т. б халықаралық ғылыми зертханалар құру;
9) пәнаралық зерттеулердің дамуына қарай халықаралық зертханаларды "өнім" желісі: Зияткерлік технологиялар және агротехника, Өмір мен денсаулық туралы ғылым, Энвайронментология және жаратылыстану ғылымдары бағыттары бойынша "Артықшылық орталығына" біріктіру;
10) ИИДМБ зертханаларын алынған нәтижелерді коммерцияландыруға бағытталған іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді орындауға қосу;

1) позиционирование ВУЗа в качестве драйвера аграрной экономики, основанной на новых знаниях и технологиях;
2) организацию трансфера результатов интеллектуальной деятельности в экономику АПК РК;
3) реализацию маркетинговой стратегии по выводу научно-образовательных и консалтинговых услуг ВУЗа на международные рынки.
Развивая Агрохаб университет создает основу для развития АПК страны. Разработанные проекты Агрохаба позволят оказывать базовые услуги, устранять слабые стороны и оказывать консалтинговые услуги сельхозтоваро-производителям.
Международный опыт показывает, что необходимо производить экспортоориентированную, конкурентоспособную продукцию на мировом рынке, чтобы снизить импортозависимость Казахстана от других стран. Предстоит также усилить работу по противостоянию посредникам в стране, которые присваивают 70–75% розничной цены, тогда как в развитых странах посредники получают только 25–30% розничной цены.
Предстоит изменить ситуацию, когда из 100% выращенной продукции только 30-33% идет на переработку, а на экспорт только 17%. Для этого необходимо:
1) обеспечить преемственность трех уровней подготовки, когда исследования, проводимые обучающимся в ходе выполнения дипломной работы, будут продолжены им при проведении научных исследований в магистратуре и докторантуре;
2) создать совместные научно-инновационные центры с научно-исследовательскими институтами МСХ РК;
3) обеспечить условия для участия обучающихся и молодых ученых в международных научных проектах;
4) развивать систему международного патентования результатов интеллектуальной деятельности ученых Университета;
5) развивать механизмы вовлечения студентов в исследовательскую деятельность;
6) использовать современное экспериментальное оборудование исследовательских лабораторий и центров для получения новых знаний и финансирования прикладных научных исследований;
7) создать международные научные лаборатории с университетами: Восточной Финляндии - по пищевой безопасности, Малайзии - по "Халал", Южной Кореи по мясу и мясной продукции и др.;
8) по мере развития междисциплинарных исследований международные лаборатории объединить в "Центр превосходства" по принципу "продуктовой" линейки: интеллектуальные технологии и агротехника, наука о жизни и здоровье, энвайронментология и естественные науки;
9) включить лаборатории ГПИИР в выполнение фундаментальных и прикладных научных исследований, направленных на коммерциализацию полученных результатов;
10) обеспечить подготовку к прохождению Казахстанско-Японским инновационным центром процедуры аккредитации в соответствии с международным стандартом (ISO/ IEC 17065) и выступить в качестве органа выдачи сертификата на соответствие органической продукции;

11) Қазақстан-Жапон инновациялық орталығына органикалық өнімнің сәйкестігіне сертификат беру органы ретінде әрекет ету;
12) Қазақстан-Беларусь агроинженерлік инновациялық орталығының қызметін кеңейту, оқу шаруашылығында демонстрациялық алаң құру;
13) майлы, жеміс-жидек және көкөніс дақылдарын өндіру, қайта өңдеу бойынша зертханалар ашу;
13) агросалада білімді тарату бойынша жұмысты жандандыру;
14) оқытушылар мен ғылыми қызметкерлердің жарияланым белсенділігінің өсуі үшін жағдай жасау, білім мен зерттеу нәтижелерінің трансферлеріндегі университеттің ғылыми басылымдарының рөлін арттыру;
15) елдің барлық өңірлерінде, қолда бар ірі агроқұрылымдар, өңдеуші кәсіпорындар, кәсіпкерлерге қызмет көрсететін орталықтар базасында экономиканың аграрлық секторы үшін мамандар даярлаудың барлық бағыттары бойынша 3-тен 5-ке дейін пилоттық, пилоталды, қосымша пилоталды оқу-ғылыми-өндірістік орталықтарды айқындау және олармен шарттар жасасу;
16) білім алушылар арасында да, университеттің ОПҚ арасында да стартаптарды құру бойынша жұмыстарды жалғастыру қажет. Болашақта ғылымды көп қажет ететін шағын кәсіпорындар бастапқы кезеңде шағын көлемде нарықтық қатынастағы неғұрлым перспективалы инновациялық жобаларды жедел іске асыра алады. Оларды құру арқылы жас ғалымдарды жұмысқа орналастыру проблемасын қандай да бір дәрежеде шешуге, сондай-ақ олардың зерттеу нәтижелерін практикаға енгізу бойынша практикалық тәжірибе алуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
9. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Жоғарыда аталған міндеттерді шешу үшін аграрлық білім, ғылым мен өндірісті ықпалдастыруды дамыту шеңберінде 2024 жылға қарай мыналар жоспарланып отыр:
1) шаруашылық жүргізуші субъектілермен бірлесіп іске асырылған ғылыми-инновациялық жобалар мен бағдарламалардың санын 45 бірлікке дейін жеткізу;
2) университет ішінде кәсіпкерлік және экологиялық мәдениетті дамыту (қызметкерлер мен білім алушылардың 65% инновацияны дамытуға тартылады);
3) стартаптарды ұйымдастыруға оқушылар мен қызметкерлердің уәждемесін арттыру. Стартап санын 22-ге дейін жеткізу;
4) бизнес-білім беруді дамыту;
5) жаңа инновациялық орталықтар, фаблабтар, жасыл кампустар құру;
6) ОПҚ еңбектерінің репозиторийін қалыптастыра отырып, университет кітапханасының ақпараттық ресурстарын әлемдік ақпараттық кеңістікке біріктіру;
7) бір жыл ішінде алынған патенттердің жалпы санынан өндіріске инновациялық жобалардың нәтижелерін енгізу үлесін 22 %-ға дейін ұлғайта отырып, ҒЗТКЖ нәтижелерін коммерцияландыру бойынша жұмысты күшейту;
8) ЖОО-ның ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарының нәтижелерін өндіріске енгізу бойынша жұмысты күшейту, үлесін
40 %-ға дейін арттыру;

11) расширить деятельность Казахстанско-Белорусского агроинженерного инновационного центра, создать демонстрационное поле в учхозе;
12) открыть лаборатории по производству, переработке масличных, плодово-ягодных и овощных культур и др.;
13) активизировать работу по распространению знаний в аграрной сфере;
14) обеспечить условия для роста публикационной активности преподавателей и научных сотрудников, повышение роли научных изданий Университета в трансфере знаний и результатов исследований;
15) во всех регионах страны на базе имеющихся крупных агроформирований, перерабатывающих предприятий, центров обслуживающих предпринимателей определить от 3 до 5 пилотных, предпилотных, допредпилотных учебно-научно-производственных центров по всем направлениям подготовки специалистов для аграрного сектора экономики и заключить с ними договора;
16) продолжить работу по созданию стартапов, как среди обучающихся, так и среди ППС университета. В перспективе малые наукоемкие предприятия на начальном этапе в небольших объемах смогут ускоренно реализовывать наиболее перспективные в рыночном отношении инновационные проекты. Их создание позволит в какой-то степени решить проблему трудоустройства молодых ученых, а также обеспечить приобретение ими практического опыта по внедрению исследовательских результатов в практику.
9. Ожидаемые результаты реализации Программы
Для решения поставленных задач, в рамках развития интеграции аграрного образования, науки и производства к 2024 году планируется:
1) довести количество научно-инновационных проектов и программ, реализованных совместно с хозяйствующими субъектами до 45 единиц;
2) развивать предпринимательскую и экологическую культуру внутри университета (65% сотрудников и обучающихся будут вовлечены в развитие инноваций);
3) повысить мотивацию обучающихся и сотрудников к организации стартапов (количество стартапов довести до 22);
4) развивать бизнес-образование;
5) создать новые инновационные центры, фаблабы (англ. Fabrication Laboratory), зеленые кампусы;
6) интегрировать информационные ресурсы библиотеки университета в мировое информационное пространство, сформировав репозиторий трудов ППС;
7) усилить работу по коммерциализации результатов НИОКР, увеличив долю внедрения результатов инновационных проектов в производство от общего количества полученных патентов за год до 22%;
8) усилить работу по внедрению результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ ВУЗа в производство, увеличив долю до 40%.

9) іске асырылатын жобалардың жалпы санында халықаралық ғылыми-білім беру ынтымақтастығы шеңберінде орындалатын ғылыми жобалар санын 32-ге дейін ұлғайту;
10) жетекші ғылыми орталықтармен, ҚР АШМ ҒЗИ-мен интеграция бойынша жұмысты күшейту, бірлескен жобалар санын 22-ге жеткізу;
11) оқу-ғылыми-зерттеу зертханаларының санын 28-ге дейін, халықаралық - 13-ке дейін жеткізу, онда белгілі шетелдік ғалымдар бірлесіп басқаратын болады;
12) жыл сайын кемінде 1 млн теңге сомасына стартап-жобаларды орындау үшін жас зерттеушілер мен ғалымдар арасында конкурс өткізу;
13) зерттеу сапасын арттыру, университет ғалымдары мен шетелдік ғылыми қоғамдастықтың еңбектерінің нәтижелеріне қызығушылығын ынталандыру, профессор-оқытушылар құрамының жарияланымдық және патенттік белсенділігін, ғалымдардың ғылыми мақалаларының дәйексөзге келтірілу көрсеткіштерін арттыру мақсатында Web of Science (Thomson Reuters), Scopus, Springer ғылыми базаларының өкілдерімен үнемі оқыту тренингтері, семинарлар серияларын өткізу. Ғылыми жобаларға тарта отырып, жетекші ғылыми ұйымдармен ынтымақтастықты кеңейту күтілуде. Ғалымдардың халықаралық коммуникацияларының артуын соңғы үш жылдың ішінде 16 елдің шетел авторларымен бірлесе шығарған танымал басылымдардағы 60-тан аса мақалалардың болуы айғақтайды.
Бағдарламаны іске асыру негізінде ҚазҰАУ-да бірегей ғылыми-білімдік инновациялық орта құрылады, онда профессор-оқытушылар құрамы, ғалымдар мен білім алушылар зерттеу, инновациялық-технологиялық дағдыларды қалыптастыруға, сондай-ақ зияткерлік меншікті коммерцияландыру мүмкіндіктеріне ие болады.
Бағдарламаны іске асыру тетіктері
Инновациялық қызметке бағытталған зерттеу орталығы ретінде ЖОО қалыптастыру
2019 – 2024 жылдары жоғары оқу орнының мақсатты бағыты қызметтің барлық бағыттарын интернационалдандыруға бағытталған кәсіпкерлік типтегі әлемдік деңгейдегі ұлттық зерттеу университетін қалыптастыру болып табылады.
Университеттің стратегиялық басымдықтары аграрлық білімді, ғылымды жаңғыртуға және бизнес-ортамен интеграцияны күшейтуге, коммуникацияны жетілдіруге, қызметкерлерді басқаруға және т. б. бағытталған.
Университеттің ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметін дамыту
2024 жылға қарай перспективада:
1) университетте орындалатын ҒЗТКЖ санын көбейту: бір оқытушыға ҒЗТКЖ қаржыландыру көлемін 2024 жылы 1,5 млн теңгеге дейін жеткізу;
2) бір жыл ішінде алынған патенттердің жалпы санынан өндіріске инновациялық жобалардың нәтижелерін енгізу үлесін 34 % дейін ұлғайта отырып, ҒЗТКЖ нәтижелерін коммерцияландыру бойынша жұмысты күшейту;

9) увеличить количество научных проектов, выполняемых в рамках международного научно-образовательного сотрудничества в общем количестве реализуемых проектов, до 32;
10) усилить работу по интеграции с ведущими научными центрами, НИИ МСХ РК, довести количество совместных проектов до 22;
11) довести количество учебно-научно-исследовательских лабораторий до 28, международных 13, где соруководителями будут известные зарубежные ученые;
12) ежегодно проводить конкурс среди молодых исследователей и ученых на выполнение стратап-проектов на сумму не менее 1 млн. тенге;
13) в целях повышения качества исследований, стимулирования интереса к результатам труда ученых университета и зарубежного научного сообщества, повышения публикационной и патентной активности профессорско-преподавательского состава, показателей цитируемости научных статей ученых регулярно проводить серии обучающих тренингов, семинаров с представителями научных баз Web of Science (Thomson Reuters), Scopus, Springer. Будет расширяться сотрудничество с ведущими научными организациями с привлечением их в научные проекты. О повышении международной коммуникации ученых свидетельствует тот факт, что в течение последних 3 лет – более 60 их публикаций в признанных изданиях выполнено совместно с зарубежными соавторами из 16-ти стран.
На основе реализации Программы в КазНАУ будет создана уникальная научно-образовательная инновационная среда, в которой профессорско-преподавательский состав, ученые и обучающиеся обладают исследовательскими, инновационно-технологическими навыками, а также возможностями коммерциализации интеллектуальной собственности.
Механизмы реализации программы
Формирование ВУЗа как исследовательского центра, ориентированного на инновационную деятельность
В 2020-2024 годах целевым ориентиром ВУЗа является становление национального исследовательского университета мирового уровня, ориентированного на интернационализацию всех направлений деятельности.
Стратегические приоритеты Университета направлены на модернизацию аграрного образования, науки и усиление интеграции с бизнес-средой, совершенствование коммуникаций, управление персоналом и др.
Развитие научно-исследовательской и инновационной деятельности университета
В перспективе к 2024 г. планируется:
1) увеличить количество выполняемых НИОКР в университете: объем финансирования НИОКР на одного преподавателя довести до 1,5 млн. тенге – в 2024 году;
2) усилить работу по коммерциализации результатов НИОКР, увеличив долю внедрения результатов инновационных проектов в производство от общего количества полученных патентов за год до 34%;

3) іске асырылатын жобалардың жалпы санынан халықаралық ғылыми-білім беру ынтымақтастығы шеңберінде орындалатын ғылыми жобалар санын 50 % дейін ұлғайту;
4) ҚР АШМ ҒЗИ-мен ҒӨО интеграция бойынша жұмысты күшейту, бірлескен жобалар санын 20-ға дейін жеткізу;
5) диплом жұмысын орындау барысында білім алушыларға жүргізілетін зерттеулер магистратурада және докторантурада ғылыми зерттеулер жүргізу кезінде одан әрі жалғасатын болса, даярлаудың үш деңгейінің сабақтастығын қамтамасыз ету;
6) ҚР АШМ әрбір ғылыми-зерттеу институтымен бірлескен ғылыми-инновациялық орталықтар құру;
7) университет ғалымдарының зияткерлік қызметінің нәтижелерін халықаралық патенттеу жүйесін дамыту;
8) оқу-ғылыми-зерттеу зертханаларының санын 50-ге дейін, халықаралық – 10-ға дейін жеткізу, онда белгілі шетелдік ғалымдар бірлесіп басқаратын болады;
9) Шығыс Финляндия университетімен тамақ қауіпсіздігі бойынша, Малайзия университетімен "халал", Оңтүстік Корея университетімен ет және ет өнімдері бойынша және т. б халықаралық ғылыми зертханалар құру;
10) Зияткерлік технологиялар және агротехника, Өмір мен денсаулық туралы ғылым, Энвайронментология және жаратылыстану ғылымдары бағыттары бойынша "өнімдік" мамандану қағидатымен пәнаралық зерттеулердің дамуына қарай халықаралық зертханаларды "Артықшылық орталығына" біріктіру;
11) ИИДМБ зертханаларын алынған нәтижелерді коммерцияландыруға бағытталған іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді орындауға қосу;
12) елдің барлық өңірлерінде, қолда бар ірі агроқұрылымдар, өңдеуші кәсіпорындар, кәсіпкерлерге қызмет көрсететін орталықтар базасында экономиканың аграрлық секторы үшін мамандар даярлаудың барлық бағыттары бойынша 3-тен 5-ке дейін пилоттық, пилоталды, қосымша пилоталды оқу-ғылыми-өндірістік орталықтар белгіленсін және олармен шарттар жасассын;
13) білім алушылар арасында да, университеттің ОПҚ арасында да стартаптарды құру бойынша жұмыстарды жалғастыру жоспарлануда.
Болашақта шағын ғылымды көп қажет ететін кәсіпорындар бастапқы кезеңде шағын көлемде нарықтық қатынастағы неғұрлым перспективалы инновациялық жобаларды жедел іске асыра алады. Оларды құру арқылы жас ғалымдарды жұмысқа орналастыру проблемасын қандай да бір дәрежеде шешуге, сондай-ақ олардың зерттеу нәтижелерін практикаға енгізу бойынша практикалық тәжірибе алуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұған қоса, білім беру, ғылыми-зерттеу жұмыстарын интеграциялау және дамыту мақсатында мынадай ғылыми-зерттеу ұйымдары тартылатын болады:
1) "Қазақ жеміс-көкөніс шаруашылығы ҒЗИ" ЖШС;
2) "Ө. Ө. Оспанов атындағы Қазақ топырақтану және агрохимия ғылыми-зерттеу институты" ЖШС;

3) увеличить количество научных проектов, выполняемых в рамках международного научно-образовательного сотрудничества в общем количестве реализуемых проектов, до 50%;
4) усилить работу по интеграции с НИИ и НПЦ МСХ РК, довести количество совместных проектов до 20;
5) обеспечить преемственность трех уровней подготовки, когда исследования, проводимые обучающимся в ходе выполнения дипломной работы, будут продолжены им при проведении научных исследований в магистратуре и докторантуре;
6) создать совместные научно-инновационные центры с научно-исследовательскими институтами МСХ РК;
7) развивать систему международного патентования результатов интеллектуальной деятельности ученых Университета;
8) довести количество учебно-научно-исследовательских лабораторий до 50, в том числе – 10 международных, где соруководителями будут известные зарубежные ученые;
9) создать международные научные лаборатории с Университетами: Восточной Финляндии – по пищевой безопасности, Малайзии – по "Халал", Южной Кореи – по мясу и мясной продукции и др.;
10) по мере развития междисциплинарных исследований международные лаборатории объединить в "Центр превосходства" по принципу "продуктовой" линейки по направлениям: интеллектуальные технологии и агротехника, наука о жизни и здоровье, энвайронментология и естественные науки;
11) включить лаборатории ГПИИР в выполнение фундаментальных и прикладных научных исследований, направленных на коммерциализацию полученных результатов;
12) во всех регионах страны, на базе имеющихся крупных агроформирований, перерабатывающих предприятий, центров обслуживающих предпринимателей определить от 3 до 5 пилотных, предпилотных, допредпилотных учебно-научно-производственных центров по всем направлениям подготовки специалистов для аграрного сектора экономики и заключить с ними договора;
13) продолжить работу по созданию стартапов, как среди обучающихся, так и среди ППС университета.
В перспективе малые наукоемкие предприятия на начальном этапе в небольших объемах смогут ускоренно реализовывать наиболее перспективные для производства инновационные проекты. Их создание позволит в какой-то степени решить проблему трудоустройства молодых ученых, а также обеспечить приобретение ими практического опыта по внедрению исследовательских результатов в практику.
Дополнительно, в целях интеграции и развития образовательной, научно-исследовательской работы будут вовлечены следующие научно-исследовательские организаций:
1) ТОО "Казахский НИИ плодоовощеводства";
2) ТОО "Казахский научно-исследовательский институт почвоведения и агрохимии имени У.У.Успанова";

3) "Қазақ қайта өңдеу және тамақ өнеркәсібі ғылыми-зерттеу институты" ЖШС;
4) "Агроинженерия ғылыми-өндірістік орталығы" ЖШС.
Бұл жоғары білікті жас ғалым кадрларды даярлау сапасын арттыруға, сабақтастықты сақтау мақсатында тәлімгерлік институттарын нығайтуға, бизнес-құрылымдармен ынтымақтастықты жүзеге асыруға, мемлекеттік басқару органдарымен тиімді өзара іс-қимыл жасауға, алдыңғы қатарлы әлемдік практика тәжірибесін Қазақстан жағдайларына трансферттеу және бейімдеу мақсатында шетелдік жетекші ғылыми-зерттеу институттарымен және университеттермен тығыз ынтымақтастықты жолға қоюға мүмкіндік береді.
Білім беру қызметін дамыту
Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Ғылым туралы" заңдарына сәйкес университетте АӨК салалары үшін мамандар даярлау білім беру процесінде белгілі ғалымдардың басшылығымен және білім алушылардың тікелей қатысуымен жүргізілетін ғылыми зерттеулердің нәтижелерін белсенді пайдалануға негізделеді.
Ғылыми-зерттеу қызметін дамыту, орындалатын ҒЗТКЖ көлемінің өсуі, отандық және шетелдік ғылыми орталықтардан ғалымдарды тарту оқытушылар мен білім алушылардың зерттеу қызметіне қатысу және оқытушының оқытушы-зерттеуші мәртебесіне ауысу пайызын ұлғайтады.
Инновациялық білім беру технологиялары одан әрі дамитын болады. Атап айтқанда, қашықтан оқыту технологияларын және жаппай ашық онлайн-курстарын пайдалану арқылы жеке білім беру траекторияларын кеңінен енгізу жоспарлануда. Бағдарламаларды құру кезінде жобалық-бағдарланған және проблемалық-бағдарланған оқыту тәсілдерді қолданылады.
Қазіргі заманғы әлемде үнемі тұтастай қоғамды, соның ішінде еңбек нарығын да қозғайтын әртүрлі өзгерістер орын алуда. Жыл сайын жаңа мамандықтар пайда болады, олар адамдардан жаңа білім алуды және оларды қолдану дағдыларын талап етеді. Университет осы деңгейге сәйкес болуы керек.
Біріншіден, климат өзгеруде және ауыл шаруашылығы технологиялары жаңа маусымдық және ауа райы жағдайларына, оның ішінде ықтимал құрғақшылыққа, су тасқынына және температураның күрт ауысуына бейімделуге тура келеді.
Екіншіден, үлкен мәселе – топырақтың тозуы. Бұл мәселені шешуде, аэробты қалпына келтіруді, яғни топырақты аэробты бактериялармен қанықтыруға мүмкіндік беретін технологияны қолдануға болады. Биопрепараттар мен биотыңайтқыштардың белсенді түрлерін өндіру арқылы, ауыл шаруашылығы қалдықтарын қайта өңдеу арқылы, өсімдіктер мен жануарлардың патогенді нысандарын жою үшін фагтық технологияларды кеңінен пайдалану арқылы микробиологиялық өнеркәсіп қызметінің спектрін кеңейту.
Осы жұмысты орындау үшін топырақ, су, ауа, жемшөп және т.б. сынамаларына уытты және қауіпті заттардың болмауы тұрғысынан күрделі зертханалық физикалық-химиялық және талдамалық зерттеулер жүргізу дағдыларын меңгерген арнайы дайындалған сарапшы-аудиторлар мен мамандар қажет.
Сонымен қатар өсімдік шаруашылығындағы алуантүрлілік азаюда. Оны қалпына келтіру үшін селекция саласындағы жүргізілетін зерттеулерді айтарлықтай ұлғайту қажет, мысалы астық дақылдарының көпжылдық түрлерін ойлап табу.
Саланы техникалық қайта жарақтандыру мәселесі Қазақстан үшін аса өзекті. Жер үсті сызбектерінің және аэротүсірілімнің көмегімен "нақты егіншілік" қағидаты дамып келеді. Қалаларда ғимараттардың ішінде және шатырларында жоғары технологиялы агрокешендер – "тік фермалар" салынатын болады.
АҚШ-та баламалы энергетиканың құны дәстүрлі энергетикамен теңесіп қалды.
Ауыл шаруашылығы мамандықтарының беделі артуда. Болашақтың мамандарына ақпараттық технологиялар мен биотехнологиялар саласында жүйелі ойлау, дамыған ұйымдастырушылық қабілеттер мен білім қажет болады.
Сондықтан, ҚР АӨК үшін жоғары кәсіпқой кадрларды даярлау үшін мына салаларда білімді күшейту қажет:
ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, фермаларды автоматтандыру және ақпараттандыру;
күрделі роботталған ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану;
күрделі автоматтандырылған агрокешендерді жобалау және басқару;
селекциялық-асылдандыру жұмысын және тұқым шаруашылығын дамыту;
энергияның балама көздерін пайдалану;
адам ресурстарын басқару саясатын жетілдіру;
зерттеулер мен әзірлемелерді биотехнология, информатика және робототехниканың тоғысында жүргізу;
экологиялық мониторинг.
Білім беруде интернационалдандыруға ерекше көңіл бөлінеді:
әлемдік жетекші университеттермен бірлескен білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен енгізуге, соның ішінде ағылшын тілінде;
бакалавриат пен магистратура мамандықтары үшін ағылшын тілінде білім беру бағдарламаларын әзірлеу (кемінде 6 мамандық);
ұлттық және халықаралық аккредиттеу және білім беру бағдарламаларының қайта аккредиттеуден өтуі;

