Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 наурыздағы № 169 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі       А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 169 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.01.2024 № 31 қаулысымен.
3.  Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2023 № 620 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2023 № 1041 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 8, 46-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігi туралы ережеде:
16-тармақта:
74), 75), 76) және 77) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"74) қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерді айқындау жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу;
75) қандас мәртебесін беру немесе ұзарту тәртібін айқындау;
76) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібін айқындау;
77) Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне жәрдемақылар төлеудің үлгілік қағидалары мен шарттарын бекіту;";
80) және 80-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"80) қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары, уақытша орналастыру орталықтары қызметінің тәртібін айқындау;
80-1) этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерiн қандас мәртебесi берілгенге дейiн олардың қалауы бойынша, сондай-ақ қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде қоныс аударған жағдайда ішкі көшіп-қонушыларды уақытша болу орталықтарында алғашқы қоныстандыру тәртiбін және мерзiмдерін айқындау;";
95) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"95) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидаларын, зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін, алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесін, зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесін әзірлеу;";
17-тармақта:
16), 17) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"16) қандас мәртебесін беруден немесе ұзартудан бас тартылуы туралы шағымдарды қарау;

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2021 года № 169.
О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан       А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 169
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2014 года № 341 "Об утверждении Правил выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 27, ст. 217):
в Правилах выполнения гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, утвержденных указанным постановлением:
часть шестую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагается документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан).".
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 24.01.2024 № 31.
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.07.2023 № 620 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 24.11.2023 № 1041 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 8, ст. 46):
в Положении о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
подпункты 74), 75), 76) и 77) изложить в следующей редакции:
"74) выработка и внесение предложений в Правительство Республики Казахстан по определению регионов для расселения кандасов и переселенцев;
75) определение порядка присвоения или продления статуса кандаса;
76) определение порядка включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
77) утверждение типового положения Комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов, а также типовых правил и условий оплаты пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов;";
подпункты 80) и 80-1) изложить в следующей редакции:
"80) определение порядка деятельности центров адаптации и интеграции кандасов, центров временного размещения;
80-1) определение порядка и сроков первичного расселения этнических казахов и членов их семей, по их желанию, до присвоения статуса кандаса, а также внутренних мигрантов в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев в центрах временного размещения;";
подпункт 95) изложить в следующей редакции:
"95) разработка правил осуществления пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд, методики осуществления расчета размера пенсионных выплат, методики определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, методики определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений;";
в пункте 17:
подпункты 16), 17) и 18) изложить в следующей редакции:
"16) рассмотрение жалобы на отказ в присвоении или продлении статуса кандаса;

17) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын іске асыру мониторингін жүргізу;
18) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың алдағы жылға арналған өңірлік квотасын белгілеу және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу;".
6. "Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2017 – 2021 жылдарға арналған тұжырымдамасын және Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2017 – 2021 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 602 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2017 – 2021 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
"2. Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Этникалық көші-қон нәтижелері жақсы. 1991 жылдан бері келген этникалық репатрианттар саны 1 млн адамнан асты. Көшіп келген қандастардың демографиялық үлесінің арқасында тәуелсіздік жылдары теріс көші-қон сальдосының деңгейін 28 % төмендетуге қол жеткізілді.";
"4. Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының мақсаты, міндеттері, қағидаттары мен негізгі тәсілдері" деген бөлімде:
"4.1. Шетелдік жұмыс күшін іріктеу мен пайдаланудың сараланған тетіктерін әзірлеу" деген кіші бөлімде:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаңа жағдайларда квота жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне байланысты ғана емес, өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуының белгіленген көрсеткіштеріне, ішкі көшіп-қонушылар мен қандастардың өңірлік квотасына да сәйкес қалыптастырылатын болады.";
"4.3. Этникалық көші-қонды басқару жүйесін жетілдіру" деген кіші бөлімде:
он төртінші және он бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұндай орталықтарда қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгісі келетін, орта және жоғары білімі жоқ, құқықтық жүйесі біздікінен өзгеше елдерден келген этникалық репатрианттар бейімдеу курсын өтетін болады.
Қандастардың этникалық репатрианттар көп келетін өңірлерде қазақстандық қоғамға етене араласуына жәрдемдесу үшін бейімделуге қажетті әлеуметтік инфрақұрылым, оның ішінде үкіметтік емес ұйымдардың қатысуымен жасалады.";
"4.5. Сыртқы және ішкі көші-қон мониторингі және есебі" деген кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының көші-қон процестерін реттеу тетігі құзыретті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған "Шетелдік жұмыс күші", "Қандас", "Көші-қон полициясы", "Бүркіт" автоматтандырылған ақпараттық жүйелері бойынша мақсатты түрде жүзеге асырылатын болады.";
"5. Тұжырымдаманы іске асыру кезеңдері. Күтілетін нәтижелер" деген бөлімде:
төртінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

17) проведение мониторинга реализации региональной квоты приема кандасов и переселенцев;
18) установление региональной квоты приема кандасов и переселенцев на предстоящий год и распределение ее между областями, городами республиканского значения, столицей;".
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 602 "Об утверждении Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы и Плана мероприятий по реализации Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы":
в Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе "2. Анализ текущей ситуации":
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
"Показательны результаты этнической миграции. Начиная с 1991 года число прибывших этнических репатриантов превысило 1 млн человек. Благодаря демографическому вкладу прибывших кандасов за годы независимости удалось снизить уровень отрицательного сальдо миграции на 28 %.";
в разделе "4. Цель, задачи, принципы и основные подходы миграционной политики Республики Казахстан":
в подразделе "4.1 Разработка дифференцированных механизмов отбора и использования иностранной рабочей силы":
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В новых условиях квота будет формироваться не только с учетом потребностей работодателей, но и в соответствии с установленными показателями социально-экономического развития регионов, региональных квот внутренних переселенцев и приема кандасов.";
в подразделе "4.3 Совершенствование системы управления этнической миграцией":
части четырнадцатую и пятнадцатую изложить в следующей редакции:
"В таких центрах будут проходить курс адаптации этнические репатрианты, желающие попасть в региональную квоту приема кандасов, не имеющие среднего и высшего образования, прибывшие из стран с отличной от нашей правовой системой.
Для содействия интеграции кандасов в казахстанское общество в регионах, испытывающих наибольший приток этнических репатриантов, будет создана необходимая для адаптации социальная инфраструктура, в том числе с участием неправительственных организаций.";
в подразделе "4.5 Мониторинг и учет внешней и внутренней миграции":
часть третью изложить в следующей редакции:
"Механизм регулирования миграционных процессов Республики Казахстан будет осуществляться целенаправленно по следующим автоматизированным информационным системам: "Иностранная рабочая сила", "Кандасы", "Миграционная полиция", "Беркут", интегрированным с информационными системами соответствующих государственных органов.";
в разделе "5. Этапы реализации. Ожидаемые результаты":
подпункт 4) части четвертой изложить в следующей редакции:

"4) 2021 жылға қарай жұмысқа орналасқан қандастардың үлесін 86 %-ға дейін жеткізу (жұмыспен қамту органдарына жәрдемдесуге жүгінген қандастар қатарынан);";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2017 − 2021 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
Мыналар:
қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасын бөлу;
қандастардың ерікті қоныс аударуын ұйымдастыру;
қандастарға мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну мониторингі;
қандастардың ерікті қоныс аудару тәртібін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу көзделетін қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасының орындалу мониторингі
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
Еңбекмині (жинақтау), ЖАО
жартыжылдықта 1 рет
талап етілмейді
-
".
7. "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 23 тамыздағы № 513 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2018 ж., № 49, 253-құжат):

"4) достижение к 2021 году удельного веса трудоустроенных кандасов (из числа кандасов, обратившихся за содействием в органы занятости населения) до 86 %;";
в Плане мероприятий по реализации Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
"
13
Мониторинг исполнения региональной квоты приема кандасов, предусматривающий: распределение региональной квоты приема кандасов; организацию добровольного переселения кандасов; мониторинг предоставления мер государственной поддержки кандасам; внесение предложений по совершенствованию порядка добровольного переселения кандасов
отчет в Правительство Республики Казахстан
МТСЗН (созыв), МИО
1 раз в полугодие
не требуются
-
".
7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2018 года № 513 "Об утверждении Правил предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (САПП Республики Казахстан, 2018 г., № 49, ст. 253):

көрсетілген қаулымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына қатысушыларға жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бұл ретте үміткерлер қатарынан атаулы әлеуметтік көмек алатын, табысы аз және (немесе) көпбалалы отбасылардың мүшелеріне, сондай-ақ қандастар мен қоныс аударушыларға "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курсынан өту немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде оқу талап етілмейді.";

в Правилах предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей участникам Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При этом, для членов малообеспеченных и (или) многодетных семей - получателей адресной социальной помощи, а также переселенцам и кандасам из числа претендентов прохождение обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" или обучения в рамках первого направления Программы не требуется.";

15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке басын куәландыратын құжат, ал қандастар үшін – қандас куәлігі (салыстырып тексеру үшін құжаттың түпнұсқасы ұсынылады);";
8. "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2018 ж., № 63, 361-құжат):

подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) документ, удостоверяющий личность, а для кандасов – удостоверение кандаса (для сверки представляется подлинник документа);".
8. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (САПП Республики Казахстан, 2018 г., № 63, ст. 361):

көрсетілген қаулымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасында:
2.1-кіші бөлімнің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әлеуметтік келісімшарт – жұмыссыздар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары, сондай-ақ "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген жағдайларда өзге адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не қандас пен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал Заңда көзделген жағдайларда жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалармен тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;";
"4. "Еңбек" бағдарламасының мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген бөлімде:
"4.2.3. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту" деген тармақта:
"Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру" деген 2-міндетте:
"Еңбек ресурстарының ұтқырлығы бойынша нәтижелер көрсеткіштері" деген 7-кестеде:

в Государственной программе развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной указанным постановлением:
подпункт 6) подраздела 2.1 изложить в следующей редакции:
"6) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо кандасом из числа безработных, отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон), и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом, с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;";
в разделе "4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы "Еңбек":
в пункте "4.2.3 Развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов":
в задаче "2. Повышение мобильности трудовых ресурсов":
в таблице "7. Показатели результатов по мобильности трудовых ресурсов":

"7) қоныс аударушылар және қандастар қатысуға басым құқыққа ие.";
"5.2.5. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру" деген тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік орта білім, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында немесе "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткен, "Еңбек" бағдарламасының бірінші бағыты шеңберінде оқытуды аяқтаған және бұдан бұрын басқа мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде гранттар алмаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар, сондай-ақ қоныс аударушылар мен қандастар, атаулы әлеуметтік көмек алушылардың қатарындағы табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері мемлекеттік гранттарды алуға үміткерлер болып табылады.";
"5.3. Үшінші бағыт: халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту" кіші бөлімінде:
"5.3.1. Жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу" деген тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыз адамдар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған жекелеген санаттар, NEET санатындағы жастар, қандастар, сондай-ақ студенттер, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары үшін жүзеге асырылады.";
"5.3.2. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру" деген тармақта:
алтыншы және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдары қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың алдағы жылға арналған өңірлік квотасы бекітілгеннен кейін ЖАО ұсыныстары мен Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері арқылы этникалық қазақтар мен қандастардан келген өтініштердің негізінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға қоныс аударушылар мен қандастарды қабылдау мүмкіндігі туралы ақпарат береді.
Ақпаратта кәсіптер (мамандықтар) көрсетіліп, өңірдің еңбек ресурстарына қажеттіліктері, қоныс аударушылар мен қандастарды, сондай-ақ олардың отбасыларын қамтамасыз ету үшін әлеуметтік инфрақұрылымның мүмкіндіктері мен бар-жоғы туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.";
он бірінші және он екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Шығу және қабылдау өңірлері шығу өңірлерінде бос жұмыс орындары жәрмеңкелерін ұйымдастыру, қоныс аударушылар мен қандастардың қажетті саны, еңбек нарығындағы ахуал, жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету шарттары туралы ақпаратты ұсыну және қабылдау өңірлеріне танысу мақсатында баруды ұйымдастыру арқылы өңіраралық ерікті түрде қоныс аудару бойынша өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз етеді.
Өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген қоныс аударушылар мен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына қосылған адамдар мен олардың отбасы мүшелері, сондай-ақ қоныс аударуға жәрдемдесетін жұмыс берушілер болып табылады.";
он төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасына қатысушылар қатарындағы түлектер, сондай-ақ қандастар шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысады және оқуды аяқтағаннан кейін оқу орны бойынша "Еңбек" бағдарламасына қатысу үшін өтінім береді.";
жиырма бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қандастардың өңірлік квотасына енгізілген қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде ерікті түрде қоныс аударуға ұсынылған мемлекеттік қолдау шараларын тоқтатуға негіз бола алмайды.";
жиырма жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс берушілер қоныс аударушылар мен қандастарға қолдау көрсетудің қосымша шараларын белгілей алады, олар әлеуметтік келісімшартта көрсетіледі.";
қырық төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына қосу жөніндегі комиссияның шешімімен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енген қандастар, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасының қатысушылары қатарындағы түлектер, сондай-ақ өз бетінше келгендер қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінеді.";
жетпіс екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖАО қоныс аударушылар мен қандастарды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін:

"7) переселенцы и кандасы.";
в пункте "5.2.5. Предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей":
часть третью изложить в следующей редакции:
"Претендентами на получение государственных грантов являются участники программы "Еңбек", прошедшие курсы обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования или по проекту "Бастау Бизнес", завершившие обучение в рамках первого направления программы "Еңбек" и ранее не получавшие гранты в рамках других государственных программ, а также переселенцы и кандасы, члены малообеспеченных и (или) многодетных семей из числа получателей адресной социальной помощи.";
в подразделе "5.3. Третье направление: развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов":
в пункте "5.3.1. Содействие в обеспечении занятости":
часть третью изложить в следующей редакции:
"Социальная профессиональная ориентация осуществляется для лиц, ищущих работу, безработных лиц, независимо от регистрации в центрах занятости населения, отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, молодежи категории NEET, кандасов а также студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ.";
в пункте "5.3.2. Повышение мобильности трудовых ресурсов":
части шестую и седьмую изложить в следующей редакции:
"Местные органы по вопросам занятости населения регионов приема после утверждения региональной квоты приема кандасов и переселенцев на предстоящий год, на основании предложений МИО и заявлений, поступивших через загранучреждения Республики Казахстан от этнических казахов и кандасов, представляют в уполномоченный орган по вопросам занятости населения информацию о возможности приема переселенцев и кандасов.
Информация должна содержать сведения о потребности региона в трудовых ресурсах с указанием профессий (специальностей), возможностях и наличии социальной инфраструктуры для обеспечения переселенцев и кандасов, а также их семей.";
части одиннадцатую и двенадцатую изложить в следующей редакции:
"Регионы выбытия и приема обеспечивают взаимодействие по добровольному межрегиональному переселению путем организации ярмарок вакансий в регионах выбытия, представления информации о необходимом количестве переселенцев и кандасов, ситуации на рынке труда, спросе и предложении на рабочую силу, условиях обеспечения социальной инфраструктурой и организации ознакомительных выездов в регионы приема.
Участниками добровольного межрегионального переселения являются лица и члены их семей, включенные в региональную квоту приема переселенцев и кандасов, утвержденную в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также работодатели, оказывающие содействие в переселении.";
часть четырнадцатую изложить в следующей редакции:
"Выпускники из числа участников проекта проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), а также кандасы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия и подают заявление на участие в программе "Еңбек" по месту обучения после завершения обучения.";
часть двадцать первую изложить в следующей редакции:
"Обретение гражданства Республики Казахстан кандасами и членами их семей, включенными в региональную квоту приема кандасов, не является основанием для прекращения предоставленных мер государственной поддержки в добровольном переселении в рамках программы "Еңбек".";
часть двадцать седьмую изложить в следующей редакции:
"Работодатели могут устанавливать дополнительные меры поддержки переселенцев и кандасов, которые указываются в социальном контракте.";
часть сорок четвертую изложить в следующей редакции:
"Кандасы, включенные в региональную квоту приема кандасов решением комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов, выпускники из числа участников проекта проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін"), а также самостоятельно прибывшие обращаются в центр занятости населения региона приема.";
часть семьдесят вторую изложить в следующей редакции:
"Для обеспечения жильем переселенцев и кандасов МИО осуществляют:

1) тұрғын үй салуды, тұрғын үйді, оның ішінде өз қаражаты есебінен тұрғын үй салған жұмыс берушілерден сатып алуды (құнын төлеп алуды);
2) "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде салынып жатқан объектілер бойынша жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді;
3) тұрғын үй және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу үшін жер учаскелерін бөлуді;
4) инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асырады.";
"5.4.2. "Жас кәсіпкер" жастар кәсіпкерлігін дамыту" деген тармақта:
он жетінші бөліктің 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) ақпаратты ақпараттық ресурста жариялау арқылы оған басқа өңірлердің ЖАО-ларының қолжетімдігін қамтамасыз етеді, онда кәсіптер (мамандықтар) көрсетіліп, өңірдің еңбек ресурстарына қажеттілігі, мүмкіндіктері және қоныс аударушылар мен қандастарды, сондай-ақ олардың отбасыларын қамтамасыз ету үшін әлеуметтік инфрақұрылымның бар-жоғы туралы мәлімет қамтылуға тиіс;";
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
"Үшінші бағыт. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту" деген бөлімде:
"2. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру" деген міндетте:
"Нәтижелер көрсеткіштері" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру шеңберінде әлеуметтік қолдау шараларымен қамтылған қандастар мен қоныс аударушылар отбасыларының саны
мың адам
*
*
ЖАО
2,7
6,6
8,9
6,0
6,3
*
*
";
"Іс-шаралар" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Қоныс аударушымен және/немесе қандаспен жеке әлеуметтік келісімшарттар жасасу
Еңбекминіне есеп
ай сайын5-күнге қарай
ЖАО
талап етілмейді
".

1) строительство жилья, приобретение (выкуп) жилья, в том числе у работодателей, построивших жилье за счет собственных средств;
2) разработку проектно-сметной документации по строящимся объектам в рамках программы "Еңбек";
3) отвод земельных участков для строительства жилья и инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
4) строительство объектов инженерной инфраструктуры.";
в пункте "5.4.2. Развитие молодежного предпринимательства "Жас кәсіпкер":
подпункт 13) части семнадцатой изложить в следующей редакции:
"13) обеспечивает путем размещения на информационном ресурсе доступ МИО других регионов к информации, которая должна содержать сведения о потребности региона в трудовых ресурсах с указанием профессий (специальностей), возможностях и наличии социальной инфраструктуры для обеспечения переселенцев и кандасов, а также их семей;";
в Плане мероприятий по реализации Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 –2021 годы "Еңбек":
в разделе "Третье направление. Развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов":
в задаче "2. Повышение мобильности трудовых ресурсов":
в подразделе "Показатели результатов":
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Количество семей кандасов и переселенцев, охваченных мерами социальной поддержки в рамках повышения мобильности трудовых ресурсов
тыс. чел.
*
*
МИО
2,7
6,6
8,9
6,0
6,3
*
";
в подразделе "Мероприятия":
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Заключение индивидуальных социальных контрактов с переселенцем и/или кандасом
отчет в МТСЗН
ежемесячно к 5 числу
МИО
не требуются
".