"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биологиялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 маусымдағы № 445 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биологиялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне қарауға енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биологиялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 283-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"283-бап. Радиоактивтi заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен, аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратын патогенді биологиялық агенттермен заңсыз жұмыс істеу";
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Тиісті рұқсатсыз аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу –
мүлкі тәркіленіп немесе онсыз екі жылдан алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айырумен жазаланады.";
2) 284-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"284-бап. Радиоактивтi заттарды, радиоактивті қалдықтарды, ядролық материалдарды немесе аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратын патогенді биологиялық агенттерді жымқыру не қорқытып алу";
1-бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Радиоактивтi заттарды, радиоактивті қалдықтарды, ядролық материалдарды немесе аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратын патогенді биологиялық агенттерді жымқыру не қорқытып алу –
бес мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге не сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
3) 285-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"285-бап. Радиоактивтi заттармен, радиоактивті қалдықтармен, ядролық материалдармен, аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс iстеу қағидаларын бұзу";
2-бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Абайсызда адам өлiмiне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соққан дәл сол іс-әрекет, сондай-ақ аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу бойынша талаптарды бұзу –
белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейiнгi мерзiмге айыра отырып немесе онсыз, жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам биологической безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 445
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам биологической безопасности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам биологической безопасности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в статье 283:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 283. Незаконное обращение с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами, патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Обращение с патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания, без соответствующего разрешения, –
наказывается лишением свободы на срок от двух до шести лет с конфискацией имущества или без таковой.";
2) в статье 284:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 284. Хищение либо вымогательство радиоактивных веществ, радиоактивных отходов, ядерных материалов или патогенных биологических агентов, вызывающих особо опасные инфекционные заболевания";
часть 1 изложить в следующей редакции:
"1. Хищение либо вымогательство радиоактивных веществ, радиоактивных отходов, ядерных материалов или патогенных биологических агентов, вызывающих особо опасные инфекционные заболевания, –
наказывается штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
3) в статье 285:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 285. Нарушение правил обращения с радиоактивными веществами, радиоактивными отходами, ядерными материалами, патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания";
часть 2 изложить в следующей редакции:
"2. То же деяние, а также нарушение требований по обращению с патогенными биологическими агентами, вызывающими особо опасные инфекционные заболевания, повлекшие по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, –
наказывается лишением свободы на срок до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.".

2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 144-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жалған пестицидтердi өндiру (формуляциялау), тасымалдау, сақтау, өткiзу және қолдану, жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткізу, сондай-ақ патогендігі I және (немесе) II топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелерi бойынша жоспардан тыс тексерулер тексерiлетiн субъектiні алдын ала хабардар етпестен жүргiзiледi.";
2) 147-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бақылау және қадағалау органы патогендігі І және (немесе) ІІ топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жүргізілетін тексерулерді қоспағанда, тексеру басталатын күн мен тексеруді жүргізу нысанасын көрсете отырып, тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру жүргізудің басталатыны туралы ол басталғанға дейін кемінде күнтiзбелiк отыз күн бұрын бақылау және қадағалау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның уәкілетті адамына, жеке тұлғаға) жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi.".
3. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 9-бап мынадай мазмұндағы 40-1), 40-2), 40-3) және 40-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"40-1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау бойынша қызметтерді көрсетуге лицензия беруді жүзеге асырады;
40-2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
40-3) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттарды және (немесе) оларға қосымшаларды беру, олардың қолданысын тоқтата тұру, қайта жаңарту, қайта ресімдеу, одан айыру (кері қайтарып алу), қолданысын тоқтату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
40-4) Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асырады;";
2) 17-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау бойынша қызметтер көрсету.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау бойынша қызметтер көрсетуге арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны, лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқасын беру және қайта ресімдеу, рұқсат ету бақылауын жүзеге асыру, лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшалардың қолданысын тоқтата тұру, қайта жаңарту және тоқтату тәртібі мен шарттары "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.";

2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 7 статьи 144 изложить в следующей редакции:
"7. Внеплановые проверки по вопросам производства (формуляции), транспортировки, хранения, реализации и применения фальсифицированных пестицидов, производства, закупки, транспортировки, хранения, реализации фальсифицированных лекарственных средств и медицинских изделий, а также обращения с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности проводятся без предварительного уведомления проверяемого субъекта.";
2) часть первую пункта 1 статьи 147 изложить в следующей редакции:
"1. Орган контроля и надзора обязан известить в письменном виде субъект контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченное лицо, физическое лицо) о начале проведения не менее чем за тридцать календарных дней до начала проверки по особому порядку проведения проверок с указанием даты начала проверки и предмета проведения проверки, за исключением проверок, проводимых в отношении субъектов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) статью 9:
дополнить подпунктами 40-1), 40-2), 40-3) и 40-4) следующего содержания:
"40-1) осуществляет выдачу лицензии на оказание услуг по дезинфекции, дератизации, дезинсекции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
40-2) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения рабочих коллекций патогенных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
40-3) разрабатывает и утверждает правила выдачи, приостановления, возобновления действия, переоформления, лишения (отзыва), прекращения действия разрешений на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложений к ним;
40-4) осуществляет функции и полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности;";
2) в статье 17:
пункт 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) оказание услуг по дезинфекции, дератизации, дезинсекции.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Порядок и условия выдачи и переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии и дубликата лицензии и (или) приложения к лицензии, осуществления разрешительного контроля, приостановления, возобновления и прекращения действия лицензии и (или) приложений к лицензии на оказание услуг по дезинфекции, дератизации, дезинсекции устанавливаются Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";

3) 19-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат;";
4) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны беру
1. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны меншік нысанына қарамастан микробиологиялық зертханаларға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның қорытындысы негізінде береді.
2. Биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссия және оның құрамы туралы ережені халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекітеді.
3. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және (немесе) оған қосымша инженерлік, операциялық және техникалық талаптарды (зертхананың биологиялық қауіпсіздік деңгейі) қамтитын, жұмыста пайдаланылатын патогенді биологиялық агенттердің тәуекел тобына байланысты зертханалық тежеу шаралары сақталған кезде микроорганизмдермен ғылыми-зерттеу, эксперименттік, өндірістік, далалық және диагностикалық жұмыстарды жүргізуге беріледі.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат патогенді биологиялық агенттердің атаулары көрсетіле отырып, патогенділік тобы және қауіптілік дәрежесі ескеріле отырып, патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын әрбір объектіге (стационарлық немесе мобильді) беріледі.
4. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны беруге мыналар:
1) биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның зертхананың бейініне сәйкес келетін мамандарының оның халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігіне зерттеп-қарауының оң қорытындысы;
2) орындалатын зерттеулер номенклатурасын, материалдық базаны, кадр құрамын және персоналдың кәсіби даярлығын бағалау негіз болып табылады.
5. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны беруден бас тарту үшін мыналар:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны алу үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсынбау не анық емес құжаттар мен мәліметтерді ұсыну;
2) биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның теріс қорытындысы;

3) подпункт 2) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2) разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами;";
4) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Выдача разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему
1. Разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложение к нему выдается микробиологическим лабораториям независимо от форм собственности государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на основании заключения комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности.
2. Положение о комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности и ее состав утверждаются государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложение к нему выдается на проведение научно-исследовательских, экспериментальных, производственных, полевых и диагностических работ с микроорганизмами при соблюдении мер лабораторного сдерживания в зависимости от группы риска используемых в работе патогенных биологических агентов, включающих инженерные, операционные и технические требования (уровень биологической безопасности лаборатории).
Разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами выдается на каждый объект (стационарный или мобильный), в котором будет осуществляться обращение с патогенными биологическими агентами, с учетом группы патогенности и степени опасности с указанием наименований патогенных биологических агентов.
4. Основаниями для выдачи разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему являются:
1) положительное заключение обследования лаборатории соответствующими ее профилю специалистами комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности на соответствие нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) оценка выполняемой номенклатуры исследований, материальной базы, кадрового состава и профессиональной подготовки персонала.
5. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему являются:
1) непредставление либо представление недостоверных документов и сведений, необходимых для получения разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему;
2) отрицательное заключение комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности;