3) ТОО "Казахский научно–исследовательский институт перерабатывающей и пищевой промышленности";
4) ТОО "Научно-производственный центр агроинженерии".
Это позволит повысить качество подготовки высококвалифицированных молодых научных кадров, разрабатывать совместные новые образовательные программы, укрепить институты наставничества в целях сохранения преемственности, осуществлять сотрудничество с бизнес-структурами, эффективно взаимодействовать с государственными органами управления, наладить тесное сотрудничество с ведущими зарубежными научно-исследовательскими институтами и университетами с целью трансферта и адаптации опыта передовой мировой практики к условиям Казахстана и др.
Развитие образовательной деятельности
В соответствии с законами Республики Казахстан "Об образовании", "О науке" подготовка специалистов для отраслей АПК в университете базируется на активном использовании в образовательном процессе результатов научных исследований, проводимых под руководством известных ученых, и непосредственном участии в них обучающихся.
Развитие научно-исследовательской деятельности, рост объемов выполняемых НИОКР, привлечение ученых из отечественных и зарубежных научных центров увеличивают процент участия преподавателей и обучающихся в исследовательской деятельности, в том числе переход из статуса преподавателя к преподавателю-исследователю.
Дальнейшее развитие получат инновационные образовательные технологии. В частности, планируется широкое внедрение индивидуальных образовательных траекторий, в том числе через использование дистанционных технологий обучения и массовых открытых онлайн-курсов. При построении программ будут применяться проектно-ориентированные и проблемно-ориентированные подходы к обучению.
В современном мире постоянно происходят различные изменения, которые затрагивают все общество, в том числе и рынок труда. Каждый год появляются новые профессии, которые требуют от людей получения новых знаний и навыков их применения. И университет должен соответствовать этому уровню.
Во-первых, меняется климат, и сельскохозяйственные технологии предстоит приспособить к новым сезонным и погодным условиям, в том числе к возможным наводнениям, засухам и резким сменам температур.
Во-вторых, большая проблема – истощение почв. Для ее устранения можно применять аэробное восстановление, т.е. использовать технологию, позволяющую насыщать почву аэробными бактериями. Расширить спектр деятельности микробиологической промышленности, в частности, по производству биопрепаратов и активных форм биоудобрений, переработке отходов сельского хозяйства; широко использовать фаговую технологию для устранения патогенных форм растений и животных.
Для выполнения данной работы требуются специально подготовленные эксперты-аудиторы и специалисты, владеющие навыками проведения сложных лабораторных физико-химических и аналитических исследований проб почвы, воды, воздуха, кормов и др. на предмет отсутствия токсичных и опасных веществ.
Кроме того, снижается разнообразие в растениеводстве. Для его повышения необходимы серьезные исследования в области селекции, например, по созданию многолетних видов зерновых.
Вопрос технического переоснащения отрасли особенно актуален для Казахстана. С помощью наземных датчиков и аэросъемки широко развивается принцип "точного земледелия". В городах уже начинают строить "вертикальные фермы" – высокотехнологичные агрокомплексы на крышах и внутри зданий.
В США альтернативная энергетика уже сравнялась по стоимости с традиционной.
Престиж сельскохозяйственных профессий продолжает возрастать. Специалистам будущего понадобятся системное мышление, развитые организаторские способности и знания в сфере информационных технологий и биотехнологий.
Поэтому, для подготовки высокопрофессиональных кадров для АПК РК необходимо усилить знания в области:
- автоматизации и информатизации сельскохозяйственных предприятий, ферм;
- эксплуатации сложной роботизированной сельскохозяйственной техники;
- проектирования и управления сложными автоматизированными агрокомплексами;
- развития селекционно-племенной работы и семеноводства;
- использования альтернативных источников энергии;
- совершенствования политики в управлении человеческими ресурсами;
- проведения исследований и разработок на стыке биотехнологии, информатики и робототехники;
- экологического мониторинга.
Особое внимание в образовании уделяется интернационализации:
- разработка и внедрение совместных образовательных программ с ведущими университетами мира, в т.ч. на английском языке;
- разработка образовательных программ на английском языке для специальностей бакалавриата и магистратуры (не менее 6 специальностей);
- национальная и международная аккредитация и реаккредитация образовательных программ;

университетте оқу үшін шетелдік студенттерді тарту (2024 жылға қарай олардың үлесі 5 %-ды құрайды);
- қашықтан оқыту режимінде шетелдік оқытушылармен және зерттеушілермен бірлесіп, ғылыми-білім беру қызметін ұйымдастыру. Шақырылған шетелдік ғалымдар, ҒЗИ ғалымдары және өндіріс өкілдері кафедра штатының 20 %-ын құрауы тиіс, оның ішінде шетелдік ғалымдар – 10 % дейін.
Стамбул және Познань университеттерімен биологиялық азық-түлік қауіпсіздігі бойынша ВиртЛаб (Virtulab) виртуалды зертханасын құру бойынша басталған жұмыс жалғастырылатын болады.
Орман инженериясы, анималогия, акваөсіру, қоршаған ортаны қорғау, жер және су проблемалары сияқты бағыттар бойынша жаңа зертханалар ашу жоспарлануда.
Инновациялық білім беру технологиялары дамытылады. Жеке білім беру траекториялары, оның ішінде қашықтан оқыту нысандары мен білім беру модульдерін пайдалану арқылы енгізілетін болады. Бағдарламалар оқытудың жобалық және проблемалық бағдарланған тәсілдерін қолдана отырып түзілетін болады.
Академиялық ұтқырлықты және білім беруді интернационалдандыруды дамыту үшін университет Қазақстанға неғұрлым тиімді орналасқан Орталық Азия өңірі елдерінен білім алушыларды көбірек тартуды жоспарлап отыр.
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын дамыту, орындалатын ҒЗТКЖ көлемінің өсуі, отандық және шетелдік ғылыми орталықтардан ғалымдарды тарту ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысатын оқытушылар мен білім алушылардың пайызын ұлғайтады.
Мына: белгілі бір жасқа жеткен тұлғалар үшін оқу жүктемесі 0,25 ставкадан аспайтын оқытушы-зерттеуші және оқытушы-кеңесші (еркін оқытушы) лауазымдары енгізіледі. Ұсынылатын жас: әйелдер – 65 жастан бастап, ерлер – 70 жастан бастап.
Оқытушы-зерттеуші ғылыми зерттеулермен, ғылыми жобалармен айналысатын болады әрі магистрлік және докторлық диссертацияларға басшылық жасайтын болады.
Еркін оқытушы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге консалтингтік қызмет көрсететін болады.
Негізгі екпін магистрлер мен PhD докторларды дайындауға бағытталған.
Жоғары оқу орнынан кейінгі бағдарламалар бойынша білім алушылардың санын арттыру жоспарлануда. 2024 жылға қарай магистратурада және докторантурада оқитындардың бакалавриатқа қатынасы 20-дан 80-ге дейін құрайды.
Халықаралық ынтымақтастықты дамыту
Мыналар жоспарға қойылды:
халықаралық брэндингті дамыту;
халықаралық рейтингтерде ЖОО-ның позициясын күшейту;
ГринМетрик университеттерінің жаһандық рейтингінің талаптары шеңберінде Жасыл кампусты дамыту бойынша жұмысты жалғастыру;
Грин Кампус жобасын әзірлеу.
ГринМетрик басқа рейтингтер алдында бірқатар даусыз артықшылықтарға ие. Оның негізгі өлшемшарттарын іске асыру осы рейтингке кіруге және әлемдік жоғары оқу орындарының ішінде лайықты орын алуға мүмкіндік береді. Университетте "Greenkeeper", "Агроэкология", "Қоршаған ортаны қорғау", "Ландшафтық дизайн және көгалдандыру", "Орман қорғау орман өсіру", "Орман өсіру", "Қорғаныштық орман өсіру", "Орманды қалпына келтіру және орман өсіру", "Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану", "Экология және қоршаған орта мониторингі", "Өсімдіктердің биоинженериясы" білім беру бағдарламалары, сондай-ақ "Өсімдіктерді иммунды-диагностикалық және сауықтыру әдістері", "Аквамәдениет", "Көгалды шөптерді зиянкестер мен аурулардан қорғау", "Қоршаған орта және биологиялық әртүрлілікті сақтау", Заманауи "жасыл технологиялар" және экологиялық дизайн, Экологиялық мәдениет және т. б. пәндер енгізілген.

- привлечение иностранных студентов для обучения в Университете (к 2024 г. их доля составит 5%);
- организация научно-образовательной деятельности совместно с иностранными преподавателями и исследователями в дистанционном режиме. Приглашенные зарубежные ученые, ученые из НИИ и представители производства должны составить 20% от штата кафедры, из них зарубежные ученые – до 10%.
Будет продолжена начатая работа по созданию виртуальной лаборатории ВиртЛаб (Virtulab) по биологической продовольственной безопасности со Стамбульским и Познаньским университетами.
Планируется открытие новых лабораторий по таким направлениям, как лесоинженерия, анималогия, аквакультуры, охрана окружающей среды, земельные и водные проблемы.
Получат развитие инновационные образовательные технологии. Будут внедрены индивидуальные образовательные траектории, в том числе с использованием дистанционных технологий обучения и массовых открытых онлайн-курсов. Программы будут построены с применением проектно- и проблемно-ориентированного подходов к обучению.
Для развития академической мобильности и интернационализации образования университет планирует привлечь больше обучающихся из стран Центрально-Азиатского региона, как наиболее выгодно расположенного к Казахстану.
Развитие научно-исследовательской деятельности, рост объемов выполняемых НИОКР, привлечение ученых из отечественных и зарубежных научных центров увеличивают процент участия преподавателей и обучающихся в исследовательской деятельности.
Вводятся должности: преподаватель–исследователь и преподаватель-консультант (свободный преподаватель) с учебной нагрузкой не более 0,25 ставки для лиц, достигших определенного возраста. Рекомендуемый возраст: женщины – от 65 лет, мужчины – от 70 лет.
Преподаватель-исследователь будет заниматься научными исследованиями, научными проектами и осуществлять руководство магистерскими и докторскими диссертациями.
Свободный преподаватель будет оказывать консалтинговые услуги сельхозтоваропроизводителям.
Основной упор делается на подготовку магистров и докторов PhD.
Планируется увеличить численность обучающихся по послевузовским программам. К 2024 г. соотношение обучающихся в магистратуре и докторантуре к бакалавриату составит 20 к 80.
Развитие международного сотрудничества
Планируется:
- развивать международный брэндинг;
- усилить позиции ВУЗа в международных рейтингах;
- продолжить работу по развитию зеленого кампуса в рамках требований Глобального рейтинга университетов Грин Метрик;
- разработать проект Грин Кампус.
Грин Метрик имеет ряд неоспоримых преимуществ перед другими рейтингами. Реализация его основных критериев позволит войти в этот рейтинг и занять достойное место в топе мировых ВУЗов. В университете внедрены образовательные программы "Greenkeeper", "Агроэкология", "Охрана окружающей среды", "Ландшафтный дизайн и озеленение", "Лесозащитное лесоразведение", "Лесовоспроизводство", "Защитное лесоразведение", "Лесовосстановление и лесоразведение", "Охрана окружающей среды и рациональное природопользование", "Экология и мониторинг окружающей среды", "Биоинженерия растений", а также дисциплины – методы иммунодиагностики и оздоровления растений, аквакультура, защита газонных трав от вредителей и болезней, окружающая среда и сохранение биологического разнообразия, современные "Зеленые технологии" и экологический дизайн, Экологическая культура и др.

Алда: халықаралық ғылыми-білім беру кеңістігінде ақпараттық ашықтықты қамтамасыз ету; халықаралық ғылыми және білім беру жобаларының санын 32-ге дейін ұлғайту; бірлескен білім беру бағдарламаларын, қос диплом бағдарламаларын әзірлеу, академиялық ұтқырлықты ұйымдастыру үшін шетелдік әріптестерді тартуға жәрдем көрсету; университеттің басқару аппаратына шетелдік ғалымдарды жоғары білікті кадрларды тарту саясатын әзірлеу; шетелдік әріптес жоғары оқу орындарымен және ғылыми орталықтармен жасалған меморандумдар мен шарттар бойынша жұмысты жандандыру; шет тілдерін меңгерген ОПҚ-ның 30% үлесін қамтамасыз ету үшін кафедралардың штаттық ОПҚ үшін ағылшын және басқа да шет тілдерін білуге қойылатын талаптарды анықтау; докторантура, постдокторантура бағдарламалары бойынша оқуды жалғастыруға, шетелде ғылыми тағылымдамадан өтуді мақсат тұтқан қызметкерлерді іріктеуді жүргізу; халықаралық даму институттарымен, қауымдастықтармен және басқа да ұйымдармен ынтымақтастықты дамыту жөніндегі жұмысты күшейту керек.
Кадрлық әлеуетті дамыту
Икемді кадр саясаты университеттің стратегиялық дамуына қол жеткізуге бағытталған, онда атқаратын қызметіне, этникалық тиістілігіне, жеке қасиеттеріне және таңдалған мансаптық траекториясына қарамастан, әрбір қызметкердің үлесі бағаланады және көтермеленеді.
Персоналмен жұмыс жасауды жетілдіру қызметкерлер мен білім алушыларды университеттің дамуын анықтайтын, негізгі құндылықтары ретінде мойындауға бағытталған. Бұл жұмыс барлық нысаналы топтарды (талапкерлерді, студенттерді, магистранттарды, докторанттарды, түлектер мен университет қызметкерлерін, ғылыми-білім беру қоғамдастығының, бизнестің, билік органдарының өкілдерін және т. б.) университеттің дамуына белсенді тартуға бағытталған.
Университетте ғылыми әлеуеті зор, педагогикалық тәжірибесі мол, түрлі ұрпақ өкілдерінің, ғылыми мектептер мен бағыттардың сабақтастығын сақтаған шығармашылық ұжым қалыптасты. Университет интеллектуалдық ортаны, еңбек ақы мен әлеуметтік пакеттің бәсекеге қабілетті деңгейін қалыптастыру, жеткілікті материалдық-техникалық базаны дамыту арқылы жігерлі әрі бастамашыл жас адамдар үшін тартымды жұмыс орны болуға ұмтылады.
Университеттің профессор-оқытушылар құрамы ғалымдар тек ғылыми қызметкерлер мен оқытушыларға бөлінбейтінін түсінеді. Барлығы да ғылыммен және оқытумен айналысуы керек. Университет, ҒЗИ және компаниялар мәлімдеген басымдықтар мен мақсаттарға қарамастан, бір-бірінің функцияларын тұрақты түрде орындайды. Соңғы жылдары ғылыми зерттеулермен айналысатын ОПҚ саны артты.
Университет өз ресурстарын шоғырландыра алды және осы саладағы елдің бәсекеге қабілеттілігіне нақты әсер ететін аграрлық-индустриялық дамудың білім беру, ғылыми, инновациялық ортасының өзегі бола алды.
Персоналмен жұмыс жасаудың жаңа парадигмасы:
университеттің қызметі мен дамуына барлық мақсатты топтарды белсенді тартуды;

Предстоит: обеспечить информационную открытость в международном научно-образовательном пространстве; увеличить количество международных научных и образовательных проектов до 32; оказать содействие в привлечении зарубежных партнеров для разработки совместных образовательных программ, программ двойного диплома, организации академической мобильности; разработать политику привлечения высокопрофессиональных кадров зарубежных ученых в управленческий аппарат университета; активизировать работу по имеющимся меморандумам и договорам с зарубежными ВУЗами-партнерами и научными центрами; определить требования к знанию английского и других иностранных языков для штатных ППС кафедр для обеспечения 30%-ной доли ППС, владеющих иностранными языками; провести отбор сотрудников, нацеленных на продолжение обучения по программам докторантуры, постдокторантуры, прохождение научных стажировок за рубежом; усилить работу по развитию сотрудничества с международными институтами развития, ассоциациями и другими организациями.
Развитие кадрового потенциала
Гибкая кадровая политика направлена на достижение стратегического развития университета, в которой ценится и поощряется вклад каждого сотрудника вне зависимости от занимаемой должности, этнической принадлежности, с учетом личных качеств и выбранной карьерной траектории.
Совершенствование работы с персоналом направлено на признание сотрудников и обучающихся как базовых ценностей университета, определяющих его развитие. Эта работа нацелена на активное вовлечение всех целевых групп (абитуриентов, студентов, магистрантов, докторантов, выпускников и сотрудников университета; органов власти, представителей научно-образовательной общественности, бизнеса и др.) в развитие университета.
В университете сложился творческий коллектив с огромным научным потенциалом, богатейшим педагогическим опытом, сохранившим преемственность представителей разных поколений, научных школ и направлений. Университет стремится стать престижным местом работы для молодых энергичных и инициативных людей за счет формирования интеллектуальной среды, конкурентоспособного уровня заработной платы и социального пакета, развития материально-технической базы.
Профессорско-преподавательский состав университета понимает, что ученые не делятся только на научных сотрудников и преподавателей. Как правило, и те, и другие должны заниматься и наукой, и преподаванием. Вне зависимости от декларируемых ими приоритетов и целей университет, НИИ и компании постоянно выполняют функции друг друга. В последние годы количество ППС, занимающихся научными исследованиями, увеличилось.
Университет сумел сконцентрировать свои ресурсы и, по существу, стал ядром образовательной, научной, инновационной среды аграрно-индустриального развития, реально влияющим на конкурентоспособность страны в этой отрасли.
Новая парадигма построения работы с персоналом предполагает:
- активное вовлечение всех целевых групп в функционирование и развитие университета;

университетке дарынды жастарды, жетекші шетелдік ғалымдар мен оқытушыларды тартуды көздейді. 2024 жылға қарай шетелдік ғалымдар мен оқытушылардың саны 11 %-ды құрайды.
Стратегиялық коммуникацияларды (оның ішінде жұртшылықпен байланысты) дамыту жөніндегі қызмет төмендегілерге бағдарланған:
халықаралық деңгейде жоғары оқу орнының танымалдығын және имиджін көтеру мақсатында ғылыми, білім беру және инновациялық қызметте университеттің мықты тұстарын өзектілендіру;
халықаралық брэндингті дамыту;
ЖОО ақпараттық ашықтығын қамтамасыз ету;
халықаралық рейтингтерде ЖОО позициясын күшейту (QS нұсқасы бойынша 2024 жылға дейін топ-300 қатарына кіру).
Студентке бағдарланған тәсілді енгізу және тәрбие қызметін жаңғырту
Тәрбие жұмысының тиімділігі көбінесе тәрбие қызметінің мазмұны, әдістері мен технологиясы деңгейіне байланысты.
Жаһандану дәуірінде адамзат прогрестің рухани-адамгершілік құндылықтарына қайта бағдарлануы қажет. Елбасы ұсынған "Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеясы жастардың бойында биік адамгершілікті, азаматтық ұстанымды, әлеуметтік жауапкершілікті, қазақстандық қоғамның игілігі үшін еңбек етуге әзір болуды сіңіруге, жаңа қазақстандық патриотизм мен бірлік сезімін қалыптастыруға бағытталған. Осы жерден "Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеясын оқыту мен тәрбиелеуді біріктіруге бағытталған университеттегі тәрбие жұмысының тұжырымдамалық негізі шығады.
Алға қойылған міндеттерге қол жеткізу үшін алда:
"Мәңгілік ел" патриоттық идеясының рухани-адамгершілік құндылықтарын нығайту бойынша іс-шаралармен қамтылған білім алушылардың үлесін 74 % дейін ұлғайту;
жастар ұйымдарының қызметіне тартылған білім алушылардың үлесін студенттік және алқалық басқару органдарына 2024 жылға қарай 64,5 % құрайды;
университеттің ГринМетрикке кіруіне байланысты "Жасыл ел" және СҚЖ бағдарламасына қатысатын студенттер санын 1000 адамға дейін жеткізу;
құқық бұзушылықтың алдын алу, студенттердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы санасын дамыту бойынша құқық қорғау органдарымен белсенді өзара іс-қимыл негізінде білім алушылардың құқықтық санасын арттыру;
спорттық секциялардың санын көбейту, оларды спорт түрлері бойынша түрлендіру, студент жастарды спорт секцияларына тарту бойынша жұмысты күшейту, салауатты өмір салтын дамыту;
спорт залдарын кезең-кезеңмен жаңғырту және оларды спорттық мүкәммалмен жабдықтау;
студенттер үйінде тұруға, университетте білім алушылардың тамақтануына қолайлы жағдай жасау;
"Қазақстанның 100 жаңа тұлғасы" жалпыұлттық жобасы шеңберінде тәуелсіздік жылдары жетістікке жеткен әртүрлі өңірлердегі, әртүрлі жастағы және түрлі ұлт өкілдеріндегі үздік түлектердің дерекқорын құру керек.
Салауатты өмір салты мәдениетін нығайту білім алушыларды бұқаралық және танымал спорт түрлері бойынша жарыстарға қатысуға тарту арқылы және спорт секцияларына тартылған студенттердің санын арттыру жолымен қамтамасыз етілетін болады.
Ғылыми-білім беру инфрақұрылымын дамыту
Білім беру және ғылыми қызметтің жаңа сапасына қол жеткізу үшін ақпараттық ресурстарды ұлғайту және инновацияны енгізу есебінен университетке мынадай міндеттер қойылды:
университеттің ақпараттық-талдау жүйесінің мәліметтеріне негізделген басқару шешімдерін қабылдауды қолдауды қамтамасыз ететін digital орталықты толық жабдықтау;
Қазақстан-Беларусь агроинженерлік орталығын толық жарақтандыру;
микроклонды көбею зертханасын және референтті сүт зертханасын ашу;
"Агроуниверситет" ОТШ базасында агротехнопарк құру;
электрондық түрге аудару есебінен қағаз құжат айналымының көлемін қысқарту;
университеттің ғылыми мектептері қызметінің бағыттары мен нәтижелері туралы ақпараттық мәліметтер базасын құру;
барлық қызметкерлер мен білім алушыларға ақпараттық, ғылыми және білім беру ресурстарына қол жеткізудің тиімді құралдарын ұсыну;
университетте білім алушылар мен оқытушыларға, оның ішінде олардың мобильді құрылғыларына уақтылы ақпарат беру үшін цифрлық технологияларды енгізу;
ғылыми басылымдардың, нормативтік-әдістемелік құжаттар мен анықтамалардың электрондық нұсқаларын қамтамасыз ету;
студенттік жұмыстар банкін қалыптастыра отырып, "Антиплагиат" жеке жүйесін жаңғырту;
университет қызметінің барлық бағыттары бойынша жалпыға қолжетімді ақпараттық ресурстар ретінде корпоративтік сайт пен білім беру порталын дамыту;
университетті дамытудың басым бағыттары саласында интерактивтік коммуникациялардың мүмкіндіктерін арттыру, ғылыми әлеуметтік желілерде ғалымдардың қатысуын белсендіру;
озық ақпараттық технологиялар саласында авторландырылған оқу орталықтарын (АОО) құру;
Smart-технологияларды енгізу арқылы электронды университетті дамыту;
ақпараттық-коммуникациялық ортаны және университеттің ғылыми және білім беру қызметінің ақпараттық ресурстарын дамыту (Wi-Fi сымсыз интернет, "Зерттеулер мен нәтижелер" ғылыми-көпшілік журналы, электрондық дайджест және т. б.);
заманауи техникалық құралдар мен ақпараттық технологиялар көмегімен университетті басқарудың интеграцияланған жүйесін дамыту.
Инфрақұрылымды жетілдіру және дамыту университеттің бәсекеге қабілеттілігін арттырудың басты шарты болып табылады. Бұл үшін алда:
барлық заманауи талаптарға сай келетін 450 орындық жатақхана, медициналық пункт, компьютерлік зал, оқу залы бар кітапхана, тренажер залы, тамақтану пункті және т. б. қамтитын 1500,0 млн теңге сомасына 450 орындық жатақхана салу;

- привлечение в университет талантливой молодежи, ведущих зарубежных ученых и преподавателей. К 2024 году число зарубежных ученых и преподавателей составит 11% .
Деятельность по развитию стратегических коммуникаций (в т.ч. связей с общественностью) ориентирована на:
- актуализацию сильных сторон Университета в научной, образовательной и инновационной деятельности в целях создания повышения имиджа и узнаваемости ВУЗа на международном уровне;
- развитие международного брэндинга;
- обеспечение информационной открытости ВУЗа;
- усиление позиций ВУЗа в международных рейтингах (вхождение до 2024 году в топ-300 по версии QS).
Внедрение студентоцентрированного подхода и модернизация воспитательной деятельности
Эффективность воспитательной работы зависит во многом от уровня содержания, методов и технологии воспитательной деятельности.
В эпоху глобализации необходима переориентация человечества на духовно-нравственные ценности прогресса. Выдвинутая Лидером Нации общенациональная идея "Мәңгілік Ел" направлена на воспитание у молодежи высокой духовности, гражданской позиции, социальной ответственности, готовности к труду на благо казахстанского общества, формирование нового казахстанского патриотизма и чувства единения. Отсюда исходит концептуальная основа воспитательной работы в университете, ориентированная на интеграцию обучения и воспитания общенациональной идеи "Мәңгілік ел".
Для достижения поставленных задач предстоит:
- увеличить долю обучающихся, охваченной мероприятиями по укреплению духовно-нравственных ценностей патриотической идеи "Мәңгілік Ел" - до 74%;
- повысить долю обучающихся, вовлеченных в деятельность молодежных организаций, в органы студенческого и коллегиального управления, к 2024 году до 64,5%;
- в связи со вступлением университета в Грин Метрик численность студентов, задействованных в программе "Жасыл Ел" и ССО, довести до 1000 человек;
- повысить правовое самосознание обучающихся на основе активного взаимодействия с правоохранительными органами по предупреждению правонарушений, развитию антикоррупционного сознания у студентов;
- увеличить количество спортивных секций, разнообразить их по видам спорта, усилить работу по вовлечению студенческой молодежи в спортивные секции, развивать здоровый образ жизни;
- поэтапно модернизировать спортивные залы и оснастить их спортивным инвентарем;
- создать благоприятные условия проживания в студенческих домах, питания обучающихся в университете;
- создать базу данных лучших выпускников из разных регионов, разных возрастов и национальностей, добившихся успехов за годы независимости, в рамках общенационального проекта "100 новых лиц Казахстана".
Укрепление культуры здорового образа жизни будет обеспечиваться через привлечение обучающихся к участию в соревнованиях по массовым и популярным видам спорта и путем повышения количества студентов, вовлеченных в спортивные секции.
Развитие научно-образовательной инфраструктуры
Для достижения нового качества образовательной и научной деятельности за счет создания увеличения информационных ресурсов и внедрения инноваций в университет поставлены следующие задачи:
- дооснащение Digital центра, обеспечивающего поддержку принятия управленческих решений, основанных на данных информационно-аналитической системы университета;
- дооснащение Казахстанско-Белорусского агроинженерного инновационного центра;
- открытие лаборатории микроклонального размножения и референтной молочной лаборатории;
- создание агротехнопарка на базе УОХ "Агроуниверситет";
- сокращение объема бумажного документооборота за счет его перевода в электронный вид;
- создание информационной базы данных результатов и направлений деятельности научных школ университета;
- предоставление всем сотрудникам и обучающимся эффективных средств доступа к информационным, научным и образовательным ресурсам;
- внедрение в университете цифровых технологий для представления своевременной информации обучающимся и преподавателям, в т.ч. на их мобильные устройства;
- обеспечение электронных версий научных изданий, нормативно-методических документов и справочников;
- модернизация собственной системы "Антиплагиат" с формированием банка студенческих работ;
- развитие корпоративного сайта и образовательного портала как общедоступных информационных ресурсов по всем направлениям деятельности университета;
- увеличение возможностей интерактивных коммуникаций в области приоритетных направлений развития университета, повышение активности участия ученых в научных социальных сетях;
- создание авторизованных учебных центров (АУЦ) в области передовых информационных технологий;
- развитие электронного университета путем внедрения Smart-технологий;
- развитие информационных ресурсов научной и образовательной деятельности университета (беспроводной интернет WiFi, научно-популярный журнал "Исследования и результаты", электронный дайджест и др.);
- развитие интегрированной системы управления университетом с помощью современных технических средств и информационных технологий.
Совершенствование и развитие инфраструктуры являются главным условием повышения конкурентоспособности университета. Для этого предстоит:
- построить общежитие на 450 мест, отвечающее всем современным требованиям и включающее в себя медицинский пункт, компьютерный зал, библиотеку с читальным залом, тренажерный зал, пункт питания и др., на сумму 1500,0 млн. тенге;

№№ 3, 4, 6 оқу корпустарына күрделі жөндеу жүргізу;
ЖОО зертханалары мен аудиторияларының 50%-дан астамын жаңғырту;
жұмыс істеп тұрған объектілердің ресурс тиімділігін арттыру;
қолданыстағы спорт ғимараттары мен әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін жаңғырту керек.
Университеттің имидждік стратегиясы
ЖОО-ның имидждік саясаты:
стратегиялық жоспар әзірлеуді;
университет миссиясын анықтауды;
"event-management" имиджін қалыптастыруға бағытталған арнайы іс-шараларды өткізуді;
бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық мониторингін ұйымдастыруды (баспа басылымдары, теледидар мен радиодағы, интернет-ресурстарда жаңалықтар топтамасы);
өңірлерге шығуды (көрмелерге, тұсаукесерлерге қатысу – экономикадан бастап және мәдениетпен аяқтай отырып);
республикалық және халықаралық деңгейлерде көрмелер, фестивальдар, форумдар, спорттық іс-шаралар өткізуді;
әртүрлі мақсатты топтарға арналған имидждік шығарылымдар мен презентациялық әдебиеттер шығаруды;
университет базасында қоғамдық тыңдаулар, талқылаулар өткізуді;
бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмысты (баспасөз конференциялары, дөңгелек үстелдер, вебинарлар, баспасөз турлары, ЖОО басшыларының есептері және т. б.);
өмірі мен қызметі университетпен байланысты белгілі адамдарды дәріптеуді;
университеттің негізгі атрибуттарының бірыңғай стилі мен дизайнын жасауды;
бірегей стильде орындалған жарнамалық-ақпараттық және кәдесый өнімдерін шығаруды;
мемлекеттік, орыс, ағылшын тілдеріндегі заманауи сайтты қамтиды.
Университеттің имидждік стратегиясы мына негізгі міндеттерді шешуге бағытталған:
университеттің кадрлық әлеуетін арттыру;
ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды тиімді даярлау үшін жағдай жасау;
жастарды ғылым, білім және жоғары технологиялар саласына бекіту;
ұрпақтар сабақтастығын сақтау;
үздік ғалымдарды, сарапшыларды тарту. 2024 жылға қарай университеттің ОПҚ 80 % ғылыми зерттеулер мен әзірлемелермен айналысатын болады;
отандық аграрлық еңбек нарығының жоғары білікті мамандарға қажеттілігін қамтамасыз ету үшін кадрларды даярлау мен қайта даярлауға бағытталған талап етілетін озық білім беру бағдарламаларын әзірлеу, білім беру қызметін жаңғырту;
ОПҚ және мамандардың шетел тілдерін меңгеру деңгейін арттыру (2024 жылға қарай ОПҚ кемінде 10 % IELTS, TOEFL сертификаттарын алады).
ЖОО басқару жүйесі
Университеттің даму стратегиясында мәлімделген мақсаттарға төмендегілер арқылы қол жеткізуге болады:
басқару жүйесін трансформациялау, өзгерістерді басқару, мақсатты топтарды белсенді тарту;
факультеттерді қайта ұйымдастыру және студенттермен, магистранттармен, докторанттармен және постдоктармен ғылыми жұмыс істеуге бағытталған ғылыми мектептердің жаңа ұйымдық нысандарын қалыптастыру. Зерттеу зертханалары мен Артықшылық орталықтары түйінді бірліктерге айналады.
Университетті басқарудың бірыңғай ақпараттық жүйесін жетілдіру Даму стратегиясында қойылған мақсаттарға қол жеткізудің аса маңызды құралы болып табылады, ол 2024 жылға қарай жоғары оқу орындарында жүзеге асырылатын барлық іскерлік бизнес-процестерді: персоналды есепке алудан бастап бухгалтерияны жүргізуден жоғары оқу орынның стратегиялық дамуы бойынша ұсыныстарды әзірлеуге дейін қамтиды.
Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Жоғары оқу орынның 2030 жылға дейінгі дамуының негізгі жолдары:

- провести капитальный ремонт учебных корпусов № 3,4,6;
- модернизировать более 50% существующих лабораторий и аудиторий ВУЗа;
- повысить ресурсоэффективность действующих объектов;
- модернизировать существующие спортивные сооружения и объекты социальной инфраструктуры.
Имиджевая стратегия университета
Имиджевая политика ВУЗа включает:
- разработку стратегического плана развития;
- определение миссии университета;
- проведение специальных мероприятий, направленных на формирование имиджа - "event-management";
- организацию информационного мониторинга средств массовой информации (печатных изданий, выпусков новостей на телевидении и радио, интернет-ресурсов);
- выход в регионы (участие в выставках, презентациях - начиная от экономических и заканчивая культурными);
- проведение выставок, фестивалей, форумов, спортивных мероприятий на всех уровнях: от республиканских до международных;
- издание имиджевых выпусков и презентационной литературы для различных целевых групп;
- проведение на базе университета общественных слушаний, обсуждений;
- работа со средствами массовой информации (пресс-конференции, круглые столы, вебинары, пресс-туры, отчеты руководителей ВУЗа и т.д.);
- актуализация личностей – известных людей, жизнь и деятельность которых связана с университетом;
- разработка единого стиля и дизайна основных атрибутов университета;
- выпуск рекламно-информационной и сувенирной продукции, выполненной в едином стиле;
- современный сайт на государственном, русском, английском языках.
Имиджевая стратегия университета направлена на решение следующих основных задач:
- повышение кадрового потенциала университета;
- создание условий для эффективной подготовки научных и научно- педагогических кадров;
- закрепление молодежи в области науки, образования и высоких технологий;
- сохранение преемственности поколений;
- привлечение лучших ученых, экспертов (к 2024 году 80% ППС университета будет заниматься научными исследованиями и разработками);
- разработка опережающих востребованных образовательных программ, ориентированных на подготовку и переподготовку кадров, модернизация образовательной деятельности для обеспечения потребностей отечественного аграрного рынка труда в высококвалифицированных специалистах;
- повышение уровня владения иностранными языками ППС и специалистов (к 2024 г.- не менее 10% ППС получат сертификаты IELTS, TOEFL).
Система управления ВУЗом
Достижение целей, заявленных в стратегии развития Университета, обеспечивается путем:
- трансформации системы управления, управления изменениями, активного вовлечения целевых групп;
- реорганизации факультетов и создания новых организационных форм – научных школ, ориентированных на научную работу со студентами, магистрантами, докторантами и постдоками. Ключевыми единицами становятся исследовательские лаборатории и центры превосходства.
Важнейшим инструментом достижения целей, поставленных в стратегии развития, является совершенствование единой информационной системы управления университетом, которая уже к 2024 году будет включать все бизнес-процессы, реализуемые в ВУЗе: от учета персонала и ведения бухгалтерии до выработки рекомендаций по стратегическому развитию ВУЗа.
Этапы реализации Программы
Основные пути развития университета до 2030 года - ВУЗ станет:

2020 – 2024 жылдар – әлемдік деңгейдегі ұлттық зерттеу университеті;
2025 – 2030 жылдары – орнықты даму университеті болады.
Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында көзделгендей, Қазақ ұлттық аграрлық университетінде білім беруді қаржыландыру жүйесі білім беру қызметтеріне тең қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған.
Университеттің қаржылық құрылымының басты мақсаты нәтижеге бағытталған қаржыландыру болып табылады. Қойылған мақсаттарға жету үшін білім берудің сапасы мен қолжетімділігін арттыруға бағытталған қаржыландырудың жаңа тетіктері әзірленді. Сондықтан университетті қаржыландыруды дамытудың перспективалы жоспары оқу орны стратегиясының миссиясына, мақсаттары мен міндеттеріне толық сәйкес келеді.
Жоғары оқу орнының қаржылық моделі бюджеттің барлық деңгейлерінің тиімділігі, нәтижелілігі, басымдығы, ашықтығы, жауапкершілігі, шектеуі мен дербестігі қағидаттарына негізделеді.
Университетте қаржы ресурстарын бөлу және материалдық активтерді қалыптастыру принциптері жоғары оқу орнының даму стратегиясына негізделеді және оның миссиясы мен мақсаттарына сәйкес келеді. Қаржы ресурстарын бөлудің басым бағыттары мыналар болып табылады: активтердің кіріс бөлігін ұлғайту, пайда алу, ОПҚ және білім алушылардың тиісті әлеуметтік-тұрмыстық жағдайларын жасау, студенттердің жатақханаларда тұру жағдайларын жақсарту, оқытушылардың жалақысын арттыру, материалдық-техникалық базаны үнемі жабдықтау және жаңарту.
Бұл модельді іске асыру университеттің шоғырландырылған бюджеті кірісінің жоғары динамикасын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Шығындардың бір бөлігі, атап айтқанда сыртқы академиялық ұтқырлық, шетелдік оқытушыларды және зерттеушілерді шақыру, жаңа оқу бағдарламаларын әзірлеу, тағылымдама және т.б. шығыстар қосымша қажетті шығыстарды жабатын мемлекеттік білім беру грантының құнын арттыру есебінен қаржыландырылатын болады (мемлекеттік білім беру грант құнын арттыру Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2020 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының іс-шаралар жоспарында қарастырылған).

- 2020 – 2024 годы – национальным исследовательским университетом мирового уровня;
- 2025 – 2030 годы – университетом устойчивого развития.
Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Система финансирования образования в Казахском национальном аграрном университете, как предусмотрено Государственной программой развития образования Республики Казахстан на 2020 – 2025 годы, направлена на обеспечение равного доступа к образовательным услугам.
Главной целью финансовой структуры управления университета является финансирование, ориентированное на результат. Для достижения поставленных целей разработаны новые механизмы финансирования, направленные на повышение качества и доступности образования. Поэтому перспективный план развития финансирования университета полностью соответствует миссии, целям и задачам стратегии.
Финансовая модель ВУЗа основывается на принципах эффективности, результативности, прозрачности, приоритетности, ответственности, разграничения и самостоятельности всех уровней бюджетов.
Принципы распределения финансовых ресурсов и формирования материальных активов в университете основываются на стратегии развития ВУЗа и соответствуют его миссии и целям. Приоритетными направлениями распределения финансовых ресурсов являются: увеличение доходной части активов, получение прибыли, создание соответствующих социально-бытовых условий ППС и обучающихся, улучшение условий проживания студентов в общежитиях, повышение заработной платы преподавателям, постоянное оснащение и обновление материально-технической базы.
Реализация этой модели позволит обеспечить высокую динамику роста доходов консолидированного бюджета университета. Часть затрат, а именно расходы на внешнюю академическую мобильность обучающихся, приглашение иностранных преподавателей и исследователей, разработку новых образовательных программ, стажировку и т.д. будут профинансированы за счет увеличения стоимости государственного образовательного гранта, покрывающего необходимые дополнительные расходы (повышение стоимости государственного образовательного гранта предусмотрено в Плане мероприятий по реализации Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2020 - 2025 годы).

Вагенинген университетімен (Нидерланды) және қос диплом бағдарламаларымен мамандар даярлау 204 "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы, 100 "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау және білімгерлерге әлеуметтік қолдау көрсету" қосалқы бағдарламасы аясында мемлекеттік білім грантының құнын арттыру жолымен жүзеге асырылады.
Инфрақұрылымның қолданыстағыларын жаңғыртуға және жетіспейтінін құруға байланысты инвестициялар үшін қаржыландыру көздері, көлемі мен бағыттары бюджеттік заңнамаға сәйкес тиісті инвестициялық ұсыныстарды, жобалық құжаттаманы және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу және бекіту барысында анықталады.
ИҒТЖ-ды жүзеге асыру шығындары ғылыми зерттеулерді мақсатты бағдарламалық қаржыландыру шеңберінде (Білім және ғылым министрлігі, Ауыл шаруашылығы министрлігі, бюджеттік бағдарламалардың басқа әкімшілері) заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми зерттеулерді мақсатты бағдарламалық қаржыландыруды алуға арналған конкурстарға қатысу нәтижелері негізінде қаржыландырылатын болады. Сонымен қатар ғылыми зерттеулерді кеңейту мақсатында Білім және ғылым министрлігінің гранттық қаржыландыруы, басқа мемлекеттік және мемлекеттік емес көздерден гранттар тартылатын болады.
Инфрақұрылымның қолданыстағыларын жаңғыртуға, жетіспейтінін құруға және инновациялық орталықтар мен зертханаларды құруға жұмсалатын шығындар Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес жоба алды құжаттарды әзірлеу кезінде айқындалатын болады.

Подготовка специалистов совместно с Университетом Вагенинген (Нидерланды) и по программам двойного диплома будет осуществляться за счет повышения стоимости государственного образовательного гранта в рамках бюджетной программы 204 "Обеспечение кадрами с высшим высшего и послевузовского образованием", подпрограммы 100 "Подготовка специалистов с высшим и послевузовским образованием и оказание социальной поддержки обучающимся".
Для инвестиций, связанных с модернизацией существующей и созданием недостающей инфраструктуры, объем и направления финансирования будут определяться в соответствии с бюджетным законодательством в процессе разработки и утверждения соответствующих инвестиционных предложений, проектной документации и финансово-экономических обоснований.
Затраты на реализацию ИНТП будут финансироваться в рамках программно-целевого финансирования научных исследований (Министерство образования и науки, Министерство сельского хозяйства, другие администраторы бюджетных программ), по результатам участия в конкурсах на получение программно-целевого финансирования научных исследований, в соответствии с установленным законодательством порядком. Кроме того, с целью расширения научных исследований будут привлекаться грантовое финансирование Министерства образования и науки, гранты из других государственных и негосударственных источников.
Расходы на модернизацию существующей, строительство недостающей инфраструктуры и создание инновационных центров и лабораторий будут определены в процессе разработки соответствующей предпроектной документации согласно Плану мероприятий по реализации Программы.

Қаржыландыруға ҚазҰАУ-дың жеке қаражатынан басқа демеушілік қаражат (1), шетелдік және халықаралық ұйымдардың гранттары (2) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер (3) пайдаланылады.
Осылайша, ағымдағы іс-шараларды қаржыландырудың негізгі көздері
10 966,9 млн. теңге мөлшерін құрайтын ҚазҰАУ-дың жеке қаражаты болып табылады. Күрделі шығыстарды қаржыландыру мөлшері және көздері жоба алды және жобалық құжаттама қалыптастыру кезінде анықталады, бұл ретте республикалық бюджеттен қосымша қаржы қаражатын бөлу көзделмеген.

Кроме собственных средств КазНАУ, для финансирования Программы будут использоваться (1) спонсорские средства, (2) гранты зарубежных и международных организаций, (3) другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Таким образом, основными источниками финансирования текущих мероприятий являются собственные средства КазНАУ в объеме 10 966,9 млн. тенге. Объем и источники финансирования капитальных затрат определяются по мере формирования предпроектной и проектной документации, при этом выделение дополнительных финансовых средств из республиканского бюджета не предусмотрено.