"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инновацияларды ынталандыру, цифрландыруды және ақпараттық қауіпсіздікті дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 850 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инновацияларды ынталандыру, цифрландыруды және ақпараттық қауіпсіздікті дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инновацияларды ынталандыру, цифрландыруды дамыту және ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 8-1-баптың тақырыбымен толықтыры лсын:
"8-1-бап. Электрондық құжат және оны куәландыру тәсілдері";
2) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Электрондық құжат және оны куәландыру тәсілдері
1. Азаматтық құқықтар мен міндеттердің туындауы, өзгеруі және тоқтатылуы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін электрондық құжат арқылы расталуы мүмкін.
2. Электрондық құжат - ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, оның дәйектілігі, тиесілілігін және өзгермейтіндігін анықтауға мүмкіндік беретін электрондық-цифрлық нысанда табыс етілген ақпарат.
3. Электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық нысандағы ақпарат өз қолымен куәландырылған қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей электрондық құжат болып танылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тек қағаз жеткізгіштегі құжат айналымы жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кез келген құқықтық қатынастарда қолданылуы мүмкін.
4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде немесе электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы келісімде белгіленген жағдайларда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, қолды факсимильді көшіру құралдарын және өзге де тәсілдерді қолдана отырып, өз қолымен қол қойып куәландырылған электрондық нысандағы ақпарат өз қолымен қол қойып куәландырылған қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей электрондық құжат болып танылады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәсілдермен куәландырылған электрондық құжаттарды өз қолымен куәландырылған қағаз жеткізгіштегі құжаттармен бірдей деп тану жағдайларын белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы келісімдер электрондық құжатта куәландырылған ақпараттың өзгермейтіндігін тексеруді және электрондық құжатты куәландыратын тұлғаны аутентификацияттауды қоса алғанда, осындай куәландыру тәсілдерін тексеру тәртібін көздеуге тиіс.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам стимулирования инноваций, развития цифровизации и информационной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 850
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам стимулирования инноваций, развития цифровизации и информационной безопасности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан но вопросам стимулирования инноваций, развития цифровизации и информационной безопасности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
1) оглавление дополнить заголовком статьи 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Электронный документ и способы его удостоверения";
2) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Электронный документ и способы его удостоверения
1. Возникновение, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей могут быть подтверждены посредством электронного документа, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
2. Электронный документ - представленная в электронно-цифровой форме информация, позволяющая установить ее достоверность, принадлежность и неизменность с применением информационно-коммуникационных технологий.
3. Информация в электронной форме, удостоверенная электронной цифровой подписью, признается электронным документом, равнозначным документу на бумажном носителе, удостоверенному собственноручной подписью, и может применяться в любых правоотношениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением установленных законодательством Республики Казахстан случаев документооборота исключительно на бумажном носителе.
4. Информация в электронной форме, удостоверенная собственноручной подписью с применением информационно-коммуникационных технологий, средств факсимильного копирования подписи и иным способом, признается электронным документом, равнозначным документу на бумажном носителе, удостоверенному собственноручной подписью, в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан или соглашением между участниками электронного документооборота.
При этом нормативные правовые акты Республики Казахстан и соглашения между участниками электронного документооборота, устанавливающие случаи признания электронных документов, удостоверенных способами, указанными в части первой настоящего пункта, равнозначными документам на бумажных носителях, удостоверенных собственноручной подписью, должны предусматривать порядок проверки таких способов удостоверения, включая проверку неизменности удостоверенной в электронном документе информации и аутентификацию лица, удостоверяющего электронный документ.

5. Электрондық құжаттар мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға цифрлық құжаттар сервисі арқылы берілуі мүмкін.";
3) 144-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Азаматтың жеке өмір құпиясын, оның ішінде хат жазысу, телефон арқылы сөйлесу, күнделіктер, естеліктер, жазбалар, ішкі жан сыры, бала асырап алу, туу құпиясын, медицина қызметкерінің құпиясын, адвокаттық құпияны, банк салымдарын қорғауға құқығы бар.
Жеке өмірдің құпиясын ашу заңнамалық актілерде тікелей белгіленген реттерде ғана мүмкін болады.";
4) 152-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәміле жасау кезінде осы Кодекстің 8-1-бабының 4-тармағында көрсетілген тәсілдерді пайдалануға жол беріледі.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім):
830-баптың 6-тармағыныц 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) соттар мен нотариустарга - соттыц ұйғарымы, қаулысы немесе нотариустың мөрі басылған жазбаша сауалы негізінде олардың өндірісіндегі мұрагерлік істер бойынша беріледі. Нотариустың сауалына куәліктің электрондық көшірмесі қоса тіркелуге тиіс;";
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
158-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Белгілі бір жер учаскесі туралы мемлекеттік жер кадастрының мәліметтері үзінді-көшірме түрінде беріледі.".
4. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) мазмұнында 178, 258, 260, 262-баптардың және 30-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"178-бап. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы бастапқы және қайталама куәліктер, анықтамалар, АХАЖ АЖ мәліметтері туралы анықтамалар беру";
"30-тарау. Тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру";
"258-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру орны";
"260-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтінішті қарау тәртібі";
"262-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстырудан бас тарту";
2) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) азаматтық хал актілерін тіркеу органы (бұдан әрі - тіркеуші орган) - азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпораңиясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 37), 38), 39) тармақшалармен толықтырылсын:
"37) "азаматтық хал актілері жазбаларын тіркеу пункті" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - АХАЖ АЖ) - жеке тұлғалардың дербес деректерін құрайтын мәліметтерді қамтитын, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге, сондай-ақ оларға электрондық нысанда өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізуге, жоюға және қалпына келтіруге арналған ақпараттық жүйе;

5. Электронные документы могут предоставляться государственным органам, физическим и юридическим лицам посредством сервиса цифровых документов.";
3) пункт 1 статьи 144 изложить в следующей редакции:
"1. Гражданин имеет право на охрану тайны личной жизни, в том числе тайны переписки, телефонных переговоров, дневников, заметок, записок, интимной жизни, усыновления, рождения, адвокатской тайны, тайны медицинского работника, банковских вкладов.
Раскрытие тайны личной жизни возможно лишь в случаях, прямо установленных законодательными актами.";
4) абзац второй пункта 2 статьи 152 изложить в следующей редакции:
"Допускается при совершении сделки использование способов, указанных в пункте 4 статьи 8-1 настоящего Кодекса.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года:
подпункт 2) пункта 6 статьи 830 изложить в следующей редакции:
"2) судам и нотариусам по находящимся в их производстве наследственным делам на основании определения, постановления суда или письменного запроса нотариуса, заверенного его печатью. К запросу нотариуса должны быть приложены электронная копия свидетельства;".
3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
пункт 1 статьи 158 изложить в следующей редакции:
"1. Сведения государственного земельного кадастра об определенном земельном участке предоставляются в виде выписок.".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
1) оглавление заголовок статей 178, 258, 260, 262 и главы 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 178. Выдача первичных и повторных свидетельств, справок о государственной регистрации актов гражданского состояния, справок о сведениях ИС ЗАГС";
"Глава 30. Перемена фамилии, имени, отчества";
"Статья 258. Место перемены имени, отчества, фамилии";
"Статья 260. Порядок рассмотрения заявления о перемене имени, отчества, фамилии";
"Статья 262. Отказ в перемене имени, отчества, фамилии";
2) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) орган регистрации актов гражданского состояния (далее - регистрирующий орган) - некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющее государственную регистрацию актов гражданского состояния;";
дополнить подпунктами 37), 38), 39) следующего содержания:
"37) информационная система "Регистрационный пункт записей актов гражданского состояния (далее - ИС ЗАГС) - информационная система, предназначенная для государственной регистрации актов гражданского состояния, также внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления в электронной форме, содержащая сведения, составляющие персональные данные физических лиц;

38) АХАЖ АЖ мәліметтері туралы анықтама (бұдан әрі - анықтама) - АХАЖ АЖ-да тіркелген азаматтық хал актілерінде мәліметтердің бар немесе жоқ екенін растайтын құжат;
39) азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі - куәлік) - АХАЖ АЖ мәліметтері негізінде азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу фактісін растайтын белгіленген нысандағы құжат.".
3) 47-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер баланың анасы өзінің жұбайы не бұрынғы жұбайы баланың әкесі емес деп мәлімдесе, балаға қатысты әке болу анасының өзінің және жұбайының, бұрынғы жұбайының бұл туралы жазбаша өтініші болған кезде осы баптың 5-тармағында немесе осы Кодекстің 48-бабында көзделген қағидалар бойынша белгіленеді. Мұндай өтініш болмаған жағдайда бұл мәселе сот тәртібімен шешіледі.
Ішкі істер органы берген жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе соттың оны хабар-ошарсыз кеткен немесе әрекетке қабілетсіз деп тану туралы шешімі заңды күшіне енгені туралы растайтын құжат болған кезде босанған әйелдің жұбайының немесе бұрынғы жұбайының келісімі міндетті емес.";
4) 53-баптың 2, 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын жұмыскерлер мен қызметкерлер, сондай-ақ жеке өмір туралы өзгеше түрде хабардар болған басқа да адамдар жеке және отбасылық құпияны сақтауға міндетті.";
"4. Тіркеуші орган қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шет елдердегі мекемелер қызметкерлерінің бала асырап алушының келісімінсіз бала асырап алу туралы қандай да бір мәліметтерді хабарлауға және бала асырап алушылардың асырап алынған баланың ата-анасы болып табылмайтындығы туралы ақпараты бар құжаттарды беруге құқығы жоқ.";
5) 64-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер ата-аналары некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудың тіркелуіне қарамастан бөлек тұрса не балаға қатысты әкөлік анықталса және баланың өзімен бірге тұратын ата-анасы оған өзінің тегін бергісі немесе баланың әкесінің немесе атасының аты бойынша тегін өзгерткісі келсе, ұлттық дәстурлерді ескере отырып, тіркеуші орган бұл мәселені баланың мүдделеріне қарай және нотариатта ресімделген екінші ата-ананың пікірін ескере отырып шешеді. Ата-ананың тұратын жерін анықтау мүмкін болмаған, ол ата-ана құқықтарынан айырылған не шектелген, әрекетке қабілетсіз деп танылған кезде, сондай-ақ ата-анасы баланы күтіп-бағудан және тәрбиелеуден дәлелсіз себептермен жалтарған жағдайларда, оның пікірін ескеру міндетті емес.";
4-тармақ алып тасталсын;

38) справка о сведениях в ИС ЗАГС (далее - справка) - документ, подтверждающий наличие или отсутствие сведений в зарегистрированных в ИС ЗАГС актах гражданского состояния;
39) свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния (далее - свидетельство) - документ установленной формы, подтверждающий факт государственной регистрации акта гражданского состояния, на основании сведений ИС ЗАГС.";
3) пункт 4 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"4. Если мать ребенка заявляет, что отцом ребенка являются не ее супруг либо бывший супруг, отцовство в отношении ребенка устанавливается по правилам, предусмотренным пунктом 5 настоящей статьи или статьей 48 настоящего Кодекса, при наличии письменных заявлений об этом самой матери и супруга, бывшего супруга. В случае отсутствия таких заявлений, данный вопрос решается в судебном порядке.
Согласие супруга или бывшего супруга родившей женщины не обязательно при наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий, выданного органом внутренних дел, или о вступлении в законную силу решения суда о признании его безвестно отсутствующим или недееспособным.";
4) пункты 2, 4 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"2. Работники и сотрудники, осуществляющие государственную регистрацию актов гражданского состояния, а также другие лица, иным образом осведомленные о частной жизни, обязаны сохранять личную и семейную тайну.";
"4. Работники регистрирующего органа, сотрудники загранучреждений за пределами Республики Казахстан не вправе без согласия усыновителя сообщать какие-либо сведения об усыновлении и выдавать документы, содержащие информацию о том, что усыновители не являются родителями усыновленного ребенка.";
5) в статье 64:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если родители проживают раздельно, вне зависимости от регистрации расторжения брака (супружества), либо в отношении ребенка установлено отцовство, и родитель, с которым проживает ребенок, желает присвоить ему свою фамилию или изменить фамилию по имени отца или дедушки ребенка как со стороны отца, так и матери с учетом национальных традиций, регистрирующий орган разрешает этот вопрос в зависимости от интересов ребенка и с учетом мнения другого родителя, оформленного нотариально. Учет мнения родителя не обязателен при невозможности установления его места нахождения, лишении либо ограничении его родительских прав, признании недееспособным, а также в случаях уклонения родителя без уважительных причин от содержания и воспитания ребенка.";
пункт 4 исключить;

6) 114-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бала асырап алу туралы істерді қарау кезінде сот отырыстарына қатысуға, бала асырап алу туралы сот шешімдерін алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінен тыс кету үшін туу туралы куәлікті және қажет болған кезде анықтама мен баланың паспортын ресімдеуде бала асырап алушыларға жэрдем корсетуге;";
7) 177, 178, 179-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"177-бап. Мемлекеттік тіркеуге жататын азаматтық хал актілері
Туу, қайтыс болу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды қоспағанда), осы Кодексте белгіленген мерзімдерде тіркеуші органдарда мемлекеттік тіркелуге жатады.
Кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ ерлі-зайыптылардың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға өзара келісімі болған және өтініш берушілердің қалауы бойынша бір-біріне мүліктік және өзге де талаптар қоймаған кезде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды нотариус осы Кодексте белгіленген мерзімдерде тіркей алады.
Бала асырап алу және әке болуды анықтау оқиғалары мен фактілері тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасында тиісті өзгерістер, толықтырулар енгізу арқылы көрсетіледі. Сот шешімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасында некені (ерлі- зайыптылықты) бұзу туралы белгі қою арқылы көрсетіледі.
Қайтыс болу туралы куәлікті және Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, қайтыс болған адамдарға қатысты азаматтық хал актілерін тіркеуге, қалпына келтіруге, сондай-ақ азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайтадан куәліктер беруге тыйым салынады.
Тек сот тәртібімен рұқсат етілетін жағдайларды қоспағанда, қайтыс болған адамның дербес деректеріне өзғерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге тыйым салынады.
178-бап. Бастапқы және қайталама куәліктер, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтамалар, АХАЖ АЖ мәліметтері туралы анықтамалар беру
1. Азаматтық хал актілері мемлекеттік тіркелгеннен кейін өздеріне қатысты акт жазбасы жасалған адамдарға электрондық нысандағы куәлік қажет болған кезде құжатты берген тіркеуші орган бастығының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен бекітілген анықтама беріледі.
Азаматтық хал актілері мемлекеттік тіркелгеннен кейін өздеріне қатысты акт жазбасы жасалған адамдарға олардың қалауы бойынша құжатты берген тіркеуші органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің елтаңбалы мөрімен бекітілген қағаз жеткізгіштегі куәлік беріледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде шет елдердегі мекеменің лауазымды адамының қолымен және құжатты берген Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің елтаңбалы мөрімен бекітілетін куәліктер беріледі.
Бастапқы куәлік архивтік акті жазбасының негізінде жоғалған немесе пайдалануға жарамсыз болған жағдайда тіркеуші органдар азаматтық хал актісін тіркеу туралы қайталама куәлік береді.

6) подпункт 7) пункта 2 статьи 114 изложить в следующей редакции:
"7) участвовать в судебных заседаниях при рассмотрении дел об усыновлении, получать решения суда об усыновлении, также оказывать содействие усыновителям в оформлении свидетельства и, при необходимости, справки о рождении, и паспорта ребенка для выезда за пределы Республики Казахстан;";
7) статьи 177, 178, 179 изложить в следующей редакции:
"Статья 177. Акты гражданского состояния, подлежащие государственной регистрации
Рождение, смерть, заключение брака (супружества), расторжение брака (супружества) (за исключением расторжения брака (супружества) по решению суда о расторжении брака (супружества)) подлежат государственной регистрации в регистрирующих органах в сроки, установленные настоящим Кодексом.
События и факты усыновления и установления отцовства отражаются в актовой записи о государственной регистрации рождения путем внесения соответствующих изменений, дополнений. Расторжение брака (супружества) по решению суда отражается в актовой записи о заключении брака (супружества) путем проставления в ней отметки о расторжении брака (супружества).
В отношении умерших лиц запрещается регистрировать, восстанавливать акты гражданского состояния, а также выдавать повторные свидетельства о государственной регистрации актов гражданского состояния, за исключением свидетельства о смерти и иных случаев, предусмотренных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан.
Запрещается вносить изменения, дополнения и исправления в персональные данные умершего, за исключением случаев, разрешаемых только в судебном порядке.
Статья 178. Выдача первичных и повторных свидетельств, справок о государственной регистрации актов гражданского состояния, справок о сведениях ИСЗАГС
1. После государственной регистрации актов гражданского состояния лицам, в отношении которых совершена актовая запись, выдаются свидетельство в электронной форме, при необходимости, справка, скрепленные электронно-цифровой подписью начальника регистрирующего органа, выдавшего документ.
После государственной регистрации актов гражданского состояния лицам, в отношении которых совершена актовая запись, по их желанию выдается свидетельство на бумажном носителе, скрепленное подписью, гербовой печатью регистрирующего органа, выдавшего документ.
За пределами Республики Казахстан выдаются свидетельства, скрепляемые подписью должностного лица загранучреждения, и гербовой печатью загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего документ.
В случае утери или непригодности для использования первичного свидетельства на основании архивной актовой записи регистрирующими органами выдается повторное свидетельство о регистрации акта гражданского состояния.

2. Балаларға қатысты ата-ана құқықтарынан айырылған ата-аналарға олар қалпына келтірілгенге дейін олардың туу туралы куәліктері қайтадан берілмейді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған ерлі-зайыптыларға, некесі (ерлі-зайыптылығы) жарамсыз деп танылған және ерлі-зайыптылардың бірі қайтыс болғаннан кейін неке қию (ерлі-зайыпты) туралы куәліктер қайтадан берілмейді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудың, оны жарамсыз деп танудың негіздері немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің қайтыс болғаны көрсетіліп, неке қиылғандығы (ерлі-зайыпты болу) туралы анықтамалар беріледі.
3. Куәліктер мен анықтамалар мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылады.
Азаматтар (ата-аналар, ерлі-зайыптылар, бала асырап алушылар, қайтыс болғандар) туралы мәліметтер олардың жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады.
4. Куәліктер мен анықтамалар нотариат куәландырылған сенімхат бойынша берілуі мүмкін.
179-бап. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүргізетін органдар
1. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді Қазақстан Республикасының аумағындағы тіркеуші органдар, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі шетелдік мекемелер жүргізеді.
2. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі олардың аумағында тұратын азаматтардың азаматтық хал актілерін тіркеуге құжаттарын қабылдауды және оларды азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу және жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер базасына мәліметтер енгізу үшін ауданның немесе облыстық маңызы бар қаланың тіркеуші органына осы Кодексте көзделген мерзімдерде беруді, сондай-ақ куәліктер және қажет болған жағдайда анықтамалар беруді және тапсыруды жүргізеді.
3. Ауыл, кент, ауылдық округ тұрғындарының азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастыру тәртібін ауданның немесе облыстық маңызы бар қаланың тіркеуші органдары айқындайды.
4. Тіркеуші органдардың, шет елдердегі мекемелердің қызметкерлері өздеріне, өздерінің жұбайларына және жақын туыстарына қатысты азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүргізуге құқылы емес.
Мұндай жағдайларда азаматтық хал актілерін тіркеуді тіркеуші органның, шет елдердегі мекемелердің басқа қызметкері немесе басқа тіркеуші органда жүргізеді.";
8) 180-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, жою тәртібін әділет органдары әзірлейді және бекітеді.";
9) 181-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу актісі кітаптарының, осы кітаптардағы жазбалар негізінде берілетін электрондық және қағаз жеткізгіштегі куәліктер мен анықтамалардың нысандарын Қазақстан Республикасының әділет органдары бекітеді.

2. Родителям повторные свидетельства о рождении детей, в отношении которых они лишены родительских прав, до их восстановления не выдаются.
Супругам, расторгнувшим брак (супружество), супругам, брак (супружество) которых признан недействительным, и после смерти одного из супругов, повторные свидетельства о заключении брака (супружества) не выдаются.
Выдаются справки о заключении брака (супружества), в которых указываются основания расторжения брака (супружества), признания его недействительным, или смерти одного из супругов.
3. Свидетельства и справки заполняются на государственном или русском языках.
Сведения о гражданах (родителях, супругах, усыновителях, умершем) заполняются согласно документам, удостоверяющим их личность.
4. Свидетельства и справки могут выдаваться по нотариально удостоверенной доверенности.
Статья 179. Органы, производящие государственную регистрацию актов гражданского состояния
1. Государственная регистрация актов гражданского состояния производится регистрирующими органами на территории Республики Казахстан, за пределами Республики Казахстан загранучреждениями.
2. В поселках, селах, сельских округах, где нет регистрирующих органов, аким поселка, села, сельского округа производит прием документов на регистрацию актов гражданского состояния граждан, проживающих на их территории, и передачу их в регистрирующий орган района или города областного значения для государственной регистрации актов гражданского состояния и внесения сведений в государственную базу данных о физических лицах в сроки, предусмотренные настоящим Кодексом, также выдачу и вручение свидетельств, при необходимости справок.
3. Порядок организации регистрации актов гражданского состояния жителей села, поселка, сельского округа определяется регистрирующими органами района или города областного значения.
4. Работники регистрирующих органов, загранучреждений не вправе производить государственную регистрацию актов гражданского состояния в отношении себя, своих супругов и близких родственников.
В таких случаях регистрация актов гражданского состояния производится другим работником регистрирующего органа, загранучреждения или в другом регистрирующем органе.";
8) пункт 2 статьи 180 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния разрабатывается и утверждается органами юстиции.";
9) пункты 1 и 2 статьи 181 изложить в следующей редакции:
"1. Формы актовых книг государственной регистрации актов гражданского состояния, свидетельств и справок в электронной форме и на бумажном носителе, выдаваемых на основании записей в этих книгах, утверждаются органами юстиции Республики Казахстан.

2. Акт кітаптары қатаң дәйектілікпен тігілген және нөмірленген, оны құрастырған тіркеуші орган бастығының қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрімен бекемделген бірдей екі жүз акт жазбасын қамтып, екі данада жасалады. Акт жазбаларының бірдейлігін тіркеуші органның лауазымды тұлғалары қамтамасыз етеді.
Акт кітаптарының бірінші даналары - азаматтық хал актісінің бастапқы тіркеу орны бойынша ауданның (қаланың) тіркеуші органының архивінде, екінші данасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тіркеуші органының архивінде сақталады.";
10) 187-баптың 1, 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Баланың тууын тіркеу үшін туу туралы медициналық куәлік немесе туу фактісін анықтау туралы сот шешімініц көшірмесі негіз болып табылады.
Медициналық ұйымнан тыс жерде, оның ішінде үйде босанған жағдайда туу туралы медициналық куәлікті ол босанғаннан кейін жүгінген босандыру ұйымының қызметкері анасының жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес ресімдейді.
Ата-аналардың жеке басын куәландыратын құжаттар тууды мемлекеттік тіркеу кезінде дәлелді себеппен болмаған жағдайда баланың ата-анасы туралы мәліметтер АХАЖ АЖ мәліметтеріне сәйкес толтырылады. Бала медициналық ұйымда туған және анасының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған жағдайларда туу фактісін тіркеу кезінде анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туу туралы медициналық куәлікке сәйкес толтырылады, онда анасы туралы мәліметтер оның сөздерінен жазылғандығы туралы белгі болады.
Бұдан әрі баланың анасы туралы мәліметтер туу туралы акт жазбасына белгіленген тәртіппен толықтырылады. Ата-анасының атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегін, ұлтын азаматтық хал актілеріне жазу осы Кодекстің 50, 51 және 63-баптарына сәйкес жүргізіледі.
2. Баланың туу туралы медициналық куәлігінде баланың анасы туралы барлық қажетті мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ баланың туған күні мен жынысы, құжаттың берілген күні қамтылуға тиіс. Қазақстан Республикасының аумағында берілген баланың туу туралы қағаз медициналық жеткізгіштегі куәлігінде медициналық ұйымның лауазымды тұлғасының қолымен және мөрімен, ал электрондық түрде лауазымды тұлғаның электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс.
Баланың медициналық ұйымда туу фактісі туралы мәліметтерді бала туған медициналық ұйымның жауапты қызметкері азаматтық хал актілері жазбасын тіркеу пунктіне босанған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде береді.";

2. Актовые книги составляются в двух экземплярах из двухсот идентичных актовых записей, скрепленных подписью начальника и гербовой печатью регистрирующего органа, ее составившего, прошнурованных и пронумерованных в строгой последовательности. Идентичность актовых записей обеспечивается - должностными лицами регистрирующего органа.
Первые экземпляры актовых книг хранятся по месту первичной регистрации акта гражданского состояния в архиве регистрирующего органа района (города), второй экземпляр - в архиве регистрирующего органа области, города республиканского значения, столицы.";
10) пункты 1 и 2 статьи 187 изложить в следующей редакции:
"1. Основаниями для регистрации рождения ребенка являются медицинское свидетельство о рождении или копия решения суда об установлении факта рождения.
В случае родов вне медицинской организации, в том числе и на дому, медицинское свидетельство о рождении оформляется в соответствии с документами, удостоверяющими личность матери, работником организации родовспоможения, куда она обратилась после родов.
В случае отсутствия документов, удостоверяющих личность родителей, в момент государственной регистрации рождения по уважительной причине сведения о родителях ребенка заполняются согласно сведениям ИС ЗАГС. В случаях рождения ребенка в медицинской организации и отсутствия документов, удостоверяющих личность матери, в момент регистрации факта рождения фамилия, имя, отчество (при его наличии) матери заполняются согласно медицинскому свидетельству о рождении, в котором имеется отметка о том, что сведения о матери записаны с ее слов.
В дальнейшем сведения о матери ребенка в запись акта о рождении дополняются в установленном порядке. Запись в актах гражданского состояния имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), фамилии, национальности родителей производится в соответствии со статьями 50, 51 и 63 настоящего Кодекса.
2. Медицинское свидетельство о рождении ребенка должно содержать все необходимые сведения о матери ребенка (фамилия, имя, отчество (при его наличии)), а также дату рождения и пол ребенка, дату выдачи документа. Медицинское свидетельство о рождении ребенка, выданное на территории Республики Казахстан, на бумажном носителе должно быть заверено подписью должностного лица и печатью медицинской организации, а в электронном виде электронно-цифровой подписью должностного лица.
Сведения о факте рождения ребенка в медицинской организации передаются ответственным работником медицинской организации, в которой родился ребенок, в регистрационный пункт записи актов гражданского состояния в течение одного рабочего дня с момента родов.";

11) 192-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бала тууды тіркеу кезінде, егер ата-аналарыныц арасындағы неке (ерлі-зайыптылық) бұзылған, оны сот жарамсыз деп таныған немесе жұбайы қайтыс болған жағдайда бірақ неке (ерлі-зайыптылық) бұзылған, оны жарамсыз деп таныған немесе жұбайы қайтыс болған кезден бастап екі жүз сексен күннен аспаса, анасы туралы мәліметтер осы Кодекстің 187-бабында көрсетілген құжаттар негізінде, баланың әкесі туралы мәліметтер Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген қағаз жеткізгіштегі куәліктің, неке қию немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің немесе акт жазбасының, әкесінің қайтыс болуы туралы Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген электрондық түрдегі мәліметтердің немесе акт жазбасының негізінде енгізіледі.";
12) 197-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Баланың өлі тууы медициналық ұйым немесе жеке дәрігерлік практикамен айналысатын дәрігер берген перинатальдық шетінеу туралы медициналық куәліктің негізінде тіркеледі.
Өлі туған баланың туу туралы куәлігі берілмейді. Өлі туған балаға қатысты өлі туған баланы мемлекеттік тіркеу туралы анықтама беріледі.
3. Бала өмірінің бірінші аптасында қайтыс болған жағдайда оның тууын мемлекеттік тіркеу туу туралы медициналық анықтама, ал шетінеуін перинатальдық шетінеу туралы куәлік негізінде жүргізіледі.
Туу және шетінеу туралы жасалған актілер жазбаларының негізінде тек қайтыс болуы туралы куәлік қана беріледі. Ата-аналардың өтініші бойынша баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы анықтама беріледі.
Одан әрі қайтыс болу туралы куәлік қана қайтадан беріледі.";
13) 199-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдіктердің, оның ішінде болу заңдылығы әлі анықталмаған
шетелдіктердің балаларының тууын мемлекеттік тіркеу ол жөнінде мәліметтер жеке тұлғалар туралы мемлекеттік деректер қорына енгізілмей және балаға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмей, олардың тілегі бойынша өздерінің тұрақты немесе уақытша тұратын жеріндегі тіркеуші органдарда жүргізіледі.";
14) 220 және 222-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"220-бап. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін негіз
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы бірлескен өтініш негізінде тіркеуші органдар жүргізеді.";
"222-бап. Некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш беру мерзімі және неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу мерзімі

11) пункт 3 статьи 192 изложить в следующей редакции:
"3. При регистрации рождения ребенка в случае, если брак (супружество) между родителями расторгнут, признан судом недействительным или супруг умер, но с момента расторжения брака (супружества), признания его недействительным или смерти супруга прошло не более двухсот восьмидесяти дней, сведения о матери вносятся на основании документов, указанных в статье 187 настоящего Кодекса, сведения об отце ребенка - на основании свидетельства в бумажном виде, выданного за пределами Республики Казахстан, о заключении или расторжении брака (супружества), либо смерти отца, сведений или актовой записи в электронном виде, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, о заключении или расторжении брака (супружества), либо смерти отца.";
12) пункты 2 и 3 статьи 197 изложить в следующей редакции:
"2. Рождение мертвого ребенка регистрируется на основании медицинского свидетельства о перинатальной смерти, выданного медицинской организацией или частнопрактикующим врачом.
Свидетельство о рождении ребенка, родившегося мертвым, не выдается. В отношении ребенка, родившегося мертвым, выдается справка о государственной регистрации мертворожденного ребенка.
3. В случае смерти ребенка на первой неделе жизни, производится государственная регистрация его рождения - на основании медицинской справки о рождении, смерти - на основании свидетельства о перинатальной смерти.
На основании составленных записей актов о рождении и смерти выдается только свидетельство о смерти. По просьбе родителей выдается справка о государственной регистрации рождения ребенка.
В дальнейшем также выдаются только повторные свидетельства о смерти.";
13) часть вторую статьи 199 изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация рождения детей иностранцев, в том числе иностранцев, законность пребывания которых еще не установлена, производится по их желанию в регистрирующих органах по месту их постоянного или временного проживания без внесения сведений об этом в Государственную базу данных о физических лицах и присвоения ребенку индивидуального идентификационного номера.";
14) статьи 220 и 222 изложить в следующей редакции:
"Статья 220. Основание для государственной регистрации заключения брака (супружества)
Государственная регистрация заключения брака (супружества) производится регистрирующими органами на основании совместного заявления о вступлении в брак (супружество) по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан.";
"Статья 222. Срок подачи заявления о вступлении в брак (супружество) и срок государственной регистрации заключения брака (супружества)

1. Некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш тіркеуші органға некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеуге дейін күнтізбелік он бес күн бұрын беріледі.
2. Некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеуді некеге отыру (ерлі- зайыпты болу) туралы бірлескен өтініш берілгеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап күнтізбелік он бесінші күні тіркеуші орган жүргізеді.
Егер мерзімнің аяқталуы жұмыс істемейтін күнге тура келсе, онда одан кейінгі жұмыс күні мерзімнің аяқталған күні болып есептеледі.
3. Егер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш берген кезде некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың екеуінің бірдей тіркеуші органда болуы мүмкін болмаса немесе оған қатысуы тым қиын болса (бір- бірінен алыста тұруы, ауыр науқастануы, жүріп-тұру қиындығымен байланысты мүгедектігі, әскери қызмет өткеруі және басқалары), белгіленген нысан бойынша толтырылған және некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың екеуі бірдей қол қойған неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы өтінішті олардың біреуі бере алады.
Жоқ адамның қолтаңбасын тіркеуші органның бастығы куәландыруы және азаматтың тұрған жері бойынша тіркеуші органның, нотариустың немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес нотариаттық іс-әрекеттер жасауға құқық берілген өзге де лауазымды адамның мөрімен бекітілуі мүмкін, сондай-ақ мынадай тәртіппен:
1) әскери қызметшілерді - тиісті әскери бөлімнің командирі;
2) жүзу уақытында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туымен жүретін теңіз кемелерінде немесе ішкі жүзу кемелерінде болатын Қазақстан Республикасының азаматтарын - осы кемелердің капитандары;
3) экспедицияларда болатын адамдарды - осы экспедициялардың бастықтары;
4) стационарлық медициналық ұйымдарда болатын адамдарды - осы ұйымдардың бас дәрігерлері;
5) қамауға алу және бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны орындайтын мекемелерде отырған адамдарды - тиісті мекемелердің бастықтары;
6) жүріп-тұруы қиын мүгедектерді дәрігерлік-консультативтік комиссияның төрағасы куәландыруы мүмкін.
15) 223-бапта:
1-тармақтыц бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың бірлескен өтініші бойынша тиісті құжаттармен (дәрігерлік-біліктілік комиссиясының жүктілік туралы анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше мән-жайларды растайтын анықтамалар) расталған дәлелді себептер (жүктілік, баланың тууы, тараптардың бірінің өміріне тікелей қатер төнуі және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде неке қию (ерлі-зайыпты болу) мемлекеттік тіркелетін жердегі тіркеуші органның бастығы он бес күн мерзім өткенге дейін некені қиюға (ерлі-зайыпты болуға) рұқсат етеді не бұл мерзімді ұзартады, бірақ ол күнтізбелік он бес күннен аспайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Заявление о вступлении в брак (супружество) подается в регистрирующий орган за пятнадцать календарных дней до государственной регистрации брака (супружества).
2. Государственная регистрация брака (супружества) производится регистрирующим органом на пятнадцатый календарный день, начиная со следующего рабочего дня после подачи совместного заявления о вступлении в брак (супружество).
Если окончание срока приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
Время государственной регистрации заключения брака (супружества) назначается регистрирующим органом по согласованию с лицами, желающими вступить в брак (супружество). Время государственной регистрации должно назначаться с таким расчетом, чтобы оно не совпадало со временем государственной регистрации смерти и расторжения брака (супружества) в одном и том же помещении.
3. Если присутствие в регистрирующем органе при подаче заявления о заключении брака (супружества) обоих лиц, вступающих в брак (супружество), невозможно или крайне затруднительно (отдаленность проживания друг от друга, тяжелое заболевание, инвалидность, связанная с затруднениями в передвижении, прохождение воинской службы и другие), заявление о заключении брака С супружества), заполненное по установленной форме и подписанное обоими лицами, вступающими в брак (супружество), может быть подано одним из них.
Подпись отсутствующего лица может быть засвидетельствована начальником регистрирующего органа и скреплена печатью регистрирующего органа по месту нахождения гражданина, нотариусом или иным должностным лицом, которому в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право совершать нотариальные действия, а также в следующем порядке:
1) военнослужащих - командиром соответствующей воинской части;
2) граждан Республики Казахстан, находящихся во время плавания на морских судах или судах внутреннего плавания, ходящих под Государственным флагом Республики Казахстан, - капитанами этих судов;
3) лиц, находящихся в экспедициях, - начальниками этих экспедиций;
4) лиц, находящихся в стационарных медицинских организациях, - главными врачами этих организаций;
5) лиц, содержащихся в учреждениях, исполняющих наказание в виде ареста и лишения свободы, - начальниками соответствующих учреждений;
6) инвалидов, имеющих затруднения в передвижении, - председателем врачебно-консультативной комиссии.";
15) в статье 223:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. По совместному заявлению лиц, вступающих в брак (супружество), при наличии уважительных причин (беременность, рождение ребенка, непосредственная угроза жизни одной из сторон и другие особые обстоятельства), подтвержденных соответствующими документами (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства), начальник регистрирующего органа по месту государственной регистрации заключения брака (супружества) разрешает заключение брака (супружества) до истечения пятнадцатидневного срока либо увеличивает этот срок, но не более чем на пятнадцать календарных дней.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Жекелеген жағдайларда неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді күту мерзімі неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуге кедергі келтіретін мән-жайлар болған кезде ғана тіркеуші органның бастамасы бойынша ұзартылуы мүмкін. Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы жазба жасалғанға дейін тіркеуші органның қызметкері жазбаны тоқтата тұруға және өтініш берушіден күнтізбелік он бес күннен аспайтын белгіленген мерзімде тиісті құжаттамалық айғақтар беруді талап етуге міндетті.
Тіркеуші орган мүдделі адамдардың өтініші бойынша немесе өз бастамасымен қажетті тексеруді жүргізеді. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді кейінге қалдыру туралы некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш берген адамдар хабардар етіледі. Неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) заңды кедергілер болған кезде тіркеуші орган оны мемлекеттік тіркеуден бас тартады.
Егер мұндай кедергілер туралы мәліметтер расталмаса, некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу жалпы негіздерде жүргізіледі. Аталған мән-жайларды тексеру он бес күн мерзімде аяқталуға тиіс.
Он бес күндік мерзімді қысқарту немесе ұлғайту туралы рұқсатты тіркеуші органның бастығы, ал ол болмаған кезде оның міндетін атқарушы
адам немесе нотариус некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы өтінішке қарар түрінде береді.
Егер некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) тілек білдірушілер дәлелді себептер бойынша белгіленген күні тіркеуші органға келе алмайтын болса, неке киюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу мерзімі олардың өтініші бойынша басқа уақытқа ауыстырылады.";
16) 226-баптың 4, 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергілер болмаған кезде азаматтық хал актілерін жазу кітабына некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың қолы қойылған және тіркеуші орган бастығының қолымен және елтаңбалы мөрімен не лауазымды адамның қолымен және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің мөрімен бекітілетін неке (ерлі-зайыптылық) туралы жазба енгізіледі.
5. Егер неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі келтіретін мән-жайлардың бар екенін растайтын айғақтары болса, тіркеуші орган, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуден бас тартады.
6. Тіркеуші органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуден бас тартуына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.";

"2. В отдельных случаях увеличение срока ожидания государственной регистрации заключения брака (супружества) возможно по инициативе регистрирующего органа только при наличии обстоятельств, препятствующих государственной регистрации заключения брака (супружества). До совершения записи о заключении брака (супружества) работник регистрирующего органа обязан приостановить запись и потребовать от заявителя представления соответствующих документальных доказательств в назначенный срок, который не может превышать пятнадцать календарных дней.
Регистрирующий орган по просьбе заинтересованных лиц или по своей инициативе проводит необходимую проверку. Об отсрочке государственной регистрации заключения брака (супружества) уведомляются лица, подавшие заявление о вступлении в брак (супружество). При наличии законных препятствий к заключению брака (супружества) регистрирующий орган отказывает в его государственной регистрации.
Если сведения о таких препятствиях не будут подтверждены, государственная регистрация брака (супружества) производится на общих основаниях. Проверка названных обстоятельств должна быть закончена в пятнадцатидневный срок.
Разрешение о сокращении или увеличении пятнадцатидневного срока выдается в виде резолюции на заявлении о вступлении в брак (супружество) начальником регистрирующего органа, а в его отсутствие - лицом, исполняющим его обязанности, или нотариусом.
Если желающие вступить в брак (супружество) по уважительным причинам не могут явиться в регистрирующий орган в установленный день, срок государственной регистрации заключения брака (супружества) по их просьбе переносится на другое время.";
16) пункты 4, 5 и 6 статьи 226 изложить в следующей редакции:
"4. При отсутствии препятствий к заключению брака (супружества) в книгу записей актов гражданского состояния вносится запись о браке (супружестве), подписываемая лицами, вступающими в брак (супружество), и скрепляемая подписью начальника и гербовой печатью регистрирующего органа, либо подписью должностного лица и печатью загранучреждения Республики Казахстан.
5. Регистрирующий орган, загранучреждение Республики Казахстан отказывают в государственной регистрации заключение брака (супружества), если располагают доказательствами, подтверждающими наличие обстоятельств, препятствующих заключению брака (супружества).
6. Отказ регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан в государственной регистрации заключения брака (супружества) может быть обжалован в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";

17) 228-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұндай рұқсат болмаған кезде тіркеуші орган, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері өтінішті қабылдау кезінде некеге отырушыларға (ерлі-зайыпты болушыларға) және бірінші кезекте Қазақстан Республикасының азаматына (азаматшасына), олардың некесі (ерлі- зайыптылығы) ол некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адам азаматы болып табылатын елде жарамсыз деп танылуы мүмкін екендігін түсіндіруге тиіс.";
18) 232-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы кез келген тіркеуші орган, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі АХАЖ АЖ мәліметтерінің негізінде береді.
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының бар-жоғын тексеру он алты жастан бастап жүргізіледі.";
3-тармақтың      2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер өтініш беруші бұрын некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы анықтама, куәлік немесе сот шешімі не Қазақстан Республикасының шегіне тыс жерлерде берілген жұбайының қайтыс болуы туралы анықтама немесе куәлікті көрсетеді.";
19) 235-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"235-бап. Мүдделі адамның өтініші бойынша неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы жазбаны тоқтата тұру
Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы жазба жасалғанға дейін мүдделі адамнан неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін кедергілердің бар екендігі туралы өтініш келіп түскен жағдайда, тіркеуші органның бастығы, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі жазбаны тоқтата тұруға және өтініш берушіден белгіленген мерзімде тиісті деректі дәлелдер табыс етуді талап етуге міндетті. Жазбаны тоқтата тұру мерзімі күнтізбелік он бес күннен аспауға тиіс.";
20)      238-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеуші органдарда, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде мемлекеттік тіркеу кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ және бір-біріне мүліктік және өзге де талаптар қоймайтын ерлі-зайыптылардың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға өзара келісімі болған кезде жүргізіледі.";
21)      239 және 240-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"239-бап. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу орны
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу кез келген тіркеуші органда, ерлі-зайыптылардың немесе олардың біреуінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасының аумағында, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде болатын жері бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінде жүргізіледі.

17) часть вторую пункта 2 статьи 228 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии такого разрешения регистрирующий орган, загранучреждения Республики Казахстан при приеме заявления должны разъяснить вступающим в брак (супружество) и, в первую очередь, гражданину (гражданке) Республики Казахстан, что их брак (супружество) может быть признан недействительным в стране, гражданином которой является лицо, с которым он вступает в брак (супружество).";
18) в статье 232:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Справка о брачной правоспособности выдается любым регистрирующим органом, загранучреждением Республики Казахстан на основании сведений ИС ЗАГС.
Проверка наличия актовой записи о государственной регистрации заключения брака (супружества) производится с шестнадцатилетнего возраста.";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) справка, свидетельство или решение суда о расторжении брака (супружества) либо справка или свидетельство о смерти супруга, выданные за пределами Республики Казахстан, если заявитель ранее состоял в браке (супружестве).";
19) статью 235 изложить в следующей редакции:
"Статья 235. Приостановление записи о заключении брака (супружества) по заявлению заинтересованного лица
В случае поступления заявления от заинтересованного лица о наличии препятствий для государственной регистрации заключения брака (супружества) до совершения записи о заключении брака (супружества), начальник регистрирующего органа, загранучреждение Республики Казахстан обязаны приостановить запись и потребовать от заявителя представления соответствующих документальных доказательств в назначенный срок. Срок приостановления записи не может превышать пятнадцати календарных дней.";
20) пункт 2 статьи 238 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная регистрация расторжения брака (супружества) в регистрирующих органах, загранучреждениях Республики Казахстан производится при взаимном согласии на расторжение брака (супружества) супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей, и отсутствии имущественных и иных претензий друг к другу.";
21) статьи 239 и 240 изложить в следующей редакции:
"Статья 239. Место государственной регистрации расторжения брака (супружества)
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан по желанию супругов или одного из них, за пределами Республики Казахстан - в загранучреждении Республики Казахстан по месту пребывания.

240-бап. Ерлі-зайыптылардың некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы бірлескен өтініші бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу мерзімдері
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы бірлескен өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылардың өздері қатысқан кезде жүргізеді.
Мерзімнің өтуі өтініш берілгеннен кейінгі келесі күннен басталады және келесі айдың тиісті күнінде бітеді. Егер бұл күн жұмыс істемейтін күнге тура келсе, онда одан кейінгі жұмыс күні мерзімнің аяқталған күні болып есептеледі.
Айлық мерзімнің қысқартылуы мүмкін емес.
Егер ерлі-зайыптылар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін өздеріне белгіленген күні тіркеуші органға, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесіне келе алмайтын болса, олар Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің тіркеуші органына некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтінішпен қайтадан жүгіне алады, ол некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін қайтадан айлық мерзім тағайындайды.";
22) 241-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 238-бабының 2 және 4-тармақтарында көзделген негіздер бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтінішке қағаз түрінде берілген неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік қоса берілуге тиіс.
Егер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы актінің тіркеуші органда жазбасы сақталмаса, неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасын қалпына келтіру талап етіледі.";
23) 245-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын;
24) 247-баптың 6), 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) құжаттың берілген күні және құжатты берген тіркеуші органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауын;";
"8) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған тіркеуші органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауын қамтиды.";
25) 30-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"30-тарау. Тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру";
26) 257-бапта:
тақырып, бірінші абзац, 3), 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"257-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру үшін негіздеме
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды он алты жасқа толған және атын және (немесе) әкесінің атын, тегін ауыстыруға тілек білдірген адамның жеке өтініші бойынша тіркеуші органдар жүргізеді.";
"3) егер некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу кезінде некеге дейінгі тектерінде қалса немесе жұбайы некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркегеннен кейін олардың ортақ тегін басқасына ауыстырса, жұбайымен ортақ текте болгысы келуі;";

Статья 240. Сроки государственной регистрации расторжения брака (супружества) по совместному заявлению супругов о расторжении брака (супружества)
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится регистрирующим органом, загранучреждением Республики Казахстан при личном присутствии расторгающих брак (супружество) по истечении месячного срока со дня подачи совместного заявления о расторжении брака (супружества).
Течение срока начинается на следующий день после подачи заявления и истекает в соответствующее число следующего месяца. Если это число приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
Месячный срок не может быть сокращен.
Если супруги не могут явиться в регистрирующий орган, загранучреждение Республики Казахстан для государственной регистрации расторжения брака (супружества) в установленный им день, они могут повторно обратиться с заявлением о расторжении брака (супружества) в регистрирующий орган, загранучреждение Республики Казахстан, которые снова назначают месячный срок для государственной регистрации расторжения брака (супружества).";
22) пункт 2 статьи 241 изложить в следующей редакции:
"2. К заявлению о расторжении брака (супружества) по основаниям, предусмотренным пунктами 2 и 4 статьи 238 настоящего Кодекса, должно быть приложено свидетельство о заключении брака (супружества), если оно было выдано в бумажном виде.
Если запись акта о заключении брака (супружества) в регистрирующем органе не сохранилась, требуется восстановить актовую запись о браке (супружестве).";
23) подпункт 6) статьи 245 исключить;
24) подпункты 6), 8) статьи 247 изложить в следующей редакции:
"6) дату выдачи и наименование регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан, выдававших документ;";
"8) наименование регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан, которые осуществляли государственную регистрацию расторжения брака (супружества).";
25) заголовок главы 30 изложить в следующей редакции:
"Глава 30. Перемена фамилии, имени, отчества";
26) заголовок, абзац первый, подпункты 3), 13) статьи 257 изложить в следующей редакции:
"Статья 257. Основание для перемены имени, отчества, фамилии
Перемена имени, отчества, фамилии производится регистрирующими органами по личному заявлению лица, достигшего шестнадцатилетнего возраста и желающего поменять имя и (или) отчество, фамилию.";
"3) желание супруги носить общую с супругом фамилию, если при государственной регистрации брака (супружества) остались на добрачных фамилиях или супруг после государственной регистрации брака (супружества) поменял их общую фамилию на другую;";

"13) жынысын хирургияльіқ жолмен өзгерткен кезде немесе сот шешімі бойынша таңдаған жынысқа сәйкес келетін атты, әкесінің атын, текті алғысы келуі кезінде жүргізіледі.";
27) 258-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"258-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру орны
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органға, өтініш берушінің таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі шетелдік мекемеге, кейіннен құжаттарды тіркеуші органға жіберу үшін беріледі.
Өтініш қанағаттандырылған жағдайда атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру өтініш келіп түскен жері бойынша тіркеуші органда жүргізіледі.";
28) 260-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"260-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтінішті қарау тәртібі";
29) 261-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"261-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесі
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтінішке өтініш берушінің атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын мынадай құжаттар:
1) егер Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, сондай-ақ консулдық ресмилендірілген не арнайы мөртаңба (апостиль) болған кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде берілген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер немесе анықтамалар;
2) өтініш берушінің екі фотосуреті қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда өтініш берушінің атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды өтінуіне байланысты себептерді растайтын қосымша құжаттар талап етіледі.
Тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру туралы өтінішті қарағаннан кейін тіркеуші орган тегін, атын, әкесінің атын ауыстыруды қанағаттандыру немесе одан бас тарту туралы қорытынды жасайды.
Тегі, аты, әкесінің аты өзгерген кезде тіркеуші орган АХАЖ АЖ-дағы жазбаларға және азаматтық хал актілерін тіркеу кітаптарына тиісті өзгерістер енгізеді.";
30) 262-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"262-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстырудан бас тарту";
31) 263-бап алып тасталсын;
32) 264-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"264-бап. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты өзгертуге жататын мәліметтер
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты, бұл туралы акт қорытындысының негізінде адамның өзіне қатысты жасалған туу, некені (ерлі-зайыптылықты) қию немесе бұзу туралы тиісті акт жазбаларына өзгерістер енгізіледі.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды растау үшін туу, некені (ерлі-зайыптылықты) қию немесе бұзу туралы куәлік көрсетіледі.";

"13) желание носить имя, отчество, фамилию, соответствующие выбранному полу при хирургическом изменении пола, или по решению суда.";
27) статью 258 изложить в следующей редакции:
"Статья 258. Место перемены имени, отчества, фамилии
Заявление о перемене имени, отчества, фамилии подается в любой регистрирующий орган на территории Республики Казахстан по выбору заявителя, за пределами Республики Казахстан в загранучреждение для последующей пересылки документов в регистрирующий орган.
В случае удовлетворения заявления перемена имени, отчества, фамилии производится в регистрирующем органе по месту поступления заявления.";
28) заголовок статьи 260 изложить в следующей редакции:
"Статья 260. Порядок рассмотрения заявления о перемене имени, отчества, фамилии":
29) статью 261 изложить в следующей редакции:
"Статья 261. Перечень документов, прилагаемых к заявлению о перемене имени, отчества, фамилии
К заявлению о перемене имени, отчества, фамилии прилагаются следующие документы, подтверждающие причины, в связи с которыми заявитель просит переменить имя, отчество, фамилию:
1) свидетельства или справки о государственной регистрации актов гражданского состояния, выданные за пределами Республики Казахстан, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан, также при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля);
2) две фотографии заявителя.
В случае необходимости запрашиваются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми заявитель просит переменить имя, отчество, фамилию.
После рассмотрения заявления о перемене фамилии, имени, отчества регистрирующим органом составляется заключение об удовлетворении или отказе в перемене фамилии, имени, отчества.
При перемене фамилии, имени, отчества регистрирующий орган производит соответствующие изменения записей в ИС ЗАГС и книгах регистрации актов гражданского состояния.";
30) заголовок статьи 262 изложить в следующей редакции:
"Статья 262. Отказ в перемене имени, отчества, фамилии";
31) статью 263 исключить;
32) статью 264 изложить в следующей редакции:
"Статья 264. Сведения, подлежащие изменению в связи с переменой имени, отчества, фамилии
В связи с переменой имени, отчества, на основании актового заключения об этом, изменения вносятся в соответствующие актовые записи о рождении, заключении или расторжении брака (супружества), в отношении которого она составлена.
В подтверждение произведенной перемены имени, отчества, фамилии предъявляется свидетельство о рождении, заключении или расторжении брака (супружества).";

33) 265,266-баптар алып тасталсын;
34) 268-бап мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
"Интеграциялық базасы жоқ ведомствалық медициналық ұйымдарды қоспағанда, медициналық ұйымдар осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген құжат туралы мәліметтерді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне және (немесе) денсаулық сақтаудың медициналық ақпараттық жүйесіне енгізуді қайтыс болған сәттен бастап бір күннен кешікірмей қамтамасыз етеді.
Осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген құжат туралы мәліметтерді енгізуді, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ақпараттық жүйесімен және (немесе) денсаулық сақтаудың медициналық ақпараттық жүйесімен интеграциясы жоқ ведомствалық медициналық ұйымдардың орнына, жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.";
35) 270-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"270-бап. Қайтыс болу туралы мәлімдеме
1. Қайтыс болуды осы Кодекстің 268-бабында көзделген мемлекеттік тіркеу үшін негіздер АХАЖ АЖ-ға келіп түседі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайда мемлекеттік тіркеу автоматты түрде жүргізіледі, бұл ретте қайтыс болуды тіркеу туралы өтініш беру талап етілмейді.
Көрсетілген құжаттар ақпараттық жүйелерде болмаған кезде немесе олар Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде берілген жағдайларда олар қағаз түрінде қабылданады.
Мұндай жағдайларда қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті қайтыс болған адаммен бірге тұрған кез келген адам, ал олар болмаған жағдайда - көршілері, тұрғын үй-пайдалану ұйымдарының қызметкерлері, жергілікті атқарушы органдар, қайтыс болған адамды күтіп-баққан не адам қайтыс болған ұйымның әкімшілігі немесе мәйітті тапқан ішкі істер органы береді.
2. Мәйіттері танылмаған және талап етілмеген адамдардың қайтыс болуын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті қайтыс болған адамның тұрған жері бойынша сот-медициналық сараптама ұйымының лауазымды тұлғасы береді.
3. Мәлімдеме жасаушы қайтыс болу туралы мәлімдемеде қайтыс болған адам туралы мынадай мәліметтерді: қайтыс болған адамның атын, әкесінің атын (бар болса), тегін, туған жылын, соңғы тұрғылықты жері мен оның отбасылық жағдайын, қайтыс болған жылын, айы мен күнін, қайтыс болу себебін, сондай-ақ қайтыс болу туралы мәлімдеме жасаған адамның атын, әкесінің атын (бар болса), тегін және тұрғылықты жерін көрсетеді.";
36) 273-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"273-бап. Қайтыс болу туралы куәлік беру
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу жасалғаннан кейін қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы хабарламаны "электрондық үкімет" порталынан алуға болады.
Қайтыс болған адамның мұрагерлері тобына кіретін жақын туыстарына, басқа адамдарға не қайтыс болған адам қамқорлықтарында болған азаматтарға, қайтыс болған адам тұрған немесе жазасын өтеген мемлекеттік ұйымдар әкімшілігінің өкілдеріне де қайтыс болу туралы куәлік электрондық түрде беріледі.
Қажет болған кезде көрсетілген уәкілетті адамдарға уәкілетті адамның өтініші бойынша кез келген тіркеуші орган, сондай-ақ шет елдердегі мекемелер қайтыс болу туралы акт жазбасының негізінде құжатты берген тіркеуші орган басшысының қолымен және тіркеуші органның, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің елтаңбалы мөрімен бекемделген, белгіленген үлгідегі қағаз түрінде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік береді.
Басқа туыстарына қайтыс болу туралы куәлік мұрагерлік іс қарауында жатқан нотариустың хабарламасы бойынша беріледі.
Мәйіттері танылмаған және талап етілмеген адамдардың қайтыс болуы туралы куәлік қайтыс болу туралы акт жазбасына барлық қажетті мәліметтер енгізілгеннен кейін ғана беріледі.";

33) статьи 265, 266 исключить;
34) статью 268 дополнить частями следующего содержания:
"Медицинские организации обеспечивают внесение сведений о документе, указанном в подпункте 1) настоящей статьи, в информационную систему уполномоченного органа в области здравоохранения и (или) медицинскую информационную систему здравоохранения не позднее одного дня с момента смерти, за исключением ведомственных медицинских организаций, не имеющих интегрированную базу.
Внесение сведений о документе, указанном в подпункте 1) настоящей статьи, вместо ведомственных медицинских организаций, не имеющих интеграции с информационной системой уполномоченного органа в области здравоохранения и (или) медицинской информационной системой здравоохранения, осуществляется местными исполнительными органами.";
35) статью 270 изложить в следующей редакции:
"Статья 270. Заявление о смерти
1. Основания для государственной регистрации смерти, предусмотренные статьей 268 настоящего Кодекса, поступают в ИС ЗАГС.
В случае, указанном в части первой настоящего пункта, государственная регистрация производится автоматически, при этом подача заявления о регистрации смерти не требуется.
При отсутствии указанных документов в информационных системах или в случаях выдачи их за пределами Республики Казахстан они принимаются в бумажном виде.
В таких случаях заявление о государственной регистрации смерти подается любыми лицами, проживавшими вместе с умершим, а в случае отсутствия таковых - соседями, работниками жилищно-эксплуатационных организаций, местными исполнительными органами, администрацией организации, где умерший содержался либо наступила смерть лица, или органом внутренних дел, обнаружившим труп.
2. Заявление о государственной регистрации смерти лиц, трупы которых не опознаны и не востребованы, подается должностным лицом организации судебной медицинской экспертизы по месту нахождения умершего.
3. В заявлении о смерти заявителем указываются сведения об умершем: имя, отчество (при его наличии), фамилия, год рождения, последнее место жительства умершего и его семейное положение, год, месяц и день смерти, причина смерти, а также имя, отчество (при его наличии), фамилия и место жительства лица, сделавшего заявление о смерти.";
36) статью 273 изложить в следующей редакции:
"Статья 273. Выдача свидетельства о смерти
После совершения государственной регистрации смерти уведомление о государственной регистрации смерти можно получить на портале "электронного правительства".
Близким родственникам умершего, другим лицам, входящим в круг его наследников, либо гражданам, на попечении которых находился умерший, также представителям администрации государственных организаций, в которых проживал или отбывал наказание умерший, выдается свидетельство о смерти в электронном виде.
В случае необходимости указанным уполномоченным лицам для использования за пределами Республики Казахстан по заявлению уполномоченного лица любым регистрирующим органом, а также загранучреждениями на основании актовой записи о смерти выдается свидетельство о государственной регистрации смерти в бумажном виде установленного образца, скрепленное подписью руководителя регистрирующего органа и гербовой печатью регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан, выдавших документ.
Другим родственникам свидетельство о смерти выдается по извещению нотариуса, у которого находится наследственное дело.
Свидетельство о смерти лиц, чьи трупы не опознаны и не востребованы, выдается лишь после внесения всех необходимых сведений в запись акта о смерти.";

37) 280-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты тиісті мемлекеттердің заңдары бойынша шет мемлекеттердің құзыретті органдары берген Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде азаматтық хал актілерінің жасалғанын растайтын құжаттар, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, сондай-ақ консулдық ресмилендірілген не арнайы мөртаңба (апостиль) болған кезде Қазақстан Республикасында жарамды деп танылады, сондай-ақ АХАЖ АЖ-да, АХАЖ АЖ-да тіркелуге жататын туу туралы акт жазбасын қоспағанда, мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша Қазақстан Республикасының тіркеуші органдары немесе шетелдегі мекемелерінде белгі қояды.".
5. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 28-баптың 10-2-тармагы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2. Квазимемлекеттік сектор субъектісі ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін қажетті иесіздендірілген деректерді "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына береді.";
2) 36-баптың 1 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дара кәсіпкер (бірлескен дара кәсіпкерлік) ретінде мемлекеттік тіркелу үшін жеке тұлға (бірлескен дара кәсіпкерліктің уәкілетті тұлғасы) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы не өзге де ақпараттандыру объектілері арқылы рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша хабарлама табыс етеді.";
"5. Хабарлама "электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе өзге де ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық нысанда табыс етіледі.";
3) 141-бапта:
2-тармақтыц он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерулер жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде реттеуші мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен тексерулер жүргізудің жартыжылдық графиктерін, оның ішінде электрондық форматта Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық графигін қалыптастыруы үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жібереді.";
3-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде реттеуші мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізудің бекітілген жартыжылдық тізімдерін, оның ішінде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізудің жартыжылдық жиынтық тізімін қалыптастыру үшін электрондық форматта құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жібереді.";

37) часть первую статьи 280 изложить в следующей редакции:
"Документы, выданные компетентными органами иностранных государств, подтверждающие совершение актов гражданского состояния вне пределов Республики Казахстан, по законам соответствующих государств в отношении граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства признаются действительными в Республике Казахстан, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан, а также при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля), по заявлению заинтересованных лиц проставляется отметка в ИС ЗАГС регистрирующими органами или загранучреждениями Республики Казахстан, за исключением актовой записи о рождении, которая подлежит регистрации в ИС ЗАГС.".
5. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 10-2 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"10-2. Субъект квазигосударственного сектора передает оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" обезличенные данные, необходимые для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации.";
2) пункты 1 и 5 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"1. Для государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) физическое лицо (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) представляет через государственную информационную систему разрешений и уведомлений либо посредством иных объектов информатизации уведомление по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений.";
"5. Уведомление представляется в электронной форме посредством веб-портала "электронного правительства" или иных объектов информатизации.";
3) в статье 141:
абзац четырнадцатый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения проверок, и до 10 мая текущего календарного года регулирующие государственные органы и местные исполнительные органы направляют утвержденные первым руководителем регулирующего государственного органа полугодовые графики проведения проверок, в том числе в электронном формате, в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов для формирования Генеральной прокуратурой Республики Казахстан полугодового сводного графика проведения проверок.";
абзац шестой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"В срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, и до 10 мая текущего календарного года регулирующие государственные органы и местные исполнительные органы направляют утвержденные полугодовые списки проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, в том числе в электронном формате, в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов для формирования полугодового сводного списка проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.";

4) мынадай мазмұндағы 241-1, 241-3, 241-5-баптармен толықтырылсын:
"241-1-бап. Инновациялық қызмет ұғымы және оның мазмұны
1. Инновацияның екі негізгі типі бар:
өнім инновациясы - бұл нарыққа шығарылған алдыңғы тауарлардан немесе фирманың көрсететін қызметтерінен айтарлықтай ерекшеленетін жаңа немесе жетілдірілген өнім немесе көрсетілетін қызмет;
процесс инновациясы - бұл тиімді және сұранысқа ие өнімдер алуды және бәсекелестік артықшылықты қамтамасыз ететін бір немесе бірнеше бизнес функциялары үшін жаңа немесе жақсартылған бизнес-процесс.";
"241-3-бап. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйе субъектілері
Инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйенің басқа да субъектілері қайырымдылық ұйымдарына, эндаумент- қорларға олардың жобаларын іріктеуді, сараптауды, мониторингілеуді ұйымдастыру бөлігінде стартаптарды және инновациялық қызметті қолдауға бағытталған нысаналы капиталды (эндаументті) сенімгерлік басқару бойынша қызметтер көрсетеді.";
"241-5-бап. Технологиялық саясат және инновациялық жүйені жоспарлау құралдары
Технологиялық кәсіпкерлік - инновациялық технологияға (дамуға) негізделген кәсіпкерлік қызмет деп түсініледі. Инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау және технологиялық саясатты іске асыру технологиялық кәсіпкерлікті дамытуға бағытталған.";
5) 271-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өнеркәсіптік кәсіпорындарда цифрлық технологияларды енгізуге;".
6. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
312-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) некеде тұрған адамдардың (адамның) баланы асырап алуы кезінде - неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәліктің электрондық кешірмесі;".
7. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 68-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"47-баптың 3-тармағында, 50-баптың 1, 4-тармақтарында, 106-баптың 5-тармағында, 107-баптың 4, 5, 8-1-тармақтарында, 113-баптың 2-тармағында, 133-баптың 2, 4, 5-тармақтарында, 146-баптың 3-тармағында, 149-баптың 2-тармағының екінші абзацында, 163-баптың 1, 4-тармақтарында, 164-баптың 3-тармағында, 181-баптың 2, 4, 5-тармақтарында көзделген хабарламалар мен мәлімдемелер "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы құзыретті орган айқындайтын тәртіппен беріледі (жіберіледі).";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

4) дополнить статьями 241 -1, 241 -3, 241 -5 следующего содержания:
"Статья 241-1. Понятие и содержание инновационной деятельности
1. Различают два основных типа инноваций:
продуктовая инновация - это новый или улучшенный товар или услуга, которые существенно отличаются от предыдущих товаров или услуг фирмы, которые были представлены на рынок;
процессная инновация - это новый или улучшенный бизнес-процесс для одного или более бизнес-функций, обеспечивающий получение эффективной и востребованной продукции и конкурентное преимущество.";
"Статья 241-3. Субъекты инновационной системы, участвующие в государственной поддержке инновационной деятельности
Национальный институт развития в области инновационного развития и другие субъекты инновационной системы, участвующие в государственной поддержке инновационной деятельности, оказывают услуги благотворительным организациям, эндаумент-фондам по доверительному управлению целевым капиталом (эндаументом), направленным на поддержку стартапов и инновационной деятельности в части организации отбора, экспертизы, мониторинга их проектов.";
"Статья 241-5. Технологическая политика и инструменты планирования инновационной системы
Под технологическим предпринимательством понимается предпринимательская деятельность, в основу которой положена инновационная технология (разработка). Государственная поддержка субъектов инновационной деятельности и реализация технологической политики направлены на развитие технологического предпринимательства.";
5) подпункт 2) пункта 2 статьи 271 изложить в следующей редакции:
"2) внедрение цифровых технологий на промышленных предприятиях;".
6. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
подпункт 1) статьи 312 изложить в следующей редакции:
"1) электронная копия свидетельства о заключении брака (супружества) - при усыновлении ребенка лицами (лицом), состоящими в браке;".
7. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании":
1) в статье 68:
пункт 4 дополнить абзацем следующего содержания:
"Уведомления и извещения, предусмотренные в пункте 3 статьи 47, пунктах 1, 4 статьи 50, пункте 5 статьи 106, пунктах 4, 5, 8-1 статьи 107, пункте 2 статьи 113, пунктах 2, 4, 5 статьи 133, пункте 3 статьи 146, абзаце втором пункта 2 статьи 149, пунктах 1, 4 статьи 163, пункте 3 статьи 164, пунктах 2, 4, 5 статьи 181, подаются (направляются) посредством интегрированной информационной системы "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" в порядке, определяемом компетентным органом.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. 115-баптың 5-тармағында, 117-баптың 4-тармағында, 118-баптың 5-тармағында, 119-баптың 8-тармағында, 120-баптың 2-тармағында, 133-баптың 5-тармағында, 169-баптың 1-тармағында, 170-баптың 2-тармағында, 171-баптың 5-тармағында, 173-баптың 2-тармағында, 181-баптың 5-тармағында көзделген өтініштер "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы құзыретті орган айқындайтын тәртіппен беріледі (жіберіледі).";
2) 70-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасы бекітілгеннен кейін күнтізбелік 2 күн ішінде мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасына енгізілген жер қойнауы учаскелері жөніндегі мәліметтерді ашық қолжетімділікте жариялайды.
Мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасына енгізілген, ашық қолжетімділікте жариялануға жататын жер қойнауы учаскелері жөніндегі мәліметтердің тізбесі мен құрамын жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган құзыретті органмен бірлесіп бекітеді.";
3) 93-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционға қатысуға өтініш берген кезде тұлға:";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемдері мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін жеткілікті қаржылық қаражаты бар екенін растауға арналған осы Кодексте көзделген жағдайларда мынадай құжаттардың бірі:
1) банк шотының болуы және нөмірі туралы ақпарат және барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесінде жұмыстардың көлемдері мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін жеткілікті мөлшерде банк шотындағы қалдық туралы үзінді көшірме;
2) барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесінде жұмыстардың көлемдері мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін жеткілікті мөлшерде өтініш берушінің көмірсутектерді барлау жөніндегі қызметін қаржыландыруды қарыздың нысаналы мақсаты ретінде көздейтін ақша қарызы шартының немесе қызметті қаржыландыру туралы шарттың көшірмесі ұсынылады.
Егер өтініш берушінің қаржылық мүмкіндіктерінің болуын растайтын құжат ретінде қарыз шартының немесе қызметті қаржыландыру туралы шарттың көшірмесі ұсынылса, өтінішке қарыз берушінің осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген қаржылық мүмкіндіктерінің болуын растайтын құжаттар қосымша ұсынылады.
Өтініш берушінің банктік шотында барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін қажетті қаржы қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген құжаттар қосымша ұсынылады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Құзыретті орган осы бапта көзделген, өтініш берушінің табыс етуі талап етілмейтін және құзыретті орган көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісі арқылы тиісті мемлекеттік және өзге де ақпараттық жүйелерден электрондық нысанда алуға тиіс құжаттар мен мәліметтердің тізбесін белгілейді.";

"5. Заявления, предусмотренные в пункте 5 статьи 115, пункте 4 статьи 117, пункте 5 статьи 118, пункте 8 статьи 119, пункте 2 статьи 120, пункте 5 статьи 133, пункте 1 статьи 169, пункте 2 статьи 170, пункте 5 статьи 171, пункте 2 статьи 173, пункте 5 статьи 181, подаются (направляются) посредством интегрированной информационной системы "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" в порядке, определяемом компетентным органом.";
2) статью 70 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Уполномоченный орган по изучению недр в течение 2 календарных дней после утверждения программы управления государственным фондом недр публикует в открытом доступе сведения по участкам недр, включенным в программу управления государственным фондом недр.
Перечень и состав сведений по участкам недр, включенным в программу управления государственным фондом недр, подлежащих публикации в открытом доступе, утверждаются уполномоченным органом по изучению недр совместно с компетентным органом.";
3) в статье 93:
в пункте 1 часть первую изложить в следующей редакции:
"1. При подаче заявления на участие в аукционе на предоставление права недропользования по углеводородам лицо:";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для подтверждения наличия финансовых средств, достаточных для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки, в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, представляется один из следующих документов:
1) информация о наличии и номере банковского счета и выписка об остатке на банковском счете в размере, достаточном для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки;
2) копия договора займа денег или договора о финансировании деятельности, предусматривающих в качестве целевого назначения займа финансирование деятельности заявителя по разведке углеводородов в размере, достаточном для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки.
Если в качестве документа, подтверждающего наличие у заявителя финансовых возможностей, представлена копия договора займа денег или договора о финансировании деятельности, к заявлению дополнительно прилагаются документы, подтверждающие наличие у займодателя финансовых возможностей, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта.
В случае недостаточности финансовых средств на банковском счете заявителя, необходимых для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки, дополнительно представляются документы, предусмотренные подпунктом 2) настоящего пункта.";
пункт 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"Компетентным органом устанавливается перечень документов и сведений, предусмотренных настоящей статьей, представление которых заявителем не требуется, и которые должны быть получены компетентным органом в электронной форме посредством объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам из соответствующих государственных и иных информационных систем.";

4) 94-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"94-бап. Аукцион өткізуге өтініш
1. Аукционды әрбір учаске бойынша аукцион өткізуге өтініш бойынша құзыретті орган өткізеді.
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға мүдделі тұлға құзыретті органға көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукцион өткізуге өтініш береді, онда:
1) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері, азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды тұлғалар үшін - өтініш берушінің атауы, оның тұрған жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш берушінің шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжат), басшылары туралы мәліметтер, барлығы (кез келгені) туралы мәліметтер:
өтініш берушіні тікелей және (немесе) жанама бақылайтын заңды тұлғалар, жеке тұлғалар, мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар;
өтініш берушіні тікелей және (немесе) жанама бақылайтын заңды тұлға, жеке тұлға, мемлекет немесе халықаралық ұйым тікелей және (немесе) жанама бақылайтын жер қойнауын пайдаланушылар;
өтініш беруші тікелей және (немесе) жанама бақылайтын жер қойнауын пайдаланушылар туралы мәліметтер;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасында көрсетілген аукцион негізінде көмірсутектерді барлау мен өндіру немесе өндіру үшін берілетін жер қойнауы учаскесінің сұралатын аумағының атауы мен географиялық координаттары қамтылуға тиіс.
Мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасы құзыретті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде ашық түрде орналастырылады.
2. Аукциондар өткізуге арналған өтініштер құзыретті органға келіп түскен күнінен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Құзыретті орган өтінішті қарау нәтижелері бойынша осы Кодекстің 95-бабына сәйкес аукцион өткізу туралы хабарламаны жылына төрт реттен асырмай жариялайды не мынадай негіздер бойынша:
1) алып тасталсын;
2) егер өтініш беруші өтініш бергенге дейін үш жыл ішінде аукционды өткізуге басқа өтініш берген болса, бірақ аукционға қатысушы ретінде тіркелмесе;
3) осы Кодекстің 97-бабы 3-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 8) және 9) тармақшаларда көзделген негіздер бойынша өтінішті қараудан бас тартады.
Аукцион өткізу туралы хабарлама жарияланған жағдайда аукционға қатысуға өтініштер осы Кодекстің 96-бабында белгіленген талаптарға сәйкес беріледі.

4) статью 94 изложить в следующей редакции:
"Статья 94. Заявление на проведение аукциона
1. Аукцион по каждому участку проводится компетентным органом по заявлению на проведение аукциона.
Лицо, заинтересованное в получении права недропользования по углеводородам, подает в компетентный орган заявление на проведение аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам, которое должно содержать:
1) для физических лиц - фамилию, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) заявителя, место жительства, гражданство, документ, удостоверяющий личность заявителя;
2) для юридических лиц - наименование заявителя, его место нахождения, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что заявитель является юридическим лицом по законодательству иностранного государства), сведения о руководителях, сведения о всех (любых):
юридических лицах, физических лицах, государствах и международных организациях, прямо и (или) косвенно контролирующих заявителя;
недропользователях, прямо и (или) косвенно контролируемых юридическим лицом, физическим лицом, государством или международной организацией, прямо и (или) косвенно контролирующими заявителя;
недропользователях, прямо и (или) косвенно контролируемых заявителем;
3) наименование и географические координаты запрашиваемой территории участка недр, предоставляемого для разведки и добычи или добычи углеводородов на основании аукциона, указанного в программе управления государственным фондом недр.
Программа управления государственным фондом недр размещается в открытом доступе на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и русском языках.
2. Заявление на проведение аукционов подлежит рассмотрению в течение двадцати рабочих дней со дня его поступления в компетентный орган.
По результатам рассмотрения заявления компетентный орган не более четырех раз в год публикует извещение о проведении аукциона в соответствии со статьей 95 настоящего Кодекса либо отказывает в рассмотрении заявления по следующим основаниям:
1) исключить;
2) если в течение трех лет до подачи заявления заявитель подавал другое заявление на проведение аукциона, но не зарегистрировался в качестве участника аукциона;
3) по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 8) и 9) пункта 3 статьи 97 настоящего Кодекса.
В случае опубликования извещения о проведении аукциона заявления на участие в аукционе подаются в соответствии с требованиями, установленными статьей 96 настоящего Кодекса.

3. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды құзыретті орган ұйымдастырады және ол көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісі арқылы жүргізіледі.
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондардың операторы - құзыретті орган айқындайтын, осы Кодексте көзделген тәртіппен көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукциондар өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға.
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондардың операторын айқындау жөніндегі өлшемшарттарды құзыретті орган бекітеді.";
5) 95-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аукцион өткізу туралы және оны өткізу шарттары туралы хабарлама қазақ және орыс тілдерінде көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде және құзыретті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Аукционға қатысуға мүдделі тұлғалардың аукционды өткізу тәртібіне байланысты ақпаратты алуға құқығы бар.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) кепілдік жарнаның мөлшері және оны төлеу үшін банк деректемелері;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аукционға қатысу үшін жарнаның мөлшері құзыретті орган аукцион өткізу туралы хабарламаны жариялаған кезде белгіленген 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қатысу жарнасын көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондардың операторы 3 жұмыс күні ішінде мемлекет кірісіне аударады.";
мынадай мазмұндағы 7, 8, 9, 10, 11-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Кепілдік жарнаның мөлшерін құзыретті орган айқындайды және ол:
1) көмірсутектерді барлауға және өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда - Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған қол қою бонусының бастапқы мөлшерінің екі еселенген мөлшеріне тең соманы;
2) көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда - Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған қол қою бонусының бастапқы мөлшерінің бір еселенген мөлшеріне тең соманы құрайды.
8. Құзыретті орган өтініштерді қабылдаудан осы Кодексте көзделген негіздер бойынша бас тартқан аукционға қатысушылардың кепілдік жарнасы қайтаруға өтініш берілгеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде қайтарылады.
Кепілдік жарнаны қайтаруға өтініш көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының атына беріледі.

3. Аукцион на предоставление права недропользования по углеводородам организуется компетентным органом и проводится посредством объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам.
Оператор электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам - юридическое лицо, определяемое компетентным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, проведение аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам.
Критерии по определению оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам утверждаются компетентным органом.";
5) в статье 95:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Извещение о проведении аукциона и условиях его проведения размещается на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам и интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и русском языках.
Лица, заинтересованные в участии в аукционе, имеют право на получение информации, связанной с порядком проведения аукциона.";
пункт 2 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его оплаты;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Размер взноса за участие в аукционе составляет 100 (сто) месячных расчетных показателей, установленных на момент опубликования компетентным органом извещения о проведении аукциона.";
пункт 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"Взнос за участие в течение 3 рабочих дней перечисляется оператором электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в доход государства.";
дополнить пунктами 7, 8, 9, 10, 11 следующего содержания:
"7. Размер гарантийного взноса определяется компетентным органом и составляет:
1) в случае предоставления права недропользования на разведку и добычу углеводородов - сумму, равную двухкратному размеру стартового размера подписного бонуса, определенного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) в случае предоставления права недропользования на добычу углеводородов - сумму, равную однократному размеру стартового размера подписного бонуса, определенного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
8. Гарантийный взнос участников аукциона, в приеме заявлений которых отказано компетентным органом по основаниям, предусмотренным настоящим Кодексом, возвращается в течение 3 рабочих дней после подачи заявления на возврат.
Заявление на возврат гарантийного взноса подается в адрес оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам.

9. Аукцион жеңімпазын және аукцион жеңімпазынан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушыны қоспағанда, аукционға қатысуға жіберілген аукционға қатысушылардың кепілдік жарнасы аукцион қорытындылары бойынша қайтаруға өтініш берілгеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде қайтарылады.
Кепілдік жарнаны қайтаруға өтініш көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының атына беріледі.
10. Аукцион жеңімпазының кепілдік жарнасы, сондай-ақ аукцион жеңімпазынан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушының кепілдік жарнасы, аукцион жеңімпазы осы Кодекстің 100-бабының 3-тармағында көзделген талаптарды орындаған жағдайда қайтаруға өтініш берілгеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде оларға қайтарылады.
Құзыретті орган аукцион жеңімпазының осы Кодекстің 100-бабының 3-тармағында көзделген талаптарды орындағаны туралы аукцион жеңімпазынан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушыны дереу хабардар етеді.
11. Аукцион жеңімпазы осы Кодекстің 100-бабының 3-тармағында көзделген талаптарды орындамаған кезде оған кепілдік жарна қайтарылмайды және 3 жұмыс күні ішінде мемлекет кірісіне алынады. Бұл жағдайда:
1) аукцион жеңімпазынан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға катысушы осы Кодекстің 100-бабының 3 және 5-тармақтарында көзделген талаптарды орындамаған кезде - кепілдік жарна оған да қайтарылмайды және 3 жұмыс күні ішінде мемлекет кірісіне алынады;
2) аукцион жеңімпазынан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы осы Кодекстің 100-бабының 3 және 5-тармақтарында көзделген талаптарды орындаған кезде - кепілдік жарна оған қайтаруға өтініш берілгеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде қайтарылады.";
6) 96-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционға қатысуға мүдделі тұлға құзыретті органға электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісі арқылы жібереді.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлғалар үшін - өтініш берушінің атауы, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш беруші шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын басқа заңдастырылған құжат), басшылар туралы мәліметтер, барлығы (кез келгені):
өтініш берушіні тікелей және (немесе) жанама бақылайтын заңды тұлғалар, жеке тұлғалар, мемлекеттер және халықаралық ұйымдар;
өтініш берушіні тікелей және (немесе) жанама бақылайтын заңды тұлға, жеке тұлға, мемлекет немесе халықаралық ұйым тікелей және (немесе) жанама бақылайтын жер қойнауын пайдаланушылар;
өтініш беруші тікелей және (немесе) жанама бақылайтын жер қойнауын пайдаланушылар туралы мәліметтер;";
3) тармақша алып тасталсын;

9. Гарантийный взнос участников аукциона, допущенных к участию в аукционе, за исключением победителя аукциона и участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, возвращается в течение 3 рабочих дней после подачи заявления на возврат по итогам аукциона.
Заявление на возврат гарантийного взноса подается в адрес оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам.
10. Гарантийный взнос победителя аукциона, а также гарантийный взнос участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, возвращаются им в течение 3 рабочих дней после подачи заявления на возврат при условии выполнения победителем аукциона требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 100 настоящего Кодекса.
О выполнении победителем аукциона требований, предусмотренных пунктом. 3 статьи 100 настоящего Кодекса, компетентный орган незамедлительно уведомляет участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса.
11. При невыполнении победителем аукциона требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 100 настоящего Кодекса, гарантийный взнос ему не возвращается и в течение 3 рабочих дней обращается в доход государства. В этом случае:
1) при невыполнении требований, предусмотренных пунктами 3 и 5 статьи 100 настоящего Кодекса, участником аукциона, предложившим следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, гарантийный взнос ему также не возвращается и в течение 3 рабочих дней обращается в доход государства;
2) при выполнении требований, предусмотренных пунктами 3 и 5 статьи 100 настоящего Кодекса, участником аукциона, предложившим следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, гарантийный взнос ему возвращается в течение 3 рабочих дней после подачи заявления на возврат.";
6) в статье 96:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, заинтересованное в участии в аукционе на предоставление права недропользования по углеводородам, направляет в компетентный орган заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, посредством объекта информатизации оператора электронных аукционов.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) для юридических лиц - наименование заявителя, его место нахождения, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что заявитель является юридическим лицом по законодательству иностранного государства), сведения о руководителях, сведения о всех (любых):
юридических лицах, физических лицах, государствах и международных организациях, прямо и (или) косвенно контролирующих заявителя;
недропользователях, прямо и (или) косвенно контролируемых юридическим лицом, физическим лицом, государством или международной организацией, прямо и (или) косвенно контролирующими заявителя;
недропользователях, прямо и (или) косвенно контролируемых заявителем;";
подпункт 3) исключить;

мынадай мазмұндағы 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) өтініш берушінің аукционға қатысу үшін жарна төлегені туралы мәліметтер;
6) өтініш берушінің кепілдік жарнаны төлегені туралы мәліметтер қамтылуы тиіс.";
3-тармақтың      2) және 5) тармақшалары алып тасталып, 4) тармақшадағы "құжаттар" деген сөз "құжаттар қоса беріледі." деген сездермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Құзыретті орган осы бапта көзделген, өтініш берушінің табыс етуі талап етілмейтін және құзыретті орган электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісі арқылы тиісті мемлекеттік және өзге де ақпараттық жүйелерден электрондық нысанда алуға тиіс құжаттар мен мәліметтердің тізбесін белгілейді.";
7) 97-бапта:
3-тармақта:
1) және 7) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақтармен толықтырылсын:
"5-1) өтініш берушіні тікелей және (немесе) жанама бақылайтын немесе оны бақылауына алып отырған тұлғада құзыретті органның хабарламасында көрсетілген жер қойнауын пайдалануга арналған басқа келісімшарт бойынша міндеттемелердің жойылмаған бұзушылықтары болса;
5-2) өтініш берушіні тікелей және (немесе) жанама бақылайтын тұлғаның тікелей және (немесе) жанама бақылауындағы жер қойнауын пайдаланушыда құзыретті органның хабарламасында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған басқа келісімшарт бойынша міндеттемелердің жойылмаған бұзушылықтары болса;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағыныц 3), 4), 6), 8), 9) тармақшасында көзделген негіздер бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту өтініш берушіні ағымдағы аукцион шеңберінде қайта өтініш беру құқығынан айырады.
3-тармақтың 3), 4), 5), 5-1), 5-2) тармақшаларда көзделген негіздер бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту өтініш берушіні құзыретті орган қалыптастыратын аукционға қатысу құқығы шектелген тұлғалардың тізіліміне енгізу үшін негіз болып табылады.
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде орналасқан аукционға қатысу құқығы шектелғен тұлғалардың тізіліміне мәліметтерді құзыретті орган енгізеді.";
8) 98-бапта:
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссияның осы Кодексте белгіленген негіздер бойынша аукционның күшін жоюға немесе аукцион өткізілмеді деп тануға құқығы бар.";
9) 99-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аукционға қатысуға жіберілген және аукционға қатысушылар ретінде көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде тіркелген өтініш иелері аукционға қатысады.";
4-тармақ алып тасталсын;

дополнить подпунктами 5), 6) следующего содержания:
"5) сведения об уплате заявителем взноса за участие в аукционе;
6) сведения об уплате заявителем гарантийного взноса.";
подпункты 2) и 5) пункта 3 исключить;
пункт 4 дополнить абзацем следующего содержания:
"Компетентным органом устанавливается перечень документов и сведений, предусмотренных настоящей статьей, представление которых заявителем не требуется, и которые должны быть получены компетентным органом в электронной форме посредством объекта информатизации оператора электронных аукционов из соответствующих государственных и иных информационных систем.";
7) в статье 97:
в пункте 3:
подпункты 1) и 7) исключить;
дополнить пунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) у лица, прямо и (или) косвенно контролирующего заявителя или находящегося под его контролем, имеются неустраненные нарушения обязательств по другому контракту на недропользование, указанные в уведомлении компетентного органа;
5-2) у недропользователя, находящегося под прямым и (или) косвенным контролем лица, которое также прямо и (или) косвенно контролирует заявителя, имеются неустраненные нарушения обязательств по другому контракту на недропользование, указанные в уведомлении компетентного органа;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отказ в приеме заявления по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 4), 6), 8) и 9) пункта 3 настоящей статьи, лишает заявителя права подачи повторного заявления в рамках текущего аукциона.
Отказ в приеме заявления по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) , 4), 5), 5-1), 5-2) пункта 3 настоящей статьи, является основанием для внесения заявителя в реестры лиц, ограниченных в праве участия в аукционе, формируемые компетентным органом.
Сведения в реестры лиц, ограниченных в праве участия в аукционе, расположенные на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам, вносятся компетентным органом.";
8) в статье 98:
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Комиссия по предоставлению права недропользования по углеводородам имеет право отменить аукцион или признать аукцион несостоявшимся по основаниям, установленным настоящим Кодексом.";
9) в статье 99:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В аукционе участвуют заявители, допущенные к участию в аукционе и зарегистрированные на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в качестве участников аукциона.";
пункт 4 исключить;

5, 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аукцион көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып, құзыретті орган айқындайтын тәртіппен электрондық нысанда өткізіледі.
6. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондардың операторы:
1) құзыретті орган аукционға қатысуға рұқсат берген өтініш иелерін тіркеуді;
2) осы Кодекстің 96-бабының 5-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді электрондық нысанда алу мақсатында көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісін тиісті мемлекеттік және өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялауды;
3) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде тіркеу үшін өтініш берушілерден құжаттар қабылдауды;
4) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісіндегі жұмыс бойынша консультация жүргізуді;
5) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде аукционға қатысушылар үшін қол жөткізудің тең жағдайларын;
6) ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып, электрондық аукциондарды қашықтықтан өткізуді;
7) электрондық аукциондар қорытындыларының тізілімін қалыптастыруды;
8) ақпараттандыру объектісінде электрондық аукциондар қорытындыларының тізілімін жариялауды;
9) техникалық құралдар кешенін, жүйелік және технологиялық бағдарламалық қамтылымды тұрақты жұмыс жағдайында ұстау үшін:
көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінің тиісінше жұмыс істеуін;
аукцион өткізілетін күні көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар өткізу процесіне оператор қызметкерлерін қоса алғанда, үшінші тұлғалардың араласуына жол бермеуді;
10) ақпаратты қорғау жөніндегі талаптарды және электрондық аукционды өткізу процесіне бөгде адамның араласуынан қорғау жөніндегі талаптарды қоса алғанда, көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісіне қойылатын техникалық талаптарды сақтауын;
11) құзыретті органның сұрау салуы бойынша электрондық аукцион өткізілетін күні көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде жасалған барлық іс-қимылдардың жазбаларын (логтарын) беруін;

пункты 5, 6 изложить в следующей редакции:
"5. Аукцион проводится с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме в порядке, определяемом компетентным органом.
6. Оператор электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам обеспечивает:
1) регистрацию заявителей, допущенных компетентным органом на участие в аукционе;
2) интеграцию объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам с соответствующими государственными и иными информационными системами в целях получения в электронной форме документов и сведений, предусмотренных пунктом 5 статьи 96 настоящего Кодекса;
3) прием документов от заявителей для регистрации на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам;
4) проведение консультирования по работе на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам;
5) равные условия доступа для участников аукциона на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам;
6) проведение электронных аукционов дистанционно с использованием объекта информатизации;
7) формирование реестра итогов электронных аукционов;
8) опубликование реестра итогов электронных аукционов на объекте информатизации;
9) поддержание комплекса технических средств, системного и технологического программного обеспечения в постоянном рабочем состоянии для:
надлежащего функционирования объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам;
недопущения вмешательства третьих лиц, включая работников оператора, в процесс проведения электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в день проведения аукциона;
10) соблюдение технических требований к объекту информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам, включая требования по защите информации и требования по защите от постороннего вмешательства в процесс проведения электронного аукциона;
11) предоставление записей (логов) всех действий, совершенных на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в день проведения электронного аукциона, по запросу компетентного органа;