3) эпидемиялық мәні жоғары объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болмауы негіз болып табылады.
6. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттан және (немесе) оған қосымшадан айыру (кері қайтарып алу) үшін мыналар:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және (немесе) оған қосымшаның қолданысын тоқтата тұруға негіз болған бұзушылықты белгіленген мерзімде жоймау;
2) соңғы күнтізбелік он екі айдың ішінде адамдардың денсаулық жағдайына, қоршаған ортаға, жануарлар мен өсімдіктерге қауіпті әсер ететін, патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және (немесе) оған қосымшаның қолданысын тоқтата тұруға негіз болған бұзушылықты қайта анықтау;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар негіз болып табылады.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттан және (немесе) оған қосымшадан айыру (кері қайтарып алу) сот шешімі бойынша жүзеге асырылады.
7. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және (немесе) оған қосымшаның қолданысын тоқтату үшін мыналар:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттан және (немесе) оған қосымшадан айыру (кері қайтарып алу);
2) рұқсат беру рәсімінің заңнамалық күшінің жойылуы;
3) жеке тұлғаның қызметінің тоқтатылуы, заңды тұлғаның таратылуы;
4) өтініш берушінің патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және (немесе) оған қосымшаның қолданысын тоқтату туралы өз еркімен жүгінуі;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар негіз болып табылады.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және (немесе) оған қосымшаның қолданылуы тоқтатылған кезден бастап патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу бойынша қызметті жүзеге асыруға жол берілмейді.
8. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттарды және (немесе) оларға қосымшаларды беру, олардың қолданысын тоқтата тұру, қайта бастау, қайта ресімдеу, одан айыру (кері қайтарып алу), олардың қолданысын тоқтату қағидаларын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган осы баптың талаптарын ескере отырып бекітеді.";
5) 36-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында эпидемиялық мәні жоғары патогендігі I – II топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты бақылау мен қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";

3) отсутствие санитарно-эпидемиологического заключения на объект высокой эпидемической значимости.
6. Основаниями для лишения (отзыва) разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему являются:
1) неустранение в установленный срок нарушения, явившегося основанием для приостановления действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему;
2) повторное выявление в течение последних двенадцати календарных месяцев нарушения, оказывающего опасное воздействие на состояние здоровья людей, окружающей среды, животных и растений, которое послужило основанием для приостановления действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему;
3) иные случаи, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Лишение (отзыв) разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему осуществляется по решению суда.
7. Основаниями для прекращения действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему являются:
1) лишение (отзыв) разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему;
2) законодательная отмена разрешительной процедуры;
3) прекращение деятельности физического лица, ликвидация юридического лица;
4) добровольное обращение заявителя о прекращении действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему;
5) иные случаи, предусмотренные законами Республики Казахстан.
С момента прекращения действия разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему не допускается осуществление деятельности по обращению с патогенными биологическими агентами.
8. Правила выдачи, приостановления, возобновления действия, переоформления, лишения (отзыва), прекращения действия разрешений на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложений к ним утверждаются государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с учетом требований настоящей статьи.";
5) статью 36 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В отношении потенциально опасных биологических объектов, на которых осуществляется обращение патогенных биологических агентов I – II групп патогенности, с высокой эпидемической значимостью в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";

6) 94-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Нормативтік құқықтық актілер мен осы бапта көрсетілген патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге қойылатын талаптарды қамтитын, санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесінің құжаттары биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптары ескеріле отырып әзірленеді, бекітіледі және қолданылады.";
7) мынадай мазмұндағы 95-1-баппен толықтырылсын:
"95-1-бап. Патогенді микроорганизмдер коллекциясы
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді микроорганизмдердің ұлттық және жұмыс коллекцияларын жинау, сәйкестендіру, зерделеу, есепке алу, паспорттау, сақтау (депонирлеу) және күтіп-ұстау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
8) 113-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік органдар және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары биологиялық қауіпсіздік туралы заңнамаға сәйкес биологиялық тәуекелдерді бағалау әдістемесін және биологиялық тәуекелдерді бағалауға қойылатын талаптарды ескере отырып, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган айқындайтын тәртіпке сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізеді.".
4. "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарын ескере отырып, карантиндік фитосанитариялық талаптарды әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
"8-2) өсімдіктер карантині саласында пайдаланылатын патогенді микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) ғылыми-зерттеу ұйымдарымен бірлесіп фитосанитариялық тәуекелге талдау, оның ішінде биологиялық қауіпсіздік туралы заңнамаға сәйкес биологиялық тәуекелдерді бағалау әдістемесін және биологиялық тәуекелдерді бағалауға қойылатын талаптарды ескере отырып жүргізу қағидалары, биологиялық қауіпсіздік туралы заңнамаға сәйкес фитосанитариялық тәуекелді бағалаудың және биологиялық тәуекелдерді бағалауға қойылатын талаптардың ғылыми қағидаттары, халықаралық нормалар мен ұсынымдар негізінде карантиндік фитосанитариялық шараларды әзірлейді және жеке және заңды тұлғалардың оларды орындауын тұрақты бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
2) 9-2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

6) статью 94 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Нормативные правовые акты и документы государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования, указанные в настоящей статье, содержащие требования к обращению с патогенными биологическими агентами, разрабатываются, утверждаются и применяются с учетом требований законодательства в области биологической безопасности.";
7) дополнить статьей 95-1 следующего содержания:
"Статья 95-1. Коллекции патогенных микроорганизмов
Сбор, идентификация, изучение, учет, паспортизация, хранение (депонирование) и содержание национальной и рабочих коллекций патогенных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
8) пункт 3 статьи 113 изложить в следующей редакции:
"3. Государственными органами и организациями санитарно-эпидемиологической службы проводится санитарно-эпидемиологический мониторинг в соответствии с порядком, определяемым государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, с учетом методики оценки биологических рисков и требований к оценке биологических рисков в соответствии с законодательством о биологической безопасности.".
4. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений":
1) в пункте 1 статьи 7:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) разрабатывает и утверждает карантинные фитосанитарные требования, в том числе с учетом требований законодательства в области биологической безопасности;";
дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения рабочих коллекций патогенных микроорганизмов, используемых в области карантина растений;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) разрабатывает совместно с научно-исследовательскими организациями карантинные фитосанитарные меры на основе правил проведения анализа фитосанитарного риска, в том числе с учетом методики оценки биологических рисков и требований к оценке биологических рисков в соответствии с законодательством о биологической безопасности, научных принципов оценки фитосанитарного риска и требований к оценке биологических рисков в соответствии с законодательством о биологической безопасности, международными нормами и рекомендациями и осуществляет постоянный контроль и надзор за их выполнением физическими и юридическими лицами;";
2) статью 9-2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
3) 12-1-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеумен байланысты қызмет Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында айқындалатын тәртіппен және шарттарда берілетін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және (немесе) оған қосымшаның негізінде жүзеге асырылады.".
5. "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) биологиялық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ықтимал қауіпті биологиялық объектілерде терроризм актілеріне және (немесе) оларды патогенді биологиялық агенттерді пайдалана отырып жасауға, патогенді биологиялық агенттерді биологиялық қару ретінде әзірлеу, өндіру және пайдалану үшін биологиялық технологияларды және өзге де сабақтас технологияларды қолдануға жол бермеуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеуге және іске асыруға қатысады;".
6. "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-3-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Фитосанитариялық нормативтер фитосанитариялық ахуалды өсiмдiк шаруашылығы өнiмiне, ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектiлерге қауiпсiздiгi тұрғысынан сипаттайтын, биологиялық тәуекелдердің қолайлы деңгейін қамтамасыз ету көрсеткiштерінiң жол берiлетiн сандық және (немесе) сапалық мәнiн айқындайды.
2. Фитосанитариялық нормативтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, сондай-ақ биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарын ескере отырып жүргiзiлетiн зерттеулер негiзiнде белгiленедi.";
2) 15-1-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты мемлекеттік фитосанитариялық бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.".
7. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 12-3-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"12-3-бап. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы рұқсат";

"3. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор в отношении потенциально опасных биологических объектов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами, осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
3) статью 12-1 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Деятельность, связанная с обращением патогенных биологических агентов, осуществляется на основании разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему, выдаваемого в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму":
часть первую статьи 7 дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) уполномоченный орган в области биологической безопасности участвует в разработке и реализации комплекса мер, направленных на недопущение актов терроризма на потенциально опасных биологических объектах и (или) их совершения с использованием патогенных биологических агентов, применение биологических технологий и иных смежных технологий для разработки, производства и использования патогенных биологических агентов в качестве биологического оружия;".
6. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений":
1) пункты 1 и 2 статьи 14-3 изложить в следующей редакции:
"1. Фитосанитарные нормативы определяют допустимые количественное и (или) качественное значения показателей, характеризующих фитосанитарную обстановку с точки зрения ее безопасности для растениеводческой продукции, объектов сельскохозяйственного назначения, обеспечения приемлемого уровня биологических рисков.
2. Фитосанитарные нормативы устанавливаются на основе исследований, проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также с учетом требований законодательства в области биологической безопасности.";
2) статью 15-1 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственный фитосанитарный контроль и надзор в отношении потенциально опасных биологических объектов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими объектами, осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.".
7. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии":
1) оглавление дополнить заголовком статьи 12-3 в следующего содержания:
"Статья 12-3. Разрешения в области биологической безопасности";

2) 4-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) эпизоотиялық жағдайды объективті бағалауды және ветеринария саласындағы халықаралық нормаларды, Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасын ескере отырып, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды, нормаларды және ветеринариялық нормативтерді ғылыми негізде әзірлеуге;";
3) 8-бапта:
46-28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46-28) ветеринария саласында пайдаланылатын патогенді микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 46-32) тармақшамен толықтырылсын:
"46-32) Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыру;";
4) мынадай мазмұндағы 12-3-баппен толықтырылсын:
"12-3-бап. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы рұқсат
Патогенді биологиялық объектілермен жұмыс істеумен байланысты қызмет Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында айқындалатын тәртіппен және шарттарда берілетін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттың және (немесе) оған қосымшаның негізінде жүзеге асырылады.";
5) 14-бап мынадай мазмұндағы 1-3-тармақпен толықтырылсын:
1-3. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге қатысты мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
6) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ветеринариялық iс-шараларды өткізу тәртiбi биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптары ескеріле отырып әзірленетін, бекітілетін және қолданылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда айқындалады.";
7) 26-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ветеринариялық-санитариялық шаралар биологиялық қауіпсіздік туралы заңнамаға сәйкес биологиялық тәуекелдерді бағалау әдістемесін және биологиялық тәуекелдерді бағалауға қойылатын талаптарды, ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық стандарттар мен ұсынымдарды ескере отырып айқындалатын ғылыми деректерге, жануарлар мен адамның өмірі мен денсаулығы үшін тәуекелді объективті бағалауға негізделуі тиіс.".
8. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

2) подпункт 5) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"5) разработку ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, норм и ветеринарных нормативов на научной основе с учетом объективной оценки эпизоотической ситуации и международных норм в области ветеринарии, законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности;";
3) в статье 8:
подпункт 46-28) изложить в следующей редакции:
"46-28) разработка и утверждение правил формирования и ведения рабочих коллекций патогенных микроорганизмов, используемых в области ветеринарии;";
дополнить подпунктом 46-32) следующего содержания:
"46-32) осуществление функций и полномочий в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности;";
4) дополнить статьей 12-3 следующего содержания:
"Статья 12-3. Разрешения в области биологической безопасности
Деятельность, связанная с обращением патогенных биологических объектов, осуществляется на основании разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и (или) приложения к нему, выдаваемого в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.";
5) статью 14 дополнить пунктом 1-3 следующего содержания:
"1-3. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в отношении потенциально опасных биологических объектов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами, осуществляются с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
6) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий определяется ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами, разрабатываемыми, утверждаемыми и применяемыми, в том числе с учетом требований законодательства в области биологической безопасности.";
7) пункт 2 статьи 26-1 изложить в следующей редакции:
"2. Ветеринарно-санитарные меры должны основываться на научных данных, объективной оценке риска для жизни и здоровья животных и человека, определяющихся с учетом методики оценки биологических рисков и требований к оценке биологических рисков в соответствии с законодательством о биологической безопасности, международными стандартами и рекомендациями в области ветеринарно-санитарной безопасности.".
8. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
1) подпункт 13) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:

"13) әскери қауіпсіздік пен қорғанысты, оның ішінде радиациялық, химиялық және биологиялық қауіпсіздікпен байланысты қорғанысты қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындау кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіруді;";
2) 22-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-4) тармақшамен толықтырылсын:
"5-4) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін радиациялық, химиялық және биологиялық қорғауды қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".
9. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы қоғамдық қатынастар "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптары ескеріле отырып реттеледі.";
2) 4-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын әзірлеу кіреді. Биологиялық қауіпсіздік саласын қозғайтын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым ғылыми бағыттары шеңберінде ғылыми зерттеулерді іріктеу кезінде Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптары ескеріледі;";
мынадай мазмұндағы 23-1) және 23-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) ғылыми және өндірістік қызметте пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
23-2) Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыру;";
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Ғылыми және өндірістік қызметте пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің коллекцияларын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің қызметі Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
10. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
134-баптың 2-тармағының 18) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші – төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"денсаулық сақтау саласындағы референстік зерттеулерді;
өсімдіктер карантині және оларды қорғау саласындағы референстік зерттеулерді;
патогенді биологиялық агенттермен, оның ішінде аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратын патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді;".
11. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:

"13) координацию деятельности государственных органов и организаций при выполнении задач по обеспечению военной безопасности и обороны, в том числе связанных с радиационной, химической и биологической безопасностью;";
2) пункт 2 статьи 22 дополнить подпунктом 5-4) следующего содержания:
"5-4) разрабатывает и утверждает правила обеспечения радиационной, химической и биологической защиты Вооруженных Сил Республики Казахстан;".
9. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке":
1) статью 2 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Общественные отношения в области науки и научно-технической деятельности в области биологической безопасности регулируются с учетом требований Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан".";
2) в статье 4:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) разработка приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан. При отборе научных исследований в рамках приоритетных научных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований, затрагивающих область биологической безопасности, учитываются требования законодательства Республики Казахстан в области биологической безопасности;";
дополнить подпунктами 23-1) и 23-2) следующего содержания:
"23-1) разработка и утверждение правил формирования и ведения рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в научной и производственной деятельности;
23-2) осуществление функций и полномочий в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности;";
3) статью 6 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Деятельность субъектов научной и (или) научно-технической деятельности по формированию и ведению коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в научной и производственной деятельности, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.".
10. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
подпункт 18) пункта 2 статьи 134 дополнить абзацами вторым – четвертым следующего содержания:
"референсных исследований в области здравоохранения;
референсных исследований в области карантина и защиты растений;
обращение с патогенными биологическими агентами, в том числе вызывающими особо опасные инфекционные заболевания;".
11. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":

1) 6-баптың 1-тармағының 20) тармақшасындағы "пайдалану болып табылады" деген сөздер "пайдалану;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 21) тармақшамен толықтырылсын:
"21) биологиялық тәуекелдер мен биологиялық қауіпсіздікке төнетін қатердің жоғары деңгейі болып табылады.";
2) 15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
3) 19-бапта:
1-тармақтың 10) тармақшасындағы "іс-қимылға бағытталған шешімдерімен және іс-қимылдарымен қамтамасыз етіледі" деген сөздер "іс-қимылға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) биологиялық тәуекелдерді бағалауға және биологиялық қауіпсіздік саласындағы профилактикаға бағытталған шешiмдерімен және iс-қимылдарымен қамтамасыз етiледi.";
2-тармақтың 7) тармақшасындағы "негізсіз шектеуге әкеп соғуға көрiнеу ықпал ететiн шешiмдер қабылдау мен іс-қимылдар жасауға жол берiлмейдi." деген сөздер "негізсіз шектеуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) биологиялық тәуекелдердің деңгейін арттыруға не Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігіне төнетін қатерлердің туындауына әкеп соғуға көрiнеу ықпал ететiн шешiмдер қабылдау мен іс-қимылдар жасауға жол берiлмейдi.";
4) 24-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптары мен нормаларын, биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптарды мүлтіксіз сақтау;".
12. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 70-38) тармақшамен толықтырылсын:
"70-38) Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;";
2) 20-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұйымдар үшін ықтимал төтенше жағдайлардың әлеуетті қауiптілiгiне, әлеуметтiк-экономикалық салдарының шамасына қарай азаматтық қорғаныс бойынша мынадай санаттар айқындалады: аса маңызды және санаттандырылған.
Аса маңызды санатқа патогендігі I топты патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу жүзеге асырылатын объектілерді қоса алғанда, аумағында жұмыс iстеуiнiң бұзылуы ұлттық қауiпсiздiкке қатер төндiретiн және төтенше жағдайлардың туындау қаупiн туғызатын стратегиялық объектілер орналасқан ұйымдар жатады.
Санатты ұйымдарға жұмыс iстеуiнiң бұзылуы елеулі әлеуметтік-экономикалық салдарға, өңiрлiк және жергілiктi ауқымдардағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соғуы мүмкiн мынадай ұйымдар:
аса маңызды мемлекеттік меншік объектiлері;
өнеркәсіптің, көлiк-коммуникация кешенiнiң, энергетиканың, байланыстың жұмыс iстеп тұрған, салынып жатқан, реконструкцияланатын және жобаланатын қауiптi өндiрiстік объектiлерi бар және маңызды мемлекеттiк және экономикалық мәнi бар ұйымдар;
уларды өндірумен, қайта өңдеумен, тасымалдаумен, сатып алумен, сақтаумен, өткізумен, пайдаланумен және жоюмен, патогендігі
II топтағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеумен айналысатын ұйымдар;
аумағында тіршілiктi қамтамасыз ету объектiлерi орналасқан ұйымдар жатады.";

1) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 21) следующего содержания:
"21) высокий уровень биологических рисков и угроз биологической безопасности.";
2) пункт 2 статьи 15 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
3) в статье 19:
пункт 1 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) оценку биологических рисков и профилактику в области биологической безопасности.";
пункт 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержании:
"8) повышение уровня биологических рисков либо возникновение угроз биологической безопасности Республики Казахстан.";
4) подпункт 2) пункта 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2) неукоснительное соблюдение требований и норм экологического законодательства Республики Казахстан, требований в области биологической безопасности;".
12. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктом 70-38) следующего содержания:
"70-38) иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.";
2) пункт 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"3. В зависимости от потенциальной опасности, величины социально-экономических последствий возможных чрезвычайных ситуаций для организаций определяются следующие категории по гражданской обороне: особо важная и категорированная.
К особо важной категории относятся организации, на территории которых расположены стратегические объекты, включая объекты, на которых осуществляется обращение с патогенными биологическими агентами I группы патогенности, нарушение функционирования которых создает угрозу национальной безопасности и опасность возникновения чрезвычайных ситуаций.
К категорированным относятся организации, нарушение функционирования которых может привести к значительным социально-экономическим последствиям, возникновению чрезвычайных ситуаций регионального и местного масштабов:
особо важные объекты государственной собственности;
организации с действующими, строящимися, реконструируемыми и проектируемыми опасными производственными объектами промышленности, транспортно-коммуникационного комплекса, энергетики, связи и имеющие важное государственное и экономическое значение;
организации, занимающиеся производством, переработкой, перевозкой, приобретением, хранением, реализацией, использованием и уничтожением ядов, обращением с патогенными биологическими агентами II группы патогенности;
организации, на территории которых расположены объекты жизнеобеспечения.";

3) 41-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге және ықтимал қауіпті биологиялық объектілердің жұмыс істеуіне байланысты төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі азаматтық қорғаудың жалпы іс-шаралары туралы статистикалық, есепке алу және есептік құжаттаманы (ақпаратты) биологиялық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға ұсынады.".
13. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-қосымша мынадай мазмұндағы 88-жолмен толықтырылсын:
"
888.
Дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау жөніндегі қызметтер көрсетуге лицензия
Иеліктен шығарылмайтын; 1-сынып
";
2) 2-қосымшаның 230-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
2230.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат беру
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат
Иеліктен шығарылмайтын; мерзімсіз рұқсат
".
2-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) статью 41 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Уполномоченный орган представляет статистическую, учетную и отчетную документацию (информацию) об общих мероприятиях гражданской защиты по предупреждению чрезвычайных ситуаций, связанных с обращением патогенных биологических агентов и функционированием потенциально опасных биологических объектов, уполномоченному органу в области биологической безопасности в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области биологической безопасности.".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) приложение 1 дополнить строкой 88 следующего содержания:
"
88.
Лицензия на оказание услуг по дезинфекции, дератизации, дезинсекции
Неотчуждаемая;
класс 1
";
2) строку 230 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"
230
Выдача разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами
Разрешение на обращение с патогенными биологическими агентами
Неотчуждаемое; бессрочное разрешение
".
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан