"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауының жекелеген ережелерін іске асыру мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 731 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауының жекелеген ережелерін іске асыру мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауының жекелеген ережелерін іске асыру мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжат; № 12,82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 99, 106-құжаттар; № 24-І, 118, 119-құжаттар, 2020 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 39, 44-құжаттар; № 12, 61, 63-құжаттар; 2020 жылғы 10 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй бағдарламалары операторларының санын қысқарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 9 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы):
63-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Операциялық жоспар жыл сайын әзірленеді және оны мемлекеттік органның бірінші басшысы не аппарат басшысы мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бекітеді.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу реализации отдельных положений Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 731
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу реализации отдельных положений Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу реализации отдельных положений Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст.102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-ІІ, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 22, cт. 116; № 23, cт. 119; № 24, cт. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; № 13, ст. 45; № 14, ст. 51; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 12, ст. 39; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 50; № 16, ст. 55; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 99, 106; № 24-I, ст. 118, 119; 2020 г. № 9, cт. 31, № 10, cт. 39, 44, № 12, cт. 61, 63; Закон Республики Казахстан от 9 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения количества операторов жилищных программ", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июня 2020 года; Закон Республики Казахстан от 29 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 года; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 года, Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 года):
часть третью статьи 63 изложить в следующей редакции:
"Операционный план разрабатывается ежегодно и утверждается первым руководителем либо руководителем аппарата в течение десяти календарных дней со дня подписания стратегического плана государственного органа.".

2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 88-құжат, 91; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 108-құжат; № 24-I, 118-құжат; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 9, 29-құжат; № 10, 44, 46-құжаттар; № 12, 63-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 3-бапта:
42) тармақтағы "124 (жас балаларды азғындық жолға түсіру)" деген сөздерден кейін "134 (кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға тарту), 144 (кәмелетке толмағандарды эротикалық мазмұндағы өнімдерді жасауға тарту), 132-баптың екінші және үшінші бөліктерінде (кәмелетке толмағандардың порнографиялық бейнелерi бар материалдарды немесе заттарды дайындау және олардың айналымы не оларды порнографиялық сипаттағы ойын-сауық iс-шараларына қатысу үшiн тарту)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 46-бапта:
бесінші бөлікте:
2) тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Кәмелетке толмаған жаста қылмыс жасаған адамдарды қоспағанда, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстары үшін бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты қылмыстық-атқару жүйесінің қауіпсіздігі орташа мекемелерінде бас бостандығынан айыруды өтеу тағайындалмайды;".
3) тармақтағы "аса ауыр қылмыстар жасағаны үшiн бас бостандығынан айыруға алғаш рет сотталған еркектерге;" деген сөздерден кейін "кәмелетке толмаған жаста қылмыс жасаған адамдарды қоспағанда, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстар үшін бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға, сондай-ақ қылмыстардың қауіпті қайталануы кезінде немесе өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған еркектерге;" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 50-бапта:
екінші бөліктің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 21; № 14, ст. 50; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46; № 16, ст. 56; № 23, ст. 88, 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 108; № 24-I, ст. 118; № 24-II, ст. 120; 2020 г., № 9, ст. 29; № 10, ст. 44, 46; № 12, ст. 63; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 года):
1) в статье 3:
в пункте 42) после слов "124 (развращение малолетних)" дополнить словами ", 134 (вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией), 144 (вовлечение несовершеннолетних в изготовление продукции эротического содержания), частями второй и третьей статьи 312 (изготовление и оборот материалов или предметов с порнографическими изображениями несовершеннолетних либо их привлечение для участия в зрелищных мероприятиях порнографического характера)";
2) в статье 46:
в части пятой:
пункт 2) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Отбывание лишения свободы в учреждениях уголовно-исполнительной системы средней безопасности не назначается лицам, осужденным к лишению свободы за преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, за исключением лиц, совершивших преступление в несовершеннолетнем возрасте;";
в пункте 3) после слов "особо тяжких преступлений;" дополнить словами "лицам, осужденным к лишению свободы за преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, за исключением лиц, совершивших преступление в несовершеннолетнем возрасте, а также мужчин, при опасном рецидиве преступлений или осужденных к пожизненному лишению свободы;";
3) в статье 50:
абзац третий части второй изложить в следующей редакции:

"Кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстарды, сондай-ақ осы Кодекстің 132-бабының екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде, 133-бабының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген қылмыстарды жасағаны үшін белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру міндетті түрде тағайындалады және педагогикалық лауазымдарды және кәмелетке толмағандармен жұмыс істеуге байланысты лауазымдарды атқаруға өмір бойына тыйым салудан тұрады.";
4) 55-бап мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"8. Осы баптың ережелері он төрттен он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмаған адамға қатысты кәмелетке толмаған адам осындай қылмыс жасаған жағдайларды қоспағанда, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыс жасаған адамдарға қолданылмайды.";
5) 73-бапта:
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Жазаның өтелмеген бөлігін қысқарту он төрттен он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмаған адамға қатысты кәмелетке толмаған адам осындай қылмыс жасаған жағдайларды қоспағанда, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыс үшін сотталған адамдарға қатысты қолданылмайды.";
6) 78-бапта:
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Рақымшылық жасау туралы акт он төрттен он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмаған адамға қатысты кәмелетке толмаған адам осындай қылмыс жасаған жағдайларды қоспағанда, кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстар жасаған адамдарға қатысты қолданылмайды.";
7) 93-бапта:
бірінші бөліктің 5) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) химиялық кастрациялау түрінде мәжбүрлеп емдеуді және сексуалдық зорлық-зомбылыққа бейімдікті және сексуалдық ұнатудағы ауытқуларды емдеуді тағайындауы мүмкін.";
8) 120-бапта:
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтың 6) тармағы алып тасталсын;
3-1-бөлікте:
бірінші абзацтың 2) тармағы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) қылмыстық топ жасаса, –";
екінші абзацтағы "он екі" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-2-бөлікте:
бірінші абзацта:
2) тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын;
"3) кәмелетке толмаған адамға қатысты ата-анасы, өгей әкесі, педагог не оны тәрбиелеу жөніндегі міндеттер Қазақстан Республикасының заңымен жүктелген өзге адам жасаса, –";
төртінші бөлікте:
бірінші абзац "жас балаға қатысты жасалса" деген сөздерден кейін "не абайсызда жәбірленушінің өліміне әкеп соқса" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 121-бапта:
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтың 6) тармағы алып тасталсын;

"За совершение преступлений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, а также преступлений, предусмотренных частями второй, третьей, четвертой и пятой статьи 132, частями второй и третьей статьи 133 настоящего Кодекса, лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью назначается обязательно и состоит в пожизненном запрете занимать педагогические должности и должности, связанные с работой с несовершеннолетними.";
4) статью 55 дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. Положения настоящей статьи не распространяются на лиц, совершивших преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетних, за исключением случая совершения такого преступления несовершеннолетним в отношении несовершеннолетнего в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет.";
5) в статье 73:
часть четвертую дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Сокращение неотбытой части наказания не применяется в отношении лиц, осужденных за преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетних, за исключением случая совершения такого преступления несовершеннолетним в отношении несовершеннолетнего в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет.";
6) в статье 78:
часть третью дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Акт о помиловании не применяется в отношении лиц, совершивших преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, за исключением случая совершения такого преступления несовершеннолетним в отношении несовершеннолетнего в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет.";
7) в статье 93:
пункт 5) части первой изложить в следующей редакции:
"5) принудительное лечение в виде химической кастрации и лечение склонности к сексуальному насилию и расстройства сексуального предпочтения.";
8) в статье 120:
в части третьей:
пункт 6) абзаца первого исключить;
в части 3-1:
пункт 2) абзаца первого исключить;
дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) совершены преступной группой,";
в абзаце втором слово "двенадцати" заменить словом "пятнадцати";
в части 3-2:
в абзаце первом:
пункт 2) исключить;
дополнить пунктом 3) следующего содержания
"3) совершены в отношении несовершеннолетнего (несовершеннолетней) родителем, отчимом, педагогом либо иным лицом, на которое законом Республики Казахстан возложены обязанности по ее воспитанию –,";
в части четвертой:
абзац первый после слова "малолетнего" дополнить словами ", либо повлекли по неосторожности смерть потерпевшего";
9) в статье 121:
в части третьей:
пункт 6) абзаца первого исключить;

3-1-бөлікте:
бірінші абзацта:
2) тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) қылмыстық топ жасаса, –";
екінші абзацтағы "он екі" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-2-бөлікте:
бірінші абзацта:
2) тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) кәмелетке толмаған адамға қатысты ата-анасы, өгей әкесі, педагог не оны тәрбиелеу жөніндегі міндеттер Қазақстан Республикасының заңымен жүктелген өзге адам жасаса, –";
төртінші бөлікте:
бірінші абзац "жас балаға қатысты жасалса," деген сөздерден кейін "не абайсызда жәбірленушінің өліміне әкеп соқса –" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 122-бапта:
бірінші бөлікте:
екінші абзацтағы "бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
екінші абзацтағы "он" деген сөз "он екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
екінші абзацтағы "он жылдан он бес" деген сөздер "он екі жылдан жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 123-бапта:
бірінші бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төрт жылдан жеті жылға дейін бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
екінші бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жетіден он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады";
12) 124-бапта:
бірінші бөлікте:
екінші абзацтағы "бес жылдан он" деген сөздер "жеті жылдан он екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
екінші абзацтағы "жеті жылдан он екі" деген сөздер "он жылдан он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
екінші абзацтағы "он жылдан он бес" деген сөздер "он екі жылдан он жеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 144-бапта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүлкі тәркіленіп немесе онсыз бес жылдан жеті жылға дейін бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
3. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126,129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат, 102; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 9, 29-құжат; № 10, 44-құжат; № 12, 63-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

в части 3-1:
в абзаце первом:
пункт 2) исключить;
дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) совершены преступной группой,";
в абзаце втором слово "двенадцати" заменить словом "пятнадцати";
в части 3-2:
в абзаце первом:
пункт 2) исключить;
дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) совершены в отношении несовершеннолетнего (несовершеннолетней) родителем, отчимом, педагогом либо иным лицом, на которое законом Республики Казахстан возложены обязанности по ее воспитанию,";
в части четвертой:
абзац первый после слова "малолетнего" дополнить словами ", либо повлекли по неосторожности смерть потерпевшего (потерпевшей)";
10) в статье 122:
в части первой:
в абзаце втором слова "ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок" заменить словами "лишением свободы на срок до пяти лет";
в части второй:
в абзаце втором слово "десяти" заменить словом "двенадцати";
в части третьей:
в абзаце втором слова "десяти до пятнадцати" заменить словами "двенадцати до двадцати";
11) в статье 123:
в части первой:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказывается лишением свободы от четырех до семи лет.";
в части второй:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказывается лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет.";
12) в статье 124:
в части первой:
в абзаце втором слова "пяти до десяти" заменить словами "семи до двенадцати";
в части второй:
в абзаце втором слова "семи до двенадцати" заменить словами "десяти до пятнадцати";
в части третьей:
в абзаце втором слова "десяти до пятнадцати" заменить словами "двенадцати до семнадцати";
13) в статье 144:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказывается лишением свободы на срок от пяти до семи лет, с конфискацией имущества или без таковой.".
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст. 88; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 8, ст. 16; № 14, ст. 50, 53; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98, 102; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 10, ст. 32; № 16, ст. 53, 56; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 118, 119; № 24-II, ст. 120; 2020 г., № 9, ст. 29; № 10, ст. 44; № 12, ст. 63; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 года):

1) 52-бапта:
бірінші бөліктің 5) тармағындағы "қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар бойынша қылмыстық істерді қаурауды – сот айыпталушының өтінішхаты бойынша бір судья және он алқаби құрамында алқабилердің қатысуымен жүзеге асырады." деген сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақпен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар бойынша қылмыстық істерді қарауды сот айыпталушының өтінішхаты бойынша бір судья және он алқаби құрамында алқабилердің қатысуымен жүзеге асырады.";
2) 321-бапта:
төртінші бөліктің 5) тармағындағы "қылмыстар туралы істерді қарау жағдайында сұратылмайды." деген сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақпен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қарау жағдайында сұратылмайды.";
3) 631-бапта:
бірінші бөліктің 5) тармағындағы "қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар туралы істерді алқабилердің қатысуымен қарайды." деген сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақпен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар туралы істерді алқабилердің қатысуымен қарайды.";
екінші бөліктің 5) тармағындағы "қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар санатына жатқызылған қылмыстың ең болмағанда біреуі кірсе, айыпталушының өз ісін алқабилер қатысатын сотқа қаратуға құқығы бар." сөздер "қылмыстар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақпен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы аса ауыр қылмыстар туралы істерді қоспағанда, аса ауыр қылмыстар санатына жатқызылған қылмыстың ең болмағанда біреуі кірсе, айыпталушының өз ісін алқабилер қатысатын сотқа қаратуға құқығы бар.".
4. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; 2020 ж., № 9, 29-құжат; № 10, 39-құжат; № 11, 57-құжат; 2020 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 26-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамды;";
2) 32-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтық қызметке, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жұмысқа кірген кезде адам сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны туралы мәліметтердің бар не жоқ екендігі туралы анықтама ұсынады.";
3) 52-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жұмыскермен еңбек шарты мынадай жағдайларда жұмыс берушінің бастамасы бойынша бұзылуға жатады:
Қазақстан Республикасының азаматы – квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысында, оның орынбасарында, алқалы басқару органының мүшесінде шетел мемлекеті азаматтының болуы;
2) квазимемлекеттік сектор субъектісі жұмыскерінің сыбайлас жемқорлық қылмыс жасауы.";
4) 53-бап мынадай мазмұндағы 11 және 12-тармақтармен толықтырылсын:
"11. Осы Кодекстің 52-бабы 1-1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіз бойынша еңбек шартын бұзу Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органының немесе Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдарының ұсынуы негізінде жүргізіледі.
12. Осы Кодекстің 52-бабы 1-1-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша еңбек шартын бұзу мынадай негізде жүргізіледі:
1) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі;
2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыстық істі қысқарту туралы заңды күшіне енген сот қаулысы немесе прокурор бекіткен қымыстық қудалау органының қаулысы.";
5) 54-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 52-бабы 1-тармағының 1), 18) 20) және 23) тармақшаларында және 1-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жұмыскердің еңбекке уақытша қабілетсіздігі және еңбек демалысында болған кезеңінде жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзуға жол берілмейді.".
5. "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" 1996 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 13, 272-құжат; 2002 ж., № 18, 159-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 5-6, 40-құжат; 2009 ж., № 24, 122-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 16, 56-құжат; 2019 ж., № 24-II, 120-құжат):
6-бапта:
бірінші бөліктегі "бір жылдан бес жылға дейінгі мерзімге" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 79-бабына сәйкес соттылық мерзімі өтелгенге дейін" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) в статье 52:
часть первую дополнить пунктом 6) следующего содержания:
"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних;";
2) в статье 321:
часть четвертую дополнить пунктом 6) следующего содержания:
"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.";
3) в статье 631:
часть первую дополнить пунктом 6) следующего содержания:
"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.";
часть вторую дополнить пунктом 6) следующего содержания:
"6) особо тяжких преступлениях против половой неприкосновенности несовершеннолетних.".
4. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст. 151; 2016 г., № 7-І, ст. 49; 2017 г., № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 13, ст. 45; № 20, ст. 96; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 48; 2019 г., № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 91; 2020 г., № 9, cт. 29; 2020 г., № 10, cт. 39; 2020 г., № 11, cт. 57; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2020 года):
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2) в субъекты квазигосударственного сектора лица, совершившего коррупционное преступление;";
2) пункт 3 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"3. При поступлении на гражданскую службу, на работу в субъекты квазигосударственного сектора лицо представляет справку о наличии либо отсутствии сведений о совершении коррупционного преступления.";
3) статью 52 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Трудовой договор с работником по инициативе работодателя подлежит расторжению в случаях:
1) наличия гражданства иностранного государства у руководителя, его заместителя, члена коллегиального органа управления субъекта квазигосударственного сектора – гражданина Республики Казахстан;
2) совершения работником квазигосударственного сектора коррупционного преступления.";
4) статью 53 дополнить пунктами 11 и 12 следующего содержания:
"11. Расторжение трудового договора по основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 1-1 статьи 52 настоящего Кодекса, производится на основании представления уполномоченного органа по вопросам миграции населения Республики Казахстан или органов дипломатической службы Республики Казахстан.
12. Расторжение трудового договора по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 1-1 статьи 52 настоящего Кодекса, производится на основании:
1) вступившего в законную силу обвинительного приговора суда за совершение коррупционного преступления;
2) вступившего в законную силу постановления суда или утвержденного прокурором постановления органа уголовного преследования о прекращении уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
5) пункт 1 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"1. Не допускается расторжение трудового договора по инициативе работодателя в период временной нетрудоспособности и пребывания работника в отпуске, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 18), 20) и 23) пункта 1 и пунктом 1-1 статьи 52 настоящего Кодекса.".
5. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 13, ст. 272; 2002 г., № 18, ст. 159; 2005 г., № 13, ст. 53; 2007 г., № 5-6, ст. 40; 2009 г., № 24, ст. 122; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 21-I, ст. 125; 2016 г., № 8-II, ст. 67; 2017 г., № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; 2018 г., № 16, ст. 56; 2019 г., № 24-II, ст. 120):
в части первой статьи 6:
слова "на срок от одного года до пяти лет" заменить словами "до погашения срока судимости в соответствии со статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан".

6. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 202-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., №10, 52-құжат; 2007 ж., № 19, 147-құжат, № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 13-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2017 ж., № 9, 18-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 23, 108-құжат):
24-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасының бұзылуына кiнәлi мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшылары не аппарат басшылары, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.".
7. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 5, 51-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 9, 49-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 24, 143-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 138-құжат; 2015 ж., № 22-II, 148-құжат; № 22-V, 154-құжат; 2017 ж., № 12, 37-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2019 ж., № 21-22, 91-құжат):
1) 9-баптың 2-тармағының сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сыртқы істер министрлігінде басқа лауазымдарға тағайындауды және дипломатиялық қызметтен босатуды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі жүргізеді.";
2) 11-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"І сыныпты Төтенше және Өкілетті Уәкіл дипломаттық дәрежесі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілі, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары лауазымдарын атқаратын дипломатиялық қызметтің қызметкерлеріне берілуі мүмкін.".
8. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 21-II, 129-құжат; 2018 ж., № 2, 5-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аудиторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
38-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

6. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст.202; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 10, ст. 52; 2007 г., № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 11; № 14, ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 13; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 9, ст. 18; 2018 г., № 10, ст. 32; 2019 г., № 23, cт. 108):
часть первую статьи 24 изложить в следующей редакции:
"Первые руководители государственных органов либо руководители аппарата, а также физические и юридические лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о языках, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.".
7. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 5, ст. 51; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 9, ст. 49; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 8, ст. 44; 2010 г., № 24, ст. 143; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118; № 23, ст. 138; 2015 г., № 22-II, ст. 148; № 22-V, ст. 154; 2017 г., № 12, ст. 37; № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; 2019 г., № 21-22, cт. 91):
1) часть восьмую пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"Назначение на другие должности и освобождение с дипломатической службы в Министерстве иностранных дел производятся Министром иностранных дел Республики Казахстан.";
2) часть четвертую пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного Посла I класса может быть присвоен сотрудникам дипломатической службы, занимающим должность Министра иностранных дел Республики Казахстан, Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) представителя Республики Казахстан при международной организации, заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 21-II, cт.129; 2018 г., № 2, cт. 5; № 22, ст. 82; 2019 г., № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 91; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 года):
пункт 1 статьи 38 изложить в следующей редакции:

"1. Объективтілік пен тәуелсіздікті қамтамасыз ету мақсатында:
1) мемлекеттік аудит объектісі басшысының, аппарат басшысының, бас бухгалтерінің немесе олардың өкілеттіктерін жүзеге асырған өзге де адамның, құрылтайшысының, қатысушысының немесе акционерінің жақын туыстары, жекжаттары немесе сенім білдірілген адамдары болып табылатын;
2) мемлекеттік аудит объектісінде жұмыс істеген не тексерілетін кезеңде басшының, аппарат басшысының, бас бухгалтердің немесе олардың өкілеттіктерін жүзеге асыратын өзге де адамның, мемлекеттік аудит объектісі құрылтайшысының, қатысушысының немесе акционерінің жақын туыстары, жекжаттары немесе сенім білдірілген адамдары болып табылатын;
3) мемлекеттік аудит объектісінің құрылтайшылары, қатысушылары немесе акционерлері, лауазымды адамдары арасынан шыққан, онда жеке мүліктік мүдделері бар мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізуіне тыйым салынады.".
9. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 153-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 123-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын;
2) 6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) мемлекеттік органның басқа құрылымдық бөлімшелерінен ұйымдық жағынан дербес болады, аппарат басшысына, ал сыртқы саяси қызмет саласындағы басшылықты жүзеге асыратын немесе аппарат басшысы лауазымы енгізілмеген мемлекеттік органдарда мемлекеттік органның басшысына тікелей бағынады.";
3) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшыларының және облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдері аппараттары басшыларының өкілеттіктері
1. Орталық мемлекеттік органдардың аппараттарын тиісті орталық мемлекеттік органның басшысы лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын аппарат басшылары басқарады.
2. Орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшыларының өкілеттіктеріне:
1) мемлекеттік органға жүктелген мақсаттарды іске асыруды ұйымдастыру;

"1. В целях обеспечения объективности и независимости запрещается проведение государственного аудита и финансового контроля государственными аудиторами:
1) являющимися близкими родственниками, свойственниками или доверенными лицами руководителя, руководителя аппарата, главного бухгалтера или иного лица, осуществлявшего их полномочия, учредителя, участника или акционера объекта государственного аудита;
2) работавшими в объекте государственного аудита либо являвшимися близкими родственниками, свойственниками или доверенными лицами руководителя, руководителя аппарата, главного бухгалтера или иного лица, осуществлявшего их полномочия, учредителя, участника или акционера объекта государственного аудита в проверяемый период;
3) из числа учредителей, участников или акционеров, должностных лиц объекта государственного аудита, имеющих в нем личные имущественные интересы.".
9. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, cт. 153; 2016 г., № 7-I, ст. 50; № 22, cт. 116; № 24, cт. 123; 2017 г., № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; 2018 г., № 12, cт. 39; 2019 г., № 3-4, ст. 16; № 7, ст. 37; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы" от 3 июля 2020 года, опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 года):
1) подпункт 7) пункта 2 статьи 5 исключить;
2) пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2. Служба управления персоналом (кадровая служба) организационно самостоятельна от других структурных подразделений государственного органа, непосредственно подчинена руководителю аппарата, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности или в котором не введена должность руководителя аппарата, – руководителю государственного органа.";
3) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Полномочия руководителей аппаратов центральных государственных органов и аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы
1. Аппараты центральных государственных органов возглавляют руководители аппаратов, назначаемые на должность и освобождаемые от должности руководителем соответствующего центрального государственного органа.
2. К полномочиям руководителей аппаратов центральных государственных органов относятся:
1) организация реализации целей, возложенных на государственный орган;

2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау;
3) мемлекеттік органның, оның ведомстволары мен олардың аумақтық бөлімшелерінің қызметін материалдық-техникалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
4) орталық мемлекеттік органның басшысымен келісілгеннен кейін тиісті нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орталық мемлекеттік органның штат санының лимиті шегінде мемлекеттік органның штат санын бекіту;
5) орталық мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру
жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
6) құрылымдық бөлімшелердің ұсыныстары негізінде әзірленген операциялық жоспарды, сондай-ақ қажет болған жағдайда мемлекеттік органның перспективалық, жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларын бекіту, олардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
7) еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, орталық мемлекеттік орган басшысының келісуі бойынша орталық мемлекеттік органның басшысы немесе оның орынбасарлары жетекшілік ететін орталық мемлекеттік органның департаменттері мен дербес басқармаларының басшыларын, лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;
8) заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда орталық мемлекеттік орган басшысының ведомстволардың басшылары тағайындау үшін ұсынатын ведомстволар басшыларының орынбасарларын тағайындауын келісу;
9) еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, ведомстволардың басшылары тағайындау үшін ұсынатын ведомстволар басшыларының орынбасарларын тағайындау;
10) еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, орталық мемлекеттік орган басшысының келісуі бойынша аумақтық бөлімшелердің басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;
11) осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген лауазымды адамдарды, сондай-ақ еңбек қатынастары мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, орталық мемлекеттік органның жұмыскерлерін лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;

2) организация, координация и контроль за деятельностью структурных подразделений государственных органов в пределах своей компетенции;
3) организация материально-технического, организационно-правового и финансового обеспечения деятельности государственного органа, его ведомств и их территориальных подразделений;
4) после согласования с руководителем центрального государственного органа утверждение штатной численности государственного органа в пределах лимита штатной численности центрального государственного органа, утвержденного соответствующими нормативными правовыми актами;
5) организация работы по реализации стратегического плана центрального государственного органа;
6) утверждение разработанного на основе предложений структурных подразделений операционного плана, а также при необходимости перспективных, годовых и квартальных планов работы государственного органа, обеспечение их реализации;
7) по согласованию с руководителем центрального государственного органа назначение на должности и освобождение от должностей руководителей департаментов и самостоятельных управлений центрального государственного органа, курируемых руководителем центрального государственного органа или его заместителями, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
8) согласование назначений руководителем центрального государственного органа заместителей руководителей ведомств, представляемых для назначения руководителями ведомств, в случаях, предусмотренных законодательными актами;
9) назначение заместителей руководителей ведомств, представляемых для назначения руководителями ведомств, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
10) по согласованию с руководителем центрального государственного органа назначение на должности и освобождение от должностей руководителей территориальных подразделений, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
11) назначение на должности и освобождение от должностей работников центрального государственного органа, за исключением должностных лиц, указанных в подпункте 7) настоящего пункта, а также работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;

12) мемлекеттік органның тәртіптік және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыру;
13) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
14) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелерін шешу;
15) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу мәселелерін шешу;
16) мемлекеттік органның мемлекеттік сатып алу саласында жалпы басшылықты жүзеге асыру, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының функцияларын орындау;
17) орталық органның бюджеттік өтінімін дайындауды қамтамасыз ету, бюджеттік өтінімді Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізетін орталық мемлекеттік органның басшысына ұсыну, сондай-ақ бюджет процесінің өзге де рәсімдерін орындау;
18) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
19) мемлекеттік органның мемлекеттік саяси қызметшілері қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылау;
20) аппарат басшысына жүктелген өзге өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
Өзіне жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін аппарат басшысы жеке-дара қолданылатын құқықтық актілерді қабылдауға құқылы.
3. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдері аппараттары басшыларының өкілеттіктері "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.
4. Орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшыларына, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдері аппараттарының басшыларына орталық мемлекеттік органдардың (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының) бірінші басшыларының және олардың орынбасарларының міндеттерін жүктеуге, сондай-ақ мемлекеттік органдардың аппарат басшыларының, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдері аппараттары басшыларының міндеттерін орталық мемлекеттік органдардың (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының) бірінші басшыларына және олардың орынбасарларына жүктеуге жол берілмейді.
5. Құқық қорғау органдарының аппараттары басшыларының өкілеттіктерін олардың бірінші басшылары айқындайды.

12) осуществление общего руководства деятельностью дисциплинарной и конкурсной комиссии государственного органа;
13) осуществление контроля за соблюдением служебной дисциплины;
14) решение вопросов дисциплинарной ответственности государственных служащих государственного органа, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
15) решение вопросов командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок государственным служащим государственного органа, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
16) осуществление общего руководства в сфере государственных закупок государственного органа, исполнение функций организатора государственных закупок;
17) обеспечение подготовки бюджетной заявки центрального государственного органа, представление бюджетной заявки руководителю центрального государственного органа, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
18) обеспечение исполнения требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
19) контроль за ходом исполнения решений, принятых политическими государственными служащими государственного органа;
20) осуществление иных полномочий, возложенных на руководителя аппарата.
Для выполнения возложенных на него служебных обязанностей руководитель аппарата вправе принимать правовые акты индивидуального применения.
3. Полномочия руководителей аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы устанавливаются Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
4. Не допускается возложение на руководителей аппаратов центральных государственных органов, аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы обязанностей первых руководителей центральных государственных органов (местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы) и их заместителей, а также обязанностей руководителей аппаратов государственных органов, аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы на первых руководителей центральных государственных органов (местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы) и их заместителей.
5. Полномочия руководителей аппаратов правоохранительных органов определяются их первыми руководителями.

6. Орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшылары және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдері аппараттарының басшылары Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген лауазымдық өкілеттіктердің орындалуына дербес жауапты болады.";
4) 15-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) халықаралық, шетелдік немесе трансұлттық ұйымдарда, шетелдік мемлекеттік құрылымдарда кемінде соңғы бес жыл жұмыс өтілі бар адамдар;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) республикалық маңызы бар ірі квазимемлекеттік сектор субъектілерінде бірінші басшы лауазымын немесе бірінші басшыдан кейін келесі төмен тұрған лауазымды кемінде екі жыл атқарып жүрген немесе атқарған адамдар;";
5) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу
Азаматтарды "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына тағайындауды осы мемлекеттік лауазымдарға тағайындау құқығы бар лауазымды адам (орган) не ол уәкілеттік берген лауазымды адам уәкілетті комиссиямен келісу бойынша конкурс өткізбестен жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Президенті тағайындауды уәкілетті комиссиямен келіспей өзі жүзеге асыратын "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына азаматтарды тағайындайды және оларды "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарынан босатады.";
6) 33-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі хатшысының – Жоғары Сот Кеңесі аппараты басшысының қызметін бағалауды Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы жүргізеді.";
7) 41-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік қызметті өткеру кезінде кәсіби әлеуеттің неғұрлым тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік қызметшілерді ротациялау жүзеге асырылады.
Мемлекеттік саяси қызметшілерді және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін ротациялау деп оларды тиісінше бос немесе уақытша бос мемлекеттік саяси лауазымдарға және "А" корпусының мемлекеттік лауазымдарына не мемлекеттік саяси қызметшілер мен "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері арасындағы лауазымдық орын ауыстырулар түсініледі.
Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің құқықтық негіздерін, сондай-ақ жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайтын заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін ротациялау деп бос "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға не "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері арасындағы лауазымдық орын ауыстырулар түсініледі.";

6. Руководители аппаратов центральных государственных органов и аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы несут персональную ответственность за выполнение должностных полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
4) в части первой пункта 3 статьи 15:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) лица, имеющие стаж работы не менее пяти последних лет в международных, зарубежных или транснациональных организациях, зарубежных государственных структурах;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) лица, не менее двух лет занимающие или занимавшие должность первого руководителя или следующую нижестоящую после первого руководителя должность в крупных субъектах квазигосударственного сектора республиканского значения;";
5) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Занятие административной государственной должности корпуса "А"
Назначение граждан на административные государственные должности корпуса "А" осуществляются должностным лицом (органом), имеющим право назначения на данные государственные должности, либо уполномоченным им должностным лицом без проведения конкурса по согласованию с уполномоченной комиссией.
Президент Республики Казахстан назначает граждан на административные государственные должности корпуса "А" и освобождает их от административных государственных должностей корпуса "А", назначение на которые осуществляется им без согласования с уполномоченной комиссией.";
6) пункт 3 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"3. Оценку деятельности Секретаря Высшего Судебного Совета – руководителя Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан проводит Председатель Высшего Судебного Совета Республики Казахстан.";
7) пункт 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"1. В целях обеспечения более эффективного использования профессионального потенциала при прохождении государственной службы осуществляется ротация государственных служащих.
Под ротацией политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса "А" понимаются их должностные перемещения соответственно на вакантные или временно вакантные политические государственные должности и административные государственные должности корпуса "А" либо между политическими государственными служащими и административными государственными служащими корпуса "А".
Под ротацией административных государственных служащих корпуса "Б" понимаются должностные перемещения на вакантные административные государственные должности корпуса "Б" либо между административными государственными служащими корпуса "Б", за исключением случаев, предусмотренных законом, определяющим правовые основы, а также порядок организации деятельности дипломатической службы Республики Казахстан.";

8) 54-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттiк орган басшысының не аппарат басшысының немесе Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын өзге де лауазымды адамның шешiмi бойынша мемлекеттiк қызметшiлер өздерінің келісімімен жыл сайынғы немесе қосымша демалыстан шақыртылуы мүмкiн. Пайдаланылмаған демалыстың қалған бөлігі мемлекеттік қызметшілерге тиісті жылдың кез келген басқа уақытында беріледі не келесі жылғы демалысына қосылады.";
9) 59-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) шетел мемлекетінің азаматтығы болған;";
10) 60-баптың 3-1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өзінің орынбасары, өзіне тікелей бағынысты мемлекеттік саяси қызметші, аппарат басшысы не орталық мемлекеттік органның облыстық, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың аумақтық бөлімшесінің басшысы сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған кезде – орталық мемлекеттік органның басшысы;";
11) 61-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) шет мемлекеттің азаматтығының болуы;".
10. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж. № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат; 2020 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ахуалды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Конкурстық құжаттаманың жобасын тапсырыс берушінің бірінші басшысы не оның міндетін атқаратын адам, не бюджеттік бағдарламаның басшысы, не оның міндетін атқаратын адам бекітеді.
Мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы әзірлеген конкурстық құжаттаманың жобасын мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының бірінші басшысы не оның міндетін атқаратын адам бекітеді.".
11. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 11, 49-құжат):
2-бапта:

8) пункт 4 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"4. По решению руководителя государственного органа либо руководителя аппарата или иного должностного лица, определяемого Президентом Республики Казахстан, государственные служащие с их согласия могут быть отозваны из ежегодного или дополнительного отпуска. Оставшаяся часть неиспользованного отпуска предоставляется государственным служащим в любое другое время соответствующего года либо присоединяется к отпуску в следующем году.";
9) часть первую статьи 59 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) наличия гражданства иностранного государства;";
10) подпункт 1) части первой пункта 3-1 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"1) руководитель центрального государственного органа − при совершении коррупционного преступления его заместителем, непосредственно подчиненным политическим государственным служащим, руководителем аппарата либо руководителем областного, города республиканского значения или столицы территориального подразделения центрального государственного органа;";
11) пункт 1 статьи 61 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) наличие гражданства иностранного государства;".
10. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 171; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 18; № 14, ст. 51; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 22, ст. 82; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 106; 2020 г., № 9, cт. 33; Закон "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам улучшения бизнес-климата" от 29 июня 2020 года, опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 июня 2020 года):
пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"5. Проект конкурсной документации утверждается первым руководителем заказчика либо лицом, исполняющим его обязанности, либо руководителем бюджетной программы либо лицом, исполняющим его обязанности.
Проект конкурсной документации, разработанный единым организатором государственных закупок, утверждается первым руководителем единого организатора государственных закупок либо лицом, исполняющим его обязанности.".
11. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам газа и газоснабжения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 11, cт. 49):
в статье 2:

1-тармақтағы "2021 жылғы 1 қаңтардан" деген сөздер мен цифрлар "2024 жылғы 1 қаңтардан" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "2020 жылғы 31 желтоқсанға" деген сөздер мен цифрлар "2023 жылғы 31 желтоқсанға" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

в пункте 1 слова и цифры "1 января 2021 года" заменить словами и цифрами "1 января 2024 года";
в пункте 2 слова и цифры "31 декабря 2020 года" заменить словами и цифрами "31 декабря 2023 года".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан