Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 915 қаулысы.
Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды бекіту туралы
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-1-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шаралар (бұдан әрі – шаралар) бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар (келісу бойынша) және ұйымдар (келісу бойынша) шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін, сондай-ақ жарты жылда бір рет есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (келісу бойынша) жарты жылда бір рет есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне шаралардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 915 қаулысымен
бекітілген
Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шаралар
Р/с№ Жобаның/іс-шараның атауы Аяқтау нәтижесі
(жоба үшін)/ нысаны (іс-шара үшін )
Аяқтау мерзімі Нәтижеге жауаптылар Болжанатын шығыстар (мың теңге) Қаржыландыру көздері
1. Салықтық қылмыстар тәуекелдерін азайту жөніндегі шаралар
Мақсат: жалған шот-фактуралар жазып беру арқылы кірістерді жылыстату, салықтар мен кедендік төлемдер төлеуден жалтару тәуекелдерін болдырмау, елден қолма-қол ақша қаражатын контрабандалық әкетуді болдырмау.
Күтілетін әсерлер:
- ақша қаражатын заңсыз қолма-қол ақшаға айналдыру тәуекелдерінің төмендеуі;
- экономикалық контрабандадан алынған қылмыстық кірістердің төмендеуі.
KPI:
- ақша қаражатын заңсыз қолма-қол ақшаға айналдыруды төмендету;
- халықаралық саудадағы қылмыстық кірістерді алу және заңдастыру схемаларының санын төмендету.
1
Мыналар:
бюджет қаражатын жымқыру белгілері бар мәмілелер;
салықтар төлеуден жалтару белгілері бар мәмілелер;
алаяқтық және мүлікті жымқыру белгілері бар мәмілелер;
букмекерлік кеңселердің шоттарымен операциялар;
жылжымайтын мүлікпен жасалатын мәмілелер бойынша предикаттық құқық бұзушылықтарды жасауға бағытталған күдікті операцияларды айқындау белгілерін өзектілендіру және жаңаларымен толықтыру
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2020 жылғы
30 қыркүйектегі № 938 бұйрығына өзгерістер енгізу

Об утверждении мер, направленных на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № 915.
В соответствии с пунктом 2 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые меры, направленные на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма (далее – меры).
2. Государственным органам (по согласованию) и организациям (по согласованию) обеспечить своевременное исполнение мер, а также раз в полугодие не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять информацию о ходе их реализации в Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
3. Агентству Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию) раз в полугодие не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации мер.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года № 915
Меры, направленные на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма
№ п/п Наименование проекта/ мероприятия Результат (для проекта)/форма завершения (для мероприятия) Срок завершения Ответственные за результат Предполагаемые расходы (тысяч тенге) Источники финансирования
1. Меры по минимизации рисков налоговых преступлений
Цель: предотвращение рисков отмывания доходов через фиктивную выписку счетов-фактур, уклонения от уплаты налогов и таможенных платежей, предотвращение контрабандного вывоза из страны наличных денежных средств.
Ожидаемые эффекты:
- снижение рисков незаконного обналичивания денежных средств;
- снижение полученных преступных доходов от экономической контрабанды.
KPI:
- снижение незаконного обналичивания денежных средств;
- снижение количества схем получения и легализации преступных доходов в международной торговле.
1
Актуализировать и дополнить новыми признаками определения подозрительных операций, направленных на совершение предикатных правонарушений по:
сделкам с признаками хищения бюджетных средств;
сделкам с признаками уклонения от уплаты налогов;
сделкам с признаками мошенничества и хищения имущества;
операциям со счетами букмекерских контор;
сделкам с недвижимостью
внесение изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 938

2022 жылғы 2-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), Қаржымині, Әділетмині, МСМ, ЦДИАӨМ, ІІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
2
Шекара арқылы өткізу кезінде міндетті таңбалануға жататын тауарлар тізбесін кеңейту жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
3
Ведомстволық актілерге жолаушылар кедендік декларацияларында жеке сәйкестендіру нөмірін толтырудың міндеттілігі бойынша өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2018 жылғы
19 ақпандағы
№ 236 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
4
Кедендік әкімшілендіруді жетілдіру – декларациялау процестерін одан әрі автоматтандыру, кедендік бақылауды жүзеге асыруда тәуекел-бағдарланған тәсіл, тауарларды шығарғаннан кейін бақылауды дамыту
ПМК-ға ұсыныстар
2022 жылғы 4-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
2. Заңсыз экономикалық қызметтегі тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралар
Мақсат: заңсыз кәсіпкерлік, заңсыз ойын бизнесі арқылы кірістерді жылыстату тәуекелдерін болдырмау.
Күтілетін әсерлер:
- заңсыз кәсіпкерлікті жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті сақтамай пайда алудың төмендеуі;
- көлеңкелі кірісті шетелге шығаруды жүзеге асыруда заңсыз ойын бизнесін пайдалану тәуекелдерінің төмендеуі.
KPI:
- заңсыз кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді, оның ішінде өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықты көлеңкеден шығару (әлеуметтік желілердегі сауда және т.б.);
- заңсыз құмар ойындар мен онлайн-казино төлем нарығын көлеңкеден шығару.
5
Кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлерін "egov.kz" порталында тіркеу есебін енгізу туралы мәселені пысықтау
ПМК-ға ұсыныстар
2022 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині, ЦДИАӨМ, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
6
Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін бенефициарлық меншік иелерін көрсетудің міндеттілігі бойынша пысықтау
бұйрық жобасы
2022 жылғы 2-тоқсан
Әділетмині, ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
3. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар және бюджет қаражатын жымқыру
тәуекелдерін азайту жөніндегі шаралар
Мақсат: сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар арқылы кірістерді жылыстату тәуекелдерін болдырмау.
Күтілетін әсерлер:
- жария лауазымды адамдардың жылжымайтын мүлікті сатып алуы және иеліктен шығаруы бойынша заңсыз мәмілелердің анықталуы (сыбайлас жемқорлық қылмыстар арқылы алынған қаражатқа);
- мемлекеттік тапсырыстарды орналастыру және орындау кезінде бюджет қаражатын мақсатты пайдалану мониторингінің күшеюі.
KPI:
- жария лауазымды адамдар мен басқа да мемлекеттік қызметшілер жасайтын күдікті және шекті операциялардың анықталуын арттыру;
- мемлекеттік келісімшарттарды орындау шеңберінде бюджет қаражаты ағынының мақсатты пайдаланылуын және бүкпесіздігін қамтамасыз ету.
7
Қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына:
Тәуекел тобындағы адамдардың бірыңғай тізілімінің тізімін, сондай-ақ ҚМА тәуекел тобындағы адамдардың бірыңғай тізілімін ҚМС-тың пайдалануы үшін құқықтық негізді нормативтік бекітуді қамтамасыз ету;
ұлттық қауіпсіздік органдарының ТҚ/ЖҚҚТҚ саласындағы қылмыстарға адамдардың қатыстылығы туралы ақпаратты уәкілетті органға жіберуі;
тәуекел белгілері бар адамдар мен компаниялар туралы мәліметтер жинақтай отырып, барлық ҚМС үшін деректер базасын құру және жүргізу;
жеке тұлғаны сәйкестендіру кезінде шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның визасы туралы мәліметтерді тіркеу бөлігінде заңнамалық түзетулер әзірлеу
РСКҚ

2 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), МФ, МЮ, МКС, МЦРИАП, МВД
не требуются
не требуются
2
Проработать вопрос по расширению перечня товаров, подлежащих обязательной маркировке при перемещении через границу
информация в Правительство
Республики Казахстан
1 квартал 2022 года
МФ
не требуются
не требуются
3
Внести изменения в ведомственные акты по обязательности заполнения индивидуального идентификационного номера в пассажирских таможенных декларациях
внесение изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года
№ 236
1 квартал 2022 года
МФ, АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
4
Совершенствовать таможенное администрирование – дальнейшая автоматизация процессов декларирования, риск-ориентированный подход к осуществлению таможенного контроля, развитие контроля после выпуска товаров
предложения в КПМ
4 квартал 2022 года
МФ
не требуются
не требуются
2. Меры по минимизации рисков в нелегальной экономической деятельности
Цель: предотвращение рисков отмывания доходов через незаконное предпринимательство, нелегальный игорный бизнес.
Ожидаемые эффекты:
- снижение получения прибыли без соблюдения установленного законодательством Республики Казахстан порядка при осуществлении незаконного предпринимательства;
- снижение рисков использования нелегального игорного бизнеса в осуществлении вывода теневого дохода за рубеж.
KPI:
- вывод из тени предпринимателей, осуществляющих незаконную предпринимательскую деятельность, в том числе самозанятого населения (торговля в социальных сетях и т.д.);
- вывод из тени платежного рынка незаконных азартных игр и онлайн-казино.
5
Проработать вопрос о введении регистрационного учета на портале "egov.kz" отдельных видов предпринимательской деятельности
информация в КПМ
1 квартал 2022 года
МФ, МЦРИАП, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию)
не требуются
не требуются
6
Доработать Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров по обязательности указания бенефициарных собственников
проект приказа
2 квартал 2022 года
МЮ, АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
3. Меры по минимизации рисков коррупционных правонарушений и хищению бюджетных средств
Цель: предотвращение рисков отмывания доходов через коррупционные правонарушения.
Ожидаемые эффекты:
- выявление незаконных сделок по приобретению и отчуждению недвижимого имущества публичными должностными лицами (на средства, полученные посредством коррупционных преступлений);
- усиление мониторинга целевого использования бюджетных средств при размещении и выполнении государственных заказов.
KPI:
- повышение выявления подозрительных и пороговых операций, совершаемых публичными должностными лицами и другими государственными служащими;
- обеспечение целевого использования и прозрачности потока бюджетных средств в рамках исполнения государственных контрактов.
7
Разработать законодательные поправки в действующее законодательство Республики Казахстан, в части:
обеспечения нормативного закрепления списка унифицированного реестра лиц в группе риска, а также правового основания для использования СФМ унифицированного реестра лиц в группе риска АФМ;
направления в уполномоченный орган информации органами национальной безопасности о причастности лиц к преступлениям в сфере ФТ/ФРОМУ;
создания и ведения базы данных для всех СФМ, с аккумулированием сведений о лицах и компаниях с рисковыми признаками;
фиксирования сведений о визе иностранца или лица без гражданства при идентификации физического лица
КДРП

2022 жылғы 4-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), ІІМ, ЦДИАӨМ, Әділетмині, Қаржымині, ҚҚҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
8
Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар, оларға теңестірілген адамдар, лауазымды адамдар, жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдар шығыстарының олардың кірістеріне сәйкестігін бақылауды енгізу
РСКҚ
2027 жылғы
1-тоқсан
СҚА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
9
ЭЫДҰ елдерінің тәжірибесі бойынша жобалық қаржыландыруды енгізу, тауарлардың бағаларына және өзге де сипаттамаларына қол жеткізуді қамтамасыз ету, бағаларды негізсіз көтеруге қатысы бар барлық адамдардың заңдық жауапкершілігін белгілеу арқылы қоғамдық бақылауды ұйымдастыру мәселелерін пысықтау
ПМК-ға ақпарат
2022 жылғы 2-тоқсан
Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
10
Мемлекеттік сатып алу саласында қылмыстық жолмен алынған кірістерді және өзге де мүлікті жария ету фактілерін анықтау бойынша ақпараттық-талдамалық өзара іс-қимылды жақсарту мәселелерін пысықтау
ПӘ-ге ақпарат
2022 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
4. Есірткінің заңсыз айналымы саласындағы тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралар
Мақсат: есірткінің заңсыз айналымы арқылы кірістерді жылыстату тәуекелдерін болдырмау.
Күтілетін әсер: есірткінің заңсыз айналымынан алынған кірістердің төмендеуі, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыстың заңсыз қызметін қаржыландыруға жол берілмеуі.
KPI: Синтетикалық, жартылай синтетикалық есірткілер мен өсімдік тектес есірткілерді жеткізу мен өткізуді ұйымдастыратын ұйымдасқан қылмыстық топтар мен қылмыстық қоғамдастықтарды анықтау фактілерін арттыру.
11
Трансшекаралық есірткі трафигіне қарсы күресте халықаралық ынтымақтастықты жандандыру
ҚМА-ға ақпарат
тоқсан сайын
ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
5. Алаяқтық саласындағы тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралар
Мақсат: алаяқтық арқылы кірістерді жылыстату тәуекелдерін болдырмау.
Күтілетін әсер: ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жасалатын қылмыстар бойынша қылмыстық істер санының төмендеуі.
KPI: мемлекеттік органдармен, қаржы мекемелерімен, ұялы байланыс операторларымен, көрсетілетін қызметтер провайдерлерімен және онлайн-платформалармен алаяқтықпен күресте өзара іс-қимылды арттыру.
12
Халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмысын ұйымдастыру, мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде алаяқтық іс-қимылдың белгілері мен салдары туралы материалдар жариялау
жұмыс жоспары

4 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), КНБ (по согласованию), АПК (по согласованию), АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию), МВД, МЦРИАП, МЮ, МФ, АФК (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
не требуются
8
Ввести контроль за соответствием расходов лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, приравненных к ним лиц, должностных лиц, лиц, занимающих ответственную государственную должность, их доходам
КДРП
1 квартал 2027 года
АПК (по согласованию), МФ
не требуются
не требуются
9
Проработать вопросы внедрения проектного финансирования по опыту стран ОЭСР, организации общественного контроля посредством обеспечения доступа к ценам и иным характеристикам товаров, установления юридической ответственности всех лиц, причастных к необоснованному завышению цен
информация в КПМ
2 квартал 2022 года
МФ, АЗРК (по согласованию)
не требуются
не требуются
10
Проработать вопросы улучшения информационно-аналитического взаимодействия по выявлению фактов легализации доходов и иного имущества, полученных преступным путем в сфере государственных закупок
информация в АП
1 квартал 2022 года
МФ, АФМ (по согласованию), АПК (по согласованию)
не требуются
не требуются
4. Меры по минимизации рисков в сфере незаконного оборота наркотиков
Цель: предотвращение рисков отмывания доходов через незаконный оборот наркотиков.
Ожидаемый эффект: снижение доходов, полученных от незаконного оборота наркотиков, а также недопущение финансирования незаконной деятельности организованной преступности.
KPI: повышение фактов выявления организованных преступных групп и преступных сообществ, организующих поставки и реализацию синтетических, полусинтетических наркотиков и наркотиков растительного происхождения.
11
Активизировать международное сотрудничество в борьбе с трансграничным наркотрафиком
информация в АФМ
ежеквартально
КНБ (по согласованию), МВД
не требуются
не требуются
5. Меры по минимизации рисков в сфере мошенничества
Цель: предотвращение рисков отмывания доходов через мошенничество.
Ожидаемый эффект:
снижение количества уголовных дел по преступлениям, совершаемым с использованием информационных технологий.
KPI: повышение взаимодействия в борьбе с мошенничеством с государственными органами, финансовыми учреждениями, операторами сотовой связи, провайдерами услуг и онлайн-платформами.
12
Организовать информационно-разъяснительную работу среди населения, публикацию материалов о признаках и последствиях мошеннических действий в рамках государственного заказа по проведению государственной информационной политики
план работы

2022 жылғы 1-тоқсан
АҚДМ, ІІМ, СҚА (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
6.      Қаржылық/қаржылық емес секторлардағы осалдықтарды азайту жөніндегі шаралар
Мақсат: ҚМС-ның қызметі арқылы кірістерді жылыстату тәуекелдерін болдырмау.
Күтілетін әсерлер:
- КЖ/ТҚҚ жүйесіне ҚМС тартылуының артуы;
- кірістерді жылыстату схемаларында ҚМС-ты пайдалану фактілерінің төмендеуі.
KPI:
- ҚМС мен мемлекеттік реттеуші-органдар үшін түсіндіру іс-шаралары жөніндегі жұмысты күшейту;
- ҚМС-ның кірістерді жылыстату тәуекелдерін секторалдық бағалауды жүргізуі;
- кірістерді жылыстатудың ықтимал фактілері бар күдікті операциялардың белгілерін әзірлеу.
13
Қаржылық мониторингке жататын операцияларды жүргізу фактілерінің болуына қарамастан, барлық ҚМС-ны ҚМА-ның Қаржы операциялары туралы деректерді жинау жүйесінде міндетті тіркеу қажеттігін заңнамалық түрде бекіту
РСКҚ
2022 жылдың екінші жартыжылдығы
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), БҚДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), Әділетмині, АХҚО (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
14
КЖ/ТҚҚ туралы Заңға:
микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар жүргізетін;
қаржылық лизинг шарты бойынша мүлікті қолма-қол нысанда алуға немесе беруге байланысты;
қымбат металдар мен асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда сатып алуға-сатуға байланысты операциялар бойынша шекті соманы төмендету бөлігінде өзгерістер енгізу
РСКҚ
2022 жылғы 4-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), МСМ, Әділетмині
талап етілмейді
талап етілмейді
15
Тауар биржалары үшін шекті операцияның сомасын айқындау
РСКҚ
2022 жылғы 4-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), БҚДА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
16
Мыналардың:
АХҚО қатысушыларының;
адвокаттардың, заң консультанттарының және заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз мамандардың;
бухгалтерлік ұйымдар үшін (бухгалтерлік және салықтық есепке алуды жүргізу бөлігінде олар көрсететін консалтингтік қызметтер);
тауар биржаларының;
әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының бейіні бойынша ҚМС үшін күдіктілік белгілерін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2020 жылғы
30 қыркүйектегі № 938 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылғы 2-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), БҚДА (келісу бойынша), Қаржымині, ДСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
17
ҚМА мен АХҚО комитеті арасында КЖ/ТҚҚ саласындағы өзара іс-қимыл туралы меморандумға қол қою
меморандум
2021 жылғы 4-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
18
Қаржылық мониторинг органдары, кеден және шекара қызметтері мен әуежайлардың қауіпсіздік қызметі арасында жеке тұлғалардың Қазақстанның мемлекеттік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын өткізуі бойынша өзара ақпарат алмасуды ұйымдастыру
меморандум
2022 жылғы 1-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
19
Мыналар:
микроқаржылық қызметті,
сондай-ақ төлем ұйымдарының қатысуымен жүзеге асыратын ұйымдардың қызметі мен көрсетілетін қызметтерін пайдалану схемалары мен әдістерін анықтау;
айырбастау пункттері арқылы шетел валютасын сатып алу/сату;
бағалы қағаздармен операциялар жасау;
ҚМС-тың (БЖЗҚ-ның, сақтандыру ұйымдарының, адвокаттардың, заң консультанттары мен тәуелсіз мамандардың) жылжымайтын және өзге де мүлікпен (оның ішінде оны шетелде сатып алу) қызметтер көрсетуі және мәмілелер жасауы;
жеке клиникалардың жалған медициналық қызметтер көрсетуі;
құмар ойында және/немесе құмар ойындарына мөлшерлемелер бойынша ұтыстар алуы;
есірткі заттарды өткізумен байланысты тәуекел топтарын анықтау;
төлем жүйелері мен ЕДБ мобильді қосымшалары, "Qiwi әмиян", букмекерлік кеңселердің логиндері абоненттік нөмірлерге теңгерімді толтыру арқылы жүзеге асырылатын күдікті операцияларды анықтау жөніндегі типологияларды әзірлеу.
типология
2022 жылғы 1 және
2-тоқсандар
ҚМА (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
20
КЖ-ның ықтимал фактілерін анықтау үшін ҚМА-ға Мөлшерлемелерді есепке алу орталығының (МЕО)
ДБ-на қолжетімділік беру
деректер базасына қолжетімділік

1 квартал 2022 года
МИОР, МВД, АПК (по согласованию), АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
6. Меры по минимизации уязвимостей в финансовом/нефинансовом секторах
Цель: предотвращение рисков легализации отмывания доходов через деятельность СФМ.
Ожидаемые эффекты:
- повышение вовлеченности СФМ в систему ПОД/ФТ;
- снижение фактов использования СФМ в схемах отмывания доходов.
KPI:
- усиление работы по разъяснительным мероприятиям для СФМ и государственных органов - регуляторов;
- проведение СФМ секторальной оценки рисков отмывания доходов;
- разработка признаков подозрительных операций с возможными фактами отмывания доходов.
13
Законодательно закрепить необходимость обязательной регистрации в системе сбора данных о финансовых операциях АФМ всех СФМ вне зависимости от наличия фактов проведения операций, подлежащих финансовому мониторингу
КДРП
второе полугодие 2022 года
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), АЗРК (по согласованию), НБ (по согласованию), МЮ, МФЦА (по согласованию), МФ
не требуются
не требуются
14
Внести изменения в Закон о ПОД/ФТ в части снижения пороговой суммы по операциям:
проводимым организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность;
связанным с получением или предоставлением имущества по договору финансового лизинга в наличной форме;
связанным с куплей-продажей драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них, в наличной и безналичной формах
КДРП
4 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), МКС, МЮ
не требуются
не требуются
15
Определить сумму пороговой операции для товарных бирж
КДРП
4 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), АЗРК (по согласованию)
не требуются
не требуются
16
Разработать признаки подозрительности для СФМ по профилю:
участников МФЦА;
адвокатов, юридических консультантов и независимых специалистов по юридическим вопросам;
бухгалтерских организаций (консалтинговых услуг, оказываемых ими в части ведения бухгалтерского и налогового учетов);
товарных бирж;
фонда социального медицинского страхования
внесение изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 938
2 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), МФЦА (по согласованию), АЗРК (по согласованию), МФ, МЗ
не требуются
не требуются
17
Подписать меморандум между АФМ и Комитетом МФЦА о взаимодействии в сфере ПОД/ФТ
меморандум
4 квартал 2021 года
АФМ (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
не требуются
не требуются
18
Организовать взаимный обмен информацией между органами по финансовому мониторингу, таможенной и пограничной службами и службой безопасности аэропортов по перемещению физическими лицами через Государственную границу Казахстана наличных денежных средств
меморандум
1 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), МФ
не требуются
не требуются
19
Разработать типологии по:
выявлению схем и методов использования деятельности и услуг организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, а также с участием платежных организаций;
приобретению/продаже иностранной валюты через обменные пункты;
совершению операций с ценными бумагами;
оказанию услуг и совершению сделок с недвижимым и иным имуществом (в т.ч. его приобретение за границей) СФМ (ЕНПФ, страховые организации, адвокаты, юридические консультанты и независимые специалисты);
предоставлению фиктивных медицинских услуг частными клиниками;
получению выигрыша в азартной игре и/или по ставкам на азартные игры;
выявлению групп риска, связанных со сбытом наркотических средств;
выявлению подозрительных операций, осуществляемых посредством платежных систем и мобильных приложений БВУ, "Qiwi Кошелек", логинов букмекерских контор, пополнению баланса на абонентские номера
типология
1 и 2-кварталы 2022 года
АФМ (по согласованию), АФК (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
не требуются
20
Предоставить доступ АФМ к БД Центра учета ставок (ЦУС) для выявления возможных фактов ОД
доступ к базе данных

2022 жылғы 4-тоқсан
МСМ, ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
21
Ойын бизнесі және лотереялар өкілдеріне қатысты профилактикалық бақылау жүргізу (профилактикалық бақылау кестесіне сәйкес)
ақпараттық анықтама
2022 жылғы 2-тоқсан
МСМ
талап етілмейді
талап етілмейді
22
Қазақстан Республикасының КЖ/ТҚҚ туралы заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысында аудиторлық ұйымдарға бақылау тексерулерін жүргізу
ақпараттық анықтама
2023 жылғы 1-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
талап етілмейді
23
Мемлекеттік реттеуші-органдардың тәуекелдерді секторалдық бағалауды жүргізуі жөніндегі әдіснаманы әзірлеу
әдіснама
2022 жылғы 2-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
24
Интернет-ресурстар мен тауар биржаларының электрондық сауда жүйелерін "Бірыңғай сатып алу терезесі" порталы ("eoz.kz" сайты) ақпараттық жүйесімен интеграциялау сайты.
АЖ интеграциясы
2022 жылғы 4-тоқсан
БҚДА (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
25
Әртүрлі салаларда (қару-жарақ, есірткі, ақша қаражаты және т.б.) мамандану бойынша тиісті мемлекеттік органдардың кинологиялық орталықтары жануарларының санын ұлғайту
Есеп-қисаптары бар анықтама-негіздеме
2022 жылғы 2-тоқсан
ҚМА, ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
7. ТҚ/ЖҚҚТҚ тәуекелдерін барынша азайту жөніндегі шаралар
Мақсат: терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру фактілерінің алдын алу.
Күтілетін әсерлер:
- тіркелген террористік және экстремистік сипаттағы қылмыстар санының төмендеуі;
- жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру үшін осалдықтардың төмендеуі.
KPI:
- терроризмді қаржыландыру үшін КЕҰ пайдалану фактілерін төмендету;
- жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты болуы мүмкін күдікті операцияларды анықтаудың тиімділігін арттыру үшін қаржы ұйымдарының комплаенс-рәсіміне арнайы индикаторлар енгізу.
26
Пошта операторларының көрсетілетін қызметтері арқылы ТҚ типологиясының, схемаларының және модельдерінің тәсілдерін әзірлеу
типология
2022 жылғы 2-тоқсан
ҚМА (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Ескертпе. аббревиатуралардың және қысқартулардың толық жазылуы:
АЖ
ақпараттық жүйе
"Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ
АҚДМ
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АХҚО
"Астана" халықаралық қаржы орталығы
Әділетмині
БЖЗҚ
БҚДА
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ДБ
ДСМ
ЕДБ
деректер базасы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
екінші деңгейдегі банктер
КЕҰ
КЖ/ТҚ
КЖ/ТҚҚ
коммерциялық емес ұйымдар
кірістерді жылыстату/терроризмді қаржыландыру
қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
ҚҚҚ
Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМА
ҚМС
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі Қаржылық мониторинг субъектілері
ҚНРДА
МЕО
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Мөлшерлемелерді есепке алу орталығының
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НҚА
ПӘ
ПМК
РСКҚ
нормативтік құқықтық акт
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
Реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты
СҚА
ТҚ/ЖҚҚТҚ
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
терроризмді қаржыландыру/жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі

4 квартал 2022 года
МКС, АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
21
Провести профилактический контроль в отношении представителей игорного бизнеса и лотерей (согласно графику профилактического контроля)
информационная справка
2 квартал 2022 года
МКС
не требуются
не требуются
22
Провести контрольные проверки аудиторских организаций на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о ПОД/ФТ
информационная справка
1 квартал 2023 года
МФ
не требуются
не требуются
23
Разработать методологию по проведению секторальной оценки рисков государственными органами - регуляторами
методология
2 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию)
не требуются
не требуются
24
Интегрировать интернет-ресурсы и электронные торговые системы товарных бирж с информационной системой портала "Единое окно закупок" (сайт "eoz.kz")
интеграция ИС
4 квартал 2022 года
АЗРК (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
не требуются
25
Увеличить количество питомцев кинологических центров соответствующих государственных органов по специализации в различных сферах (оружие, наркотики, денежные средства и т.д.)
справка-обоснование с расчетами
2 квартал 2022 года
АФМ, КНБ (по согласованию)
не требуются
не требуются
7. Меры по минимизации рисков ФТ/ФРОМУ
Цель: предотвращение фактов финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
Ожидаемые эффекты:
- снижение количества зарегистрированных преступлений террористического и экстремистского характера;
- снижение уязвимостей для финансирования распространения оружия массового уничтожения.
KPI:
- снижение фактов использования НКО для финансирования терроризма;
- внедрение специальных индикаторов в комплаенс-процедуры финансовых организаций для повышения эффективности выявления подозрительных операций, возможно связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения.
26
Разработать типологии, схемы и способы модели ФТ посредством услуг операторов почты
типология
2 квартал 2022 года
АФМ (по согласованию), АФК (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуются
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИС
НАО "ГК "Правительство для граждан"
МИОР
информационная система
некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МФЦА
Международный финансовый центр "Астана"
МЮ
ЕНПФ
АЗРК
Министерство юстиции Республики Казахстан
единый накопительный пенсионный фонд
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
БД
база данных
МЗ
БВУ
НКО
ОД/ФТ
ПОД/ФТ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
банки второго уровня
некоммерческие организации
отмывание доходов/финансирование терроризма
противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
АФК
Ассоциация финансистов Казахстана
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АФМ
СФМ
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
субъекты финансового мониторинга
АРРФР
ЦУС
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
центр учета ставок
МКС
НПА
АП
КПМ
КДРП
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
нормативный правовой акт
Администрация Президента Республики Казахстан
Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
консультативный документ регуляторной политики
АПК
ФТ/ФРОМУ
НБ
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
финансирование терроризма/финансирование распространения оружия массового уничтожения
Национальный Банк Республики Казахстан
НПП
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
____________________________