Цифрлық трансформация, цифрландырудың платформалық моделіне және "Data-Driven Government" тұжырымдамасына көшу жөніндегі жобаларды іске асыру саласындағы ынтымақтастық туралы меморандумға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 3 қыркүйектегі № 606 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Цифрлық трансформация, цифрландырудың платформалық моделіне және "Data-Driven Government" тұжырымдамасына көшу жөніндегі жобаларды іске асыру саласындағы ынтымақтастық туралы меморандумның жобасы мақұлдансын.
2. Цифрлық трансформация, цифрландырудың платформалық моделіне және "Data-Driven Government" тұжырымдамасына көшу жөніндегі жобаларды іске асыру саласындағы ынтымақтастық туралы меморандумға Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қойылсын, оған қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 606 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Цифрлық трансформация, цифрландырудың платформалық моделіне және "Data-Driven Government" тұжырымдамасына көшу жөніндегі жобаларды іске асыру саласындағы ынтымақтастық туралы
меморандум
Владивосток қ. 2021 жылғы 3 қыркүйек
Қазақстан Республикасының Үкіметі және
"Сбербанк России" жария акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "СБЕР компаниялар тобы" немесе "Сбербанк" ЖАҚ), бірлесіп "Тараптар" немесе жеке-жеке "Тарап" деп аталады,
мыналарды:
- Қазақстан Республикасының Үкіметі цифрлық трансформацияға және цифрландырудың платформалық моделіне көшуге мүдделі екенін,
- цифрлық платформалық шешімдерді құруға арналған технологиялары, тәжірибесі мен құралдары бар СБЕР компаниялар тобы стратегиялық әріптес ретінде қазақстандық бағдарламалық қамтылымды әзірлеуші – "BTS Digital" ЖШС-ны (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 40 % үлесі бар ERG тобының еншілес компаниясы, бұдан әрі – "СБЕР компаниялар тобының стратегиялық әріптесі") анықтағанын назарға ала отырып,
жалпыға бірдей қабылданған практикаға сүйеніп, теңдік, ізгі ниет, құрмет пен сенім негізінде әрекет ете отырып, СБЕР компаниялар тобының стратегиялық әріптесінің және "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қазақстан Республикасына тиесілі бейінді ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің қатысуымен жобаны іске асыру үшін арнайы консорциум (бұдан әрі – "Консорциум") құру туралы шешімді келісіп:
- адамға бағдарланған сервистерді іске асыру үшін цифрлық платформалық шешімдерді енгізу;
- деректерді талдау және жасанды интеллект бойынша практикаларды қолдана отырып, мемлекеттік басқарудың реинжинирингі және цифрлық трансформациялау;
- қолайлы және қауіпсіз цифрлық ортаны қалыптастыру, азаматтардың әл-ауқатын арттыру;
- экономикалық өсуге және инновациялық белсенділікті дамытуға жәрдемдесу мақсатында.
Төмендегілер туралы түсінікке келді:
Осы Меморандумның мәні СБЕР компаниялар тобының "Platform V" шешімі базасында Қазақстан Республикасында цифрландырудың платформалық моделіне (бұдан әрі – "GovTech платформасы") көшу мақсатында Тараптар үшін әріптестік қатынастар орнату және оны іске асыру үшін қажетті іс-шараларды айқындау болып табылады.

О подписании Меморандума о сотрудничестве в сфере реализации проектов по цифровой трансформации, переходу к платформенной модели цифровизации и концепции "Data-Driven Government"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2021 года № 606
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Меморандума о сотрудничестве в сфере реализации проектов по цифровой трансформации, переходу к платформенной модели цифровизации и концепции "Data-Driven Government".
2. Подписать от имени Правительства Республики Казахстан Меморандум о сотрудничестве в сфере реализации проектов по цифровой трансформации, переходу к платформенной модели цифровизации и концепции "Data-Driven Government", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 сентября 2021 года № 606
Проект
Меморандум
о сотрудничестве в сфере реализации проектов по цифровой трансформации, переходу к платформенной модели цифровизации и концепции "Data-Driven Government"
г. Владивосток
3 сентября 2021 года
Правительство Республики Казахстан, и
публичное акционерное общество "Сбербанк России" (далее – "Группа компаний СБЕР" или ПАО Сбербанк), совместно именуемые "Стороны" или по отдельности "Сторона",
принимая во внимание, что:
Правительство Республики Казахстан заинтересовано в цифровой трансформации и переходе к платформенной модели цифровизации;
группой компаний СБЕР, обладающей технологиями, опытом и инструментами для создания цифровых платформенных решений, в качестве стратегического партнера определен казахстанский разработчик программного обеспечения - ТОО "BTS Digital" (дочерняя компания Группы ERG, с долей Правительства Республики Казахстан в 40 %, далее – "Стратегический партнер группы компаний СБЕР"),
действуя на основе равноправия, доброй воли, уважения и доверия, исходя из общепринятой практики, согласовав решение о формировании специального консорциума для реализации проекта с участием Стратегического партнера группы компаний СБЕР и принадлежащих Республике Казахстан профильных организаций Международного финансового центра "Астана" и Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – "Консорциум") в целях:
внедрения цифровых платформенных решений для реализации человекоцентричных сервисов;
реинжиниринга и цифровой трансформации государственного управления с применением практик по анализу данных и искусственного интеллекта;
формирования благоприятной и безопасной цифровой среды, повышения благосостояния граждан;
содействия экономическому росту и развитию инновационной активности.
Пришли к пониманию о нижеследующем:
1. Предметами настоящего Меморандума являются установление партнерских отношений и определение мероприятий, необходимых для его реализации Сторонами, в целях перехода к платформенной модели цифровизации в Республике Казахстан (далее – "Платформа GovTech") на базе решения "Platform V" Группы компаний СБЕР.

2. Осы Меморандум шеңберінде Тараптар мынадай іс-шараларды іске асыруға ниетті:
2.1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 қазанға дейін Консорциумдық келісімге қол қою арқылы Консорциум құру мәселесін пысықтауы, осы Меморандумда көрсетілген міндеттемелер оған қол қою фактісі бойынша қолданыста болады;
2.2. 2021 жылдың соңына дейін СБЕР компаниялар тобы (BiZone Kazakhstan Ltd тұлғасында), СБЕР компаниялар тобының стратегиялық әріптесі және (немесе) оның үлестес тұлғасы арасында, Tier 3 Uptime Institute стандарты бойынша сертификатталған деректерді өңдеудің мамандандырылған орталығының базасында GovTech платформасын орналастыру үшін қорғалған динамикалық инфрақұрылым құру туралы келісімге қол қою;
2.3. 2021 жылдың соңына дейін СБЕР компаниялар тобы мен Консорциум арасында Сбер компаниялар тобының шешімдері базасында мемлекеттік технологиялық платформалар құру және лицензиялар мен көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстанда, Орталық Азияда, Моңғолияда және Түркияда эксклюзивті әріптестікке ниеттене отырып, Эксклюзивті әріптестік туралы шарт (бұдан әрі – "Әріптестік туралы шарт") жасасу. Әріптестік туралы шарт оның талаптарына сәйкес көрсетілген елдерде цифрландырудың платформалық моделіне көшу мақсатында Қазақстан аумағында СБЕР компаниялар тобының "Platform V" платформасын мемлекеттік органдар мен мемлекет қатысатын заңды тұлғаларда өрістетуге, енгізуге және пайдалануға Консорциумға 20 жылға арналған лицензиялар беруді және Орталық Азия елдерінде, Моңғолияда және Түркияда осыған ұқсас мүмкіндік беруді, сондай-ақ GovTech платформасын іске асыруға шарт жасасқан күннен бастап үш жыл өткен соң "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҰАТ" АҚ) пайдасына "Platform V" платформасын қосалқы лицензиялау шарттарын көздейтін болады.
2.4. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің (бұдан әрі – "ЦДИАӨМ") 2022 жылдың бірінші тоқсанында GovTech платформасы сервисін көрсетуге бағытталған үш жылдық кезеңге арналған ұзақ мерзімді шарт (бұдан әрі – "GovTech" платформасы қызметтерін алу шарты") жасасу арқылы кейіннен мерзімін ұзарта отырып, үш жылдық кезеңге "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы болып табылатын "ҰАТ" АҚ-ны тартуы;
2.5. "ҰАТ" АҚ мен Сбербанк ЖАҚ арасында оған қызмет көрсету бойынша негізгі борыш пен пайыздар сомасына Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен "ҰАТ" АҚ пайдасына кредит желісін ұсынуды көздейтін Қарыз туралы келісім (бұдан әрі – "Қарыз туралы келісім") жасасу. Кредит желісі Сбербанк ЖАҚ тарапына барлық қажетті құжаттар уақтылы ұсынылған жағдайда 2022 жылдың бірінші тоқсанының соңына дейін бес жүз миллион АҚШ долларына дейінгі мөлшердегі сомаға балама сомаға Ресей рублімен берілетін болады;

2. В рамках настоящего Меморандума Стороны намерены реализовать следующие мероприятия:
2.1. Проработка Правительством Республики Казахстан вопроса создания Консорциума путем подписания Консорциального соглашения до 31 октября 2021 года, по факту подписания которого будут действовать обязательства Консорциума, указанные в настоящем Меморандуме;
2.2. Подписание до конца 2021 года Соглашения между Группой компаний СБЕР (в лице BiZone Kazakhstan Ltd.), Стратегическим партнером группы компаний СБЕР и (или) его аффилированным лицом о создании защищенной динамической инфраструктуры для размещения платформы GovTech на базе специализированного центра обработки данных, сертифицированного по стандарту Tier 3 Uptime Institute;
2.3. Заключение до конца 2021 года между Группой компаний СБЕР и Консорциумом Договора об эксклюзивном партнерстве в Казахстане, с намерением эксклюзивного партнерства в Центральной Азии, Монголии и Турции по созданию государственных технологических платформ на базе решений Группы компаний СБЕР и предоставлении лицензий и услуг (далее - "Договор о партнерстве"). Договор о партнерстве в соответствии с его условиями будет предусматривать предоставление лицензий Консорциуму на развертывание, внедрение и эксплуатацию платформы "Platform V" Группы компаний СБЕР на территории Казахстана, и аналогичную возможность в странах Центральной Азии, Монголии и Турции на 20 лет в государственных органах и юридических лицах с участием государства в целях перехода к платформенной модели цифровизации в указанных странах, а также условия сублицензирования платформы "Platform V" в пользу акционерного общества "Национальные информационные технологии" (далее – АО "НИТ") по истечении трех лет с даты заключения Договора на реализацию Платформы GovTech;
2.4. Привлечение Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – "МЦРИАП") АО "НИТ", являющегося оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", путем заключения в первом квартале 2022 года долгосрочного договора, направленного на оказание сервиса Платформы GovTech (далее – "Договор получения услуг Платформы GovTech"), на трехлетний период с последующей пролонгацией;
2.5. Заключение между АО "НИТ" и ПАО Сбербанк Соглашения о займе (далее - "Соглашение о займе"), предусматривающего предоставление кредитной линии в пользу АО "НИТ" под государственную гарантию Республики Казахстан на сумму основного долга и процентов по его обслуживанию. Кредитная линия будет предоставлена в российских рублях на сумму, эквивалентную сумме в размере до пятисот миллионов долларов США, в срок до конца первого квартала 2022 года в случае своевременного предоставления всех необходимых документов в сторону ПАО Сбербанк;

2.6. 2022 жылдың бірінші тоқсанының соңына дейін бюджеттік заңнама шеңберінде техникалық-экономикалық құжаттаманы әзірлеу қажеттігін ескере отырып, ұзақ мерзімді шарт (бұдан әрі – "GovTech платформасын іске асыру шарты") жасасу жолымен сервистерді әзірлей отырып, "Platform V" шешімі базасында GovTech платформасын іске асыру үшін "ҰАТ" АҚ тарапынан Консорциумды тікелей тарту. GovTech платформасын іске асыру төрт жыл бойы көрсетілетін қызметтер кешені (IaaS, PaaS және SaaS) түрінде жүзеге асырылады;
2.7. Қазақстан Республикасында цифрландырудың платформалық моделіне көшу үшін қажетті өзге де іс-шаралар.
3. Осы Меморандум шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі:
3.1. Осы Меморандум шарттарында GovTech платформасын іске асыру шартын және GovTech платформасы қызметтерін алу шартын жасасу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
3.2. GovTech платформасын "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық платформасының түйінді бөлігі ретінде айқындайды;
3.3. Қажетті шараларды қабылдай отырып, Қарыз туралы келісім бойынша "ҰАТ" АҚ міндеттемелерін қамтамасыз ету үшін, оның ішінде "ҰАТ" АҚ-ны капиталдандыру бойынша мемлекеттік кепілдік беруді пысықтайды;
3.4. 2022 жылдың бірінші тоқсанында GovTech цифрлық платформасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының IТ жүйелері мен инфрақұрылымын зерттеу нәтижелерін Консорциуммен бірлесіп, талдау базасында техникалық тапсырманы қоса алғанда, GovTech платформасының нысаналы архитектурасын енгізу үшін негізгі параметрлерді әзірлеуді қамтамасыз етеді;
3.5. Цифрлық трансформациялау орталығының рөлін күшейте отырып және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік деректерді иелену мен басқару, архитектура және архитектуралық қадағалау, мемлекеттік жүйелер мен платформаларды әзірлеу жөніндегі тәсілдерді орталықтандыру, мемлекеттік жүйелер мен платформалар әзірлеу, сондай-ақ мемлекеттік органдар процестеріне трансформация және реинжиниринг жүргізу бойынша қажетті өкілеттіктерді бекітіп бере отырып, мемлекеттік органдардың бизнес-процестеріне трансформация және реинжиниринг жүргізуді үйлестіру үшін институционалдық негіз құруды қамтамасыз етеді.
4. Осы Меморандум шеңберінде Консорциум:
4.1. Қазақстан Республикасында негізінен Консорциум тартатын қазақстандық мамандардың күшімен GovTech цифрлық платформасын іске қосу бойынша барлық қажетті жұмыстарды жүргізуді және GovTech платформасын нақты өрістетуді қамтамасыз етеді.
4.2. Техникалық тапсырмаға сәйкес деректерді қолдана отырып, адамға бағдарланған сервистер көрсету мақсатында мемлекеттік органдардың тиімді жұмысына арналған құралдарды енгізеді;

2.6. Прямое привлечение со стороны АО "НИТ" Консорциума для реализации Платформы GovTech на базе решения "Platform V" с разработкой сервисов, путем заключения долгосрочного договора (далее - "Договор на реализацию Платформы GovTech") с учетом необходимости разработки технико-экономической документации в рамках бюджетного законодательства до конца первого квартала 2022 года. Реализация Платформы GovTech будет осуществляться в виде комплекса услуг (IaaS, PaaS и SaaS) в течение четырех лет;
2.7. Иные мероприятия, необходимые для перехода к платформенной модели цифровизации в Республике Казахстан.
3. В рамках настоящего Меморандума Правительство Республики Казахстан:
3.1. Обеспечит возможность заключения Договора на реализацию Платформы GovTech и Договора получения услуг Платформы GovTech на условиях настоящего Меморандума;
3.2. Определит Платформу GovTech в качестве ключевой части информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства";
3.3. Проработает предоставление государственной гарантии для обеспечения обязательств АО "НИТ" по Соглашению о займе с принятием необходимых мер, в том числе по докапитализации АО "НИТ";
3.4. Обеспечит в первом квартале 2022 года разработку основных параметров для внедрения цифровой Платформы GovTech, а также целевой архитектуры Платформы GovTech, включая техническое задание, на базе совместного с Консорциумом анализа результатов обследования IT систем и инфраструктуры Республики Казахстан;
3.5. Обеспечит создание институциональной основы для координации проведения трансформации и реинжиниринга бизнес-процессов государственных органов с усилением роли центра цифровой трансформации и закреплением за органом, уполномоченным в сфере информатизации, необходимых полномочий по владению и управлению государственными данными, централизации подходов по архитектуре и архитектурному надзору, разработке государственных систем и платформ, а также проведению трансформации и реинжиниринга процессов государственных органов.
4. В рамках настоящего Меморандума Консорциум:
4.1. Обеспечит проведение всех необходимых работ по запуску цифровой Платформы GovTech и фактическое развертывание Платформы GovTech в Республике Казахстан преимущественно силами казахстанских специалистов, привлекаемых Консорциумом;
4.2. Внедрит инструменты для эффективной работы государственных органов в целях оказания человекоцентричных сервисов с применением данных в соответствии с техническим заданием;

4.3. Тиісті келісімдердің шарттарына сәйкес азаматтардың мемлекетпен өзара іс-қимылын цифрлық трансформациялау үшін жаңа сервистер әзірлеуді және жұмыс істеп тұрған сервистерді көшіруді қамтамасыз етеді;
4.4. GovTech платформасын іске асыру және қолдау барысында Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын кемінде бір мың маманға қажетті құзыреттерге қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
4.5. Осы Меморандум шеңберінде жобаларды іске асыру үшін ІТ-компанияларды іріктеудің және тарту процестерінің ашықтығын, оның ішінде іріктеу рәсімдерін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу жолымен қамтамасыз етеді;
4.6. "ҰАТ" АҚ-ға GovTech платформасын іске асыру шарты аяқталғаннан кейін (егер ол ұзартылмаса және жаңа шарт жасалмаса) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен әзірленген барлық сервистерге (SaaS) құқықтармен бірге оған қосалқы лицензияны (PaaS) береді. Бұл ретте Консорциумға қатысушылар және (немесе) олардың үлестес тұлғалары консорциум шеңберінде жасалатын келісімдер шарттарында GovTech цифрлық платформасын экспорттауға қатысатын болады;
4.7. Талап етілетін рәсімдерден өтуді және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау бойынша барлық талаптардың кейіннен сақталуын қамтамасыз етеді.
Осы Меморандум шеңберінде СБЕР компаниялар тобы:
Консорциумға "Platform V" платформасын өрістетуге және пайдалануға, 3 жыл ішінде Әріптестік туралы шартта сипатталған шарттарда техникалық қолдауды қоса алғанда, лицензиялар береді;
5.2. GovTech платформасы мен оның компоненттерін өрістету және теңшеу үшін консультациялық, әдіснамалық қолдауды қамтамасыз етеді;
5.3. Консорциумға "Platform V" платформасына қатысты 20 жылға дейінгі мерзімге Әріптестік туралы шартта сипатталған өзара тиімді талаптармен техникалық қолдау көрсетеді;
5.4. Консорциум тарапынан техникалық қолдауға ақы төлеу кезінде "Platform V" платформасының (оның ішінде жоспарланған архитектурадағы жылдамдық көрсеткіштері бойынша) функционалдығы мен жұмысқа қабілеттігінің кепілдігін және оның техникалық тапсырмаға (бұдан әрі – ТТ) сәйкестігін қамтамасыз етеді;
5.5. "PlatformV" платформасы базасында GovTech цифрлық платформасын енгізу кезінде СБЕР компаниялар тобы ұсынған немесе әзірлеген бағдарламалық қамтылымдағы Эксклюзивті әріптестік туралы шарт қолданылатын бүкіл кезең бойы үшінші тұлғалардың зияткерлік меншік құқықтарын СБЕР компаниялар тобының сақтайтынына және құқықтарды беру (қосалқы лицензиялау) мүмкіндігіне кепілдік береді, ал наразылықтар туындаған жағдайда оларды өз есебінен дербес реттеу бойынша міндеттемелерді қабылдайды.
Ақпараттық қауіпсіздік және деректерді қорғау:

4.3. Обеспечит разработку новых сервисов и миграцию существующих сервисов для цифровой трансформации взаимодействия граждан с государством в соответствии с условиями соответствующих соглашений;
4.4. Обеспечит не менее одной тысяче специалистов – граждан Республики Казахстан доступ к компетенциям, необходимым в ходе реализации и поддержки Платформы GovTech;
4.5. Обеспечит прозрачность отбора и процессов привлечения IT-компаний для реализации проектов в рамках настоящего Меморандума, в том числе путем согласования процедур отбора с уполномоченным органом в сфере информатизации;
4.6. Передаст АО "НИТ" после завершения Договора на реализацию Платформы GovTech (если он не будет продлен и не будет заключен новый договор) сублицензию на нее (PaaS) с правами на все сервисы (SaaS), разработанные за счет средств государственного бюджета. При этом участники Консорциума и (или) их аффилированные лица будут принимать участие в экспорте цифровой Платформы GovTech на условиях соглашений, заключаемых в рамках Консорциума;
4.7. Обеспечит прохождение требуемых процедур и последующее соблюдение всех требований по обеспечению информационной безопасности и защите персональных данных.
5. В рамках настоящего Меморандума Группа компаний СБЕР:
5.1. Предоставит лицензии Консорциуму на развертывание и эксплуатацию платформы "Platform V", включая техническую поддержку в течение 3-х лет, на условиях, описанных в Договоре о партнерстве;
5.2. Обеспечит консультационную, методологическую поддержку для развертывания и настройки Платформы GovTech и ее компонентов;
5.3. Предоставит техническую поддержку Консорциуму в отношении платформы "Platform V" на срок до 20 лет на взаимовыгодных условиях, описанных в Договоре о партнерстве;
5.4. Обеспечит гарантии функциональности и работоспособности платформы "Platform V" (в том числе по показателям скорости на планируемой архитектуре) и ее соответствие техническому заданию (далее – ТЗ) при оплате технической поддержки со стороны Консорциума;
5.5. Гарантирует соблюдение Группой компаний СБЕР прав интеллектуальной собственности третьих лиц в программном обеспечении, предоставленном или разработанном Группой компаний СБЕР при внедрении цифровой Платформы GovTech на базе платформы "Platform V" в течение всего периода действия Договора об эксклюзивном партнерстве и возможность передачи (сублицензирования) прав, а в случае возникновения претензий, примет обязательства по их самостоятельному урегулированию за свой счет.
6. Информационная безопасность и защита данных:

6.1. СБЕР компаниялар тобы ақпараттық қауіпсіздікке және СБЕР компаниялар тобы ұсынған немесе әзірлеген бағдарламалық қамтылымда құжатталмаған функциялардың болмайтынына кепілдік береді;
6.2. GovTech платформасының және ондағы деректердің ақпараттық қауіпсіздігін тікелей қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжатталмаған функциялардың болмауын және ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі талаптардың сақталуын бақылау бөлігінде Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік техникалық қызмет" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "МТҚ") жүктелетін болады, бұл ретте операциялық ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер кешені Қазақстан Республикасының резиденті – лицензиясы бар мамандандырылған ұйымға берілуі мүмкін;
6.3. СБЕР компаниялар тобы Қазақстан Республикасының заңнамасына және МТҚ Сбербанк ЖАҚ-мен немесе оның қолжетімділік ұсынатын еншілес компаниясымен алдын ала жасалуға тиіс құпия ақпаратты жарияламау туралы келісімнің (NDA) шарттарына сәйкес аудит жүргізу үшін МТҚ-ға "Platform V" платформасының компоненттеріне қолжетімділік беруді қамтамасыз етеді;
6.4. СБЕР компаниялар тобы GovTech платформасын іске асыру шеңберінде СБЕР компаниялар тобы тарапынан іске асырылған кез келген пысықтаулар мен модификациялар туралы ақпаратты қоса алғанда, "Platform V" платформасының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті және жеткілікті көлемде "Platform V"-де пайдаланылған құралдар мен технологиялар туралы қажетті ақпаратты NDA шарттарында ұсынуды қамтамасыз етеді;
6.5. Шетелдік техникалық мамандардың GovTech платформасының және (немесе) "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына қол жеткізуді МТҚ және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті қоятын талаптарға сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Осы Меморандум шеңберінде Тараптардың ынтымақтастығы ақпарат алмасу, Тараптар ұйымдастыратын түрлі іс-шараларға қатысу, консультациялар өткізу, бірлескен талдамалық және басқа да шолулар дайындау, оқыту жүргізу арқылы және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Қорытынды ережелер.
Осы Меморандумды іске асыру мақсатында Тараптар 2021 жылғы 1 желтоқсанға дейін оны іске асыру жөніндегі егжей-тегжейлі іс-шаралар жоспарын әзірлейді және оған қол қояды;
8.2. Осы Меморандум қаржылық және заңдық міндеттемелерге әкеп соқпайды, алдын ала шарт болып табылмайды, міндеттемелердің туындауы үшін Тараптардың жеке шарттар мен келісімдер жасасуы талап етіледі (Консорциумға қатысушылар осы Меморандум бойынша құқықтар мен міндеттерді өздерінің үлестес тұлғаларына беруге құқылы);

6.1. Группа компаний СБЕР предоставит гарантии информационной безопасности и отсутствия недокументированных функций в программном обеспечении, предоставленном или разработанном Группой компаний СБЕР;
6.2. Непосредственное обеспечение информационной безопасности Платформы GovTech и данных на ней будет возложено на акционерное общество "Государственная техническая служба" Республики Казахстан (далее – "ГТС") в части контроля отсутствия недокументированных функций и соблюдения требований по информационной безопасности, установленных законодательством Республики Казахстан, при этом комплекс услуг по обеспечению операционной информационной безопасности может быть передан специализированной организации – резиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию;
6.3. Группа компаний СБЕР обеспечит доступ к компонентам платформы "Platform V" ГТС для проведения аудита кода в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями соглашения о неразглашении конфиденциальной информации (NDA), которое ГТС должно будет предварительно заключить с ПАО Сбербанк или его дочерней компанией, предоставляющей доступ;
6.4. Группа компаний СБЕР обеспечивает предоставление ГТС на условиях NDA необходимой информации об использованных в "Platform V" инструментах и технологиях в объеме, необходимом и достаточном для обеспечения информационной безопасности платформы "Platform V", включая информацию о любых доработках и модификациях, реализованных со стороны Группы компаний СБЕР в рамках реализации Платформы GovTech;
6.5. Доступ иностранных технических специалистов к информационно-коммуникационной инфраструктуре Платформы GovTech и (или) "электронного правительства" будет осуществляться в соответствии с требованиями, предъявляемыми ГТС и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
7. Сотрудничество Сторон в рамках настоящего Меморандума осуществляется посредством обмена информацией, участия в различных мероприятиях, организуемых Сторонами, проведения консультаций, подготовки совместных аналитических и других обзоров, проведения обучения и в иных формах.
8. Заключительные положения.
8.1. В целях реализации данного Меморандума Стороны разработают и подпишут до 1 декабря 2021 года детальный план мероприятий по его реализации;
8.2. Настоящий Меморандум не влечет финансовых и юридических обязательств, не является предварительным договором, для возникновения обязательств требуется заключение Сторонами отдельных договоров и соглашений. Участники Консорциума вправе передавать права и обязанности по настоящему Меморандуму своим аффилированным лицам;

8.3. Тиісті шарттар шеңберінде жеке ескертілетін жағдайларды қоспағанда, әрбір Тарап осы Меморандумның талаптарын орындау кезінде туындайтын өз шығыстарын дербес көтереді;
8.4. Әрбір Тарап осы Меморандум шеңберінде өздерінің ынтымақтастығына қатысты бөлікте басқа Тараптармен алдын ала келіспей осы Меморандумды іске асыруға қатысты жария мәлімдемелермен сөз сөйлемейтін болады;
8.5. Тараптар осы Меморандум шарттарының және құпия ақпарат ретінде немесе сипаты бойынша құпия деп саналуы тиіс ақпарат ретінде берілген барлық ақпараттың құпиялылығын сақтауға міндеттенеді, бұл ретте Тараптар құпия ақпаратты өзінің үлестес тұлғаларына, сондай-ақ қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда ашуға құқылы;
8.6. Осы Меморандум талқыланады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі;
8.7. Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Меморандумға өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар жазбаша нысанда жасалады және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды;
8.8. Меморандум Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді, Меморандумның қолданылуы Тараптар Меморандумда көрсетілген ынтымақтастықтың барлық бағыттары бойынша міндеттейтін келісімдерге қол қойған күннен бастап, бірақ кез келген жағдайда 2022 жылғы 31 желтоқсаннан кешіктірмей тоқтатылады;
8.9. Осы Меморандум Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзу күніне дейін кемінде отыз күн қалғанда екінші Тарапты жазбаша хабардар ету арқылы кез келген уақытта бұзылуы мүмкін;
8.10. Меморандум қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және Сбербанк ЖАҚ үшін бір-бір данадан бірдей заңды күші бар 2 (екі) данада жасалды.
Тараптардың мекенжайлары мен қолдары:
Қазақстан Республикасының Үкіметі
Орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000,
Нұр-Сұлтан қ., Мәңгілік Ел даңғылы, 6, Қазақстан Республикасының Үкімет үйі
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Мамин Асқар Ұзақбайұлы
__________________________
Сбербанк ЖАҚ
Орналасқан жері: Ресей, 117997, Мәскеу қ., Вавилов көшесі, 19. НМТН: 1027700132195
Сбербанк ЖАҚ президенті, Басқарма Төрағасы
Греф Герман Оскарович
_________________________

8.3. Каждая Сторона самостоятельно несет свои собственные расходы, возникающие при выполнении условий настоящего Меморандума, за исключением случаев, отдельно оговариваемых в рамках соответствующих договоров;
8.4. Каждая Сторона не будет выступать с публичными заявлениями в отношении реализации настоящего Меморандума без предварительного согласования с другими Сторонами в части, касающейся их сотрудничества в рамках настоящего Меморандума;
8.5. Стороны обязуются соблюдать конфиденциальность условий настоящего Меморандума и всей информации, переданной в качестве конфиденциальной информации или в качестве информации, которую по ее характеру следует считать конфиденциальной, при этом Стороны вправе раскрывать конфиденциальную информацию своим аффилированным лицам, а также в случаях, предусмотренных применимым законодательством;
8.6. Настоящий Меморандум подлежит толкованию и регулируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8.7. По взаимному соглашению Сторон в настоящий Меморандум могут вноситься изменения и дополнения, которые составляются в письменной форме и подписываются уполномоченными представителями Сторон;
8.8. Меморандум вступает в силу с даты его подписания Сторонами, действие Меморандума прекращается с даты подписания Сторонами обязывающих соглашений по всем направлениям сотрудничества, указанным в Меморандуме, но в любом случае не позднее 31 декабря 2022 года;
8.9. Настоящий Меморандум может быть расторгнут в любое время по инициативе одной из Сторон посредством письменного уведомления другой Стороны не менее чем за тридцать дней до даты расторжения;
8.10. Меморандум составлен на казахском и русском языках в 2 (двух) экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для Правительства Республики Казахстан и ПАО Сбербанк.
Адреса и подписи сторон:
Правительство Республики Казахстан
Местонахождение: Республика Казахстан, 010000, г.Нур-Султан, пр. Мангилик Ел, 6, Дом Правительства Республики Казахстан
Премьер-Министр Республики Казахстан
Мамин Аскар Узакпаевич
__________________________
ПАО Сбербанк
Местонахождение: Россия, 117997, г. Москва,
ул. Вавилова, д. 19. ОГРН: 1027700132195
Президент, Председатель Правления ПАО Сбербанк
Греф Герман Оскарович
_________________________