12) электрондық аукциондар өткізуді регламенттейтін ішкі техникалық құжаттарды әзірлеуді және бекітуді;
13) электрондық аукциондар өткізу мәселелері бойынша құзыретті органмен өзара іс-қимыл жасауды;
14) электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде электрондық аукциондар өткізу туралы ақпаратты орналастыруды;
15) электрондық аукциондар өткізу бойынша жаңа бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді және (немесе) қолданыстағысын жаңғыртуды;
16) құзыретті орган айқындайтын тәртіппен электрондық аукциондар өткізуді тоқтата тұруды, ауыстыруды немесе өткізбеуді қамтамасыз етеді.";
10) 100-баптың 2 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аукцион нәтижелері ол өткізілген күні электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде аукцион өткізілген күні құзыретті орган және аукцион жеңімпазы қол қоятын хаттамамен жария етіледі және ресімделеді.
Аукцион нәтижелері ол өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қазақ, орыс тілдерінде құзыретті органның интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.";
"5. Егер аукцион жеңімпазы осы баптың 3-тармағында корсетілген мерзім ішінде қол қою бонусын төлемесе және (немесе) өз тарапынан қол қойылған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты құзыретті органға ұсынбаса, мұндай тұлға келісімшарт жасасу құқығынан айырылады, бұл ретте осы баптың 3-тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін дереу жіберілетін құзыретті органның жазбаша хабарламасымен тиісті жер қойнауы учаскесі бойынша келісімшарт жасасу құқығы жеңімпаздан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушыға беріледі.
Құзыретті органнан жазбаша хабарлама алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазынан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы осы баптың 3-тармағында көзделген аукцион жеңімпазына қойылатын талаптарды орындауга міндетті. Бұл ретте осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген қол қою бонусын аукцион жеңімпазынан кейін келесі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы аукционға осындай қатысушы ұсынган мөлшерде төлейді.
Құзыретті органнан жазбаша хабарлама алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазынан кейін қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы осы баптың 3-тармағында көзделген аукцион жеңімпазына қойылатын талаптарды орындамаған жағдайда мұндай тұлға келісімшарт жасасу құқығынан айырылады, ал жер қойнауы учаскесі аукңионға қайта шығарылады.";

12) разработку и утверждение внутренних технических документов, регламентирующих проведение электронных аукционов;
13) взаимодействие с компетентным органом по вопросам проведения электронных аукционов;
14) размещение информации о проведении электронных аукционов на объекте информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам;
15) организацию разработки нового и (или) модернизацию действующего программного обеспечения по проведению электронных аукционов;
16) приостановку, перенос или отмену проведения электронных аукционов в порядке, определяемом компетентным органом.";
10) пункты 2 и 5 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"2. Результаты аукциона объявляются и оформляются в день его проведения протоколом, подписываемым компетентным органом и победителем аукциона в день проведения аукциона на объекте информатизации оператора электронных аукционов.
Результаты аукциона в течение трех рабочих дней со дня его проведения должны быть размещены на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском, русском языках.";
"5. В случае, если победитель аукциона в течение срока, указанного в пункте 3 настоящей статьи, не уплатил подписной бонус и (или) не представил в компетентный орган подписанный со своей стороны контракт на недропользование, такое лицо лишается права на заключение контракта, при этом право на заключение контракта по соответствующему участку недр письменным уведомлением компетентного органа, направляемым незамедлительно после истечения срока, предусмотренного в пункте 3 настоящей статьи, передается участнику аукциона, предложившему следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения письменного уведомления от компетентного органа участник аукциона, предложивший следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, обязан выполнить требования к победителю аукциона, предусмотренные в пункте
3 настоящей статьи. При этом подписной бонус, предусмотренный в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, уплачивается участником аукциона, предложившим следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, в размере, предложенном таким участником аукциона.
В случае невыполнения в течение двадцати рабочих дней со дня получения письменного уведомления от компетентного органа участником аукциона, предложившим следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, требований к победителю аукциона, предусмотренных в пункте 3 настоящей статьи, такое лицо лишается права на заключение контракта, а участок недр повторно выставляется на аукцион.";

11) 101-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аукционды өтпеді деп тануды электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісі жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия мүшелерініц электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған хаттамамен автоматты түрде ресімдейді. Аукционды өтпеді деп тану туралы хабарландыру хаттама ресімделген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде құзыретті органның интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.";
12) 107-бап мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Осы баптың 6 және 8-тармақтарында көзделген жағдайларда құзыретті органның хабарламасын алған адам атқарылған жұмыс туралы есеп жібереді.".;
13) 144-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шикі мұнайды және газ конденсатын есепке алудың ақпараттық жүйесі белгіленген тәртіппен қабылданган қолданыстагы нормативтік және техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес тұтынушыға жөткізуге дайындалған, айналымдағы шикі мұнайдың және газ конденсатының саны туралы деректерді нақты уақыт режимінде автоматтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға және пайдалануға арналған.";
"4. Шикі мұнайды және газ конденсатын есепке алу құралы деп шикі мұнай мен газ конденсатының сандық және сапалық сипаттамаларын айқындайтын және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылуға рұқсат берілген, сондай-ақ нақты уақыт режимінде мұнай мен газ конденсатын есепке алудың ақпараттық жүйесіне ақпарат беруді жүзеге асыратын бағдарламалық қамтылымның техникалық құрылғылар кешені танылады.";
14) 165-баптың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер қойнауы учаскесін сенімгерлікпен басқару шарты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті лауазымды адамдардыц электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында әзірленіп, жасалады және сенімгерлікпен басқарушыға:".
8. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 43-2, 44-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"43-2-бап. Бизнес-процестердің реинжинирингі - әкімшілік органдардың бизнес-процестерінің реинжинирингі";
"44-1-бап. Деректерді басқару";

11) пункт 2 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"2. Признание аукциона несостоявшимся оформляется автоматически объектом информатизации оператора электронных аукционов протоколом, удостоверенным электронными цифровыми подписями членов Комиссии по предоставлению права недропользования. Объявление о признании аукциона несостоявшимся подлежит размещению на интернет-ресурсе компетентного органа на казахском и русском языках в течение трех рабочих дней со дня оформления протокола.";
12) статью 107 дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. В случаях, предусмотренных пунктами 6 и 8 настоящей статьи, лицо, получившее уведомление компетентного органа, направляет отчет о проделанной работе.";
13) пункты 1 и 4 статьи 144 изложить в следующей редакции:
"1. Информационная система учета сырой нефти и газового конденсата предназначена для автоматизированного сбора в режиме реального времени, обработки, хранения и использования данных о количестве находящихся в обороте сырой нефти и газового конденсата, подготовленных к поставке потребителю в соответствии с требованиями действующих нормативных и технических документов, принятых в установленном порядке.";
"4. Прибором учета сырой нефти и газового конденсата признается техническое устройство, определяющее количественные и качественные характеристики сырой нефти и газового конденсата и допущенных к применению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений, а также программного обеспечения, осуществляющего передачу информации в информационную систему учета нефти и газового конденсата в режиме реального времени.";
14) абзац первый пункта 2 статьи 165 изложить в следующей редакции:
"2. Договор доверительного управления участком недр разрабатывается и заключается в форме электронного документа, удостоверенного электронными цифровыми подписями уполномоченных должностных лиц посредством интегрированной информационной системы "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан", в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, требованиями законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи и предоставляет доверительному управляющему право:".
8. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) оглавление дополнить заголовком статей 43-2, 44-1 следующего содержания:
"Статья 43-2. Реинжиниринг бизнес-процессов административных органов";
"Статья 44-1. Управление данными";

2) 4-бап мынадай мазмұндағы 40), 41), 42), 43), 44), 45) тармақшалармен толықтырылсын:
"40) реинжиниринг - функцияларды орындау мерзімдерін қысқарту, кадрлық, материалдық-техникалық және қаржылық және басқа да ресурстарды оңтайландыру, ұйымдастырудың артық рәсімдерін (бизнес-процестерді) болғызбау мақсатында әкімшілік органдардың қызметін жетілдіру, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып жетілдіру жөніндегі іс-шаралар кешені;
41) бизнес-процесс - бұл нәтижені қалыптастыруға бағытталған, бірнеше рет қайталанатын, логикалық байланысқан әрекеттер тізбегі;
42) деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган - деректерді басқару жөніндегі басшылықты және үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
43) ақпарат -- бұл кез келген форматта тіркелген тұлғалар, заттар, фактілер, оқигалар, құбылыстар және процестер туралы мәліметтер;
Қазақстан Республикасының заңнамасында ақпараттың мазмұнына, иеленушісіне не меншік иесіне немесе иеленушісіне қарай оның түрлері айқындалуы мүмкін;
44) деректер - өңдеуге ыңғайлы формальді түрдегі ақпарат;
45) цифрлық трансформация - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру мақсатында оларды кең ауқымды пайдалану арқылы бір технологиялық қалыптан екіншісіне көшуді көрсететін процесс.";
3) 5-баптың 1-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ресурстардың ең аз шығындарымен жүктелген функцияларды неғұрлым тиімді жүзеге асыру және азаматтардың барынша қанағаттануына қол жөткізу үшін реинжиниринг және (немесе) цифрлық трансформация арқылы әкімшілік органдардың қызметтерін жетілдіру;";
4) мынадай мазмұндағы 43-2, 44-1-баптармен толықтырылсын:
"43-2-бап. Әкімшілік органдардың бизнес-процестерінің реинжинирингі
1. Мемлекеттік басқарудың тиімділігіне қол жөткізу үшін әкімшілік органдардың бизнес-процестерінің реинжинирингі жүзеге асырылады.
2. Әкімшілік органдар бизнес-процестердің реинжинирингін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен әкімшілік органдардың бизнес-процестерінің реинжинирингін жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
3. Әкімшілік органдардың бизнес-процестерінің реинжинирингін үйлестіруді Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асырады.";
"44-1-бап. Деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган
1. Деректерді басқару - бұл деректерді анықтауға, құруға, жинауға, сақтауға, таратуға, жоюға және қолдауға, сондай-ақ оларды талдап, сапасын, қол жетімділігін, қорғалуын қамтамасыз етуге байланысты процесс.

2) статью 4 дополнить подпунктами 40), 41), 42), 43), 44), 45) следующего содержания:
"40) реинжиниринг - комплекс мероприятий по совершенствованию бизнес- процессов административных органов, в том числе с применением информационно-коммуникационных технологий, с целью сокращения сроков выполнения функций, оптимизации кадровых, материально-технических, финансовых и других ресурсов, исключения излишних организационных процедур (бизнес-процессов);
41) бизнес-процесс - это многократно повторяющаяся, логически связанная последовательность действий, направленных на формирование результата;
42) уполномоченный орган по управлению данными – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и координацию по управлению данными;
43) информация - сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, явлениях и процессах, зафиксированных в любом формате;
Законодательством Республики Казахстан могут определяться виды информации в зависимости от ее содержания, обладателя либо собственника или владельца;
44) данные - информация в формализованном виде, пригодном для обработки;
45) цифровая трансформация - процесс, отражающий переход из одного технологического уклада в другой посредством широкомасштабного использования информационно-коммуникационных технологий с целью повышения уровня его эффективности и конкурентоспособности;";
3) абзац четвертый пункта 1 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"совершенствование бизнес-процессов административных органов путем реинжиниринга и (или) цифровой трансформации для наиболее эффективного осуществления возложенных функций с минимальными затратами ресурсов и достижения максимальной удовлетворенности гражданами;";
4) дополнить статьями 43-2, 44-1 следующего содержания:
"Статья 43-2. Реинжиниринг бизнес-процессов административных органов
1. Для достижения эффективности государственного управления осуществляется реинжиниринг бизнес-процессов административных органов.
2. Административные органы осуществляют реинжиниринг бизнес- процессов в соответствии с Правилами осуществления реинжиниринга бизнес- процессов административных органов, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
3. Координация реинжиниринга бизнес-процессов административных органов осуществляется юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан.";
Статья 44-1. Уполномоченный орган по управлению данными
1. Управление данными - это процесс, связанный с определением, созданием, сбором, хранением, распространением, уничтожением и поддержкой данных, а также обеспечением их аналитики, качества, доступности, защиты.

2. Деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган:
1) деректерді басқарудың мемлекеттік саясатына басшылықты жүзеге асырады және оны іске асыруды қамтамасыз етеді;
2) деректерді басқаруға қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;
3) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Бюджет қаражаты есебінен құрылатын, сатып алынатын және жинақталатын, сондай-ақ әкімшілік органдар және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де тәсілдермен алынған деректердің меншік иесі мемлекет болып табылады.
4. Осы баптың талаптары мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге немесе қолжетімділігі шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын мәліметтерге жатқызылған деректерге қолданылмайды.";
5) 47-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) оңтайландыру, оның ішінде әкімшілік органдар қызметінің реинжинирингі шеңберінде оңтайландыру.".
9. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіке:
110-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуді не цифрлық құжаттар сервисі арқылы, оны ұсынуды талап етуге;";
18-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуді не цифрлық құжаттар сервисі арқылы оны ұсынуды талап етуге;".
10. "Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Қуғын-сүргіндермен байланысты архив материалдарын сақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу органдарына қайтыс болуы туралы куәлікті рәсімдеу үшін хабарлама жіберуге, сондай-ақ деректер болған жағдайда, өтініш иелерініц тілегі бойынша оларға ақталған адамның қайтыс болған уақытын, өлімінің себебін және жерленген орнын хабарлауга міндетті.".
11. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың он екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Саяси партиялар мен діни бірлестіктерді қоспағанда, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен "электрондық үкімет" веб-порталында берілген электрондық өтініш негізінде жүргізіледі.";
2) 6-2-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партиялардың филиалдарын (өкілдіктерін) және діни бірлестіктерді қоспағанда, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) есептік тіркеу Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен "электрондық үкімет" веб-порталында берілген электрондық өтініш негізінде жүргізіледі.";

2. Уполномоченный орган по управлению данными:
1) осуществляет руководство и обеспечивает реализацию государственной политики управления данными;
2) разрабатывает и утверждает требования к управлению данными;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
3. Собственником данных, создаваемых, приобретаемых и накапливаемых за счет бюджетных средств, а также полученных административными органами и иными способами, установленными законами Республики Казахстан, является государство.
4. Требования настоящей статьи не распространяются на данные, отнесенные к сведениям, составляющим государственные секреты, или сведениям, содержащим служебную информацию ограниченного доступа.";
5) подпункт 4) пункта 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"4) оптимизация, в том числе в рамках реинжиниринга административных органов.".
9. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
в статье 110:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) требовать предъявления документа, удостоверяющего личность, либо его предъявления посредством сервиса цифровых документов;";
подпункт 1) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"1) требовать предъявления документа, удостоверяющего личность, либо его предъявления посредством сервиса цифровых документов;".
10. В Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий":
статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Государственные органы, осуществляющие хранение архивных материалов, связанных с репрессиями, обязаны направлять в органы государственной регистрации актов гражданского состояния извещения для оформления свидетельства о смерти, а также при наличии данных, при обращении заявителей сообщать им время, причину смерти и место погребения реабилитированного.".
11. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств":
1) часть двенадцатую статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Государственная регистрация юридического лица, за исключением политических партий и религиозных объединений, производится на основании электронного заявления, поданного на веб-портале "электронного правительства", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";
2) статью 6-2 дополнить частью следующего содержания:
"Учетная регистрация филиала (представительства) юридического лица, за исключением филиалов (представительств) политических партий и религиозных объединений, производится на основании электронного заявления, поданного на веб-портале "электронного правительства", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";

3) 6-3-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партиялар мен діни бірлестіктерді қоспағанда, қайта ұйымдастыру арқылы құрылатын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен "электрондық үкімет" веб-порталында берілген электрондық өтініш негізінде жүргізіледі.";
4) 14-бапта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партиялар мен діни бірлестіктерді қоспағанда, заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берілген электрондық өтініш негізінде жүргізіледі.";
екінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-2) енгізілғен өзгерістерімен және толықтыруларымен нотариат куәландырған жарғы не акционерлік қоғамның жарғысына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні;
3-3) енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен ереже не филиал (өкілдік) туралы ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні;";
4) тармақша алып тасталсын;
5) 14-1-бапта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партиялар мен діни бірлестіктерді қоспағанда, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берілген электрондық өтініш негізінде жүргізіледі.";
төртінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-2) енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен нотариат куәландырған жарғы не акционерлік қоғамның жарғысына енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтіні (мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық (форматқа ауыстырған кезден бастап қолданысқа енгізіледі);
3-3) ереже енгізілген өзгерістермен және толыктырулармен не филиал (өкілдік) туралы ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың мәтінін (мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық форматқа ауыстырған кезден бастап қолданысқа енгізідеді);";
4) тармақша алып тасталсын;
6) 14-2-баптың он екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың бірінші бөлігінің 4), 5) және 6) тармақшаларын қоспағанда, сот актілерінің, сот орындаушылары мен құқық қорғау органдары қаулыларының (тыйым салуларының, қамаққа алуларының) болуы, сондай-ақ осы Заңның 11-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 4-1) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайлар, өтініш берушіге бұл туралы хабар бере отырып, электрондық, хабарламаны орындамай қалдыру үшін негіз болып табылады.";

3) статью 6-3 дополнить частью следующего содержания:
"Государственная регистрация юридического лица, создаваемого путем реорганизации, за исключением политических партий и религиозных объединений, производится на основании электронного заявления, поданного на веб-портале "электронного правительства", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";
4) в статье 14:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственная перерегистрация юридического лица, за исключением политических партий и религиозных объединений, производится на основании электронного заявления, поданного посредством веб-портала "электронного правительства", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";
в части второй:
дополнить подпунктами 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-2) нотариально удостоверенный устав с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в устав акционерного общества;
3-3) положение с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в положение о филиале (представительстве);";
подпункт 4) исключить;
5) в статье 14-1:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственная регистрация внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, за исключением политических партий и религиозных объединений, производится на основании электронного заявления, поданного посредством веб-портала "электронного правительства", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";
в части четвертой:
дополнить подпунктами 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-2) нотариально удостоверенный устав с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в устав акционерного общества (вступает в действие с момента перевода государственной услуги в электронный формат);
3-3) положение с внесенными изменениями и дополнениями либо текст внесенных изменений и дополнений в положение о филиале (представительстве) (вступает в действие с момента перевода государственной услуги в электронный формат);";
подпункт 4) исключить;
6) часть двенадцатую статьи 14-2 изложить в следующей редакции:
"Наличие судебных актов, постановлений (запретов, арестов) судебных исполнителей и правоохранительных органов, а также случаи, предусмотренные подпунктами 3), 4), 4-1) и 5) части первой статьи 11 настоящего Закона, за исключением подпунктов 4), 5) и 6) части первой настоящей статьи, являются основаниями для оставления электронного уведомления без исполнения с извещением об этом заявителя.";

7) 16-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партиялар мен діни бірлестіктерді қоспағанда, заңды тұлға қызметінің тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берілген электрондық өтініш негізінде жүргізіледі.".
12. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Тіл байланыс және ақпараттандыру саласында Қазақстан Республикасының шегінде байланыс саласында мемлекеттік тілдің және орыс тілінің қолданылуы қамтамасыз етіледі. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге пошта-телеграф жөнелтілімдері белгіленген халықаралық қағидаларға сәйкес жүргізіледі.
Ақпараттандыру объектілерінің меншік иелері мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға, мемлекеттік функцияларды орындауға және мемлекеттік қызметтерді көрсетуге арналған мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектордың ақпараттандыру объектілерін мемлекеттік, орыс тілдерінде және қажет болған кезде басқа да тілдерде Қазақстан Республикасының аумағында құруға және айналымға шығаруға міндетті.".
13. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
31-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылтай құжаттарына қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы корпорацияның құрылтай құжаттарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы хабарламаны белгілеген күнінен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға құрылтай құжаттарына өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың қабылданганын растайтын құжатты, оның көшірмесін ұсынуға міндетті.".
14. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-баптың 1-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) коммуналдық меншіктегі су құбырларын, тазарту құрылыстарын, жылу және электр желілерін және республикалық маңызы бар қаланың, астананың басқа да көлік және инженерлік инфрақұрылымдар объектілерін, байланыс желілерін салуды және пайдалануды ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 38) тармақшамен толықтырылсын:
"38) мүдделі мемлекеттік органдармен келісім бойынша кабельдік кәрізді және инженерлік инфрақұрылымды пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді.";
2) 31-баптың 1-тармағында:
2-2) тармақша алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) су құбырларын, тазарту құрылыстарын, жылу және электр желілерін және республикалық маңызы бар қаланың, астананың басқа да көлік және инженерлік инфрақұрылымдар объектілерін, байланыс желілерін салуды және пайдалануды ұйымдастырады;";

7) статью 16 дополнить частью следующего содержания:
"Государственная регистрация прекращения деятельности юридического лица, за исключением политических партий и религиозных объединений, производится на основании электронного заявления, поданного посредством веб-портала "электронного правительства", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.".
12. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан":
статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Язык в области связи и информатизации
В области связи в пределах Республики Казахстан обеспечивается функционирование государственного и русского языков. Почтово-телеграфные отправления за пределы Республики Казахстан производятся согласно установленным международным правилам.
Собственники объектов информатизации обязаны создавать и выпускать в обращение на территории Республики Казахстан объекты информатизации государственных органов и квазигосударственного сектора, предназначенные для формирования государственных электронных информационных ресурсов, выполнения государственных функций и оказания государственных услуг на государственном, русском языках, и при необходимости на других языках.".
13. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности":
абзац второй статьи 31 изложить в следующей редакции:
"В случае внесения изменений и (или) дополнений в учредительные документы, не требующих перерегистрации, страховая (перестраховочная) организация обязана в течение четырнадцати календарных дней с даты отметки корпорации уведомления о внесении изменений и (или) дополнений в учредительные документы представить в уполномоченный орган документ, подтверждающий принятие, копию изменений и (или) дополнений в учредительные документы.".
14. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) организует строительство и эксплуатацию водопроводов, очистных сооружений, тепловых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности, и других объектов транспортной и инженерной инфраструктуры, сетей связи города республиканского значения, столицы;";
дополнить подпунктом 38) следующего содержания:
"38) разрабатывает и утверждает правила эксплуатации кабельной канализации и инженерной инфраструктуры по согласованию с заинтересованными государственными органами;";
2) в пункте 1 статьи 31:
подпункт 2-2) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) организует строительство и эксплуатацию водопроводов, очистных сооружений, тепловых и электрических сетей и других объектов транспортной и инженерной инфраструктуры, сетей связи района (города областного значения);";

3) 33-баптың 1-тармағындағы 13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) өз құзыреті шегінде әскери міндеттілік және әскери қызмет, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы мәселелері бойынша, азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;";
4) 35-баптың 1-тармағында:
10) тармақша алып тасталсын;
10-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1) әділет органдары немесе тіркеуші органдары жоқ кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде кент, ауыл, ауылдық округ әкімі нотариаттық іс-әрекеттер жасауды ұйымдастырады, олардың аумағында тұратын азаматтардың азаматтық хал актілерін тіркеуге құжаттарын қабылдауды және оларды азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу және жеке тұлғалар туралы Мемлекеттік деректер базасына мәліметтер енгізу үшін ауданныц немесе облыстық маңызы бар қаланың тіркеуші органына беруді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен куәліктерді және қажет болған кезде анықтамаларды табыстауды және тапсыруды жүргізеді;".
15. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Адамдар атаулы әлеуметтік кемек тағайындау үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш жасауға құқылы.".
16. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
43-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Баланың заңды өкілдері барлық мемлекеттік органдар мен ұйымдарда, оның ішінде соттарда кез келген тұлғамен қарым-қатынаста, арнайы өкілеттіксіз баланың туу туралы куәлігі, ата-аналарының паспорты, қорғаншының жеке басының куәлігі негізінде балаларға өкілдік етуді және олардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін қорғауды жүзеге асырады.".
17. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) электрондық құжат - электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған ақпарат, ол адамға ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, оны сәйкестендіруге мүмкіндік береді;";
2) 5-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру және кері қайтарып алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
3) 6-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) деректерді жасау, өңдеу, сақтау, беру, ұсыну және растау үшін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қолданылатын қызметтің кез келген саласында электрондық құжаттарды пайдалану;";

3) подпункт 13) пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"13) в пределах своей компетенции организует и обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, мобилизационной подготовки и мобилизации, в сфере гражданской защиты;";
4) в пункте 1 статьи 35:
подпункт 10) исключить;
подпункт 10-1) изложить в следующей редакции:
"10-1) в поселках, селах, сельских округах, где нет органов юстиции или регистрирующих органов, аким поселка, села, сельского округа организует совершение нотариальных действий, производит прием документов на регистрацию актов гражданского состояния граждан, проживающих на их территории, и передачу их в регистрирующий орган района или города областного значения для государственной регистрации актов гражданского состояния и внесения сведений в государственную базу данных о физических лицах, также выдачу и вручение свидетельств, и при необходимости справок, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;".
15. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи":
пункт 1 статьи 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"Лица вправе обратиться за назначением адресной социальной помощи через веб-портал "электронного правительства".".
16. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
пункт 1 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"1. Законные представители ребенка осуществляют представительство детей и защиту их прав и охраняемых законом интересов в отношениях с любыми лицами во всех государственных органах и организациях, в том числе в судах, без специального полномочия на основании справки о рождении ребенка, паспорта родителей, удостоверения личности опекуна.".
17. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи":
1) статью 1 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) электронный документ - представленная в электронно-цифровой форме информация, позволяющая человеку идентифицировать ее с использованием информационно-коммуникационных технологий;";
2) подпункт 2) пункта 3 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывает и утверждает правила выдачи и отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров;";
3) подпункт 2) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2) использования электронных документов в любых сферах деятельности, где применяются информационно-коммуникационные технологии для создания, обработки, хранения, передачи, предоставления и подтверждения данных;";

4) 7-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тек қағаз жеткізгіштегі құжат айналымы және оларды басқа мемлекетте пайдалану мақсатында құжаттарды заңдастыру жағдайларын қоспағанда, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық нысандағы ақпарат өз қолымен куәландырылған қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей электрондық құжат болып танылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кез келген құқықтық қатынастарда қолданылуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде немесе электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы келісімде белгіленген жағдайларда ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдары, қолтаңбаны факсимильді көшіру құралдарының және өзге де тәсілдер қолданылатын өз қолымен куәландырылған электрондық нысандағы ақпарат өз қолымен куәландырылған қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей электрондық құжат болып танылады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәсілдермен куәландырылған электрондық құжаттарды өз қолымен куәландырылған қағаз жеткізгіштердегі құжаттармен бірдей деп тану жагдайларын белгілейтін. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен электрондық құжат айналымына қатысушылар арасындағы келісімдер электрондық құжатты куәландыратын адамды куәландырудың және сәйкестендірудің осындай тәсілдерін тексеру тәртібін көздеуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Цифрлық құжаттар сервисі арқылы ұсынылған электрондық құжаттарға 2, 3, 4-тармақтардың талаптары қолданылмайды";
5) 8-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік және (немесе) мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде сақталатын электрондық құжаттар цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланылуы және берілуі мүмкін.".
18. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
17-2-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жәбірленушінің қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама;".
19. "Тасымалдаушыныц жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жәбірленушінің қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама және пайда алушының зиянды өтеттіру құқығын растайтын құжат (көшірмесі) - жәбірленуші қайтыс болған жағдайда;".

4) в статье 7:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Информация в электронной форме, удостоверенная электронной цифровой подписью, признается электронным документом, равнозначным документу на бумажном носителе, удостоверенному собственноручной подписью, и может применяться в любых правоотношениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением установленных законодательством Республики Казахстан случаев документооборота исключительно на бумажном носителе и легализации документов с целью использования их в другом государстве.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Информация в электронной форме, удостоверенная собственноручной подписью с применением информационно-коммуникационных технологий средств, средств факсимильного копирования подписи и иным способов, признается электронным документом, равнозначным документу на бумажном носителе, удостоверенному собственноручной подписью, в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан или соглашением между участниками электронного документооборота.
При этом нормативные правовые акты Республики Казахстан и соглашения между участниками электронного документооборота, устанавливающие случаи признания электронных документов, удостоверенных способами, указанными в части первой настоящего пункта, равнозначными документам на бумажных носителях, удостоверенных собственноручной подписью, должны предусматривать порядок проверки таких способов удостоверения и аутентификацию лица, удостоверяющего электронный документ.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Требования пунктов 2, 3, 4 не распространяются на электронные документы, предоставленные посредством сервиса цифровых документов.";
5) пункт 8 дополнить абзацем следующего содержания:
"Хранящиеся в государственных и (или) негосударственных информационных системах электронные документы могут использоваться и предоставляться посредством сервиса цифровых документов.".
18. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат":
подпункт 4) пункта 2 статьи 17-2 изложить в следующий редакции:
"4) копия свидетельства или уведомление о смерти потерпевшего;".
19. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами":
подпункт 6) пункта 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"6) копия свидетельства или уведомление о смерти потерпевшего и документ, подтверждающий право выгодоприобретателя на возмещение вреда (копия), - в случае смерти потерпевшего;".

20. "Көлік құралдары иелерініц азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
25-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жәбірленушінің қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама;".
21. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;".
22. "Туристі міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
18-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда - қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама, сот-медициналық сараптаманың қорытындысы немесе патологиялық-анатомиялық ашып қарау хаттамасы;"
23. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
21-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Рұқсат алу үшін өтініш иесі уәкілетті органға электрондық өтініш береді.
3. Рұқсат өтініш берілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде беріледі.";
8-тармақ алып тасталсын.
24. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
4-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-4) ақпараттық қауіпсіздікті куәландырушы орталық - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайтын, электрондық нысанда қауіпсіздік сертификаттарын шығаратын заңды тұлға;";
21), 22-2) тармақшалар алып тасталсын;
30-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30-3) интернет-трафик алмасу нүктесі - Қазақстан Республикасының аумағында байланыс операторларының интернет-трафигін өткізу (алмасу) жөніндегі аппараттық-бағдарламалық кешен;";
мынадай мазмұндағы 73-3) тармақшамен толықтырылсын:
"73-3) қалааралық трафикті өткізу - қалааралық байланыс желілері арқылы қосылуды орнату және ақпарат беру процесін жүзеге асыру;";
2) 8-баптың 1-тармағының 19-3) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-1-бапта:
2), 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) радиоэлектрондық құралдардың және радиожиіліктерді иелікке берудің тізілімін (деректер базасын) және телекоммуникациялардың цифрлық картасын жүргізуді техникалық қамтамасыз етуді;";
"4) радиожиіліктер ресурстарын және орбиталық позицияларды халықаралық үйлестіру жөніндегі іс-шараларды техникалық қолдап отыруды;";
5) тармақшадағы "беруді жүзеге асырады." деген сөздер "беруді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

20. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств":
подпункт 4) пункта 2 статьи 25 изложить в следующий редакции:
"4) копия свидетельства или уведомление о смерти потерпевшего;".
21. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций":
пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) осуществляет в пределах компетенции контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями требований информационной безопасности;".
22. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста":
абзац седьмой подпункта 2) пункта 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"копия свидетельства или уведомление о смерти, заключение судебно- медицинской экспертизы или протокол патологоанатомического вскрытия представляются в случае смерти застрахованного;".
23. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
в статье 21:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Для получения разрешения заявитель представляет в уполномоченный орган электронное заявление.
3. Разрешение выдается в течение 1 (один) рабочего дня со дня подачи заявления.";
пункт 8 исключить.
24. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
1) в статье 2:
подпункт 4-4) изложить в следующей редакции:
"4-4) удостоверяющий центр информационной безопасности - юридическое лицо, определяемое Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, выпускающее сертификаты безопасности в электронной форме;";
подпункты 21), 22-2) исключить; подпункт 30-3) изложить в следующей редакции:
"30-3) точка обмена интернет-трафиком - аппаратно-программный комплекс по пропуску (обмену) интернет-трафика операторов связи на территории Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 73-3) следующего содержания:
"73-3) пропуск междугороднего трафика - осуществление процесса установления соединения и передачи информации через междугородные линии связи;";
2) подпункт 19-3) пункта 1 статьи 8 исключить;
3) в статье 9-1:
подпункты 2), 4) изложить в следующей редакции:
"2) техническое обеспечение ведения реестра (базы данных) радиоэлектронных средств и радиочастотных присвоений и цифровой карты телекоммуникаций;";
"4) техническое сопровождение мероприятий по международной координации ресурсов радиочастот и орбитальных позиций;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) телерадио хабарларын тарату желілерінің жиілік-аумақтық жоспарын келісу, сондай-ақ телерадио хабарларын тарату желілері үшін радиожиіліктерді іріктеу және сүйемелдеуді жүзеге асырады.";
4) 12-бапта:
8-1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Байланыс операторының Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатта көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді орындамауы, сондай-ақ радиожиілік спектрін бір жыл ішінде пайдаланбауы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.";
5) 15-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қызметтік ақпаратты жинауды және сақтауды жүзеге асыруға міндетті. Қызметтік ақпаратты сақтау Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының шетелде жүрген абоненттеріне байланыс қызметтерін көрсету жағдайларын қоспағанда, абоненттер туралы қызметтік ақпаратты Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге беруге тыйым салынады;";
6) 23-баптың 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Байланыс операторлары байланыс арналары мен желілерінің басымдықпен берілуін, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік, ішкі істер органдарыныц, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мұқтаждары үшін сақталуын қамтамасыз етуге және байланыс арналарын ауыстыру немесе бүлінген жағдайда оларды қалпына келтіру жөнінде бірінші кезекті және кезек күттірмейтін шаралар қолдануға міндетті.
7. Байланыс операторлары, сот шешімімен болмаса, байланыс арналарын ажыратуға және (немесе) үкіметтік және президентгік байланыс қызметтерін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарына, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына байланыс қызметтерін ұсынуды тоқтата тұруға құқылы емес.
7) 25-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Байланыс операторлары уәкілетті орган бекітетін қағидаларға сәйкес қосу және трафикті өткізу қызметтерін көрсетуге міндетті. Байланыс операторларын қосудың үлгі шарттары уәкілетті органмен келісіледі.
3. Халықаралық немесе қалааралық трафикті өткізу Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесінің жұмыс істеу тәртібінің сақталуы ескеріле отырып, халықаралық немесе қалааралық байланыс операторларының желілері арқылы ғана жүзеге асырылады.";

"6) согласование частотно-территориального плана сетей телерадиовещания, а также подбор и сопровождение радиочастот для сетей телерадиовещания;";
4) статью 12 пункт 8-1 дополнить абзацем следующего содержания:
"Невыполнение оператором связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в разрешении на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан, а также неиспользование радиочастотного спектра в течение одного года влекут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
5) подпункт 2) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2) осуществлять сбор и хранение служебной информации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. Хранение служебной информации осуществляется на территории Республики Казахстан. Запрещается передача служебной информации об абонентах за пределы Республики Казахстан, за исключением случаев оказания услуг связи абонентам Республики Казахстан, находящимся за рубежом;";
6) пункты 6 и 7 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"6. Операторы связи обязаны обеспечивать приоритетное предоставление каналов и линий связи, а также их сохранность для нужд государственных органов, Службы государственной охраны, органов военного управления, национальной безопасности, внутренних дел Республики Казахстан, оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и принимать первоочередные и неотложные меры по замене каналов связи или их восстановлению в случае повреждения.
7. Операторы связи не вправе отключать каналы связи и (или) приостанавливать предоставление услуг правительственной и президентской связи, услуг связи Службы государственной охраны, органам военного управления, национальной безопасности, внутренних дел Республики Казахстан, также оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" иначе как по решению суда.";
7) пункты 2 и 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2. Операторы связи обязаны оказывать услуги присоединения и пропуска трафика в соответствии с правилами, утверждаемыми уполномоченным органом.
Типовые условия присоединения операторов связи согласовываются с уполномоченным органом.
3. Пропуск международного или междугородного трафика осуществляется только через сети операторов международной или междугородной связи с учетом соблюдения порядка функционирования системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан.";

8) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Байланыс операторларының телекоммуникация желілерін қосу ерекшеліктері
1. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің байланыс операторлары үшін телекоммуникацияның басқа желілерін қосу қызметтерін көрсетудің, сондай-ақ желілердің өзара іс-қимылы және трафикті өткізу бойынша осыған байланысты міндеттемелердің талаптарын айқындайтын қосу шарты жария шарт болып табылады, оның үлгі нысанын уәкілетті орган бекітеді.
2. Байланыс операторының жалғау шартын жасасудан бас тартуына не байланыс операторының байланыс желілерін жалғауға немесе төсеуге қойылатын көрінеу шектеуші шарттар белгілеуіне жол берілмейді.
Байланыс желілерін жалғауға немесе төсеуге қойылатын көрінеу шектеуші шарттар деп байланыс операторы белгілейтін, жалғанатын байланыс операторының оларды орындауы өзге жалғану жағдайларында жұмсалған шығындарға мөлшерлес келмейтін немесе жер учаскесі меншік иесінің, жер пайдаланушының, ғимараттың немесе құрылыстың меншік иесінің өз аумақтарында және (немесе) ғимараттарында немесе құрылыстарында телекоммуникациялар желісін төсеуден бас тартуына байланысты мүмкін болмайтын жалғануға арналған техникалық шарттар түсініледі.".
25. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпарат - кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану жүйесіне қатысушылар беретін, қажет болған жағдайда электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылатын, электрондық нысандағы және қағаз жеткізгіштегі кредиттік тарих субъектілеріне қатысты мәліметтер;";
2) 7-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметін автоматтандыру үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды ұсыну бойынша қызметтер көрсету;";
3) 23-бапта:
3-тармактың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық атқарушы органдар және оларға тиесілі не оларға ведомстволық бағынысты заңды тұлғалар мемлекет қатысатын кредиттік бюроға ақпарат беруді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның ақпарат алмасудың электрондық шлюзін пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен онымен жасалған шарт негізінде жүзеге асырады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өнім берушілер кредиттік бюроларға ақпаратты электрондық нысанда ұсынады. Ақпаратты қағаз жеткізгіште беру жағдайлары кредиттік бюролардың ішкі құжаттарында және олар ақпарат берушілермен жасасатын шарттарда айқындалады.";

8) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Особенности присоединения сетей телекоммуникаций операторами связи
1. Для операторов связи сети телекоммуникаций общего пользования договор присоединения, определяющий условия оказания услуг присоединения других сетей телекоммуникаций, а также связанные с этим обязательства по взаимодействию сетей и пропуску трафика, является публичным договором, типовая форма которого утверждается уполномоченным органом.
2. Не допускаются отказ оператора связи от заключения договора присоединения либо установление оператором связи заведомо ограничительных условий на присоединение или прокладку линий связи.
Под заведомо ограничительными условиями на присоединение или прокладку линий связи понимаются технические условия на присоединение, устанавливаемые оператором связи, выполнение которых для присоединяемого оператора связи несоразмерно с затратами, которые могли быть произведены при иных условиях присоединения, или не представляется возможным в связи с отказом собственника земельного участка, землепользователя, собственника здания или сооружения на прокладку сети телекоммуникаций на их территории и (или) в зданиях или сооружениях.".
25. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан":
1) подпункт 1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"1) информация - сведения в отношении субъектов кредитных историй в электронной форме и на бумажном носителе, передаваемые участниками системы формирования кредитных историй и их использования, при необходимости удостоверяемые электронной цифровой подписью;";
2) подпункт 1) пункта 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"1) услуга по предоставлению специализированного программного обеспечения для автоматизации деятельности участников системы формирования кредитных историй;";
3) в статье 23:
абзац второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Предоставление информации в кредитное бюро с государственным участием центральными исполнительными органами и принадлежащими либо подведомственными им юридическими лицами осуществляется на основании заключенного с ним в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации, договора с использованием электронного шлюза обмена информацией уполномоченного органа в сфере информатизации.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Информация предоставляется поставщиками в кредитные бюро в электронной форме. Случаи предоставления информации на бумажном носителе определяются внутренними документами кредитных бюро и заключаемыми ими договорами с поставщиками информации.";

4) 29-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кредиттік бюро кредиттік тарих субъектісіне қатысты кредиттік есепті оған беруі кредиттік тарих субъектісінің жазбаша не электрондық нысандағы сұрау салуы негізінде жүзеге асырылады.".
26. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
33-1-баптың 3-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) аңшы куәліктерін электрондық нысанда беруді, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне белгіленген нысан бойынша берілген аңшы куәліктері туралы есептілікті ұсынуды;".
27. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
20-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қызметкердің қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама;".
28."Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
19-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жәбірленуші қайтыс болған жағдайда - қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама және пайда алушының зиянды өтетуге құқығын растайтын құжат (көшірмесі);".
29. "Сәйкестендіру нөмірлерініц ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімі - Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және қызметін тоқтатқан заңды тұлғалар (филиалдар мен өкілдіктер), қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер туралы мәліметтерді есепке алуға және сақтауға, берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірлері туралы мәліметтерді қалыптастыруға және сақтауға арналған мемлекеттік деректер базасы;";
"4) жеке сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімі - жеке сәйкестендіру нөмірлері туралы ақпаратты және олар берілген жеке тұлғалар туралы мәліметтерді қалыптастыруға, есепке алуға, сақтауға арналған мемлекеттік деректер базасы;";
2) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-6) тармақшамен толықтырылсын:
"3-6) электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің бірыңғай жүйесінің электрондық құжат айналымы шеңберінде жұмыс істеуі мақсатында Ұлттық пошта операторына;".
30. "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

4) пункт 4 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"4. Предоставление кредитным бюро субъекту кредитной истории кредитного отчета в отношении его осуществляется на основании письменного запроса либо в электронной форме субъекта кредитной истории.".
26. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
подпункт 7) пункта 3 статьи 33-1 изложить в следующей редакции:
"7) выдача удостоверений охотника в электронной форме, представление в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа отчетности о выданных удостоверениях охотника по установленной форме;".
27. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей":
абзац четвертый подпункта 2) пункта 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"копия свидетельства или уведомление о смерти работника;".
28. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании":
подпункт 4) пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4) копия свидетельства или уведомление о смерти и документ, подтверждающий право выгодоприобретателя на возмещение вреда (копия), - в случае смерти потерпевшего;".
29. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров":
1) подпункты 2) и 4) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2) национальный реестр бизнес-идентификационных номеров - государственная база данных, предназначенная для учета и хранения сведений о созданных и прекративших деятельность на территории Республики Казахстан юридических лицах (филиалах и представительствах), индивидуальных предпринимателях, осуществляющих деятельность в виде совместного предпринимательства, формирования и хранения сведений о присвоенных бизнес- идентификационных номерах;";
"4) национальный реестр индивидуальных идентификационных номеров - государственная база данных, предназначенная для формирования, учета, хранения информации об индивидуальных идентификационных номерах и сведений о физических лицах, которым они присвоены;";
2) пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 3-6) следующего содержания:
"3-6) Национальному оператору почты в целях функционирования единой системы электронных абонентских почтовых ящиков в рамках электронного документооборота;".
30. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности":
подпункт 7) статьи 1 изложить в следующей редакции:

"7) жария мүдделі ұйымдар - қаржы ұйымдары (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда), акционерлік қоғамдар (коммерциялық еместерін қоспағанда), жер қойнауын пайдаланушы ұйымдар (кең таралған пайдалы қазбаларды өндіретін ұйымдардан басқа), астық қабылдау кәсіпорындары, сондай-ақ жарғылық капиталдарында мемлекеттің қатысу үлесі бар ұйымдар және еншілес, тәуелді және өзге де заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен үлестес болып табылатын ұйымдар;".
31. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
17-баптың 3-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) егер осы баптың 3-1 және 3-2-тармақтарында өзгеше кезделмесе, құқық иесінің келісімімен өзге де тұлғалардың уәжді сауалдары бойынша беріледі.".
32. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әкімшілік дереккөздер - статистикалық қызметті қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық, реттеуіш, іске асыру немесе бақылау функцияларын іске асыру процесінде есепке алу деректерін немесе өзге де деректерді тұрақты негізде (кемінде 1 рет) жинауды жүзеге асыратын орталық және жергілікті атқарушы органдар, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, өзге де мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері;";
7-1) тармақша алып тасталсын;
2) 8-бапта:
4-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) экономика секторларының сыныптауышы бойынша коды;
3-2) меншік нысандары мен түрлерінің сыныптауышы бойынша коды;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Деректер базаларын ғылыми және зерттеу мақсаттарында уәкілетті орган белгілеген тәртіппен сәйкестендірілмеген түрде ұсынуға және пайдалануға жол беріледі.";
3) 12-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жалпы мемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды, сондай-ақ оларды бекіту тәртібін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) мемлекеттік органдардың статистикалық ақпаратты жүргізу процесіне қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;";
13) тармақша алып тасталсын;

"7) организации публичного интереса - финансовые организации (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой), акционерные общества (за исключением некоммерческих), организации-недропользователи (кроме организаций, добывающих общераспространенные полезные ископаемые), хлебоприемные предприятия, а также организации в уставных капиталах которых имеется доля участия государства, и дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилиированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;".
31. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество":
подпункт 8) пункта 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"8) иных лиц с согласия правообладателя, если иное не предусмотрено пунктами 3-1 и 3-2 настоящей статьи.".
32. В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике":
1) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) административные источники - центральные и местные исполнительные органы, акимы поселка, села, сельского округа, Национальный Банк Республики Казахстан, иные государственные органы и субъекты квазигосударственного сектора, осуществляющие сбор учетных или иных данных на регулярной основе (не менее 1 раза) в процессе реализации стратегических, регулятивных, реализационных или контрольных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением статистической деятельности;";
подпункт 7-1) исключить;
2) в статье 8:
в пункте 4:
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктами 3-1), 3-2) следующего содержания:
"3-1) код по классификатору секторов экономики;
3-2) код по классификатору форм и видов собственности.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Допускаются представление и использование в научных и исследовательских целях баз данных в деидентифицированном виде в порядке, установленном уполномоченным органом.";
3) в статье 12:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) утверждает статистические формы для проведения общегосударственных статистических наблюдений, инструкции по их заполнению, а также порядок их утверждения;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) разрабатывает и утверждает требования к процессу производства статистической информации государственными органами;";
подпункт 13) исключить;

мынадай мазмұндағы 15-2) тармақшамен толықтырылсын:
"15-2) мемлекеттік статистика органдарынан уәкілетті орган қалыптастыратын ресми статистикалық ақпаратты жүргізу үшін қажетті алғашқы статистикалық деректерді өтеусіз негізде алады;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) статистикалық ақпараттың сапасын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік статистика органдарының статистикалық қызметінің мемлекеттік статистика органдары бекіткен статистикалық әдіснамаға сәйкестігіне талдау жүргізеді және талдау жүргізу үшін қажетті құжаттарды (ақпаратты) сұратады;";
мынадай мазмұндағы 27), 28), 29) тармақшалармен толықтырылсын:
"27) Статистикалық жұмыстар жоспарын қалыптастырады;
28) статистикалық мақсаттар үшін ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті органнан Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін өтеусіз негізде алады;
29) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен статистикалық ақпаратты шығарады және таратады.";
4) 12-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ақпараттық жүйеде респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсынбауына әкеп соққан статистикалық нысандарды ұсыну мерзімінін соңғы күні техникалық ақаулардың туындағанын растау болған кезде уәкілетті орган ресми интернет-ресурста керсетілген статистикалық нысандар бойынша мерзімді ұзарту және респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімін одан кейінгі жұмыс күніне ауыстыру туралы хабарламаны орналастырады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы баптың 2-1-тармағына сәйкес профилактикалық бақылау жүргізу туралы қорытындыны жіберу мерзімі одан кейінгі жұмыс күніне ауыстырылады.";
5) 13-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен статистикалық әдіснаманы әзірлейді, қалыптастырады және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 2-1), 5-2), 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) уәкілетті органмен келісу бойынша ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандарын бекітеді;";
"5-2) статистикалық ақпаратты шығарады және таратады;
5-3) сұрау салу негізінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан үшінші тұлғаларға бермей, тек статистикалық мақсаттарда ғана пайдалану үшін иесіздендірілген бастапқы статистикалық деректерді алады;";
6) 16-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін уәкілетті органмен келісу бойынша бекітуге;";

дополнить подпунктом 15-2) следующего содержания:
"15-2) получает на безвозмездной основе от органов государственной статистики первичные статистические данные, необходимые для производства официальной статистической информации, формируемой уполномоченным органом;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) для обеспечения качества статистической информации проводит анализ соответствия статистической деятельности органов государственной статистики утвержденной органами государственной статистики методологии и запрашивает необходимые для проведения анализа документы (информацию);"; дополнить подпунктами 27), 28), 29) следующего содержания:
"27) формирует План статистических работ;
28) получает на безвозмездной основе от уполномоченного органа в области космической деятельности данные дистанционного зондирования Земли из космоса для статистических целей;
29) производит и распространяет статистическую информацию, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
4) в статье 12-2:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При наличии подтверждения возникновения технических неполадок в информационной системе в последний день срока представления статистических форм, повлекших непредставление респондентами первичных статистических данных, уполномоченным органом на официальном интернет-ресурсе размещается уведомление о продлении срока по указанным статистическим формам и переносе срока представления респондентами первичных статистических данных на следующий за ним рабочий день.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом срок направления заключения о проведении профилактического контроля согласно пункту 2-1 настоящей статьи переносится на следующий за ним рабочий день.";
5) в статье 13:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывают, формируют и утверждают по согласованию с уполномоченным органом статистическую методологию в порядке, установленном уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 2-1), 5-2), 5-3) следующего содержания:
"2-1) утверждают по согласованию с уполномоченным органом формы ведомственных статистических наблюдений;";
"5-2) производят и распространяют статистическую информацию;
5- 3) получают на основании запроса обезличенные первичные статистические данные от уполномоченного органа в области государственной статистики для использования исключительно в статистических целях, без передачи третьим лицам;";
6) подпункт 2) пункта 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2) утверждать по согласованию с уполномоченным органом формы, предназначенные для сбора административных данных, а также методики расчета показателей;";

7) 17-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) алғашқы статистикалық деректерді электрондық түрде ұсыну үшін қажетті статистикалық нысанды және (немесе) бағдарламалық қамтылымды электрондық жеткізгіштерде өтеусіз негізде алуға;"; -
8) 22-баптың 2, 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар және жалпымемлекеттік статистикалық ақпаратты қалыптастыру жөніндегі статистикалық әдіснаманы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
3. Мемлекеттік статистика органдары жүргізетін ведомстволық статистикалық байқаулар жөніндегі және олардың статистикалық ақпаратты қалыптастыруы жөніндегі статистикалық әдіснаманы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік статистика органдары әзірлейді және бекітеді.";
9) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік статистика органдары пайдаланушыларға сапалы ресми статистикалық ақпаратқа, оның ішінде машина оқи алатын деректер және статистикалық әдіснама форматында қол жөткізуге тең құқықтарды мемлекеттік статистика органдарының интернет-ресурстарында және "электрондық үкімет" веб-порталының ашық деректер интернет-порталында орналастыру арқылы қамтамасыз етеді.".
33. "Медиация туралы" 2011 жылғы 28 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Медиаторлар кәсіпқой медиаторлар тізіліміне қосылу үшін медиаторлар ұйымына жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін, сәйкестендіру үшін жоғары білімі туралы дипломның және медиация бойынша арнайы даярлықтан өткендігін растайтын құжаттың (сертификаттың) көшірмелерін ұсынуы қажет.
Медиаторды наркологиялық және психоневрологиялық ұйымда есепке алу, соттылықтың болмауы туралы мәліметтер ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы тексеріледі.";
2) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Медиацияны кәсіпқой емес негізде жүзеге асыратын медиаторлар кәсіпқой емес медиаторлар тізіліміне қосылу үшін уәкілетті органға сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты ұсына отырып, жүгінуге міндетті.
Медиаторды наркологиялық және психоневрологиялық ұйымда есепке алу, соттылықтың болмауы туралы мәліметтер ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы тексеріледі.".
34. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтар халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қандас мәртебесін беруге немесе ұзартуға және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш жасай алады.";

7) подпункт 4) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"4) получать на безвозмездной основе на электронных носителях статистическую форму и (или) программное обеспечение, необходимые для представления первичных статистических данных, в электронном виде;";
8) пункты 2, 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2. Статистическая методология по общегосударственным статистическим наблюдениям и формированию общегосударственной статистической информации разрабатывается и утверждается уполномоченным органом.
3. Статистическая методология по ведомственным статистическим наблюдениям, проводимым органами государственной статистики, и по формированию ими статистической информации разрабатывается и утверждается органами государственной статистики по согласованию с уполномоченным органом.";
9) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2. Органы государственной статистики обеспечивают пользователям равные права на одновременный доступ к качественной официальной статистической информации, в том числе в формате машиночитаемых данных и статистической методологии, путем их размещения на интернет-ресурсах органов государственной статистики и интернет-портале открытых данных веб-портала "электронного правительства".".
33. В Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года "О медиации":
1) пункт 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2. Для включения в реестр профессиональных медиаторов медиаторам необходимо представить в организацию медиаторов документ, удостоверяющий личность, для идентификации, копии диплома о высшем образовании и документа (сертификата), подтверждающего прохождение специальной подготовки по медиации.
Сведения об учете медиатора в наркологической и психоневрологической организации, отсутствии судимости проверяются путем информационного взаимодействия.";
2) пункт 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2. Медиаторы, осуществляющие медиацию на непрофессиональной основе, обязаны обратиться в уполномоченный орган для включения в реестр непрофессиональных медиаторов с представлением документа, удостоверяющего личность, для идентификации.
Сведения об учете медиатора в наркологической и психоневрологической организации, отсутствии судимости проверяются путем информационного взаимодействия.".
34. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
1) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Этнические казахи, самостоятельно въехавшие на территорию
Республики Казахстан, могут обращаться на присвоение или продление статуса кандаса и (или) включение в региональную квоту приема кандасов в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";

2) 20-баптың 8-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Этникалық қазақтар халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қандас мәртебесін беруге және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш жасай алады.";
3) 21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтар тұратын жеріне келгеннен кейін, олар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірді таңдаған жағдайда халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қандас мәртебесін беруге немесе ұзартуға және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш жасай алады және тұрақты тұруға рұқсат алу үшін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне өтініш береді.".
35. "Қазакстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) байланыс саласындағы уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының байланыс инфрақұрылымын қалыптастыруды, дамытуды және оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) ақпарат саласындағы уәкілетті орган - бірыңғай ақпараттық кеңістікті қалыптастыруды, дамытуды және оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, сондай-ақ ақпараттық кеңістіктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
2) 23-бапта:
6-тармақта:
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) байланыс саласындағы уәкілетті органның, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдарының келісімінсіз, қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы ретінде байланыс желісін иеленуші және (немесе) оларды басқару немесе пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асырушы ұйымның дауыс беретін акцияларының, сондай-ақ үлестерінің, пайларының 10 пайызынан астамын жеке және заңды тұлғалардың дербес немесе тұлғалар тобы құрамында сатып алуына немесе өзгеше меншікке алуына;
7) ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісілген, байланыс саласындағы уәкілетті органның қорытындысына негізделген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің оң шешімінсіз қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы ретінде телекоммуникациялар саласындағы қызметті жүзеге асырушы, жер бетіндегі (кәбілдік, оның ішінде талшықты-оптикалық, радиорелелік) байланыс желілерін иеленуші заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының, сондай-ақ үлестерінің, пайларының жиынтығында 49 пайыздан астамын шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың және шетелдік заңды тұлғалардың тікелей және (немесе) жанама түрде иеленуіне, пайдалануына, билік етуіне және (немесе) басқаруына;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) абзац второй пункта 8 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Этнические казахи могут обращаться на присвоение статуса кандаса и (или) включение в региональную квоту приема кандасов в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";
3) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Этнические казахи, самостоятельно въехавшие на территорию Республики Казахстан, по прибытии на место проживания в случае выбора ими региона, определенного Правительством Республики Казахстан, могут обращаться на присвоение или продление статуса кандаса и (или) включение в региональную квоту приема кандасов в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и обращаются в территориальные подразделения органов внутренних дел за разрешением на постоянное проживание.".
35. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
1) в статье 15:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) уполномоченный орган в области связи - центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование, развитие и обеспечение безопасности инфраструктуры связи Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) уполномоченный орган в области информации - центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование, развитие и обеспечение безопасности единого информационного пространства, а также межведомственную координацию деятельности по обеспечению безопасности информационного пространства;";
2) в статье 23:
в пункте 6:
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) приобретение или иное получение в собственность физическими и юридическими лицами самостоятельно или в составе группы лиц более 10 процентов голосующих акций, а также долей, паев организации, владеющей и (или) осуществляющей деятельность по управлению или эксплуатации линии связи в качестве оператора междугородной и (или) международной связи, без согласия уполномоченного органа в области связи, а также органов национальной безопасности;
7) иностранцам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться, распоряжаться и (или) управлять в совокупности более чем 49 процентами голосующих акций, а также долей, паев юридического лица, осуществляющего деятельность в области телекоммуникаций в качестве оператора междугородной и (или) международной связи, владеющего наземными (кабельными, в том числе волоконно-оптическими, радиорелейными) линиями связи, без положительного решения Правительства Республики Казахстан, основанного на заключении уполномоченного органа в области связи, согласованного с органами национальной безопасности;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Байланыс және ақпарат саласында ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың акцияларын (үлестерін, пайларын) иелену немесе олардың қызметіне қатысу бөлігіндегі өзге де иіектеулер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.".
36. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандагы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 52) тармақшамен толықтырылсын:
"52) хабардар ету - әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларға уәкілетті адамдардың талаптарын электрондық пошта мекенжайы немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша шақыру қағазын жіберу арқылы, сондай-ақ тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де электрондық байланыс құралдарын пайдалана отырып жөткізу не шақыру қағазын соңғы белгілі тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бойынша қағаз жеткізгіште жіберу арқылы жөткізу;";
2) 17-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларға арналған:
тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), туған күнін, жерін өзгерту туралы;
қайтыс болуды тіркеу туралы;
мүгедек деп тану туралы;
азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу және тіркеу есебінен шығару туралы;
адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасауының болуы не болмауы туралы мәліметтерді көрсетілген бағыттар бойынша қызметін жүзеге асыратын уәкілетті органдар мемлекеттік органдардың мемлекеттік ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдарына береді.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмаған жағдайда, мәліметтер үш жұмыс күні ішінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі.";
6, 8 және 10-тармақтар алып тасталсын.
37. "Микроқаржы қызметі туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың 5-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нотариустың сұрау салуына қайтыс болғаны туралы куәліктің немесе хабарламаның көшірмесі қоса берілуге тиіс.".
38. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Адамдардың шекаралық белдеуге кіруі жеке басын куәландыратын құжаттары болған не олар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі беретін цифрлық құжаттар сервисі мен арнайы рұқсаттамалар арқылы ұсынылған кезде сол үшін белгіленген орындарда жүзеге асырылады.";

"7. Иные ограничения в части владения акциями (долями, паями) или участия в деятельности организаций, осуществляющих деятельность по обеспечению национальной безопасности в области связи и информации, устанавливаются законами Республики Казахстан.".
36. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) статью 1 дополнить подпунктом 52) следующего содержания:
"52) оповещение - доведение военнообязанным и призывникам требований уполномоченных лиц путем направления повестки по адресу электронной почты или абонентскому номеру сотовой связи, а также с использованием иных электронных средств связи, обеспечивающих фиксирование доведением либо направлением повестки на бумажном носителе по последнему известному месту жительства или месту нахождения;";
2) в статье 17:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сведения на военнообязанных и призывников:
об изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты, места рождения;
о регистрации смерти;
признанных инвалидами;
о регистрации и снятии с регистрационного учета граждан по месту жительства;
о наличии либо отсутствии совершения лицом уголовного правонарушения передаются уполномоченными органами, осуществляющими деятельность по указанным направлениям, в местные органы военного управления района Города областного значения) посредством обеспечения взаимодействия государственных информационных систем государственных органов.
В случае отсутствия взаимодействия между государственными информационными системами, сведения направляются в местные органы военного управления района (города областного значения) в течение трех рабочих дней.";
пункты 6, 8 и 10 исключить.
37. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
абзац второй подпункта 2) пункта 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"К запросу нотариуса должна быть приложена копия свидетельства или уведомления о смерти.".
38. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан";
1) пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Въезд лиц в пограничную полосу осуществляется в установленных для этого местах при наличии документов, удостоверяющих личность, либо их предъявлении посредством сервиса цифровых документов и специальных пропусков, выдаваемых Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";

2) 40-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Адамдардың шекаралық белдеуге кіруі жеке басын куәландыратын құжаттары болған не Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі беретін цифрлық құжаттар сервисі және арнайы рұқсаттамалар арқылы көрсетілген кезде сол үшін белгіленген орындарда жүзеге асырылады.".
39. "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 3), 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке басты куәландыратын құжат - жеке басты сәйкестендіру мақсатында оның иесінің жеке басын және құқықтық мәртебесін анықтауға мүмкіндік беретін, жеке тұлғаның дербес деректері туралы тіркелген ақпараты бар, белгіленген үлгідегі құжат, ол материалдық тасымалдағышта не осы Заңда айқындалған жағдайларда электрондық нысанда беріледі;";
"5) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша немесе өтінішінсіз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды немесе олардың жиынтығын іске асыру нысандарының бірі;";
2) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туу туралы куәлік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының негізінде электрондық нысанда және (немесе) қағаз жеткізгіште беріледі.";
3) 22-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
4) 23-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасының аумағында жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжаттар цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланылуы және ұсынылуы мүмкін.".
40. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) қоғамдық маңызы бар көрсетілетін қызмет - жеке және (немесе) заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға бағытталған мемлекеттік функцняларды іске асыру нысаны;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша немесе өтінішінсіз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды немесе олардың жиынтығын іске асыру нысандарының бірі;";
7) тармақша алып тасталсын;
10-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы пилоттық жоба - мемлекеттік қызметтер көрсету кезіндегі процестердің, тәсілдердің өзгеруін байқаудан өткізу жөніндегі процесс;";
16) тармақша алып тасталсын;

2) пункт 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"1. Въезд лиц в пограничную полосу осуществляется в установленных для этого местах при наличии документов, удостоверяющих личность, либо их предъявлении посредством сервиса цифровых документов и специальных пропусков, выдаваемых Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.".
39. В Закон Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность":
1) подпункты 3), 5) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3) документ, удостоверяющий личность, - документ установленного образца с зафиксированной на нем информацией о персональных данных физического лица, позволяющей установить личность и правовой статус его владельца в целях идентификации личности, выдаваемый на материальном носителе либо, в случаях определенных настоящим Законом, в электронной форме.";
"5) государственная услуга - одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;";
2) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Свидетельство о рождении выдается в электронной форме и (или) на бумажном носителе на основании актовой записи о государственной регистрации рождения ребенка в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
3) пункт 3 статьи 22 исключить;
4) статью 23 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Для идентификации физического лица на территории Республики Казахстан документы, удостоверяющие личность, могут использоваться и представляться посредством сервиса цифровых документов.".
40. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) общественно-значимая услуга - форма реализации государственных функций, направленных на реализацию прав и законных интересов физических и (или) юридических лиц;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) государственная услуга - одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;";
подпункт 7) исключить;
подпункт 10-1) изложить в следующей редакции:
"10-1) пилотный проект в сфере оказания государственных услуг - процесс по апробации изменения процессов, подходов при оказании государственных услуг;";
подпункт 16) исключить;

"2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні әзірлейтін орталық мемлекеттік орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын "электрондық үкімет" веб-порталында жария талқылау үшін өзінің интернет-ресурсында және (немесе) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің интернет-ресурстарында орналастырады, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы туралы көрсетілетін қызметті алушыларды өзге де тәсілдермен хабардар етуді қамтамасыз етеді.";
16) 18-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы;";
4) тармақшадағы "арқылы көрсетіледі." деген сөздер "арқылы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) стационарлық абоненттік құрылғы арқылы;
6) уәкілетті орган айқындаған ақпараттандыру объектілері арқылы көрсетіледі.";
17) 20-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік корпорация қызметкерлері мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алуға міндетті.";
18) 21-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
19) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсету процестерінің реинжинирингі
Мемлекеттік қызметтер көрсету процестерінің реинжинирингін орталық мемлекеттік органдар, Мемлекеттік корпорация, облыстардың, республикалық, маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тұрақты негізде жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті органның және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік кұқықтық актіні әзірлеуші мүдделі орталық мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы пилоттық жобаларын іске асыру бірлескен шешім негізінде жүзеге асырылады.".
41. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Центральный государственный орган, разрабатывающий подзаконный нормативный правовой акт, определяющий порядок оказания государственной услуги, размещает проект подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, для его публичного обсуждения на веб-портале "электронного правительства", своем интернет- ресурсе и (или) интернет-ресурсах местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа, а также обеспечивает иными способами информирование услугополучателей о проекте подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги.";
16) в статье 18:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) посредством веб-портала "электронного правительства";";
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) посредством стационарного абонентского устройства;
6) посредством объектов информатизации, определенных уполномоченным органом;";
17) пункт 6 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"6. Работники Государственной корпорации при оказании государственных услуг обязаны получать согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
18) пункт 4 статьи 21 исключить;
19) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Реинжиниринг процессов оказания государственных услуг
Реинжиниринг процессов оказания государственных услуг осуществляется центральными государственными органами, государственной корпорацией, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимами районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов на постоянной основе в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере информатизации.
Реализация пилотных проектов в сфере оказания государственных услуг уполномоченного органа в сфере оказания государственных услуг и заинтересованных центральных государственных органов - разработчиков подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, осуществляется на основании совместного решения.".
41. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите":
пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:

"2. Дербес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін дербес деректерді жинау, өңдеу кезінде дербес деректерді иесіздендіруді меншік иесі және (немесе) оператор жүргізген жағдайларды қоспағанда, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес жүзеге асырады.".
42. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 72-баптың 2, 3, 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңды тұлғаларды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау туралы құжаттарды қарауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
"6. Өтініш берушінің өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталатын заңды тұлғаларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуіне байланысты аттестат беруден бас тартылуы мүмкін.
Заңды тұлға көрсетілген себептерді жойған кезде аттестаттау туралы өтініш жалпы негіздерде құралады.";
2) 74-баптың 1, 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға рұқсат алу үшін құжаттарды қарауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды қарап, қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техниканың құрылымдарды қолданылуға арналған рұқсатты береді не дәлелді бас тартады.";
3) 75-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі, оның ішінде шетелде шығарылған бұйымдарды тұрақты қолдануға рұқсат алу үшін құжаттарды қарауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
4) 76-баптың 6-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Декларацияның тіркеу шифрын беру үшін құжаттарды қарауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
5) 77-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қауіпті техникалық құрылғыны есепке қою, есептен шығару кезінде өнеркәсіптік      қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің немесе әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуын қадағалау функциясын жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесінің қауіпті техникалық құрылғыларды есепке алу журналында тиісті жазба жасалды.";

"2. При сборе, обработке персональных данных для осуществления аналитики данных обезличивание персональных данных осуществляется оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации, за исключением случаев, когда обезличивание персональных данных произведено собственником и (или) оператором.".
42. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) пункты 2, 3, 6 статьи 72 изложить в следующей редакции:
"2. Аттестация юридических лиц на право проведения работ в области промышленной безопасности проводится в порядке, определяемом уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
3. Рассмотрение документов об аттестации на право проведения работ в области промышленной безопасности осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
"6. В выдаче аттестата может быть отказано по причине несоответствия заявителя требованиям, предъявляемым к юридическим лицам, аттестуемым на право проведения работ в области промышленной безопасности.
При устранении юридическим лицом указанных причин заявление об аттестации рассматривается на общих основаниях.";
2) пункты 1, 2 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"1. Рассмотрение документов для получения разрешения на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
2. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности, рассмотрев представленные документы, принимает решение о выдаче разрешения на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств либо представляет мотивированный отказ.";
3) пункт 1 статьи 75 изложить в следующей редакции:
"1. Рассмотрение документов для получения разрешения на постоянное применение взрывчатых веществ и изделий на их основе, в том числе иностранного происхождения, осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
4) абзац первый пункта 6 статьи 76 изложить в следующей редакции:
"6. Рассмотрение документов для присвоения регистрационного шифра декларации осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
5) пункт 3 статьи 77 изложить в следующей редакции:
"3. При постановке на учет, снятии с учета опасного технического устройства производится соответствующая запись в журнале учета опасных технических устройств территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности или структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функцию надзора за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры.";

6) 78-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қауіпті өндірістік объектілерді салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау құжаттамасын қарау және келісу тәртібі қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымдардың қауіпті өндірістік объектіні салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау құжаттамасын келісу қағидаларында реттеледі.".
43. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) өтініш берушіні тексерудің және рұқсат берудің автоматты режимі - өтінішті қарау және рұқсат беру рұқсат беру органының жауапты адамының қатысуынсыз жүргізілетін режим;";
2) 7-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, берілген рұқсаттар, жіберілген хабарламалар, рұқсаттар берудің және хабарламалар жіберудің шарттары туралы мәліметтер "электрондық үкіметтің" веб-порталында және мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңнамаға сәйкес өзге де ақпараттандыру объектілерінде қазақ және орыс тілдерінде орналастырылуга тиіс.";
3) 15-бап мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) өтініш берушіні біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына тексеру және рұқсатты не дәлелді бас тартуды беру рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жүзеге асырылатын рұқсаттар тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
4) 25-баптың 4-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш электрондық нысанда берілген жағдайда рұқсат беру органының уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, тиісті өтініштің қабылданғанын растау туралы құжат беріледі.";
5) 26-баптың 2-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш электрондық нысанда берілген жағдайда рұқсат беру органының уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құжат өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.";
6) 34-баптың 8-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш электрондық нысанда берілген жағдайда рұқсат беру органының уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құжат өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.";
7) 46-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

6) пункт 2 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок рассмотрения и согласования проектной документации на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасных производственных объектов регулируется правилами согласования проектной документации на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасного производственного объекта организациями, эксплуатирующими опасный производственный объект.".
43. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) статью 1 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) автоматический режим проверки заявителя и выдачи разрешения - режим, при котором рассмотрение заявления и выдача разрешения производятся без участия ответственного лица разрешительного органа;";
2) пункт 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3. Сведения о выданных разрешениях, направленных уведомлениях, условиях выдачи разрешений и направления уведомлений должны размещаться на веб-портале "электронного правительства" и интернет-ресурсах государственных органов, а также на иных объектах информатизации в соответствии с законодательством о государственных услугах на казахском и русском языках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.";
3) статью 15 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) разрабатывает и утверждает перечень разрешений, по которым проверка заявителя на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям и выдача разрешения либо мотивированного отказа осуществляются в автоматическом режиме в государственной информационной системе разрешений и уведомлений;";
4) абзац второй пункта 4 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"В случае, подачи заявления в электронной форме выдается документ о подтверждении приема соответствующего заявления, удостоверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица разрешительного органа.";
5) абзац третий пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"В случае подачи заявления в электронной форме, подтверждением принятия заявления является документ, удостоверенный электронной цифровой подписью уполномоченного липа разрешительного органа.";
6) абзац второй пункта 8 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"В случае подачи заявления в электронной форме, подтверждением принятия заявления является документ, удостоверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица разрешительного органа.";
7) пункт 2 статьи 46 изложить в следующей редакции:

"2. Өтініш берушілер хабарламаларды рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңнамаға сәйкес өзге де ақпараттандыру объектілерінде хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға жібереді.";
8) 48-бапта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өтініш электрондық нысанда берілген жағдайда лицензиар және екінші санаттағы рұқсатты беруге уәкілетті орган өтінішті тіркеуді бір жұмыс күні ішінде жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Өтініш берушіні біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына тексеруді жүзеге асыруға және рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде автоматты режимде рұқсат беруге жол беріледі.
Бұл жағдайда тиісті мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі иесінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады. Бұл ретте мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі үшін рұқсат беру органы жауапты болады.
Өтініш берушіні біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына тексеру және рұқсат беру не дәлелді бас тарту рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жүзеге асырылатын рұқсаттар тізбесін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган рұқсат беру органының бекітілген нормативтік-құқықтық актісі негізінде айқындайды.".
44. "Ақпаратқа қол жөткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 5), 6), 6-1), 7), 11), 11-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ашық деректер - машина оқи алатын түрде ұсынылған және олардың меншік иесі тарапынан шектеулерсіз одан әрі пайдалануға арналған деректер;
6) ашық деректер интернет-порталы - ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік акпараттың орталықтандырылған сақталуын қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
6-1) ашық диалог интернет-порталы - ақпарат пайдаланушылардың мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірінші басшыларының блог-платформасы арқылы сұрау салуларды жіберу, сондай-ақ ақпарат пайдаланушылардың интернет-конференцияларға және сауалнамаларға қатысу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
7) ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталы - жария талқылау рәсімін жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және осы Заңға сәйкес өзге де ақпаратты орналастыруды қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;";
"11) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау интернет- порталы - мемлекеттік органдардың қызметін бағалау туралы ақпаратты, стратегиялық жоспарлардың және аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторларына қол жөткізу туралы есептерді орналастыруды, сондай-ақ мемлекеттік органдар қызметін жария талқылауды камтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;

"2. Уведомления направляются заявителями в государственный орган, осуществляющий прием уведомлений посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, а также на иных объектах информатизации в соответствии с законодательством о государственных услугах.";
8) в статье 48:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случае подачи заявления в электронной форме, регистрация заявления лицензиаром и органом, уполномоченным на выдачу разрешения второй категории, производится в течение одного рабочего дня.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Допускаются осуществление проверки заявителя квалификационным или разрешительным требованиям и выдача разрешения в автоматическом режиме в государственной информационной системе разрешений и уведомлений.
В этом случае результат соответствующей государственной услуги удостоверяется электронной цифровой подписью владельца государственной информационной системы разрешений и уведомлений. При этом ответственность за результат государственной услуги несет разрешительный орган.
Перечень разрешений, по которым проверка заявителя квалификационным или разрешительным требованиям и выдача разрешения либо мотивированного отказа осуществляются в автоматическом режиме в государственной информационной системе разрешений и уведомлений, определяется уполномоченным органом в сфере информатизации на основании утвержденного нормативно-правового акта разрешительного органа.".
44. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации":
подпункты 5), 6), 6-1), 7), 11), 11-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"5) открытые данные - данные, представленные в машиночитаемом виде и предназначенные для дальнейшего использования;
6) интернет-портал открытых данных - объект информатизации, обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным;
6- 1) интернет-портал открытого диалога - объект информатизации, обеспечивающий возможность направления пользователями информации запросов посредством блог-платформы первых руководителей государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора, а также участия пользователей информации в интернет-конференциях и опросах;
7) интернет-портал открытых нормативных правовых актов - объект информатизации, обеспечивающий размещение проектов нормативных правовых актов и иной информации в соответствии с настоящим Законом для проведения процедуры публичного обсуждения;";
"11) интернет-портал оценки эффективности деятельности государственных органов - объект информатизации, обеспечивающий размещение информации об оценке деятельности государственных органов, отчетов о достижении целевых индикаторов стратегических планов и программ развития территорий, а также публичное обсуждение деятельности государственных органов;

11-1) мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері бірінші басшыларының блог-платформасы - азаматтардың сұрау салуларды жіберу және мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бірінші басшыларынан оларға жауаптар алу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;".
45. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
19-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің ақпараттық жүйесі мен электрондық ақпараттық ресурстарын құруды және дамытуды жүзеге асырады.".
46. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері - жұмыс істеуінің бұзылуы немесе тоқтауы қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді және заңмен қорғалатын құпияны қамтитын өзге де мәліметтерді заңсыз жинауға және өндеуге, әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайға немесе қорғаныс, қауіпсіздік, халықаралық қатынастар, экономика, шаруашылыктың жекелеген салалары үшін немесе тиісті аумақта тұратын халықтың тыныс-тіршілігі, оның ішінде: жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, өнеркәсіп, денсаулық сақтау, байланыс, банк саласы, көлік, гидротехникалық құрылыстар, құқық қорғау қызметі, "электрондық үкімет" инфрақұрылымы үшін елеулі теріс салдарларға алып келетін ақпараттық- коммуникациялық инфрақұрылым объектілері";";
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
27-1) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметке тапсырыс беруші - ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді алатын мемлекеттік орган немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі;";
31-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31-1) ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы - ақпаратты санцияланбаған қолжетімді қорғауды немесе ведомстволық бағынысты ұйымдарға және (немесе) реттелетін басқару саласына қатысты ықпал етуден қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды ұйымдастыру мен үйлестіруді жүзеге асыратын заңды тұлға немесе орталық атқарушы мемлекеттік органның, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;";
мынадай мазмұндағы 31-2), 35-1), 35-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"31 -2) ақпараттандыру объектісіндегі осалдық - бағдарламалық немесе аппараттык қамтылымның жұмыс қабілеттілігін бұзуға не Бағдарламалық немесе аппараттық қамтылымда белгіленген рұқсаттардан тыс қандай да бір санкцияланбаған іс-қимылдарды орындауға мүмкіндік беретін жеткіліксіздігі;";

11-1) блог-платформа первых руководителей государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора - объект информатизации, обеспечивающий возможность направления гражданами запросов и получения ответов на них от первых руководителей государственных органов и субъектов квазигосударственного сектора;".
45. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании":
подпункт 3) пункта 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"3) создание и развитие информационной системы и электронных информационных ресурсов системы обязательного социального медицинского страхования.".
46. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
1) в статье 1:
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) критически важные объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры - объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры, нарушение или прекращение функционирования которых приводят к незаконному сбору и обработке персональных данных, ограниченному доступу и иных сведений, содержащих охраняемую законом тайну, чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или к значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства или для жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории, в том числе инфраструктуры: теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения, промышленности, здравоохранения, связи, банковской сферы, транспорта, гидротехнических сооружений, правоохранительной деятельности, "электронного правительства";";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) заказчик информационно-коммуникационной услуги государственный орган или субъект квазигосударственного сектора, получающее информационно-коммуникационные услуги;";
подпункт 31-1) изложить в следующей редакции:
"31-1) отраслевой центр информационной безопасности - юридическое лицо или структурное подразделение центрального исполнительного государственного органа, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, осуществляющие организацию и координацию мероприятий по обеспечению защиты информации от несанкционированного доступа или воздействия в отношении подведомственных организаций и (или) регулируемой сферы управления;"; дополнить подпунктами 31-2), 35-1), 35-2) следующего содержания:
"31-2) уязвимость в объекте информатизации - недостаток в программном или аппаратном обеспечении, обуславливающий возможность нарушения его работоспособности, либо выполнения каких-либо несанкционированных действий в обход разрешений, установленных в программном или аппаратном обеспечении;";

"35-1) деректер - беруге немесе өңдеуге жарамды формальды түрдегі ақпарат;
35-2) ақпараттық қауіпсіздік қатері - ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының туындауына алғышарттар жасайтын жағдайлар мен факторлардың жиынтығы;";
36), 45) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
36) ашық деректер интернет-порталы - ашық деректер бойынша сипаттамалы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылып сақталуын қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;";
"45) интернетке қол жөткізудің бірыңғай шлюзі - интернетке және (немесе) интернетке шыға алатын байланыс желілеріне қол жөткізу кезінде ақпараттандыру объектілерін қорғауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
49) тармақша алып тасталсын;
55-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55-2) цифрлық құжаттар сервисі - операторға бекітілген және ақпараттандыру объектілеріндегі мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды бейнелеуге және пайдалануға арналған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі.
Цифрлық құжаттар сервисіндегі пайдаланылатын және мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға берілетін құжаттар қағаз жеткізгіштен құжаттармен тең маңызды;";
мынадай мазмұндағы 55-4), 55-5), 55-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"55-4) цифрландыру - ақпараттық-коммуникациялық технологияларды тыныс-тіршіліктің барлық салаларына белсенді енгізу жүргізілетін, сондай-ақ ақпаратты пайдалану, сақтау және беру тәсілі өзгеретін бизнес-процесс;";
"55-5) цифрлық кемелдену - цифрландыру процесінде ақпараттандыру субъектілерінің цифрлық даму деңгейі;
55-6) өмірлік жағдай - өмірлік циклінің нақты кезеңінде адамның мінез- құлқы мен дүниетанымына әсер ететін, ол үшін маңызы бар оқиғалар мен онымен байланысты қажеттіліктердің, құндылықтар мен ұғымдардың жиынтығы;";
59) тармақша алып тасталсын;
68), 69) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"68) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасы - мемлекеттік органның қызметін автоматтандыруға, оның ішінде мемлекеттік функцияларды автоматтандыруға және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге, сондай-ақ мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырып жинауға, өңдеуге және сақтауға арналған технологиялық платформа;
69) "электрондық үкіметтің" архитектурасы - "электрондық үкіметтің", оның ішінде "электрондық әкімдіктің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту процестерін басқару және үйлестіру үшін пайдаланылатын нормативтік және техникалық талаптар кешені";";

"35-1) данные - информация в формализованном виде, пригодном для передачи или обработки;
35-2) угроза информационной безопасности - совокупность условий и факторов, создающих предпосылки к возникновению инцидента информационной безопасности;";
подпункты 36), 45) изложить в следующей редакции:
"36) интернет-портал открытых данных - объект информатизации, обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным;";
"45) единый шлюз доступа к интернету - аппаратно-программный комплекс, предназначенный для защиты объектов информатизации при доступе к интернету и (или) сетям связи, имеющим выход в интернет;"; подпункт 49) исключить;
подпункт 55-2) изложить в следующей редакции:
"55-2) сервис цифровых документов - объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
Документы в сервисе цифровых документов, используемые и предоставляемые государственным органам, физическим и юридическим лицам, равнозначны документам на бумажном носителе;";
дополнить подпунктами 55-4), 55-5), 55-6) следующего содержания:
"55-4) цифровизация - бизнес-процесс, в ходе которого происходит активное внедрение информационно-коммуникационных технологий во все сферы жизнедеятельности, а также меняется подход к использованию, хранению и передаче информации;";
"55-5) цифровая зрелость - уровень цифрового развития субъектов информатизации в процессе цифровизации;
55-6) жизненная ситуация -совокупность значимых для человека событий и связанных с ним потребностей, ценностей и представлений, влияющих на его поведение и мировоззрение в конкретный период жизненного цикла;";
подпункт 59) исключить;
подпункты 68), 69) изложить в следующей редакции:
"68) информационно-коммуникационная платформа "электронного правительства" - технологическая платформа, предназначенная для автоматизации деятельности государственного органа, в том числе автоматизации государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, а также централизованного сбора, обработки, хранения государственных электронных информационных ресурсов;
69) архитектура "электронного правительства" - комплекс нормативных и технических требований, используемых для управления и координирования процессов создания и развития объектов информатизации "электронного правительства", в том числе "электронного акимата";";

мынадай мазмұндағы 73),74), 75) тармақшалармен толықтырылсын:
"73) ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтарды анықтау орталығы (бұдан әрі - осалдықтарды анықтау орталығы) - ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтарды анықтау платформасында тіркелген Ақпараттық қауіпсіздік зерттеушілерін үйлестіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
"74) ақпараттық қауіпсіздік зерттеушісі - ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтарды анықтау платформасында тіркелген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы тәуелсіз маман;
75) ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтарды анықтау платформасы (бұдан әрі - осалдықтарды анықтау платформасы) - меншік иесі Осалдықтарды анықтау орталығы болып табылатын тіркелген ақпараттық қауіпсіздік зерттеушілерін үйлестіруге және олардың жұмысына арналған ақпараттандыру объектісі;".
2) 7-бапта:
17), 40) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17) акпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша "электрондық үкіметтің" архитектурасын әзірлеу, іске асыру, іске асырылуын қолдап отыру, мониторингтеу және дамыту қағидаларын бекітеді;";
"40) "электрондық үкіметтің" архитектурасын бекітеді және оның дамуын қамтамасыз етеді;";
41 -1), 41 -2) тармақшалар алып тасталсын:
52) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"52) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды және "электрондық үкіметтің", мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектордың ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыруды ұйымдастырады";";
59), 61) тармақшалар алып тасталсын;
63-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"63-4) цифрлық құжаттар сервисінде электрондық құжаттарды көрсету және пайдалану қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 63-5), 63-6), 63-7), 63-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"63-5) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша "ақылды" қалалар салу әдістемесін (Қазақстан Республикасының "ақылды" қалалары эталондық стандарты) бекітеді;
63-6) цифрлық жетілу әдістемесін бекітеді;
63-7) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар қызметінің реинжинирингі әдістемесін әзірлейді;
63-8) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар қызметінің реинжинирингін ұйымдастырады.";
3) 7-1-бап мынадай мазмұндағы 20-4), 20-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-4) ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
20-5) ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтарды анықтау платформасының жұмыс істеу қағидаларын бекітеді.";

дополнить подпунктами 73), 74), 75) следующего содержания:
"73) центр выявления уязвимостей в объектах информатизации (далее - центр выявления уязвимостей) - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по координации зарегистрированных исследователей информационной безопасности на платформе выявления уязвимостей в объектах информатизации;
74) исследователь информационной безопасности - независимый специалист в сфере информационно-коммуникационных технологий, зарегистрированный на платформе выявления уязвимостей в объектах информатизации;
75) платформа выявления уязвимостей в объектах информатизации (далее - платформа выявления уязвимостей) - объект информатизации, предназначенный для работы и координации зарегистрированных исследователей информационной безопасности, владельцем которого является центр выявления уязвимостей;".";
2) в статье 7:
подпункт 17), 40) изложить в следующей редакции:
"17) утверждает правила разработки, реализации, сопровождения реализации, мониторинга и развития архитектуры "электронного правительства" по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности;";
"40) утверждает архитектуру "электронного правительства" и обеспечивает ее развитие;";
подпункты 41-1), 41-2) исключить;
подпункт 52) изложить в следующей редакции:
"52) организует учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещение электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства", государственных юридических лиц, квазигосударственного сектора на архитектурном портале "электронного правительства";";
подпункты 59), 61) исключить;
подпункт 63-4) изложить в следующей редакции:
"63-4) утверждает правила отображения и использования электронных документов в сервисе цифровых документов;";
дополнить подпунктами 63-5), 63-6), 63-7), 63-8) следующего содержания: "63-5) утверждает методику по построению "умных" городов (эталонный стандарт "умных" городов Республики Казахстан) по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию;
63-6) утверждает методику цифровой зрелости;
63-7) разрабатывает методику реинжиниринга деятельности государственных органов и иных организаций;
63-8) организовывает реинжиниринг деятельности государственных органов и иных организаций.";
3) статью 7-1 дополнить подпунктами 20-4), 20-5) следующего содержания:
"20-4) осуществляет государственный контроль в сфере информатизации;
20-5) утверждает правила функционирования платформы выявления уязвимостей в объектах информатизации.";

4) 7-2-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ақпараттық қауіпсіздік қатерлерін барынша азайту жөнінде шаралар қабылдайды, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның иеленушісіне, сондай-ақ Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары мен қатерлері фактілері туралы дереу хабарлайды;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығына қосылған ақпараттандыру объектілері туралы осалдықтарды анықтау платформасында мәліметтердің жариялануын қамтамасыз етеді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 2-тармағының талабы Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарга, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік орғанға және ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығының функцияларын өздерінің құрылымдық бөлімшелері жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне қолданылмайды.";
5) 7-4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығы:
1) жедел және салалық ақпараттық қауіпсіздік орталықтарының өзара іс- қимылын қамтамасыз етеді;
2) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілеріндегі және ақпаратгық-коммуникациялық инфрақұрылымның басқа да аса маңызды объектілеріндегі ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталықтарының ақпаратын жинауды, талдауды және қорытуды жүзеге асырады;
3) Ұлттық ақпараттық қауіпсіздіктің компьютерлік оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің міндеттері мен функцияларын жүзеге асырады;
4) Мемлекеттік ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығының міндеттері мен функцияларын жүзеге асырады.";
6) 7-5-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы мемлекеттік реттеудің тиісті саласының (аясының) ақпараттандыру субъектілерінің ақпараттық қаауіпсіздікті қамтамасыз етуін ұйымдастырады және үйлестіреді, оның ішінде:
1) орталық атқарушы орган жүйесіне кіретін ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздігінің қатерлерін талдау, бағалау, болжамдау және профилактикасы жөніндегі қызметті жүзеге асырады;
2) Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығымен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
3) тиісті саланың (аяның) ақпараттандыру субъектілерінен келіп түскен ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы мәліметтерді жинауды, шоғырландыруды, талдауды және сақтауды жүзеге асырады;

4) в статье 7-2: в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) принимает меры по минимизации угроз информационной безопасности, незамедлительно информирует владельца информационно-коммуникационной инфраструктуры, а также Национальный координационный центр информационной безопасности о фактах выявления инцидентов и угроз информационной безопасности;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) обеспечивает публикацию сведений на платформе выявления уязвимостей об объектах информатизации, подключенных к оперативному центру информационной безопасности.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Требование пункта 2 настоящей статьи не распространяется на органы прокуратуры Республики Казахстан, правоохранительные и специальные государственные органы, осуществляющие досудебное расследование, а также на специальные государственные органы и банки второго уровня Республики Казахстан, в которых функции оперативного центра информационной безопасности осуществляются их структурными подразделениями.";
5) пункт 1 статьи 7-4 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный координационный центр информационной безопасности:
1) обеспечивает взаимодействие оперативных и отраслевых центров информационной безопасности;
2) осуществляет сбор, анализ и обобщение информации оперативных центров информационной безопасности об инцидентах информационной безопасности на объектах информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и других критически важных объектах информационно-коммуникационной инфраструктуры;
3) реализует задачи и функции национальной службы реагирования на компьютерные инциденты информационной безопасности;
4) реализует задачи и функции государственного оперативного центра информационной безопасности.";
6) пункт 1 статьи 7-5 изложить в следующей редакции:
"1. Отраслевой центр информационной безопасности организовывает и координирует обеспечение информационной безопасности субъектами информатизации соответствующей отрасли (сферы) государственного регулирования, в том числе:
1) осуществляет деятельность по анализу, оценке, прогнозированию и профилактике угроз информационной безопасности организаций, входящих в систему центрального исполнительного органа;
2) осуществляет обмен информацией, необходимой для обеспечения информационной безопасности, с национальным координационным центром информационной безопасности;
3) осуществляет сбор, консолидацию, анализ и хранение сведений о событиях и инцидентах информационной безопасности, поступивших от субъектов информатизации соответствующей отрасли (сферы);

4) тиісті саланың (аяның) ақпараттандыру субъектілеріне ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты, оның ішінде қауіпсіздік қатерлері, тиісті саланың (аяның) ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтар, ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларының туындау алғышарттары, сондай-ақ олардың алдын алу және зардаптарын жою әдістері туралы ақпарат береді;
5) өз қызметін жүзеге асыру шеңберінде ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығына белгілі болған, таратылуы шектелген мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді.";
7) мынадай мазмұндағы 7-7, 7-8, 7-9-баптармен толықтырылсын:
"7-7-бап. Ұлттық ақпараттық қауіпсіздіктің компьютерлік оқыс оқиғаларына ден қою қызметі
1. Ұлттық компьютерлік ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметі:
1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мониторингі, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің, интернеттің қазақстандық сегментінің, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің қауіпсіз жұмыс істеуі және оларды қорғау, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша бірлескен іс-шаралар жүргізе отырып ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою мәселелері бойынша салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
2) ақпараттандыру объектілерінің, меншік иелеріне және пайдаланушыларға ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қауіпсіз пайдалану мәселелерінде жәрдемдеседі.
2. Ақпараттық қауіпсіздіктің компьютерлік инциденттеріне ден қою ұлттық қызметінің қызметкерлері өз қызметі нәтижесінде алған коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
7-8-бап. Мемлекеттік ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы
Мемлекеттік ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы:
1) ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығының ақпараттық қауіпсіздігін мониторингтеу жүйесі арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді мониторинтеуді жүзеге асырады;
2) мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеуді жүзеге асырады;
3) интернетке қолжетімділіктің бірыңғай шлюзі арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінде ақпараттық қауіпсіздіктің қатерлері мен оқыс оқиғаларын анықтау, олардың жолын кесу және зерттеу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады;

4) предоставляет информацию, необходимую для обеспечения информационной безопасности, субъектам информатизации соответствующей отрасли (сферы), в том числе информацию об угрозах безопасности, уязвимостях в объектах информатизации соответствующей отрасли (сферы), предпосылка возникновения инцидентов информационной безопасности, а также методах их предупреждения и ликвидации последствий;
5) обеспечивает сохранность сведений ограниченного распространения, ставших известными отраслевому центру информационной безопасности в рамках осуществления его деятельности.";
7) дополнить статьями 7-7, 7-8, 7-9 следующего содержания:
"Статья 7-7. Национальная служба реагирования на компьютерные инциденты информационной безопасности
1. Национальная служба реагирования на компьютерные инциденты информационной безопасности:
1) осуществляет межотраслевую координацию по вопросам мониторинга обеспечения информационной безопасности, защиты и безопасного функционирования объектов информатизации "электронного правительства", казахстанского сегмента Интернета, а также критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, реагирования на инциденты информационной безопасности с проведением совместных мероприятий по обеспечению информационной безопасности в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
2) содействует собственникам, владельцам и пользователям объектов информатизации в вопросах безопасного использования информационно-коммуникационных технологий.
2. Сотрудники Национальной службы реагирования на компьютерные инциденты информационной безопасности несут ответственность за разглашение коммерческой или иной охраняемой законом тайны, полученной ими в результате своей деятельности, в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 7-8. Государственный оперативный центр информационной безопасности
1. Государственный оперативный центр информационной безопасности:
1) осуществляет мониторинг обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" посредством системы мониторинга обеспечения информационной безопасности национального координационного центра информационной безопасности;
2) осуществляет мониторинг событий информационной безопасности объектов информатизации государственных органов;
3) осуществляет мероприятия по выявлению, пресечению и исследованию угроз и инцидентов информационной безопасности на объектах информатизации "электронного правительства" посредством единого шлюза доступа к интернету и формирует рекомендации по их устранению или предотвращению;

4) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері мен ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою бойынша іс-шараларды үйлестіруді жүзеге асырады;
5) мемлекеттік ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығына қосылған ақпараттандыру объектілері туралы осалдықтарды анықтау платформасында мәліметтер жариялауды қамтамасыз етеді.
2. Ақпараттық қауіпсіздіктің компьютерлік инциденттеріне ден қою ұлттық кызметінің қызметкерлері өз қызметі нәтижесінде алған коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
7-9-бап. Ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтарды анықтау орталығы
1. Осалдықтарды анықтау орталығы:
1) ақпараттандыру объектілеріндегі осалдықтарды анықтау үшін тәуелсіз ақпараттық қауіпсіздік зерттеушілерін тартады;
2) ақпараттандыру объектілерінде анықталған осалдықтар туралы мәліметтерді жариялау үшін осалдықтарды анықтау платформасына қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
3) ақпараттандыру объектілерінде анықталған осалдықтар туралы мәліметтерді жинауды, шоғырландыруды, талдауды және сақтауды жүзеге асырады және оларды құпия нысанда тапсырыс берушіге жолдайды;
4) өз қызметін жүзеге асыру шеңберінде оған белгілі болған таралуы шектеулі мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді;
5) ақпараттандыру объектілерінде анықталған осалдықтарды жою үшін тапсырыс беруші мен ақпараттық қауіпсіздік зерттеушілері арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
6) Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына ақпараттандыру объектілерінде анықталған осалдықтарға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
2. Осалдықтарды анықтау орталығы өз қызметін ақпараттың жайылып кетуінің техникалық арналарын анықтау бойынша қызметтер көрсетуге лицензия және жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар негізінде жүзеге асырады.
3. Осалдықтарды анықтау орталығы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қызметтер көрсетуді жүзеге асырады.
4. Осалдықтарды анықтау орталығының қызметкерлері мен ақпараттық қауіпсіздік зерттеушілері өз қызметі нәтижесінде олар алған коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауапты болады.";
8) 9-бапта:
1), 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;

4) осуществляет координацию мероприятий по обеспечению информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, а также реагированию на инциденты информационной безопасности;
5) обеспечивает публикацию сведений на платформе выявления уязвимостей об объектах информатизации, подключенных к государственному оперативному центру информационной безопасности.
2. Сотрудники Государственного оперативного центра информационной безопасности информационной безопасности несут ответственность за разглашение коммерческой или иной охраняемой законом тайны, полученной ими в результате своей деятельности, в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 7-9. Центр выявления уязвимостей в объектах информатизации
1. Центр выявления уязвимостей:
1) привлекает независимых исследователей информационной безопасности для выявления уязвимостей в объектах информатизации;
2) обеспечивает доступ к платформе выявления уязвимостей для публикации сведений о выявленных уязвимостей в объектах информатизации;
3) осуществляет сбор, консолидацию, анализ и хранение сведений о выявленных уязвимостях в объектах информатизации и направляет их заказчику в конфиденциальной форме;
4) обеспечивает сохранность сведений ограниченного распространения, ставших известными ему в рамках осуществления своей деятельности;
5) обеспечивает взаимодействие между заказчиком и исследователями информационной безопасности для устранения выявленных уязвимостей в объектах информатизации;
6) обеспечивает доступ к выявленным уязвимостям в объектах информатизации национальному координационному центру информационной безопасности.
2. Центр выявления уязвимостей осуществляет свою деятельность на основании лицензии на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
3. Оказание услуг Центром выявления уязвимостей осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. Сотрудники Центра выявления уязвимостей и исследователи информационной безопасности несут ответственность за разглашение коммерческой или иной охраняемой законом тайны, полученной ими в результате своей деятельности, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
8) в статье 9:
подпункты 1), 2) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по развитию архитектуры "электронного правительства", требований по управлению Данными;

2) "электрондық үкіметтің" архитектурасын іске асыруды қамтамасыз етеді;";
5) тармақша алып тасталсын;
17-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17-4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметін қоспағанда, операторға ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін электрондық ақпараттық ресурстарға қолжетімділік береді;";
мынадай мазмұндағы 17-5) тармақшамен толықтырылсын:
"17-5) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттық- коммуникациялық платформасына деректерді береді;";
9) 10-бапта:
1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
2) "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
5) тармақша алып тасталсын;
"16-3) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін электрондық ақпараттық ресурстарға қолжетімділік береді;";
мынадай мазмұндағы 16-4) тармақшамен толықтырылсын:
"16-4) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттық- коммуникациялық платформасына деректерді береді;";
10) 11-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1), 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің жарғылық капиталдарына қатысу, заңды тұлғаларды, оның ішінде шетелдік қатысумен құру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілдермен ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы индустриялық-инновациялық жобаларға, венчурлік қорларға инвестицияларды жүзеге асырады;";
"15) осы Заңда, Қазақстан Республикасының кодекстерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
11) 12-бапта:
4), 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "электрондық үкіметтің" архитектурасын әзірлейді және дамытады;
"5) "электрондық үкіметтің" архитектурасын іске асыруды сүйемелдейді, сондай-ақ осы үшін қажетті іс-шараларды жүзеге асырады;";

2) обеспечивают реализацию архитектуры "электронного правительства";";
подпункт 5) исключить;
подпункт 17-4) изложить в следующей редакции:
"17-4) предоставляют доступ оператору к электронным информационным ресурсам для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации, за исключением Службы государственной охраны Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 17-5) следующего содержания:
"17-5) передают данные на информационно-коммуникационную платформу "электронного правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
9) в статье 10:
подпункты 1), 2) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по развитию архитектуры "электронного правительства", требований по управлению данными;
2) обеспечивают соблюдение требований по развитию архитектуры "электронного правительства";";
подпункт 5) исключить;
подпункт 16-3) изложить в следующей редакции:
"16-3) предоставляют доступ оператору к электронным информационным ресурсам для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
дополнить подпунктом 16-4) следующего содержания:
"16-4) передают данные на информационно-коммуникационную платформу "электронного правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
10) пункт 2 статьи 11 дополнить подпунктами 6-1), 15) следующего содержания:
"6-1) осуществляет инвестиции в индустриально-инновационные проекты, венчурные фонды в области информационно-коммуникационных технологий путем участия в уставных капиталах субъектов индустриально-инновационной деятельности, создания юридических лиц, в том числе с иностранным участием, и иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;";
"15) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, кодексами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
11) в статье 12:
подпункты 4), 5) изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывает и развивает архитектуру "электронного правительства";
5) сопровождает реализацию архитектуры "электронного правительства", а также осуществляет необходимые для этого мероприятия;";

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) "ақылды" қалалар салу жөніндегі әдістемені (Қазақстан Республикасы "ақылды" қалаларының эталондық стандартын) әзірлейді;";
10), 11), 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ақпараттандыру саласында инвестициялық ұсыныстың, бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесіна, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырманың "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарға, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" бекітілген архитектурасына сәйкестігіне сараптама жүргізеді;
"11) мемлекеттік органдарда "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарга сәйкес "электрондық үкіметтің" архитектурасының іске асырылуына бағалау жүргізеді;";
"15) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру, деректерді басқару объектілерін құру және дамыту кезінде мемлекеттік органдарға консультациялық және практикалық көмек көрсетеді;";
12) 13-бапта:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін электрондық ақпараттық ресурстарды жинауды, өңдеуді, сақтауды, беруді жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 17), 18), 19) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттық- коммуникациялық платформасында деректерді жинауды, өңдеуді, сақтауды, беруді жүзеге асырады;
18) заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық және консультациялық қызметтер көрсету үшін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым ұсыну бойынша қызметтер көрсетеді;
19) әзірленген бағдарламалық қамтылымды, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде), "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің лицензиялық бағдарламалық қамтылымының баптаулар кешенін есепке алуды және сақтауды жүзеге асырады;";
13) 13-1-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 10), 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне қатысушылар арасындағы өзара іс-қиылды жетілдіру мақсатында корпоративтік сектордагы инновацияларды дамытуға бағытталған іс-шараларды өткізуге және ұйымдастыруға жәрдем көрсетеді";
11) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында білікті кадрлар даярлау жөнінде қызметтер көрсету;";      .
14) 14-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік техникалық қызмет ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларында мемлекеттік монополияға жатқызылған мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:";

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) разрабатывает методику по построению "умных" городов (эталонный стандарт "умных" городов Республики Казахстан);";
подпункты 10), 11), 15) изложить в следующей редакции:
"10) проводит в сфере информатизации экспертизу инвестиционного предложения, финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также технического задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства" на соответствие требованиям по развитию архитектуры "электронного правительства", а также утвержденной архитектуре "электронного правительства";
11) проводит в государственных органах оценку реализации архитектуры "электронного правительства" в соответствии с требованиями по развитию архитектуры "электронного правительства";";
15) оказывает консультационную и практическую помощь государственным органам при создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства", управлении данными;";
12) в статье 13:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) осуществляет сбор, обработку, хранение, передачу электронных информационных ресурсов для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
дополнить подпунктами 17), 18), 19) следующего содержания:
"17) осуществляет сбор, обработку, хранение, передачу данных на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства" в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
18) оказывает услуги по предоставлению информационно-коммуникационной инфраструктуры для оказания информационно-справочных и консультационных услуг юридическим лицам;
19) осуществляет учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства";";
13) пункт 2 статье 13-1 дополнить подпунктами 10), 11) следующего содержания:
"10) оказывает содействие в проведении и организации мероприятий, направленных на развитие инноваций в корпоративном секторе, в целях совершенствования взаимодействия между участниками международного технологического парка "Астана Хаб";
11) оказание услуг по подготовке квалифицированных кадров в области информационно-коммуникационных технологий;";
14) в пункте 1 статьи 14:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Государственная техническая служба осуществляет следующие виды деятельности в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности, отнесенные к государственной монополии:";

мынадай мазмұндағы 18), 19) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) Ұлттық ақпараттық қауіпсіздікті үйлестіру орталығы ақпараттық- коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
19) электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері электрондық ақпараттық ресурстарының резервтік көшірмесін жасау кезеңділігін белгілейді.";
15) 15-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік органдарға оператор көрсететін ақпараттық- коммуникациялық қызметтері мәселелері бойынша оларды тәулік бойы консультациялық қолдап отыруды жүзеге асырады;";
16) 16-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға, мемлекеттік функцияларды орындауға және мемлекеттік қызметтер көрсетуге арналған мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектордың ақпараттандыру объектілерін мемлекеттік, орыс тілдерінде және қажет болған кезде басқа да тілдерде Қазақстан Республикасының аумағында жасауға және айналымға шығаруға;";
"2-1) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін есепке алуды және өзектілендіруді жүзеге асыру;
6,7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің меншік иесі өзіне тиесілі объектілерде орналастырылған электрондық ақпараттық ресурстардың сақталу қауіпсіздігі және қорғалуы, ақпараттық жүйелердің қорғалуы үшін электрондық ақпараттық ресурстардың меншік иесі немесе иеленушісі алдында жауапты болады.
7. Квазимемлекеттік сектор субъектілері ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін қажетті иесіздендірілген мәліметтерді береді.";
17) 17-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін есепке алуды және өзектілендіруді жүзеге асыру;";
2-1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 18), 19) следующего содержания:
"18) обеспечивает функционирование объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры национального координационного центра информационной безопасности;
19) обеспечивает функционирование единой национальной резервной платформы хранения электронных информационных ресурсов, устанавливает периодичность резервного копирования электронных информационных ресурсов критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности.";
15) подпункт 2) статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет круглосуточное консультационное сопровождение государственных органов по вопросам оказываемых оператором информационно-коммуникационных услуг;";
16) в статье 16:
пункт 2 дополнить подпунктами 1-1) и 2-2) следующего содержания:
"1-1) создавать и выпускать в обращение на территории Республики Казахстан объекты информатизации государственных органов и квазигосударственного сектора, предназначенных для формирования государственных электронных информационных ресурсов, выполнения государственных функций и оказания государственных услуг на государственном, русском языках, и при необходимости на других языках;";
"2-1) осуществлять учет и актуализацию сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале "электронного правительства";
пункты 6, 7 изложить в следующей редакции:
"6. Собственник объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры несет ответственность перед собственником или владельцем электронных информационных ресурсов за безопасность хранения и защиту электронных информационных ресурсов, защиту информационных систем, размещенных на принадлежащих ему объектах информационно-коммуникационной инфраструктуры.
7. Субъекты квазигосударственного сектора передают оператору обезличенные сведения, необходимые для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
17) в статье 17:
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3-1) осуществлять учет и актуализацию сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале "электронного правительства";";
подпункты 2) и 3) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:

"2) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері болып табылатын ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері үшін ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын журналдау жүйелерін Ұлттық ақпараттық қауіпсіздік үйлестіру орталығының ақпараттық қауіпсіздікті мониторингтеу жүйесінің техникалық құралдарына қосуды өз бетінше немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес үшінші тұлғалардан сатып алу арқылы қамтамасыз етуге;
3) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше белгіленбесе, Ұлттық ақпараттық қауіпсіздік үйлестіру орталығына және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері қосылған жедел ақпараттық қауіпсіздік орталығына "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингін жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде өз бетінше анықталған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы хабарлауға;";
18) 18-1-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Зияткерлік робот иеленушілері мен меншік иелері дербес деректер субъектісіне осы Заңның 36-бабының 6-тармағына сәйкес жаппай автоматтандырылған өңдеу негізінде шешім қабылдау тәртібін түсіндіруге міндетті.";
19) 19-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет көрсету процесінде қағаз құжат айналымын және қызмет көрсету субъектісінің қатысуын болғызбайтын қызмет толық автоматтандырылған қызмет болып табылады.";
20) 20-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электрондық нысанда көрсету кезде электрондық нысанда қызмет көрсететін субъектілері көрсетілетін қызметті алушылардың төлемдері туралы электрондық нысандағы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" төлем шлюзінен анық мәліметтер ретінде қабылдайды.";
21) 23, 24-баптар алып тасталсын;
22) 25-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру "электрондық үкіметтің" бекітілген архитектурасына сәйкес "электрондық үкіметтіц" ақпараттық-коммуникациялық платформасында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жолымен не "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін немесе ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді сатып алу арқылы бизнес-процестерді реинжинирингтеу негізінде жүзеге асырылады.";
23) 26-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. "Электрондық үкіметтің" акпараттық-коммуникациялық платформасы
Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді автоматтандыру "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарға, "электрондық үкіметтің" архитектурасына, деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағындағы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында жүзеге асырылады.
"Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасына меншік құқығы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе олардың арасындағы келісімде өзгеше көзделмесе, оның көмегімен құрылатын және (немесе), басқа меншік иелеріне немесе иеленушілерге тиесілі онда орналастырылған деректерге құқықтар тудырмайды.
Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді, сондай-ақ деректерді талдауды автоматтандыру мақсаттары үшін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында орналастырылған деректерді пайдалану деректерді басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте деректердің меншік иелерінің немесе иеленушілерінің келісімі талап етілмейді.

"2) для критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, являющихся объектами информатизации "электронного правительства", обеспечить подключение систем журналирования событий информационной безопасности к техническим средствам системы мониторинга обеспечения информационной безопасности национального координационного центра информационной безопасности самостоятельно или путем приобретения услуг третьих лиц в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) оповещать национальный координационный центр информационной безопасности и оперативный центр информационной безопасности, к которому подключены критически важные объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры, о самостоятельно выявленных инцидентах информационной безопасности в порядке и сроки, которые определены правилами проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, если иное-не установлено законодательными актами Республики Казахстан;";
18) статью 18-1 дополнить абзацем следующего содержания:
"Собственники и владельцы интеллектуального робота обязаны уведомить субъекта персональных данных об автоматизированной обработке в соответствии с пунктом 6 статьи 36 настоящего Закона.";
19) абзац второй пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"Полностью автоматизированной является услуга, исключающая в процессе ее оказания бумажный документооборот и участие субъекта оказания услуг.";
20) пункт 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1. При оказании услуг в электронной форме субъекты оказания услуг в электронной форме принимают сведения в электронной форме о платежах услугополучателей от платежного шлюза "электронного правительства" как достоверные.";
21) статьи 23, 24 исключить;
22) пункт 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1. Автоматизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, осуществляется путем создания и развития объектов информатизации "электронного правительства" либо путем приобретения объектов информатизации "электронного правительства" или информационно-коммуникационных услуг в соответствии с утвержденной архитектурой "электронного правительства" и учетом проведенного реинжиниринга бизнес- процессов.";
23) статьи 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Информационно-коммуникационная платформа "электронного правительства"
Автоматизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, осуществляется на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", находящейся на территории Республики Казахстан в соответствии с требованиями по развитию архитектуры "Электронного правительства", архитектурой "электронного правительства", требованиями по управлению данными.
Право собственности на информационно-коммуникационную платформу "электронного правительства" не создает права собственности на создаваемые с ее помощью и (или) размещенные в ней данные, принадлежащие другим собственникам или владельцам, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или соглашением между ними.
Для целей автоматизации деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг, а также аналитики данных использование данных, размещенных на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", осуществляется по согласованию с уполномоченным органов по управлению данным, при этом согласие собственников или владельцев данных не требуется.

24) 27-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. "Электрондық үкіметтің" веб-порталы";";
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Электрондық үкіметтің" веб-порталы, нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жөткізудің "ортақ терезесін" білдіретін ақпараттандыру объектісі болып табылады.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталын күтіп-ұстауға, жүргізуге және электрондық ақпараттық ресурстармен ақпараттық толықтыруға қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.";
25) 28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлемдерді электрондық нысанда көрсетілетін өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде жүргізу туралы ақпарат беру процестерін автоматтандыратын ақпараттандыру объектісі "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі болып табылады.";
26) 30-баптың 1 және 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің меншік иелері мен иеленушілерінің ақпараттандыру объектілерін интернетке қосуды байланыс операторлары интернетке қол жөткізудің бірыңғай шлюзі арқылы жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік органдардың және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының ақпараттандыру объектілерін интернетке қосу ақпараттық- коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.";
27) 31-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы ақпараттандыру саласындағы мониторингтеу, талдау және жоспарлау үшін мемлекеттік органдардың одан әрі пайдалануы мақсатында, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілелері туралы мәліметтерді, электрондық үкіметтің" архитектурасын есепке алуды, сақтауды және жүйелеуді жүзеге асыруға арналған ақпараттандыру объектісі болып табылады.";
28) 33-баптың 4-тармагы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Электрондық ақпараттық ресурстың меншік иесі немесе иеленушісі, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе олардың арасындағы келісімде өзгеше көзделмесе, өзге тұлғаға тиесілі ақпараттандыру объектілерінде құрылымдалған және машина оқи алатын форматта құрылатын және (немесе) орналастырылған өзіне тиесілі ақпараттық ресурстарды, егер бұл техникалық тұрғыда жүзеге асыратындай болса, оларды өзгеде тұлғаға беру мақсатында, алып қоюға құқығы бар.";

24) в статье 27:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Веб-портал "электронного правительства";";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Веб-портал "электронного правительства" является объектом информатизации, представляющим собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.
Требования к содержанию, ведению и информационному наполнению электронными информационными ресурсами веб-портала "электронного правительства" устанавливаются уполномоченным органом.";
25) пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1. Платежным шлюзом "электронного правительства" является объект информатизации, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме.";
26) пункты 1 и 2 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1. Подключение объектов информатизации государственных органов, органов местного самоуправления, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, а также собственников или владельцев критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к интернету осуществляется операторами связи через единый шлюз доступа к интернету,
2. Подключение объектов информатизации государственных органов и органов местного самоуправления к интернету осуществляется в соответствии с едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности.";
27) пункт 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"1. Архитектурным порталом "электронного правительства" является объект информатизации, предназначенный для осуществления учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства", архитектуры "электронного правительства", в целях дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации.";
28) пункт 4 статьи 33 дополнить абзацем следующего содержания:
"Собственник или владелец электронного информационного ресурса имеют право изъять принадлежащие ему электронные информационные ресурсы, создаваемые и (или) размещенные в объектах информатизации, принадлежащих другому лицу в структурированном, машиночитаемом формате, если это технически осуществимо, в целях передачи их иному лицу, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или соглашением между ними.";

29) 34-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік функцияларды және оларды іске асырудан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуді жүзеге асыру шеңберінде, электрондық ақпараттық ресурстарда қамтылған деректерді басқару ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.";
5-тармақ алып тасталсын;
7, 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Цифрлық      құжаттар сервисі арқылы электрондық құжаттарды көрсетуге сұрау салу және сұрау салуды өңдеу нәтижелерін алу ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
8. Үшінші тұлғалардың цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжаттарға қол жөткізуі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен пайдаланушының келісімімен жүзеге асырылады.";
30) 35-баптың 2-1, 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Деректерге талдауды жүзеге асыру үшін құпия болып табылатын электрондық ақпараттық ресурстарға қолжетімділік электрондық ақпараттық ресурстарды иесіздендіруді қамтамасыз ету есепке алына отырып жүзеге асырылады. Деректер ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес операторға беріледі;";
"7. Уәкілетті органдар, интернет-ресурстардың меншік иелері немесе иеленушілері заңды күшіне енген сот актісімен немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынған, сондай-ақ қолжетімділігі Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе оның орынбасарларының уәкілетті органға заңдылықты бұзушылықтарды жою туралы ұсынымымен уақытша тоқтатылған ақпарат телекоммуникация арналары арқылы таралған жағдайда, тыйым салынған ақпаратқа қолжетімділікті шектеу бойынша кідіріссіз шаралар қабылдауға міндетті.";
31) 36-бапта:
4, 5-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің меншік иелері немесе иеленушілері дербес деректер субъектілері "электрондық үкіметтің" веб-порталында тіркелген жағдайда, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдар мен соттардың қызметін жүзеге асыруды, атқарушылық іс жүргізуді қоспағанда, дербес деректер субъектілерін дербес деректерді ақпараттық іс-қимыл шеңберінде пайдаланудың, өзгертудің және толықтырудың барлық жағдайлары туралы "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті арқылы автоматты режимде хабардар етуге міндетті.";
"5-1. Жалпыға бірдей қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстың меншік иесінің немесе иеленушісінің пайдаланушының ақпаратты орналастыруы бойынша қызметтер көрсетуі "электрондық үкімет" порталында сәйкестендіре отырып, жазбаша (оның ішінде электрондық) нысанда жасалатын келісім негізінде, қысқаша мәтіндік хабар жібере отырып, пайдаланушының жалпыға бірдей қолжетімді электрондық ақпараттық ресурста тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірін пайдалану немесе келісім жасасу үшін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы Қазақстан Республикасының аумағында бір реттік пароль бар интернет сервистерін пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Пайдаланушының ақпаратты орналастыруы өз атымен немесе бүркеншік атпен (ойдан шығарылған атпен) жүзеге асырылады.Дербес деректерді иесіздендіру келісімде айқындалған негізде және тәртіппен жүзеге асырылады. Электрондық ақпараттық ресурстың меншік иесі немесе иеленушісі келісім жасасу кезінде пайдаланылатын ақпаратты қолданудың бүкіл кезеңінде, сондай-ақ ол бұзылғаннан кейін үш ай бойы сақтауға міндетті.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Электрондық ақпараттық ресурстардың меншік иелеріне немесе иеленушілеріне аталған шешім Дербес деректер субъектісінің келісімімен немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда қабылданатын жағдайларды қоспағанда, электрондық ақпараттық ресурстарды тек автоматтандырылған өңдеудің негізінде, оның ішінде зияткерлік робот арқылы дербес деректер субъектілеріне қатысты заңдық салдарлар туғызатын немесе оның құқықтары мен заңды мүдделерін өзге түрде қозғайтын шешімдер қабылдауға тыйым салынады.
Электрондық ақпараттық ресурстардың меншік иелері немесе иеленушілері Дербес деректер субъектісіне тек автоматтандырылған өңдеу негізінде шешім қабылдау тәртібін және мұндай шешімнің ықтимал заңды салдарын түсіндіруге, мұндай шешімге қарсылық білдіруге мүмкіндік беруге, сондай-ақ электрондық ақпараттық ресурстарды пайдаланушының өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау тәртібін түсіндіруге міндетті.
Электрондық ақпараттық ресурстардың меншік иелері немесе иеленушілері қарсылықты оны алған күннен бастап отыз күн ішінде қарауға және дербес деректер субъектісін осындай қарсылықты қарау нәтижелері туралы хабардар етуге міндетті.
Дербес деректер субъектісі электрондық ақпараттық ресурстар меншік иелерінің немесе иеленушілерінің әрекеттеріне немесе әрекетсіздігіне дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органға немесе сот тәртібімен шағымдануға құқылы.";

29) в статье 34:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Управление данными, содержащимися в электронных информационных ресурсах, в рамках осуществления государственных функций и оказание вытекающих из их реализации государственных услуг осуществляются в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
пункт 5 исключить;
пункты 7, 8 изложить в следующей редакции:
"7. Запрос на отображение электронных документов посредством сервиса цифровых документов и получение результатов обработки запроса осуществляются с использованием абонентского устройства сотовой связи.
8. Доступ третьих лиц к электронным документам посредством сервиса цифровых документов осуществляется с согласия пользователя в порядке, определенном уполномоченным органом.";
30) пункты 2-1,7 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"2-1. Доступ к электронным информационным ресурсам, являющимся конфиденциальными, для осуществления аналитики данных осуществляется с учетом обеспечения обезличивания электронных информационных ресурсов. Данные предоставляются оператору в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом в сфере информатизации;";
"7. Уполномоченные органы, собственники или владельцы интернет- ресурсов обязаны принять незамедлительные меры по ограничению доступа к запрещенной информации в случае распространения по сетям телекоммуникаций информации, запрещенной вступившим в законную силу судебным актом или законами Республики Казахстан, а также доступ к которой был временно приостановлен внесенным в уполномоченный орган представлением Генерального Прокурора Республики Казахстан или его заместителей об устранении нарушений законности.";
31) в статье 36:
пункты 4, 5-1 изложить в следующей редакции:
"4. Собственники или владельцы информационных систем государственных органов обязаны уведомлять субъектов персональных данных через кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" в автоматическом режиме обо всех случаях использования, изменения и дополнения персональных данных в рамках информационного взаимодействия, за исключением осуществления деятельности правоохранительных, специальных государственных органов и судов, исполнительного производства, при условии регистрации субъектов персональных данных на веб-портале "электронного правительства".";
"5-1. Оказание собственником или владельцем общедоступного электронного информационного ресурса услуги по размещению пользователем информации осуществляется на основании соглашения, заключаемого в письменной форме (в том числе электронной), с идентификацией на портале "электронного правительства" посредством использования зарегистрированного на общедоступном информационном электронном ресурсе абонентского номера сотовой связи пользователя с отправлением короткого текстового сообщения или использованием интернет-сервисов, информационно-коммуникационная инфраструктура которых расположена на территории Республики Казахстан, содержащими одноразовый пароль, для заключения соглашения. Размещение информации пользователем осуществляется под своим именем или псевдонимом (вымышленным именем). Обезличивание персональных данных осуществляется на основании и в порядке, определенных соглашением. Собственник или- владелец электронного информационного ресурса обязаны хранить информацию, используемую при заключении соглашения, весь период действия, а также в течение трех месяцев после расторжения;";
пункт 6 дополнить абзацами следующего содержания:
"Собственникам или владельцам электронных информационных ресурсов запрещается принятие решений на основании исключительно автоматизированной обработки электронных информационных ресурсов, в том числе посредством интеллектуального робота, порождающих юридические последствия в отношении субъектов персональных данных, или иным образом затрагивающих его права и законные интересы, за исключением случаев, когда указанное решение принимается с согласия субъекта персональных данных или в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Собственники или владельцы электронных информационных ресурсов обязаны разъяснить субъекту персональных данных порядок принятия решения на основании исключительно автоматизированной обработки и возможные юридические последствия такого решения, предоставить возможность заявить возражение против такого решения, а также разъяснить порядок защиты пользователем электронных информационных ресурсов своих прав и законных интересов.
Собственники или владельцы электронных информационных ресурсов обязаны рассмотреть возражение в течение тридцати дней со дня его получения и уведомить субъекта персональных данных о результатах рассмотрения такого возражения.
Субъект персональных данных вправе обжаловать действия или бездействие собственников или владельцев электронных информационных ресурсов в уполномоченном органе в сфере защиты персональных данных или в судебном порядке.";

32) 38-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарды мемлекеттік функцияларды және оларды іске асырудан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру шеңберінде деректерді басқару жөніндегі талаптарды;";
3) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің меншік иесі немесе иеленушісі немесе ол уәкілеттік берген тұлға Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығына ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мониторингін жүргізу үшін оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті қамтамасыз етеді.";
33) 40-баптың 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Меншік иелері және (немесе) иеленушілер "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалануға берген кезден бастап "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымының барлық нұсқасын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымының баптау кешенін "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымының баптау кешенін есепке алу және сақтау қағидаларына сәйкес есепке алу және сақтау үшін "электрондық үкіметтіц" сервистік интеграторына беруді қамтамасыз етеді.";
34) 41-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін есептен шығару меншік иесі өзі қабылдаған шешім не Қазақстан Республикасының Цифрлық үкіметі кеңсесінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.";
35) 43-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің қорғау бейінімен айкындалатын және ақпараттық қауіпсіздігі бойынша бірлескен жұмыстар шартымен ресімделетін "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы қағидаларына сәйкес және ақпараттық қауіпсіздік талаптары сақталған кезде жүзеге асырылады.";
2, 3-тармақтар алып тасталсын;
36) 44-баптың 1-тармағы алып тасталсын;
37) 46-бапта:
1, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оператор, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің, сервистік бағдарламалық өнімдердің меншік иелері осы тұлғаларға тиесілі объектілерде орналастырылған ақпараттық- коммуникациялық көрсетілетін қызметтерге тапсырыс берушілердің электрондық ақпараттық ресурстарын пайдалану және оларға билік ету құқығына ие болмайды.";

32) в статье 38:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) требований по развитию архитектуры "электронного правительства", требованиям по управлению данными в рамках осуществления государственных функций и оказание вытекающих из их реализации государственных услуг;
подпункт 3) исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Собственник или владелец информационной системы государственного органа или уполномоченное им лицо обеспечивают национальному координационному центру информационной безопасности доступ к информационной системе государственного органа по месту ее нахождения для проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности.";
33) абзац второй пункта 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"Собственники и (или) владельцы с момента ввода в промышленную эксплуатацию объекта информатизации "электронного правительства" обеспечивают передачу сервисному интегратору "электронного правительства" для учета и хранения всех версий разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства" в соответствии с правилами учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства".";
34) пункт 1 статьи 41-1 изложить в следующей редакции:
"1. Списание объектов информатизации "электронного правительства" осуществляется в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, собственником на основании принятого им решения либо решения Офиса цифрового правительства Республики Казахстан.";
35) в статье 43:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Интеграция объектов информатизации "электронного правительства" осуществляется в соответствии с правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства" и при соблюдении требований информационной безопасности, определяемых профилем защиты и оформляемых договором совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных информационных систем.";
пункты 2, 3 исключить;
36) пункт 1 статьи 44 исключить;
37) в статье 46:
пункты 1, 3 изложить в следующей редакции:
"1. Оператор, собственники объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, сервисных программных продуктов не приобретают права пользования и распоряжения электронными информационными ресурсами, размещенными на объектах информатизации, принадлежащих заказчикам информационно-коммуникационных услуг.";

"3. Оператордың ақпараттық-коммуникациялық қызметтерге Тапсырыс берушілерге көрсететін ақпараттық-коммуникациялық қызметтерінің сипаттамасы, олардың құны туралы ақпарат оператордың интернет-ресурсында орналастырылады.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтің қажеттілігіне мұқтаждық болмаған жағдайда, ақпараттық-коммуникациялық керсетілетін қызметке тапсырыс беруші тараптардың келісіміне сәйкес ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалану тоқтатылғанға дейін электрондық ақпараттық ресурстардың көші-қоны жөніндегі жұмыстарға байланысты оператордың шығыстарын өтейді.";
38) 49-баптың 2, 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін міндетті сынауға жататын сынақ объектілеріне:
1) сервистік бағдармалық өнім;
2) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасы;
3) мемлекеттік органның, мемлекеттік заңды тұлғаның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің интернет-ресурсы;
4) мемлекеттік органның, мемлекеттік заңды тұлғаның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің ақпараттық жүйесі;
5) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері;
6) мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға, мемлекеттік функцияларды жүзеге асыруға және мемлекеттік қызметтерді көрсетуге арналған мемлекеттік емес ақпараттық жүйе жатады.";
"4. Мемлекеттік заңды тұлғаның, квазимемлекеттік сектор субъектісінің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының аса маңызды объектілеріне ("электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері болып табылатындарды қоспағанда) жатқызылған ақпараттық жүйесінің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынауды осы Заңға және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес аккредиттелген сынақ зертханалары жүргізеді.".
47. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 48), 51), 63) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"48) сәйкестендіру - қызмет көрсету үшін қажетті, ұсынылған мәліметтерді жеке тұлға туралы мәліметтермен салыстыру рәсімі;";
"51) тіркелетін пошта жөнелтілімі - жөнелтушіге растау құжатын бере отырып, қағаз жеткізгіште не пошта жөнелтіліміне пошталық тіркеу нөмірін (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) бере отырып, электрондық форматта қабылданатын және адресатқа қол қойғызып не осындай табыс етуді растайтын автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықты, ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, өзге де тәсілмен табыс етілетін жазбаша хат-хабар, жіберілім;";

"3. Описание информационно-коммуникационных услуг, оказываемых заказчикам информационно-коммуникационных услуг оператором, информация об их стоимости размещаются на интернет-ресурсе оператора.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В случае отсутствия необходимости в потребности информационнокоммуникационной услуги, заказчик информационно-коммуникационной услуги возмещает расходы оператора, связанные с работами по миграции электронных информационных ресурсов до прекращения промышленной эксплуатации объекта информатизации, в соответствии с соглашением сторон.";
38) пункты 2, 4 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"2. К объектам испытаний, подлежащим обязательным испытаниям на соответствие требованиям информационной безопасности, относятся:
1) сервисный программный продукт;
2) информационно-коммуникационная платформа "электронного правительства";
3) интернет-ресурс государственного органа, государственного юридического лица, субъекта квазигосударственного сектора;
4) информационная система государственного органа, государственного юридического лица, субъекта квазигосударственного сектора;
5) критически важные объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры;
6) негосударственная информационная система, предназначенная для (формирования государственных электронных информационных ресурсов, осуществления государственных функций и оказания государственных услуг.";
"4. Испытания на соответствие требованиям информационной безопасности информационной системы, отнесенной к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры (за исключением являющихся объектами информатизации "электронного правительства"), государственного юридического лица, субъекта квазигосударственного сектора, проводятся аккредитованными испытательными лабораториями в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.".
47. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте":
1) подпункты 48), 51), 63) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"48) идентификация - процедура сравнения предоставленных сведений со сведениями о физическом лице, необходимая для предоставления услуг;";
"51) регистрируемое почтовое отправление - письменная корреспонденция, посылка, принимаемые с выдачей отправителю подтверждающего документа на бумажном носителе, либо в электронном формате с присвоением почтовому отправлению номера почтовой регистрации (идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода) и вручаемые адресату под роспись, либо иным способом с использованием" автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, информационных систем, подтверждающих такое вручение;";

"63) электрондық абоненттік пошта жәшігі - электрондық пошта мекенжайы болып табылатын және электрондық хаттарды (хабарларды), құжаттарды және (немесе) гибридтік жөнелтілімдерді беру және оларды сақтау үшін пошта операторының, Ұлттық пошта операторының ақпараттық жүйесінде жасалатын, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының домендік атауы;";
2) 5-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) Ұлттық пошта операторы ауылдық елді мекендерде көрсететін қызметтер бойынша шығындарды өтеу қағидаларын бекітеді;";
3) 11-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тіркелетін пошта жөнелтілімін жіберу пошта жөнелтілімін құжаттық не электрондық растау, жөнелтушіге мұндай құжатты қағаз жеткізгіште не пошта жөнелтуге пошталық тіркеу нөмірін (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) бере отырып, электрондық нысанда беру, сондай-ақ пошта жөнелтілімін адресатқа қол қойғызып не осындай табыс етуді растайтын автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықты, ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, өзге де тәсілмен табыс ету арқылы жүзеге асырылады.";
4) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Электрондық, гибридтік пошта қызметтері
Электрондық пошта қызметтері қызметтерді аутентифитталған пайдаланушылар арасында хабарларды, ақпаратты, хаттар мен құжаттарды электрондық түрде беруден, осындай берудің жөнелтілуін және жеткізілуін растай және алынған хабарларды, ақпаратты, хаттар мен құжаттарды қауіпсіз сақтауды қамтамасыз ете отырып беруден тұрады.
Гибридтік пошта қызметтеріне гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша қызметтер жатады.
Пошта операторлары хабарларды, ақпаратты, хаттар мен құжаттарды электронды түрде және қызметтерді бір немесе бірнеше пайдаланушы белгілі бір уақытта жүргізген операцияның төлнұсқалығының тиісті нысанында беруді растау болып табылатын электрондық пошта штемпелі қолданады.
Электрондық пошта, гибридтік пошта қызметтері ақылы немесе тегін негізде көрсетіледі. Қызмет тарифін пошта операторлары дербес белгілейді.";
5) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Хабархат, хабарлама
1. Тіркелетін пошта жөнелтілімі межелі жері бойынша келіп түскені туралы хабархат пошта жөнелтілімін алушының электрондық абоненттік пошта жәшігіне электрондық тәсілмен жіберіледі, электрондық абоненттік пошта жәшігі болмаған жағдайда хабархат ұялы байланыстың абоненттік нөміріне ол болған кезде жіберіледі не абоненттік пошта жәшігіне және абонементтік жәшікке дейін қағаз жеткізгіште жеткізіледі.

"63) электронный абонентский почтовый ящик - доменное имя пользователя услуг оператора почты, являющееся адресом электронной почты и создаваемое в информационной системе оператора почты, Национального оператора почты для передачи электронных писем (сообщений), документов и (или) гибридных отправлений и их хранения;";
2) пункт 1 статьи 5 дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) утверждает правила возмещения затрат по услугам, оказываемым
Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах;"
3) пункт 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1. Пересылка регистрируемого почтового отправления осуществляется путем документального либо электронного подтверждения' приема почтового отправления, выдачи отправителю такого Документа на бумажном носителе либо в электронной форме с присвоением почтовому отправлению номера почтовой регистрации (идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода), а также вручения адресату почтового отправления под роспись либо иным способом с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, информационных систем, подтверждающих такое вручение.";
4) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Услуги электронной, гибридной почты
Услуги электронной почты заключаются в электронной передаче сообщений, информации, писем и документов между аутентифицированными пользователями услуг с подтверждением отправки и доставки такой передачи и обеспечением безопасного хранения полученных сообщений, информации, писем и документов.
К услугам гибридной почты относятся услуги по пересылке гибридного отправления.
Операторы почты применяют электронный почтовый штемпель, который является подтверждением передачи сообщений, информации,-писем и документов в электронном виде и соответствующей форме подлинности операции, проведенной в определенное время одним или несколькими пользователями услуг.
Услуги электронной, гибридной почты оказываются на платной или бесплатной основе. Тариф на услуги устанавливается операторами почты самостоятельно.";
5) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Извещение, уведомление
1. Извещение о поступлении регистрируемого почтового отправления по месту назначения направляется электронным способом на электронный абонентский почтовый ящик получателя почтового отправления, в случае отсутствия электронного абонентского почтового ящика, извещение на абонентский номер сотовой связи при его наличии либо доставляется на бумажном носителе до абонентского почтового ящика и абонементного ящика.

2. Адресаттың пошта жөнелтілімін алғаны туралы хабарлама, тіркелетін пошта жөнелтілімін қабылдаған кезде жөнелтушіден төлемақы алынатын пошта байланысының қосымша көрсетілетін қызметі болып табылады және ол тіркелетін пошта жөнелтілімі алушыға табыс етілген кезде жөнелтушіге кері жіберіледі.
3. Тіркелетін пошта жөнелтілімін алу туралы хабарламаны ресімдеу және жіберу қағаз жеткізгіште не электрондық абоненттік пошта жәшігі пайдаланыла отырып электрондық нысанда жүзеге асырылады.
4. Адресаттың пошта жөнелтілімін алғаны туралы хабарлама үшін тарифті жөнелтуші пошта операторының түбіртегін ала отырып, алдын ала төлейді.";
6) 23-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1), 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңның 23-1-бабында көзделген ауылдық елді мекендерде қызметтер көрсетеді;";
"7) электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің бірыңғай жүйесін құрады және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Пошта операторлары электрондық хаттарды (хабарларды), құжаттарды және (немесе) гибридтік жөнелтілімдерді жіберу кезінде электрондық абоненттік пошта жәшіктерін пайдаланады. Пошта операторларының электрондық абоненттік пошта жәшіктерін жасауы және пайдалануы дербес жүзеге асырылады. Электрондық абоненттік пошта жәшіктері пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларга пошта операторымен жасалған пайдаланушы келісімі негізінде ұсынылады.
Пошта операторлары пайдаланушылардың электрондық абоненттік пошта жәшіктерінің пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдалану қауіпсіздігі мен құпиялылығын, сондай-ақ пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының жеке хат жазысу құпиясын қамтамасыз етеді.";
7) мынадай мазмұндағы 23-1-баппен толықтырылсын:
"23-1-бап. Ұлттық пошта операторы ауылдық елді мекендерде көрсететін қызметтер бойынша шығындарды өтеу
1. Ұлттық пошта операторының ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімінде көзделген мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қол жөткізуін жасауға және қамтамасыз етуге байланысты шығындары уәкілетті орган айқындаған тәртіппен етеледі.
2. Ауылдық елді мекендерде тұратын, Ұлттық пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар үшін қажетті және жеткілікті қызметтер көрсетуге байланысты ұлттық пошта операторының шығындары өтеледі.
Мұндай қызметтерге әртүрлі санаттағы елді мекендер тұратын қызметтерді пайдаланушылардың қолжетімділігі мен тең жағдайын қамтамасыз ететін, ауыл халқының күнделікті қызметін қамтамасыз ету үшін неғұрлым әлеуметтік жағынан қажетті және маңызды қызметтер кіреді.

2. Уведомление о получении адресатом почтового отправления является дополнительной услугой почтовой связи, за которую взимается плата с отправителя при приеме регистрируемого почтового отправления и направляется обратно отправителю при вручении получателю регистрируемого почтового отправления.
3. Оформление и пересылка уведомления о получении регистрируемого почтового отправления осуществляются на бумажном носителе либо в электронной форме с использованием электронного абонентского почтового ящика.
4. Тариф за уведомление о получении адресатом почтового отправления оплачивается отправителем предварительно с получением квитанции оператора почты.";
6) в статье 23:
пункт 1 дополнить подпунктами 1-1), 7) следующего содержания:
"1-1) оказывает услуги в сельских населенных пунктах, предусмотренные статьей 23-1 настоящего Закона;";
"7) создает и обеспечивает функционирование единой системы электронных абонентских почтовых ящиков.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Операторы почты при пересылке электронных писем (сообщений), документов и(или) гибридных отправлений используют электронные абонентские почтовые ящики. Создание и использование электронных абонентских почтовых ящиков операторами почты осуществляются самостоятельно. Электронные абонентские почтовые ящики предоставляются пользователям услуг оператора почты на основании пользовательского соглашения с оператором почты.
Операторы почты обеспечивают безопасность и конфиденциальность использования пользователями услуг оператора почты электронных абонентских почтовых ящиков, а также тайну личной переписки пользователя услуг оператора почты.";
7) дополнить статьей 23-1 следующего содержания:
"Статья 23-1. Возмещение затрат по услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах
1. Затраты Национального оператора почты, связанные с созданием и обеспечением доступа населению, проживающему в сельских населенных пунктах, к государственным услугам, предусмотренным реестром государственных услуг, возмещаются в порядке, определенном уполномоченным органом.
2. Возмещаются затраты Национального оператора почты, связанные с оказанием необходимых и достаточных услуг для пользователей услуг Национального оператора почты, проживающих в сельских населенных пунктах.
В такие услуги включаются наиболее социально необходимые и важные для обеспечения повседневной деятельности сельского населения, оказание которых обеспечивает доступность и равное положение пользователей услуг, проживающих в разных категориях населенных пунктов.

3. Ауылдық елді мекендерде Ұлттық пошта операторы көрсететін қызметтер бойынша шығындарды өтеуді уәкілетті орган шарт негізінде жүзеге асырады.";
8) 33-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларды сәйкестендіру оның дербес деректеріне (жеке сәйкестендіру нөмірі), заңды тұлғаларды сәйкестендіру бизнес-сәйкестендіру нөмірі арқылы жүргізіледі. Пошта операторының қызметтерін пайдаланушылардың деректерін растау мақсатында Ұлттық пошта операторы мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік дерек қорларына қолжетімділік алады.
Ұлттық пошта операторы мен мемлекеттік органдар арасындағы ақпараттық жүйелерді интеграциялау "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Электрондық құжат айналымы шеңберінде электрондық хаттарды (хабарларды), құжаттарды және (немесе) гибридтік жөнелтілімдерді (беру "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
9) 36-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Пошта жөнелтілімі, пошталық ақша аударымы жеткізілген және (немесе) оны пошта операторы адресатқа табыс еткен көзге дейін адресантқа тиесілі болады.
Пошта жөнелтілімін табыс ету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай жөнелтілім жөнелтушіге кері қайтарылады.
Жөнелтушінің пошта жөнелтілімін қайтарудан бас тарту туралы өтініші болған кезде, мұндай жөнелтілімді пошта операторы пайдаланады не жояды.";
10) 37-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ақпараттық жүйе болған кезде пошта операторлары пошта саласындағы қызметтерді автоматтандырылған (электрондық) құрылғылар, жабдық, ақпараттық жүйелер арқылы көрсетуге, сондай-ақ оларды пошта саласында қызметтер көрсету процестерін автоматтандыру және оңтайландыру үшін пайдалануға құқылы.
Пошта операторының қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсету ұялы байланыстың абоненттік құрылғысын пайдалану арқылы мүмкін болады.";
11) 38-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Пошта жонелтілімін қабылдаудан немесе табыс етуден бұрын пошта операторлары пошта операторының қызметтерін пайдаланушыдан жеке деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға келісімі туралы анықтама алуға міндетті. Мұндай келісім электрондық цифрлық қолтаңба пайдаланыла отырып электрондық түрде немесе автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықты немесе ақпараттық жүйелер пайдаланыла отырып не қолын қойғызып қағаз жеткізгіште келісім алынғанын растайтын өзге тәсілмен іріктеледі.".

3. Возмещение затрат по услугам, оказываемым Национальным оператором почты в сельских населенных пунктах, уполномоченным органом, осуществляется на основании договора.".
8) статью 33 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Идентификация пользователей услуг оператора почты происходит согласно его персональным данным (индивидуальный идентификационный номер), юридических лиц по бизнес-идентификационному номеру. В целях подтверждения данных пользователей услуг оператора почты Национальный оператор почты получает доступ к государственным базам данных физических и юридических лиц государственных органов.
Интеграция информационных систем между Национальным оператором почты и государственными органами осуществляется в соответствии с требованиями, установленными законом Республики Казахстан "Об информатизации".
Передача электронных писем (сообщений), документов и(или) гибридных отправлений в рамках электронного документооборота осуществляется согласно закону Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".";
9) статью 36 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Почтовое отправление, почтовый перевод денег принадлежат отправителю до момента доставки и (или) вручения их оператором почты адресату.
В случае невозможности вручения почтового отправления, такое отправление возвращается обратно отправителю.
При наличии заявления от отправителя об отказе в возврате почтового отправления такое отправление оператором почты используется либо уничтожается.";
10) статью 37 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При наличии информационной системы операторы почты вправе оказывать услуги в области почты посредством автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, информационных систем, а также использовать их для автоматизации и оптимизации процессов оказания услуг в области почты.
Обслуживание пользователей услуг оператора почты возможно посредством использования абонентского устройства сотовой связи.";
11) пункт 2 статьи 38 дополни^ абзацем следующего содержания:
"Операторы почты перед приемом или вручением почтового отправления обязаны получить заявление (согласие) пользователя услуг оператора почты на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных. Такое согласие отбирается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или иным способом, которое подтверждает получение согласия, с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования или информационных систем, либо на бумажном носителе под роспись.".

48. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) геномдық тіркеу - дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар геномдық ақпаратты жинау, өңдеу, қорғау, биологиялық материалды іріктеу, сақтау, пайдалану, жою адамның жеке басын анықтау немесе растау бойынша жүзеге асыратын қызмет;";
2) 8-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу, қорғау, биологиялық материалды іріктеу, сақтау, пайдалану, жою дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
3) 10-бапта:
1-тармақта:
1) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бірінші рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын немесе жеке куәлігін алуға, сондай-ақ бұрын дактилоскопиялық тіркеуден өтпеген азаматтардың оны қалпына келтіруі, ауыстыруы жағдайларында өтініш жасаған Қазақстан Республикасының азаматтары;";
"4) бірінші рет шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін алуға немесе оны қалпына келтіруге, ауыстыруға өтініш жасаған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) пана іздеген адам мәртебесін алу туралы өтініш берген, бірінші рет босқын куәлігін және (немесе) жол жүру құжатын алуға немесе оны қалпына келтіруге, ауыстыруға өтініш жасаған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Дактилоскопиялық тіркеуден еткен адамдар осы Заңның 10- бабының 1-бөлігінің 1), 3), 4), 5), 7) тармақшаларда көзделген мәселелер бойынша қайта өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен верификация рәсімінен етеді.";
4) 12-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Еңбекші көшіп келуге рұқсат беру кезінде шетелдіктер мен азаматгығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратында осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 9), 11) тармақшаларында белгіленген мәліметтер, сондай-ақ:
1) тұрақты тұратын жерінің толық мекенжайы;
2) Қазақстан Республикасында уақытша тұратын жерінің мекенжайы;
3) жұмыс берушінің мекенжайы қамтылады.
4. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардың күші қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратында осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 9), 11) тармақшаларында белгіленген мәліметтер, сондай-ақ:

48. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О дактилоскопической и геномной регистрации":
1) подпункт 4) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"4) геномная регистрация - деятельность, Осуществляемая уполномоченными государственными органами в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации по сбору, обработке, защите геномной информации, отбору, хранению, использованию, уничтожению биологического материала, установлению или подтверждению личности человека;";
2) пункт 5 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"5. Сбор, обработка, защита дактилоскопической и (или) геномной информации, отбор, хранение, использование, уничтожение биологического материала осуществляются в соответствии с правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации.";
3) в статье 10:
в пункте 1:
подпункты 1) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) граждане Республики Казахстан, обратившиеся для получения паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан впервые, а также в случаях его восстановления, замены гражданами, ранее не проходившими дактилоскопическую регистрацию;";
"4) иностранцы и лица без гражданства, обратившиеся для получения вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства впервые или для его восстановления, замены;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) иностранцы и лица без гражданства, ходатайствующие о получении статуса лица, ищущего убежища, обратившиеся для получения удостоверения беженца и (или) проездного документа впервые или для его восстановления, замены;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Лица, прошедшие дактилоскопическую регистрацию при повторном обращении по вопросам, указанным в подпунктах 1), 3), 4), 5), 7) части 1 статьи 10 настоящего Закона, проходят процедуру верификации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
4) статью 12 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Дактилоскопическая информация иностранцев и лиц без гражданства при выдаче разрешения трудовому иммигранту содержит сведения, установленные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 9), 11) пункта 2 настоящей статьи, а также:
1) полный адрес места постоянного проживания;
2) адрес временного проживания в Республике Казахстан;
3) адрес работодателя.
4. Дактилоскопическая информация иностранцев и лиц без гражданства, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, содержит сведения, установленные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 9) , 11) пункта 2 настоящей статьи, а также:

1) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жіберу күні мен негіздері (заңды күшіне енген сот үкімі немесе шешімі);
2) өткенге дейін сот Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салуды белгілеген күн қамтылады.";
5) 15-баптың 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдар туралы дерекқорда - олардың қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін, сот азаматты хабарсыз кеткен деп таныған немесе азаматы қайтыс болды деп жариялаған, Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған немесе одан шыққан жағдайларда, олар жүз жасқа толған күнге дейін;";
6) 20-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы және қолтаңбасы.".
7) 21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Геномдық тіркеу үшін биологиялық материал бұрын одан өткен адам сотталған кезде іріктелмейді.";
8) 39-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мыналардың:
1) өздерінің дактилоскопиялық ақпаратын немесе өздері заңды мүдделерін білдіретін адамның дактилоскопиялық ақпаратын жинауға және (немесе) өңдеуге, қорғауға байланысты мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) шағым жасау бөлігінде 7-баптың 1-тармағының 2) тармақшасының;
2) осы Заңның 2-тарауының;
3) дактилоскопиялық тіркеу саласындағы уәкілетті органдар мен олардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды адамға немесе сотқа шағым жасау бөлігінде осы Заңның 37-бабының
4) Қазақстан Республикасының дактилоскопиялық тіркеу туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық бөлігінде осы Заңның 38-бабының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.".
49. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдагы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Коллекторлық қызметті жүзеге асыруға ниеті бар заңды тұлға осы баптың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды уәкілетті орган бекіткен есептік тіркеуден ету және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес электрондық нысанда ұсынады.";
2) 11-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нотариустарға:
олардың іс жүргізуінде жатқан мүрагерлік істер бойынша нотариустың мөрімен расталған жазбаша сұрау салуы негізінде (нотариустың жазбаша сұрау салуына қайтыс болу туралы куәліктің немесе хабарламаның көшірмесі қоса берілуге тиіс);".

1) дату и основания выдворения за пределы Республики Казахстан (вступившего в законную силу приговора или решения суда);
2) дату, до истечения которой судом установлен запрет на въезд на территорию Республики Казахстан.";
5) абзац второй пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"в подпункте 1) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, - после установления факта их смерти, в случаях признания гражданина безвестно отсутствующим или объявления гражданина умершим судом, утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан до даты, когда им исполнилось бы сто лет;";
6) подпункт 4) пункта 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4) фамилия, имя, отчество (При его наличии), должность и подпись должностного лица.";
7) пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"5. Биологический материал для геномной регистрации не отбирается при осуждении лица, прошедшего ее ранее.";
8) часть вторую статьи 39 изложить в следующей редакции:
"Приостановить до 1 января 2023 года действие:
1) подпункта 2) пункта 1 статьи 7 в части обжалования в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или суд действий (бездействия) государственных органов и их должностных лиц, связанных со сбором и (или) обработкой, защитой их дактилоскопической информации или дактилоскопической информации лица, законные интересы которого они представляют;
2) главы 2 настоящего Закона;
3) статьи 37 настоящего Закона в части обжалования действий (бездействие) уполномоченных государственных органов в сфере дактилоскопической регистрации и их должностных лиц в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) статьи 38 настоящего Закона в части ответственности за нарушение законодательства Республики Казахстан о дактилоскопической регистрации.".
49. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности":
1) пункт 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3. Документы, указанные в пункте 2 настоящей статьи, представляются юридическим лицом, имеющим намерение осуществлять коллекторскую деятельность, в электронной форме в соответствии с правилами прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств, утвержденными уполномоченным органом.";
2) подпункт 2) пункта 4 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2) нотариусам: по находящимся в их производстве наследственным делам на основании письменного запроса нотариуса, заверенного его печатью (к письменному запросу нотариуса должна быть приложена копия свидетельства или уведомления о смерти);".

2-бап. Осы заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан